<PTano'ö BETER DAN DE BESTE E. R. K. i 9"he ©ansant Heringa 8 WnfhrlcJi, Haarlem HËT JUISTE GESCHENK GEBR. BOSSE I Laatste Berichten Maria-Stichting SCHEMERLAMPEN MODERNE ORNAMENTEN GROOTSTE KEUZE GR. HOUTSTR. 130 I WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENS VERZEKERING BIJ DE - - i H Bliksembeveiliging Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. lederen middag van 2 tot 3 uurPolikl mek BEügaarSHHEHEEEI E?E?E3E7E3E3 N Ei H Agenda 4 December Agenda 5 December Apotheekdiensten. 0* Hf Haaplem Zijluieg 57 Personalia. Tentoonstelling Haart. Postduiven- bond. Schoolcompetitie. Waarschuwing. Vingers afgesneden. Gevonden dieren en voorwerpen. JVIignon- en Salonvleugels Begrafenis van Past.. Sandfort O. F. M-, te V/ychen. STILLE ARMEN. Luxor-Theater, HEEMSTEDE. ZANDVOORT. AERDENHOUT. LIJNDEN. HAARLEMMERMEER. HAZENJACHT. BLOEMENDAAL. HALFWEG. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. De invoerrechten op dames- stoffen en japonnen en de dumping van het buitenland. De overwerkvergunningen voor de scheepswerven Groote brand te Boekarest. Storm boven de Kaspische en Zwarte Zee. Ook een vorm van vader- landsliefde. Afschaffing van pas-visa. De Hongaarsche Obligatie- vervahching. Was van de Rhone. MARKTNIEUWS. „Gommeroord" ^Heerenioeg 65 oan 3-6 uur s aoonds 8-half 12 Selejoon 28427 St. Josephsgczcliengebouw Jansstraat 59 geopend van 12 uur en van half tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur Snarrkas, 8 uur. Gemeentel. Concertgebouw. Middagcon cert ,.H. O. V." half 3 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel „De Geveltoerist" 8 uur. „Rembrandt"-Theater Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 uur. „Laxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. St. Jorenbf,erol,'»-r''ohonw Jar'l'aet 5° Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur Clubavond voor de leden der damclub T. en P. van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. „Reirbrandf'-Tkeafer Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 uur. „Li'xor"-Thcater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresa Stichting Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Frarmscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89k4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibllothcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend can 1012. van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Z.»n- en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woeasdag- mi'-a-r 'uilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Follandsche meisjes die h>er geen thuis hebben. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur. s avonds van hall 8hall 9 uur. 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Reclas9eer:rg3verecnig'ng, afdeeling Haarlem. Flkjen Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes- Bloemrofstraat 1. Tevens bemid- delin^sbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond Tel 11671. St. EFsabetb's Vereen'ging. Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderd%g van 12 uur. R.K. Kreairverp'eging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergr Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23 uur. Zuster Tors„t, Reitzstraat 29, Haarlem. (Schoten), Woensdag van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestiaat 1 (Bavodorp Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevaliendiensl Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: P. Th. A van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539; fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 22, Tel. 12495 en de Schoter bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 35, Tel. 12711. ST. VINCENTIUS-B1BLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7Va tot 9 uur; 2. Klaren beekstraat 60. Woensdagavond van 7Vë tot 9 3. Hagestraat 49, Woensdag en Vrijdag avond van 7K' tot 9 uiu; WocnsJagmiddag va tot 4 uur, 1- leen voor jongens -n meisjes; 4. Gan. de la Reiistraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van Z'A tot 9 -Q- t-alttattalti J 1X UMlUf (C 152535553553170 ■- w uw .1 ti simvri merk, met klem; P. van Driel, Aelberts- bergstraat 10, rijwielbelastingmerk; fa. Mis set, Hcerensingel 141 (houthandel), rolletje stóf; P. Rotteveel, Kloosterstraat 51zw.. ring met sleutels; Helder, Cederstraat 20, buigtang; Bur. v. Politie, Smedestraat, zwar te tasch met inhoud; de Bruin, Oosterhout- laan 5, bruine tasch met inhoud; H. H. de Vos, Oostvest 84, ledige vischmand. Tot commies ter gemeente-secretarie te Heemstede, is benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. A. M, A. Steger, thans ambtenaar ter secretarie van Eind hoven. Onze stadgenoote, mej. D. A. P Verstege, slaagde te Leiden voor het docto raal examen klassieke letteren. In gebouw Rosehaghe, heeft de Haarlem- sche Postduivenbond een tentoonstelling van postduiven georganiseerd. Een groot aantal duiven is hiervoor in de zaal bijeengebracht De 479 dieren zijn in 77 klassen ingedeeld, hoodfzakelijk naar de afstanden, die zij heb ben afgelegd. Duivenlielhebbers kunnen onder deze snelle vliegers, mooie exmplaren bewonderen, vooral ook in de schoonheids klasse. Aan den zijwand en in de hoeken, zijn stands ingericht van de firma Louren- burg met allerlei voedingsmiddelen en be- noodigdheden voor den duivenhouder, een gelijksoortige stand van de firma Roest te Heemstede en een mooie verzameling medailles en bekers van het Medaillehuis. Vele prijzen zijn bereids reeds toegezegd voor de winnaars. GEMEENTELIJK LYCEUM- 8—3. -H.B.S.a. Öe C. v. P. te Amersfoort waarschuwt voor de praktijken van zekeren Cornelis Goudswaard, zwerver, geboren te Oud- Bei'erland, 26 Juni 1890, die onder verschil lende namen, als: De Groot, Rauwhorst, en ingenieur Van Raopard allerlei gefingeerde aankoopen en bestelingen doet, onder meer voor werkelijk bestaande in stellingen, Ook maakt hij er gewoonte van zich als aannemer uit te geven voor het aanleggen van telefoon enz. en noemt zich dan opzichter bij den Rijkswaterstaat. Signalement Goudswaard: middelmatig lang, donker haar, groezelig, bleek gezicht; gekleed met grijsachtigen ulster, donkeren gltufhoed, licht overhemd en boord, denker- grijze jas en vest, fantasiebroek met breede strepen, hooge, zwarte rijgschoenen. Gisteren werd in het politie-posthuis op het Stationsplein de aannemer C. v. D. met een gewonde hand binnengebracht. Hij was in zijn werkplaats, Parkstraat 3, met zijn linkerhand in aanraking gekomen met een cirkelzaag, waardoor twee vingertoppen werden afgesneden. Nadat leden van Ongevallendienst de eerste hulp hadden verleend, werd v, D. naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Terug te bekomen hij: J. Mooi, Zuid- Brouwersstraat '2, bontkraag; H, v. c. 1 eet, Hcerensingel 95/ pakje bonnen; Wallekers, Kampervest 29, bril in étui; H. v. Rooi, Lan'te Lakenstraat 8rood, pruikemakers£e- reedschap; »T. Balbiaan, Tu^elastr^at 50, bruine kie'e-handscboen; C. Holstein, Hulststraat 49, blauwe kinderhandschoen; A. Servaas, Kloosterstraat 43, bruine daraes- handsohoen; G.Alders, Jan Steenstreat 39 witte daraerhandschoen; C. J, Burggraaf, Hagest'aat 33, glacé handschoen; Kennel Fauna". Parklaan: grüze hond, gebracht door J. Teunenbroek, Gierstraat 60; gele hond, gebracht dpor Holl. Auto Centrale, Jansweg 15; grrs-wittt kat. gebracht door Balk, Scheepmakersdrk 45;witte kat, ge bracht door Kors. Pres. /'cmst-aat 135; grijze kat, gebracht door Elsenens Schee- perstraat 12; Bur. v. Politic, Smedes raat medaillon met 2 portretten en gekleurd houten model; W. Lammers, I.eidschevaart 38d„ kindernortemonnaie; O. Brugging, Roosve'dstraat 52, jongenspet; N. Willemse, Pres. Sterstraat 135, portemonnaie met in houd; W. C. Snoek. Rozenpr»ee!straat 52rd„ pakte met pantoffels en schort; de Wilde. Brandstraat 7, kindernortemonnaie; p. Wiclsma, Reitzstraat 80, rijwielbelastmg- Het is het Gem. Lyceum, zij 't dan ook op eenigszins fortuinlijke wijze gelukt, H.B.S.a. met zulke hooge cijfers te kloppen. Reeds 10 minuten na het begin weet het Lyceum uit 'n mooie voorzet van den rechts buiten door Besoeki te scoren. De zwart- witten zijn steeds in de meerderheid. Einde lijk weet Tuinman zich handig vrij te maken en met een schitterend schot gelijk te maken. Hagenaar lost een ver en onverwachts schot dat de doelverdediger schitterend stopt. Dan gaat de rechtsbuiten der zwartwitten er vandoor en besluit zijn rush met een fraai schot dat Drijber te machtig is (21). H.B.S.a speelt even enthousiast door en uit een schermutseling voor doel kan van Pareeren den bal in het doel koppen. Nog enthousiaster dan eerst speelt H.B.S.a door. Tuinman neemt een rush, drijft door alles heen en zorgt voor het 3e doelpunt van H.B.S.a. Rust komt met 32 in het voordeel der Handelsschool. Na rust is de verhouding geheel anders. Was voor de rust H.B.S.a nog wel eens in de meerderheid nu is het Lyceum voortdurend de meerdere. Uit een voorzet van rechts weet'Besoeki in te kop pen 33. Direct hierna een misverstand in de achter hoede en de rechtsbuiten heeft geen moeite den bal in het doel te schieten. Nu zakt het elftal van H.B.S.a geheel in elkaar. De kee per faalt. Nog vier maal weet de Lyceum voorhoede te scoren en dan fluit scheids rechter Nieman af. GYMNASIUM H.B.S.b 1—8. Onder leiding van scheidsrechter Drilsma, neemt deze vrij onbelangrijks wedstrijd een aanvang. Beide elftallen hebben eenige invallsrs. Het eymnasium weet door een fraai schot van Wijt te scoren. Het spel gaat nu gelijk op. Toch kan de linksbinnen van H.B.S.b met een mooi schot gelijk te maken. Esn der Gymnasiasten tracht het spel te forcée- ren doch de scheidsrechter greep goed in en gaf een penalty, die goed benut werd. Nog eenmaal weet de H.B.S.b voorhoede voor halt-time te scoren. Rust gaat in met 3-1. Na de rust was het een slappe vertooning. Het Gymnasium-doel wordt belegerd. Nog 5 maal kan de H.B.S.b voorhoede door de zwakke achterhoede van het Gymnasium heen komen. Hierna fluit scheidsrechter Drilsma, die goed leidde, einde. weer meer dan gewoonlijk het leed van verloren voorspoed gevoeld worden en me nig moedertje zal in de avondstilte, thuis neergezeten, een traan niet kunnen weer houden. De herinnering aan vroegere gelukkigs Sint Nlcolaasdagen, aan de zoete vreugd der kinderjaren, de gedachte aan de liefde, waarmede men eens zelf zooveel he'rlijk speelgoed geschonken kreeg, moet veler hart tot droeven weemoed stemmen, nu datzelfde hart, zoo warm voor eigen kin deren kloppend, zoo verlangend ze wel te doen, zich hiertoe onmachtig gevoelt, be zwaard ais het is met vele en groote zor gen. Het is zoo verdriet g voor een oud r- hart in deze dagen niets, niets voor de kin deren te kunnen doen. Zulle wij dan het ontbrekend speelgoed en lekkers brengen? Neen, u weet maar al te goed, dat het bij ons niet om kind r- spcelgoed gaat, maar wel kunnen vrij het dubbe'e leed, dooi onze milddad gheid en onze hulpvaardigheid trachten te verklei nen en te verzachten. Komt, draagt daartoe in deze dag"n het uwe eens bij, steunt onze kas, opdat wij kunnen geven, waar het zoo dringend ge vraagd en zoo dringend noodig is. G ften worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het Bureau van deze courant en aan het adres van den Penningmeester, Gastbuissingel 64, postgiro 13543, Het stoffelijk overschot van den betreur den Herder der parochie van het H. Hart was Donderdagavond per lijkauto te Wij- chen aangekomen, fn den morgen van Vrij dag had in de K oosterkerk ven Alverna een plechetige Uitvaart-Mis plaats, opgedra gen tloor cien Zeereerw. Pi ter Gaiiuaan, met assistentie der geheele k'ooster-ge- meente, ruim 90 Eerw. Paters. Fraters en Broeders. In het midden van het koor stond e lijkbar, gedekt met paa se stool. Indruk wekkend klonken de zuiver en godvruchtig uitgevoerde Gregoriaansche Misgezangen door de gewijde ruimte. Aan het zij-a.taar van St. Franciscns las Pater Sig. Weg- huis, neef van den overleden Pastoor, een H. Mis. Na de Plechtige Uitvaart werden aan alle kloosterlingen brandende kaarsen uitge-eikt, en trok men, voorafgegaan doo: het Kruis, onder het zingen van het ontroe rend „In Pa; adisuns" naar het kerkhof. Voortdurend kepte het kloosterk'okje. Droef-ernstig klonk het psa m-gebed der „Miserere", door den grooten kloostertuin, 't Was in al zijn eenvoud een taf^eel van diepe ontroering. Aan de geopende groeve werd door voorzange-s en kloosterkoor afwisselend het „Ego sium" en de lofzang „Benedictus" gezongen, en inmiddels deden vrome broederhanden het lichaam van on zen onvergetelijken Herder in het graf ne- derda'en. Nogmaals weerklonk het plech tige Requiem aeternam dona eis Domine, en teen ver.ieten de kloosterlingen, oneer j zacht gebed den doodenakker; en. iangzaam i volgden ook wij, die de laatste eer aan den beminden doode hadden mogen betoonen. R. I P. Ingekomen; A. K., uit dankbaarheid 20.— N. N. ter etre van St Nlcolaas 2 50 Van Sinterklaas 10.— N. N. Bij de N. Haart. Ct. van N. N. ter eere van den H. Franciscus Xaverius 1. In deze dagen zal bij vele stille armen STEDENSCHOON, Vrijdagavond 2 December hield de heer A. A. Kok, architect en secretaris van den Bond Heemschut voor de vereeniging Haer- lem in de Hoofdwacht een lezing over: „De middelen tot verheffing van het steden schoon." De zaal was goed bezet. Terecht wees spr. er in zijn gloedvolle geestige rede on, boe het stedenschoon en ook het plattelands- schoon lijdt. Met de verdwijning van het stedenschoon raakt het aantrekkelijke der stad weg en zal het tenslotte de moeite niet meer zijn de stad te bezoeken. Die zal meer en meer het karakter krijgen van een bui tenwijk. Zeker moet hier en daar wat vallen vooi het verkeer, m*ar blijven moeten wa'er en boomen (Iaat cfe boomen aan het Verwulft staan). Vele jaren geleden ging Amsterdam het Naardermeer dempen met zijn vuilnis, nu worden de Aalsmeerderpiassen met vuil gevuld. Dan derken we aan het vele lard- schapschoon dat Weissenbruch en Maris He ten bewonderen in hun plassen. Middelharnis en Sommelsdijk loopen thans in elkaar, bei de singel-dorpen; Middelharnis heeft zijn singelgracht gedempt. Dat is echt Flak- keesch, zoo'n singelgracht, n.l. de kerk in 't midden, singel en daarachter de straten er omheen. Zoo ook te Ooltgensplaat, waar de Raad met algemcene stemmen tot demping be sloot. Sluis in Zeeeuwsch Vlaanderen is mooi door z:in water met boomen. Bijna altijd zie men er een schilder aan het werk Meermalen viel er een stadsbesluit de bcomen vellen; telkens moest het stads- boschbeheer tuschen beiden treden. Heel boomen te vellen: telkens moest het stads- iandschapsschoon in strijd met alle ware eigen belang. Vele kleine plaatsen vooral leven van vreemdelingenverkeer. Neem dat weg met de boomen en wateren en dé- Hjkste bestaansbron is opgedroogd. Zoo wou Amsterdam zijn Pesthuis sloopen on langs en een eeuw terug de Sint Anthonie- poort. Amersfoort wil de Kamperbinnen poort kwijt en velen zien met genoegen het verval aan de eene zijde. Veel oud stadsschoon moet tegen zijn ei^enaren wor- den behoed. Men weet, hoe „Haerlem" hier ter stede voortdurend waakt. Vele kerken zijn door hun Kerkvoogdij totaal verwaarloosd. Veel mooie geveis werden bepleisterd en verprutst. Gaat Am sterdam zijn grachten dempen dan wordt het, het huidige Brussel. De Mare te L.iden zou gedempt worden, de Levencaal wilde men ook vol stoppen. In Leeuwarden, Sncek, Franeker wordt ook gedacht aan grachten dempen, poerden wil de zelfs ziin Ouden Rijn dicht smijten. Am sterdam is er na aan toe geweest zijn Reguliersgracht te vullen, maar juist om het waterschoon werd die in 1923 als hoofdpunt uitgekozen voor de verlichting. Het Rokin ziet men vervuilen. Dan het platteland. Wat leverden de mo lens een prachtige stoffage voor het Neder- landsche landschap. Nu zegt men, de wind molens hebben afgedaan, een gas- of een electrische motor zal het werk doen. Maar men verbeet, dat de wind niets kost, dus kan men combineeren met de electriciteit. Men kan met den wind ock energie op garen, als de windkracht niet van noode. Dat is een prachtprogram voor onze technici. De wind blijft een waardevol gereedschap. De polderbesturen zcg'en, eerst die molen weg. dan bomt er een kist met een moto-. Maar dan zal de Amerikaan, die van de Holland- sche molen hoorde, gauw weghliiven. Op het oogenblik reeds is er voor technici ietf moois en bijzonders te zien te Waardenburg bij Tie!. De nieuwe mc'en heeft al proef gedraaid. De uitvinding van Jan Dekker, den molerb->,,Wcr mej 4;.-n sch-oefromncn zal den Hollandschen iholen nieuw leven m'-'n-en. Voor het stede- en dorpsschoon moet eer herstel komen. Vrijwel geen dorpje in Neder land is er of het hee't ren a'rdig lcc- l--je in verre eeuwen ontworpen en door een leeke- broeder uit klooster of abdij. Bij brand wordt dikwijls de spits vervangen door een ander. In het Noorden zien we veel Hervormde ker ken, maar oorspronkelijk was er een schip met een koor en een kapel. Daar wist men na dien geen raad mee. Geervliet heeft een oude kerk met een prachtig koor als wagenloods. De vloer bestaat er geheel uit gebeeldhouw de zerken. Het grafteehen van Nicolaas van Putten en zijn gade werd zwart en bestoven terug gevonden onder ce sfeenko/n. De wa gens rolden over oud? papieren, die zeer be langrijke charters bleken te zijn. Elders weer werd in de voormalig? sacristie he( steenen bekken, waar eenmaal de priester Z':n kelk led gde op ontee-ende wijze gobru kt. %Te Klc osterzande wordt een Altaartafel als plaveisel gebruikt. Te Baarland een prachti ge p'iesterzork aH dYem*m! van een cate- chisatiesc'hool. Te Nieuwe Niedorp woidt de toegang naar het kostershuis gevormd door groHteenen. Nu gevoelt men te moeten herstellen en gelukkig zijn er architecten genoeg, die het kunnen. Vele gemeenteraden hebben reeds een Monumentenverordening ingesteld, o.a.: Amsterdam, Utrecht, HaWingen, Middelburg, Vhssingen, Amersfoort, Elburg, enz. De Bond Heemschut verleent graag alk mogelijke inlichtingen bij res'nuratie of her stel en doet met Ikfde genieten van zijn ervaringen op dit gebied. Daarop wijdde soreker eenige woorden san ontsierende reclame en hoe moeiliik het is reclameborden te verbieden. In Noord- en Zuid-Holland is door Provincia le Staten de reclame op het platte Lend verboden, maar zoo gauw is men niet op het s'adsgebied, of het begint weer. Alle mogelijke schoensmeer, jenever en benzine galmen u toe. Andere jjrovincies volgen met bestrijding van ontsierende reclame fn het landschap. In Utrecht en Gelderland zijn de gunstige resultaten reeds te zien. In ce steden is het reclameverbod zeer moeilijk, omdnt er zoo vele belangen bi? betrokken zijn. Een geestige opmerking maakte hii over Miss Blanche op onze postwagens, die voor eenige iaren voor een aar goed betaald, nog stevig werkt, dank zij de goede verf. Utrecht adver':eert op een gemeentelijke tramtractor met Bols, wat naar m?n zegt, meer opbrengt dan de stad voor drankbestrijding uitgeeft. Verder wees hij op de ontsiering van stations door de reclame. Thans geschiedt de aanleg van nieuwe buitenwijken vo'gens vastgesteld pian, maar verkeerd denkt hij, die meent, dat vroeger een stad werd uitgelegd zonder eenig plan. Heeien- Prinsen- en Keircs- gracht werden voor eenige eeuwen volgens vast p an in het wei and afgebakend, een wilde bebouwing werd tegengegaan. Verder sprak hij over de invloeden van andere bouwstijlen in ande-e landen. We krijgen een internationalisme. De nieuwe bouw steekt ongunstig af bij de oude ar chitecturen. Vroeger was het de timmer man, die met den metselaar het huis ont wierp en steeds werd gewerkt met het mate iaa', dat men gewend was en in de nabijheid verkreeg. Zoo in Kennemeriand met Rijnsteen. In de Zaanstreek werkte men met hout; aan den IJsel met IJselsteen, enz. E;-n deftig gebouw kreeg een leien dak,; een gewoon gebouw een dak van roode pannen Thans wordt de bouwkunst overal ge ïmporteerd. Een groot verlies was ook dat van het gilaewezen in de bouwvakken. Na de opheffing van de gilden 1798 bleef men nog e?n paar geslachten in c!en ouden trant, maar langzamerhand wijzigde zich dat. Toen kregen we een serie lichtbeelden, waarmee een en ander werd gedemonstreerd. Een heele wandeling ra:akten we door Amsterdam, maar ock Monnikendam en Hoorn met „In den Bonte Os" kwam te voorschijn en de Schermer met zijn molens en die van den Kinderdijk. De lezing en de explicatie werd met ge- mannen aandacht gevolrfd en den dank door voorzitter Loosjes uitgesproken, was wèl verdient. Hef nieuwe programma bij Ltixor geeft weer heel wat en ook groote verscheidenheid. Di groote film was ditmaal „De Witte Spin", een detective-verhaal, dat toch eigen lijk niet zoo lieelemaal een echt detective verhaal is en allerminst lijkt op een drama en dan nog wel een crimineel-drama, zoo als het programma beweert. Maar dat doet er eigenlijk maar heel weinig toe, en of een film crimineel is of drama, detective of heel gewoon menschelijk, dat kan ons gevoegelijk koud laten, als ze maar belangwekkend is, als ze maar te genieten geeft van mooi spel en van typische situaties. En dat doet deze film in hooge mate, dank Zij vooral het schitterende spel van Maria Pandler, een van de weinige film-sterren, die, ondanks haar ster-scha.p, gewoon mensch gebleven zijn en wier innemend vriendelijk gelaat iedereen voor zich weet te winnen. „De Witte Spin" is geen buitengewoon ongewoon gegeven, wat natuurlijk niet wil Zeggen, dat er, goed gespeeld als het wordt en mooi in scene gezet als het is, niet van te genieten valt, maar het stuk heeft een on ver.vacht slot, waardoor tot liet laatst de span ning blijft en de toeschouwer met geen mo gelijkheid kan raden hoe het einde zal zijn. Voor de pauke werd als tweede hoofd nummer volgens het programma is deze avond weer een tweehoofdige gegeven. „Een nacht in een Slaapwagen", waarin Harpld Lloyd, bijgestaan door B?té Da niels, ens weer van zijn allerdolste grappen laat zien. Een film van Harold Lloyd be schrijven is onmogelijk, men kan er alleen van zeggen, dat ze grappig, dat ze komisch is en dat is, gegeven het feit, dat iedereen Harold Lloyd kent, ook genoeg. Behalve deze beide groote films nog het gewone Pathé-journH, waarin ditmaal een bizonder belangwekkende film van een groote rendier-fokkerij is opgenomen en het Polygoonsche Luxor-nieuws, dat, als altijd, heel goed is en, óók, als altijd, in de teksten weer leelijk overhoop ligt met de Neder- landsche taal. De bijchriften behooren toch ook tot de film? Wsaarom die, terwijl aan de beelden steeds de grootste zorg wordt besteed, altijd zoo stiefmoederlijk bedeeld worden, is ons niet duidelijk. Voorschot verleend. Aan deze gemeente is een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een maximum van 3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje, tegen eene rente van 4 pet. per jaar tot uiterlijk het vierde kalenderjaar na de uitbetaling of den gemiddelden uitbetalingsdag van het voorschot, met bepaling, dat daarna voor rente en afglossing gedurende dertig jaren eene annuïteit moet worden voldaan, groot 5 4/5 pet. van het werkelijk verleende voor schot. St. Nicolaas in den R. K. Volksbond. Even als het vorige jaar, zal morgenmiddag aan Je kinderen der leden van den Ned. R,-K. Volksbond, afd. Heemstede, een St. Nicolaas- fesst worden aangeboden. In totaal zijn daarvoor circa 250 kinderen met hunne ouders uilgenoodigd. St. Nicolaas zal om 2 uur in het R.-K. Vereenigingcgebouw verschijnen met zijn trouwen knecht. Dank zij de financieele me dewerking van vele ingezettenen, de onder afdelingen van den R.-K. Volksbond en de medewerkers van de Revue, is het volijverig com;té in de gelegenheid gesteld op drootste wijze dit feest voor te bereid m, zoo°dat het vooral voor de ieugd een prettige middag be looft te werden. Hel bestuur verzoekt ons alsnog ie melden, dat de uitnoodigmgen, ook die voor de ouders, strikt persoonlijk zijn. Mochten ech ter door ziekte (andere uitzonderingen wor den niet gemaakt) ouders verhinderd zijn hun kinderen te begeleiden, dan kunnen zij dit nog hedenavond melden aan den secretaris van het comité, den heer H. A. Meeuwen- oord, Raadhuisstraat 10, die dan schriftelijk toestemming zal geven voor ander geleide. Het comité verwacht ook, dat allen vóór 2 uur aanwezig zijn. fi'soaat-u,door het examen machine- chrijven, oip oma A (certificaat) volgens Wery s tienvirr.e systeem, slaagde de heer A. J. Tom, rlhier. Personalia. - Voor het taalkundig doc toraal ex®nl|n 'ndologie sl.-.egde te Leiden, rU h.oer 1b. bmh. rlhier. Verbetering. Heden is het nieuw aan gebouwde gedeelte van de Blauwe Brug voor het publiek verkeer opengesteld. Het is een groote verbetering, z?0wel voor voetgangers als het rijverkeer, Nu loopt de Hfeemsleed- sche Dreei recht op de Zuiderhoutlaa» aan. Aangehouden. De politie te Zandvoort heeft a's, verdacht van inbraak in de bodega van tie iamilie D, aan de Boulevard Paulus Lopt, hoek Brederodestraat en van verdere kleine diefstallen, als waschgoed, dat te drogen hing, aangehouden een zekere C. T., aldaar, oud 21 jaar Na aan een verhoor te zijn onderworpen, heeft hij bekend. Ver schillende goederen als chocolade, een verrekijker, ondergoed enz., alles van dief stal afkomstig, zijn in beslag genomen. Personalia. Mej. M. L. E. Heufling, al hier, s'aagde voor het diploma A (certiii- c-al) mac hineschrijven, volgens Werys tien-vinger-systeem. St. Nicolaas op komst, A.s. Dinsdag middag, omstreeks half twee, zal St. Nico laas, vergezeld van zijn onafscheidelijke Zwarte Piet, een bezoek brengen aan de leerlingen van de R. K. bijzondere school, alhier. Te paard zal de goede Sint zijn intrede aan de Lijnden houden. Voor dc jeugd een zeer belangrijke attractie, die ongetwijfeld door grooteren ook zal worden bijgewoond. Naar het schijnt, worden er van het najaar weinig hazen geschoten in den Haarlemmer meer. Jagers met jarenlange ervaringen op dit gebied verklaarden nog nooit zoo'n slecht jaar medegemaakt te hebben. Nu zal waar schijnlijk het ongunstige weer van den afge- loopen zomer, ook zijn invloed er wel op hebben, maar, en nu laten wij de vakmen- schen aan het woord, ook moeten de stroo- perijen er niet vreemd aan zijn, vooral moeten er nog al veel langooren verschalkt worden door de z.g, lange honden en dar zijn er in deze gemeente veel houders van vergunningen op schadelijk gedierte en die zijn allen ook niet even betrouwbaar, naar men zegt. Nieuwe steunregeling voor" werkloozen in Haarlemmermeer. Door B. en W. dezer gemeente is een nieuwe regeling ont worpen, waarnaar uit de gemeentekas van Haarlem meer steun zal worden verleend aan werkloozen. De gemeente-secretaris, Gistermorgen heeft de heer J. E. Tillema, gemeente secretaris, die wegens ongesteldheid, ziek teverlof had, zijn functie weer bekleed. St. Nicolaasavond, Wederom zal aan de kinderen van de donateurs en leden van den Ned. R, K. Vo'ksbond, afd. Benne- broek, een St. Nico'aasavond worden aan geboden, en wel op 6 December, des avonds 5 uur, in de groote zaal van het Bondsgebouw. Dezen avond wordt het 10- jarig bestaan van het St. Nico'aascomité herdacht, waarvan mevr. Vermeijs 10 jaar onafgeb-oken presidente is. De avond staat onder leiding van mevr. Vermeijs. Wij twijfelen er niet aan, of St. Nicolaas zal ook de ijverige presidente niet vergeten. St-eng za! de hand worden gehouden aan de bepaling, dat geen kinderen zonder ge'eide van hun ouders zullen worden toe gelaten. Burgerlijke Stand van 25 November1 Decmeeber 1927. Geboren: z. van J. A Felix-van den Enden. d. van C. M. de Vries-Colegem. z. van G. Lubbers-Zippro Ondertrouwd; F. W. Wolff von Wülfing en J. M. de Boer. Getrouwd; G. Bos en N. Mulder. Toor.eel. Als regisseur jjer R.K. Too- neelvereeniging „St. Gerardus Majella" al hier zal optreden de heer A Vloeimans, re gisseur der R,K. Tooneevereen'ging „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, zulks in ver band met het heengaan van den heer Vin cent B'erghegge, die wegens vertrek als zoodanig heeft bedankt. Burgerlijke Stand. Geboren; van Gel dorpvan Schagen, d. Maria; Van Geldorp- van Schagen: dochter: Cornelia. AMSTERDAM, 3 December. Dezer dagen hebben de fabrikanten te Amsterdam en Rotterdam zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, met het verzo:k de invoerrechten voor hun goederen, da- messtoffen en japonnen, in verband met de j dumping van het buitenland belangrijk te willen verhoogen. In het adres wordt uit voerig uiteengezet, waarom het mogelijk ia, dat voornamelijk de Duitsche industrie naar Nederland kan veikoopen en niet omg®. Ueerd, Dit wordt toegeschreven aan het j uniformtarief van 8 pCt. op den invoerrech- ten die in Duitschland belangrijk hooger zijn. De federatie van Metaalbewerkers heeft zich tot den minister van Arbeid gewend, met het verzoek na 1 Januari 1928 geea overwerkvergunningen meer te willen toe staan voor de scheepswerven, waar thans naar de meening der federatie geen nood toestand meer bestaat. BERLIJN, 2 Dec. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft in dep afgeloopea nacht een groote brand gewoed in de ge bouwen van de „LTndép?ndance Ro mai- r.e" en in de drukkerijen van „V.ttorul". De schade wordt op verscheidene millice- nen lei geraamd. BERLIJN, 2 Dec. Nog steeds woeden he- v'ge stormen boven de Kasnische en Zwar. te Zee. Het geheele noordelijke gedeelte van de Kaspische Zee is bevroren. N et ver van de Schiloje-eilanden is een stoomschip met man en muis vergaan. Bij Astrakan is de Wolga geheel tot ijs geworden; 23 v'sschersschepen zitten hier in vast: 700 booten zitten rog vast bij Goursloff en alleen door middel van vlieg tuigen kunnen de opvarenden van voedsel worden voorzien. LONDEN, 2 Dec. De „Daily News" meldt uit New York, dat daar eon boer, JuMen Chaves, terecht moest staan voor den po- l'tierechter, terzake van mishandeling. Voor deze zaak werden alle kinderon van den verdachte, 48 in getal, als getuigen gedag vaard De man werd in vrijheid gesteld, on grond van de overtuiging, dat een dergelijk blijk van vaderlandsliefde, een zco talrijk gezin grcot te brengen, n'et onbeloond mocht blijven. Hij was 70 jaar oud en was driemaal gehuwd. LONDEN. 2 Dec. Off'cieel is meeged-eld, dat tusschen Duitschland en Grcot-B.it- tannië een overeenkomst is bere kt inzake de wederzijdscbe afschaffing der pasvisa. De Fransche politieambtenaren, die in verband met de zaak der Hongaarsche obli gaties naar Weenen en Boedapest zijn ge gaan, om daar een onderzoek in te stellen, zijn gisteravond te Parijs teruggekeerd. Talrijke fotografieën van de correspon dentie tusschen Blumenstesn en zijn mede plichtigen hebben zij medegebracht. Er zijn belangrijke bewijsstukken onder. Naar uit Avignon gemeld wordt, is de Rhone, tengevolge van den hevigen regen der laatste dagen, onrustbarend gewassen. Daar ook de zijrivieren wassen, vreest men voor groote overstroomingen. PURMEREND, „Afslagvr. Beemster, Por- merend en Omstreken, Vrijdag 2 Dec. Witlof 1226per K.G. Appels: Bra- bantsche Bellefleur f 710Zoete Belle fleur 410Notaris-appel 7—12. Present van Engeland 7.-42Reinette, goud f 6.29.per 100 K.G. Peren: Gie- ser Wil. eman 3.509.50; Winter'an ƒ3— 12.30; Winterlouwtje f 5.508.50 alles ,per 100 K.G. Bloemkool f 3.19.Roode kool ƒ3— 15.20; Savove kool 62.107.per 100. Spruitkocl 1.202.80 per 15 K.G. Boere- kool 1.603.per 100 struiken; Selderij 1.90—3.60 per 100 bos: Raapstelen 1, 2.50; Wortelen 611.11.60 per 100 bos. Uien 1.47—2.21 per 25 K.G. Prei 7. 12.70 per 100 bos. BEVERWIJK, 2 Dec. R.K Coöperatieve Tuindersver. „Kennemeriand". Prijsnotee- ring. Spinazie 2.853 45; Boerekool 6.901.20; Andijvie 0.80—1,25 per k st; Wortelen 514 ct., Prei 924 ct., Selderie 45 ct., Pieterselie 36 ct. per bos; Froe- nekcol J 37.50; Roode kool 412: Sel- derieknol 511 per 100; U'en 10 ct., Peen 2^—5 ct., Appelen 10—26 ct., Sprui ten 13—21 ct. per K.G. PT* n FT 71 KS HU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2