Heringa Wiiticlf BaaHi CHEQUE-KOERSEN V erkeers.ongeval!en. Amsterdamselie Beurs Centrale Verwarming, DB HAARLEMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. iTOBljlA-vANVALKEMBURCrS'- ••iLEVËRTRAW "'^3 on Agenda. 15 November. Ned. R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus". R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St- Franciscus van Assisië". mji it.4 sjtm s&sMsa m m ley v&g&r nsbs»! m tSS lalll eischt hollandsche verpakking BURGERLIJKE STAND. Waarschuwing! Nachtvergadering chauffeurs. Erg laat dit jaar. Splinternieuwe cijfers, waar muziek in zit. Is het door B. en W. in uitzicht gestelde belastingpercentage van IV2 betrouw baar en voor Groot-Haarlem een mee- of tegenvaller? Of het in volgen de jaren lager wordt en wat daarvóór pleit. Hoe B. en W. aan een vaste lijn voc gemeentepolitiek willen komen. „St- Lucia." Voor den Politierechter. Eurythmie. VochtbestrJjding in het woning complex Rosehaghe- Tooneel. Kindervoeding. Tweede gemeentelijk Orgelconcert. Aanrijding. Ir. L. C. Dütnont. R. K. Kring. VRAGENBUS. „De Gelaarsde Kat". N. V. Cacao- en Chocoladefabrieken voorheen Gebrs. Grootes. Haarl. R.G. Gymnastiekver. „Ursus". R.K.S.V. „The Yellow Black Boys". 100% 101% 100% lOli 97% 274 177 175 175 8064 418" 128 1 179 1644 528 46! 253 483% 100% b 101 b 1001b 101% 98 2741 1784 248 3731-4 112-3 1381-9 456 971 1481 331 b 3541-51 314-81 2511 306 151-3 205 105 79 44 100 224 182 196 804 224 1274 178" 1644 529 4611 2524 4844 13IJ 138 189 190 65%6 65 5 5 de Spa&rne-Bamk, Haarlem Sociëteit „St. Bavo" Groentenhandelaren „Onderling Belang" 8 uur Pluimvee- vereeniging 8 uur „St. Caecilia" uur Rechtskundigbureau half 9 uur Bestuur R. K. Grafische Bond 8 uur Uitvoering Toonneelclub R. K. Vrou wenbond 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie vioolclub van 8 tot 10 uur Vergadering Ontwikkelingsclub „St. Justi nus" half 9 uur Bestuursvergadering R. K. V. „Zwaluwen" 8 uur. Schouwburg Jansweg Nederlandsche opera Haarlem „De Troubadour" 8 uur. Gem. Concertgebouw Kleine zaal Lie- derenavond To Pryce en Constant van den Elshoudt 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Rembrandf-Theater" Bioscoopvoor stelling 7 uur en kwart over 9 uur. Men deelt ons mede, dat a.s. Donderdag 17 November des avonds om 8 uur, in een der zaaltjes van het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat, zal worden opgericht een afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond. De vergadering is toegankelijk voor alle R. K. Technici. Voor inlichtingen kan men zich wenden: Madoerastraat 3, Haarlem (N.) De afdeeling Haarlem van dezen bond houdt een propaganda-actie-vergadering in de zaal van de sociëteit „St. Bavo" op Don derdag 17 November a.s. des avonds om half 9 uur. Bij deze vergadering zal de heer A. A. van Hamersveid, bondsvoorzitter, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, spreken over de Resolutie van het Congres te £eist over de invoering van de werktijdenbe sluiten voor de winkels en de Rijkswettelijke regeling op de winkelsluiting. THERMOGENE--*^ Geboren: 10 November, d, van A. C. v Emmerik-Nooij. d. van N. Neelen-Faber. 11 November, z. van T. Rosman-Bartels d. van A. A. Oldersom-v. d. Hidde. z. van C. v. Eeden-Adelaar. 12 November, z. van C. J. de Beer-de Wolf, Overleden: 11 November, K. v. Dorsten, 56 f„ Prinsen Bolwerk. E. P. N. G. Lombaers, 65 j., Wouwermanstraat. J, Vermeulen, 71 j., Nassaulaan. De Commissaris van politie te Zutphen geeft in overweging bij hem inlichtingen sa te -winnen voor men handelsrelatiën aan gaat met: HENDRIK LAMMERTINK, geboren te Wierden 28 Augustus 1894, wonende Fran- kesteeg 11, te 'Zutphen; en ELIAS COHEN, geboren te Zutphen 24 Juni 1884, wonende Frankestraat 12b te Zutphen, kooplieden in oudheden. Door de Nederl. Unie van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is bij de politie-autoriteiten vergunning aangevraagd, om in den nacht van Dinsdag op Woensdag, een nacbtvergadering voor de chauffeurs te kunnen houden. Op deze vergadering zullen dan de diverse acties o.a. die bij de Brockway Mij. en verder die voor een ver beterde standplaatsregeling worden be sproken. Ook de kwestie van de giftige gas sen in de autobussen met het resultaat van het onderzoek zal behandeld worden. Het hoofdbestuur zal op deze vergadering ter bespreking der actie bij de Brockway tegen woordig zijn. Op verzoek deelen wij mede, dat onder het laatste verslag van de uitvoering der der Mandopneclub „St. Lucia", de onder- teekening „Frans Meijer" wegviel. In dronkenschap. Op 17 September j.l. werd J. A. v. G. gearresteerd wegens dronkenschap. Hij ver zette zich tegen den agent en liet het daar niet bij, maar voegde den politieman enkele beleedigingen toe, waarom hij vandaag voor den politieman moest verschijnen. Hij was echter zoo dronken geweest, dat hij zich niets kon herinneren. De Officier meende dat de omstandigheden een zware straf mo tiveerden en vroeg een gevangenisstraf van 8 dagen. De politierechter luisterde naar den man, 'die moet werken om zijn moeder te onder houden en legde ditmaal nog een geldboete op van 30. Benlen. Bij C. J. J. K, kwamen op 13 September eenige veldwachters om haar zoon te arres teeren. Zij uitte haar ongenoegen over dat bezoek door te verklaren dat de veldwach ters beulen waren. De politie-beambten zei den hun plicht te moeten doen en deden hun werk. Voor den politierechter verklaar de K. dat zij niet gescholden had, maar alleen gezegd, dat beulen" ook hun plicht deden". Zij had enkele getuigen a décharge meegebracht, maar deze bleken niets van het geval gehoord of gezien te hebben. Overeenkomstig den e-'scb werd zij wegens eenvoudige beleedigihg veroordeeld tot 30. boete. Bedreiging. Vervolgens stond terecht de koopman J. C. T. wegens bedreiging. Op 13. Sept. j.l. hoorde de heer J. S. zijn huisschel had over gaan. Bij het openen van de deur vond hij daar T., die zeep te koop aanbood. De heer S. zeide niets noodig te hebben en vroeg T, voortaan niet zoo luidruchtig te schellen. T. trok zich dat sterk aan en be gon te schelden en vloeken, zoodat de zoon van den heer S. naar beneden kwam om zoo noodig te helpen, T. trok een mes en beloofde vader en zoon dat wapen over hun gezicht te halen. Hij zeide dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. Hij was bang dat zij hem over het hek wilden gooien, zijn zenuwen werden hem de baas en om zijn vermeende aanvallers af te houden, trok hij zijn mes, Geen haar op zijn hoofd dacht er aan het mes te gebruiken, het was bovendien buitengewoon bot. De Officier vroeg, met het oog op het feit, dat T, reeds 21 keer is veroordeeld, een gevangenisstraf van 14 dagen. Het von nis was c ai.sluidend. Zondagmiddag gaf het ensemble van Eurythmisten van prof. Rudolf Steiner uit Doinach een voorstelling in den Stads schouwburg te Haarlem. Vooraf werd een korte verklaring gege ven vMi de beteekenis der Eurythmie, die wellicht niet voor allen overbodig was. Dt inleider wees oo het onderscheid van Eurythmie en Dans. De laatste maakt nml. de persoonlijke gevoelens zichtbaar; is als een gordijn tusschen muzieken publiek, een vrije interpretatie van den muzikalen inhoud. De Eurvthmie echter die zich niet alleen richt tot de muziek, maar ook tot het gesproken woord, streeft er naar, de muzikale, onzichtbare liin tast baar te maken, de innerlijke beweging en de struc tuur. Deze nieuwe kunstvorm is dus meer abstract en vraagt meer om muzikaal dan om litterair gevoel, is meer vergeeste lijkt. Waar men over muziek kan spreken door vergelijkingen, is- het vriiwel onmoge lijk eurythmie met woorden te benaderen, daar deze nieuwe vorm o.i. sedert de mid deleeuwen geen antecedenten heelt. We mcenen echter, dat ook de spelers uit het Grieksche drama wel degeli;k eurythmister. waren. Dat deze beweging belangstelling en groote waardeering verdient, is zeker, en dat men nog kortelings hoorde beweren, dat eurythmie te verstandelijk is om kunst vorm te zijn, is onzin, omdat men evengoed zou kunnen zeggen, dat een sonate van Mozart te verstandelrk is, omdat deze een Icgische structuur heeft en het litteraire ef fect» mist. Van de uitvoering te Haarlem ging een Ten Stadhuize werd heden aanbesteed het vochtvren maken van de woningen van Rosehaghe. Ingeschreven werd als volgt; W. Saeijs f 50.448; VerheVdt Smits 41090; Gébr. Broertjes 53.400; Firma de Jrger 51.844: Firma Martens Zoon 51.680; Kroon van Diest 40.000; Jacq. Klerk 50.948: G. P. Hetem 40.500; J. W. v. Santé 51.120: Broersma 51.750; v. Deursen 45.300; D. v. Buuren, Bloe- mendaal f 38996. „HET GEHEIM", Tooneelspel in vier bedrijven va-n Edmond Gur.au d, door de N.V, „Het Schouwioonee!' Over het geheel genomen kunnen wij de keuze van het stuk geen bijzonder geluk kige noemen. Behoudens, dat het eerste bedrijf zoo leeg is aan inhoud, als een be drijf maar zijn kan,beletten de nog al lange, helaas noodzakelijke, dialogen een viot verloop. Problemen heeft de schrijver zich niet gesteld, bij het schrijven va# dit tooneel spel, Een vader, die zelf geen kind bezit uit zijn huwelijk en het kind van zijn vrouw volkomen als zijn eigen zoon behan delt en liefheeft, ziet na vier-en-dertig ja, hoe deze zoon, als hij het geheim te weten komt, reusachtig opstandig wordt, alle ouderliefde miskent, en als hem dit wordt verweten, de schuld op den grooten oorlog werpt, waarin hij heeft meegevoch ten en welke hem, naar zijn zeggen, een beest gemaakt heeft. Hij schijnt nog niet volkomen getransformeerd te zijn, want hij neemt aan het slot van het stuk weer dienst bij den oorlog tegen de Chineezen, Voila! Ko van Dijk maakte van den vader, dr. Flessier een uitstekende creatie en, door dat hij zich geheel gaf, wist hij werkelijk een sfeer te scheppen, welke noodig was, om de zakdoeken in de zaal te voorschijn te laten brengen. Germaine d'Aguson (Jeanne van Rijn), de verloofde van het „beest" speelde sterk geforceerd en hier en daar zelfs irritee rend-aanstellerig de rol van het süsse dweepzieke meisje. Jean Plessier, de zoon (Jaap van der Poll), was in zijn stugge, onsympathieke riol goed, terwijl Lise v ,d. Poll-Hamchen, als berouwhebbende, ontaarde moeder wei voldeed. Co Balfoort was in alle opzichten de praatgrage caféhouder en zuiderling, terwijl van de bijrollen gemaakt werd wat er van te maken viel. Het bescheiden publiek was royaal met applaus voor de spelers van dit. voor vol wassenen bestemde spel. De Vereenigïng Kindervoeding begon deze week weder haar wintertaak en reikte aan warm voedsel uit Maandag 178, Sïï.g ?01, Woensdag 211, Donderdag 206, Vrijdag 209 en Zaterdag 195 porties. De naam van Jaap Stotijn, den hoboïst, schijnt een wondere uitwerking te hebben gehad: een aantal bezoekers, als wij zelden in het concertgebouw aanwezig zagen op concerten, was samengestroomd. Zijn spel gaf te genieten in het hobocon cert van Handel en in de fijne pastorale van Saint-Saëns. Verrukkelijker prestatie intusschen bereikte deze kunstenaar in de obligaatpartijen der aria's van Bach. De stem van mevrouw StotijnMolenaar is voor Bach niet toereikend, hoezeer ove rigens haar sopraan-geluid goede kwalitei ten bezit. Beter en meer kwam haar stem tot haar recht in de vijf geestelijke liederen van B. v. d. Ligtenhorst Meijer. George Robert gaf bij het vele het goede: de derde sonate (dmineur) van Bach, Pré lude et Fugue van Saint-Saëns en Fête- Dieu van Hendrik Andriessen, Vooral op het werk van Andriessen was onze belang stelling gericht. Wat van de andere wer ken gedeeltelijk geldt, mag zeker als sto rend voor Andriessen's werk worden aan gemerkt: de te kleine ruimte van het con certgebouw, te klein voor het machtige orgelgeluid. De begeleiding van Robert op het orgel was meesterlijk, bijzonder in de vertolking van het werk van Saint-Saëns. Op den Rijksweg te Santpoort reed Za terdagavond ongeveer 7 uur een slecht verlicht motorrijwiel. De bestuurder zag daardoor niet den voor hem rijdenden brood- wagen van den heer L. P, uit IJmuiden- gjoote ontroering uit en we meanen ons Oost. Op het laatste moment w:st hij door van detailcritiek te^p*cti»n onthouden, zoo lang deze opmeulceliike kunstvorm ons nog niet voldoende eig" is- Naar wij vernemen is onze Directeur van Openbare werken, da heer Ir. L C. Duraont, lijdende aan bronchitis. In de laatste dagen gaat de toestand echter naar wensch voor uit. forscbe wending van het stuur een botsing te voorkomen. De duoriider stiet toch tegen den wagen en werd licht gewond, terwijl ook het motorrijwiel niet meer geheel in orde bleek. Morgen, Dinsdag, des avonds om half 9, heeft in de Kringzalen aan de Jansstraat een reciteer-wedstrijd plaats. Verschillen de prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. De Haarlemsche gemeentebegrooting dienst 1928, verscheen Vrijdag, toen de be grootingsdebatten in den gemeenteraad van Rotterdam volap aan den gang waren. Ver schillende gemeente besturen hebben dat ge meentelijk document al kant en klaar ter goedkeuring bij Gedeputeerde Staten inge zonden en deze week begint het begroo- tingsfestijn ook in Amsterdam. Naar wij van Amsterdamsche collega's hoorden, hebben zij aldaar de perstribune voorloopig voor zestig begrootingszittingen ingehuurd. Erg vroeg is de gemeentesecretarie van Haarlem dus niet Het zal 23 November worden voordat de begrooting in de afdeelingen wordt behandeld en pas Januari ver over den wettelijk voorgeschreven tijd dat zij in openbare behandeling komt. De aan bieding der begrooting is vertraagd, doordat de financieele gevolgen voor zoover be kend van de grenswijziging in deze be grooting moesten worden verwerkt, luidt 't voor de late aanbieding overigens niét erg overtuigende excuus van B. en W. Laten wij over deze niet erg gevaarlijke vertraging een spons halen en op beter hopen in vol gende jaren, „Tal van financieele gevolgen der grens wijziging staan nog niet vast; met name de de schadevergoedingen, door de verkleinde gemeenten ingevolge de annexatiewet ge vraagd, zijn nog niet vastgesteld." Aldus B. en NV. in de me de deeling aan den Raad. Dientengevolge, zoo deelen B. en W. mede, konden wij nog niet met juistheid alle lasten ramen. Door de grenswijziging is het beeld, dat de begrooting dit jaar van Haarlem, geeft dus ietwat onzeker en ook voor ons is de de grensuitbreiding van Haarlem, dat het ons niet zoo gemakkelijk is als andere jaren een zuiver inzicht te krijgen in den finan- cieelen toestand van Groot-Haarlem Gewoonlijk lijken gemeentebegrootingen elk jaar veel op de voorafgaande, en de ge- wiektste krantenman heeft dan maar een aantal cijfers van opeenvolgende jaren met elkaar te vergelijken cm zich als regel een oordeel te kunnen vormen omtrent de min dere of meerdere rooskleurigheid van de gemeentelijke huishouding. In deze nieuwe begreoting met haar voor het meerendeel spiksplinternieuwe cijfers, zijn zooveel pos ten, die men gaarne eens nader onder de oogen ziet en bestudeert, zooveel getallen, die een nadere toelichting behoeven, dat het zelfs aan een bekwamen accountant moei lijk zou vallen, in twee dagen een oordeel te vellen, dat hij, zich bewust zijnde van zijn verantwoordelijkheid in dit opzicht, een groot lezerspubliek zou durven opdringen. Wij hopen, dat ons gemeentebestuur ons wederom, waar zulks mogelijk en oirbaar is, de inlichtingen zal willen verschaffen, welke zij zullen vragen, maar onze onkunde daar mede vergunt ons voor heden slechts een globalen indruk vast te leggen, óver de toe komstmogelijkheden van Groot-Haarlem. De eindcijfers der Haarlemsche begrooting zijn ongeveer anderhalf millioen hooger dan die van verleden jaar, dan die van Klein- Ilaarlem dus. Als men rekent, dat de Scho- tensche begrooting voor 1927, krap aange houden, ongeveer 1.300.000 beliep, dat de begrooting van Spaarndam ongeveer twee ton gouds bedroeg, dat van de gemeente Heemstede ongeveer een derde der bevol king naar Haarlem over ging en dus van die begrooting, ook een derde op de Haar lemsche dient te drukken, dan blijkt daar wel uit dat de in Mei begonnen concentratie van gemeenten een bezuiniging op de be trokken gemeentelijke administratie betee- kend heeft, die nog al aanzienlijk is. Veilig mag worden aangenomen, dat de bezuiniging eenige tonnen gouds bedraagt. In die Haarlemsche begrooting toch dat vergete men niet zijn ook alle lasten begrepen, die Haarlem door de grenswij ziging op zijn budget heeft gekregen, zoo als de wachtgelden en loonen van, uit de geannexeerde deelen overgekomen, ambte naren en beambten, de rente en aflossing, ook van die der andere gemeenten overge nomen schulden, waarvoor Haarlem verant woordelijk is; zelfs is in de gemeentebe grooting een bedrag geraamd, dat Haarlem zal moeten uitbetalen als schadevergoeding aan Bloemendaal, Heemstede en Haarlem- mei-liede. De Haarlemsche begrooting laat dus den toestand wei eenigszins overzien en B. en W, deelen mede dat de vereffening van al die lasten, zal kunnen bereikt worden met handhavind van hqt belastingpercentage op 114 pCt. Wij nemen natuurlijk aan, dat deze verwachting van B. en W. vervuld zal wor- e.nbebben immers geen reden aan de juistheid van haar mededeeling te twijfelen. V/aarom ook zou de mededeeling onjuist zijn? B. en W, hebben nu eenmaal alle reden om de begrooting niet zoo bijsfer gunstig voor te stellen. Dat is een tactiek van elk college van B. en W .en van eiken wethou der van Financiën, die in onzen tijd zijn taak gced begrijpt. Hij moet den toestand zoo somber mogelijk voorstellen om ziin ge meenteraad, die altijd tot royaliteit 'in het doen van uitgaven geneigd is tot zuinig heid aan te manen. Welnu de taak van onzen wethouder van Financiën zou in dit opzicht nog gemakkelijker zijn geweest, in dien hij een percentage van 2 pCt. jn u;t_ zicht had gesteld. Een menschkundig wet_ houder, als de heer Wibaut in Amsterdam, heeft dit middel ook herhaaldelijk .toege past, althans zoo scheen het. Toch stelt onze wethouder zich tevreden met een percen tage van 1/4 pCt. aan te kondigen. Wij heb ben dat voorloopig als juist te aanvaarden. Een wethouder heeft in den regel nog wel gerekend met een of anderen meevaller. Ook deze wethcuder rekent daarop, n.l. op een meevaller uit den dienst 1927, Maar men stelle zich bovendien eéns voor, welk figuur onze wethouder zou maken als hij zijn per centage zou moeten verheogen. Dan kon hij werkelijk beter riskeeren, later zijn percen tage terug te brengen van 2 op 1/4 pCt. zoo als zijn collega Wibaut in Amsterdam dat deed. Niemand heeft dus recht vooralsnog aan de mededeeling van den wethouder te twij felen en wij doen dat ook niet. Is een percentage van 154 voor Groot- Haarlem nu gunstig? Is het in overeenstem ming met de verwachtingen, die men van de grensuitbreiding mocht koesteren? Sommigen zullen zeggen, dat het tegen valt; de ingewijden zullen van oordeel zijn, dat het meevalt. Er zijn er niet het minst in de buiten gemeenten die meem»-' dat Itaarlem er, wat de belastingen bet-alt, met de grens wijziging glad bovenop is gekomen. Vooral ook veel Haarlemmers die zich van annexa tie gouden bergen hadden voorgesteld, zij zullen teleurgesteld zijn, omdat de belasting verlaging zich dit jaar nog zal bepalen tot verlaging van de opcenten op de personeele belasting en eenige verlaging van opcenten op de vermogensbelasting. De inge wijden echter zullen zeggen dat 154 pCt. best meevalt. Zij toch weten, dat Haarlem in de laatste jaren alleeij een lager be lastingpercentage heeft kunnen handhaven door uit de bedrijven zooiets van acht ton gouds te putten; zij weten, dat, ware de grenswijziging niet tot stand gekomen, het Haariemsche belastingpercentage nu aan zienlijk had moeten stijgen. Zoo bezien is het voordeel hier dus, dat de belastingen nu niet verhoogd behoeven te worden. Maar nog meer waardeering zal dit resultaat heb ben bij degenen, die de toekomst voor Haarlem allesbehalve rooskleurig inzagen om de groote lasten, die door de annexatie op zijn schouder worden gelegd, door haar op te schepen met minder draagkrachtige ge meenten als Schoten en Spaarndam en door de enorme bedragen aan schadeloosstellin gen, die aan omliggende gemeenten moeten betaald worden. Een percentage van 154 pCt. blijft intus schen hoog, veel te hoog voor een gemeente als Haarlem, die ligt naast gemeenten als Heemstede en Bloemendaal met lage be lastingen en mooie omgeving, die de wer king van zuigpompen op de ingezetenen met groote inkomens van Haarlem hebben. Het is te hoog omdat er nog zooveel an dere belastingen ook op de Haarlemmers drukken. Teveel is b.v. de belasting op de Bedrijven. Wie intusschen een vergelijking maakt tusschen de lasten, die op Haarlemmers wegen en die, welke Bloemendalers torsen, moet daarbij rekening houden met de ge zamenlijke lasten, die onze naburen hebben te dragen. Niet alleen met de directe belas tingen die zij opleveren. Dan dient men te overwegen b.v. dat de Bloemendaler voor een K.W.U. electriciteit 35 cent betaalt en de Haarlemmer slechts 25. Dat is jaarlijks een groot verschil. Gesteld eens, dat dit ge- wenscht ware, en Haarlem zou ook 35 cent voor een K.W.U. electriciteit vragen, dan zouden daarmede de inkomsten van Haar lem met niet minder dan ongeveer 7 a 8 ton gouds verhoogd worden. Daarmede zou den heel wat Haarlemsche belastingen ver licht en afgeschaft kunnen worden. Men verlieze dat niet. uit het oog als men nare kent wat in Bloemendaal moet worden be taald door de ingezetenen. Maar nóg eens herhaald: een percentage van 154 is te hoog voor Haarlem. Dat het Öit jaar op dit peil is gehouden stemt tot op zekere hoogte tot vreugde, omdat in de volgende jaren Haarlem's lasten belangrijk verlicht zullen worden. Zouden wij in deze verwachtingen te optimistisch zijn? Wij hebben indertijd op de wenschelijk- heid gewezen, dat Haarlem zou worden tege moet gekomen in zijn lasten en wezen daar bij op de wenschelijkheid van wettelijke maatregelen inzake samenwerking tusschen naburige gemeenten en op 'n betere finan cieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten. Was dit toen nog toekomstmuziek, wie nu even rondluistert is in dit opzicht, na het bekend worden van de troonrede vooral en de latere verklaringen van Ministers, heel wat hoopvoller gestemd. Door de regeering is heel wat in uitzicht gesteld, wat Haarlem ten goede zal komen!. Elke wette lijke maatregel, die hier wordt getroffen, zal vooral Haarlem ten goede komen en waar het percentage in de meest ongunsti ge omstandigheden dit jaar op 154 zal kunnen gehandhaafd worden, lijkt ons de toekomst zeer hoopvol. Elke maatregel, die wordt genomen, zal Haarlem nader kunnen brengen tot wat een eindspurt voor onze ge meente-politiek moet zijn: een belasting, die cle belastingen van Bloemendaal en Heem stede benadert. Is dit bereikt, dan wint Haarlem het in aantrekkelijkheid van onze naburen en gaat het een goede toekomst tegemoet. Wij gelooven, dat velen ons met dit be toog niet van te groot optimisme zullen be schuldigen. Van ons gemeentebestuur zal op de regee ring aandrang moeten uitgeoefend worden, „m de aangekondigde wettelijke, maatrege len doorgevoerd te krijgen. Ons gemeente bestuur moet dat doen, omdat het een van 3e middelen is, die Haarlem's toekomst kun nen verzekeren en dus behoort dal tot zijn taak. Dat begrijpt ons gemeentebestuur ook, blijkens zijn nota op de begrooting. En nu \-0men wij aan een passage, in het raads- stukje van B. en W. dat ons zeer veel ge noegen heeft gedaan. Een belangrijke vraag, die ons bij de voor bereiding van deze begrooting heeft bezig gehouden is deze, langs welken weg onze gemeente zich in de toekomst zal dienen tc ontwikkelen, schrijven B. en W. Wie zich herinnert, dat wij in Augustus j.l. reeds het volgende schreven: „de eerste begrootingsdebatten zullen, hopen wij, oe groote lijn aangeven, waarin de blcei van Groot-Haarlem verzekerd wordt; met z oré diene deze richting te worden vastgesteld." Men zal begrijpen, dat ons die uitlating van B. en W. zeer toelacht. Wij stellen ons de zaak zóó voor", schre ven wij in Augustus, „dat bij de a.s. begroo- ting ne zaak door de raadsleden wordt aan gesneden en dat, na een gezonde gedachten- wisseling, de kwestie verder als stuc'ie- object in handen wordt gesteld van B. en W. of van een commissie uit den Faa,d a! of n'e* aanfievuld met vooraanstaande inge zetenen Dat willen ook B. en W. blijkbaar. Wij mogen wel verklappen, dat daarover sinds eeni|e weken een enquêtte wordt gehouden bij vooraanstaande Haarlemmers om een antwoord te verkrijgen op de vraag: Hoe meent gij. dat de bloei van Groot-Haarlem het best kan worden bevorderd? Wij hopen door de publicatie van de antwoorden op deZe vraag> Haarlem en onze gehecle strot' ten goede zal komen en verblijden ons, dat deze enquette het denkbeeld van B. en W dekt* Zeker de eerste indruk van deze eerste begrooting van Groot-Haarlem had fleuriger kunnen zijn; eenige jaren geleden hadden wij van deze Eerste Begrooting ook hooge verwachtingen. Maar sinds wij met zeker heid wisten, wat de grenswijziging ons in werkelijkheid zou opleveren, waren onze verwachtingen niet strak gespannen. En onder die omstandigheden, valt de begroo ting mede: le. omdat B. en W. zich een wijze beperking in de uitgaven hebben op gelegd: 2e. omdat het belastingpercentage, alhoewel nog hoog, hoop geeft, op een mis schien reeds het volgend jaar verder door te voeren belastingverlaging; 3e. om de frissche denkbeelden van B. en W„ die blijkbaar met eerbied afdwingende voortvarendheid en van goeden burgerzin getuigende vast beradenheid van plan zijn om Groot-Haar lem een mooie toekomst te verzezkeren en niets na te laten wat dit zou kunnen bevor deren. En Haarlem bezit een stel wethouders, dat dit einddoel met gemak kan bereiken. Mogen zij daarbij geholpen worden door een verstandiger Gemeenteraad! Het stemt hoopvol, dat ook daarin zeer knappe en degelijke elementen zitten, die, zonder kie zersgunst na te jagen, uitstekend het waar achtig algemeen belang behartigend, Haarlem aan een schitterende toekomst kunnen helpen. Dit is onze eerste indruk van deze be grooting! het elftal, terwijl in 'ie voorhoede de Enk»* buiten opviel. Bij de geel-zwarten waren de beide backs prima, terwijl voor de rust de vleugelspeler» keurig spel te zien gaven. Het binnentrio schoot dit keer niet zoo zuiver als vorige malen. Er werd echter door alle speler» hard gewerkt en dat vergoedde veel. Nog een klein rukje jongens en.... Het vierde elftal is de verzinking id boven. Met een geheel gewijzigde opstelling verschenen zij in het veld tegen Geel-Wit 3, en doorboorden maar eventjes tien maal het Geel-Wit doel. Zoo volhouden jongens, jullie hebt nu gezien wat enthousiasme vermag. Als er in de komende wedstrijden ook zoo gespeeld wordt, behoeft er niets meer ver* loren te worden. Wij zullen zien! - ,HENK". Wij mogen niet zeggen, dat de afwezigen Zaterdagmiddag ongelijk hebben gehad, want al waren zij gekomen, de toegang zou hun geweigerd zijn, om de afdoende reden, dat er voor hen geen plaats meer was. Van boven tot onder was Zaterdagmiddag de gemeentelijke concertzaal met jong volk en ook anderen gevuld, om de opvoering bij te wonen van het Operettesprookje De Ge laarsde kat door het Nederlandsch jeugd- amusement, onder leiding van Joh. St. Vr.: 1. Hoeveel vergoeding en onder wel- ken vorm krijgen de Eerste Kamerleden deze per vergadering? 2. Op 26 November kwam de Eerste Kamer bijeen voor beëedig'ng van een griffier als eenigst agsnda-nummer. Wordt dit als een vergadering beschouwd, waar voor bovenbedoelde vergoeding gegeven wordt? 3. Staat niet in het Reisbesluit, dat de uitgaven inderdaad gedaan moeten worden (of zijn) om van Rijkswege daarvoor ver goeding te kunnen erlangen? 4. Indien de vergaderingen der Eerste Kamer geld aan het Rijk kosten, verdient het dan geen aanbevel'ng te zorgen voor een belangrijke agenda? Antw. 1: Voor reis- en verblijfkosten wordt per zitting 20.toegekend. 2: Hpt is ons niet hekend of deze ver- gi ;ng vergoeding is toegekend. Het is r.aïuurlijk mogelijk, dat stemmige bijeen komsten vjan de Eerste Kamer niet als vergaderingen worden beschouwd, in den zin van het reisbesluit. 3. In het algemeen is dit wel zoo. Ka- bergen. Er is volop genoten door het 1 Izir.c bieden di grut en de ouderen genoten om hen. De 1 - voering was behoorlijk verzorgd, n.car enl els n acteurs zullen moeten leeren wat harder te bedoelde vergoeding niet in gewone om- spreken, want achteraan in de zaal werd ver van het gesprokene bitter weinig vernomen, de koning en de prinses en ook de gelaarsde kat vervulden hun rollen goed en waren wel de beste van het ensemble. Wat spreken die soort opvoeringen toch sterk tot de jeugd. Wat was zij b.v. onder den indruk van het overlijden van den vader en hoe opgetogen toen eindelijk de ontknooping van het ver haaltje kwam door het huwelijk van de prin ses Het glanspunt van den middag was in het derde bedrijf de komst van St. Nicolaas. De kleinen leven alweer volop mede, nu het tegen St. Nicolaastijd loopt. St. Nicolaas, daar bij geholpen door zijn knechts en den nar, overhandigde in hoogst eigen persoon een verrassing aan de jeugdige bezoekers, hun belovende met zijn naamdag nog veel meer te zullen brengen. Dat bezoek van den goeden Sint vormde zeker niet de minste attractie van dezen middag. De surséance van betaling aan de N.V. Gebr. Grootes verleend, loopt 30 dezer ten einde. Naar wij vernemen, zal verlen ging van de surséance worden aangevraagd. Secr.: W. L. de Zwager, Vooruitgangstr. 79 De Leidsche victorie-stemming is na al wat gezakt. En 't is niet meer dan natuur lijk, dat we thans onze aandacht weer aan wat anders gaan wijden. Wij vragen dan nu de belangstelling en aller mede werking voor een H. Mis, die ingevolge ons reglement, éénmaal per jaar moet wor den opgedragen. Dit jaar zal dat gebeuren op Zondag 4 December, des morgens half negen in kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat. De H. Mis wordt opge dragen door onzen Geestelijken Adviseur Pater Esser O.E.S.A. Nadere mcdedeelin- gen over deze H, Mis volgen nog wel. Nu nog wat anders. De triomfkreten van „Ursus" keurploeg zijn reeds verder doorgedrongen dan we durfden denken. Een buitengewoon prettige en eervolle onder scheiding is dan ook de uitnoodiging van de Beverwijker Roomsche turners" om de bekroonde nummers van Leiden* op hun uitvoering te demonstreeren. 't Is niet de eerste maal, dat we in Beverwijk optre den. Men waardeert daar blijkbaar wel het bezit van een kraertige gymnastiek vereniging!! Enfin, geen zwartgallige beschouwingen. Het vertrek is bepaald op Donderdag avond kwart over zeven, van het Kenne- merplein. Zijn er soms liefhebbers om mee te gaan. ze zijn welkom. Een volle zaal beteekent voor de Aardbeienmenschen ook een krachtig leyenü Tot Donderdag!! Secretariaat: Spaanschevaartstraat 90. Uitslagen van gisteren: Wilskracht 2T.Y.B.B. I »rr, afgek. Tndia I—T.Y.B.B. II idem T.Y.B.B III—B.S.M. II 2—1 T.Y.B.B! IV—Geel-Wit III 10—1 4. Deze vraag is eigenlijk niet voor be antwoording vatbaar in de Vragenrubr'ek. Wij zullen ze aan den betrokken redac teur doorzenden, pm re eventueel in een afzonderlijk artikeltje te behandelen. MAANDAG 14 NOVEMBER. Middenkoersen Zaterdag Heden opening Staatsleeningen, 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 454 Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 454% N.-lod. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij- Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl- Kunstzijde Oude Philips Icdustr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw, Boeton Mijnb Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Robber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine preL Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen Southern Rails Union Pacific Wabasb Sniker. H. V. A. De Amsterdamsche terreinen hadden het Java Cultuur in de afgeloopen week gevallen hemelwa ter niet kunnen verwerken, zoodat zoowel het eerste als het-tweede elftal gedwongen rust kregen. Jammer, want het was gisteren ideaal voetbalweer! Het derde elftal ontving zijn ernstigste concurrent B- S M. 2 en dat het er gèspan- nen heeft blijkt wel uit den uitslag. Met 2—1 zegevierden de kranige boys die nu met 12 punten uit 6 wedstrijden onbedreigd aan den kop gaan. De scheidsrechter was Weer eens niet verschenen, jeen g veel voorkomend ver schijnsel in de vierde klasse!) zoodat de wedstrijd geleid werd door den heer Mar- chand, die zich verdienstelijk van zijn niet moeilijke taak kweet. Voor de rust waren de boys sterk in de meerderheid, doch het duurde nog geruimen tijd, alvorens Bakker de score voor de boys opende met een listig schot. Even voor rust vergrootte v. d. Berg raet een hard schot den voorsprong. Na halftime waren de par tijen aan elkaar gewaagd en toen v. Zijver- den den achterstand verkleinde leek het er op, dat de boys gmgen verliezen. Fut en Huyboom stonden echter een so lide Parte backen en gaven de B. S. M.- voorhoede geen schietkans. Ook de geel zwarten wisten het vijandelijk net niet meer te Vs' zoo^at de boys een zwaar be- vochte overwinning konden boeken. b. b. M viel zeer mee en speelde een goode partij. De achterhoede met den doel man aan het hoofd, is het sterkste deel van Piolongatls 138 145 1 150 1 239 302 b 533 318J 2534 310% 1554 207| 106f 81 80J 1 44 771 100" 2224 197" 1601 1964 415% 37"/„ 'is Medegedeeld door MAANDAG 14 NOVEMBER. Eerlijn Fa")« Brussel Lenden Zür'ch Rome Madrid Ween en New-York (cable) p'sag Warschau Bieden 59.10 9.70 34-50 12.07 47.75 13.40 42.10 35.20 2.47V, 7 .30 27.— Kopenhagen I 66.35 Oslo Stockholm 65.35 66.65 Laten 59.20 9.60 34.60 12.08 47.85 13.50 42.20 35.40 2.4854 7.40 j-o.. 66^45 65.50 66.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2