Binnenlandsch Nieuws. ST AT EN-GEN ER A AL Eerste Kamer. 5' STAT EN GEN ER A AL. Tweede Kamer. De corruptie by de gemeente- bedryven te s-Gravenhag EEN BELANGWEKKENDE BUDGET-STATISTIEK. Interessante publicaties van het Amsterdamsche bureau van Statistiek. Kleeding. Het Comité voor Arbitrage en Veiligheid Posen organiseert een Hollandscken avond. He corruptie in het gasbedrijf- dühfd hekktalr Vj" het nu toe plaats De belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders. Ook een manierom er zich van af te maken. Nieuwe industrie te Maastricht. H. M. Koningin Moeder. Het carillon van de Jan v. Schaftelaarstoren te Barneveld. UIT ONZE OOST. De commissie voor de belasting herziening opgeheven. Het interneeringskamp aan den Boven-Digoel. Een jeugdig misdadiger. VERKEER EN POSTERIJEN. HANDEL EN NIJVERHEID. De veertiende verjaardag Van dé Ned. Handelshoogeschool. l Coulante bediening. STOOMVAARTLIJNEN. Een gedenkwaardig oogenblik voor Hoog-Soeren. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage. SOCIAAL LEVEN. De herziening van het Bezoldigingsbesluit. MARKTNIEUWS. De overeenkomst met „de Schelde", f Gisteren vergaderde de Eerste Kamer der Staten Generaal onder voorzitterschap van den heer J. J. G. baron van Voortst tot Voortst. Na goedkeuring van enkele kleinere wetsontwerpen kwam in behandeling: Goedkeuring van een overeenkomst met 'de N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen gesloten betreffende het verschaf fen aan de werf dier maatschappij van een ruimen uitgang naar zee en de ont- b:nding van de overeenkomst van April 1913, goedgekeurd bij de wet van 1 Dec. 1913; Onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor uitbreiding van het werfbedrijf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen. De heer LINDEYER (S.D.A.P.) wenscht 'eraan mede te werken, dat „de Schelde" blijvend te Vlissingen gevestigd zal zijn, maar spr. maakt toch nog enkele opmer kingen. De heer VERKOUTEREN |C.H.) protes teert tegen den inbreuk op de Grondwet, gemaakt door het teruggeven van belas ting aan „De Schelde". Hij acht dit een gevaarlijk precedent De beer DE VEER (A.R.) wijst er op, 'dat de gemeente Vlissingen geen behoor lijke tijd is gelaten om een besluit te ne men. De heer SMEENGE (V.B.) meent, dat evenmin als de gemeente Vlissingen, de gebruikers van de kaderuimte bij het .verdwijnen van een gedeelte daarvan, na deel mogen ondervinden. In zijn antwoord wijst de Minister van Waterstaat, de heer V. D. VEGTE er op, 'dat het contract van „De Schelde" veel voorbereiding heeft vereischt. Van den tijd is geen uur ongebruikt gebleven. Wan neer „De Schelde" zou weggaan, zou de bouwrekening door het Rijk moeten wor den betaald. Ieder heeft dat geweten. Die regeling diende eenvoudig ook om ieen nog slechtere regeling te vervangen Men heeft in 1913 eenvoudig gehoopt, dat het beter zou gaan, maar men heeft kun nen voorzien, dat het zoo zou kunnen loopen, als het nu is geloopen. Een schul dige kan de minister dus niet aanwijzen. Bij de beoordeeling van de positie der ge meente Vlissingen moet men ook niet uit het oog verliezen de positie, van het aan gevallen departement. Het departement kon niet anders doen dan den gemeenteraad van Vlissingen de pen op den neus zetten. Op dat moment moest de min:ster op een zeer spoedige beslissing aandringen. Nu het ontwerp niet vóór het reces kfm worden behandeld, spijt het spreker, dat hij den raad niet meer tijd heeft gelaten. Het departement was aan een termiin ge bonden en tot eiken prijs moest worden vermeden, dat de Sluiswet op tijd klaar zou zijn. De regeering moet er voor zorgen nooit meer een band te leggen met welke on derneming ook, zooals dat in 1875 is ge beurd. Maar nu die band eenmaal gelegd is, nu heeft het Rijk „De Schelde" moe ten subsidieeren om te voorkomen, dat de lasten, die op haar drukken, zwaar der zouden worden. Vervolgens worden beide ontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de vergadering tot nader aankon diging gesloten wordt. Behandeling der Staatsbegrooting. r In de vergadering der Tweede Kamer tonder voorzitterschap van Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck werd de behandeling der Staatsbegrooting 1928 voortgezet met de al- gemeene beschouwingen. Allereerst zet de heer van Gijn (V.B.) zijn Zede voort. Spr. en de zijnen zijn teleurgesteld °yet 'de passage betreffende de handelspolitiek in de Troonrede. De minister stelt in de me morie van antwoord de zaak al te eenvou dig. Mij zegt: den onderhandelaars moet men wat kunnen aanbieden, men moet hun zin geven. Spr. betwijfelt echter, of de plannen der regeering zoo onschuldig zijn. Spr. waarschuwt tegen gevaarlijke proef nemingen. Wanneer mocht blijken, dat er gevaar be staat voor een bepaalde industrie, waarvan het voortbestaan van groot nationaal belang is, dan is spreker bereid tot directen steun, maar dan ondernemingsbewijs en na gron dig onderzoek. Bovendien mag men geen gouden regen doen nederdalen op onze aardewerkverbrul- kers. Spreker wenscht niet alles onveran derd te laten en heeft ook zijn opvatting over hetgeen tot verbetering moet geschie den. Onze economische toestand is betrek kelijk nog zoo gunstig, dank zij de inkomsten uit Indië, maar mogen we daarop maar blij ven rekenen? Veleer is het gewcnscht, dat Nederland op zich zelf kan drijven, waarbij de Indische inkomsten dan als een onwel kome bate kunnen gelden, waarop wij ech ter niet drijven. Evenwel moeten daartoe de productiekosten verlaagd worden. De heer LINGBEEK (H.G.S.P.j ontkent, dat door het afstemmen van den post voor het gezantschap b. het Vaticaan een christe lijk kabinet ten val is gebracht. Het kabinet was de grootste gemeene deeler van de Katholieke en protestantsche beginselen. En Nederland is een protestantsche natie, vol gens Groen, die van de Roomschen schreef, dat het hun toeleg is door toepassing van vrijzinnige beginselen de overhand te krijgen m Nederland. Daarom is de coalitie dan ook te beschou Jeweesi van ar. Nolens. Verder is er nog een Chr. Historische par tij, die vermoedelijk dien{ om die protestant sche kiezers e vereenigen, die huiverig zijn om in den anti-rev. wagon vlak achter de R.K. locomotief plaats te nemen, De anti- rev. en de chr-hist. Zullen niei in staat zijn bet protestantsche karak!or der natie te handhaven, v"ant,Zal Rome hen veria, ten en een bondgenootschap met de soc.- dem. aangaan. Spr. is' geen voorstander van een Inter, tnezzo-kabinet, maar mj verheugt zich over bet aanblijven van ditkabinet, omdat het 6een „christelijke" wetten kan brengen, d. 'w- z. geen roomsche wetten. Spr. hoopt, dat Potestantsch Nederland Weder zichzelf zal worden, zich zttn geschie denis zal g-jdenken. Het is beter, dat de pro testanten een protesteerende minderheid vormen, dan in de meerderheid komen door Verloochening van hun eigen beginsel. De heer VAN VUUREN (R.K.) beschouwt de bezuinigingspolitiek der regeering. Zij wil het natuurlijk accres der uitgaven opvangen. Dit lijkt hem een uitstekende gedachte, be ter dan bezuinigingen na te streven, die toch niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Jaren lang nog zullen wij moeten werken voor onze huishoudelijke uitgaven van het verleden. Voorts wenscht-spr. te waarschuwen te gen de wijze, waarop de regeering zich tracht te dekken voor tegenvallers. Dc mi nister denkt over een verbeteringsbelasting, maar spr. wenscht geen nieuwe belastingen. Het zou beter zijn een deel der belasting verlaging terug te nemen, indien blijkt, dat wij dat deel niet kunnen missen. In dit ver band acht spr. het een gelukkig verschijnsel, dat over de verlaging der inkomstenbelas ting eerst beslist wordt, als een groot ge deelte van het begrootingsdebat achter den rug is. Er zijn in het voorloopig verslag ver schillende belastingen genoemd, die men voor verlaging in aanmerking zou wenschen ie zien. Maar rationeel is het, een belasting te verlagen, die zich uitstrekt over een zoo groot aantal gebukten en een belasting, die te verlagen is in een bepaald cijfer. Aan deze twee voorwaarden voldoet de inkom stenbelasting. Toch zou spr. een andere wijze kiezen van verlaging, waardoor meer tegemoetgekomen wordt aan de groote ge zinnen. Mocht dit voor de gemeenten te groote nadeelen meebrengen, dan zouden de ge meenten meer vrijheid moeten hebben met betrekking tot de vaststelling der inkoms tenbelasting. De heer BULTEN, R. K., is verheugd, dat de salariskwestie der ambtenaren thans be rust bij de commissie voor georganiseerd overleg, dus waar zij behoort. Hij is er van overtuigd, dat het salarispeil van 1920 staat beneden dat van 1914. De minister wil nu allereerst de plooien glad strijken, en de ambtenaren zullen dat met hem eens zijn. Te betreuren is echter, dat de ambtenaars salarissen zijn vastgekoppeld aan den gaven gulden en, nu het gat in de schatkist denk beeldig is gebleken, zegt de minister te wei geren de salarissen te herzien. Wel wil de minister een technische herziening. Spr. heeft evenwel den indruk, dat de minister wel iets meer wil doen. Opdat de herziening ma tig zal kunnen geschieden, vraagt spr. we der, evenals verleden jaar 5 pet. voor de ambtenaren. Dr. DE VISSER, C. H., bestrijdt den heer Lingbeek en den heer Nolens, waar deze laatste sprak over de Chr.-Hist. Kamerfrac tie, die meegesleept werd in een anti-coa litie strooming. De Chr.-Hist. Kamerfractie heeft zich daarin nimmer bewogen. Nog bij het voorstel inzake het gezantschap bij den Paus heeft de heer Snoeck Henkemans ge zegd, dat de bestaande samenwerking de meest gewenschte was. Wanneer na aftre ding van dit kabinet een nieuwe formateur wordt opgeroepen, zal de Chr.-Hist. Unie zich niet onttrekken aan de verantwoorde lijkheid. Meer zal spr. over deze kwestie niet zeggen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Voor spr. is het voor het oogenblik ge noeg, dat een gezindheid wordt aange kweekt zooals die in het verleden goede resultaten heeft afgeworpen. De uitdrukking, dat dit kabinet in dezelfde richting gaat als het Kabinet-Colijn is on juist. Ook is het niet juist, dat het parlemen taire stelsel bedorven wordt door den hul digen toestand. Het zwaartepunt ligt in de waarde van vertrouwen en samenwerking in de Staten-Generaal, niet in het optreden of aftreden van dit Kabinet. Er zijn van beide kanten fouten gemaakt, door de Kamer met aanneming van de m,otie- Bulten, door het Kabinet door de wijze, waarop geantwoord is op vragen van den heer Alharda inzake het zevende leeriaar Volgens spr. moet ieder Kabinet voortbou wen op de christelijke grondslagen van ons volksleven. De heer FLESKENS (R.K.) vraagt maat regelen bij belastingverlaging, ten gunste der groote gezinnen. Spr. juicht den steun aan de Keramische industrie toe. Echter betreurt hij het, dat de klompen-industrie niet gehol pen wordt. De heer BRAAT (P.Bbetoogt, dat de coalitie-regeering de grootste uitgaven heeft gedaan en de ambtenarij tot het hoogste peil heeft opgevoerd. Niemand behoeft verlan gend uil te zien naar terugkeer der coalitie. In tegenstelling met de andere leden, is spr. zeer ingenomen met den huidigen politieken toestand. Hij wenscht zakelijke dingen, geen politiek. Spr. meent, dat de belangen van het platteland niet voldoende behartigd worden en noemt als voorbeeld de wet op de per- soneele belasting \'oorts bepleit hij afschaf fing van den accijns op geslacht. Van iedere tien koeien eischt de regeering er één op. Spr. pleit voor' steun van ouden van dagen en vraagt maatregelen tegen het commu nisme. De heer KORTENHORST (R.K.) be spreekt de handelspolitiek en wijst erop, dat hij reeds eerder zich verklaard heeft tegen een vechjtaiief en een invoerverbod als strijdmiddel. Hij wenscht daarvoor het dub bel tarief als onderhandelingstarief. Kunnen wij de meestbegunstiging krijgen dan is dit voldoende, maar voor het geval dat niet gaat, hebben wij het dubbel tarief noodig. Spanje b. v. geeft geen meestbegunstiging. Er moet iets bij. Het is echter gewcnscht ook personen uit het bedrijfsleven bij de outillage van het dubbeltarief te betrekken. De heer HERMANS (R.K) bespreekt de werkloosheid en wijst erop dat 80 a_100 duizend personen daaronder lijden. Deze toestand duurt nu reeds jaren. De regeering neemt wel maatregelen tegen werkloosheid maar raakt de oorzaken niet aan. Onze in dustrie wordt verstikt door de tariefpolitiek van het buitenland. Daarna wordt de vergadering tot heden middag 1 uur verdaagd. Drie ambtenaren ontslagen. B. en W. van 's Gravenhage hebben je gens het aannemen van gelden van lever anciers, behoudens het recht van beroep °P het scheidsgerecht, ontslag verleend aan twee ambtenaren van het gasbedrijf- en aa" één ambtenaar van de Duinwaterleiding. Door het Amsterdamsch Bureau voor de Statistiek wordt wederom een belangwek kende budget-statistiek gepubliceerd. Het onderzoek, waarop de publicatie berust Statistische Mededeelingen no. 80 heeft onder leiding van dr. R. Claeys, referen daris aan het Bureau, een jaar geduurd, van October 1923 tot October 1924; de tijdroovende verwerking van de groote hoeveelheid gegevens en andere omstan digheden hebben gemaakt, dat het resul taat nu pas publiek wordt gemaakt. Aan de toelichting op het eerbiedwek kend aantal staten en grafieken ontleent het „Hbld." de volgende interessante ge gevens, samengesteld met medewerking van 212 gezinnen uit allerlei stand: Tekorten en overschotten. Blijkens de cijfers werden hij het onder zoek vooral in de lagere welstandsgroepen niet onbelangrijke tekorten gevonden. Naarmate de deelnemers tot een hoogere welstandsgroep behooren, ziet men de te korten in belangrijkheid verminderen en veranderen in een overschot, waarvan de grootte geleidelijk toeneemt. Belangwekkend is het onderzoeken, aan welke oorzaken de verbreking van den evenwichtstoestand speciaal bij de gezin nen, wier tekort een hoog percentage van de inkomsten uitmaakte, is toe te schrij ven. Hierbij kan een onderscheid worden gemaakt tusschen oorzaken, welke den fi- nancieelen toestand van het gezin slechts tijdelijk beïnvloeden en andere, welke een meer blijvende werking oefenen. Voeding. Hoewel bij de samenstelling der wel standsgroepen alleen aandacht is geschon ken aan het absolute bedrag van de in komsten der gezinnen, zonder dat hierbij met hun samenstelling werd rekening ge houden, ziet men toch, dat het percentage van de uitgaven voor voeding met toene- menden welstand geregeld kleiner wordt, zooals ihet de z.g. wet van Engel overeen komt, In de laagste welstandsg-oep werd 46.3 pet. der uitgaven besteed aan de be vrediging van de allernoodzakelijkste be hoefte aan voeding, in de hoogste 15.9 pet,. Het gemiddelde voor de 212 gezinnen was 32.6 pet. Deze cijfers zijn laag: het gemiddelde en het cijfer van de laagste groep kan men zelfs gunstig noemen, wan neer men bedenkt, dat bij bovengenoemd onderzoek van Engel de best gesitueerde gezinnen 56.9 pet. van hun uitgaven voor voeding beschikbaar moesten houden. De gezinnen van de laagste groep be houden bij een percentage van 46.3 neg tneer dan de helft voor hun andere behoef ten over. Daar deze cijfers gemiddelden zijn, zijn er natuurlijk tusschen het eene gezin en het andere verschillen. Met het toenemen van den welstand meer dan het zevenvoud te bereiken van de laagste groep. Het aandeel van de uit gaven voor deze rubriek in het totaal ver toont een gefegelde stijgnig van groep tol groep, welke stijigng echter slechts aan houdt tot in de middengroepen, waarna de lijn in dalende richting doorbuigt. Belastingen. Het spreekt vanzelf, dat in de verhou ding van dc uitgave voor belasting tot de totale uitgaven een- Vaste liin te vinden is en dat die uitgave regelmatig en sterk stijgt met het toenemen van den welstand. Dit is des te meer het geval, omdat de belasting op het inkomen, die in Amster dam gegeven wordt volgens een sterk pro gressief tarief, in dezen post de voornaam ste plaats inneemt. De gezinnen van de zesde welstandsgroep (die met meer aan 7500 inkomen) betaalden op een totale uitgave van gemiddeld per gezin 10.101.24 gemiddeld 1953.14 aan belasting, dus het vrij aanzienlijk percentage van 19.3, of bijna een vijfde. Óp de inkomsten bere kend, is het percentage iets geringer; toch bleef het nog 17.4 pet., of meer dan' een ze se e. De gezinnen met minder dan 1800 in komen, betaalden 2,5 pet. van hun totale uitgaven aan belasting. bij de splitsing naar de gezinsgrootte vertoont het relatieve belastingbedrag een geregelde daling met het toenemen van het aantal verbruikseenheden (dat is de eenheidswaardè, waartoe elk gezinslid wordt herleid in verband met leeftijd en geslacht): van 6.2 bij de kleine tot 0.2 pet bij de groote gezinnen met minder dan 2400, van 16.9 tot 13.1 pet. bij die me' meer dan 5000 inkomen. De beide dalin gen vertoonen de eigenaardigheid, dat de eerste, die bij de gezinnen met geringen welstand, grooter is, dan die bii de gcud gesitueerden. Dat hangt samen met den z.g. aftrek voor noodzakelijk levensonder houd en den kinderaftrek- Nederlandsche vertegenwoordiging. Naar het Corr. Bur, verneemt, ligt het in Rutrf6 den ouc'-m'nister Mr. V- H, o u«5ii uuu-iiDuisitr ivir, 's aan te wijzen als vertegenwoordi gt r-an de' Nederlandsche Regeering 'J1 t Comité voor Arbitrage en Veiligheid, c ',,°.v ere®nk°mstig de resoluties van de i?est»U ondsvergadering zal worden in' j r dc voorbereidende commissie ontwapeningsconferentie. Tijdens de uitzending van 7 Dec. van het station te Posen van 20.3022 uur M E.T- zal een Nederlandsche toespraak voor de luisteraars in ons land gehouden worden, en ook het Nederlandsche volkslied gespeeld worden. Verder bestaat naar de N Rott Crt. meldt, het plan een specialen Holland- schen avond te organiseeren, "waarbij Neder landsche muziek en lezingen over Neder landsche kunst, handel, industrie, scheep vaart, enz. ten gehoore gebracht, zal wor den. De datum zal nog nader bekend ge maakt worden. Het onderzoek te Weesp wordt uitgebreid, der^tw, ^e.C0.I?,missie ad hoe uit den raad derznot e.en'e Weesp, benoemd om een on- gemeent 'k je..ste"en naar den toestand der .aldaar, haar onderzoek ook hp* 6 ^kriek beëindigd had, werd l-euritt ,,dlnSbedrijf aan een nauw- hoöïd v, dfrZ0Ck, "nderworpen. Door het keliik vt wf",? JiVLan dienst was uitdruk- dat hij nimmer z.g. retour- commissies van leveranciers ontvangen had gehad hebhend onderzoek, waren met die bewering niet m strijd. Daar B. en W. van Weesp echter het on derzoek zoo uitgebreid mcgelüh wenschen te doen plaats hebben, werd naar de Jet." 4e» de 'rnaJaJaatsle r#adsv«"'Öadermg, na- dat dé raad njin, een uur met gesloten del' ren beraadslaagd had zonder hoofdeliike stemming besloten, een bedrag van f 250- beschikbaar te stellen, om de commissie ad hoe zoo noodig, door deskundigen te laten bijstaan. O'denzaal vrij. Een onderzoek te Oldenzaal beeft naar gemeld wordt, uitgewezen, dat de directeur der gemeentebedrijven zich niet aan corrup tie heeft schuldig gemaakt. Het verslag der commissie voor de be lastingen en het antwoord van den minister. Verschenen is het verslag van de vaste Commissie voor Belastingen over het wets ontwerp, houdende bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wo nende Nederlanders en van de nalatenschap en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, Verschillende leden der commissie juich ten de indiening van het ontwerp toe, zij stelden daarbij op den voorgrond, dat de keuze tusschen nationaliteitsbeginsel en woonplaatsbeginsel, welke bij de samenstel ling van de wet op de inkomstenbelasting heeft plaats gehad, berust op overwegingen van practischen aard en niet gegrond is op eenige belastingtheorie. De vraag, of het billijk is, de Nederlan ders in den vreemde in de naar het inko men en het vermogen geheven belastingen te betrekken, kan, zoo meenden deze leden voorts, niet anders dan in bevestigenden zin worden beantwoord. Een reden temeer voor een terugkomen op het in 1914 aanvaarde criterium zagen dc hier aan het woord zijnde leden in de om standigheid, dat de thans bestaande toe stand, welke er toe leidt, dat een groot aan tal welgestelden zijn inkomsten in het bui tenland gaat verteren, daardoor strekt ten nadeele van de Nederlandsche producenten, in het bijzonder van den middenstand. Bij andere leden der Commissie beston den tegen de voorgestelde regeling ernstige bezwaren. Op grond van hun, in het verslag uitvoe rig weergegeven, gevoelens waren deze le den van oordeel, dat de Regeering goed zou doen met: óf het aanhangige ontwerp om te werken tot een regeling, uilsluitend inhoudende maatregelen tot achlerhaling van belasting- vluchtigen, waarbij dan de gedachte, waar van wordt uitgegaan, consequent zou moe ten worden uitgewerkt; óf, indien zij het in de Memorie van Toe lichting naar voren gebrachte principieeie karakter van het ontwerp wenscht te be houden, de noodig geachte wijziging van stelsels aan de Staten-Generaal voor te leg gen in den vorm van een herziening van de daarvoor in aanmerking komende belasting wetten. Een deel der Commissie heeft in de Be schouwing aanleiding gevonden, als zijn meening te kennen te geven, dat in elk geval een uitzondering behoort te worden gemaakt ten aanzien van hen, die een zeker aantal jaren een beroep of bedrijf in Ned.- Indië, Suriname of Curacao hebben uitge oefend en aldaar het centrum van hun be langen hebben gehad, voor zoover deze di rect van uit die landen in het buitenland gaan wonen, zonder zich eerst in Nederland te vestigen. In het bijzonder zou het zeer onbillijk zijn, de hier bedoelde personen te doen bijdragen in de Verdedigingsbelastin gen, wijl de opbrengst dezer belastingen strekt tot delging van de crisisschuld, welke schuld niet mede ten laste van de genoem de gebiedsdeelen en dus niet ten laste van de aldaar wonenden is aangegaan. Het antwoord van den minister. Naar aanleiding van deze beschouwingen wijst de Minister er o. a. op, dal de dcor sommige leden verkregen indruk, als zou het ontwerp slechts een gelegenheidsregeling zjjn tegen bebstingvluchtigen beoogen, goe. den grond missen. In de belasting vlucht ligt wel de aanleiding tot het ontwerp, maar niet de principieeie basis daarvan, noch de begrenzing van ziin inhoud. De strekking is een zoodanige wijziging in den rechtstoe stand te brengén, dat de verhuizing van Nederlanders naar het buitenland in 't al gemeen geen verandering brengt in hun fis cale verplichtingen. Dc klem van het door de tegenstanders van het ontwerp gestelde alternatief is den Minister n;et volkomen duidelijk. Het principieeie karakter van het ontwerp, in de Memorie vali Toelichbng tot uiting komende, wordt gehandhaafd. Maar dat bet daarom ontoelaatbaar zou zijn, de zaak in een afzonderlijke wet te regelen, °°k wanneer dit om technische redenen voorkeur verdient, kan bezwaarlijk W'orden beaamd. Voor vrijstelling van hen, die een zeker aantal jaren een beroep of bedrijf in de overzeesche gewesten hebben uitgeoefend, bestaat niet voldoende grond. Een amendement. De commissie heeft een amendement voorgesteld, hetwelk strekt tot het doen vervallen van de bepaling, welke hen, die ter zake van 's Lands dienst buiten het Ri;k wonen, van de betaling van inkom sten-, vermogens- en verded:gingsbelas- tingen volgens het ontwerp vrijstelt. Het ter zake van deze vrijstelling tusschen dc Regeering en de commissie gepleegde overleg heeft niet tot een:g resultaat mo gen leiden. Dezer dagen werd in de gemeente Wester voort iemand aangetroffen, die door zijn zonderlinge gedragingen de aandacht trok. Hij werd door de militaire politie naar den burgemeester gebracht, die een onderzoek deed instellen. De gemeentearts te Wester voort, constateerde, (lat de vreemdeling krankzinnig was, in die mate, dat hij niet alleen mocht worden gelaten. Niemand wist waar de man vandaan kwam, maar het onderzoek gaf aanleiding te vermoeden, dat hi) per auto door een veldwachter in Wes tervoort is gebracht. Er is kort na het aan- Irelten van den krankzinnige een auto, waarin een veldwachter was gezeten, ge zien, snel in de richting Arnhem rijdende, zinnigenzorg houdt in dat de gemeente waar hij werd aangetroffen, den man naar Westervoort heeft geëxpedieerd. Het voorschrift ten aanzien van de krank- zmnigenzorg houdt in dat de Ö®roee£le waar een krankzinnige wordt d® voorloopige kosten draagt, terwijl de kos ten van verpleging worden gedragen door de gemeente, waar hij' gedomicilieerd. Er wordt, naar het „Hbld. verneemt, een on derzoek ingesteld, welke gemeente zichi van de eerste zorg voor den krankzinnige heeft afgemaakt. De patiënt is op verzoek van den burgemeester voorloopig m net Ue- menteziekenhuis te Arnhem opgenomen. Werk voor tweehonderd arbeiders. De directie der Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij heeft aan B. en W. aldaar ver gunning gevraagd voor het bouwen van een lithoponefabriek en een zwavelvuurfabriek o phaar terreinen aan het Julianakanaal. Naar de directie aan de „Tel" mededeelt, zullen deze fabrieken aan een 200-tal werk krachten arheid verschaffen. De te bouwen zwavelzuurfabriek dient om het" benoodigde zwavelzuur voor de litho ponefabriek en de reeds bestaande zink- ivitfabrieken te dezer stede en te Eijsden dat thans uit België wordt betrokken te fabriceeren. Thans wordt te Maastricht plm. 65.000 KG. lithopone en te Eijsden plm. 35.000 K G, per dag gefabriceerd. De lithopone benoodigd voor verfstof fen wordt voor het grotste gedeelte naar Amerika Engeland Frankrijk en België geëxporteerd. H.M. de Koningin Moeder is heden met den staatsspoortrein te 2 uur 50 van het Loo te den Haag aangekomen en heeft naar Pa leis in het Lange Voorhout betrokken. Te Barneveld is in een feestelijke bijeen komst* in de versierde eieriial het carillon, dat in den Van Schatfelaarstoren is aange bracht ter herdenking van het veertigjarig ambtsjubileum van den vorigen burgemees ter van Barneveld, A W. J. J. baron van Nagell, aan de gemeente overgedragen. Aneta seint uit Batavia: In de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag van den Volksraad over de begrooting van Financiën deelt de regeering mede, dat zij besloten heeft de commissie, ingesteld voor de belastingherziening op te heffen, omdat het gestelde doel om een totale herziening binnen eyn beperkt aantal jaren op een gegeven oogenblik in te voe ren, niet bereikbaar wordt geacht. De werkzaamheden, aan die totale her ziening verbonden, zullen thans worden voortgezet aan het departement van Finan ciën zelf. Naar het „Hbld." verneemt, is op het de partement van Koloniën telegrafisch bericht ontvangen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dat de gouverneur der Molukken het interneeringskamp aan den Boven-Digoel heeft bezocht en op 4 dezer den landvoogd heeft geseind, dat zoowel zijn bevinding als die van het hem vergezellende hoofd der af- deeling Buitengewesten van het departement van Binnenlandsch Bestuur gunstig was en dat met name de gezondheidstoestand en de stemming goed waren. De gouverneur ontving verschillende verzoeken om vergun ning tot overkomst van goc.insleden, waar voor de hulp van het bestuur werd ingeroe pen. Door den gouverneur werden voorts voorstellen toegezegd, die de tot standko- ming van een normale inlandsche maatschap pij ter plaatse zullen bevorderen. Veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Anela seint uit Batavia: De landraad alhier veroordeelde den Indischen huis jongen van de fam lie J. Vermeer, d:e een moordaanslag pleegde op het 15-,arig dochtertje des huizes, tot acht jaar ge vangenisstraf. willen beschouwen, daar 3eze Memorie in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg bij de toegezegde salarisherziening zal worden besproken. De werkwijze voor deze herziening zal nader worden vastgelegd in de eerstvol gende vergadering der Commissie, die be paald is op Dinsdag 29 November 1927. Algemeens vergadering van d« Ned. Vereeniging voor Hooger Handelsonderwijs. Bij gelegenheid van de diesviering der Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, heeft prof. mr. H. W. Drucker, hoogleeraar aan die hoogeschoel, een rede uitgesproken, getiteld: „Opmerkingen over de ontwikkeling van het internationale privaatrecht". Gistermiddag heeft te Rotterdam de Ne» derlandschen Vereen, voor Hooger Handels onderwijs onder voorzitterschap van den heer mr. R. Mees, haar aigemeene jaarver gadering gehouden. Tot leden van het Algemeen Bestuur wer den herbenoemd de heeren: prof. mr. P. J. M. Aalbcrse, J, Rypperda Wierdsma, E. D. van Walree, W. Westerman, W. H. Croockewit, C, E. ter Meulen, mr. J. R. H. van Schaik, Jan Schilthuis, S. van den Bergh Jr., D. G. van Beuingen, G. S. M. Delprat. de Clercq en mr. G. H. In de vacatures, ontstaan door het bedana ken, wegens gezondheidsredenen van den heer F. J. L. M. van Waesberghe en het over- lijden van den heer A. Roelvink, werd voor zien door de benoeming van de heeren L. F. M. van Waesberghe te Hulst en dr. J. van den Tempel te Amsterdam. Vervolgens is de rekening en verantwoord ding van den Raad van Beheer behandeld en deze Raad na accoordbevinding gede chargeerd. In de vergadering van het Algemeen Be* stuur der Nederl. vereen, voor Hooger Hand delsonderwiis, werd tot voorzitter herbed noemd mr. R. Mees, terwijl tot leden van den Raad van beheer benoemd werden de hee ren: mr. D. H. Andreae te Rotterdam, J. vart Gelderman te Oldenzaal en mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam, zulks in plaats van de afgetreden hesren J. F. de Beaufort en W. A, Engclhrecht en van den heer J. A- Ruvs, die bedankt heeft. Vervolgens werden de navolgende heerea als curator herbenoemd: P. Bredius, mr. Th. A. Fruin, Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, rof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, C, A. P« van Stolk, mr. W. Suermondt Lzn., W. Wesd terman, mr. dr. J. Wytema en mr. A. R. Zimmerman. De Ned. Spoorwegen berekenden tot voor korten tijd, indien de afzender voor het ver voer van een partij goederen van minder dan 5000 K.G. een wagen van 10 ton draag vermogen aanvroeg, dc vracht voor ten minste 2500 K.G. stukgoed, tenzij de vracht voor 5000 K.G. tegen den vrachtprijs van de wagenladingsklasse goedkooper was. Ook werd, wanneer de goederen om de een of andere reden ongeschikt waren om als gewoon stukgoed te worden vervoerd, b.v. los geladen verhuisboedels, rij- en voer tuigen, welke te groot zijn om door de deur opening van een gesloten goederenwagen te kunnen worden geladen, zeer lange voor werpen, kwalijk riekende en onreine goede ren. enz., eveneens de vracht voor ten minste 2500 K.G. stukgoed in rekening gebracht Dezer dagen heeft deze wijze van vracht berekening een voor het publiek gunstige wijziging ondergaan. In de Kevalle""^aar'n vroeger de vracht voor ten minste 2500 K.O. in rekening werd gebracht, wordt thans nie meer berekend dan de vracht voor ten min ste 2000 K.G. stukgoed. Deze verlaging van het minimumgewicht kan voor hen, die ge woon zijn voor zendingen van minder dan 2500 K.G. een afzonderlijken wagen aan te vragen en voor hen, die zendingen ten ver voer aanbieden, waarvoor vroeger om een of andere reden de vracht voor ten minste 2500 K.G. verschuldigd was, een niet onaanzien lijke tegemoetkoming worden genoemd. On der de gunstigste omstandigheden, d. w. z. voor zendingen van 200 K.G. of minder, komt deze wijziging overeen met een vrachtverla ging van 20 pCt. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 8'li Belle Isle. Montreal n. Rott. ARV SCHFFFER 7O1 v. Rott. te Havre. BEVERWIJK 8/ii IsJe ren. Montreal n. Hamb. BRUNSWIJK 0'li Finisterre gep. Newport n. Alpler*. DUIVENDRECHT 8/(1 loo mijl O. van Miami, Rott. a. Kansas City. HOFPLEIN 9'n v. Narvik n. Rotterdam. ITSSELDUK 8/»i Las Palinas, San Nicolas it. Rotterdam. NEPTUNUS, m.s. llll v. Carskrona te Norrkêping. LEONORA 8 li v. IJmuiden te Hamburg. MIRACH 8'ii v. Montrell n. Hamburg. NOORDWIJK 9/(1 Gibraltar gep. Bougie n. Vlaardlngea NYSSIF.NA m.b., 7/11 te Londen uitgekl. n. Schiedam. RANDWIJK 8/11 v. Almeria n. Troon. RITSWIJK 8'ti v. Methil n. Bordeaix. TEXELSTROOM 7O1 v. Amst. te Liverpoo TRITO 811 v. Rott. te Dublin. WALCHEREN e 11 v. Manilla te Singapore. ZEEHOND m.s. 8,11 v. Rochester n. Kiel, ZWIJNDRECHT 9,'n v. Helsingfors te Kotk». STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALI (thuisr.) 8T1 te Londen. JOKAN DE WITT (uitr.) 8/11 v. Suez. MANOERAN (thuisr.) 8'n te Suez. MOERA (uitr.) pass. 6T1 Perim. - RADJA (thuisr.) pass. 6/n Oitavos. SOEMBA (thuisr.) 8/11 te Liverpool. KON. HOLL. LLOTD. FLANDRIA (uitr.) 8'n v. Santos. SALLAND 9 11 v. Rott. n. B. Ayres. ZAANLAND (thuisr.) 8/u v. Buenos Ayres. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPP0. ARIADNE 8'ti v. Valencia n. Malaga. BATAVIER IV 9/11 v.m. 8 u. v. Rott. te Gravesend. BREDA (uitr.) 8'n te Cuta'cao. BRIELLE 811 v. Chili te Duinkerken. EOS 7/ii v. Amst. te Barcelona. GANYMEDES 8.11 v. Algiers n. Amsterdam. HECTOR 8'ti v. Aruha n. Galveston. HERMES 8/11 v. Constantinopel te Bourgas. MEDEA S/'n v. Carthagena te Valencia. NEPTUNUS 7/11 v. Salonica te Livorno. NEREUS 8/u v. Vigo te La Pallice. NERO 8/u v. Kopenhagen te Gothenburg. NOTOS 811 v. Tiiêst te Fiutne. SATURNUS 8/u v. Constantinopel n. Rodostc. TELLUS 8/u v. Alicante te Amst. THÈSEUS 9'u v. Danzig te Hamburg. VL1ESTROOM 8/u v. Hamburg te Stettin, HALCYON LIJN. STAD HAARLEM Hamburg n. La Plata, 8/u t» L»« Pah HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 8/u v. Antwerpen RIETFONTEIN 8/11 v. East London n. Port Eliiabesiu HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK 7/1! v. Philadelphia Baltimore. RIJNDAM 911 V. Rott. n. New York 2 u. 45 ROTTERDAM Rott. n. New York, pass. 8/u Cape Ractt HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK 9/11 v. Kurrachee te Rott. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. ABBBKERK (thuisr.) 8/u v. Port Said. JAVA—NEW YORK LIJN. DIAMBI New York n. Java, oltt v. Padang. VECHTDIJK Java n. New York 5, II te Belawaa, ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIANTAR '11 v. Hamburg te Schiedam. SITOEBONDO (thuisr.) pass. 8/u Perim. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCYONE 9,Ti v. Hamburg n. Antwerpen. De feestelijke opening van de waterleiding te Htoog-Soeren d°or de koningin zaï Zater dagmiddag a s- des .middags naif drie geschie den. Ook prinses Juliana zal daaibij tegen woordig zijn. Volgens een bericht in de „Neue Berliner Zeitung" is het zeer waarschijnlijk, dat tot Duitsch gezant te 4 Gravenhage benoemd zal worden, de heer von Mutius, thans Duitsch gezant te Boekarest, Vergadering der Centrrie Commiss'e. voor Georganiseerd Overleg in ambt enar enzaken Dezer dagen vergaderde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken. Na de mededeeling van de Regeerings- delegatle dat de Regeering bereid is in overleg met de organisaties een technische salarisherziening ter hand te nemen, be sloten de organisaties den voorzitter der Tweede Kamer te verzoeken, het door hen aan dat college gericht adres met bijge voegde „Memorie in zake de herziening van et Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena c als niet ingekomen W AMSTERDAM, g Nov. Aardappelen. (Bericht v'd. mak Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 6—6.50, id. blauwen 5—- 5.50, id. bravo's 66.25, id. bl. eigenheimers ƒ4.75—4.90, ld. roodstar 3.50—4, id. bonte star 4.90—5, id. eigenhei mers 4.604.70, id. eigenheimer peters 3.754.35, id. blauwe poters 3.103.15, id. bonte poters 3.103.25 Drentsche eigenheimers 3.50—4.50 per 100 kg. Anna Paulowna zand 78.40 Killegommer zandaardappelen 78.40; Flakkeesche eigenheimers ƒ4.704.75, id. bl. eigenheimers 4.905, id. bravo's 6.206.25, id. drielin gen 3.754 Spuische eigenheimers 55.25, id. blauwe eigenheimers 4.905, id. bravo's 6.256.50, id. drielin gen 4.204.25 Friesche borgers 4-404.60 per hl. AMSTERDAM, 9 Nov. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 245 vette kalveren, ie qualiteit 102114 ct., 2e qual. 90102 ct., ae qual. 7090 ct. per kg. levend ge wicht 41 nuchtere kalveren 1020 645 varkens, Hol- Ir. idsche, Overz. en Gelaersclhe ie qual. 7677 ct., ae qual* ".i—76 ct., vette 73—75 ct. per kg. slachtgewicht. 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Eieren. Naar Engeland vef*i den in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 4.579.200 eieren. WOERDEN, 9 Nov. Kaas. Ter markt waren 425 partijen* Prijzen Goudsche ie soort 52—56, 2e soort 48—51, rijksmerk ie soort ƒ54—57, 2c 49*~52, zware 57-59* Handel matig. ENKHUIZEN, 8 Nov. Heden steeg hier de haringpnis- Door 37 vaartuigen (waarbij x6 haringvisschers) werd hier aangevoerd 12.83$ stuks reepharing, 54 pond hoekbot, 54<* pond hoe kschar 82 pond korschar, 4560 pond garnalen, 150 manden nest. De schar gold f a.6o5.05 per tal, de hoek bot 28.15, de schar 11—14.65 per 50 kg. Garnal««P"'s 3»954*65 per 60 pond. Nest gold 37 ct. per mand (4« pond). WOERDEN, 9 Nov. 1927. Kaas. Aange voerd 425 p: Eerste 56.00; tweede kwaliteit 51 zwaardere Rijksmerk 54.0 Rijksmerk 49.00-52.00; Zware 57.00- 59.00. Handel matig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7