Brieven uit Frankrijk. Uit den Omtrek. riKHS-.'"Id£ £.«.1 l»»H» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 8 November 1927 BEVERWIJK. Spoedeischende raadsvergadering. Stererken' Spr S'eIt c'°r0r °m de leden HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. I i> VOGELENZANG. OVERVEEN. VELSEN-NOORD. BENNEBROEK. BLOEMENDAAL. SOCIAAL LEVEN. Het R.K. Werkliedenverbond. Het personeel der rechterlijke macht. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. SANTPOORT. Waarom geen Nederlandsch fabrikaat? Doodelijk ongeval te Vegkel. Getrouwd, dank zij de radio. Olympische Spelen 1928, Amsterdam. UIT ONZE OOST. De kerk van O. L. Vr. van Goet'en Raad. ZWEMMEN. De „gedaagde" Kanaaltocht van Dr. Logan. KE VOORAVOND VAN ALLERHEILIGEN TE PARIJS. Vooral In Parijs zijn Allerheiligen en Allerzielen de dagen, -waarop men zijn doo den herdenkt. En daad dit hier, veel meer dan bijv. in Hollapd, gepaard gaat met bloemen leggen op de graven der afgestor venen, is de dag, voor Allerheiligen een zeer bijzondere vöor de Parijsche bloemen markten. In tegenstelling met anders, is het dan triest dij de fcloemenstalletjes. De koopsters, bijna alle gesluierd en in den rouw. de koopers met rouwband of geheel in 't zwart En de handel wordt er geveerd met ge dempte -sifem. fluisterend .biina En vootf al gisteren, vond ik, was de stef»- ming gedtukt op de „Marché auz fléurs". Ik bedoel 'de bloemenmarkt aan de Seine, met haar uitstallingen op het trottoin aan den oever. Ik kom er dagelijks langs, langs deze bloerpenmarkt en zoo fleurig en vroolijk als het er gewoonlijk is, met de aardige, bijn'A zonder ophouden, pratende en lachen de Verkoopstertjes, met de bloeiende rozen en anjers kleurige asters.... zoo somber wads het er gisteren. Zelfs de natuur scheen te rouwen, en het verdrietige, siepelende motregentje deed biina niet eens onaange- naarri aan, zoozeer in overeenstemming was het met het geheel. Het trottoir, waarop de bloemen geëta leerd waren, glom van den regen en was glibberig en moeilijk te begaan. De bloemen zelf, de trieste chrysanten, met hun mauve, witte of gele blaadjes, de bescheiden, ais rouwgekleurde viooltjes, demaar waar om verder te gaan? Waren die bloemen wel zoo somber? Was het niet de vaal grijze hemel, de van de linnen tenten, van dc parapluies afdruppelende regen, die me alles zoo deed zien? Of was het de ge dachte, dat deze bloemen morgen op de graven geleed zouden worden, als n groet, als een souvenir van hen. die nog leven, aan hen, die niet meer ziin? Ook aan de poorten der kerkhoven, waai <3e menigte, als een zwarte stroom, zich reeds voortbeweegt langs de regendoor- drenkte paden, worden deze rouwbloemen verkocht en de graven, de een na den an dere, worden gesierd roet de eerbewijzen die er, tusschen twee beden, neergelegd1 worden. En troosteloozer, hartverscheuren- der nog, komen daardoor de andere, de vergeten tombes uit, waarheen de wind de gevallen bladeren blaast, als om het "er. gankelijke van menscbelijk verdriet te be dekken Ook in de kerken, waar de altaren met zwart crêpe bedekt waren, en waar vele kaarsen waren ontstoken voor de zielerust van dierb're afgestorvenen, werden de doo- den herdacht, dien dag voor allerheiligen En den dag van Allerheiligen zelf.... Al lerheiligen, de droeve dageraad van Aller zielen, het feest der dooden. Geheel den dag zag men de menschen oopen met groote bossen chrysanten, rozen Hollandsche en Engelsche boschviool tjes en nog vele andere bloemen, waarvan de namen me op het oogenblik niet in vallen. Uit naam van de gemeente en uit naam van het rijk zijn bloemen gelegd op de monumenten der soldaten „morts pour la France" en op de herinneringsmonumenten Dergelijke gedenkteekens zijn opgericht op verschillende kerkhoven, o. a. op die van Montpamasse, Bagneux, Montmac-tre, enz., om er zoo maar eenige te noemen. Want er zijn vele begraafplaatsen m Parijs, en dat viel vooral nu op. Want veel minder wandelaars dan gewoonlijk waren er in de breede avenues, op de lange boulevards van Parijs. Slechts naar die punten der stad, waar zij rusten, die voor eeuwig hunne wandelingen door Parijs gestaakt hebben, schenen zich thans de schreden der menigte te richten. Ik weet niet. hoe het in andere steden is, maar in Parijs is „Allerzielen" wel een zeer vrome dag, een dag, waarop de eeuwenoude traditie, het volk der levenden met onweerstaanbare kracht schijnt te trek ken naar het gebied der dooden. Vermoedelijk is het plechtige van Aller heiligen nog toegenomen na den grooten oorlog. Er ziin nu zoo heel veel zielen te gedenken. In alle stations, in alle groote banken bijv., ziin gedenkzuilen opgericht, met er in gegraveerd de namen der in deu oorlog gevallen employé's. Al deze zuilen nu, zijn met deze dagen als onder bloemen bedolven.... En dan. de indrukwekkende wijze, waarop leger en vloot en luchtvaart 'ïunne dooden gedenken.... De plechtigheid iii de „Are de Triomphe". de optochten der der oorlogsinvalieden, de oorlo." vetehanen. H. d. J. Op verzoek van een 8-tal raadsleden werd gisteravond ten raadhuize een spoed eischende raadsvergadering gehouden, ter behandeling van het' verzoek van bedoelde raadsleden, om een commissie van onder zoek in te stellen naar de handelingen en werkwijze van- den gemeente-architect. De raad was voltallig. De VOORZITTER meende, dat het aan de orde stellen van dit punt, er op te moeten aandringen, dat de leden zich ern stig voor oogen houden, dat zij de vrijheid van spreken, welke zij in den raad genieten, niet mogen misbruiken, om bij voorbaat een ambtenaar, die hiertegenover in een positie van volslagen rechteloosheid staat en zich niet kan verdedigen, in verdenking te brengen. Men bedenke toch, aldus spr., dat een eerroover, ook al kruipt hij door de de mazen van het net, een gewetenlooze dief is. Spr. had ook gemeend goed te doen met een stenograaf uit te noodigen, om van het gesprokene aanteekening te houden, op dat de te benoemen commissie in deze aan- teekeningen een beteren leiddraad zal kun nen vinden, dan in het vage voorstel is verzocht. In geval de raad de benoeming der com missie aan den voorzitter wenschte over te laten, dan lag het in spr.'s voornemen om m de commissie te benoemen de heeren Braun, Brantjes en Steyn. De heer EYK1NG herinnerde er aan, dat eenzelfde voorstel door hem reeds twee maal is gedaan. Er is dus reeds voldoende over gesproken, en de raad kan zich thans alleen bezig houden met de benoeming der commissie. De ondervinding heeft spr. geleerd, dat, wanneer men dezen weg niet volgt, er nooit geen gelegenheid is om con- tróle over ambtenaren uit te oefenen. Volgens spr. is de voorzitter, bij zijn in- leiding, vekeerd van wal gestoken. Het is niet de bedoeling van de voorstellers om te discussieeren. Over het rapport kan later breedvoerig gesproken zal worden. Met de voordracht, zooals de vdorzitter zich die gedacht heeft, kon spr. zich niet vereenigen. Deze personen zijn niet op de hoogte. Spr. vond het wenschelijk, dat zijn persoon in deze commissie benoemd wordt en dat deze niet door den voorzit'er, maar door den raad wordt samengesteld. De heer TROMP had zijn medewerking aan het verzoek verleend, op grond van het feit, dat over de onderwerpelijke zaak al zóóveel is gezegd, dat het in het belang van de ambtenaren zelf is, om een commis sie van onderzoek te benoemen. Spr. hoopt ook, dat de raad de benoeming zal doen. De heer Eyking heeft de zaak op touw gezet en is ook in het bezit van verschillende pa- Parassen, welke op de zaak be'rekking nebben; derhalve is het wenschelijk hem 10 de commissie te benoemen. Spr. hoopt ook, dat er over de zaak niet gediscussieerd zal worden. n De Jieer VISSER sluit zich hierbij aan. ""u ofei'en behoeft niet gesproken te worden. Spr. verwondert zich over de voor dracht van den voorzitter. Zij wekt den in- fru v"n (?ar''jdigheid De benoeming be- 1 ,a' n Tacd te worden overgelaten i *c?r DE GRQOT zegt, dat in de laai- ste raacsverg-'dêrinjf eéïr voorstel tot be- wpetmng «ener commjssie Van de hand', is?' p - £ec heer Eyking is gu- „eerd zich tot B. en W. te wenden. Na die vergadering is spr. niets ;er oore ge. komen over minder oorbare handelingen door den gemeente-architect. Echter werd 11 na die raadsvergadering zóóveel Qver Psproken, dat het voor den ambtenaar veel Jter is, om de zaaok zoo spoedig mogelijk af rr,;s n' Aardenburg en Eyking in Com_ te benoemen. maj VOORZITTER merkt op, dat meer-, laste11!..'*1 onze gemeente gebleken is, dat 'ike aantijgingen met een persoon- n ondergrond opzettelijk en stelselmatig rondgestrooid worden, om de volkstemming in een bepaalde richting te bewerken. En spr. laat het aan anderen over om te be palen of het goedkoope succes pleit voor de moraliteit van die kringen, waarin men zich placht te bewegen. De heer DE GROOT zegt, dit gevaar heel is gezegd. Dat dit laster is, daarvan is spreker niet overtuigd. De heer MATERS, een der onderleeke- naren van het verzoek, heeft aan zijn onder- tcekening een voorwaarde verbonden. Spr. is om inlichtingen geweest bij den voor zitter, den secretaris en bij den hoofd commies. Eenparig Verklaarden zij, dat bij het onderzoek van eenige schuld niets is gebleken. Alleen was de gemeente-archi'ect te slordig geweest. Wanneer het andere amtenaren betreft gasdirecteurs b.v. dan vraagt men niet wie de beschuldigin gen doet, doch benoemt overal commissies. De raad kan rustig een commissie benoe men, dan kan de ambtenaar er eervol uit komen. Met de samenstelling, zooals de voorzitter die wil, gaat spr niet accoord. Het lijkt een partijdige benoeming. De heer GROOT- wenscht zijn stem te motiveeren. Aanvankelijk was spr. tegen het voors'el van den heer Eyking, doch in verband met de geruchten, welke na de laatste raadsvergadering de ronde doen, acht spr. het beter een commissie te be noemen. De heer STEIJN zegt, dat men zich in de vorige vergadering er tegen heeft verklaard, omdat men het niet op zijn plaats achtte zonder meer een commissie te benoemen, zonder dat met eenige grond aangetoond was, waarom Deze zaak draait nog om een andere reden. Zij is gebeurd onder eigen verant woordelijkheid 'oe%d;f ae,er,E; n°g wethouder was. Red. met het mins'.e vertrouwen u de ^oudersen deze scheeve verhouding drukte op de wel vaart van de gemeente. Als deze commissie nu kan ""werken om deze verhouding !?aken' dan kan zij goed werk doen. Want t gaat er niet om, dat een klad is ^0JPenop ambtenaar. Immers, morgen j r„,„ -. ,nd„. Er zit veel meer in, aan e ;™bl*"*/;he"'d,È"ttl.o=d,r. en van bedrijven vooral. Daarom vraagt spr. zich af, rfesteld stel wel in goede bewoordingen >5» Er wordt gesproken over a t e Gesteld dat 't waar is, dan komttevens naar voren, dat er geen controle w ccm_ Nu is de vraag: welke macht hee missie en welke opdracht krijgt zc' j Moet ze alleen de handelingen jja architect onderzoeken, dan is ze klaar. Maar het gaat er ook om, onderzoeken of de controle goed wa. slordigheden gemakkelijk konden beuren. j t he< De VOORZITTER antwoord'. dat de bedoelinrf is, de» taak der comm'5 - ruim mogelijk op te vatten. De beno zol door den raad geschieden. oemd In de commissie werden hierna "cn de heeren Sfeijn, Eyking en Aardenburg- Feestvergadering R. K. Bouwvakar beiders. Ieder jaar vereenigen de leden der R.K. bouwvakarbeiders vereeniging „St. Joseph" zich met hunne dames in een in tieme feestvergadering. Dit jaar was er een extra rede tot feest vreugde, daar het 10 jaar geleden was, dat alle vakken zich in één bond hadden ver- eenigd, waaruit was gegroeid deze machtige organisatie. De commissie van voorbereiding komt de eer toe, dit jaar al bijzonder geslaagd te zijn. Eerstens hadden zij zich de medewerking verzekerd van Professor Antonini, die de aanwezigen heeft bezig gehouden met onge looflijke goocheltoeren en buikspreken. Voor het muzikale gedeelte was geënga geerd „The Melodiaus," leider den heer Frans Piët. Dat hun werk gewaardeerd werd, bleek wel uit het veelvuldig applaus. Om kwart voor 8 opende de Voorz. de heer N. J. v. d. Linden de drukbezochte feestvergadering. Het is spr. een genoegen, na zooveel vergaderingen voor de zorgen des levens, eens eenmaal eene feestvergadering te openen, waar op gepaste en vroolijke wijze den avond wordt doorgebracht. Uit een overzicht der afgeloopen jaren, blijkt wel het vruchtbaar werk der organisatie. De vereeniging is er een, die groote kracht kan ontwikkelen. Veel zal door de organisatie gedaan moe ten worden, nu men van patroonszijde ge tracht wordt de loonen te verlagen, en de contracten te verbreken. Dat men zich niet laat verleiden door onze tegenstanders. Het is niet waar, wat men in het socialistisch kamp zegt, dat Godsdienst privaatzaak is. Weest Roomsch, ook in uw organisatie en' in het openbaar leven. Tot de vrouwen zegt spr., dat de organi satie ook hun belang is. Ook voor u, vrouwen, is de quaestie van loon en werkloosheid een groot belang. Met genoegen denkt spr. nog terug aan den heerlijken morgen, teen het 10-jarig staan kerkelijk herdacht is. In de hoop, dat deze woorden eenigen in vloed zullen uitoefenen op den Katholieken organisatiegeest, verklaarde spr. de feest vergadering geopend. Na eenige goede num mers van „The Melodiaus" verschijnt Prof. Antonini ten tooneele voor het eerste gedeelte van zijn program, dat geheel gewijd was aan de goochelkunst. Vol belangstelling werden de handelingen gevolgd. Daar de bondsvoorzitter, de heer Andries- sen verhinderd was, betrad de heer A. L. Vollaerts, lid van het Hoofdbestuur, den katheder tot het uitspreken van eene feest- rede. Nu zoovele vrouwen hier aanwezig zijn, wil spr. vooral de aandacht vragen voor de jeugdorganisatie. Spr. schetst het belangrijke feit, van het congres te Nijmegen, waar eenige jeugdige personen een geschenk aanboden, en er de woorden o. m. aan toevoegden „Mr. de Voorz., help ons, en behoed ons voor het So cialisme." Deze woorden zijn van groote be- teekenis, vooral voor hen, die door Gcd met een gezin zijn gezegend. Als wij den gedachtengang van dien jongen in practijk willen brengen, doen wij een groot sociaal werk, en dan ligt het op den weg der R. K. Organisatie, die jongens in deze orga nisatie onder te brengen. In Heemstede is slechts 1 lid beneden 18 jaar. Er zijn er veel meer. Hoe bereiken wij hen De Katholieke moeders en vaders kun nen helpen. Maar ook voor de ouderen ligt nog een groot arbeidsveld open. Thans is de arbeider geen verlengstuk meer van een machine. En dit moeten wij behouden. De vrouw mag hier niet onverschillig tegen over staan. Ook zij willen Er zijn zoovele vraagstukken.Wij willen de menschen ontwik kelen, de jeugd opvoeden, en hun opleiden tot bekwame vakmenschen. De machine is gekomen als hulpmiddel voor den arbeider, en wordt gebruikt tegen den arbeider. Maar ook het Godsdienstig element willen wij bijbrengen. Hiervoor is November zoo mooi, de maand van Willibrordus, de stichter der R. K. Kerk in ons land en de patroon van den R. K. Volksbond. Spr. herinnerde aan het lied van Alber- dingk Thym, wat wij reeds 35 jaar zingetl „Voor God en Kerk, vorstin en land". Thans hebben wij ons strijdlied, maar blijven den z'n gedenken van „Wat vallen moog, wij staan. Wij kunnen door onze ptopaganda den al gedwaalden tot ons brengen, dit lS redden. „Voor God en Kerk, Vorstin en land" be sloot spr. zijn gloedvolle propagandistische rede, die wel insloeg, wat bleek uit de dood- sche stilte tijdens en het applaus na de rede- Professor Antor.ini en het muziekgezelschap zorgden voor de rest van den avond, waan" zij alleszins slaagden. Er is volop genoten- Met voldoening keerden de bezoekers "in ruim half 12 door den stortregen huiswaarts. De Lagedijk. De Lagedijk verkeert ten zeer slechten toestand. Dit is buitenge' woon onaangenaam, zelfs schadelijk voor hen, die dikwijls dezen weg moeten passec rer.. He' js (Jan 00i. te Wenschen, dat betrokken autoriteiten hieraan hun aan- a5pt eens schenken Watermolen „De Lie". Deze week nog za een vergadering worden beleed door "et, hestuur van de Vereenigde Binnen- Poiaers, om te beraadslagen wat er za moeten gebeuren met den watermolen „De f j- [1Ie Lje die zooais hekend, dezer dagen a 1 'er wieken heeft verloren. Het gaat er nu om, of men den molen Iglrondig zal herstellen of dat hij vervangen zal worden door een machinale bemaling. Over deze machinale bemaling is in dit i^arm veel geconfereerd, doch door mee- ningsverschil was men nog niet tot een oplossing gekomen. v. De Oudeweg. Nogmaals moet er op jjewfeen worden, dat de Oudeweg in zoo'n yerregaanden staat van verwaarloozing is geraakt, dat men hem niet meer veilig kan gebritiken. Vooral met den laatsten regen- Af aNjaat deze weg nu en dan geheel blank. k Zïmdag j.l. gaf de R.K. Harmonie-muziek- Vereenig ng een uitvoering in hel R.K. Ver- eenfgingsgebouw alhier. D8 zaal was geheel bezet; de entree- ppbrengst kwam ten goede aan de Ver eeniging. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter de bijeenkomst, en hoopte dat het pro gramma, dat met allen zorg door het be stuur was saamgesteld, bij de bezoekers in den smaak zou vallen. Spreker heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den Z.Eerw, heer Pastoor en de Weleerw. heer Kapelaan. De nadruk werd vooral gelegd door spr. op ÏZ nummers, en wel, de clarinet-solo en piston-solo,- welke door de goede leiding en zorg van den directeur tot stand waren gebracht. Zij werden uitgevoerd door de heeren F. v. Y/oensel en F. Cornel ssen, wien wel een bijzonder woord van hulde toekomt voor de prachtige uitvoering hiervan. Daarna werden achtereenvolgens ten ge- hoore gebracht de nummers Dilbeek, mar- che van Leon Marchand; Jeanne d'Arc. ouverture, Jos. Kessels; Feuilles d'Album, clarinet-olo, F. v. Woenel; La Cbarmese, pisfon-solo, F. Korel'ssen; L'aurore d'un beau Jour, fanta sie, J. Martin; Bellatrix, ouverture, M. Caldero en Festival-marsen, Fr. Hendricks. Hierna werd een oogenbl'k gepauzeerd. Het verdere gedeelte van dezen avond werd opgeluisterd door een zeer aard'g Jaszband-orkestje en tooneel. Deze too- neelstukjes waren ingestudeerd door enke le heeren en werden goed ten uitvoer ge bracht. Daarna bleef men nog enkele oogen- blikken bijeen onder de toonen van de vroolijke muziek, afgewisseld met een voordracht. Het bestuur kan over het welslagen van dezen feestavond tevreden zijn. Zooals echter met alles, zou h'er ook een Öpmerking op zijn plaats zijn en wel dal steeds gedurende de muziek en tooneel, een geg°ns en gestommel in de zaal was, Wat zeer hinderlijk was, zoowel voor direc teur als spelers. Een dringend verzoek dan ook, dat in het vervolg kalmte in de zaal mag heer- ischen. Schietvereeniging „Graaf Floris V." Zaterdagavond had de prijsuitreiking plaats van den onlangs gehouden wedstrijd. Om acht uur opende de voorzitter van „Graaf Floris V" de vergadering, sprak enkele waardeerende woorden over den gehouden wedstrijd en gaf het woord aan den heer hJ. v. Keulen, voorzitter van de wedstrijd- commissie, die eerst een korte toespraak hield, waarna hij de prijzen uitreikte aan de gelukkige winnaars. Verder werd bekend gemaakt, dat de winter-oefening Zaterdagavond 19 Nov. a.s. een aanvang zal nemen. Even naar kijken gewenscht. „Kraakijs :s nog geen breekijs", zeggen de jongens. En bu'ghout is nog een breekhout, kunnen we misschien in navolging van 't eerste zeggen. Maar een gebogen lichtpaal van 't electri- sche l'cht, zoodat de lichldraden met een grooten bocht naar beneden hangen, is toch geen gewoon verschijnsel, mag het ten minste niet zijn. Een dusdanige paal staat op den hoek van Ramplaan en Tuindorpslaan. Om mogelijke ongelukken te voorkomen, zal het mis- sch.en gewenscht zijn, dien paal weer in zijn behoorlijken stand te zetten. Biljarten. Zaterc!agavnd vond de eer-- biljartwedstrijd plaats tusschen Excel sior en D. E. S. uit Haarlem in café Lamers, voor den Haar1emschen Biljartbond. De eerste par ij was voor den Haarlemmer Steeg-stra, die de partij van 100 uitmaakte, oen zijn tegenstander, Krouwel» 85 caramb. n&d. De tweede partij won Nan van Excel- ^-or met 10084 op zijn partner. De partij De1 kerenKlaassen eindigde in een over winning voor den Haariemmer Klaassen, met 94100. De laatste par ij bracht een ■froöte overwinning voor de thuisclub, daar v. Looy zijn tegenstander op 41 liet staan, zoorjat hij met 59 caramb. zijn partij won. Excelsior won alzoo met 379325 ca ramb. R. K. Sportvereen. B, S. M. O. B. K. Het rijwiel in de verloting ten bate van de vereeniging, is gevallen op no. 121. De ge lukkige winnaar is de heer A. Kor'.enkaas. Bestrating Meerweg. Maandag is men begonnen met de werkzaamheden voor het bestralen van den Meerweg, welk werk reds geruiir.en tijd geleden door den raad was aangenomen, en door allerlei hinder nissen is opgehouden. Het zal een groote verbetering wo-den, want deze weg was den laatsten tijd niet meer begaanbaar. Het rijverkeer met Haarlemmermeer is nu ge heel afgeloten. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van A. Hogenbirk en Zoon's IJzer en Staal Industrie, alhier. Voorstellen van „St. Raphael" en van den R, K. Bouwvakarbeidersbond. De „Volkskr." meldt, dat in de op 13 en 14 Dec. te Ut-echt te houden verbonds- en vakbondsvergadering van het R. K. We-k- liedenverbond een voorstel van „St. Ra phael" zal aan de orde komen om aan het verbondsbestuur op te dragen een doelbe wuste actie in te zetten ter ve-.krijging van een behoorlijke pensionneering voor alle werknemers". Het Verbondsbestuur kan zich met dit voorstel vereenigen en meent, dat de meest eenvoudige weg voorshands schijnt uitbreiding der in de invaliditeits wet geregelde ouderdomsverzekering. Het verbondsbestuur zal verder de ver gadering advisee-en een voorstel van den R. K. Bouwvakarbeidrsbond aan te nemen om er bij de regeering Op aan te dringen zoo spoedig mogelijk een rijkskindertoe- slagfonds in het leven te roepen tot steun aan de groote gezinnen. Het Verbondsbestuur verklaart zich ver der bereid, naar aanleiding van een voor stel van denzeltden vakbond nogmaals aan te dringen op een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering, onder leiding dat daarbij worde vastgehouden aan de eenmaal vastgestelde hoofdpunten: meer zelfstandigheid voor de kasbesturen (wer kelijk zelfbestuur) en meebetaling in de lasten door de werkgevers. Dezer dagen had onder leiding van den heer F. S. Noordhoff, voorzitter van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, een lande lijke conferentie van de groep personeel der rechterlijke macht plaats, waaraan werd deelgenomen door afgevaardigden van de afdeelingen Middelburg, Haarlem, Araster dam en Zwólle, zoomede door den heer M. Doornebosch, secretaris van de landelijke vakgroep justitiepersoneel. Medegedeeld werd, dat de minister van Justitie over weging heeft toegezegd op een verzoek van den C. N. A. B;, om voor herplaatste wacht gelders bij den dienst der gerechten, be noeming tot rijkr klerk eerste klasse ook zonder examen te bevorderen. Man heeft tevens een voorloopig program van actie vastgesteld, waarin gesproken wordt over: titulatuur, spoedige voorziening in vacatures, bevordering, onvaste positie der tijdelijke hulpschrijvers en van de aan nemingen op particuliere arbeidsovereen komst, wachtgelders, examens, overwerk, bedienend personeel. Dit. ontwerpprogram van actie zal ter goedkeuring aan de afdee lingen van den C. N. A. B. worden toege zonden en gepubliceerd. Het beeld, dat zoo iuist door het Kon. Bataviaasch Genootschap is aangekocht en in de schatkamer van het Museum te be zichtigen zal ziin meet van top tot teen 28 c.M., is gegoten van massief zilver van een zeer hoog gehalte (92 pCt.) en weegt 8.245 K.G. Het stelt den oudtijds op Java hoogehjK vereerden Boudhisattwa MadioeQri den verkondiger van de hoogste Boeddhistische wijsheid voor, afgebeeld in zittende, on gedwongen houding, het linkerbeen in „sila opgetrokken, het rechter afhangend; de lin kerhand houdt den slanken stengel van een lotus, waarvan de even-geopende kelk het boek met de hoogste wijsheid het her- kenningsteeken van Mandjoepri draagt; de rechterhand ligt geopend op de knie en vertoont, ingegrift in de palm, evenals de linkerhand, een figuur in den vorm van een gelükarmig kruis. De expressie van het gelaat is die van verheven rust en meditatie. Ofschoon de ouderdom van het beeld op minstens eli eeuwen kan geschat worden, is het zoo gaaf, alsof het eerst gisteren de werkplaats verlaten had. Het beeld is bet grootste van edel roe- taal, dat ooit uit den Javaanschen bodem te voorschijn is gekomen en het vindt al leen onder de fraaiste bronzen zijn weder gade. Wat zullen Pak Randim en zijn vrienden verbaasde oogen opzetten, wanneer een gouden regen uit Ba'avia hen over de bit tere teleurstelling bij dP ontdekking van Je slang, die „maar" een beeld bleek te zijn, op het onverwachtst komt troosten. PushbnI. In verbard nel het slechte van Zondagmorgen, is de push bal-wed strijd die hier Zondagmiddag op Schulpen" tus- ■xhen een Velsensche en een Beverwijksche p'oeg zou p'aats hebban, afgelast. Daar dit niet voldoende was bekend gemaak' was er tegen het aanvang,suur toch nog' zeet veel pubhek naar het terrein getogen. Ook dezen winter wordt r" curs''S gegeven in eerste hulp bij onge- u een. Hiervoor werd welwillend een lo- aal van de bewaarschool aan de Wüste- aan beschikbaar ges'eld. De cursus vangt aan op Vrijdag 11 November a.s. te 8 uur s avonds. ■y Men herinnert zich nog het bericht over eriolmg. De trekking der loterij en j)e( v;n{jen van een zeer kostbaar massief a'e van de harmonie „Soh deo G oria Het Tweede Kamerlid, de heer Korten- horst, heeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat door het gemeenstebestuur van Hoensbroek onlangs een groote partij gascomforen in het buiten land is besteld en dat als reden, waarom de order niet aan de N'ederhndsche nijverheid werd opgeslagen, werd opgegeven een te groot verschil in prijs? Wil de Minister onderzoeken, of dit prijs verschil veroorzaakt werd, doordat genoemd gemeentebestuur aan de Nederlandsche nijverheid zwaarder eischen heeft gesteld dan aan de buitenlandsche en ten slotte ge noegen heeft genomen met gascomforen, die afweken van het voorgeschreven model, zon der dat de Nederlandsche nijverheid gele genheid kreeg, volgens het goedkoope model in te schrijven? Is de Minister, bereid, wanneer de resul taten van het onderzoek daartoe aanleiding geven, het gemeentebestuur te Hoensbroek in overweging te geven, voortaan de produc ten der Nederlandsche nijverheid niet allezn achter te stellen bij die der buitenlandsche, doch dezen een voorkeur toe te kennen. Gisteravond te circa 6 uur werd te Veghel op den ijzeren brug de 64-j-rige A. Hurkens door een goederentram gegre pen en geheel vermorzeld, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het ongeval is vermoedelijk het gevolg van het feit, dat de man, die eenigszins doof is, de tram niet heeft hooren aanko men, terwijl hij op het noodlottige oogen blik juist van zins was, de trambaan over te steken. De machinist voelde, door een schok, dat er iets gebeurd moest ziin; het bleek, dat het slachtoffer afgrijselijk was verminkt; het hoofd was van de romp ge scheiden. Den besturuder treft geen schuld. Sede-t jaren, aldus vertelt het „Vad.", was iemand hier te lande doende, om zich de noodige papieren te verschaffen, tenein de zich in het huwelijk te kunnen begeven. De reden, waarom het hem onmogelök was aan de bij de wet gestelde formalitei ten te voldoen, lag in het feit, dat zijn vader „ergens" in Indië verblijf moest hou den, maar doordat de bruidegom niet pre cies wist waar, kon hij onmogelijk de ver- eischte toestemming tot het aangaan van zijn huwelijk overleggen. Ten einde raad, wendde ^ij zich eenigen tijd geleden tot Philips te Eindhoven, die bemiddelend wilde optreden en per korte golf door geheel Indië informeerde naar de verblijfplaats van den verloren vader. Gevolg, dat binnen tweemaal vierentwin tig uur bericht van zijn overlijden in een afgelegen plaatsje in Indië binnenkwam. Korten tijd daarna is het huwelijk tot stand gekomen. Het massief zilveren beeld. béef' plaats op Zondag ^November a.s. in °afé Zomerlust, alhier. De we-kraimhoden ain de irfhreld'1 an de parochiekerk van 0. L, r. va Goéden Raad dep A rent-Weg, zi'n 1lh zoover ge'o d'"d c' h-' r'euwe spoed'g In gebruik zal kunnen wo'd" gern.nen Zondagavond beeft de plechtige wrdr plaats gehad van de klok, welke een plaat zal krijgen in den nieuwen toren. De plecht'gheid werd verricht door der Hoog Eerw. Heer Deken J. M. Lucassen Na de wijding werd een lof gecelebreer door den Hoog Eerw. Heer Deken die geassisteerd werd door den Zeer Eerw, Hee ren Pastoor en Kapelaan der parochie. De klok draagt het opschrift: ..Maria ;S mijn naam; nu dan kinderen, hoort mij. Parker Gilbert, de agent-generaal der her stelbetalingen en Dr. Koehler, de Duitsche rijksminister van linanciën. Dr. von Prittwitz, de nieuwe Duitsche gezant |te Washington, opvolger van Von Maltzan dte door een vliegongeluk het leven verloor'. zilveren beeld, waarvan de ouderdom op minstens elf eeuwen geschat wordt. Omtrent het vinden vermeldt een schrij ven van het hoofd van den Oudheidkundi gen Dienst op Java nog het volgende: Op een morgen in Augustus j 1. hield Pak Randim zich onledig met het slaan van grr.s op zijn landje in de dessa Ngemplak- scmongan onder den rook van Semarang (ca. 2 K.M. hemelsbreed ten Z.W. van de kota), toen zijn oog viel op een gat in den grond, waarin een donker-grijs glimmend voorwerp zichtbaar was. Hij meende, dat het een slang was en omdat slangenhuid een aardig duitje opbreng', ging hij haastig eenige vrienden roepen, om hem bij bet vangen van het dier behulpzaam te zijn. Met. een bamboe en een eindje touw ge wapend, begaven zij zich naar de plek, j maar toen zij met veel omzichtigheid het 'j gat^ gingen uitgraven, kwam er te voor schijn niet een reptiel, doch ongetwijfeld tot hun groote teleurstelling een beeld van blank métaal („besi poe'ih" volgens het proces-verbaal van de vondst). Het voor werp werd op het hoofdcomroissariaat van politie te Semarang ingeleverd en daar eenigen tijd aangehouden, in verband met het vermoeden, dat het van diefstal aE- komstig zou ziin. Toen echter daarvoor geen grond aanwezig bleek, werd het naar het Bureau van Oudheidkundigen Dienst opge zonden, waar aanstonds de buitengewone beteekenis kon worden vastgesteld- De bouw van het Olympisch Stadion. Een omstandigheid, die zich bij den bouw van het Stadion voor de |pelen der IXe Olympiade tot dusverre zeer gunstig werk te, is de weersgesteldheid geweest. Juist daarom zijn de vorderingen van den laat sten tijd aan het hoofdstation van zoo over wegend belang, omdat thans door een strengen winter geen stagnatie van belang meer zal kunnen intreden. Binnenkort zal het laatste gedeelte van den betonbouw voltooid ziin en bet metseN werk houdt hiermede gelï'ken tred, evenals de afwerking van de tribunes, zooals het pleister- en schilderwerk, het plaatsen der banken, hekken, deuren en vensters. Zoo noodig zouden de lokaliteiten, gelegen onder de Marathon-Tribune, reeds in gebruik kun nen worden genomen. In tal van kleedka mers werden reeds de douche-installaties aangebracht. De bekapping van de Marrthon-Tribun® ia voltooid, terwijl het groote aanwi sbord nu boven de slaanplaatstribune wordt aan- gebiacht. Van de monumentale vlaggenmasten ziin er reeds 2 voltooid, terwiil de 3de wordt gemetseld. De werkzaamheden aan de bijgebouwen en de bijkomstige werken zijn in vollen g*.ng. Het heiwerk voor den Marathon-toren is bijkans voltooid en binnenkort wordt be gonnen met het heiwerk van het scherm- gebouw, waarvoor de üzerconstructie reeds in bewerking is. De bak van het zwemstadion wordt uit- gegraven en met den aanleg van de tennis- banen is eveneens een aanvang gemaakt. Onder leiding van den heer R. J. Koning, directeur van de afdeeiing Beplantingen van de Gemeente Amsterdam, werd begon nen met het planten van boomen en hees ters op het terrein. Met groote voortvarendheid wordt dus op het geheele terrein gewerkt, zoodat zonder twijfel het volgende jaar alles tijdig gereed zal ziin. De bestrating, beplanting en verlichting van het Van Tuyll-plein en van den Am- s'elveenschenweg van het Willemsp,arksta tion tot- het Stadion is vrijwel gereed, al zal de bestrating nog tijdig hernieuwd moe ten worden. De Amstelveenscheweg in de richting Ams'elveen en ook de verbindingen van het Stadion met het vliegveld Schiphol, zullen nog belangrijk verbeterd worden. Overigens komt het straten-complex in de nabijheid van het Stadion tijdig in gereed heid en zullen de verbindingen van en naar het Stadion zoo veelvuldig en doeltreffend zijn, dat het verkeer op uitstekende wijze geregeld kan worden. Minder prettige gevolgen. LONDEN, 7 Nov. Door e'en Lord Mayor van onden is de vrouwelijke doctor Doro- thy Logan veroordeeld tot het betalen-van pond boete plus 10 guineas kosten ter zake van het afleggen van een valscho schriftelijke verklaring onder eede, dat zij het Kanaal had overgezwommen, lerwij trainer Horace Carey een boete van 50 pon werd opgelegd plus 5 guineas kosten. De Lord-Mayor, dit vonnis toelichtende, zeide dat de aanklacht niet gegron was op het feit, dat zij het publiek voor de mal ge houden hebben, doch wijl hier een overtre ding is gepleegd, welke op een lijn is te stellen met meineed, v. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5