Buitenlandsch Nieuws. Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. PUkOeL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag: 21 Nov. 1927 GEM. BUIT. BERICHTEN. 4s.Ld.l.k. d. Jev«ng.m, bo„tal De kapitein en machinist weigerden. De electrische trein AmsterdamRotterdam. GEMENGD NIEUWS. Het auto-ongeluk op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. Een laffe streek. Ernstige verwondingen en een ijskoud bad. Op den onbewaakten overweg. Kwajongenswerk. Ernstige storing in de electriciteitsvoorziening. Toch achterhaald. Ruwe Huid Een veerboot op brakzand geraakt. Een autobus in de sloot. Noodlottige samenloop van omstandigheden. KERK EN SCHOOL. Deken A. J. C. Schraag tijdelijk, deken van Delft. Benoemingen. SOCIAAL LEVEN. Tewerkstelling van werklooze arbeiders. Valsche Russische Bankbiljetten. Gedurende de laatste dagen is het den autoriteiten te Franiort a. Main gelukt twaalf kisten niet vervalschte bolsjewisti sche tsjernowetzen te ontdekken, die door een kleine drukkerij, in opdracht van een Georgiër, waren vervaardigd. Bij deze vervalschingen ging het om stukken van één, twee, vijl en tien tsjernowetzen, door de Sovjets uitgegeven. De Georgiër, die in het leger van kolonel Awalow had gediend, was na de ontbinding daarvan, naar Londen, Madrid en Parijs gekomen, waar zich een groep van Georgiërs be vindt, die zich de „Nationale Georgische Regeering'' noemt. De Georgische vrij heidsbeweging zou met de vervalschingen, die niet slechts in Duitschland, doch ook in Hongarije en Frankrijk werden ver richt worden geunancierd. Te München werd een in juridische kringen aldaar bekende dr. Weber ge arresteerd, die den Georgiër bij de Frank- forter drukkerij Boehle aanbeval voor het uitgeven van anti-bolsjewistische bro chures. Boehle beweert zich er niet van bewust te zijn, dat zich in de kisten valsche Russische bankbiljetten bevonden. Behalve deze drie personen, werden tot dusver nog zeven anderen in hechtenis genomen. De autoriteiten te Parijs, Lon den en Boedapest, werden van een en ander op de hoogte gesteld. In zake de vervalsche Russische bank biljetten verneemt een correspondentie- bureau nog, da! men hier niet met vol tooide vervalschingen te doen heeft, doch slechts met de voorbereiding daartoe en dat er alleen spake is van biljetten van één tsjernowetz. De Georgiër maakte dr. Weber te Mün chen, den drukker Boehle en een derden man te Breslau wijs, dat hij van plan was een boek over den strijd der witte gar disten in den Kaukasus uit te geven en dat hij de drukkerij zelf wenschte te be- heeren. Boehle beval hem toen een kleine drukkerij te Frankfort a. Main aan, waar de Georgiër met landgenooten werkte. In Duitschland kon de zaak niet wor den voortgezet, omdat Boehle, onder de te hebben verstrekt, werd gearresteerd. Ook verdenking de watermerken voor papier dr. Weber en de derde persoon te Breslau, werden voorloopig aangehouden. Dat de Georgiër met lienen in het buitenland in verbinding stond, blijkt uit het feit, dat hij clichés naar het buitenland heeft ge zonden. In verband met de tsjernowetzverval- sching is in de buurt van Breslau een zekere hofraad Rackette, een vriend van Weber, gearresteerd. Rackette werd door Weber met den Georgiër in kennis gebracht. Rac kette bracht wederom de kennismaking met Boehle tot stand. De zuster van den ex-keizer te Bonn gehuwd: Op eenvoudige wijze heeft Zaterdag middag 12 uur in het raadhuis te Bonn het burgerlijk huwelijk van prinses Victoria von Scüaumburg-Lippe met den Rus Zoebkow plaats gehad. Het kerkelijk huwelijk, volgens de Grieksch-Ratholieken ritus, van prinses Victoria von Schaumburg-Lippe met den Rus Zoebkow, zal op 21 of 23 Nov. a. s. plaats vinden. De vervalschte obligaties PARIJS, 19 Nov, In de zaak van de vervalschte Hongaarsche obligaties, is gis teravond opnieuw iemand gearresteerd. Dit is de negende arresaiie. De gearres teerde is een secretaris van de Vereeniging van Fransche bezitters van Hongaarsche waardepapieren, een genaturaliseerde Rus, Aron Goldowiski geheeten, die reeds be kend heeft valsche bewijzen van eigendom voor Hongaarsche obligaties te hebben uit gegeven. Goldowski was tegelijkertijd in dienst van Tovbini, Blumenstein had zich reeds, naar uit de in beslag genomen correspondentie blijkt, bezig gehouden met een nieuwe zaak. Hij wilde gebruik maken van de mogelijkheid, valorisalie te verkrijgen van Oostenrijksch- Hongaarsche bankbiljetten, als zouden deze in het bezit van geallieerde onderdanen zijn geweest. In een brief aan een advocaat te Parijs, gaf hij dezen opdracht te onder zoeken of de in de officieele kringen te Weenen loopende geruchten over valorisa tie juist zijn. De zaak zou hem evenwel slechts interesseeren, wanneer de waarde vermeerdering minstens vier procent zou bedragen. Blumentein had in verband hier mede reeds alle toebereidselen voor den aankoop van Oostenrijksche kronen getrof fen om deze, zoodra daartoe de gelegviheid kwam, door Fransche Zwitsersche, Engel- sche en andere afstempelingen in aanmer king té doen komen voor uitbetaling in goudwaarde. De Züricher politie arresteerde een 20- jarigen Hongaar, die op de doorreis van Parijs naar Hongarije was, in verband met de vervalsching der Hongaarsche obligaties. De politie houdt den naam geheim. De a.s. conferentie. De delegtie voor de a.s. voorbereidende ontwapeningsconferentie omvat niet min der dan dert en personen, welk aantal on evenredig groot is voor een betrekkelijk korte en weinig belangrijke zitting, die vermoedelijk slechts vijf dagen zal duren! De Russische delegatie staat onder lei ding van Litwinow, plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken; verder zijn de leden de volkscommissars van onderwijs Loenatsjarski en Oegaros, lid van het presidium van den centralen raad van beroepssyndicaten. Secretaris-generaal der delegatie is Bor:s Stein, die ook reeds in Mei te Genève was tijdens de economi sche wereldconferentie. Voorts zal de de legatie vergezeld zijn van twee vertegen woordigers van het Russische Telegraaf- agentschap Tass. Naar verluidt, zou dr. Stresemann voor nemens zijn den Volkenbondsraad u t te noo- digen de vergadering in Juni 1928 te Ber lijn te houden. De zittingen zouden dan naar alle waar schijnlijkheid plaatsvinden in de historische congreszaal van het paleis van den rijks kanselier. Een onverwacht schot In het artilleriepark aan den oostkant der stad was een stuk zwaar geschut, dat bij veld-oefenlngen was gebruikt, toevallig nog geladen, toen de kanonniers het naar het park terugbrachten. Een schot ging bij ongeluk af en de gra naat sloeg tegen de centrale gevangenis die zich in het tegenovergestelde gedeelte van Sofia bevindt Een soldaat werd zwaar, een ander licht gewond. De schade aan de gevangenis aangericht, is onbedui dend. In het gebouw werd niemand ge kwetst. Onder de gevangenen en het ge vangenis-personeel ontstond een paniek. De mijnramp bij Johannesburg. Van de inboorlingen, die bij de instor ting in een der kroonmijnen waren opge sloten, zijn er nog drie gered en een vierde die in leven is en blijkbaar niet in direct gevaar verkeert, hoopt men te kunnen red den. Omtrent het lot van den blanken mijn werker Dutoit tast men nog in het onze kere. Negen inboorlingen zijn nog altijd opgesloten. Een orkaan in het Noord-Oostelijk gedeelte van de Ver. Staten. Een storm uit het Westen, die op sommige plaatsen de kracht van een cycloon bereikte, liet op zijn weg minstens dertien dooden en een spoor van vernielde steden en dorpen achter, van Washington af tot aan de Cana- deesche grens en van Chicago tot New York. Hevige rukwinden en de neerstroomende retfen veroorzaakten een schade, die op een millioen dollars wordt geschat, doodde een petsoon te Washington en bracht de bedrei ging van nieuwe overstroomingen voor de Nieuw-Engeland staten. De staat New York en sommige gedeelten van Pennsylvanië werden met ongekende hevigheid getei sterd. De stad New York kwam er met betrek kelijk weinig schade af, niettegenstaande toch de hevige regen herhaaldelijk onder brekingen van het verkeer bracht De Amerikaansche vlootpolitiek- Het besluit van de regeering om niet voort te gaan met het op stapel zetten dit jaar van twee der drie kruisers, waarvoor op de marinebegrooting gelden zijn uitge trokken, is van grooter beteekenis dan al gemeen wordt beseft. Medegedeeld wordt, dat achter dit besluit de bedoeling zit, geen kruisers meer van tienduizend ton op sta pel te zetten, zoolang wereldinvloeden aan het werk zijn in de richting van bespreking van de vlootbewapeningen. Dit beteekent eeen besparing van vier millioen pond over drie jaar verdeeld en een belangrijk bedrag voor het onderhoud van deze kruisers. De burgeroorlog in China. Tsjiang Kai Sjek deelt mede, dat hij be sloten is terug te keeren om de nationa listische revolutie te steunen ter voldoening aan den algemeenen volkseisch. Het SpaanschChineesche handelsverdrag. In verband met de opzegging van het ChineeschSpaansche handelsverdrag van October 1864 heeft^ de Spaansche legatie den Chineeschen minister van buitenland sche zaken een nota overhandigd, waarin tegen de opzegging wordt geprotesteerd De nota zegt dat de Spaansche regeering de actie van China als een gebrek aan vriendschap beschouwt. DE VERBORGEN SCHATTEN. Vier notabelen van Pont-é-Mousson, ten N. van Nancy, hebben besloten, de ruines van een feodaal kasteel van Marthille te onderzoeken, vertelt „Oeuvre Een zekere graaf de Savary^ op eslolen in de gevangenis tijdens de TweedeRussi sche Revolutie, heeft m 1822 zijn laatsten wil op een stuk perkament geschreven, dat hij zorgvuldig bewaarde in den omslag van gemaakt. Een eeuw ging voorbij. Een handelsreiziger Martin in wiens handen het gebedenboek ten slolte was gekomen vond het van geen waarde en be sloot het te verbranden. Door de moeite, die het kostte om den band te verscheuren ontdekte hij het perkament. Een vriend liet hij het lezen en te samen kwamen zij te weten dat er volgens dit document van den graaf in het kasteel van Marthille schatten verborgen waren. Martin gaf 5000 frs. uit, zonder siicces Hij haalde er een industrieel Romieu in, die een notaris, Fidel, er bij trachtte te inte resseeren. Fidel werd na den oorlog burge meester van Pont-a-Mousson; hij achtte 't document van den graaf authentiek en gaf de noodige fondsen om een onderzoêk te beginnen. De industrieel Romieu had de onvoor zichtigheid om met den caféhouder Veron en den makelaar Saurez over den schat te spreken. Zij beloofde ook geld voor het opsporen van den schat te geven, mits zij hun aandeel in de vondst kregen, dié op 250 millioen frs werd geschat! En nu wordt er sedert Augustus van dit aar dag in dag uit gewerkt volgens de ge- gvens van het testament van den graaf om dm rijkdommen te vinden. Alles zonder re sultaat. Der wanhoop nabij, stelde de bur gemeester voor om een waarzegger, een ze keren Zingerlé, te raadplegen, die zou zeker de plaats kunnen aanwijzen. Een schuchter voorstel van den heet Romieu om den raad van een cure te Frei burg te vragen, die om zijn talent verbor gen rijkdommen te ontdekken, een groote vermaardheid had, werd afgewezen, we gens de kosten, die wel 10.000 fr. zouden bedragen. Dus stelde men zich met Eingerlé tevre den. Groot was de teleurstelling, dat zijn kunst hier ook niet hielp! Nu zijn de Werkzaamheden tijdens het regen- en winterseizoen stopgezet. Alle •.oeker zijn tot hun gewone werkzaamheden teruggekeerd. Maar de moed is nog niet op gegeven! En in het voorjaar zal het werk worden hervat en hoopt men de 250 mil lioen te vinden! BELASTINGINSPECTEURS. Een belastingbetaler te Parijs had langs meeningsverschil met een inspecteur van belasting over het bedrag van zijn aan slag. dat, meende hij, te hoog was. Toen schriftelijk beklag er over niet hielp, trachtte de te hoog aangeslagene met een bezoek aan den inspecteur zijn doel te be reiken zonder succes echter. Wat deed het toen? Gustave Tery vertelt in „Oeuvre' dat een vriend den gedeputeerde aanraad de naar den adviseur voor belastingzaken te gaan, die zijn kantoor dicht bij het sta tion had, en voor menigen, belastingbetaler vermindering van belasting had bereikt Deze raad werd opgevolgd. Maar groot was de verbazing van den bezoeker, toen hij in het kantoor van de adviseur toegc laten, bemerkte dat zijn adviseur nieman: anders was dan de inspecteur, die gewei gerd had om aan zijn verzoek tot vermin dering van den aanslag gevolg te geven! Tery voegt ei tot verklaring toe, dat de belastinginspecteurs door den Staat zóc slecht betaald worden, dat zij gedwongen zijn om in hun vrijen tijd een bijverdienste te verkrijgen En dat zij die verdienste ver krijgen door den belastingbetaler de mid delen aan de hand te doen om die bepalin gen te ontduiken, die zij in hun functie van controleur juist moeten handhaven. ZAKKENROLLERS IN EEN BUS. De passagiers in een Londschensche bus die naar het East-end reed, schrokken Vrij dagmiddag geducht toen de bus onver wachts voor een politiebureau in Bethnai Green stopte en negen medepassagiers wer den gearresteerd. Eenigen tijd tevoren had een motor brigade der politie negen mannen in een bus zien stappen, die hun bekend waren als gevaarlijke zakkenrollers. Twee politie agenten stapten eveneens in de bus en fluisterden den bestuurder toe naar het politiebureau te rijden. Toen de bus een eindwèegs had gereden, zwenkte hij plotseling een zijstraat in en hield bij bet politiebureau stil. Er klonk 'n kort signaal en onmiddellijk kwamen alle in het bureau aanwezige beambten, in uni form of burger, naar buiten stormen en om singelden den bus. Vóór dat de overige passagiers wisten wat er gaande was waren de legen individuen gearresteerd en het bureau binnen geleid. Daarna reed de bus door. DOMELA EN WILHELM. Men herinnert zich. dat de bekende Harry Domela, die zich indertijd voor den zoon van den ex-kroonprins, op wicn hij sprekend gelijkt, had uitgegeven en overal in Duitschland in de hooge kringen met open armen was ontvangen en die van de hem geboden gelegenheid een dankbaar ge bruik had gemaakt c-m zijn financiën op wat hooger peil te brengen, een boek heeft geschreven over zijn wederwaardigheden, welk boek de aanleiding is geworden tot een proces tusschen hem en prins Wilhelm. Of juister de omslag van het boek, waarop naast elkaar de portretten van den echten en den pseudo-prins waren afgedrukt. Naar men weet, werd den uitgever verbooen, het portret van prins Wilhelm te P"h'!- ceeren, maar hij kwam hiertegen in ber°ePt echter zonder resultaat. De rechtbank e Charlottenburg heeft na lange beraatH.a- ging het in eerste instantie gevelde nis bevestigd en het beroep van de M» !lC verlag verworpen. Het merkwaardige va de zitting was, dat zoowel de echt0 a de valsche prins in de zaal aanwezig wa ren, resp. op de publieke tribune en de getuigenbank. De advocaat van den uil gever verklaarde, dat niets de pub-'0" K belette van het portret van een persoon, die in het openbare leven staat, die im mers door velen nog als troonprcten" en wordt beschouwd. De rechtbank WaS c.11 echter niet met hem eens en verklaart e, nat de prins geen historische rol spee INGENIEURS-ARBEIDERS. Ook Denemarken liidt onder een over productie van de hoogeschool. Er loopen een paar honderd ingenieurs rond, die geen werkkring kunnen vinden. In arren moede heeft thans een 50-tal zich als gewoon rbeider in groote ondernemingen laten aannemen. Er is daartoe een speciale overeenkomst nooaig geweest met de vak organisatie der areiders. welke hare toe stemming tot de aanstelling der ingenieurs gegeven heeft, mits zii niet voor lager loon dan de arbeiders zelve werken, lid wor den van de vakve-eeniging en de daaruit cortvloeiende verplichtingen op zich ne men. De Vereeniging van Ingenieurs heeft zich verantwoordelijk gesteld, dat zij deze verplichtingen zullen nakomen. DE MISDAAD IN AMERIKA. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft dezer dagen een statistiek het licht doen zien. welke de berichten, die van tijd tot tijd uit Amerika tot ons komen en melding maken van een onrust barende toeneming der criminaliteit, op bijna ontstellende wijze bevestigt. Uit deze statistiek blijkt, dat aan het eind van het laatste belastingjaar 18.783 personen in ce bondsgevangenis zaten, tegen 8927 in 1918, hetgeen neerkomt od een vermeerdering van 110 pet. in de laatste negen jaar, ter wijl de bevolking slechts met nog geen 20 pet. is vermeerderd. Het grootste deel van hen, die de laatste iaren de gevange nissen hebben bevolkt, zijn overtreders van de drankwet en de wet op de narcotische ring vormen de overtredingen van laatst genoemde wet: het aantal veroordeelden te dezer zake steeg van 299 in 1918 tot 2116 in 1927, het grootste aantal personen, dat ooit in de Bondsgevangenissen werd opgesloten wegens schending van een Bondswet. Wegens overtreding van de middelen. De meest treffende vermeerde- conen in de gevangenissen, doch daar deze wet in 1918 nog niet bestond, is het niet mogelijk hiervoor vergelijkende cijfers te geven. Overtredingen van een andere, nog niet zoo lang geleden aangenomen wet, de Wet op het stelen van automobielen, ko men nummer drie met 789 gevangenen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten Noorden van het Enkhuizer zand ,de Dokkum II" (kap. Hoekstra), van de Hol landFrieslandlijn aan den grond geloopen. Het vaartuig, geladen met stukgoederen, kwam van Leeuwarden met bestemming Amsterdam. De E. H. 16, een visschersvaartuig, heeft twee matrozen van de Dokkum II te Enkhuizen aan wal gebracht De kapitein en de machinist weigerden de stoomboot te verlaten. Een stagnatie. Zaterdag is kortsljiiing ontstaan in de electrische bovenleiding op het stations- amplacement te Leiden, Teneinde verder onheil te voorkomen, moest de stroom worden uitgeschakeld met het gevolg, dat 't treinverkeer stagnatie ondervond. Nadat technisch personeel uit Leidschendam Voorburg ter plaatse was aangekomen, werd het euvel in zooverre hersteld, dat het electrisch verkeer in de richting Am sterdamRotterdam weer kon worden hervat. De richting RotterdamAmsterdam bleef echter gestoord, zoodat alle electri sche treinen naar Amsterdam langs het tweede perron moesten worden geleid, waardoor eenige vertraging ontstond, die den geheelen dag heeft aangehouden. In de morgenuren was die vertraging uit den aard der zaak het grootst, daar toen de electrische treinen in beide richtingen door locomotieven op het emplacement Leiden moesten worden opgeduwd. Zaterdagnacht is, naar het „Hbldmeldt, de bovenleiding gerepareerd, zoodat het electrische treinverkeer Zondagmorgen weer op de normale wijze plaats had. Nog meer aanwijzingen tegen den chauifeur. In verband met de auto-aanrijding die eenigen tijd geleden op den Bezuidenhout- schenweg te Den Haag plaats heeft gehad en welke enkele oogenblikken daarna werd (Jevolgd door een botsing, klaarblijkelijk met denzelfden auto, op den Zijdeweg, ter wijl bij eerstbedoelde aanrijding een juf frouw verscheidene meters werd medege- sleurd, kwam het „Vad." nog het volgende ter oore: Zoowel op de plaats van het ongeval aan het Bezuidenhout als op den Zijdeweg, wer den glasscherven aangetroffen. Het merk waardige is nu, dat een dezer scherven, ge vonden en afkomstig van den lantaarn op het Bezuidenhout, precies paste tegen een scherf, welke op den Zijdeweg werd opge nomen, zóó zelfs, dat ook de schilvers, die eenigszins boogvormig waren, in elkaar sloten. Hierin wordt een zeer sterke aanwijzing gezien, dat de auto, die de aanrijding aan het Bezuidenhout veroorzaakte, dezelfde is als die van den Zijdeweg, hetgeen, naa- men weet, door den betrokken chauffeur v. d. B. werd ontkend. De justitie heeft deze zaak thans in on derzoek. De getroffene, mej. H. S., wordt nog steeds in het Ziekenhuis aan den Zuidwal verpleegd. Het Holl. Tooneelgezelschap, dir. Jo de Vries, uit Amsterdam, zou in het Feestge bouw te Dinxperlo volgens verspreide aan kondiging een voorstelling geven. De eige naar van het gebouw kreeg eenige dagen vooraf telefonisch bericht dat wegens ziekte van een der hoofdacteurs de voorstelling niet kon doorgaan. Besproken plaatsen wer den opgezegd en publicatie der uitvoering ingetrokken. Woensdagavond kwam even wel het gezelschap voltallig uit Amsterdam aanzetten om een voorstelling te geven. Men kan zich hun woede begrijpen, toen de tooneelisten vernamen, hoe hier misbruik te hunnen nadeele door middel van de tele foon was gepleegd. Het gezelschap kon met verlies van kosten van een speelavond onverrichterzake vertrekken, meldt de „Zutph. Crt." Op den Stroobosser Trekweg bij Dokkum had, naar de „Tel." verneemt, ter hoogte van de cementfabriek der firma v.h. Kool n Wildeboer een botsing tusschen twee vrachtauto's plaats. De vrachtauto van den heer Gjaltema geraakte met twee inzitten den in de diepe Stroobo-.ser vaart. Met groote moeite werden de drenkelingen op het droge gebracht. Het bleek, dat zij vrij ernstige uitwendige verwondingen hadden opgeloopen. Door de plotselinge onderdom peling in het ijskoude water waren zij he vig ontdaan. Per auto werden de beide per sonen naar Dokkum vervoerd. Paard en wagen door den trein gegrepen. Te Emmen is op den onbewaakten over weg aan den Dordtschenstraatweg door trein 555 de met paard bespannen wagen van den melkrijder J. R. aangereden. Het paard werd door de locomotief meegesleurd en gedood. Doordat de wagen achter de hekken van den overweg vastraakte bleef de voer man, een 16-jarige jongen, gespaard. In den.nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 1.10 werd de Amsterdam sche brandweer gealarmeerd met het nieuwe meldingssysteem in Amsterdam-Oost, door dat de schel Ringdijk tegenover de Scha- gerlaan afliep. De voertuigen van de sta tions Nieuwe Achtergracht en Rapperstraat begaven zich naar dat punt. Er bleek ech ter van brand geen sprake te zijn, zoodat vast kwam te staan, dat een of andere bal dadige nachtbraker de hand in het sP<d had. Bij het terugrijden kwam, naar de „Crtmeldt, de motorladder van de hoofd wacht Nieuwe Achtergracht, welke van de Weesperzijde kwam, in botsing met een taxi die in de Sarphatistraat in de rich ting' van het W. P.-station reed. De chef van de motorladder had met de richting aanwijzer aangegeven, waarheen het voer tuig zou rijden. Zelfs indien het geen brand weerwagen ware geweest, zou het toch voorkeur hebben gehad, daar de taxichauf feur volgens de nieuwe bepalingen vehikels, van rechts naderende den voorrang moet geven. De botsing kwam hevig aan en de taxi werd deerlijk gehavend. Van den ladderwagen werd een spotbard bescha digd. 4 DINSDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM. 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool; A. v. Leeuwen, cello' P. Jochemse, piano. 3.004.00 Knipcursus. 5.307.15 Concert door het ANRO-orkest, Annie v. BeekRistjouw, sopraan; Hendrik v. Beek, d. vleugel. 7.157.45 Fneelsche conversatieles. 7.45 Politieber. 8.109.00 N.O.V. Lezing door Th. Thys- sen Over boeken voor kinderen, (4e Lezing over letter kunde, georg. door Herman de Man o. d. ausp. v. d. Bye'nkorf. 0.00 Afwisselend programma van lichten aard. Het Hawaiian kwintet (Chris de Vos Jr., Hawaiïan- guitaar. Eug. Scholten, Haewaiïan-gu'taar Jan de Vos# bas guitaar. Fernades, bas guitaar Chris Seeger, Uku'ele. Voordracht door Piet Holman, Conferencier. 10.00 Persber. 10.10 (Vervolg) Afwisselend programma. 10.3012.00 N.O.V. Concert in Restaurant Saur, Den Haag. Roerreensche orkest o.l.v. Cornelius Codclban en de Franc.s Flustering Five. HUIZEN 1850 M. (na 6 uur 1950 M.). 12.301.30 K.R.O.-Concert door Trio Winkels. 6.307.00 Espe- rantoles door den heer P. Heilker. 7.00—7.30 Engel» sche les. 7 30—c.oo Kerklatijn door Leo Speet. 8.0010.30 Arnhemsche Radio-avond K.R.O. in de concertzaal van Musis Sacrum. Dubbelmannenkwartet o.!»v. Jac. J. Ruijgrok, (W. Osterman, Th. Schiebergen# A. Daniels, V. J. Flemans, A. G. Groeneveld, A. Wijman# A. Wolf Leo Dikse). De dames Miep Vroemen en Rie Kleijr. met begel. van den heer C. Christiaans. R. K* Volkszangkoor Arnhem (c.a. 40 kinderen) o.l.v. P. Fro- quin. Begel. door het „„Carolus strijkje", met den heet Jep. Pelimann. B. Verhoeve, declamator. Een trio (L. Roosen, viool, J. Koelen, cello, F. Kox, piano). Het muziekcorps Harmonie „St. Gregorius", o.l.v. Willem Roussel. Jac. Oremus, carillonneur (Stadsbeiaardier). Openingswoord door den Zeereerw. Heer F. Stock man, Deken van Arnhem. Slotwoord door Kapelaan Naber. Persberichten. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet, Slijden Octet en solisten (piano, sopraan, bariton, viool). 2.50 Muziekles. 3.35 Fransche les. 4.05 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Boekenpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Lezing. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Outdoor life in Germay. 7-35 Bach's fuges (piano). 7.45 Lezing Rome and the building of an Empire. 8.05 S. Lcgan, bariton. 8.50 Victor Olof Sextet en C. Curzon, piano. (8.208.50 Lezing Men and Machines). 0.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.00 De „Roosters", concert partij. 10.5012.20 Dansn uz ek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.55.55 Orkest- concert. 8.5011.20 Concert. Opvoering van een opera-comique, (fragmenten). LANGENBERG 469 M. 12.30—-1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Crkestconcert. 7.45 „Das Romantische Düsseldorf". 0.40 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Declamaties van A. v. Harx- feld. S.50 Sonate A-moll. Rcger. Prof. Graudan, cello. H. Freunciberg, piano. HAMBURG 395 M. 3-35 worlezing. 7.30 „Ver gessen Sie nicht....", radio-revue van Sirr en Freund* Daarna tot 11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.05 Orkestconcert. 9-"20 Dansmuziek. 9.50 Causerie. 10.1035 Dansmuziek. 9 Eenigen tijd geleden meldden wïj, dat ingebroken was in een horlogewinkel van den heer Van Roy in de Ter Havestraat te Eindhoven, waarbij zestig zilveren horloges en vijftig doublé kettingen werden gestolen, In verband hiermede is als verdacht van heling door de Amsterdamsche recherche gearresteerd een man, wonende te Am sterdam, en ter beschikking van de justi tie te Den Bosch gesteld, tevens zijn door de Amsterdamsche politie aangehouden twee mannen, wonende te Amsterdam, als verdacht van diefstal. Ook zij zijn heden te beschikking van de justitie te Den Bosch gesteld. De Rijksveerboot, die Zaterdagavond van Oostmahorn naar Schiermonnikoog ver trok, is wegens de duisternis op brakzand, buiten de vaargeul geraakt. De passag ers en post zijn met eigen sloep te Schiermon nikoog geland. De postboot zit nog vast, Zondagmorgen te 11 uur is op den Grooa ten weg van Veghel naar den Bosch, ter hoogte van de gemeente Dinther, van een groote Daag-automobiel der Maatschappij Cito, de fusecpentank gesprongen. Het rechtervoorw el brak af en de auto stort te van den weg in een sloot. Van de dertien inzittenden worden vier personen door het glas gewond. De verple gingsdienst van het Geel-Witte Kruis ver leende Eerste Hulp. Het tramverkeer had meer dan één uur vertrag'ng. De pol tie nam de onderdeden in beslag en stelt een nauwkeurig onderzoek in. Te 's-Gravenhage stopte, naar het Corr. Bur. meldt, op den Scheveningscheweg bij de Kerkhoflaan een op weg naar Scheve- ningen zijnde auto, waarin, behalve de chauifeur, twee dames en een heer gezeten waren. Er was blijkbaar een defect, het geen de chauifeur ging onderzoeken. Intus- schen stapten de inzittenden even uil. Een der dames, mevr. V., wonende aan den Pompstationsweg, begaf zich op de tram baan, welke daar, naar men weet, achter de boomen loopt. Zij werd plotseling door een motorwagen van lijn 8 gegrepen en zeer ern stig gewond. De Éerste-Hulpdienst heeft de dame, die een schedelbreuk had bekomen, naar het Gemeentelük Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. In het provinciale net van Utrecht, Gisteravond bereikt ons het bericht, dat tengevolge van de storing in-het electrische net, de stad Utrecht goeddeels in donker moest zitten. De storing trad het eerst op te ongeveer acht uur, duurde toen tot bij half negen, waarop de lichten nog even aangingen, doch na korten tijd gingen de lampen opnieuw uit en nu tot kwart voor tienen. Vooral de treinenloop ondervond veel stagnatie, daar natuurlijk ook de s.g- naallchten uitgingen; enkele treinen had den ongeveer een halt uur vertraging. Met kaarsen, lampen en fakkels trachtte men de zaak zoo goed mogelijk loopende te houden. Niet alleen te Utrecht, doch ook m de omliggende plaatsen zooals B.l hoven Maarssen, Baarn. Driebergen, zelfs m Amersfoort zat men in donker. Tot dusverre werd nog mets vernomen omtrent ongelukken, welkedezestorng tot gevolg zouden kunnen hebben gehad. Naar wii vernemen is de Zeereerw, heef A. J, C. Schraag, te Schiedam, door Z. D. H. den Bisschop benoemd tot tijdelijk dekea van Delft. t Z. D. H. de Bisschoo van 's Hertogen bosch heeft benoemd tot directeur van het groot-Seminarie te Haaren den Weleerw. Zeergel. heer A. van der Meijden. Naar van bevoegde zijde aan de „Zw. Ct." wordt medegedeeld, is door den mi nister van Binnenlansche Zaken en Land bouw toeges'aan, d,at dertig werklooze ar beiders uit Avereest gedurende den komen den winter te werk kunnen worden gesteld bij de werkverschaffing in het Westerhui- zingerveld. Door den minister is, volgens het blad, echter te kennen gegeven, dat georganiseer de arbeiders voorrang hebben boven on georganiseerden. Naar het Engeisch van FLORENCE WARDEN (Nadruk verboden.) 36 Natuurlijk niet, zei Mabin, ofschoon ze zich niet dat schokkende feit herin nerde. Maar dit geheim moet je nog veel beter bewaren dan van de pauwenstaart, Papa is ziek en we willen, dat het heel rustig bij hem is. Daarom mag niemand hem opzoeken of met hem spreken behalve jij eu ik en mrs Lowndes. Begrijp je het heusch goed, Dibs' -Ik begrijp het heusch, echt waar, zei hij, en ik zaj er niets van vertellen, aan nie mand hoor; alleen aan jou en mrs Xowndes. Je kunt Dibs gejooven. Ze gaf hem 'n har telijke kus en kon wel lachen en schreien te gelijk. Toen gingen ze samen zonder verder een woord te spreken naar de kinderkamer waar de thee bijna klaar was. Mabin ver beeldde zich, dat het oudste kindermeisje hen tersluiks aankeek, alsof ze voelde dat er wat in de lucht zat; maar ze zi:n Julius at zijn boterham rustig °P' k;;zon_ melk en gedroeg zich alsof er n ders gebeurd was, u-„- Maar van tijd tot tijd kon de 1° ze de zoo vreeselijk plechtig aankijken, te grootste moeiie had om in lachen baToch'vroeg Mabin zich een beetje af, of ze wel zou kunnen vertrouwe stilzwijgendheid van het kleine bere j{an( onverwacht van den een of anoere pressie op hem uitgeoefend zou wor e de thee ging ze met Julius in de l0er waar hij met soldaatjes speelde. Na een poosje kwam de huishoi!Oster nen en werd Julius alleen gelaten J?1? tl;; soldaatjes bij de tafel, terwijl zij en Ma i den haard zachtjes praatten. Mrs. Lowndes begon haar biecht. Gffl beginnen denk ik, dat u Ciprian dien aJ° bij de tuindeur wel in levenden lijve hebt g zien. t Dat begrijp ik. Maar waarom is ui) gewoon binnengekomen? Mrs. Lowndes zag haar verwonderd aan. U bent voldoende cp de hoogte om die vraa,, te kunnen beantwoorden, zei ze stug. Goed, maar door zijn komst zou de zaa - toch heelemaal in orde zijn geweest. Lor Moorhampton zou zijn eigen zoon toch beo- ben moeten gelooven. De huishoudster keek haar scherp aan- Zult u dit keer voorzichtiger zijn als ik u alles vertel? vroeg ze. Kan ik er op re kenen,, miss Wrest, dat u uw aardig mondje zult dichthouden en niet alles in de war L waar we wezen sturen, voordat we zijn moeten? Al ben ik misschien niet voorzichtig |e- noeg, zei ze, Ik heb toch wel getoond, dat ereid ben alles vcor den jongen en ja voor den jongen te doen, eindigde ze, snel, terwijl een warme blos baar wangen kleurde. Goed dan. Ofschoon mr. Ciodan zoo ziek was teen hij hier kwam, dat hij nauwe- ï'lr -Wat hi' dee;b wilde hij toch eerst gewaar z,en te worden, hoe de zaken h.er S Fn ul' met z'ïn vader sprak- hij u dat' vertel d?al Êeweest. leeft Ja. U hebt een bediende gezien op bet nfentwa°L'Waar CiP"- -tnioct bobt, ,.T ^elig kereltje met een ongun stig gezicht. Rij heelt gezegd dat mr. Ci prian s verwonding niets te |,e'teekenen had en dat h., weer in orde was toen hij wegging. - Nu, de waarheid is. dat hij mek een huurauto naar Camden Town nebracht werd waar eenfamilielid van den bediende «oon- ?et'j T if3" yer' 2i)n patroon,-ver telde, dat bi, hem naar het ziekenhuis, had laten brengen. Mr. Ciprian is er nu „og aiet heelemaal zeker van of ze wilden dat bif M>u sterven of dat ze op zijn dankbaarheid spe culeerden, als hij beter mocht worden. Maar in elk geval meent hij, dat het berekende lui waren ofschoon ze niet slecht voor^em zorgden, voor zoover hij dat, Zjek als hij was becordeelen kon Maar ze vertelden hem niets, misschien omdat ze niets wisten, ze haalden er geen dokter bij, wat h„ vreemd vond, maar de vrouw, ,.d'e 7 1 ad schijnt verpleegster te zijn gJweest^Ze had tenm-nste verstand van verpl-,-, hem Steeds maar dat hij wel gauw beter zou n.em s Was alles. Daarcm ging hij zoo a1'" enmndelük bij hem vandaan, ofschoon hij gauw m K k VOelde en ging naar Imt hot 1 wi/hü het kind had achtergela ten Daar werd hij naar uw adres verwezen, maar daar was niemand, die hem kon ïn- iichtem natuurlijk, riep Mabin verschrikt. M:in moeder logeert bij mijn oom en het huis is gesloten. Daar heb ik nooit aan ge- dacht.^i^, hinderde niet, want mr. Ci prian kwam regelrecht hier naar toe. Maar cnidat er zulke vreemde dingen gebeurde waren, wilde hij eerst weten, of zijn jongen hier was, voordat hij binnenkwam. En hij wilde ook weten, hoe het met de andere be woners gesteld was. Mabin begreep, dat Ciprian eerst had wil len weten of de man, die gepoogd had om hem te vermoorden, op Heath Hill was. Toen hij door de tuindeur keek, zag hij iemand bij wist niet wie het was liep ferug en sloop achter het huis om niet gezien te worden En daar vond ik den armen man toen ik tegen mijn raam had hooren kloppen en ik kreeg een doodsschrik op mija lijf toen ik bemerkte, hoe ellendig hij eruit zag. Vertelt u eens waarom hebt n het aan niemand verteld? U vraagt me dat? U hebt immers altijd gezegd, dat u me niet geloofde, als ik u zei, dat de jongen hier niet veilig was! Mrs. Lowndes leunde voorover en fluis terde tegen Mabin: Ik geloof u zoo vol komen, dat ik overtuigd was, dat zijn va der hier evenmin veilig was! O! Ik redeneerde bij mezelf: Als hij weer sterk en gezond is, kan hij met ze af rekenen, maar eerder niet. Ik haalde hem binnen, bracht hem stilletjes de trap cp naar den vleugel, die nooit gebruikt worclt en heb hem daar verborgen gehouden en ik zal hem daar houden, totdat hij weer de oude is, als hij dat ooit -wordt... eindigde ze met een zucht. Mabin vond het vreeselijk, dat Mrs Lowndes ook overtuigd was, dat Ciprian tot eiken prijs vcorloopig uit de buurt van den broei van Layd Moorhampton moest houden. Lord Moorhampton zal de zaak stellig niet lang op zijn beloop laten, zei ze, als hij zijn zoon ziet en uit diens eigen mond hoort, wat die smerige Wright hem aangedaan heeft Sst! vermaande mrs. Lowndes. En weer fluisterde ze: Het is het verlangen van mr. Ciprian zelf om plat te blijven lig gen, zooals hij het npemt. Hij wil rustig blijven waar hij is, totdat hij zich sterk ge noeg voelt om naar Mylord te gaan en hem alles te vertellen en er op aan te dringen, dat Wright zijn verdiende loon krijgt. Miss Wrest, ziet u niet in, dat het dan tot een geweldige uitbarsting zal komen, waarbij mr. Ciprian al zijn lichaams- en geestkracht ncodig zal hebben? Ja. Mabin zag dat in. En met beklemming vroeg ze zich af, hoe de afloop zou zijn. Als Ciprian van plan was Wright te laten 'oo«ten voor zijn wandaden, zou hij het met di heele familie aan den stok krijgen. Niet alleen met Wright zelf, maar ook met Lady Moorhampton, die de partij van haar broer zou opnemen en met Lord Moorhampton, die ter wille van den vrede en den goeden naam van zijn familie de zaak zou -willen sussen. Wat zal er gebeuren? zei ze zachtjes en staarde de huishoudster aan met oogen, wijd open van de schrik. Maar Mrs. Lown des kon slechts het hoofd schudden. Ze wist het niet en wilde niet eens trachten, zich erin te verdiepen. Ze deed een poging óm den toestand minder ernstig voor te stellen en veronderstelde, „dat het wel in orde zou komen", dat Wright het verstan diger zou vinden om weg te gaan, zoodra hij hoorde, dat Ciprian levend en wel was, (Wordt vervoigdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9