a Historisch getuigenis. Voornaamste Nieuws dfïuir onderlat hevige aardschokken OP N.w. CELEBES. Vr m-ÓSS""4 D- »"dl PORTRETTEN VAN WIJLEN PASTOOR SANDFORT. Maandag 5 December 1927 51ste Jaargang No. 16722 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad HET VERZOEK OM VACANTIETOESLAG AAN AMBTENAREN DER PROVINCIE. Afwijzend prae-advies van Ged. Staten. rÏTnfde3 OW i- evoor'Tel" ilar 1928 et DE VISSCHERIJ- UITKOMSTEN TE IJMUIDEN IN 1927. Een vergelijking met het vorig jaar. Veertien dooden en vijftig gewonden. Gr. Houtstraat 187 - Tel. 12504 Brutale diefstal. Inbraak te Haarlemmermeer. De nieuwe kapel van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem. Kwajongensstreken in Hillegom. RX Kring. Feestavond Vereeniging van Oud- Leerlingen der Tuinbouwcursussen. Socialistische Ontwikkelingsclub. Telegraphisch Weerbericht. HEVIGE STORMEN BOVEN HET GEBIED DER KASPISCHE ZEE. Konijnendiefstallen. De abonnemertsprijs bedraagt vgg? Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970 COURANT Advertent'ëa 35 er*. regel. regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Vraag, en aanbod-advertentie» 1-4 regels 60 ct. per plaatsing;' ellen Advertentiën tnsschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 et per regeL i Bij contract belangrijke korting. bij verlies van een hand, f 125.- bij verlies van een f Cft r: I 3U.' bij 'n breuk van f40.- Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsveorwaarden fonpn Leven; lange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cn bij een ongeval met fOCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «JlfUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; i docdelijken afloop; 1 "JU. een voet of een oog; l«v» duim of wijsvinger; 1 been of arm; bij verlies «ca andere vinger. „De Standaard", het antirevolutionaire hoofdorgaan, beijvert zich de laatste maan den opnieuw, om er de volgelingen van de politieke dominees Kersten en Lingbeek van te overtuigen, dat het een onhoudbaar en ongrondwettelijk streven is te eischen, dat de Nederlandsche r-geering zich plaatst op Calvinistisch standpunt én van daaruit haar boud'ng ten opzichte van de te treffen overheidsmaatregelen bepaalt. Bij onze ge mengde bevolking en gezien den groei van ons staatkundig leven, moet de Overheid tegenover alle geestelijke stroom'ngen, ge zindten en godsdienst:ge richtingen een neutrale houding aannemen, pleit „de Stan daard" te recht. Hoe verdienstelijk dit werk van „de Stan daard" ook is, toch wordt daarbij één kar dinale fout begaan, n.m deze, dat voor de practische pol'tick Katholieken en anti-revolutionairen, wat betreft de houding der Overheid, wel op hetzelfde standpunt staan, maar dat theoretisch de partij van dr. Kuyper toch met de Hervormde en Ge reformeerde Staatspartijen van hetzelfde beginsel der „Nederlandsche protestantsche natie" uitgaan. Immers, ook in het boven bedoelde Standaardartikel van jl. Zaterdag komen, nadat krachtig stelling is genomen tegen hen, die den overheidsdwang in het geestelijke als het normale stelsel willen ijken, deze zinnen voor: „Vervalt hiermede het historische feit, dat ons volk een Christelijke natie is, en nader, in haar meerderheid een Protestantsrh, ia in historischen zin een Calvinistisch volk? Geenszins. Veeleer is het aan de erken ning van deze feiten, dat de Anti-revolu tionaire Partij haar ontstaan voortbestaan en bloei dankt. Er is geen kwestie van, dat de Anti revolutionaire Partij een neu'raal Staatsbe leid zou bepleiten. Het is juist andersom. Art. 1 van ons program zegt: „de Anti- revoltiona:re of Christelijk-historische- rich ting vertegenwoordigt, voor zoovee) ons land aangaat, den grondtoon van ons volks karakter, gelijk dit, door Orante geleid, onder invloed der Hervorming omstreeks 1572 zijn stempel r.tving, en wenscht dit, ovezeenkomst'g den gewijzigden volkstoe- Stand in een vorm, die aan de behoeften vair onzen tijd Voldoet, te ontwikkelen." Ziedaar een ernstig misverstand, een his torische dwaling, welke nog altijd bij het grootste deel van de geloovige protestanten ill Nederland bestaat. Zoolang die overtui ging van bet „protestantsche Nederland' niet Is verdwenen, zullen wij in onze poli tiek altijd met moeilijkheden blijven kam pen, zooals de christelijk-historischen ons met hun verzet tegen het pauselijk gezant schap berokkend hebben en zooals de Kersten» en de Lingbeeken bij voortduring in bet parlement en onder het volk door hun anti-Roomsche agitat'e opleveren. Op allerlei wijze wordt herhaaldelijk van Icatholieke en ook wel van liberale zijde gepoogd deze dwaling weg te nemen. Ge wezen wordt dan op het betrekkelijk ge ring getal aanhangers, hetwelk de geloovig protestanten tegenover de Katholieken, Is raëlieten en ongeloovigen in ons land tel len. Of wel uit onze beschavingsgeschiede nis, welke met de geloofspredikers Willi- brordus en Bonfacius begint, wordt op den katholieken grondslag van ons volksleven geduid; Öf wel, wordt aangetoond, hoe de Katholieken zelfs in de eeuwen van ge loofsvervolging onuitwisebbaren invloed op het Nederlandsdl staatkundig leven en op heel de Nederlandsche cultuur zijn blijven uitoefenen. Of dit laatste wijst nog „de Tijd" van' Zaterdagavond naar aanleiding van een lezenswaardig artikel van den niet-katho- lieken prof. Huizinga In de laatste afleve ring van „de Gids", waarin deze merk waardige verklaring voorkomt, dat heel de kunstgeschiedenis van ons land in de 17de eeuw zonder de aanvaarding van sterke wortels in bet katholicisme niet te verkla ren is. Hoe verdienstelijk echter al deze argu menten zijn, onze geloovig protestantsche landgenooten overtuigen wij er niet mee. Zij zitten vastgeroest in den waan, dat Ne- derlad aan Willem van Oranje zijn geloofs vrijheid dat wil zeggen zijn bevrijd ng van „Rome" te danken heeft en dat daarmee tevens de grondslag voor onze staatskun dige eenheid is gelegd. En zoo sterk is hun geloof daaromtrent geworteld, dat zij in „den Vader des Vaderlands' den door de Voorzienighe'd geroepen stichter van het protestantsche Nederland zien. Dit nu is een historische dwa ling, welke beel begrijpelijk is en door de ontwikkeling van het protestantisme in de 17e en 18e eeuw heel gemakkelijk verklaar baar is. Het kost heel weinig moeite nu nog geschiedenisboekjes over te leggen, welke nauwelijks een kwart eeuw geleden op onze katholieke scholen werden gebruikt en waarin tegenover Willem van Oranje op een dusdanige wijze stelling werd geno men, dat indirect en onbedoeld, aan het protestantsche standpunt gelijk werd gege- ven. t Onomstootelijk echter staat reeds lang vast en de moderne Nederlandsche h stone- studie heeft het onwrikbaar bewezen, dat de opstand der Nederlanden tegen Span,e geen godsd'enslig karakter heeft gedragen, 't Is een zuiver politieke beweging ge weest. welke reeds onder Karei V begon nen is. Toen reeds vereenigden de edelen zich onder Willem van Oranje om hun vrij heden tegen de overheersching van d en monarch te waarborgen. Onder Filips II wordt dat verbond vernieuwd en krijgt een scherper aanzien, gevolg van het heersch- zuchtlger en minder soepel karakter van Karel's zoon en opvolger. Wij zien verder ook de Antwerpsche kooplieden z'ch or- ganiseeren om hun vrijheden tegen vorste lijke willekeur te verdedigen. Zoo groeit het verzet van Roomsch en niet Roomsch, ook tegen de inquisitie, die strijdig was met het Nederlandsche volkskarakter. Toen Oranje na de onthoofding van Egmond en Hoorn in 1568 naar Duitschiand was ge vlucht en met zijn broers probeerde op vier plaatsen met een leger Nederland binnen te vallen, bleef het volk koud; de gehoopte aanhang en opstand kwam niet. Nog tién iaar daarna is niets van een splitsing van het Nederlandsche volk, waarvan de Ka tholieken voor Spanje en de protestanten voor Oranje zouden kiezen, te bemerken. In 1578 sluiten zich zelfs Noord en Zu'd, Roomsch en niet-Roomsch nog bij de 2de Unie van Brussel hecht aaneen tegen de vreemde overheersching. Als in 1578 don Juan een overwinning op de Calvin'sten behaalt bij Gemblours, zien wij voor het eerst in verschillende steden anti-Katho lieke bewegingen opkomen. Maar Oranje pleit dadelijk voor den Godsvrede, dat lag in de lijn van zijn politiek. En de befaamde Unie van Utrecht, waarbij dan in 1579 de vereeniging van de Noordelijke provincies tegen den zuidelijken Waalschen Bond tot stand komt, was het werk van een knap staatsman, Alexander Farnese, die in de versplintering een staatkundigen zet van hooge waarde zag. Dat ons volkskarakter dus zijn protes- tantscb karakter onder leiding van Oranje kreeg en „onder invloed der Hervorming omtreeks 1572" zijn calvinistisch stempel, is een historische dwaling, welke met de ge schiedenis in strijd is. Men kan over den opstand der Neder landen denken als men wil, geschiedkund ge eerlijkheid gebiedt daarin te zien een af scheidingsbeweging van het heele Neder landsche volk. De calvinistische overheer sching kwam daarna, heeft twee eeu wen lang gedurd; maar niet uit een over winning van de calvinisten op de Katho lieken zijn de vrije Nederlanden nntstaan. Geen wetenschappelijk mensch houdt dit ook meer vol. Toch zit deze dwaling nog vastgeroest in ons volk. Ter wille der his torische waarheid en ook voor zuivere po litieke verhoudingen kunnen wij niet beter doen dan voor de geschiedkundige feiten op te komen. Door de Prov. Statenleden S. J. Pothuis en L. van der Wal was een voorstel inge diend te besluiten, de ambtenaren m dienst der p-ovincie, die een loon gemeten, over- vacan He toeslag ie 'verleenen tot een bedrag ^Gedeputeerde Stalen hebben hierop PTomdtttoerdeeHng van dit voorstel hebben zij de geschiedenis der .1°^^ van de huidige najaarszittinfg, yan zich met betrekking tot de op de bepa'ing op het standpunt gesteld, dat het slechts dan op hun weg ,,,c {e stel inzake vacantietoe'age aan a j* va_ maken, wanneer lot toekenning en naar hun oordeel termen aanwezig Uit de omstandigheid, dat zoomm a's nu, eene daartoe strekkende voor dracht door hen is ingediend moge blijken, dat naar hun oordeel voor zoo toekenning ook thans geen aan el"'nj' staat. Dit gevoelen grondt zich op he ex dat de salarissen, welke de provmcia ambtenaren genieten, ve-ge'eken fflet, 'e van personen in anderen Overheidsdiens zonder voorbehoud hoog kunnen worden genoemd, terwijl van de reeds nominaa zoo ruime wedden slechts in weinige ge val'en pensioenpremie wordt geheven. Ook achten zij, met het oog op de be an- gen der provinciale geldmidde'en, aanne ming van het onderhavige voorstel niet ge- wenscht. Aangenomen, dat de voo'stellers, hoewel van „de ambtenaren in dienst der provincie" sprekende, de toelage eveneens aan personen, op arbeidsovereenkomst werkzaam, wenschen te zien uitgekee'd, zouden er in totaal ongeveer 1360 perso nen voor die toelage in aanmerking komen, waarroede derhalve een uitgave van meer dan 27,000 gemoeid zou zijn. Terwijl zij reeds op deze g-onden de "annerning van het voorstel van de heeren Pothuis en van der Wal mcenen te moeten ontraden, wenschen Ged, Staten er nog op te wijzen, dat er, naar het hun voorkomt geen reden is aan te nemen, dat de Regee- ring thans meer weiwi'lend tegenover de varantietoelage zou staan dan in 1922 het geval was. Zij nemen aan, dat, indien de vergade ring al tot het toekennen eener vacantie- ,oea^c mocht bes'uiten, de Koninklijke oedkeuring daarom niet zou worden ver kregen, In de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg heeft de toepassing van ar tikel 28 van het „Ambtenarenreglement 1920" onlangs eveneens een punt van be handeling uitgemaakt. Aan het einde der gevoerde discussies werd ten slotte de be- ginse'.vraag in stemming gebracht, of de Commissie tot het Col'ege het verzoek zou richten, een voorstel tot toekenning van vacantietoeslagen aanhangig te maken. Aangaande die vraag we'ke geheel prin cipieel werd gesteld cn waarbij derhalve omtrent de uitwerking van 't beginsel niet werd gepraejudiceerd staakten de stemmen. Op g-ond van het vorenstaande geven Ged. Staten in overweging, het voorste' der leden Pothuis en van der Wal niet aan te nemen, terwijl zij tevens voorste'len, af wijzend op het betrekke'ijke adres der beide personeel-oranisaties te beschikken. De vorige maand en ook in het begin van November verschenen in enkele bladen be richten over buitengewoon hooge besommin gen, welke door IJmuider stoomtrawlers werden gemaakt. Wanneer men die berich ten over „de gouden dagen van IJmuiden" las, dan moet wel eenigszins den indruk ge wekt zijn, dat zich aan den IJmuidenschen vischafslag iets buitengewoons voordoet en dat de Octoberdagep van 1927, met goud zouden worden geschreven in de annalen van het visscherijbedrijf. Wij hebben, nu het jaarverslag van de vis- scherij te IJmuiden jver 1926 verschenen is, eens geprobeerd, een vergelijking te maken tusschen de uitkomsten van het visscherij bedrijf in 1926 en die van dit jaar en zulks aan de hand van enkele cijfers, welke ons door de administratie van het Staatsvis- schershavenbedrijf welwillend zijn verstrekt.. Legt men de .irozetc'i.efs van beide eren. tot en met de maand October naast elkaar, den blijkt inderdaad, dat over de eerste 10 maanden van 1927 een stijging van het om zetcijfer is waar te nemen van ruim een mil- lioen gulden. Immers, in 1926 bedroeg de omzet tot en met October 9.700.738 89 en in 1927 over het zelfde tijdvak 10.903.382.25 De oorzaak van dit gunstige verschil ligt voor het grootste gedeelte in de goede uit komsten van het bedrijf over het geheele jaar en wel voornamelijk van de kustvissche- rij, waarbij men de tongenvangst kan beoefe nen, de vischsoort, die meestal hcoge prijzen opbrengt. Ook, zooals boven feeds gezegd, deze cij fers zijn genomen over de eerste10 maan den. De omzetten over de tnaanden Novem ber erf December zijn uit den aard der zaak buiten beschouwing gelaten. Brengen de bei de laatste maanden van dit jaar een even grooten omzet als in 1926 dat wil zeggen: ruim 3 millioen gulden dan kan 1927 wor den aangemerkt als een 'aar, dat bij zijn voorganger gunstig afsteekt. Vooralsnog ech ter moeten we afwachten, of de werkelijk heid inderdaad zoo zal wezen. Dit voor wat betreft de omzetcijfers. Vergelijkt men de aantallen binnengeko men visschersvaartuigen, dan blijkt het ver der, dat in 1927 belangrijk meer schepen aan de markt kwamen, dan in 1926. In het laatst genoemd jaar zijn tot en met October 3386 stoomtrawlers en 247 stoomloggers aan de markt gekomen, tegen in 1927 respectieve lijk 3652 en 349. Een factor, die het hoogeren omzetcijfer eveneens belangrijk bijdraagt. En wat nu de maand October betreft; vooropstellende, dat er inderdaad mooie be sommingen zijn gemaakt in deze, blijkt niet temin, dat de gemiddelde besomming per schip dit jaar lager is dan het vorige jaar. De cijfers zijn respectievelijk 8385.en 8125.—. De omzet bedroeg in October 1926 1.558.999.79 en in October van dit jaar f 1,978,''86.22. Dit hootfe cijfer is te dan ken aan het grootere aantal schepen, dat de vorige maand, in vergelijking met 1926, aan de markt kwam. Gedurende October 1926 kwamen 302 Stoomtrawlers en 205 Stoom-, loggers aan de markt; dit jaar bedroegen deze cijfers respectievelijk 422 en 298. Resumeerende kunnen we dus zeggen, dat de eerste 10 maanden van 1927 tezamen een mooie stijging van het omzetcijfer laten zien, vergeleken bij het vorige jaar. Rest ons nog af te wachten, of de twee resteerende maan den den voorsprong op 1926 zullen bevesti gen, dan wel of zij het verschil zullen nivel leren. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de uitkomsten over November al weer slechter, zoodat voor een al te groot optimisme nog geen reden bestaat. HetetS SCinu Mcnado: ara-jïasch Handelsblad meldt, dat Dorderdagmiddag hev^e aardSchokken te Mini NV°5ld w«den, rij liepen in de richtin Noord-Zuid. Het kantoor van den ^elteHik fn TntD te Nongala s'orrte ge- C 1n rl e.Paloe stortte eveneens twee gedeeltelijk'werd'wcggrjj1 aanleësteiëer Te Biromaroe we'd*.. woest en het land«hanVThl' schadigd Een vlo^^pXbS 1 j viïfttrf Personen werden ée' üe Gouverneur-Generaal betuigde rijn deelneming. Den assistent-resident'te Don- "ala _.s gemachtigd hulp te verleenen waar bij hl) £ebrt"k kan maken van het geld in de Landschapskassen aanwezig. 8 AMSTERDAMSCHE Zors»uidise bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzeaelde zakken Amsterdam— Hilversum Bussum Leiden Ook ANTHRACIET en BRECHCOKES voor Centrale verwarming. In verband met het gebeurde bij den broodbakker B. te Vijfhuizen, alwaar uit diens winkel een bakje met geld werd ont vreemd, vernemen we, dat de politie Zater dag een nog jonge man, genaamd J. S., af komstig uit Den Haag, als verdachte van dezen diefstal heeft aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. Hij is op transport gesteld naar Maarsber- gen, alwaar hij in het opvoedingsgesticht werd vepleegd. Zaterdagnacht is ingebroken bij den heer Z. aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmer meer. De dief of dieven hebben zich door aan den achterkant een raam open te schui ven, toegang tot de woning verschaft en in de woning alles overhoop gehaald. Ze zagen kans onopgemerkt weder te ver trekken, met medeneming van eenige zil veren voorwerpen en een portemonnaie met eenig geld. De politie stelt een onderzoek in. Op het feest Onze Lieve Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, Donderdag 8 December a.s„ zal door den Hoog Eerw. Pater Provin ciaal der E.E. P.P. Augustijnen, de nieuwe Kapel van bet R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem, des morgens te half 10, plechtig worden ingezegend. De H. Mis zal daarna worden opgedragen door den Hoogeerw. deken L A. A. M. Wes- terwoudt.- Zondag a.s. des middags te drie uur, zal de kapel ter bezichtiging worden opengesteld. Brandend papier voor auto's. Men schrijft uit Hillegom: Als een groepje jongens bijeen Is voor een clublokaal als anderszins en het is avond, dan durft de een al meer dan de ander. Die durf is echter niet gelijkwaardig met moed, integendeel, 't beteekent kwajojiengsstreken eu erger. De ouders schijnen de noodzake lijkheid maar niet in te zien, om de jongens 'n huis te houden en het tekort aan politie, is aan de baldadige jeugd zeer goed bekend. Daardoor vooral kunnen ze doen wat ze wil len. We zullen maar geen resumé geven van wat er zooal wordt aangevangen, In de laatste dagen is het hier een spelletje gewor den, om brandend papier voor auto's te gooien. We behoeven hier zeker niet te be- toogen, dat zoo iets allerstrengst gestraft dient te worden, liefst met gevangenis, want de gevolgen kunnen verschrikkelijk zijn. Even erg is het, dat brandende papieren tegcn markiezen worden gegooid. Het zonne scherm van „Modern", het modemagazijn van den heer Schutte Kuperjans aan de Hoofd straat, werd reeds de dupe, wat een schade van 75 beteekent en tot brand aanleiding ffaf, waardoor bij niet spoedige ontdekking en blussching het geheele winkelwoonhuis in vlammen ware opgegaan. Aanvankelijk werd gedacht, dat een vonk van de tram de schuldige zoude geweest zijn, doch toen in de onmiddellijke nabijheid van bet noordelijk étalage-raam een kaarsje ontdekt werd (waaraan de papieren aangestoken worden) kan gereedelijk aan de andere oorzaak ge dacht worden. Veel strenger toezicht, voortdurende sur veillance in de Hoofdstraat door de politie, is een gebiedende eisch. Hopen we dat bij de a.s. Gemeentebegroo- ting uitbreiding van het politiecorps daad werkelijkheid moge worden. de Van bet zeer goed gelijkend portret van wijlen Pastoor Sandfort, dat wij verleden week in onze courant konden publiceeren Iiebb2n wij een aantal afdrukken laten mükjen op zwaar kunstdrukpapier. Belang- stellenden kunnen daarvan bij onze admini- stratie aan de Nassaulaan 49, gratis een exemplaar verkrijgen. Wij meenen met Jeze beschikbaarstelling velen vereerders van den beminden Pastoor van de H. Hartkerk, een genoegen te doen. Het interessante programma voor maand December luidt als volt; 7 Dec. Een Bavo-Gilde-avond in Heemstede, waar de heer N. J. J. van Op- zeeland voor de Jongenmannenvereeniging „Gerardus Majella" spreekt over: „De Vre- desgedachte." 14 Dec. De heer Leo J. B. Giebels spreekt over „De luchtweg naar de Noord pool." Ie deel: „De Andrée Ballon-Expe ditie." 21 Dec. Sectionaalavond .onderling causerie- en debating avond. 28 Dec. Onderlinge causerieavond over Oudejaarsviering in de folklore. De afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Bond van Vereenigingen van oud- leerlingen der Tuinbouwcursussen hield Zaterdag haar jaarlijkschen feestavond in de groote zaal van gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat. De voorzitter, de heer W. v. d. Hoek, opende den feestavond met een hartelijk woord van welkom. Het is thans het 8ste jaarfeest, dat gevierd wordt en spr. is er trotsch op dat de vereeniging feest kan vieren, omdat de behaalde successen in het afgeloopen jaar bevredigend zijn te noemen. Dit jaar heeft de vereeniging veel tot stand kunnen brengen, excursies en lezin gen gehouden; een propagandatuin op het Kennemerplein ingericht, enz. Volgens spr. kon de afd. Haarlem tot een der beste afdeelingen gerekend worden. Het keurige programma werd daarna oner leiding van den heer R. M. v. d. Hart afgewerkt. Voor de pauze kwamen verschillende aardige voordrachten en een tooneelstukje op de planken planken, o.a. Sergeant en Recruut, Pieter en Margot, Hannes in de Autobus, Het bedrogen Drietal, enz. Tijdens de pauze had de huldiging plaats van den heer W. v. d. Hoek, die wegens verandering van werkkring van de ver eeniging afscheid nam. Nadat het heele bestuur op het podium had plaats genomen, am de vice-voorzitter, de heer A, C. Kloet, het woord, om hulde te brengen aan den scheidenden voorzit ter, die in Gelderland een betere positie had aanvaard. Spr. bracht hem hulde voor alles wat hïj voor de vereeniging gedaan had en hoopte, dat hij, wanneer hij in zijn nieuwe woon plaats gevestigd zou zijn, met veel genoe gen aan Haarlem zou terug denken. Spr. bood hem namens het bestuur een foto van het bestuur aan. De heer A. N. Jager bood den heer v. d. Hoek namens een commissie uit de Ver eeniging een fraaien divan met kleed aan. Namens de afdeeling Haarlem van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde sprak de heer R, M. v. d. Hart, De Maatschappij is, aldus epr., veel aan den heer v, d. Hoek verschuldigd. Spr. hoopt, dat het hem in zijn nieuwe be trekking goed zal gaan. De secretaris van de afdeeling Haarlem van den Bond van Oud-Leerlingen, de heer A. J. Mariens overhandigde een brief, waarin vertolkt werden de dank van de vereeniging voor zijn werk, een geluk- wensch voor zijn nieuwen werkkring, de mededeeling dat bij geplaatst is als No. 1 van de eere-Iedenlijst Oud-Leerlingen; tevens een woord van dank aan de echt- genoote van den heer v. d. Hoek voor het werk, dat ze had tijdens de bestuursverga deringen. Mevr. v. d. Hoek ontving een fraaie vaas mat bloemen. Namens de „Zuid" bood „Flippie" een mand met bloemen aan. Een spontaan „Lang zal hij leven" werd daarna door de aanwezigen aangeheven. De heer v, d. Hoek was ontroerd en het viel hem moeilijk eenige woorden van dank te spreken. Hij wees nogmaals op het nut en het streven der vereeniging, die altoos in aangename herinnering - bij hem zal blijven voortleven. Na de pauze werd het programma ver der afgewerkt. Verschillende aardige voor drachten, o.a. De firma Zwabberman en Co., De vergissing in de loterij, enz. enz., bracht groote vroolijkheid in de zaal. Na afloop bleef men onder de tonen van een Jazz-band gezelschap nog eenigen tijd aangenaam bijeen. Zooals te Amsterdam, werd hier gisteren een Socialistische Ontwikkelingsclub opge richt. Het is ook haar doel alle mogelijke vraagstukken te behandelen, welke het so dale leven raken. Te Dongsle (Ned.-lndiëj zijn hevige schokken gevoeld, gepaard gaand, met MS vloedgolf; 14 personen werden gedood, 59 gewond. Ter voorziening ran da vaeature-dr. B. Ort, van den Hoogen Raad, is een aanbeveling van zes candidates aan de Tweede Kamer gezonden. I Te Brussel Is Zaterdagavond de Neder landsche gezant aldaar, Jhr. dr. C. G, ff, F. van Vredenbnrch overleden. Ter bestrijding der werkloosheid fa de hoofdstad, stellen B. en W. van Amsterdam voor 40 H. A. grond in den polder Wilnb te koopen ter ontginning. In een goudsmidswinkel te Nienw-Halvoef is ingebroken jvoor een waarde ven 15000 werd ontvreemd. i B. en XP. van 's-Gravenhage hebben plan nen om te komen tot stichting van een mu seum voor moderne kunst; de raming van den bouw bedraagt 2V-. millioen. Het deelnemen aan neutrale vronwenelnbs; een waarschuwend woerd van Mgr. A. F. Diepen. i "I De slotzitting der Ontwapenlngseonieren- tie. Het voorstel der Rossen. Besprekingen in den Dnitschen Rijksdag over de stappen van Parker Gilbert. Dreigende arbeidsconflicten fa de West- Duitsche ijzer- en staalindustrie. Het ItaBaansch-Albaneesck verdrag door de Italiaansche Kamer goedgekeurd. Onrast in Albanië. Het 15e partij-eosgrei fa Moskoe ga- opend. Boren het gebied der Kaspiscb. ge. j hebben hevige stormen gewoed; 15 dorpen i zijn verwoest; 230 schepen ca 634 vis- schets worden vermist. "tlA.i 1 I A Barometerstand 9 nor v.m, 762, vaerall. Licht op. De lantaarns moeten morge worden opgestoken om 415. Hoogste Barometerstand 773.2 mM. te Hernosand. Laagste Barometerstand 725.5 m.M. te Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matigen, later toenemende Zuid Oostelijke tot Zuidelijken i wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aanvanke lijk weinig of geen, later meer kant op 1 regen, vooral fa het Zuid Westen en iets zachter. 15 Dorpen verwoeslt. 230 schepen en 630 visschers vermist. Uit Moskou wordt gemeld, dat bij hevige stormen boven het gebied van de Kaspische zee 15 dorpen ziin verwoest: 230 schepen en 630 visschers worden vermist. Ten nadeele van den landbouwer W nabij Bennebroek, werden 's nachts de konijnen^ hokken van hun inhoud ontdaan. De dieverf wisten er 17 te bemachtigen. De politie wer(J met den diefstal in kennis gesteld din* direct op onderzoek uit en slaagde Cr r ®eds in, een der vermoedelijke daders op te sporen. Hij werd Zaterdag te Hoofddorp in verhoor genomen, HET SINT BAVO-GILBE. Men schrijft ons; Het Sint Bavo-gilde vereemgd met den R. K. Kring, beeft zip werkzaamheden in het nieuwe milieu hervat. De leden dezer onderafdeeling hebben s-Woensdags de be schikking over de Kringzalen. Het behoeft geen betoog, dat de samensmelting van Kring met Bavo-Gilde een toeloop van vele nieuwe leden tengevolge zal hebben. En waar in het vorige artikel van gastvrij on- .derdak gespreken werd, is uitlegging aldus te verstaan dat het Bavo-Gilde gemeend heeft als bestaande vereeniging tot den R. K. Kring te moeten toetreden; het be- behoudt zijn zelfstandige manier van wer ken, terwijl Kringleden zich bij de studie club kunnen voegen. Het al-dan-niet aannemen van een lid in de studieclub, berust op denzelfden grond slag als dit het geval is bij Reciteer- en Zangafdeeling. De gewenschte toestand voor de toe komst is zeker wel deze; Bavo-Gilders zijn Kringleden en Kringleden zijn Bavo-Gil- dèrs. En dat kan heel goed. Naast studie en ontwikkeling behoort ontspanning; ont spanning zal echter des te beter gewaar deerd worden, wanneer de hersens er naar verlangen eens uit de wetenschappelijke sfeer ie geraken. f" j-" ÉÉLMÜkri lu het laatst van c^zc maaad, op Woensdag 28 December, boopf de bfer E- Daniels, te Beverwijk, zijn honderdsten geboortedag te vieren. De heer Daniels geniet nog een goede gezondheid. Hij is een geboren Beverwijker en slijt thans zijn ouden dag rustig fa „Weslenburg," het tehuis voor ouden van dagen, aan d. Seheyborchlaaa, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1