Brieven uit Rome. Stadsnieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 17 Nov, 1927 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM „Kindervoeding". Centrale verwarming en kachels. De werkloos- heidsbesti ijding. De verkoop van „Spaar en Hout g lVariietYhrr ^esen, die deze zaak DE ROMEINSCHE KWESTIE. De nieuwe rechtsstaat. De Romeinsche kwestie die zooveel stof Opwierp in de pers. hier en in het buiten land, schijnt aj weer tot den volgenden keer var de baan. Heeit Bennito Mus solini niet doen verklaren dat het vraag stuk. moeilijk maar niet onoplosbaar, veel studie vereischte en dat het fascisme bijna geheel de twintigste eeuw voor zich had om de oplossing te vinden? De oplossing van het vraagstuk scheen vorderingen ge maakt te hebben, tenminste van den kant van den H. Stoel, wiens officieel orgaan de Osservatore Romano", uitliet, voor eerst dat men de oplossing niet verwachtte van internationale rechtszittingen of confe renties, veel minder nog van internationale wapenen. Hierbij voegde het blad dat Italië genood zaakt was het onrecht in '70 bedreven goed te maken door het scheppen ten minste van den zeer kiemen Staat door den H. Stoel noodig geacht vcor de afhankelijk heid en vrijheid van den Opperherder. Maar ook deed L' Osservatore Romano uitkomen dat voor die. vrijheid en onafhankelijkheid deze kleine Staal, er dus eenig grondgebied noodzakelijk geacht wordt en dat de Paus, eenige rechter in het geding, alléén de ver eischte waarborgen kan vaststellen opdat een twintigste September '70 niet zou her haald worden Maar van den anderen kant deelde het 'officieel blad van het fascistische regiem mede dal een herstelling van een Pauselij ken Staat, gelijk die was vóór '70, zelfs in kleinere vorm en omtrek is en blijft uitge sloten, hetgeen in directe tegenspraak schijnt met de verklaringen van het Pause lijk blad L' Osservatore Romano. Men zoekt nu, wel te verstaan niet van geleerden, alles en alles, behalve tot na den geestelijken stand Dit werd gedaan met het doel een corporatie van Staat in het leven te roepen. In het plan van Mussolini ligt het uit al deze corporaties het Parle ment samen te stellen met raadgevend advies aan de regeering of het centraal be stuur. Al deze corporaties of syndicaten zijn natuurlijk fascistisch daar deze geen recht van bestaan hebben juridisch niet er kend en geep enkel voorrecht bezitten. Dc Hooge Raad nu der fascistische partij heeft dezer dagen besloten dat de corpora ties nog met geheel rijp zijn, om geheel al leen het lands-Parlement samen te stellen. De Raad kwam tot de volgende conclusies. Vooreerst moet elk systeem van nationale vertegenwoordiging uitgaan van het be staande feit in Italië: namelijk de vernieti ging van alk politieke partijen tegenstrijdig aan het fascisire. Er bestaat slechts een po litieke partij, die van het regiem, en dit re giem schenkt de rechtserkenning aan de organisaties van voortbrengst en economie, welke organisaties dc grondvesten van den ccrporat'even Staat uitmaken. Daar echter deze organisaties van corpo ratieven aard nog slechts korten tijd be staan is het niet mogelijk dat ze de politie ke taak van partij op zich nemen en alleen de naticnale vertegenwoord-'^ing van het land op zich zouden nemen. Hen is het wel toegestaan de eerste stappen op politiek terrein te zetten en aan de Partij een lijst I van een zeker aantal candidaten aan te bieden, waarover de Hooge Raad een oer deel zal vellen volgens de hooge en al gemeent belangen van het land en van het regiem die niet alleen van economischen aard zijn De Hooge Raad zal de lijst can didaten verbeteren en aanvullen en dat zal de lijst worden van de Partij die het regiem aan het land voorstelt De verschillende arrondissementen worden raadsleden zijn gewenscht, want zij worden door de kiezers afgevaardigd. Bedoelt hij beschaafde menscben, die onbeschaafde din gen zeggen of onbeschaafde menschen, zoo als spr., die de dingen beschaafd zeggen Bedoelt hij soms de leiders van groote fracties, die hun fracties in tweeën splitsen, om in de tweede helftlaterop te laten treden, als de aangevallene zich niet meer kan ver dedigen De heer GERRITSZ heeft de gewraakte zinsnede niet gebezigd. Hij meent echter wel, dat het reglement gewijzigd moet worden in zake het stemmen over de voor stellen van B. en W. De kiezers hebben er recht op. te eischen, dat door stemming hun inzichten naar voren komen in den raad. De VOORZITTER wil toezeggen, dat er voor gewaakt zal worden, dat om de 14 dagen vergaderd zal worden. De wijziging wordt goedgekeurd. poen ZOeKl nu, wei »a»aan u,ei yan, r..»:- I!,...., officieele zijde, deze twee verklaringen le afgeschaft en Italië zal slechts een groot al vereenigen, waaruit dan de van rondissement een kiescollege vormen, zoo- het vraagstuk zou moeten volgen Daartoe dat fe ty' ,vau d? Partij in haar geheel door denken eenige katholieken-fascisten het be- ...1^. jW°r_Cf1 ,Öes cmi zit van een grondgebied uit zonder rechts macht over dit gebied en de bewoners, In andere woorden: de Itaiiaansche Staat zou aan den H. Stoel eenig grondgebied vrij willig afstaan, waarop plaats zou le vinden zijn voor de Apostolische Paleizen, het be stuur der Kerk, de verschillende Romein- sche congregaties, de gezanten bij den Pans geaccrediteerd, en voor allen die eenigszins tot de Kerk behcoren. De Staat zou dit gebied aan den H. Stoel afstaan Zander dat deze rechtsmacht of juridiclie op dit gebied zou hebben. Deze vooropge stelde oplossing is niet zeer duidelijk er behoeft een nadere omschrijving. Misschien is ze «atbaar voor verderen uitleg en zal ze behandeld worden door rechtsgeleerden er diplomaten, maar vooreerst is de kwestie wel van de baan en blijft het Romemscn vraagstuk onopgelost. Een aade- vraagstuk heeft dezer dagen den grooten fascistiscben Raad bezigge houden. een vraagstuk dat minder dringend een oplossing eischt, daar het slechts be- taat voor zoover de gemoederen er een be staan aaD willen schenken. In de laatste jaren werd het ministerie der corporaties of gilden opgericht en wer den alle Italianen die slechts op eenige ma nier werken of bezig zijn, ondergebracht of geschaard in een corporatie, een ander woord voor syndicaten ot vakvereenigingen Zoo heeft mei- de corporaties van intellec- tueelen, van nijverheid, van allerlei soort ambachtslieden, van werkgevers en werk nemers. van het boek, van de dagbladen van alle eindelijk waarmede in de moderne samenleving man of vrouw het dagelijksch brood verdient of zich bezig houdt. Geen Italiaan meer of hij fs wat men noemt „in- qudrato" geschaard onder de „gagliar- detto" het vaantje van zijn corporatie. Ge- neesheerec, apothekers, advokaten, rechts- Niet eenieder zal kiezer kunnen zijn voor het nieuwe Parlement, maar slechts de bur ger, die volgens gegevens van zijn candi- daat, bewezen zal hebben een werkzaam dement te zijn voor het leven van het land, alsmede degenen die geen arbeidscontrac ten hebben, maar niettem'n nuttige elemen ten zijn voor het nationaal leven. Men zal de nationale lijst stemmen dcor de stem uit brengen voor 't teeken dat die lijst zal dragen Dan die organisaties die geen fascistisch karakter hebben maar zich bewegen en werken volgens de beschikkin gen van het regiem, hierdoor wordt be doeld het nationaal centrum der Katholiek- fascisten, zal een vertegenwoordiging toe gestaan worden. De Hooge Raad der partij was ook var oordeel dat hel getal afge vaardigden van 560 tot 400 moest terugge bracht worden. Ook zal de Hooge Raad mededeelen welke taak dc Kamer, aldus ge kozen, zal te vervullen hebben. Over al deze voorstellen zal bij de Kamer de noodige wetsontwerpen aanhangig ge maakt worden. Ze komen hierop terug, één partij, het fascisme, één kiescollege, het land, één titel om kiezer le zijn; het werk. De minister van Justitie Roces zal de wetsontwerpen voorbereiden. Het Parle ment op deze wijze gekozen, vertegenwoor digt niet alleen en uitsluitend de econo misch- en sociale belangen van het land, maar door toevoeging van andere elementen bij die, opgegeven door de corporaties en syndicaten, worden ook de hoogere en al- gemeene belangen van het land en van de partij in acht genomen. De Hooge Paad acht echter een zuiver corporatieve nationale vertegenwoordiging niet uitgesloten voor volgende tijdperken. aVIS ROMANUS. (Vervolg). De heer VAN LIEMT geeft in overwe ging, de begrooting eerst over 3 weken in de afdeelingen te onderzoeken. De VOORZITTER zal dit in het college van B. en W. bespreken. Na verdere bespreking wordt het afdee- lingsonderzoek op 6 December bepaald. Inrichting leslokaal. B. en W. vragen een crediet van f 1770. aan, tot bet inrichten van een lokaal der R.K. Jongensschool voor gewoon L. O. aan de Ged- Oude Gracht 120, tot een parallel-6e klasse. Het crediet wordt verleend. Verleening voorschot. B. en W. stellen voor aan het Kerkbestuur van de H. Liduina, te Haarlem, een voor schot toe te kennen, volgens art. 101 L. O. wet, van f 300. Aldus besloten. Verordeningen toekenning bijdragen schoolgeld. B. en W. stellen voor, voor het gean nexeerde gebied buiten werking te stellen alle verordeningen of regelingen, nopens het toekennen van bijdragen in het school geld voor het bezoeken door leerlingen uit dat gebied van bijzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs en te bepalen dat bedoelde verorde ningen of regelingen van kracht blijven voor leerlingen uit het geannexeerde gebied, die op 1 Mei 1927 in het genot dier bijdrage waren, zulks voor zóólang zij de school, welke zij op dien datum bezochten, blijven bezoe ken en tevens binnen de gemeente Haarlem wonen. Aldus besloten. Verkoop muur. B. en W. vragen machtiging tot ver koop van den muur van perceel Brouwers vaart 18, voor f 150 aan G. A. Brongers. De machtiging wordt verleend. Overneming grond. B. W. vragen machtiging van KI. Mulder, alhier, gratis ia eigendom te aan vaarden, onder betaling van f 850. voor de kosten van openbare werken, grond, gelegen aan de Poortstraat, groot pl-tn. 36 M2. De machtiging wordt verleend. B. en W. vragen machtiging, gratis in eigendom te aanvaarden eenige strooken grond, gelegen aan de Semarangstraat en omgeving, welke strooken ingevolge het plan van uitbreiding der voorma ïge ge meente Schoten zijn bestemd voor openbare weg. De machtiging wordt verleend. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, ill het belang der volkshuisvesting aan te koopen 543 grond voor den prijs van f 7000.—-. Tevens stellen zij voor, van de N.V. Aan nemingsmij., voorheen J. Rozestraten, gratis over te nemen grond aan den Rijksstraatweg. Voor de uitvoering van openbare werken op dien grond vrageti zij een crediet van f 47.000.aan. Aangehouden. De annexatie en de scha devergoedingen. B. en W. stellen voor, ten aanzien van de aanvragen van Bloemendaal en HaarUnuner- liede betreffende de schadeloosstelling in fc" volge de annexatie aan Ged. Staten te be richten, dat de raad bezwaar heeft tegen oe gevraagde schadeloosstellingen en adviseert, die aanmerkelijk te verminderen. Ten aanzien van de aanvrage door Heem stede stellen zij voor, aan Ged. Staten te berichten, dat de raad, te zijner tijd nog nader te detailleeren, bezwaren heeft tegen de gevraagde schadeloosstelling. Aldus besloten. Wijziging Reglement van Orde. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen, welke beoogt als Rekening „Kindervoeding." B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording van de ver eeniging „Kindervoeding," in ontvangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van f 5.632.53. De heer VAN LIEMT brengt hulde en dank aan de dames, die aldus het werk van „Kindervoeding" verzorgen. Spr. vraagt, hoe de regeling van kindervoeding in de buitenwijken zal geschieden, vooral in het noorden der stad. Als men de kinderen met de tram laat gaan, acht spr. het middel erger dan de kwaal. Het is geen methode, de kin deren in een korte spanne tijds heen en weer te laten trekken. Het beste acht spr., het eten warm te laten brengen naar een centraal punt, van waaruit het verstrekt wordt. Mej. VAN VLIET sluit zich niet aan bij de hulde, gebracht, aan de dames van „Kin dervoeding." Als zij veel voor haar taak voelden, zouden zij met beide handen aan gegrepen hebben de kans, langer warm voedsel uit te reiken. In de Kerstvacantie wordt geen voedsel verstrekt. Wat het toezicht betreft bij de kinderen, daar is zelfs een politie-agent voor noodig. Spr. betreurt het, dat aldus toezicht uitge oefend wordt. Bij een oproep zou er vol doende hulp zijn voor toezicht. De heer KEESEN: „De soc.-dem. Vrou wenclub." Mej. VAN VLIET dient een motie in, waarin de raad B. en W. machtigt, aan „Kin dervoeding" opdracht te geven, warm voed sel te verstrekken vanaf 1 October tot 30 April, ook tijdens de vaca ïtie en het politie toezicht op te heffen. De heer PEPER merkt op, dat de vereeni- ging te beschikken had over f 8.400 en maar f 4.900 heeft uitgegeven. Dat bewijst reeds dat de toestand niet in orde is. Spr. meent, dat ook des zomers warm voedsel verstrek, moet worden. De heer KEESEN gelooft, dat de wijze, waarop mej. Van Vliet en de heer Peper het werk van „Kindervoeding" bespreken, geen goed aan dat werk doet. Daardoor wordt de Liefde van de leden van Kindervoeding" verminderd. Laat men liever met de dames de zaak gaan bespreken. Dan bereikt men meer. Die dames staan in dienst van den charitas en daaraan wordt van de zijde, waar van nu aanmerkingen zijn gekomen, heel weipig gedaan. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM ge looft ook, dat men niet moet gaan in de rich ting, door mej. Van Vliet aangegeven. "Wel zou zij willen, dat op verschillende punten der stad uitreiking van warm voedsel plaats vond. Wethouder BRUCH sluit zich aan bij de hulde aan de dames van „Kindervoeding" gebracht. Men moet blijven waardeeren de belangloos aangeboden hulp. Die hulp acht hij beter, dan hulp, door middel van het dwangbevel der belastingen. Voor hulp, door middel van dwang verkregen, past spr. I Spr. heeft met het bestuur van Kinder voeding" gesproken over de verstrekking van het voedsel, vooral in voormalig Schoten. Aanvankelijk vond men het gemeentehuis daar het meest geschikt. Later is dit gebouw toch minder geschikt gevonden en men wees het gebouw van Openbare Werken aldaar aan en het voormalig bureau van het Burgerlijk Armbestuur in voormalig Scho ten. Spr. vraagt machtiging voor B. en W-, deze zaak met „Kindervoeding" nader te regelen. Als deze centralisatie niet voldoet en er komen gemotiveerde klachten, dan zal een nadere regeling overwogen worden. Aanneming der motie-v. Vliet ontraadt spr. reeds om formeele redenen. Ook den gevraagden termijn gaat hij na,waarbij hij er op wijst, dat het der vereeniging niet wel moge lijk is, later dan Maart te laten eindigen- Dit is indertijd aan den raad medegedeeld. November is er steeds bijgekomen en April komt er bij, naar gelang de behoefte daartoe blijkt. Aanvulling in deze van den bestaande» toestand is dan ook niet noodig. Het werk is schoolvoeding en het komt hem voor, dat dit karakter te loor zou gaan, 3ls in de vacanties voedsel verstrekt werd. Dat wordt dan een zaak van het Burgerlijk Armbestuur. Maar die vraag zal spr. nog eens in het college van B. en W. bespreken- De heer GERRITSZ stipt aan, dat de jjoc' em. arbeiders steeds veel gedaan heb- eu in dienst van den charitas. Daarom pijt spr. de uitdrukking van den heer Kee- teH daartegen gericht was en welke s gesteund werd door den wethouder van Diens aanduiding van de belas- ,ette" dit verband acht spr. onjuist r ,°fen* sPr- verdedigt de charitatieve houding der S.D.A.P.. D- heer VAN LIEMT is dankbaar, dat -al Schoten voedsel verstrekt r -p„.n' dacht, dat het gemeentehuis liet dat ,CCntrasl gelegen was. Spr. gelooft honden rii"" bosten aan deze zaak ver- de concern» kan bijv. de stoelen van de concerten der H.O.V óehn.iken Wethouder REINALDA treedt terug in de geschiedenis der schoolvoeding en het nu op liefdadigheids terrein willen terug dringen, ts vroeger wel eens anders hoord. Schoolvoeding is onafbreekbaar verbon- van het staatssocialisme. Er zijn echter heden middag veel vergissingen gemaakt. Barm hartigheid is nog heel wat anders dan sociale zorg van gemeenschap-leven. Spr. heeft indertijjd gezegd, dat armenzorg een admini stratie van paupers is in tegenstelling met barmhartigheid, die van „den naaste" spreekt. Spr. wijst er verder op, dat de dames van „Kindervoeding" het werk van ambtenaren uit de hand nemen, die het werk zouden moeten doen, als het van wege de overheid geschiedt. De overheid moet echter de hel pende hand bieden. Voor barmhartigheid via het belastingbiljet voelt spr. daarom niets en dit alleen heeft spr. naar voren willen brengen. De 4 punten, vervat in de motie van mej. Van Vliet worden stuk voor stuk in stemming gebracht:. Met 2215 stemmen wordt aange nomen dat deel van de motie, waarin ge vraagd wordt, warm voedsel te verstrekken in de vacanties. De overige punten worden verworpen of ingetrokken. De rekening en verantwoording worden dan goedgekeurd. Overplaatsing onderwijzeres. B. en W. stellen voor, mej. G. Ph. Charbon evenmin ,,'t Kalf." Het speelterrein tegen over het Paviljoen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van A. Bierens de Haan e.a. tot het aanwijzen van andere speelgelegenheden bij de Paviljoenslaan, de tegenwoordige op te heffen en voordat de Olympische Spelen velen naar Haarlem trekken, een beteren toestand in het leven te roepen. De heer OVERSTEEGEN is verheugd over dit afwijzend prae-advies. Hij is van oordeel, dat adressanten de arbeiderskinderen die daar komen spelen, niet kunnen luchten of zien. Laten die heeien dan maar naar Bloemendaal verhuizen. De heer VISSER acht het terrein niet zeer geschikt als speelplaats, o.m. doordat de tram er langs een onbeschermde baan rijdt. Spr. acht het zgn. „Kalf" en een terrein nabij den Kleinen Houtweg meer geschikt als speelplaats voor kinderen. De heer GROENENDAAL begrijpt de brutaliteit der adressanten niet. Is het zoo erg, dat er wel eeus iemand op het grasveld slaapt? Het kleine stukje giond aan den Kleinen Houtweg acht spr. met geschikt en over te plaatsen als onderwijzeres van school no. 29 naar school no. 7. Aldus besloten. Instelling cursus Vervolg onderwijs. B. en W. stellen voor, in bet schoolgebouw aan Pol 18 in voormalig Spaarndam een Ver volgcursus te stichten en dien te noemen Vervolgcursus 5. Op een vraag van mevr. MAARSCHALL I deelt wethouder BRUCH mede, dat indien j de wenschelij kheid van vervolgonderwijs voor meisjes aldaar blijkt, een Vervolg cursus ingesteld zal worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vervanging centrale ver warming door kachels. De meerderheid van B. en W. stelt voor, af te wijzen het verzoek van het bestuur van de scholen der Vereenigde Doopsgezinde gezinde School in de Ripperdastraat De minderheid is van oordeel, dat beoogd De heer DE BREUK wil ook niet dit laatste stukje vrij speelterrein in den Hout aan de jeugd ontnemen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN stelt voorop, dat het terrein als speelplaats ge- handhaald moet blijven, doch de klachten zijn niet geheel ongegrond. Er is een toe stand, welke gewijzigd, moet worden. De uitwassen moeten verdwijnen en een verzoek daartoe kan men lichten tot het hoofd der politie. De VOORZITTER zegt, dat het verzoek stellen voorwaarden. Overleg over enkele bezwaren nxjet geschieden met de eventueele koopers, maar dan moet men bij de onder handelingen vmf.en, waar men aan toe is. De heeren G&PKNENDAAL c.s. stellen voor, het voorstel te houden. De VOORZITTBF' wijst er op, dat men de buitenplaats in ketpp geeft, en niet in erfpacht of huur. De aantrekkelijkheid van koop is juist, dat men het vrije bezit er over krijgt. Spr. acht de voorwaarde, welke de heer Loerakker wil stellen, niet juist. Het voorrtel-Groenendaal wordt ver worpen met 2314 stemmen. Het principe-besluit tot den verkoop aan mr. Deenik wordt aangenomen met 2413 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de commu nist en de heer Loosjes. Wethouder SI.INGENBERG stelt voor, dat de eerste voorwaarde aldus gesteld wordt, dat de buitenplaats blijvend wordt bestemd voor een tehuis van ouden van dagen uit den gegoeden stand en er een servituut van niet-bebouwing op wordt gelegd, met ont heffing voor den bouw van een bijgebouw, door B. en W. te verleenen. De heer LOBRAKKER acht het ratio- neeier, eerst over de voorwaarden met de eventueele koopers te onderhandelen. Het voorstel-Slingenberg wordt z.h.s. aan genomen. Wethouder REINALDA stelt een wijziging voor betreffende de rooilijn, welke wijziging met 2313 stemmen wordt aangenomen. Wethouder BRUCH stelt voor, in het voorstel-Bijvoet betreffende den verkoop na aanbieding aan de gemeente in tg lasschen de woorden „en na aanbieding door levering* en verder er aan toe te voegen, „op straffe van een boete van ten hoogste f 504)00 met eventueele schadevergoeding." Dit aldus gewijzigde amendement wordt aangenomen. Het geheele voorstel wordt aangenomen. van adressanten in hoofdzaak gaat tegen de jongelui, die met verregaande sans-gêae een attractie vormen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De buitenplaats „Spaar en Hout." Mr. J. Deenik, alhier, heeft, mede namens eenige andere heeren verzocht van de ge- meente Haarlem de buitenplaats Spaar en Gemeente, gelden te mogen ontvangen voor j Hout te mogen koopen voor de som van Spaarndammerweg, ten zuiden van de Jan de vervanging van de versleten centrale ver-f 200.000 f 225.000. B. en W. stellen voor -ij- warming door kachels in de tweede Doops- 0p dd verzoek in te gaan. Een der voorwaar den is, dat de buitenplaats gedurende 50 jaren niet worde verkaveld. De buitenplaats Werkloosheidsbestrijding. B. en W. vragen credieten aan van f 105.000, f 122.000 en f 34.000 voor het ricleeren en ophoogen van onderscheidene terreinen, gelegen tusschen Tirr.orstraat en wordt verandering aan te brengen in het -,aj den verkoop worden ingericht voor stelsel van verwarming, zoodat medewerking telitiis van ouden van dagen uit den gegoeden moet verleend worden volgens art. 72 derstand. L. O.-wet 1920. De heer BOES merkt op, dat de wensche- lijkheid van verandering van het stekel der verwarming niet aangetoond is. Daarom is hij voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer CASTRICUM begrijpt niet, waarom men de centrale verwarming door kachelverwarming wil vervangen. De heer LOOSJES zegt, dat kachelver warming voor scholen veel beter is. Men heeft er te weinig aan, omdat de scholen slechts enkele uren van den dag gebruikt wordt. Kachelverwarming is daarenboven economischer dan centrale verwarming. Wethouder BRUCH vormt de minderheid in het college van B. en W. Hij wijst er op, dat kachels onder schoolmeubelen valt. Een versleten ketel der centrale verwarming valt onder de exploitatiekosten. Verandering van inrichting valt altijd onder het voornoemde artikel, tr.aar de meerderheid van B. en W. acht de veranderipg oneconomisch. Daaren boven zou kwade trouw verondersteld kun nen worden, omdat men bij slijtage telkens de inrichting zou kunnen veranderen. Spr. meent echter, dat deze verandering vaa inrichting door het gemeentebestuur vergoed moet worden. Wethouder REINALDA zet het stand punt van de meerderheid van B. en W. uit een. Bij slijtage zou men dan kunnen vragen vergoeding voor verandering van inrichting en men zou dan buiten de onderhouds kosten blijven. Spr. verdedigt verder afwijzing van het verzoek. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM stelt voor, het verzoek wei in te willigen. Dit voorstel wordt met 2412 stemmen aangenomen. Vervallen verklaring recht van erfpacht. Daar mej. M. C. Dekker, ondanks her haalde aanmaning, in gebreke is gebleven te voldoen de op 1 Maart 1927 over het toen afgeloopen jaar verschuldigde erf pachtsom ad f 180.35, voor het aan de gemeente Haar lem behoorende en door mej. Dekker tot 1 Maart 1927 in erfpacht bezeten perceel, Kleverparkweg No. 208, stellen B. en W. voor 't erfpachtsrecht van dat perceel ver vallen te verklaren, met dien verstande, dat op 1 Maart 1928 het recht zal zijn ge ëindigd en op dien dien de grond met de daarop zich bevindende opstallen ontruimd en ter vrije beschikking van de gemeente jal moeten worden gesteld. Aldus besloten. Grond in erfpacht. B. en W. stellen, voor aan J. Michel, al hier, in voortdurende erfpacht uit te geven, een gedeelte grond, gelegen aan de Dubbele Buurt, groot pl.tn. 465 M2 tegen een erf pachtscanon van f 0.88 per M2. per jaar. Tevens stellen zij voor, het adres van „Onze Woning" in zake de ontsiering van de Dubbele Buurt in hun handen ter afdoening te stellen. De heer PEPER bespreekt de eventueele verbetering van de Dubbele Buurt. Die is De heer LOERAKKER merkt op, dat men voor 50 jaren het kooprecht verschuift. Moet nu de eventueele waardevermeerde ring komen ten goed van den kooper en moet bij waardevermindering toch de volle prijs betaald worden. Verkaveling mag gedurende 50 jaar niet geschieden. Moet na de verkaveling, welke dus over 50 jaren wel mag geschieden da waarde geschat worden volgens de ver kaveling of als buitenplaats. De heer BIJVOET meent, dat vastge legd moet worden in het besluit dat de bui tenplaats blijiend als tehuis voor gegoede ouden van dagen bestemd blijft. Spr. wijst er verder op, dat de koopers kunnen ontsnappen aan de opgelegde voor waarden, door het in schijn of in werkelijk heid te verkoopen. De nieuwe koopers zou den dan niet aan de voorwaarden gebonden zijn. Spr. dient voorstellen in, beoorgende, dat in de voorwaarden vastgelegd wordt, dat de buitenplaats blijvend voor tehuis van gegoede ouden van dagen bestemd blijft en dat bij eventueelen verkoop de buitenplaats eerst aan de gemeente ten verkoop aangeboden wordt. De heer PEPER is er niet voor, „Spaar en Hout" voor rijke oude heeren te bestem men. Daarvoor moet men geen belangrijk gemeentelijk eigendom verkoopen. De heer GROENENDAAL had de bui tenplaats liever bij den Hout willen trekken. Spr. vraagt, of dit voorstel niet voorloopig terug genomen kan worden. Dan kunnen B. en W. de gemaakte opmerkingen van de heeren Loerakker en Bijvoet nader be schouwen. De heer GERRITSZ wil wel de gedachte van den heer Bijvoet steunen. Zij zal echter nog eenigszins versterkt moeten worden en dat moet met de toekomstige eigenaars besproken worden. Daarom kan men de zaak beter uitstellen. Misschien is het mogelijk een servituut op de plaats te leggen. Wethouder REINALDA deelt mede, dat drieërlei bestemming voor „Spaar en Hout" mogelijk is. Men kan het terrein bij den Hout voegen, men kan het in zijn tegenwoordigen staat behouden, men kan de buitenplaats sloopen, het terrein verkavelen en als bouw terrein gebruiken. Dit laatste zal de raad wel niet wenschen B. en W. zijn voor de tweede mogelijkheid. Spr. beantwoordt den heer Bijvoet. B. en W. wilden het terrein in 50 jaar niet laten verkavelen. Dat was de praetnisse, waar zij van uitgingen. Door de inlassching van enkele bepalingen kan aan de wenschen van den heer Bijvoet tegemoet worden gekomen. Verwacht mag worden, dat de waarde van den grond zal vermeerderen. De basis der waardebepaling, hetzij als buitenplaats, hetzij als bouwterrrein, kan niet nu reeds ingelascht worden. Wethouder SLINGENBERG zet uiteen, dat het z-i. beter is een servituut voor niet- bebouwing op hef terrein te leggen, dan ver schillende verkoopvoorwaarden te stellen. De heer LOERAKKER acht de kwestie der verkaveling te eenvoudig voorgesteld. noodig en hij meent, dat de raad zich moetDe koopers hebben bet in htm macht, eerst kunnen uitsteken. Daarom dient hij een over 50 jaar definitief te koopen. Er zijn reeds .^v J. n W. Iiitnoo- I verschillende bezwaren geuit en spr. acht motie in, waarbij de raad B. en W. uitnoo- digt, voorstellen in te dienen, welke daarheen leiden, dat ean het verzoek van „Onze Woning" voldaan wordt. De heer KEESEN onderschrijft het door den heer Peper geschrevene. Verder vraagt hij afzetting van een terrein aan dc Vijtmii- zenstraat. De heer KOPPEN wijst er op, dat hier sprake is van den weg, welke in de toekomst de toegangsweg naar dit arbeiderskwaitier zal worden. Daarom is spr. voor het denk- den met het onderwijs en hoort letterlijk en beeld van den heer Peper figuurlijk in de school thuis. On£ is het, de kinderen naar een centraal punt te laten gaan, om de schoolvoeding te halen. Omdat het schoolvoeding is, moet het ook W De heer KEESEN merk? op ^1°-- r.n uidating gebezigd heeft, omdat'hem van de JT" er,keI« instelling het daarom beter, die bezwaren eerst eens onder de oogen te zien. De heer BIJVOET is het er mede eens, dat de buitenplaats voor een ander doel einde gebruikt kan worden, wanneer de stichting niet slaagt als tehuis voor ouden van dagen. Maar daaraan doet het woord „blijvend" niet af. Er kan dau een nieuwe overeenkomst gei loten worden. Van een z.g.n. kettingcontract zullen de koopers wel wat huiverig zijn. De beste oplossing is misschien er een Wethouder REINALDA merkt op, dat er servituut op te leggen. Maar nu er verschil- 3 toegangswegen naar het bedoelde kwartier zijn, waarvan er 2 zeer verbeterd zijn de laatste jaren. B. en W. zullen zorgen voor het verdwijnen van het onaesthetische ter rein nabij de Vijfhuizenstraat. Wat de opslagplaatsen betreft, B. en W. zullen maatregelen treffen, welks er toe ue raausvergaueiiuigtu, nunc ucuu^l au - «isiemug „luau„tuv regel de raadsvergaderingen elke 14 dagen, i bekena is, weuse op ait gebied werkzaam is-1 leiden, dat zij niet meer als opslagplaats op Woensdag, te houden De heer BOES kan zich met dit voorstel vereenigen. Hij geeft in overweging, verga deringen niet uit te stellen wegens het hou den van tentoonstellingen e. d. in de ver gaderzaal. De heer PEPER merkt op, dat de heer Gerritsz er over gesproken heeft, dat er Eet daarop zuilen' gebruikt worden. aanleggen- dat de menschen zich zelf kunnen verzekeren. Laat men spr. eens een socialis tische vereeniging opnoemen, die de lief dadigheid beoefent. De menscben moeten echter onmiddellijk geholpen worden. Daar gaat het om. De heer LOERAKKER constateert^ dat De voorstellen van B. en W. worden goed gekeurd. iets gedaan moet kunnen worden tegen min- geen stem is opgegaan, welke het stekel der gewenschte elementen in den raad. Maar aantast. wat zijn minder gewenschte elementen Alle I Wethouder BRUCH moet niets hebben' ledne mogelijkheden zijn, is het beter, die eerst eens met de eventueele koopers te bespreken. De raad kan zich in principe uitspreken voor den verkoop van „Spaar en Hout" aan mr. Deenik. De heer VAN LIEMT is voor de idée- Loerakker, uit het voorstel den minimum prijs te lichten. Het is best mogelijk, dat de grond in wSarde vermindert. Dan moeten 1 Gijsenvaart, aanrluitende aan de Minahassa- en Siliemstraaf, tusschen Middenweg, Rijks straatweg en Overtont traat. Verder vragen zij een crediet van f 154)00 aan voor het rioleeren en ophoogen van een gedeelte van de Marnixstraat en van f 33.000 voor het leggen van rioleering in de gronden ten noorden van de Zaanenlaan. Dit bouwrijp maken van gronden en het aanleggen van straten en rioleering wordt gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. De heer DE BREUK heeft niet gevonden het advies der Commissie voor Openbare Werken. Van te voren wist men, dat dit voorstel moest komen, dus had men de commissie wel tijdig kunnen hoorea. De heer OVERSTEEGEN zegt, dat door dit voorstel slechts een half procent der werkloozen aan het werk gezet wordt. Hoe denkt men over het helpen van de andere 99 N%. Spr. dient een voorstel in, waarin de raad zijn teleurstelling uit over deze regeling en B. en W. uitnoodigt, met andere plannen te komen. Dit voorstel wordt niet voldoende ge steund. De heer GERRITSZ wijst op de bespre kingen in 1922 ten aanzien van de werkloos heidsbestrijding. In Maart 1927 is nog een voorstel ingediend ten aanzien van de werk verschaffing. Nu, 8 maanden later, komt men met andere voorstellen en spr. vraagtt, waarom aan het initiatief vanuit den raad zoo weinig aandacht is geschonken. Over die initiatief-voorstellen wordt in het piae-advies zelfs niet gesproken, zoodat de indruk ge wekt wordt, dat nu voor het eerst de werk loosheidsbestrijding aan de orde komt. Spr. wijst er op, dat de betrokken com missie over dit voorstel niet gehoord is» zoodat de vertegenwoordigers der vak vereenigingen zich niet hebben kunnen uiten. Gaat men de commissie nu nog hooren, dan gaan er weer weken overheen. De S.D.AJ'. is zeer teleurgesteld door de plannen van bestrijding der werkloosheid en voor de werkverschaffing en over het feit, dat de commissie van advies bij de werkloosheids bestrijding niet gehoord is. In andere plaatsen doet men spoedig iets voor de werkloosheidsbestrijding, maar hier traineert de zaak maar steeds. De critiek daarop kan niet scherp genoeg zijn. De heer VAN LIEMT zou nog niet wil len laten beginnen met de rioleeringswerken op gronden aan de Jan Gijsenvaart. De heer KEESEN had de organisaties over de voorstellen willen hooren. Hij zou de voorkeur willen geven aan hen, die aller eerst daarvoor in aanmerking komen. Spr. vraagt, of niet meer dan 60 arbeiders te werk gesteld kunnen worden. De heer DE BRAAL wijst ook op den langen duur van de voorbereiding der voor- ge. telde werkzaamheden. Hij had gaarne (.ezien, dat B. en W. met een breeder pro gram waren gekomen. De heer PEPER vindt het jammer, dat slechts 5% van de werkloozen te werk gesteld wordt. Spr. dient een motie in, waarin B. en W. uitgenoodigd worden, met grooterc plannen te komen naast de thans ingediende. De heer MIEZéRUS merkt op, dat in de Commissie voor Openbare Werken de aan vraag voor aanscliaffing van materialen is besproken. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat B. en W. uitgezien hebben naar een plan, dat onmiddellijk uitgevoerd kon worden, dat productief was voor de ge meente en een bestrijding der werkloosheid inhield. De Commissie inzake de werkloosheids bestrijding zal gehoord worden na de beslis sing door den raad. Besproken moet ook worden de wijze van tiitvoeiing. Men zal zien, op welke manier men de meeste men schen te werk kan stellen. De hoogere kosten moeten gevonden worden. B. en W. moeten de verwijten inzake nalatigheid in deze af wijzen. Voor de uitvoering der werken zal niet rijp en groen genomen worden, maar de goede arbeiders zullen genomen worden. Men kan nu wel zesgen, dat er mee* werken uitgevoerd moeten worden, er wordt niet bij gezegd, welke werken dat moeten zijn. Als in de nabijheid van Haar lem arbeiders noodig zijn, zal de aandacht op de Haarlemsche werkloozen gevestigd worden. Als men nu begint, zal men langzamerhand verder kunnen gaan. Wethouder REINALDA raadt aanneming wij vrij staan tegenover den overnemings- i van dit voorstel aan. Het bedoelt een begin Pr')s- i te zijn van de spoediger uitvoering van open- De heer GERRITSZ is tegen een prin- bare werken. Spr. zou daarom ook niet uit Verwijdering van zwam efpe-ujtpraak. Voor de S.DA.P. hangt het voorstel willen Echten het ricleering-plan B. en W. vragen een crediet van f 500 j het voor- of tegenstemmen af van de voor- voor de gronden aan de Jan Gijsenvaart^ aan voor de verwijdering van zwam, onder waarden, waaronder de verkoop zal geschie- want als de goedkeuring van Ged. Staten is de vloeren van de raadzaal in het Prin- den. i afgekomen, kan men meteen berinnen. Van senhof, antichambre en daarachter gelegen Wethouder SLINGENEERG wijst er co, eeu verhuur van dien grend is spr, niets J dat de principe-uitipraak in zou houden, bekend, maar B. en W. zullen dit onderzoe dat de verkoop geschiedt onder nader te ken. gang. Het crediet wordt verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9