Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 Gemengd Nieuws FEUILLETON. RADIO - OMROEP* t -"n De conferentie der in- en uitvoerverboden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Dé vereenvoudigde spelling. Brand op een schip te Maastricht. Twee goederenwagens hij Veenendaal ontspoord. De lugubere vondst in de bosschen bij Valkenburg. Doodelijk getroffen. Op een uitgaanden trein gebotst. Blanco-crediet voor bet brandweerfeest. Een gevaarte van 400.000 K.G. weer recht gezet. Zou 't helpen? Een ernstig machinedefect te Enschede. RECHTSZAKEN. Inbraak in een schildersatelier te Arnhem. KERK EN SCHOOL. De M. A. C. T. Al te Amsterdam^ De op 17 October te Genève bijeenge komen conferentie in zake de afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen, heeft hare werkzaamheden beëindigd. Taak van deze conferentie, als welker voorzitter de heer Colijn optrad aan wiens voortref felijke leiding warme hulde is gebracht was de uitwerking van een ontwerp-con- ventie, welke onder de aanwijzingen van bet Economisch Volkenbondscomité door de economische afdeeling van het Volken bondssecretariaat werd opgesteld. Dat ontwerp werd aan de regeeringen en laan de voornaamste internationale commer- cieele organisaties toegezonden. De verschil lende daarop ontvangen antwoorden gaven het economisch comité echter geen aanlei ding het ontwerp te wijzigen. Men zou het in een conferentie nu verder gaan bespreken. Zoo was deze conferentie dus voortreffelijk voorbereid en mocht men hoop hebben, dat ze niet zonder resultaat zou verloopen, hoezeer dan ook wel ge bleken was, dat verschillende regeeringen ernstige bezwaren hadden. Het was hier. gelijk bij andere internationale regelingen, die men wenscht tot stand te brengen: ieder tracht voor zichzelf zooveel mogelijk te redden van wat hij heeft. Bij de besprekin gen te Genève kwamen deze moeilijkheden dan ook duidelijk en herhaaldelijk aan het licht, maar men is het dan toch ten slotte over een conventie eens geworden, die weliswaar nog zeer veel uitzonderingen toelaat, maar die, zcoals de heer Colijn het in zijn sluitingsredevoering zeide, recht geeft tot de hoop, dat het op den duur to.t een afschaffing van de belangrijkste be perkingen van het vrije handelsverkeer zal kunnen komen. Achttien staten, ook ons land, hebben de ter conferentie vastgestelde conventie reeds pnderteekend. Zoo is dus een eerste stap gezet op den Weg tot regeling van de economische be trekkingen tusschen de verschillende lan den. Maar nog slechts een zeer kleine stap. De grootste belemmeringen van het han delsverkeer zijn de hooge tariefmuren, die alom zijn en worden opgetrokken. Met die tegemoetkomingen in zake de opheffing van in- en uitvoerverboden en soortgelijke handelsbesprekingen wordt zeer zeker iets gewonnen, maar voor een „terug keer tot een feitelijke vrijheid van den in ternationalen handel, die een der voornaam ste voorwaarden is voor den voorspoed der wereld", zooals ter economische conferentie werd verklaard, zal nog heel wat meer noo- dig zijn, dan in deze conferentie in zake de in- en uitvoerverboden is bereikt. Er is nu nog slechts een onderdeel geregeld van het groote complex der moeilijkheden, dat het vrije ruilverkeer belemmert. En bovendien zal alle3 nu nog afhangen van den geest, waarin de conventie in de practijk zal worden toegepast Omtrent de bijzonderheden van de ten aanzien van de opheffing van bestaande in- en nitvoerbeperkingen en van de voorkoming van nieuwe dergelijke handelsbeperkingen getroffen regeling, zal men zich echter eerst een oordeel kunnen vormen als de conventie zal worden gepubliceerd, welke in verschil lende opzichten afwijkt van de ontwerp-con- ventie, die den grondslag vormde voor de beraadslagingen te Genève. Wirth en het Centrum. Aan het „Westd. Volksblatt" wordt trit Baden gemeld, dat te Freiburg een gedach- tenwisseling heeft plaats gehad tusschen dr. Wirth en den leider van het centrum in Ba den, prelaat Schofer, welk onderhoud het gevolg zou zijn geweest van een initiatief van dr. Wirth. De bespreking, zoo wordt verder gemeld, heeft een alleszins bevredi gend verloop gehad, zoodat aangenomen wordt, dat daarmede een einde is gekomen aan de spanning, die sinds geruimen tijd tus schen dr. Wirth en het Badensche centrum bestaan heeft Het blad knoopt aan deze me- dedeeling de verwachting vast, dat de waardevolle politieke werkkracht van den oud-rijkskanselier weder ten volle zal kun nen worden aangewend ten bate van cen trumpartij en centrumfractie. Ternauwernood aan den vlammen- dood ontsnapt, LONDEN, 9 Nov. Prinses Mary en haar echtgenoot Viscount Lascelles, zijn heden morgen ternauwernood aan een groot ge vaar ontsnapt bij een brand, welke was uitgebroken in Bretton Hall, bij Barnsley, het buitenverblijf van Lord Allendale. Zij waren gedwongen in hun nachtgewaad de slaapkamers uit te vluchten. Naar gebleken is, is de brand ontstaan in 'de kinderkamer, waar drie kinderen van Lord Allendale en een kinderjuffrouw slie pen. Lady Allendale, die zich oogenblikke- lijk naar de' kinderkamer begaf, welke reeds in vollen gloed stond, kwam nog juist intijds om haar kinderen en de juffrouw te redden. Ook de twee kinderen van de prin ses bevonden zich in het huis, doch niet in het bedreigde gedeelte. De prinses was mede behulpzaam om de anderen, die zich nog in het brandende gedeelte bevonden, te redden; zij had met de andere gasten, die ook hun slaapkamers hadden moeten ver laten, een toevlucht gevonden in de biblio theek. De prinses was echter van meening, dat het daar ook niet meer veilig was en zij vreesde, dat de zoldering, welke zich onder de kinderkamer bevond, zou instor ten. Daarom adviseerde zij allen, ook de bedienden, die daar met blusschen aan het werk waren om het vuur te bestrijden, de kamer te verlaten. Lord Allendale en zijn gasten bleven echter achter om, tot de brandweer kwam, de vlammen zooveel mo gelijk in hun loop te stuiten. De brand kon worden beperkt tot de kinderkamer en de bibliotheek, doch wel werd er groote schade aangericht aan de kostbare boeken, schil derijen en meubelen. Er werden telegrammen gezonden aan den Koning en de Koningin, waarin mededeeling werd gedaan, dat hun dochter in veiligheid was. De Vlootbouw in Engeland, LONDEN, 9 Nov. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis heeft Bridgeman, de Eerste Lord van de Admira liteit, medegedeeld, dat de volgende sche pen voor de vloot op stapel staan: 1 slag schip, 12 kruisers, 4 rivier-kanonneerboo- ten, 6 onderzeeërs, 2 mijnvegers 1 onderzee- Joego-Slavische havens in oorlogstijd. De volgende schepen waren gedurende de laatste 12 maanden voltooid: 1 slagschip, 1 mijnlegger en 1 onderzeeër. De inhoud van het gesloten Fransch Joego-Slavisch Verdrag. ROME, 9 Nov. De Jmero" meldt, dat het pas tusschen Frankrijk en Joego-Slavië gesloten verdrag veel verder -gaat, dan de overeenkomst, die een jaar geleden tus schen die beide landen is tot stand geko men. Joego-Slavië eischte in den eersten plaats bepaalde toezeggingen in geval van een gewapend conflict. Hiertegenover heeft Frankrijk de concessie bedongen van het voeren van het militair commando in de Joego-Slavische havens iAiurlogstijd. De „Secoio" schrijft o.a., dat het vast staat dat Briand sedert de bijeenkomst van Locarno niets heeft gedaan om Mus solini nogmaals te ontmoeten. Integendeel, na Tanger is dit verdrag de laatste schakel uit een langen ketting. Tegen het Ita- liaansch-Joego-Slavisch verdrag van Net- tuno zijn alle geheime invloeden van Frank rijk in Joego-Slavië in werking gesteld, of schoon Italië de nieuwe situatie niet zal dramatiseeren, is het toch verkeerd, zijn rust en gelatenheid voor onverschilligheid aan te zien. De Fransch-AmerikaaBsche tarief kwestie. Het Witte Huis heelt op den Quai d'Orsay een nota laten overhandigen. In de Amerikaansche nota wordt ver klaard, dat de regeering te Washington ac- coord gaat met de jongste Fransche voor stellen. Zij aanvaardt een vergelijkend on derzoek in beide landen naar den kostprijs der goederen vóór het afsluiten van een definitief handelsverdrag. De Amerikaansche autoriteiten kunnen geheel en al van het boekenonderzoek, waartoe kortgeleden is besloten, afzien. Het Commnnistenproces. BOEDAPEST, 9 Nov. (V. D.) In het pro ces tegen Zoltan Szanto en 57 andere com munisten werd heden, na een behandeling, welke drie weken geduurd heeft, vonnis ge veld. Szanto werd veroordeeld tot zes jaar en zes maanden tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies. Stephan Wagi, de leider der Hongaarsche communisten, werd tot vier jaar en zes maanden tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies veroordeeld, terwijl de ove rige beklaagden lichtere straffen kregen. Vijftien beschuldigden werden vrijgespro ken. Na het uitspreken van het vonnis riepen de veroordeelden: „Leve de Sovjet-dicta tuur," waarop de president nog straffen op legde van vier en vijf dagen arrest. Uit de berichten over de te Parijs met Hongaarsche bankpapieren gepleegde ver- valsching blijkt, dat het geen bankbiljet ten betreft, doch obligaties waren van het Hongarije toegewezen deel der Oos- tenrijksch-Hongaarsche schuld. Krachtens de bepalingen van het verdrag van Tria non nopens de schuld van Oostenrijk, Hongarije en de successiestaten, moet o.a, de interest der obligaties, welke den hou ders dezer oligaties in de successielanden in de eigen valuta worden betaald, aan buitenlandsche houders in goudwaarde worden betaald. Om nu de aan Hongaren toebehoorende stukken te onderscheiden van de andere stukken, is bepaald, dat de stukken, welker interest in papieren kro nen wordt uitgekeerd, den stempel der Het parlement van Primo de Rivera. „Excellentie, de soovereine Nationale Vergadering wacht op uwe bevelen." Hongaarsche regeering moeten dragen, ter wijl die, weike in gouden kronen betalen, door Fransche, Engelsche of andere bank instellingen afgestempel moeten zijn. De te Parijs gearresteerde personen, zooals men weet een Italiaansch, Roe- meensch en Tsjechisch bankier, hadden nu door een vernuftig procédé de Hon gaarsche stempels van tal van stukken verwijderd en ze door Fransche of Engel sche vervangen, zoodat ze zich de rente in gouden kronen konden laten uitbetalen. Zij begaven zich persoonlijk naar de loket ten der bankinstellingen en lieten zich uitbetalen. De Hongaarsche regeering kreeg kennis van de fraude en droeg baron Koranyi, haar gezant te Parijs, op, de zaak in han den der politie te stellen. De gezant had tevens een onderhoud met Briand over de aangelegenheden. Het Volkenbondspaleis. Naar uit Genève gemeld wordt, heeft de Zwitsersche ingenieurs- en architecten- vereeniging aan den voorzitter van den Raad van den Volkenbond een schrijven gericht inzake het Volkenbondspaleis, De jury beeft een eersten prijs van 30.000 frs, voorzien, terwijl negen prijzen van 12.000 frs. zonder class:ficaLie worden gegeven. De vereeniging wil onder de eer ste prijswinner» een onderlingen wedstrijd doen houden. De Italiaansche luchtmacht. Aan de Kamer zal ter goedkeuring wor den voorgelegd het entwero inzake de re- cruteering van 200 officieren voor de luchtvloot. In de toelichting wordt gezegd, dat het noodig is, ten einde de Italiaansche lucht macht doeltreffend te doen zijn voor de erdediging des lands, bet contingent offi cieren op sterkte te houden. Het corps vliegofficieren is bloot gesteld aan onge vallen en aan verlies van menschenlevens, die bij de andere wapenen in vredestijd tot een minimum zijn gereduceerd. De gewone recruteering is niet voldoende om deze verliezen te dekken, zoodat de werving van vliegers dient te worden verscherpt. Een moedig* redding. Acht-en-zestig kinderen ziin uit de vlam men gered door den schitterenden helden moed van zuster Marv Gebriel, katholiek liefdezuster in een weesinrichting te New Jersey. Zii werd midden 'n den nacht wakker en sloeg alarm, en ofschoon eet: kleine zwakke vrouw, droeg zij de kinde ren in haar armen, langs dc brandende vloeren, die haar voeten schroeiden, naar een veilige plaats. Drie menschen kwamen om, 68 werden gered door de zuster vóór de brandweer verscheen. Het memorandum van Gilbert. Naar verluidt keurt Mellon, de Ameri kaansche minister van Financien, de waar schuwing van den agent-generaal aan de Duitsche regeering volkomen goed. D« executie der revolutionoalren- Alle revolutionnaire generaals, die de loat- ste dagen in den staat Veracruz werden ge arresteerd zijn den dood met de traditio- "eelen moed en schertsend ingegaan. Een der slachtoffers, generaal Pulido. verzocht htm eenige peso's te leenen onder de be lofte aan den leener dat hij ze hem terug zou geven. Toen hij het geld kreeg, deelde hij het onder het executiepeleton uit, waar bij hij verzocht aan te leggen op zijn hart, onder opening van zijn hemd en precies de olaats aanwijzend waar hij de kogels wilde hebben. Generaal Fernandez Reyes, een be kend revolutonnair uit den tijd van den woesten Pancbo Villa, gaf zelf, toen de beurt aan hem was gekomen, het bevel om te vuren, en verzocht zonder aarzeling korte metten met hem te maken. TEGEN DE LIJKVERBRANDING IN OOSTENRIJK. Tegen de groeiende propaganda der Hfkverbrandingsvereenigingen in Oostenrijk wordt thans van katholieke zijde een ern stige actie gevoerd niet a'leen door de verspreid'ng van degelijke brochures, als door de Oostenrijksche Bisschoppenconfe rentie en door de vereeniging voor volks opvoeding in Weenen uitgegeven worden, maar ook door het verzekeringswerk der sterfvoorzorg. Dit werk verzekert een waardige begra fenis tegen een zeer geringe bijdrage. WAAROM HET CONCORDAAT MET JOEGOSLAVIË NIET TOT STAND KOMEN KAN. „Katholicki List" wijdt een breedvoerige beschouwing aan de concordaatsonderhan delingen met Joegoslavië en legt alle hin dernissen bloot, die aan den goeden loop der onderhandelingen in den weg staan. „Indien onze diplomatie zich niet door ongegronde vooroordeelen Het leiden, als b.v. in bet vraagstuk der bevoegdheid der Kerkelijke Overheid, maar bijzonderlijk, indien de staat de zegenrijke werkzaam heid der Kerk wist te waardeeren en slechts een weinigje tegemoetkomend was, zou het concordaat reeds lang tot een goed einde gebracht zijn". „In plaa's daarvan wordt de publieke opinie door de leugenachtige intrigues van beruchte elementen bewerkt, het volk tegen den clerus en tegen de kerk opgehitst, zoodat de mogelijkheid van een spoedige oplossing meer en meer onzeker wordt". Groot is bet aantal der onopgeloste vraagstukken, welke de ka'bolieke menta liteit in opschudding houdt. Oo de eerste plaats kan de strijd om bet St. Hieronymus- instituut geroemd worden, die de verhou dingen tusschen bet Vatikaan en Joego- Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) 27 Maar u was toch geschrokken! Waarom «wilt u dat niet toegeven? Wilt u me niet zeggen wat er aan de hand was? Er is hier niemand in huis, die zcoveel belang in u stelt als ik en ik ben bereid alles te doen om het te bewijzen. Stelt u me maar op de ^*De eenige dienst, dien hij haar op het ©ogenblik kon bewijzen, was onverwijld wgg te gaan en haar daar te laten om zelf een nderzoek in te stellen. Maar dat kon ze hem natuurlijk niet vragen! U bent werkelijk heel vnendeluk, ze, ze met een glimlach, maar ik voel me hier zoo gelukkig, dat ik niet zou weten, wat u voor mij zoudt kunnen doen. Hij lachte ©ngeloovig en keek haar met een sluwe uit- 'di uk king aan. U hoeft mij geen -ad voor de oogen te draaien, hoor. Een rad voor de oogen draaien? Ja, U hoeft er voor mij heusch geen doekjes om te winden. Werkelijk, ik begrijp niet wat u be doelt, kapitein Dalmaine. Niet? Nu, ik mag natuurlijk niet zeg gen, dat ik u niet geloof; ik geloof altijd alles, wat een aardig meisje zegt. Maar ik heb u dikwijls zien kijken alsof u veel ge lukkiger was dan u inderdaad bent. Bij voorbeeld als Wright tegen u spreekt, rea geert u erop als de bladen van een kruidje- roer-me-niet. Mabin staarde hem nu werkelijk ontsteld aan. Is het heusch, zei ze snel, En u bewaakt dien kleinen jongen veel te angstvallig om heelemaal gelukkig te kunnen zijn. Een gouvernante... beeft een groote verantwoordelijkheid, zei ze haastig. Ja, vooral de gouverante van een kind dat erg ongelegen komt. Ongelegen? Nee, dat... dat is niet waar, gaf het meisje met vuur tan antwoord. Lord Moorhampthon houdt al heel veel van der jongen, hij houdt van hem alsof het zijn eigen kind was Misschien nog meer, Zei Dalmaine droog. En er zijn anderen, wien dat niet bijster naar den zin is. Kijk maar niet zoo boos, het is mijn schuld niet, dat ik het op merk. Mijn eenig doel is tt te laten zien, dat ik heel veel belang in u stel en dat ik u graag yan dienst zou willen zijn, .Onver- Pilsoedski stuurt de Seim naar huis. slavië zeer ongunstig beinvloed beeft. De Joegoslavische minister van eeredienst stelt nog steeds vergeefsche pogingen in het werk om d:t Instituut tot Staatsinstelling te maken. De regeering maakte zich op onwettige wijze van het bezit van dit instituut meester, om het tot overgave te dwingen. Thans is het Instituut dat tot doel heeft de opvoeding van Croatische geeste lijken, op de giften van deji H. S'oel, der Roomsche en Croat:sche geestelijkheid aan gewezen. Het maakte daarbij te Rome een ongunstigen indruk, dat de Servische mi nister van eeredienst een poging in het werk stelde In deze aangelegenheid een druk uit te oefenen op het Joegoslavisch Epis copaat. De bladen van Belgrado spraken in het openbaar van een interventie van den minister van eeredienst. De starre houding der regeering, die de vrijheid der kerk niet wil waarborgen,staat aan het concordaat niet weinig in den weg De zoogenaamde vrije, confessioneele scho len zijn thans volkomen afhankelijk van dfn willekeur van den minister van eeredienst. Hij kan ze elk oogenblik sluiten. Boven dien zijn het bezit, het beheer en het vruchtgebruik der kerkelijke inkomens, aan geen bepaalde regeling onderworpen. Het godsdienstonderwijs in de middelbare scho len, de benoeming van godsdmnstleeramn. bet recht der Bw=chonsbenoenpng, der be noeming van domkapi'tels en pastoors wordt sterk betwist DE OVERSTROOMINGEN IN NEW- ENGELAND. De telegrafische berichten, die er giste ren melding van maakten dat het water in het gebied van Nieuw-Engeland snel aan het zakken was, blijken, volgens uitvoerige telegrammen aan de Engelsche bladen, toch niet voor het heele overstroomingsgebied te gelden. In Connecticutt en in de buurt van Springfield, in Massachusetts, was Maandag het gevaar nog niet geweken. De grootste bezorgdheid wekte Hartford, de hoofdstad van Connecticutt, en East Hart ford, aan de andere zijde der Connecticutt River. De sterk gewassen rivier was nog steeds wassend en men vreesde, dat wan neer zij het peil van dertig voet zou berei ken, het gas, het electrische licht en de telefoon buiten werking zouden worden ge steld. Sast Hartford, Whethersfield en een deel van Hartford stonden reeds onder water en honderd families zagen zich ge dwongen, hun huis te verlaten. In de buurt van Springfield zijn reeds zes duizend personen dakloos. Men vreest daar nieuwe overstroomingen, indien de dijk te Holyoke, verder de Connecticutt op, be zwijkt, ofschoon de vrees dat dit gebeuren zal kleiner is dan een dag te voren, daar de kop van deu stroom den dam reeds voor bij is. De overstroomingen hebben de textiel industrie in het'centrum en het noorden van New Hampshire en Vermont zwaar ge troffen en gevreesd wordt, dat zij geduren de veertien dagen niet zal kunnen produ- ceeren. Tallooze fabrieken in Hamsphire, Vermont, Maine, Rhode Island en Massa chusetts zullen gedurende eenigen tijd niet kunnen werken, doordat zoovele dijken zijn bezweken en veel machinerie door instroo- mend zand is beschadigd. Geen enkele fa briek in Vermont en New Hampshire die waterkracht gebruikt, zou niet getroffen zijn. De schade, die aan electrische cen trales is berokkend, loopt in de millioenen. Volgens een officieele schatting van den staatscommissaris van den Arbeid zijn 15.000 arbeiders werkloos geworden, voor namelijk in de textiel- en pulpindustrie. Ook de wolindustrie in New Hampshire en Vermont is getroffen, zwaarder nog dan de katoenindustrie. Het aantal dooden staat nog niet vast, doch wel dat van meer dan 150 slachtoffers van de overstroomingen, wier lijken zijn ge borgen, 86 in het dal van de Winooski zijn omgekomen. Vermont, de hoofdstad van den gelijk- namigen staat, is thans bezig zichzelf uit de modder uit te graven, die {wee voet diep in 'e buizen en winkels in het laaggelegen ge- leelte der stad staat. In de stad liggen meer dan 150 vernielde automobielen. Een permanente spellingsraad gewenscht? De Vereeniging van Letterkundigen heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. een adres gezonden in verband met het voornemen van den minister, om eerlang een zekere mate van vereenvoudiging in de Ne- derlandsche taal bij het onderwijs officieel te veroorloven. In dit schrijven geeft de vereeniging eenige desiderata aan en verzoekt den mi nister tevens, om ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden en wantoestanden in de toe komst een permanenten spellingsraad in te stellen, waarin de Nèderlandsche schrijvers, als daarbij zeer nauw betrokkenen en van nature deskundigen, vertegenwoordigd zul len zijri. Een kindje levend verbrand. Gisteravond omstreeks half zes is naar de „Msb" verneemt, aan de St. Pieterskade te Maastricht op een schip „Louise Pierre", toebehoorende aan den schipper Hermans uit Rotterdam een droevig ongeval geschied Terwijl de vrouw van H. even de stad in was om boodschappen te doen verliet de schip per zijn schip om in de buurt te telefoneeren Drie kinderen een van vijf en een van vier jaar en een van 14 maanden bleven in de kajuit achter. Even na het vertrek van den schipPer 's door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de brandende petroleumlamp, welke 0p tafel stond omgevallen met het gevolg, dat de kajuit in een minimum van tijd In lichtd laaie stond. De twee oudste kinderen vluchtten, doch het jongste kind, een meisje kwam in de vlammen om. j)e brandweer die spoedig verscheen wist het vuur tot de kajuit te beperken. Toen men de kajuit, welke geheel is uitgebrand, kon binnendringen vond met het lijkje van Gistermiddag ontspoorde naar de „Tel." meldt, waarschijnlijk ten gevolge van ver keerden wisselstand, tijdens het rangeeren 0p het emplacement der H. S. M. te Veene- daal, ®ên tw®etal goederenwagons. Daar de hoofdlijn versperd was, kon de sneltrein van 12.59 tmr fit Nijmegen niet passeeren. De passagiers moesten uilstappen en op den volg'refn wachten uit de richting Amers foort. De hulptrein met materiaal enz. uit Amersfoort was spoedig ter plaatse, zoo dat na ongeveer eer. uur de hoofdlijn weer vrij was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De lijken zijn door de familie herkend. Naar uit Valkenburg gemeld wordt, zijn de gevonden lijken door de familie her kend, Het 17-jarige meisje A. P. Monsma en de 29-jarige J. A. Fransen, hebben bei den te Rotterdam gewoond. De vermissing van het meisje was reeds 22 September j.l. in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd onder mededeeling, dat, in verband met de achtergelaten brieven, een ongeluk werd vermoed. In de Staatsmijn „Emma" is een werkman door een losgeraakte ijzeren kap in den hals getroffen. Hij bekwam een halswervelbreuk en was binnen enkele oogenblikken dood. Op het stationscmplacement te Eist is gisteravond trein 1438 van Arnhem naar Nijmegen nabij blokpost drie op een uit gaanden trein gereden, die zich naar de ,Tel." verneemt, in verband met de drukte van het fruitvervoer op ten ongewoon spoor bevond. Twee personenwagens werden be schadigd. Persoonlijke Ongelukken kwamen niet voor. Het voorste gedeelte van den aangereden trein kon de reis voortzetten. Meestal behoort de brandweer niet tot die diensten, welke over gebrek aan waar deering te klagen hebben. Maar Helmond spant toch de kroon. Daar heeft, naar het „Hsg." meldt, de raad met algemeene stem men besloten, voor de viering van het zil veren feest der vrijwillige brandweer, B. en W. een blanco-crediet toen te staan. De dorpstoren van Vieuwkoop stonds sinds lang niet meer recht, maar thans is Het euvel weer verholpen. Het gevaarte was daartoe I geheel losgemaakt van zijn fundamenten en rustte op twaalf hydraulische vijzels. Lang zaam Het men aan de eene zijde de vijzels zakken, waardoor de toren weer recht kwam te staan op vernieuwde fundamenten. Afge vaardigden van Monumentenzorg en archi tecten uit den omtrek, waren bij het werk tegenwoordig. De toren is driehonderd jaar oud en weegt ruim 400.000 K.G. Hij helde aan het hoogste metselwerk 80 c.M. over, zoodat de toren gevaar had kunnen gaan opleveren voor zijn omgeving. VRIJDAG li NOVEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. T2-S3 2.00 Lunchmuziek door het trio John Helden-viool* M. v. 't Woud-cello- G. Verhey-piano. 5-oo6.45 Clncert door het ANRO-orkest. Tabe-bas. Egb. Veen a. d. vleugel. 6.45—7.15 „Voor Vrede en Vrijheid naer aanl. v. d. Wapenstilstandsdag. Mevr. C. Ramondt Hirschman, presidente v. d. Ned. Afd. v. d. Int. Vrou-». wenbond voor Vrede en Vrijheid. 7«*5 Landbouw- halfuurtje. Ir. K. Volkersz De teelt van bloembollen. 7.45 politieber. 8.10 Les vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. 8.40 Kamermuziek-avond door het Amsterdamsch strijkkwartet (Ferd. Helman- ie viool. B. Meyer-2e viool. F. Denayer-altviool) K, v. Leeuwen-Boom kamp-cello. To van der Sluys-sopraan 10.00 Persber. 10.3012.00 Gramofoonmuziek (De nieuwste platen). HUIZEN, 1840 M. (na 7.30 195© M.) X2.30— ï.30 Trio Winkels. Mevr. Kaller-Wigman. 7-00—7.30 Kerklatijn, Speet. DAVENTRY, 1600 M. 11.06 Herdenking van den Wapenstilstands (Armistice Day). In de Canterbury Cathedraai. 11.35iJ-50 Uitzending voor scholen. iï-55 Daventrykwartet en solisten (ait-viool-pano) 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestconcert 3.20 Causerie. 3-45 Concert. 3-50 Causerie. 4.05 Concert. 4.10 Concert. Het People's orkest, H. Kinsey-viool. A. Pini-cello. O. Bloom-piano. 5.05 Concert. 5.20 Causerie. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 B. B. C. critiek. 6.35 Orkestconcert. 6.50 Nieuws- ber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie. 7.35 Wapenstilstandherdenking. Orkest van de V/elsh Guards. 8.20 Community singing. Pypers en tamboers. 10.02 Speech van den Prins van Wales. 10.15 God Sa-e the King-zang. 10.20 Nieuws. xo.32 Concert. V. Hely-Hutchinson piano. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5-05—5-55 Literatuur en concert. 8.5010.50 Concert. Orkest en «solisten. LANGENBERG, 4^9 M. xa.30-x.50 Oude kamer muziek. (Luit-:viool-fluit). 5.206.20 Vespercon- cert. 7.50 „Das Grabmal des Unbekannten Solda ten", tragedie in 3 acten van P. Raynal. Daarna tot xx.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 2.20—7-05 Lezingen en lessen. 7.20 Siegfried Wagnerconcert. Werken van Rich. Wagner. 9.50—11.50 Dansmuziek HAMBURG, 395 M. 7-20 Wagnerconcert o. 1. v. Siegfr Wagner. 9.50 Actueel uurtje. Daarna tot 11.xo Dans muziek in Café Wallhof. BRUSSEL, 509 M. 5-*>—6.20 Trioconcert, (piano cello). 8.3*51°-35 „Louise", opera van Charpentief (fragmenten). •P\ h Waarschijnlijk door het feit, dat bij een vechtpartij aan den Geerdijk te den Ham de vorige week een revolver werd gebruikt, is thans, naar de „Zw. C." meldt, door het hoofd der plaatselijke politie last gegeven, dat allen, die daartoe niet bevoegd zijn, do vuurwapenen en munitie, welke zij voorhan den hebben, binnen acht dagen moeten in. leveren ten gemeentehuize. 1 i 1 Tengevolge van een ernstig defect aan do machines, konden dezer dagen, naar de „Zw.- C." meldt, de fabrieken van de firma Van Heek Co. aan den Noorderhagen niet draaien. De oude en nieuwe spinnerij, als mede de kleine weverij moesten worden stopgezet. Waarschijnlijk zal het wel drie weken duren, voordat het defect is hersteld. Getracht zal worden de werklieden zooveel mogelijk in de andere fabrieken van ge. noemde firma te werk te stellen. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond gisteren terecht de 45-iarige J. E. uit Arnhem, die in den nacht van 29 op 30 Juli in het atelier van den kunstschilder W, Geraedts te Beekhuizen zou hebben inge broken en uit bedoeld atelier een bontman. tel, een colbert-costuum, een jekker, zes flesschen champagne en wijn, eea cigaret- tenkoker eenige hoeden en meerdere gou den en zilveren voorwerpen zou hebben gestolen. Verdachte ontkende. De getuige-deskundige Dr. W. F. Hes. seemk deelde, mede, dat hij afdrukken, van rubberzolen op de plaats van de in braak had gevonden, welke overeenstem men met de rubberzolen van verdachte. Ook had getuige een sleutel, welke op verd. in beslag was genomen, onderzocht en bevonden, dat deze sleutel paste op het atelier. Het O. M„ waargenomen door Jhr. Mr. W' H, Nahuys achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd en requireerde een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre. ventieve hechtenis. Met het succes van de M. A. C. T, Ai, te Amsterdam gaat liet crescendo. Zoowel de expositie als het congres kant zich over groote belangstelling verheugen. De vergadering van den Priester-missie- bond had gisteren plaats. Na afloop waarvan de tentoonstelling bezocht werd. Zeer vele schoolkinderen van de R.K. scholen bezochten gisteren de tentoon stelling, Gsiteravond gaf dc R.K. Oratoritrmve»! eeniging, dir. Theo van der Bijl een uit* voering in de tentoon?tellingzaal. Het pro-: gramina vermelde koren en soli uit ,Der Messias" van G. F. Handel. Solisten waret». Jo Immink, sopraan en Joh. Nelissen, bas. In de congreszaal sprak 's avWds do zeereerw. pater Patricius, O. M. C. profes, sor te Langewag. Als onderwerp had spr, ,J)e godsdienstige begrippen der volkeren, in Sumatra en Borneo in verband pet het Animisme waarin we leven." De bijeenkomst werd opgeluisterd door het zangkoor der St. Augustinuskerk, dir. Alph. Vranken, soliste mevr, M. Keizer- Demmers. De begeleiding was in handen van Jaö Nieland. schillig boe. Onverschillig hoe, hóórt u? Hij kwam mét zijn gezicht dichter bij het hare en bukte zich om haar in de omlaag- geslagen oogen te kijken. Het kan nooit kwaad, nietwaar, om een vriend te hebben, waar men op kan vertrouwen ,in een om geving waar zooveel tegenstrijdige belangen zijn als hier. Dank u. Ik ben n heel dankbaar zei Mabin zenuwachtig. Wat hij zei, was te waar om haar onaangenaam in de ooren te klin ken en kapitein Dalmaine bemerkte, dat ze onrustig om zich heen zag en hem niet aan keek. Hoor eens, zei hij, U moet mei bang voor mij zijn, u kijkt me aan alsof u denkt dat ik u op zal eten. Het is waarachtig net andersom! Andersom? U denkt toch niet dat ik u Op zal eten? zei Mabin vroolijk; ze be- heerschte zich nu beter en was er rich ten volle van bewust, dat het beter was hem niet tot vijand te maken, ofschoon ze hem allerminst lot vriend begeerde. Dalmaine had kolossaal plezier in deze grap. Het scheen ten minste, dacht hij, dat er een kansje was om met haar op dien voet van vertrouwelijkheid te komen, waar op hij graag stond met een meisje, dat zoo knap was als Mabin. Verdraaid! Dat is een uitstekende mop zei hij. Hij lachte luid en trachte weer een blik uit haar mooie oogen op te vangen. Maar terwijl hij dat deed en zijn heele houding zijn belangstelling in het aardige meisje verried, gebeurde er iets, dat voor beiden fataal was. Zijn lachen was in de gang hoorbaar, het volgend oogenblik werd het zware gor dijn opgelicht en keek Lady Moorhampton naar hen. Gróoter catastrophe ware niet denkbaar geweest. Daar stond aan het andere einde van de gang haar tamme huiskat, Kapitein Dalmaine, de verknochte vriend en toege wijde raadsman, die haar de eentonigheid van het buitenleven hielp verdrijven, die haar gasten bezighield, haar japonnen hielp uitkiezen, die met haar uit rijden ging en luisterde naar haar gezang iets waarin niemand anders tot nog toe was geslaagd! kennelijk en brutaal te flirten met die kleine indringster, die al zooveel kwaad aangericht had! De groote oogen van Lady Moorhampton gloeiden van verontwaardiging, toen ze het gordijn achter zich liet vallen en roet een houding van beleedigde majesteit den gang doorschreed Kapitein Dalmaine had haar nog niet ge zien; hij was te verdiept in Mabin. Het meisje ontdekte de vertoornde dame het eerst, toen ze, kwam aanruischen: Willy! zei Lady Moorhamoton op een toon, die haar ontstemming meer dan vol doende uitdrukte. Hij was er de man niet naar om laten blijken, dat hij schrikte. Dadelijk wendde hij zich tot zijn gastvrouw en deed alsoi hij erg verheugd was haar te zien, Oh! Het is goed dat je hier komt, Edith! zei hij en trad op haar toe, terwijl hij Mabin bij de deur liét staan. Iemand heeft miss Wrest een poets gebakken en ik vond haar hier erg geschrokken. Ik heb gepro beerd haar te overtuigen, dat ze zich noode- loós angstig maakt. Misschien heb jij meer succes dan ik. Wat bedoel je? Vroeg Lady Moorhamp ton scherp en liep naar het eind van de tfang, waar Mabin bleek en opnieuw ver schrikt was blijven staan, Wat voor poets? Het is geen poets. Kapitein Dalmaine heeft hét verkeerd begrepen. Toen ik de s tildeerkamer uikwam, meende ik hier iemand te zien, Maar ik heb me vergist, dat is alles. Lady Moorhampton, geprikkeld door de leugenachtig* verontschuldigingen, die hei den naar haar mecning maakten, deed juist wat Mabin had willen voorkomen; ze guig naar de deur en ondertusschen wekte hét schichtige kijken van het meisje opnieuw haar achterdocht op. Ze draaide den knop van de deur om en ging naar buiten. Het was nutteloos te trachten, haar tegen te houden en het eenige wat Mabin kon doen, was be vend en koud binnen de dei"" blijven staan. Ze klemde haar handen in elkaar en luisterde als betooverd, of ze niet een kreet hoorde, die er op zou wijzen, dat Lady Moorhampton een verrasende ontdekking had gedaan. Kapitein Dalmaine, dfe niet meer tegen haar durfde spreken, bleef halverwege de gang staan. Oplettend en belangstellend wachtte hij, maar Mabin had hem vergeten. Haar gedachten waren geconcentreerd op de dingen, die buitenshuis konden gebeuren, achter de deur, waar ze het bleeke gelaat gezien had. j Het wachten duurde een eeuwigheid. Nog steeds vreesde ze buiten een uitroep te zullen hooren. Blijkbaar was Lady Moor hampton er niet mee tevreden geweest om vluchtig rend te kijken; ze moest een eind den tuin ingeloopen zijn. Langzaam en onbe wust schoof Mabin dichter en dichter raar de deur toe, totdat ze naar buiten kon gluren. Ze kon de langzame en voorzichtige stap pen en het geruisch van de kleeren van Lady Moorhampton, die ergens op de paden liep, hooren, maar ze kon zelfs de omtrek, ken van haar figuur niet zien, omdat deze door het hcoge struikgewas aan haar oog onttrokken was. Maar een andergeluid hoorde ze niet en op het grint buiten was geen spoor te zien, dat er op wees, dat er even te voren nog een ander zou zijn ge„ we est. Als, het werkelijk een man was geweest, dien ze achter de rui! had gezien, lag bij 'en minste niet dood achter de deur, zooals zij een oogenblik in baar ontstelde ver- heeld'"rf 'lavreesd had, (Wordt vervolgd^ j f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6