Het gebed in de Staten. Voornaamste Nieuws SdïthV61 anhV0°rd 'e m°eten Woensdag 7 Dec. 1927 51ste Jaargang No. 16724 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Dit nummer bestaat uit 8 bladziiden - Eerste Blad Te water geraakt. De uitgestrekte Haarlem mermeer. DE WEGEN IN NOORD HOLLAND. Het wegenfonds. .Hulpsecretarie. De verhooging van de pensioenen der oud-gepensionneerden. Geen uitvoering van de motie-Bulten. De vragen van den heer Eyking te Beverwijk. STAGNATIE IN HET TREINVERKEER ROTTERDAM—AMSTERDAM Tengevolge van een brand in een transformatorstation te 's-Gravenhage. De moord op den portier van de „Vulcaan" te Vlaardingen. Kampeeren in de duinen bij Zandvoort. Begin van brand te Zandvoort. Auto onbeheerd gevonden. Het kinderbijrlasrfonds in het Bloembollenbedrijf. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. DE BEGROOTING VASTGESTELD. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt vgg? Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: N ASS AULA AN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970 HAARLEMSBHE Advert en fi?n 35 et*, per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 et per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaar den f OOftn Leven: lange geheel: ongeschiktheid tot werken door 7CH bij een ongeval rret f OCf| bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f f) bij tegen ongevallen verzekerd voor een der aolgende uitkeer.'ngen 1 vUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 «JU. docdelijken aflcopCÜU. een voet of een oog; IL11, duim of wijsvinger; 1 «U» been of arm; 1 'U." am verlies v. een andere vinger. Gisteren is in de vergadering van de Staten van Noord-Holland eindelijk de motie-Wijnkoop om het gebed in de Statenzittingen af te schaffen, in behande ling geweest. Dit was, meenen wij, reeds de derde maal, dat zulk een voorstel op het Prinsenhof aan de orde kwam, het laatst in 1913. Thans was het de heer Wijnkoop, die het nog eens probeeren wilde. Nu is het merkwaardig, dat zij, die tot nu toe deze pogingen deden, allen beweerden n:ets tegen den godsdienst te hebben, in tegendeel eerbied te hebben voor de reli gie, maar juist daarom het opzeggen van een gebedsformulier buiten de vergaderin gen van een politiek college te willen .hou den. Even merkwaardig is het, dat die zelfde personen in het openbaar nooit blijk gaven een godsdienst te beleiden, wel het tegendeel. Nu zou er in theorie over te praten zijn, of de voorlezing van een gebed bij de opening van Raads- of Statenzitting <n den tegenwoordigen tijd wel gewenscht is. En ook gisteren heeft in de zitting der Stalen van Noord-Holland die vraag ten deele de beraadslagingen beheerscht. Men rede neert dan aldus: het gebed is een gods dienstige handeling, waarmee iemand uiting geeft aan zijn geloof en vertrouwen in een hooger, alles leidend en bestierend Opper wezen; een erkenning ook van afhankelijk heid aan een onz:chtbare, goddelijke macbL In onze openbare bestuurscolleges zitten echter menschen van verschillende richting, van onderscheiden godsdienstige belijdenis, christenen en Israëlieten, maai •ok godloochenaars. Het is niet doenlijk dezen allen eerb.'ed af te dwingen voor één en hetzelfde, gebed, één en dezelfde gods dienstige handeling. Uit onderlinge ver draagzaamheid en niet minder uit eerb ed voor de religie zelf, moet men dus het ge bed ia zulke vergaderingen achterwege la ten. En men beroept er zich dan ook op, dat in negen van de elf provinciën van ons land de Statenzittingen niet met ge bed geopend worden; dat ook in verre weg de meeste gemeenteraden de gebeds formule bij den aanvang der vergadering niet wordt voorgelezen. Deze redeneering gaat slechts in zóó verre op, dat wij ook niet gaarne zouden adv' seeren het gebed in te voeren in bij eenkomsten van publiekrechtelijke licha men, waarin het tot ru toe niet wordt ver richt. Het gebed is inderdaad een te hei lige handeling om het aan het gevaa: van ontwijding bloot te stellen. En daarvoor is in onzen tijd helaas heel veel kans. Iets anders is het echter, het daar, waar't bestaat, af te schaffen, wanneer de ken nelijke bedoeling voorzit om zich tegen een erkenning van Gods Oppermacht door de publieke overheid te verzetten. En dit was tot nog toe steeds het geval, wanneer er een voorstel tot afschaffing van het ge bed in een zitting van Provinciale Staten of gemeenteraad aan de orde was. Heel dui delijk is dit gisteren weer gebleken. Zoo verklaarde de woordvoerder der S. D. A. P. dat het gebed moet geschieden in de kerk of in de binnenkamer, niet in het openbaar; de oude, verwerpelijke leuze dus van: godsdienst is privaatzaak. En de heer Wijnkoop maakte het nog erger door te verklaren: ik erken geen almacht van wat zich God noemt. De comnfunisten erken nen slecht» één almacht, dat is de schep pende kracht van den arbeid. Wie na zulke verklaringen vóór afschaf- Ijng van het gebed in de Statenzitting zou stemmen, zou het beg'nsel prijs geven, dat de Overheid er op de eerste plaats is om Gods wil te volbrengen en Zijn eer te be vorderen. Immers in de gebedsformule wordt de zegen van het „algenoegzaam Opperwezen" afgeroepen, „opdat de be raadslagingen mogen strekken tot heil van dit gewest." Een godloochenaar of iemand, die staat op het s'andpunt, dat de Over heid niets met God te maken heeft, is tegen zulk een gebed gekant. Dat is dui delijk. Maar het zou verzaking van plictn ja hooge mate zijn, wanneer een belijder Wan 's menschen afhankelijkheid van God ter wille van welke motieven dan ook, aan 'afschaffing van dit gebed meewerkte, wan neer dit zooals hier bet geval was uit tegenzin voor de erkenn'ng van Gods in vloed op het openbare leven of, nog erger, uit ontkenning van Gods bestaan zelf, wordt gevraagd. Unaniem hebben dan ook de woordvoerders der christelijke partijen protest tegen het voorstel-Wiinkoop aan- geteekend en in hun verklaringen heel duidelijk het christelijk standpunt aangege ven. Heel raak voegde de woordvoerder der Katholieken daaraan nog toe: wie verklaren, dat het gebed moet worden af geschaft, omdat men met deze godsdien- st'ge handeling geen ergernis moet geven fa een college, waarin ook niet-geloov'gen zitten, die zet de zaken op haar kop. Im mers. het is juist andersom. Het gebed is er jaren geweest, zonder dat iemand zich daaraan ergerde. Wanneer sommigen nu demonstratief een afkeuring daarvoor te kennen geven, dan zijn zij de ergernisge vers; imaiers, zii ergeren hen, die aan een oude traditie vasthouden. Waar zooveel ja ren het gebed geen bezwaar heeft opge leverd, daar mag men nu vragen, of de afschaffer* de a*ti-gcbedsactie ook soms voor hun politieke propaganda noodig hebben. Zoo is het. Het eenige iuiste standpunt ook van hen, die niet tot een kerkelijke partij behooren, kon dan ook in deze zaak niet anders zijn, dan zich tegen afschaffing van het gebed te verklaren. Immers door tegen een eenmaal bestaande goede ge woonte te stemmen, moest men noodzake lijk anderen in hun heiligste gevoelens krenken. Dit leidde er den voorzitter van den Vrijheidsbond toe om zich namens zijn fractie tegen de motie-Wijnkoop te verkla ren, welke stemmen den doorslag gaven en de mot'e deden verwerpen, zoodat het ge bed gehandhaafd blijft. De verklaring van den leider van den vrijheidsbond heeft wel heel scherp de houding der l'nksche democraten bel cht. Met hun mond zeiden zij behalve dan de communisten, die er rond voor uit ko men dat zij niet tegen den godsdienst zijn; dat zij integendeel anderer godsdien stige gevoelens willen eerbied'gen. Welnu, dat hadden zij metterdaad kunnen toonen, door de houding aan te nemen van den woordvoerder van den Vrijheidsbond even min een kerkelijke partij, en tegen de mo tie-Wijnkoop te stemmen, daardoor too- nende eerbied te hebben voor de gevoe lens hunner belijdende christelijke medele den, Maar die daad bleef uit. Voor de zoo- veelste maal is weer eens gebleken, hoe groot de afstand tusschen de christelijke politiek en de linksche democraten is. Door de duisternis misleid, geraakte de koopman H. te Haarlemmermeer, die 's avonds met zijn rijwiel op den Kruisweg reed, te water. Een paar voorbijgangers be merkten het ongeval en boden de helpende hand aan. Het was echter een reuzentoer, om H uit zijn levensgevaarlijke positie te bevrijden, omdat hij bekneld zat tusschen het frame van zijn fiets. Het mocht na vee! moeite gelukken, den man op het droge te krijgen, doch hij kon door de bekomen ver wondingen loopen noch fietsen en moest per auto naar zijn woning worden gebracht Geneeskundige hulp moest worden ingeroe-i pen. Het bestuur der onderlinge begrafenisver- eeniging „Draagt elkanders lasten" te Rijk 1 - Haarlemmermeer, heeft een verzoek inge diend om met het oog op de groote afstan den, een begraafplaats te vestigen in hét oostelijk duel van Haarlemmermeer. Moderniseering van bestaande, aanleg van nieuwe wegen. In December 1926 werd de wet op de wegenbelasting op het wegenfonds aange nomen. Tot vóór dien tijd stuitte het aan- leggen of verbeteren van wegen vaak af op het feit, dat geen voldoende middelen voor radig waren. In 1927 is nu voor 't eerst uit dit fonds geput en hoewel de gelden de eerste vijf jaren zouden bestemd worden voor bestaande wegen, bleek al spoedig, dat de middelen ook toereikend waren voor den aanleg van nieuwe wegen. Dat er niet meer gedaan is in het loo- pende jaar, komt eensdeels wijl de onder handelingen over geprojecteerde baanvak ken dikwijls veel tijd in beslag nemen en anderdeels de daaraan verbonden onteige- nings-moeilijkheden evenzeer tijdroovend Zooals de hoofdingenieur der Rijkswa terstaat de heer Voorst Vader, alhier, ons mededeelde, is in 1927 in zijn district- Noord-Holland bezuiden het Noordzeeka naal voor 2 millioen verwerkt. Daaruit bliikt voldoende, dat het de Regeering ernst is met het wegenvraagstuk Een drietal groote wegen hebben thans de aandacht; n.h: een groote verkeersweg (z.g.n. lengteweg) door de Haarlemmermeer, van Amsterdam naar Sassenhe-m en verder richting Leiden en den Haag Op het oogen- blik kan nog niets met zekerheid gezegd worden omtrent dezen weg; de plannen zijn nog in een 6tadium van voorbereiding. Alleen schijnt, zooals wij reeds vroeger schreven, vast te staan, dat voor ezen weg een geheel nieuw baanvak zal geno men worden Een tweede groote weg is die van Amsterdam naar Rotterdam over Bodegraven en Gouda en de derde van Amsterdam naar Utrecht. Wat betreft den weg Amsterdam—Haar lem, is thans het laatste stuk onderaan en- genomen. In den loop van dezen zomer is het stuk van de Liebrug tot Halfweg ge reed gekomen. De werkzaamheden aan de Liebrug vlot ten niet erg Ei is een fundeeringsput ge maakt, die echter verongelukt is In de bebouwde kom van Halfweg zal voor den nieuwen verkeersweg de R.K. Kerk gesloopt worden. Op 15 Juni 1929 moet het kerkgebouw zijn vrdwenen, ter wijl de bouw van een nieuwe kerk op 1 Januari 1929 zal zijn voltooid. Met den weg HaarlemBennebroek is men reeds ver gevorderd, alleen de asfalteering moei nog aangebracht worden. Het gedeelte van B :--ch en Hoven tot Groenendaal is gereed, terwijl het restee- rende gedeelte tol Bennebroek in Juni a.s. gereed za' zijn In noordiijke richting, van Haarlem naar Velsen, is reeds een groet gedeelte ver nieuwd en voor het verkeer in gebru'k genomen Voor hel nog ie vernieuwen ge deelte wordt thans over grondaankoop on derhandeld Voor de omlegging van het verkeer in het dorp Santpoort langs den Slaperdijk is voor het grootste gedeelte de benoodigde grond aangekocht. Deze omlegging zal in 1929 voltooid worden. Verder is er van Amsterdam uit een be gin gemaakt met den aanleg van den weg AmsterdamLaren. een gedeelte var den grooten verkeers weg AmsterdamAmersfoort De zitting der onteigenings-comnussU heeft reeds plaats gehad en de onteigening zal nu spoedig worden aangeo.-kt. zoodit binnen zeer korten tijd de werkzaamheden daar in vollen gang zuil enzijn. Nog enkele percee- len zullen a.s zomc on eigend worden. Geleidelijk kunren de grondwerken voortgezet worden, waarmee men thans op verschillende, plaatsen reeds bezig is. Ten slotte za' de weg langs het Noord- zee-kanaal van de Hembrug in de richting Velsen ter hand worder. genomen Deze Weg zal gedeeltelijk verbreed en verbeterd worden en direct langs he* Noorzee-Kanaal loo pen Het werk is thans in voorbereiding en men stelt zich vooi daarmede in twee jaar tijd gereed te zijn. Naar wij vernemen, worden door het be stuur der vereeniging „Plaatselijk Belang Zwanenburg," pogingen aangewend om in Zwanenburg een hulpsecretarie te vestigen of op één of meer dagen per week een ambtenaar te doen zitting houden, die wordt belast met de aangiften, betrekking hebben de op den Burgerlijke Stand. Zwanenburg behoort tot de gemeente Haarlemmeer. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren gestemd over de mo'ie van orde van den heer Oud c.s. en van den heer K ter Laan c.s. betreffende verhooging van de pensioenen dar oud-gepensionneer den. De motie-Oud werd verworpen met 54 tegen 28 stemmen. Voor: de soc.-dem., de vrijz. dem. en de heeren Arts (R-K.V.P.) en L. de Visser (C. Pd De motie K. ter Laan werd verworpen met 50 tegen 32 stemmen. Voor: dezelfden en de heeren Moller. Van de Bilt. Veraart en Bulten (R.K.l Gisteren heeft de Tweede Kamer met t0 tegen 1 stem verworpen het amende ment de Visser (C. Pd on art. 4 van be- 'rooting van Financiën, dat ten doel had uitvoering te eisch-u van de het vorig jaar aangenomen motie-Bulten. In deze motie werd de regeering ult^e" noodigd een herziening van het bezoldi gingsbesluit met bekwamen spoed te be vorderen en in afwachting van die her ziening aan de riikswerklieden. rijksambte naren en onderwiizers over 1925 een oe a- ge van 5 pet. te verleenen. Naar aanleiding van de ooor het lid van d*n Raad, den heer J. Eyking. de vragen omtrent het optreden der routie, In het bijzonder tegenover hem en zijn f?0", tijdens de alhier gevierde herden kingsfeesten, deelt de burgemeester den Raad mede, dat hii niet bereid is op die VIr5en te antwoorden. «Jtschoon ik niet ontken, aldus schrijf de burgemeester aan den Raad. dat voor °en burgemeester de moreele plicht kan bestaan om over de aangelegenheden en het optreden der Politie aan den Raad de gevraagde inlichtingen te geven, meen ik in ^et aanliggeritj geval en in verband met den aard der gestelde vragen, welke slechts net oog hebben op een persoonlijke aan gelegenheid, „iet op eenig algemeen ge- 1 e 's-Gravenhage is gisteravond een felle brand ontstaan in het tranformator- station der H. T. M. aan den Schenkweg, welke het geheele Bezuidenhout-kwartier in duisternis heeft gehuld, terwijl in de ge heele stad de trams en aanvankelijk ook de electrische spoorwegen op het tra ject RotterdamDen Haag en Haarlem tot stilstand worden gecfwoDgen. De brand te 's-Gravenhage werd ont dekt door een voorbijganger die om even voor negenen uit het van.den openbaren weg geheel afgescheiden transformatorge bouw een rookwolk 'ag opstijgen Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die binnen vijf minuten met de motorspuit van de Louis Henrietiestraat ter plaatse was Weldra volgde meer materiaal Een geweldige vuurgloed kwam uit het gedeelte waar de brand scheen te zijn ont staan. Een der transfermatoren bleek de oorzaak van den brand te zijn. terwijl de vlammen hevig gevoed weiden door het bij den transformator behoorenden oliereser voir. Aanvankelijk werd gepoogd met zand het vuur te blusschen, doch al spoedig werd de omvang van den brand zon groot, dat de spuit er aan te pas moest komen Toen de olietank geheel was uitgebrand, werd plotseling een p'ui gehoord, die bet geheele transformatorstation electrisch uit schakelde en tevens het gansche Bezuiden hout-kwartier in het donker zette, terwijl in de geheele stad het voedingsnet van de tram werd- uitgeschakeld; de lijn Rotterdam Amsterdam die uit dl! transtormatiesta- tion van stroom voorzien wordt, was eeni- gen tijd gestoord, doi h door overschakeling op Rotterdam kon. zij het ook met halve kracht, het spoorwegverkeer betrekkelijk spoedig worden hervat Te Rotterdam ondervond het verkeer der electrische treinen zoowel over Delft als over Pijnacker geringe vertraging. Te circa twaalf uur kwam een electrische uit den Haag nog ongeveer een kwartier te laa het station D P binnen. De meeste vertraging was echtei tusschen 10 en 11 uur en wel uil de fleht.ng den Haag. Uit Rotterdam vertrokken de treinen op de vastgestelde tijden Intusschen was trein 1129, die om 21.54 uur uit Leiden moest vertrekken, met een reserve-locomotiei van Leiden doorgevoerd naar den Haag waarbij deze tevens heeft overgenomen de reizigers van trein 1135, die om 23.22 uur uit Amsterdam te Leiden moest binnenkomen Trein 1129 vertrok met het oog hierop met een half uur vertraging uit Leiden Trein 1135 is, nadat inmiddels de stroom- levering weer geschiedde, leeg naar Den Haag vertrokken Tr*"ir, 26, die tijdens de storing zich tusschen Den Haag en Leiden bevond, ondervond hierdoor geen vertra ging, omdat dit "en stoomtram is, wel enkele andere opvolgende treinen uit Den Haag, die echter slechts geringe vertraging ondervonden Omstreeks kwart voor twaalf was het euvel weer hersteld. De moordenaar tot 10 laar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren heeft de Rotterdamscbe recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25-jarigen J. P. v. d. L„ los-werkman te Vlaardingen, die 00 25 Augustus j.l. Jan Bos, portier bii het transportbedriif „Vulcaan" te Vlaardingen, met een revol verschot had gedood. De rechtbank veroordeelde v. d. L. tot tien jaar gevangenisstraf. De eisch was twintig. utsiew ti l|V:j!j Destijds werd om praeadvies in handen van B. en W. te Zandvoort gesteld het voor stel van het voormalige raadslid Doorn- busch, om te besluiten op de terreinen der gemeente te Zandvoort een behoorlijk in gericht kampeerterrein beschikbaar te stel len. B. en W. van Zandvoort deelen hierom trent thans mede, dat reeds aanstonds na het besluit van den raad te Zandvoort, waarbij 't kampeeren des nachts, behalve op particulier terrein verboden werd, po gingen in het werk werden gesteld om den Raad tot een terugkomen op de genomen beslissing te bewegen Zij hebben hierin aanleiding gevonden om met een uiteenzet ting van de ernstige bezwaren, die uit wa- terïeidingsoogpunt teden kampeeren in de duinen van de prise d'eau bestaan, te wach ten tot de raad van Zandvoort een nadere beslissing zou hebben^ genomen. Nu deze beslissing is gevallen in dien zin, dat het kampeerverbod is ingetrokken, zijn B. en W. van oordeel, dat het voorstel van het raadslid Doornbusch zün actualiteit heeft verloren en geven zij den raad in overwe ging dat voorstel niet aan te nemen. Gisteravond ontstond een begin van brand in de fourage bergplaats van den heer Roest aan de Schoolstraat. Eenige pakken hooi en stroo, onder een afdak liggend op het erf van den heer Roest waren in brand geraakt. Voor het vuur zich kon uilbreiden, was men al met bluschraiddelen aanwezig en w^s de spuit zelfs uitgerukt. In een oogenblik tijd was het vuur gedoofd en het gevaar geweken. Door de politie werd -en onderzoek ingesteld, hoe of dit vuur tje ontstaan kon zijn, maar we hoorden nog niet, dat men de oorzaak gevonden bad» Hedennacht, omstreeks 12 uur, werd &>or een particulier bij de politie te Vogelen zang aangifte gedaan, dat op den Vogelen- zangscheweg, tegenover de villa „Azen Zano" een auto tegen den berm was ge reden. Toen de politie daar ter plaatse kwam, werd de auto onbeheerd gevonden Het h'nket achterwiel was totaal afgebro ken, de ruiten waren gebroken, de tree plank, de lantaarn, hef spatbord, alles was verbogen Uit de sporen, die op den weg nog zichtbaar waren kon worden afge leid, dat de auto geslipi was. Volgens het nummer van den auto moest hii foebe- hooren aan een familie uit den Helder. Indertijd hebben wij uitvoerige mededee- lingen gedaan over de goede werking van het kinderbijslagfonds in het bloembollen- bedrijf Thans is aan de betrokken orga nisaties het verslag toegezonden der com missie van beheer van het fonds over 1926 1927 Er blijkt uit, dat voor het eerste jaar de bijdragen der patroons hebben bedragen 12.716 (2 c. per Roel. Aan 364 gezinnen is uitgekeerd een totaalbedrag van 11.107, gemiddeld bijna 31 per gezin. Er is een overschot van 1364.67. Uit Hillegom werd van patroonszijde in het fonds bijgedragen 3866.10 en werd uitgekeerd 2834.50 aan 91 gezinnen; deze cijfers bedragen voor Lisse resp. 3461.40; 3382 en 110; voor Sassenbeim 3118.85; 2870 en 88; voor Noordwijk 898.78, 795 en 26; voor Voorhout f 292.66; 355 en 11; voor 'Haarlem 153.80; 208 en 8; voor Overveen 114 490 en 16. Het aantal gezinnen, dat profiteerde van het fonds, was 364 Het aantal kinderen dat voor een toeslag in aanmerking kwam 1200. Hedenmorgen werd de najaarszilling der Prov. Staten van Noord-Holland voortgezet. Voortgegaan werd met de behandeling der begrooting. Het lid van Ged Staten, de heer GER HARD beantwoordt de ververschillende sprekers. Hij vestigt er de aandacht op, dat eerst Januari 1936 het onderwijs in de lichamelijke oefening verplichtend wordt Het mankeert thans in de meeste gemeen ten aan goede terreinen, lokalen enz. Vrijstellingen moeten o.m uit zuinigheids- overwegingen gegeven worden Ged. Sta ten blijven echter met "bedachtzaamheid diligent. Wat de nazorg betreft, moet men eerst weten, hoeveel er aan deel zullen nemen, alvorens iets goeds gedaan kan worden. De motie-Bruch vraagt twee dingen en Ged. Staten nemen haar gaarne over. Spr kon t nu tot de Haariemsche Orkest vereniging. Als deze werkelijk iets doet ter bevordering van de muziek in de pro vincie kan spr. dit toejuichen. Ais het or kest zich om provincialen steun tot de pro vincie wendt, zullen Ged. Staten niet af wijzend staan tegenover het verleenen van een bescheiden subsidie, als uit de begroo ting en rekening blijkt, dat de H.O.V. in het leven kan blijven. Een goed ver staander, aldus spr., heeft maar een hall •woord noodig. Spr gaat dan de opgeworpen kwestie na, als zou men niet genoeg doktoren aan de prov. ziekenhuizen kunnen krijgen. Over wogen is reeds, of verhooging van salaris mogelijk is, doch het feit blijft niet te ont kennen. dat voor zenuwartsen en daarmede gelijk te stellen personen gunstiger resul taten te bereiken zijn in het particuliere be drijf. Een concurrentie met het vrije artsenbe- drijf acht spr. onmogelijk Vooral onder jonge artsen zijn nog krachten genoeg, om in de leemten te voorzien, zij het op wat minder goede financieele regeling Het aan tal sollicitanten bedroeg 1 tot 3 voor de verschillende ziekenhuizen. Ged. Staten houden de aandacht gevestigd op dit vraagstuk. Het lid van Ged. Staten, de heer VAN LENNEP, verklaart de moties-Wijnkoop en Van der Glas ten aanzien der werkloos heidsbestrijding onaannemelijk. De beslissing over de kwestie-Thorryissen, om tot spoediger bebossching van het pro vinciaal landgoed te geraken, laten Ged. Staten aan de Prov Staten over. Wat de motie-Kupers betreft, die de in steling van een kleine commissie vraagt ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding, deelt spr. mede, dat Ged. Staten zelf dit onderzoek willen doen, daarbij rekening zullen houden met de ter zake naar voren gebracht besprekingen en hat resultaat zullen samenvatten in een rapport, dat in de eerstvolgende zomerzitting ten grond slag kan dienen voor een dehat. De heer KUPERS S.D.A.P.) trekt zijn moties in. De heerenu THOMASSEN (S.D A.PVAN DER GLAS, (Ccmm. P H en WIJNKOOP (Comm.) verdedigen hun moties. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. De motie-Wijnkoop, 1 millioen beschik baar te stellen voor onmiddellijke werkloos heidsbestrijding wordt verworpen met 66 3 stemmen. De motie-v. d Glas, Ged. Staten op te dragen een prov. werkverschaffing voor te bereiden, waarbij Iconen moeten worden betaald, welke ter plaatse in het particu liere bedrijf geldend zijn, wordt verworpen met 663 stemmen De motie-Thomassen, welke Ged. Staten uitnoodigt, de bebossching van het pro vinciaal landgoed in sneller tempo dan tot nu toe te ondernemen en daarbij zooveel mogelijk de te werk stelling van werkloo- zen te bevorderen wordt aangenomen met 3634 stemmen. Vastgesteld worden balansen, winst- en verliesrekeningen over 1926, alsmede de be groetingen voor de bedrijveji voor de prov ziekenhuizen voor 1928. Vastgesteld wordt de begrooting van hel Wegenfonds, dienst 1928. Goedgekeurd wordt het voorstel van Ged Staten tot heffing van de volgïnde belastin gen in 1928 ten bate der provincie: 20 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen; De Tweede Kamer beeft gisteren de be handeling der Staatsbegrooting 1928 voort gezet. De begrooting van Financiën werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De moties Oud en K. ter Laan betreffen de verhoogirg van de pensioenen der oud- gepensionneerden, zijn door de Tweede Kamer verworpen. Geestdriftige verhalen over het moedige werk der bemanning van de „Alhena", het Nederlandsche stoomschip, die ruim 500 schipbreukelingen Van de „Principessa Mafalda" redde. De dader van den moord op den portier van de „Vulcaan" te Vlaardingen is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ten gevolge van brand in een electrisch onderstation heeft een groot gedeelte van 's Gravenhage gisteren ruim drie kwartier in het duister gezeten. Het treinverkeer AmsterdamRotterdam ondervond belang rijke vertraging. Door verschillende vereenigingen van si garenfabrikanten is aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin het denkbeeld eener gewichtsbelasting, verbon den met banderolle voor sigaretten zeer wordt aanbevolen. De provinciale begrooting van Noord- Holland in eindbedrag vastgesteld op ƒ19.289.830. Aangenomen een voorst el- Thomassen (S.D.A.P.). om de bebossching van het Provinciale landgoed te Castricum in sneller tempo te doen geschieden. Het onderhoud tusschen Chamberlain en Litwinov. Britsche en Fransche persstem- De begrafenis Tan Jhr. v. Vredenbnrch. Heden zal het stoffelijk overschot in Dsn Haag aankomen. Toenemende opwinding in Litanen. De conventie aangaande in- en nitvoerbe- lemmeringen. Colijn gehuldigd en benoemd tot voorzitter der in 1929 te bonden diplo matieke conferentie, betreffende de inwer kingstelling dezer conventie. Een vervalschicgsafiaire op groote schaal met Hamburgsche staatsleeningssiukken nog. tijdig voorkomen. Anti-Hongaarsche onlusten in Zevenhui» gen. De Boodschap van Ccolidge aan het con gres. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14 uur. Hoogste barometerstand 778.2 te Riga. Laagste barometerstand 742.2 te Isatjord. Verwachting: Meest matige N. O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temDeratuur om het vriespunt des uachls, overdag zelfde temperatuur. 20 opcenten op de hoofdsom op de onge bouwde eigendommen; 20 opcenten op de hoofdsom der pers®- neele belasting; 5 opcenten op de inkomstenbelasting; 5 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting. Aangaan geldleeningen. Gedeputeerde Staten werden gemachtigd, ten laste van de Provincie aan te gaan de volgende geldleeningen: a. 284.200.— wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te IJmui- den, met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; b. 1.505.000.wegéns kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van hel Provinciaal Electriciteitsbedrijf; c 507.000.-wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve vaw het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf; d. 15.000.wegens kosten ten be hoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum, e. 15.000.wegens bijdragen aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoorzien* werken van buitengewonen aard. Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pCt. 'sjaars, terwijl de aflossingen als volgt zul len geschieden: de sub a genoemde leening in 40 jaren; de sub b genoemde leening in 40 jaren; de sub c genoemde leening in jaren; de sub d genoemde leening in !ar®°' de sub e genoemde leening in Met de aflossingen zal worden begonneu in het jaar volgende op dat, waarin de lee- nin<*en werden gesloten. ___j. De begrooting wordt dan zonder hoofd», lijke Stemming vastgesteld m inkomsten e« uitgaven op 19.289.830. De vergadering wordt verdaagd tot Din*, dag 20 December.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1