Aan onze abonnde's te Haarlem-Noord Santpoort LAATSTE NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS. Onregelmatigheden isij de Hollandsche Handeh tbank te Haarlem. VAN ONZE RECHTBANK. EEN ONHOUDBARE TOESTAND. DOOD DOOR SCHULD. Het auto-ongeluk te Hillegom. Gesnapt. Een nieuwe notaris te Hillegom. DIEFSTAL VAN POSTZAKKEN MET BLOEMBOLLEN. De nieuwe parochiekerk te Zandvoort- Bollendiefstal te Lisse. R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Insluiping. Déraillement. Jubileum van den heer C. B. M. Segaar. Het Kleverpark onder water. KATHOLIEK HAARLEM! HET REDDINGSWERK BIJ DE „PRINCES MAFALDA". Het Frctnsch-Joego-Slavische verdrag en de Italiaansche pers. ÏJMUIDEN. BEVERWIJK. Het jubileum der parochiekerk van O. L, Vr. van Goeden Raad. HEEMSTEDE. C, TI. J. HUIJBOOM Rijksstraatweg 426 GEMENGD NIEUWS. Hoe de bliksem den tpren te Amstelveen vernielde. MARKTNIEUWS. Vernietiging van het vcmnis <d'tt Haarl. Rechtbank gevraagd en drie- jaar ge vangen: sstrai. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde heden in hooger beroep d e- zaak te gen den heer J Sdirecteur d« r Holland sche Handelsbank te Haarlem, d ie door de rechtbank te HaarUm wegens èalsohheid in geschrifte en twee verduisteringen to; 2 jaar gevangenisstraf met a {trek van .voorarrest was veroordeeld. Het 0. M, had 3 jaar gevangenisstraf geëischt en was van het vonnis in hooger beroep gegaan Verdachte wordt ten laste gesleed, dat hij de rekening, courant boeken lüer N.V. over 1924 valschelijk heeft o{):5fl:maakt, althans heeft vervalscht of doent verval- schen met het oogmerk, die als echt en onvervalscht te doen gebruiken; vervolgens, dat hij verschillende rece- pissen van obligaties zich wederrechtelijk heeft toegeëigend; ten -derde, dat hij de balans vrtn 1924 heeft opgemaakt, althans doen opmaken en onderteekend, aangevend een pijmt de biteuren ad 1.903.897.89, welke ,h.'|j wist, dat in strijd met de werkelijkheid, was, een en ander met het oogmerk de valsche lijk opgemaakte balans als echt en, onver valscht te doen gebruiken. Het getuigenverhoc- liep hooldua kelijk Over de gemaakte boekingen, Door een accountant, den beer Klein- veld, werden daarbij, als getuige dëslkund ge verschillende inlichtingen omtrent tjle: boe kingen verstrekt, waaruit bleek,, ikit be langrijke bedragen o.a. van 340013 door verdachte te veel gedebiteerd ware®;, zon der dat daarvoor reden bestond. De dagvaarding werd puntsgewijze {behan deld. Bij die van het ten eerste ten l'autl.«: ge legde, legde P. Klijnveld accountant tie Am sterdam, n.a.v. een vraag van den pras iclent, slechts de korte verklaring af dat hdj vol hardde bij hetgeen door hem in Haadletn is verklaard. Getuige J. P J. Hagen, die itader- tijd in dienst was bij de Hollandsche* Han delsbank betuigde, dat hÜ. verschillende ipos- ten had geboekt die hem door'den veiriLichte ■werden opgegeven, zonder dat hij dtïl: p'os- ten naging; verschillende speciale posKata die de president hem in de boeken aazuVtees, .verklaarde getuige te hebben geboekt. Van de zijde van het O. M. zijn 9 «n van die der verdediging is 1 getuige a dédh arge gedagvaard, n.l. Dr. Th. Koot. Verdaclhte, die er wat beter uitzag, dan toen bij «oor de Haarl. Rechtbank moest verschijnen luisterde met de hand onder het hoofd maar de korte voorlezing van het tenlastri ge legde. Voordat met de behandeling raterd begonnen werd dr. Koot geboord (arlte te Haarlem) als getuige-deskundige. Geli uige legde een verklaring af aangaande den ge zondheidstoestand van den verdachte. Hij concludeerde dat een zijn in de gevang'einis van nadeeligen invloed voor den gezond heidstoestand van den verdachte is, daar hij lijdende is aan een psychische depressie. Daarpa werd gehoord mej. F. van Has selt, die aan de Hollandsche Handèlsh ank eenige obligaties van De Lever's Ze^p Mnjat- schappij ter conversie had overgegeven. De recipissen daarvan zijn getuige evenwel xiiet ter hand gekomen. Verdachte verklaarde dat de stukken Vifa- ren gezonden naar Amsterdam, naar \Vet bankiershuis Roelofs en Co,, gelijk dit niet allé stukken van de bank gebeurde. Zij weir- den daar geplaatst op stukkenrekening, in onderpand gegeven. Get Van Hasselt verklaarde dat tiaar familie in het geheel ongeveer 48000 bij de bink verloren heeft De heer Walbrink, commissionair in effesc- ten, lid- der fa. Roelofs en Co, te Amster dam, verklaarde dat maandelijks de stuik- j ken van de Holfandsche Handelsbank wer den gestuurd en stilzwijgend werden bfi - schouwd als in onderpand te zijn gegeven i op rëker.ing-courant-voorwaarden. De stuk ken werden derhalve beschouwd als eigea- dom van de Hollandsche Handelsbank. (Hierna werd gepauzeerd). Nadat verdachte had bekend en na het uitgebreide getuigenverhoor nam de advo caat-generaal mr. Bauduin zijn requisitoir. Hij meende, dat bet vonnis niet kan worden gehandhaafd, omdat het tegen art. 359 W. ,v. Strafr. zondigde. Wat de zaak zelve betreft, deze kan- al dus kortelings gesumeerd worden: Verdachte, was mededirecteur van het iiliaal Van Oyens, waarbij hij voor over de, J 100,000 debet stond. In November 1913 richtte verdachte met zijn mededirecteur dei Holl. Handelsbank op. Bij die oprichting is de debetpost, die ten laste van verdachte bij Van Oyens stond, overgenomen door de Holl. Handelsbank, die met een kapitaal van 750.000 werd opgericht. Waar is dit geld vandaan gekomen? Uit de zakken der aardeelhóuders! Hadden die geweten, dat zij onmiddellijk hadden te betalen een debetpost van 100X00, dan zou geen enkele aandeelhou der het in zijn hoofd hebben gekregen om een cent in de zaak te steken. Toen verdachte de Holl. Handelsbank op richtte, begreep hij heel goed, dat hij den inbreng van den debetpost moest bedekken. Hij deed dit door twee rekeningen te ma ken: een rekening Philips in Engeland be lastte hij met 80.000 en een Haarlemscbe bouwvereeniging met 34.000. Alleen door deze^ manipulatie heeft verdachte getoond, dat het hem er om te doen was om den de- oprichting slechte bedoelingen heeft gehad, .oprichting slechts* bedoelingen heeft gehad. De of.icier van justitie te Haarlem ia in hooger beroep gekomen, omdat hij de op gelegde straf te laag vond. Inderdaad nam de officier een zeer elementen eisch tegen over verdachte, die zich zoo schromelijk aan eens anders goed vergreep. In een, rapport der reclasseeripg wordt omtrent verdachte gezegd, dat hij een goed huisvader was en zijn kinderen een goede opvoeding gai. Spreker wil dit niet betwis ten. maar hij vraagt of bet feit, dat ver dachte zijn kinderen een goede opvoeding gaf misschien niet is gegaan ten koste van de slacb1 okers, die door verdachtes hande lingen wellicht niet in staat geweest zijn de voergenomen studie hunner kinderen te be kostigen. Spr achtte een ernstige straf noodig op grond van twee argumenten. In de eerste 'plaats: het geldwezen en de geheele handel zijn gebaseerd op goed vertrouwen. Wan neer dat vertrouwen niet meer bestaat, dan is de geldhandel niet meer mogelijk. Ver dachte nu heeft een aanslag gepleegd op een instituut, waarop het economische ge bouw is opgetrokken. Het debet van ver dachte wordt geschat op 8 a 900.000 en daarbij komt nog, dat verdachte als direc teur ven een .spaarkas allerlei kleine men- schen dupeerde. In de tweede plaats moet een ernstige straf worden opgelegd, omdat bankdirecteuren moeten weten, dat zii moe ten albliivett van het geld, dat hun is toe vertrouwd. Spr eischte ten slotte vernietiging van 't vonnis en oplegging van drie jaar gevan- genj sstraf. Mr. A, Bruch uit Haarlem trad als verde diger op. Pleiter bracht, mede namens verdachte, 'dar.k aan het Hof voor de onbekrompen wijze waarop liet de gelegenheid gaf om de belangen van verdachte naar voren te bren- Gft HOUfSTR. IOI -I03 HERZISCHE gen. Uitvoerig bestreed pl. daarna, op juri dische gronden, hetgeen aan den verdachte is ten laste gelegd. Op geen der punten zal z.i. een Veroordeeling kunnen volgen. Pl. meent, dat de officier in de eerste plaats in appèl is gegaan om de balans- quaestie, een principieele quaestie, die niet op den rug van verdachte moet worden uit gevochten. Verdachte zelf ging niet in ap pèl, omdat hij zoo vreeselijk opzag tegen de spanning eener nieuwe behandeling. Verdachte is volgens pl. niet de eenige schajdig» en hij map' niet als de bok, bela den met de schuld van het gansche volk, de woestijn in gestuurd worden. Het rechts gevoel eischt, dat, wanneer er één vervolgd, tvordt, alle omstandigheden in aanmerking genomen, worden. Wanneer deze man, die bijna zestig jaar oud is en reeds een jaar preventief zit, veroordeeld wordt, dan ver zoekt pleiter een straf op te leggen, die ge lijk staat met de reeds ondergane preven tieve hephtenis. Verdachte heeft dan zijn portie van de combinatie wel gehad. Uitspraak 24 November a.s. Uitspraken van Donderdag 10 Nov, 1927. G. J. B. H., wonende te Amsterdam appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement, einduitspraak Kantonrechter te Haarlem bevestigd. 'J. H. H. C. R,, chauffeur, wonende te Haarlem, appèl overtr; Motor- en Rijw wet 20. boete subs. 5 dagen hecht, o.v., met ontzegging aan verdachte van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden. G. J. v. G., los arbeider wonende te Haarlem; art. 245 W. v. S., zes maanden gev. straf o. v. gedaan van voetsporen, die van de plaats, waar de bollen stonden, naar den weg leidden. De gipsafdrukken komen overeen met de schoenen van verdachte. De waarde der bollen was f 180. De Officier achtte het bewijs van den diefstal geleverd en vroeg een gevangenis straf van 6 maanden met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr, J, v. d, Vegt, ging de getuigenverklaringen na en concludeerde, dat het bewiis tegen verdachte niet gele verd is, waarom pl. vrijspraak vroeg. De uitspraak werd bepaald Op Donder dag 17 November. (Vervolg). Getuige J. Klomp te Utrecht, die op den dag van het ongeluk ook daar reed, schat de snelheid van den auto op 65 K.M. Hij kreeg, door het slingeren van den auto, den indruk, dat de chauffeur het stuur niet meester was. Volgens getuige hoefde de verdachte bij het passeeren van den auto niet zoo ver uit te wijken als hij gedaan heeft, waardoor hij verder van het fietspad was gebleven. Verdachte ontkende dit en zegt, dat hij reeds op verren afstand, omdat uit de tegen overgestelde richting geen auto naderde, uit haalde om te passeeren. Volgens zijn mee ning is het meisje zeif tegen den auto gereden en door het achterwiel geraakt. Getuige A. Keffer, een der inzittenden in den auto van verdachte, zeide, dat hij ver dachte eenige keeren gevraagd had kalmer te rijden. Verdachte had echter haast, om dat vrienden in Amsterdam op hem wacht ten. Volgens getuige zou verdachte gezegd hebben; „als 't harder kon zou ik het doen, want het kost mij w'n centen als ik later kom". Verdachte zegt dat ér in Amsterdam ge stookt is om verzwarende getuigenissen tegen hem af te leggen. Juist op aandringen van get. heeft verdachte af en toe de snel heid vermeerderd ora een auto in te balen. Get, J, Veffer zat eveneens in den auto, tusschen de bCenen van zijn broer, den vori ge getuige, die naast verdachte zat. Getuige vond de snelheid zeer höog en gevaarlijk; aan den meter zag hij, dat de maximum snelheid bereikt was. Getuige zag de wielrijders naderen rechts van den weg. Terwijl de passeergnde auto's ou gelijke hoogte waren, moet het ongeluk gebeurd zijn. Wat er volgde weet get. niet; de auto sloeg toen over den kop en get. verloor het bewustzijn. Ook de derde inzittende, get. H. v, d. Berg, vond de snelheid van den auto te hoog; ?ij werd er bang door. Van het on- gelu kheeft zij niet bemerkt. Zij vroeg enkele keeren aan verdachte de vaart te ■minderen, maar hij gaf hierop geen ant woord. Verdachte verklaarde nog eens, dat zijn snelheid niet overmatig groot was, dat 'hij voldoende ruimte had om te passeeren en dat hij plotseling ziin achterwiel om hoog voelde gaan, terwijl hij achter zich gillen hoorde, wat daarna gebeurde, weet hij niet. De schade heeft hij niet vergoed, omdat hij financieel hiertoe niet in staat is. De Ollicier van Justite wees op de noodzakelijkheid van vervolging door de justitie, wanneer door onvoorzicht'gheid óf roekeloosheid een ongeluk op den open' onvoorzichtig tyas van verdachte om met zijn overbelasten wagen en maximum snel heid een auto te passeeren, terwijl hij de wielrijders zag naderen. Hij werrl in zijn bewegingen aan het stuur gehinderd door ■d!® beide naast hem zittende getuigen. Volgens staat het vast dat door het on besuisde rijden van verd, hef meisje met de aipEo in aanraking is gekomen en verd, clqarna het stuur heeft verleren en tegen de rioolbuizen is gereden. Dat komt overeen mei de veiklaring van getuige J. Klomp, die allies gezien heeft en geheel vrij tegenover de ziailk staat Door zijn schuld is dus he! slachtoffer A. V overleden en zwaar licha melijk letsel is toegebracht aan het meisje AH. Spr. vroeg hiervoor ople"''ng van een hechtenisstraf van 4 maanden. De verdediger, mr. C. Blankevoort, voerde aan dat verschillende factoren hebben sa mengewerkt om het ongeluk te doen ont staan, zoodat hier niet sprake is van schuld, doch van een ongeval. De snelheid van verd, op' dien weg was geoorloofd. Als allen de regels van den weg stipt hebb»n opgevolgd en het meisje B. is even naar links uitgewe ken*, dan kan die kleinigheid een groot onge luk tengevolge hebben. Pl. legde er den na druk op dat hij geen druppel sterken drank had gebruikt en concludeerde dat hier moet gesproken worden van een noodlottig onge val. «oodat verd. zal moeten worden vrijge sproken. Uitspraak Donderdag 17 Nov. a.s. Een bloembollenfirma te Hillegom heeft de brutaliteit gehad in een zending van honderd vijftig kisten bloembollen bij te pakken een gedeelte bloembollen (narcissen), waarvoor geen „special permitt" was ge geven. De ambtenaren, belast met de in spectie in Amerika,, hebben deze bollen gevonden en de geheele zending weer terug gestuurd naar Holland, Naar wij nader vernemen, zijn deze bol len toch weder naar Amerika verscheept, doch door iemand die wel een „special permitt" heeft Deze bollen maken nu tweemaal de reis naar Amerika. Als die nog goed overkomen, dan kunnen die toch wel tegen het reizen. Een Hillegomsche bollenhandelaar had de brutaliteit, narcissen, waarvoor hij geen special permitt" had onder den naam van andere bollen naar Amerika te verzenden. De F. H B. kreeg er de lucht van en stuurde de zending, bestaande uit honderd vijftig kisten, weer terug De 'Hillegomsche bloembollenhandelaar zal er wel meer van hooren. De onderhavige bellen zijn hier weer aan een ander verkocht en wederom naar Ame rika verscheept. Wij zijn wel benieuwd, of de F. H, B. dat goed zal vinden, als dat bekend werd. Ondertusscben kan men zien, dat de Ne- derlandsche Diensi. aldus „het Kweekers- blad" waaraan wij, bovenstaande ontleenen, er ook in kan loopen, want die zal Wel voor andere bollen dan narcissen een verklaring afgegeven hebben Bij Kon. besluit van 8 November is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats de gemeente Hillegom, D. Boddeüs, thans notaris te Schiedam. De heer Boddeüs werd in 1902 candidaat- notaris en in 1912 notaris te Schiedam. Van deze gemeente is hij wethouder van finan ciën. Hij is piet katholiek. Door een petroleumventer zijn in de Zilk, onder Vogelenzang, drie geopende post. zakken gevonden, Hij deed daarvan aangifte de postzakken, welke hoofdzakelijk gevuld bij de politie en bij onderzoek bleek, dat dè postzakken, welke hoofdzakelijk gevuld waren geweest met postpakketten bloem bollen. Woensdagavond ontvreemd waren, van een postkar uit Hillegom, welke aan een tramdienst naar Leiden aangehaakt was, Aan het postkantoor te Leiden vermiste men de drie zakken onmiddellijk. De postzakken zelf lagen langs den weg verspreid. Vermoed wordt, dat de dieven op de rijdende tram zijn gesprongen en de postzakken vanuit den wagen op den weg hebben geworpen, waarna zij er zich mede uit de voeten gemaakt hebben. Het zal hun waarschijnlijk ora geld te doen Zijn geweest, doch op deze wijze worden nooit geldzendingen door het postkantoor te Hillegom verzonden. De postwagens zijn steeds zonder bewa king, wat het plegen van een diefstal ver gemakkelijkt. Onlangs is daarover nog ge- te Hillegom, doch bewaking werd nog klaagd in een vergadering van poslpersoeel steeds niet aangesteld. Goedgekeurd zijn de plannen tot den bouw van eene nieuwe parochiekerk te Zandvoort. Architect is de heer P, Cuypers. Vcwqr de rechtbank stond heden A. J. E„ vroeger wonende te Lisse, terecht, be schuldigd van diefstal van twee zakken crccusbollen te Lisse. alleen of in vereeni- ging met een ander. Verdachte ontkende. Hij vertelde, dat hii in den bewusten nacht met zekeren W. naar het Land van S. was gegaan, om zieke bollen te zoeken. Eerst vonden zii niets ,maar toen zii wilden weg gaan, ging W. nog eens alleen op onder zoek «n kwam even later terug met een zak, volgens hem zieke boli;n. C- bracht dezen zak pn ziin fiets naar huis; de bol len werden over twee zakken verdeeld en verstopt onder een luikie van de water leiding. Verdachte zei. dat dus niet hij, maar W. de boller, had weggenomen. De getuige S. B.. dia het onderzoek heeft geleid, heeft op het land van S. opmetingen Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft het plan goedgekeurd tot stichting van een R.K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men zich toegang verschaft tot het onbewoond perceel Westerhoutpark 14. Een schuurtje werd opengebroken en daaruit een spiegeltje ontvreemd. Gisterenmiddag half vier ontspoorde een tramwagen der Ceintuurbaan, door de sok van een gasbuis, die in de rails lag. Het tramverkeer ondervond een half uur ver traging. Gisteren herdacht de heer C- B- hl. Se- gaar, hoofdcommies aan de afd. onderwijs ter gemeentesecretarie, zijn zilveren jubi leum In dienst der gemeente. Het feest was in intiemen kring gehouden, doch dit nam niet weg, dat de jubilaris, die vooral ook bij de katholieke schoolbesturen een bekend man is en een welwillend, hu maan ambtenaar is, die vol nauwgezetheid zijn plichten vervult, vele blijken van be langstelling ontving. Namens B, en W. werd hij op hartelijke wijze toegesproken door den burgemeester, die hem huldigde on* zijn zuivere plichts betrachting en grooten ijver en hem het gebruikelijke geschenk aanbood. Vanwege de ambtenaren der afdeeling vond geen officieels huldiging plaats, docji. een hartelijke en spontane felicitatie van hen bleef toch niet uit en de chef der afdeeling, de heer P. Kalbfleisch, sprak eenige waardeerendé woorden tot den jubilaris. Namens de ambtenaren der afd. werd hem een geschenk aangeboden, als mede een bloemstuk. De gemeente-secretaris kwam dén. heer Segaar öp zijn afdeeling gelukwënschen. Van verschillende, andere zijden kwamen verder blijken van belangstelling in; O.m. zond het Nationaal Verband van Gemeen te-ambténaren ee® prachtig hloeasstasVs Ï9l0' sa.i Eenigen tijd geleden is door den heer Klein Schiphorst in den gemeenteraad be sproken de kwestie, dat huizen in het Kleverpark bij hevigen regenval gedeelte lijk onder water komen te «taan. Zater dag, Zondag en Maandag nu zijn zware regenbuien gevallen *n in bet Kleverpark i« de overlast weer groot geweest. Wij zijn in den tuin van het ziekenhuis ,St. Joan nes de Deo", welke gedeeltelijk tegen het Kleverpark aan ligt, den toestand eens in oogenschouw gaan nemen. En het is be droevend te zien, hoe de tuin er na hevige regens wiziet Groote plekken stonden on der water en vanzelfsprekend waren die paden niet te beloopen. In andere deelen van den tuin moest men planken bij wijze van vlondertjes leggen, om ten minste langs die paden te kunnen loopen. Maar hoel De grond is slikkerjg en mod derig en hier en daar worden de schoe nen vastgezogen. De geplante kool en bie ten zijn zoo goed als verloren en de grond is veel te nat, om hem spoedig met succes te kunnen beplanten. De aan 't ziekenhuis beboerende weilanden loopen mede ge deeltelijk onder, de grond onder het kip penhok trekt vol vocht. Zelfs de wandel paden in den tuin, meer naar de Maerten van Heemskerkstraat gelegen vertoonen na regenval groole plassen, welke nog lang blijven staan na den regen. Zoodoende is het zelfs niet goed mogelijk, de her stellende patiënten van de buitenlucht te laten profiteeren en hen in den toch mooien tuin te laten wandelen. Het is een toestand, welke nfet houd baar is deelde men ons mede, maar toch reeds een jaar of zes duurt Er is genoeg getracht, verbetering te verkrijgen, maar deze is afgestuit op het verschuiven der schuld door de verschillende besturen, die de verbetering tot stand zouden moeten brengen. Het geipeen'ebestuur van Haar lem was van oordeel dat de toen nog bestaande gemeente Schoten voor verbete ring van den toestand diende te zorgen en het toenmalige bestuur dier gemeente ver wees naar Haarlem. Nog werd het bestuur van den Schoterveenpclder verantwoorde lijk gesteld, maar niemand stak een band ter verbetering uit. Onophoudelijk klopte men steeds bij voornoemde besturen aan, doch het was steeds vergeefsch. De ellendige toestand i* ontstaan na be bouwing van het Kleverpark. Voorheen liep er door een weiland nabij da tegen woordige Velserstraa tAelbertsbergstraat een sloot, waarop de loozing van het overtollige hemelwater geschiedde. Bij den huizenbouw daar ter plaatse, js die sloot gedempt, waarna later daar ter plaatse rioleering is aangelegd. Aan een zijde, welk* last heeft van de overstroomingen", meent men, dat die rioleering echter niet afdoende is. Diezelfde zijde meent ook dat een tweede reden voor het onderloopen van landerijen en kelders is gelegen in hal feit, dat het gemaal aan de Kleverlaan, dat het water weghaalde, verplaatst is naar een terrein tusschen Bloemendaal en Sant poort. Belanghebbenden zijn van oordcel, dat het gémaal nu te ver verwijderd is en daardoor niet de capaciteit heeft het wa ter „weg te halen Hedenavond wordt er voor Katholiek Haarlem een belangrijke bijeenkomst ge." houden. Verleden week zijn door het voor malig bestuur van de inmiddels ontbonden afdeeling Haarlem der K, S. A, circulaires rondgezonden aan de bestuursleden van alle Katholieke organisaties te Haarlem, om gezamenlijk te beraadslagen, hoe in Haarlem tot eene de K. S. A. vervangende en zoo mogelijk verbeterende organisatie te komen is. Laten de opgeroepen besturen de be- teekenis van de morgen te houden verga dering beseffen en zonder uitzondering op komen! De gonden medaille uitgereikt, BERLIJN, It Nov, Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, zijn officieren en bemanning van de „Formosa" en van het Nederland- sche s.s, „Alhena" in verband met het door hen verrichte reddingswerk bij het vergaan der „Princes Mafalda" door de Argentijn- schs regeering met de gouden medaille begiftig, ROME, 11 Nov. Het verdrag tusschen Frankrijk en Joegoslavië blijft zich ver heugen in de grootste belangstelling der Italiaansche fascistische pers, welke per- sisteert bij haar aanvankelijke zienswijze, dat bet verdrag direct tegen Ital bedoeld is. De „Populo d'Italia" merkt op, dat de verdragen, welke Frankrijk met verschei dene Europeesche mogendheden gesloten heeft, het best beschouwd worden als al liance en dat bezoeken, afgelegd door Fransche generaals, ten behoeve van vriendschapsverdragen met Frankrijk deze zienswijze rechtvaardigen. Ital,é kan ten aanzien der huidige si tuatie geen blaam treffen. Wij hebben, vervolgt het blad, blijk gegeven van onze vriendschappelijke bedoelingen ten op zichte van Joegoslavië, Nierwijl J. Slavië evenwel persisteert bij zijn weiger'ng de conventie van Nettuno te ratificeeren. Ita lië zal de ontwikkeling Van den toestand zorgvn'" S gadeslaan, zonder zich evenwel aan overdreven bezorgdheid over te geven. R.K. Zangvereniging „Zang en Vriend schap Leze vereeniging gaf Dinsdag avond een uitvoering ln het Verenigings gebouw aan de Mahustraat, De zaal was matig bezet. pe voorzitter, de heer A. H. Osendorp, sprak een welkomstwoord, waarbij hij er met nadruk op wees, dat het koor verster. jking j We' is er weinig verloop onder de leden en ziin de meeste opricb- jjters nog steeds I'd, doch er komen er t3 ïweimg bij, vooral aan dames-leden heeft irnen gebrek, Rn aJ]eni die aanwezig zijn, jwillen toch immers gaarne medewerken om het Foomsche cultureeje leven op te voe ren, Daarna begon de uitvoering, d e be- wee, dat t koor er zijn mag, vooral ook om het programma, dat voor drie-vierde luit solistenwerk bestond, Waarvoor geen (medewerkers van buiten noodig waren, Zoo gaf de heer N. H'n Jr. eenige viool, 'nummers, o.a. Serenade van Pierne, Eenige dames-leden zongen een paar duetten, voor sopraan en alt, waarvan és5* Z-zzaeh, De heer 'A. H. Osendorp zong Jn 'i Woud" van Ph. Loots. De heer J, Bakker zong een 3-tal bari- ton-soli, waarvan vooral Panis Angelleus van C. Franck een diepen indruk nal et. De laatste der solisten was zoowaar het jongste Üd der vereeniging, een dochter van den voorzitter, die eerst 14 dagen ge leden uit een pensionaat is teruggekeerd. Van bare prestaties kan men dus nog niet het koor de eer geven, toch waren zij o.i, zonder twijfel de belangrijkste van den avond. Vooral in het nummer dat zij vóór de pauze zong, Solvjeg's lied uit Peer Cynt van Grieg, was ze zeer goed en bewees niet alleen de noten, maar ook het lied te kennen. Na de pauze zong ze het bekende „Breistertje" in de toonzetting van Wouter Hutschenruyter, dat eveneens met een har telijk applaus beloond werd. Alle solisten werden op de piano bege leid door den directeur der vereen'ging, den beer Jan Nibbering, uit Haarlem. Deze had dus wel een zware taak, waartegen hij echter volkomen opgewassen bleek. Het koor zong onder zijn directie een viertal nummers, waarvan het laatste, „Als in een glans" van Ph. Loots, met pianobegeleiding, wel het zwaarst was, daar de directeur gelijktijdig de piano partij speelde. Van de andere nummers noemen wij speciaal het Ave Maria, van Arcadelt, dat met gevoel gezongen werd. Resumeerende constateeren wij, dat Zang en Vriendschap een suceesvollen avond had en zeker haar vriendenkring ver grootte, Dat zal ook wej blijken op de so;ree, die zij Donderdag 17 November haar leden en introduceé's aanbiedt en waarvoor kaarten bij het bestuur zijn te bekomen. Gisteren beeft de nieuwe klok van de kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad voor de eerste maal haar metalen stem vanuit den nieuwen toren doen hooren. Des middags om 12 uur werd zij gedu rende een kwartier feestelijk gelu'd ter ge legenheid van het 12 Jé-jarig jubileum van deze parochiekerk, dat op den lOden No vember viel. Zooals we reeds gemeld hebben, zal het a.s. Zondag feestelijk worden gevierd. Tij den een plechtig Lof, Zondagavond, zal de stichter der kerk, de Zeer Eerw, Heer Ha ver Pastoor te Rotterdam, een predikatie houden, waarna de processie door het nieuwe gedeelte van de kerk zal trekken. Van den toren en van de pastorie wap perden gisteren de vlaggen. Breestraat-vereeniging. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Bree- straatvereeniging, werd door het sub comité van de verslering verslag uitgebracht Er was 2286.35 ontvangen en 2358.20 uitgegeven. Het tekort is ontstaan door het inhouden van bijdragen door enkelen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De rekening sloot met een voordeelig saldo van 31.01. Ontvangen was 2362.75 en uitgegeven 2331.74, De heer Coppens werd als voorzitter her kozen, Als 2e secretaris werd gekozen de heer S. Weijs en als 2e penningmeester de heer M. M. A. Davidson. Voor de St. Nicolaas.reclame zal dit jaar niet veel worden gedaan Een langdurige bespreking volgde over de verbetering van de Breestraat. De wen. schelijkheid werd betoogd, dat ook het laatste gedeelte zoo spoedig mogelijk ge- asphalteerd moet worden. Tevens werd het wenschélijk geacht in het midden booglam pen aan te brengen. Het werd getreurd dat er nog enkelen zijn, die hun stoepen niet willen afstaan, Het bestuur zal dienaangaande nog maatre gelen treffen. Bollschuur afgebrand, Woensdagavond is de bollenschuur van den heer v. d. Wijst, staande aan de Gladiolenlaan tot den" grond toe afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Een partij gladiolen-bollen eigendom van den heer F. Gerritsen te Beverwijk, ging verloren. De partij vertegenwoordigde een waarde van eenige duizenden guldens. Schuur en bloembollen waren verzekerd. De brandweer, kon, hoewel zij sr^pedig ter plaatse was, de schuur niet meer redden. Been gebroken, Toen de veehouder B. uit Heems'/:rk, Dinsdagavond naar zijn huis reed, schrok het paard, dat voor den drie-wieligen kar gespannen was, tengevol ge waarvan de man van den wagen viel en een been brak, Hij Is per auto naar het Roo- de Kruis Ziekenhuis te Beverwijk gebracht. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is alhier f geval v«n «roodvonk ge constateerd. Biljarten. Massakamp D.Q.K. (Heem- stede)—-O.V.S. (Haarleml. Tusschen de 2e viertallen werd gespeeld in café v. Trigt te Heemstede. Ook nu' wist O.V.S. een kleine overwinnig te boeken. Uitslag; O.V.S, 125, 125, 115, 125, tot. 490: D.O.K.^00, 93, 125, 107, tot. 425. Stand na 9 wedstrijden: O.V. S. 3466, D.O.K. 3266. Zaterdagavond soeelt Prof, Drost jn café v. d, Heuvel een partij van 600 caramboles cadre tegen den bekenden biliarter J. v. d. Laan. Uitvoering „Excelsior". Woensdag, avond heerschte er een gezellige drukte in Dreefzicht. Daar gaf bef fanfarecorps „Ex celsior", directeur den heer R. van 'f Hof een eerste seizoenuitevoenng. Talrijk wa ren de donateurs, donatrices en begunsti gers opgekomen om te luisteren naar de vorderingen van het corps, maar vooral ook om het keurige bijprogj- amroa, waar- voor men zich oe medewerking had ver zekerd van het Voc&ei Kwartet „Euphonia" uit Haarlem en de tjotterdamsche humoris ten Kees Klare er Bi am Flora. Bijna een half uur te la af opent den heer J. B. Jonkman, voorzj'fgj.^ ^en feestavond, heet in het bijzonder welkcm den bescherm heer, burgemeester Jhr. Jb. W. v. Doorn en de afgevaardigde der Zustervereenig'ngen .Eensgezindheid „St. Michaël", het Zand- voortsche fanfarecorps" en bet Haarl. Poli tiecorps. In korte trekken schetst spr de geschie denis van het 24 j3ar en de successen te Gouda en uizen, wa; men grootpndeels dankt aan «en leide;, den heer P„ van 't Hof, efl waarvan spr. b<*m, namerjs het corps, e®n geschenk aanbied. Mevr van Doorn wordt vervolgens een fraaie bloe menmand aangeboden en aan mevr, van 't Hof een bloemstuk, waarna den vpor- zitter den_ beschermheer verzoekt de he- haa'ne prijzen aan het vaandel te hecht,en. Alvorens daaraan te voldoen, brengt Jhr. v. Doorn dank aan den directeur voor de moeite die hij zich getoont heeft, om een groep menschen, die zoo weinig van muziek kenden, ;n 200 korten tijd tot deze hoogtp op te voeren, Maar ook dankt hij de leden voor de animo, waarmede zij steeds de reneft'es hebben gevolgd en de muziek hebben aangeleerd. Onder eenige toepasselijke woorden hecht de beschermheer daarna de 3 behaalde prij- «sa fes3 eajur-éel dom ««ascli -j- ó-ja Wij brengen f*r kennis dat voor Haarlem-Noord, en Santpoort als bureau-houder der NIEUWE HAARL. COURANT is aan gesteld: Voor het opgeven van abonne menten en advertentfën, kan men zich aan bovenstaand adres ver voegen. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. toevoegend, dat nog vele successen zullen volgen. Excelsior opent dan den feestavond met een 5-tal nummers, waarvan vooral lcpurig werden uitgevoerd „Mignonnette", Ouver ture van J, Bauraann en „Simple Comme Bonjour", Ouverture van Jan v, Trigt. Onder stormachtig applaus verschijnen daarna Kees Klare en Bram Flora ten tooneele. Zoowel in hun levensliedjes als in hun luim, waren zij weer buitengewoon. Het Vocaal Kwartet had niet minder dan 9 nummers op zijn repertoire. Om de slechte acoustiek moest men het program eenigs- zins wijzigen, maar dat genoten werd, bleek wel uit de stilte tijdens en het applaus na ieder nummer. Eene verloting om fraaie prijzen zal zeker wel voldoende opgeleverd hebben voor dea aankoop een of meer nieuwe instru menten, steeds noodig voor den gedurigen groei van het corps. Het was een avond voj afwisseling, Reeds meldden wij, dat de bHksetn la den nacht van Woen&dag op Dopderdag insloeg in den toren der Ned, Hervormde Kerk te Amstelveen. In verband daarmede meldt de ,Tel." o.m. nog de volgende bijzonderheden; Omstreeks half twee des nacht» knaldp plotseling een ratelende donderslag uit den kouden nachthemel. Het was or slechts één, doch deze was ruimschoots voldoende om den toren van de Hervormde Kerk te Am stelveen wrak te slaan. De slag w«s overi gens zóó hard, dat tal van Amsterdam mers er door in hun nachtrust wprden ge stoord. De inwoners van Amstelveen ech ter werden er door uit de veeren gejaagd en bijna het geheele plaatsje liep ulg naar het Kerkplein. Het zal ongeveer zeventien minuten pver eenen geweest zijn, toen de bliksem insloseg. De klok wees dat tijdstip aan en als raen de ravage ziet, moet men wel aannemen, dat het uurwerk na het treffen geen se conde meer heeft geloopen. Het torentje, dat vrijwel geheel vaa «teen is opgetrokken is 2S meter hoog en werd in 1918 gebouwd, nadat het oude kerkje danig gerestaureerd was. Het was een massieve toren, vierkant en met een uuraanwijzing aan drie zijden. Boven de wijzerplaten zijn galmgaten aangebracht, vervolgens is er nog een verdiepinkje en daarboven rust de flauw toeloopende spits, gekroond met een haantje. Wat tusschen dit glimmende beestje en de wijzerplaten gelegen is, werd compleet aan stukken geslagen. De jalouzievopnige bedekking van de galmgaten werd aan de voorzijde van den toren versplinterd: de steenen muur voor en ter rechterzijde werd in gruizelmen- ten geslagen, terwijl het dak bestaande uit hout met leien gedekt, gedeelteelijk werd weggerukt. Er is dus een hap uit bet steenen bouwwerk, terwijl het op twee plaatsen ernstige scheuren vertoont, Of schoon geen onmiddellijk gevaar voor In storten bestaat, is toch voorzichtigheid ge boden. Want op tal van plaatsen is de toren ontzet en van welken aard dat is, kan men niet met één oogopslag overzien. Om de kerk is een tuin, zoodat de voorbijgan gers eventueel voor ongevallen gevrijwaard zullen zijn. Het pad voor den ingang onder den toren is bedekt met puin; daarbij zijn gemetselde brokken van een halven meter middellijn. Het gruis en stukken lei liggen over het Kerkplein verspreid. Het hemelvuur heeft steenplinters in de houten deuren van winkels staande tegenover het kerkgebouw gejaagd. Dat geen ruiten van deze huizen gebroken zijn, mag een wonder beeten. De koster, die eveneens op h«t pleintje woont, heeft onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd; het bleek echter, dat geen brand was ontstaan. Wel dragen alle me talen voorwerpen in het gebouw de sporen van den electrischen stroom. Waar de lfcbt- leiding aan de muren bevestigd is, consta teerde men zwarte brandplekken: z°o ook aan een paar ankers en zelfs heeft men beschadigingen gevonden aan de gaskachels in de kerk en aan het prikkeldraad boven het hek, dat de tuin omgeeft, Door het gat in den toren zijn de klokkenstoelen met de klokken te zien Vermoedelijk hebben de bellen geen schade gekregen; wel ech ter het uurwerk dat door de kracht van zijn plaats geschoven is. PURMEREND, 9 Nov, 1927, „AUlagver. Beemster, Purmerend en Omstreken", kl. Aardappelen i 0.790.82 per 25 fg-G. Snijboonen 1010,60 per 15 K G. Toma ten 7—20 Witlof 6—17, per 100 K.G. Bloemkool 3—19, Roqde kool 8—9 80, Witte kool 2.605,30, Savoye kooi 6— 9, per 100. Spruitkoql 0,652 05 per 15 K.G. Boerekool 1,652.55 per 100 strui ken. Spinazie 11,10 per 5 K.G Andijvie 0.40-2.80 per 100 krop. Rapen 1.60 per 100. Bieten 8—8.50 per ?0CQ, Worte len 6—15 per 100 bos. Uien 1.212.14 per 25 K.G. Prei 5.60—3.70 per 100 bos. Druiven 66—89 per 100 K.G. Appels: Westlandscbe Bellefleur 4—6, Brabant- sche 6—15, Bramley Seedling 3—11, Present van Engeland 624 Rejnette, goud 7—24, Sterappel 10—13, per 100 K.G. Rereni Besy von Sehonauwen 3—8, Beurré Clairgeau 17—31, Beurré Super fin 3—9, Boerengroen 4—7, Gieser Wildeman 58.20, §t. Germain peer 4 —4.20 Kamperveen 4—5, Nouveau Poi- teau 11—26, Winterjan 2—7.70, Winter- louwtj» 5—7.50, per 100 K.G, UI rilOGRN i(j Nov. Op de kaasmarkt ■waren aangevoerd 77 partijen. Prijs Goud- s^jhe kaas le soort R.M. f 5256, fde® 2e soort 49—52: zwaardere 57; zonder „ijlfsmerk f 45—54. Hs-fldel matjg, MEDEMBLIK. 10 Nov, R.-K. Marktver- eerrjgijig „gt. Jozef" Kcol: bloemkool 1.80 5J0; witte kool f L®" 2,30; roode kool 2.30—5.60; Savove kool 2.10—3.60 per IPQ sguksj bieten f 1-80—3.70 p. 1000 stuk®! uien; groote gele f 4 45—4.65, klein* idem 3-95£4.05; Nep J.75-2,35 p. halve H.L,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2