Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. Duitschland en Polen De kwestie van het Nijlwater. GEMENGD NIEUWS. De Fran^aise, haar tolk, naaimachines en stofzuigers. Hoe raar een stuivertje soms rollen kan. Toen zij nog even het taschje wilde aanreiken Om hun onderneming te redden. Laffe aanranders. De pompen konden aïleen nog redding brengen. Ook een „nachtwaker"! Vechtersbazen. Een begeerd baantje. LUCHTVERKEER. Buitenlandsché bewondering voor de prestatie van luitenant Koppen, Frijns en Elleman. Jammer voor luitenant van Onlangs. De luchloerbinding Nederland Zwitserland. Een tragisch einde. RECHTSZAKEN. De Potemkinzaak te Vlissingen. De economische onderhandelingen. Zooals men weet worden thans krachtige pogingen aangewend van weerszijden, onder invloed van economische belangenkringen, om de Poolscb-Duitsche onderhandelingen over een handelsverdrag te hervatten en tot een goed einde te brengen, zoodat als tweede stap een politieke regeling betref fende het vestingsrecht enz. wellicht kan volgen. De vorige week maakte een tele gram melding van een vriendelijke bood schap van Stresemann aan de Poolsche re geering over de Duitsche geneigdheid om nu tot overeenstemming te komen. Thans maakt een telegram uit Warschau melding van verklaringen van den vice- premier Bartel, in tegenwoordigheid van den minister van Handel, afgelegd in een pers conferentie. Minister Bartel verklaarde, dat de Pool sche regeering bezield is met den wensch normale handelsbetrekkingen met Duitsch land in het leven te roepen; in het wel begrepen belang van beide landen is zij bereid met Duitschland een handelsverdrag te sluiten, op den grondslag van de gebrui kelijke Europeesche beginselen bij derge lijke verdragen. De Poolsche regeering heeft en kan ook tegen Duitschland geen bijzon dere economische eischen hebben, die zou den afwijken van de beginselen, algemeen aanvaard bij handelsverdragen en van de resoluties van de internationale economi sche conferentie en het landbouwcongres te Rome. De Poolsche regeering, aldus besloot mi nister Bartel, acht het sluiten van een normaal handelsverdrag met Duitschland daarom ook mogelijk, omdat de moeilijk heden, ontstaan uit het vestingsprobleem, in beginsel overwonnen zijn op den grond slag van een wederzijdsche schikking. Van de vredelievende houding van Duitschland hangt de bespoediging af van het sluiten van een handelsverdrag, in het voordeel van beide landen en in liet belang van de stabilisatie van de handelsbetrek kingen in Europa. De Eyptische regeering maakt zich ongerust. De Engelsche bladen melden uit Kafro, dat het kabinet zich heeft bezig gehouden met het plan van een eventueel contract van Amerika met Abessynië voor den bouw van een dam in den Blauwen Nijl bii het Tsanameer. Het kabinet zond Sarwat Pasja, die thans te Londen verblijft, een tele gram, waarin het het standpunt van het kabinet weergeeft en daarbij met nadruk wijst op de ernstige uitwerking van de be kendmaking van het plan op de openbare meening. Het kabinet is van oordeel, dat de aanleg van een dam, zonder dat Egypte daarbij iets te zeggen heeft, het leven van Egypte in gevaar zou brengen. Het bericht, dat de regeering van Abes synië aan een firma te New-York opdracht heeft verleend tot den aanleg van een dam in het Tsanameer, op -de plaats, waar het uitmondt in den Blauwen Nijl, heeft in Engeland algemeene beroering gewekt. Dc heele pers. om zoo te zeggen, houdt zich net het vraagstuk bezig. En geen wonder: al het water, dat de Engelsche katoen plantage» in den Soedan en Egypte noodig hebben, komt uit het Tsanameer. Volgens deskundige schatting, kan in het Tsanameer gemakkelijk een dam worden gebouwd, die 3 000.000.000 kubieke meter water per jaar kan tegenhouden, dat elk gewild moment kan worden losgelaten. De Engelsche regeering maakt bezwaar het aanleggen van dezen dam, op grond van een bepaling in een in Mei 1902 met de regeering van Abessynië gesloten verdrag, waarbij Abessynië belooft dat het geen dam zal aanleggen, noch verlof zal geven tot den aanleg van een dam, die het uitstroomen van het water van het Tsanameer, den Blauwen Nijl en de Sobatrivier en den Soedan. Er wordt thans op gewezen, dat in nota's, in de maand Maart van hetzelfde jaar tusschen de beide regeeringen gewisseld, keizer Mene- lik verklaarde, dat in geval van behoeienis met het water van de zijrivieren van den Nijl de Blauwe Nijl is een zijrivier „de voorrang zal worden verleend aan de voor steilen van de regeering van Groot-Britannië en den Soedan." De regeering van Groot- Britannië is daarom van meening, dat de con cessie van het Tsanameer reeds in beginsel aan de Britsche regeering is gegeven. Teneinde deze meening duidelijk te doen uitkomen, heeft de Britsche regeering thans aan de regeering van Abessynië verzocht om haar. op grond van de toezeggingen van keizer Menelik, Groot-Britannië machtiging te verleenen, een dam in de wateren van den Blauwen Nijl, waar deze in het Tsanameer York althans wordt gemeld, dat de z.g. White Engineering Corporation, de firma, aan wie de concessie is verleend ofschoon deze nog niet geteekend is; een vertegenwoordiger van de firma is thans op weg naar Abessy nië, om het contract aan den prinsregent, Ras Taffari, ter teekening voor te leggen ten sterkste ontkent, dat de haar verleende op dracht een schending beteekent van het ver drag van 1902. De president der maatschap pij verklaarde, dat hij de verzekering heeft gekregen, dat er geen enkele bepaling be staat, die de uitvoering van het plan ver biedt, en dat er alleen een bepaling be staat, waarbij Abessynië aan Groot-Britannië de eerste optie verleent op regeeringsleenin- gen. Het plan tot aanleg van een dam bij het Tsanameer brengt echter geen leening met zich mede, zoodat de Britsche regeering geen bezwaar kan maken tegen de uitvoering van het werk. De Britsche regeering schijnt voornemens om, indien de regeering van Abessynië bij haar voornemen blijft en het contract met de New Yorksche firma inderdaad teekent, den Volkenbond, in de zaak te mengen. Abes synië is lid van den Volkenbond en de Brit sche regeering zou den Volkenbond even tueel bezoeken, het verdrag van 1902 tus schen GrooHBritannië en Abessynië te interpreteeren. Groot-Britannië zou daarbij ook in het midden brengen het feit, dat de New Yorksche firma het aanleggen van den dam zou doen geschieden in slaven- en ge dwongen arbeid, hetgeen voor staten, die 1 id van den Volkenbond zijn, verboden is krachtens de Conventie tegen de Slavernij, door deze leden aanvaard. Dr. Martini de buitengewone afëezant der Abessynische regeering is uit New-York komende te Liverpool gearriveerd. In een onderhoud verklaarde hij, dat er geen enkel contract geteekend was nopens den bouw van een dam in den Blauwen Nül en dat er evenmin iets was geregeld. Hij voegde er bij. dat de dam zou wordefc gebouwd voor de Britsche regeering, met het oog op de watervoorziening van den Soedan. Indien de Britsche regeering hier aan haar goedkeuring niet hecht is de zaak van de baan. De Humbert Droz veroordeeld, correctioneele rechtbank te Parijs heeft Julien Humbert Droz, secretaris van de derde Internationale Voor de Latijnsche landen, tot vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens overtreding van het uit- wijzingsbesluit. Het Britsche parlement. Heden komt na het zomerreces het En gelsche parlement weer biieen. Het parle ment zal waarschijnlijk tot 21 December bij een blijven en zich voornamelijk bezig hou den met de bespreking van zes wetsontwer pen, o. a. de werkloosheidsverzekering. Waarschijnlijk zal een dag worden gereser veerd voor een bespreking in elk der beide Huizen van een wetsontwerp tot herziening van het Gebedenboek. Ookzal, naar men verwacht, een bespreking worden gewiid aan de mislukking van de vlootconferentie te Genève. Het memorandum van P. Gilbert. De geheele Duitsche pers bespreekt het memorandum van den regent-generaal van de herstelbetalingen, zonder nochtans tot bepaalde conclusies te kemen. Over het al gemeen wordt er op gewezen, dat toon en karakter van het stuk zoo zakelijk waren, omdat het memorandum oorspronkelijk met voor publicatie bestemd was en het resul taat van langdurige onderhandelingen was. Prins Leopold in den Senaat. Kroonprins Leopold van België zal heden als Senator worden geïnstalleerd. Prinses Astrid zal haar gemaal naar het parlement vergezellen. Hedenavond is er ter eere van deze ge beurtenis een feestmaal ten paleize, waar aan alle Senatoren en leden van het bureau der Kamer zullen deelnemen. De Carlistische beweging. Manoilesco wordt vervolgd onder be schuldiging te hebben samengezworen tegen den persoon van koning Michael en de wij ziging van de constitutie van Januari 1926 te hebben willen teniet doen. Het proces zal 10 Nov. beginnen; waar is nog niet definitief vastgesteld. Het tienjarige Sovjet. De verjaardag van de November-revolutie is op plechtige wijze gevierd. Duizenden be- toogers hebben er aan deelgenomen. De leden der regeering, van het centrale comité der communistische partij van de Unie der Sovjetrepublieken, van den revolu tionairen oorlogsraad, het corps diplomati- que en verscheidene honderden buitenland- sche gedelegeerden namen op een tribune gezeten, vóór het mausoleum van Lenin op- .gericht, aan den troepenschouw deel en za- bcgiirOaan te leggen en te onderhouden, met j gen bovendien een defiié van betoogers langs het doel den stroom van het wafer uit het 'zich trekken. meer te regelen. Bij de herdenking van het 10-jang bestaan Er wordt, ter ondersteuning van bovenbe-/der Sovjet-Unie heeft Boecharin op een it-f massa-meeting een feestrede uitgesproken. ?lara Zetkin sprak voor de Duitsche commu- risten. Ook de Berlijnsche schilderes Kathe doelde aanspraak, op gewezen, dat de Brit sche regeering in 1925, toen de regeerin* van Abessynië de bewering schending var haar rechten door de overeenkomst getrof fen tusschen Groot-Britannië en Italië aan den Volkenbond voorlegde, in de nota, waar in de Britsche zaak werd bepleit, herinnerde aan de belofte van keizer Menelik. Het schijnt, dat men in Amerika niets wil weten van de aanspraken der Britsche regee ring op de preferentie op den aanleg van kunstwerken in den Blauwen Nijl. Uit New 'ToUwitz was aanwezig. Tot 7 uur 's avonds defileerden stoeten van betoogers, wier aantal ongeveer op een mil- Hoen geschat werd, op het Roode Plein 'angs den met kleurig licht beschenen Kreni- hn-muur. Door de straten van de rijk geïllu mineerde stad bewoog zich een groote men- schenmenigte. Op enkele punten probeerden aanhangers van Troizki, dus leden der oppositie, de aan- dacht van de betoogers op zich te vestigen. Zij werden echter met gefluit, gelach en een algemeene vijandige gezindheid ontvangen en moesten zich snel uit de voeten maken. In het overstroomende gebied van Nieuw Engeland. BOSTON, 7 Nov. (V.DHet overstrbo- mingsgebied in Nieuw-Engeland wordt op nieuw geteisterd. Een felle noord-westelijke sneeuwstorm woedt over Nieuw-Engeland waardoor de ongeveer vijftig duizend dak- loozen vreeselijk te lijden hebben. Men vreest dat het aantal dooden tengevolge hiervan nog zal toekomen. De materieele schade wordt op meer 50 millioen dollar geraamd. Een inval in het Sowjetconsulaat te Sjanghai. Gisteravond deden ongeveer driehonderd „witte" Russen, die rouwbanden en in hun knoopsgat de (oude) nationale kleuren drce- ,gen, een aanval op het Sovjetconsulaat met steenen en andere projectielen. Zij braken daarop het gebcuw binnen, waarop degenen die zich in het gebouw bevonden, Vuur gaven. Op zijn minst zijn een persoon ge dood en vijf gewond, onder wie een vrouw De pclitie verjoeg de indringers en bewaakt thans het gebouw van alle zijden. Generaal Gomez gevangen genomen en terecht gesteld. Generaal Gomez, de vroegere candidaat voor bet presidentschap van Mexico en een van de leiders van den jongsten opstand, werd in den staat Veracruz gevangen geno men en met vier anderen geëxecuteerd. Communistische demonstraties te Tokio. De politie joeg een vergadering uiten, die werd gehouden onder de auspiciën van den linkervleugel der arbeiderspartij, tot het vieren van den tienden verjaardag van het Sowjet-regime. Zif arresteerde 26 per sonen. Openluchtvergaderingen en manife ste,ties werden verboden. Zes mannen, z.g. reactionnairen, deden een huiszoeking ïn het hoofdbestuursbureau van de partij van boerenarbeiders, waar zij de meubels aan stukken sloegen en de bescheiden verme ngden. wordt een bedrag genoemd van 150.000 lulden. Later zijn de beide directeuren uit de preventieve hechtenis ontslagen tegeq borg tocht, het arrest van den beambte bleef ge handhaafd. De directeuren ontkennen iedere sch uld. De Rotterdamsche correspondent van het ,,Hbld." meldt nader, dat de aangehoudenen, die inmiddels hangende het onderzoek op vrije voeten gesteld zijn, niet ten eigen bate moeten hebben gehandeld, maar slechts bedoeld moeten hebben hu» onderneming wier zaken niet al te gunstig stonden, moei lijkheden te redden. Wear alle gekochte goederen bleven. Te Amsterdam woonde eenigen tijd ge leden een Franpaise op kamers. 'Zij maakte er haar werk van bij groote magazijnen be stellingen te doen en bepaalde zich daarbij niet tot kleinigheden. In hoofdzaak kocht zij naaimachines en stofzuigers en bijna altijd twee stuks te gelijk. Zij liet de hestellingen bij haar thuis bezorgen, maar aan betalen dacht zij niet. Dc meeste firma's leverden grif, slechts een enkele nam het zekere vcor het on zekere en verkocht niet op crediet aan een onbekende. Een firma misschien hebben anderen het ook gedaan, maar dat is niet bekend won informaties in bij een parti culier bureau. De informaties luidden gun stig. Achteraf is echter gebleken, dat het bureau het gunstige rappert uitsluitend hierop had gebaseerd, dat dc dame een maand kamerhuur vooruit had betaald. De Franpaise wist zich uiterst correct voor te doen en maakte een gunstigen indruk. Zij was in gezelschap van een heer die als tolk fungeerde Nadat zij te Amsterdam haar praktijken een tijdje had voortgezet, kwam een der leveranciers tct de ontdekking, dat wel eens kon zijn bedrogen. Hij deed aan gifte bij de politie van hef bureau Singel, die een onderzoek instelde. De Franpaise had echter haar kamer verlaten en had geen adres achter gelaten. Zij was dus niet te vinden. De politie bleef echter waakzaam en dezer dagen is zij er in geslaagd de dame in Den Haag te arrestecren. Ook de tolk is aangehouden. De gekochte naaimachines en stofzuigers heeft zij in de residentie beleend bij banken van leening, waar het meerendeel der ver miste goederen is teruggevonden. Te 's Gravenhage is een 36-jarige juf frouw uit de Archimedestraat onder een bijwagen van lijn 11 geraakt .waardoor een harer beenen verbrijzeld wefd, meldt het Vad.". De juffrouw bracht een kennis naar de halte van de tram bij de Laan van Meerder- vcort. Toen de tram zich reeds in beweging zette bemerkte zij, dat zij 't taschje van haar kennis in de hand gehouden had, Loopende naast de rijdende tram, probeerde zij het taschje inog even over te reiken. Een van de wielen van de tram ging over haar been, toen zij struikelde en onder den bijwagen viel. De geheele voet is verbrijzeld en werd in het ziekenhuis geamputeerd. Op last van de Dordtsche justitie zijn aan gehouden drie heeren, een wonende te Rot terdam en twee te Dordrecht. De eersten beiden, directeur, de laatste, bearnte, bij de te Dordrecht gevestigde sleepvaartmaat- schappij „Rhea" Zii worden verdacht, de beambte, van valschheid in geschrifte, ge pleegd met assurantie verklaringen en de beide directeuren van het uitlokken der vervalsch'.ngen. De fraude loopt over eenige jaren en over een aanzienlijke bedragen. Er Een formeele vechtpartijom niets. Te Amsterdam hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag twee mannen, die voortdurend overhoop ïiggen met de politie het aan den stok gehad met een agent in burger. biet geval begon met iets, dat eigenlijk heel weinig had te beteekenen. Een paar jongelui zaten tegen een winkelpui in de Kalverstraat. Dat is verboden, cmdat zoo'n onschuldig zitje wel eens tot gevolg kan hebben, breken van een spiegelruit, Vrat weer tot diefstal kan leiden. De meerder heid der jongelieden, die op zoo n kozijn wat gaan uitrusten, zijn waarschijnlijk te goeder trouw, maar de politie moet nu een maal ook de mogelijkheid van kw dsrich ting voorkomen. Een agent in burger verzocht den jongelui door te loopen. Zij deden het nie/, ook niet toen de man zeide, dat hij van de politie was. Of hij zich dan eerst wilde legimiteeren. De agent kan de billijkheid van dezen eisch niet ontkennen; maar vóór hij nog gelegenheid had duidelijk aan te loonen, welke functie hij bekleedde, hadden voor- bijgangers dc partij van de jongelui gekozen, Zij namen een dreigende houduig aan en begonnen zelfs mét handtastelijkheden. De agent, die zich tegen een overmacht zag geplaatst, was genoodzaakt, uit zelfverde diging, van den gummmistok gebruik tc maken. Een der aanvallers kreeg een tik op den arm, de andere zag kans den agent te „scheppen". De positie van den politieman werd ge vaarlijk, doch hij zag nog kans zijn revolver te trekken en een paar scheten te lossen Een kogel trof een pink van een der aanval lers, voorts is een hoed geraakt, echter zon der nadeelige gevolgen voor het hoofd, dat er onder zat. Op de schoten snelden andere agenten toe. Zij namen de beide mannen, die onge vraagd de jongelui „te hulp waren go- schoten" mee naar het bureau Singel. Het bleek, dat de beide mannen oude bekenden, maar niet bepaald oude vrienden, van de politie waren. De eene weigerde iets te zeggen, de andere, de man wiens pink verbrijzeld is, ging heftig te keer en begon zelfs den commissaris Harrebomee uit te schelden. De man zeide, dat hij nu invalide was en dat hij de gemeente wel voor schade vergoeding zou aanspreken. Daar de mannen hun aanval begonnen waren, vóórdat de agent gelegenheid ljad gehad zich te legimiteeren. kan geen verzet ten laste worden gelegd, Tegen de mannen is naar het Hbld." verneemt, proces-verbaal opgemaakt ter zake van mishandeling. Een man te Heerlen door twee mijnwerkers levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond hebben twee mijnwerkers wonende te Hecrlerheide, een laffe daad ge pleegd. Men had beiden zekeren N N. en C.F., die z'lh in dronken toestand in het café van Weifeman bevonden, toen zij lastig werden, uit het lokaal verwijderd. Hierover in woede ontstoken, hebben zij door de deurruit met eenmes naar W. gestoken, zonder hem evenwel te treffen. Toen eenigen tijd later de 25-jarige M. Eggen wonende te Hocnsbroek, het café verliet, hebben N. en F. hem aangevallen en een levensgevaar lijke steekwond in de maagstreek toege bracht. Nadat hij verbonden was, werd hij naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De gemeentepolitie van Hoensbroek kon dc twee daders denzelfden avond nog arres teeren. Zondagmorgen was naar de „Tel, verneemt, de toestand van E. iets vooruit gaand, doch nog steeds levensgevaarlijk. Te Lemmer is met lekkage in het ruim binnengeloopen de vrachtboot Zulphen I, ka- p'tein Weisenbach uit Sneek. Deze boot was igeladen met stukgoederen, op reis van Zutphen naar Sneek, op de IJsel nabij Olst, tengevolge van den Z.-W.-storm, op een krib ge'oopen. De opvarenden hebben dc grootste moeite gehad de boot met pom pen boven water te houden. Zij hadden nog juist de haven van Lem mer kunnen halen. De materieele schade was groot, vooral aan de stukgoederen, die veel waterschade kregen. Alles was echter verzekerd. Fe Rotterdam zag een surve Heerende agent op den Oos mo'enwcrf een man loopen, die twee dames-parapluies bij zich had. De kleeding van den man d'e de 51-:axige nachtwaker M. A 'U eek te zijn leken hem. een te vreemde combinatie, om den passant, zelfs al regende het missch en, rus ig zijns weegs te laten gaan. Bovendien, geen der parap'uies was opgestoken. De nachtwaker b'eek verlegen met zijn bezit, daarom werd hij opgebracht. Op het politiebureau kwam uit, dat A'. als nacht waker bij Gerzon op de Vischmarkt, zes zulke modeartikelen had gestolen uit een étalagekastje in de schu ting, weke daar om het werk stond. Twee parap'uies had hij reeds in een café verkocht aan een'ge juffriuwen, die hem er een rijksdaalder voor hadden gegeven. Vier personen gewond. Bij een vechtpartij in een café aan de Groene Hilledijk te Ro terdem, ging het er zoo verwoed toe, dat verschi lende der verch ersb.azen verwondingen op iepen. De 3!-jarige L, v, D., uit de Van Ma'sen- straat, de 24 jarige ijzerwerker J. K., uit de Beukelaars raat en de 31-'arige G. S., een timmerman uit de Vlasakkerstraat, liepen verwond'ngen op aan neus en voorhoofd. De 30-jarige grondwerker J. H. G. kreeg met een bierglas een slag in het gelaat, met he gevo'g.dat zijn neus zeer ernstig verwond werd. De gewonden werden door verple gers van den G. G. D, ter plaatse behan deld. De politie manke proces-verbaal op. De gemeen'e Leeuwarderadeel had een concierge voor het gemeentehuis noodig. Niet minder dan 296 sollicitanten kwamen zich aanmelden. Ook in het buitenland heeft de pcstvlucht van luitenant Koppen bewondering gewekt. In een redactionecle beschouwing schrijft het weekblad „Flight", het orgaan van dc Koninklijke Britsche Aero Club, onder het opschrift „Een buitengewoon mooie vlucht", over den tocht van de „Postduif" naai Indië en terug, o.m. het volgende: „Een vlucht van veel gvooter praclischc waarde dan alle trans-atlantische tochten, die gemaakt werden sedert Lindbergh dc mogelijkheid bewees van een New York Parijs-vlucht, werd de vorige maand vol bracht door een Nederlandschen vlieger op een Nederlandsch vliegtuig, uitgerust met Britsche motoren." Na enkele gegevens betreffende étappes en vlieg tijd te hebben vermeld, vervolg', het B -itsche blad: „Als een practiscb voorbeeld hoe met de luchtpost der naaste toekomst een werkelijke tijdsbesparing kar en zal worden verkregen, is deze vlucht van buitengewoon belan-g voor ons is ze een reden van voldoening, omdat Britsche motoren werden gebruikt. Voor zoover we hebben kunnen nagaan,, hebben de drie Armtsrong-Siddeley „Lynx" motoren zich aldoor prachtig gehouden, ondanks het krachtig tempo, waarin de vlucht werd uit gevoerd, en waa bij op de terugreis 1375 mijl in één dag werd afgelegd (Aleppo Belgrado), benevens vele andere „spron gen" van meer dan 1C0O mijl per dag. Voor het uithoudingsvermogen en de vastbera denheid der bemanning, hebben we de grootste bewondering. Door haar indivi- dueele poging heeft ze bewezen hetgeer later bereikt kan worden met op elkaar aansluitende vliegtuigen over een gcorga niseerde luchtpostroute." WOENSDAG 9 NOVEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Poiitieber. 12.55—° 2.00 Lunchmuziek door het trio John Keldan viool, M. v. 't Woud, cello. G. Verheij, piano. 5.004.00 Maak het zelf? Rubriek van Mevr. Schaake-Verkozen. 6.007.15 Dinermuziek door het trio John Helden, viool. M. v. 't Woud, cello. G. Verheij, piano. 7'IS —7.45 Gezondheidshalfuurtje. Zuster A. P. Dijkstra z Het nut van moedercursussen. 7.45 Poiitieber. - 8.10 Concert door het ANRO-orkest o.l.v. Nico Treep» Mevr. Francisca Fischer, sopraan. Willem van Cap- pelien, voordrachten kunstenaar. 10.00 Persber. 10.4512.00 Dansmuziek door Grich2 Nakchou- nian and his „Russian North Star Orchestra", in Hotel des Indes te Den Haag. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet, radio dansband en solisten, (viool, cither). 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Engelsche les. 3.10 Concert 3.20 Causerie Shakespeare. 3*5° Daventry kwar- tet. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concert, Daventry strijkorkest en de Nafford Singers. J. Bishop, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventrykwartet. 6.40 Tuinbouwpraatjc. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.0s Daventry kwartet. 7-20 Causerie. 7.35 Pianomuziek van Bach. 7-45 Lezing Human nature and politics. 8.05 Militair orkestccncert. T. Hand- ley, zang. 9.00 Sir Walford Davies mannenkoor». 0.20 Weerber.-, nieuws. 9.30 Speech van Frem. Baldwin. 10.15 Nieuwsber. 10.20 Pcpulair orkeit- concert. Wes minster Singers. 11.2012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" T750 M. xo.5c~1r.oo Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5-°5~5-55 T. S. F. revue. 8.5010.50 Concert. Orkest en solis ten, Ooerafragmenten. LANGENBERG 469 M. 12.30—t.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. J. Chartofilax, mando line. M. Schütt-S toller, sopraan. 7.35 Robert Koppel avond. Werag-orkest en R. Koppel, humorist. Daarru tot Ti.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Der Liebestrank", kcm. opera van Donizetti. 9.20 Laatste ronden van de zes- dagenrennen* in Berlijn. HAMBURG 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Orkest concert. 7.35 „Sunte Maria tou'm Schare", zangspel van Bruno Penn. Daarna tot n.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Kamermuziek. 8.35 Orkestccncert. g.50 Gramofoonmuziek. 10.05— 10.35 Causerie. In Suriname heeft men geen interesse voor zijn vliegtocht-plannen, „Dc West" van 13 October schrijft: Uit een schrijven van den heer var Onlangs, reserve 2de luitenant-vlieger, blijkt, dat hij nog steeds vasthoudt aan hei denkbeeld van een reis naar Suriname, via de Noordkust van Afrika en Brazilië, De tocht zou ondernomen worden met een Fokker ve'keersvliegtuig, voorzien van drie luchtgekoelde Wrightmotoren, In verbant' met den bouwtiid van dit toestel en de weersomstandigheden, zou de vlucht nie! in October, maar in Januari of Februari worden ondernomen. Het spijt ons te moeten mededeelen, dat in Suriname de belangstelling voor dezer tocht totdusve-re niet groot is. De over- beerschende opvatting hi'er schijnt te zijn dat de tocht meer van sportieve dan prac- tische beteekenis is. Dat de reis per vlieg tuig langs de aangegeven route mogelijk is is bewezen door de Pinedo en ook door den Portugeeschen vlieger Beii-es, al moest door een ongeluk, de laatste zijn reis afbreken in Brazilië. Evenmin kan de tocht' van luitenant van Onlangs gelden als een proeftocht, daar wel niemand zich zal voorstellen, dat in de* eerste tijden sprake zal zijn van een gere gelden Lichtdienst op Suriname, via Afrika en Brazilië. Wij vreezen daarom, dat als de tocht afhankelijk is van bijdragen uit Suriname, de kans op ve~wezenlijking niet groot is, Wa! ons srijt voor de goede bedoelingen van den heer van Onlangs. Belangwekkende cijfers. De Zwitsersche „Aero Revue" publiceert belangwekkende statistische gegevens, verstrekt vanwege het, Zwitsersche lucht vaart-departement, over de dertien ver schillende luchtvc bindingen die gedurende den zomer, van 19 April tot 30 September, Zwitserland met bet buitenland v.v, ver bonden. Gunstig was voor vrijwel alle lijnen het regelmatigheidscüfer. Op de Basel— Brussel—Amsterdam-lijn, met 600 K.M., de langste der internationale lijnen, die Zwit serland verbinden, en welke geëxploiteerd wordt door de K. L. M. en de Zwitsersche Balair, werden in 5 maanden volbracht 98.8 pet. der volgens dienstregeling uit te voeren vluchten. De lün ZurichBasel Parijs (Londen) der Britsche Imperial Air ways, lang 488 K.M., haalde in 5 Traanden 96.9 pet., terwijl de 310 K.M. lange Genève- Marseiile-lijn, gedurende twee m-andea •reëploiteerd door de Balair en de Duitsche Luft Hansa, 96.2 pet. bereikte. Het hoogste cijfer voor vervoer van pas- sagie-s en goederen, werd behaald op lüni BaselAmsterdam v.v., n.l. 2243 betalende passagiers en 60.461 K.G. goederen, post en betalende bagage; op de ZfirichBasel Pari's-Iijn resp. 1560 pescnen en 41,551 K.G. goederen, etc. en op de GenèveMarseille lijn 214 passagiers en nog geen ST) K.Gi goederen. De Base!Amsterdam lün der combinatie K.L.M.-Balair, staat ock boven aan, wal het ve-voer betreft, van de eigen lijke luchtmail, afgescheiden dus van vracht goederen en bagage; aan luchtpost vervoer» ■Ie ze 20.514 K G, Hierop volrft de Zurich Parijs lün met 5351 K.G. De elf overige lijnen blijven hier beneden. De cijfers aangaande de verhouding van gebruikte tot beschikbare tonnage, F'ken met 32.5 pet. voor dc BaselAmstcdam Pjn en 26.4 pet. voor de Engelsche Zurich BaselParijs lijn erg ongunstig. Echter dient te worden opgemerkt, dat bijv. op eerstgenoemde lijn vliegtuigen in dienst zijn, die per P.K. motorvermogen over een aanmerkelijk g-ooter nuttig laadve-mogen beschikken dan de oudere toestellen op andere liinen in gebruik. De moderne vlieg tuigen kunqen dus aanzienlijk meer ver voeren en toch een lager cijfer hebben voor de verbruikte tonnage dan de ouclere toestellen met een relatief greoter mo'or- vermogen. Financieel gesproken, bereiken ook de lianen, dié vrd vracht hn gWRt vee voeren, betere resultaten, dan de ve-bin- dingen, waarmede voornamelijk passagiers reizen. Uit Sparta (Tennessee) wordt gemeld! Kapitein Gray heeft getracht het hoogte record te behalen voor vrije bailcns. Hij zelf is er echter hij omgekomen, want zi'n lijk werd onder de brokstukken van de vernielde ballon teruggevonden. Volgans de laatste aanteekening in het vliegtuig- -'ournaal gemaakt om kwart over drie, heeft Gray een hoogte bereikt van 40.000 voet, hetgeen inderdaad een record is. Het is echter niet zeker of het zal worden toege kend, zelfs indien er een waarborg is voor de juistheid, daar de ballonvaarder geen veilige landing beeft uitgevoerd. Een nader bericht uit Sparta houdt in: Het bleek, dat de zuurstof-toevoerbuis van de verongelukte ballon van kapitein Gray doorgesneden was. Klaarblijkelijk heeft Gray door een noodlottig toeval dit zelf gedaan, want men vond een mes in zijn handen. Toen de buis was doorgesneden, is Gray gestikt. De barograaf wees een hoogte van 43.CD0 voet. Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden.) 25 Het gelaat van Lord Moorhampton hel derde op Juliusl Wel, dat is de naam van |e oom en van je grootvader geweest O, dan ben je zeker de zoon van Cipriani Hij scheen dat als een uitgemaakte zaak te beschouwen en ofschoon hij zei, dat hij informaties zou inwinnen cm de rechten van den jongen geheel bevestigd te zien, was het duidelijk, dat hij zich zelf volkomen overtuigd was. Hij drong er op aan om Dibs mee te nemen, naar het kantoor van zijn advocaat, tot groote verslagenheid van Mabin als van Mrs. Wrest, die was binnen gekomen en voorgesteld. Ze was zeer onder den indruk van het waardige aristocratische optreden van den edelman en drong er bij haar dochter op aan, dat ze mee zou gaan naar Heath Hiil Zoo werd dus overeengekomen, terwij) Lord Moorhampton en de jongen weg waren, zou Mabin zich klaar maken om dien middag mee terug te gaan. Lord Moorhampton reed met Dibs weg in de taxi, waarmee hij gekomen was en toen ze vertrokken waren barstte Mabin in ze nuwachtig snikken uit. De jongen zou ver moord -worden, ze had haar belofte aan zijn vader gebroken en allerlei andere zelfver wijten. Maar mevrouw Wrest die den diepen eerbied van een Engelsche huismoeder voor den adel bezat, kon niet gelooven aan de mogelijkheid, dat het kind iets zou overkomen, onder het dak van een lid van dien en ze ontstelde hevig bij de wilde be schuldigingen, die haar dochter teger iemand van den stand van Lady Moorhamp ton uitte, Ge zei tegen Mabin, dat ze immers niet meer leefde in den tijd van de sprookjes van „Moeder de Gans", dat dergelijke val- sche ooms uit kinderverhaaltjes niet meer bestonden en ze kon zich niet begrijpen dat Mabin zóó dom was en vond dal ze zich moest schamèn. Hiermee was de zaak naai haar meening afgedaan. Mabin huilde kalm door en gaf geen antwoord. Pas toen Lord Moorhampton van het advocatenkantoor terugkwam, bedaarde ze 'angzamerkand. Maar ondanks haar neerslachtigheid werd de terugreis naar Monford bijna prettig door de uitgelatenheid van Dibs, die ten slotte, doodmoe van de vreugde en het ravotten in de coupé in slaap viel. Het was een pijnlijk oogenblik vooi Mabin toen ze in een auto die hen van het station gehaald had, op Heath Hill aan kwamen en Lady Moorhampton, één en al glimlach, de reizigers in de hall verwel komde. En het meest onheilspellende was dal haar broer achter haar stond, met een joviale uitdrukking op zijn pafferig gezicht, die Mabin echter niet misleidde ten op zichte van zijn gevoelens tegenover het ventje, dat de plaats van zijn kleinen neef kwam innemen. Lady Moorhampton overstelpte den jonh gen met liefkozingen, verklaarde, dat hii ,een kleine sehet" was en bestormde hem met onbenullige vragen. Bij.al die vriem delijkheid bleef Dibs onnatuurlijk ernstig alsof hij waarachtig de ccmédie doorzag en antwoordde met verbaasde blikken en nooit met meer dan één woord. Het was alsof i kind het onechte bij intuïtie voelde. Toen men hem verweet dat hij zoo weinig zei, deed hij op zijn beurt een vraag. Hp vroeg naar Joe Wright en vroeg dood ernstig: Wie ïs die man met dat leelijke roodé gezicht? il De vraag was meer eerlijk dan tactvol maar Lady Moorhamptcn lachte schel <yl deed alsof ze bet vreeselijk grappig van lief kind vond. Wright zelf nam het echter mijf- der humoristisch op en zei tusschen zïjh tanden; Vervl.... aap! draaide zich om. e billiardkamer in en sïoej* de deur achter zich dicht. Dit was echter de eenige warklank in de 200 spontaan aandoende verwelkoming. Lady Moorhampton was vriendelijk tegen Mabin, die ze schertsend een standje gaf, dat ze zonder afscheid vertrokken was en kapitein Dalmaine drukte haar de hand met een blik, die moest zeggen, dat hij ge durende haar afwezigheid doodsangsten en hevige kwellingen had uitgestaan. Toen Mabin de trap opging naar de kamer, die haar bij haar aankomst was aan gewezen, was ze geneigd te gelooven dat dit toch het beste verblijf voor Ciprian's zoon was en zei bij zichzelf, dat het dwaas was geweest om bang te zijn dat den jongen i° c mooie huis, waar hij cmringd zou worden door beschermers, die goed op hun k°w t warep, iets zou overkemen. t 4 as dat Dibs niet meer res- oect toonde tegenover zlin jendigen oom. Toen hij het arme, z'ekeliike kindje in zijn W'fj Za? s'aPeni barstte hij in lachen uit en wilde niet gelooven, dat dit kleine stukje mens loefde. Waarop hij de kamer werd uitgezet met de vermaning om zoet te zijn. Toen hij Mabin vertelde wat er gebeurd was, en ze hem den raad gaf het kindje niet meer uit te lachen begon hij, al was het dan vaag, het nut van diplomatie in te zien. Maar het is zoo'n gek kjein ding, zei Dibs, die zijn vroolijkheid nog niet kon be dwingen. Hij is heejemaaj uitgedjoogd en jimpejig en zijn mond staat open. Alle kleine kinderen zijn zool Maar Dibs schudde nadrukkelijk het hoofd. IL geloof niet, dat Dibs zoo ge- v/eest is» moiupelde hij ongelcovig. Als hij wakker is, ziet hij er heel an ders uU. Lady Moorhampton zal je niet liet vinden als je niet aardig tegen haar kindje bent- Dibs^ dacht na. A.)s jk niet mag zeggen dat hij er een beetje gek uitziet, zei hij na eenig nadenken, wat moet ik dan van hem zeggen? - Nu, je^kunt toch zeggen dat hij dat hij een aardig ventje is, opperde Mabin. Dat is hij ook Dibs schudde weer het hcofd. Ik vind hem heejemaaj niet aardig, hield hij vol. En opa ook niet Die kijkt zóó naar hem. Er de jonsjen bootste sprekend de vluchtige er wrevelige blikken na, waarmee hij Lore Moorhampton naar zijn stumperig zoontje had zien kijken, Mabin's functie werd nu zco ongeveer di< van gouvernante over den kleinen Julius een betrekking, die haar gelegenheid ga om altijd bij hem te zijn en hem te bescher men tegen het gevaar, dat ze nog steeds vreesde, al was het dan in veel minaert mate. Lady Moorhampton had het kind hartelijk ontvangen te hartelijk, vond Mabin, En ofschoon er nauwelijks inlichtingen ingewon nen werden, zou niemand uit de wijze, waarop, Julius werd Conclusie van den advocaat-generaal bij den Kcogen Raad. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, concludeerde gisteren tot verwerping van het cassatieberoep te gen bet ac-rést van het Hsagsche Gerechts hof en bevestiging van een vonnis van de Middelburgsche Rechtbank, waarhij ter zake van het deelnemen aan een bij dc wet verboden vereeniging zijn veroordeeld 'ot f 40 beete, ieder der bestuuisleden van de vereeniging, welke zich ten doel stelde de opvoering te Vlissingen van de Potem- kinfilm. die door den burgemeester van Vlissingen was verboden. er de minste twijfel over zijn indentiteit be stond. Lord Moorhamptcn stond in voortdu- -ende verbinding met zijn advocaat en daar hij niet veel sprak over de resultaten van het onderzoek, lag het vermoeden voor de hand, dat hij niet veel bevredigends vernam. Hij gebruikte Mabin ook nog steeds als se cretaresse en de aangenaamste uren van den dag waren die, welke ze eiken middag door- bracht in do groote studeerkamer, terwijl Julius op het haardkeedje speelde en zij Lord Moorhampton hielp bij' het opstellen van de geschiedenis van zijn geslacht. De jongen en zij waren ongeveer een -week op Heath HJl, toen de edelman op een mid dag tegen haar zei, terwijl ze op haar ge wone plaats achter de schrijfmachine ging zitten, dat hij haar iets te zeggen had. Mabin keek hem vol belangstelling aan. Helaas vervolgde hijterwijl hij naar 'iet kind keek dat met dan opgezetten ti'ger- kop van het haardkleek spee'cle, heb ik geen goed nieuws. Ik heb heel nauwkeurige nlichtinger. laten inwinnen omtrent het kan- oor van dezen Fryer en alles wat we te we ten kunnen komen is dit: dat hij een half broer van mijn vrouw en van Wright is. (Wordt vervo'*td.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6