Binnenlandsch Nieuws. Nieuws. De begrooting van Oorlog 1928. De samenstelling van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. De ingehouden bedragen aan de reserve-officieren. Vice-admiraal A. F. Gooszen. Wegens brandstichting veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Een wetsoriiwerp tot herziening van de wet op het militair onderwijs. Voor de exploitatie van een tramweg. Puïlmantreinen Nederland- Zwitserland. De kwestie Weiss-Solkesz in den Amsterdamschen gemeenteraad. Jhr. mr. van Vredenburch. t SOCIAAL LEVEN. Dertien duizend gulden voor de werknemers. De staking en uitsluiting 'n de schoenindustrie. De reis van oud-minister Colijn. De ramp der „Principessa Mafalda". Voetballen bij de Kaja-Kaja's. 't Was een geroep en geschreeuw dat booren en zien verging, We probeerden om er wat regel in te brengen; maar dat werd te ernstig voor ons dartel volkje. De Pastoor zei tegen me: „Laat ze maar begaan Zon der regels hadden ze wel éérs zooveel lol, het moest ongedwongen spel blijven. De heldendood van een vliegtuigmarconïst. Een huiselijk drama te Rotterdam. Een brand in de hoofdstad, dié veel ongemak veroorzaakte. -m Drie brandwacht® bewusteloos. Ad De Sch. 421 wordt als verloren beschouwd. Twee gevallen van nekkramp te Hallum. De inbraak te Nieuw-Helvoet. Een ijsmachine uit elkaar gesprongen. Ten gevolge van het ontploffen van een twaalftal vuurpijlen. Een botsing tusschen twee trams te Leiden. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer in zake de Oorlogsbegrooting 1928. Daaraan ontleenen wij het volende: Het defensiebeleid. De Regeering, erkentelijk voor de waar deering, uitgesproken voor het optreden van de Nederlandsche delegatie op de jongste Volkenbondsvergadering, zal uiter aard bevorderen dat volgende delegaties voortgaan op den ingeslagen weg. Intusschen zou het van weinig beleid getuigen, indien de thans ingediende begrooting reeds re kening zou houden met een ideaal dat, hoe zeer nagestreefd, nog geen ideaal is gewor den. Het ontmoet dan ook overwegend be zwaar reeds thans tot een eenigszins be langrijke inkrimping van de weermacht over te gaan. Dat Nederland door handhaving van het bestaande legerstelsel zou blijven deelnemen aan den wedstrijd in bewapening, moet be slist worden ontkend. Ten aanzien van de op zijn beleid uitge sproken critiek, merkt de Minister op, dat zijn streven er op gericht was en blijft, om mede, ter beperking van de defensie uitgaven, het geheele vredesbeheer zoo eenvoudig te doen zijn als, zonder schade voor de gemobiliseerde strijdmacht, moge lijk wordt geacht. Andere motieven zijn bij den Minister nimmer in het geding geweest. Het is niet duidelijk, dat door de jongste vredesorganisatie de infanterie en de cavale rie ernstig zouden zijn aangetast. Aan de samenstelling en de oefening van het veldleger wordt uiteraard groote aan dacht gewijd. Bezuiniging. Bii het beoordeelen van het op de be grooting 1928 bezuinigde bedrag van 627.000 moet niet worden voorbijgezien, dat de Iegeruitgaven, na aftrek van de pensioenen en wachtgelden, van 1922 tot 1927 van bijna 65 millioen tot 45/4 milli- oen, dus met bijna 20 millioen of met 30 pet. zijn teruggeloopen. Het spreekt dus vanzelf, dat het thans zeer moeilijk wordt verdere bezuinigingsobjecten te vinden, vooral omdat, zooala terecht in het V. V. wordt opgemerkt, zeer zuinig wordt huis gehouden. Aan het verminderen van de Oorlogsbegrooting, anders dan door ver mindering van pensioenen en wachtgelden, alsmede door de invoering van de aanhan gig zijnde kapitulantenwet, zal dan ook, wil men de bestaande weermacht, waar van de Minister de sterkte als het toelaat bare minimum beschouwt, niet schaden, binnen afzienbaren tijd noodgedwongen een einde moeten komen. Het contingent. De Minister is van meening, dat de al- gemeene politieke toestanden in Europa voorshands geen vermindering van de oor logssterkte van ons leger toelaten; voor het bereiken van die sterkte is het thans vastgestelde contingent noodig, zoodat vermindering daarvan voor het tegenwoor dige niet in overweging kan worden geno men. In vergelijking met verschillende van de ze Europeesche staten is het percentage der bevolking ten onzent, dat jaarlijks tot het vervullen van den dienstplicht wordt geroepen, reeds zeer laag. De bezoldiging. De Minister deelt de meening van de leden, da.t het thans niet het goede oogen- blik is om de bezoldigingsregeling voor het militair personeel der landmacht te gaan bespreken. Indien wordt overgegaan tot een herziening in het algemeen van de sa- larieering der burgerlijke rijksambtenaren, ligt het voor de hand. dat de voor de mi litairen geldende regeling gelijktijdig in be schouwing zal worden genomen. Economische oorlogsvoorbereiding. Ook hier te lande is de economische verdedigingsvoorbereiding een vraagstuk, dat dringend om oplossing vraagt. In groo te trekken geldt die voorbereiding tweeër lei groepen voorzieningen: I. die ten be hoeve van de weermacht: II. die ten be hoeve van de bevolking in haar geheel en van het maatschappelijk leven. Ad. I. Nader is onderzocht bii leger en marine, wat in hoofdzaak noodig zou zijn om gedurende een bepaalden tijd zich zelf standig te kunnen handhaven en daarbij te voorzien in de eerste levensbehoeften van de bevolking. In aansluiting aan dit onder zoek is. en zal worden nagegaan op welke wijze en in welke mate bij mobilisatie oi oorlog 't vereischte hier te lande zal kunnen verkregen worden en welke maatregelen noodig zullen ziin om dit te verzekeren of te bevorderen. Onder meer ziin hiertoe in 1926 en '27 technisch onderlegde vcrlofs- officieren in de gelegenheid gesteld, om hun herhalingsoefeningen te volbrengen aan de artillerie-inrichtingen. Hiervoor werden in de eerste plaats gekozen die genen, die een levenspositie bekleeden bii groote particuliere bedrijven, welke in oor- logstiid in aanmerking komen voor de ver vaardiging van krijgsmatertaal. Aldus ont stond de gelegenheid, reeds nu den grond slag te leggen voor een nauwe samenwer king tusschen Staatsbedriif en grootindu strie. In dit opzicht kan de genomen proef als volkomen geslaagd worden beschouwd. Gestreefd wordt naar een oplossing, waarbij naast de vorenbedoelde categorie van reserveofficieren, uit jonge technische klachten, na een eersten opleidingstijd aan de artillerie-inrichtingen van ongeveer een jaar, een staf volwaardig reservepersonee! kan worden samengesteld. Het ligt in het voornemen, in W 'n deze richting een proef aan de artillerie inrichtingen te doen nemen. Voorts zal nader overleg moeten wor den gepleegd omtrent de keuze van parti culiere organisaties en personen ter ver schaffing van voorlichting aan de militaire autoriteiten inzake voorraden, in. en uit voer, mogelijkheden bii landbouw, perso- neele- en materieele hulpbronnen van de nijverheid, vraagstukken van vervoer, land en waterwegen e.d. Ad II. Onder de maatregelen, ad I be deeld zijn er, waarbij de belangen van dc hevolkin* in haaf geheel en van bet maat schappelijk leven ten nauwste betrokken 71 Aan de hand van de ervaring 1914-1918 zullen verschillende weUelltke en andere on t werp-bepalingen moeten worden over- wogen. Ook is het bijv. «er gewen,cl, een wet' in het leven te roepen soortelijk als hat entwerp-wet op den burgerhoen di^ns'ölicnt. r_ De 'voovbereidind van een en ander S^s'SenTscWeden döor Depart*. P- 'OekiTeliik zou moeten blijken in hoe verre deze werkwijze voor vredestijd vol doet, c.q. wijziging zal moeten ondergaan, terwijl mede later zal moeten worden over wogen, hoe de organisatie voor oorlogstijd zal moeten ziin. Ombtrent een en ander is overleg ge pleegd met de hoofden van de overige de partementen. De legering der troepen. De minister meent, dat de legering der troepen aan redelijke eischen voldoet en hij kan in verband met de daaraan ver bonden kosten geen vrijheid vinden om voorstellen te doen lot belangrijke uitbrei ding van de kaztrnegebóuwen. De malversaties te Woerden. De minister geeft een zeer uitvoerige uit eenzetting van hetgeen is gebleken uit de processtukken in het uit die malversatiën voortgevloeide strafgeding en tevens een uiteenzetting van de wijze, waarop de ad ministratie plaats heeft. De minister teekent daarbij aan, dat de sedert 1923 door de opvolgende controleurs ingediende rappor ten betreffende hun controle te Woerden tot begin 1926 nimmer gewag hebben ge maakt van eenige onregelmatigheid. De Minister meent aan de hand van de contrölemiddelen te mogen verklaren, dat z.i, geen nieuwe maatregelen om tot een beter inzich, tie komen noodig zijn. Een onderhoud met den Minister van Waterstaat. Vertegenwoordigers van de Unie van Chauffeurs aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond van Transportarbe'ders „St. Bonlfa- cius", den Ned. Bond van particuliere chauffeurs en den Ned. Bond van Chris telijke fabrieks- en Transportarbeiders hebben gisteren een onderhoud met den Minister van Waterstaat inzake de samen stelling van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken voor de rijvaar- d'gheid. De samenstelling van dit bureau wordt gevormd door 3 verkeersvereenigin* gen en een vakorganisatie van werkgevers. Het werknemerselement viflt daarin geen Vertegenwoordiging, Het was den besturen gebleken, dat als gevolg van deze samenstelling de chauf feurs in genoemd bureau niet voldoende vertrouwen hadden. Daarom werd dan ook bij den minister op een meer democratische samenstelling aangedrongen, m.a.w. daarin opname ge vraagd van eenige werknemers-vertegen woordigers. De minister erkende dat, waar thans reeds een werkgeversorganisatie in dat bureau opgenomen is, het niet anders dan billhk geacht kan worden, dat ook aan de werknemersorganisaties een gelijke verte genwoordiging daarin werd toegekend, Z.Exc. verklaarde zich dan ook bera'd het bureau uit te noodigen daarin twee leden werknemers op te nemen, terwijl hij de or- gan:saties verzocht de namen der daarvoor aan te wijzen vertegenwoordigers aan hem op te geven. Als gevolg daarvan hebben de besturen na onderling overleg besloten, dat de Unie van Chauffeurs en de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders elk één lid voor meerge noemd bureau zullen aanwijzen, terwijl de Ned. bond van particuliere chauffeurs en de Chr. Transportarbeidersbond zoo noo dig elk voor een plaatsvervangend lid zul- len zorg dragen. Een suppletoire oorlogsbegroooting van 500.000 aangevraagd. In verband met de zeer aanzienlijke gel delijke offers, welke onder de destijds gel dende omstandigheden van de schatkist werden gevorderd, heeft de toenmalige mi nister van oorlog ten aanzien van de tot het reserve-personeel der landmacht be- hoorende officieren, d:e nevens hun trak tement reeds pens'oen genoteD, in het jaar 1916 bepaald, dat zij de aan hun rangge- nooten van het leger toegekende mobilisa tie-toelage en vergoeding wegens het ge mis van levensmiddelen niet of n:et ten volle zouden ontvangen, een en ander in verband met het bedrag van hun pensioen per dag berekend in verhouding t0t die toelagen. De inmiddels tot reserve-kapite-n bevor derde reserve eerste-luitenant F Monk- horst, heeft daarop den Staat gedagvaard om uitbetaling van de naar zijn meening niet rechtsgeldig ingehouden bedragen In hoogste instant'e en ook_ thans door den Hoogen Raad in de cassat.e-procedure is genoemde kapitein in het gelqk ges e d, zoodat aan alle verzoeken van dergelijke personen, welke reeds ziin binnengekomen en nog zullen worden ontvangen, zal moe ten worden voldaan. Ten einde aan die besi.ss ngj ui vo(ri7"^ e kunnen geven, wordt 500 000 noodig ge acht, welke som bij suppletoire begrooting wordt aangevraagd. Beooemd tot Commafldeur in orde van Oranje-Nassau. De dezer dagen uit Ned.-lndië te s venhage aangekomen afgetreden vlootvoogd in Ned.-lndië, vice-admiraal A. F. Gooszen, heeft zich gisteren op het Departemen van Marine gemeld bij den Minister van Marine a.i. den heer Lambooy. Bij die gelegenheid heeft de Minister den vice-admiraal de mededeeling gdd.ian van diens benoeming, bij Koninklijk beslui', tot Commandeur in de orde van Oranje- Nassau, het versiersel te dragen met de zwaarden. Het Gerechtshof te s Hertogenbosch ver oo: deelde gisteren zekeren M. M. L Brau- wens, dakdekker te Gelr.nienich, wegens brandstichting te Vaals in den nacht van 23 tot 29 Juni 1927 waarbij levensgevaar vcor vele personen en gev.aar voor boerde rijen met vee en landbouwwerktuigen te nnhten was, tot 8 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had 10 jaar ge- elscht. iechtbanlc te Maastricht had ver dachte veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. Nog in deze zittingsperiode te verwachten. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer inzake de Oorlogsbegroo ting. Daarin deelt de minister van Oorlog mede. dat hij zich voorstelt nog in deze zit tingsperiode de indiening van een ontwerp tot herziening van de Wet op het Militair Onderwijs bii de Staten-Generaal te be vorderen. De onderstelling, dat het in het voornemen zcu liggen in den vervolge de beroepsofficieren uit de verlofsofficieren te recruteeren, is in zooverre minder juist, dal de hief bedoelde wiize van aanvulling slechts een van de drie middelen is, welke voor die aanvulling zullen worden voorge steld. Zonder reeds thans op de behandeling van dit wetsvoorstel vooruit te loopen, stelt de Minister er prijs op tz verklaren, dat naar zijn meening de wet de gelegen heid moet openlaten de beroepsofficieren deels langs een driejarigen cursus aan de K. M. A. te betrekken uit jongelieden, die hun studiën aan een H. B. S. met 5-iarigen cursus of daarmede gelijk te stellen in richting hebben voltooid, deels uit jonge lieden die aan een der scholen voor ver lofsofficieren tot vaandrig (kornet) zijn op geleid en die alsdan met een 2-iarigen cur sus aan de K. M. A. kunnen volstaan. Ech ter zal daarbij als derde wijze van aanvul ling binnen zekere grenzen, tevens de mo gelijkheid moeten worden geopend, om, jonge reserve-officieren, die daartoe ge schikt worden geoordeeld, na een aanvul lende opleiding alsnog naar het beroepska der te dcön overgaan. De Minister ver trouwt, dat door toenassing van deze drie middelen de zekerheid bestaat, dat voor de aanvulling van het officierskader op de daartoe geschikte krachten de hand kan worden gelegd. Ingediend is een wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist, ten behoeve van den aan leg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Hoofdplaat naar Breskens. Naar de „N. R. Crt." meldt, is ter In ternationale spoorwegconferentie met de Duitsche rijksspoorwegmaatschappij over eengekomen, dat met ingang van 1 Juni 1928 Pullman-treinen tusschen Nederland en Zwitserland zullen rijden en wel in beide richtingen één trein per dag, Het oponthoud zal zooveel mogelijk worden bekort door de douane- en pascontrole in den trein tus schen Arnhem en Duisburg te doen geschie den. De tijd van aankomst in Zwitserland is Zoo gekozen, dat de reizigers te Bazel aansluiting naar Luzern en Genève hebben. De tegenwoordige D-treinen blijven behou den. De dienst wordt dus uitgebreid met de Puïlmantreinen. De burgemeester van Amsterdam heeft tegen morgen het Senioren-convent uit den Raad bijeengeroepen om te beraadsla gen over de door de raadsleden Weiss en Solkesz wederzijds geuite beschuldigingen, over de opdracht, aan de commissie van onderzoek te verstrekken, en om te bepa len, uit hoeveel personen die commissie zal bestaan. De zaakgelastigde van België te 's-Gra- venhage, de heer Leon Nemry heeft giste ren bij afwezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, aan jhr. mr. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van dat De partement, de deelneming der Belgische regeering betuigd bij het overlijden van Jhr. mr. van Vredenburch, H. M.'< gezant te Brussel. Bij de legatie te Brussel is een telegram van deelneming gearrvieerd van H. M- Koningin Wilhelmina. De Delftsche machinefabriek „Reineveld Heeft, naar de Directie aan de vertrou- wensmannen uit het personeel mededeelde, °P de laatste vergadering van commissa rissen besloten, om uit de bedrijfswinst van het afgeloopen jaar, dertienduizend gulden voor de geëmployeerden uit deze machinefabriek beschikbaar te stellen. Dit bedrag komt voornamelijk het pen" Sioen- en ziekenfonds ten goede, maar ook zal hieruit, naar „Voorwaarts" meldt, met Kerstmis een extra weekloon aan het per soneel worden geschonken. j j?eRik jeeds gemeld, is gisteren de door K- Fabrieksarbeidersbond b,j den schoen- en lederfabrikant De Wert te Hil- varenbaek geproclameerde staking een feit geworden, Bij dit conflict ziin, naar de „Volkskr." vXeT' P.ln\ 35 man betrokken. R'rmas Kuijpers, Remmers en Van Broek- Jacobs hebben hun mannelijk personeel uitpesloten. F ceze drie fabrieken werken gezamen- 'L f brifc' V5 ™»«nelijke arbeiders. heb^n de meisjes als met-georganiseerden tot de fabriek toêge- ;hr irfM V°,°lde v'er fabrieken samen een veertigtal za! beleet<enen. Dc firma Bressers «rps- t i °p Wiö eveneent Pres s,e was uitgeoefend om uit te sluiten, heeft daaraan geen gevolg gegeven. Lr heerscht onder stakers en uitgeslote- nen een goede geest. Gistermorgen werd een bijeenkomst van stakers en Uitgestotenen i„ het Patronaat belegd. Naar de „Rolt. Wat kapitein Smoolenaars verklaart. Dezer dagen was het „Hbld." in de gele genheid inzage te nemen van de buiten gewone scheepsverklaring, door kapt. A. G. Smoolenaars van de „Alhena" van de Rotterdam.Zuid-Amerika-!ijn (directie Van Nieveldt, Goudriaan en Co.) afgelegd voor den Nederlandschen consul te Montevideo. Deze Hollandsche zeeman, wiens dap per optreden honderden passagiers van het Italiaansche s.s. „Principessa Ma falda" het leven gered heeft, heeft in dit stuk op zoo sober mogelijke wijze gerele veerd wat er is voorgevallen. Het stuk ver schilt in zijn opstelling niets Van een ge wone scheepsverklaring. Het is niet in verhaaltrant gesteld en geeft slechts zoO zakelijk moge ijk de voorvallen weer. Op 25 October, des namiddags te 10 min. voor vier liep de „Principessa Malalda" de „Alhena" voo:bij. Te vijf voor vijf werd het S. O. S.-sein van genoemd schip aan boord van de „Alhena" opgevangen. Kapt. Smoo lenaars liet onmiddeLijk de reddingsboo en klaar maken. Te half zes was de „Alhena" langszij van de „Principessa Mafalda", Er werden onmiddellijk twee reddingsbooten uitgezet, later nog gevolgd door een derde. Verscheidene booten ven het Itali aansche schip waren reeds omgeslagen. Alle drenkelingen, die ronddreven, werden door de boo en van de Alhena opgepikt en aan boord gebracht. Daarna stoomde de „Alhe na" op naar de „Principessa Mafalda", dia inmiddels was afgedreven. Kapt. Smoolenaars passeerde het Ita liaansche schip op 40 meter voor de boeg van het Italiaansche schip. Van deze nieuwe ligplaats werd het reddingswerk voortgezet. Nadat er nog een reis met twee reddings- bcoten was volbracht, verdween de „Prin cipessa Mafalda" in de diepte. De kapitein heeft toen verder de zee laten afzoeken naar drenkelingen. In overieg met zijn of ficieren, die dienst deden in de reddings booten, bes'oot hij later de reis te vervol gen, daar er niets meer te vinden was en er twin ig reddingsbooten, behoorende tot vijf verschillende schepen, rondvoeren. On geveer driehonderd m-enschen waren gered door de booten van het Nederlandsche schip. Twee honderd anderen waren in booten van het zinkende schip of zwem mende aan boord gekomen. Na scheepsraad gehouden te hebben en overleg gepleegd te hebben met de ge redde officieren van het Ila'iaansche schip, bes'oot de kapitein nog een uur lang rond te kruisen. Bij telling bleken er 536 personen gered te zijn. Een zieke vrouw, die in bewusteloozen toestand aan boord gekomen was, stierf. Des mo-gen heeft de kapitein alle geredden van brood laten voorzien. E- was 's nachts brood gereed ge maakt en verder was de voo-raad aange voerd met reserve hard brood en brood uit de booten. De schipbreukelingen zijn twee keer per dag van eten voorzien. Op 1 No vember ankerde de „Alhena" op de reede van Montevideo. Rott." verneemt, za) de heer H. Colijn, die Donderdagavond ujt Rotter dam naar Genève meet vertrekken, daarna nog in verband met zijn Volkenbondswerk- zaamheden conferenties houden of bijwonen te Parijs, Londen en Brussel. Daarna zal de heer Colijn reeds 6 Jan. a.s. naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken voor een lang durig bezoek aan onze Koloniën. Al zoo dikwijls had ik gedacht: wat heb ben onze -Kaja-kaja-kinderen toch weinig spelen! Na schooltijd schieten ze wel 'ns hagedisjes met hun fijn-gepunte pijltjes. Men ziet ze aan zee bij vloed, ook de vischjes Wel 'ns trakteeren als ze zin hebben onder het schot van die pijltjes te komen. De meisjes vermaken zich weer op hëar manier, door n.l. met haar zwarte pollekes de aangespoelde klei te kneden. Soms ziet men ze op een of ander schaduwrijk plekje, waar ze bezig zijn met een of ander vlecht werk; of ze helpen moeder bij 't sago kloppen. We hadden samen al eens gepiekerd, welke Hollandsche spelen hier 't best in den smaak zouden vallen.... Op zekeren dag zei de Pastoor: „Broeder, ik zal eens een paat kleine ballen in Holland yragén, dan zullen we eens zien °I we de jongens kunnen leeren.... voetballen." De eerstvolgende boot ging er een brief naar Holland. Na 4 maanden kwamen een paar ballen in ons bezit. Ze waren als een flinke kaatsbal, waar de Hollandsche jeugd zich mee vermaakt. Juist wat voor onze kin deren! De goede gevers van die ballen moeten 'ns hooren, wat ze er mee bereikt hebben. Verschillende onzer grootere jongens had den al eenig begrip, hoe het voetbalspel in elkaar zit; als ze met ons naar Okaba gingen en de gewapende Politie was daar aan t oefenen, dan gaven ze hun oogen goed den kost. Maar kom, dachten we, als wc eens een handje hielpen Twee doelen werden gemaakt, die beston den uit vier gaba-gaba stokken. Op iede- ren stok zette ik een vlaggetje, dat weldra wapperde, dat het een lust was. 't Leek wel een wedstrijd van het Nederlandsche elltal tegen België Ze waren met volk genoeg, misschien wel met een kleine 40 man. Alles wat beenen had wilde meetrappen; tot zelfs getrouwde mannen met een spruit op den arm deden mee Ze werden verdeeld in twee partijen, en welken kant het in moest, hadden ze gauw begrepen. Het ging er nogal heftig toe; van beenen stuk trappen was geen sprake ook geen ge vaar voor Vooruit maar jongens! als jullie maar plezier hebt, onschuldig vermaak voor '°^a enkele minuten spelens, kon de keeper een keihard" schot met armen noch beenen houden: 1-0. Na dit punt werd het doel versterkt; waarom ook één verdediger Ze waren toch met zooveel volk!Met z'n vieren gingen ze op een rijtje naast elkaar in de goal zitlen en daar deze een breedte had van l/'s M waren alle gaatjes gestopt: er kon geen bal meer door. Nu, 't was goed gezien, want veel punten werden er niet meer gemaakt; de ballen die over hun kroeskoppen gingen, telden ge woonweg niet. Ze moesten blijven zitten, vast tegen elkaar geplakt Wat hadden ze schik in dat sP«R F>en bal met de hand opvangen en hem vóór het doel brengen en hem er dan probeeren in te trap pen, was óók al geoorloofd. Waarom zou dat ook' niet mogen? (Annalen v. Tilburg.) Wanneer in een stormachtigen nacfit op de golflengten, die voor het scheepsverkeer zijn gereserveerd (400600 Meter) het on heilssignaal S.O.S. door den ether dringt, beteekent het, dat op een of ander in nood verkeerend schip in de kleine marconisten- cabine een jonge kerel zit, die rustig in zonder ophouden zijn roep om hulp weg- tikt, terwijl op dek alles in het werk wordt gesteld om het veege lijf te redden. De kapi tein staat op de brug, blijft er het laatst dikwijls totdat de golven hem er af staan en hij den dood vindt in het water de mar conist zit voor zijn toestel en seint.... S.O.S., gevolgd door de positie-opgave van het schip. Als de machines blijven werken, totdat het schip zinkt, seint de maronist zijn afgebeten drie punten, drie strepen, drie punten dóór, tot het water hem in zijn cabine opsluit en hij' een verschrikkelijken dood sterft. Het aantal marconisten, dat op deze ma nier „op het veld van eer, in het harrenas sterft, is zeer groot. Hieraan dachten wij, aldus de „Standaard, toen wij de geschiedenis lazen van de „Dal las Spirit," het vliegtuig van captain Erwin, dat ten onderging bij het zoeken naar de overblijfselen van de deelnemers aan de Honoloeloe-wed vlucht. De „Dallas Spirit" was voorzien van een radiozendinstallatie door de Amerikaasche amateurs Ralph Heintz en Fred Roebuck De installatie werkte op een golflengte van 33.1 Meter met een energie van 50 Watt. Dezelfde zender had reeds dienst gedaan in een vliegtuig, de Pabco, tijdens een tocht in het Poolgebied. De zender kreeg als roep letters K. G. G'. A. In enkele dagen er was haast bij dc vlucht werkte het toestel en toen de „Dallas Spirit" boven het water van de Golden Gate vloog op weg naar Honoloeloe, was men er zeker van, dat gedurende den geheelen toch verbinding met Amerika zuo bestaan. Een aantal amateurs langs de kust bettok de wacht, luisterend naar de berich ten, die de marconist Eichwaldt voortdu rend zond. Van uur tot uur bleef men op de hoogte van de vorderingen van het vlieg tuig de verslaggevers van de bladen had den bij de ontvangende amateurs hun ten ten opgeslagen. De geschiedenis van de „Dallas Spirit" is nu een ding van het verleden, maar de ama teurs, die de signalen hoorden tot aan het laatste S.O.S., zullen het tragische drama van dien avond nooit vergeten De signalen van K.G.G.A. waren zeer sterk en hoe verder het vliegtuig zich over de Stille Zuidzee verwijderde; des te ster ker werden de teekens. Urenlang klonken de kalme seinteekens door allerlei nieuws over den tocht, onderbroken door de humo ristische opmerkingen van EicViwaldt, den marconist. Een half uur voor den val echter werd de toon van den zender onregelmatig, nu eens laag, dan weer snerpend schel en die toon vertelde aldus een verhaal van ruw weer en sterk wisselende snelheid. Dengenen, die de betcekenis van die toonwisselingen begre pen, werd het angstig te moede. Die ang stige stemming werd slechts gedeeltelijk verlicht door de geestige en onverschillige opmerkingen van Eichwaldt. O'ra 9 uur kwam het eerste S.O.S. De luisteraars verstarden aan hun toestel zij wisten, dat er weinig aan te redden zou zijn. Er waren geen schepen in de buurt, waar zich het vliegtuig bevond. De signalen hielden e.ven op, maar spoedig daarop seinde Eichwaldt kort en bondig het bevel: „Houdt het vast!" doelende op het S.O.S.-bericht. Hij meldde verder, dat het vliegtuig in een wervelwind was geraakt, maar er goed doorheen gekomen was. Nauwelijks echter was dit nieuws ontvan gen of Eichwaldt seinde: S. O. S„ second spin coming S. O. S. (een tweede wervelstorm komt aan.) De teekens kwamen helder en dudelijk aan, geseind op dezelfde rustige manier als gedurende de geheele vlucht was geseind. Eichwaldt bleeft tot het einde op zijn post en zond kalm door tot de machine het water trof. De toon van de teekens vloog van schel tot heel laag, bijna onhoorbaar, totdat zij sputterend midden in het tweede S.O.S. uitdoofden, toen de antenne het water be reikte. De „Dallas Spirit" met haar koenen bestuurder en haar moedigen marconist was vergaan. Tc Rotterdam heeft zich na^r An „Tel." verneemt, ten huize van den 53-jarigen caféhouder A. J. S. een huiselijk drama af gespeeld. De 29-jarige zoon A. J. S. Jr. was sedert geruimen tiid werkloos en leefde op kosten van zijn ouders. Deson danks wilde de zoon steeds den baas spelen en hierdoor was een eenigszins gespannen verhouding ontstaan. Zaterdag ontstond op nieuw twist, waarbij de vader zich zoo drif tig maakte, dat hij uit ziin kleinmodel auto matisch pistool twee schoten op zijn zoon loste. Een der schoten trof dezen aan de Imkerzijde van den hals. De zoon trok daarop eveneens zijn pistool en richtte deze op zijn vader. De jongen trek af, doch het wapen ketste Later bleek, dat de patroon- kamer uit de pistool verwijderd was. Buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. De vader werd aangehouden en naar het bureau Meermansstraat in bewaring gesteld De zoon werd in het ziekenhu's Coolsingel verbonden, waarna hij naar huis terug ken keeren. Het winkelhuis van het perceel Utrechte sche straat 67 te Amsterdam heeft gister avond een z.g. kleine brand gewoed, waar van de brandweer veel ongemak heeft ge had. Het vuur was ontstaan door tot dus verre onbekende oerzaak in den kelder onder de galanterie-winkel „IntrexIn dezen kelder lagen groote hoeveelheden emballage, waarbij kisten en veel zeegras opgestapeld. Vooral het zeegras verwekte een verstikkenden rook, welke uit 't kel derraam opsteeg en de Utrechtsche straat als het ware zwaar bewclkte. De brandweer die slechts met twee motorspuiten was uit gerukt vatte onder leiding van brandmees ter Jansen het vuur aan. De brandwachts, met rookmaskers ge wapend, begaven zich naar dzn brandenden kelder; enkele minuten later werden de mannen bewusteloos uitgedragen. De Geneeskundige Dienst werd inmiddels gerequireerd; intusschen werd door perso neel van de brandweer en door de politie agenten op twee brandwachts kunstmatige ademhaling toegepast. Men slaagde erin het bewustzijn van de mannen te doen terug- keeren. Met behulp van een zuurstof-appa raat werd ook de derde brandwacht door broeders van den Geneeskundigen Dienst weer bijgebracht. De drie cnwel geworden brandwachts t.w. W. van Leeuwen, Van der Voorden en Mindorp werden, nadat Dr. Goudriaan. van den Geneeskundigen Dienst hen had behan deld, per auto naar bun resp. woningen vervoerd. De commandant van de brandweer, de heer G. Gordijn, de hoofdbrandmeester, de heer Brunet de Rochebrune kwamen, teen zij van de ongevallen in kennis waren ge steld ter plaatse om van hun belangstelling te doen blijken. De kelder met de opgeslagen goederen was grootendeels verbrand doch de galan terie-zaak, welke gedreven wordt door twee jonge menschen, wier namen ncch bij de politie, noch bij de buren bekend was, ondervond ernstige waterschade. Het behoeft geen betoog, dat de belang stelling va» de zijde van het pubiek zeer groot was. Door een vrij groote politie macht werd tie menigte op een afstand gehouden. 1 -■/' De ongerustheid omtrent het lot van den logger Sch. 421 neemt met den dag toe en thans vreest men het ergste. De reeder van het schip, de heer Jac. den Duik, heeft verklaarci, weinig hoop meer te hebben op het behoud van den logger. De geheele afgeloopen week is hij bezig geweest inl'chtingen in te winnen waar hij maar kon vermoeden, dat men ie'.s kon af weten van het verdwenen vaartuig. Nadat de „Schev 421" een korte reis van veertien dagen had gemaakt, is hij op Dinsdag 18 October vertrokken; waarheen, is niet met zekerheid .e zeggen, aangezien de sch'ppers in de meesle gevallen vrij blijven het vischwater te bepalen. De ree- der vermoedt, dat het schip geweest zal zijn op de Oostpunt van Doggersbank, toen op 23 October een Westerstorm opstak. De heer Den Duik heeft zich in verbin ding gesteld met den schipper van den Kat- wijkschsn logger „K. W. 144". De schipper verklaarde, dat de logger, dien hij had zien verdwijnen, zwart was. Dit klopte net, want alle schepen van Jac. den Duik heb ben een witte verschansing. In verband hiermede, tracht de reeder thans uit Kat wijk nadere gegevens te verkrijgen. Wel'swaar werd de hoon op behoud ver levendigd, toen schipper Grootveld van de „Sch. 1S9", die j.l. Vrijdag in Scheveningen b'nnen kwam, rapporteerde, dat hij den vermisten logger waarschijnlijk gezien bad onder de Engelsche kust. Dezelfde schip per heelt thans echter verklaard, dat hij zich vergist heeft. Het door hem bedoelde schip is zeer waarschijnlijk geweest de „Sch. 254" w'er tuigage geheel overeen komt met die van de „Sch. 421". De twee politiekruisers, die nu reeds ge durende tien dagen de wateren afzoeken, hebben geen enkel teeken van de „Sch. 421" vernomen. In Schever.ingen is ook binnengekomen de „VI. 81". De schipper daarvan heeft in de buurt van Terschell'ng zien drijven witte nollen (breels), waarop het nummer S. 421. Deze zijn dus zeker van den vermisten logger afkomstig. Ook vond dezelfde schipper in die buurt een omge keerde roeiboot drijven, waarvan de bo dem rood geschilderd was. Door de hooge zee kon de bemanning het nummer van de boot n'et opnemen, doch bet is vrijwel ze ker, dat ook deze boot afkomstig is ven de „Sch. 421". Deze laatste waarnemingen bewijzen wel niet het ver"aan van den log ger, maar geven toch wel sterke aanwij zingen. In visscherijkringen ziet men zich no ge noodzaakt, den logger als verloren te be schouwen. Twee gevallen van nekkramp hebben zich te Hallum voorgedaan. Een der patiënten is naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Te In verband met dan inbraak te Nieuw- Helvoet in den goudsmidswinkel, zijn te Rotterdam twee verdachten gearresteerd. Rotterdam waren gisteren eenige werklieden bezig in een werkplaats van den Rotterdamschen Llcyd aan de Schiekcide O.Z. met bet schoonmaken van een ijs machine. Daartoe werd op een buis van deze machine een zuurstofapparaat gekop peld. Toen men de zuurstof toeliet, bleek de spanning te groot, zoodat de machine vriiwel geheel uit elkaar sprong. De 47-jarige S. Bakker wonende op het Boschpolderplein bekwam vrij ernstige wonden aan hoofd en linkerbeen, zoodat overbrenging n#ar het ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk werd geacht. De overige gewonden konden ter plaatse verbonden worden. Zij zijn de 53-jarige H. F. A. v. L. wonende in de Zaagmolen straat, die een hoofdwonde bekwam, de 27-jarige leerling-machinist T. L. wonende in de Aleidisstraat die aan zijn rechterzij werd getroffen, de 28-jarige bankwerker A. J. L. uit Leiden die een hoofdwonde be kwam, de 40-jarige J. v- L. wonende in de Justus v. Effenstraat, die aan rechterarm en gezicht werd verwond en de 26-jarige werkman L. M. uit Schiedam die aan zijn rechterzij werd getroffen. Een onderzoek naar cventuc/.le schuld wordt ingesteld. Te Rotterdam ontplofte in den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer half drie door tot nu toe onbekende oorzaak een 12-tal vuurpijlen, welke geborgen waren in een kist, die zich bevond in de kaartenkamer van het in de Waalhaven liggende Italiaan sche s.s. „Arcangelo" Ten gevolge van de ontploffing ontstond naar de „Tel." meldt, brand en weldra stond de kaartenkamer in lichte laaie. Deze en een gedeelte van de kapiteinskajuit werd door de vlammen ver nield. Met een straal op de stoomleiding van het schip is de brand gebluscht. De drijvende stoomspuit „Havendienst II" be hoefde geen dienst te doen. Te Leiden heeft gisteren morgen op den Rijnsburgerweg te Leiden, ter plaatse waar de electnsche tram van de H.T.M., "aar Den Haag de baan van de N.ZH.T.M. ver laat, tengevolge van een defect aan de w*?~ selschaats in de bovenleiding, waardoor de wissel niet behoorlijk werkte, juist oi) passeeren van den wissel een botsing p a gehad tusschen twee electrische rams de N Z.H.T.M. van Neordwijk naar Leiden en van Leiden naar Katwijk. Van een der rijtuigen van werd de zijwand cpengesc ïcu - dere tram werd de motorwagen ontzet. De dienst ondervond belangrijke vertraging. De passagiers kwamen met den schrik vrip

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7