Luchtverkeer, Gemengd Nieuws BINNENLANDSCH NIEUWS. Het provinciaal wegenplan van Zuid-Holland. De corruptie bij de gemeente bedrijven te s-Gravenhage C. van Boeschoten. t Een feestdag voor Hoog-Soeren. DE TOESTANDEN BIJ DE LUCHTVAART AF DEELING TE SOESTERBERG. Het rapport der commissie is verschenen. Het luchtverkeer in Duitschland. Een geregelde vlieg postdienst naar Indië? Een Groningsch griezelverhaal. Met het valscherm ie pletter gevallen. Een noodlottige noodlanding Een botsing in de lucht. Een noodlottige hoogtevaart. Van het „Musschengilde" gesproken. Jacht op een reebok. Felle brand nabij Eindhoven. 12 schapen door den trein vermorzeld. Een vrachtauto te water. Van zes meter hoogte gevallen. Te water geraakt en verdronken. Twist op een kermis. Een winkelhuis en boerderij te Dalfsen uitgebrand. Een boerderij te Zwollerkerspeï uitgebrand. Brand in een uitzichttoren te Vaals. Waar het bankbiljet van 25 teruggevonden werd. De boezemkade van den „Anna-Paulowna"-polder over een afstand van 35 meter weggeschoven. KUNST EN KENNIS. Een ernstige autobotsing op den weg 's-Hertogenbosch Tengevolge van vergiftiging? Een belangrijke historische uitgave. Inhoud van tijdschriften. Mannenadel en Vrouweneer. De memorie van antwoord van Ge dep. Staten. De globale kosten van het wegenplan bedragen 38 millioen. Verschenen is thans de memorie van ant woord van Gedep. Staten van Zuid-Hol land op het rapport van de Statencommis sie inzake het provinciaal wegenplan in Z.-Holland. Ged. Staten stellen thans voor, nog verschillende wegen aan het wegen plan toe te voegen, waardoor het provin ciale wegennet een totale lengte van 4767 K.M. krijgt. Zij wijzen er bovendien op, dat aanvul ling van het plan steeds mogelijk zal zijn. Wanneer de aanvankelijk voor de uit voering van het plan aangenomen periode van 15 jaren eenigszins kan worden ver kort, dan zullen Ged. Staten hun mede werking daaraan niet onthouden, omdat ook zij er van overtuigd zijn, dat de uit voering zoo snel mogelijk moet geschieden. Zij achten het evenwel overbodig, dat de Staten ten opzichte van de verbetering van eiken weg gedetailleerde voorstellen zouden moeten ontvangen, hoewel zij zich bereid verklaren, overleg met de Staten te zullen bevorderen in die gevallen, waarin dat overleg ook maar eenigszins gewenscht zal zijn. Ook Ged. Staten achten uitvoering van het plan in eigen beheer in het algemeen ongewenscht. Een verhardingsbreedte van 6 M. met 2 rijwielpaden van elk 1.25 komt Ged. Sta ten, ook met het oog op de daaraan ver bonden aanzienlijk hooge kosten, alsnog onnoodig voor. Indien echter bij enkele wegen zonder aanzienlijke verhooging van kost een totale verhardingsbreedte van 6 M. rijwielpaden inbegrepen kan worden bereikt, zal daartoe worden overgegaan. Bij de uitvoering zal met alsnijding van bochten en het ontgaan van bebouwde kommen van plattelandsgemeenten, waar mogelijk en noodig rekening worden ge houden. Ged. Staten deelen de meening van hen, die aanleg van een grooten ve.rkeersweg van den Zuidkant der voormalige gemeen te Loosduinen naar Schiedam en Rotter dam niet noodzakelijK achten, Ged. Staten kunnen in verband met de op het Rijkswegenplan en het provinciale wegenplan getraceerde wegen, de noodza kelijk niet inzien van een uitbreiding van laatstgenoemd plan met een weg Scheve- ningenKatwijkNoordwiik door de dui nen langs de zee en met een weg 's-Gra- venhage naar westelijk Delft, Schiedam en Rotterdam. Ged. Staten kunnen in verband met de op het Rijkswegenplan en het provinciale wegenplan getraceerde wegen, de nood zakelijkheid niet inzien van een uitbrei ding van laatstgenoemd plan met een weg ScheveningenKatwijkNoordwijk door de duinen langs de zee en met een weg 's-Gravechage naar westelijk Delft, Schie dam en Rotterdam. De kosten van het thans uitgebreide wegenplan worden globaal geraamd op 38 millioen. Een officieele lezing van B. en W. B. en W. van 's-Gravenhage achten het wenschelijk, den Gemeenteraad in kennis te stellen met de dezer dagen aan het licht ge komen onregelmatigheden en de door hen genomen maatregelen. Gebleken is tot dusverre, dat vier ambte naren zich hebben schuldig gemaakt aan het, in verband met de uitoefening van hun be trekking, Sn ontvangst nemen van gelden van de Naamlooze Vennootschap „Nederlaïidsche Gasmeterfabriek George Wilson" of van de Naamlooze Vennootschap „Gautzsch's Indu strie Mij. voor Electriciteit en Gas", n. 1. één technisch hoofdopzichter-afdeelingschéf en een magazijnmeester bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, één magazijnmeester bij de Duin waterleiding en één chef van de openbare verlichting bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Een ambtenaar geeft op ontvangen te hebben bedragen van in totaal ongeveer 3000.; twee geven elk een bedrag op van totaal ongeveer 1500. en een vierde erkent ongeveer 150. te hebben ontvangen, terwijl bij door een vertegenwoordiger van het par ticulier bedrijf beschuldigd wordt 4000, a 5000. te hebben ontvangen. Het feit, waaraan deze ambtenaren zich schuldig hebben gemaakt, is uitdrukkelijk verboden in art. 19 van het Ambtenaren reglement, lid 1, onder letter a; B. en W. hebben bovendien bij een circulaire van 21 November 1919 dit verbod in herinnering ge bracht, onder bedreiging, dat ieder, die zich aan overtreding er van schuldig maakt, uit den gemeentedienst zal worden verwijderd. De hierboven bedoelde ambtenaren zijn met ingang van 1 Januari 1928 ontslagen. Zij hebben intusschen recht van beroep op het Scheidsgerecht, waarvan reeds drie hun ner hebben gebruik gemaakt. Inmiddels is hun allen de toegang tot de gebouwen en terreinen van de betrokken bedrijven ont zegd. Te 's-Gravenhage is overleden de heer C. v. Boeschoten, oud-ondefstaatsseCreta- ris der voormalige Zuid-Afrikaansche re publiek. Het was Zaterdag een feestdag voor Hoog Soeren, want H. M. de Koningin is persoon lijk de nieuwe waterleiding van Hoog-Soeren komen openen. Omstreeks half drie arriveerden de konin- ign en prinses Juliana met gevolg, aan de eerepoort opgewacht door de commissie van ontvangst. Onder de tonen van het Wilhelmus betraden zij de feesttent, waar de voorzitter van de buurtvereeniging Hoog Soeren, dc heer A. ten Broeke, de koningin en de prinses toesprak. Hij gewaagde van de blijd schap der Soerenaren over het feit, dat H. M. zich heeft bereid verklaard. Vervolgens verzocht de heer G. Bloemen- daal, de oudste der arbeiders van Hoog- Soeren, de koningin na haar nogmaals dank te hebben betuigd voor vorstelijke schen king, de waterleiding te willen openen. Wel willend voldeed H. M. hieraan en toen zij het Oranjelint had doorgeknipt, kwam het kristalheldere water over den van Hoog- Soerensche vlekkeien geïmproviseerden wa terval kletterend naar beneden spatten. H. M. betoonde zich tegenover bestuursleden en autoriteiten zeer tevreden ook over de ont vangst Persoonlijk deelde de koningin de Huisorde van Oranje uit aan de heeren Mulder, Levert en Wemnk. Nadat eenige liederen ten gehoore waren gebracht en de vorstelijke personen nog de versierde kruiwagens en tonnetjes hadden bezichtigd vertrokken zij weder. VERSCHILLENDE VOORSTELLEN, Thans is verschenen het rapport van de Commissie van Onderzoek naar de toestan den bij de Luchtvaartafdeeling. De opdracht door den minister van Oor log aan de Commissie verstrekt luidde: „Het noodzakelijk vindende, in verband met de bij de Luchtvaartafdeeling gepleegde strafbare feiten, een onderzoek in te stellen bij genoemde afdeelirig inzake: a. De administratie en het beheer van' den technischen dienst in den uitgebreiden zin; b. de maatregelen, welke worden geno men om diefstal en, in het algemeen, fraude te voorkomen; c. het verrichten, gedurende de werk uren van arbeid voor particulieren, met be hulp van rijkswerktuigen en van rijksmate rialen." De Commissie wijst er allereerst op, dat de administratie van den technischen dienst sinds 1919 in handen v/as van een adjudant onderofficier van de militaire administratie, die echter ondeskundig was op het gebied van bedrijfs-administratie, waardoor deze administratie onvoldoende was verzorgd. Van kwade trouw was schier geen sprake. De Commissie heeft de overtuiging, dat men met het ontwerpen van een nieuw stel sel van bedrijfsboekhouding een verkeerden weg is ingeslagen. Het kwaad had moeten worden aangetast daar waar het heerschte, d.w.z. de technische dienst had moeten wor den gedwongen de vereischte medewerking zonder welke een particulier bedrijf spoe dig ten gronde zou gaan, aap de administra tie te verleenen. De commissie heeft ten aanzien van het beheer van den technischen dienst den in druk gekregen, dat het resultaat van het werk van den heer T.D., zooals dit tot uiting komt in de steeds beschikbare hoeveelheid bedrijfsklare vliegtuigen, alsmede in de bruikbaarheid daarvan alleszins bevredi gend is. Zij moet daaraan echter toevoegen, dit aan die leiding toch twee belangrijke fouten kleven, n.l. De T.D. gaat te veel zijn eigen weg, in het bijzonder bij het aanschaffen van waardevolle voorwerpen, en 2, de T.D. let nog te weinig op den ecónomischen kant van het bedrijf. De commissie is van oordeel, dat diefstal len in den eigenlijken zin van het woord niet zijn geschied, doch voegt eraan toe, geens zins van oordeel te zijn, dat er nooit eens een klein stukje materiaal zou worden me degenomen, Omtrent diefstal van waardevol materiaal in het algemeen is haar geen enkel feit bekend geworden. Wat het verrichten gedurende de werk uren van arbeid voor particulieren betreft, merkt de commissie op, dat het door den commandant L.V.A. is toegestaan, dat de particuliere vervoermiddelen van het perso neel, in geval van noodzakelijke herstelling, kosteloos gedurende de diensturen worden hersteld. Het komt de commissie noodzakelijk voor, dat de commandant L.V.A. maatrege len neemt om alle dergelijke werkzaamhe den te verbieden. Een dergelijk verbod meet gelden ten opzichte van alle werkzaamheden voor privé nut of genoegen. De commissie acht het voorts minder ge wenscht, wanneer het hoogere personeel me dewerkt aan concurrentie van rijkspersoneel ten op zichte van de burgerij en zich tot het technisch personeel wendt om particulier werk te verrichten. Verder merkt de com missie op, dat er ontevredenheid is ontstaan door den overgang van militaire werklie den tot de positie van burger-werkman, die uit den aard der zaak minder vast is. De commissie stelt derhalve voor, dat de tegenwoordige bedrijfsadministrateur in het thans door hen gevoerde stelsel van boek houding ten volle wordt gesteund; dat in pl. van den particulieren accountant een Rijks accountant worde aangesteld, en dat de jaar balans, welke tot dusverre bij den C.L.V.A. bleef berusten, ter deskundig onderzoek bij het D. v. O. worde ingediend. Verdere voorstellen der commissie zijn: Den technischen dienst Ch. T. D. worde opgedragen, meer aandacht dan tot nu toe te wijden aan de economie van het bedrijf; de aanschaffingen in den vervolge te doen geschieden zoodanig, dat meer samenwer king bestaat met de marine en met dé artil lerie-inrichtingen, en dat in het algemeen de verschillende Rijkskrachten daarbij een rol kunnen spelen. Het toezicht van den M. P. worde uitge breid. Alle arbeid van particulieren aard bin nen het terrein der L.V.A. worde verboden. Overwogen worde, of de militaire positie van het werkliedenpersoneel gehandhaafd moet blijven. Van het vliegveld te BerlijnTempelhof zijn in October j.l. in het geheel 367 in de dienstregeling voorziene vliegtuigen opge stegen, terwijl er 372 zijn geland. Deze vliegtuigen vervoerden in het geheel 2474 j reizigers, 18.596 K.G. bagage, 26.101 K.G.) vrachtgoed 4.098 K.G. postzendingen en' 29.119 K.G. dagbladen. Buiten de gewone dienstregeling stegen nog 177 vliegtuigen opt terwijl er 181 landden. De enquête der vereeniging van Indische verlofgangers. Een geheimzinnige bel in den nacht. Een hoogst eenvoudige oplossing. Men weet dat, terstond na de door den directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie ir. Damme gehouden conferentie, op 4 Oct. j.l. met diverse lichamen en vereeni- gingen, in zake een eventueel in te stellen geregeiden vliegpostdienst op Indië, het bestuur der Vereeniging van Indische Ver lofgangers een enquête heeft geopend om de belangstelling voor een dergelijke brief postverbinding te kunnen vaststellen. Deze enquête heeft zich niet alleen uitge strekt tot de leden der Vereeniging, doch ook tot den uitgebreiden. kring van lezers van het orgaan der Vereeniging, terwijl bovendien enkele leden hun persoonlijke kennissen in de gelegenheid hebben gesteld van hun ge voelens ter zake te doen blijken. Dezer dagen is de voorzitter der Vereeni- vriendin bij zich ging de heer F. A. Janssen van Raay, ver- nac'lts nu' na(lal gezeld van den secretaris den heer D. van Geuns, in de gelegenheid gesteld, de resul taten dezer enquête aan ir. Damme mede te deelen. De ingekomen adhaesiebetuigingen werden overhandigd met een schrijven waar aan het volgende wordt ontleend „Met genoegen kan worden geconstateerd, dat onmiddellijk door een groot aantal der door ons bereikte ondernemingen op 't ge bied van handel, landbouw en nijverheid, waaronder verschillende van zeer groote beteekenis, een gunstig antwoord werd ont vangen. De particulieren reageerden naar verhou ding veel minder sterk. Voor zoover wij zulks konden nagaan, bestaan daarvoor verschil lende redenen. Onder andere vinden velen de correspondentie van een particulier te onbelangrijk, om van eenige beteekenis te zijn en bij alle sympathie meenen zij zich daarom maar van bericht te moeten onthou den. Anderen weer zijn bevreesd een derge lijke sympathie-Verklaring schriftelijk af te geven, doordat zij meenen, dat zij daardoor wettelijk verbaden zullen zijn en dat willen zij niet. Weer anderen laten de toegezonden kaart slingeren en vergeten de zaak, of door dat zij op reis waren, heeft de kaart hen in 't geheel niet bereikt. Neemt men dit alles in aanmerking, zoo mede den toch betrekkelijk beperkten kring, waaronder zich het onderzoek heeft uitge strekt, dan zijn de resultaten er van zeer gunstig te noemen. Uit alle deelen van ons land en zelfs uit enkele plaatsen van het buitenland mochten wij berichten ontvangen. Echter kon als regel geen percentage op gegeven worden van dat deel der correspon dentie, hetwelk men dacht eventueel per luchtpost te zullen verzenden. Uit de aangeboden ontvangen kaarten, uitknipsels en brieven kan worden opge maakt, dat van de inzenders van de lucht post gebruik dachten te maken: 190 voor zakencorrespondentie, 319 voor particuliere correspondentie, terwijl nog 11 blanco kaar ten werden ontvangen, van welke enkele blijkbaar per abuis niet zijn ingevuld en van andere de inzender verklaarde geen corre spondentie met Indië te voeren, doch alleen een teeken van sympathie, met dit plan willen geven. Intusschen komen nog geregeld woorden binnen wij hopen U dus wellicht over eenigen tijd nog een aanvullende opgave te kunnen doen toekomen." Reuier seint uit Londen: Tengevolge van motordefect sprongen de bestuurder cn waarnemer van een militair vliegtuig van Farnborough naar Croydon in de buurt van Imberhorde (Sussex) met valschermen uit de machine. De sprong geschiedde op 700 m. hoogte. De parachute van den bestuurder functionneerde niet en in den val werd de piloot onmiddellijk gedood. De waarnemer kwam veilig neer. Het vliegtuig verbrandde. Een B T. A,-telegram seint uit Saumon (Frankrijk): De Belgische vliegers, die gistermorgen 7 uur 46 van Kortrijk zijn vertrokken om te trachten naar Congo te vliegen moesten te La Fère sur Aube een noodlanding ma- ken. Zoowel de bestuurder als diens met gezel werden daarbij ernstig gewond. Draadloos wordt uit Norfolk geseind: Luit. Nelson werd gedood bij een botsing in de lucht van zijn toestel men een bom- Ibardementsvliegtuig. Drie inzittenden van bet bombardementsvliegtuig redden zich met valschermen. Het tragisch einde van captain Gray. Op 4 Mei van dit jaar slaagde, zooals des tijds bericht werd, de Amerikaansche bal loncommandant Hawthorne C. Gray erin, met een vrijen balion in een solo-vaart tot een hoogte te siijgen van 12.500 M., door welke verrichting het wcreldhoogterecord voor ballons, dat sedert 31 Juli 1901 met >0.800 M. op naam stond van de Duitschers Berson en Süring, officieus op krachtige wijze werd geslagen. De Amerikaan dankte zijn succes hoofdzakelijk door gebruik te maken van parachutes, Wordt onder normale omstandigheden bij opstijgingen tot groote hoogten voldoende ballast overgehouden, om bij het weer dalen de vallende beweging van den ballon te remmen, capt. Gray wierp, om zoo hoog mogelijk te kunnen stijgen, al zijn ballast over boord. Na flink gasuitlaten, volgde de daling. De snelheid waarmede de ballon omlaag kwam, zou den ballonvaarder zeker het leven hebben gekost. Gray had er center dit op gevonden, door eerst de zwaarste uitrustingstukken, bevestigd aan kleine parachutes, over boord te werpen. Totdat op 2500 M. ook Gray zelf door mid del van een parachute den ballon verliet. Zooals den Amerikaan later bleek, kon dé F. A. I. zijn record niet officieel erkennen, aangezien het reglement voorschrijft, dat de ballon met zijn volledige uitrusting 0p den grond moet terugkeeren. Aan het eind van de vorige week heeft capt. Gray een nieuwe poging gedaan om het reeds meer dan een kwart eeuw oude wereldhoogterecord voor vrije ballons, thans officieel, te slaan. Deze poging is den Ame rikaan helaas noodlottig geworden. De bal lon werd des middags met de vernielde mand en het verminkte lijk van capt. Gray terug gevonden aan den voet van eenige hoornen in de buurt van Nashville, 111. Door het on derzoek naar dc oorzaak van dit ongeluk is komen vast te staan, dat capt. Gray op meer dan 12.000 M. hoogte, bij het doorsnij den der ophanging van een zak ballast, ten gevolge van de lichte verdooving waarin hij op die hoogte moet hebben verkeerd en hef daaraan gepaard gaande loodzwaar gevoel der ledematen, met zijn scherp mes ook de gummibuis heeft doorgesneden, die zijn zuur stofmasker met den zuurstofcylinder ver bond. Door het ophouden van den automatischen toevoer van zuurstof, volgde onvermijdelijk de dood door verstikking. Uit Gray's logboek bleek, dat de ballon op 19.500 voet door zware sneeuwstormen voer en daar het vries- nunt bereikte. Hooger stijgende hoorde Gray door zijn ontvanginrichting radiomuziek, en ontving hij de groeten van de radio-stations van St. Louis en Cincinnati die hem een Onze lezers weten, dat spook- en grie zelverhalen in Engeland aan de orde van den dag zijn. Men scheen aan de overzijde van het Kanaal tot nu toe het monopolie van dergelijke geschiedenissen te bezitten. Doch ook Groningen heeft thans een eigen griezelverhaal, en nog wel een, dat vol strekt niet in geheimzinnigheid onderdoet voor die uit Engeland, meldt de Prov, Gr. Crt. De omgeving, die bij dergelijke gevallen zoo'n groote rol speelt, was hier wel bui tengewoon geschikt; het vreemde geval heeft zich namelijk afgespeeld in het huis van wijlen notaris Sanders in de Station straat. In dat huis woont op het oogenblik nog een dienstbode, die dezer dagen een te logeeren had. Des de beide meisjes zich ter ruste hadden begeven, begon plotseling in het groote, verlaten huis. een bel te luiden. Niet de huisschel dal zou immers niet geheimzinnig zijn geweest doch een bel binnen in het huis. Men moet toege ven, dat dit inderdaad heel vreemd was. Bovenal, omdat er gebeld werd van uit de slaapkamer van den overleden heer des huizes! Geen wonder, dat de beide meisjes doo- deiijk verschrikt ontwaakten. Zij hadden ht zich niet verbeeld, want nog steeds rinkelde in haar kamer het elcctrische bel letje, dat deze kamer verbindt met de slaap kamer van wijlen den notaris. Licht m.aken was natuurlijk de eerste gedachte van de meisjes. Maar tevergeefs werd het knopje van het electrisch licht omgedraaid! Het bleef donker. En nog steeds rinkelde in haar kamer de schel....! Nu kan niet anders worden gezegd dan dat de beide meisjes zich uiterst kranig gedroegen. Ondanks het geheimzinnige en vreemde van het geval begaven zij zich namelijk naar beneden naar de slaapkamer, waar de bel in beweging werd gebracht. Zij openden de deur en bemerkten, dat in het vertrek een brandlucht hing. Het hout aan hét hoofdeinde van het ledikant smeulde. Zij snelden onmiddellijk naar de telefoon en waarschuwden de brandweer, die met de bekende snelheid verscheen en het onbeduidende brandje doofde. Wat was de oorzaak van deze vreemde geschiedenis? Wie had de bel in beweging gebracht, waardoor wilde 't licht niet branden en hoe was het bed van den overleden notaris in brand geraakt? Als wij in Engeland woonden, zouden wij de oplossing van het geval aan de fantasie orizer lezers overlaten. Een ver haal toch, dat met dergeelijke vragen ein digt zou de geschiedenis nog geheimzin niger maken. Wij zijn echter iets nuchterder en geven er dus de verklaring bij: Boven hel bed van wijlen notaris Sanders hingen twee draden. De eene was een trekker voor het aansteken van het electrsich licht en de andere draad vcor do electrische bel. Nu waren beide leidingen van een verou derde constructie. Het gevolg is geweest, dat het koper van de draden door de isola tie heen, in contact is gekomen Het resul taat daarvan was kortsluiting het luiden van groote nationale beteekenis te hebben van de'bel, het uitgaan van het licht en - het m brand geraken van he bed. Men ziet, de oplossing was heel eenvou dig. Maar dat neemt niet weg, dat het geval voor de beide betrokken meisjes vrij griezelig was. In. den Raad der gemeente Nieuwkuyk was, naar wij in het „Hsg." lezen 't verslag ingekomen van 't Musschengilde. Er werden in het afgeloopen jaar 1372 musschen, 82 kraaien cn 10 eksters ingeleverd waarvoor 49.36 werd uitgekeerd. De ontvangsten der vereeniging bedroegen 67.35, uitgaven 51-36 zoodat op 1 Januari 1927 in kas was 15.99. poor de aangesloten gemeenten Drunen, Elshout, Vlijmen en Haarsteeg werd besloten wederom subsidie te verleenen. De burgemeester bleef zijne mecning handhaven, dat het steeds gevaarlijk is iedereen een geweer hiervoor te laten ge bruiken* Een der leden zeide dat dan geen schiet- vergunniugen gegeven moeten worden. De burgemeester zeide daar ook gebruik van te zullen maken. De „Ov. en 'Zw." verneemt uit Steenwijk: Terwijl men Dinsdag bezig was om een paar verkochte herten in de hertenkamp, gelegen in het park Rams Woerthe, te van gen, wist een groote reebok het rasterwerk lc verbreken cn te ontsnappen. Het dier, dat natuurlijk nagezet werd, vluchtte door Rams W oerth, drong door het struikgewas, sprong in de Aa, zwam dwars over en zette zijn vlucht langs de zuidzijde van het Sleen- wijkerdiep voort. 't Was een aardig gezicht hoe he* vlugtfe.. "'er, soms met geweldige sprongen, aan z9'.1 talrijke vervolgers per fiets en te voet wist te ontkomen. Toen men ook van tegenovergestelde richting het beest in zijn vaart trachtte te stuiten sprong het in het Steenwijkerdiep zwom dwars over en zette de vlucht voort dwars ,den rijksweg over en toen de weilan den in. Nog enkele oogenblikken en het zou veil'8 z''n 'n de bosschen van den Woldberg. Maar c'e vervolging hield niet op. Ander maal sprong het dier in het water en wel in het breede Dolderkanaal. Dat werd zijn ongc'r wist men het zoo in het nauw te drijven dat het eindelijk, geheel afgemat, zich üet vangen. Op een kar werd het naar het Park teruggebracht. Het vee kwam in de vlammen om, In den nacht van Zaterdag op Zondag, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, een felle brand gewoed in de naburige gemeente Aalst. Het vuur ontstond omstreeks drie uur in de kapitale boerderij van den landbouwer A. v. d. V. In korten tijd stond de gelieele hofstede in lichte laaie. Negen koeien, drie paarden, een hond en veel klein vee kwamen in de vlammen om. Aan redding viel niet te danken, evenmin als aan blusschen, doordat de brand te laat werd ontdekt. De bewoners konden zichzelf nauwelijks redden; zij moesten in nachtge waad naar buiten vluchten. 1 De boerderij, alsmede de stallen, werden totaal vernield. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Naar men mededeelt, moet de brand ont staan zijn in een z.g. „schop", een stalling, waarin de landbouwgereedschappen worden bewaard. Boerderij met inventaris en het vee waren verzekerd. De boerderij ligt nabij het z.g. Slot te Aalst, dat korten tijd geleden eveneens in vlammen is opgegaan. Op de spoorlijn TilburgBoxtel te Haaren, liepen een 12-tal schapen, toebe- hoorende aan den heer v. O., te Oistcrwijk, welke door den passeerenden trein werden gegrepen en vermorzeld. Twee koeien worden het slachtoifer. Onder Oegstgeest is een vrachtauto, doordat de bestuurder door het felle licht van een uit de tegenoverstelde richting komende auto, werd verblind, van den weg afgereden'en onderste boven in een sloot terecht gekomen. Van de 7 koeien, welke in de auto waren geladen, is er een ver dronken; een ander dier werd gedood, door dat het dier den nek brak. De bestuurder van den anderen auto is doorgereden. Te Tegelen viel een arbeider van een zes meter hooge stelling op een cementen vloer van een in aanbouw zijnde fabriek. De man bekwam zoodanige verwondingen, dat hij binnen enkele oogenblikken over leed. Door het uitschieten van een vaarboom, geraakte in de Scheepmakershaven te Rot terdam de schipper G. II. de M,, aan boord van de „Unitas III" te water. Hoewel hij spoedig op het droge gebracht werd, bleek dat de levensgeesten reeds waren geweken. Op de kermis te Meerssen ontstond giste ren, naar het N. v. d. D. verneemt, tusschen eenige kermisgangers twist, welke zoo hoog liep, dat den 22-jarigen H. U. een zevental messteken in de borst werd toegebracht. In levensgevaarlijken toestand is de man door den Geneeskundigen Dienst van Maastricht opgehaald en in het ziekenhuis aldaar opgenomen. Te Dalfsen zijn door onbekende oorzaak afgebrand de woning van den schoenwinke lier II. van den Hof en de boerderij van G. Westenbrink. Alleen uit de woning van Westenbrink kon bet vee gered worden. Van Van den Hof ging met den inboedel en winkelinventaris, een bedrag aan geld ver loren. Verzekering dekt bij bc'.den de schade. Hooibroei was de oorzaak. Zaterdagmorgen te ongeveer vier uur, werd, naar de „Zw. Ct." meldt, brand ont dekt in de hooischuur van de boerderij van J. van der Vegte,'wonende te Streukel, bij Hasselt, onder de gemeente ZwollerkerspeL Door de welwillende medewerking van den kantoorhouder der posterijen en telefonie te Hasselt, werd de burgemeester te Zwoller kerspel onmiddellijk gewaarschuwd, zoodat om ongeveer 5 uur de autobrandspuit b*J het brandend perceel was. Daar had zich de brand inmiddels uitgebreid tot boerderij en woonhuis en wel in die mate, dat slechts enkele muren nog overeind stonden. Het vee en de inboedel was inmiddels in veilig heid gebracht. De vermoedelijke oorzaak van den brand is hooibroei. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak, ontstond, naar de „L. K. meldt, Zaterdag morgen omstreeks 4 uur brand in de be nedenverdieping van den uitzichttoren te Vaals. Spoedig stond alles in lichte laaie, en in korten tijd was de trap, die naar den uit zichttoren voert en twee kamers, een prooi der vlammen geworden. De gealarmeerde brandweer was spoedig te plaatse en kon het vuur in korten tijd mester worden. Een geluk was het, dat er geen sterken wind stond, daar anders door gebrek aan water, de geheele uitzichttoren zou vernield zijn. Verzekering dekt de schade. Een inwoner van Treebeek had op tafel' 3 bankbinjetten van 25.— liggen. Na be zoek van den bakker en den melkboer was er een verdwenen, doch wel zijn eigen in de kamer geweest, doch wel zijn eigen hond. De man verdacht zijn hond van den diefstal en liet hem voor alle zekerheid bij den slager dooden en de maag openen. HeL biljet kwam werkelijk te voorschijn en wel in stukken gebeten, die opgeplakt zijn om van de Munt 25 gulden los te krijgen, meldt de „Limb. Koer.' sw. v De boezemkade van den „Anna Paulowna" polder waarlangs de polder „de Wieringer- waard" zijn afgemalen water via de duiker sluizen bij den Oosthoek" op de Zuiderzee loost, is over een afstand van pl.nx. 35 M, weggeschoven. Enkele omwonenden werden er in den avond opmerkzaam op gemaakt, doordat men strooming in de omringende slooten van den Anna Paulowna" waarnam, benevens het ruischende geluid van binnenstroomend water, hetwelk spoedig bleek het gevolg ta zijn van een afschuiving der boezemkade. Als gevolg hiervan is dus, dat het uitge- malen water van den „Wieringeraard" thans in den „Anna Paulowna" loopt, inplaats van door de duikers bij laag water in zee geloosd te kunnen worden. Zoolang het gat niet gedicht is, kan de „Wieringerwaard" dus niet afmalen, en kan bij den Oosthoek niet gespuid worden. Ech ter is men reeds druk bezig met de voorbe reidende bezigheden tot dichting van het gat. Men heit een palenrij in, tegen welke een houten beschoeiing zal worden aange bracht, waarna de afgeschoven grondmassa weer op haar plaats zal worden gebracht. Dit zal echter eerst kunnen geschieden, nadat het water van boezem en „Anna Pau lowna" genivelleerd zullen zijn. De dijkgraaf van het hoogheemraadschap „Hollandsch Noorderkwartier" ir. Wijdenes Spaan, wees het „Hbld." er op, dat de toe stand er slechter op is geworden, sinds het Amsteldiep door den dijk Wieringenven Ewijcksluis is afgesloten en er dus geen stroo ming meer mogelijk is tusschen eiland en vasten wal. Het Zuiderzeewater hoopt zich daardoor onder bepaalde omstandigheden op, in den thans gevormden hoek. Daarvan is een gevolg, dat de mogelijkheid van spuien door genoemde duikersluizen, nl. wanneet het zeewater lager staat dan het binnenwa ter, aanmerkelijk beperkt is geworden en het peil in den boezem dus vaak hooger is dan vroeger. Het ongerief voor het oogenblik beperkt zich er toe, dat de „Wieringerwaard" niet kan afmalen, doch dat de machine van den „Anna Paulowna." het water voorshands nog wel kunnen verwerken. Een aantal jaren geleden is de kade op na genoeg dezelfde plaats doorbroken. oedc re*s toewenschten. Op 40.000 voet noo£te bedroeg de temperatuur 32 graden onder nul. Dit ongeluk, zoo schrijft het „Hbld.," brengt m herinnering de destijds in de ge heele wereld zooveel ontroering verwekken de tragische hoogtevaart van den Franschen ballon „Zenith" op 16 April 1875 met de luchtvaa™ers Crocé Spinelli, Sivel en Tis- sandier. Na een hoogte te hebben bereikt van ttóOO M., was de ballon naar 6300 M. terugëevallén. De ballonvaarders die, Als ge volg van de primitieve uitrusting der zuur- stofaPParat®n, half versuft waren, begingen toen de onvoorzichtigheid te veel ballast over boord te werpen, zoodat de ballon op nieuw naar groote hoogte voer. Bij deze tweede stijging verloren Crosé Spinelli en Sivcl het leven? Zaterdagmorgen had, naar het „Hsg," meldt, op den weg 's-Hertogenbosch Vlijmen, een ernstige autobotsing plaats. Ter hoogte van de Vlijmensche hut kwa men een luxe auto, komende uit de richting Den Bosch, en de autobus „Alad", komende uit de richting Vlijmen, met elkaar in botsing. De botsing was zeer hevig. De autobus vloog langs den kant van den weg tusschen de boomen en viel om. Hij werd totaal vernield. Twee inzittende vrouwelijke passa giers werden vrij ernstig gewond. De luxe auto werd eveneens zwaar be schadigd en kon evenmin haar reis ver volgen. De oorzaak wijdt men aan den uilslaan- den rook van de juist passeerende tram, waardoor het gezicht op den weg werd be lemmerd en men elkaar niet kon zien aan komen. Te Leiden is in het Tevelhofje een 86-jar. man dood in zijn woning gevonden. Zijn 84- jarige cchtgenoote bleek erstig ongesteld te zijn. De ontboden geneesheer meende ver giftiging te moeten constateeren. De politie heeft een onderzoek doen instellen, dat door prof, Van ltallic wordt geleld. Naar de 's-Hert. rCt." verneemt, is aan den heer H. van Alfen, leeraar aan het Gym nasium te 's-Hertogenbosch door de commis sie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatin, met goedkeuring van den Minister van On- dearwijs, K. en W. opdracht verleend tot voorbereiding cener uitgave van de Notulen en Adviezen van den Raad van State der re geering van Philips H. Novemberaflevering. In het hoofdartiekel, No. VIII van de serie! „Opvoeding tot Kuischheid", leert pater Duynstee aan hen, die daarvoor in aanmerking komen (wie dat zijn, belooft hij in een volgend artikel duidelijk aan te geven), hoe zij jongere menschen moeten of kunnen leeren, wat zij moeten weten van het sexueele leven. In een artikel Zola-her denking, zet Pater Stoks uiteen, hoe de kerk zich over dezen „rauwen realist" heeft uitgesproken, maar ook „hoe stemmen van overdracht getuige-*, nis, stemmen van alles behalve preutscbe auteurs, onbewust en onbedoeld aan de uit spraak der Kerk hulde brengen". Ter documentatie heet het volgend artike en hierin wordt de volledige tekst gegeves van het gewichtig schrijven van de Con gregatie van het H. Officie over de zedeloos* romans, zoowel die openlijk de goede zeden aanranden, als die zulks doen onder den dekmantel der pseudo-mystiek. Een interessant artikel, getiteld: Een be treurenswaardige uitspraak van den Hoogen Raad vult de volgende bladzijden dezer belangrijke aflevering. In het kort bestek dezer inhoudsopgave kan ik dit artikel alleen vermelden, niet om schrijven. Daar is politie en politie is een raak stukje overgenomen uit het Haagsche populaire apologetisch weekblad Rechtuit en is ge adresseerd aan den Haagschen Burgemees ter, die er geen bezwaar in zag een film ge titeld: In de sloppen van Algiers, die in Rot terdam was afgekeurd, voor den Haag te laten passeeren. Tot slot vinden we, als altijd de interes* santé rubriek van het klein-goed Van en Ginds

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10