Veertiendaagse!) Beurs-Overzicht 40. AAN DE WEEKABONNE'S DE SPAARNE-BANK 1 ABONNEMENTSGELDEN STEEDS OP MAANDAG POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe zegels. INGEZONDEN. VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN, R.-K. S. V. „SantDoorl" R, K. V. V. „D. S. S." BILJARTEN. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. Nieuwe slachtoffers van de iepenziekte. 8.664 721 6.160 428 S 4.142 258 225 938 117 333 1.486 10.548 6.705 6.219 5.015 2.813 1.916 458 15 1.625 138 386 47 1.C90 105 484 189 1.080 151 MARKTNIEUWS. \vij verzoeken onze Week-Abonné's beleefd de niet Dinsdag of nog later aan onze bezor gers of agenten te voldoen. Het geeft in onze administratie groote ver traging, wanneer de gelden niet optijd vol daan worden. Administratie NIEUWE HAARL. COURANT. Afrika- Zuid-Afrikaansche Unie Nieuw type- portzegels 2 p. lila en zwart. Australië. (Confederatie) type koning George 2 p. bruin-rood. (1 sh. 6 d. blauw). De Canberra- zegel is uit koers. Britsch-Honduras. 2 c. rood waterm. C. A. schrijfletter veel voud. Bolivia. Verschenen zijn, in afwachting van de defi nitieve serie, 2 portzegels van 19191921) met den opdruk 1927 5 Centavos, de 5 c. op 1 c. rood en de 10 c. op 24 c. paars. Oplaag 50.000 exemplaren. Duitscbland. Type 1926 waterm. B. tanding 14 5 pf. licht groen. De geldigheidsduur van de opdrukken voor het intern, arbeidsbureau is tot einde Novem ber verlengd. Egypte. 1 m. oranje met de beeltenis van koning Foead. Estland. 40 m. donkerblauw-donkerbruin. Ten bate van het „comité tot herdenking van den Estlandschen vrijheidsoorlog" is een serie van z.g. toeslag-zegels uitgegeven de 5 5 M. 10 -f 10 M.12 12M.;20 20 M. en 40 40 M. De eerste drie waarden hebben het gewo ne formaat, de twee-laatste zijn rechthoekig, De oplaag is 500.000. Zij blijven tot 15 Janua ri a.s. in koers. Fransche Koloniën. In de Fransche koloniën zijn enkele nieu we opdrukken verschenen van portzegels n.l. 2 en 3 fr. Griekenland. Vliegpost (verschillende voorstellingen) 2 d. zwart, rood, blauw, groen en paars 3 d. zwart, rood, paars, groen en blauw, 5 d. zwart rood, blauw en paars, 10 d. Zwart, rood, grcJen, geel, paars en blauw. Honduras. 1 c. blauw, 2 c. rood. Italië. Verschenen zijn twee zegels 15 c. lila en de 35 c. rood. Voorts zijn er twee nieuwe waarden voor pakketpost 30 c. hel blauw en 60 c. rood. In de Italiaansche koloniën Cyrenaica, Eri- threa, Italiaansch Somaliland en Tripolis ver schenen de Italiaansche Volta-zegels met de respectieve opdrukken Cirenaica, Eritrea, Somalia, Italiana, Tripolitania, echter in veranderde kleuren n.l. 20 c. violet, 50 c. oran je, 1,25 1. blauw. In Lybië en Erithrea verschenen voor col- lis-postaux de 3 1. bruin-geel en 4 1. grijs zwart. Luxemburg. De aangekondigde nieuwe waarden zijn verschenen n.l. type 1926 25 c. bruin-grijs, 30 c. groen, 75 c. bruin, 90 c. rose, 1 Vi fr. blauw. Dezelfde zegels zijn verschenen als dienst- zegels met opdruk „officiel". Mexico. Dienstze,. -Is, getand, 40 c. paars, 50 c. bruingrijs. Paraguay. 1 p. 50 bruin met c. (type g) als opdruk I p. 50 bruin. Rusland. Van de jufcilé-uitgave v:rschenen de rood, 5 k. bruin en zwart, 14 k. blauw en rood, 18 k. blauw, 28 k. zwart-bruin. En voorts 1 k. oranje, 2 k. groen-geel, 4 k. blauw, 10 k. bruin (z.g. papier couché). Saargebied. De weldadigheidszegels van 1926 versche nen met opdruk 19271928 20 c. 4- 20 c. grijs-groen 40 c., 40 c. bruin, 50 c. 50 c. rood, fr. 1.50 fr. 1.50 blauw. San Marino. 50 c. lila, I 1. 25 blauw-groen 10 1. zwart. 28 Sept j 1 werden deze waarden uitgege ven ter herdenking van de inwijding van een cenotaaf voor de oorlogsvrijwilligers, gestor ven op het veld van eer De postzegels bleven tot 31 October 1927 in koers Tsjecho Slowakije. Zonder watermerk, tanding 9 '/2 60 h lila, 1 k carmijn tanding 14 bij 13 4 k paars. Venezuela. Type 19151923 40 c. blauw, 3 b.geel, 5 b. geel. Uruguay. 2 c. rood, 3 c. groen-grijs, 5 c. blauw, 8 c. rose, 20 c. lichtbruin. Portzegels 1 c. groen, 3 c. bruin-rood. Telegraafzegels 5 c. geel, 10 c. blauw, 20 c. groen, 50 c. rood. Zwitserland, De pro-juventute-zegels worden dit jaaf, zooals gemeld, aan de nagedachtenis van Pestalozzi gewijd. Uitgegeven worden de waarden 5 5» 5, 20 5, 30 10. De zegels zullen van 1 December 1927 tot 30 April 1928 in koers zijn. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE VOETBALDAG!! In de Krant van Vrijdagavond Hooggeachte „Afconnent" Lees ik in uw geducht artikel, Dat in walging neergepend. Aan de menschen moet beduiden,^ Dat de mooie „Roomsche Sport" Niet meer is een blij vermaken, Maar thans Zondagsarbeid wordt ZondagSarbeid; werd mij vroeger Op de leering al geleerd: Was alleen maar kwaad en zondig, Als er geld/werd uitgekeerd. Maar.... de mannen op dat plaatje „Werkten met gesloten beurs t Dat is juist 'n mooi beginsel: Ze zijn vol-bloed amateurs.... Voor den voetbaldag van Zondag Was de amino zeer* groot. Schoon t van Zaterdag op Zondag Steeds maar „pijpenstelen" goot!! Dat men, ondanks die misère, Toch Zijn beste krachten gaf Voor de Kathedrale torens; Is een feit: Ze moeten af!! En nu moogt GIJ stiekum mopp'ren, IK kijk dan naar den Plebaan En die zag ik 7onda« lekker Rij die „maniakken" sla?:n. D W. L. DE ZWAGER. Dat kan de inzender op „de leering" kooit geleerd hebben, Redactie, Haarlem, 14 November 1927. Hooggeachte Redactie, U sta mij toe, mijn geëerden opponent, den Edelachtbaren heer Klein, van een kort slotrepliekje op zijn laatste ingezonden stukje te mogen dienen. Met buitengewone voldoening nam ik kennis van 's heeren Klein's verzekering, dat de R. K. Raadsfractie het hoofd onzer Gemeente nog wel eens zal interpelleeren inzake ambtenaarsbenoemingen. Dat is ook de juiste methode en onge twijfeld meer effectvol dan de breedvoerigste critiek in een R. IC. Dagblad. Alleen moet dat „nog wel eens" vervangen worden door een „frequenter". Frappez et frappez toujours Ende versaeght nimmer Dat de anti-these tusschen de R. K. Staats partij en de R. K. Volkspartij nogal scherp is, stem ik gaarne toe (hoewel ik niet begrijp, wat het onderscheid tusschen de hoofdstad des Rijks en de brave gemeente Diemen daarmee te maken kan hebbenenfin omnis comparatio claudicat. Maar de R. K. Volkspartij heeft dan ook geen Mr. Van Wijnbergen, die zich onder de steil-Gomaristische dominé's even veilig op z'n gemak gevoelt als onder de Roomsche prelaten en die in den Heidelbergschen Catechismus even goed thuis is als in den Romeinschen dito. De R. K. Staatspartij oriënteert zich in hare practische politiek voor geen gering gedeelte naar de rationeele beginselen, neer gelegd in de door de hedendaagsche volge lingen van een zekeren Jan Calvijn gepredik te. Maatschappijleer 1) de R. K. Volks partij daarentegen aanvaardt daarin tot eenig richtsnoer de précieuse, beproefde, in de toepassing nimmer falende, scholastieke so ciaal-economische principen, zoo oud als de Kerk zelve en in onze dagen nog eens weer in scherper woord geformuleerd door ver-vooruitziende moraal-theologen als de Kardinaals Van Roey, Bourne, Von Faul- haber e.a. De R. K. StaatspartijMaar genoeg Het kan de bedoeling van mijn geachten opponent niet zijn, eene politieke polemiek te „ontketenen''. Ik dank den heer Klein, zeker mede namens belanghebbenden, voor zijne vriendelijke toezegging en wensch van harte, dat door eene als boven bedoelde interpellatie het beoogde doel volkomen worde bereikt. Aanvaard, hooggeachte Redactie, met be leefden dank voor de plaatsing, de verzeke ring mijner zeer bijzondere hoogachting. Uw meest d.w. JAC. VAN DIEMEN, Koolsteeg 3. 1) Men leide hieruit niet af, dat de R. K. Volkspartij zich zoude verzetten tegen sa menwerking met democratische orthodox protestanten. De onvergetelijke, te vroeg verscheiden Ds. Talma en P. van Vliet Jr., geestverwant van onzen Passtoors z.g., heb ben schitterend gedemonstreerd, even voor uitstrevend te kunnen zijn als de besten der onzen en der zonen van Marx. Eene Chfis- telijk-Democratische Coalitie-regeering, met een humaan, rechtvaardig en breedden- kend man als een Ds. Talma aan het. hoofd, zoude een zegen zijn voor ons Volk en de staatkundige Éénheid aller Nederlandsche Katholieken maar eene Éénheid op hoo- ger plan voor goed verzekeren. Naschrift. Wij hebben den laatsten tijd dezen geachten inzender bij zijn verzoek om plaatsing van zeer uitvoerige beschou wingen al zoo erg moeten te leur stellen, dat wij hem ditmaal de gelegenheid, om zijn hart te luchten, niet wilden onthouden. Wij doen dit echter niet dan met de waar schuwing, dat bovenstaand stukje wemelt van onjuistheden. Wij wijzen alleen maar op het totaal misplaatste beroep op buiten- landsche bisschoppen. Iedere Katholiek moet de leiding volgen van zijn eigen bisschop die naar tijd, plaats en omstandigheden de eenig juiste voorlichting en aanwijzingen geven kan. Dat is iets, wat de menschen van de volkspartij blijkbaar maar ,niet be grijpen kunnen. Na al wat wij hierover vroe ger echter geschreven hebben kan nu niet opnieuw polemiek daaromtrent worden toe gestaan. Redactie N. Hl. Ct. Vr. Hoe kan ik een jonge clivia het best aan het groeien krijgen? Antw. Clivia's groeien in wintermaanden weinig en moeten eenigszins droog en frisch worden gehouden. In het voorjaar en tijdens de zomermaan den meet men volop voedsel en water geven. Het duurt meestal 3 a 4 jaar en dan nog bij goede cultuur eer zij bloemen kan voortbrengen. Is uwe jonge clivia van een goed soort moederplant atkrmstig? Jonge clivia's van minder goede afkomst doet men beter te vernietigen en een beter en hoogstaand soort zich aan te schaffen. Vr. Hoe moet ik handelen met een palm die gele punten heeft aan de bladeren. \Pe plant staat in het licht in de kamer, waar ook de zon komt, en waar ook gaslicht is Ant Palmen in de woonkamer maken dik wijls doode punten. Oorzaak z:jn vaak droge temperatuur en afwisselende hooge en lage thermometerstand. Gebrek aan voedsel en te vochtige aarde, soms ook éénmaal te weinig verzorging a.an water op de potkluit kan de oorzaak zijn. Direct zonlicht is voor een palm riet gewenscht en Gaslicht is een ramp voor bijna al!e planten. Vermoedelijk is lit laatste wel de hoofdoorzaak Vr. Hoe kan ik het best Iicht-griize heeren slobkousen schoonmaken, zonder dat ze krimpen? Antw. schoon maken met oud wittebrood. Vr Per stoomboot „Prins der Nederlan den" is 8 November vertrokken een mijner familieleden naar Ned. Oost-Tndië. Plaats van bestemming is Ra'Tk-Papan eiland Borneo. Beleefd verzoek ik u mij te willen berichten, welke plaatsen hij aandoet en op welke datums? Antw. Wend u om inlichtingen tot de Mij. i Nederland", Scheepvaarthuis. Prins-Hen drikkade, Amsterdam, aan welke het schip behoort Vr. Ik heb een broeikas voor bet trekken van tulpenbollen. Hoeveel graden farenheit warmte moet er gemiddeld aanwezig zijn voor een snellen groei van de bollen. Half Januari plaats ik de kistjes met bollen er in Indien er een boekje verkrijgbaar is over het trekken van bollen, waar is dat verkrijg baar, gelieve mij een volledig adres op te geven. Antw. Als boekje voor tulpen trekken je aan te bevelen No. 71 van de serie „Weten en Kunnen" n.l. „Tulpen voor kamer en tuin" door J. F. Ch. Dix. bij eiken boekhan del verkrijgbaar. Is evenwel de bedoeling, 'om uit handekoogpunt hiermede te beginnen dan doet u beter om daarmede niet volgens een boekje te beginnen. De risico is daar voor te groot. Gaat u liever eenige bezoe ken afleggen bij bekwame tulpentrekkers, zie hoe zij doen en vraag hun verder alles, wat voor u van belang is. Vr. In mijn Chrysanten in de kas ver- toonen zich luizen. Hoe kan ik die doeltref fend bestrijden? Antw. Indien Chrysanten in een kas staan, kan u met rooktabletten luizen dooden of met een bespuiting van een oplossing 1 a 100 Phytophiline. Beide zijn verkrijgbaar bij handelaars in tuinbouwartikelen tn bij vele drogis'en Ge bruiksaanwijzingen zijn bij de middelen toe gevoegd. Vr. Ik heb in Januari ciclamen percicum gezaaid, die nu onder plat glas staan, maar nog niet voldcende bloeien. Wanneer nu de winter invalt, kan ik ze dan onder dat glas laten? waarin ik tulpen trek? Kunnen zij een natte warmte van 7580 graden verdragen? Wanneer ze onder plat glas moeten blijven, moet ik ze dan erg dik dekken? Antw. Cyclamen mogen in geen geval warm staan. In een kas waar tulpen,„ge trokken" worden is net veel te warm. In een kouden bak is het een te lage temperatuur althans na half October begin Nov. Een kas, waarin eenigszins verwarming, om over tollig vocht de weren en de tempertuur on geveer te houden 50 a 60 F. is de beste ge legenheid Cyclamen bevriezen beslist en u zal in een bak waar niet in gestookt kan worden slechte resultaten verkrijgen. Gaat u eens bij een bekend cyclamen- kweeker of bloemist, een kijkje nemen. Dat is uwe cultuur toch wel waard. Een goed overzicht plus gewonschte in lichtingen geven meer baat, dan veel ge schrijf. Vr. Kunt u mij meedeelen, of onder staande „Witte Kruis"-loten al zijn uitge loop? Serie 1792, no 48-1793, no. 48-1994, no. 18-1795, no. 48-1796, no. 48 en serie 2465, no. 42. Antw. Nog niet uitgeloot. HET AVONDFEEST BIJ H. B. C. Om 8 uur wordt het feest besloten met een meer intiemen feestavond. De groote zaal bimienkomend. treft ons de feestelijke stemming, voor den aanvang nog waf rumoerig, als gevolg van de over winning op Wilskracht. De zaal is feestelijk versierd met papie ren guirlandes Voor het tooneel een fraaie plantenversiering en vele bloemstukken. Maar wat voor H. B. C van nog grooter belang was, dat was de groote belangstel ling van ouders en genoodigden. De groote zaal was geheel gevuld. Om kwart over 8 opent de voorzitter de heer N. J. v. d. Linden, de feestelijke bij eenkomst met een welkomstwoord aan de aanwezigen, o.a. aan hen Geestelijken Ad viseur, kapelaan Hcskes, «.ien het zeker een genoegen moet zijn zooveel belangstel ling te zien voor deze vereenig,ng w; arvan hij den geestelijken leider is. Lij is verheugd .dat zooveel afgevaardigden van R.K. voet balclubs aanwezig zijn, ook voetballers die willen zijn in alles Roomsch, ook in de sport, die mede optrekken vooi ons schoone ideaal. Spr. zich richtend tot de ouderen," herin nert aan de oprichting van het H. V. V. nu 25 jaar geleden, en waarvan hij toen niet had kunnen vermoeden nu als voorzitter van wat van dit H. V. V. afstamde, tot de aanwezigen te moeten spreken. Maar het zal voor u. oude H. V. V.'ers een genoegen zijn thans H. B. C. te zien. Vervolgens schetst spr. de oprichting van Berkenrode. Zij hebben toen al gevoeld, dat wij als broeders in één geio-f ons hadden te vereenigen, ook als het de sport betrof. Toen door velen in het ongelijk gesteld en gehoord, moet nu erkend worden dat Gij gelijk had. Wal u gezaaid hebt, oogsten wij thans. Vervolgens memoreerde spr. de samen smelt ng, de nooden die ock H. B. C. me- demaakte, en hoe hii en Th. v. d. Horst het bijna gestorven clubje aantroffen, maar dank zij veler medewerking, toch H. B. C. hebben zien groeien tot wat zij nu is. De aansluitin bij den R.K. Voethalbond is, zegt spr., een keerpunt geworden ten goede. Wij hebben, gesteund door ons be- g nsel, H. B. C. zien groeien. Hiervoor danken wij op de eerste plaats God, voor zijn milden zegen. Dank aan het Eere-cofnité, die door hun bereidwilligheid om er zitting in te nemen, lu'ster hebben bijgezet, en wat zeker ten goede naar buiten zal uitwerken. Dank aan donateurs en begunstigers, die ons financieel hebben gesteund. Dank ook aan de feestcommiss:e en medebestuurders, maar vooral de Pers, en dan vooral aan de Nieuwe Haarl. Courant, bij wie wij nooit tevergeefs aanklopnen. als 't betreft pro- paganda voor onze Roomsche sport. (Ap plaus). Maar nu de toekomst, zegt spr. En dan doe ik een beroep op uwen financieels*1 en moreelen steun, ook van hen die tot nog toe achterwege bleven. Maar wij hebben vooral noodig den steun der ouders. Laat uw jongens als zij willen voetballen bij ons komen. Zij mogen hebben een ge paste ontspanning. Maar bij ons is het niet enkel de sport om de sport wii hebben een hcoger beginsel, hoogere idealen. Welnu, zoo besluit de voorz. Schenk onsNlan den steun dien gij ons kunt geven, dan gaan wij vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Kapelaan Heskes schetst daarna nog in bet kort het enerme werk van het bestuur. Aa° hem zijn uw jongens ten volle toevertrouwd- Zij.geven zich voor de iongens, die zelf reeds lang de jongensjaren zijn gepasseerd, om de sport en om het beginsel. Ja, wij zijn trots op ons HB C, niet enkel omdat het zulk een kranige club is. maar ook cm hun Roomsch ziin, wat zij ook hedenmorgen zou getoond hebben, en waar voor ik hen dankbaar ben. Z.Eerw. feliciteert H.B.C. met het succes en speekt den wensch uit, dat H B.C. er hun gasten nooit zullen vergeten den dag van hun 25-jarig jubileum Het Jazzband „The Funny Fellos had reeds voor den aanvang er de stemming in weten te brengen, en ook thans weten zij de aanwezigen op hun bekende wijze te affll' seeren. Dan gaat het doek open voor het één- actertje „Piet" een allerleukst stukje, dat vlot en goed, een dankbaar gehoor had. De vrnigde stijgt echter ten top als de heer H. A. Meeuwencord met zijn lichtbeel den H B.C. in beeld geeft. Achtereenvolgens komen op het doek de geestelijk adviseur, voorzitter en verschillende bestuursleden feestcommissie, spelers, spclkieken en elf tallen, ook uit den vroegeren tijd. De hoera s en „Lang zullen zij leven" overstemden zelfs de muziek Ook „Jan v. d. Vlugt" het oud-lid thans in Canada, komt op het doek, en als de muziek even aangeeft „Neef uit Canada" dan is het zeker een leven, als des middags op het sta dion in Amsterdam. Als toegiitige een voetbalfilm, gewoon, en 50 maal verlangzaamd. Dit was een lach- nummertje. Voor de pauze ging nog het één-actertje „De betooverde Kamer, wat vlug gespeeld, goed deed uitkomen de vergissingen, die door 2 gelijkluidende meisjesnamen die bei den nog dezelfde kleeding dragen, kunnen voordoen. Na de pauze Revue van den levensloop van H.B.C. Een 11-tal dames in H.B.C.-kleuren voor de goalpalen opgesteld. Eerst kwamen een 2 tal dames in de oude Heemstede-kleu ren, (zwart, met wit afgezet) besprekende het toenmalige Heemstede, daarna 3 dames in de Berkenrode-kleuren (groen-wit) de za- k envan Berkenrode besprekend, maar béi de partijen tenslotte overlatend aan zwart- wit-oranje, de geliefde H.B.C. kleuren. Een der dames bezingd dan de 25 jaren, waarna nog een revue-zang op het tegen woordig H.B.C. Dit was natuurlijk een geweldig succes nummer, temeer, daar de heer H. A. Meeu wenoord voor eena keurige belichting in verschillende kleuren had zorg gedragen. Aan den heer J. v. d. Horst werd een herinnering aangeboden voor de groote zor gen besteed aan de instudeering aan de dames, daar bijna allen nog nimmer op de planken waren geweest. Zijn echtgenoote ontving een bloemstulf. Hoewel het reeds 12 uur was geworden, en men het gehenle programma toch af wilde werken, werd toen -ïog opgevoerd: „Het testament van de wed. Poot". Dat hiervoor minder belr.ngstelling werd ge toond, door wat te veel rumoe- in de zaal, mag n et als een euvel aangeduid worden. Na zulk 'n moo'en dag en avond van feest vreugde is niet ieder in staat rustig te blij ven zitten. Als slot wordt door den heer L. Warmer dam, namens de H. B. C.-soelers aan de heeren N. J. v d. L''nd"n en Th. v. d. Horst een souvenir aangeboden, terwijl de echt- genooten een fraai bloemstuk ontvingen. Het is reeds bijna 1 uur als de voorzitter voor het laatst zich laat hooren. Dank brengt hij aan de feestcommissie en de da mes voor de zorg voor dezen dag, die ze ker prett:ge herinneringen bij de H. B. C.'ers zullen achterlaten, aan het Eere-co- mité, den Geestelijken adviseur, aan de verschillende vereenigingen, aan de ou ders, die hier in zoo groote getale aanwe- z:g zijn, de Harmonie St. Michael, The Funny Fellows, en alle belangstellenden, die hebben bijgedragen om dezen dag zoo schitterend te doen sagen. Nu voorwaarts, zoo ik vertrouw met uw aller medewerking, zoo besloot de voorzitter, naar nieuwe lus tra en nieuwe lauweren. Secretariaat: Hagelingerweg H 222, Beverwijk II—Santpoort I 11 D S. S. 1Santpoort II 5—2 D.E.M. Jun.Santpoort III 510? vriendsch. Een puntje rijker, dat valt niet mee, hee ren. Van hex 2e had ik ook minstens 1 punt verwacht, maar we zullen maar denken dat het niet anders kon. Ons le heeft in een forsch, soms ruw gespeelden wedstrijd één puntje kunnen veroveren. Vooruit jongens, het had nog minder gekend en daar was ik heusch bang voor. Ons 3e wist met 8 man D.E.M. jun. te slaan,, nu dat was wel te voorzien, maar nu ja jullie hebt je leder: weer eens los gemaakt. AAN ALLE LEDEN 0"ze penningmees ter heeft deze week zijn kas ledig mreter maken, om de Bondscontributie te voldoen. Namens hem moet ik jullie vriendePik vra gen of jullie op iullie beurt zoo spoedig mo gelijk. ook je Bondscrntributie aanhuiver', vóór dat. het heeiemaal winter wordt. Dus heeren. ik hoop dat deze vraag niet nutte loos is Nieuwe leden geven zich zoo spoedig mcgelijk op aan bovenstaand ai'r,es. CHRIS. D. S S. I—Santpoort II 52. Om 2 uur fluit de heer v Deurzen, die bii afwez rfheid van den a-nepwezen sche dsrechter, den wédit rd leidde, de beide p'oegen in het veld. Zeowel Sant poort als D.S.S. verschijnen vo ledig. Reeds spoedig b'ij'kt, c'al de partijzn elkaar wei- n'g toegeven. De gasten hebben het eerst succes, als uit ten voorzet van rechtsch de bal v:a e"n D.S S.-been in het doel Ver- dwijnt. D.S.S niet ontmoedigd, valt onstui mig aan en kort dsaron doe'punt z.ij door middel van h'ar linksbuiten. Hierna ie Santpoo-t weer aan 'f woord, en neemt op nieuw de leiding met een onhoudbaar .schot. Dit succes is echter van korten duur, Na een goed opgezetten aanval maakt de thuisclub andermaal tfelijk met een £oed schot van haar middenvoor. D.^.S. komt er ru -steeds beter ?n en neemt rorf voor rust de leiding, wederom door haar midv-o". In de 2e helft komt 'Santpoort jfevrarük om zetter», doch de verdediging van D. S. S. is de voo-hoede der gasten de baas. Uit esn:ge donrhraken weet D. 3. S. dan nog twee maal het vijandelijke doel te doorbo ren, zoodat e'nde aanbreekt met 'n eenigs zins geflatteerde overwinning voor D. S, S. Officieel. A.s. Zo-dag speelt ons le elftal tegen H. B, C. II; bét 2de elftal speelt een thuis wedstrijd tegen Santpoort III, op ons ter rein aan den Spaarnhovenweg. Alle leden van D. S. S., belast met kaart verkoop, v/orden verzocht af te rekenen: Woensdag a.s16 Nov., van 8'A10 uur, bij Schipper, Gasthuissingel 4. VRIENDENKRING SLAAT H. B. C. Klasse A. H. B. C. die door het gemis van H. J. Metz zwaar gehandicapt was, leed Maan dagavond in café „De Doelen" a. d. Doel- straat haar eerste nederlaag. Invaller Houtkooper verloor met groo' verschil van v. Nesse, die de match van 150 caramboles reeds in de 17e beurt beëin digde. Ook P. Kobüs, (Vr. Kr.) speelde goed en liet G. Mtz op 97 staan, na 21 beurten. De Jager (H. B. C.) ldop'e Verheyde (Vr.kr.) in een goed gespeelde partij met ge gering verschil, n.l. 4 craamboles. Tenslotte zorgde v. Ree voor de tweede overwinning voor de bezoekers. Zijn part- "er r?0rw "kei (Vr.kr.) was er zeer slecht in. De to'aal-uitslag is: Vriendenkring 552, H. B. C. 468. De thuisclub won dus met 84 caramboles. JUBILEUMWEDSTRIJDEN DAMVER- GEZELLIG SAMENZIJN. Zondag j.l. vonden in „Walhalla" te Amsterdam de Jubileumwedstrijden plaats ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Gajnvereeniging Gezellig Samenzijn. De loting voor de 1ste ronde bracht de Haarhmsche D-mclub I tegen de Damver- eemging Gezellig Samenzijn I en de Dam- vereeni]ing Joseph Blankenaar I tegen D. I. O. I vit 's-Gravenhr-ge. G. S. kwam fir met een zeer sterk tizntab o.a. met de Meesters J. H. Vos. A K. w. La nme en C. J. Lochtenberg. De Haailani- mers hadden vijf invallers. - Na een zeer spannenden strijd won G. t®et li9. L>e gedefei'herde uitslag vrlgt hieronder Haarlemsche Gez 1 ig Dam' 1 b Samenzijn. 1 P. J. v. Dartelen W. Rustenburg 0 2 2 H. G. TeuniiseP. G. v. 't Hout 1 1 3 F.A.BerkemeierA. K. W. Damrne 02 4 J. W. v. Dartelen—J. H. Vos 1—1 5 J. B. Sluiter Jr.C. J. Lochtenberg 11 6 J. van LooyJ. H. van Delden 20 7 J. PoppenW. J. Teunisse 20 8 J. P. van EijkJ. J. Hubelmeijer 02 9 H. Greeuw—H. C. Willems 0—2 10 P. H. Meure—W. Keiler 2—0 Totaal voor Amsterdam 911 D. I. O. den Haag speelde gelijk tegen Joseph Blankenaar en plaatste zich na loting in de finale om den lsten en 2den prijs tegen Gezellig Samenzijn. In de finale om den 3den en 4den prus verpletterden de Haarlemmers Joseph Blan kenaar met niet minder dan 173. De gedetailleerde uitslag was Haarlemsche Joseph Damclub Blankenaar 1 P. G. v. EngelenO.B.J, v.d. Sleen 11 2 P. J. van DartelenChr. Markus 20 3 H. G. TeunisseW. J. Bauer 20 4 F. A. BerkemeierR. Moedt 20 5 J. W. v. Dartelen—A. Knol 1—1 6 J. B. Sluiter Jr.—A. Roe 2—0 7 H. J. J. van SantenJ. v. d. Steeg 20 8 J. PoppenA. v. d. Steeg 20 9 J. P. v. EijkG. Verbeek v. Mmii.t 1- 1 10 P. H. MeureW. Dijkstra 2v Totaal voor Haarlem 173 Gezellig Samenzijn won van D. I. O., den Haag met 128 en behaalde dus den lsten prijs. Dat was je wat 1.1. Dinsdag in Amster dam, toen er bij gelegenheid van de Mis- sie-tentoonstelkng vergadering gehouden werd van den Priester-Missiebond. Er lie pen daar wel een paar honderd Heerooms rond. Hoe ik mij daar tusschen gewaagd heb?- Ik' ben zeker moediger dan ik er uit zie. Als een bekende mij zag, dan was het: „Hoe staat het metde Stichters? Hoeveel heb je er al? Alle kranten worden tegen woordig vergeven van jouw pennedruipsels." En dan komt het goede hart boven: „Gaat het nogal naar je zin? 'n Reuze karrewei, ja. Maar je redt het wel. Zulke zaken gaan niet failliet, enz." Werd ik voorgesteld aan een dien ik toevallig niet kende, dan was het: „Ah! hah! Father Lefeber van Hoorn. Ja, ja. Al veel van gehoord." En zijn gezicht sprak boekdeelen. Nu heb ik gelukkig n:et veel aanleg voor verlegenheid. Anders zou 'n mensch het er te kwaad mee krijgen. En plagerij van vrienden doet mij altijd goed. Want ik zeg maar zoo: menschen waar je geen belang in stelt, d;e plaag je niet. Daar neem je geen notitie van. Tusschen twee haakjes: Wie van mijn jonge lezers kan mooi teekenen? Die moet mij met St. Nicolaas de volgende tekst (ingelijst, hoor!) cadeau doen; Schaamt u niet bedelaar ta zijn, Voor Christus en voor de z:elen. P. PIUS XI. Father LEFEBER, D'recteur, Missiehuis, Hoorn. Postrek, 120937. Als u nu in plaats van couponneties te kniooen of interest van hypotheken te trekken en uw geld eens aen dit tobb""de Miss'ehms SCHONK, en d?n.ZOOTANG U LEEFT, rente van ons kreegt, dan zou uw inkomen er niet onder l"deu en u zoudt een prachtig werk voor O. L. Heer doen. Na uw ovarliiden, als u geen rente meer noodirf hebt, dan zouden er priesters vap uw geld opgeleid worden Kunt u z'ch 'ets schooners indenken? En het mooiste is, dat uw inlcomen geen c"rt minder wordt. Als u mii cv"n een briefkaartje schri-ft, dan kom ik zelf wel eens met u praten. 500 Zware iepenboomen moeten in Cu- lemborg verdwijnen. Niet ve'en kennen de werkelijke fraaie om geving van het stadje Culemborg, waar uitge strekte boomgaarden, wei- en bouwlanden en hooge Lekdijken met prachtige vergezichten over rivier en bcombe-Nante uiterwaarden een prettige variatie aan den wandelaar geven en den natuurbeminnaar in verrukking brengen. Bijzonder aantrekkelijk is ook het keurig aangelegde plantsoen, de z.g. Plantage, ont werp wijlen den heer L. P. Zocher, tuinarchi tect te Haarlem, met vijver en talrijke boom soorten en struikgewas. Maar het zijn vooral de werkelijk schitterende iepenlanen, die de trots der Culemborgers zijn. Er zijn in Culemborg bijzonder veel iepen geplant. Honderden en honderden forsche boo- men staan daar, langs Plantage en „dreven" en singels, kaarsrecht en regelmatig naast elkaar, lanen vormend, gelijk men er weinige in ons land aantreft. Helaas, ook deze prachtige boomengroepen zijn niet gespaard gebleven door de alom heerschende iepenziekte. En zoo staat het ge meentebestuur van Culemborg voor de nood zakelijkheid, eenige van haar mooiste lanen te moeten laten omhakken. Wel is het grootste deel der boomen ge zond, maar men zou een zeer misvormd ge- keel overhouden, als alleen de zieke en doode boomen verwijderd en door jonge boomen vervangen zouden worden. Vandaar, dat de gemeente er niet aan ontkomen zal, de prach tige twee-en vierrijige lanen geheel te doen rooien. In dien geest is ook geadviseerd, zoowel door de Ned. Heide Maatschappij als door het Staatsboschbeheer, zoodat met zekerheid ver wacht kan worden dat weldra honderden en honderden zware, rechte iepen onder den bijl der houthakkers zullen moeten vallen. Voor houtkoopers een buitenkansje,"•maar voor het publiek een minder prettige ge- schiedenis. De groote vraag is welke boom zal de ge velde iepen moeten vervangen Want het is niet aan te raden, opnieuw een proef te nemen met iepen, hoezeer deze boom ook, zoowel om de handelswaarde als uit een oogpunt van wegversiering aan te bevelen is. Reeds zijn immers jonge boomen, een paar jaren geleden geplant, ook door de iepenziekte aangetast. Aanbevolen worden daarom de inlandsche C1k, de esch en de eschdoorn, voor buitenwe gen de populier, en op enkele punten in de stad de linde- Het ware intusschen te wenschen, dat een middel tot bestrijding der iepenziekte werd gevonden, want andeife zullen op den duur nog meer iepen moeten verdwijnen. Medegedeeld door STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND." Lage Boekwaarde der vloot. Mooie liquide positie. Riante reserves. Onder handelingen met de Navigazione Ma- rittima Italiana. Bij beschouwing der resultaten over 1926 blijkt, dat het exploitatie-saldo een vermeer dering boekte van ruim 2 millioen, terwijl het, vergeleken bij 1924, zelf royaal ver dubbelde. Het jaarverslag maakte er melding van, dat het vervoer naar Ned. Indië zich ver der ontwikkelde, hoewel Amsterdam als af- scheephaven veel minder beteekent dan voor den oorlog, toen ca. 88% van het uitgaand verkeer der „Nederland" van Amsterdam verscheept werd tegen thans ongeveer 68% betgeen voor het grootste gedeelte op reke ning komt van de voorkeurstarieven der Duitsche spoorwegen. Het verkeer in tegen gestelde richting, dus van Indië naar N;der- land, was ditmaal minder dan het vorige jaar, doch de directie vertrouwt, dat een en ander van tijdelijken aard zal blijken. RESULTATENREKENINGEN. Baten 1926 1925 1924 (in duizend guldens.) Exploitatiereke ning.... Intrest Assurantie eigen risico Diversen Lasten. Afschrijving op de vloot Idem vaste goede ren, etc. Reparatie 7.251 4.441 3.820 Activa. Dividend 10% 9% .9% Naast het sterk gestegen exploitatiesaldo vertoont ook de intrestrekening een bedui dende toename en wel van bijna 70%. Onder diverse baten ressorteeren het avance op ver kochte schepen ad f 626.000 en het agio op de uitgifte van f 5 millioen aandeelen in 1926 V-'. ad f 312.500. BALANSEN. 1926 1925 1924 (in duizend guldens.) Vloot inclus. aan- ,n bouw 57.006 58.541 75.969 Vaste goederen 8.890 9.039 13.777 Deelnemingen 11.053 15.418 20.646 Magazijn 1.133 1 -087 1 -411 Debiteuren 12.448 11.776 13.029 Middelen 28.827 17.611 16.182 119.357 113.472 141.014 KapSitair.a'25.000 20.000 20.000 RveerL1ldenwim' 46.718 44.354 67.188 O, ligaties 3.955 4.z95 4.62^ Pensioen- en cn- dersteunings- fondsen 14.108 13.669 13.448 Loopende ver- plichtingen 29.576 31.154 35.756 119.357 113 472 141.014 Per uit. 1926 bestond de vloot qit 9 mail schepen en 37 vrachtschepen. Wanneer men de speciale afschrijvingsreserve ad 31,5 mil lioen van de boekwaarde der vloot aftrekt, dan blijkt dat deze uitkomt op ca. f 69 per brutoregister ton, een buitengewoon laag cij fer, dat een aanzienlijke stille reserve in houdt. In 1926 werden 6 vrachtschepen ver kocht, terwijl in 1927 nog de Java van de hand werd gedaan. Echter werden dit jaar twee nieuwe mo derne mailscheoen aanbesteed, n.l. de „Chris- tiaen Huygens" (inmiddelsin de vaart) en de „Oldenbarneveldt," waarvan de plannen gereed zijn. De directie is er blijkbaar op at- ten', zooveel mogelijk de oudere bodems door moderne te vervangen. Mede door den verkoop van schepen kon de liquide positie zich aanzienlijk verbeteren. Het verschil tusschen debiteuren en middelen ad 41.2 millioen en cle loopende verplichtin gen komt uit op ca. 12 millioen of ca. 48% van uitstaand kapitaal De reserves, inclu sief pensioen- en ondersteuningsfondsen, be dragen rui n tweemaal het kapitaal. Gedurende den loop van 1927 werd de toe komst voor de „Nederland" een oogenous versomberd door de plannen van de Navtga- zione Marittima Italiana, om een tweemaan- delijkschen dienst van Genua op Inoiè te be ginnen in combinatie met de Lloyd Triestmo Momenteel worden echter me$ de Navigazio ne onderhandelingen gevoerd om tot een tarievenovereenkomst te geraken, welke, naar wij van bevoegde zijde vernemen, alle kans van slagen hebben,zoodat een moorddadige concurrentiestrijd uitgesloten schijnt. Voor zie zijn belangen tot of bij de scheep vaart wil uitbreiden, achten wij de „Neder land" een van de eerste objecten, welke hiervoor in aanmerking komen en gelooven wij, dat het papier weinig teleurstelling zal brengen. PURMEREND, Dinsdag 15 Nov. 1927. -- Kleine Fabriekskaas met merk 21 st. 50 per 50 kilo; Kleine Boerenkaas met merk 5 st. 49 per 50 K.G.; 1 st. Commissiekaas met mrek 48 per 50 KG. Goudsche kaas 2 st. 51 per 50 K.G. De handel op de kaasmarkt was goed; totaal pl. 30.000 K.G« Boter: Aanvoer 643 KG. 2.252.25 c K G Runderen waaronder 420 vette 075— 1.05 per kilo, handel slug; en 255 melk. en geldekoeien 120—325 per stuk, handel stug; 17 Stieren 0.750.90 per kilo, handel stug; 29 Paarden 120200 per stuk. handel stug; 27 Vette Kalveren 1.301.50 per kilo, handel matig; 165 Nuchtere Kalveren 1137 per stuk; 824 Vette Varkens 0.580.62 per kilo, han del vlug; 5 Zouters 0.560.60 per kilo; 37 Magere Varkens 2434 per stuk, handel stug; 283 Biggen 12—15 per stuk; handel stug 1220 Schapen 23—43 per stuk, handel matig; 402 Ganzen 4.505.85 per stuk; 7 Zwanen 9 per stuk. Kipeieren 12—13 per 100 stuks; Eend- eieren 7.50 per 100 stuks. 105 zak Appelen 15 per zak. 200 zak Peren 1—3 per zak. Coöp. Cen'rale Eeierenveiling, 17.724 Kipeieren 8.2013.50 per 100 stuksi 15,945 Eendeieren 7,70—7,80 per 100 stuks. Kuipens 0.30—3.50 per stuk. BODEGRAVEN, 15 Nov. Aangevoerd 291 stapels kaas, zijnde 10128 stuks, le soort met Rijksmerk 5457; 2e soort met Rijksroerk 5053; zware met Rijksmerk tot 59; zware zonder Rijksmerk 50—54. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10