Heringa MutMcSi, Haarlem HiOöC=^3iano'ö CHEQUE.K0ERSEN Verkeersongevallen. Centrala Verwarming ®®Ï1A-V^VALKENBUR BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Concert Hans Windier en A. de Vogel. BURGERLIJKE STAND. R. K. Vrouwenbond. Uitbreiding. BILJARTEN. Haaplem Zijluieg 57 JWignon« en Salonvleugels Indische Filmavond. Personalia Kleine villabouw te Zandvoort. Een record. Magazijn „De Bijenkorf." Kamer van Koophandel en Fabr. voor Haarlem en Omstreken. Invoer van strooverpakking in Australië. Douanetarief op Cuba. Berooving. OVERVEEN. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. HILLEGOM. ICO3/, b 10C»/a 102 97»/i, 275J 178 1 176f 177 238? 3711 1137/8 136J 474| 1.00 143 143 145 1 338 205 361 801 79 441 771 100 224 200 1 1781 195 5 38'/g 529 460 253 481 1311 190 1 64'/,, 41 HEEMSKERK. de Spaarne-Bank, Haarlem GEMENGD NIEUWS. Een ganschelijk mislukte demonstratie. Kardinaal Bozano. De Nobelprijzen. Het nieuwe gebouw der Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Met een Fokker-eendekker van Londen naar Kaapstad. Studenten-demonstraties te Rome. In den Stadsschouwburg zullen Woensdag 23 November a.s. te 8 uur 's avonds Hans Kindier (cello) en de heer A. de Vogel, di recteur Muziekschool Mij. tot bevordering der Toonkunst (piano) een concert geven. Het programma vermelde werken van Va lentini, Bach, Beethoven, Glinka, Delibea, Debussy, Ravel, Piatti. Over de weergave van Hans Kindier is in Je he»'» "ers "én rtroote roep. Geroemd A. DE VOGEL, directeur der Muziekschool, Mij. tot Bev. der Toonkunst, aid. Haarlem, worden de klankschoonheid, de rythmische verfijning en de voordracht. Kindier is een cellist van den eersten rang, een musicus van zuiver ras, een virtuoos, die de ingewikkeld ste technische problemen beheerscht. Geboren: 16 November: C. H. Spiekerman Bovendorp, d. 17 November: N. W. Boef Heil, 8. 18 November: E. F. v. Stijn— Schutte, d. G. W. VreeStorck, z. W. C. A. v. d. WalLuijken, d. Overleden: 17 November: P. C. Jansse, 31 jaar, Assende'verstraat. A. Lommerse Nijssen, 74 j., Oranjeboomstraat. 18 Nov.: H. J. Kolk, 18 jaar, Hazepaterslaan. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den R.K. Vrouwenbond beeft de Zeer- Eerw. Pater v. d. Sande C.ss.R. een interes sante lezing, opgeluisterd door vertooning van filmbeelden, over het leven van Paus Pius X gehouden. Velen woonden deze lezing bij, hetgeen wel bewijst, dat de causerieën van Pater v. d. Sande, die al eens meer voor den Vrouwen bond opgetreden was wel in den smaak val len, bij de leden. Mej. Peeters, presidente, opende op de gebruikelijke wijze, heette allen, inzonder heid den spreker, welkom, en deed enkele mededeelingen van huishoudelijken aard en beval aankoop aan van de broclu re~», bevat tende de redevoeringen van het in Augustus te Vught gehouden Congres. Pater Van der Sande ving dan zijn belang wekkende lezing aan. In het eerste deel zij ner rede behandelde hij leven en werken van Paus Pius X tot aan diens patriarchaat van Venetië. Hij wees er op, hoe de groote Paus alle rangen der hiërarchie had doorloo- pen: kapelaan, pastoor, kanunnik, bisschop, kardinaal, paus. In dit deel liet spr. ook in het bijzonder uitkomen de groote beteekenis van de moe der van Pius X in diens leven. Toen hij op het seminarie was, stierf zijn vader en hij, die bestemd was voor het Pausschap, vroeg zich toen af, of hij zijn studies niet op moest geven, om zijn moeder te gaan helpen. Doch deze wilde daarvan niet hooren en liet haar Zoon verder studeeren. En hij heeft nog het genoegen gesmaakt, zijn zieke moeder te mogen bezoeken in het roode kardinaals kleed. Zijn moeder wilde hem zoo gaarne aldus gekleed zien en het was het laatste ge noegen, dat hij haar kon verschaffen, want drie maanden later stierf zij. In het tweede deel zijner lezing behan delde spr. Pius X als patriarch van Venetië en als Paus. Hij wees er op, hoe Pius X het „omnia restaurare in Christo" reeds als bis schop is gaan doorvoeren. Dit „alles her stellen in Christus", moet men opvatten in de beteekenis van „het terugbrengen der door de zonden geschokte wereld tot Chris tus. Heeft hij dit eerst in zijn diocees gedaan, als Paus ijverde hij voor dit doel voor de ge- heele wereld. Hij wilde de geloovigen doen medeleven, met de Kerk, door hen te doen beleven de liturgie der Kerk, dflor hen zich den Kerkzang eigen te doen maken en ten slotte vooral door de vervroegde en veelvul dige H. Communie. Ook heeft hij bevor derd de devotie tot Jezus' H. Hart en de ver breiding van het werk der Intronisatie. Nog werkte spr. in zijn rede uit, de groote, heilige nederigheid van den grooten Paus. Levendig applaus en een hartelijk dank woord vertolkten aan het einde der lezing de gevoelens van dank der aanwezigen. Tem behoeve van de N.V. Chemische Was- scherüj, Ververij, Machinale tapijt reiniging, Haverscfimidt en Klaje, aan de Brouwers vaart Mos. 74, 84, is door den bouwkundigen, H. G. Scholten, namens zijn principiaal, aan den aannemer, J. B. Kroon van Diest, opge dragen, het ver- en bijbouwen van de ver verij, inbeekenjokaal, expeditie, enz. en ver dere bijkomende werkzaamheden. PERSONALIA. —Te Rome is geslaagd aan de universiteit Gregpriaana voor het aocto-aal examen in de Philosofie de Eerw. Heer M. Fuchs van Ke tel, Overveen. Het programma voor de a.s. week. Maandag 21 November a.s speelt het eerste viertal van D.E.S woor de eerste maal een competitie-wedstrijd in haar nieuw clublokaal, café-rest. „Hof van Hol land", aan de Groote Markt. Het vrij s er- ke Haarleun-öloord zal ha-ar bekampen en het is nog la»g niet zeker, welke ploeg zal winnen, We verwachten een spannende match. Eveneens op Maadag 21 Nov. a.s. zullen de reserve-fviertallen van H. B. C. en Vriendenkring elkaar bekampen. De s rijd heeft plaats in het clublokaal van eerstge noemde, «aTé „de Wijnberg", eig. den heer Metz, aan de Barteljorisstraat De bezoe kers zullen hier wel aan hot langste eind trekken. Ook de B.-viertallen van de B. C. Haar lem—Noord en D. E. S. komen in de a s. week tegen elkaar uit en wel op Dinsdag 22 November as-, in café v. Trigt aan het Soendaplein. We houden het voor deze ont moeting op de thuisclub. Fereeniging Oost en West en Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Toen Vrijdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg de heer H. F. Wagenaar Reiziger, nis voorzitter van Oost en West, een kort inleidend woord sprak, sprak hij voor een volle zaal. Als no. 1 van het programma kre gen we te zien „De suikeronderneming Wonopringgo", waarin ons getoond werd het suikerbedrijf vanaf de bewerking der velden voor den aanplant van het riet tot op 't tijd stip, dat de suiker gereed is om verzonden te worden. We zagen het leggen der bibits in de diepe geulen, en volgden de ontwikkeling van verschillende phasen, en het met die ont wikkeling samengaande aanaarden, tot ein delijk na 11 15 maanden het suikerriet tot vollen wasdom gekomen, moet worden ge- DOgSt. De hooge stammen, ontdaan van bladeren :n wortels, worden in bundels naar de onder neming gezonden per as, per lorrie, per trein zelfs. Dag aan dag, de heele campagne door, houdt die toevoer aan. Vervolgens kregen we het proces in al zijn geledingen te zien, dat het suikerriet in de fabriek ondergaat. De zuivering van het gelige sap. het indampen en tot kristallen inkoken, het daarop volgende emballeeren en versche pen in de prauwen, van waaruit de balen we derom worden overgeladen in de stoomsche pen, waarin ze naar Holland vervoerd worden, 250 millioen balen worden per campagne ver scheept. Na de pauze hield Mr. J. Huges, voorzitter van de afd. Arnhem Oost en West, een toe- ipraak over de tentoonstelling Oost en West- llndië (I.T.A.), die in'1928 in Arnhem op het andgoed ZijpendaaF wordt gehouden. Het was een krachtig en enthousiast woord. Met dankbaarheid memoreerde spr. den krachti- gen steun, dien het comité van het Koloniaal Instituut te Amsterdam ondervindt, van tal- looze particulieren, van de zending (katholiek Zoowel als protestant). De planters in Dehli (Sumatra's Oostkust Instituut) bouwen op de tentoonstelling een groot paviljoen, waarvoor de schilc'er Hand te 's-Hage prachtige diora ma's zal maken, 250 scholen hebben thans toezegging gedaan de tentoonstelling te be zoeken. Er zal een volledige Batakwoning komen, er zal koffie, tabak, kina, cassave in vollen groei en bloei te bezichtigen zijn, waar voor een speciale kas, geschenk van de familie k Vloten, is beschikbaar gesteld. Het Indische typische volksleven Zal men er kunnen zien houtsnijden, batik, gamelan, wajang en krontjong. Ook Wesf-Indië zal vertegen woordigd zijn in een speciaal paviljoen. Door ie firma Philips te Eindhoven zal van Huizen ten speciale lijn naar de tentoors:; h 13 warden lelegd, om verbinding rnet Inuia cp het ten toonstellingsterrein te verkrijgen. Bij no. 3 van het programma werd ens de tuiker-afscheep getoond, terwijl in t laatste lummer de thee-onderneming Pernatang ïiantar verfilmd was. Evenals bij de suiker, tagen we hier aanolant, oogst en bewerking ran de thee in de fabriek. „PHILADELPHIA". De internationale postzegélhandel „Phi ladelphia" heeft heden in perceel Jans weg 31 een nieuwe zaak geopend. Het perceel is daarvoor inwendig verbouwd en verfraaid, waartoe de firma F. Duijn de betimmering en stoffeering leverde, de fa. Van Dijk het schilderwerk en de firma Heibroek de electrische verlichting. De voorraden zijn uitgebreid, terwijl men nu tevens beschikt over albums en andere benoodikdiheden voor verzamelaars. Langs de wanden van den winkel zijn de post zegels in kastjes geëxposeerd, waarvan de verlichting op mooie en practische wijze is opgelost. Veel blijken van belangstelling werden bij de opening ontvangen. NAT. BOND VAN HANDELSBEDIENDEN „MERCURIUS". De afdeeling Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" houdt een algemeene vergadering op Woensdag 23 November, des avonds om 8 uur, in restaurant „Brinkmann". EEN BEZIENSWAARDIGHEID. Hedenmiddag opent de firma Neder- koornPerez, in perceel Groote Hout- strrat. een Oostersche Tapijthandel, waar allerlei Perzische. Turksche en andere fraaie tapijten zullen worden verkocht. In de étalage zullen hedenmiddag en -avond mannen en vrouwen, uit Perzië en Turkije, het maken en herstellen van ta pijten laten zien op hun eigen instrumen ten. Wie Perzisch oi Turksch spreekt, wordt uitgenoodigd met die landslui een praatje te gaan maken. OPHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den ba zar, welke in het Diakonessenhuis wordt gehouden ten bate van het bouwfonds van het Diakonessenhuis wordt gehouden ten bate van het bouwfonds van het Diako nessenhuis, ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verorde ning in dier voege, dat die winkels op 23 en 24 Novemer 1927 tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blij ven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. DE PASTOOR VAN NEUVILLETTE. Zondag 20 November a s. wordt in den Schouwburg aan den Jansweg door het Rotterdamsch Tooneel directie Frits Tar- taud een voorstelling gegeven van De Pas toor van Neuvillette met Jules Verstraete in de hoofdrol. BESPARING VAN WATER EN GELD. Wij verwijzen naar de advertentie, onder bovenstaand opschrift voork.mend in dit nummer, betrekk'ng hebbende op het voor komen van het bevriezen van watermeters R. K. BEROEPSKEUZE. Door de R.K. Comnrssie van Beroeps keuze alhier is een vergadering belegd op 23 November a.s, 's avonds 8.15 in het St. Josephsgezellengebouw, Janstraat 59, waar dr. L. A M. Berger, sexoloog, Amsterdam, zai spreken over nut en noodzakelijkheid van het Beroepsadvirs. Onze stadgenoot, de heer J. van Raams- donk is benoemd tot politieagent bij t po litiekorps te Amsterdam, met ingang van heden. Naar men ons mededeelt zullen op Plan Noord te Zandvoort een tiental houten wo ningen gebouwd worden. Deze woningen ko men kant en klaar uit Oostenrijk en behoe ven maar in elkaar gepast te worden. Het ecnige metselwerk van deze houten villa's is de fundeering, de schoorsteen en de riool- putten. Ze worden niet aan een der wegen ge plaatst, maar vrij in 't duin. Ook behoeft er geen straat gemaakt te worden. Alleen licht en waterleiding wordt aangelegd. Deze woningen, die ruim, gemakkelijk en p.- ctisch zijn ingericht leenen zich door hun gemakkelijkheid van plaatsen bijzonder voor zomerwoning. Ze zijn echter ook voor win- terwoning bruikbaar. Het grootste voordeel is wel de geringe prijs voor het sierlijke gebouwtje. Óp andere plaatsen, o.a. Bergen, Castri- cum en op Texel zijn reeds verscheidene groepen van deze villa's geplaatst door het zelfde consortium, dat ze te Zandvoort laat bouwen. Een strooper uit Haarlem slaat wel het re cord, wat het aantal bekeuringen betreft, die hij oploopt. Deze week werd hij eens betrapt op zijn stroopersbedrijf uoor jachtopziener Bakker en eenige dagen later in gelijke om standigheden door den jachtopziener Van der Meij. De strooper heeft nu reeds een twin tigtal bekeuringen te pakken, Het konijnen seizoen is pas begonnen en als 't zoo door gaat, haalt hij de honderd een jubileum nog wel dezen winter. In perceel Zijlstraat 53 heeft magazijn „De Bijenkorf" zijn deuren voor het koopend pu bliek geopend. Het is een magazijn van glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke ar tikelen, waarvan een groote verscheiden heid aanwezig is. De eerste aanblik in den winkel overtuigt u daarvan reeds. De ruimij te van den winkel geeft goede gelegenheid, de artikelen overzichtelijk te exposeeren. REMBRANDT THEATER. Na dè gebruikelüke wereldtfebeurtenis- sen, krijgt in het Rmbrandt Theater deze week de humorist-bedjeszanger Jacques Dutreau het woord, die met zijn aangenaam gesnap en eenige vroolijke liedjes een dank baar gehoor vindt. Zijn optreden is be schaafd. welke eigenschap jammer genoeg, maar heel weinig humoristen werkelijk be zitten. Een griezel-nummer is zonder twijfel ..Het geheimzinnige kasteel", voorgesteld door Hadji Sembolo en partner De effec ten dcor het Black and White bereikt, zijn werkelijk verbluffend en het publiek rilt en klappertand om het hardst. Het is in alle opzichten èen premier variété-nummer. De Deensche komieken Watt en lA Watt in ,,De Politiecommissaris" hebben wederom talrijke lachsalvo's op hun geweten. Een film met inhoud zou moeilijk denkbaar zoo van deze senores; als 't publiek maar lol heeft, is het voorgestelde resultaat bereikt, en dat is om zich een aangename ontspan ningsavond te verschaffen, toch maar het beste ook Bijzonder aandacht verdient de muziek van het griezelnummer Het is een weinig bekende compositie van Rimsky Korsakoff „On de Persian Market", welke niet alleen als illustratie, bij dit nummer volkomen aansluit, doch cok zonder dat te waar- deeren is. Naar de aanplakbiljetten vermelden, verwacht de directie van het Rembrandt- Theater, de volgende week „Twee Men- schen". Van het programma zal het werke lijk jammer zijn, als er niet meer komenl Door een spoorboom getroffen. Vrijdagavond ongeveer zes uur reed de heer W., ambtenaar ten postkantore alhier, per fiets op de Kleverlaan te Haarlem. Hij passeerde den overweg en bemerkte niet dat de afsluitboomen werden neerge laten doordat het scherpe licht van een auto hem verblinde. Hij kwam in aanraking met een der neervallende hoornen en werd ernstig ge wond aan voorhoofd, neus en kin. Zooals gewoonte is, wordt op den over weg een rcode lantaarn geplaatst voordat de boomen worden gesloten wat volgens den heer W. thans niet was gebeurd. Steek voorzichtig over. Op de Lange Brug wilde gisterenmorgen het 12-jarig meisje A. K. nog vóór een auto de brug oversteken. Zij werd door de auto aangereden, waarbij zij haar been licht kneusde. De bestuurder vervoerde haar naar het St. Elisabeths-gasthuis, waar zij werd verbonden en vervolgens naar haar woning werd vervoerd. UITVOER EN INVOER VAN BLOEMBOLLEN. In October is aan bloembollen uitge voerd voor f 3,015,000, tegen voor f 2,171,000 in October 1926. De uitvoer van bloembollen, knohierge- wassen en vaste planten bedroeg in October 3004 'on ter waarde van f 3,015,000 tegen 1834 ton ter vaarde van f 2,171,000 in October 1926 en 20,026 ton ter waarde van f 20,330,000 in September j.l. Groot-Bri- tannië nam 1622 ton af, Duitschland 607 ton, de Ver?enigde Staten 281 ton, Canada 167 ton, Frankrijk 57, Denemarken 45, Zweden 33, Zwitserland 30, Oostenrijk 27, België 23, Noorwegen 21 en Noord-Ierland 15. De invoer bedroeg in October 121 ton ter waarde van f 96,000, tegen 87 ton in Octo ber 1926 en 369 ton in September jl. Geïm porteerd werd uit Groot-Britannië (73 ton), de Vereenigde Staten (19), België (14) en enkele andere landen. De eerstvolgende vergadering der Kamer zal gehouden werden Dinsdag 6 December 1927 des avonds te 7 30 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6. De Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid bericht, dat vanaf 1 Januari 1928 hooi en stroo ook als verpakking gebezigd nog slechts in Australië worden toegelaten, wanneer aan de voorwaarden, gesteld in de „Quarentine Proclamation" van 3 Augustus 1927 is vol daan. Afschrift van deze proclamatie ligt voor belanghebbenden ten kantore der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 6, ter nzage. Naar de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid mededeelt, is zij nog niet in het bezit gekomen van het nieuw Cubaansch douanetarief. Ómtrent de algemeene richtlij nen van het tarief verneemt de Afdeeling, dat het invoerrecht op verschillende grondstoffen is afgeschaft, welke nog steeds belast waren als tijdens de Spaansche overheersching. yer- schillende grondstoffen zullen belast blijven, terwijl gefabriceerde producten vrij zullen zijn. Medegedeeld wordt ook, dat het tarief een maximum en minimum tarief zal zijn. Door de politie is de werkman W. van O., alhier aangehouden, die een zekeren S. uit Amsterdam, welke onder den invloed van sterken drank verkeerde, in een café aan de Korte Heerens'raat, heeft be roofd van een portemonnaie, inhoudende 35 gulden. W. van O. is in verzekerde bewaring gesteld; hij heeft nog niet bekend. VERFRAAIING VAN DE OMGEVING VANj Men schrijft ons uit Zandvoort: AfSlStSFd&MSCSlC BCUTS De commissie van V. V. V„ destijds be noemd om voorloopige plannen te ontwik kelen, waardoor zonder veel geld de om geving van ons baddorp verfraaid kan wor den, is thans in een permanente commissie veranderd. De heer Klein is voorzitter van die vaste commissie, de heer Molenaar secretaris penningmeester, leden de heer D. de Clercq cn van Sevenhuijzen, land- en tuinbouwkun dige te Overveen en de heer Lubke. Een onderhoud met B. en W. zal worden aangevraagd. Dan zal besproken worden of diepliggende duinpannen niet zooveel ont gonnen kunnen worden, dat er goed bouw land ontstaat. Ook wil men in de duinen en in Park Kostverloren vijvers maken, waardoor men de duinflora en het vogel leven hoopt uit te breiden. Verder werden door deze commissie wandeltochten uitge werkt naar mooie punten in de omgeving. Vele buitenplaatsbezitters hebben reeds toe stemming tot die wandelingen verleend. Rectificatie. Dezer dagen schreven wij over verdwijnen en herrijzend Belvedère, en noemden den heer S. P. Rijnierse als den bekwamen bouwmeester. Dit vereischt eenige aanvulling. De architect is de heer A. de Maaker, te Heemstede; de heer S. P. Rijnierse is de aannemer. Onderscheiding. Vanwege den Al- gemeenen Nederlandschen Politiebond is aan den heer H. Jelsma, inrpecteur van gemeente politie te Hoofddorp, het zilveren dienstkruis met oorkonde uitgereikt wegens 20-jarigen trouwen politiedienst. MAANDAG 21 NOVEMBER. Slotkocrsen van gisteren Staatsleeningen. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4.4 Nederl 1917 b% N. Indië 1923 D 4*1% N.-lnd. 1926b Banken. Koloniale Bank Ir dische Bank Cert. Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee Heil. Kunstzijde Oude Philips industr. Buitenland. Anaconda li. S. Steel Politieke vergadering. De heer Chr. van den Heuvel, lid der 2e Kamer te Heem stede, zal op Vrijdag 2 December a.s. in het gebouw voor christelijke belangen te Nieuw- Vennep spreken voor de A.R. kiesvereeniging aldaar. De heer v. d. Heuvel zal een rede houden over „Politieke bezinning". Tractorcursus. Het ligt in het voor nemen van het bestuur van de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw dezen winter te Hoofddorp weer een tractorcursus te doen houden. De cursus staat onder leiding van een des kundige aan de deelnemers wordt onder richt gegeven in constructie en behandeling van de tractormachine in het landbouwbe drijf. In vorige jaren bestond steeds veel belang stelling voor dezen cursus. Mffnbouw. Boeton Mijnb. Eediang Lebong Petroleum. Cordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Een mooi succes. De heer N. Waas dorp, secretaii; van het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Hoofddorp, behaalde Zondag op het solisten-concours te Heeze, in de eer ste afdeeling een tweeden prijs. Bestrating. Van gemeentewege is men bezig om in de Caspar Fagellaan een nieuwe bestrating te leggen. Óok worden tevens de trottoirs hersteld, evenals op een deel van de Adriaan Pauwlaan. Werkloosheid. Wederom is aan een aan tal arbe:ders bij de Ballast-Mij. ontslag aan gezegd. De reden hiervan is, dat thans ge bruik wordt gemaakt van zandzuigers, wat veel vlugger gaat. Voorheen werd uitslui tend droog zand geleverd, waaraan veel menschen werk hadden, terwijl nu met en kele arbeiders kan worden volstaan. Plantsoenbeplanting. Men is druk bezig met het beplanten der diverse gemeentelijke plantsoenen. De bloemisten hebben voor deze verfraaiing gaarne hun medewerking verleend door het in bruikleen afstaan van diverse bolgewassen. Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl. IJoyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Cede Deli Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails L'nion Pacitie VP abash PtolongatU Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; B. Ra- venharst en E. Gabel. Getrouwd: F. Wiedemeijer en D. C. Met horst. P. A. Zonneveld en J. M. Lom merse. W. de Rooij en H. Hollander. R. Wiebes en C. van der Jagt. Geboren: d. van C. A. H. de VriesPa- pendrecht. d. van J. A. PetersZuider duin. z- van H. C. Heemskerk-Lom merse. z. van G. M. VeldhuisSchaap. d. van M. van LoonHuigsloot. d. van M. A. Veldhuijzen van ZantenMoolhuij- zen. z- van A. M. SteenvoordenVan der Weijden. gen klok er bij. Op den toren der nieuw gebouwde Ger. kerk is een uurwerk aangebracht. Voor de bewoners van den Stationsweg en een gedeelte der Weere- steinstraat een groot gemak. Verkiezing. -Bij de gehouden stemming voor het Hoogheemraadschap Noord-Holl. Noorderkwartier, district Purmerend, zijn uitgebracht 69 stembiljetten van de 143. Uitgebracht op: Hoofdingeland, C. de Boer, 24 st.D. de Boer 55 st.J. J. Groot 66 st-G. Haremaker 15 st.; J. Koning 3 st. J. v. Meerveld 49 st.; J. Schipper 41 st.; J. Hals 2 st. Pl.v. Hoofdingeland: J. Apeldoorn 66 st.; C. Berghouwer 8 st.; J. J. de Boer 59 st.; v, Dijksen l st.; C. P. Hartog 55 st.; G. Kraaij 54 st.; G. Uitentnis 9 st.; D. Veis 2 st. Van onwaarde 2 st. Blanco 13 st. Burgerlijke Stand. Geboren: Columba d. van P- Nijman en G. van der Eng. Wil- helniina Helena Maria, d. van H. P. A. Sprengers en M. C. Rijke. Johanne Ca- tharina. d. van W. van der Son en Maria Hoek. Cornells An'onius N'colaas, z. van P. Kuijl en C. M. Baltus. Job, z. van V. SchipPer ,en t'e Weerd. Lammert, z. van H. TTUberts en S. Folkerts. Johanna Cornelia en Laura Adriana, dochters van j -j-j,. van der Aar en M. C. Winder. - Anna, van Meijer en A. C. Duin. Meinardus, z. van G. Bakkum en A. Heij- nen. Overleden; f. Van der SJu's geb. Wage naar, 74 jaar. Clara van Leeuwen, 25 j. Ondertrouwd: P. S'noige en A. van Roon. G. en J. M Scbuijt. Getrouwd: H Zonneveld en A. M. Gooije-. J. Groen en A. C. Welage. J. H. v. d. Graft en M. A. Schuurman. LEEUWARDENS Bieden Laten 59.07 59.13 9.71 9.75 34.53 1 34.57 12.06J 12.071 47.72 47.79 13.43 13.49 41,95 42.05 34.85 35.05 2.47 2.50 7.32 7.38 27 .q 29.— 66.30 66.40 65.65 65.75 66.55 66.65 Medegedeeld door MAANDAG 21 NOVEMBER. Berlijn Far ij* Brussel Lenden Züricb Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Rustverstoorders werden de zaal „uitgeschreeuwd". Het rumoer maakte de „voorstelling" onmogeMjk. De beide groote zalen van Bellevue te Amsterdam waren gisteravond geheel ge vuld met meer dan 1000 menschen, wier n euwsgierigheid was opgewekt door groo te annonces in de dagbladen, waarin een demonstratie aangekondigd was van een z.g. „heating-motor die rheumat sche pij nen zou verjagen en stijve gewrichten en spieren zou los werken. Het apparaat zou aan den lijven worden toegepast en na 10 15 minuten toepas sing zou de pijn geheel verdwenen zijn De inleiding van den vertegenwoordiger van het Healing-Motor Ins ituut \vas ech ter voor de vele aanwezigen een teleur stelling. Op las' van hooger hand mocht er niet gedemons reerd worden, tenzij onder medisch toezicht. Een der aanwezigen, die mededeelde arts te zijn, verklaarde zich bereid de me dische controle op de demonstratie uit te oefenen, om zcoals hij zeide de or ganisatoren van oen avend in de gelegen heid te stellen hun apparaat Ie toonen. Maar eerst wi de de „arts" zijn oordeel te kennen geven omtrent het apparaat, waar van in de ennonce gezegd wordt, „dat het rheumatisme overwint". En een ander persoon, die naast den „ar s" zat en het ook liet voorkomen medi cus te zijn, riep daarop met pathos uit, dat aan duizenden ongelukkige rheumatiek-lii- ders efin valsche hoop is gegeven, daar dit apparaat niet genezen kan. Nu kwamen van alle kanten interrupties los. Woeaend riep men den „med'.ci toe: De dokters kunnen ér niets aan verdie nen, daarom zijn ze er legen!" De vertegenwoordiger van het Healing- Motör-Instituut behield zijn kalmte en zeide het publiek te zu'Jen laten zien, dat, als de med ci maar op het podium wilden komen, de pijnen van rheumatiek-patiënten binnen tien minuten opgeheven zullen zijn F.n daarop repliceerden de „artsen", dat rheumat'ek alleen door doctoren genezen kan worden. Inmiddels was de „arts", die uit Voor burg bij Den Haag afkomstig b'.eek te zija, op het podium verschenen. Hij zeide het in het belang van de menschheid te achten, als er een machine zou zijn uitgevonden, die genezing kan brengen, maar wetenschappelijk achtte hij het onmogelijk. Zijn gr ef tegen de o-gani- satoren van de bijenkemst was. dat zij zich niet tot de medici hebben gewend. En zijn collega viel hem bij, door uit ie roepen, dat indien het apparaat werke lijk goed is hij 100.000 beschikbaar s elde vcor de armen. Nadat het rumoer bedaard was, ving de demonstratie aan. Een drietal patiënten had z'ch aangemeld en op hun pijnlijke lede maten werd het apparaat toegepast. De eene had verlichting van pijn ondervonden, de ander bleek er geen baat bij te hebben. De beide „medici" lieten intusschen tel kenmale hatelijke opmerk:ngen hooren. De „ar s" haalde een potje zalf te voor schijn en zeide tot het publ ek. dat het gebruik van deze zalf betere resultaten op leverde dan het apparaat. Maar toen kwam de onthulling, die een onverwacht einde aan de demonstratie maakte. De agent van het instituut deelde het pu bliek mede, dat er tijdens de demonstratie strooibiljet en op straat werden verspreid, waarop vermeld staat, „dat het abso'uut onmogelijk is, dat een z.g. bea'ing-motor rheuma iek-patiënten genezen kan, omdat rhcumatiek verschi.lende oorz ken heeft en een machine deze nco t kan bes rijden," En dan gaat de circulaire voort: „Wilt Gij werkelijk van Uw rheumatiek genezen, zendt dan onderstaand invul- 1 ngsfo-mulier aan: (hier vo'gen de namen van een arts en van een Indisch kruidkun- d'ge, die u dan een ncoit falende behande ling zullen voorschrijven." Een hoonend gelach ging op. toen de na men van den „arts" en den „kruidkundige" genoemd werden, want die bleken te zijn de beide opposante medici. Het publiek was niet meer tot bedaren te brengen; de beide „kruidkundigen" werden de zaal uitgeschreeuwd" en toen was het ook uit met de demonstratie, d:e wegens het rumoer geen voortgang meer kon hebben. PER FIETS OVER HET KANAAL, De Panjsche jongena Savard, die 'n pog'ng wilde wagen, met een waterfiets over het Kanaal te gaan, is Donderdag in zitn poging geslaagd. Bij k»lme zee vert ok Srva-d te 10.40 uur van Calais en kwam om 7 uur te Dover aan. Savard was bij zijn aankomst zeer overspannen en zakte bewusteloos in een. FAMILIEDRAMA; VIJF SLACHTOFFERS. Uit Neu-Strelitz wordt geseind: Hier heeft een 42-jarige bankbeambte zichzelf en zin vier z»ren van 2 tot 10 jaren met lichtgas vergiftigd. Als motief worden financieele moeilijkheden genoemd. ROME, 19 Nov. Kardinaal Bonzano, vroeger apostolisch gezant te Washington, is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij een operatie aan de maag heeft onder gaan. Zij'n toestand is ernstig. STOCKHOLM, 19 Nov. Alle vijf dit jaar toegekende Nobel-prijzen zullen in ontvangs worden genomen door de win naars op he plechtige Nobel-feest te Stockholm op 10 December a.s. AMSTERDAM, 19 Nov De plechtige opening van het nieuwe gebouw der Rijks universiteit van Beeldende Kunsten, zal geschieden op Woensdag 30 November a.s., des namiddags om twee uut. In de groote gehoorzaal der Academie zal eer aantal leerlingen der kla--se van hei Conser- vatoriumt onder leiding van den heer An- to Tierie daarbij medewerkig verleenen. De tentoonstelling van werken dcor oud leerlingen uit de jaren 1870—1900 zal in aansluiting daarmee geopend worden in de nieuwe tentoonstellingszaal De toegang voor dezen middag is uitsluitend openge steld voor genoodigden. Voor het publiek 's de tentoonsteling toegankelijk vanaf Donderdag 1 December. LONDEN, 19 Nov Lord Carberry, die na afstand van zijn titel Mr. Carberry is geworden, is gisteren m zijn Fokker een dekker van het vliegveld Croydon opge stegen, vergezeld van een mecanicien, op weg naar Kaapstad. Hij hoopt den afstand in een record-tijd af te leggen, waarbij hij rekent Cairo in vier dagen te kunnen be reiken en Kaapstad In een week. Zijn eer ste stopplaats is Lyon Omtrent zijn ver trek was niets uitgelekt, en slechts weini gen waren er bij tegenwoordig. Van Kaap stad gaat Carberry naar Kenya, waar hij een landgoed bezit, en waar hij reeds twee andere vliegtuigen heeft gereed staan. Een van deze vliegtuigen wordt bestuurd door zijn vrouw. ROME, 19 Nov, Gisteren hebben te Rome opnieuw anti'-Joegoslavische demon- straies plaats gehad. Ongeveer 2090 stu denten demonstreerden le Rome als pro test tegen de anti-Italiaansche demonstra ties, welke in Joego-Slavië hebben plaats gehad. Met de Dulmitische vlag voorop trokken de studenten naar het graf van den onbekenden soldaat, waarna één mi nuut stilte de leider der groep vroeg: „Wilt gij altijd den wil van den Duci vol gen waarop de studenten als uit één mond antwoordden: „Ja". Voordat de stu denten naar de universiteit terugkeerea, gingen zij naar het hoofdkatoor de fascis tische partij, waar zij een bezoek braóhlen aan den secrtaris-generaal. Dergelijke demonstraties hebben plaats gehad in Venetië, Padua, Napels en Flo rence. Te Rome worden de Fransche en Joegoslavische Ambassadegebouwen streng bewaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2