Binnenlandsch Nieuws huisvesting 9e Olympiade 1928. STAT EN-GEN ER AAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting 1928 De in- en uitvoer van vee. Plannen voor emigratie naar Canada. De collectieve arbeids overeenkomst. De corruptie in hel gasbedrijf Het nieuwe motor- en rijwielreglement. De ringspoorbaan om Amsterdam. De Nederlandsche eieren naar Engeland. De radio-telefonische verbinding NederlandIndië. RECHTSZAKEN. Brandstichters. Mgr. L. Schtoppa. De Rotterdamsche gemeente- begrooting 1928 aangenomen. De begrooting der provincie Zuid-Holland. Wie hem aan zijn lot overliet. [)e treinbotsing nabij Ryswyk. De wijziging van de drankwet. RADIO-NIEUWS. De radio-conferentie te Washington. Het was alias valsch. LANDBOUW EN VISSCHERU Wettig deporteeren van kweekersproditclen. UIT ONZE G057. De Indische Volksraad, en de begroeiing. Vergiftigd? BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING 1328. De Tweede Kamer der Staten Generaal vergaderde gisteren onder voorzitterschap van Jhr mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Nadat eenige kleine wetsontwerpen en conclusies zonder hoofdelijke stemming wa ren aangenomen, werd voortgegaan met de replieken der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1928. De heer Marchant (V.D.) vindt de argumen ten der regeering voor een dubbel tarief wei nig aannemelijk. Hij gelooft niet, dat het bui tenland geneigd zal zijn, zijn tariefmuren te verlagen, als wij een dubbel tarief hebben De voorgenomen politiek der regeering zal alleen tot gevolg hebben, dat onze tariei- muren hooger worden. Verder schijnt dr. Nolens de Christelijk- Historischen te willen intimideeren met de „uiterste noodzaak". Men kan gerust zijn, zegt bij, de R.K. willen het gezantschap bij den Paus als ruilobject niet terug Maar denkt men, dat de R.K. geen katholieke eischen zullen stellen? Natuurlijk zullen zij dat doen, anders ware de houding van dr. Nolens volmaakt onbegrijpelijk. Verder heeft dr. Nolens willen intimideeren met een com binatie A.R., R.K. en V.D. Doch ook de inti midatie is ondeugdelük, want de vrijzinnig democraten zullen zich niet laten vinden om als gevetversiering te dienen. Zoo ziet de politieke balans er niet gunstig uit. Laat men toch bedenken, dat er belangrijker zorgen zijn dan het herstel van het gezantschap bij den H. Stoel. Laat het volk zien, dat het parlement medeleeft met zijn nooden en begeerten, anders zullen communisme en fas cisme steeds meer veld,winnen. Beide willen het parlement opzij schuiven omdat het hun lastig is ter verwezenlijking van hun wen- schen. Het volk laat zich op den duur niet wegschuiven Kan het niet langs parlemen tairen weg. dan zal het trachten, in andere richting zijn invloed te doen gelden. De heer L. DE VISSER (C.P.) repliceert. Hij bestrijdt den heer Alberda en wijst op de gewichtige sociale wetten, die tot stand kwa men, hoofdzakelijk door de actie buiten het parlement. In zijn dupliek zegt de MINISTER-PRESI DENT, de heer DE GEER, ten aanzien van de defensie-politiek, dat deze Minister van Oorlog, wanneer hij onbevooroordeeld wordt aangehoord, ook nog wel aanhangers vindt, die niet zijn te rekenen onder de geestver wanten of de ontwapenaars. Betreffende het dubbel tarief zeide de heet LOVINK, dat Zwitserland geen enkel voor deel van zulk een tarief gehad hceit De Mi nister merkt daartegenover op, dat de Zwit- sersche autoriteiten de meening van den heet Lovink niet deelen. Wat den stemplicht betreft, deze is geens zins onchristelijk, zooals de heer Kersten be weerde. Op welk tijdstip de wijziging van het bezol digingsbesluit in werking zal treden, is nog niet te zeggen. Dit zal geschieden, zoodra de wijziging gereed is. Een datum kan spr. niet noemen. De heer van SCHAIK gaf een belangwek kende uiteenzetting van de positie van dit kabinet. Zeer juist is, dat ook een parlemen tair kabinet moties naast zich kan neerleggen. De opvatting van den heer van Schaik is zeer zeker bestaanbaar. Wanneer eens on verhoopt geen parlementaire kabinetten kun nen terugkecren, dan kan zich die figuth ontwikkelen. Het zou echter omuist zijn, als dit kabinet zich met principieele vraagstuk ken ging bezighouden. Hierna worden de hoofdstukken I fHuis der Koningin), II (Hooge Colleges), VII A (Nationale Schuld) en XII (Onvoorziene uit gaven) z. h. st. vastgesteld. Vervolgens wordt de wet op de middelen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna is aan de orde hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1928 (Binnenlandsche Za ken en Landbouw). De heer VAN DEN BERGH, S. D. A. P., bepleit bij de afd. Binnenlandsch bestuur een wetswijziging ten aanzien van art. 22 der Gemeentewet met betrekking tot vernieti ging van huurverordeningen. Wat betreft art. 24 der Gemeentewet, dat bepaalt dat raadsleden noch middellijk noch onmiddellijk mogen deelnemen aan pacht van gemeente goederen, merkt spr, op, dat dit herhaaldelijk moeilijkheden oplevert bij het buren van gemeentewoningen door raads leden of zij, die in zoo'n woning wonend, raadslid worden. Waarom zou een raadslid niet als ieder ander ingezetene een ge- meentewonin<< mo^en huren? De heer LEENSTRA, A. R., bespreekt de kwestie van een eventueel verbod van het gebruik van honden als trekdieren Hij acht het verlangen naar zulk een verbod over dreven. De heer FLESKENS, R. K„ vestigt de aan dacht op de wachtgeldregeling der ambtena ren, in het bijzonder bij de samenvoeging var: gemeenten. Tevergeefs is tot nu toe uitge zien naar een wettelijke regebng ter vervan ging van het in 1925 ingetrokken wachtgeld- vervangend pensioen aan ambtenaren boven een bepaalden, i.e. 45-jarigen leeftijd, die door vereeniging van gemeenten overbodig zijn geworden. De heer WETTKAMP, C. H„ vertrouwt, dat deze minister, die blijkbaar over een goede dosis gezond verstand beschikt, het verlangen van allerlei stadsgemeenten om zlcb ten koste van omringende plattelands gemeenten uit te breiden, binnen behoorlijke perken zal weten te houden De beer SANNES, S. D. A. P., is van mee ning, dat bü benoeming van burgemeesters en voorts bij herbenoeming niet steeds re kening wordt gehouden met de leeftiidsgren- zen. Er zijn tal van oude burgemeesters, die allang door jongere krachten vervangen had den behooren te z"n. Pp u„„- VAN DEN HEUVEL, A. R„ vraagt een'ge inlichtingen omtrent annexatieplan- neDe heer DUMAER VAN TWIST, A. R„ vraagt alsnog antwoord op een in hel Voor, loopig Verslag gestelde, niet in de Memorie van Antwoord behandelde vraag Inzake de z.i. te hooge heffing van liggelden van bin nenschippers te Nieuwer-Amstel. De heer VLIEGEN, S. D. A. P., acht in een aantal door hem genoemde gevallen grens- wi'ziging noodzakelijk. Wat betreft de verhouding ftisschen den burgemeester van 's-Gravenhage en de- Raad vraagt spr. on grond waarvan de mi nister blijkens de Memorie van Antwoord verwacht dat de toekomst verbetering zal brengen. De heer LANGMAN, C.H., ziet met be langstelling uit naar het aangekondigde wets ontwerp inzake de samenwerking van ge meenten. Er zijn tal van gemeenten, die dicht bij elkaar liggen en die uitmuntend zouden kunnen samenwerken, zoodat annexatie wordt voorkomen. Van benoembaarheid van vrouwen tot bur gemeester is spr. geen voorstander. Spr hoopt, dat hij de saneering van ge meenten de autonomie van deze niet al te zeer zal worden aangetast. De heer GERHARD, S. D. A. P., steunt het betoog van den heer Fleskens inzake een regeling vóór ambtenaren, die slachtoffei werden van annexatie van gemeenten. Ver der bepleit hij een wettelijke regeling voot openbare inzamelingen, teneinde misbruiken te voorkomen. Spr, heeft overwogen of hij een initiatiefvoorstel ten dezen zou moeten indienen, doch hij meende, dat deze zaak van den Minister moet uitgaan. De heer ZANDT, S. G. P., vond het betoog van den heer Langman inzake de benoem baarheid van vrouwen tot burgemeester wel- nirf principieel. De heer BRAAT, Plattel-, sluit zich ten opzichte van de benoeming van vrouwen tot burgemeester aan hij degenen die daarvan tegenstander zijn. De vrouw behoort in het huis. Spr. ziet de noodzakelijkheid van uit breiding der werkzaamheden van de vrouw op het openbare terrein niet in. Verder vraagt spr. een onderzoek naar het wonen, althans ve-blijven, van burgemeesters bu'ten hun standplaats. Hierna is het woord aan den minister van Binnenlandsche Zaken. Spr merkt on, dat het hem genoegen ge daan heeft, dat de heer Braat niet gesproker- heeft over den Zomertijd. Hier breekt spr. zijn rede af, welke hij he den zal voortzetten. Daarna wordt de vergadering tot 's avonds S uur geschorst. In de avondzitt:r.g werd voortgegaan met de algemeene beschouwingen over de Marinebegrooting 1928. In zijn voortgezette rede zeide de minis ter van Marine a.i., de heer Lamfcooy, dat hij van een juist uit Indië teruggekomen zee-otficier heeft vernomen, dat de toe stand in fndië nog n'mmer zoo goed is ge- wees, en in verband hiermede, brengt spr. een woord van dank aan den pas af getreden vloo voogd in Indië. Spr. ziet de toestanden geensz:ns te som ber in, doch hij stet zich voor, dat we zul len krijgen we icwaar een kleinere vloo maar een met maximum rendement. Een derde kruiser komt voorloop g niet ter sprake. De aanvankelijke meenjng van spr., dat de watervliegtuigen ui de oorlogsformatie moesten verdwijnen, is geensz ns gewij zigd. Het vraagstuk van de opleid'ng was toen nog niet tot een oplossing gebracht. Door raededeelingen van Indische autoritei ten s spr. tot de overtuiginggekomen, dat de opleiding in Nederland niet gem'st kan worden. Al blijft deze opleding ook be- staan, dan is dat toch nog geheel ie s an ders dan een afzonderlijke vliegdienst. Met belangstelling heelt spr. hel sym- pa hieke denkbeeld van den heer Droog lever vernomen, om de zeevliegtuigen naar Indië te Ja en vliegen. Spr. had reeds opdracht aan den chef van den Marinestaf gegeven om deze zaak te onderzoeken en Ier zake een voorstel te doen. Dit voor stel heeft spr. thans ontvangen en er is alle aanleiding, om ten dezen met den mi- nis er van Ko'oniën in overleg te treden. De heer van Dijk heeft gevraagd of het noodzake'ijk is, een reserve in Nederland te hebben. Voor Nederland is alles voor vredestijd en voor oorlog» tijd aanwez.ig, ter wijl we voor Indië hebben een tekort aan üiens p.ichtigen en inlandscli personeel. De achterstand moet in Indië zoo spoedig mogelijk wo-den ingehaald. Spr.^ heeft echter een andere oplossing gevonaen. Er zijn hiar te lande wel zooveel reserve-plichtigen en gepens'onneerden, dal h ervan wel in tijden van nood zooveel naar Indië kunnen worden gezonden, onj 'n het daar bestaande tekort te voorzien. Zoodra in Indië gevaar dreigt, kan men verder hier te lande den dienst versoberen. Hiervoor heeft spr. een regeing laten ontwerpen en het resultaat daarvan is, dat in tijden van spanning op die wijze 500 man berocpsper- soneei naar Indië kan worden gezonden. Met betrekking tot de gc.stelijke verzor ging van het marine-personeel zegt spr., dat de thans gevolgde methode alleszins bevred'gend is. Ten opzichte van de oud-gepensionneer- den wenscht spr. op te merken, aat het lot van deze menschen ook hem ter harte gaat. Er zijn echter nog andere gepension- neerden dan die van land- en zeemacht, en waar ten aanzien van deze gepensionneer- den het vorige jaar een steunregeling tot stard is gekomen, welker u ivoering berust bij den Minister van Financiën, geeft spr in overweging dit punt te behandelen bij hoofdstuk VITb. Met den Minister van Financ'ë nis sor. voorts in overleg getreden om te bevorde ren. dat ook de weduwen der voor 1909 gepens.onneerden onder die steunregeling zouden worden gebracht Verschillende leden repliceeren, waarna de minster dupl ceert. De algemeene beschouwingen worden te sloten. Bii art. 72 besnreekt de heer VAN DE BILT de geestelijke belangen van het ma rinepersoneel. Hij heeft met verbazing ken nis geromen van hetgeen de beer Kersten ten deze heeft gezegd en meent daf het nief mag voorkomen, dat het personeel met in de gelegenhe'd wordt gesteld zijn kerke lijke nlichlen na te komen. Heden zal over het wetsontwerp worden geriemd, Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Verschenen is het voorloopig verslag inzake de begrooting van oorlog. Thans is verschenen he voorloopig ver slag op de begrooting van hoofdstuk VIIT, Oorlog, der Staatsbegrooting 1928, Hieraan is het volgende ontleend: Verscheidene leden verklaarden met leedwezen te hebben geconstateerd, dat van een poging om tot vermindering van bewapening te komen, in deze begrooting geen spoor is te vinden. Alles blijft bij het oude Nederland blijft deelnemen aan den wedstrijd in bewapening en gaat zoo wordt betoogd, daarmee lijnrecht in tegen het pact van den Volkenbond en tegen den geest van Genève. Andere leden weerspraken deze mee ning. Noch van verzaking van Nederlands positieve plichten als lid van den Volken bond, noch van miskenning van dan geest van Genève, noch van ontrouw aan eigen standpunt kan de regeertng h.t. worden be ticht, wanneer zij weigert gehoor (e geven aan de eischen van hen, die eenzijdige nationale ontwapening voorstaan. Bij verschillende leden bestonden ern stige bezwaren tegen de bestaande rege ling voor de bezoldiging van het militaire personeel Zij achttan over het algemeen het peil, waarop de hier bedoelde regeling vele technische gebreken bevat Aangedrongen werd er op dat, tegelijk met de aangekondigde Rechtstoestand-wet, voor de burgerlijke ambtenaren een wet, houdende regeling van de rechtspositie der onderofficieren, bij de Staten-Gen»raal zal worden ingediend. Tevcis werd opnieuw aangedrongen op vertegenwoordiging der militairen in de Centrale Commssie voor Georganiseerd Overleg, Een nieuw tarief der keurloonen. Bij Kon. Besluit is onder intrekking van vroegere desbetreffende besluiten met in gang van 15 November j.l. vastgesteld liet volgende tarief naar hetwelk vergoeding voor kosten van onderzoek (keuring) wordt geheven: a. voor het onderzoek van voor in- en doorvoer bestemd vee; b, voor het keuren van voor uitvoer be stemd vee; voor veulens tot den leeftijd van 1 jaar 25 ct., voor andere eenhoevige dieren 1.25, voor malleïnatie bovendien 1.25, voor kal veren 25 ct. voor andere runderen 1.25, voor schapen en ge-ten 25 ct., voor varkens 25 ct,, alles per stuk. INSCHRIJVINGEN HOTEL ROYAL (Blauwe Zaal) STATIONSPLEIN 4 HAARLEM tot en met Zalecrgavond 9 uur. Naar het bstuur van den Aartsdfocesa- nen R K. Boeren- en Tuindersbond aan zijne afdeelingen mededeelt, heeft een in Canada gevestigde geestelijke zich bereid verklaard het as. voorjaar met een groep van ongeveer 40 R.K, jonge boeren naar \i'nj 'ant* 'rekkea' teneinde daar een Nederlandscbe kolonie te stichten. De prijs 'v koopen boerderijen met ongeveer 60 HA. land en eenvoudige bedrijfsgebouwen bedraagt 2500 3000 zoodat de jonge boeren, die mede wenschen te gaan. over ij f>u'den moeten beschikken. Bij voldoende deelneming tal een R.K. kerk worden gesticht en een Neder!, pastoor worden benoemd. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag. Aan de thans verschenen Memorie van Antwoord, in zake het wetsonlwerp tot nadere regeling van de Collectieve Arbeids overeenkomst, is het volgende ontleend: Dit ontwerp beperkt zich lot de regeling van de verhouding tusschen de partijen bij de collectieve overeenkomst of ook tus schen de leden der partijen en de overige partijen en dezer leden. Het regelt tevens het vereenigingsiecht, doch alleen voor zoo ver er verband bestaat met de CoIlectiëVe Arbeidsovereenkomst en regeling noodig is. Dat verder zou zijn gegaan, kan kwalijk worden verwaent. Het ontwerp bewijst op meerdere plaatsen, dat waar noodig, ook het vereenigingsrecht in de regeling is be trokken. Bij dit ontwerp is de kwestie van de bescherming der minderheden wel oneer het oog gezien, doch geoordeeld wordt, dat zoodanige bescherming door de wet niet be- hoett te worden verleend. Eenige onbillijk heid is hierin niet gelegen. Voorts wordt opgemerkt, dat dit ontwerp is tc beoordeelen, geheel 'os van het vraag stuk der verbindendverklaring, welke er niet in opgenomen is, zoodat er geen aan leiding is, thans in te gaan op de bezwaren van principieelen en prac'ischen aard, welke tegen dit instituut werden aangevoerd. Art. 14 bevat zelfs geen kiem van een verbin dendverklaring. Zonder de bepaling kan echter de collectie arbeidsovereenkomst gemakkelijk worden ondergraven door den werkgever, die b.v om lagere loonen te kunnen be'alen, niet gebonden arbeiders in dienst zou nemen. Tegenover de arbeiders is hierin geen nadeclige eenzijdigheid ge legen, noch formeel, noch materieel. Voor vereenigingen meet een verdere aansprake lijkheid dan voor eigen gedragingen niet door de wet worden opgelegd, al kan die over eenkomst worden bedongen. Het ontwerp laat aan belanghebbenden groote vrijheid van regelen. Ook na de aanneming van het amendement v. Schaik c.s. betreffende de gebondenheid ingevolge 't lidmaatschap eener vereeniging is het ontwerp er zeker niet één dat zich door dwongvoorschrilten onderscheidt. De kwestie der leekenrechtspraak heeft de aandacht der regeering. Een nadere verklaring van de vereeniging van gasdirecteuren. Voorgesteld zal worden het instituut „buitengewone leden" op te heffen, In aansluiting op reeds eerder gegeven verklaringen, schrijft het bestuur van de vereeniging voor gasdirecteuren in Neder land thans een nadere veiklaiing in het orgaan der vereeniging. Aan deze nadere uiteenzetting, welke verschillende voorstellen bevat, outleenen wij het volgende- Reeds in ons schrijven aan de gemeente besturen d.d. 25 October 1.1. is door ons Bestuur met nadruk verklaard dat het met zee| groot leedwezen heeft kennis genomen van de in den laatsten tijd geleidelijk ge constateerde corruptieve handelingen, door een aantal leden der vereeniging gepleegd, welke handelingen ons bestuur ten zeer ste afkeurt. Wij hebben daarbij medegedeeld, het standpunt in te 'nemen, dat ons bestuur de bevoegdheid mist eer, onderzoek naar der gelijke handelingen in U- stellen en de Ju stitie in dezen ós eenige bevoegde macht is, Wenscht ons bestuur eenerzijcfs krachiers het bovenstaande bet eigenlijke onderzoek aan de Justitie over tc laten, anderzijds is het van meaning, dat personen, die wegens corruptieve handelingen uit hur functie worden ontslagen, met het oog op den goe den naam der vereeniging, niet als lid dier v ereeniging-dienen te worden gehandhaafd. Voorts zal moeten worden erkend, dat ten opzichte van het geconstateerde kwaad zoowel den ambtenaar als den leverancier sehuid treft en leidt dit er toe, dat ook bij de geconstateerde gevallen gesignaleerde leveranciers geen buitengewoon lid der ver eeniging dienen te blijven. Ten einde zoowe' ten opzichte van de gewone als van de buitengewone leden de noodige maatregelen U kunnen nemen, heeft het bestuur besloten, vóór 1 Januari 1928 een buitengewone algemeene vergade ring bijeen te roepen ter behandeling eener Ingrijpende wijziging der statuten. Ten opzichte van de gewone leden zal worden voorgesteld, d.-t hef lidm-iatschap eindigt zoodra de betrekking van directeur of hooger ambtenaar van een gasbedrijf fals in art, 6 der statuten voor het gewone lid. maatschap vereischtl, niet meer wordt be kleed, zoodat niet meer in functie zijnde directeuren of ambtenaren de vereeniging automatisch verlaten Deze bepaling voor komt, dat door het bestuur voor ieder af zonderlijk geval van ontslag een nader on derzoek zal moeten worden ingesteld; on derzoek waarbij 't wellicht niet over vol doende gegevens zou kunnen beschikken, fen opzichte van de buitengewone leden dient te worden opgemerkt, dat omtrent ongewenschte bandel-ngen hunnerzijds slechts zelden o'ficieele gegevens bekend worden, op dezelfde wijze en in dezelfde mate zooals dit ten opzichte van de gewone led-in, aan Wie ontslag wordt verleend ge schiedt. De behandeling bijv van corrup tieve zaken geschiedt als regel niet in hef* openbaar, zoodat wel bij geruchte namen worden genoemd, doch officieel slechts in een enkel geval onurqn: verkeerde hande lingen der leveranciérs iets bekend wordt. Waar het dus practisch ondoenlijk zal blij ken, ten opzichte van de buitengewone le den, langs denzelfden weg, als bij de ge wone leden, uit te maken wie al of niet bij de geconstateerde, ernstige misbruiken betrokken is meent 't bestuur na nauwge zette overweging het voorstel te moeten doen, om het instituut van „buitengewone leden" bi) onze vereeniging op te heffen, zoodaf na aanneming 'van het voorstel alle buitengewone leden uit de Vereeniging zul len treden. Van verschillende zijden is in den laatsten tijd betoogd, dat de aanwezigheid van ge wone en buitengewone leden in onze ver eeniging een hoofdoorzaak is van de gecon stateerde misbruiken. Deze aanwezigheid van fabrikanten en leveranciers in onze ver eeniging, als buitengewoon lid, heeff ten doel gehad een technisch verband te legg"n tusschen de fabrikanten van het gas en de ontwerpers en fabrikanten van de benoo- digdheden voor de gasfabricage en de toe passing van gas en berust dan ook op een volkomen gemotiveerde overweging. Wij me en en beslist te moeten ontkennen, dat hierin n hoofdoorzaak van corruntieve handelingen zou moeten worden gezocht en men zal bezwaarlijk kunnen volhouden, dat zonder het bestaan van buitengewone leden bij onze Vereeniging, het thans geconsta teerde kwaad niet zou hebben plaats ge grepen. Een eigenaardige bepaling. In „de Auto" schrijft de heer Th. van Swiefen een beschouwing over de nieuwe bepalingen inzake de door automobilsilen af te leggen rijvaardigheidsproef. Hieraan is het volgende ontleend; Als ooit een Koninklijk Besluit in auto- mobielkringcn algemeene verbazing heelt kunnen wekken, dan is het wel het besluit, waarbij aan houders van rijbewijzen, afge geven na 1 November 1925, nog 2 jaar en 8 maanden den tijd gegeven wordt om zich van een nieuw rijbewijs te voorzien, zoo-1 als de M.- en R.-wet zulks elscht en dus i ook ee-st over 2 jaar en 8 maanden een rijvaardigheidsproef af te leggen. Tot welke eigenaardige toestanden dit onbegrijpelijke besluit leidt, behoeft niet veel toelicht'ng. Iemand, die met negatief resultaat thans een rij-examen heeft afgelegd en tot de conclusie komt, dat hij blijkens dat Kon. Besluit eigenlijk te voorbarig is geweest, blijft nu nog rustig en geheel volgens de wet 2 jaar en 8 maanden den weg onveilig maken! Hij is wel is waai gezakt voor de matig gestelde eischen van het rij-examen en mist dus voldoende rijvaardigheid om een motor rijtuig te besturen, maat blijft rustig door rijden. Wij vragen ons af, of een dergelijke toe passing van de Moto'- en Rijwielwet ooit door hen die zoo met kracht aangedrongen hebben op het instellen van 't rijbewijs- examen, is mogelijk geacht," De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 24 tegen 16 s'emmzn aan genomen de voordracht om B. en W. te machtigen tot wijziging der overeenkomst met het rijk fce'reffende het verhoogen van de ringspoorbaan om Amsterdam in de uit breiding-Zuid en het overbruggen van de Boeren we tering. Reeds mooie successen. Practische moeilijkheden. Zooals blijkt uit de ui'.slagerf der proefne mingen op het gebied van rad otekfonie, behoort het telefonisch verkeer met Ned. O.-I. niet langer tot de onmogelijkheden. Echter zal deze verbinding eerst dan goed voldoen, als men kan spreken op de ge meenschappelijke daguren. Wanneer het bij ons vijf uur namiddag is, is het in Indië twaalf uur s nachts, zoodat men in het algemeen na vijf uur van de telefoon geen gebruik zal maken, omdat men dan den correspond -nt 'n Indië uit bed moet bellen. Literaard heeft voor den rijksdienst, wiens taak het 's een productief verkeer te scheppen, l-delonie, die ras om vijf uur 's avonds mogelijk is. weinig bo- tcckenis. De groote ervaring, d'e de Rijkstelegraaf gedurende eenige jaren met de korte golf- telegrafie heeft opgedaan, heeft aangetoond, dat telefoonverkeer vóór vijf uur e'iecn mogelijk is met golflengten eeneden iw'ntig meter; met grootere golflengten vr.lt voor het dataverkeer practisch niets te bereiken. De Rijkstelegraaf heeft de groote moei- liikheden, die het werken met dcrgelrke ultra-korte golven biedt, ernstig onder het oog gezien en grootendeels overwonnen Het slagen der procfnem'. gen on deze korte golf wekt veel belangstelling in tech- n'sche leringen; uit de van alle zijde onf- vangenn rapporten blijkt groote waar Jeering voor de op een zoo korie golf bereikte resultaten. Het Arnbsmsche gerechtshof heeff den metselaar G. M. en den arbeider O. V, uit A_mbt-Hardenbeig wegens brandstichting veroo-dc-ld ieder tot 1 jaar gevangenistraf met aftrek van voorarrest, Om de kwestie van het stempelen, Eenige jaren geleden, in 1924 is in Enge land een wet aangenomen, waardoor ge- ë'scht kan worden dat verschillende pro ducten voorzien moeten zijn van een stem pel, aangevende het land van herkomst. Direct na aanneming van de wet is een commissie samengesteld, d'e het verplicht stempelen van eieren in studie heeft ge nomen. Naar het Ned. Weekblad voor kruide nierswaren verneemt, is deze Engelsche commissie met haar rapport gereed geko men. De commissie is van oordeel dat een bevel om ge'mporteerde eieren te stempe len, den exportlanden aanleiding zou kun nen geven om te zorgen, dat hun product beter zou zijn dan het Engelsche en zoo zou het gevolg kunnen zijn dat de Engel sche productie een slag wordt toegebracht, waarvan zij z'ch eerst na jaren zou kunnen hersteilen. Alleen het s'empelen van goed- koope eieren (Poolsche. Russische etc verplichtend stellen, beleekent. naar het oordeel der commissie, een duurder wor den van het art kei bij beperking van de aanvoeren, wat de kosten van levensonder houd der m'ndere klassen zou verhoogen, De commissie komt ten slotte tot de conclusie, dat het s empeUn van geïmpor teerde eieren een juis1 middel zou zijn om geknoei te voorkomen, maar dat een wet alleen dan u'lgcvaard gd mag worden in dien de verzameling, sorteering, verpak king enz. van Engelsche eieren voldoende verbeterd is, zoodat er geen vrees meer be staat dat fijne geïmporteerde eieren meer gevraagd worden dan bet gewone Engel sche ei. Z, Exc. mgr. L. Scbioppa. Pauselijk Inter nuntius is gisteren uit 's-Gravenhage voor cenigen tijd nëar Litauen vertrokken. Na 21 zittingen is de Rotterdamsche ge meenteraad gisteren gereed gekomen met de behandeling der gemeentebegrooting 1928. De begrooting werd met algemeene stem men aangenomen, Aanwezig waren 28 De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben gistc-en de behandeling der Provinciale be grooting 1928 voortgezet. Het lid van Ge,dep. Staten, de heer v, Fisenne, besprak het geven van inlichtingen door Ged. Staten aan Prov. Staten. Verder besprak spr. de verhouding tus- schen Ged. Staten en Prov. Staten, welke door mr. Werker ter sprake is gebracht in de vraag of Ged. Staten een werkprogram hebben. Dit is niet het geval en spr. meende ook, dat daarmee een tot dusver onbekende parlementaire usance in de Staten zou wor den ingevoerd. Overigens beeft leder lid van Ged. Staten nog een aardig werkprogram voor zich; wat spr betreft, was hii op het wegenplan, de waterverbinding tusschen Rot terdam en Amsterdam en andere zaken. Voor Ged. Staten zal een groot deel van het werk program steeds zijn datgene wat zij van hun voorgangers overnemen. De heer Beekenkamo heeft gevraagd naai de kwestie der drooglegging van de Reeu- wijksche en Sluipwijksche plassen. Het rap. port d'enaangaande ig onlangs ingekomen, maar Ged. Staten hebben nog geen gelegen heid gehad het te bestudeeren. Het lid van Gedep. Staten, de heer van Boeven merkte on, wat de watervoorziening van Noord-Oost Zuid-Holland betreft, dat het oorspronkelijk 4-gemeenteplan inmiddels i3 gegroeid tot een tien-gemeenteplan, hetgeen vertraging heeft gebracht. Bij de Alblasserwaard heeft het college reeds herhaaldelijk aangedrongen op drink watervoorziening: twee gemeente blijven achter weigerachtig. Na discussie hebben de Prov. Staten ver der met 46 tegen 21 stemmen verworpen een voorste'-van Eek, om 20 000 van provinc'ewcge beschikbaar te stellen voor ■werkverruiming. Zooals dezer dagen werd gemeld, heeft onlangs een rijksveldwachter, in opdracht van een gemeentebestuur, een krankzinnige naar Westervoort gebracht en daar aan den weg gezet. De ongelukkige hoorde daar niet thuis, maar hij werd door de zorgen van den burgemeester van Westervoort en de mede werking van het Arnhemsche gemeentebe stuur m het gemeente-ziekenhuis te Arn hem opgenomen Tnans is hij in het gesticht (e Venray geplaatst Van de zijde van dzn minister van Bin nenlandsche Zaken zijn inlichtingen over dit geval verzocht Een onderzoek is door de Amhcmsclhe recherche ingesteld. Dit heeft aan hel licht gebracl.t, dat de krankzinnige oorspronkelijk aangetroffen in de ge meente '-de. Het gemeentebestuur van Ede heeft met de eerste kosten voor de krank- zinnigonforg op zich genomen, doch den geesteszieke naat Westervoort doen bren gen. De commissie van onderzoek Inzake de botsing van twee electrische treinen bij Riiswhk zal een 25-tal getuigen en deskun digen hooren in haar openbare zitting, welke zooals bekend, op 21 en 22 dezer in „DilUen- tia' s"Uravenbage zal worden gehouden. Het rapport van d»n Nijverheldsraad over het blerverbruik. De Nijverheidsraad heeft den Minister van Arbe'"' Handel en Nijverheid er op gewezen, dat de ln zijn rapport inzake het voor-ont werp Drankwet van 14 Maart 1927 opge geven cijfers over het bierverbruik psr hoofd der bevolking, wat de jaren 1901, 1905, 1910 en 191' betreft, zijn ontleend aan de statis tiek der Rijksinkomstenbelasting, doch dat uit na mtorengjng van het rapport versche nen uitgaven van dat bureau is gebleken, dat het bierverbruik intusschen op andere wijze is berekend en genoemde cij.ers zijn gewij zigd. Een overzicht van de oude en de nieu we cijfers over de periode 1901 tot en met 1925 beeft de Raad onder de aandacht van den Minister gebracht, uit we'ke cijfers de gevolgtrekking is gemaakt, dat het jaarlijksch verbruik per hoofd der bevolking sinds 1901 nog veel sterker is gedaald dan in het rap port van den Raad tot uiting is gebracht. Door de technische Commissie van de radioconferentie te Washington, welker be slissingen overi<5ers nog in de p'enaire ver gadering bevestigd moeten worden werden de volgende artikelen aangenomen: Alle draadlooze stations, die nu werken met een golflengte boven 1000 m., moeten worden gebracht binnen een golPengte- band van 13401875 m. en zulke binnen een jaar na de ratificatie van het verdrag Aan nieuwe draadlooze stations zal slechts worden toegestaan om te we ken in den band 1340—1875 ra. indien zij geen storing veroorzaken aan bestaande diensten of aan de sta'ions, die reeds frequentiën gebruiken, welke begrenen zijn in dien band of aan stations, die bij toepassing van de bovenstaande benaling overgaan tot het gebruik van dien band. De energie van bestaande stations, die een golflengte boven 1000 m, gebruiken, mag slechts worden verhoogd, indien'geen storing wordt veroorzaakt aan de be staande stations of diensten, In de tweede^ plena-re vergadering van de -adio-conferentio te Washington werd o m beslist dat de nieuwe conventie van toenas- -ing zal worden verklaard op alle stations die gecpenJ ziin voor den inte-nationalen openbaren d'enst, wat een uitbreiding betee- kent, vergeleken met de conventie van Londen, dl" zich nagenoeg gebed beperkt- tot het verkeer tusschen kuststati ons er schepen en tusschen cbCpen onderling. Met internationalen c'iersl" wordt een dienst hedoele, die storing ltan veroor^Tcerj de ffrenren van het land, waar hij wordt uit geoefend» Voorts het recht v^n 2 contrne- teerendc landrn erVend om onderling radio verbindingen te orttaniseeren. Tevens wordt bepaald, dat de landen maatregelen moeten nemen tot onderdruk king van: a. clandestiene uitzending en ontvangst v?n particuliere berichten; b. bekendmaking van den inhoud of hei Hestaan van berichten, die met een raclio- •nstallat'e zouden kunnen ziin opgevangen; c. publicatie cf gebruikmaking van der??e- P-'ke berichten, zonder dat hiertoe machti ging is verleend; d. de uitzending of het in omloop brengen van valsche cf bedriegelijke noodseinen. lenslotte verpirht men zich tot weder- keerige hulp bii de instructie van overtre dingen van de Conventie en het Reglement bij de eventueele vervolging der overtre ders. De rechtbank tc 's Gravenhage heeft gis teren behandeld de zaMc t-gen een 25-iari- gen mr." wegens valschhcid in geschrifte. Bekl. had als kantoorbediende bij een piano handelaar te 's Gravenhage eenige kwitan ties laten innen, welke hij zelf zonder daar toe gerechtigd te zijn, had opgemaakt. Hij had daartoe den stemnel gebezigd waarmee ook de gewone kwitanties werden geteekend en waarever hii de beschikk'ng had op en kele uren van den dag< wanneer de kassier tijdeluk afwezig was. Verdachte zeide. door werkloosheid in ge brekkige omstandigheden te zijn geraakt en, cm zijn schulcleischers, die hem tct betaling dwongen, eenigermate tc kunnen bevredigen had hii bet genoemde middel toegepast, met de bedoeling, het geld later tc verrekenen. Hij liet de quilanties innen door iemand, met wicn hij in een koffiehuis had kennis ge maakt. De eisch van het O. M. luidde zes maan den gevangenisstra? geëischt. Tegen den inner der quitar.ties, die daarna terecht stond en dis in de opbrengst der valsche quilanties deelde, werd acht maan den gevangenisstraf gzeischt. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Het eerste octrooi is verleend. In den tegenwoordigen tijd vooral wordt de wenschelijkheid en megeiükheid gevoeld om plantcm assen en kweekers-producten te octrooieoren, zcoals dat bij industrieel* producten kan geschieden. Immers de teeler van een nieuw tu'nbouw- ras geniet n.l niet ten volle de vrnchten van zijn arbeid: zijn ras werdt spoedig ieders eigendom en wordt dus dra coor anderen aangeboden Daar geen enkele selectuur zijn werk ooit als geëindigd beschouwt, doch voortgaat met selecteeren cn zuiver houden van 't product, heeft 't in den handel brengen van dcor anderen geteeld zaad nog dit ge vaar, dat er afwijkingen ontstan en de na bouw riet geheel overeenstemt met het door den winner ,zalf geteelde. Iedere tuinder dient dus te vreten of hii te doen heeft met origineel of met nageteeld zaad. Om deze garantie te bewerkstelligen heeft nu de bekende Zaaizaarlvereeniging Nunhem (Limb. den naam van het door haar gevcn- nen spruitkoolras Spiraal, dat zcowel in als buiten ons land bekend is geworden, wettig laten deponceren bij het Bureau voor den Industrieclen Eigendom te 's Gravenhage. Op de aanvrage tot Inschrijving is gunstig be schikt, zulks in tegenstelitng met de meening, welke algemeen in kweekerskringen hcerscht. Het gevolg hiervan is dus, dat voortaan niemand xmecr Spiraalzaad zal kunnen aan bieden zonder vermelding van herkomst. Personen, cie in hun catalogus deze spruit- koolvariëteit zouden cpnrmen zonder mach tiging daartoe van dc Zaaizaadvereeniging Nunhem, zullen daardoor dus de bepalingen der Octrooiwct overtreden en zich aan ver volging blr otstellsn. ^doodat dit geval, aldus het „Hhld." van zeer principieele beteckenis is, vooral voor hen, die zich toeleggen op het kweeken van nieuwe rassen Aneta seint uit BaVivia: In den Volks raad is de behasdeling van de begrooting van Binnenlandsch Bestuur voortgezet. De heer ouvderhoff (P. E. B.l dringt aar- op het geven van opheldering over de overplaatsingen van heeren Karsen en Veen van Sumatra's Westkust. De heer Beets fl. E V.) geeft een z«j uitvoerig gedccumcn'ecrde uiteenzetting over deze overplaatsingen cn critiscert de samenstelling cn het ontreden van de com missie van onderzoek. De heer Ka-rsen pro testeerde herhaaldelijk tegen de werkwijze van deze ccmbiatie. De heer Stokvis (I, S. D. P.) ze"t, dat he' gebeurde met den regent van Brebes be wijst, dat het erfeli'kheidsbeg'nsel bij re- gentbenoemingsn alleen toegepast mag worden, indien de candi 'aat bekwaam is Aneta seint uit Bandoeng: De pandhuis- I boofdbeheerder D. van Zwietan is overle- den. Het is mogelijk, dat hem een ver- i keerde injectie is toegediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10