DE WAERELD ROND. Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 7 Dec. 19?? EEN GESCHENK AAN DEN PAUS. De onlangs overleden Kardinaal Bonsano, die voor zijn sterven nog een zware maag operatie doorstond, in groot ornaat op zijn doodsbed. Toen de Cavalerie-kazerne aan den Schoterweg nog door de manhaite huzaren bewoond werd en Op de Empire Day movement (een beweging in Engeland de poert door een imposanten landsverdediger bewaakt werd. om de ministers en vertegenwoordigers van alle Engel- scbe Staten e.a. op zekeren tijd bij elkaar te doen komen) werd door den Lord mayor van Londen een .Kerstpuddingpap in ontvangst genomen, welke is samengesteld ingrediënten uit alle deelen van het Britsche Rijk, en die voor den Engelschen Koning bestemd is. Een bijzondere opname van de spoorbrug te Velsen. Deze brug vormt de belangrijke spoorverbinding fusschen de beide oevers van het NoordzeekanaaL Op onze ioto ziet men het reusachtige middenstuk in opengedraaiden toestand. Een huis bonwen in drie uren tijd is een kunst, welke de inboorlingen ook verstaan, alleen ver schilt de constructie daar wel eenigszins met die van de architecten Robert Tappan en Forest Hils. Hierboven beelden we een model van het ijzeren geraamte ai, dat in drie uur een woning is, voor het gebruik gereed. Het eerste telegrafische beeld, dat, ter op ening van den oiticieelen dienst, van Weenen naar Berlijn werd gezonden. Het is de president van de op 8 December beginnende Volkenbondsconferentie in Genève, Tscheng Loh, de gevolmachtigde vertegenwoordiger van China in Parijs. Links: Het origineele beeld, rechts: zooals het telegrafisch overkwam Het straatverkeer in New-York zooals het is, indien men het van boven al beziet. Rechts ziet men den grooten verkeerstoren, waaf de regeling van het verkeer berust. Het muziekcorps van de St. Josephsgezellen, Haarlem L «Utile Dulci dir. de heer Chr. Huyboom, vierde zijn tweede lustrum. DE RADIO IN DIENST DER POLITIE. ïn- De moderne techniek maakt het den brekers steeds moeilijker, zóó moeilijk, dat het geen verwondering zal wekken, wan neer de heeren den moed zullen opgeven en een eerlijk beroep uitoefenen of zicb aanmelden bij het Burg. Armbestuur. Er worden nu reeds draadloos foto's van vin gerafdrukken over de wereld gezonden. Af stand is natuurlijk geen bezwaar, zooals onlangs te Londen is gebleken. De politie arresteerde daar iemand, die juist met een Oceaanstoomer uit Chicago in de Engelsche hoofdstad was aangekomen. De speurders van Scotland Yard hadden reden om den man een scherp verhoor af te nemen, waar bij zij de overtuiging kregen, dat hij nog meer op zijn kerfstok had dan men ver- moedde. Er ging een draadloos verzoek naar Chicago om de vingerafdrukken van den verdachten reiziger over te semen. Den volgenden dag kwam het antwoord van da politie te Chicago, dat de aangehoudene een beruchte inbreker was, naar wien alle rechercheurs van de Ver. Staten zochten, ter meerdere zekerheid zond men de vin gerafdrukken ook draadloos over. De man kan zich troosten met de ge dachte, dat hij een record heeft geslagen: dat hij n.l. in den tijd van ongeveer 24 uur in Engeland aan wal kwam, gearresteerd en met behulp van afdrukken geïdentificeerd werd en, onder geleide, op transport ge steld naar zijn vaderland, waar hij weldra een der vele nummers in een gevangenis zal zijn. Daar zal zijn sensationeel geval geen opschudding meer verwekken; daartoe is het aantal geyangenen te groot. Onlangs is een statistiek verschenen, volgens welke aan het einde van 1926, 18.788 personen gevangen zaten, tegen 8927 in 1918. Dat be teekent een vermeerdering van 110 pro cent, terwijl de bevolking slechts met 20 procent is toegenomen. Meer dan 2000 ge vangenen ondergingen hun straf wegens overtreding van Alcoholwet. Onrustwek kend is wat de statistiek aangeeft over de vermeerdering van moorden: 481 in 1900, *J61 in 1917, 2435 in 1923 en 3218 in 1926. n de beteekenis van het laatste ge goed tot zich doordringen I Ter gelegenheid van het zevende juble- feest van hun Seraphijnschen Vader, heb ben de Paters Capucijnen der Fransche pro vincie aan den H. Vader kostbare misgewa den aangeboden, waaraan 26 arme Claris- sen, Nar lang gewerkt hebben. De misge waden bestaan ujt het fi:nste borduurwerk en uit met de hand beschilderde zijde. De stellen tooneelen voor uit de missioneer,ng va? Indië china en japan; bovendien wondervolle figuren van Sint Franciscus en z.,n geestelijke heldenzonen. EEN ZWARTE HEILIGE, De gezant van Peru Kceft er bij het Vati- caan op aangedrongen, dat het heiligver klaringsproces van den Zaligen Martin de Porres zoo spoedig mogelijk zal worden voortgezet. Het proces der zaligverklaring begon reeds in 1668 maar deze zaak bleef na 't overlijden van Clemens XIII aanhangig tot 1836, toen Gregonus XIV de zalig verklaring uitsprak. De zalige Martin Porres was een Pater Dominicaan, die in 1639 overleden is. Hij was de zoon van een negerin uit Panama- Op 22 jarigen leeftijd trad hij i„ de orde der Dominicanen en was een toonbeeld van priesterlijke deugd en heiligheid. Gedurende zijn leven was hij de raadsman en biechtvader van veel vooraanstaande personen, geeste lijken zoowel als Ieeken. Bij zijn dood kwa men de menschen van allen rang en stand, van wijd en zijd, om den heilige nog eens te zien en zijn lijk aan te raken. Volgens uit Rome ontvangen berichten zal plaats hebben op denzelfden dag waar- korten tijd de benoeming worden afgekon digd van een negerbisschop, wiens wijding zal plaats hebben op den zelfden dag waar op neger Martin de Porres heilig verklaard zal worden. DE HEILIGE MIS IN HET STATION, Op het groote station te München wordt nu reeds sedert een jaar aan katholieke reizigers en beambten gelegenheid geboden om des Zondags de heilige Mis bij te wo nen. In het afgeloopen jaar werden iederen Zondag drie H. Missen gedaan, waarbij 29.743 personen tegenwoordig waren, 1734 ontvingen de H. Communie. De Bisschop heeft reeds toezegging gedaan er voor te zullen zorgen, dat er voortaan geregeld iederen dag vier H. Missen zullen gelezen worden m het station. t GEVATHEID. De Fransche hofnar Murat nam eens, zon der er bij te denken, aan de rechterzijde van een der kamerheer en plaats, die daarop verontwaardigd uitriep: „Ik wil geen zot aan mijn rechterhand hebben." Dadelijk sprong Murat aan de andere zijde, zeggende: „Nou, ik wel." DE VOORZICHTIGE. „Waarom schopt u mijn hond? Hij rook toch alleen maar even aan u?" „Ja, wat zoudt u dan willen, dat ik wacht te, tot hij den smaak van me beet had?" O. W. Parvenu tot zijn knecht: „Vlegel, heb je nooit iets geleerd van den omgang met menschen?" „Jawel, mijnheer, van beschaafde men schen." SCHERP TEGEN SCHERP. De bekende Engelsche schrijver Sheridan, die lid van het parlement was, vroeg spot tend aan een jongen edelman, die juist de hoogeschool van Cambridge verlaten had, waar hij niet door groote gaven had uitge blonken, welke loopbaan hij voortaan kiezen zou, om naam te maken: „Wél" antwoordde de jongeman, die ondanks zijn bekrompen heid, toch het doel van den vrager snapte, om hem te bespotten, „ik laat mij voor het parlement kiezen, en bind een papier om mijn voorhoofd, met het opschrift te huur". Het was n.L bekend, dat Sheridan in dienst van alle staatkundige partijen stond. „Een goed voornemen" antwoordde de dichter droog, „maar vergeet er niet bij te voegen ongestoffeer d", ADMIRAAL BENSON. De bekende bekeerling Benson, admiraal bij de Marine der Vereenigde Staten, is thans 71 jaar. Jaren geleden keerde hij terug tot dé Katholieke Kerk en heeft sindsdien een voorname rol gespeeld bij het beharti gen van de belangen der katholieke zaak in Amerika. Van 19211925 was admiraal Beson Voorzitter van den Bond van Ka tholieke Mannen. Hij is Ridder van Colum bus, van de vierde klas, en lid van de ver- eeniging van den H. Naam. In I920 werd hij door Z H. den P*« benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. Admiraal Benson heeft van verschillende regeeringen onderscheidingsteekeos 4®" kregen, o.a. de Medaille voor Buitengewoon Verrichtingen van de Vereenigde Staten, het Grootkruis van het Legioen van Eer van de Fransche Republiek, bet Grootkruis van de Orde van Sint Michafl en van Mnt George van Engeland en de hoogste Japs- neesche onderscheiding van Zon. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5