Binnenlandsch Nieuws Bij Boalsctaten slo'ii, geen PUROL vergeten. ZT AT EN-GENER A AL. Tweede Kamer. Jehandeling der Staats begrooting 1928. De begrooting der Staats mijnen in 1928. Mgr. L. Schioppa teruggekeerd. De rijksweg LeidenUtrecht. De begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Wat kosten de maatregelen 'n het belang der werhloozen? DE PROVISIES BIJ GEMEEN- TELIJKE GASBEDRIJVEN Een vergelijking met andere gevallen uit de practijh. Een mooie opdracht. De zoogenaamde losse precario's". De corruptie. Damesbediening in autobussen. Raden van beroep voor de directe belastingen. Het speet hem, dat 't niet al veel eerder gebeurd was. Burgemeester-secretaris van Voerendaal. Een onderscheiding voor Dr. M. van Vollenhoven. Hilversum krijgt een nieuw raadhuis. SOCIAAL LEVEN. De R.K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. LUCHTVERKEER. Zij vonden in de bergen den dood. Ze sprongen op te geringe hoogte af. Een deel van den luchtweg NederlandIndië. Nog steeds liefhebbers voor een ParijsNew York- Waaghalzerij. In de gisteren onder voorzitterschap van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck gehou den vergadering der rweedeKamer werd voortgegaan met de behandeling der be grooting van A beid, Handel en Nijverheid. De heer v. d. BERGH (S. D. A. P.) bc* sp eekt de a'gemeene voorwaarden voor woningbouw met Rijkssteun en financieeli paragraaf van de woningwet. De circulaire, die inzake de a gemeene voorwaarde van den minister is uitgegaan, acht spr. van groot belang. Sp-, meent, dat het de plicht der regee ring is, het won'ngpeil te verhoogen in p aats van te verlegen. Wat de vereengings- bouw bet-eft, hebben vlen de meening, dat de vereeniging ten doode zijn opgeschre ven, daar de regeering zulke strenge eischen stelt, dat zij er niet aan kunnen denken, voorschotten aan te vragen. Indien de minister niet toezegt een ruime toeken ning van voorschotten, zal spr. een motie ndienen. Mevr. DE VRIES-BRUINS (S. D. A. P.) vraagt de beide adressen, die zijn ingeko men betreffende de kwestie der tandtech- nici, op een rustiger moment te behande en en niet bij de behandeling der Staatobe- ting. Sp-. wij-t voorts op den verkoop a's menschdijk voedsel van verdunde karne melk, die h. i. alleen voor veevoeder ge schikt is en bepleit een a'gemeene regeling voor het gemeeslVndg schooltoezicht. Betreffende de vaccinatiekwestie vraagt sp-eektser, wat de minister denkt te doen, indien zijn ontwerp betreffende schorsing van den vaccinatiedw.ang niet wordt aan genomen. De heer VAN AALTEN (V. D1 sluit zich ten aanzien van de woningpolitiek geheel aan bij den heer van den Bergh. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) dient de vo'gende motie in. De Kamer, van oordeel, dat een regeling van de huren der z.g. Woningwet-woningen op den grondslag der werkelijke markt waarde door af- en bijschrijving op de strch- tingskosten of door verdere doelmatige mid delen van regeeringswege ter hand behoort te worden genomen, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer ENGELS (R. K.) dringt er op aan, dat aan woningbouwverenigingen meer voorschotten worden verleend, waar het particulier initiatief te kort schiet. In tegen stelling met den heer van den Berg is spr. echter van meening, dat, ook al keert de Minister niet terug op den weg, dien hij ingeslagen heeft, er voor de woningbouw verenigingen toch een belangrijke taak blijft, vooral in de kleine steden. De heer STAALMAN (V. B.) betoogt, dat hij reeds het vorige iaar de noodz-kek'k- heid betoogde van herziening van de lijst C, bedoeld in artikel 30 van de wet op de artsenijbereidkunst van 1865. Daarin zijn een aantal artikelen genoemd, die de dro gist niet mag verkoopen beneden een zekere hoeveelheid. Het, is een volksbelang, dat sommige geneesmiddelen bij drogisten goedkoop verkrijgbaar zijn. Spr, bepleit een wijziging van deze lijst, waardoor alleen de receptuur aan de apothekers wordt ge laten. De heer ARTS (R. K. V. P.) bestrijdt de woningpolitiek der regeering. Hij gelooft niet, dat binnen afzienbaren tijd het parti culier bedrijf zal kunnen voorzien in arbei derwoningen, die aan voldoende eischen voldoen. Oi»k w&ningbouwvereenigingen zullen daartoe niet in staat zijn, zonder rijkssteun. De heer MARCHANT (V. D.) dringt aan op vereenvoudiging van keurdiensten. Mej. GROENEWEG IS. D. A. P.) vindt het noodzakelijk, dat bij de algemeene ogt leiding voor verpleegster, nog een afdee- ling voor kraamverpleging wordt oogeno men, waardoor de zekerheid, dat de kraam- verzorsters voldoende geoefend zijn als zij in de vrije verpleging komen, grooter wordt. Voorts bepleit zij een afdoende regeling van de positie der leerling-verpleegsters. Mevr. BAKKER—NORT (V. D.) sluit zich aan bij" mei. Groeneweg. Mej. KATZ (C. H.) vestigt er de aan dacht er op, dat het heelemaal niet waar is, dat de regeering een star standpunt inneemt ten opzichte van den woningbouw. Zij laat den woningbouw niet geheel over aan particulieren, maar meent, dat deze moeten voorgaan. De circulaires zijn soeoel ongesteld en maken soepelheid mogelijk. Men moet den bouwvereenigingen leeren meer op eigen beenen te staan. Behalve voor een sociaal doel of bij noodzaak mag de regeering niet steunen. De heer DROP fS.D A.P.) bespreekt de opheffing der hn'ircommissies. De heer J. TER LAAN fS.D.A.P.) be spreekt de vraag, in welk temno krotwo ningen moeter word-n opgeruimd. Vervolgens behandelt spr. nogmaals de opheffing van de Huurwetten, waarover hü destijds vragen tot den minister richtte De mimVer antwoordde toen, dat hij e"" groot aantal advier~n had ontvangen, wel ke tegen de ooheffing pleiten. Desondanks heeft de minister de opheffing dier wetten doorgezet. De heer LEENSTRA (A.-R.) wenscht dat de regeerintf ten aanzien van de door mevr. De VriesBruins ter sprake ge brachte karnemelkkwcstie overleg pleegde met de fabrikanten. De heer SCHOUTEN fA.R.l betoogt te genover den heer van den Bcrgh, dat de regeering volkomen het recht heeft, voor waarden te stellen voor den door haar bij woningbouw fe verleunen steun. De heer DROOGT EEVER FORTTTYN fV. Bvereenigt zich met den grondslag van de motie-Van den Bergh om de uitvoering v,a>n art. 8 der Woningwet weder op te vatten als in de Jaren 1901 en volgende tot 191-f- Spr. ia voorstander van particulieren woningbouw, ma,ar hii zou het te ver gaan de achten, indien de regeering alleen steun de of ingreep, wanneer die woningbouw achterwege blifft. De heer L. DE VISSER (Comm.) sluit zich aan bü degenen, die de opheffing van dc huurwetten veroordeelen. Spr. zal zijn steun aan de motie-Van den Bergh geven, in de hoop. dat deze zal wor den aangenomen en daardoor althans iels zal worden bereikt. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) vraagt den minister, of er ^enige kanj be_ staat, dat de Memorie van Antwoord in zake de Riolenwet spoedig verschónt. In ziin antwoord constateert de MINI.- TER VAN ARBEID. HANDEL en NIJVER HEID. de heer SLOTEMAKER DE BRUI NE. dat het voornaamste deel van de ge houden redevoeringen liep over de uitvoe ring der Woningwet. Hij meent, dat men deze zaak in breed verband moet bezien. Thans keert langzamerhand de toestand terug, waarbij weer gedaan kan worden wat in de periode 1901'14 werd verlangd. De vraag ol van overheidswege een huur- fccslag zou moeten worden gegeven aan valide arbeiders, beantwoordt spr. ontken nend- De toegezegde motie-Van den Bergh komt spr. overbodig voor. Toepassing van de Woningwet is niet slechts een zaak van het Departement van Arbeid, maar ook van dat van Financien. Wat de intrekking van de Huurwetten aangaat, he haalt spr., dat deze wetten zelve bepaalden, dat haar intrekking dien de te geschieden een ha f iaar, nadat de buitengewone omstandigheden terz- ke had den opgehouden te bestaan. Het enkele feit, dat verhoogingen zijn ingclreden, be wijst niets tegen haar intrekking want de huurwetten waren niet gemaakt om huur- verhooging maar om onredelijke huuver- hooging tegen te gaan. Den heer Duymaer van Twist antwoordt spr., dal de kwestie der waterverontreini ging r.og in onderzoek is. Betreffende het schoolartsen-instituut zal spr. overleg plegen met zijo ambtge noot. Wat de wet op de besmette'ijke ziekten aangaat, zegt spr., dat de omstandigheden zijn ve-anderd en dat hij óók, wanneer het vaccinatie-wetje wordt verworpen Diet zal afzien van de wijziging der wet op de besmettelijke ziekten. Inzake den verkoop van verdunde kar nemelk, hoopt spr, dat de mart egelen in het Melkbesluit vo'doende zijn om bedrog te kceren. Zoo dit niet het geval mocht ken, dan zal spr. andere maatregelen be rrmen. Ten opzichte van den verkoop van ge neesmiddelen door drogisten is spr. bereid den Gezondheidsraad te hooren. Hierna dient de heer v. d. Bergh zijn aan gekondigde motie in, luidende aldus: „De Kamer, overwegende dat ter ver- ooging van het zedelijk en maatschappelijk peil der bevolking verdere verbetering der vo'kshuisvesting dringend vereischt is, dat. met het oog hierop naast den bouw door particulieren de bouw van woningen op den grondslag der financiee'e paragrafen van de Woningwet, met name door woning- bouwvereenigingen, krachtig dient te wo"- den voortgezet, noodigt de regeering uit, par. 8 van de Woningwet uit te voeren op overeenkom stige wijze als in de laatste jaren vóór de oo logscrisis het geval was. gaat over tot de orde van den dag." Hierover zal heden bij den aanvang der vergadering gestemd worden. Vervo'gens wordt de 5e afdeeling der begrooting goedgekeurd, waarna de verga dering tot hedenmiddag 1 uur verdaagd wordt. Hef voorloopig verslag fs verschenen. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van uitgave van de staatsmijnen in Limburg voor het dienstjaar 1928 en aan wijzing van de middelen tot dekking van die uitgaven. Verscheidene leden zouden het op prijs stellen, indien de Minister zijfi inzich ten wilde uiteenzetten omtrent de positie op de kolenmarkt en de verwachting te dien aanzien voor de naaste toekomst. Het werd algemeen bekend geacht, dat van in ternationaal standpunt bezien de uitkomsten van het mijnbedrijf verre van gunstig zijn. Deze leden oordeelden internationaal over leg voor de vestiging van de bedrijven nood zakelijk. Sommig leden betoogden, dat voor den Staat de tijd is gekomen om zich terug te trekken van takken van dienst, die de schat kist bezwaren en evengoed aan particulieren zouden kunnen worden overgelaten, zooals vooral de staatsmijnen, Tegen de bestaande bescherming van het mijnbedrijf hadden zij vooral bezwaar, omdat zij de bedrijfsresul- taten toch van de staatsmijnen flatteert ten koste van andere staatsdiensten De staats mijnen behooren zonder dergelijke indirecte subsidieering te worden geëxploiteerd, want slechts dan leeren de bedrijfsresultaten of de onderneming al dan niet rendeert. De hier aan het woord zijnde leden zou den gaarne weten, welke economische voor deden deze bescherming wettigen. Als een bezwaar tegen deze bevoorrech ting van de staatsmijnen ten nadeele van andere takken van rijksdienst, werd ook ge noemd, dat de staatsmijnen daardoor in staat worden gesteld tot een voor den vrijen kolenhandel zeer nadctilge concurrentie, die de staatsmijnen, naar men meende te weten, niet beperken tot den t.-ndel in eigen pro ducten. Zij zouden ook buitenlandsche kolen, voor den détailverkoop bestemd, importee ren. Andere leden waren van oordeel, dat er voor een zich terugtrekken van den staat uit de steenkolenmijnbouw geen gegronde redenen zijn aan te voeren, doch dat, in tegendeel, de argumenten, welke in 1901 tot staatsmijnbouw deden besluiten, ook thans nog onverzwakt gelden Deze leden waren van oordeel, dat ernstig dient te worden over wogen, ol onmiddelli'k aan de Maas, in de Maasveld^n, niet een nieuwe zetel van het staatsmijnbedrijf moet worden gevestigd. Gaarne zouden deze leden h'erover het oor deel van den Minister vernemen. Zijn Exc. Mgr. L. Schioppa is, naar de „Msb." meldt, van zijn reis naar Kowno weder te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft de leid'rg van de internuntialuur weder op z.ch genomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft besloten, een adres te richten tot den minister van Wa terstaat inzake het Rijkswegenplan. Daarin wordt o.m. gezegd: Als algemeen principe is zeer terecht aangenomen, dat bebouwde kommen zoo veel mogelijk gemeden moeten worden. Ten aanzien van den weg LeidenUtrecht is echter, althans v/at het district Rijnland be treft, daarvan afgeweken. In het bijzonder te Alphen aan den Rijn zal het volgen wan het bestaande tracé, behalve de algemeene bezwaren, nog zeer specifieke moeilijkhe den opleveren. Het komt de Kamer voor, dat een ingrij pende wijziging in het tracé onvermijdelijk zal zijn en dat getracht zal moeten worden om de te groote bocht te Alphen a. d. Rijn j af te snijden door b.v. vanaf een Dunt lus- schen de grens van de gemeente Alphen aan den Rijn met Hazerswoude en Randwijk een nieuw tracé te maken, dat uitkomt bij de brug bij de Spoorweghaven, om zoodoende zooveel mogelijk achter de bebouwde kom om naderhand op den bestaanden weg te komen. Verschenen is de memorie van antwoord. Thans is verschenen de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van de Posterijen, Telegrafie en Telefon e vcor 1928. liet was den minister een voldoening, dat de vooruitgang van het bedrijf ook de aandacht der Kamer had getroffen. Het briefport. De verlaging van het binnenlandsch brief port heeft op het ve:l:eer een gunst gen invloed gehad. De omvang, dien het ver keer vóór de inveering van deze tariefs verlaging had, deed voor de ir.kcms .postin een vermindering van ontvangslen verwach ten van rond 290.CC0 per maand. De n- vlocd van de op 1 October 1926 ingevoe.de tariefsverlaging kan voor de vermelde in- komstpost~n worden gesteld op 150.000 per maand. De ontvangsten der Posterijen over Jul', Augustus, September en October 1927, geven, wat die irkomstposten betreft, in vergelijking met d e over de ove een- kon-stige maanden van 1°26 oen verminde ring te zien van rond resp. 212,000, 216.000, 50.000 en 96 000. De voornemens omt.ent verdere tariefs verlaging hebben neg niet n alle opz'chlen een vasten vorm aangenomen. Ii. overwe ging is o.m. een portvorl-1 ging voor de ge- d ukte stukken en wederinvoering van e~u afzonderlijk, verlaagd tarief als in het V.V. bedoeld, voor locale br even en briefkaar ten. Wederinvoering van het 5-cents port voor brieven ook in het algemeen bir.nenla_dsch verkeer is om financ eele redenen voors hands nog niet mogelijk, zulks te m'nder omdat met dien maatregel zou dienen ge paard te gaan een verlaging van het brief- kaartport. De minister zet uiteen, dat ook voor het meer naburige verkeer de d'ensten vr.n de telegrafie niet kunnen worden gemist. De telefoontarieven. De min'ster is er op bedacht zoo spoe dig als dit kan alh telefoon-tarieven, dus die geldende zoowel voor ret locale het interlocale als het internationale telefoon verkeer te herzien, ten einde de deelne ming aan het verkeer aan te wakkeren. In dit verband vermeldt de m nister met voldoening, dat als gevolg van overleg met de betrokken administraties met ingang van t Dec. de taksen voor de gesprekken van Nederland met de 3 Engelsche zónen met 1 25 zijn verlaagd, een verlag ng van 20 pet. Omtrent verlaging van het tarief :n het verkeer met België wordt een voorstel van de Belgische administratie ingewacht Een verlag'ng van deze tarieven zal ook leiden tot verlaging der tarieven met Frankrijk. Het ligt niet in het voornemen om de bestaande klein» kantoren in kle'nere ge meenten in agentschappen om te zetten. Personeel. Nu een technische herziening van het be zoldigingsbesluit wordt voorbereid, acht de minister 't niet doelmatig op salaris-quaes- ties, als in het Voorl. Verslag bedoelt, thans diep in te gaan. Öm het hoofd te bieden aan de extra- drukte tijdens Je Olympische Spelen, zal in het Stadion een tijdelijk wijkkantoor voor den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst wor den ingericht. Het denkbeeld, om de telegraaf en tele foontarieven op Zondag te verhoogen, kan de minister niet tot het zijne maken. Luchtpost, Inderdaad is op de begrooting voor een snelle postverbinding met Indië niets uitge trokken; in verband met de noodige voorbe reidingen zal de instelling van een luchtver- binding in 1928 vermoedelijk nog niet kun nen geschieden. Echter is op deze begroo ting in art. 9 wel in het algemeen vergoe- ding aan luchtvaarlijnen begrepen, waarbij 60.000 is geraamd voor diensten, welke schakels vormen in de verbinding met Indië, ook van de K. L. M, Post-chèque- en Girodienst- Of het meer aantrekkelijke, Jat in rente voor de rekeninghouders is gelegen, een zoo danige toeneming van het algemeen saldo zal te weeg brengen, dat daarmede de uit- keering van rente althans wordt aoedge- maaki, staat niet volkomen vast. Daarom wordt thans de beslissing omtrent al oi niet toekennen van rentevergoeding nog aange houden. Het Tweede Kamer-lid de heer Knotten belt, heeft aan den Minister van Binncn- landsche Zaken en Landbouw de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid aan de Tweede Kamer de noodige gegevens te verstrekken ter beoordceling, hoeveel thans jaarlijks door het Rijk en de gemeenten te zamen wordt uitgegeven aan de maa'regelen, die zij treffen in het belang der werk'oozen, en zulks op de wijze, waarop de toenmalige Minister van Binnenlrndsche Zaken op de desbetreffende vragen van den heer H. Colijn op 12 April en 6 Juli 1923 inlichtin gen heeft verstrekt? De zwakke broeders. Van het Theater des Westens, te Keulen, heeft de firma Standaart te Schiedam, op dracht ontvangen tot het leveren van een electrisch orkestorgel. Deze opdracht werd verleend na vergelij king met de meest vooraanstaande Duitscne en Amerikaansche fabrieken. Het Tweede Kamer-l'd, de heer Varf oen Bergh, heeft aan den Minister van Binnen- landschesche Zaken <W Landbouw de vol gende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het arrest van den H. R. van 2 November, waardoor is komen vast te s'aan, dat ge- roeenten voortaan geen retributie meer zul len kunnen heffen voor de zoogenaamde „losse precario's Is het den Minister bekend, dat dit voor verscheidene gemeenten een zeer belang rijke derving van inkomsten beteekent, welke voci de grootste geméen'ën zelfs verscheidene tonnen gouds bedraagt? Acht de Minister het niet noodzakelijk door aanvulling van de Gemeentewet het heffen van deze retributie weer mogelijk te maken? U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. In dezen tijd vol van aanklachten wegens corruptie in gemeentelijke gasbedrijven op verschillende plaatsen, is het interessant, te lezen, wat het „Weekblad" vcor oen Neder- landschen Eond van gemeente-ambtenaren schrijft, hetreliende de schuld van hen, die bij de gemeentelijke gasbedrijven r.rovi ies hebben aangenomen, en de schuld van de leveranciers, die door het aanrieden en ^even vai» provisies de zwakke broeders op het verkeerde pad hebben geleid. Ilct blad schrijft o m. al 'us: „Wij pleiten hun onschuld niet! En wij pleiten allerminst voor hen ook dezen zijn er die niet tot ce zwakke broeders be hoorden, maar die welbewust van Ciun ver trouwenspositie in den openbaren di~nst te eigen bate hebben mi~bru:k gemaakt. Zij rllen hebben zich ernstig vergrepen aan wat de hcogcte pli ht der ambtenaren meet zijn van de ambtenaren, voor wie een hoogcre moraal gelden moet, dan de gemiddelde moraal van den particulieren zakenman. Z?; hebben daarvoor straf verdiend, en zullen, voor zoover de feiten komen vast te staan, die straf ook ontvangen. Maar wij verzetten ons tegen ieder over dreven bombastisch gedoe, waardoor de feiten veel meer opgeblazen worden dan redelijk en noodig is, wij verzetten ons tegen generaliseeren, en vragen een redelijke en rechtvaardige beoordceling van ieder geval op zichzelf; wij verzetten ons tegen de voor stelling, alsof ieder, die provisie aannam, zich aan corruptie schuldig maakte, of zich liet omkoopen; wij verlangen, dat men niet de ambtenaren vercordeelend, voor hen, die de provisie aanboden en gaven, een eere plaats in ons midden openlaat. Een deel van mijn vrijen tijd, lach niet, dierbare lezer, besteed ik aan de verzorging van mijn tuin. Die tuin is maar een stads tuintje, maar ik ontvang toch ieder jaar eenige catalogi en vermeid mij er dan in, aan de hand daarvan een „bestelling" te doen, met een air, alsof ik voor die leve ranciers waarlijk nog meetel. In den cata logus van één onzer groote kweekerijen van vaste planten lees ik: „Provisie. Aan tuin bazen worden de gebruikelijke voordeelen toegekend. Van tuinbouwartikelen, als: bloemenmest, raffia, enz., wordt geen provi sie gegeven." En in den catalogus van eer der bekendste handelaren in zaden: „Provi sie. Aan tuinlieden wordt de gebruikelijke korting toegekend." En in den catalogus, waaruit ik ieder jaar eenige nieuwe rozen- soorten uitzoek: „Provisie. Tuinlieden genie ten de gebruikelijke provisie, indien zij hun adres opgeven." Wie zich de weelde kan gunnen, er een auto met chauffeur op na te houden, moet zijn beide oogen wel opzettelijk sluiten, als het hem verborgen zal blijven, dat die chauf feur provisie geniet van den aankoop van benzine, olie en banden. En zijn oogen be hoeven niet eens zoo buitengewoon helder in zijn hoofd te staan, opdat het tot hem doordring en zal, dat de adviezen, welke zijn chauffeur hem geeft, als van den aankoop van een niéuwen „wagen" sprake is, ook niet geheel en al belangeloos zijn." De schrijver haalt meer van dergelijke voorbeelden aan en volgt: „Zoo is het heele zakenleven met foóièn en provisiegeverij doortrokken. En dé door- sneezakenman begrijpt niet, wat men in dén openbaren dienst nu plotseling tegen die provisies heeft, want, zoo redeneert hij, zij worden overal elders aanvaard; iedereen weet dat, en niemand verzet zich er tegen. Wij weten, dat het laatste niet geheel juist is, maar hoezeer het de waarheid nabij komt, begrijpt men eerst recht, wanneer men van enkele personen, die inderdaad nooit provisies aannamen, hoort, hoeveel moeite het hun vaak heeft gekost, om hun stand punt zuiver te bewaren. Men staat dus op het oogenblik plotseling voor het geval, dat blijkt, dat een algemeen maatschappelijk kwaad ook in de ambtelijke kringen doordrongen is. Iets nieuws kan dit, voor wie het leven kennen, over het alge meen niet beteekenen. Ook in den publie- ken dienst treft men menschen aan van allerlei soort en dus staat het a priori vast, dat er ook in den publieken dienst menschen worden aangetroffen en te allen tijde men schen zullen zijn, die aan de verleiding, wan neer deze in eenigen vorm tot hen komt, ge-n weerstand zullen kunnen bieden. Wat op het oogenblik terecht velen heeft doen ontstellen, is niet de aanwezigheid van het kwaad, maar de omvang, dien het blijk baar heeft aangenomen. En hieraan is één gevaar verbonden. Het gevaar namelijk, dat men tot min of meer automatische vonnissen komt, tot veroordeelingen, zonder dat men zich in alle bijzonderheden van het gebeurde heeft rekenschap gegeven, zonder dat men getracht heeft, de mate van schuld en on schuld zoo nauwkeurig mogelijk te bepalen. Ook thans mogen en moeten wij den eisch handhaven, dat geen vonnis wordt gestre ken, zonder dat de betrokken personen vol ledig de gelegenheid hebben gehad om alles aan °te voeren, wat tot hun ontlasting strek ken kan, en dat eerst daarna de beslissing wordt genomen, welke door het dienstbe lang, in verband met de omstandigheden var ieder vergrijp op zich zelf, wordt geboden Wij erkennen, dat de positie eenigszins anders is voor de gemeenten, welke in hun ambtenaren-reglement een uitdrukkelijk varbod om geschenken, onverschillig in wel ken vorm deze worden aangeboden, te accepteeren, of die uitdrukkelijk onder straf bedreiging daartegen hebben gewaarschuwd Ook dé besturen van die gemeenten hebben echter den duren plicht om in ieder geval afzonderlijk naar de mogelijke aanwezigheid van verzachtende omstandigheden een onderzoek in te stellen. Aan den eisch om menschelijk te zijn en m-u-chelijk te oo-dr*- 1-n, kan men zich met het beroep op eenigen geschreven tekst riet onttrekken. En wat de justitie doen? Zal zij een Rogir.rt wage11 om krachtig op te treden te*en ben, cfic in veel geval.en de hooklschuldigen waren, de leveranciers en handelaars, door wie de provisies werden aangeboden en ge geven? Zal zij een kruistocht ondernemen 'at zuivering van c e publieke zeden en daarbij ook de machtigste combinaties niet sparen? Uit ecn^ oo^nunt van algemeen be- lang bezien, 's Uit de meest gewichtige vraag, die zich naar voren dringt. Wat hét personeel in den openbaren dienst aangaat,^ voor de Nederlandsche ambtenaren, blikt dit een droevige geschie denis. AH mededrager van het overheids gezag, heeft de ambtenaar een voorbeeld te geven van trouw aan zijn plicht en van onkreukbaarheid. En thans weten wij, dat verschillende persenen, die onder hun mede- ambtenacen een vooraan-taarde plaats in namen, daarin hebben gefaald. I aat een, ieder, hoe bescheiden ziin positie ook is, daaruit leering putten. Wij hebben, aldus besluit de schrijver, tal van malen leveran ciers aan de- kaak gesteld, die in fraaie cir culaires den ambtenaren, zekere voordeel m aanboden, indien dezen bij hen bepaalde be stellingen willen plaatsen. Soms scheen mis- Het geval te 's-Gravenhage, Naar „Hel Volk" verneemt, heeft het scheidsgerecht dezer dagen de beroepen van een drietal, in verband met de retour commissies ontsl-gen Haagsche gemeenle- an btenaren, behandeld. Ten aanzien van de beide ove rigen heeft het scheidsgerecht conform de beslissing van B. en W. handhaving van het ontslag geadviseerd. Te Sliedrecht, De gemeenteraad van Sliedrecht heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten een onderzoek in te stellen naar de gestes aan de gasfabriek aldaar. Naar gemeld wordt, had de directeur der gasfabriek te Siiedrecbt ook aangedrongen op de instelling van een dergelijke ccmmis- j sie. Een en ander gschiedde in verband met beschuldigingen, door den heer v. d Stel geuit. De firma W'lson. Naar de „Tel." verneemt, wore en bij de N"V. de Nederlandsche Gasmeterfabrieken Wilson v.h. Geo ge te 's-Graverhage reg voortdurend arbeiders ontslagen. Sedert het intreden van de crisis is het personeel met '0 man verminderd, terwijl er alleen re-ds 'eze week aan een 20-tal arbeiders ontslag is aangezegd. Fen vormmachine heeft men moeten stilzetten. In de Velpschc Ct. kwam de volgende advertentie voor: „Geldersche tram". Bij' deze Maatschappij kunnen te Dieren worden geplaatsi NETTE MEISJES van om streeks 13 jaar, om opgeleid te worden voor conductrice op de autobuslijn Zulphen- Arnhem, Slechts meisjes van onbesproken gedrag, uit een fatsoenlijk milieu, met een behoorlijke ontwikkeling en die beschikken over een aangename wijze van optreden, komen in aanmerking. Salaris 1012 per week. Sollicitaties uitsluitend schrifte lijk bij de directie te Doetinchem, waar< te vens alle inlichtingen zijn te verkrijgen". Het „Rechte Spoor" teekent hierbij aan: Nou, nou! Nette meisjes van omstreeks 18 jaar, van onbesproken gedrag, uit een fatsoenlijk mi lieu, met een behoorlijke 'ontwikkeling en een aangename wijze van optreden, voor.... 10 a 12 per week! Dat kan een gezellige boef worden op zoo'n bus met nette meisjes van omstreeks 18 jaar! Wij zouden er mee moeten lachen als het niet zoo-droevig was! 't Is eigenlijk een schandaal, dat men een autobus tracht rendabel te maken, door „nette meisjes van omstreeks 18 jaar" als „conductrice" te gebruiken! Wat zullen dergelijke kinderen flink optreden, als er wat aan de hand komt! Het eerste wat ze doen is natuurlijk huilen.... en flauw val len! Zijn er geen mannelijke krachten genoeg om als conducteur op een autobus op te treden? Of is men bij de tram een middel aan 't zoeken, dat de concurrentie tus- schen spoor, tram en autobus nog zwaarder maakt? Want gaat dit, ook uit moreel oog punt, bedenkelijk vliegertje op, da-i zullen nog wel meer autobussen aanvallige meis jes van 13 jaar vragen. Wij zullen echter probeeren om aan deze auto-damesbediening een eind te maken. Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van de wet van 19 December 1914 houdende instelling van raden van beroep voor de directe belastingen. Blijkens de memorie van toelichting is voornaamste oorzaak van de wenscheliik- heid tot wijziging de toeneming van het aantal der aan de raden van beroep on derworpen zaken. De minister van financiën is van meening, dat in die richting tweeërlei gedaan kan worden. In de ereste plaats ware de mogelijk heid te scheppen, dat bij den raad aange brachte Zaken kunnen worden afgedaan door een enkelvoudige Kamer. Verder wordt voorgesteld, de werkings sfeer van de raden van beroep in te krim pen ten aanzien van de gemeentelijke be lastingen. Het Tweede Kamerlid, de heer Schaper, heeft den Minister van Justitie en van Oorlog de volgende vragen gesteld: Zijn de ministers bereid ten spoedigste een onderzoek in te stellen of het juist, of ongeveer juist is, dat op de ?r Groningsche Arrondissemen' s-rechtbank, waar dezer dagen terecht stonden de be klaagden van een gewelddadu'en aanval op het huis van personen te Niekerk, Taelje K„ de huishoudster van Harm B„ b®.ic en aangevallenen, verklaarde: dat zij 'ev®z- geefs een beroep heeft gedaan op oen hij st nd van de marechaussee te ^Marum; dat, toen de herrie begon, en zij zich per .iets naar Marum begaf en aan den wachtmeester Toxopéus mededeelde, dat men de ruiten bij haar ingooide, deze 'en antwoord gaf: „Het spijt me, dat dit niet al veel eerder gebeurd 'is!" „Komt mijnheer nu of met! had Taetje toen gevraagd. „Da. zal ik nog wel eens zien.' luidde het antwoord; terwijl tevens de verklaring werd afgelegd, dat de marechaussee niet was gekomer? Indien dit verslag ongeveer juis. is en de marechaussée op deze wuze haar plicht mocht hebben verzuimd, willen de ministers dm maatregelen tre'ten t~fen de betm' ken marechaussees, opdat de burgers kunnen rekenen on bescherming van lijf en goed 'egen li-den, die op ®'gen gezag „rccM" willen uitoefenen en de algemeene veilig heid bedreigen? Een wethouder en vier raadsleden der Limburgsche gemeente Voerendaal bebbcn aan Ged. Staten dier provincie een 'equest gezonden, waarin zij aandringen de benoe ming vin den burgemeester tot secretaris dér gemeente niciig te verklaren, daar deze hènoeminS n'.G' in het belan* der gemeen te is en waarin zij'tevens vragen-"een onder zoek te willen instellen of déze benoeming zonder onregelmatigheden in haar werk is gegaan, meldt de „Limb. Koerier". De President der Fransche Republiek heeft dr. M. van Vollenhoven, oud-gezant van Nederland te Madrid en v.o.aende al daar, begiftigd met het grootolficierskruis van het Legioen van Eer, vanwege de groote diensten, door dr. van Vollcnhoven aan Frankrijk gedurende den oorlog bewezen. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten tot den bouw van een nieuw, raad huis. Het werk zal i eigen beheer worden uitgevoerd. De najaarsvergadering te Amsterdam, Te Amsterdam is in huize „Lydia" on der vcorzilte schap van mej Toos Post de najaarsvergadering gehouden van den R.K. Vrouwenbond in het b'sdom Haarlem. De voo zitter legde in haar openings woord er den nadruk op, dat de vergaderin gen van den Dioc. Bond n et alleen haar waarde ontleenden aan een belarg i,ke agenda, maar ook aan het herliaald-lijk contact zoeken en krijgen van de afdee- lingsbesturen onderlirg, d e over elkande s werk sprekend, ervan kunnen leeren. Uit wisseling van ideeën, waardeering van el kanders arbe d. Een hartelijk woord van welkom richtte spr. tot den nieuwen geestelijk adviseur, pastoor Jansen. Verder een woord van wel kom tot de voorzitster van den Internatio nalen R.K. Vrouwenbond mevr. Steen- berghe-Engering, die zoo vriendelijk was, op verzoek van het bestuur, te komen spreken over het werk van den intem. bond, nu in 1928 het congres in Den Haag zal worden gehouden. Vervolgens voerde mevr. Steenberghe- Engerirg 't woord en sche'ste geschiedenis en werk van den Intern. Bond. Na een darkwoord van de voorzitster werden de notulen goedgekeurd. Bij de mededeelingen en ingekomen stukken werd de mooie actie voor het feest van Christus' Kon'pgschap gememoreerd. Mededeel'ng werd gedaan van de ont slagname van mej. M. Kleipcol als be stuurslid. Op voorstel van het bestuur werd be sloten mej. Kleipool behalve een woord van dank, een souven'ertje aan te b eden, als blijk van waardeering voor al wat zij voor den bond als secretaresse zoo uitmun tend had gedaan. De beg oot'ng voor 1928 werd goedge keurd. Na-r aanleiding van geruchten om trent reorganisatie van de school van Maat- schap-elijk Werk te Amsterdam en den subsidie-post voor die school oo de be grooting, vroeg en kreeg de voorzitster in- l'chtingen van het afdeelingsbestuur Am sterdam. Hierna we-d besloten dien post wel oo de begrooting t» laten staan, doch nog riet toe te kennen. Ind en de afd. Amster dam een nieuwe aanvraag om subsidie zal inzenden, zou men de kwestie in den nieu wen vorm eerst eens rustig bekijken. Als ver'ficatie-comm'ssie werden benoemd afgevaardigden van Haarlem, Alkmaar en Zaandam. In de middagvergadering beantwoordde de geestelijk adviseur, pastoor Jansen het welkom van e presidente. Spr. hoopte den bond var.k door adviezen van dienst te kun nen ziin en gaf een tegenstelling van de beginselen der ongeloov'ge- en ch>-'st^n- vrouwenbonden. Daarna wekte hij de leden 'op voor het echt christelijke beschavings leven te ijveren. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam werd de volgende statutenwijziging aange nomen: „Besluiten, die den afdeelingen Fnancl- eele vemlicht'ngen opleggen, vereischen 2/3 van de stemmen der afdeelingen, ter diocesane vergadering aanwez'g." Het voorstel van het dag. bestuur om de bespreken* over het instituut ambtenaresse uit te stellen tot het voorjaar, nu het proef- 'aar om !s en de winterprogramma's reeds opgemaakt zijn, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Reuter seint uit Uniontown (Pennsylva- nië): Twee vliegers in een zwaar Douglas- vliegtuig, hebben in de bergen den dood ge vonden, naar men meent tengevolge van een defect aan den motor. Uit het onderzoek naar de oorzaak van het vliegongeluk op 9 November te Grim- stead, Engeland, waarbij de bestuurder en waarnemer met hun parachute uit hun stuur loos geworden vliegtuig sprongen en eerst genoemde doodviel, is, naar het „Hbld.' ver neemt, komen vast te staan, dat de bestuur der op te geringe hoogte is afgesprongen, zoodat de parachute zich slechts gedeelte lijk kon ontplooien. Door de Britrch-Indische regeering is een aanvang gemaakt met c'e grond-organisatie vrn de luchtroute van Karachi tot Calcutta. Verder heeft de Royal Air Force met het zelfde doel studiev'ucliten gemaakt tusschen Calcutta, Rangoon en Singapore. In Britsch Indië zijn reeds voorbereidingen getroffen tot het aanleggen van geoutilleerde vliegvel den te Allahabad, Benares, Gaya, Asansole, Dum-Dum (Calcutta) en Cawnpore. schien de kool het sop niet waard. Maar men bedenke, dat dergelijke kleine dingen zoo dikwijls het begin zijn van grootere. En dat men in zaken a's deze beter te scrupu leus dan te gemakkelijk kan zijn." Ondrnks slechte weersgesteldheid blijken er voor esn tocht ParijsNew York, toch r.og steeds liefhebbers te zijn. Thans wordén nog voorbereidingen voor een nonstop vlucht haar Amerika getroffen door den Amerikaanschen vlieger Jack Livingstone en den Franschen vlieger Chambort. Ze wil len in de tweede week van December van Bourget vertrekken. Volgens den Ameri kaan, is er in dit jaargetijde boven den Oceaan veel minder mist te verwachten dan in den na-zomer. De route zal leiden via Ierland en New Foundland. Mi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6