DE WAERELD ROND. Vrijdag 11 November 1927 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ^x-Wcï ..tT: JOSEPH CONRAD OVER TOONEEL. De groole romancier Joseph Conrad heeft maar eens in zijn leven een tooneei- stuk gemaakt: „The secret agent", naar den roman van denzelfden titel. In de Revue hebdomadaire vertelt iemand van het gesprek,- dat hij- gehad heeft met Conrad op den dag der premiè re. „O, ik maak me er niet druk over", zei Conrad, „en ik voel heelemaal geen lust in de zaal te zijn. De schouwburg jaagi me schrik aan en heeft dat altijd gedaan. Ik ga nooit naar een stuk' kijken, ik heb zelfs het mooie stuk van mijn vriend Gals worthy niet gezien: Loyalties, en loch lees ik het graag. Mijn vrouw houdt van too- neel; zij is juist vertrokken naar de pre mière van „The Secret Agentwaar zij in haar eentje de heele familie zal ver tegenwoordigen. Op het laats e oogenblik heb ik geprobeerd kaarten voor mijn jon gens te krijgen, maar ik kreeg bescheid, dat er in de zaal geen plaats meer over was. Ik ging zoover om aan te bieden ze te betalen, maar de bureaulist lachte me uit. In elk geval (hij gaf een knipoogje) kunt gij getuigen, hoe kalm ik was op den avond van de première „Ik heb er heelemaal geen pleizier in, toonee'stukken te schrijven. Het is een ©efening in handigheid. Het schrijven van „The Secret Agent is voor mij een ware beproeving geweest: ik beende het boek uit om vleesch te hebben. Ik heb toen ■voor het eerst begrepen, wat voor een afgrijselijke geschiedenis ik Had geschre ven. In den roman was de intrige omslui erd, tot zekere hoogte, door al de samen stellende elementen van het werk. In het stuk kon ik slechts het skelet van het onderwerp behouden". Het stuk werd door de pers allesbehal ve goed ontvangen, en Conrad heeft nooit 'n tweede tooneel-experiment ondernomen DE VERDWENEN LUIFELS. In Heemschut publiceert een schrijver een Utrechts document van 1745, dat een der oorzaken verklaart van het verdwijnen der luifels Borgemeesteren en Vroedschap der stad Utrecht van tijd tot tijd hoe langer hoe meer bevindende, da! de luyffels voor de huysen binnen deze stad, en vryheyd van dien strekken tot groote incommoditey' en belemmeringe van de straten en passa- gie, mi'sgaders discieraad. en nadeel van de huysen, waar voor die gesteld zijn. Hebben derhalven goedgevonden en verstaai), dat van nu af aan geen Luyffels voor eenige Huysen of Gebouwen binnen deze Stad en Vrijheid van dien, (uytge- zondert alleenlijk dewelke op de Vismerkt de Neude in het rondt, het Vreeburg, en de Gansemarkt van het Wet af, staan) sullen mogen worden gerepareert, vernieuw' ofte gemaakt, maar sullen alle deselve die nu in wesen zijn binnen den tijid van scs aaren na de Publicatie deses. moeten zijn gcamoveert ende weggenomen, sondcr dat daar ooyt weder anderen in de plaats su'Ien mogen worden gemaakt. Interdiceren en verbieden voorts alle ende een ygelijk soo Eygenaar®, Huurluy- den als Werklieden, eene der voorsz. Luyf fels te repareren, of die, 't zij in 't geheel, of voor een gedeelte te verwen, of teeren, vee! min eenige Niauwe te maken, alles op poene van vyf en twin'ig guldens soo *5 u ^'e ëeenci die 'gewerkt sal hebben, als by den Eygenaar der Huysinge yder in t geheel te verbeuren, ende zullen de Ba zen voor de Knegts moeten betalen, soo als ook yder Eygenaar. wiens Luyffel na verloop van de voorsz. ses iaaren bevon den sal worden niet geheel gcamoveert en weggebroken te zijn, verbeurd sal heb ben een boete van vyftig gulden®, te appli- ceren voorsz. boete, een darde voor den Heere Hoofd-Officier, een darde voor de Aalmoeseniers-Camer, en een darde voor den Aanbrenger. En op dat niemand hier van ignorantie preienderen, sal dese worden gedrukt, gepubliceerd en geaffigeerd na behoren." „Aldus sneuvelden in Utrecht de luifels! roept de schrijver in Heemschut uit. Op gelijke wijze zullen zij verdwenen zijn in andere Nederlandsche steden. Dit aardig object, de Hollnadsche luifel, is dus niet zijn natuurlijken dood gestorven, doch het slachtoffer geworden van een massa-op ruiming bij Tsarendecreet". DE ANECDOT1SCHE VRIJMOEDIGHEID Een goed staaltje van de bekende vrij moedigheid, die het reeds in honderden anecdoten van 'gestrengheid en verstarde etique te heeft gewonnen, is de volgende: Koningin Victor'a van Engeland had naar lord Ribblesdale, die jarenlang aan het hof was, in zijn gedenkschriften ver haalt, de gewoonte om snel te e en en aan tafel zeer weinig te zeggen. Zij was daarom altijd eerder klaar dan de ande ren. En als zij klaar was, namen de la- keien alle borden weg en de hovelingen zwegen en leden. Niet aldus lord Harlington, toen er eens een heel lekkere vleeschspijs was. De koningin had snel wat erwten gege ten, was dus weer gauw klaar en de be- d'enden trokken lord Harlington zijn lek keer hap-e onder zijn neus weg. „Hei, hei," zeide zijn lordschap, „breng dat nog eens even terug." Even scheen hei heele Britsche impe rii"11 van kaap Duncansby tot Christchurch stil te staan, verhaalt Ribblesdale. De ho- veHn£en hielden hun adem in. En toen ge beurde het, dat er voor het eerst in langen tijd een lachje, niet een beleefd maar een echt lachje, op het gelaat van koningin Victoria verscheen. Lord Hartington had het gewonnen. EEN POPULAIR JUBILEUM. Op 19 December a.s. zal te Parijs het 150-jarig bestaan der bank van leening worden herdacht. Elder® bostond deze ins'elling reeds veel eerder. Het denkbeeld om banken van leenmg op te richten, die kleine geldbe dragen voorschoten tegen lage interest en op zekerheid van roerende goederen, kwam m de 15e eeuw op bij 'n Italiaan- schen ordegeestelijke, die deze methode beple'Re als een plnlantropisch middel om arme menschen uit de handen van woe keraars te houden. Men noemde de inrich ting i" het Italiaansch „monte di piëta"', waarvan het Fransche Mmont de pitié" een letterlijke vertaling ls. de ,atere jarcn breidde het arbeidsveld van deze nut ige instelling zich enorm uit en zij ontving den aanjfenj."leil, klinkenden, officieelen naam „Crédit Municipal", ofschoon de bijnaam die het publiek eraan geef! („Ma tante even weinig weidsch is als het daaraan verwanten „Oome Jan" ..VERSCHULDIGD", Toen koning Lodewijk I van Beieren eens efn k eine Frankische stad bezocht, was bij verrast over de prachtige illumi natie, te zijner eere. Hij betuigde den burgemeester zijn be wondering en deze antwoordde met vele buigin!fen: 'tO Majestei'. de stad heeft niet meer gedaan dan zij verschuldigd was De koning, <jje wist van de beperkte geldmiddelen der stad, merkte lachend aan: „En zij js zeker nog verschuldigd, wfit zii heeft gedaan.'' En bij zijn vertrek stelde hij den burge meester een som gelds ter hand, waar door de illuminatiekosten bijna geheel werden gedekt. TWEE ZIELEN, EEN WENSCH. Vroege bezoeker: „Is "w man al op?" Huisvrouw (aan de deur) „Ik denk het wel". Bezoeker: „Ik zou graag een paar woor den met hem willen spreken. Huisvrouw: „Ik ook, maar hij ;s nog niet thuis. LICHAAMSOEFENING. Dokter, telkens als ik het lichaam voorover buig, de armen horizontaal uit strek en er dan een halven cirkel mee be-' schrijf, voel ik een s ekende pijn in mijn linkerschouder. Maar mijn waarde heer, waarom maakt u dan zulke biiitengewone bewe gingen? Neem me met kwalijk, dokter, maar weet ti dan een andere manier voor me om mijn ja^ aan te 'rekken? „NOU, DAAR GAAT-IE". En onderwijzeres van een volksschool te Nijmegen, die de geschiedenis van Joseph en zijn broers nad verteld, kreeg van een harer discipelen het volgende merkwaardige ops'el- „Er was eens een heele oude man hij heete Jakop, Jakop had twaalf zoons de kleinste was bijjemin en op een naar de kleinste was Jozef. Jozef was 16 jaar de andere^ jongens ware maar ploerten maar de ouoste was maar een beetje braai, op een zeekere keer waren de jongens een hele week weggebleefe en Jakop was heel on-ge-rust. Jozef riep Jakop. Ja va-der. Kom eens hier mm jonge ga eens kijken of J3' ie de jongens niet ziet want ik ben zoo bang dat re door wilde Dieren ver- schuurt z;;n maar weez versigtig hier heb je mijn stok daar k"n je de wolf wel bal.' dood mee slaan. Nou dag lieve jongen, dag Jozef, dag vader, god mag je spaare, daaag. Toen Jozef in in-gipte gekomen wu ware de broers er niet maar er kwam een man voorbij, mijn-heer heb u niet hier 10 her-ders voorbij zien gaan. Ja zei de man. Ja dat is drie dagen geleede maar ze zijn met hun schaapen naar dood-tang (Dothan) goed dank je wel mijn-heer dank je weL Toen Jozef in dood-tang kwam zag hij het heel wit op de Hei dat zijn de schaapen en de herders zulen daar ook wel bij zijn. de groete van vader zei Jozef toen de jon gens hem te ge-lijk aan grepen en als ze .Jozef van verte aan zien komen dan roepen we em dood maake zei de eerste neen daar ze al aa aa daar komt de droomer aan laate is niets aan laate we em daar in die put douwe en dan gaan we ete nou daar gaat ie hoor." Ge. NET ALS PA Tom's mama was verlangend om te liooren of haar spru't zich netjes gedra gen had op de partij bij de ouders van zijn vriendje. Tom zei dat hij het er best bad afgebracht. Toen mevrouw me voor de tweede maal taart presenteerde, heb ik gezegd: Neen, mevrouw, dank u, vertelde hij: Heel goed, sprak mama tevreden. En heeft ze toen nog eens gevraagd? Jawel, zei Tom. en toen heb ik weer bedankt. En toen is ze later voor den der den keer gekomen. En wat heb je toen gezegd? vroeg mama. Net wa pa altijd zegt: Ruk nu asje blieft maar uit met dien s'chotel, heb ik toen gezegd. - TOCH SCHAKING. Hij: „Dus ik kom je om Middernacht schaken." Zij: „Ja." Hij: „En ben je er zeker van, dat je tijdig je koffer gepakt kunt krijgen?" Zij: „O ja, papa en mama hebben be. loofd me te helpen." - «MmM Gravin Caroli, de echtgenoote van den voormaügea Horgaarschen minister-president, is thans verkoopster in een antiquiteitenwinkel te Parijs. Op onze loto ziet men haar met den verkoop bezig. Links: Aan de grenzen van Groot-Haarlem. Gezicht op de Houtvaart vanai de brug te Overveen. De negende St. Hubertus Jacht werd te Amersfoort gehouden. Een aardige ioto van de jagers op de Leusdener Heide. Trouwe vrienden in dienst van de Stadsreiniging} het paard voor de vuilniskar en zijn jonge geleider. Links boven: Aan de grenzen van Groot-Haarlem. Een kijkje op de „Boerensluis" te Spaarndam. Rechts boven: Aan de grenzen van Groot-Haarlem. Een prachtig kiekje van water-rijk Holland, de Mooie Nel te Spaarndam, waarschijnlijk zoo ge noemd naar een vrouw, die er vroeger woonde en den bijnaam van „Mooie Nel" had. Rechts: De Minister van Onderwijs m M. A. M. Waszink, zal wegens ongesteldheid eenige maan den zijn ambtsbezigheden niet vervuilen. Wij pnbliceeren alsnog een groepsfoto van de genoodigden, die de opening van het Theresiagesticht te Hillegom bijwoonden. Een moderne sproei-veeg-anto, waarmede de Stadsreiniging de Ilaarlemsche straten Nog een kiekje in de ontsmettingsafdeeling der Haarlemsche Stadsreiniging, die schoon houdt. thans 50 jaar bestaat. Evenals vorig jaar zullen van 15 December tot 15 Januari a.s., weldadigheidspostzegels ten behoeve van het kind verkrijgbaar worden gesteld aan de postkantoren. Hierboven de afbeelding der zegels, van 2, 5, 7 A en 15 cents, die verkocht zullen worden resp. voor 4, 8, 11 en 18 cents. Ook nu weer zijn op de zegels de wapens voorgesteld van 4 provinciën, n.L van Drente, Groningen, Limburg en OverijseL De ontwerpen zijn van Ant. Molkenboer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8