Buiteiiiandsch Nieuws, Gemengd Nieuws Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FE11TLI.ETON. Ti a.s. conferentie. Moordaanslag op burgemeester Seitz. De politieke toestand in Roemenië. SOCIAAL LEVEN. £EN VERSCHRIKKELIJK DRAMA OP HE REMBRANDTSPLEIN TE AMSTERDAM. Zonnebloemen. Ned. R.K. Bond van Technici St. Bernulphus. De heer en mevrouw Pisuisse door een vroeger Pd vrin hun gezelschap doodgeschoten RADIO-NIEUWS. Examen voor radio'telegrafist. De gerechtelijke uitlevering tusschen Nederland en België. LEGER EN VLOOT. De indeeling. Door den mist misleid. Onder een vracht hooi gestikt. Ernstig ongeluk te Eindhoven. KERKNIEUWS. Kardinaal Bonzano. t 7e Diocesaan Congres van Voor Eer en Deugd in het bisdom Haarlem. De Sovje'-delegatie te Genève aangenomen. De Sovjetdelegatie naar de voorbereidende ontwapeningsconferentie is Zaterdagavond te Genève aangekomen. Er waren maatrege len genomen tot bescherming van de dele gatie en om elk incident te voorkomen. Volgens een bericht aan de „Köln. Ztg." verluidt in Sovjet-kringen te Moskou, in verband met Ruslands deelneming aan de ontwapeningsconferentie, dat de radenregee- ribg bereid zou zijn haar weermacht aan zienlijk te beperken, eventueel tot 200.000 man. mits de andere staten tot een over- eenkomstigen maatregel besluiten. Daaren tegen wil zij niets weten van een z.g mo- reele ontwapening, welke men steeds ook van haar heeft verlangd, daar deze er hi. toe zou leiden, de :dee der weerbaarheid uit het gedachtenleven van het Russische volk te doen verdwijnen. De radenregeering is vast besloten het denkbeeld der weer baarheid in het Russische volk te handha ven en te ontwikkelen. Derhalve stelt zij zich niet voor, dat de conferentie te Ge nève positieve resultaten zal opleveren ten aanzien van een beperking der bewapening. Zij is evenwel bereid tot de oplossing van hift probleem zooveel zij kan bij te dragen, Weshalve zij aan haar delegatie twee zeer deskundige officieren heeft toegevoegd n.l. den plaatsvervangenden chef van den gene- ralen staf Boegatsjew en admiraal Berens. Zaterdagmiddag is in Weenen op den bur gemeester Karl Seitz een moordaanslag ge pleegd, die gelukkig mislukte. Burgemeester Seitz had' de opening van een nieuwe sportzaal bij het Noord-West station bijgewoond. Toen hij burgemeester tegen zes uur 's avoncs bet gebouw ver liet en in zijn auto stapte, loste een jonge man drie revolverschoten op hem, die ech ter hun doel misten. De chauffeur reed in snelle vaart met de auto weg. De jonge man sprong over een afschutting en daarna op een voorbijrijdende tram. Hij werd ech ter door voorbijgangers, die tot zijn achter- vqlgiag waren ove;gegaan, na een lange iacht gegrepen en in handen van de politie overgegeven. De dader is een in 1904 te Temeszvar geboren electricien Richard Strewinger. De reden van zijn daad is voorloopig nog niet bekend. Het nieuwe Belgische Kabinet. De regceringsverklaring. De ministerraad heeft de bewoordingen vastgesteld van de Dinsdag in het parle ment ai te leggen regeeringsverklaring. Lippens is tot lid van de commissie van de schatkist benoemd, ter vervanging van Wauters. De Hongaarsche obligaties. PARIJS, 26 Nov. De drie jongste arres taties in verband met de vervalsching van Hongaarsche ob igaties, betreffen een bankbeambte, Desbruyères geheeten, die bij het Crédit Lyonnais Hongaarsche obligaties van valsche stempels voorzag, en den bankbeambte Marcel Pascal, terwijl ver der nog is gearresteerd de Oostenrijker Bruno Bruck, die in dienst moet zijn van een oank te Ber.ijn en tevens vertrouwde van een bankier te Wilna. De arrestatie van dezen bankier moet spoedig te verwachten zijn. Bruck zou in opdracht van den Ber- lijnschen bankier Kraemer voor 800.00G francs Hongaarsche papieren uit Nederland naar Parijs gebracht hebben, waar zij dooi Pascal zouden worden gestempeld. Bij zijn verhoor bekende Bruck. dat hi, voor rekening van de d óe gebroeders Rizzi' die in Zwitserland, Duitschland en Oosten rijk finaniieele operaties utvoerden, voor rekening van den genoemden Berlijnschen bankier, gewe~kt heeft. Bruck verklaarde, dat de drie gebroeders op alle beurzen greote hoeveelheden Oostenrijksche en Hongaarsche papieren kochten, die dooi Kraemer direct aan Blumenstein of aan zijn zoon werden doorgezonden. Bruck bekende verder, dat hij zich mei een der gebroeders Rizzi sinds drie dagen te Parijs bevond en Donderdagavond met hem naar Genève zou zijn vertrokken. Men neemt aan, dat het Rizzi, in verband met het tegen hem uitgegeven bevel tot arrestatie niet ge'ukt is, over de gens te komen. Verder zou zijn komen vast te slaan, dat ook de Berlijnsche bankiei Kraemer zich te Parijs heeft opgehouden en onmiddellijk na de arrestatie van Bruck gevlucht is. Een dak ingestort. Acht dooden Het „Journal" heeft een telegram uit Madrid ontvangen, dat te Arnigt (op de Kanarische eilanden) het dak van het entre pot is ingestort. Acht personen werden ge dood, 18 zwaar en velen licht gewond. Een verklaring van Vintila Bratianu. In een vergadering der meerderheid in 't parlement bevestigde Vintila Bratianu, dat de regeering ten opzichte van alle quaesties het program van zijn broeder Joan Bratianu zal voortzetten. Tot nu toe is de politieke toestand on veranderd. Na de besprekingen van den re- ^entschaosraad en de onderhandelingen van Vintila Bratianu met de leiders der oppo- litiepartijen Averescu, Maniu en Jorga en na de vele bijeenkomsten van verscheid...e "■olitieke commissies, wordt de houding van de verschillende partijen langzamerhand luidelijker. Momenteel schijnt Averescu ai te willen wachten, welke besluiten de liberale partij ten opzichte van de opvolging van Joan Biatianu als partijleider zal nemen. Maniu 'ou het met Jorga daaromtrent volledig eens zijn, dat de nationale boerenpartij en de nationalistische partij hand in hand met elkaar moeten gaan. De liberalen, die een regeering van de nationale eenheid wenschen, zouden er toe bereid zijn ora die concessies te doen, die onder de tegen woordige omstandigheden mogelijk zijn. De groep Jorga-Maniu houdt aan haar strenge voorwaarden vast gn eischt nieuwe verkie zingen. De nieuwe leider van de liberale partij zal, naar reeds is - gemeld, heden on een bijeenkomst van het uitvoerend comité, na de begrafenis v,an Bratianu worden geko zen. Enkele liberalen verzekeren, dat Duca, >n overeenstemming met den wensch van Bratianu, koit voor zijn dood uitgesproken, Vintila Bratianu voor zal stellen. Titulescu bevindt zich op den goeden weg van beterschap. Het verdrag tusschsn Italië en Albanië. De onderteekening van het defensief ver drag tusschen Italië en Albanië is gevolgd door de uitwisseling van telegrammen tus schen Mussolini en Achmed Zogoe, presi dent van Albanië, waarin beiden met nadruk te kennen geven, dat het voornaamste deel van het verdrag is de onafhankelijkheid en de nationale onschendbaarheid van de klei ne Trans-Adriatische republiek te waarbor gen en een langdurigen vrede te bevorderen. In zijn telegram dankte Achmed Zogoe Mussolini voor zijn vriendschap en zegt bij, dat de Albaneezen trotsch ziin op hun on- fhankelijkheid. Mussolini antwoordde, dat de politiek van Italië er op gericht is, ver dragen te sluiten, welke uitgaan van de be ginselen van loyaliteit en dat Italië geen nr.der" doel heeft, dan op vriendschappelijke wijze samen' te werken, om de onafhanke lijkheid van Albanië te waarborgen en de welvaart te bevorderen. Ook tusschen den Albaneescben minister van buitenlandsche zaken Vrioni en Musso lini zijn dergelijke telegrammen gewisseld. Venizelos in Athene terug- Na een afwezigheid van vele jaren is Ve- nizelos Donderdag in Athene teruggekeerd, waar hij door zijn vrienden geestdriftig werd ontvangen. Daar de regeering vreesde voor royalisti sche tegenbetoogingen, had zij alle demon straties in de open lucht verboden. Venizelos, die langen tijd ernstig ziek is geweest, is van Greta in Atene aangeko men. Daar zal hij eenige weken blijven, om dan naar Italië te gaan voor den winter. Overstrooming in Algerije. Ten gevolge van hevige regens zijn in het gebied van Oran overstroomingen veroor zaakt. In de streek van Mostaganem werden vijftig huizen meegesleurd en vonden vijftig personen den dood. In de streek van Peregaux, werd de dijk van de wed Sergoes stukgeslagen, waardoor het water bet ge bied binnenstroomde. Troepen handhaven de orde ?n organiseeren de hulpverlee- ning. De verbindingen OranAlgiers en Oran Mostaganem zijn verbroken. Violette, de gouverneur-generaal, is naar het tooneel vaq de ramp op weg. De Int. Radioconferentie. De Internationale Radioconferenfie, te Washington, is verdaagd, na ratificatie der nieuwe conventie, welken den len Januari 1929 in werking zal treden en vijf jaren geldig zal zijn. De conventie is door 79 stations onder teekend. De „onwettige oorlog". Naar gemeld wordt is president Coolidge verlangend om met de groote mogendheden overleg te plegen over voorstellen tot het „buiten de wet"-verklaren van den oorlog, doch hij is nochtans van gevoelen, dat de constitutie der Vereenigde Staten erns'i'e moeilijkheden biedt ten opzichte van een bindend vepdrag. Krach'ens de grondwet l'gt de verantwoordelijkheid voor het ver klaren van den oorlog bij het Congres, en deze kan, naar zijn meenin", door geen ver drag aan het Congres worden onttrokken. Coolidge gelooft ech'er. dat een verdrag, waarin een beoaaldn politieke gedragslijn wordt uitgedrukt, mogelijk is. Hij gaf den wensch te kernen om thans besprekingen met andere na'ies aan te knoopen: persoo"- l!:k is hii van oordeel, dat er uit het vesti gen van de aandacht der openbare meening op deze kwestie veel goeds zou voort spruiten. De onrust in Nicaragua. Binnenkort zullen de Amerikaansche marinevlie^ers een hevige „bombardements- campagne" op touw zetten tegen de ban- dieten, die, naar verluidt, tal van onschul dige menschen in verschillende gebieden van Nicaragua hebben gedood en uitgeplunderd. De stad Cuida d'Antigua, die in de zes tiende eeuw door de Engelschen in brand werd gestoken, is thans door de cavalerie, onder aanvoering van den liberalen generaal Sandino, vermeesterd. De bewoners zijn in de bergen gevlucht. De aanslag op Obregon. De kreten „Leve Christus Koning" weer klonken door de straten van Mexico-City, toen arbeiders, in werkpak, het lijk weg droegen van één van de vier mannen, o. w. een gees'elijke, die werden terecht gesteld wegens het plegen van een aanslag op Obregon. De burgeroorlog in China. PEKING, Nov. V.D. De Japansche draad- looze dienst meldt, dat Tsiang Kai Sjek in Sjanghai zou zijn vermoord. Te Peking is van dit bericht geen be vestiging ontvangen. Het maandschrift van „Herwonnen Le venskracht" opent zijn November-nummer met een artikel genaamd „Inentingsherrie". Deze bijdrage is geschreven door den medi- schen medewerker met als ondertitel: Een medisch sociaal drama onder het motto „Barbertje moet hangen". Daarin wordt zeer stellig stelling genomen tegen het streven van den laatsten tijd om de verplichte vaccinatie dadelijk stop te zettep. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat op heffing der verplichte vaccinatie een der grootste misdaden zou zijn tegen de Volks gezondheid. Op dit artikel volgt een ander „Uit de geschiedenis der Pokken" waarin met cijfers wordt aangeteekend het aantal sterfgeval len vóór en na de vaccinatiedwang. Het is te hopen, dat deze beide artikelen geleden worden door hen die straks over het ingediende wetsontwerp tot tijdelijke stopzetting van de verplichte vaccinatie te oordeelen zullen hebben. Een groot aantal fote's en grepen van hier en daar zijn in dit nummer opgenomen. Volgens geplaatste overzichten beginnen de giften voor het nazorgfonds los te komen. De 9de Bondsvergadering van de R.K. Bond van Technici St, Bernulphus, zal worden gehouden op 4 en 5 Maart 1928, te Maastricht. De voorstellen van het bondsbestuur zijn o. a. verlaging van de bondscontributie en verhooging van de bijdrage en uitkeering der werkloozenkas. Verder stelt het bondsbestuur voor om over te gaan tot het benoemen van twee commissies, beide belast met de bestudee ring van vraagstukken, respectievelijk de bouwkundigen en de metaaltechnioi be treffende. DE DADER PLEEGT ZELFMOOF Het hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie deelt mede dat in de maanden Januari'Februari 1923 een examen voor het verkrijgen van certificaten voor radio- telegrafist eerste of tweede klasse zal plaatg vinden. Het examen*- is voor iedereen openge steld en duurt voor eiken candidaat ten hoogste twee niet achtereenvolgende da gen. Verzoeken om toelating tot het examen, waaruit behoort te blijken of deelneming aan bet examen voor het certificaat eerste, dan wel tweede klasse gewenscht wordt, moeten vóór 16 December a.s. tot den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie worden gericht onder nauw keurige vermelding van naam, voornamen en woonplaats en met weerlegging van een gezegelde geboorteacte. Voor iedere toelating tot het examen is een som van 10 te storten bij den di recteur van het telegraafkantoor in of nabij de woonplaats van den candidaat. Het betrekkeliike bewijsstuk is voor den aanvang van het examen aan den voor zitter van de examencommissie te over handigen. Een B. T. A.-telegram, uit Brussel, meldt, dat de Belgische minister van buitenland sche zaken en de Nederlandsche gezant aldaar, Vrijdag overgegaan zijn tot de ratifi catie van de aanvullende conventie, waar bij het eerste artikel van paragraaf zes yan het Belgiscb-Nederlandsch verdrag omtrent de gerechtelijke uitleving gewijzigd wordt. De Minister van Oorlog heeft thans nader bepaald, dat de dienstplichtigen der infante rie in vredestijd gedurende den gehee'en diensttijd bijzondere gevallen uitgezon derd tot hetzelfde regiment blijven be- hooren en alleen in geval van mobilis-.tie, voor zoover deze binnen een bepaald ge deelte van den diensttijd mocht plaats hqb- ben, tot een ander regiment komen te be- hooren. Iets dergelijks kan zich ook bij an dere legeronderdelen voordoen. In het drukste avonduur heeft zich Za terdagavond in het Centrum van Amster dam, op 't Rembrandtsplein een verschrik kelijk drama afgespeeld, dat drie slacht offers heeft geêischt n.l. den bekenden ca baret-kunstenaar Jean Louise Pisuisse en diens echtgenoote Jenny Gilliams en een vroeger lid van het cabaret-gezelschap- Pisuisse Tjakko Kuiper. Het afgrijselijk gebeuren dat geheel het centrum der hoofdstad in beroering heeft gebracht, heeft zich als volgt afgespeeld: Sedert enkele dagen trad Jean Louis Pisuisse met zijn echtgenoote en een caba ret-gezelschap op in „Mille Colonnes" aan het Rembrandtsplein, terwijl het echtpaar Pisuisse gedurende dien tijd in hatef $chil- ler, aan de stilie zijde van het Rembrandtsc plein' logeerde. Terwijl de heer Pisuisse en zijn vrouw nu Zaterdagavond omstreeks acht uur zich gereed maakten, om naar de andere zijde van het Rembrandtsplein over te steken, werd aan den heer Pisuisse door een kellner een briefje bezorgd. De schrijver, Tjakko Kuiper, vroeger deel uit makende van het Pisuisse-gezelschap, ver zocht een kort onderhoud in het bijzijn van mevrouw Pisuisse. Deze schreef op het zelfde stukje papier: „Geen antwoord", 't Briefje werd aoor den kellner naar Kuiper teruggebracht. Eenige oogenblikken daarna, enkele mi nuten over achten verlieten de heer en mevrouw Pisuisse hotel „Schiller", «ij sta ken over en liepen het Rembrandtsplant- soen in. Gekomen bij het Rembrand tsmo- nument zagen zij Kuiper op ongeveer één meter afstand. Hij legde een revolver op 't echtpaar aan, de heer Pisuisse slaakte een angstkreet, hij riep: „Politie help! Hij schiet!"... Hij omstrengelde onmiddellijk zijn echtgenoote om haar voor het moor dend vuur te dekken. Doch beiden werden doodelijk getroffen, In enkele seconden had de dader vijf schoten gelost uit een „para bellum", een Dultsch legerpistool van zwaar kaliber. Tofen hij zijn beide slacht offers zag vallen richtte hij de zesde pa troon op zichzelf en schoot zich door het hart. Binnen drie minuten was het ge beurd. Op de schoten, die zoo snel achter el kaar werden gelost, dat het scheen alsof er met een mitrailleur werd geopereerd, kwa men van het drukbezochte Rembrandtsplein honderden toeloopen, pn politiemannen van het posthuis Halvemaansteeg. Dr. D. P. R- Keizer kwam er bij, en onder zijn toezicht werden de drie slachtoffers van het drama naar 't nabijgelegen posthuis overgebracht Daar kwam opk dr. H. Kinderman van den Geneeskundigen Dienst. De drie getroffenen leefden nog toen zij het politiebureau werden ingedragen. Tjakko Kqiper gaf echter na enkele nji? nulen den geest, hij heeft geen enkel woord meer geuit;' hij had een dpodelijke wonde in de maagstreek en het hart. Het schot dat hij op zichzelf heeft gericht, heeft hem het lichaam doorboord. De heer Pisuisse is driemalen getroffen, hij kreeg één schot onder het hart, één in zijn rechterzijde en één in de buik. Mevrouw Risuisse-Gilliams is ernstig verwond links boven het hart; een tweede schot had haar linker pols ge raakt. Het echtpaar Pisuisse was in het post huis, nog bij kennis. Beiden verklaarden, dat Kuiper de dader was. Pisuisse vroeg aan den dienstdoenden inspecteur, hoe het met zij" yrouw was, klaagde over de pijp ip zijn buik en kreeg het daarna zeer be nauwd. Omstreeks half negen gaf hij den geest. De geneesheepen koesterden nog eenige hoop voor mevrouw Pisuisse-Gilliams. Zij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waarheen de Geneeskundige Dienst ook de beide overledenen overbracht. Professor Noordenbos nam mevrouw on- middelijk in behandeling. Hij wilde opera tief ingrijpen, doch het was te laat. Om streeks half t'en is cok dit slachtoffer van de gruweldaad overleden De Justitie heeft de li'ken in beslag ge nomen. 'Zooals begrijpelijk is, werd het cabaret Mille Colonnes, onmiddellijk nadat aan he' publiek van het verschrikkelijk drama was kennis gegeven, gesleten. Omtrent het tragisch gebeuren vertelde de heer S:ller, eigenaar van het hotel, aan het Vad. nog het volgende: Pisuisse en zijn vrouw logeerden hier. Zi! traden in Mille Colonnes op. "Zaterdagavond aten zij mPt eeP groot gezelschap in het hotel. Omstreeks acht uur werd opgestapt, langs het standbeeld loopt dwars over het plein een verhoogd pad. Dat namen beiden Pisuisse z')n vrouw een arm. Plotseling sprong K- ,naar veren, met een gropte re volver in de hand. Toen Pisuisse hem zag, schreeuwde hij: Groote God, hij schiet' Politie' Politie! Meteen knalden de schoten i eeds. H-even achter elkaar Hce spel alles gedaan is blijkt uit het feit, dat een agent, dis^ op he' Rembrandtsplein surveilleerde Pisuisse hoorde roepen, toeschoot, maar te laat kwam om den misdaad te voorkomen. Pisuisse omarmde zijn vrouw. Jenny Gil liams, klemde zich aan haar vast. Beiden draaiden roi.d pm elkander te beschermen Pisuisse vie' het eerste. Hij kreeg nog een schot toen hij reeds op den grond lag toen zette de dader de revolver op zijn borst, het laatste schot weerklonk. Ook hij viel neqi. Henderden menschen schoten toe. Men herkende Pis- isse onmiddellijk. In allerijl werden de gewonden naar 't politieposthuis op het Rembrandtsplein gebracht. Enkele minuten nadat de stoet daarna aankwam overleed de dader. Doctoren vnn den Ge7 tieesktrndijei) Dienst verleende eerste hulp. Pisuisse noemde den naam van den dader en ook Jenny Gilliams wees hem aan. Na een kwartier ongeveer blies Pisuisse den laatsten adem uit. Jenny Gilliams kon nog met den ziekenauto naar het Binnengast huis werden vervoerd, IZjj werd onmid dellijk naar de operatiezaal gebracht. Op de operatietafel is zij overleden. Ook de lijken van Pisuisse en den dader werden naar het Binnengasthuis gebracht. Het bericht ging als een loopend vuurtje door de stad. Honderden menschen bleven den geheelen avond vcor het standbeeld van Rembrandt staan. Wie voorbij kwam en het nieuws hoorde, werd diep getroffen. s Middags waren beiden nog in den daag geweest, waar Pisuisse's oude moe der woont. Naar verluidt zou de aanleiding tot het drama een liefdesverhouding zijn. De dader, Tjakko Kuiper is 29 jaar oud. Pisuisse ongeveer 50 jaar, en zijn echtge noote naar schatting 35 a 36 jaar. Het wapen, waarmede de moorden be dreven zijn, is een Parabellum, een auto matisch pistool van zwaar kaliber. Hel werd naast de drie slachtoffers op het be tegelde voetpad in het plantsoentje ge vonden en is natuurlijk in beslag genomen. De commissaris van politie heeft tal van getuigen gehoord: de verklaringen komen engeveer alle met elkaar overeen. Het was aldus de „Tel", een publiek geheim, dat Pisuisse ten gevolge van hét herhaaldelijk lastig vallen van Kuiper in overspannen toestand verkeerde. Onlangs m Rotterdam smeet hij zijn guitaar op het tooneel in stukken en verklaarde niet in stemming te zijn om als pias voor het pu bliek cp te treden. Later verontschuldigde hij zich daarover zeggende, dat er kwesties waren, die hem in een opgewonden bui hadden gebracht. Jean Louis Pisuisse werd geboren te Middelburg. Hij begon zijn loopbaan als verslaggever van het „Alg. Handelsblad". Hi) werd daar chef-verslaggever en later correspondent van het blad te Londen, Na zijn terugkeer maakte hij met Max Blokzijl als liedjeszanger een reis door ons land. Deze reis is aanleiding geweest, dat zij zich beiden aan den kunst gingen' wij den. IZe deden een reis naar Indië. Later is de heer Max Blokzijl tot de journalistiek teruggekeerd, terwijl de heer Pisuisse de kunst getrouw bleef. Door zijn veelvuldig optreden op tal van plaatsen in ons land had Pisuisse een groote bekendheid verworven. DINSDAG 29 NOVEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.004.00 Knipcursus. 5.30-7-15 Ccrcert door het ANRO orkest o.l.v. Nico Tr e^. Claudine Witsen.—Elias, so praan. Tot sloopulat een pir programma. Egb. Veena. d. vleugel. 7-157-45 Engelsche conversatieles. 7-45 Politieber. 8.100.00 N.O.V. Lezing door Henri Borel Oostersche invloeden in enze literatuur, se de* serie lezingen over letterkunde, georg. o.ausp. van de Bi'enkcrf", door Eerman de Man. o.co Optreden van Russische kunstenaars. Leo Riasanzeff, bariton. Alex- Alexander JVÏoszkowsky, viool. Olga Moszkowsky Elias, piano. Egb. ezn, piar.obegel. io.co pe-sber. 10.17 Voortzetting v. h. concert. 10.30 12.0c NOV Fopulair concert door het NOV-kamer-orkesi ol.v. den heer Try tel. ie ged. Frarz Léhar-herdenking. Fragmenten uit de operette's Der Rastelbinder, Lustige Witwe Der graf v. Luxembourg, Zigeunerliebe, Eva, Libellentanz, Paganini, Gigolette. 2e gedeelte Populaire HUIZEN, 1850 M. (Na 6 uur 1950 MJ—i2:30—1.30 KRO. Concert, door Trio „Winkels". P. Lustenhouwer, piano (leider). 6.30—7.00 Esperantoles door P. Heil- ker Hoofddorp. - 7.00—7.30 Engelsche les voor be- ginners. KRO. 7.30—8.00 KRO. Cursus Ker klater door Leo Speet, Alkmaar. 8.00 Avond v. d. Kath radiover. Poeldijk-Monster h. St. Vmcenttusgeboms te Poeldijk, met medew. van het R. K. Fanfarecorps Pius X, Dir. G. F. Jouvenaar. De R. K. Zangver. St. Machutes (Monster). Dir. J. v. Eeijersterger1 von E ene gouwen. R. K. C-em. zangver. „Sursum Ccrda te Poel dijk. Dir. J. v. Veen. R. K. Dubbeiniannenbwarte. Euphnnia Den Haag. Dir. J. v. Veen. Hr. Beyerbergeu van Henegouwen accompagn. Spr. G. W. Karopschoer lid v. d. 2e Kamer, Burgemeester van Monster en voor*. Kath. Radiover. J. Barendse, Poeldijk, voorz. van Bcni Westland. Mr. I. Niemöller, Den Ha2g, secr. Centr. Bureau van Veilingen in Nederland. Jac. Delfgauw, Poeldijk, declamatie. DAVENTRY, 1600 M. II.ao Daventry-loKartet et. solisten (viool, sopraan, piano). Sensicle-kwintet. 2.50 Muziekles. - 3.35 Franscheles. - c 4.20 Orkestconcert. 7.20 Lezing, 7-35 Kmceruur tje. 6-zo Dansmuziek. 6.;o Nieuwsb. 7.05 Dans muziek. - 7.20 Lezing Can we do without war? 7.35 Mendelssohn's songs without words (pnmo). 7.45 Lezing 1 Europe throughout the ages. 8.0 i M. Herbert, sopraan. M. Herbert's liederen. K. Falkner, bariton. 8.20 Lezing 1 How we work and learn to work. 9-20 Nieuwsb. 9-35 Muziekles. 9-55 Nieuwsber. 10.00 Kamermuziek. London strijkkwar tet <2 violen, viola, cello). - tt.oo—12.20 Dansmuziek. PORIJS „RADIO-POÏlIS", 1750 M. - LANGENBERG, 469 M. 12.25—^ 7.30 Bonte avond. H. Guermanowa, alt. L* Neumann, tenor. Wérag-koor en -orkest. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.20—7*05 Lezingen en lessen. !=s ~Lebem Deutsche Landschaft". 10.50—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 0.35 Orkestconcert. 10.2010.35 Dansmuziek. leed hij. Het meisje, M. v. d. G-. ook V. Eindhoven, bleek niet ernstig gewond te zijn aan beide beenen en kon met hulp naar buis liaan. Op last van den commissaris van po litie werd het lijk naar het lijkenhuis over gebracht. Men vermoedt, dat de machinist het tweetal door den mist niet of te laat heelt gezien. Een dame te water geraakt en verdronken. Te 's-Gravenhage is, vermoedelijk door den mist misleid, een dame in het water van het Ververschingskanaal geraakt, ter hoogte van de Groot Hertoginnelaan. Haar lijk is later opgehaald. Het bleek te zijn van een 40-jarige weduwe uit de Van Bylandstraat. Dezer dagen had te Nieuwleuren, meldt de „Zw. Crt." een droevig ongeluk plaats. De landbouwer O. had met zijn knechtje, v. BL, hooi van de mijt gehaald. Het knechtje zou de mijt nog bijharken. O. ging in huis. Toen hij weer buiten kwam zag hij, dat eenige duizenden ponden hooi van de mijt waren gegleden. Hij riep zijn knechtje en hoorde diens stem van onder het afgeschoven hooi De jongen zei nog, dat hij aan den huiskant onder het hooi lag. Met man en macht werd begonnen den jongen te bevrijden. De buren hielpen allen mee, na een kwartier was de longen bevrijd. Ket leven was toen echter geweken. Men kan zich de droefheid van de ouders, die gewaarschuwd werden, voor stellen, over het zoo plotselinge verlies van hun 14-jarigen jongen. De landbouwer O. was zeer onder den indruk. Het lijk is dqor de justitie in beslag ge- "omen en naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Een jongeman door de tram doodgereden. Op den Boschdijk te Eindhoven is Zater dagavond een doodelijk tramongelnk ge beurd. Een paartje passeerde daar de tram- bruising. Op hetzelfde moment kwam een stoomtram uit Den Eosch aangereden; blijk baar hebben beiden het signaal, dat volgens 'etuigen de machinist moet gegeven heb ben, niet gehoord. Beide personen werden vangereden en een eind meegesleurd. Den 24-jarigen jongeman B. v. D„ uit Eindhoven, werd een been afgereden; kort daarop pver-1 Naar Wolff uit Rome seint, is Z. Em. Kardinaal Giovanni Bonzano in den ouder dom van 60 jaar overleden, Kard'naal Giovanni Bonzano, oud-missio- naris en oud-delegaat tWashington, werd den lsien September 1867 te Castelletio Scazzosa (diocees Alessandria, Piemónt) geboren. Reeds jong naar Rome gekomen, studeer de hij daar aan het missiecollege van de H H. Apostelen Petrus en Paulus en aan de school der Propaganda Fide, waar hij den doctorstitel m de theologie en juris prudents behaalde Priester gewijd, vertrok hii naar China, waar hij negen jaar met vrucht werkzaam W o'm gezondheidsredenen keerde hij naar Rome terug en werd spoedig vicaris-gene raal van den bisschop van V'zevaro. In 1904 volgde zijn benoeming tot rector van het Pauselijk collegio Urbano van de Prooaganda Fide te Rome. welken post bi) tot "1912 bekleedde. Op 3 Februari 1912 verhief Paus Pius X Mgr Bonzaro tot titulair-aartsb sychep van Mitilene en benoemde hem te-selnkertiid tot apostol'sch delegaat te Washington, waar heen hij twee maanden later vertrok. In het na'aars-consirtorie van 1922 werd Mgr. Bonzano tot kardinaal gecreëerd. De Diocesane Bonden zullen het 7de Congres te Alkmaar houden in Hotel „Het Gulden Vlies", Koorstraat, op Donderdag 15 December. Te TA uur wordt een stille H. Mis op- ged-agen, waaronder gemeenschappelijke H. Communie der leden ook in de Parochiën, waar een afdeeling bestaat tot welslagen van het Congres. .jijn.- Te 11A uur vangt de hutshoudelnke vergadering aan, toegankelijk voor alle Te 3 uur wordt de Algemeene Vergade ring gehouden, waar de Zeer Ecrw. Pa er Rosarius van der linden, spreker. zeer fcelahgrijk onderwerp zal behandelen. Te 7 uur vindt de plech ïge sluit afi -laats door den Zeer Eerw^ cere-voorziUer Deken E. Fenrfs, in de St. JozefsUrlt, aan de Nassaulaan, waarbij de feest predikatie zal gehouden worden door oen- zelfden Pater Rosarius. Naar het Engeisch van FLORENCE WARDFF (Nadruk verboden.) 42 HOOFDSTUK X..I. Verdwenen! Wat kon Mabin doen? Niets! Dat was het tragische in haar posi ia Ze was wegge jaagd uit het huis waar ze per slot van re- kening mm:r kwaad dan goed had gedaan door haar tot het uiterste gespannen waak- zaamheid en haar onbedwingbaar verlangen om te helpi n en te beschermen Er bleef haar niets anders over dan terug e gaan naar het huis van moeder en te t-achten de romantische gebeurtenissen, waarop ze terugkeek als een zoet-weemoedigen droom te vergeten. Mabin begon zich ernstig af te vragen o ze niet, doordat ze te véé! had willen be reiken, haar doel voorbijgeschoten had. En ze moest zichzelf bekennen, dat er voor dc bewoners van Heath Hill reden 'tot dank baarheid over haar vertrek was. dat ze daar werkelijk als een onruststookster was opgetreden. Had mrs. Lowndes wellich'. toch gelijk gehad dat ze met een diploma tieker optreden de veiligheid vèp de twee die haar zoo na aan 't hart lagen, beter gediend had? Wat zou er gebeuren nu ze weg was? ,Zoq het kind veilig zijn? Zou Ciprlan met rust gelaten worden? Ze trachtte zich gerust te stellen met de redeneering dat Wright zich tcch wel twee maal bedenken zou voor hij het waagde vader en zoon beiden uit de weg te ruimen Zelfs aan de gemakzucht van Lord Moor- hamptoq zpudeq toch grenzen zijn! En bo vendien, het feit, dat zij van alles wat ge beurd was en beraamd werd, op de hoogte was en zich zeker niet den mond zou laten snoeren, zou Lady Mcorhampton en haai broer toch ook wel tot voorzichtigheid aanmanen. Maar dat nam niet weg, dat het gsvaai altijd bleet; dat zij tenslctte de eenige ge tuige was, die gemakkelijk kot) werden ge logenstraft, als de anderen allemaal samen spanden om de zaak stil te houden en dat Joe Wright, met zijn bestendig door al cohol beneveld brein en zijn afgestompt verantwoordelijkheidsgevoel, voor niets stond. Dit waren zoo ongeveer de gedachten, waarmee Mabin gedurende de lange reis -ïaar Londen haar hersens afmartelde tot -e zoowat uitgeput was en toen de taxi die ze aan Paddington' Station gencmen had voor het gesloten hekje van het huisje van haar moeder, had gebracht had ze alleen maar een dof gevoel van ellende en gemis. Toen Mabin het verlaten huis binnen ging en in de kamer de cmhoesde stoelen zag. kon ze wel huilen van eenzaamheid. Mrs Wrest logeerde bij haar broer in Brighton en Mabin bedacht, dat ze op het oogenblik de eenzaamheid toch nog liever had dan de vele vragen die haar moeder haar zou een. Daarom besloot ze voor loopig haar moeder onkundig te laten van haar terugkeer. Ofschoon moeder en dochter zielsveel van elkaar hielden, verschilden zij IP?" °P sommige punten hemelsbreed en Mabin durfde er een eed op doen, dat zij jSr moeder ncoit zou kunnen overtuigen, dat een vrouw van de pos'tie van Lady Moor- hampton zoo door en door bedorven w®s' Zco verdroeg Mabin haar eenzaamheid een paar da-fen, peinsde voortdurend over de spannande, schokkende gebeifrtenisse^ j van den laatsten tijd, verdiepte zich in sp* culaties wat er verder gebeuren .o en keek verlangend uit naar de post. W.<nt ze had nog een flauwe hoop, dat mrs. Lowndes zich over haar ontfermen zou en haar op de hoogte zou brengen van den stand van zaken- Maar dag na dag verstreek en ze hoorde niets. Ze troostte zjch met he spreekwoord dat géén tijding, goede tijding beteekendz temeer omdat cok in de kranten, die ze dagcli'ks met vreezen en beven kocht, niets bevatten dat oo dramatische gebeur tenissen OP Heath Hill wees Zouden Joe Wright en z'jn*zuster bef werkelijk te ris kant vinden om hun bcoze plannen door te zetten? Maar a ,en ,oe werd haar verlangen om te weten, hoe het op het landgoed ging en hoe de kleine jengen en zijn vader het maakten haar toch te machtig. Eenige keeren stelde ze een briefje op aan mrs. Lowndes, prutste zelfs een stijf epistel aan Kapitein Dalmaine in eikaar, maar geen dezer producten van haaj schrijfkunst bereikte ten slotte het post kantoor Toen weer een paar dagen verstreken zonder dat haar angstige voorgevoelens be waarheid weiden, vend Mabin, dat ze dwaas war om zicb zoo overstuur te ma- kne en tegelijk zoo werkeloos te blijven. ?ln ze beslcot tot een stap, die niet bepaald een pretje voor haar was, maar d;e toch op verschillende punten meer zekerheid zou verschaffen; ze zou naar het kantcor van nir Fryer gaan om met den bediende te spreken. Mabin voelde, dat ze op een of andere manier de verbroken verbinding met de menschen op Heath Hill moest aankneopen en dit was misschien een manier. Het was immers ni*t onwaarschijnlijk, dat de be diende, die er voor gezorgd had, dat Ci- prian onder dak kwam, nadat hij gewond was geworden, op een of andere manier met hem in verbinding had geprobeerd te blijven of in elk geval iets omtrent hem zou weten Den volgenden morgen ging ze al vroeg naar het City-kantoor en ze tref den be diende met het ongunstige gezicht, zittend op zijn hooge kruk in de voorste kam-r, precies zooals ze hem bij haar beide vorige bezoeken had aangetroffen Zijn gezicht verried niet bepaald groot enthousiasme over haar komst, maar ze had ook niet anders verwacht. Hij wipte van de kruk en begroette haar schichtig en zenuwachtig. Ik kom, zei Mabin rustig, om u eens een en ander te vragen omtrent mr. Ciprian Moorhamptcn en den aanslag die hier on hem gepleegd is Wordt u door hem gestuurd? vroeg de bediende haastig. Ik kom in zijn belang. Mabin merkte, dat het feit, Jat zij den naam wist var! den roan die hier aangevallen was, indruk op den bediende en hem handelbaar maakte. - Wat ik deed was heusch voor zijn bestwil, zej de bediende mak. - En hii is nu weer heelemaal beter, nietwaar? Is hij weer cp het buitengoed van zijn vader? -— Ja Daar heb ik hem achtergelaten Maar ik wil graag eens wat uitvoeriger met tl praten. De bediende verklaarde zich bereid om te verte'hn -wat hij wist en Mabin begon een flauwe hcop te koesteren, dat zijn in lichtingen haar in staat zouden steil ;n om Wright met onweerlegbare bewijzen te ontmaskeren. Ik heb nu geen gelegenheid, zei de klerk met een schichtigen blik cp de deur van het privé-kantoor, maar als u om één uur in de A.B.C.-lunchroom aan der overkant wilt komen, zal ik u alles vei- tellen Ze slenterde een beetje door de City. tot het lunchtijd was. Do tijd viel haar lang, want ze wachtte met het grootste ongeduld op de onthullingen, die de bediende zou dren. Op den afgespro' en tiid wachtte ze op '-em, doodsbenauwd, dat hij ten slotte toch niet zou komen. Maar hij liet haar niet in den steek. Na een paar minuten verscheen hij en zette zich bij haar aan het tafeltje dat ver ge noeg van de andere tafelt es stond, dat zij ongestoord konden praten. Hi begon di rect zoo bereidwilrg op te biechten, dat Mabin verrnd-u-stelde dat, als er gevaar dreigde dat hij in moeilijkheden zou krmen zijn "aftocht wilde dekken door nu althans openhartig te zijn Dat zijn geweten sprak, durfde ze nauwel'jks te veronderstellen! jWcrdt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6