ONZE VROUWENRUBRIEK A/MD CONFLICTEN. VOOR OUDERE DAMES. ZIEKENVERPLEGING IN HUIS. MATROZENPAK VOOR JONGENS VAN 5—6 JAAR. LEEKEN-LESJES VOOR DE ZIEKENKAMER EENIGE FRISSCHE NAGERECHTEN. DE GEWONE COLDCREAME- BEHANDELING. BEWAREN. O ïk PATRONFN naar maat iv. AAN UeN <~Y— Fir VUL Overcame uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. „Hè toe, laten we nou gezellig thuis blij ven theedrinken, heusch, dat vind ik veel prettiger, ik ben veel te moe om dadelijk uit te gaan," zegt een vrouwtje van bijna dertig legen haar man, „Kom, geen gekheid hoor, fe moet naar huiten, je hebt nu al de heele week ge ploeterd in het huishouden; als je buiten bent. gaat je moeheid wel over. En bo vendien, ik snak naar een beetje beweging in de buitenlucht. Voorn't iorrfens, •''"'■den jullie ie aan. We gaan. Moeder zal Wies- je wel even helpen, en als ze klaar is, mo gen jullie haar om beurten een eind rij den." En moeder ziet haar illusie van wat li chamelijke rust, al is het dan ook bin nenshuis, wéér in rook vervliegen. Ze tracht opgewekt te doen, terwille van haar kinderen, maar 't lukt haar niet. En vader, die graag flink zou willen doorstappen, om de stijve kantoorbeenen weer eens los te maken, wordt geïrriteerd door 't snkWganget'e van den beden op tocht, als Wiesje wil loopen en door 't gestoei van de jongens om het wagentje als Wiesje gereden wordt. En de thuis komst? Allemaal moe, behalve de jongens, die eigenlijk nog niet genoeg afgestapt zijn. Moeders moeheid voelt vader als een verwijt tegen zichzelf. Waarom dwong hij haar tot uitgaan? De kinderen hadden best in den tuin kunnen spelen. En hij had met Jan een uur flink kunnen wan delen. 't Is een moeilijk conflict, dat ontstaat door te veel aan lichamelijken arbeid van de huisvrouw aan de eene zijde en de groote behoefte aan beweging en lucht van den kantoorman aan den anderen kant. De geheele week zijn ze overdag gescheiden door hun werk; dien éénen Za terdagmiddag willen ze zoo graag samen zijn met elkaar en mét de kinderen. En 't is zoo gezond om te wandelen! Iets zal er opgeofferd moeten worden, zoolang moeder de vrouw nog haar !5- of 16-urigen werkdag houdt. En welke vrouw heeft rtien in e-n gezin met jonge kinderen eigenlijk niet? Ze is immers nooit uitge- naaid en er zijn zoovéél dagelijks lerug- keerende noodzakelijke plichten; om nog niet eens te spreken van de extra werk jes. die ontstaan door toevallige omstan digheden, als ziekte, bezoek van vrien den en vriendjes en vriendinnetjes, of wat dan ook. Of zouden vader en de kinderen mis schien wat kunnen helpen om tot de op lossing van dit conflict te komen, door eens even flink aan te pakken, moeder wat werk uit handen te nemen en haar met 'n boek op den divan te zetter. tot ze k'aar ziin met haar werk? /ouden ze dan allen opgefrischt, een gezellige wandeling kunnen maken? Wie weet of 't niet lukt! Maar dan moet moeder zich ook 't werk uit handen laten nemen, en ze moet nie* ontdaan zijn, als 't nu eens iets minder nauwkeurig gedaan wordt dan ze zelf gewend is. En ze moet rich dat uurtje uitsluitend bepalen bij haar divan en haar boek, al 't an tere loslaten) J. F. JACOBS-ARRIËNS. Iets over het voeden van zieken. Tot de instandhouding van het lichaam zijn verschillende voedingsstoffen noo- dig, zooals: eiwit, vet, koolhydraten, fd.i. zetmeel en suiker), water en zou ten. Waarom wordt 't voedsel bereid? In de 1ste plaats, om de goede spijsverte ring te bevorderen, in de 2de plaats om het smakelijk te maken, ook door toe voeging van de z.g.n. „genotmiddelen". Het doel der spijsvertering is dit: Het voedsel in oplosbaren toestand brengen, om in 't bloed te kunnen worden opge nomen. Het bereiden, het afwisselen en het toedienen van voedsel is bij het ver plegen van zieken van 't allergrootste belang. Wanneer een patiënt niet eet, kunnen we als oorzaak zoeken: lste Gebrek aan eetlust, 2de Slechte spijsvertering. 3de Verkee-d diee» of verkeerde keuze der spijzen, 4de Onvoldoende toebereiding, 5de Het toedienen van spijzen op on gelegen tijden, éde Het opdienen op schalen en bor den met stukken er af, servetten met vlekken er in, te groote porties te ge lijk van 't voedsel, dus onsmakelijk voorgediend. In 't algemeen wordt 't voedsel op vaste, geregelde tijden toegediend met regelmatige tusschenpoozen. Wanneer de maa<* van een patiënt op gekegelde, vaste tijden voedsel ter ver werking krijgt, zal zij dezen van haar gevorderden arbeid het nauwkeurigst verrichten. Toch dienf de verzorgster volkomen op de hoogte te rijn en moet weten te beoordeelen, wanneer het raadzaam is, van dezen regel af te wi'ken. Aan patiënten moet ook 't liefst niet gevraagd worden, wat zij eten willen. U dient te weten, wat hun lievelingsge rechten zijn en dient deze in groote af wisseling, gezellig en smakelijk toebe reid als „verrassing" op. Als regel vin den de patiënten 't vervelend, hun eigen dagmenu op te maken. Ze zijn er meestal te loom, te lusteloos, of te verst-ooid voor. 'I Lrkt me niets leuk, al uren van te voren te weten, wat er gegeten moet worden en 't gebeurt maar al te vaak, dat 't lang verbeide gerecht dan juist „tegenstaat". U moet steeds weten uit te vinden, wat uw zieke wel, dan niet kan verdra gen en u dient uwe opmerkingen met uw huisdokter te besp-eken. In geen geval zult ge uw patiënt iets toedienen, waarvan ge bij goed naden ken vooruit hadt kunnen weten, dat het hem of haar schaden zou. Alles wat warm gegeten of gedronken moet worden, moet warm toegediend. Ook mag uw zieke nimmer wachten op zout, mes of vork, brood. Overtuigt u vóór 't opdienen der soijzen, dat bij 't tafeldekken niets ve-geten is. Breng 't eten aan uw zieke met een opgewekt gezicht, met een schoon schort, met reine handen en op een keurig dien blad, waarop een helderwit servet ligt. Zet een bloemetje als versiering op 't tafeltje, waar hij van eet. Zorg voor vol doenden steun in den rug bij 't eten, voor een gezellig servies, voor keurig ge poetste en afgewasschen (zwarte vin gers!) lepels en vorken, voor steeds vlekkeloos tafellaken en servet. Glazen en borden glimmend opgewreven met schoonen doek. Ook 't toedienen van koffie, thee, zonder „voetbad", 't liefst melk en sui ker apart, lekker warm de thee of kof fie. En dan vragen: veel of weinig 'suiker en melk? Een he-stellenden zieke 't zelf laten nemen, 't Kort den tijd voor hen en geeft hun 't zelfvertrouwen weer terug- 't Is de verzorgster aangeraden, alle spijzen eerst te controleeren buiten de ziekenkamer en zelf op te dienen. Zij kent 't beste „de maag" van haar pa tiënt. Ook moet men trachten den patiënt zoo goed mogelijk gehumeurd te houden en hem of haar onder 't eten niet lastig vallen met zaken van welken aard ook. Ook geen bezoek van derden, 't Leidt hem af en bevordert de goede spijsver tering niet. Wanneer uw patiënt niet gevoerd behoeft te worden, laat men hem ongestoord z'n gang gaan. En nu: „Bon Appétit!" CORMA. Benoodigd: 1.25 M. kamgaren van 1.40 M. breedte, el voering, 1 el wit F'anscb flanel, el donker blauw james, een stukje smal veterband. Wat staat uw kleine vent aardiger dan een keurig matrozenpak, en wat heeft de kleine boy liever aan) Wel voor Moeder een heel werk, maar koop^er dan d'rcfri goede stof voor, dan kan hij er een heele poos mee toe. Het echte, mooie kam garen is 1.40 M. breed; ge hebt dan niet zooveel noodig. In dit artikel vindt u de broek en het wit flanellen frontje beschreven, een volgend zal ik u blouse en kraag geven. Ge maakt eerst van het geheel een patroon, waarna ge a.les op de stof legt, zoodat ge kunt zien, dat ge zoo voordeelig mogelijk knipt. Dan knipt ge het met ruim 11 c.M. naad uit, terwijl men voor zoom onder aan broek en blouse nog 4 c.M. bljrekent. Wilt ge het broekie gevoerd bebben. wat zoowel warm als sterk is, oan koopt ge 1H el voering inplaats van el. In het broekje maken we eerst de zakken. Voor iederen zak knipt ge twee als op de teekening aangegeven stukken voe ring. Ter hoogte van de accolade, stikt men, aan weerskanten van de voering van den zak, een stuk stof op, zóó, dat de stukje, waar de knoopsgaten ingewerkt worden. Dan stikt men den achternaad, en ook den k-uisnaad dicht. Onderaan rijgt men de breedte van den zoom in, terwijl men bovenaan een inslag inrijgt. De voeringbroek wordt in elkaar gestikt. Alvorens deze in elkaar te zetten, strijkt men eerst van beide broekjes de naden goed uit. D-arna worden de naden van beide op elkaar gelegd met de rafels naar binnen. De bovenkant, alsmede de onderkant der pi'njcs en de vóórkant van het split je, worden opgezoomd, waarna men aan den bovenkant de knoopen aan kan zetten voor de bre tels. Nu het frontje. Ge knipt eerst het modelletje even van papier, waarna ge 4 van deze stukken uit het flanel knipt. De schouder is aan den eenen kant één c.M. hooger voor den overslag. Eerst stikt men aan één kant de beide schou dernaadjes dicht. Dan legt ge de stuk ken met de goede zijden op elkaar, waarna ge den geheelen buitenkant om kunt stikken, ook de beide andere schoudernaadjes. Dan keert ge het ge heel om, waarna ge langs den hals kleine knipjes geeft, en de beide kanten tegen elkaar inslaat. Denk er vooral om, dat 'goede kanten der stof op elkaar komen te liggen. Dan kan de zak dicht gentikt worden. Aan den voorkant slaat men de stof van de accolade en de opgestikte stof van den zak tegen elkaar in, waarna het precies op het kantje wordt gestikt. Dan kunt ge den zijnaad opstikken, den voorkant oo den achterkant, met uitzonde- «nd van de breedte van den zak. Van den voornaad van het broekje stikt ge 6 c.M AirM. Vnor het splitje wordt rechts een hi »bi'. i? Cp verzoek van een abonnée, geven wij deze week twee japonnen voor een oudere dame. No. 1 is gemaakt van donkerblauwe tra- versstof. Deze japon heeft lange aangeslo ten mouwen en aan den voorkant van den ok eenige naar elkaar toeiiggende plooien. Kraagje en vest van donkerblauwe crêpe de chinc. Verder heeft de japon een cein tuurtje in dezelfde stof met gespen. Aan den onderkant der mouw eenige kleine knoopjes. 2. Japon van een donkerblauwe rib- stof, shawl-k-aag; vest en rrnncb-'teu zijn van licht grijze crêpe de chine. Het mo del heeft lange mouwen en is schuin In de zijde gesloten. De rok heeft, schuin op zijde, vier plooien, 3. Mantelcosluumpje voor een jonge dame. Het is aardig, voo- dit costuumpje grijze Engelsche stof te nemen en een kraag van zwart kort geschoren bont. De zak- en mouwgarneering bestaat uit losse lipjes, vastgemaakt met een knoop. De rok heeft aan beide zijkanten een uitspringende plooi. De mantel is recht van voren ge sloten met drie knoopen. ANEMOON. In aansluiting bij de meer wetenschap pelijke aanwijzingen, die ons in deze rubriek de laatste weken van bevoegde zijde gegeven werden, mogen deze korte practische wenkjes, van huiselijken aard, er minstens nog toe bijdragen, 't kamer arrest van dezen of genen patiënt zoo veel mogelijk te veraangenamen. Ze zijn verzameld uit eigen ervaring, niet van verplegende, maar van „slachtoffer", en die ondervindingen, zooals iedereen ze gedurende de kortere of langere onge steldheden van zijn leven wel opdoet, kunnen ons later van veel nut zijn, om anderen, die in 't zeilde geval verkeeren. het lot zoo dragelijk mogelijk te maken. Wanneer u uzelf de volgende vragen stelt, zal 't antwoord u misschien tot na denken stemmen, en op vele nieuwe, gelukkige invallen brengen. Wanneer u de ziekenkamer inricht en in orde brengt, denkt u er dan aan, het effect er van te bestudeeren, vanaf bet bed? Het is van zóóveel meer belang, dat ze er zoo prettig en gezellig mogelijk uitziet vanaf het hoekje, dat de patiënt inneemt, dan dat alles er op berekend is, een gunstigen indruk te maken °P bezoekers, zoodra ze binnenkomen. Zorgt u er voor geen nachtmerrie te maken van het doktersbezoek? Als er allerlei herrie en drukte gemaakt wordt om de kamer te vegen en te stoffen, en den patiënt in al maar schoone lakens en kleeren te wurmen „voordat de dokter komt", zal de zieke bij het bezoek vermoeid en zenuwachtig zijn, zoodat de dokter een onjuisten kijk op zijn toestand krijgt, en hem zelden op zijn voordee- ligst en opgeruimdst aantreft. Denkt u er goed aan, wanneer u de kamer doet, de vensterbanken extra glanzend te lappen en steeds goed af te stof.'en, en de smettelooze gordijntjes keurig gelijk te hangen? Uitgenomen in geval van zware ziekte, wanneer het licht de oogen onaangenaam aandoet, kijkt de patiënt instinctmatig veel meer naar het raam, dan naar eenig ander plekje in de kamer, en het maakt zoo veel verschil, wanneer alles in orde is- Hebt u eên speciaal plaatsje om roedicijn-flesschen en andere weinig op wekkende utensiliën neer te zetten, zóó, dat de patiënt ze niet zien kan? En hebt u er al eens 'n proef mee genomen, de flessphen met drankjes en smeersels op stukjes vilt of dik vloeipapier te zetten, dat de druppels, die er zoo licht langs loopen, opzuigt? Medicijnen maken zoo dikwijls kwaadaardige vlekken op mar mer en houii Natuurlijk denkt u er aan, de P.esschen met vloeistof voor uitwen dig gebruik niet op dezelfde plaats le bewaren als de drankjes, daar men zoo doende onnocdig gevaren oproept. Schuift u stoelen, ziekentafeltjes, kruk jes en dergelijke „zwervende meubel stukken", bijtijds uit den gewonen koers- weg, wanneer er bezoekers op komst zijn? Dc meeste menschen, die een ziekenkamer binnenkomen, ziin zenuw achtig. verlegen en ietwat linksch, en wanneer er eenige kans bestaat, over ^t een of ander te struikelen, zullen ze d'*e ontwijfelbaar aangrijpen. Kunt u met den noodigen tact dc be zoekers dadelük naar den voor hen be stemden stoel bij het bed krijgen, en zcó dat hinderlijke handen over 't voeten eind voorkomen, of dat nog veel ondrage lijker neerstriiken op 't rand'e van het bed, dat den natiënt soms verbazend kan irriteeren? Nóg meer tact zult u onge twijfeld noodig hebben om de bezoekster, wanneer haar tijd verstreken is, uit de kamer te loodsen, zoodat ze, wanneer ze heeft aangekondigd „dat ze nu heuSch gaan moet", ook werkelijk gaat, zonder getreuzel. En vergeet toch vooral niet de zieken kamer op te fleuren met een enkel bloemetje, bij voorkeur alweer in die vensterbank! 's Nachts moeten ze natuur lijk naar de gang verhuizen, maar een voudige „groene plrnten", varens en dergelijke, mogen blijven staan. Slaapt de patiënt met een nachtlichtje, zet dit dan zóó, dat de schaduw van de varen groot en fantastisch op den muur valt het is bekerd, dat zieken daar bijzon der graag naar liggen te kijken, en dat dit hen in slapelooze nachten bezighoudt en rustig maakt. Wanneer we uit onze eigen herinnering trachten op te diepen, welke kleinig heden ons in tijd van ziekte binderden of rtenoegon deden, zullen we deze enkele wenkjes nog met 'n heele lijst kunnen aanvullen en onze patiënt kan bij zulke oprechte zorg en belangstelling slechts winnen! VETERAAN. voornaau van dicht. Voor het splitte wordt rechts een dubbel stukje aangezet, in den vorm als op de teekening is aangegeven, terwijl men links eerst een stukje voering tegenstikt, en later nog een dubbel ge eeh mooien, ronden vorm bebouwt. In den kant van den schouder, welke open is, maakt ge twee knoopsgaatjes, waarna ge aan de ande-e zijde de knoopjes aan zet. Onderaan maakt ge, zooals de tee kening u laat zien, 2 lusjes van band, terwijl ge aan den anderen kant 2 lange banden aanzet. De banden worden dooi de lussen gehaald, en op den rug vasl- gestrikt. Zoowel op den voor-, als op den achterkant van het frontje zet ge een rood ankertje. Wanneer het dan vuil is, kunt ge den anderen kant nemen. DINY. Karnemelkpndding (4 pers.). 1 L. karnemelk 4 cit-oenen 1 d.L. water 35 gram gelatine, waarvan 2 blaadjes roode 400 gram basterdsuiker Bereiding! Week de gelatine In ruim koud water, druk ze uit en los ze op in 1 d.L. kokend water. Laat deze massa een weinig be koelen. Doe de karnemelk in een kom, los hierin de basterdsuiker op en voeg het uitgeperste citroensap toe, eveneens wat geraspte citroenschil. Voeg voorzich tig wat van deze massa bij de opgeloste gelatine, langzamerhand meer, waardoor deze massa langzamerhand met de koude karnemelk in aanraking komt, zoodat er geen klontjes gelatine gevormd wor den. Doe vervolgens deze massa bij de karnemelk en laat de massa, onder af en toe roeren, geleiïg,worden. Doe ze dan over In een met koud water omgespoelden puddingvo-m. Geef er een vanille- of custardsaus bij. Röd Grod. 1 flesch bessensap 2 4 2lA d.L. water, samen 1 L, vocht 110 gram griesmeëf 75 gram amandelen 200 gram suiker stukje pijpkaneel of citroenschil. Bereiding; Kook het bessensap in het water met het smaakje. Laat de amandelen even koken in weinig water, ove spöel ze met koud water, neem dan het bruine huidje er af. droog ze en maal ze fijn of hak ze. Strooi het griesmeel in de kokende vloei- stof, en 'aa* de massa onder roeren doork°ken' gaar Worden en zóó dik wor den, daf de bodem van de pan even zicht baar is, als men met een lepel door de gaat. Voeg de suiker toe, verwijder smaakje en roer er de amandelen pap gaar. voeg oe su.nc, iUe, verwijd ^et smaakje en roer er de amandel door. Doe den Pud(,ing dadelijk in dan die eenigen tijd met koud water T -vol rie>r»a J i en vo-ifl, me eerugen Ufu mei koud wat is wc£gczc^' ^-aaf hetu koud worden. Geef er een koude vanille-saus bij. Watergruel (4 pe«.). nK g-am parelgort L. water g0 k 100 gram suiker 2 d-L. bessensap 60 gram krenten 60 gram sultanen stukje piirkaneel citroenschilletje. Bereiding: Wascb de gort en zef ze met het koude water een nacht te weeken. Zet ze den vo!g«nden dag op met het weekwater, pijpkaneel en citroenschil. Laat dit samen zacMies. gedurende pl.m. l'A uur.; Maak «n dien tijd de k-enten schoon.N door ze, met een weinig bloem bestrooid, 0p.,éen grove zeef te leggen.' Wrijf ze cv r de oppervlakte, waardoor de steeltjes af breken en er door vallen. ^•gek de steeltjes van de sultanen en was^k ze mei de krenten een paar maal kbi/w water. Voeg dan de gcwasschen jten, sultanen en suiker bij de gort Zoodra we onze eigengemaakte cold- c-eam netjes in orde hebben, of ons kant en klaar een pot hebben aangeschaft, kan met de behandeling begonnen wor den. Of we die nu eens of meermalen per dag willen toepassen, de avondbewe-- king, die de voornaamste is, mag in geen geval worden overgeslagen. Vóór men begint, is het raadzaam, grondig de handen te wasschen en de nagels te borstelen; anders zou de cold- crcam tengevolge van haar snelreinigen- de werking, onder het insmeren alle stol en vuil-deeltjes in zich opnemen, zoodat die mee in de gelaatshuid gemassee-d zouden worden, wat toch zeker de be doeling niet is! Met een schoonen handdoek wordt even luchtig over het gezicht geveegd, om de oppervlakkige stofjes weg te ne men; daarna wordt de coldcream nodal rijkeluk met 'n cirkeler.de beweging der vingertopoen plekje voor plekje over het heele gezicht gew-even, tot dit glanst en glimt van vet. Daarna laat men ze drie of vijf minuten rustig inwerken; voortdu rend wrijven is overbodig. Is die tijd ver streken, dan wordt met een ruigen bad handdoek de coldcream in langzame, ste vige, opwaa-tsche streken weggeveegd; vooral nooit naar oml-ag boanen, ook niet been en weer wrijven. Het zal u verrassen, dat de plekken weggeveegde eream oo den handdoek al even zwa-t- achtig blijken te lijn als de zakdoek met eau de eologne, waarmee ge over uw voorhoofd veegt! Het is van groot belang, dat zoo n banddoek héél schoon is: dus maar niet dagen achtereen altijd met dezelfde plek ken ove- het gezicht wrijven! In Engeland ziin voor 't wegvegen van coldcream speciale lao'es weefsel te krij gen, die in kleine pakjes ve-kocht wor den, maar zoover zijn we hier nog niet! Heel practisch is het echter, er *n stuk of wat ruige waschbandjes op na te hou den, bij voorkeur wit, zoodat we goed kunnen lien, wanneer we ze builen dienst moeten stellen; we wasschen die dan elke paar dagen eventjes uit. In de gebruiksaanwijzing van semmige potten coldcream krögt men den raad, de cream den geheelen nacht te laten inwerken. Dit is in werkel:ikheid niet aan te raden, 's Nachts moeten de po riën zooveel mogelijk vrij blijven van elke kunstmatige opvulling. Gaan slapen met 't poeder of rouge van den dag nog op het gezicht, werkt b.v. ve-wcestend op de huid; coldcream is natuurlijk on schadelijker, maar toch is het veel beter, wannee- dc poriën, na gezuiverd te zijn, 's nachts geheel vrij kunnen ademen. L'at ik er even oo wijzen, dat het ge bruik van coldcream de werking van water en zeep niet alleen aanvult, raaax desnoods ook vervangen kan. Dit voor hen, die reeds gewoon waren, vóór het slapen gaan hun gezicht te wasschen. Dat kan rustig achterwege blijven. Coldcream zuivert niet alleen van stof en vuil, maar neemt tegelijk ook andere praeparaten, als dag-crême (vanishing-ceam) poe'er etc. van het gezicht weg, zoodat een be handeling ermee voldoende is voor een grondige avond-reiniging. Na een büzonder stoffige treinreis af fietstocht is bet ook heel nuttig, midden op den dag het gezicht even een cold- cream-kuur te doen ondergaan; zóó wordt voorkomen, dat het vuil zich in da ocriën varizet. Na het wegvegen wordt het gezicht naar verkiezing gewa3scben met zachte, vette zeep ofwel gebet met koud water alleen; ook kan zonder meer dadeli:k een beetje vrnishirg cream ge bruikt worden. Van vettigheid blijft dan geen spoor meer te zien. EVA. 'j AW Fig. L In een der artikelen beloofde ik u eenige modelletjes, die te maken zijn van omslagen van jaarverslagen. In de ee-ste plaats wij ik u een Keel penyotl- digen boekenlegger toonen. Deze is uit *n stevig donkergroenen omslag gesneden en beplakt met roode schijfjes. De kleuren rood en groen zijn ongeveer even sterk. (Fig. I). Voor kinderen, die graag met kleur potlood kleuren, kan het volgende om slagje voor een naaldenboekje dienen. (Fig. U). Als er een lichte papierkleur gebruikt is. maakt een flink afstekende kleur een aardig effect. Op donker karton is een dekkende lichte kleur, soms zelfs met een schril afstekende tweede kleur, aardig. De lapjes, die in "t naaldenboekje komen, worden netjes uitgerafeld of uit- getand en mogen voo*al niet buiten het kartonnetje uitsteken. Ze worden in den ruif met een draad wol of lijde, in de zelfde kleur van de versiering vastge zet, zooals fig. III aangeeft. Fig.IL Het volgende modelletje kan met don kere, niet harige lapjes erin, als inktlap dienst doen. Dc versiering bestaat uit Fig. IIL Fig. IV. een paar vlecbtreepen of zelfgeknlpte reepen papier van een goed bijpassende kleur (fig. VII. Fig. V. opscbrijfbo'kïe /tP- (Fig. VTB moet A Fig. VU. Fig, VL een stevig omslagje bebben. De rug is nu eenigszins anders gemaakt, zoodat het voorste blad van het kaftje gemk- kelijk opengelegd kan worden. Daartoe zijn 3 gaatjes door omslag en papier blaadjes gemaakt, hetzij met een grove naald, hetzij met een ponsijzertje Door de gaatjes is wederom een aardig d-aadje gehaald als bij bet naalden boekje. (Fig. VIII). Het bovenblad heeft aan de binnenzijde een rits van a naar b en is versierd met een kniosel, cat ontstaan is door een rechthoekig strkje Papier vierdubbel te vouwen. (Fig. IX). 1 u Fig. IX. Kteit-"-en sumvi "1| uv S"'» a"'rs oog ongeveer M uur, onder a,f' pn toe roeren, koken, tot de watergruel gefiunden is. Neem pijpkaneel en citroen schil er uit en voeg daarna het bessen sap t°e' CATHARINA. U ziet, er zijn ve'e moëelijkheden, en T digs te bereiken, dit zijn 'er slechts een naar van. Met U bewaart dus voortaan uw jaarver wat draadjes wol, raffia, een enkele J slagjes? kraal of knoop vaH ook nog wat aar- J J. F. JACOBS ARRIËNS. De uiafen ë®'fe*e men bij bestelling van een patroon mej het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen-Kantoor" Post bus no. L Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bed-ag in postzegels Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan tranen toezending van het otlroon Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door tnen de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten Met het maatnemen geli >ve men nauwkeurig 0p het voorbeeld te letten PRIJZEN DER PATRONENt No. 1 1.20; No. 2 1.25; No. 3 1.25. dl«Kir.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10