Buitenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws, Kamer No. 19 RADIO-OMROEP. FEUILLETON. KUNST EN KENNIS. De conferentie te Genève. De toestand in Litauen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. 3e begrafenis van Tjakko Kuiper. Het was om 4000 aan tin te doen geweest. Onder den wagon van Parijs naar Amsterdam. Een botsing in volle vaart. "1 Een tragisch einde. Het geheimzinnige geval in een stal te Bemelen. Een eigenaardig geval. Na het sluitingsuur. SlW/'ïfS saloon De verbouwde Rijksacademie voor Beeldende Kunsten MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. De openingsrede van Jhr. Loudon. De algemeene beschouwingen. In zijn openingsrede zei Jhr. Loudon, %at de gewichtigste taaki der commissie was de instelling van een commissie voor veilig heid en ontwapening, welke door de jong ste Volkenbond-vergadering geëischt werd. Hij heette de nieuwe staten welkom, die aan de werkzaamheden deelnemen, met name Sovjet-Rusland, Canada en Cuba en betreurde, dat de Brouckére en lord Cecil niet meer aan de beraadslagingen deelne men. De Grieksche gedelegeerde Politis werd bij acclamatie tot onder-voorzitter gekozen. De voorzitter verklaarde, dat het doel der beraadslagingen was den volken te be wijzen, dat de regeeringen het besluit heb ben genomen om een progressieve beper king en vermindering der bewapeningen te verwezenlijken door het scheppen van nieu we veligheidswaarborgen, welke de oplos sing van internationale conflicten door een procedure van bemiddeling en arbitrage. De Duitsche gedelegeerde graaf Bem- storff sprak er zijn voldoening over uit, dat de agenda gewijzigd werd en dat eerst over den stand der werkzaamheden zal worden beraadslaagd. Bij de algemeene beschouwingen werd het eerst het woord gevoerd door den leider der Sovjet-delegatie Litwinow. Litwinow bedankte voor de welkomst woorden van den voorzitter en zette het standpunt der Sovjet-unie uiteen. In zijn in leiding herinnerde hij er aan. dat de moord op Woronowski te Lausanne en het daar door ontstane conflict met Zwitserland een deelneming van Sovjet-Rusland aan de vorige zittingen onmogelijk had gemaakt. Voorts betoogde hij, dat het moderne kapi talisme de hoofdoorzaak is van de tegen woordige reusachtige bewapeningen. De Volkenbond had volgens hem tot op den huldigen dag geen practisch werk op 't ge bied der ontwapening verricht. Over de openingsrede van Jhr. Loudon wordt nóg gemeldt, dat hij tot de delegaties van de Ver, Staten en Rusland de vraag richtte of zij als niet-leden van den Vol kenbond wilden deelnemen aan de com missie voor de veiligheid. In elk geval moest volgens hem de datum voor de vijf de zitting van de ontwapeningscommissie en daarmee voor de tweede lezng worden vastgesteld. Vóór de tweede lezing moeten de nog bestaande tegenstellingen langs diploma- tieken weg zoover bijgelegd zijn, dat met kans op succes tot de tweede lezing kan werden overgegaan. De werkzaamheden der veiligheidscommissie zullen van lang- durigen aard zijn; zij zullen in elk geval in het openbaar geschieden. Een Russische waarschuwing aan Polen. Uit Kowno wordt gemeld; De militaire attaché der U.S.S.R. te Kowno heeft den Litauschea minister van oorlog medege deeld, dat Sovjet-Rusland stellig handelend zou optreden, ingeval Polen een of andere militaire beweging tegen Litauen zou uit voeren. Woldemaras heeft bepaald, dat het be staande kabinet in functie zal blijven, aange zien het onmogelijk is het te reorganisee- ren vóór de bijeenkomst van den Volken bond te Genève. De minister-president zal binnenkort naar Genève vertrekken. Woldemaras heelt in een onderhond met persvertegenwoordigers o.a. verklaard, dat men zich noodeloos over Litauen ongerust maakte. Het zou niet komen tot een Poolsche invasie, nch tot een Poolsch- Litauschen oorlog. Beide landen waren lid van den Volkenbond en verplicht hun ge schillen aan den Bond voor te leggen. Een Poolsch-Litauschea oorlog zou niet alleen beteekenen een strijd op leven en dood tusschen tusschen twéé nabuurlanden maar ook de dood van den Bond zelf. Polen bevorderde de uitrusting van z.g. Litausche ballingen om invallen te doen, maar tegen geregelde troepen konden deze niet op, Li tauen zou ze als roovers behandelen en geen hunner zou levend ontkomen, Litauen was niet bevreesd en. zooals bij herhaling was verklaard, het zou niet af zien, van zijn aanspraken op Wilna. Naar de „Voss. Ztg." meldt, heeft Wolde maras nog verklaard, dat Rusland en Düitschland, die een ernstige Vredespoli tik voeren, Lithauen steeds in bescherming zullen nemen. Düitschland heeft er groot belang bij, dat Litauen zijn zelfstandigheid niet verliest. Volgens Woldemaras bezit de Litausche regeering bewijzen, dat Polen de z.g, Pletsj- kaitis-beweging, cLi. de actie der emigranten tegen het huidige regiem, financieert. De „Voss. Ztg." doet opmerken, hoeveel tegenstrijdigheid er is in de verklaringen van den Lta/uschen premier. Hij verontrust zich over de Poolsche actie, na van te voren te hebben verklaard, dat van de zijde van Polen geen gevaar dreigt. De waarheid zal wel zijn, dat de toestand onveranderd ia De vrede In Britsche industrie. De tdtnoodiging, die door vertegen woordigers van een groote groep werkge vers aan den Raad van het Vakvereeni- gingscongres is gezonden om deel te ne men aan een conferentie ter bespreking van de beste' middelen voor het verzeke- ren van den vrede in de industrie, zal niet formeel worden overwogen, voordat de Algemeene Raad, die vijf millioen arbei ders vertegenwoordigt, op 20 Dec. bijeen komt. Verklaard wordt, dat de uitnoodiging zal worden aanvaard, met voorbehoud van enkele besprekingen over den omvang van de conferentie, die de eerste van deze soort zal zijn in de geschiedenis van de Britsche industrie. De vakvereenigingen zullen voorstellen dat alleen de beginselen voor een perma nenten vrede op zulk een conferentie in grove lijnen zullen mogen worden overwo gen, en als voorbereidende slap zullen zij eischen, dat de werkgevers maatregelen zullen aangeven, waardoor een grootere samenwerking, die wederzijdsche voordee- len aan beide partijen verschaft, mogelijk wordt. Arrestatie van Franschen. Aan het „Journal" wordt uit Berlijn ge meld: De justitie te Stuttgart heeft twee Franschen, onder wie een beambte der Süreté bij het Rijnleger, in een hinderlaag doen lokken en arresteeren. De rechter verlangde, dat deze laatste zou bekennen, in gesprekken te Mainz te hebben ver klaard, dat Frankrijk het blad „Die Mensch- heit" subsidie verleende. In weerwil van zijn formeele ontkenning en verklaring on der eede werd de arrestatie gehandhaafd. De dxankverbodswet in de V. S. De nationale vereeniging tegen het grondwetsamendement op de drankwet heeft op een diner, waaraan verscheidene bankiers en zakenlieden te New York aan zaten, besloten een bedrag van drie mil lioen dollar bijeen te brengen voor een campagne voor een referendum nopens de drank verbod swet. Vulkanische uitbarsting. De vuurspuwende berg Llaima, in de pro vincie Cautin, in het Zuiden van Chili, is volgens bericht uit Temuco gisterenavond hevig uitgebarsten. De berg braakt asch en lava. Hemelhoog stijgen vlammen uit den krater, die op grooten afstand kunnen worden gezien. Onder de bewoners van de streek heerscht groote ontsteltenis. De Australische havenstaking. De hoop op een regeling van de staking van havenarbeiders is verijdeld. Een stop zetting van de scheepvaart in heel Austra lië schijnt dientengevolge onvermijdelijk. EEN REEDER VEROORDEELD. De rechter van het Assisenhof te Cardiff heeft Maandag den zesenveertigjarigen ree der Watkin Williams, nadat de jury het schuldig had uitgesproken, tot twaalf maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens het feit, dat beklaagde zich schuldig had ge maakt aan het uitzenden van de Britsche schepen „Eastway" en „Tideway" in onzee- waardigen toestand. De „Eastway" had in October 1926 in de buurt van de Bermuden gedurende een storm schipbreuk geleden, waarbij 23 levens ver loren gingen. De „Tideway" had in onzee- waardigen toestand twaalf verschillende reizen naar buitenlandsche havens gemaakt. Beide schepen waren, zoo luidde de beschul diging, bij voortduring te zwaar geladen. DE NUMERUS CLAUSUS. Tragisch einde. Bij den Hongaarschen minister van on derwijs graaf Klebelsberg verschenen Maan dagmiddag de rijksleden dr. Desi en dr. Le- derer, bestuursleden van 't Boedapester Is- raëlietische kerkgenootschap, ten einde het standpunt der Hongaarsche Joodsche stu denten ten opzichte van de numerus-clau- sus-quaestie uiteen te zetten. Zij verklaar den, dat zij een inmenging door het huiten- land, ook door den Volkenbond, in deze aangelegenheden van de hand wezen. De minister beloofde hierbij ten stelligste, dat hij de leervrijheid en de Joodsche toe hoorders zou weten te beschermen. Dr. Lederer zou, toen hij naar huis te rugkeerde, zeer opgewonden zijn geweest. Toen hij later zijn woning weer wilde ver laten zakte hij in de gang bewusteloos in elkaar en hij overleed kort daarop, EXECUTIES TE SARAGOSSA. Te Saragossa zijn dezer dagen drie man nen, die veroordeeld waren wegens moord en diefstal, door worging geëxecuteerd. Zij hadden dezen zomer met een vierde, die nog niet aangehouden is, een beambte van een fabriek, van wien zij wisten dat hij geld bij zich had, overvallen en gedood en hem 4000 peseta's ontstolen. Voorbijgangers vervolg den de moordenaars, die op hun vervolgers schoten, waarbij een kind werd gedood. Zij werden later gearresteerd. Na hun veroor deeling weigerde de regeering hen bij den koning voor clementie aan te bevelen. De regeering heeft in verband met deze executies een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin alle klassen der maatschappij worden aangespoord na te dertken over de droeve gevolgen waartoe de ondeugd leidt. Alle onderwijzers worden uitgenoodigd de aandacht der schooljeugd op dit geval te vestigen en uit te leggen waarom de regee ring verplicht was het recht zijn loop te laten hebben. Onhebbelijke tooneel-cn. Gisteren meldden wij reeds de begrafenis van het stoffelijk overschot van Tjakko Kuiper, die Zaterdagavond het echtpaar Pisuisse neerschoot en daarna de hand aan zich zelf sloeg. Op de begraafplaats hebben zich, naar het „Hbld." nog meldt, onhebbe lijke tooneelen voorgedaan. De belangstel ling was er groot. Het was voor het groot ste gedeelte dat soort van publiek, dat éen begrafenis als een openbare vertooning pleegt te beschouwen en dat hij dergelijke plechtige gebeurtenissen door zijn onkiesch en nieuwsgierig optreden beter geweerd kan worden dan toegelaten, De menschen, vrou wen met kinderen en met honden, mannen die er niets mede te maken hebben, ston den rondom, gedeeltelijk tusschen de zer ken; enkelen zelfs begingen de onhebbe lijkheid op den lijkbaar te klimmen.... te weinig politie-ambtenaren of begraafplaats- personeel dat aan dat onwaardig gedoe een einde kon maken. Te Assen zijn gisteren in arrest gesteld twee broeders uit Zuidlaren, die verdacht worden van diefstal met inbraak in de tin- en blikiabriek te Tinaarlo, waar voor een bedrag van 4000 aan tin vermist wordt. Te Amsterdam is de vorige week, zooals men zich nog herinneren zal, met den Pa- rijschen trein als blinde passagier een Rus medegenomen. Hij had zich op de trek- stangen onder een der wagons verstopt en is toen, half bevroren, naar het ziekenhuis gebracht. Thans is hij hersteld ontslagen. De Vreemdelingendienst van de politie heeft hem, na het verlaten van het zieken huis, naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Daar heeft hij verteld Rus van ge boorte te zijn en electricien van beroep. Hij is uit Rusland naar Berlijn gegaan. In deze stad kon hij geen werk vinden, waarop hij naar Parijs is gereisd. De reis van Berlijn naar Parijs maakte hij ook als verstekeling onder een spoorwagon. In Parijs is hij ziek geworden en in het ziekenhuis verpleegd. Zijn ontslagbrief je uit dat Ziekenhuis huis was het eenige papier, dat hij bij zich had. Zijn pas, zoo deelde hij mede had hij op de reis van Parijs naar Amsterdam ver loren. De politie zal thans trachten den man naar Rusland te transporteeren en zoekt daarvoor een schip, dat naar dat land ver trekt. Op den, Rotterdamschen straatweg te Delft, zijn twee vrachtauto's, een van den heer Van den Heuvel uit Rotterdam en de andere van den heer Kool uit Overschie, met groote snelheid tegen elkaar gerdeen, door dat laatstgenoemde niet genoeg uitweek. Eerstbedoelde auto werd nagenoeg geheel vernield. De chauffeur en een jongen, die naast hem zat, werden over den weg geslin gerd, doch bekwamen geen ernstig letsel. Met behulp van een bergingswagen, werd het wrak van de auto opgeruimd. De andere auto kon op eigen kracht verder rijder. Te Schinnen werd, naar de „Tel." ver neemt, de 14-jarige Andreas Stuits, werk zaam op de hoeve Terborg, door een drijfas gegrepen, verschillende malen mee rondge- sleurd en tegen den grond geslagen. Het dadelijk stilzetten der machine mocht niet meer baten. De arme jongen was reeds over leden. Met geheel aan flarden gescheurde kleeren en over het geheele lichaam ver minkt, werd de knaap opgenomen. Opgehelderd. Veearts F. Q. schrijft in de „L. K.", dat betreffende het vreemde geval te Bemelen, waar op één stal binnen enkele dagen acht paarden plotseling stierven, dat hier wel degelijk aan vergiftiging (botulismus) moet worden gedacht. Het staat vrijwel vast, dat het schadelijk agens hier zijn geliefkoosde verblijfplaats zoekt in muffe, schimmelige haver en hooi, (geen schimmelvergiftiging) rotte bietekop pen, slecht drinkwater; en speciaal in cada vers van ratten, katten kan voorkomen. Deze ziekte heeft zich reeds enkele ma len hier in ons land, o.a. Zeeland, voorge daan, is echter meer bekend in Amerika en Zuid-Afrika (prof. Teiler zgn, Forage poisoning). Wanneer men nu weet, dat het incubatie- tijdperk (tijd die er verloopt tusschen op name van smetstof en uitbreken der ziekte verschijnselen) pl.m. 12 dagen bedraagt, mag het n'emand verwonderen, dat na het uitbreken der ziekte bij eersten patiënt niettegenstaande alle mogelijk denkbare bronnen van besmetting worden stopgezet meerdere dieren reeds kunnen besmet zijn, en gezien 't snelle verloop der ziekte, men alsnog niet te veel he:l van eene be handeling der-zieke dieren mag verwachten Het verloop der ziekte zelf is zeer snel, zonder voorafgaande kenteekenen; o.a. die ren hebben goeden eetlust, geen koorts (zeer typisch in deze) noch vóór, noch tij dens de ziekte; terwijl men de dieren eeni ge uren nadien vrijwel verlamd terneer vindt liggen, om binnen 12 uur te sterven. Door Prof. Dr. Wester, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit (faculteit Veeartsenijkun de), die pat'ënten mede heeft onderzocht, wordt het onderzoek verder nog voortge zet. Dezer dagen is te Rotterdam op de Steenplaat, nabij het IJsselmondsche bootje een man in bewusteloozen toestand ge vonden. Hij bleek te zijn de 44-jarige schip per A. Th. M. W. thuis hoorende op het Rijnschip „Anmarte", en wonende Prins Hendrikkade. De auto van den G.G D. ver voerde den man naar het ziekenhuis alwaar opname gewenscht bleek. Vijf dagen lang is W. bewusteloos geble ven, en Zondagmorgen, zonder ook maar iets te hebben kunnen zeggen, overleden. De doctoren die den schipper hebben on derzocht kunnen de reden van deze bewus teloosheid niet opgeven. Politioneel onderzoek is ingesteld en ge bleken is, dat de man een portefeuille met 100 gulden, alsmede al zijn papieren is kwijt geraakt. Des avonds om circa 12 uur was W, nog in een café geweest, om op te bel len in verband met het laden van zijn Rijn schip. Eenige sleutels van W, vpnd men terug in een roeibootje, dat aan den kant lag. Het is niet uitgesloten, dat de man door den een ol ander overvallen is, ofschoon het lijk geen teekenen, van misdaad ver toont. Een verwoed gevecht op den Eindhoven- schen Steenweg te BoxteL Zondagavond te elf uur, het sluitingsuur der cafè's heeft naar de ,,'s Hert. Crt.' meldt in den Wiemelhoek op den Eindhovenschen Steenweg te Boxtel een moordaanslag plaats gehad. Zekere Sch. en van H. wacht ten daar toen zekeren v. d. S. op, die met zijn broer huiswaarts ging. Toen deze ge naderd waren, heeft Sch. op zeer korten aistand eenige schoten uit een browning ge lost. F. v. d. S. werd in den linkerschouder getroffen, terwijl zijn broer een schot in het rechterdijbeen opliep,, v. H. verloor bij het gevecht een jtuk va* zijn neus, dat den volgenden dag door de politie op het ge vechtsterrein werd teruggevonden. Sch. en 1 v. H. zijn in arrest gesteld. Bij de opening der Ontwapeningsconferentie, Ieder laat gaarne een ander voorgaan: „Na u, mijnheer! Plechtige ingebruikneming. Te Amsterdam is de verbouwde Rijks academie voor Beeldende Kunsten gisteren in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, officieel in gebruik genomen, welke plech tigheid in de fraaie nieuwe aula van het gebouw plaats vond. Allereerst voerde het woord mr. H. K. Westendorp, voorzitter van de Commissie van Toezicht, om in een uitvoerige beschouwing de veranderingen te releveeren, welke het Academiegebouw heeft ondergaan, en vervolgens allen te danken door wier medewerking die geluk kige metamorphose zich heeft voltrokken: de regeering, de stad Amsterdam, de gulle schenkers, wier bijdragen bet bestuur in staat stelde allerlei vernieuwingen aan te brengen. Verder noemt de spreker nog twee ca- deaux: de klok in de hall, aangeboden door het dagelijksch bestuur van „Hooger Bouwkunstonderwijs", en de nieuwe vlag, ontworpen door een der leerlingen en door allen geschonken. Vervolgens sprak de directeur der Rijks academie, prof. R, N. Roland Holst. Spr. gai een omschrijving van de taak, die het Aca demisch Instituut naar zijne meening te ver vuilen heeit, in dezen ook op kunstgebied zóó verwarrenden tijd; hij sprak over de nieuwe doeleinden. Vervolgens betoogde spr., dat de opga ven, waarvoor een steeds groeiend aantal jongere kunstenaars zich thans gesteld ziet, van geheel anderen aard zijn dan die de kunstenaars der Haagsche School bijvoor beeld moesten oplossen en die zij zoo schoon opgelost hebben. Het zuiver ambachtelijke en het composi- tair karakter stellen de jonge kunstenaars voor vraagpunten die zij door het gevoel alleen niet kunnen oplossen, want daar is kennis voor noodig. In methode, traditie en in het herinneren van die verloren geraakte kennis van die in onbruik geraakte methode en van de verbroken traditie, daarin moge de Rijks academie in het belang der jongeren, met behoud van de onafgebroken bestudeering der natuur haar schoone roeping vinden. Tenslotte sprak prof Roland Holst over het nieuwe gebouw, de reorganisatie. Hij: heeft hierop niet aangedrongen omdat hij meende, dat hem drie voordeelen die zijn twee uitnemende voorgangers ontbeerden, toekwamen, doch alleen in het belang van het kunstinstituut zelf, dat voor de ontwik keling van de nationale kunst van zoo groot belang is. Spreker dankte de regeering en het ge meentebestuur van Amsterdam voor hun ateun. Aan de verbouwing moge zich straks paren goedkeuring door de regeering van de voorstellen tot reglementsvoor ziening. Deze redevoeringen werden afgewisseld door zang, uitgevoerd door leerlingen van de koorklasse van het Conservatorium der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, onder leiding van den heer Anton Trerie. Gezongen werd na do toespraak van mr. Westendorp, uit de „Messias" van Handel, en na die van prof. Rolpnd Holst „Gott ist mein Hirt", vrouwenkoor «van Schubert. Onder de vele autoriteiten bevonden zich ook baron Van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst; P. Visser, referenda ris, chef van de afd. Kunst en Wetenschap van het Departement van Onderwijs, K, en W. en F. Schmidt Degener, hoofddirecteur van het Rijksmuseum tc Amsterdam. NEDERLANDSCHE PESTA- .LOZZIKALENDER - 1928. Bij den uitgever Prakke te Nijmegen is onder redactie van dr. W, J. H, Leuring de nieuwe Pestalozzikalender 1928 verschenen. Voor 1927, het gedenkjaar van Pestalozzi, was reeds het plan opgevat de verschijning van de zoozeer geliefde agenda voor mid delbare scholieren weer te bevorderen. Maar dit is niet gelukt. Nu is dit practische en handige boekje er weer, dat de leerlingen van H. B. S., Gymnasium e.d. zooveel dienst kan bewij zen en tegelijk zooveel nuttige en wetens waardige gegevens altijd bij de hand doet hebben. Voor een volgenden keer mogen wij een nauwkeurige correctie aanbevelen. Onze lieve Nederlandsche jeugd is toch al niet kieskeurig op haar moedertaal! Overigens: dit boekje behoeft geen aan beveling; de jeugd vraagt er om. AMSTERDAM, so Nov. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop), Zeeuwsche Bonten ƒ66.50, Blauwen 5—5.75, Bravo's 66.25, BI. Eigenheimers 4»5°4»75 Juin (per 50 kg) 5—5-25» Eigenheimers /5-i<>—5-25. Eigenheimer poters ƒ4-154*50, Blauwe poters 3,20—- 3.30, Bonte poters 3.203-30» Bravo poters 3-75—4/ Drentsche Eigenheimers ƒ44.50, Anna Paulowna Zand 78.40, HiÜegommer Zandaardappelen 7—8.40, Flak- keesche Eigenheimers 5-io5-40, Bravo s ƒ6 6.25, Juin (50 kg) 5—5-35» Drielinge ƒ4.25—4-50» Spyische Eigenheimers ƒ5.405.50, Bravo's ƒ6 6.25, Drielmge 4.A0—4.60, Frfesche Öorgers 55-*5 P* AMSTERDAM, 30 Nov. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 279 vette kalveren ie qual. 100—11 o, 2e 86—98, 3e 74—84 ct. per kg levend gewicht 46 nuchtere kalveren 14—22 p. stuk 480 varkens Hollandsche overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 72 73, Hollandsche 2e oual. 70—72, vette varkens 70—72 ct, per kg slacht- gewicht. 's-Hertogenbosch, 30 Nov. Vee. Aanvoer I30"x st. hoorn vee, 616 biggen, 2 zuegen, 92 schaoen en lammeren, 93 kal veren, Prijzen kalfkoeien 210-—395» kaltvaarzen 200— 350, magere ossen en koeien J xeo—225, vette ossen en koeien ie qual. 52 c. p. Ys k£» 26 Q"*1- 46 c., pinken 90 175, zeugen ƒ6585, biggen 1.25—x-5° P- week, schapen 18—33» lammeren 1 x6—25. Vet vee goed prijshoudend kalfvee stug; jong fokvee met vrij goeden handel varkens traag. MAASTRICHT, 30 Nov. Botermijn. Aanvoer *39-575 VRIJDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. - 12.352.00 Lunchmuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.307.15 Di- nermuziek door het ANRO-orkest. John de Nocker, ba riton. Egb. Veen a. s. vleugel. 7.157.45 Landbouw» halfuurtje. A. G. Breen Het Zuivelbedrijf in Nederland, 7.45 Politieber. 8.10 Les vanwege het Onderwijs fonds voor de binnenvaart door A. A. Kleyn Rijnvaart* kunde. 8.35 Kamermuziek door het Concertgebouw- strijkkwartet. L. Zimmermann, ie v'oo Johan Herb- schleb, ae viool. Godefroid Devreeze, alt-viool. Marix Loevensohn, cello. 10.00 Persber. 10.10 Kamermu ziek (vervolg). 10.3012.00 NOV. Gramofoonmuziek. HUIZEN 1850 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 KRO. Concert door het trio Winkels. P. Lustenhouwer, piano (leider). 3.004.00 KRO. Vrouwenuurtje d-»or den heer Bom Indanthren kleurstoffen. 6.457.30 Kerk geschiedenis dóór Prof. W. Nolet uit Warmond (KRO). DAVENTRY1600 M.11.20 H. M. Royal Air force band. C. Hellier, viool. C. Hellier, piano. 12.50 Orgelcon cert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing. 4-05 Concert. 4.10 Uit zending v. scholen. 5.05 Concert. 5.2® Lezing. 5.35Kinderuurfie. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuws ber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing. 7.35 Men delssohn's Songs without words (piano). 7.45 Lezing The modern drama. 8.05 Mr. en Mrs. A. Potts. Mu- ziek-avond (speelt in 1885). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Program-aankondiging. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „The Rose of Persia", muzik. comedie. 11.2011.35 Een soelletje bridge. 11.3512.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Muzikaal en litetrair programma. 8.5011.20 Con cert. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.25i-5o Orkestconcert. 3.206.20 Orkestconcert. 7.20 „Idpomeneo", drama met muziek van Mozart, opera van Varesco. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1230 M. 1.40—2.05 Kinderliedies. 2.207.05 Lezingen, en lessen. 7.35 Symphonieconcert o.l.v. A. Sreairei uit Leipzig. 9-50 10.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Berliner Humor. 4.20 Or kestconcert. 6.20 Concert. 7.20 „Kramer Krey", iplat-Duitsche comedie. 10.50—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL 5oq M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35— 10.35 »La Fille du Regiment" v. Donizetti. kg. Hoogste prijs ƒ2.28, middenprijs ƒ2.20, laagste 2.11. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. Eieren. Naar Engeland werden in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 3.834.000 eieren. VOLENDAM, 29 Nov. Eierenveiling. Aangevoerd xx.ooo eenden- ƒ8.508.60. WOERDEN, 30 Nov. Kaas. Ter markt waren 191 par tijen. Prijzen: Goudsche ie soort ƒ5255, 2e soort 49 51, rijksmerk ie soort ƒ5457, 2e s. ƒ5153, zware 58. Handel vlug. F VISSCHERIJ. AMSTERDAM, 30 Nov. Aangevoerd en afgeslagen aan de gemeente vischhal De Ruyterkade: kl. schol f 2.90— 6.60, handschol f 1316 per kist; gr. tong f79, middel id. f 3.406, kleine id. f 12.70 per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein bot f 0.45 p- pond; versche bokking f 1.502.25, harde id. f2.503.25 per 100. ENKHUIZEN, 29 Nov, Heden kwamen hier 31 haring vaartuigen (w.o. 2 kuilvisschers) binnen met 200 tot 3200 st. reepharing per vaartuig (totaal 40.000 st. of 200 tal) en 600 st. kuilharing. De reepharing gold f 4.304.60, de kuilharing f 4-25 per tal. Hcekbot 54 pond van 2 vaartui gen f 30.50 per 50 Kg. IJMUIDEN, 2.9 Nov. Heden kwamen van de treilvis- scherij aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 51 (Catania) met f 2744; IJM, 189 (Mary) met f 3921; IJM. 324 (Ama- lia) met f 2546; IJM. 9 (Nelly) met f 2895; IJM. 126 (De- rika X) met f 1837; IJM. 127 (Derika XIII) met f 2474»* IJM. 74. (Poseidon) met f 2706; IJM. 152 (Paris) met f 2488 IJ.M. 176 (Holland II) met f 2540; IJ.M. 503 (Holland VII met f3128: IJM. 48 (Gesina) met f3276; IJM. 41 (Roode Zee) met f3105; IJM. 232 (Westland) met f.2923; IJ.M. 146 (Pieter Cornells) met f 2140; IJM. 4 (Gelria) met f 2802; IJ.M. 27 (Witte Zee) met f 2727 en IJM. 48 (Pet ten) met f 4023 aan besomming. Van de haringvisscherij kwamen heden aan de markt de stoomlogger IJ.M. 149 (Victor) met f 9155 en de Brit sche stoomdrifters LIT. 1150 (Touchwood) met f3566; L.T. 330 (Herring) Girl met f 2870; L.T. 78 (Receptice) met f 297S; L.T. 1185 (Mabel Nera) met f 1439; L.T. 171 Girls Friend) met f 1897; Y.H. 390 (Pimpernel) met f 2005 Y.H. 325 (Oceaan Pilot) met f 2064: Y.H. 35 (Oreendant)) met f 3672 aan opbrengst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 28/11 v. Rott. te Havre. BATAVIER V 30/11 v.m. 8 u. v. Rott. te Gravensend. BOOMBERG 29/11 100 mijl N. O. v. Bermuda, Amst. n. Boston. EMANUEL ms 29/11 v. Svenborg te Holtenau- JACOBA, m.s., 27/11 v. Aalborg te Koltenau. LAUWERZEE, sleepb., 29/1 r v. Huelva n. Rott,, mei bergingsv. „Freya" op sleept. NOORDZEE, sleepb., 29/xi v. Wyborg te Stettin, met 3 onderiossers. POELDIEP 28/11 v. Rptt. te Kingslynn. R B ms. 29/11 v. Norresundby te Holtenau, SCHELDE, sleepb., 29/11 's midd. 12 u. op 39 gr. 21* N.B en 10 gr. 54' W.L., Schiedam b. B. wyres, met baggerm „M. O. P. 215" op sleeptouw. SCHIE 29/11 Ouessant ep. Rott. n. Valencia. STAD ZAANDAM 29/ïï v. Boucau n. Salto Cabello THEMO 29/11 v. Cork n. Waterford. VALK, ms., v. Cuxhaven n. VALKENBURG 29/xi Ouessant gep. Tyne n. Boucat* WESTPLEIN 29/n v. Rott. te Narvik. WITTE ZEE, sleepb., 27/11 °P 5 gr- 50' N.B. en 79 g* 50' O.L., Soerabaja n. Rott. met zuiger „H. A. M. 56" en een bak op sleeptouw. ZAAN 29/n Holtenau gep. Rott. n. Stugsund. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MAPIA (thuisr.) 30/11 v, Port-Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BORNEO (thuisr.) 20/lx v. Genua. BREDA 29/11 v. Callao n. Mollendo. CLIO 29/11 v. Varna n. Constanza. DIANA 29/11 v, Tarragona n. Valendsu ERATO 30/11 v. Kopenhagen te Amst. FAUNA 29/11 v. Candia n. Calamata. GROTIUS (uitr.) 29/11 v. Algiers, IRIS 29/11 v, Gibraltar te Malaga. NERO 30/11 v. Gothenburg te Amst. PERSEUS 29/11 v. Passages n. Bilbao. POLLUX 30/11 v. Algiers te Amst. REMBRANDT (uitr.) 28/11 te Sabang, STRABO, Amst. n. Kopenhagen, 29/11 v. Holtenau, VULCANUS 29/11 v. Candia te Messina* KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND (thuisr.) 29/11 v. Montevideo. ZAANLAND (thuisr.) 29/11 v. St. Vincent. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM 29/11 v, Rott. te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK 29/u v. Rott. te Hambur HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA (thuisr.) 28/11 v. Seattle. PARANA, Pacifickust n. Rott., 28/11 v. Cristobal. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. MEERKERK (thuisr.) 29/11 te Colombo. SOMMELSDIJK (thuisr.) 20/11 te Suez. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK 30/11 v. Rotterd. n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOEN 30/11 v. Hamburg te Schiedam. MENADO (thuisr.) 29/11 v. Port Said. SOEKABOEMI (thuisr.) 30/11 v, Havre, ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALWAKI 29/11 v. Hamburg n. Antw. EMZETCO LIJN. ONGE MARIA 29/1 x v. Spezla n. Genua* Q Naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. (Nadruk Terboden.) 45 ~T tJ hoeft n'e* schrikken, miss Wrest. Ze is niet waard dat ze in de schaduw van u °f een f.nder® vrouw, die zich respecteert, staat Zij en haar iielt van een broer heb ben t huis van mijn vader ten gronde ge- richt ze is geen haar beter dan Joe dat verzeker ik u, en dat maakt hun samenwer king juist zoo gevaarlijk. Wat hun verderfe lijke wenschen en booze begeerten in den weg staat, wordt onder den voet geloopen. En mijn arme, goede rader is als leem in hun handen. Maar zou hij niet naar u luisteren? Zou hij u niet gelooven als u hem vertelde wat Wright u op het kantoor van Frijer gedaan heeft? Een welsprekend handgebaar beduidde j haar, dat ze op dit onderwerp niet moest 1 doorgaan. Eenige oogenblikken bleef het stil in de kamer. Hij zat voorovergebogen in zijn stoel bij den haard en verborg het gezicht in de handen. Plotseling hoorde zij een snik. Niet doen, niet doen, smeekte Mabin. Een oogenblik hief hij het hoofd op en keek haar aan. En in dien eenen .snellen blik had ze iets gezien, dat ze niet ver keerd kon begrepen hebben, dat zij in zijn droomen dezelfde plaats had ingenomen als hij in de hare, dat hij niet in haar zag de vrouw, die al haar teedere zorg aan zijn kind had gegeven, maar het meisje, dat de belichaming was van het opperste wat hij van een vrouw begeerde. Langzaam richtte hij zich op en ze keken elkaar zwijgend in de oogen. Ik zie, dat je het begrijpt, zei hij ein delijk Hij stak zijn slanke witte, vermagerde hand uit, greep haar linkerhand en drukte die tegen zijn lippen. Toen begon hij weer te spreken, ge broken en hakkelend, maar ook hart stochtelijk en teeder.' Maar er was ook iets van wanhoop in zijn woorden. Ik hield van je van het eerste oogen blik af, toen ik zag, hoe ik je vertrouwen kon. Mijn intuïtie zei me, dat jij een rots bent, waarop ik bouwen kan, dat ik mijn ziel en mijn zaligheid aan je kon toever trouwen. Toen ik doodziek was en meestal buiten kennis was, had ik in mijn heldere oogenblikken het besei: de jongen is veilig; hij is bij haar! Ik wist niet, waar je was of wat je deed, maar ik had het vaste ge loof, dat je hem zou hebben gevonden en voor hem zorgde. En ik geloof, dat mijn vertrouwen in jou kracht en in jou goedheid me er bovenop gehouden heeft. Ik ben op het kantje af geweest, heb longontsteking erbij gekregen en nog andere complicaties. Maar ik wist, dat mijn kleine jongen en het liefste meisje op de wereld aan mij dachten en verlangden, dat ik terug zou komen. Mabin schreide. Kom kind, huil niet. Je weet niet, wat je voor me geweest bent! Ik... ik... ben iets geweest. Ik had zooveel willen doen, maar niets is me ge- lukt. Je hebt meer voor me gedaan dan je zelf weet. Alleen de gedachte al, dat we onder hetzelfde dak waren! Ik zou al veel eerder beter zijn geweest als ik door het bericht, dat je weggestuurd was, niet weer achteruit was gegaan. Mrs. Lowndes had het niet moeten zeggen. Ze kon het niet helpen; ik vroeg naar je. Maar hei bericht en de mededeeling, dat Wright om mijn kamer heen-scharrelde hebben me een hoop kwaad gedaan. Maar ik bleef kalm in bed. Ik wilde aansterken met mijn vader sprekert', met Wright af rekenen en dan met den jongen bij jou komen. Ik had alles zoo mooi bedacht. En toen kwam vanochtend het bericht, dat de jongen weg was. Toen ben ik opgestaan, ondanks de protesten van die goede mrs. Lowndes. Ik ben dadelijk naar mijn vader gegaan. Mabin luisterde met open mond. Straks heb ik je te kennen gegeven, dat ik er liever niet over sprak; maar nu mag je het wel weten. Ja, ik ben naar mijn vader toegegaan. Arme, goede ziel! Hij wist niet ®®ns' wat iedereen in huis ,wisi: dat ik leefde onder zijn eigen dak was. Hij v'_e' bijna in onmacht van schrik. Toen heb ik hem in het kort vertelt, wat er te vertellen was, want voor een lange uiteenzetting was er geen tijd. We waren allebei even erg onder den indruk van de verdwijning van den jongen. Dat moet ik tot zijn eer zeggen. En.... hebt u Wright gezien? Ciprian stond langzaam op, zijn gezicht was nog oleeker dan daarnet. Ja, zei hij schor. Ik heb hem ge zien. En wat heb je gedaan? Ik kwam hem tegen, buiten op het terras, met zijn zuster, met die aanfluiting van al wat vrouw is. Zijn stem daalde nog meer en Mabin kreeg een bang vermoeden, dat er een vreeselijke onthulling komen zou. Ik gelooi dat het beter is je alles maar te vertellen. Trek het je maar niet aan. Wat is er gebeurd? hijgde het meisje. Zeg het toch. Zijn oogen gloeiden, Jij die meer weet dan de anderen, zult het mij vergeven. Ik pakte hem bij de keel, zóó..,. en Ciprian deed alsof hij zijn belager vasthield en of hij hem weer in levenden lijve voor zich had, zoo zwaar en hijgend ging zijn adem, en slingerde hem, de hemel mag weten waar jk de kracht vandaan haalde, want ik kon eerst nauwelijks voortkruipen,-ik slingerde hem achter over over de balustrade en hij kwam op de steenen tegels bij de stoep te land. Er hing een drukkende stilte in de kamer. En wat toen, fluisterde ze ademloos. Hij lag doodstil. En ik ben wegge gaan. Regelrecht hier naar toe. Mabin was opgesprongen en staarde hem jn doodsangst aan. Maar Wright, in hemelsnaam, wat is er met hem gebeurd? Hij schudde het hoofd en antwoordde fluisterend: Ik had het je liever willen besparen. Maar je wilt het weten, welnu, luister. Hij lag doodstil, heb ik je daarnet gezegd. Ik heb hem gedood. Mabin stiet een gesmoorden kreet uit en deinsde huiverend terug. HOOFDSTUK XXIII. Het verloren schaap is terecht. Er was een korte stilte. Ciprian kneep krampachtig Mabin's hand in de zijne. Hoewel het meisje verslagen was door de tragische bekentenis, was ze, na al de schokkende dingen die ze de laatste weken beleefd had, er toch niet zóó door aangegrepen als onder normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Na een paar minuten kreeg ze haar zelfbeheersching weer terug. Het zal wel in orde komen; daar zal Lord Moorhamplon toch wel voor zorgen. Ik ben bang, dat hij daarin niet sla gen zal. Mijn vader is de eerste om een schandaal te voorkomen, maar in dit geval zal hij dat niet kunnen. Het gebeurde niet in een uithoek, niet in een stil kantoor in de City, zei hij schamper, maar er wa ren verschillende menschen bii. Zijn vrouw, Dalmaine en een paar bedienden. In een oogenblik was er een heel troepje men schen bij elkaar en was er een groote verwarring. Mijn vader deed zijn best om er een einde aan te maken,gaf last om hem naar binnen te dragen en een dokter te halen. Mijn vader zei tegen iedereen, dat het een ongeluk was, een vreeselijk ongeluk en dat ik niet bedoeld had om Wright ernstig kwaad te doen. Ik moest door mijn .ziekte het hoofd zijn kwijtge raakt! Mijn vader had niet heelemaal on gelijk; ik was zeker niet van plan om hem te vermoorden. Maar toen ik hem zag grijnzen en mij spottend aankijken om mijn wanhoop, omdat mijn jongen weg was, was ik mezelf geen baas meer, Ik wist niet meer wat ik deed. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10