Electriciteit Verkeers-ongevallen. CHE0UE.K0ERSEN Amsterdamsche Beurs J Heringa Wuthrich, Haarlem Gymnastlekuitvoering ten bate van vacantiekolonies. R.K. Sportbeweging. Het wegenplan. Lezingen van de H.H. Bongertman en Meijerink. Haarlemsche Zeilvereeniging. Aanrijding. Train vertraging. De Makelaardij. HET PONTVERKEER TE VELSEN. Het le perron op het Haarlemsche station. BURGERLIJKE STAND. Kindervoeding. Gevonden dieren en voorwerpen. St. Nicoiaas-surprise. Inbraak BEVERWIJK. VIJFHUIZEN. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. SANTPOORT. HEEMSKERK. SLOTEN. DE KWAKEL. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Mgr. P. Mannens ongesteld Gysbert Japicx. Inbraak in een R.K. Kerk te Nijmegen. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN AFFAIRE. Het cassatie beroep-Mdrang van IJsselveere verworpen. De overstroomingen in Algiers. Zoebkof ernstig gewond. De burgemeester van Cheribon. DE SPAAÜNEBANK Haarlem - Amsterdam DINSDAG 6 DECEMBER. Bieden Laten Berlijn f 59.II 59.16 9.72 9.76 34.59 34.65 12.07 12.07f 47.70 47.75 13.40 13.45 Madrid 40.80 40.90 Weenen 34.85 33. New-York (cable) 2.47 2.50 7.32 7.36 Warschau 27.— 29.— Kopenhagen 66.28 66.38 Oslo 65.75 65.85 Stockholm 66.70 66.80 loc-Jr 101% 9719/32 274f 179 174£ 176 249 371f 1164 141% 495J 104u/Sj I46J 321 f 253J 327 eo% 222f 192f 180 195 l 42% 815 440 128 178J 165 5651 464 i 254 i- 496-| 1311 1961 69"% Een Grieksch en een Noorsch stoomschip aan de kust van Virginië vergaan. Geen Cholera op Bali. (Adv. Ing. Med J W erkverruiming. De firma Burgerhout die de sluis muren voor IJmuiden gebouwd ceft, en het rapport der commissie oor werkverruiming. Naar aanleiding van een artikel over het rapport van de rijkscommissie van advies voor werkverruiming, ontving de N. R. Crt. een brief van een der directeuren van Bur- gerhout's Machinefabiek en Scheepswerf. Het gaat daarin inzonderheid tegen het gedeelte van het rapport, dat betrekking had op de aanschaffing van sluisdeuren voor IJmuiden, irir ons artikel als volgt ver meld en van eenig commentaar voorzien: „Voor deze levering was inderdaad het laagst ingeschreven door een Nederlandsche firma, welke echter, naar bij onderzoek zou zijn geblèkeri. een groot gedeelte van het constructiewerk in het buitenland wilde laten uitvoeren. De commissie heeft toen, zoodra dit bekend werd, alle mogelijke moeite gedaan om te voorkomen, dat on der deze omstandigheden de order aan den laagsten Nederlandschen inschrijver zou worden gegeven. Nu hebben deze pogingen er wel toe- geleid, dat de opdracht aan een Nederlandsche onderneming, een an dere dan de even bedoelde werd gegeven, welke het werkpractisch geheel dus blijkbaar tofh ook weer nog niet heeie- maal hier te lande heeft laten uitvoe ren, maar met rdat al is dan toch weer een zeker bedrag en vermoedelijk wel niet ge ring bedrag ten laste gekomen van de goed moedige gemeenschap Wij hebben met belangstelling van de op merkingen varf de firma Burgerhout kennis genomen, al kunnen wij baar moeilijk vol gen, waar zij in ons artikel „een kleineering ziet van dit moeilijke en zorgvolle werk" en een „onbillijkheid" tegenover de toch reeds onder, zoo moeilijke omstandigheden werkende, metaalindustrie De bezwaren van de firma Burgerhout komen vrijwel uitsluitend hierop neer, dat wij achter de bovenbedoelde mededeeling uit het rap port, dat het werk „practisch geheel" enz. 'tieten volgen „dus blijkbaar toch ook weer niet heclemaal", een gevolgtrekking, die ten slotte ieder uit dp aangehaalde woorden sou hebben .gemaakt. Hoe de firma daarin kan voelen een. „wat te sterke aanval tegen hun werf", die „toch zeker niet als een montagewerkplaats van buitenlandsche fa brieken aangezien kan worden" is ons ten eenenmale ónverklaarbaar. In elk geval zou zij haar verwijt niet tegen ons, maar tegen de coipmissie hebben te richten. De sluisdeuren te IJmuiden geheel Holland^ch fabrikaat. De volgende mededeelingen van de firma Burgerhout zijn inlusschen belangrijk ge noeg om hier eenigszins uitvoerig te wor den weergegeven. „De Sluisdeuren voor IJmuiden zijn ge heel Hollandsehfe. fabrikaat. De teekeningen werden van het eerste ontwerp af door Hollandsche ingenieurs vervaardigd en be rekend. Slechts bet voor den bouw benoo- digde ruw gewalste, ijzer is uit het buiten- luid betrokken, omdat er geen fabriek >n Nederland' bestaat, die dit materiaal vervaardigt en hei mag als bekend veron dersteld worden, dat dit voor alle hier in Nederland vervaardigde schepen, bruggen en andere iféercpnstructies het geval is. Maar verder is dan ook al het werk, dé rolwagens, de' 'klinknagels, het staalgiet- werk, de afsluiters, of waaruit dit ruim 4 millioen wegende 'constiuctiewerk bestaat in Nederland 'en door Nederlandsche werk lieden, onder leiding van Nederlandsche werkmeesters en Nederlandsche ingenieurs, moer geestelijk product het is, vervaarigd. Zelfs de verf Waarmede het werk bestreken is, is in Nederland gemaakt en het zijn Nederlandsche, sleepbooten, die de deuren van Rotterdam naar IJmuiden brengen." En verder wat betreft de voorwaarden: „Er waren 'destijds 16 inschrijvers en de prijzen varieerden tusschen 1.410.000 en 882.500. Dei prijs van de werf, die later met den bouw belast werd, was ongeveer 100.000 hooger dan de laagste inschrijver. De destijds aan het bewind zijnde minister heeft toen een zoo belangrijke reductie be dongen, dat het prijsverschil nog slechts weinige procenten uitmaakt van het om streeks 450.000 gulden bedragende arbeids loon, wat er aan dit werk verloond wordt. Buitendien viel de bestelling in een tijd dat er bijna geen werk' was op de werven en er ook zeer wfinig werk in het vooruitzicht was." Ten slotte nog - de volgende aanhaling: „Met dit al geef ik u gaarne toe, dat dit middel om werkverruiming te verkrijgen, in wezen een sóórt lapmiddel is. Maar ik stel u dan weer de vraag, of de Staat het recht heeft, om Nederlandsche fabrikanten te dwingen, niet langer dan acht uren per dag te laten werken en hen voor zulke belang rijke regeeringsopdrachten in concurrentie te brengen met buitenlandsche fabrikanten, die gevoegelijk ó.uur per man en per week meer werk kunnen doen verrichten (12ki pet. langere werktijd., zonder de Hollandsche fabrikanten een voorkeur van ten minste 10 pet. in prijs tegenover deze buitenlanders tc gunnen. In het hier behandelde geval was het prijsverschil maar net 8 pet. En wilt u dan ook nog eens bedenken, dat het abso luut onmogelijk zou zijn voor een Neder- landsch fabrikant om mede te dingen naar den bouw van een brug over den Rijn bij Keulen of een sluisdeur voor de dokken van Antwerpen of een brug over de Clyde met eenirfe kans op bestelling. „Wanneer er dus zulke belangrijke wer ken in e gen land-te krijgen zijn, die trou wens maar zelden voorkomen, dan moet men toch, wil men de industrie de kans geven, om in landen, die zelf nog niet over een industrie beschikken zooals b.v. Zuid-Amerika, Ch'na, Afrika eens met succes de Nederlandsche vlag te verdedi gen, haar vooteerst de eenige kans om te kunnen toonen, dat ze tot het uitvoeren van! zulk werk in saa is. me ontnemen en dat is dan toch gewis eén nog wel veel vérstrek kender nationaal .belong dan de momenteele meerprijs voor eep.toch reeds voor zeer la gen prijs aanbesteed! werkstuk. „Dat u in uW/"tweede art'kel den weg wildet wijzen, hóe werkverruiming 0ok op een andere manier te bereiken is, kan slechts nut hebben en ik ben u er dank baar voor Zeker ware door verbetering der productie-voorwaarden oneindig veel meer te bere ken dan door dat wat u lap middelen noemt en ik beschouw deze mid delen dan ook slechts als een overgangs vorm naar den toestand waarnaar u streeft. Door de leerlingen van de Rijkskweek- :n Leerschool wordt Zaterdag 17 ®c®m" óer a.s„ des avonds te 8 uur, in he e- meentelijke Concertgebouw, Lange tte^y- lestraat, een gymnastiekuitvoering gege" ren, waarvan de baten ten goede komen lan het Centraal Genootschap voor Kui lerherstellingsoord eri -en Vacantiekolonies, Haarlem en Omstreken. IV. Zoo zijn we in ons vierde artikel aange land bij dc organisaties zelf, die ressortee ren onder de R. K. Commissie voor Licha melijke Opvoeding. Deze Commissie voert de exploitatie van het Sportpark te Heem stede en is de centrale van alle clubs van de tegenwoordige Stad-Haarlem. Zij telt zeven voetbalvereenigingen, drie gymnastiek-clubs. waarvan twee voor meis jes en jongens en drie athletiekvereemgin- gen. De algemeene leiïing over deze ver- eenigingen is haar bit Bisschoppelijk besluit opgedragen. Is 't leven in deze diverse clubs bevredi gend? Van vele clubs tamelijk wel, d.w.z. de onderlinge samenwerking is goed, doch 't ledenaantal is te gering. Gezien de vele neutrale organisatie's vergeleken met de verhouding van Katholiek en «iet-Katho liek, is ons ledenaantal nog veel te gering Kaon dat verschijnsel geen verklaring vinden in 't feit, dat de Katholieke ieugd minder an lichamelijke opvoeding doet? 'k Gelooi 't niet; in ieder geval niet in zoon mate, dat daardoor 't verschijnsel voldoende ver klaard wordt. Daarbij komt nog, dat 't van vele jongens en meisjes bekend is. dat ze in neutraal verbond uitkomen, 't Juiste aantal is heel moeilijk te achterhalen, daar onze concur renten hun ledenlijsten hiervoor niet laten zien en ze zelf niet altijd weten of 'n lid Katholiek is of niet. Gezien de krachten en de middelen, die zo hebben, behoeven we over hun presta- tie's niet ontevreden te zi;n. De hooge ter rein- en zaalhuur is en blijft voor hen 'n blok aan 't been, wijl 't geld alleen komt .an de contribu'ie's der leden en van do natie-gelden. Entree-gelden kunnen vrijwel uitgeschakeld worden. De geest onderling en 't gedrag der leden baart over 't alge meen geen ernstige ontevredenheid; k heb t tot nu toe nog niet ondervonden. Jaar lijks wordt er n driedaagsche oefening ge houden en de meeste clubs hebben nog 'n Jaarfeest met 'n H. Mis en gemeenschappe lijke H. Communie. Dc opkomst is altijd meer dan bevredigend. De eenige wensch is finantieel krachtiger om organisatorisch machtiger te worden. Deze finantieele steun moet komen van 'n grooter leden aantal en meer geldeli'ke belangstelling van buitenstaande Kathoieken. 'k Sluit deze vier artikelen over de R. K. Sportbeweging in Haarlem en omstre ken met den wensch. dat ze door velen ge lezen worden. Wie onbevooroordeeld leest, zal moeten 'oegeven, dat ze niet van waarheid ont bloot zijn. Dat ze velen mogen wakker schudden, wie 't aangaat is m'n wensch. De lichamelijke opvoeding van onze jeugd is en blijft 'n voorname lak v,am jeugdbewegmg. Voor onze meisies en jongrns bliif ik de klok luiden, zoolang 't noodig blijkt. p. F. L. ESSER, O.E.S.A. Geestelijk Adviseur R. K. Comm. voor Lich. Opv. te Haarlem. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, aan den Minister van Water staat een schrijven te zenden, waarin ge zegd wordt, dat de verbinding met het Oosten der lands door het rijkswegenplan niet voldoende verzo gd wordt; dat door trekking van den thans gep-o ecteerden rijksweg van Amsterdam langs het Noord- zeekanaal tot de pont in Velsen naar IJmuiden noodzakelijk geacht wordt; dat de rijksweg door Beverwijk niet door de Breestraat moet loopen, maar reeds direct benoorden de Velserpoort naar het Wes ten omgebogen zou moeten worden om tèn Noorden van Beverwijk weer op den ge- projecteerden rijksweg uit te komen; dat voor het verkeer te Haarlem voor een of meer staangedeelte(n) met nauwe straten aansluiting gezocht zou moeten worden op de uileinden der rij>kswegen en dat daar om de verbindingen van rijkswegen om de stad Haarlem zouden moeten worden ge legd; dat verlegging van den weg Amster damSassenheim in Zuid-Oostelijke rich ting aanbeveling verdient. Zaterdagavond hield de aldeeling Haar lem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lich. Opvoeding in Ne derland in Lion d'or haar 2e w nterbijeen- komsL Sprak in November de heer F. Du- vergé, leeraar in de Gymnastiek aan de Rijks H. B. S. te Velsen over „Mechanisme en Vitalisme in de Lichamelijke Opvoe ding", thans werd door de heeren H. H. J. Bongerman en A J. Meijerink het „School zwemmen" en het „Zwemmend rédden" u't- voerig besproken, een en ander als inlei ding voor den te houden cursus, speciaal voor gymnastiekleeraren. Te kwart over acht opent de voorzitter de bijeenkomst, die door een groot aantal leerkrachten en belangstellenden, o.a. Dr. Veen, was bezocht. 't Eerst kreeg de heer Bongertman, de voorman van de te Haarlem algemeen ge volgde methode van zwemonderwijs, welke zoo uiterst gunstige resultaten afwerpt, het woord. Na een korte inleiding, waarbij spre ker constateerde, dat de laatste jaren bet .„crawlen" in ons land sterk vooruit ge gaan was, gezien de successen der Holland sche Dames, zoodat de „Spaansche slag thans vrijwel verdwenen is dat, ondanks de gedane pogingen, het direct aaujeeren van den „crawl" bij schoolkinderen niet de gewenschte resultaten opgeleverd had, zoo dat voorlocpig nog het aanbeveling verd en- de met den „schoolslag" te oeg.nnen, om dan later tot de meer natuurlijke over te gaan. Vóór den schoolslag gelden, ten le het moment van rust en ten 2e de gemak kelijke wijze, waarop de kinderen deze aanleeren. Dit is ook het geheim van het Haarlemsche succes: voor luttele jaren kon men voor de zwemd'ploma's hoogstens 3 schoolploegen bijeen brengen, het laatste jaar waren er alleen voor de jongens rei.ds meer dan 50! Uitvoerig behandelde spreker op de hem eigen, duidelijke, animuerende wijze, hoe de Haarlemsche Jeugd de schoo- ne zwemkunst wordt bijgebracht, hoe na de „droge" les op de Zweedsche bank binnen, buiten met de drijfbussen achtereenvolgens been- en armslag wordt aangeleerd, zoodat de leerlingen der Lagere Scholen na 2 zwemseizoenen (5e en 6e leerjaar) allen, zonder uitzondering, kunnen zwemmen, in hun vrijen tijd toepassend, wat de Gvrnas- tiekleeraar ze in de les bijbracht, t Is le begrijpen, dat waar h'cr een theoreticus, doch vóóral een practicus als de heer Bon gertman aan het woord was, de aanwezigen in grooten aandacht hem volgden en menig nuttige aanwijz'ng uit sprekers ruime er varing dankbaar aanvaardden. Een hartelijk applaus vertolkte aan het eind dc gevoelens der aanwezigen. Als tweede spreker trad de nestor der Haarlemsche Gymnastiekleeraren, dc heer A. J. Meijerink naar voren, als inleider over het „Zwemmend redden', een onder werp, dat een stuk van het leven van dezen „jongen" 62-jarige geworden is. In <cn aan grijpende statist ek toonde spreker ons het namelooze leed, door verdrinkingsgevallen veroorzaakt: alleen in ons land in 7 jaar niet minder dan 6578, d.i. ongeveer 1000 per jaar, waarvan de helft van 019 jaren. Gelukkig nemen deze getallen af, nu meer en meer het zwemmen als verplicht leer vak op de scholen wordt ingevoerd en de oprichting van tal van Reddingsbrigades zowel aan zee, als „te land". In een uit voerig geschiedkundig overzicht kregen de aanwezigen een duidelijk beeld omtrent de beoefening der zwemsport in de verschil lende eeuwen, een beoefening, de ten nauwste samenhing met de heerschende be grippen, mede een gevolg van wat omtrent de hygiëne bekend was. Voor den heer Meijerink was dit een aanleiding nog eens conscentieus de hygiënische voordeden van het zwemmen naar voren te brengen.Zóó kon spreker, voortbouwend op wat zijn voorganger behandelde, komen tot 't zwem mend redden," een onderwerp dat organi satorisch en technisch aan de hand van een groote serie fraaie lantaarnplaatjes duide lijk besproken werd en er n et weinig toe zal bijdragen, om straks met den practi- schen cursus de Gymnastiekleeraren, die als leiders van het Schoolzwemmen weer fun- geeren, meer en meer gesclvkt te maken voor hun zeer verantwoordelijken functie. De noodzakelijkheid er van moesten de aan wezigen na deze voordracht wel ten voile voelen. Ook de heer Meijerink. oogstte, zoo als te verwachten was, een hartelijk ap plaus voor ziin leerrijken voordracht. Waarschijnlijk wordt op 28 December e.k. door de Haarlemsche Gymnastiekleera ren een excursie gemaakt naar Amsterdam voor een bezoek aan het Physiologisch La boratorium van Prof. van Rünbeek en het Nieuwe Stadion, waartoe de voorloopige vergunningen reeds binnen zijn. Op 7 Januari 1928 volgt dan de Jaarver gadering. De feestcommissie zal op a.s. Vrijdag 9 December, een Sinterklaasavond bij Brink- mann organiseeren, waarop leden en dona teurs met een „pakje" welkom zijn. Op 11 Februari zal de groote feeri~vnd gehouden worden. J. Schuitmaker, op Zaterdag 17 dezer in den Janswegschouwburg. Zaterdagmiddag 2 uur schrok de 6-jairigc P. B„ wonende Rozenstraat 51, bij het oversteken van de straat oo de Groote Markt door een naderenden auto, zoodat hij plotseling teruglieo en door een wielrijdster werd aangereden. De iongen viel en brak zijn rechterbeen. Hii werd oer ruto naar het St. F.lispbctbsgasthuis vervoerd. In de Jansstraat had Zaterdagmiddag een aanrijding pjaats tusschen een tramwagon en auto. De bestuurders hadden elkaar niet gezien. Beide voertuigen werden licht be schadigd; het tramverkeer had 20 minuten ver trading. Door den Ned. Bond van Makelaars in Vaste Goederen, Hypotheken en Assuran tiën wordt aan de Kamer van Koophandel adhaesie gevraagd voor een adres, door den Bond gezonden aan den Minister van Jus titie, in welk adres gevraagd wordt, het be roep van den makelaar bij de wet zóó te regelen, dat inderdaad vakbekwame en daarmede tevens betrouwbare personen tot de makelaardij worden toegelaten. Het Bureau der Kamer stelt voor, geen adhaesie te betuigen aan dit adres, omdat het een vrijgeven van het makelaars- beroep verkieslijk acht boven het beginsel der bestaande wet. Tevens stelt het Bureau voor, niet te vol doen aan het verzoek van den bond, om aan een vertegenwoordiger der Kamer van Koophandel in de aan te stellen examencommissies, welke examens aanslui ten bij een cursus van den bond, mede te werken, omdat zulk een vertegenwoordi ging het Bureau ongewenscht lijkt. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, aan den Minister van Waterstaat, een adres te richten, waarin gezegd wordt, Jat in het zomerseizoen 1927, de bestaande verbinding door het pontverkeer te Velsen, onvoldoende gebleken is en waarin er op gewezen wordt, dat een nadere voorziening dringend noodig is. Verzocht wordt daarom, die maatregelen te willen bevorderen, dat het vervoer geregeld met twee groote ponten kan worden onderhouden. In de vergadering der Kamer van Koop handel van 4 October, gaf de commissie voor verkeer en vervoer als haar meening te ken nen, dat het haar niet wenschelijk voor kwam, een verzoek te richten aan de direc tie der Ned. Spoorwegen, een wachtkamer op het le perron aan te brengen. Aan de commissie werd verzocht, na te gaan, of er aanleiding bestond, bij de directie aan te dringen op het aanbrengen van een aberi. Thans deelt de commissie aan de Kamer mede, dat zij daartoe geen aanleiding vindt, omdat naar haar meening de Kamer zich heeft te onthouden van het uitoefenen van aandrang ter verkrijging Van een, zij het dan niet geheel onnoodige, dan toch een uiterst geringe beteekenis hebbende uitbreiding of wijziging van een overigens bevredigenden toestand. Geboren: 1 Dec.: z. van M. ter Beek Dufais; 2 Dec. z. van A. NieuwpoortAdri- aanse; z. van G. W. LodeReudink; 3 Dec z- van A. KuitertWielene'a, Overleden: 2 Dec.: C. Vork, 84 j., Rus- tenburgerlaan; J„ 10 mnd.. z. van P, Voor- meer. Kamperlaan: J. Klinkenberg, 60 i., van 't Holfstraal. Dc Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloooen week aan warm voedsel uit. Maandag 217, Dinsdag 228, Woensdag 227, Donderdag 222, Vrijdag 223 en Zaterdag 204 porties. Bur. v. Politie, Smedestraat, dop van auto naaf, tasch v. Rijn, Tuinwijklaan 9, broche Zat hof, Mr. Joostenlaaan 3, bril Stokman, Zuidpolderstraat 33, duimstokN. Otte, Koediefslaan 58, grijze heerenhandschoen A. Sondorp, Zandvoortschelaan 126, glacé handschoen Bur. v. Politie, Smedestraat, grijze kinderhandschoen M. Heinsbergen, K.l Houtstraat 98, handschoen v. Leeu warden, Harmenjansweg 115rd, hond (ter rier) Scheerlings, Bantamstraat 24, glacé handschoen C. Möhringer, Hulststraat 40, grijze wollen handschoen A. Engeman, Wijde Geldeloozepad, hond (Groenendae- (ler) Kennel „Fauna", Parklaan grauwe hond, Mentjox, Scheepersstraat 37 Fran- sche herdershond Bur. v. Politie, Smede straat, 2 kinderportemonnaies m. inh., pakje ir.et sierspeld t/n. van mevr. Norel, Uit den Boschstr. 10 S. Tromp, Repetitiezaal H. O.V., i/h. Proveniershuis, portemonnaie met inhoud Schneijder, Wagenweg 13zw., por temonnaie met inhoud Gregorius, Barende- sestraat 39, portemonnaie met inhoud P. J. van Schie, Hagestraat 32, pakje met sokkenPlaatskaartenloket Station, porte monnaie met inhoud W. Stolvoort, Mid denweg 176, damesrijwiel A. Visser, Ka nariestraat 94, reticule met inhoud Hamers, Aelbertsbergstraat 19, rijwielbelastingmerk in étuiJ. v. Berkum, Boeresteeg 20rd., rijwielbelastingmerk J. Ottevangef, Oranje- boomstraat 161, rijwielbelastingmerk Bur. v. Politie, Smedestraat, vulpenhouderS. Zoon, Saenredamstraat 21, oud zeil P, Klaassen, Bantastraat 8, zweep. Gedurende de St. Nicolaas-dagen wer den aan de leden van het Begrafenisfonds „Voor en door het Volk alhier, door de „Groote Noord-Hollandsche Vereeniging van Levensverzekeringen enz. te Amster dam, waarin „Voor en door het Vo k is opgenomen, bedragen uitgekeerd aan pl.m. 1000 leden. De bedragen, die uitgekeerd werden, varieeren vrn f 0.25 tot f 50. Een welkome verrassing dus. Door middel van een valschen sleutel heeft men zich Zondagavond toegang ver schaft tot pe-ceel Bakenessergracht 29, be woond door H. A. B.; een buffet in de huiskamer werd geforceerd en daaruit een bedrag van f 650, benevens eenige papie ren ontvreemd. De linnenkast in de slaapkamer werd eveneens opengebroken, doch daaruit werd niets ontvreemd. De familie was afwezig tot 's avonds half twaalf. De politie stelt een onderzoek in. Procedeeren namens de gemeente. Het raadslid de heer J. Visser, had aan Ged. Staten van Noord-Holland volgens art. 143 der gemeentewet machtiging verzocht om op zijn kosten in het belang der gemeente een rechtsgeding te voeren tegen een aan nemer, die volgens zijn meening gehandeld had in strijd met een contract omtrent grondverkoop door de gemeente. De ge meenteraad had een voorstel om te pro cedeeren verworpen. Ged. Staten weiger den de machtiging en de heer Visser ging in beroep bij de Koning'n. Thans is, naar de „Tel." meldt zijn beroep afgewezen. In het koninklijke besluit wordt verklaard, dat zich hier niet het geval voordoet, dat de raad in gebreke blijft de rechten der gemeente te doen gelden, in welke gevallen blijkens de geschiedenis van art. 143 derde I'd, der gemeentewet deze wetsbepaling beoogt te voorzien. BEVERWIJK, 5 Dec. R.K. Coöperatieve Tuindersv. „Kennemerland". Spinazie 2 3; Boerekool 0.801.25; Andijvie 0.90 1.75 per kist; Wortelen 1525 ct., Prei 10 —20 ct„ Pieterselie 5 ct. per bos; Groene kool 36; Gele kool 710; Selderie- knol 410 per 100; Aardappelen 710 ct., Uien 45 ct. Witof 1 25 ct., Spruiten 10—22 ct. per K.G. Terwijl de heer S. Groot, landbouwer in den IJweg met een span paarden aan het ploegen was, werd pctseling een der bees ten onwel met gevolg, dat het viel en de andere in zijn val meesleepte, zoodat ze beiden in een sloot terecht kwamen. Het kostte nog al veel moeite de beesten op het droge te krijgen. Op zijn terugreis naar Spanje zal Sint Nicolaas Donderdag een bezoek brengen aan de R- K. school te Vijfhuizen. Het is wel wat Hot geworden doch door omstan digheden was de Heilige man er niet eer voor in de gelegenheid. Het kerkkoor zal voor dit hoóge bezoek als ontvangsalon worden ingericht. Voorts zal Prof. Antonini (geen onbekende tc Vijfhuizen) met zijn goocheltoeren het feest opluisteren. De fugd ziet al verlangend uit naar zijn komst alleen zij wiens gedrag minder onberispelijk is geweest verlangen minder naar dit be zoek. Aanbesteding. uitslag van de op Zaterdag i-'- door 13. en W. gehouden aan besteding van het aanleggen van straten </i eee terrein bij de K. K. school te Halfweg is als volgt: L. Niemeijer te Hattum Perceel 1 15033; Perceel 2 30767; G. Bartels, Zwolle Perceel 1 15170; Perceel 2 31200; D J„ j{e Leeuw, Omsterdam, Perceel 1 12888; Per ceel 2 25469; G. J. Poderman, Haarlem- merliede c.a. Perceel 1 14400. Perceel 2 28400; J. Rol Amsterdam Perceel 2 20000; P Klaassen, Heemstede Perceel 2 f 19650; N. J Kollaard Haarlem Perceel 1 f 9400; P. Klaassen Heemstede Perceel 1 9600; N. J. Kollaard Haarlem Perceel 2 19450; J. Rol Amsterdam Perceel 1 f 9700 J v. d. Broek, Zaandam Perceel 1 9403; Perceel 2 J 19795; I*» IL van Pssen Halfweg Perceel 1 13479; Perceel 2 27770; J. Dienaar en Zn. Velsen Perceel 1 11976; Perceel 2 24339; T. P^Geus, Loos- duinen Perceel 1 9950; Perceel 2 f 21900. De gunning is aangehouden. Gouden Jubileum. - Naar wij vernemen hoopt het echtpaar MapchielseWol- denburg, wonende aan den Spaarnwouder- weg alhier, op 17 December a.s. den dag herdenken, waarop t voor 50 jaren in den echt werd verbonden. De beide oudjes ge nieten nog een yTJ! goede gezondheid. Het zal hun op dien dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Personalia- Tot eere-voorzitter der te Nieuw-Vennep opgerichte landelijke rij- vereeniging „K'ta Seneng" is benoemd de heer Ph. Kok, directeur van de Haarlemsche i Manege. Jan, r. v. J. v, d.. Linde en H. Kievit. Overleden: Simontje Bakker, 75 j„ wed. j v. A. de Smeth. Willem Mans, 65 ge/a- met M. Jongkind. Teuntje van der vnet, to j-, geh. met J. v. Dijk. Concert. Dc gemengde arbeiders zang- vereeniging „Morgenrood", afdeeling Bloe- mencfaal-Sanlpoort van den Bond van Ar beiders Zangvereenigingen in Nederland, geeft Zaterdag 10 December een concert in hotel „Velserend". Medewerking voor dit concert, dat om 8 uur begint, wordt ver leend door Jac. van der Woude, violist en Ab. Fonteijn, accompagnateur. R. K. Kiesvereeniging. Op Woensdag 7 Dec. boudt de kiesvereeniging baar jaar vergadering ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mede deelingen; 4. Jaarverslag secretaris; 6. Bestuursverkiezing, alle leden treden af; 7. Regemeiïtswijziging; 8. Rondvraag; 9. Sluiting. Patronaat Op Vrijdag 9 Dec. wordt het St. N:colaasfeest gehojcler; voor de patro naatsleden en de St. Joséphgezellen. Een bekend goochelaar zal dan optreden. Deze avond is er ook wederom toegang voor de ouders. „Wit Gele Kruis". Zondag 4 December werd een bloemendag ten bate van het „Wit-Gele-Kruis" gehouden. Negen dames hadden zich hiervoor beschikbaar gesteld. L)e netto opbrengst na aftrek van eenige benoodigde kosten was 50.31. Een woord van dank aan de Eerw. Geestelijken Oer parochie; aan de milde gevers en niet min der aan de dames voor haar werken voor de lijdende menschheid, is hier op zijn plaats. Besjoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kerkmeesert in de parochie „St. Pancratius", den heer W. v. Weerdenburg, inplaats van den heer E. Graman, die, onder dankzegging, eervol ontslag heeft gekregen. De Floresillm. De Floresfilm in onze gemeente't Is een bijzonderheid, 't Is weer eens wat ande-s dan die sansat'o- neele, flauwe, alledaagsche, verwaterde bioscoopfilm, 't Is het echte leven vnn den missionaris onder de zwarten. En zegt niet, dat zulks niet de aandacht van velan trekt In de drie groote steden is ze 171 keer op gevoerd en steeds volle zalen. Laten wij onze ondernemers niet teleur stellen en op 8 en 9 Sept. gaan naar 't Pa- roch'ehuis te Uithoorn. De kinderen gaan op 8 September des namiddags half 3. Komt allen, U ziet iets aparts. Zaterdagavond werd de hoogeerwaarde heer Mgr. P. Mannens vicaris-generaal van hef bisdom Roermond, door een beroerte getroffen. Toen de „Maandagmorgen" Zondagavond naar den toestand van den hoogen lijder informeere, was deze gelukkig echter weer goed. Genoemde Friescbe vereeniging zal hef dertigjarig bestaan o.a. vieren door op voering van „As mén seis foarbijgiet", door Burgerlijke Stand van 25 December 1927. Geboren: Gerrit, z. v. G'. Meijer en L. Hiddinga. Cornelia, d. v. C. v. Saase en N. Persoon. Catharina Maria, d. v. J. C. Knuvers en P. A. v. Velzen. Evert Drie offerblokken gelicht. NIJMEGEN, 5 December. In den nacht van Zatprdag op Zondag is door o->enbre- king van een deur ingebroken in de kerk van O. L. Vrouwe Geboorte, alhier, aan den Berg en Dalschenweg, De inbrekers heb ben drie offerblokken meegenomen. Naar wij vernemen, bevend er zich in de offerblokken niet veel geld. De inbraak werd Zondagochtend door den koster ont dekt. Van de daders geen spoor, De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatie-beroep van den heer Marang van IJsselveere, koopman te 's-Graven- hage, die door het Haagsch gerechtshof wegens heling in verband met de Portu- geesche bankbiljettenzaak tot twee jaren gevangenisstraf was veroordeeld. MOSTAGANEM, 5 Dec. Tot nu toe zijn zestig lijken van Europeanen en veer tig van Inlanders, verdronken bij de jong ste overstroomingen, gevonden. BERLIJN, 5 Dec. Volgens een bericht van dc „B. Z. am Mittag' is <*cn echtge noot van Prinses Victoria, Zoebkof in Go- desberg een ongeluk overkomen. Hij is met zijn motorfiets over de^ kop geslagen en werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. CHERIBON, 5 Dec. De commissie, die door den Gemeenteraad werd ingesteld, heeft rapport uitgebracht, over de wijze, waarop de burgemeester zijn dienst uit oefent. De slotsom luidt, dat een langer aanblijven van den heer Schotman niet in het belang is van de door den gemeente raad vertegenwoordigde gemeenschap. Od 8 December zal de gemeenteraad dit rapL port bespreken. Medegedeeld door «6e STA A TSLÖfÈRÏJTV. Trekking van Maandag 8 Dec. 2a Klasse le Lijst. Hooge prijzen: ,M 3335 f 1500. 3424 16325 20816 ƒ1000. 4950 6223 ƒ400. 6878 20860'200. 2004 4435 16743 16864 ƒ100. Prijzen van 30.- 18 72 95 128 134 300 386 391 398 505 520 551 553 579 589 654 674 688 770 830 844 919 957 965 978 1052 1063 1138 1141 1179 1272 1278 1353 1356 1378 1395 1396 1414 1436 1501 1533 1533 1670 1677 1686 1700 1755 1847 1856, 1864 1931 1985 2113 2? 17 2300 2335 2421 2434 2507 2578 2664 2675 2679 2684 2696 2778 2779 2788 2819 2859 2963 2985 3030 3073 3097 3099 313S 3181 3232 3267 3273 3333 3352 3382 3439 3462 3473 3506 3536 3560 3558 3652 3755 37S2 3791 3810 3374 3884 3920 3932 3944 3957 3968 3977 3996 4037 4075 4141 4148 4180 4247 4262 4355 4360 4483 4486 4525 4550 4589 4630 4672 4692 4711 4813 4857 4899 4942 4267 4986 5053 5097 5158 5185 5206 5277 5297 5298 5306 5407 5408 5496 5557 5572 5578 5613 5689 5704 5708 5796 5810 5819 5823 -5938' 5949 5955 5994 6028 6033 6056 6083 6115 6140 615Ï 6189 6231 6261 6294 6305 6319 6342 6533 6704 6734 6767 6772 6824 f.840 6955 6970 7111 7207 7234 7236 7245 7334 7357 7376 7457 7462 7472 7575 7628 7692 7759 7769 7778 7782 7786 7882 8028 8052 8061 8082 8107 8133 8214 8235 8329 8334 8344 8345 8366 8375 S401 8405 8444 8493 8508 8551 8637 8655* 8729 8730 8742 8777 8840 8919 8935 8960 8991 9052 9028 9113 9156 9195 9265 9266 9313 9370 9391 9413 9485 9575 9576 9781 9818 9838 9872 9929 10012 10075 10117 10135 10151 10158 10177 10185 10207 10250 10265 10362 10408 10409 10495 10597 10626 10847 10687 10773 10784 10838 10896 10976 10977 11082 1 -214 11295 11347 11389 11501 11504 11518 11524 11538 11541 11564 11565 11568 11628 11648 11649 11653 11753 11925 11932 11934 11971 12035 12043 12105 12148 12172 12199 12230 12279 12284 12356 12440 12443 12463 12549 12576 12603 12755 12838 12852 12873 13053 13055 13124 13150 13186 13187 134U2 13444 13478 13557 13607 13617 13621 13578 13741 13816 13819 13864 13920 14005 14009 14024 14030 14047 14133 14174 14189 14193 14210 14242 14274 14293 14325 14384 14391 14451 14551 14589 14698 14750 14766 14809 14874 14983 14993 14999 15026 15198 15218 15231 15239 15312 15391 15415 15453 15460 15476 15575 15587 15596 16514 16540 15652 15661 15670 15811 15833 15918 16070 16137 16160 16183 16199 16235 16263 16320 16456 16529 16556 16713 16721 16876 16924 16933 17022 17077 17096 17098 17167 17176 17243 17273 17282 17330 17365 17410 17458 17476 17534 17616 17658 17729 17750 17755 17826 17838 18085 18093 18094 18107 18117 19149 18157 18179 18201 18300 1S307 18349 18411 18434 18538 18562 18565 18997 19064 19126 19157 19195 19204 19271 19278 19306 19327 19390 19407 19573 19575 19617 19661 19673 19691 19709 19773 19789 19807 19839 19865 20012 20076 2(1077 20160 20156 20186 20237 20391 20402 20408 20470 20493 20496 20630 20634 20665 20669 20677 20698 20824 20828 20859 20900 20928 DINSDAG 6 DECEMBER. Middenkoersen van gisteren Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 411 Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 4*% N..Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. NederL Kunstzijde Maecubee Ho!L Kunstzijde Gude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnboovr. Boeton Mijnb. Red;ang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Robber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V L C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comra Marine preL Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rail, Union Pacific Wabash Prolongatie 100*/, 10115/16 138f 143 1 327J 195 352J- 154it 2C8 110% 77 44 75 b 96 /3S NEW YORK, 5 Dec. (V.D) Het Grieksch stoomschip „Kyzicos" op weg van Batimore naar Sevilla en het Noorsche schoomschip „Cibea" zijn Zondag^ in den storm aan de kust van Virginië nabij Nor folk vergaan. Acht en veertig opvarenden zijn gered. Vier leden der bemanningen der schepen verdronken. 1 wee andere stoomschepen zijn bij Nor folk in BATAVIA, 5 Dec. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de op Bali voorkomende kwaadaardige buikziekte geen cholera is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2