Buitenlandsch Nieuws Kamer No. 19 FEUILLETON. Marx en Stresemann te Weenen. Een nieuw moeders«p. Om hef wereldkampioenschap schaken. GEM. BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER. Hei wereldhoogterecord- bedrog van Callizo. Een onderscheiding voor den Oceaan-vlieger Lindbergh Hinchcliffe maakt een nood landing te Roermond. MARKTNIEUWS. 3TOOMVAARTLIJNEN. Rede van Marx. Bij de ontvangst op het Duitsche gezan'- schap heeit rijkskanselier Marx een lange rede gehouden, waarin hij o.a. allereerst onder levendige instemming vaststelde, dat Oostenrijk en Dui'schland sedert zijn eer ste bezoek in begin 1924 vooruit zijn ge gaan. Het doel van deze reis is niet het be halen van een of ander politiek succes, maar de wenscb om aan het gevoelen van het geheele Duitsch volk ui drukking te geven, verklaarde hij Wij willen door de herhaling van ons bezoek den nadruk leg gen op onze vriendschappelijke betrekkin gen. Dr. Marx verklaarde zich bijzonder verheugd over de vorming van een arbeids gemeenschap met de rijks-Duitsche vereeni- gingen in Weenen en wees op de buitenge wone beleekenis van de eenheid voor het Duitsche volk, dat een moet zijn om zich te kunnen doen gelden De rijks-Duitschers in "Weenen hebben eeg bijzondere taak als trait d'union tusscfyen het Duitsche volk en het Rijk en het Quitscbe volk in Oosten rijk om de bestaande banden door daden nog te versterken. wij gaan een nieuwen tijd tegemoet zeide Marx v-erder. Ik heb het gevoel, dat wij «ap den drempel van een zeer belangrijke cultureele on'wikkeling staan, dat wij ons in een tijdperk bevinden, waarin de volken zullen leeren niet om wapens te smeden, maar wel om hun cultureele ontwikkeling zoo veel mogelijk tct ontplooiing te bren gen. Bij dezen w«dloop zal het Duitsche volk een groote rol spelen. Nu reeds erkent de wereld weer w,elke waardevolle cultu reele ontwikkeling van het Duitsche volk uitgaat Stresemann aan het woord. Daarna werden de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers ont vangen, waarbij de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Stresemann, lange verklaringen aflegde. De minister wees al lereerst op de nauwe cultureele be'rekkin gen tusschen Duitsch-Oostenrijk en bet Duitsche volk. Juist ten gevolge van den nood, den tegenspoed en het lijden van het gemeenschapsgevoel, niet alleen tusschen Oos tenrijk en Duitschland, maar in alle landen der wereld, gegroeid en daarom sprak het vanzelf, dat de beide buurstaten, die door taal en bloedverwantschap verbonden zijn, ook tot bet onderhouden van betrekkingen tusschen hun regeerin''en komen. De minister sprak daarna over de kwes tie van het afschaffen van het pasvisum tus schen Oostenrijk en Duitschland en verkon digde als zijn opvatting, dat alle pasvisa tusschen alle andere landen van de wereld, hoe eer hoe beter dienen te worden afge schaft. Het veiligste voor het behoud van den vrede is het bestrijden van het wan trouwen tusschen de landen onderling. Ach ter de vredespolitiek van Duischland, staat de overgroote meerderheid van alle par tijen. Ten opzichte van de kwestie van het memorandum van Parker Gilbert, vestigde de minister er de aandacht op, dat to' nu toe, volgens een vaste regeling, aan het plau-Dawes was vastgehouden en dat het de vaste wil van de Rijksregeering is, om dezen grondslag niet te verlaten. Daarmede en voor de vredesgedachte valt echter hef voortduren van de bezetting van Duitsch grondgebied noch logisch, noch moreel te vereenigen. Tot onze organisatie van den vrede behoort ongetwijfeld de bestrijding van den oorlog. Van de eensgezindheid van de Duitsche regeering bij de oplossing van alle hangen de kwesties, kunnen de andere volken zich verzekerd houden. Als Locarno een sym bool is voor het buitensluiten van den oorlog en het geweld en dientengevolge dus symbool is voor den wedloop op het ter rein van de beschaving en de ontwikkeling der menschheid, dan is het te wenschen. dat de daarmede betreden weg tot een Locarno van alle volken zal leiden. Het vertrek uit Weenen. Rijkskanselier dr Marx is gisterenochtend om half elf met de personen, die hem ver gezellen uit Weenen vertrokken. Op het station was o.a. de bondskanselier dr Seipel ten afscheid verschenen. Stresemann is gisteren eveneens naar Berlijn vertrokken. Een persbescboowing. De redevoeringen, die dr. Marx en Strese mann gisteren op hei Duitsche gezantschap hebben gehouden, wot den druk in de pers besproken. De „Reicbspost" schrijft o.a.: Het bezoek van de Duitsche ministers aan Oostenrijk heeft den stoot gegeven tot nieuwe „anschluss"-beschouwingen Maar niemand die dat wellicht hoopte, zal een wapen uit het optreden van de leidende staatslieden kunnen smeden Aan die ver wachtingen is gisteren de bodem mgeslagen De politieke beteekem, van het staatsbezoek heeft zich geopenbaard als een macht:ge vredesbetoogind en tegelükertiid als een be- kentenis tot de onverbreekbare gemeen schap van cultuur en lotsbestemming tus schen de Duitschers aan deze en aan gene zijde der rijksgrenzen, Marx te Müncheo aangekomen. Gisterenavond is rijkskanselier dr Marx met staatssecretaris dr. Püender en den perschef dr, Zechlin te München aangeko men. De crisis in de Belgische mijn industrie. De „Libre Belgique" deelt mede, dat de Bond van Mijneigenaars in het bekken van Charleroi, een belangrijken bijeenkomst heeft gehouden, waarop de gevolgen van de tegenwoordige crisis, en de steenkoolvoor- raden werden besproken. Van af 25 Nov. tot aan het einde van het jaar zullen de arbeiders op Maandag niet aan het werk worden gezet, als de toestand niet verbe tert. De Bond zal nagaan of nog niet uit gebreider maatregelen in deze richting zul len moeten worden genomen. De mijneigenaren van het bekken van Charleroi zijn het eens met die van de oeneden-Sambre. Te voorzien is, dat binnenkort voor het geheele land een algemeenen maatregel zal worden genomen. De maandelijksche pro ductie van het bekken van Charleroi en de beneden-Sambre bedraagt 740.000 ton en zal met ongeveer een zesde worden ver minderd. De Fransche Kamercommissie. Het Fr&nsch-Servisch verdrag. in de Kabercommissie voor buitenland sche zaken hee,t Briand een uiteenzetting gegeven van het Fransch-Servisch verdrag, ilij herhaalde, dat het accoord door den geest van Locarno is bezield en voegde er san toe, dat de reeds met Italië geopende besprekingen zullen worden voortgezet, met het doel de toetreding lot het verdrag te vragen. Met betrekking tot Tanger, verklaarde Briand, dat de onderhandelingen in vriend- schappelijken geest worden voortgezet en sprak de overtuiging uit dat zij tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Sprekende over de reis van dr. Marx en Stresemann naar Weenen, zeide hij, dat het bezoek hem normaal voorkwam. Het is vol doende de uitg« sproken redevoeringen te zien om overtuigd te zijn, van de démarche der Duitsche ministers geen bezorgdheid in Frankrijk zal wekken Communisten-proces in Polen WARSCHAU, 13 Nov. Voor de recht bank te Petrikau begon gisteren een pro ces tegen 17 communisten uit Radomak. De hoofdbekaagde waren de gymnasiumleera- ren Mcssalski en Solecki. Zeven en tach tig getuigen zijn gedagvaard. In Lublin is gisteren tevens begonnen het proces tegen zes leden van het stakings-comité der com munistische partij in Lublin. Twee der be- k'aagden zijn lid van het Cenir Comité der Comm. Partij te Warschau. Sinking in de metaalindustrie te Brunswijk. In de me'aalindustrie te Brunswijk zijn de arbeiders van drie der grootste bedrij ven in staking gegaan. Ongeveer 2500 ar beiders zijn bij de staking betrokken. Hel optreden van Parker Gilbert De agent-generaal voor de herstelbeta lingen Parker Gilbert heeft naar de Soz. Pressedienst verneemt in een ui erst hoffe- ijken brief aan den rijksminister van fi nanciën de ontvagst van bet memorandum der rijksregeering bevestigd en tegelijkertijd den wensch uitgesproken zoodra mogelijk mondelinge onderhandelingen te openen nopens de in het memorandum behandelde vraagstukken. Deze besprekingen zullen ten spoedigste plaa's hebben. Een nota van Rusland aan Letland. De sovjet-vertegenwoordiger heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een protestnota overhandigd, inzake de preek door den orthodoxen aartsbisschop van Riga op den tienden verjaardag van de bolsje wistische revolutie lijden3 de godsdienstige plechtigheid voor de slachtoffers van het communistische regime in Rusland gehou den. De bladen wijzen er op, dat deze stap zonder precedent is. De nieuwe opllchfingszaak. 9 millioen vervalstede obligaties. De Hongaarsche detective, hoofdinspec teur Zdebortky, die met de leidmg van het onderzoek in de vervalschingsaffaire der obligaties in Parijs is belast, heeit aan dag bladcorrespondenten verklaard, dal er voor- loopig in deze aangelegenheid geen nieuwe arrestaties te wachten zijn. Het is den Franschen politie-autoriteiten tot nu^ toe gelukt om ter waarde van rond 9 millioen pengo-vervalschle obligaties op te sporen. De inval der Wahabieten. Volgens de jongste berichten zijn bij den inval van Wahabieten in het grensgebied van Irak twin ig politie-agenten en dertig arbeiders gedood. De Wahabieten stonden or.der bevel van Mazid, den broer van het oeruch e opperhoofd Fe'ssl Ed Dorvisk Naar ■anleiding van geruchten dat de Wahabie ten het voornemen zouden hebben, met een groote macht een inval te doen, namen verscheidene stammen, die in het grens gebied wonen, de wijk naar het binnen- and. Verscheidene hunner kwamen te Zoebair, bij Barah, aan. Zware brand te New York, Een brand die een grootscber aanblik bood dan New York sedert lang bad aan schouwd, heeft gisterenmiddag gewoed toen een groot magazijn van vier verdiepingen aan de East River, waarin eenige honder den nieuwe auto's waren geborgen, volko men werd verwoest. Het vuur was tóó he vig, dal elke poging vaa de brandweer, die uit alle deelen der stad kwam toesnellen vruchteloos was. Twee mannen worden vermist en de schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. De „Saratoga", een reusachtig moederschip bij de Amerikaansdie -vloot, is in dienst ge steld, Het is gebouwd op de werven van New Jersey, waar in 1920 met den bouw een begin werd gemaakt. Het zal drie-en-tachtig vlieg tuigen kunnen vervoeren en een bemanning hebben van 1365 koppen, niet medegerekend de 450 mannen voor den vliegdienst. Het schip wordt electrisch voortbewogen. Nicaragua en der Ver. Staten, Uit Managua wordt gemeld, dat Zondag zes opstandelingen werden gedood en een aan tal gewond, toen zij tot tweemaal toe een aanval deden op Amerikaansche mariniers, die bij Lacros op verkenning waren. De mariniers leden geen verliezen. Mexico en dc Ver. Staten. De door de Heartsbladen gepubliceerde documenten, waaruit zou moeten blijken, dat Mexico de liberalen in Nicaragua finan cieel heeft gesteund, zijn volgens officieele verklaring „grove vervalschingen." De docu menten werden maanden geleden aan de Amerikaansche regeering aangeboden voor 25.000.000(7) dollars. De regeering wees het aanbod ai naar aanleiding van de onver schilligheid der Mexicaanscbe regeering voor het dreigement, dat de documenten in de Vereenigde Staten zouden worden gepu bliceerd. Capablanea partij. wint de 29ste De 29ste partij tusschen Aljechin en Capablanea, is door Capablanea na 70 zet ten gewonnen. De stand is thans Aljechin 4, Capablanea 3. Een geheimzinnige moord te New-York. Twee schoten aan de Teleioon. Toen de advocaat Peter Olde een telefo nisch onderhoud had met een zijner cliën ten, hoorde hij plotseling een vreemd ge- lnid. De cliënt liet plotseling niets meer van zich hooren, maar wel klonken er twee schoten door de tlefoon. Olde belde toen een ijzerhandelaar op. die op zeer korten afstand van den cliënt woont en deze haastte zich naar de woning waar hij dan heer Weisterknecht, met de telefoon nog in de hand, dood op den vloer vond liggen. Het was juist lunchtijd en al het overige personeel was afwezig. De ijzerhandelaar heeft blijkbaar echter geen aandacht ge schonken aan een dwergaentig mannetje, dat hem bij den ingang passeerde en in een auto wegreed. Een der buren verklaarde, dat dit eer. zwager van den vermoorde moet zijn ge weest. Van hem is nog geen spoor ontdekt, doch mrs. Weisterknecht is in arrest gesteld EEN RAADSELACHTIGE EPIDEMIE. In Hertfordshire is een raadselachtigs epide mie uitgebroken, die totnogtoe ongeveer honderd personen, voornamelijk kinderen, heeft aangetast Aanvankelijk behandelden de artsen de patiënten op gastrische influen za. doch toen de behandeling geen vrucht droeg, de patiënten ziek bleven en er meer zieken kwamen, van wie sommigen ernstig, stelden de medische autoriteiten een onder zoek in naar den oorsprong der besmetting. Zij kwamen tenslotte tot de conclusie, dat men te doen bad met een soort para- tvpheusche koorts, die veel voorkomt in het Oosten. Vermoed wordt daarom dat iemand in Hertfordshire door den typhusbacil be smet is geworden door het eten van een of andere vrucht uit den Levant en daarop op de andere lijders de besmetting heeft over gebracht. PAINLEVé NAAR LONDEN. Painlevé, de Fransche minister van Oorlog, zal naar Londen komen om aldaar een aantal wetenschappelijke lezingen te houden en tot loctor honoris causa aan de universiteit yan Cambridge te worden benoemd. RUK ZONDER HET TE WETEN. Een dezer daden is men tot de ontdekking ""ckomen, dat de vorige maand te Thonon (Opper-Savoye) overleden oud-strijder Chos- saland, in 1926 een millioen frs. heeft ge wonnen, zonder dat bij dit ooit te weten is gekomen. Bij den rijksontvanger te Thonon werden al. coupons aangeboden van een „bon natio nal de cbédit waarop één millioen frs. was gevallen bit de uitloting van Dec. 1926. Het bleek, dat de rente op deze coupons geïnd was door een naaister voor haar vrien din, de weduwe Chossaland, die boven haar woonde, en thans van zeer armoedige om standigheden in welstand komt. EEN DIEVENBENDE ONTDEKT. De Pariische politie heelt de hand gelegd ap een dievenbende, die bet voornamelijk voorzien had op pharmaceutische artikelen, kei voor den verkoop der gestolen voor- tigiarïge vrmlw. In de stad had zij een win kel voor den verkoop deer bestolen voor werpen en daarnaast had zij vele vertegen woordigers, die de gestolen goederen even eens aan den man brachten. Toen zij gearresteerd werd, had zij juist de ordebriefjes voor veertien vertegenwoor digers uitgeschreven. De zaak kwam aan het licht, doordat een der leden van de bende aan een apotheker pharmaceutische artike len te koop bood, welke bij hem zelf ge stolen waren. BANKD1EF GEARRESTEERD. De zwendelaar, op wien de Berlijnsche crimineele politie dringend door de politie autoriteiten van Kopenhagen, Rome, Brus sel en verscheidene Nederlandsche stedec opmerkzaam is gemaakt, de 36-jarige in Servië geboren zigeuner Wesjinski, is te Berlijn gearresteerd. Deze man verscheen herhaaldelijk :n bankgebouwen of warenhuizen om tamelijk hooge geldwissels te laten verzilveren. Daarbij stal hij, wat binnen zijn bereik kwam. VERKOOP VAN EERETITELS. In weerwil van de instelling eenige jaren geleden van een oflicieele commissie, die moest waken tegen ongeoorloofde practijken hij het toekennen van eeretitels an teeke nen in Engeland, duiken er den laatsten tijd weder geruchten op, volgens welke de tegenwoordige regeering weer zou zijn ver vallen in het euvel van vroegere regeerin gen. In de Lagerhuiszitting van Maandag avond heelt het Arbeiderslid deze geruchten ter sprake gebracht an verzekerd, dat er redenen waren om aan te toonen, dat de regeering-Bald win nog steeas voortgaat mei het verkwanselen van onderscheidingen tegen donaties, die de conservatieve partij kas stijven. Hij wees daarbij op een onom wonden beschuldiging van de „Daily Mail te dier zake en verzocht der re^eering, op deze beschuldiging te antwoorden an het bewijs te leveren dal dc beschuldiging on gegrond was. Kolonel Gibbs, de schatmeester van de Huishouding, antwoordde namens de regee ring, dat het bericht, waarop Thurth zijn op merkingen had gebaseerd, van a tot z onjuist was en dat er geen woord waar was van het bericht, dat de conservatieve partij greote sommen gelds had gekregen door den verkoop van eeretitels. De officieele com missie hield nog steeds toezicht op de ver leening van onderscheidingen. Het arbeiderslid Kerrwortby drong er daarop aan op de instelling van een onder zoek, of den redacteur van de „Daily Maill" in het Lagerhuis te ontbieden. BRITSCHE TELEFOONVERBINDING MET HET VASTELAND. De minister van posterijen verklaarde, dat er thans een telefonische verbinding bestaat met Berlijn, Bern, Brussel, Kopenhagen. Dantzig, Den Haag, Oslo, Parijs en Stock holm. Begin December zal de dienst tot Weenen worden uitgebreid, en tot Praag Boedapest en Warschau, zoodra de aoodige regelingen zijn getroifen. DE RELLETJES TE DF'HL Maandag ziin te Delhi onlusten uitgebro ken naar aanleiding van de terechtstelling van eei. Mahcmmedaan Abdoel Rasjid, Cu ter dood was veroordeeld wegens moord op een Brahmaansch hoofd. Na de terechtstelling verzamelde zich vóér de gevangenispoort een groote massa Mahomedanen, die de uitlevering van hef lijk van den terdoodgebrachte eischte, voor het houden van een lijkstatie, in weerwil van het feit, dat de familie van Abdoel Rasjid de schriftelijke belofte had gegeven Jat hij zonder lijkstatie zou worden be graven op een kerkhof tegenover de gevan genis. De menigte had zich echter voorgenomen het liik bij het beroemde graf van Niza- moeddin ter aarde te bestellen, waar zij vergunning had gevraagd maar welke na tuurlijk was geweigerd. Toen de familie leden van Rasjid met het lijk de gevange nis verlieten, maakte de menigte zich van het lijk meester en trok er mede ia de richting van dc stad, waarbij zij door de pclitiecordon heenbrak. Tenslotte slaagden de politie en militairen oritp, de menigte te stuiten en haar uiteen te jagen, waarna het lijk onder escorte naar het kerkhof werd gebracht en door de ver wanten van den geëxecuteerde begraven. Bij den oplccht van de menigte door de straten hadden botsingen plaats met Hin does, waarbij 46 personen, op één na allen linde es werden gewond en een gedood. Vijftig personen werden gearresteerd. Naar het Engetsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk verboden.) 33 Ze voelde behoefte om een vriendelijk gezicht te zien, zoodat zelfs het lichtelijk verboemelde gelaat van Kapitein Dalmaine wejkom was in de gegeven omstandigheden Daarom antwoordde Mabin met een glim lach :n niet mei haar gewone terughou dendheid op zijn begrceling: Goeden morgen, miss Wrest. Ik hoe! niet te vragen hee het u gaat. Uw gezicht zegt het al HOOFDSTUK XVL Een verbluffende Ontdekking, Dank u, het gaat me uitstekend. Is 't hier niet heerlijk? Nu. is het verrukkelijk! Voordat, ik Ji ontmoette vond ik het tamelijk koud.. Ja, maar de zrmer is toch ook voorbijl Ja natuurlijk. Hij kwam een stap dich terbij. Ik heb huitengewoon verlangd u te ontmoeten om u te zeggen, dat het me ko lossaal spijt, dat ik gisteren de boel voor u verknoeid heb.. in de gang Ik vrees, dat ik u een onaangenaam kwartiertje bezorgd heb. u' ^aln»ot zoo belangrijk. 1 f' sp'>' me' 'och heel etrg. Ik heb bepaaid een schuldig gevoeL Ik was to taal overrompeld, ziet u Ja, dat begrijp ik, viel Mabin hem ta melijk stug ;n de rede. Maar het was niet mijn bedoeling om u bloot te stellen aan de grillen en he' booze humeur van Lady Moorhampton Kijk eens, Mylady en. ik zijn heel goede vrienden en ik mag eigenlijk geen kwaad van haar zeggen. Maar toch erger ik me als k zie hoe ze... bijvoorbeeld u behan delt. Natuurlijk kan een knap jong meisje niet verwachten, dal een dame, die „tin peu sur le retour" is, veel van haar bcuden zal maar je wordt razend als. U hoeft voor mij niet razend te worden kapitein Dalmaine. Ik wordt liever open hartig afgesnauwd door Lady Moorhampton dan dal ik haar op haar wenken moet be dienen. omdat ik in een goed blaadje bij haar sta Dalmaine keek haar onderzoekend aan. Het leek wel. ja, waarachtig... alsof dit meisje hem vcor den mal wilde houden. Ik zou wel eens willen weten, hoe u iemand zou behandelen die bij u „'n een goed blaadje staat", zei hü na een oogen- blik. Mabin snapte wel waar hij heen wilde en lachte. O. heel slecht, denk ik. Net als iedere andere vrouw! Bedeelt u, dat geen enkele vrouw de verleiding kan weerstaan om den man die loont wat om haar te geven, slecht te behandelen? Zoo sterk zou ik het niet willen zeggen. Toch zou ik me jn geen geval doo: een vrouw laten trappen als ik een man was. Kijkt u eens, miss Wrest. Dat zoudt u doen; maar een man, al hoort hij zooge naamd tot h«t „sterkste geslacht", is niet zoo sterk als een vrouw. Zoodra hij er een maal aan verslaafd is geraakt om den ge dienstigen geest te spelen of zich te laten trappen of met zich te laten scllan, is hij hulpelcos. dan is het met hem gedaan. Er js een aardbeving voor noodig of oi iets dergelijks om hem te bevrijden. Dan zou ik mijn toevlucht nemen tot een van die beide wanhoopsdaden, zei Mabin glimlachend. Wat? Een aardbeving veroorzaken? Hoe moet men dat doen, vroeg hij. Beiden lachten en er was een klank van werkelijk gevoel in de stem van den maxi. Hoewel nie bijzonder flink of achtenswaardig was ka pitein Dalmaine van nature geen slecht mensch en zijn bewondering voor dit aar dige, frissche meisje was volkomen oprecht. De vlieger voor de enquête-commissie van het Legioen van Eer. Een telegram uit Parijs aan de „Tel." meldt: De Fransche vlieger Callizo, die we gens bedrog ten aanzien van hoogterecords, die hij zou hebben gemaakt, reeds discipli nair is gestraft, is Woensdag voor de com missie van enquête van het Legioen van Eer verschenen. Zijn reeks van vervalschingen nam een aanvang, toen hij beweerde met een „Conder Leteure 6eo hoogte van 12.066 M. te hebben bereikt D°or een in hef geheim in ziin toe stel aangebrachten tweede barograaf liep hi' echter 10 "S® val, toen hij bij een nieuwe vlucht beweerde een hoogte van 14.000 M. te hebben bereikt, terwijl hij inderdaad niet •v uoo"-- /irw\rt wiji nij mut hooger dan 4000 M. was gekomen. Galliz° crkende; al zijn latere r< records ver- valscht te hebben, doch houdt staande, dat zijn eerste record van 12.066 inderdaad door hem werd bereikt. Naar een draadloos bericht uit Washing ton meldt, heeft de president van de Ver zengde Staten de Hubbard-medaille van het Amerikaansche aardrijkskundig genootschap uitgereikt aan kolonel Charles A. Lindbergh De uitreiking werd bijgewoond door vrijwel alle aviateurs, die met succes den trans- itlanlischen vlucht hebben volbracht. Ge zamenlijk hadden zij een lunch op het Witte luis en een vergadering, waarin zij van gc- lachten wisselden over plannen om het vlie gen over oceanen te bevorderen en waar in zij mededeelingen deden over hun erva ring op het punt van deze vluchten. Wegens mist kon hij de vlncht niet voortzetten. t Naar uit Roe-mond gemeld wordt, is gis termiddag in de „Koningsgriznt aldaar, een Engelsch verkeersvliegtuig geland. Het bleek te zijn een Handley-Page mét twee Napier- Lion motoren van 450 P.K. van de Impe rial Airways Ltd. op weg van Londeh £32r Keulen: de GE.B.M.R., bestuurd door detl bekenden piloot Hinchliffe, met twee passa giers en een méchanicien aan boord. De landing geschiedde vlot. Bij deze gelegenheid had de „Tel." met den piloot een onderhoud. Hinchliffe deelde mede, des morgens uit Londen te zijn ver- txpkken en na een goede reis te Brussel te zijn geland. Maar toen wij uit Brussel ver trokken wareu ging de piloot voort kregen we al spoedig met slecht weer te kampen. Een dikke mist belemmerde ten zeerste het uitzicht, doch ik besloot doo: te vliegen. Ik was reeds op Duitsch grond gebied en boven München-Gladbach. Doch de mist werd al dikker en dikker, terwij de rook van de vele schoorsteenen alles onzichtbaar maakte. Daar ve-der vliegen niet mogelijk was, besloot ik terug te kee- ren. De bewolking hing echter ten slotte zoo laag, dat ik de toepen der boomen niet meer kon zien. Toen kwam ik boven Roer mond, waar ik een goede landingsplaats vond in den vorm van een weiland. Er deec zich nog een kleine moeilijkheid voor. Op het weiiand bevond zich n.l. een aantal schapen, die ik echter door er laag over heen te vliegen, in een hoek dreef. Toer kon de landing plaats vinden, welke per fect geschiedde. Aangezien ik een grooten voorraad goud aan boord heb, besloot ik den méchanicien aan boord van bet toestel te laten. De passagiers zijn per trein naar Keulen, hun bestemming, doorge-eisd. Ik zelf ver trek morgenochtend om 8 uur naar Keulen, Overigens beb ik een zware reis achter den rug. Hoe staat het met uw oceaanplannen? werd verder gevraagd. Die bestaan nog steeds, antwoo~dde Hinchliffe. Ik heb nu een eigen machine die geheel in orde wordt gemaakt, terwijl ik alles in détails uitwerk. Het komende voorjaar denk ik te kunnen vertrekken. AMSTERDAM, x6 Nov. Aardappelen. (Bericht van den mak- Jae. Knoop). Zcetivrsche Bonten f 66.75, Blauwen f55.75# Bravo's f6.35—6.50, BI. Eigenheimers .f4.50— 4.70 Juin per 60 Kg. f 5.25—5.50, Bonte Star f 4.80—5, Eigenheimers f 4.90—5.25, Eigenheimer poters f 375 4.35» Blauwe poters f3.103.25, Bonte poters f3.75 Bonte poters f 3.103.25, Drentsche Eigenheimers f 3.50 4.50, Anna Paulowna Zand f 78.40, HiUegommer Zandaardappelen f 78.40, Flakkeesche Eigenheimers f 5«io5.25, Drielingen f 3,753.80, Spuische Eigenhei mers f5.255-50s Drielingen f4.204.30, Friesche Ber gers f44.50, Blauwe Borgers f44.50 per Hl. AMSTERDAM, 16 Nov. Vee. Ter veemarkt waren he den aangevoerd 236 Vette kalveren ie kw. 108118 ct., 2e kw. 94106 ct., 3e kw. 8092 ct. per Kg. lever.d gewicht; 51 nuchtere kalveren f 1523; 664 varkens Hollandsche Overs, en Geldersche ie kw. vieeschvarkens 7374 ct., HolJanclsche 26 kw. 7072 ct., vette varkens 7072 ct. per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 16 Nov. (Noteering van het Veiling gebouw De Jong «Sc Koene). Fruit. AUicanten f 0.821.08 per Kg. Appelen. Goudremetten extra f 2032, idem 1 f 10—16, Bellefleur extra f 2017, idem I {79, dubbele Bellefleur f 1218, Sterappelen extra f 3336, Groninger Kroon f ij—14# Paradijs f8ix. Present van Engeland f 1432, Bismarck f 14—30,, zoete Appelen f 7—-n# Hol- kraans f 24—18, Bender zoet f 79. dubbel Benderzoet f811, Dijkman zbet f710, Notarisappel f xoxi. Peren. William Dcticesse I f 3026, Doyenne du Commis- ce f 4D74, Leg hipons f 3246, Durandeau f 1222, Calebas de Tirleniont f 3224. Hertogin El. f a830, Conseiler de la Cour f .1624, Soldat Laboureur f 1636, Nouveau Potteau £28—34, Giesen Wildeman f812, Pondsperen f 710, Brederode f 1012, alles per xoo Kg. Groenten. Bloemkool extra f 1824, idejn I f xo—14, Kas- snijboonen f 5468, enkele Spercieboonen f 5080, dub bele Spercieboonen f 4575, Spinazie f x626, Poste lein t'1316, Tomaten f1424, Holiandsch Witlof f14 18, Belgische Witlof f 2.224, alles per 100 Kg. Peen f 814, Prei f 1014, Selderie f 48, Pieterselie f 4—8, per 100 bos. Andijvie f 2,40—4.90 per 100 krop. Spruiten *•60—3.60 per zak. Nieuwe aardappelen f6.70—8.30» fDr e'fngen f4.r06.40, Eu'n-Zandaardappelen f 10 12.40 per 100 Kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 20—32, Golden Ophelia f 9 14# Ophelia f 8—12, Sunburst f 4.507, Verschure f 8—9, Keizerin f 4—8, Columbia f 8—ia. Butterfly f 8—12, Per- net f 812, Marcel Royer f 10—12 per 100 stuks. Japan- sche Lelies f 8—10. Chrysanthemum. Germ f26—33. Pullfngs f 1620, Miss Caved f2323, Mont Blanc f 10 14, per 100 stuks. Snijgroen f2.50—r6 per 100 ranken. ASSEN, 16 Nov. Eieren. Op de heden gehouden eier markt van de V.P.N. waren aangevoerd 42.500 stuks. Prijs f 10.50—12 per 100 stuks. WOERDEN, 16 Nov. Kaas. Ter markt waren 334 par tijen, Prijzen: Goudsche ie soort f 5254/ 2C soort f 48 50, Rijksmerk ie soort f 5457, 2e soort f 5°53# Zware f 58. Handel matig. MAASTRICHT, 16 Nov. Botermijn. Aanvoer 128.280 Kg. Hoogste prijs i 2.40, middenprijs f 2.32, laagste f 2.13, AMSTERDAM# 16 Nov. (Gemccnte-vischhal De Ruy- terkade). Uit de hand verkocht op het terrein; aa! f 0.50— 0.80, bot f 0.30—0.40, spiering f 0.05—0.10 per pond; versche bokking f 23.50, harde bokking f 23,50 100; garnalen f4.507 per mand. IJMUJDEN, 15 Nov. Heden kwant van de haringvis- scherij alhier aan den afslag de Britscbe stoom drifter L.T. 53 (Girl Kathleen) met een vangst van 412 manden versche haring. Geveild werden de vangsten van ae Britse he stoom- drifters Y.H. 479 fYoung John) met f É994; L.T. 323 met f 1766: L.T. 703 (Empire's Haroes) met f 2980; L.T. 447 (East Briton) met f 17650; L.T. 1201 (Wilmington) met f 1946: L.T. 746 (Marearef JLde! met f i377; L_T_ (K'.tsultis) met f 2720 aan besomming. ENKHUIZEN, 16 Nmr. Heden hebben 29 vaartuigen hier aangevoerd 7000 stuks reephariag. 145 ponj hoekbot, 40 pond hoekscbar, 3000 pond garjij.cn en 50 manden nest De haring gold f 4—5 f 4.75—5.15 per tal. De bot gold f 28.15. ,4* 56 j, i?'2° Pet 50 Kg. Garnalen prijs f4.90 per kist (60 pond) Nestprijs 41 ct. per mand VRIJDAG, 18 NOVEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12-35—3 Lunchmuaiek door het Trio John Helden, viool, M. v. 't Woud, cello, G. Verhey, piano. 5.307.15 Concert door het A.N.R.O.-orkesL 7-15—7-45 Landbouw- halfuurtje: De beteekenis der Bedrijfs-pluimveehouden) Bern. H. Vos uit Enschedé, Dir. O. P. C. en Secr. der Ned. Pluimvee Federatie. 7-45 Politieber. 8.10 Lf-s vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart door den heer T. P. Keyzcr: Het Hellegat. 8.40 Kamermu ziek door het Dresdener Strijkkwartet: bestaande uit de heeren Fritzsche Schneider, Riphahn en Kropholler. Hovyd Kreus-Adema, zang. 10 uur Persber. 10.10 Vervolg Kamermuziek. 10.30—12 Populair concert o.l. van Iierm. Teunissen. HUIZEN. 1840 M. (na 6 uur 1750 M.) 12.30—1.30 K.R.O Lunciunuziek door Trio Winkels.3—4 uur K.R.O. Vrouwenuurtje, Mej. Twaaifnoven. 77-30 K.R.O. Kerklatijn, Leo Speet. DAVENTRY, 1600 M. it.20 Daventrykwartet en solisten (sopraan, cello, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3*45 Concert. 3.50 Lezing. 1.05 „The Tempest" tooneel. 5-05 Concert. 5.20 Tuinb. praatje. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7-05 Con cert. 7.20 Causerie. 7-35 Ge fuge's van Bach. 7.45 Lezing: The modern drama. 8.05 Causerie. 8.20 National Symohonieconcert. Orkest en Soiotnon piano. 9.20 Nieuwsber. 10.15 Nieuwsber. 10.40 Lezing: The photograph. ti.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—Jl.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5-05—5-55 Literair en vocaal programma. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG. 469 M. 12.30—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.30 „Der Freischütz", rotn. opera in 3 acten van Weber. Daarna tot 11.20 Dans muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. a.2c—7.05 Lezingen en lessen. 7-20 Symphcnieccncert. Werken van F. Schreker. 9.5011.50 Schlagers van Franz Léhar, Orkest en soli. HAMBURG, 395 M. 3-35 Wilh. Hauff-herdenkmg. r— 7.20 Musica far ra. Werken van A. Knabe Gem.koor rn solisten. 9.50 Actueel uurtje. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. BRtéÜSLL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert (piano- viocFiajlo). 8.35—10.35 „Louise" opera. IJMUIDEN, £5 Nov. Van de tre ilvisscherii kwamen helen hier binnen dg stoomtreilers IJ. M. 201 (P. Am. 1 im mers) met f 2808: 1JM. 90 (Stormvogel) met f 3273: IJM. 27 (Zwarte Zee) met f 3428; IJM. 238 (Johanna Maria) met f2 62; IJ.M. 16. (Bergen) met f 5397: IJM. 9 (Oceaan ID met f6125; IJ.M. 21 (Corrie) met f 2503: IJ.M. 195 (Azi muth) met f 3439! IJ.M. 72 (Carolina) met f 3198: U-M. .8 (Jenny Elsa) met f 5360 en IJ.M. 33 (Zeemeeuw) Rj.t f 257a aan besomming. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. WALSUM, 14/11 nam. 3 uur 59 op 320 m. West van va* lentia gesign. Montreal naar Antwerpen. ANNA ELISABETH m.s., 11,11 van Tur te Btrghthngse» ARY SCHEFFER 13/11 van R'dam te Havre. BATAVIER I 14/11 van Rott. te Bordeaux. BATAVIER V 14 x1 v.m. 8 uur 20 van Rotterdam te Graa vesend. DIRKSLAND u'n van Antwerpen naar Newcastle, CATHARINA m.s., 14/u van Antw. te Southend. ELAND, m-s. ia, 11 van Exeter naar Teignmouth. EMMAPLEIN 15,11 van Wahana naar Rotterdam. GAASTERLAND 14/11 vaj) Newcastle naar Rotterdam* GEORGIA 15 11 Sagres gcp. Abadan naar Swansea. HARDENBERG 15/11 Bevezier gep., New York naar Rot* terdam. HENDRIKA JOHANNA, m.s., ?4/" "an ReUiwpoort te Londen. ITTF.RSUM, 1611 van Rott. le Helsing-for». KILSTROOM 12 II van Liverpool te Fawey. LEKHAVEN 15 n van Savannah naar Bnpmen en Rott, LEEUWERIK ms„ 11/11 van Norkêping te Vestervik, LEONORA 15/11 van Hamburg te Nantes. LUTGERDINA m.s. 14/11 van Brussel te Londen. MARKEN 15/11 van Sydney naar Geslong. MIDSLAND 15/11 van Biyth naar Amsterdam. NIEUWLAND 14/u van Rotterdam te Leizh. NOORD FRIESLAND m.s., 14In van Rumpel te Lend* OCEAAN m.s., 13 van de Duina. PENDRECHT 13/ïl van Novorosstsk te fevfU*. OOTMARSUM 16/11 350 mill W. van Sciuy, Momw» naar Rotterdam. SAN ANTONIO, m.s. van Gravesend te Plymout» ST. ANNALAND 16/11 van Hamburg naar KytM. ST. TANSLAND 14/xx van Newcastle naar Antwerpen. SOESTERBERG 16/11 Brunsbüttelkoog gep. Warklot naar Zaandam. STAD ZALTBOMMEL x5/xx van Somas naar Zaandam TRENT 14/xi van Rouaan naar Newcastle. TYNE 14/ix van Hamburg naar Rotterdam. WEGA m.s., 14./XI van Gravesend naar Duisburg. WM. BARENDSZ, sleepb. 15/H van IJ muiden te Corona met ..Beverwijk" op sleeptouw. m -■&:."v WINSUM 13/11 Gibraltar gep. Montreal naar Girgectk ÏJS5EL, J5/XI van Rotterdam te Raunw* STOOMVAARTLIJNEN.. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALI x6/xx van Hamburg te Amsterdam. 3AT0E (charter) 16/11 van Viadivostock naar Antwerpen KAMBANGAN (ijitr.) pass. 13/11 Dungeness, MANOERAN fthuigr.) 15/11 te Genua, SOEMBA 16/11 van A'dara te Leith. KON- HOLL. LLOYD. OR AN IA (thuisr.) 15/11 nam. 6 uur van Lissabon. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPP0. RHEA 16/xi van Amsterdam naar Hamburg. A DG NIS 15'li van Or an naar Venetië. ALKMAAR 14/11 van Caiiao naar Mollend». 3ARALT 14/11 te Cristobal. DEUCALION 15/11 van Smyrna te Samoa. DOROS 15/11 van Hambi rg naar Amsterdam. EUTERPE 15/21 van Musei naar Oporto. MEROPE 15/11 van Lissabon, naar Malaga. NEREUS 16/11 van Oporto te Amsterdam. SATURNUS 15/xx van Candia naar Algiers. STÜIJVESANT (thuisr.) 15/zx van Plymouth naar Havre VESTA X5/11 van Napels naar Catania. VULCANIS 15/11 van Malta te Alexandria KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN X4/1X van Singapore naar Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRJJP5KERK (thuisr.) 15/11 van Marseille n. Antwerpen SUMATRA i5/i* van East Lonon naar Durban. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEM.5TERDIJK, van R'dam naar Boston, pass. 14fit Lizard. BOSCH DIJK 15/11 van Rott. te Boston. BURGERDIJK 15/11 van Baltimore te Newport-News* EDAM X5/xi van Rott. te New-Orleans. EEMDIJK, Noord-Parific naar R'dam 15/11 te San Fran cisco. LEERDAM, Rott. naar New-Orleans pass. 14/11 Vlis- dingen naar Antwerpen. LOC HG OIL, Pacifickust naar Rott. 13/xx van Los Angeles HOLLAND—AUSTPALIë LIJN. PALEMBANG (uitr.) 15/xi te Fremantle. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. BANDOENG (thuisr.) pass. 16/11 Dungeness. HOLLAND—OOST-AZI5 LIJN. OOSTKERK 15/ix van Bremen naar West-Afrika* ZOSMA (uitr.) 15/11 te Port Said. JAVA PACIFIC LIJN. BINTANG 15/xi van Samarang naar San Francisco via Balik Papan en Manila. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM 16/11 van Amsterdam naar W. Afrika* ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSÜLINDE (uitr.) 15/11 te Sabang. KOTA INTEN (uitr.) pass. 15/11 Gibraltar. PATRIA (uitr.) 15/11 te Port Said. SOEKABOEMI (thuisr.) 15/n Barcelona. TAMBORA (thuisr.) 18/11 nam. 4 uur te Marseille vera wacht. STOOMVAART MIJ OCEAAN. AENEAS, van Japan naar R'dam 11/ii van Penang. PHRONTIS, van Amsterdam naar Glasgow, pass. 14/** Lizard. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY van Rotterdam naar Valencia pass* 14/xx Finisterre. ONGE JACOBUS van Gandra naar Rotterdam, passJ- 15/xx Femche. Hij had zich dien morgen reeds afgevraagd of het DJe; «verduiveld mcoi" zou zijn als hij zicb U" zijn. sleurleven op Heath Hill bevrijdde om te trouwen met een aardig meisje ,^eluhkig met haar te worden -Van zij11 geschiktheid voor een geluk kig htiweltjK twijfelde hij natuurlijk even- min alp efm? ander lid van zijn sexe. Mabin dacht echtei niet aan zooiets. Ze zon den Kapitein, met zijn brutale oogen en zijo ruuooze onderworpenheid aan de grillen van Lady Moorhampton ni't hebben mogen lijden, als zij niet zco wan. hopig eenzaam en hulpeloos was in dit ge zin, waarin zelfs deze bondgenoot accep tabel was Waar ze had geen «-ogenblik ver ondersteld, dat het ook in kapitein Dal- maine's brein z0u opkomen om met haar te willso l/ouwen. Maar terwijl hij deze vraag stelde en toen ze cr beiden om lach ten, zag ze m zijn oogen een uitdrukking, waardoor ze eenigszins was voorbereid op zijn volgende Woorden: Dan blijft er alleen nog een huwelijk over. Ik zou niets liever dan met een aardig meisje trouwen en een eigen home stichten. Waarcm zoekt u er dan geen uit? vroeg Mabin dadelijk. Misschien mag ik... ik hopen... dat It er oea kan vinden zonder lang meer te zoeken, zei kapitein Dalmaine vol vertrou wen. Met te veel vertrouwen helaas. Want Mabin zei heel vriendelijk: Dan wensch ik veel succes bij het zoeken! Ik zal niet ver hoeven te zoeken, her- haalde Da!maiQe brutaaL Niet? zei Mabin op energieken toon terwijl ze hem vast in de oogen keek. Nu. ik dacht van weL Wat bedoelt u' O, alle6*) dat u een beetje langer zult moeten zoeken dan u verwacht om een meisje te Y}ndea dat.. een tamme huiskat als man wil hebban. Ze schrok van haar eigen brutaliteit en had bijn« berouw, toen ze de ver baasde cn verdrietige uitdrukking op hef gezicht van Dalmaine zag. Het.. het spijt me als ik u gekwetst heb, voegde ze er haastig bij; tnaar het is heter dat u weet, hoe meisjes, waar u mee wilt trouwen, over u denken. En ze vlcog weg in de richting van het huis. Ze vond het erg onaangenaam om met de overige huisgenooten te lunchen, nu ze zooals ze veronderstelde, haar laatsten vriend ook van zich vervreemd had. Maar toen zij en kleine Julius hand in Hand de kamer binnenkwamen en zij een gevoel had alsof ze een leger vijanden tege moet ging, bood kapitein Dalmaine, even voordat Lady Moorhampton binnenkwam Haar een perzik aan, die hij uit een van de broeikassen beweerde gastolen te hebban terwille van de goede vriendschap". En hij sprak zoo gemoedelijk, dat Mabin, die ver wacht had, dat hij boos op haar zou zijn, de tranen in de oogen kwamen toen ze de at tentie aanvaardde. 'Ze was niet in staat een woord te zeggen. Maar toen ze naar de andere gezichten om zich heen keek en de verschillende familieleden begroette, stuitte ze op vijand schap, waar ze wel op voorbereid was, maar die haar toch een gevoel van kilheid en verlatenheid gaf. Zelfs Lcrd Moorhampton begroette haar wat stijf en liet zijn gewone vriendelijk- plagende opmerkingen over haar vlijt of luiheid of iets anders, dat hem in den zin kwam, achterwege. Julius kreeg van zjjn grootvader en van Lady Moorhampton een kus, gaf Dalmaine en Joe Wright een hand ging naast Mabin zitten en had heel weinig te vertellen. En hoe gaat het vandaag met je, jonge man? vrceg Lord Moorhampton terwijl allen plaats namen. Is je maagpijn over? 'Zul :e nooit meer te veel chocolade eten. Julius? Dibs schudde plechtig het hoofd. Ik heb niet te veel gegeten, zei hij langzaam en keek Joe Wright vast, maar volmaakt onschuldig aan. Ik heb niet te veel cho- colaadjes gegeten; maar drie. Maar ik zal ze nooit meer aannemen behalve van Mabin. En hij sloeg zijn armen om haar middel. Er viel een pijnlijke stilte en Mabin ve*d vuurrood Toen verbrak Lady Moorha ïp- ton het zwijgen en vroeg op zakelijken toon aan kapitein Dalmaine, of hij naar Monford was geweest voor de nieuwe zadels. A (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6