Stadsnieuws, U Verkeers-ongevaflen. Aan onze abonnée's te Haarlem-Noord Santpoort n Agenda. 12 November Onregelmatigheden bij de Hollandsche Handelsbank te Haarlem. VAN ONZE RECHTBANK. DE TOESTAND IN HET KLEVERPARK. Gesnapt. Een nieuwe notaris te Hillegom. DIEFSTAL VAN POSTZAKKEN MET BLOEMBOLLEN. De nieuwe parochiekerk te Zandvoort. „De Gelaarsde Kat". Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. TOONEEL. J. S. R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. R.IC Iïongaarsch Kinder-comité. Personalia. Besmettelijke ziekte. Coöperatie „Vooruitgang". School en werktuinen. Personalia. Diefstal. Gemeentelijk Orgelconcert. Gewetensgeld. Rijkspostspaarbank. CURSUS EERSTE HULP. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. Het jubileum der parochiekerk van O. L. Vr. van Goeden Raad. IJMUIDEN. RECLAME-CAMPAGNE DER WINKELIERS EN HANDELSVEREENIGING GROOT UMUIDEN. De Burgemeester zal de Reclame-campagne openen. HEEMSTEDE. BURGERLIJKE STAND. C. H. J. HUIJBOOM Rijksstraatweg 426 VELSEN. GEMENGD NIEUWS. Hoe de bliksem den toren te Amstelveen vernielde. Scciëtcit St. Bavo. Geel-Wit, 5 uur. Gewone z.tt ngen, 7 uur. St. Josephs-GezelAingebouw, Jansslraat 59. Geopend ven 8 -ot 10 uur. E. K. Mililairciivcreenigmg, Zoetestraat 14. R. K V. V. „Victrix", 7 uur. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel: „De Blauwe VogeF- van het Geluk, 8 uur. Vernietiging van het vonnis der Haarl. Rechtbank gevraagd en drie jaar gevangenisstraf. De dagvaarding werd puntsgewijze behan deld. Bij die van het ten eerste ten laste ge legde, legde P. Klijnveld accountant te Am- sterdam, n.a.v. een vraag van den president, slechts de korte verklaring a. dat hij vol hardde bij hetgeen door hem in Haarlem is verklaard. Getuige J. P. J. Hagen, die inder tijd in dienst was bij de Hollandsche Han delsbank betuigde, dat hij verschillende pos ten had geboekt die hem door den verdachte werden opgegeven, zonder dat hij die pos ten naging; verschillende speciale posten die de president hem in de boeken aanwees, verkladrde getuige te hebben geboekt. Van de zijde van het O. M. zijn 9 en van die der verdediging is 1 getuige a décharge gedagvaard, n.l. Dr. Th. Koot. Verdachte, die er wat beter uitzag, dan toen hij voor de Haarl. Rechtbank moest verschijnen luisterde met de hand ondér het hoofd naar de korte voorlezing van het tenlaste ge legde. Voordat met de behandeling werd begonnen werd dr. Koot gehoord (arts te Haarlem) als getuige-deskundige. Getuige legde een verklaring al aangaande den ge zondheidstoestand van den verdachte. Hij concludeerde dat een zijn in de gevangenis van nadeeligen invloed voor den gezond heidstoestand van den verdachte is, daar hij lijdende is aan een psychische depressie. Daarna werd gehoord mej. F. van Has selt, die aan de Hollandsche Handelsbank eenige obligaties van De Lever's Zeep Maat schappij ter conversie had overgegeven. De recipissen daarvan zijn getuige evenwel niet ter hand gekomen. Verdachte verklaarde dat de stukken wa ren gezonden naar Amsterdam, naar het bankiersbuis Roelofs en Co., gelijk dit met alle stukken van de bank gebeurde. Zij wer den daar geplaatst op stukkenrekening, in onderpand gegeven. Get. Van Hasselt verklaarde dat haar familie in het geheel ongeveer 48000 bij de bank verloren heeft. De heer Walbrink, commissionair in effec ten, lid der fa. Roelofs en Co, te Amster dam, verklaarde dat maandelijks de stuk ken van de Hollandsche Handelsbank wer den gestuurd en stilzwijgend werden be schouwd als in onderpand te zijn gegeven op rekening-courant-voorwaarden. De stuk ken werden derhalve beschouwd als eigen dom van de Hollandsche Handelsbank. (Hierna werd gepauzeerd). Nadat verdachte had bekend en na het uitgebreide getuigenverhoor nam de advo caat-generaal mr. Bauduin zijn requisitoir. Hij meende, dat het vonnis niet kan worden gehandhaafd, omdat het tegen art. 359 W. v. Strafr zondigde. Wat de zaak zelve betreft, deze kan al dus kortelings gesumeerd worden: Verdachte was mededirecteur van het filiaal Van Oyens, waarbij hij voor over de 100.000 debet stond. In November 1913 Tichtte verdachte met zijn mededirecteur de .Boll. Handelsbank op. Bij die. oprichting is de debetpost, die ten laste van verdachte bij Van Oyens stond, overgenomen door de Holl. Handelsbank, die met een kapitaal van 750.000 werd opgericht. Waar is dit geld vandaan gekomen? Uit de zakken der aandeelhouders! Hadden die geweten, dat zij onmiddellijk hadden te betalen een debetpost van 100.000, dan zou geen enkele aandeelhou der het in zijn hoofd hebben gekregen om een cent in de zaak te steken. Toen verdachte de Holl. Handelsbank op richtte, begreep hij heel goed, dat hij den inbreng van den debetpost moest bedekken. Hij deed dit door twee rekeningen te ma ken: een rekening Philips in Engeland be lastte hij met 80.000 en een Haarlemsche bouwvereeniging met f 34.000. Alleen door deze manipulatie heeft verdachte getoond, dat het hem er om te doen was otn den de- oprichting slechte bedoelingen heeft gehad, oprichting slechtse bedoelingen heeft gehad. De of.icier van justitih te Haarlem is in hooger beroep gekomen, omdat hij de op gelegde straf te laag vond Inderdaad nam de officier een zeer elementen eisch tegen over verdachte, die zich zoo schromelijk aan eens anders goed vergreep. In een rapport der reclasseering wordt omtrent verdachte gezegd, dat hij een goed huisvader was en zijn kinderen een goede opvoeding gai. Spreker wil dit niet betwis ten, maar hij vraagt of het feit, dat ver dachte zijn kinderen een goede opvoeding gaf misschien niet is gegaan ten koste van de slachtohers, die door verdachtes hande lingen wellicht niet in staat geweest zijn de voorgenomen studie hunner kinderen te be kostigen. Spr achtte een ernstige straf noodig op grond van twee argumenten. In de eerste plaats: het geldwezen en de geheele handel zijn gebaseerd op goed vertrouwen. Wan neer dat vertrouwen niet meer bestaat, dan is de geldhandel niet meer mogelijk. Ver dachte nu heeft een aanslag gepleegd op een instituut, waarop het economische ge bouw is opgetrokken. Het debet van ver dachte wordt geschat op 8a 900.000 en daarbij komt nog, dat verdachte als direc teur van een spaarkas allerlei kleine men- scben duoeerde. In de tweede olaats moet «en ernstige straf worden opgelegd, omdat bankdirecteuren moeten wete", dat zij moe ten aibliiven van het geld, dat hun is toe vertrouwd. Spr eischte ten slotte vernietiging van 't vonnis en oplegging van drie jaar gevan genisstraf. Mr A. Bruch uit Haarlem trad als verde diger op. i Pleiter bracht, mede namens verdachte, dank aan het Hof voor de onbekrompen wijze waarop het de gelegenheid gaf om de belanden van 'verdachte naar voren te bren gen Uitvoerig bestreed pl. daarna, op juri dische gronden. hetrfeen aan den verdachte is ten laste gelegd. Op geen der punten zal z.i een veroordeeling kunnen volgen, P1- meent, dat de officier in de eerste plaats in appèl is gegaan om de balans- quaestie, een princinieele quaestie, die niet op den rug van verdachte moet worden uit gevochten. Verdachte ze'.f ging niet in ap pèl, omdat hij zoo vreeselrk oozag tegen de spanning eener nieuwe behandeling. Verdachte is volgens pt. niet d'e eem'ge schuldige er hij m.-* niet als de bok, bela den met de schuld van het gansche volk, de woestijn in gestuurd worden. Het rechts gevoel eiseht, dat. wanneer er één vervolgd, wordt, alle omstandigheden in aanmerking genomen worden Wanneer deze man, die bijna zesfig jaar oud is en reeds een iaat preventief zit, veroordeeld wordt, dan ver zoekt pleiter een straf op te leggen, die ge- VU "staat met de reeds ondergane preven tieve hechtenis. Verdachte Z1'n po't'e van de combinatie wel gehad. .Uitspraak 24 November a.s. Uitspraken van Donderdag 10 Nov, 1927, G. J. B. H., wonende te Amsterdam appèl overtr. Motut. en Rijwielreglement, einduitspraak Kantonrechter te Haarlem bevestigd. J. H. H. C. R., chauffeur, wonende te Haarlem, appèl overtr Motor- en Rijw.wet 20. boete subs. 5 dagen hecht, o.v., met ontzegging aan verdachte van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden. G. J. v. G., los arbeider wonende te Haarlem; art. 245 W, v. S., zes maanden gev. straf o. v. Over den toestand in.het Kleverpark heb ben wij ook inlichtingen ingewonnen bij den sec etaris van den Schoterveenpolder, den hee C. C. Wolff. Deze deelde ons mede, dat op het ge meentebestuur van Haarlem de plicht tot voorziening in den toestand rust. Het bestuur van den Schoterveenpolder heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem toestemming verleend tot het. leggen van een duiker in het Kleverpark, mits het zorgde voor een behoorlijke waterloozing voor het zieken huis „St. Joannes de Deo". Het bestuur van dit ziekenhuis moet zich, aldus de heer Wolff over den onaangenamen toestand ver staan met het bestuur van den Schoterveen polder en dit zal zich daaromtrent dan in verbinding stellen met de gemeente Haarlem. De heer Wolff ontkende, dat de onaange name toestand reeds jaren duurt; hij dateert eerst, volgens hem, vanaf den zomer van 1926. Voorts was hij van meening, dat de ver plaatsing van het gemaal in het geheel geen invloed heeft op de waterloozing Z. i, schuilt de fout in de zij-rioleering, welke vanaf de Fabriek der. Fa. Beijnes aan den Verspronckweg loopt naar de Santpoorter straat. Dit zal nu dezer dagen door open bare Werken onderzocht worden. Een bloembollenfirma te Hillegom heeft de brutaliteit gehad in een zending van honderd vijftig kisten bloembollen bij te pakken een gedeelte bloembollen fnarcissenl, waarvoor geen .special permitt" was ge geven. De ambtenaren, belast met de in spectie in Amerika, hebben deze boller gevonden en de geheele zending weer terug gestuurd naar Holland. Naar wij nader vernemen, zijn deze bol len toch weder naa- Amerika verscheept, doch door iemand die wel een „special permitt" heeft Deze bollen maken nu tweemaal de reis naar Amerika. Als die nog goed overkomen, dan kunnen die toch wel tegen het reizen. Een Hillegomsche bollenhandelaar had de brutaliteit, narcissen, waarvoor hij geen special permitt" had onder den naam van andere bollen naar Amerika te verzenden. De F. H B. kreeg er de lucht van en stuurde de zending, bes'aande uit honderd vijftig kisten, weer terug De Hillegomsche bloembollenhandelaar zal er wel meer van hooren De onderhavige bollen zijn hier veer aan een ander verkocht en wederom naar Ame rika verscheept. Wij zijn wel benieuwd, of de F. H. B dat goed zal vinden, als dat bekend werd Ondertusschen kan men zien, dat de Ne derlandsche Dienst, aldus „het Kv.eekers- blad" waaraan wij, bovenstaande ontleenen, er ook in kan loopen, want die zal v<el voor andere bollen dan narcissen een verklaring afgegeven hebben. Bij Kon, besluit van 8 November is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats de gemeente Hillegom, D. Boddeiis, thans notaris te Schiedam. De heer Boddeüs werd in 1902 candidaat- notaris en in 1912 notaris te Schiedam. Van deze gemeente is hij wethouder van finan ciën. Hij is niet katholiek. Door een petroleumventer zijn in de Zilk, onder Vogelenzang, drie geopende post zakken gevonden. Hij deed daarvan aangifte bij de politie en bij onderzoek bleek, dat de postzakken, welke hoofdzakelijk gevuld waren geweest niet postpakketten bloem bollen. Woensdagavond ontvreemd waren, van een postkar uit Hillegom, welke aan een tramdienst naar Leiden aangehaakt was, Aan het postkantoor te Leiden vermiste men de drie zakken onmiddellijk. De pos'zakken zelf lagen langs den weg verspreid. Vermoed wordt, dat de dieven op de rijdende tram zijn gesprongen en de postzakken vanuit den wagen op den weg hebben geworpen, waarna zij er zich mede uit de voeten gemaakt hebben. Het zal hun waarschijnlijk om geld te doen zijn geweest, doch op deze wijze worden nooit geldzendingen door het postkantoor te Hillegom verzonden. De postwagens zijn steeds zonder bewa king, wat het plegen van een diefstal ver gemakkelijkt. Onlangs is daarover nog ge klaagd in een vergadering van pcstpersoneel te Hillegom, doch bewaking werd nog steeds niet aangesteld. Nader kan omtrent het vervoer der post stukken nog gemeld worden, dat de post- zendingen van Heemstede naar Leiden al dus verzonden worden met de stoomtram, dat achter de personenwagens een klein ouderwetsch tramwagentje aangehaakt is. De conducteur van de tram is tevens met het toezicht op het postwagentje belast. Bij Hillegom, Lisse en Sassenheim komt postpersoneel in- en uitladen, terwijl bij aankomst te Leiden ambtenaren van het postkantoor den wagen ledigen. Goedgekeurd zijn de plannen tot den bouw van eene nieuwe parochiekerk te Zandvoort Architect is d'e heer P. Cuypers Door de Nederlandsche Vereeniging tot veredeling van ieugdvermaak, is een St. Nico'aas en kinderfeest georganiseerd in de Gemcen'elijkConcertzaal. De operette „De Gelaarsde Kat", naar het bekende sprookje, wordt a. s. Zaterdagmid dag om half 3 uur ongevoerd. Tevens arriveert St. Nicolaas dien middag, die de kinderen met een geschenk zal ver- De afdecling Haarlem der Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield een vergadering in de tuinzaal van café Brinkmann. Na opening door den voorzitter werden de notulen onveranderd vastgesteld en hield d an heer A. Meilink een causerie over „de Haarlemmerhout als levensge heel". Door spreker werd uiteengezet vrat hij met levensgeheel of genootschap bedoelde. Een moeras,, een bosch of duin vormt met zijn dierlijke- of plantaardige organismen een levensgeheel. Spr. behandelde de groepen, waarin men de in een bosch voorkomende planten kan verdeden, n.l. de boomen, heesters en bodem-vegetatie. Met een aantal lichtbeel den verduidelijkte spreker den invloed van den wind op de boomen. Van de twee laatste groepen behandel de de heer Meilink allerlei bijzonderheden, verduidelijkt door mooie platen. Voor deze interessante lezing werd den heer MelÜnk aan het einde een welver diend applaus gebracht. Na een onderlinge tentoonstelling was de vergadering ten einde. CARMEN. *n Erbarmelijke hitte 1-eerschte er Woens- avond in den schouwburg aan den Jansweg, waar „Carmen" in de hollandsche bewerking werd gegeven door de Nederlandsche Opera. Behalve de loges, waren parterre en de overise rangen vrij gced bezet, 'n bewijs o.i. dat dit echt romantische werk het nog altijd doet, en bet ongetwijfeld zal blijven doen, wanneer de optredende gezelschappen even veel zorg blijven besteden aan de opvoeringen als dezen avond het geval was. Over het geheel genomen dan een goede uitvoering, de onvermijdelijke tekortkomin gen van enscenecring en de onwaarschijnlijk heden van het libretto niet meegerekend. We zullen deze Opera Comique, zooals ze eigenlijk heet, 'n werk van Bizet uit 1875, naar de gelijknamige nouvelle van Prosper Mérimeé hier niet meer ontleden, omdat we z.e bekend mogen veronderstellen, doch ons bepalen tot de uitvoering van het werk door dé artisten van de Nederlandsche Opera, waarvan de heer L. Roberts de regie voerde. Om met de hoofdpersonen te beginnen, de Nederlandsche Opera bezit in Mevr. Santhagens een actrice van buitengewone gaven, zoowel wat betreft haar stem als haar acteeren, en vooral in deze Carmen-rol van buitegewone vitaliteit. Zij speelt deze rol blijkbaar met liefde, zij het dan niet met het vuur en den hartstocht der Italianen, doch meer geraffineerd en met bestudeerde galan terie. Jammer, dat alleen in de beide laatste bedrijven haar partner, Jules Moes als don José er in slaagde, zich tot haar grootere dra matische kracht op te werken. Lag het aan de te warme temperatuur in de zaal, wij weten het niet, maar z'n geluid ldonk in den beginne wel wat gevoileerd. Mevr. Truus de Bruin beeldde de mèt gemakkelijke Micaëla-rol met veel overgave uit en stimmlich behoorde zij gisterenavond met Escamilo, den heer Ant. pirekx, tot de besten, al waren ze beiden bij wijlen to taal onverstaanbaar. Zurdga, (Henri Bloem- garten) was 'n goede bak, niet vrij van vibrato van de beide rollen der smokkelaars was le Dancaïre van Reen de beste, terwijl de rollen Frasquita en Mercedes in de dames Romijn en Hofman uitstekende vertolksters vonden. De regie, die roeien moest met de riemen, die ze tot 'r beschikking i ad, heeft ver dienstelijke, pittig-zuidsche tafreeltj.es ge schapen. Afgezien van 'tl gammele tafel en stoel in de herbergscène we vreesden n moment, dat de levenslustige Carmen er doorheen zou zakken gaf de tooneelaan- kleeding in de tweede acte met het tocneel der slotscène wel het meeste voldoening. En nu het orkest, onze H.O.V. onder leiding van den heer J. J. v. Amercn om eerlijk te zijn, daar rammelde wel eens wat in de samenwerking en de voeling met wat er zich boven bet voetlicht afspeelde werd bijwijlen verbroken, wat echter, pegeven den toestand en de inrichting van het orebes- trium, niet geheel onbegrijpelijk is. 't Was echter- dikwijls te hard en vooral de bas- strijkers zullen zich hebben te matigen, wil er niet voortdurend dat dóórklinkend ge zoem zijn, dat de lichtere tonen en klank effecten volkomen hinderlijk overschaduwt. Nogmaals echter, en over het geheel ge nomen, een goede Carmen-opvoering, waar mede het publiek door herhaald applaus, na elk bedrijf luide z'n instemming betuigde. Kan er 'n volgenden keer niet wat vlugger worden afvebrokerven opgebouwd tusschen de acten Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft het plan goedgekeurd tot stichting van een R.K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Zuid-LIolland, Aan de pleegouders van kinderen, die hier vóór Juli gekomen zijn, is een herinne ring gezonden, om zoo mogelijk hun pleeg kinderen op te geven voor vertrek op 21 November. Het laatste transport gaat in Januari, en daarmee moeten aan alle nog hier aanwezig zijnde kinderen mee. Nu schijnen sommigen te meenen, dat blijkens de waarschuwing de kinderen nu vanzelf opgegeven zijn om in November te vertrekken. Dit is niet het geval. Als de ouders de kinderen Zelf niet op geven aan het comité: Verspronckweg 105, Haarlem, worden zij beschouwd als niet te zijn aangegeven voor November. Het comité hecht te zeer aan samenwerking en stelt te zeer de goede zorgen der pleegouders op prijs, dan dat het buiten noodzaak zou handelen zender volkomen instemming der ouders. Voor het transport in November zijn thans 24 kinderen opgegeven. Dat was het minimum voor Haarlem en ongeveer voldoende. Mochten er nog ouders zijn, die hun kind óp 21 November mee willen laten gaan, dan kunnen zij dat nog opgeven bij het comité tot Zaterdagavond. De ouders, die hun kind hebben opgegeven, ontvangen tijdig bericht van uur van ver trek enz. Men mag ook zelf zijn kind" naar Utrecht brengen als men het comité er maar kennis van geeft. Benoemd tot commies ten kantore van den gemeente-ontvanger, de heer -P.Q. Wolff, voorheen Ié ambtenaar ten kantore van en plaatsveirVangénd gemeente-ontvan. ger van voormalig. Schoten. Auto omgeslagen. Gisterenmiddag (Donderdag) is op den Rijksstraatweg bij de Vinkebrug een auto geslipt en tengevolge daarvan omgeslagen en op de tramrails terecht gekomen. De inzittenden, een heer en een dame, zijn er wonderlijk goed afgekomen. De heer was ongedeerd, terwijl de dame eenige schrammen had bekomen. In de week van 30 October tot 6 Novem ber hebben zich in deze gemeente 2 geval len van roodvonk en 1 geval van diphthe- riiis voorgedaan. Aan het jaarverslag van de Coöp. bakkerij en verbruiksvereeniging „Vooruitgang" ont leenen wii: Het aantal leden steeg tot 2553, Het te goed hij de Coöperatieve Spaarbank ging belangrijk naar boven. Bii de vereeniging, als filiaal van de Coöperatieve Spaarbank, werd over dit boekjaar ingelegd een be drag van 20.056.37 en terugbetaald een bedrag van 6157,94. De balans sluit met een batig saldtf van 51.174.72K. School- en .Werktuinen deelt mede, dat, dank zij de pra.chtigc gift van 500 door iemand, die onbekend wenscht te blijven en van de opbrengst der tentoonstelling en marktdag, in Juli IJ. gehouden, verleden Maandag is kunnen begonnen worden met den bouw der gereedschappenloods in den 3e werktuin der vereeniging aan de Pijls- laan. Ook hiervoor ondervindt het Bestuur nieuwe medewerking in den vorm van het kosteloos of tegen verminderde prijzen be schikbaar stellen van bouwmaterialen. Deze 3de tuin nadert daardoor ziine voltooiing. Voor den 4en werktuin in de Slachthuis- buurt, moet nu worden gezorgd, gespaard en gegaard. De volgende gediplomeerden van den MT.SL te Haarlem zijn geplaatst in de navolgende betrekkingen; Afdecling Bouwkunde: de heer F, A. H. Eos, als Bouwkundige bij Eellaart's Bouw bedrijf, Haarlem; de heer A. A. Jagt, als opzichter teekenaar, bij den Architect Leen Tol Jr., te Lisse.; de heeren F. Fla- ir.e'ing en C. P. Langendijk, bij de verbou wing van het St. Elisabeths Gasthuis, te Haarlem; de heer G F. Wamelink, a's op zichter teekenaar bij den Architect J. J- van Noppen, te Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. S, van Wavéren, als teekenaar- opzichter bij Openbare Werken te Haar lem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer E. van Dijk, als geretdschaps- eekenaar bij de H.E.E.M.A.F. te Henge- lo (O.). Afdeeling Electrotechniek: de heeren J. S. de Groot en J. W. Jongbloed, als E'ec- trotechricus bij de N.V. Electrostoom te Hilligersiberg; de heer G. Rijks, als Be- driifs-assistent bij Verkade's fabrieken te Zaandam; de heer H. J, van Wijhe a'.s Eec'rctechnicus bij de A.N.I.E.M, te Djokjakarta. Inbraak te Velsen. Woensdagnacht ontwaakte de schoen- winkelier A, W., wonende te Velsen-Noord door dat hij gc'ruisch in zijn woning ver nam. Hij ging op onderzoek uit en kwam weldra tot de ontdekking dat de étaLge van zijn winkel aan een minder ge- wenschte inspectie was onderworpen. Een groot aantal paren schoenen ontbraken en bleken, na uitsnijding van twee ruiten, door de ramen verdwenen te zijn. Bij een verder onderzoek vond W. op zijti erf een rijwiel staan, waarop een zak met de gestolen schoenen en pantoffels. Hij zette het heele gevalletje in zijn woning en trok naar de politie. 'Op den terugweg van Het politiebureau ontmoetten W. en de politie, die hem ver gezelde een verdacht personage, die vei ligheidshalve naar het bureau werd ge bracht en daar spoedig onder verdenking kwam van den diefstal gepleegd te hebben. Hij ontkende hardnekkig maar de ver zwarende omstandigheden, welke aan het licht kwamen, waren voor de politie vol doende om hem ter beschikking van den corofflb"1"'5 te IJmuiden te stellen. gjj de politie is aangifte gedaan dat van een erf aan den Schalkwijkerweg, 4 konijnen zijn ontvreemd. In verband met den grooten toeloop van het le Gem. Orgelconcert en het daardoor 15 minuten te Iaat beginnen van het concert, 15 het aanbevelenswaardig van te voren kaarten te nemen. Deze zijn steeds in voorverkoop verkrijg baar hij A. Vernout, Warmoesstraat 10 >n W. Alphenaar, Kruisweg. Ingekomen is bij den ontvanger der regi stratie en domeinen alhier, 353.10 voor te min betaalde vermogens- en inkomstenbe lasting en bij den ontvanger der directe be lastingen, enz. alhier, buiten gemeenten 1000 gewetensgeld. Opgave betreffende het postkantoor Haarlem en zi,n wijkkantoren. Maand Oc tober 1927. Aao bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand,^op spaarbankboekjes ingelegd J - 17.'291 ,z9 en terugbetaald 254.044,67. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 36.753,38. Het aantal ni*uw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 198. Boor tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes inge schreven 8350.— en afge schreven 3.700.—.. Derhalve meer in- dan afgeschreven J 4.650Het aantal nieuw u'tgegeven staa!sschuldboeikies bedroeg Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden u'tgevoerd twee orders, tot een nominaal bedrag van 1000.— In ons bericht van gisteren over een cursus in eerste hulp bij ongelukken stond vermeld, dat het aantal deelnemende aan nemers wals: ruim honderd. Dit moet zijn. ruim twintig. Gisteren heeft de nieuwe klok van de kerk van O. L, Vr. van Goeden Raad voor de eerste maal haar metalen stem vanuit den nieuwen toren doen hooren. Des middags om 12 uur werd zij gedu rende een kwartier feestelijk geluid ter ge legenheid van het 12K-jarig jubileum van deze parochiekerk, dat op den lOden No vember viel. Zooals we reeds gemeld hebben, zal het a.s. Zondag feestelijk worden gevierd. Tij den een plechtig Lof, Zondagavond, zal de stichter der kerk, de Zeer Eerw. Heer Ha ver Pastoor te Rotterdam, een predikatie houden, waarna de processie door het nieuwe gedeelte van de kerk zal trekken. Van den toren en van de pastcrie wap perden gisteren de vlaggen. Wederom organiseert de Winkeliers en Llandelsvereeniging een reclame-campagne, waarvan het tijdstip nader zal worden be kend gemaakt. Dzze campagne zal echter de vorige verre overtreffen. Niet alleen de deelname, maar ook het aantal beschikbare prijzen is veel greoter dan verleden jaar, In zijn jongste vergadering besloot het bestuur om midde's een vliegmachine 50.000 strooibiljetten boven de gemeente te doen verspreiden, waarbij eenige biljetten waardevol zijn, doordat deze tegen ver schillende bedragen kunnen worden inge wisseld. De burgemeester v^rklaa-de zich bereid de campagne te openen, welke plechtigheid plaats zal vinden in de Witte Bioscoop aan de Mahusstraat, Nadere bijzonderheden omtrent de recla me-campagne zullen in dit blad tijdig wor den bekend gemaakt. Voorts richtte het bestuur een verzoek tot de administratie der P.E: N. ten einde het incasseeren maan delijks instede van per twee maanden te doen plaats hebben. De oprichting van een onderlinge glas- verzekering, kan, gezien de resultaten der voorbereidende werkzaamheden, zeker worden geacht. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk ge constateerd. Biljarten. Massakamp D.O.K, (Heem stede)O.V.S. (Haarlem). Tusschen de 2e viertallen werd gespeeld in café v. Trigt te Heemstede. Ook nu1 wist O.V.S. een kleine ovcrwinnig te boeken. Uitslag; O.V.S. 125, 125, 115, 125, tot. 490: D O.K.: 100, 93, 125, 107, tot. 425. Stand na 9 wedstrijden: O.V. S. 3466, D.O.K. 3266. Zaterdagavond speelt Prof. Drost in café v. d. Heuvel een partij van 600 caramboles cadre tegen den bekenden biljarter J. v. d. Laan. Uitvoering „Excelsior". Woensdag avond heerschte er een gezellige drukte in Dreefzicht. Daar gaf het fanfarecorps „Ex celsior", directeur de» heer R. van 't Hof een eerste seizoenuitevoering. Talrijk wa ren de donateurs, donatrices en begunsti gers opgekomen om te luisteren naar de vorderingen van het cnrps maar vooral ook om het keurige bijprogramma, waar voor men zich de medewerking had ver zekerd van het Vocaai Kwartet „Euphonia" uit Haarlem en de Rotterdamsche humoris ten Kees Klare en Biam Flora. Bijna een half uur te laat openi den heer J. B, Jonkman, voorzj'ter, den feestavond, heet in het bijzonder welkom den bescherm heer, burgemeester Jhr. Jb. W. v. Doorn en de afgevaardigde der Zustcrvereenigingen .Eensgezindheid", „St. Michael", het Zand- voortsche fanfarecorps" en het Haarl. Poli tiecorps. In korte trekken schetst spr de geschie denis van het 2K jaar en de successen te Gouda en Huizen, wat men grootendeeis dankt aan den leider, den beer R. van 't Hof, en waarvan spr, hem, namers het corps, een geschenk aanbied. Mevr. van Doorn wordt vervolgens een fraaie bloe menmand aangeboden en aan mevr. van 't Hof een bloemstuk, waarna den voor zitter den beschermheer verzoekt de be haalde prijzen aan hei vaandel te hechten. Alvorens daaraan te voldoen, brengt Jhr. v. Doorn dank aan den directeur voor de moeite die hij zich geto.mt heeft, om een groep menschen, die zoo weinig van muziek kenden, in zoo korten tijd tot deze hoogte op te voeren. Maar ook dankt hij de leden voor de animo, waarmede zij steeds de repetities hebben gevolgd en de muziek hebben aangeleerd. Onder eenige toepasselijke woorden hecht de beschermheer daarna de 3 behaalde prij zen aan het vaandel, den wensch er aan toevoegend, dat nog vele successen zullen Excelsior opent dan den feestavond met een 5-tal nummers, waarvan vooral keurig werden uitgevoerd .Mignonnette Ouver ture van J, Baumann en „Simple Comme Bonjour" Ouverture van Jan v. Trigt. Onder stormachtig applaus verschijnen daarna Kees Klare en Bram Flora ten tooneele. Zoowel in hun levensliedjes als in hun luim, waren zij weer buitengewoon. Het Vocaal Kwartet bad met minder dan 9 nummers °P z'Ln repertoire. Om de slechte acoustiék moest me" "e' Program eenigs- zins wijzigen, maar dat genoten werd, bleek wel uit de stilte tijdens en het applaus na ieder nummer. Eene verloting om fraaie prij,en zal zeker wel voldoende opgeleverd hebben voor den aankoop van een ot meor nieuwe instru menten, steeds noodig voor den gedurigen groei van het corps Het was een avond vol afwisseling. Ondertrouwd: 10 November, T Bos €n j G, Cohnen. Steijl en S. Gardenier. S. Oudhuizen en J, J. c. Lambcoij. A. A. Schouten en F. Keesman. P. Pomstra er T. Ape'trom' J. Broersma an M. J, v. Leeuwen. - LA. Smit en J. F. Warmer. J. Kuit en A. P. Je Tello, J. L. Hollaar en F Sikman- "Getrouwd: 10 November, P. J, C. Kuijkeo en J- F Boilerman. G. Terreehorst en K. W. Jongkind. B. F.'J. La Rose en G Petersen. W. Beider en A. v. Duijn. Overdijk en N. Weesman. P. H. J Kui"ers en - A. E. Emmer, J. Huisman en J. E. C. Rock. F. Hoek en H. J. v. d. Steur. Geboren: 9 November, d. van W. A- Roelofsen-Abbenhuis. Overleden: 8 November, M. C. Herben- Habes, 75 j., Grebberstraat. 10 Nov,. A. Hartendorp, 62 j., Oostkolk. Wij brengen ter kennis dat voor Haarlem-Noord en Santpoort als bureau-houder der NIEUWE HAARL. COURANT is aan gesteld: Voor huet opgeven van abonne menten en advertentiën, kan men zich aan bovenstaand adres ver-- voegen. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. i De rioleering van den Engelmundusweg. Het lid„Tfn den raad, de heer S. Baard-j., heeft R. en W. de volgende vrageja gesteld: I. ia het juki, djt B. en W. opdracht heb ben gegeven, de rioleering in den Engel mundusweg slechts in zoodanig gedeelte van den weg aan te leggen, dat de percee- len, genummerd 69 e. v., in totaal ongeveer 20 woningen, niet op de rioleering kunnen worden aangesloten? En indien deze vraag in bevestigenden z:n mccht worden beantwoord: 2. Is het B. en W. bekend, dat juist dit gedeelte van den weg met de grootste aan- eenges'o.en bebouwing, afloost op stapel- putten, welke niet in staat zijn, het afval water der bewoners te bevat en en waar door het achter bedoelde woningen gele gen terrein een modderpoel is geworden? 3. Achten B. en W. het niet gewenscht, mede in verband met 't uitvoeren van een bouwplan langs den Velserduinerweg, dat al hei mogelijke dient te worden gedaan, cm aan dezen ongewenschten toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken? 4. Indien er redenen aaraweéig mochten zijn, waardoor de geheele weg niet van een definitieve rioleering kan worden voorzien, ach er B. en W, het dan niet gewenscht, in den aan de gemeente behoorenden grond voor genoemde perceelen een tijdelijke rioleering van lichtere constructie aan ta liggen? 5. Indien het sub, 4 gevraagde om tech nische redenen niet uitvoerbaar mocht zijn, is dan van B. en W. een voorstel te ver weckten, om aan de e'genaars van de hierboven genoemde perceelen, die toch reeds aan hunne verplichtingen t.o.v, hun arndecl in de kosten hebben voldaan, de door hen in de gemeentekas gestorte gel den terug te betalen? Hierop wordt door B en W. het volgen de geantwoord. Het l:gt in onze bedoeling, de rioleering in den geheelen weg te doen leggen. Om dit mogelijk te maken, is dcor ons aan den. Raad voorgesteld in de verordening, rege lende het leggen van buizen ten behoeve der gas- en waterleiding, enkele wijzigin gen aan te brengen. Wanneer de Raad, overeenkomstig onze voordrach', een besluit neemt, (en dit is bereids geschied. Red.), kan, zoodra dit ia werking treedt, het noodige worden ver richt om de r'oleering en bestrating van dea geheelen Engelmundusweg te komen. Reeds meldden wij, dat de bliksem In den nacht van Woensdag op Donderdag insloeg in den toren der Ned. Hervormde Kerk te Amstelveen. In verband daarmede meldt de ,Tel." o.m, j nog de volgende bijzonderheden: i Omstreeks half twee des nachts knalde j plotseling een ratelende donderslag uit dea kouden nachthemel. Het was er slechts één, I doch deze was ruimschoots voldoende om den toren van de Hervormde Kerk te Am- j stelveen wrak te slaan. De slag was overi- j gens zóó hard, dat tal van Amsterdam- I mers er door in hun nachtrust werden ge stoord. De inwoners van Amstelveen ech ter werden er door uit de veeren gejaagd en bijna het geheele plaatsje liep uit naar het Kerkplein. Het zal ongeveer zeventien minuten over eenen geweest zijn, toen de bliksem insloeg. De klok wees dat tijdstip aan en als men de ravage ziet, moet men wel aannemen, dat het uurwerk na het treffen geen se conde meer heeft geloopen. Het torentje, dal vrijwel geheel van steen is opgetrokken is 28 meter hoog en werd in 1918 gebouwd, nadat het oude kerkje danig gerestaureerd was. Het was een massieve toren, vierkant en met een uuraanwijzing aan drie zijden. Boven de wijzerplaten zijn galmgaten aangebracht, vervolgens is et nog een verdiepinkje en daarboven rust de flauw toeloopende spits, gekroond met een haantje. Wat tusschen dit glimmende beestje en de wijzerplaten gelegen is, werd compleet aan stukken geslagen. De jalouzievormlge bedekking van de galmgaten werd aan de voorzijde van den toren versplinterd: de steenen muur voor en ter rechterzijde werd in gruizelroen- ten geslagen, terwijl het dak bestaande uit hout met leiep gedekt, gedeelteelijk werd weggerukt. Er is dus een hap uit het steenen bouwwerk, terwijl het op twee plaatsen ernstige scheuren vertoont. Of schoon geen onmiddellijk gevaar voor In storten b.estaat, is toch voorzichtigheid ge boden. Want op tal van plaatsen is de toren ontzet en van welken aard dat is, kan men niet met één oogopslag overzien. Om de kerk is een tuin, zoodat de voorbijgan gers eventueel voor ongevallen gevrijwaard zullen zijn. Het pad voor den ingang onder den toren is bedekt met puin; daarbij zijn gemetselde brokken van een halven meter middellijn. Het gruis en stukken lei liggen over het Kerkplein verspreid, Het hemelvuur heeft steenplinters in de houten deuren van winkels staande tegenover het kerkgebouw gejaagd. Dat geen ruiten van deze huizen gebroken zijn, mag een wonder heeten. De koster, die eveneens op het pleintje woont, heeft onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd; het bleek echter, dat geen brand was ontstaan. Wel dragen alle me talen voorwerpen in het gebouw de sporen van den electrischen stroom. Waar de licht- leiding aan de muren bevestigd is, consta teerde men zwarte brandplekken: zoo ook. aan een paar ankers en zelfs heeft men beschadigingen gevonden aan de gaskachels in de kerk en aan het prikkeldraad boven het hek, dat de tuin omgeeft. Door het gat in den toren zijn de klokkenstoelen met de klokken te zien Vermoedelijk hebben de bellen geen schade gekregen: wel ech ter het uurwerk dat door de kracht van zijn plaats geschoven is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6