Binnenlandsch Nieuws. Stadsnieuws. De corruptie in het gasbedrijf. Het derde Veiligheidscongres. RADIONIEUWS. Het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. De landarbeiderswet. De bedreigde klompenindustrie De onregelmatigheden in de garnizoenswerkplaats te den Bosch. Bijeenkomst der R.K. Indischgasten. LUCHTVERKEER. Een botsing in de lucht Zware mist belet verder vliegen. De vlucht van Mac Intosh en Hinkler mislukt. LEGER EN VLOOT. Opleiding van het reservekader De Rijks-kortegolf telefonie- zender te Kootwijk. De Lorenz-zender te Kootwijk. UIT ONZE OOST. De Indische Volksraad en de begrooting 1928. GEMENGD NIEUWS. Snelheidsmaniakken opgepast! De boomen van den overweg waren niet gesloten. HET VERWULFT. Een nieuw adres. Vergadering Raad yan Afgevaardigden „St. Raphael". Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. IJMUIDEN. Vragen van tel hoofdbestuur der Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan de departementen. De kwestie der gemeentebedrijven van 's-Gravenhage. In verband met hetgeen den laalsten tijd bekend is geworden over het euvel van om- kooperij tegenwoordig ook „retour-com missie" geheeten heeit het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijv. en Han del, naar uit het pas verschenen nummer van het Tijdschrift der Maatschappij blijkt, aan de departementen verzocht, na te gaan, in hoeverre dit kwaad reeds is doorgedron gen en met welke middelen het kan worden bestreden De onderstaande vragen kunnen daarbij tot leiddraad worden gesteld: I. In welke takken van bedrijf komt het voor, dat aan directies, hoog of laag perso neel fooien in welken vorm ook worden ge geven of aangeboden? Is dit een oude en niet geheime gewoonte of geschiedt het in het geheim in toenemende mate als een middel tot bet verkrijgen van orders? Hier bij ook te vermelden de meer bekende fooien als bij Nieuwjaar, Kerstmis, e.d. en of het hier bedragen van eenige beleckenis betreft. Welke sprekende vooibeelden van dit euvel zijn u bekend? Geschiedt het zoo wel door binnenlandscbe als door buiten- landscbe huizen? De bedoeling is, dat wordt bericht zoo wel over de fooien, enz. die in het bedrijf van een afnemer door leveranciers worden aangeboden als over die, welke het bedrijf als leverancier aan afnemers geeft. II. Welke oorzak^i kunt u hiervoor aan wijzen? III. Op welke wijze kan naar uwe mee ning het kwaad worden bestreden? Bij wijze van toelichtende opmerking schrijft het Hoofdbestuur nog: „Laat ieder hierbij vooral goed onderzoe ken hoe de toestand in zijn eigen bedrijf is. Zulk een onderzoek kan tot zeer onaange name verrassingen leiden, doch niettemin heilzaam zijn. Men zij bij de antwoorden toch vooral niet te schuchter. Er schijnt op dit gebiedt helaas veel z.g. noodzakelijk kwaad te bestaan, kwaad dat wordt ge pleegd omdat een concurrent er in voor ging of dat op andere wijze wellicht niet -te verontschuldigen, doch zeker te verkla ren is. Ook de lage salarieering kan het kwaad verklaren. Hoe dit ook zii, ieder ove rigens rechtschapen mensch, die onrecht matig fooit of wordt gefooid, zou hieraan wel een einde willen maken, als het maar niet zoo moeilijk was. Nadrukkelijk moge er echter op gewezen worden, dat het hier niet gaan moet om het zoeken naar slachtoffers, niet om het straf fen van wat in het verleden gebeurd is, maar om een zuivering voor de toekomst." In hetzelfde nummer van het Tijdschrift is bovendien nog als hoofdartikel opgeno men een uitvoerig stuk van den heer G. de Clercq te Amsterdam (dus niet van den oud-alg. secretaris der Maatschappij, den heer G. S. de Clercq), waaruit deze pas sages kenmerkend zijn: „Men denke niet, dat alle leveranciers van harte aan het kwaad van het fooien stelsel meedoen. Menigeen gaat er dag in dag uit met lood in zijn schoenen op uit, zich suf peinzend hoe hij zulk een fooien zaakje zal opknappen. Immers, komt hij terecht bij een kooper, die van de warme hand niet gediend is, dan loopt hij de kans zijn goeden naam voor altiid te verspelen. Dis is o.a. nog kort geleden bij een omvang rijke leverantie hier te lande voorgekomen. Men mag de schuld van het fooiengaven echter niet bij de leverantie zoeken. Deze ligt veel meer bij de werkgevers, die be wust of onbewust toelaten, dat hunne onder geschikten fooien aannemen. Er is een categorie werkgevers, die het oogluikend toelaat of zelfs aanwakkert, dat hun onder geschikten fooien aannemen. Deze categorie rekent er veelal bü de bepaling van de hoegrootheid der salarissen on, dat de be- trokkenne toch een aanzienlijk bedrag aan fooien ontvangt." De inktvlak, welke steeds grooter wordt. Naar de „Residentiebode" van een der ambtenaren der Haagsche gemeente-bedrij ven vernam, zouden de thans voor ontslag voorgedragen leden van het Haagsche per soneel mededeelingen hebben gedaan om trent andere personen .werkzaam bij die bedrijven, die evenals zii retour- en steek- gelden hadden aangenomen van leveranciers aan onze gemeentebedrijven'-en andere tak ken van diensten. In verband daarmede zouden naar werd medegedeeld, op dit oogenblik niet minder dan 130 personen, alle gemeente-ambtenaren over verschi'lende takken van dienst ver deeld, in dienst der gemeente 's-Graven hage, onder verdenking staan en zou naai bun gedragingen thans een onderzoek wor den ingesteld Het blad heeft getracht ter bevoegder plaatse nadere inlichtingen omirenl nog al alarmeerende mededeelingen ie krij- gen, maar men weigerde pertinent elke in- lichting. Het onderzoek was nog steeds in vollen 'gang en hangende dit onderzoek kon men aan de pers geen enkele inlichting ver strekken. Men wenschte deze mededeelingen noch te ontkennen, noch te bevestigen. De veiligheid op het bonwwerk, In de voortgezette zitting van het derde Nationale Veiligheidscongres te Amsterdam hield de heer J. N. Hendrix, voorzitter van de Onderlinge Risico-vereeniging voor het Aannemers-bedrijf een inleiding over: de werkgever, de werknemer en de veiligheid op het bouwwerk. De heer E. Sinoo, secretaris van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond hield een inlei ding, met lichtbeelden verduidelijkt over hetzelfde onderwerp, dat de heer Hendrix had behandeld. In de slotzitting hield de heer «L A. Kas- berg, electro-technisch ambtenaar, bij de Ar beidsinspectie een inleiding met lichtbeel den over: „Electrische installaties op bouw vakken in verband met het gevaar van den electrischen stroom". De heer Lijdsman, directeur der Middel bare Technische School te Utrecht, leidde een bespreking in over het onderwijs in de veiligheid en de gevaren van het bouw bedrijf. De algemeene voorzitter, dr. Josephus Jitta, sloot het congres met woorden van dank aan de Rtgeering voor haar belang stelling. aan den burgemeester van Amster dam, aan alle anderen, die aan het congres het medewerking heboen verleend. Hij hoopte dat dit congres moge leiden tot toe nemende rationalisatie van het bouwbedrijf. In het belang van de veilheidtot ver mindering van zorgloosheid en on.unde bij de belanghebbenden tol practische veihg beidsmaatregelen, tot het opgeven van on dekte gevaren. Verder zal het moeten komen tot verwij dering van gevaarlijk materiaal, tot samen werking van patroon en arbeiders ten be hoeve van de veiligheid, tot systhematiscb en deskundig toezicht op bouwwerken. Den arbeider zal eenige kennis van electriciteits- ongevallen en hare behandeling moeten wor den bijgebracht, en in het algemeen zullen de arbeiders en ook de patroons op de hoogte moeten zijn van alle gevaren, welke dreigen; tot die gevaren behooren ook de beroepsziekten. Spr. boopte tenslotte, dat het congres goede resultaten zou mogen opleveren. oefende dienstplichtigen, aangewezen voor de officiersopleiding bij hetzelfde wapen of korsp; b. de onafgebroken opleiding geheel te volgen onder de voorwaarden en bepa lingen als voor bovenbedoelde dienstplich tigen zijn of zullen worden vastgesteld. De voorbereidingscommissie. De comnrssie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor bet wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet heeft naar het Corr. Bureau meldt, lot haar voorzitter be noemd den heer Nolens en tot onder voorzitter den heer Marchant. Blijkens het voorloopig verslag over hel wetsontwerp tot wijziging van de Land arbeiderswet, wordt o.m. de opmerking gemaakt, dat de belangrijke wijziging, door de regeering in het ontwerp aangebrach tijdens de behandeling in de Tweede Ka mer, duidelijk doet zien, dat het regee- ringsbeleid ten deze aan vastheid te kort is geschoten. Andere leden daarentegen juichten de houding der Regeering toe. De minister van Arbeid heeft, volgens de Zw. Crt. aan de burgemeesters van onder scheidene plattelandsgemeenten verzocht hem een opgaaf te verstrekken van Het aantal populieren in hun gemeen'e, als mede den s and van den aanplant en de op ruiming van die boomsoort. Dit verzoek houdt verband met een bij den minister ingekomen klacht over den uitvoer van po pulierenhout, waardoor de klompen-in dustrie zou worden bedreigd in haar be staan. Het „Hgz." vernam hieromtrent nog het volgende: De kwestie, of al dan niet onregelmatig heden hebben plaa's gehad, is ontstaan, doordat een sergeant-schoenmaker ge meend heeft te hebben opgemerkt, dat in 's Rijks tijd door militairen wel eens goe deren werden vervaardigd voor part culie- ren. Hij heeft daarop een klacht ingediend, echter niet ter bevoegder plaa se. Omdat 'rij zijn beschuldiging niet waar kon maken en omdat hij in den vorm informeel was, is hij krijgstuch'elijk gestraft. In hoogcr beroep gegaan bij het Hoog Militair Gerech shof heeft dit college de in- iormali eit daargelaten en gemeend, dat het mogelijk was dal ziin aanklacht niet ge heel en al ongegrond was. Het heeft daarom doorhaling van zijn s'.raf in het zakboekje gelast. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R.K Indischgasten, oud-Ind°schga -te n en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vest'gen, zal plaats hebben op Woensdag 23 November a.s. in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout no. 19 te Den Haag, des avonds om 8 uur. Zij, die deze bij eenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich in verbinding stellen met het „Katho liek Indisch Bureau" de Carpentlerstraat 153 te Den Haag. Drie personen gedood. Wolff meldt uil Seraiewo: Twee vlieg tuigen, die een oeleningsvlucht onderna men, zijn met elkaar in botsing gekomen op eèn hoogte van 400 M. Beide vlieg tuigen stortten naar beneden. Drie inzit tenden werden gedood. De bestuurder van een der vliegtuigen bleef ongedeerd. Naar uit Londen aan het „Hbld." ge- meid wordt, heeft Sir Allen Cobham zijn reis per vliegboot naar Afrika ook weer moeten uitstellen wegens zwaren mist. Hef toestel gedeeltelijk vernield. Uit Warschau wordt geseind: De Britsche vliegers Mc Intosh en Hinkler zijn van I emberg naar Londen teruggekeerd. Nadat zii de vlucht na de noodlanding te Bialo- krynica hadden hervat, moesten zij opnieuw >en noodlanding maken bij Manna. Een vleugel van het vliegtuig werd vernield. Twee toeschouwers bij de landing werden ernstig gewond. De machine kan niet ter olaatse worden hersteld.. De vliegers zijn vertrokken en hebben het vliegtuig aan de zorg der militaire autoriteiten toever trouwd. Te Lemberg werden zij door den Britschen consul geholpen. In eerstdaags te verwachten legerorders wordt bepaald, dat zij. die zich als vrij williger bij het reserve-kader der infante rie, vesting-artillerie, luchtdoelartillerie en pontonniers en torpedisten wenschen te vervullen, tot de onafgebroken opleiding mogen worden toegelaten, indien zij aan hun korpscommandacl schriftelijk verkla ren bereid le zijn; a. even lang in werkelij- ken dienst te blijven als de nlet-voorge- Uitstekende resultaten en gunstige rapporten. Voor den tekfoniezender te Kootwijk is een beam-antenne (gericht zsndsysteem) in gebruik. Bij allulstering van de omke ring van den zender is gebleken, dat de stralingsopening aan weerszijden in hoofd zaak tot een hoek van 39 gr. is beperkt. Ten einde ook het resultaat op groove afstanden te leeren kennen, worden de luisteraars op eiken Woensdag van 14 tot 15 uur in het Fransch. Duitsch, Engelsch en Italiaansch toegesproken door middel van een tekfoniezender. waarbij hun wordt verzocht een rapport te willen uit brengen betreffende sterkte, modulatie en Constantheid van den zender en bun me degedeeld, dat deze met een gewoon r.bonné-tocstel wordt besproken. Verschillende gunstige rapporten kwa men reeds in. waaruit men vernam, dat de dia-aggolf constant is en de modulatie zeer goed. In Medan werd de uitzending bui tengewoon sterk gehoord, evenals te St Martin (Ned. W.-Indië). waar sterker werd ontvangen dan aan eenige andere Euro- peesche tekfoniezender. Een luisteraar te Semarang deelde me de, dat hij met zijn ontvangtoestel Am sterdam minstens zoo goed hoort'le als iemand over de plaatselijke telefoon. Ook op korteren afstand word', de tele fonie zeer goed ontvangan, bli'kens be richten die uit Hongarije, Zweden en Spanje werden toegezonden. Dat ook in beide laatsgenoemde landen ontvangen wordt, hoewel ze niet liggen in de rich ting van de beam, behoeft geen verwonde ring te wekken. Een klein percentage der uitgezonden energie wordt ziiwaarts uitge straald en dit blijkt voldoende te zijn om in Europa nog een sterke ontvangst te verkrijgen. De Lorenz-zender P. C. M. K. Kootwijk is thans bedrijfwaardig en kon hedenoch tend te 10 uur in gebruik worden genomen. Zooals bekend, dient deze zender speciaal voor de afwikkeling van het Europeesche radio-verkeer op de lange golf. Debatten en het antwoord der regeering Aneta seint uit Batavia: In den Volksraad dient bij de al^eawrne beschouwingen de heer Meyer Ranneft (V.A.B.B.) een motie in, waarvan het doel is de suppletoire begroo ting te beperken en een tweede motie om den feitelijken duur van de zittingen te be perken. De heer Kies (P.E.B.) die t een motie in, waarin wordt gevraagd de door hem aange geven grond lagen voor de defensie over te leggen aan het opperbestuur. De heer Zuyderhoff (P.E.B.) meent, dat het eerste optreden van den Gouverneur- Generaal reeds ontactisch was. Het belang van de inlandsche bevolking praevaleert bo ven het Europeesch belang. Een opwekkend woord van de regeering naar de zijde van de ondernemers is steeds uitgebleven. De regeeringsgemachtigde voor Alge meene Zaken, mr. Schrieke, zegt dat de re geering geen wettelijke basis kan vinden voor een voorwaardelijke interneering. Zij wenscht niet op eenigerlei wijze mede te wer ken aan het oefenen van invloed bij het opper bestuur inzake de grondslagen van de de- fensi. De toelaatbaarheid van acties van de pers is altijd een kwestie van appreciatie. De rede van den heer Zuyderhoff miste ern stig. wel overwogen bewijsmateriaal. Het onderzoek naar de gewenschtheid van de uitbreiding van het aantal inlandsche leden in ds gemeenteraden was noodzakelijk, daar het in hoofdzaak verbetering moest bren gen in de machinerie van de Westersche ge meenteraden in verband met de verhouding tot het aantal inlandsche gemeentenaren. De motie-Kiës wordt z.h.s. aangenomen. De regeeringsgemachtigde voor Finan ciën, de heer Van den Bussche, zegt dat de regeering niet alleen het goede wil, maar dit ook doet, getuige de begrooting die steeds meer gesaneerd wordt. hoorde even later den trein aankomen, De trein, die in volle vaart reed, trof, aldus de „Tel de bus in de flank en sleurde het voertuig, een van die zware bussen, welke zeer comfortabel zijn ingericht en plaats bieden aan een dertigtal personen, nog over een afstand van pl.m. acht meter mede. Daarna viel de wagen, die geheel aan splin ters wiS gereden, opzij en stortte als een ruïne haast de spoorlijn ineen. Kermend lagen de vijf inzittende passagiers tusschen du puiflhoopen. Hout, glas, onderdeelen en brokken ijzer lagen naast de spoorbaan ver spreid. De trein schoof nog een 200 meter door, vóór de machinist hem tot stilstand kon brengen. De chauffeur H. Jansen die juist zijn vrijen dag had, maar voor een collega in viel, was op de locomitief blijven hangen en werd door deze over den geheelen af stand meegenomen. Toen de trein stilstond, bleek, dal ook groote brokstukken van den wagen op locomotief en tender waren blij ven hangen. Van alle zijden kwam hulp voor de ge wonden opdagen. Met den trein waarmede het ongeluk plaats had, werden de chauf feur en nog twee andere gewonden naar het station Nijmegen en vandaar naar hel R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar zij ter ver pleging werden opgenomen. De andere ge wonden werden voorloopig in woningen nabij den overweg binnengedragen. Na on derzocht te zijn werden ook zij naar het ziekenhuis overgebracht. De baanwachter, ten zeerste onder den indruk van het ge beurde en geheel van streek werd onmid dellijk door een ander vervangen. De overwegwachter van den post, onmid dellijk voorafgaande aan die waarbij het ongeluk plaats had, bevestigde de mede- deeling van den overwegwachter, dat het signaal uit Wijchen niet gegeven is. Boven dien is uit het voorloopig onderzoek, dat door de politie onder leiding van den In specteur van het verkeer werd ingesteld komen vast te staan, dat het signaal niet defect was. De namen der slachtoffers zijn naar de „Tel." mededeelt, behalve den reeds ge noemden chauffeur: mevrouw Van Ewijk, echtgenoote van een schoenfabrikant, oud 28 jaar, en de heeren J. den Burger, F. van Heumen, J Walraven en J. Hub„ers, allen tusschen 20 en 30-jarigen leeftijd en inwo ners van Nijmegen. Behalve de heer Hubers die na verbon den te zijn naar huis kon worden ver voerd, moesten allen ter verpleging in het R. K. Ziekenhuis worden opgenomen. Zij hebben min of. meer ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen. Mevrouw van Ewijk heeft bovendien een arm gebroken. Later is nog gebleken, dat in de autobus ook gezeten was de heer A. C. Veenendaal, die een lichte hoofdwonde heeft bekomen en naar huis ken keeren. De heer J. den Burger beeft een kaakfractuur en bloed uitstorting in het linkerbovenbeen, de heer F. van Heumen een sleutelbecnfractuur en brandwonden aan den rug. De politie en Justitie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. De kantonrechter besliste, dat een des- kund:g onderzoek naar den kijker noodig was. Als deskundigen werden benoemd de professoren Keescm en de Haas van de Leidsche Universiteit, die als zoodanig be- ëedigd werden. Naar aanleid ng van dit rapport zal de rechter over 3 weken beslissen of de Waltman-Sikökijker als wettig bewijsmate riaal geaccepteerd kan worden. Een groote autobus door den trein versplinterd. Verschillende medepassagiers gewond. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven kwam de autobus van de onder neming Quick te Nijmegen aan den overweg bij de Groenestraat in botsing met trein 157 uit 's-Hertogenbosch. In de autobus, die ge heel vernield werd, waren zeven personen gezeten, die allen gewond r~ar Uanisius- ziekenhuis zijn vervoerd. Vier -er inzitten den ziin ernstig gewond. Voor het .even van den chauffeur Jansen wordt gevreesd. Het ongeluk had plaats op dezelfde plaats, waar in den afgeloopen zomer reeds een bus van dezen dienst door een trein werd gegrepen Het gebeurde toen, evenals nu, omdat de boomen van den overweg met gesloten waren. De overwegwachter, F. A. van Kerkhof, wegwerker en tijdelijk hulp- wachter van de N»d. Spoorwegen, verklaar de, dat het signaal, dat telefonisch uit Wy. chen langs de lijn gegeven moet worden, wanneer de trein daar om 6.35 uur passeert, niet gegeven is. Ziin instructies luiden, dal hij onafhankelijk van het signaal drie minu ten voor het tijdstip waarop de trein be hoort te prsseeren, de boomen moet neer laten. De trein was precies cp tijd Uit het voorloopig onderzoek, dat hedenavond werd ingesteld, i» reeds komen vast te staan, dal de man de boomen niet op tijd gesloten heeft Wel deelde hij mede, dat hij te 6.40 uur nog op de baan heeft uitge keken en den trein toen niet zag. Daarop ia de man weer in rijn huisje gegaan. Hij De controle wordt scherp. Een vernuftige conlröle-kijker op maximum-snelheden uitgevonden. Reeds ge ruimen tijd deed zich onder de politie-au orileiten, speciaal belast met de controle op het verkeer, het gemis ge voelen aan een instrument, waa.mede men vlug en nauwkeurig de snelheden van automobielen en motorrijwielen kon waar nemen. Thans is het, naar de „IResb. ver neemt, gelukt, een kijker te construeeren, waarmede men deze bezwaren heett on dervangen. De uitvinder van dezen kijker is de heer J. M. Waltman, inspecteur van poli ie te 's-Gravenhage. de dezen kijker heeft ontworpen en geconstrueerd. In samenwer king met dr J. F. Sirks. adviseur-verifi cateur van 's-Rijks Zeenstrumen.en, ver bonden aan het Instituut te Leiden. Deze Waltman-'Sirkskijker wordt ver vaardigd door de fabriek van Carl Zeiss te Jena, en is reeds in Duitsch and gepaten teerd De kijker is van bescheiden formaat en gemakke.ijk voor de oogen te plaatsen. Bekend is, da', men door een prisma voor het objectief te plaatsen een c.q. „verscho ven bee'-d" krijgt. Naast het beeld van de naderende automobiel, dat rechtstreeks op het objectief verschijn', komt nu het ver doven beeld van denzelfden au.o. door het prisma geworpen. De kijker is nu zoo geconstrueerd, dat wanneer het beeld en het verschoven beeld elkaar raken, (de middelpunten der banden) de auto op een afstand van 130 M. van den waarnemer is. Qp dit moment zet de waarnemer een chronomeier, welke aan den kijker is beves tigd, i° werking. Door een revolverschijf 0j^ e draaien, worden de twee boven- aangeduide prisma's vervangen door twee andere. Weer let de waarnemer op, wanneer de twee beelden elkaar raken. Op dat moment zet bij z*jn chronometer buiten werking. p)an js de auto nog 30 M. verwijderd. Y)e chronometer geeft nu aan in hoeveel seconden de auto 100 M. afgelegd heeft. Is deze snelheid grocter dan de maximaal toelaatbare, dan heeft de politeman nog tijd genoeg om den overtreder te doen stoppen. Als grondsag voor de berekening is de spoorwijdte (afstand middelpun en der banden) genomen, we ke men ongeveer aan aan 93 £®cr auto s gegeven heeft (1,45 M De 'ieer Wrltman heeft echter, om de snelheden van onbekende merken of van zeer 'groote of bijzonder kleine wagens met dezelfde nauwkeurighed te kunnen vast- -It'ien, een 'abri ontworpen, welke de politieman in dat geval na den vermoe delijke" overtreder ie hebben laten stop pen kan raadp'egen. Het toestel bevat een dagkijkeer en een r.achtkijker' cen nachtkijker kan men bij avond de snelheden cod roleeren. Als basis heeft men dan de koplichten der auto's. O0®1 motorrijwielen kan men' hier- door waarnemen. ]}e uitvinders hebben hun kijker reeds voor verschillende politie-autoritei'en ge- demoest'.'cerd en dc resultaten beantwoor den steeds aan de verwach ngen. Ook bur gemeester Patijn heeft zijn instemming met de vinding betuigd. Niet alleen ach! men het goed geschikt voor de stadscontrole; ook voor de con trole oP britenwegen verwacht men et veel van. De marechaussee of rijkspolitie kan n" desnoods vanu't een woning of vanuit een riüstaande auto de verschil lende voertuigen controleeren. Men verwacht ook, dat deze kijker eenige prevent'eve werking zal hebben. Men kan snelheden van 12—90 K.M. per uur cot:°!eeren' De bediening van den kij ker is zoo eenvoudig, dat de eenvoudigste dorpsveldwachter zonder een lange in structie er mee overweg kan. daar hij als het ware de snelheid de auto's maai voor het aflezen heeft. Iffsp'6c'eur Wallman heeft met dezen kiiker «en. Proces-verbaal opgemaakt tegen een iHgen,eur- die de snelhe dsgrens over trad (43 K.M.). Deze zaak is voor het Haagsche Kanton* gerécht behandeld. De heeren M. Klaje en G. J. Droste Jr., hebben een nieuw adres gericht tot den raad, waarin zij o.a. zeggen Noch voor rijwielen, noch voor kinder wagens, handwagens cf auto's, geeft de ver breeding van een voetweg langs het Verwulft verbetering. Alleen door handhaving van de Paardesteeg, zoowel als doorgang als door gang als voor het neerzetten van auto's (de steeg is geen steeg, maar een straat van bijna 5 M. breedte) en andere voertuigen kan de bestaande ontlasting van het verkeer door de Groote Houtstraat enz. worden behouden. Adressanten hebben zeiven een oplossing aan de hand gedaan, onder toevoeging van een situatie- en een gevelplan, natuurlijk alleen om te bewijzen, dat het wei anders kan en zij achten het zeer te betreuren want aan misleiding van den Raad door B. en W, n:ag natuurlijk niet gedacht worden dat B. en W. aan dit ontwerp zoo weinig aandacht hebben geschonken, dat zij het in hun prae-advies averechts voorstellen. Gelijk blijkt uit de aan elk raadslid ter inzage gezon den plannen, ligt de door adressanten ont worpen rooilijn in de buitenzijde van de arkaden of pijlers, waarop de eventueele bovenbouw van den Manufacturenhandel zou rusten, en deze lijn ligt aan de Groote Houtstraatzijde 3.75 Meter en aan de Gier straatzijde 2 Meter verder naar de Verwulft- zijde, dan de door B. en \XL voorgestelde lijn. De stelling van B. en W. moet dus juist worden omgekeerd. In het plan van adres santen blijft verder behalve de voor het publiek voetverkeer, toegankelijke ruimte onder de arkaden (welke gedacht is op 3 Meter breedte) een buiten trottoir van één Meter. Adressanten achten de argumenten van B. en W. bij hun overigens loffelijk pogen om het binnenstadsverkeer te willen verbeteren s le. voor hun plan, even zwak als onjuist 2e. wat het verdwijnen van de Paarde steeg betreft, in lijnrechten strijd evenzeer met het algemeen belang als met het parti culier beling van adressanten en zij verzoe ken dringend de voordracht te verwerpen en de zaak in nadere studie te nemen, met als beginsel behoud van de Paardesteeg of ver vanging door eene passage. In gebouw St. Bavo werd Zondagmiddag de vergadering geopend van den Raad van Afgevaardigden van den Ned. R.K Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St Ra phael." De zaal was met planten versierd en met groene slingers en geel-witte doeken opgesmukt. 120 Afdeelingen, vertegenwoordigende 11.239 leden, waren vertegenwoordigd. De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer Hellemans, uit Boxtel op de ge bruikelijke wijze geopend. Hij heette dan allen welkom en uitte den wensch, dat het programma goed afgewerkt zou worden. Spr. constareett. dat er in den loop van dit jaar iets meer leven in de organisatie is gekomen. De afgeloopen jaren waarin alles dreigde te loor te gaan, worden niet meer te rug verlangt. Het hakken, tornen en ruk ken aan het verkregene door de vakorgani saties oefenden een verkeerden invloed uit, de zwakkeren gingen twijfelen, of de vak organisaties aan haar doel beantwoordden. De geest is gewekt voor doen van het ver trouwen, beter in zicht en meeleven metde organisatie, om te consolideeren, wat men verkregen heeft. Het ledental is stijgende, maar het zou aanmerkelijk grooter kunnen zijn. Er wordt te weinig aandacht geschonken aan de verplaatsingen en van deze wordt te weinig kennis gegeven. Onnoodige afschrij vingen vinden plaats. Het aantal in dienst zijnden is toegeno men. de wachtgelders zijn voor een groot deel weer in den dienst teruggekeerd. Ook daardoor is de stijging in het ledental ver klaarbaar. De degradatie van het personeel is afge werkt, niet allen zitten nog op hun plaats, maar de degradatie zelf is tot stand gebracht. De inkomsten van het bedriji aanstippen de, zeide spr., dat er wel geweleige veil-ging van de tarieven gekomen is, maar dat de band desondanks de overttiging heelt, ook in 1927 de inkomsten de uitgaven zullen kunnen dekken Het Rijk zal niet bij be hoeven te passen en de gewone afschrijvin gen zullen kunnen plaats hebben. Spr. deelde verder mede, dat het ledental der stichting voor het Mgr. Mutsaers-oord 1 Januari i928 6.G00 bedrcgen Het cadeau aan het Hoofdbestuur, zal een f 5 C00 bedragen. Spr. wekte op, dit geraamde bedrag tot f 100.000 te verhoogen, Er is dus geen reden tot pessimissie, maar waakzaamheid blijit geboden. Er is een Stre- ven, de werktijden te verruimen, de loonen te verlagen, den 8-urigen arbeidsdag wat soepeler" te maken. Het werkloozencijfer beangstigt nog werk wil men doen uitvoeren in het buitenland, dit alles wettigt de vraag, of men daarom de loonen wil drukken en de werktijden ver ruimen. Spr. merkte op, naar aanleiding van con clusies van mr. Wollcr in de Ned. Ver. van, Werkgevers, dat geen verlaging der loonen geduid kon worden, omdat men in België en 1 andere landen het spoorwegpersoneel honger laat lijden. Ook geen werktijdenverruiming kan er komen, omdat er eerder een wijziging ten goede van het personeel moet komen. De regeering moet maatregelen nemen ten aanzien van het werkloozenvraagstuk vrij handel is goed, maar kan verkeerd werken, als liet eenzijdig werkt. Beter wat duren prijs, welke men betalen kan, dan goedkoope artikelen, welke men toch niet koopen kan- Om de gevaren af te wenden, moet men de organisatie sterk maken en daarom dringt spr. er bij allen op aan, de arbeidersbeweging in haar geheel en de organisatie van Spoor- en Trampersoneel in liet bijzonder te steunen De 72 punten der agenda hebben alle be trekking op den toestand van het personeel en daaruit blijkt, dat er nog veel veranderd moet wc r len Spr uitte ten slotte den wensch, dat Gods zegen op de vergadering mocht rusten, opdat de te nemen besluiten vruchtbaar mogen zijn Medegedeeld werd, dat het ledental I Januari IJ. 11 626 bedroeg en I October LL 117.30. De classificatie is nog onveranderd geble ven Een gemeenschappelijk ter hand nemen der herziening der classificatie schijnt er tc zijn onder voorbehoud, dat voor den duur van het thans geldende R. D. V., geen ver anderingen zullen worden aangebracht, indien, ter Zake geen overeenstemming tus schen directie en Personeelraad bereikt w ordt. De directie der Ned Spoorwegen wil een afzonderlijke herziening der classificatie in onderzoek nemen. Aan den Minister van Waterstaat is ver zocht een commissie in te stellen tot herzie ning der dienst- en rusttijden Alle trampersoneelen hebben thans eert R. D. V Bij bespreking van den secretaris, klaagde de afd Tilburg over de late toezending van het verslag, waardoor het onmogelijk was, her te beooraeelen De afd Haarlem onderschreef deze klacht, maar had bij vluchtige kennisneming van het verslag toch den indruk gekregen, dat een sterke reactie dreigde, dat er verslapping is in de organisatie Daartegen moet tijdig en flink opgetreden worden. De secretaris, de heer H. F. Timmermans, antwoordde, dat juist nu een verbetering in het organisatieleven is ingetreden. De commissie van controle had verslag uitgebracht, dat de rekening en verantwoor ding van den penningmeester in de beste orde bevonden was. Waardeering werd geuit voor het accurate beheer. Aangeraden werd echter, de bezittingen van den Bond voortaan in een safe te bewaren. De penningmeester, de heer F. L. D. Nivard, gaf enkele gevraagde inlichtingen en gaf in overweging, het bewaren van het bezit van den Bond aan het Hoofdbestuur over te laten. Beide jaarverslagen werden onder dank zegging goedgekeurd en de penningmeester décharge verleend. De voorzitter werd bij enkele eandidaat- stelling herkozen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Na eenige bespreking, werd de begrooting 1928 vastgesteld op f 102.860.20. De aftredende bestuursleden, de heeren G. H. H. Hoen, Zwolle P. Verkwijlen, Tilburg en B. IJseboert, Terneuzen, werden herkozen. Tot lid en plaatsvervangend lid voor de contróle-commisfie, werden gekozen resp. de heeren W. J. W. Steemers, Zutphen en C, A. Valkenburg, Roosendaal. De voorzitter wees vervolgens op de nood zakelijkheid van contributieverhooring en in verband daarmede op het hooge nut van een sterke kas, voor een krachtig organisatie leven. Spr. wenschte vervolgens de herkozen bestuursleden geluk met hun herkiezing. Het Hoofdbestuur stelde voor den Bonds dag in 1928 te houden in 's-Hertogenbosch en de viering van het 25-jarig bestaan te com bineeren met den Bondsdag. Ter toelichting zeide de voorzitter dat in den Bosch de zetel van de organisatie is geves tigd en vele redenen van pietëit de keuze van 's-Bosch bepleiten. Aldus werdiunaniem besloten, Het H. B. stelde voor in 1928 de vergade ring van den Raad van afgevaardigden te houden in Ver o De afd. Groen igen stelde Groningen voor1 Gekozen werd Groningen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Maandag. Als rechter ontslag gevraagd. Naar de „Opr. Hsarl. Crt." verneemt, heeft mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, rechter in de Ajror.dissemantsrecht- bank te Haarlem, om gezondheidsredenen uit die betrekking ontslag gevraagd. Mr. Hendrik van Loghem de Josselin de Jong werd 9 September 1864 te Zutphen geboren. Sinds 8 Ncvembef- 1909 is lüj rechter in de Haarlemsche rechtbank. De thans afgetreden rechter heelt zich bijzon der onderscheiden oo het gebied der kin- derreebtsorzak en het strafrecht. Hij wais hier kinderrechter en sinds de instelling der enkelvoudige kamer voor de vereen voudigde behandeling van strafzaken, even eens politierechter. In het openbare leven had de reclasseering bijzonderlijk zijn groo te belangstelling, die overigens naar zeer vele zaken uitgaat. Hi? was vice-voorzitter van den reclasseeringsraad en voorzitter van Pro Juvcntute. waarvan hier ter stede op zijn initiatief een tiental jaren geleden een afdeeling opnieuw werd opgericht. Voorts heeft de heer Van Loghem de Josselin de Jong zich doen kennen als een groot philantroop, op wien ook de Holland- sche vertaling van dit woord, menschen- vriend, dat iets anders wil zeggen, van toe passing is. Ook op het gebied der kunst heeft de Van Loghem de Josselin de Jong zich on-] derscheiden. Hij is een grondig kunstken ner en heeft zelf veel en met talent ge schilderd. Voor de Haarlemsche rechtbank betee- kent het aftreden van mr. Van Loghem de Josselin de Jong een verlies, De gedenknaald raakt in verval. Prof. van der Kloea komt in „Bouwstof fen" van November terug op de zaak van het gedenkteeken, dat te IJmuiden is opge richt voor den ingenieur Justius Dirks, den ontwerper van het kanaal door Holland op Zijn smalst. Toen hij in Juni 1923 over dit monument schreef, waarschuwde hij dat deze gedenknaald spoedig teekenen van ver val zou vertoonen. De naald is vroeger beschreven: Een vier kante naald met afgeschuinde hoeken van 12.50 M. hoogte bij gem. 1.30 M. dikte, op gebouwd van op hun eind geplaatste zerken, ken, hoog 1.20, dik 0.40 M. op de hoeken met loodrechte voegen tegen elkaar aan sluitend rondom een kern van beton. Tus schen elke rij platen ligt een zerk op haar plat, die voor het verband iets verder in de kern inschiet. Midden in het beton staat een doorgaande ijzeren stang. Professor Van der Kloes doet thans óp- merken, dat de eerste teekenen van verval reeds duidelijk zijn waar te nemen. Langs de loodrechte voegen tusschen de staande zerken zijn hier en daar nieuwe spleten (kiinpnaden) zi:htbaar, op enkele plekken zelfs aan weerszijden van de voeg, zoodat deze feitelijk reeds loszit. Uit de horizontale voeg boven het voetstuk laat de betonkern haar overtollige kalk loopen; deze heeft daar ontsierende korsten gevormd. Het verloop voorspelt hij wordt nu als volgt: in de spleten wordt water opge zogen, dat er in blijft hangen en in den eerst- volgenden winter bevriest. Dien tengevolge verwijdt zich de spleet. In het volgend jaar blijft er weer water in hangen, dat op zijn beurt bevriest en de spleet verwijdt. Zoo gaat het bederf langzaam, versnellend voort tot dat op een tijdstip, dat de bouwmeester lang dood en vergeten is, herstelling en vernieu wing noodig zijn, wanneer men dat dan nog op de moeite en kosten waard acht. De wereldorde aldus het besluit van den schrijver wordt door dat menschelijk gedoe niet verstoord, doch dit neemt niet weg dat men zoo geen monumenten laat bouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10