Buitenlandsch Nieuws, Kamer No. 19 hm ra; UILLE'S FEUILLETON. RADIO-OMROEP. 'öïbmXSi -»< d"" - wÊln «k... M'Flt 1 i BESCHUIT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 11 November 1927 i v GEM. BUITENL. BERICHTEN riohVn Kud êeb^ht. Zoowel om 'oc" de famtlih 2V?-,Dibs als 001 de rest van haar fh!» cntw?'ken had Mabin gevraagd, haar thee daar ook te brengen. Een van het eger kindermeisjes werd dan naar baar kamer gestuurd om te zeggen, dat de thee klaar was, terwijl een ander naar de biblio theek ging, waar ae jongen dan bijna altijd was en hem mee naar boven nam om rijn handen te wasschen. Aan Het juiste kantoor tereckt. 350.000 BEDEVAARTGANGERS TE KF.VELAER. GEMENGD NIEUWS. Goede waar voor geen geld. Het liep nog goed af. Boefjes. at De valsclie scheepsrapporten. Door de gladheid der rails. Bekneld tusschen de lift. Moordaanslag op zijn vrouw. RECHTSZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. SOCIAAL LEVEN. De contractactie in de bouwbedrijven De Doop van Prinses Charlotte. De doop van prinses Joséph'ne Char lotte, dochter van kroonprins Leopold en kroonprinses Astrid, heef gisteren met waarlijk vors'elijke plechtigheid plaats ge had in de marmeren zaal van het paleis te Brussel, die tot een kapel was ingericht Buiten het civiele en mili aire Hu s van den Koning en den Kroonprins, en de or- donnance-oificieren van de buiten'andsche vorsten en prinsen, waren in die zaal ver- eenigd o.a. graaf d'Ansembourg, gezant van Luxemburg, de heer v. Darde!, ge zant van Zweden, de voorzit er van de Kamer Brunet, de eerste minister Jaspar, de minister van justitie, Hijmans, burge meester Max. Verschillende dezer persoon lijkheden waren door hun echtgenooten vergezeld. Precies te half elf verscheen koning Al- bert en koningin Eüsabe h, met groother togin Charlotte van Luxemburg, prins Ka rei en prinser Ingeborg van Zweden (vader en moeder van prinses Astridl verder prins Axel van Zweden, prins Felix de Bourbon, ech'genoot van de groothertogin prins Karei van België en prinses Cle mentine van België, weduwe van prins Napoleon, met haar twee kinderen Kort daarop deed kardinaal Van Roey, aar sbsschop van Mechelen, zijn intrede, met een klein gevolg prelaten en priesters uit zijn bisdom, waarna een nieuwe stoet verscheen, bestaande uit prinses Magda van Zweden, de zuster van prinses Astrid, die het doopkind droeg, en den hertog en .de hertogin van Brabant, de ouders. De doop werd gecelebreerd door kar dinaal Van Roey in groot ornaat. Het kind werd op de doopvont gehouden door de groothertogin Charlotte van Luxemburg, meter, en prins Karei van België, peter. Het doopkleed bestond uit een s'uier, af gezet met kantwerk, dat had gediend bij den doop van koning Jacobus III van En geland. Na de ceremonie keerde de stoet, met het doopkind en haar ouders vooraan, in dezelfde vo'gorde als bij de aankomst i.aar de „Salie Rouge" terug, waar reeds de officieren en hoogwaardigheidsbekee- ders langs een anderen weg waren aan gekomen. Daar werd prinses Joséphine Charlotte aan alle aanwezigen voorge steld, alsook aan de leden van het civie e en militaire huis van den kon ng. Na de ceremonie, die te 12 uur was afge oopen, werd door de vorsten een gastmaal aange boden aan alle genoodigden. De bewapening van Frankrijk. Naar aanleiding van de beweringen van buitenlandsche bladen, nopens de verminde ring van Frankrijks bewapening sedert den oorlog, kan worden verklaard, dat de mili taire strijdkrachten en de viool-tonnage, in vergelijking met die van vóór den oorlog, respectievelijk met 45 en 50 pet. zijn ver- ^De militaire diensttijd, welke in 1919 drie jaar was, is tot een jaar verminderd. De uitgaven, die in 1922 in vergelijking met die van vóór den oorlog, met 8 pet. waren verminderd, zijn tegenwoordig nog meer verlaagd. Het is van belang er op te wijzen, 'dat Fransche bewapening gelijktijdig moet voorzien in de behoefte van het eigen land en de overzeesche bezittingen, welke 60 millioen inwoners tellen. Frankrïik is voort verplicht met belang rijke militaire middelen het beschavings werk, in Marokko tot stand gebracht, te verdedigen en belangrijke strijdkrachten op de been te houden ter bescherming van het mandaatgebied, dat de Volkenbond bet se dert 1919 toevertrouwde. Het Fransch-Joegoslavlsch verdrag. Marinkowitsj te Parijs aangekomen. T PARIJS, 10 Nov. De Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken Marin kowitsj, is hedenmorgen te Parijs aange komen. Hij werd ontvangen door den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken Briand, met wien hij een langdurig onderhoud ^Briand bood hem daarna een lunch aan. De ondertekening van het verdrag u schen Frakrijk en Zuid-Slavië, zal morden plaats hebben. Br;tschc bewapening. Het Lagerhuislid, majoor Hills, heeft dc uitgaven voor bewapening vóór en na en oorlog vergeleken en bevonden, dat terwij Frankrijk, Duitschiand en Italië hun uit gaven voor bewapening hebben verminder de Vereenigde Staten, Groot-Bri.tannië en Japan de hunne hebben verhoogd. De stij ging van de uitgaven van Groot-B'rittannië bedraagt meer dan 8 pet., terwijl de ver mindering van Frankrijk 50 pet. bedraagt. Voor den oorlog was Groot-Brittannië verantwoordelijk voor minder dan 17 pet. van de geheele uitgaven van Europa, thans bedraagt het aandeel van Groot-Brittannië jneer dan 25 pet. De in- en uitvoerverboden Uit Washing'on wordt aan de „Times' geseind, dat op het departement van buiten landsche zaken van gezaghebbende zijde te kennen is gegeven, dat er waarschijnlijk geen bezwaren voor de Vereenigde Staten bestaan om de dezer dagen te Genève ge sloten Volkenbondsconferentie, nopens de in- en uitvoerverboden, te teekenen. Deze mededeeling was een verrassing, ofschoon zij niet mag worden beschouwd als een betui ging van volledige instemming. Was der rivieren. Uit het stroomgebied van den Rijn komen verschillende berichten over was van het water ten gevolge van aanhoudenden regen val. Een V. D.-bericht uit Neurenberg meldt, dat de sterke regenval der laatste dagen een sterke stijging van de Pegnitz tengevolge heeft gehad. Van uur tot uur wast het water der rivier. In de stad zijn verscheidene stra ten in de nabijheid van de Pegnitz onderge- loopen. In de rivier drijven tallooze boom stammen, tuindeuren, schuttingen en andere zaken. De Saar is sedert gisteren met drie meter gestegen en het water wast nog ieder uur ongeveer twee centimeter. Het proces-Manoilescu. Het proces-Manoilescu is gisteren begon nen. Slechts vier van de 37 getuigen hebben gehoor gegeven aan den oproep. De verdediging vraagt een nieuwe dag vaarding van getuigen, hetgeen de president goedkeurt. Een tweede incident doet zich voor bij de auaestie van de bevoegdheid van het mili taire gerechtshof, daar de verdediging den staat van beleg onwettig acht. Gedurende het verdere verloop van het proces Manoilescu heeft het gerechtshof het voorstel der verdediging tot onbevoegd-ver klaring van het hof, wegens den staat van beleg, met drie tegen twee stemmen ver worpen. Daarna werd de zitting opgeheven. Heden ochtend om 8 uur wordt zij voortgezet. Regen- en sneeuwval in Zwitserland. De sneeuwval van gisterenoch'end heeft het Graubünderland vcor een hoog water-catastrofe bewaard. Door den aan houdenden regen waren de rivieren ge vaarlijk gezwo'len. In het Bergell-dal heeft de Orlenga, die in September zoo veel onheil aanrichtte, de nieuwe brug bij Caoaccia vernield, zcodat het verkeer met Ma'oja weder verbroken is. In het Oberland bracht de s'erk gewassen Rijn, die geweldige hoeveelheden hout mee voerde de geheele bevolking in angst. In Wals bestaat het gevaar, dat he' hoog water den voorloopig aangelegden dam uiteen zal slaan. De groots'e duikboot van de wereld. De grootste duikboot van de wereld is gisteren te Portsmout (Vereenigde Staten) van stapel geloopen. Zij is voor de Amer - kaansche vloot als mijnen'egger bestemd, De bemanning beslaat uit 8 officieren en 89 matrozen. i Uitzetting van Russische Communisten. De pers publiceert het besluit van het bureau van het Moskousche comité der communistische partij, waarin de noodzake lijkheid van de uitzetting van Trotzki, Zinowjew, Kamenew, Smilga e.a. oppositie leiders uit de partij en de onmogelijkheid van hun aanblijven in verantwoordelijke staatsambten werd betoogd. Arrestatie van anti-fascisten in Zuid Tirol. „N. Freie Presse" meldt uit Innsbruck; In Taufers (Zuid-Tirol) zijn 24 mannen gearres teerd, die beschuldigd worden op den jaar dag den opmarsch naar Rome, biljetten met het portret van Mussolini en manifésfen met olieverf te hebben bestreken. Spanje's buitenlandsche politiek. Yangues, dc oud-minister van buitenland sche zaken, thans voorzitter der nieuwe Nationale Vergadering, heeft in de cercle van leger- en vlootofficieren te Madrid, een lezing gehouden over het standpunt van Spanje tegenover het vredesideaal. Onder zijn gehoor bevond zich Primo de Rivera. Uiteraard behandelde Yanguas uitvoerig het motief, hetwelk Spanje er toe heeft ge leid u;t een Volkenbond te treden. Het zou geneigd zijn, zeide hij, zijn besluit te herzien onder bepaalde voorwaarden, n.l. indien de Volkenbond de geliikheid ziiner leden ver zekert, of, indien de feitelijke ongelijkheid voortduurt, men Spanïe den rang toekent, welke het in de wereld inneemt. Het denk beeld van Primo de Rivera om den Volken bond door een Internationaal Opperste Ge rechtshof te vervangen, juichte hij zeer toe. Sprekende over de betrekkingen tusschen de verschillende naties, waar Spanje belan gen heeft, betoogde Yangues, dat Spanïe nauwe relaties dient te onderhouden met de westelijke staten als Portugal, Engeland, Frankrijk en Italië. Het probleem inzake Tanger zal in een geest van rechtvaardigheid worden geregeld; van dezen geest heeft Spanje reeds blijk gegeven bij de onderhan delingen met Portugal over de watervallen 3De Spaansch-Amerikaansche betrekkingen hebben slechts een samenwerking ten doel, geïnspireerd door de universeele regelen van het volkenrecht," aldus de oud-minister, minister. Bandieten aan het werk. Uit Parijs wordt gemeld, dat v°1^"s een telegram nit Casablanca aan het „Petit Jour nal" zich aan de Fransch-Spaansche grens in Marokko een voorval heeft ®fc®sF®®ld dat herinnert aan het optreden van d ende 'aEen°chauffeur, Souvenpart ^eh/e^ent' stf' te Casablanca een zware torpe Tetoean vond hij twee medeplichtigen, waar op het drietal in de voornaamste bijouterie- zaken aldaar inbrakai pleegden en voor twee millioen aan sieraden en briljanten meenamen. 'Zij namen de wijk nanr Fez, in de meening Oian te kunnen bereiken, doch toen de diefstal ontdekt was, werden drie auto's met machinegeweren en met Spaan- sche politie bemand de dieven achterna ge zonden, die aan de Marokkaansche grens werden achterhaald. Fr werd een woest ge vecht geleverd, waarbij de bandieten ten slotte werden gewond en zich moesten over geven. Zij werden naar Tetoean terugge bracht. In den loop van het gevecht werden drie politiebeambten gedood en vier gewond. De gestolen bijoux zijn gevonden. De Kantonneesche Boycot. De Kantonneesche regeering heeft den consul generaal van Groot- Britannië de verzekering gegeven, dat hij al het mogelijke zal doen om aan het boycot varP Britsche waren een einde te maken. Naar het Engcisch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) 28 Ze was zoo bevangen door angst, dat ze bij het hooren van beweging achter zich het hoofd met een verschrikten kreet omdraaide; ze zag, dat kapitein Dalmaine van dichtbij oplettend naar haar stond te kijken. Nu liet ze alle voorzichtigheid varen en ging naar buiten, maar op hetzelfde oogen- blik verscheen Lady Moorhamptcn van achter de struiken. Mab'n was er8 verheugd, dat ze niets ontdekt ha Maar Lady Moorhampton geloofde, dat ze door Dalmaine opzettelijk v°°r en gek ge houden was en ze kwam heel erg ontstemd Weer binnen Heb je iemand gezien? vroeg dekap, tein. die haar tegemoet ging met een heel onschuldig gezicht. w Llad je dan heusch gedacht, dat er iemand te zien was? vroeg Lady Moorhamp t0HeStChgafP'Mabin, dat zij niet ,.hetee°nb'^ van Mylady's toorn scheen te zijn, rust gevoel; tenminste, zij werd niet woordenwisseling betrokken. n Een landlooper? verondersteld maine. Lady Er was immers niemand, zeI Moorhamptcn bits. Misschien de wind in de boome perde Dalmaine. j0(. Ze wierp hem een kwaadaardigen bi v en keerde zich toen plotseling tegen meisje. miss Als u zoo zenuwachtig bent, Wrest,,, zei ze op een ijskouden toon, zult u beter doen, niet in de corridors r te hangen. Als u regelrecht naar uw F? was gegaan, toen u klaar was bij Lord i hamptcn, zou u nergens voor geschroK zijn. i ze Mabin was innerlijk woedend over onbeschaamde en hatelijke woorden, maar beheerschte zich ter wille van den klem-- jongen, die ze beschermen moest, en omdat ze niet gedwongen wilde werden, huis te verlaten totdat het geheim van tiei gezicht dat ze had zien verschijnen en ver dwijnen, ontsluierd had. Maar toch voelde ze, dat ze niet lang meer de nukken en on beschaamdheden van Lady Moorhampton zotr kunnen verdragen. Zonder een woord te zeggen ging ze naar en kapitein Dalmaine voorbij. Deze laatste EEN PAAR INTERVIEWS MET SCHILDERS. Hoe zij werken. Nu de Salon d'Au'ome zoo iuist weer de deuren heeft geopend, heeft een kunst verslaggever van de „Paris-Midi" een be zoek gebracht aan eenige vooraanstaande exposanten, voor zoover hij hen dan thuis heeft kunnen treffen, want teekent dc journalist hierbij aan artisten zijn ge woonlijk nergens en overal te vinden, om hun eens te vragen, welke methode zij vol gen bij hun werk. O.a. heeft hij ook een bezoek gebracht aan Mariette Lydis, die, zocal® men wee', momenteel te Amsterdam exposeert. Zij werkt utslui en 's avonds en 's nachts. „Tusschen acht en twee uur in den nacht," vertelde zij. „Dat is de eenige manier om het rus ig cm ie heen te heb ben. Om acht uur doe ik mijn japon u't en verwissel deze tegen een blauwe werk kiel van een electriciën. Zoo iiig ik dan aan het werk. Ik laat licht schijnen op mijn werk van een lamp met blauwen kap en ik doe vcor niemand open." „Maar kunnen uw mcdcl'en zich ermee vereenigen, dat zij zoo laat moeten po seeren?" „Ik heb nooit mode'len, of althans bij hocge uitzondering. Op d.t cogenblik ex- pseer ik in Amsterdam, terwijl binnen en- ke'e dagen nog een tentoonstelling van mijn werk op Avenu Rapp zal worden ge opend." Mariette Lydis werkt hard in, den nacht. Ook is de verslaggever nog bij onzen Ho landachen schilderKees van Dongen geweest. In diens atelier, aan de rue Juliette- Lamber hebben de mode'len zich nie' over koude te beklagen, want er heerscht een broe'kas-temperatuur. Hoed, ja® en wandels'ck worden dan ook maar bij de deur reeds afgelegd. Kees van Dongen legt de penseel neer en langs zijn Assyrisc.be baard glijden eenge iron'sche woorden; „Daar betrapt u mij nu iuist, dat ik werkelijk aan het werk ben," deelt de mees'er mede. „Wat moeten zij nu wel denken, die altijd me enen, dat ik niets an ders doe, dan af en toe mijn schilderijen te signeeren. Hoe ik werk? U ziet het, in een Irui, met een pijp in den mond. Dóch het overkomt mij ook wel een®, dat ik de witte kiel van mijn collega's de schil ders, kan aantrekken. D.-NATIONALE ZORGEN. Het doet wel eenigszins zonderling aan onder de huidige omstandigheden, te mid den van den geweldigen strijd van een groot volk om de gevolgen van een verloren oor log te boven te kemen en het hoofd boven water te houden, te lezen hoe men zich ir het D.nationale kamp druk maakt over he' feit, dat een Pruisisch minister van biunan- landsche zaken (zoonis men y/eet regeert ir Pruisen nog steeds in coalitie van Weima: niettegenstaande alle pogingen om daaraan een einde te maken) het durft te onderstaan om aan een admiraal te schrijven met weg lating van het woerd „Exzeilenz Er is zelfs over deze verregaande schen ding van de grondwet een „kleine vraag ingediend bij den Pruisischen Landdag. Daarbij wordt erop gewezen, dat tot twee maal toe de minister in een correspondentie met den admiraal v. Schroder den tuei Excellentie had weggelaten en dat neg wf* de admiraal uitdrukkelijk den schrijver via den Pruisischen premier attent had geinaa. op zijn fout! j In de „vraag" wordt het gehouden 8r"n, wetsartikel aangehaald; 129, waarin s ad! dat de verworven rechten der ambtenaren onschendbaar zijn. Tot de verworven reU ten van een admiraal behoort het Hrajr van de aanduiding Excellentie, welke bij ambt behoort en niet als titel wordt ve*^ leend, „Zijn Excellentie, de admiraal 3 suite v. Schroder heeft een Éron<bwrean' reclit erop, met Excellentie te worden a3^ gesproken; de minister van buitenlands zaken schend art. 129, toen hij dit veFV'" ven recht van den admiraal raboteerae'^ Aan de geheele Pruisische rêgeering de vraag gesteld of deze grondwetschen goedrfekerird wordt dan wel cf de m'n'|(en bereid is zijn verontschuldigingen te 013 aan Zijne Excellentie. genis Deze eenigszins komieke geschied "'eeft wel weer een typischen kijk op Duitsche zwak voor -titels enz! DS KONING BESTOLEN. Kort vóór zijn vertrek naar Napels 13 xoning Alfonso ernstig bestolen, naar vermoedt door een zijner kamerdie03 'Ven groote hoeveelheid van 's Koning® P - 'iculiëre sieraden, zijn insigne van de e Probeerde haar een troostenden blik t°e. te werpen en vermoedde weinig, dat het ®e's)e woedend op hem was, omdat het gr0° en~ aeels zijn schuld was, dat Mylady zoo ve mjnig was geweest. Vlug liep Mabin de hall door en de ireede trap op naar de tweede verdieP'n8, waar ze zich in haar eigen kamer ops 00 en met eer. kloppend hart in haar stoel neer viel om na te denken over deze nieuwe m- v enten m de geheimzinnige h'storie. Het was gewoonte, dat op theetijd voor Julius en de baby een en ander in de km- Toen er daarom op de deur geklopt werd zei Mabin: Binnen! en verwachtte een meisje met een wit mutsje te z;en Maar tol haar verbazing was het de huishoudster, f e had een paar kandelaars in de hand, zette één er van op den schoorsteenmantel 'en zei: Ik weet niet of u een kandelaar noodig hebt, miss W.est, maar ik kem er maar een brengen. Mabin keek haar verwonderd aan. In de eerste plaats werden dergelijke boodschap pen meestal aan iemand van het lagere De lecfen van de Prov. Geldersche Ve-- kersinspectie werden naar de „Tel." meldt, op een inspectietocht op den weg van Gen- dringen naar Didam aangereden door een auto, die de aanrijding veroorzaakte, trok zich van het ongeluk niets aan en reed door. Onmiddellijk zetten de leden van de ver- keersinspectie hem na, nadat zij het num mer van den auto hadden genoteerd, maar de vluchteling behield een voorsprong en reed door twee tollen, die juist gesloten werden toen de auto van de verkeers- inspectie wilde passeeren. Te Zevenaar was de auto, ondanks de inspannende jacht nog circa 709 meter voor. De verkeersinspectie waarschuwde daar te lefonisch de Arnhemsche politie om den wagen tegen te houden en zette daarna de vervolging voort. Te Arnhem werd de auto inderdaad door de politie tegengehouden en de bestuurder, een fabrikant uit Ulft, maakte even later op een niet al te prettige manier kennis met de leden van de verkeers inspectie. Trotzki en Zinowjew met andere op positie-leiders uit de Russische Com munistische Partij gezet. van 't Gulden Vlies en een aantal Fransche Engelsche en Italiaansche decoraties waren verdwenen. Tengevolge van 't ingestelde onderzoek is de verdachte kamerdienaar gearresteerd. NIEUWE KERKEN TE KEULEN. In de eerstvolgende tien jaar zullan te Keulen niet minder dan twee-en-twintig nieuwe kerken worden gebouwd en wei in de nieuwe wijken, die de stad s'ads het sloepen der oude vestingen heeft verkregen. EEN INSTITUUT VOOR VFRKEERS- WETENSCHAP TE BERLIJN. In uitvoering van een door het Gemeen tebestuur van Berlijn genomen besluit zal aan de Handelshoogeschool dezer stad een „Instituut voor Verkeerswèt enschappen" worden toegevoegd. Dr'e hoogleeraars zul len aan het Instituut worden benoemd. Zij zullen resp. de algemeene economische problemen, de bedrijfsleer en het vreem delingenverkeer doceeren. De colleges zul len in den loop van het jaar 1928 beginnen. Tot nu toe zijn, sinds het begin van dit jaar n'et minder dan 288 bijzondere treinen met ongeveer 350.000 bedevaartgangers in het bekende stadje aan den Beneden-Rijn aangekomen. Verleden iaar waren op het zelfde tijdstip slechts 246 bijzondere trei nen met ongeveer 240.000 bedevaartgangers te Kevelaer aangekomen. Het drukst was het in het afgeloopen seizoen op 7 Augus tus toen niet minder dan 16 treinen met bedevaartgangers in het station van het stadje binnenliepen. Zcoals bekend is hebben verscheidene si- -"aren- en sigarettenwinkeliers in Rotterdam in verband ir.et de verordening op de winkel- riuiting en uit vrees voor vervroeging van het sluitingsuur, automaten in gebruik ge steld, v/elke na sluitingsuur worden opgehan gen of neergezet en waaruit het publiek zich na inwerping van een kwartje of een gulden sigaretten ot bij enkele automaten ook siga ren kan verschaffen. De automaten schenen eerlijke verkoo- pers, zij weigerden voor geldstukken dia niet voldeden aan de eischen van een „fatsoen lijk kwartje of gulden hun waar af ie geven Doch helaas, de triomph van de techniek is neg niet volkomen. De automaten zijn on getwijfeld slim, de hebzuchtige menschen nog slimmer. Daarom, zoo vertelt de „Msb. werden natuurlijk door onbekenden uit koper, schijven vervaardigd, die even zwaar zijn als kwartjes en guldens. In dc uren waarin de misdaad op de loer (iaat liirfen en listige uitvallen doet zijn deze schijven ill eenige der verkoopzieke auto maten geduwd en deze gaven hun pakjes sigaretten en sigaren met geestdrift at. De bazen van de toestellen bemerkten met schrik dat hun nachtelijke vertegen woordigers val zaten met waardelooze schijven en hun kostelijke tabaksproducten kwijt waren Óndanks is wel 's werelds loon! Door het spripgen. van een band is te Olst een vrachtauto over den kop geslagen. De geheele lading, bestaande uit blikken, werd er uit geslingerd. Hoewel de auto vrijwel ver nield was. kwam de chauffeur er betrekke- ijlt goed af. Te Barneveld heeft de politie een drietal boefjes opgespoord, respectievelijk 14, 10 ei) 3 jaar oud, die bekend hebben uit de woning van een arbeider een portemennaie met 30 te hebben gestolen. Verder hebben zij be kend o.m. ook bij een alleenwonend land bouwer onder die gemeente te hebben inge broken. Door de gladheid der rails zijn te Hoog- keppel twee goederenlrams in botsing ge komen. Een wagon werd vernield, drie wer den beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de staatsmijn Maurits is een leerling bankwerker tusschen de lift gekne geraa Binnen enkele minuten was de jongen aan c gevolgen overleden. personeel overgelatenn en^n ^^Lowndes vertoonde het gejaagdheid, nementeHahaer lipped trilden; haar oogen be- te glinsteren; Mabin zag, dat woor den die ze wilde uitspreken en die ze toch tnaar liever voor zich hield, haar op de lip pen kwamen. Toen kreeg ze haar 2elfbe. heersching teru8 en zei met eenigszins wei- iclfifdc stem: Niets, niets bijzonders." Toen zag ze het meisje scherp en onderzoekend aan zei: U bent bleek, miss Wrest. Is er iets met u gebeurd? Met mij gebeurd? Waarom vraagt u U ziet er uit alsof.. alsof u geschrok ken was, of Ja, dat ben ik ook. Door de glazen deur aan het eind van den gang bij de bi bliotheek heb ik het gezicht van een man gezien. Ik zou biina zeggen dat het een geest was., als ik bijgeloovig was. Het gezicht van een man? Van wien? Mabin kon het gevoel niet van zich af zetten, dat Mrs. Lowndes deze mededeeling verwacht had. U weet er meer van! riep Mabin op uitdagenden tcon. De huishoud ster ontkende dit ten stelligste. Wat het onderzoek aan het licht brengt. Corruptie practijken gedurende vijf jaar. Reeds hebben wij medegedeeld, dat te Dordrecht een ernstig geval van" valschheid in geschrifte was ontdekt, in verband waar mede twee directeuren en een walkapitein der sleepvaart Mij. Rhea waren gearresteerd cn eerstgenoemden daarna onder borgstelling weer op vriie voeten waren gesteld. Nog enkele bijzonderheden vermeldt het ,Hbld." over deze zaak. De walkapitein maakte rapporten op, over schadevdringen en onderteekeude die met den naam van den kapitein der betrokken sleepboot De bedragen der schade werden hooger gesteld dan zij in werkelijkheid waren, terwijl er ook gefingeerde posten bijv. over hulpsleeplcon, op voorkwamen Een employé der Rhea, kasseerde zijn exper tises op deze rapporten. De op deze wijze benadeeld wordende ver. zekerings Mij Ccmptoir General d Assu rances: Les Assurances Reünies te Rouaan (hoofdkantoor Parijs) had zulk een vertrou wen in de zaak, dal zij geen tegen expertise deed nemen. Vermoedelijk dateeren de vervalschingen van 1922. Van Sept. '23 tot Mei '26 is er voor ruim 115 009 aan schadevaringen ge declareerd, vermeerderd met 4500 export- kosten die de verzeker. Mij. eveneens voor hare rekening had. In totaal werd bijna drie ton aan schade opgegeven. Bij het zinken van de bcot Atilla in de Merwedehaven en het in brand geraken van de sleepboot Charlemagne in het voorjaar 1927 heeft de Mij voor het eerst een eigen expert gezonden. Een vorig jaar ontslagen emplcyé der Rhea heeft tosn reeds gedreigd zaken te open baren die voor diverse betrokkenen nicl aangenaam zouden zijn. Destijds evenals nu verklaarden de direc teuren dat er hun van fraude niets bekend was. De zaak is nu aan het rollen gebracht, door een aan de Justitie gerichten anonie- tnen brief, waarin de Rechtbank verwezen werd naar het adres van eén persoon, die voor de Rhea zeer comprcmitteerende brie ven in zijn bezit had. De politie heeft daarop tenhuize van dien man (de onlangs ontslagen expert der Sleepvaart hlij) een aantal stuk ken in beslag genomen. Echter moet half Octcber de Assurantie Mij. te Rouaan reeds gewaarschuwd en met verschillende praktijken op de hoogte ge steld zijn. De beide directeuren der Rhea ontkennen eenige lastgeving te hebben ge geven. De in arrest zijnde walkapitein (vertrou wensman) moet instructie verklaard hebben dat zij hem nooit opdracht gegeven hebben valsche kapiteinsrapporten op te stellen of te enderteekenen. Wel mogelijk is het d?.t zij wel eens een vingerwijzing in die rich'ing gegeven hebben, doch herinneren deed hij 't zich niet. Onder de in beslag genomen stukken be vonden zich echter brieven geteekend zoo wel door den eenen als anderen directeur, waarin den bovengencemden expert verzocht wordt enkele schadebedragen alsmede het bedrag der expertise hooger te stellen. Het onderzoek van de Justitie is in vel len gang. Ook de Assurantie Mij te Parijs stelt een onderzoek in. De dader pleegt zelfmoord. In de woning van M. N. te Onnen deden zich naar de „Asser Crt. meldt, ve.e oneenigheden voor tusschen man en vrouw en zoo ook nu weer. Deze echter is de laatste en de ergste geworden. De twist tusschen man en vrouw liep zoo hbog dat Mabin hield haar voortdurend scherp in 't oog en vervolgde: Ik zag een doodsbleek gezicht. De oogen waren wijd open en starend; ze zagen er huiveringwekkend uit. Hij had geen baard maar toch was het 't gezicht van den man dien ik vermoed, dat hij Ciprian, de zoon van Lord Moorhampton is. Wel, wel, zei Mrs. Lowndes. Nu, dat is heel eigenaardig! Ik geloof zelf niet aan geesten, maar als ik daaraan geloofde, zou ik werkelijk denken, dat het de geest is van den armen jongen. Want men zegt, dat gees ten altijd rondspoken op de plaatsen, waai ze in hun jeugd gewoond hebben. En als hi; geen baard droeg, nu, dan moet het de geest van Mr. Ciprian geweest zijn met het baar delooze jongenszicht, dat hij hier altijd ge had heeft. Onrustig zag Mabin haar aan Zou het werkelijk een geest geweest zijn, zei ze of was het een l ^cnd wezen Ik kan het u niet zeggen, maar als u het mij vraagt, zou ik denken, dat het ('een var beiden geweest is. Sedert u hier bent, bent u al dien tijd in touw en in spanning ge weest en ik geloof, dat u op het punt staat een beetje overspannen te worden Wat u gezien hebt zal wel hetzelfde zijn wat we allemaal zien als we overwerkt zijn: iets dat heelemaal niet bestaat, een product van onze overspannen verbeelding. Mabin was niet ongenegen, deze nuchtere verklaring te accepteeren. Ze was ov rver- moeidi had hoofdpijn en was verkleumd ZATERDAG 12 NOVEMfeER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieker. 12-35-* 2.00 Lunchmuziek door het tsio John Helden, viocL M. v. 't Woud, cello. G. Verhei), piano. 2.004.00 Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amster dam. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 4.00 Italiaansche les. 4.305.00 Fransche les. 5.005.30 Duitsche les. 5.307.15 Concert door het ANRÖ-orkest. Het Neerlandia-kwartet (A. Aletrino, dir. J. Koopman, ie tenor. M, Aardewerk, 2e tenor. J. Koster, bariton. S, Fonteijn, bas). 7-15—7-45 Tuinbouwnalftiurtje door W. Balk Het aanschaffen en bewaren an tafelfruit. 7.4^ Politieber. 10.00 Persber. HUIZEN 1840 M. (na 7.30 1950 M.). 12.30—1.30 Trio Winkels. 3.004.00 Kinderuurtje. J. Suerink. F-ia Mulder. Mej. Leeflang. 7-öo—7.30 Hollandsch. D. G. G. v. Ringelestein. 7.30—8.00 Sociologie, Prof. J. D. G. Aengenent, Warmond- fc.008.30 R. K. Staatspartij. J. B. Vesters, Hoofdred. vS!Tr,Het Huisge zin". 8.30 Avondconcert. Kunstavond. Mej, Frieda Belinfante, cello. Mej. Frouwe Boomgaard, piano. Mej. T. Moes, zang en declamatie. Spreker Zeereerw. Pater A. Bergman, O.P. Muzik. leider, Jules Moes. Christus en onze Levensgoederen. Spr. Pater A. Bergmann O. P.« DAVENTRY 1 00 M. 1.20—2.20 Dansn ziek. B. Saunders, zang. 3.50 West mam United-versus Car diff, voetbalwedstrijd. 4.50 Orkestconcert. 5*35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwster. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie. 7*35 Piano muziek van Bach. 7.45 Lezing over den voetbalwed strijd Engeland-Ierland. 8.05 ariët 9.20 Nieuws- ber. 9.35 Miss Ayres leest uit haar eigen werken. 9.50 Nieuws. 9.55 A. Brown's kwintet. C. Pizzey, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek door de Homonyme Jazz. 8.5010.50 Galaconcert. Orkest, jazzband en solisten. LANGENBF.RG 469 M. 12.301.50 Orkestconcert. 5.206.20 Vcsper-orkestconcert. 7*207-50 Mig. Llobet, guitaarvirtuoos. Daarna vroolijke avond. Willi Óstermann zingt zijn nieuwe carnavalschlager 1928. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Heruitzending van buiten landsche stations. 8.35 „Sahara", hoorbeeld van W. Mehring. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Vroolijk concest. 5.20 Concert. 7.20 Concert van werken, op verzoek. OrLest en Eve Schlee, B. Jakschtat. Daarna tot 11.10 Dansmu ziek. BRUSSEL 509^ M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3S Orkestconcert. 9-35—10.35 Dansmuziek. 't niet bij woorden bleef. De man ging zijn vrouw met Gen mes te lijf en heeft blijk baar getracht haar te vermoorden. Aaa hoofd, hals en polsen althans waren diverse diepe messteken te constateeren. Tenge volge van bloedverlies geraakte de vrouw versuft en begaf zich te bed, w-aarna ze zeer waarschijnlijk bewusteloos is gewor den. 't Is niet onmogelijk, dat <fe bruut eens in de woonkamer is gaan luisteren en dat het hem, toen hij de vrouw zich niet heeft zien bewegen, te benauwd is gewor den, althans in de schuur heeft hij door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Toen dit vreeselijk gebeuren de politis ter oore kwam, was reeds een dag over da misdaad verloopen De man werd gevonden en dr. Jager werd geroepen om de vrouw, die in eeü deerniswekkenden toestand ver keerde, onder behandeling te nemen. Op 't oogenblik maakt de vrouw het vrij goed. Waren de verklaringen van wed. Havemaa betrouwbaar? Tot deskundigen voor het instellen van een onderzoek naar de betrouwbaarheid van mej. de wed. J. Haveman, geb. Smit» thans wonende te Assen, in verband met de Culemborsche moordzaak, zijn, naar de „Tel." verneemt, benoemd de heeren prof. dr. E. D. Wiersma, hoogleeraar in de psy chiatrie en neurologie te G-oningen, en dr. J. G. Schnitzler, specialist in zenuw ziekten te Arnhem. Met het onderzoek is inmiddels een aan» vang gemaakt. Naar de „Volkskr." verneemt, worden Maandag 14 November a.s. de besprekingen tusschen partijen over de vernieuwing van het landelijk collectief contract voor de bouwbedrijven geopend. Deze eerste conferentie vindt plaats te Amsterdam. t I, WAAR wat ik zeg en ik roep het hier luid: Het lekkerite is toch In elke rol bevindt zich een spaarkaartje van 1 teM, leven» inwisselbaar legen boeken voor eiken leeftijd. Op aanvraag zenden wij U geschenkenlijsl toe. Beschuitfabriek HILLE. Zaandam. door de korte wandeling in de buitenlucht zonder mantel aan en ze geloofde ook, dat ze kans had om ziek te worden als ze niet oppaste. En toch als Mrs. Lowndes en zij op minder gedwongen voet met elkaar waren omgegaan zou ze volgehouden hebben, zou ze verzocht hebben vertrouwen in haar te stellen en haar te vertellen, wat. ze on miskenbaar scheen achter te houden. Maar sedert hun onderhoud op den dag van Ma- bin's komst, toen het meisje haar verdenkin gen tegen Joe Wright had uitgesproken en Mrs. Lowndes had gekwetst, doordat zij dc familie-eer had aangetast, was er geen vertrouwelijkheid meer tusschen hen De huishoudster had haar bovendien niet vergeven, dat ze weggeloopen was en daar mede gebrek aan vertrouwen in Lord Moor- hampton getoond had. Dus knikte het meisje alleen maar toestemmend bij de veronder stelling yan Mrs. Lowndes en deze ging heen "naar niet zonder een scherp-onderzoeken- ien blik op het gezicht van bet meisje ge worpen te hebben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9