Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, ST AT EN-GEN ER A AL. Tweede Kamer. De Staatsbegrooting 1928. De tentoonstelling van Nederl. teekenstukken in Mexico. Welke nonsens men in het buitenland over Nederland slikt. Wijziging der L. O.-wet. Vergadering der Eerste Kamer. De corruptie in het gasbedrijf. Het vervroegd pensioen voor Indische ambtenaren. Malversaties bij de Metropool te 's-Gravenhage. Een vorstelijke gift. Het nieuwe ontwerp-ziektewst. De electrificatie en de ijzel. UIT ONZE OOST. De wijziging der Indische Staatsregeling. Van een kostganger en een verloren liefde. Door een autobus aangereden en gedood. Een noodlottige val. Nog laat. Ongewenscht bezoek te Spekkolzerlieide. Een knaapje van vier jaar in een varkenshok opgesloten. Twee geraffineerde dieveggen gesnapt. Waar wonen de hutjongens? Buurman Kad geen kaas gekocht. RECHTSZAKEN. De brutale brandkastdiefstal bij De Automaat" te Zwolle. KERK EN SCHOOL. Professie van 27 zusters LUCHTVERKEER. De Zuidpool-expeditie van Byrd. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren behandeld de begrooting van Financiën De heer J. TER LAAN (S.D.A.P.) wijst er op, dat het een groot nadeel zou zijn wanneer door verlaging van den gedistil leerd accijns het gebruik van sterken drank zou toenemen. Betreffende de afschaffing van den ge- siachtsaccijns zegt spr. dat dient te worden nagegaan, of de verlaging der theebelas ting niet behoort vcort te gaan. Deze on derwerpen zal spreker nader behandelen als de verlaging der inkomstenbelasting aan de orde komt. Met de herclassificatie der ge meenten ten opzichte van de personeele belasting, dient spoed gemaakt te werden De belasting op pleziervaartuigen dient te worden gehandhaafd. De perceptie kosten daarvan zijn uiterst gring en een pleziervaartuig is een luxe. De grondbelas ting drukt zeer onevenredig op de indus trieën; de heffingsgrondslag is verouderd. Uit dit onderdeel dient veel meer te kome wat dienstig kan zijn om in sociale nooden te voorzien of de indirecte belastingen te verladen» De°hcer VAN BRAAMBEEK (S.DA.P.) bepleit maatregelen voor de oud-gepensi- onneerden De heer EBELS (V. D.) bespreekt de toe passing van de landarbeiderswet. Hij acht het standpunt, dat de Minister in zijn laatste circulaire heeft ingenomen, nogal aanvecht- ^De heer FLESKENS (R. K.*! behandelt de bc'asting-inning. liet is een dure plicht de- ambtenaren achter belasting-ontduiking te komen, maar zij gaan in hun ijver wel eens veel te ver, middelen toepassend, die niet toelaatbaar zijn. Voorts dringt spr. aan op een billijke rege ling voor de ambtenaren van geannexeerde gemeenten. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) sluit zich aan bij den heer Fleskcns ten aanzien van de ambtenaren der geannexeerde ge meenten en wenscht gelijkstelling van de oude met de nieuwe pensioenen. Ook spr. steunt de motie-Oud en dient zelf een motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd de pensioenen der oud-gepen- sionneerden en hun weduwen en weezen te herzien en de weduv/cn van vóór 1909 ge- pensionneerden alsnog in de wet op te ne men. Dc heer BRAAT (P. B.) zegt het betoog voor verhooging der pensioenen niet te kun- nen steunen. De heer LEENSTRA (A. R.) vraagt nadere inlichtingen over het standpunt van den Mi nister ten opzichte van het vrijstellen van coöperatieve vereenigingen van registratie recht. De heer LANGMAN (C.H.) zegt te hopen, dat de Minister zich niet zal laten ompra ten tot het standpunt, dat de tijd gekomen is om den accijns op gedistilleerd te ver logen. Spr. gelooft niet, dat de toeneming van fraude uitsluitend een gevolg is van den hooien accijns. Ook bij andere artikelen heeft fraude plaats. Ten aanzien van de kwestie der oud-ge- pensionneerden vraagt spr. of het niet mo- gtli:k is, dat de weistandsgrens verhoogd wcirdt, b.v. tot 2000, zoodat er dan meer m-nschen van de regeling orofiteeren. De heer STAALMAN (V.B.) vraagt gelijk stelling van koffiehuizen en restaurants met winkels ten aanzien van de personeele be lasting. Wat den gedistilleerd-accijns aan gaat, meent spr., dat de aantrekkelijkheid voor het smokkelen verhoogd wordt dooi den hoogen accijns. Het binnensmokkelen zou alleen voorko men kunnen worden als het heele leger ge mobiliseerd werd en de' g-ens met prikkel draad zou worden afgezet. Wil men dit niet, dan is maar één middel om de fraude tegen te gaan en dit is: accünsverlaging. De toestand, die nu bestaat, is een schande voor het land. De heer WINTERMANS (R.K.l vindt groote bezwaren te-ien een algemeene ver- hoog'n-g van dc oude pensioenen. Er wordt reeds één en ander gedaan. Waar steun noodig is, moet Hll'ijk gesteund worden. De heer ARTS (R.K.V.P.) zegt, de voor keur te geven aan verlaging van de' indi recte belastingen boven verlaging van de inkomstenbelasting. De heer VAN GTJN (V.B.) vindt de hou ding van de regeering ten onzichte van de oude pensioenen zeer verklaarbaar. De oud-gepensionneerden hebben een lijfrente gekregen Een verdere publiekrechtelrï'f band tusschen hen en den Staat bestaat er niet. De heer STJRING (R.K.) wijst er op, dat men in drankbestrijderskringen niet zoo af- Swijzend staat te'enovcr verlaging van der accijns op gedistilleerd a's c'e heer Lang- man deed voorkomen. In die kringen^ is rooit aangedrongen op een hoogen accijns. De smokkelhandel levert veelal een Pr°" duet, dat zeer schadelijk is voor de gezond heid. Het gébruik is niet zoozeer toegeno men, maar het alcoholisme is naar meei verscholen boeken verplaatst, wat ten na- deele van de drankbestrijding strekt. De verlaging moet echter juist zoo ver gaan, dat de smokkelhandel wordt tegengegaan. Spr. dringt aan op een interdepartementale com; missie. De heer L. DE VISSER (C.P.) betoogt, dat er bij de massa groote ontevredenheid be staat over de belastingpolitiek, die de indi recte belastingen in tact houdt, en maar de directe verlaagt. Er is echter geen artikel, of er is belasting op gelegd. De heer J. J. C. v. DIJK (A.R.) bestrijdt de motie-Oud betreffende de oud-gepension- neerden. De heer JOEKES (V. D. bestrijdt den .heer van Gijn. De regeering heeft bij herha ling getoond, dat zij weinig besef heeft van hetgeen den cud-gepensionneeroen toekomt. De Kamer moet haar dus op haar plicht wijzen. In zijn antwoord wijst de minister van financiën er op, dat de herclassificatie van gemeenten ten opzichte van de personeele belasting alleen mogelijk is op basis van de reëele huurwaarde. In Juni van het volgend iaar worden de voorstellen dienaangaande ir gewacht, zoodat op 1 Januari 1929 de her- cla isificatie ^in werking kan treden. Betreffende de landarbeiderswet wijst spr. er op, dat de gemeenta niet meer dan IC pet. mag vragen, als blijkt, dat een hoogere bijdrage redelijkerwijs niet gevergd kan worden. >raen. Spr. zal niet diep ingaan op afschaffing van den geslacht-accijns, omdat de betref fende motie nu niet wordt behandeld Echter moet sp-cker opmerken, dat de Kamer niet kan kiezen tusschen die afschnffirrt en verlaging van de inkomstenbelasting. De regeenng stelt voor verlaging van de inkomstsnfceiast ng; wordt die niet aangenomen, dan heeft spr. nog een arder plan, dat z.i. moet gaan koven a - scbaffing van den geslachtaccijns. Lot een bedrag va,n 80 millioen heeft spr. reeds be slag gelegd voor nieuwe uitgaven en be lastingverlaging. De kwestie der drankbestrijding heeft spr. tot nu toe doen afzien van verlaging van den gedistilleerd-accijns. In drankbe strijderskringen is de meening nu eenigszins gewijzigd, naar het schijnt. Spr. voelt er wel iets voor, een commissie te benoemen, om hierover op korten termijn te rappor teeren. Spr. gelooft niet, dat, als de mofie-Oud werd uitgevoerd, de kwestie der oud-ge- pensionneerden definitief uit zou zijn. Er zijn op dit oogenblik reeds honderden ge vallen, waarin 210 pet. wordt betaaldl De regeering zal dus de motie nooit kunnen uitvoeren.Sommigen hebben den toeslag niet noodig, anderen zouden er niet genoeg aan 'hebben. Op de in 1926 tot stand ge komen beslissing der wetgevende macht moet nu niet meer worden teruggekomen. Er is een tarief, dat zeer verschillend is naar de plaats en de samenstelling van het gezin. Dat er geen normen zijn, moet dus wor den ontkend. Naar verbeteringen binnen het ressort der stichting kan worden ge streefd. Na re- en durliek wordt de vergadering tot Dinsdagmiddag half twee verdaagd. Dan zal over de moties gestemd worden. Vragen van het Tweede Kamerlid Bulten, Het Tweede Kamerlid Bulten heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vo'gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid mede te deelen of, op we'ke wijze en tot wie van hem een verzoek is uitgegaan, opdat door hoofden van lagere schplen ook bij het Katholiek bijzonder lager onderwijs, teekeningen der leeiingen zouden worden afgestaan ten dienste van een in het vo'gend jaar in Mexico door de Overheid te org?niseeren tentoonsle'ling van werkstukken op het teekeronderwijs betrekking hebbend? 2. Is het denmiohte- bekend, dat ten dezen op verschil'ende wijze gehandeld is cn dat in de derde Hoofdinspectie voor het 'ager onderwijs in' desbetreffende circulai res we'd medegeo'ec'd, dat het verzoek ge daan werd ten behoeve van bovenbedoelde tentoonstel ing in Mexico, mrar dat in de tweede Hoofdinspectie geen mededee'ing van het ware doel werd gedaan? 3. Is de Minister bereid te bevo-deren, dat door Katholieke schoo'hoofden in de Tweede Hoofdinspectie ingezonden tee- kenwerkstu! ken zonder meer aan hen wor den teruggezonden? Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet van 16 Febr. 1923 tot wijziging der L.O.-wet 1920. Ter toelichting van dit ontwerp, word! opgemerkt dat het, in afwachting van de voorstellen, die gedaan zullen worden door de Staaiscommissie-Rutgers die tot opdracht heeft een weg te zoeken, waarlangs zonder antasting van de beginselen der pacificatie bezuiniging op de inrichting van het onder wijs kan worden aangebracht gewenscht is, dat geen wijziging intrede in den bestaan- den rechtstoestand te dezer zake. Voorge steld wordt daarom den termijn van paragr. II met cén jaar te verlengen. Na de avondvergadering op Dinsdag 13 Dec. a.s. komt de Eerste Kamer weder in openbare vergadering bijeen Woensdag 14 Dec, des ochtends 11 uur, ter behandeling van verschillende wetsontwwaar onder dat tot nadere regeling van de ccl- lectieve arbeidsovereenkomst, tot instel ling van een Postraad, tot wijziging van de Landarbeiderswet en het Haringwetje. Het voornemen bestaat na deze open bare vergadering, welke zoo noodig Don derdag 13 December wordt voortgezet, in e afdeelingen te onderzoeken de Hoofd stukken I (Huis der Koningen), Vila (Nat. Schuld) en XII (Onvoorziene uitgavenl als mede de wet op de middelen en verschil lende kleinere wetsontwerpen- Oosterhout. Te Oosterhout (N.Br.) is in een openbare zitting van den gemeenteraad de gasdirec- teur gehcord met het oog op de mogelijke malversaties aan de gasfabriek aldaar. Deze ambtenaar deelde mede, dat bij den nieuwbouw der fabriek hem door de firma 30.000 aangeboden was. Hij had echter geweigerd deze gift te accepteeren. Wassenaar. In de gemeenteraadsvergadering van Wassenaar is uitvoerig van gedachten ge wisseld over het antwoord van B. en W. uitgebracht op de beschuldiging van de commissie van onderzcek naar de onregel- matigheden bij 't gasbedrijf dat zij B. en W. mede verantwoordelijk achtten voor het geen gebeurd was. Twee leden der commis sie. de heeren Drop (Lib.) en van Leeuwen (R.K.) namen hunne beschuldiging terug. De heer "Content (S.D.A.P.) handhaafde haar. Op voorstel van den heer Prins (R.K.) werd een motie aangencmen, waarin de Raad als^ zijn meening uitspreekt, dat B. en W. geen schuld treft. De gemeenteraad van Ede heeft, naar dc ,,Msb." verneemt, zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de hande'ingen van den heer Noo-man, als directeur der gasfabriek, doch ook zijn buitengewone verdiensten, aan de gemeente Ede bewezen, naar voren Gebracht en ten slotte met 118 stemmen bes'oten het gevraagde onts'ag te verlee- nen, overeenkomstig zijn ve~zoek. en over eenkomstig het voorstel van B. en W. Het Tweede Kamer'id van den Heuvel Heeft aan den M'nister van Ko'oniën de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat voor de Indische ambtenaren cn Gouvernementsonderwijze-s met ingang van 1 Januari 1927 een rege'ing voor vervroegd pensioen in we-king is ge l-eden, we ke niet geldt voor de onder wijzers aan particuliere ol vereenigings- scho'en? 2. Ls de Minister niet van oordeel, dat zu'k een ongelijkheid ongemotiveerd is, omdat deze ouderwijzers deze'(de pen sioenpremie betalen? 3. Is de Minister bereid om te bevor deren, dat zoo spoedig rooge'ijk in dit op zicht ge'ijkste ling wordt verkregen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1927? Naar aan'eiding van de toestanden bij de ..Metropool" de volksgaa keuken te 's Gravenhage. we'ke zooa's bekend, reeds tot gevolg hebben gehad. d"t vijf van de negen bestuursleden zi'n afgebe den, dee't het Corr. Btw. mede, dat een dei afgebeden bcstuurde-s bij den Officie- van Justitie een ranklarht heeft ingediend we gens malversaties. Deze karht is niet ge richt tot eenig persoon, maar zij beoogt aan de hand van een conc-eet feit een justitieel nr.de-zoek te ve-ferib-n naar de toestan den bij de ..Metropool". H. M. de Koningin heeft een belangrnke gift doen toekomen aan 't bestuur van den Ned. Bond in Duitschland, ten behoeve van de kinderen der talrüke Nederlandsche vereenigingen in Duitschland. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een brochure deen samenstellen over het lieuwe ontwerp ziektewet. In dit geschrbt vordt een beschrijvend overzicht gegeven van den inhoud der voorgestelde wettelijke regeling met volledigen afdruk van den tekst der nieuwe wet, zooals deze zal lui den nadat in de Ziektewet 1913 van mi nister Talma zullen zijn aangebracht cte verschillende aanwijzingen en aanvulnigen, thans door minister Sotemaker de Bruine voorgesteH bij zijn wetsontwerp. Een dergelijk beschrijvend overzicht be- staat nog niet. De memorie van toelichting van het nieuwe wetsontwerp bepaalt er zich immers toe de verschillende voorge stelde wijzigingen te verklaren, doch laat onbesproken de beteekenis van de ver schillende voorschriften van de Ziektewet 1913, welke gehandhaafd blijven. De proeven, die de Ned. Spoorwegen nemen om in het vervolg storingen, ten ge volde van ijzel op het elcctrisch net te voorkomen, veikeeren thans, naar de ,,Tel. verneemt, in een meer gevorderd stadium De met krabbers genomen proefnemingen zijn mislukt. Ir. van Loenen Martinet, hoofd ingenieur der e'ectrische tractie, deelde made, dat ook nog proeven zullen worden genomen met krabbers van een andere constructie. De kans, dat deze in de practijk zullen worden gebruikt, schijnt echter niet grcot te zijn. Het meest waar schijnlijk wo'dt geacht, dat zal worden overgegaan tot verwarming dar draden. Zooa's is medegedeeld, ligt het in de bedoeling zulks te bewerkste Jigsn dooi middel van de onderstations Dit kan ge schieden zonder dat de treinen'oop daar door verbaging of schade ondervindt. In deze richting zullen de proeven dan ook wel worden voortgezet. Het schriftelijk antwoord der regeering aan den Volksraad, Aneta seint uit Batavia! In de Memorie van Antwoord op het Af- declingsverslag óver het ontwerp tot wij ziging van de Staatsregeling, zegt de Re geering, dat zij de ernstige, openhartige en volledige behandeling van bet ontwerp in de afdeellngen gewaardeerd heeft en zij vertrouwt, dat een rec.prociatie een juis tere waarcfeerig van het ontwerp door een groot deel van de Nederlandsche gemeen schap in Ned. Indië teweeg zal brengen. De Regeering ziet het practisch nut van een splitsing van het ontwerp iet in. De Minister en de Gouverneur-Generaal mee- nen, nu een felle economische crisis Indië geteisterd heeft en buitenlandsche invloe den Indië besluipen, te moeten heenstap pen over het bezwjiar dat de wetgevende macht over de aanhangige kwestie juist beslist heeft. De Gouverneur-Generaal is na zijn aan komst in Indië versterkt in het inz'cht, dat de wijzigig urgent is, toen hii bemerkte, uit verschillende bronnen en adviezen, dat de inzichten van breed'e inheemsche krin gen in die richting gingen. De Regeering is verplicht voor te stellen wat zij urgent acht. Oppositie bestaat alleen bij een deel, zij he een zeer groot gedeelte van de Euro- peesche burgerij, en hoeveel waarde de Re- geering ook toekent aan het nagenoeg al gemeen inzicht van deze groep, mag zij de oogen niet sluiten voor het onmisken bare verband tusschen de oppositie en de onlusten, die in November en Januari zijn uitgebroken en waaraan het grootste deel van de bevolking geen aandeel heeft ge nomen, terwijl zelfs gebleken is, dat op het Inlandsche deel van de polit'e, het le ger en de vloot, ook in de moeilijkste om standigheden kan worden gerekend. Poli tieke onrust, voor zoover aanwezig, bestaat vrijwel uitsluitend bij het Europeesche deel van de gemeenschap, niet ten gevolge van het ontwerp, doch als gevolg van de woe lingen, de relaties van Indische studenten in Nederland met Moskou en de houding van de uiterste nationalisten, waardoor ten on rechte het vertrouwen van groote Europee sche groepèn in dc inheemsche medeburgers geschokt is. De Regeering en de Minister weigeren het wetsontwerp uit »te stellen. Hiervan zouden slechts nadoelen te verwachten zijn en zelfs noodlottige gevolgen te vreezen. Het ontwerp richt niet uitsluitend het oog op de belangen van de inheemschen,, doch zeer bepaaldelijk oo het welzijn van alle groepen der bevolking, waarvoor een doel bewuste en beginselvast geleide evolut'e een eerste voorwaarde is, waartoe het ont- werp het thans welhaast onmisbare wil bijdragen. Het Afdeelingsvers'.ag betoogt terecht, dat een samenwerking bestaat van den Westerschen geest, Westersch kapitaal, Westersche kennis en daadkracht met Oostersche arbeidskracht, maar evenzeer is terecht gewezen op het geringe aantal inheemsche leidende functies. Uit het bovenstaande vloeit voor den Minister en dc Regeering dan ock de onaf wijsbare conclusie voort, dat de Nederland sche leiding in het Nederlandsch Indisch j bewind verzekerd moet blijven. De billijkheid echter en de wensch om het vertegenwoordigend lichaam zoo goed mo gelijk aan zijn doel te doen beantwoorden en niet het theoretische standpunt tegen over de scheiding blank en bruin moeten den doorslag geven. De inheemsche rol in het rroJnctieproces moet niet onderschat worden, tot staving waarvan uitvoerige tabellen en statistieken worden overgelegd. De tegeering noemt de geruch'cn, dat de Gouverneur-Generaal zou aftreden in geval het ontwerp zou worden afgestemd, ten eenenmale ongefundeerd en zij verwerpt de drie zoogenaamde compromis-voorstei- len.a Een interview, dat geen interview was. De „Daily Express" publiceerde dezer dagen een interview, dat barones Gronez gehad zou hebben met Koningin Wilhelm.na in het Paleis op den Dam te Amsterdam, waar de Koningin volgens genoemde dame dan het geheele jaar zou verblijven. Het is werkelijk curieus eens te zien, wat voor nonsens in het verslag van dit zoogenaamde interview, dat natuurlijk ab soluut geen interview was, worden neer geschreven. Van dit allerbelachelijkst verhaal memo reert „Het Vc k" de volgende déta'ls: De barones bad wel wat tegen het inter view opgezien, maar „moedertje stelde haar dadelijk op haar gemak. „Moedertje dat is de naam, waarmee de Koningin on der ons Hollanders het meest genoemd wordt. Alle Hollandsche kinderen noemen de koningin „moedertje" en onder Wilhel- mina's bewind leeft dan ook een vclk met gelukkige kinderen. In Nederland ziet men slechts 1 glimlachende gezichten, want ar moede en ongeluk zijn er m.nder groot dan ergens elders ter wereld. „Ik tracht," zeide moedertje tot baro nes Groner, „mijn volk geb'kk g te maken en de eenige manier om daarin te slagen is, hen zco'n beetje te „bemoederen." Elke week besteed ik een groot aantal uren om persoonlijk de brieven te beantwoorden, die de Hollanders mij sturen." Barones Groner mocht wat rondkijken in bet boudoir van koningin Wilhelm na. Haar oog viel op een groot portret van keizer Wilhelm. „Hij was een groot, mis leid man," zei „moedert'e". Koningin W.lhelmira aldus weet ba rones Groner aan baar Engelsch publiek te vertellen is soms nog vroeger op da,n haar personeel. Zij drinkt om half negen een glas melk en wijdt dan eenige uren aan staatszaken. Om half twaalf gaat zij de stad in (koningin Wilhelmina woont immers te Amsterdam) en dan winkelt ze net als andere msnschen, zich zeer demokratisc.il tusschen de menigte bewegend. Dat heeft barones Groner herhaaldelijk gezien. Ook, hoe de konmg'n zoo nu en dan stilstaat om een moeder met haar lief kind te com plimenteeren, Dan haalt ze haar beurs voor den dag en mag zoo'n lief kind op haar kosten lekkers gaan koopen. Op babies 'S „moedertje" heelemaal dol. Zij steekt zelfs de straat over om een mooie baby te be wonderen. 's Middags gaat de koningin met voor liefde naar een „vergadering van moeders" of anders gaat zij met de k nderen in den tuin van het Gemeentelijke Ziekenhuis sne- len. Van het Ziekenhuis is zij namelijk voorzitster en als zij er heen gaat, neemt zij een auto vol bloemen, lekkers en speel goed mede men kan haar slechts met Sinterklaas vergelijken, zegt barones Gro ner. Toen barones Groner op bezoek was, kwam het bericht bij de koningin, dat een van de kinderen uit het ziekenhuis gestor ven was. Later vernam de barones, dat de begrafenis was bügewoond door een onbe kende dame incognito, dat was de koningin geweest. 's Avonds gaat de koningin dikwijls naar dorpen in de omgeving van Amsterdam en ook dpar vindt haar hand altijd wel iets om goed te doen. Ded'ners ten hove zijn etgenlük het eenige plechtstatige in het darfeli'ksch leven der kon'ngin; zij zijn een gelegenheid om met diplomaten en aristocraten te spreken. Maar na het diner heerscht weer gezelbge ongedwongenheid, Dan kan men de ko- ninrfin makkelijk overhalen om een van de „geliefde en aangename Lederen uit haar eigen reperto're" voor te zingen. De kohin- gin is namelük een volmaakte musicienne, bovendien schildert zij en soms.... danst zij óók! We zouden een prijsvraag willen uit schrijven wie van onze lezers oo't zooveel nonsens bij elkaar hebb-n gezien, en dat schünt in het Buitenland maar geslikt te worden. kind eenige uren in het hok had verhieven, is het door de moeder >er wear uitgehaald. Eenige weken voordien heeft de moeder het kind om dezelfe reen nadat het uit bed was gekomen, in een ton putwater gedom peld. Ook vond de moeder het blijkbaar 'n goede maatregel om het kind dat de ge woonte had des nachts in bed te liggen woelen, waardoor hef de andere kinderen het dekbed van het lichaam trok, ettelijke nachten achtereen op een plank in bed vast te binden. Bij een familie te Amstelveen was 'n jon geman inwonend, welke, zooals dit in den volksmond heet, een goed oogie op de dochter ziiner kostjuffrouw had laten val len, met als gevolg eene relatie. Doch: niet steeds is de liefde bestendig van duur. Toen de liefde begon te bekoelen besloot de jongeman een ander kosthuis te gaan zoe ken en slaafde daarin. T"en hij ecMer, zoo meldt „de Tijd", de kleedin'1 en andere uit rustingstukken eens vrügezels in zijn voor malig „home" ging afhal-n bleek deze han deling stagnatie te ondervinden door het opt-eden ziiner voormalige geliefde, die haar „verloren liefde" met zoo maar, zond=r meer, de plaat wilde laten poetsen. Hij kreeg z'n Zordagsche pak c.a. niet. De ge dupeerde snelde naar de politie om assis tentie. Fn vergezeld van een brigadier arri veerde hij weer voor de woning, welke hi-' met booze voornemens had verlaten. Toen de voormalige verloofde, die de deur open de het „politievertoon" aanschouwde, snelde zij naar boven, onder den uitroep „ik maak me vankant" en voor de politie man het kon verhinderen had het mrisje een belangrijke hoeveelheid wit noeder naar binnen gewerkt. Zij strompelde de trap weer af. en zakte vlak voor den dienaar van de H. Hermandad in elkaar, Onmiddel lijk werd een geneesheer geroenen, die door snel ingrijoen het grootste gedeelte van het noeder uit de maag van het meisje wist te verwijderen. Bij onderzoek bleek dat het meisje zuringzout had willen nemen, doch een doosje dat naast het zuringzout stond had gegrepen en zoo een mengpoeder. dat schilders gebruiken, naar brnnen had ge- gewerkt, Van de oonrternal'e maakte de cx-kostgager gebruik zu'n ^rechtmatige be zittingen in bezit te nemen. De 18-jarige mijnwerker J. Zwaaui begaf zich per rijwiel van de mijn Willem Sophia te Spekholzerheide naar ziin woning té Gemmingen (B-). Te ongeveer kwart na ze ven was hii aan de LocfH, gemeente Ker- kerade. Hier werd hij aangereden door een autobus van den heer Steinbusch uit Bo- choLz. De jongen liep een zware hersen schudding od en overleed eenige oogenblikT ken later. Blijkens het voorloopig, door de politie ingesteld onderzoek, treft den chauffeur geen schuld. Te Rotterdam is de 33-jarige werkster C- toen zij in een huis aan den Stationsweg de Hap aan het schoonmaken was, van een hoogte van acht a tien treden gevallen. Zij geraakte bewusteloos en werd tiaar het ziekenhuis overgebracht. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, bleek de vrouw reeds gedurende het transport overleden te zijn. Bij het slopen van een ketelhuis van den heer v. L. aan de Maas te Venlo werd een nestje gevonden van een muscb met vier eitjes erin. Het bleek, dat de eitjes versch waren! Dezer dagen is, naar de „Msb." verneemt, te Spekholzerheide op niet minder dan 5 plaatsen ingebroken. In de Akerstraat werd een bezoek ge bracht bij den slager Schroder. Door het bovenlicht verschaften de dieven zich toe gang. Hier wordt niets vermist; klaarblij- keli'k zijn de dieven verjaagd. Surveillee- rend" agenten meenden onraad te bespeu ren doch toen ze in den winkel kwamen, bleken de dieven reeds verdwenen. In dezelfde straat werd ingebroken b.j den winkelieh K, Hier zijn de dieven door den eUenapr verdreven. On den Heerlenersteenweg werd een visile" gebracht aan de herberg van den heer Sömers. De dieven sneden een ruit uit cn kwamen zoodoende in de herberg". Uit de buffetlade werd 16 gesto en; ook be zochten de dieven den winkel, waar ze eveneens geld slalen; voorts werden eenige klecdingstukken ontvreemd. Voorts werd ot> den Steenweg m ebro ken bij zekeren B.; de woning ligt tegen over die van S. De dieven braken een ven ster open en kwamen zoodoende fn de wo- ninrt. Gestolen werden ge!d en kleeding- strkken. Ten slotte nog een inbraak m het café Hermans, niet ver van het politiebureau. De dieven kropen door het ovcnlicht. Met een pook braken ze de toonbankinden open. Ontvreemd werden circa j 20. Blijkens de genomen vingel afdrukken zijn overal de- zel'de dieven aan het werk geweest. Ver moedelijk was cr een vrouw bij. Dezer dagen begon, naar het „D. v. N." meldt,in de gemeente Serooskerke,Z.;" het gerucht te loop®11 dat n vrouw aldaar haar 4 jarig zoontje zou mishandelen. Een door de politie ingesteld onderzoek kracht aan het licht dat zulks inderdaad Eindelijk is het de Bossche politie gelukt de hand te leggen op twee geraffineerde dieveggen, die het zoowaar, in korten ti'd. voor de Bossche winkeliers zoo onveilig hebben gemaakt, als menigeen zelf mis schien niet zal hebben vermoed, 't Kwam zoo aan het licht. Een bakker te 's Hertogenbosch had naar het „Huisgezin" voor den drukken markt dag o,m. een 4-tal cakes, met vruchten ver sierd, in zijn étalage ten verkoop neerge legd. Op een gegeven moment miste hij ze alle vier. Daar hij door de drukte in zi'n win kel geen oog op een en ander had kunnen houden, kwam hij van het verdwijnen der cakes eerst eenigen tijd later op de hoogte. Niets vermoedend, vroeg hij zijne vrouw of zij misschien de cakes had verkocht, zij be antwoordde deze vraag ontkennend. Nu kreeg de bakker argwaan, te meer nog daar zijne vrouw hem tevens vertelde, dat zij twee vrouwen, die zij kende, in de nabijheid van de étalage, waar de cakes waren neergelegd had zien onderhandelen. Ze deden zelf zeer zenuwachtig. Dat zii aan het stelen waren, daar had zij in het begin heel geen erg in. Direct belde nu de bakker gelukkig de politie op en stelde deze van een en ander in kennis. Een rechercheur werd direct naar een der vrouwen M. v. d. L. (wed. V.) in de Postel straat gestuurd, maar trof niemand thuis Toen ging hij naar een van hare te 's Bosch wonende zusters en trof daar genoemde M. v, d. L. (wed. V.) wonende Poslelstraat al hier en hare zuster H. v. d. L. (huisvrouw van E.) wonende te Berlicum. Direct werd een der vrouwen door de recherche apart genomen en ondervraagd. Deze kreeg echter eerst geen bekentenis. De zuster der twee dieveggen, die lont begon te ruiken, wist heel gauw de cakes te doen verdwijnen. Bij huiszoeking bleek toen, dat de ver miste cakes in de W, C. waren gestopt. Deze zag er echter zoo vies en smerig uit, dat bedoelde cakes daar werden achter gelaten. Maar de beide vrouwen voornoemd bekenden den diefstal. Beide gezusters wer den toen naar het bureau van politie in de Orthenstraat gebracht om nader verhoord te worden. De politie vond het zeer verdacht, dat nu maar ineens 4 cakes waren weggehaald, dat zij achterdochtig werd en het huis van een der verdachten in de Postelstraat deed onderzoeken. Het resultaat was dat hier een groote koffer en nog vele andere voor werpen werden gevonden van diefstal af komstig. Nog laat werd per motor, door de politie naar Berlicum gereden waar eene huiszoe king plaats had bij mej, H, v. d. L. (huis vrouw van E.) waar een groote zak en di verse andere voorwerpen eveneens van diefstal afkomstig werden aangetroffen. Hier kwam eene heele lading vandaan. Op een en ander werd beslag gelegd en de beide vrouwen op het politiebureau in verzekerde bewaring g®sfs'J- De vrouw uit Berlicum haalde de bewuste cakes weg, terwijl hare zuster uit Den Bosch deze aannam en wegbracht. Tegen de persoon die de cakes voor hare zusters in de W. C. had gestopt werd pro ces-verbaal wegens heling opgemaakt. Men kan vele reizen met de Nederland sche mailschepen op Indië in beide richtin gen gemaakt hebben en onkundig zijn om trent het oord, waar de handige en ge- iuisch ooze Madoereesche bedienden (die door ba.-en meestal voor „Javaantjes" wor den gehouden', thuis hooren. Om Madoerees te zim, behoef men niet van Madoera te komen. Uit het feit, dat de bedienden te Soerabaja, het' eindpunt der reis, het schip voor een kort verlof verlaten, wordt i eestal opgemaakt dat ze daar en in den omirek der Krokodi lenstad hun domicilie hebben. B.ijkens een correspondentie uit deze stad van liet Semarangsche Handelsr blad is dit ech;«r niet zoo Amat en Sidic en Djin en al de rnderen, zijn voor een groot deel afkomstig uit Kamal, het plaatsje, schuin tegenover Soerabaja gele gen en beginpunt van de Madoera Stoom tram. Kamal biedt weinig aantrekkelijks, vandaar djt vrijwel ce meeste Soerabaja* nen nooit een voet 'aan den Madoerawaf zetten, "toch heeft de coriespondent het gewaagd de zeestraat van 4 K.M. over te steken en eens rond te neuzen in het brave binnenp'aatsje Kamal. Ruim 800 hutjongens van mailbooten heb ben in Kamal hun huisje. Met verlangen wordt na elke reis het mo ment tegemoet gezien, waarop ze een weekje vrijaf hebben. Dan gaat het naar Madoera. Niet pet stoomer van de Ma- doera-stoomtram, doch met een prauwtje. Zelfs op dagen, dat in verband met den snellen st oom en de hooge golven de Straat van Madoera levensgevaar ijk is om met een Inlandsch scheepje over te steken, weigeren de hutjongens van een barkas ge bruik te maken. Ze hebben een zeereis van een dikke drie maanden aan boord van een groot mailschip achter den rug, nu wi'len ze het laatste eindje naar huis echt varen, zooals het den zonen van een bekend zeevaardersvo'k betaamt. Bepakt en bezakt hu en ze een prauwtje en dan steken ze over, al duurt Jiet uren lang, voor het vaartuigje den strijd tegen st-oom en golven overwonnen heeft. De fa milie weet dan reeds, dat ze in aantocht zija en.aan het strand worden ze harte'ijik ver» we'komd door familie en kinderen. En dan gaan ze uitpakken! In Holland en de haven- p'aatsen zijn cadeautjes gekocht voor vrouw en kinde-en. En dat moet ge zien, In de kampongs der hut ongens ziet men de vreemdste kleederdrachten. Naakte peuters hebben ijsmutsen op zóó van den Nieuwendijk, meisjes dragen wollen slob-. kousen, andere jekkertjes. Ge ziet Noo'sche gewaden en A'gerijnsche hoeden, stroohoe- aen uit Marseille, karwatsen uit Port-Said, munten uit Colombo en vlechtwerk uit Sin- gapo-e. Nergens is de bevo king zoo bizar en cosir.opolitisch uitgedost als in Kamal, oindat al es, wat op reis door het Inland- sche personeel gekocht en verzameld wordt in Kamal ran land komt. Er zijn daar heele families, die van vader op zoon het be- ■oeD van hutjongen uitoefenen. Want niet iedere inlander wordt bereid gevonden zijn 'and te verlaben en mranden op zee te gaan. Alleen bij het pittige Mandoereescbe vo'k ge'den die bezwaren niet, ook al zul len. de jongenss, als ze in den winter in Holland zijn, wel eens ve-langen naar Ka mal, het rustige kustplaatsje aan de straat van Madoera. Verschillende ingezetenen van Tilburg zijn de laatste dagen de dupe geworden van een geraffineerd personage, c ie wel is waar een oude truc toepeste, doch nochtans zijn slachtoffers wist te maken. De tot heden nog onbekend gebleven man stapte een willekeurige woning bin nen, waar hij zich aandiende als een han delaar in kaas. Onder veel omhaal van woorden vertelde hii dan, dat een der naaste buiren van den bewoner bij hem^ kaas had b®steld. Nu wilde hii de kaas si- hét geval was al scheen 'de moeder daarbij leveren, doch nu was buurman toevallig metgoede bedoelingen teh ebben gehandeld, "i®1 thuis. Of de bewoners nu de kaas maar u wilden aannemen en of hii ock wilde be talen, dan behoefde hii weer niet terug te komen, begrnpt u? En zóó vloog men er in. Buurman had na.'.uurliik heelemaal geen kaas besteld. De bewoner zat met de gebakken peren, want, tot overmaat van ramp, bleek de kaas van de meest inferieure kwaliteit te ziin. De pdlitie tracht den oplichter op te sporen. Het jongetje bleek meermalen des nachts °nz ndelijk te zijn. Toen zulks dezer dagen weer het geval was heeft de moeder het lend, nadat het uit bed was gekomen voor s'raf in deze barre koude in het varkens hok gesloten. Het kind ging; zooals te begrijpen valt, danig te keer en de dienstbode heeft toen zonder medeweten der moeder, doch gedre ven door medelijden met het kind, een war me stoof in het hok geplaatst. Nadat het G. van 'Santen, chauffeur te Rotterdam, en A. Kwakernaak, landbouwer te Capelle aan den IJssel, die voor de Zwolscbe recht bank terecht gestaan hebben, beschuldigd van diefstal in den nacht v?n 21 op 22 Juli 1.1. in het kantoor van „De Automaat" aldaar, waar zij de brandkast hebben weggehaa'd, we-den veroordeeld ieder tot 3 jaar en zes maanden gevangenisstraf, De eisch was vijf jaar. Op het feest vn O- L. Vr. Onbevlekt Ontvangenis zal Mgr. Hopmans de plechtig heid der H. P ofessie verrichten in het Pen sionaat te Etten, waar 27 zusters tot het afleggen der heilige geloften zullen worden toegelaten. De .United Press" meldt uit Boston; Byrd heeft verklaard, dat hij, wanneer hij in Au-gutsus of September 1928 naar de Zuidpool vertrekt, door 50 of 60 man ral worden vergezeld. De expeditie zal drte vliegtuigen en ruim 40000 liter benzine meevoeren. Floyd Benett zal als onderbe- ve hebber der expeditie optreden, terwijl nitenant Noville eveneens tot de leiders Z^1 behooren. Tot dusver zijn 12 mannen voor de expeditie uitgekozen. Byrd heeft voorts verk'aa d, dat 6 Eskimo's den tocht zu'len meemaken. Deze mannen uit het Noordpool-gebied zuTen dan kunnen zjcHi of zij ook tegen het Zuidpool-klimaat be* stand zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10