Brieven uit Frankrijk. Buitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEUILLETON. BE GESTOLEN GOUDMIJN Volkenbond. GEM. BUITENL. BERICHTEN. VIER PERSONEN DOOR GASVERSTIK- K1NG OVERLEDEN. EEN ONTVLUCHTE ALS MENSCHEN- REDDER. LUCHTVERKEER. Een noodlanding in den polder Mastenbroek. Het lijk van een aviateur. Zoowel voor Rotterdam als voor s-Gravenhage? hoofdstuk I. „Wat gaat de tijd toch snel!" dacht ik 'gisteren, toen ik, uit de Avenue de l'Opéra komend, de Place du Palais Royal overstak en de werklieden bezig zag de geweldige lichtversieringen voor Kerstmis aan het Louvre, d.w.z. „Les grands magasins du Louvre" aan te bréngen, Ik had n.l. een wan deling door de' winkelstraten gemaakt, om de kerstétalages en versieringen der grqote modehuizen, bijoutiers enz. te bezichtigen, om daarover in dezen brief een en ander te schrijven. ,,'Wat gaat de tijd toch snel," dacht ik. „Ën, vooral, wat gaat hij snel in Parijs.". En toen viel me in, dat ik eenigen tijd geleden, een mijner „Brieven uit Frankrijk" zoo be gonnen ben. Dat is ook al weer twee, mis schien wel drie maanden geleden, dat ik dat schreef, meende ik, en toen ik thuis kwam, zocht ik voor de aardigheid de copy van den bewusten brief op.... 19 Mei was de brief gedateerd.... Geen twee, geen drie maan den dus, maar al weer meer dan een half jaar. En over eenige weken is het weer Kerstmis. In den eersten brief n.l., dien ik voor u. schreef, bijna een jaar geleden, had ik het ook over de prachtige versieringen, de artistieke étalages enz. En zoo precies herinner ik me thans, wat ik toen schreef, dat ik er niet toe komen kan over hetzelfde thema nog eens uit te weiden. Alleen wil ik hun, die van plan zijn eenige dagen in Parijs te komen doorbrengen, aanraden, hun reisje zoo in te richten, dat hun verblijf in de Fransche hoofdstad zoo om en bij half December valt. Want het is eigenlijk jam mer, dat de meeste touristen Parijs slechts in de zomermaanden kunnen bezoeken; na tuurlijk maakt het voor het bezichtigen van gebouwen, monumenten enz. en het bezoeken van musea e.d. niet uit of men in den zomer of in den winter komt, voor de rest echter houdt Parijs zijn zomerslaap, zooals bijvoor beeld de Noordzee-badplaatsen hun winter slaap houden. Josephine Baker heeft gedanst voor de oorlogsverminkten. Ik zeg met opzet „ver minkten" en niet „invaliden," omdat dit eerste woord veel sterker tot ons, Hollan ders, spreekt. Want inderdaad, wel waren ze verminkt, deze slachtoffers van den oor log! Maar laat ik bij het begin beginnen. Ze heeft gedanst Joséphine Baker in de groote zaal van het schitterende „Palais D'Orsay." De bedoeling was den „grands mutilés," d.w.z. den zwaarverminkten, een feestavond en de kas van het ondersteu ningsfonds, eenige duizenden francs te be zorgen. ik ben er heen geweest, naar die soirée; niet omdat ik de uitbundige bewondering der Parijzenaars voor de zwarte danseres deel. maar omdat de vereeniging, die den avond organiseerde, me al bijzonder symp&thiek is. Èn het publiek, dat in grooten getale op gekomen was, heeft er voor gezorgd, dat de penningmeester der vereeniging afle reden tot tevredenheid had. Dit doel van der avond is dus inderdaad bereikt, wat het andere doel betreft, ik meen dien prettiger avond voor de verminkten.... Ik heb ze gadegeslagen, zooals ze binnenkwamen: de een, bijna geheel verlamd, ondersteund, ge- dragen eigenlijk, door een kameraad; een ander met slechts één been, maar toch nog gelukkiger dan die twee daar, in hun kar retjes, waarvan de eerste, beide beenen mist, de tweede, behalve zijn beenen, ook nog een arm. Slechts den linkerarm heeft dc meedoogenlooze oorlog hem gelaten en deze man, die toch nog zoo jong is, doet me denken aan een ouden, half verganen boom waarvan de wind, alle takken heeft ontno men op één na. Een romp met één arm, en dan twintig jaar! Want, hoewel deze onge lukkige bij de dertig is, is hij natuurlijk voor 1918 zoo geworden. En dan al die blinden Al die menschen, die gedoemd zijn hun heele verdere leven in duister door te brengen. En allen zijn ze nog zoo erg jong, hebben du; nog zoo lang te leven.... Zullen die blinden zich werkelijk geluk kig gevoeld hebben, dien avond? Het is waar, Joséphine Baker heeft niet slechts gedanst, ze heeft gezongen ook, dat wa; tegenover hen natuurlijk heel aardig, maa: toch.... zullen ze door het applaus, dat na iederen dans uitbarstte, niet aan hur, ongeluk herinnerd zijn geworden? Zij immers konden niets zien van datgene, dat de ande ren tot dit enthousiasme dwong. En dan, dc anderen? Men mag het dansen van José phine Baker beschouwen zooals men wil, men mag het als werkelijke kunst opvatten of niet, een feit is het echter, dat ze bi; haar dansen een bewonderenswaardige snel heid aan den dag legt. Zoo snel beweegt ze haar lenige armen en beenen, dat het is of ze veel meer van d'e ledematen heeft dan an dere menschen. En toen ik, tijdens een var die razend snelle bewegingen van dat jonge, getraine lichaam, aan den man met niets dar zijn eenen arm dacht, kwam het mij voor, dat hij op dit oogenblik zijn verlies zwaarder moest voelen dan ooit. Neen, ik geloof niet, dat het tweede doel van den avond bereikt is. Men heeft hier weer wat nieuws uitgevon den op reclamegebied. Verschillende groote bontzaken hebben n.l. in hun étalages.... levende dieren! Ik heb al beren en vossen, zelfs jonge leeuwtjes gezien en ook andere minder bekende dieren, waarvan ik den naam niet weet. Nu moet men dit niet op vatten alsof men zoo'n winkel binnen kan gaan, een beer of vos uitzoeken en van dat zelfde dier een mantel of bont bestellen. Bijvoorbeeld zooals in sommige restaurants in Duitschland, waar men in den karpervijver den katper kan uitzoeken, dien men een kwartier later, met aardappelen of zoo iets, opgediend wenscht. Zoover zijn we op dit gebied gelukkig nog niet. Het zou alleen maar een bewijs zijn, dat de betreffende winkel echt vossenbont enz. verkoopt. Eer lijk gezegd, is mij dit niet bijzonder duide lijk, want waarom zou een winkel, met levende vossen in de étalages geen bonten en mantels van konijnenvellen bijvoorbeeld kunnen verkoopen. Maar hoe ook, het trekt menschen, den geheelen dag verdringt men zich voor die étalage, zelfs hebben de kran ten er reeds gewag van gemaakt, dus komt de naam dier firma's op ieders lippen. En dat is ook al wat.... H. d. J. de zitting van heden zijn goedkeuring ge hecht aan het rapport van den heer Gplijn den voorzitter van de conferentie tegen de in- en uitvoerbelemmeringen. In d t rap port wordt geconstateerd, dat het de con ferentie niet mogelijk was te geraken tot opheffing van alle belemmeringen, daar door tal van staten voorbehouden worden gemaakt. De conventie zal waarschijnlijk niet later dan begin 1929 van kracht wor den, hetgeen een daadwerkelijke vooruit gang zal beteekenen op den weg naar be vrijding van den handel van de noodlot tige belemmeringen, Litwinow vertrokken. Litwinow is gisterochtend uit Genève vertrokken. Slechts een vertegenwoordiger van het Russische Telegraafagentschap zal te Genève achterblijven. Uit den Daitschen Rijksdag. De democratische rijksdagfractie heeft be sloten de door de socialisten ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering te steunen. Aanleiding tot dit besluit was in de eerste plaats de houding der rijksregeering ten aanzien van het schoolwetsontwerp, dat een scheuring van het geheele Duitsche volk veroorzaakt; verder het feit, dat mi nister Köhlers financieele en herstelpoli'iek een mislukking is gebleken, de vele poli tieke zonden van v. Keudell en ten slotte de tweedracht in het geheele kabinet. De rijksdag beraadslaagde over een inter pellatie van het Centrum in zake den nood toestand in de Paliz en het Rijnland en de verkeerstoestanden in het Oosten, Minister dr. Curtius verklaarde, dat de nood in het gebied van.Aken moest worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de ijzerindustrie in die streek door het verdrag van Versailles van haar grondstoffenbasis is beroofd, verder aan den invloed der be zetting en de inflatie in Frankrijk en België, Er zijn maatregelen overwogen, om verbe tering in den toestand te brengen, in de eerste plaats op het gebied van het vervoer en voorts op dat der tarieven. De rijks regeering heeft met de rijksspoorwegmaat schappij besprekingen aangeknoopt. Zij heeft voorts onderzocht, hoe de spoorweg en kanaalverbindingen kunnen worden uit gebreid. In antwoord op een interpellatie nopens de waterwegen deelde minister, dr. Koch, mede, dat de ernstige financieele toestand des rijks er toe geleid bad, dat de begroo tingen van alle departementen aanzienlijk zijn besnoeid, waardoor ook het Middelland- kanaal is ge'roffen. De voor 1928 aange vraagde credieten zijn zoo sterk geredu ceerd, dat op een gereedkomen van het Middellandkanaal vóór 1937 niet kan wor den gerekend, zelfs niet, indien in de eerst volgende jaren hoogere credieten beschik baar kunnen worden gesteld. Ook ten op zichte van den Oder was een dergelijke bespreking noodzakelijk. De werkzaam heden ter uitbreiding van het Oder—Spree- kanaal zullen vermoedelijk in 1930 zijn afgeloopen. Het onderhond tussckon Chamberlain en Litwinoy. PARIJS, 6 Dec. De Fransche ochtend bladen bespreken de gisteren plaats gehad hebbende ontmoeting tusschen den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken Chamberlain en Litwinov. De „Petil Parisien" spreekt over de ont moeting als van een „sensatie". Litwinov moet, volgens het blad, aan Chamberlain uitdrukkelijk hebben verklaard, dat hij on derscheid moet maken tusschen de regee ring te Moskou en de Eerste Internatio nale. De „Matin" verklaart, dat het onderhoud heeft kunnen plaats hebben, doordat de Britsche minister van buitenlandsche zaken tegenover den Volkerbond niet onhoffelijk wilde zijn en zijn Fransche en Duitsche col lega's bij hun pogingen tot consolidatie van den vrede in Oost Europa heeft willen steunen. Litwinov heeft willen bewijzen, dat hij, ofschoon hij Bolsjewist is, in Genève door iedereen zelfs dooi den Minister van buitenlandsche zaken van de regeering, die den Sovjetgezant heeft uitgewezen, werd ontvangen Met eenige tegemoetkomend heid zou Litwinov als vertegenwoordiger van Rusland een modus vivendi hebben kunnen tot stand brengen en zijn land op economisch gebied van groot nut kunnen zijn geweest, r Pertinax schrijft in de „Echo de Paris" dat het onderhoud tusschen Chamberlain en Litwinov te danken is aan het initiatief van eenige Engelsche journalisten en een lid van 't secretariaat-generaal van den Vol kenbond Dezen zouden reeds sinds Zondag de ontvangkamer van Chamberlain hebben belegerd, om op hem druk uit te oefenen Litwinov te ontvangen. Reeds Zondagavond zou een telefonisch verzoek der Russen o( zij ontvangen zouden worden, bij don Britschen minister van buitenlandsche za ken zijn binnengekomen. In het onderhoud zelf heeit Chamberlain f -en toezeggingen kunnen doen op het ver zoek van Litwinov de in Maart afgebroken betrekkigen te hervatten. LONDEN, 6 Dec. Met betrekking tot het onderhoud ChamberlainLitwinov meldt de „Daily Telegraph", dat de Minis ter van Buitenlandsche Zaken Chamberlain, de door Litwinov uitgesproken hoop, dat spoedig de diplomatieke betrekkingen zul len worden hervat, niet versterkt heeft, aangezien laatstgenoemde wederom bleef vasthouden aan de these, dat de Sovjet- regeering noch voor de onafhankelijke or ganisaties, noch voor de Communistische en Vak-Internationales verantwoordelijk is Aan Britsche zijde heeft blijkbaar de meening veld gewonnen, dat de handelsbetrekkingen in ieder geval dienen te worden hervat, natuurlijk onder voorwaarde, dat geen ver dere inmenging in de interne Britsche aan gelegenheden zal plaats hebben. De diplomatieke correspondent wijst er op, dat men te Londen, in tegenstelling met Genève, geenszins verrast is geweest door de resultaten van de conferentie. Het per- sisteeren van Litwinov in de kwestie der propaganda voor de Derde Internationale, heeft de kansen op overeenstemming a priori te niet gedaan. De in- en uitvoerbelemmeringen. Stresemann beeft in de raadszitting van gisteren een rapport ingediend, waarin de nadruk wordt gelegd op de u'teenze'.t'n- gen van den heer Colijn en hem dank wordt gebracht voor zijn werkzaamheden. In het rapport wordt voorgesteld den tekst de conventie ook toe te zendin aan de niet-leden van den bond met de uitnoo- dig.'ng zich er bij aan te sluiten. ponder debat keurde de raad dit rap port goed. In zijn niet-openbare zitting beeft de raad den voorz tter der internationale con ferentie tot opheffing van in- en uitvoer verboden, den heer Colijn, benoemd tot voorzitter der diplomatieke conferentie die in den a.s. zomer de conventie tot onkef- fing der in- en uitvoerverboden definiiief in werking zal doen tred n. De Raad van den Volkenbond heeft in De vervalschingen. Naar aanleiding van een bericht uit Pa rijs, dat, in verband met de vervalsching van Hongaarsche staatsleen'ngen, ook is geprobeerd om tamelijk groote bedragen Hamburgsche staatsleeningen als oudbezit tot aflossing te brengen, wordt van wel-in. gelichte zijde bekend gemaakt, dat in Juni van dit jaar aan den rijkscommissaris in Berlijn en een iinanc'eele deputatie van particuliere zijde uit Berlijn werd medege deeld, dat van daar en vanuit Hamburg ongeveer voor zes millioen M. Hamburg sche staatsleeningsstukken naar Frankrijk waren gebracht, van waar zij als oudbezit ter uitwisseling zouden worden aangebo den. Korten tijd. daarna werd dan ook bij den bijzonderen eomm'ssaris voor Duitsche rijksleeningen in Parijs, die intusschen van hieruit was gewaarschuwd, een aanbod door drie Fransche bezitters van leenings- stukken gedaan tot het goedkeuren van een nagekomen inbrengst van zes millioen M. Hamburgsche staatsleening. Dit verzoek werd geweigerd. Begrafenis Jhr. v. Vredenburgh. De Koningin zal zich Donderdagmiddag bij de begrafenis van Hr. Ms. gezant te Brussel jhr. dr, van Vredenburgh doen ver tegenwoordigen door haren kamerheer in buitengewoner dienst jh. mr. M. W. de Brauw, rechtgeleerd adviseur van het huis van H.M. Het stoffelijk overschot van den gezant zal hedenmiddag te Den Haag aankomen per trein, welke te 4 ure 4. aan het Holl. Spoorstation binnenkomt. Zonder ceremo nieel betoon zal het per rouwauto recht streeks naar de begraafplaats Oud- Eik en Duinen worden vervoerd, waar het in de rouwkapel op een katafalk zal worden ge plaatst tot aan de begrafenis Donderdag middag 2 uur. De heer W ridder Huysen van Katten- dyke, gezantschapsraad bij de Ned. legatie te Brussel, die na den dood van den gezant met het beheer van het gezantschap is be last. heeft opdracht gekregen, cm namens de Nederlandsche regeering. een krans neer te leggen ten huize van wijlen jhr, van Vre- denburch. De autonomistische beweging De „Matin" meldt, dat baron Zorn von Bulach een brief heeft geschreven aan den prefect van den Beneden-Rijn, Borromée waarin hij verklaart voornemens te zijn zich geheel en at los te maken van de leiders der autenomische beweging; dat hij ge heel onkundig was van het misdadig gedoe van Eaumann en Kohier (die dezer dagen wegens spionnage gearresteerd werden) "en dat hij zich uit het prlitielce leven terug trekt om een trouw Fransch burger te worden. De Ambtenaars-Salarissen. Op de groot-Duitsche partijlanddagen te Linz, Graz en Salzburg werd besloten tot het vormen van een nationaal eenheids front, het handhaven van de burgerwachten en het zien te verkrijgen van een bevredi gende regeling betreffende de ambtenaars salarissen. De minister van justitie deelde roede, dat binnenkort een wederzijdsche uitwisseling van Duitsche en Oostenrijksche beambten zou plaats vinden ter bestudeering van de bestuursvormen. De activiteit der Communisten Een nieuwe aanslag. RIGA, 6 Dec. (V.D.) Voor den zesden keer in dit jaar is van communistische zijde gepoogd 't aan den buitenkant der stad ge legen grootste arsenaal van Letland op te blazen. De wakers bemerkten evenwel on raad en konden cp het laatste oogen blik een ontploffing voorkomen die zeer zeker noodlottig zou zijn geworden. De pers dringt eenparig aan op het nemen van gestrenge maatregelen tegen de com munisten, die betaald werden door de Mos kousche Komintern en al hun krachten in spannen om van de Letlandsche republiek 'n Sovjetstaat te maken. Verscheidene malen reeds hebben de Letten groote troepen communistische ge vangenen uitgewisseld tegen Letlandsche onderdanen die zich in Russische gevangen schap bevonden. De bloedelooze oorlog met Polen, KOWNO, 6 Dec. (V.D.) Blijkens publica ties in de Littausche bladen wordt in een cfficieele verklaring gezegd, dat Litauen liever zal vechten, dan in te stemmen met een Volkenbondsbeslissing vrede met Polen te sluiten zonder Wilna terug te krijgen. De nervositeit der bevolking neemt toe en heeft zich zelfs tot het ambtenarencorps uit gebreid. Na Polen's verzoek aan den Volkenbond om dezen niet-officieelen zevenjarigen oor log te deen eindigen, doen hier allerlei geruchten over een nieuwe staatsgreeo, ter omverwerping van het gezag van Wolde- maras, de ronde. De viering der 10-jarige Onaf hankelijkheid, HELSINGFORS, 6 Dec. (V.D,) Heden wordt voor de tiende keer de dag herdacht, waarop de Rijksbestuurder Swinhufvud in den Landdag de Onafhankelijkheidsverkla ring voorlas. In verband met dit Jubileum hebben overal groote feestelijkheden plaats. Te Helsingfors wordt op den Observatorium- berg een vlaggenfeest gehouden. Redevoe ringen worden uitgesproken door den Presi dent der Republiek, den ex-Rijksbestuur der Swinhufvud en Prof. Tulenheymo. De feestdag wordt besloten met een gala- soireé op hét Slot, waaraan 1509 personen deelnemen; daarna heeft nog een fakkel optocht plaats. Aan de Onafhankelijkheidsfeesten in Zwe den, georganiseerd door de Zweedsch-Fin- sche Vereeniging. werd ook door Kroon prins Gustaai Adolf en andere leden van 't koninklijk huis deelgenomen. De U. S. S. R. en de Volkenbond. Ei een rede heeft Stalin, sprekende over den Volkenbond, o.a. verklaard, dat uit het optreden van den bond, ten aanzien van de ontwapeningskwestie, met name ook uit de ontvangst, bereid aan de verklaringen van Li.winow nopens de wezenlijke ontwa pening blijkt, dat de Bond geen instrument des vredes of der ontwapening is, maar een instrument ter voorbereiding van nieuwe oorlogen, en hij is van oordeel, dat de U. S; 'S. R., teneinde de voorbere:ding van niéuwe imperialistishe oorlogen tegen te gaan, haar weerkracht moet versterken en een vredespol tiek moet voeren en Je vreedzame betrekkingen met de kapitalis tische landen moet onderhouden. Het communistisch congres te Moskou. Kamenew heeit op het congres der com munistische partij een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat de oppositie capituleerde. Hij verzocht Trotzki, Zi- nowjew en de andere oppositieleden, die zijn geroyeerd, weer tot de partij toe te laten, op de belofte, dat zij de organisatie der oppositie zullen ontbinden. Stalin zeide in zijn antwoord, dat hij twijfelde a$n den ernst van de leden der onnositie. De Sovjet-rcgeering heeft op grond van het telegrafisch rapport van Litwinow over zijn besprekingen met den Bi|fschen mi nister van Buitenlandsche zaken, Sir Austen Chamberlain, besloten tot na den terugkeer van Litwinow in Moskou geen verdere stappen te doen. He Russische regeering zou van meening zijn, dat een oplossing van de vraagstuk ken., die tusschen Rusland en Engeland hangende zijn, slechts mogelijk is op een speciale conferentie. Regens en hagel in Spanje. Regens en hagel hebben in het Zuid- Oostelijk deel van het schiereiland groote schade aangericht. Een gedeelte van der sinaasappelen oogst in de provincie Valen- tia is door den hagel verwoest. In de pro vincie Malaga veroorzaakte een orkaan een overstroom!",g en de ontsporing van een trein. Andere treinen ondervonden vertraging. Anti-nongaarsche onlusten. Volgens de eerste mededeelingen, die van Rocmeensch-Hongaarsche grens komen, ver zamelden zich uit verschillende gedeelten van Zevenburgen en tevens uit het gebied van het Roemeensche koninkrijk, voorname lijk uit Jassy en Boekarest, verscheidene duizenden studenten te Gross-Wardein. Zaterdagavond kwam het tot betoogingen 'die Zondagochtend in bloedige uitspattingen ontaardden. De betoogers richtten zich allereerst tegen de Joden, doch de uitspat tingen namen later een anti-Hongaarsch karak'ter aan. De redactie-buréaux van de hongaarsche bladen „Magyvarad" en „Pesti Hirlap," en eveneens de geheele inrichting van een katholieke vereeniging, van de wo ning van den opper-rabbijn en het ineubilair van het Lyceum werden vernield. De politie stond machteloos. Militairen en gerdarmerie herstelden later evenwel met de grootste energie de orde. Een Hongaarsch tooneelspeler, wiens naam neg niet bekend is, werd gedurende de onlusten op straat neergeschoten. De strijd om het drankverbod in de V, S, William Johnson (Pussyfoot) en Senator Wiliams (republikein) hebben den gedele geerden, naar de convent'e van den anti- Saloon leaigue, medegedeeld, dat gee-i can dida'en, van w'en bekend mocht zijn, dat zij voorstanders zi/n van de annu'eering van het 18e amendement, bij de verkiezingen van 1928 in het Witte Kuis zullen komen. Ce hotelbrand te St. Louis. Omtrent den brand in het Buckingham Hotel te St. Louis, wordt nog gemeld, dat vijf vrouwen in dg vlammen omkwamen, dr'e personen worden vermist en acht zijn ern stig gewond. De schade ordt op 1ÏD.OOO dollar ge schat. De havenarbeidersstaking in Australië, Het geschil tusschen de werkgevers in bel transportbedrijf en de havenarbeiders in de verschillende Australische hav'en, duurt voort. Naar schatting verliezen de werk gevers en havenarbeiders dagelijks 100.Q0G pond sterling. Als gevolg van het mislukken van een gehouden conferentie besloten de werkgevers ten aanzien van de havenarbei ders niet de arbitrale beslissing in werking te stellen, doch andere arbeiders te zoeken, hetgeen op de mogelijkheid wijst van de tewerkstelling van arbeiders, die niet bij de vakvereenigingen zijn aangesloten. Alles hangt thans af van de beslissing, die het hof van arbitrage heden zal nemen. DONDERDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Poütieber. 12.35— 2,00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 3.00— 4.00 Uurtje voer wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. v.Dijk. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. M. Blomberg-Zeeman De lectuur van ons kind. 5.307.15 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Riek Broekmann, alt. 7.15 Engelsje les v*>r gevorder den. 7.45 Poütieber. 8.10 Concertgebouw-concert. Aansluiting van het concertgebouw te Amsterdam. Or kest o. 1. v. Pierre Monteux. Ernst v. Dchnanyi piano. 10.30 Persber. DAVENTRY 1S00 M. 11.20 Daventry-kwaertet en E. Sparkes alt. 12.20 H. M. Royal Air Force band. 1.05 L. Dudley sopraan. 1.202.20 Gramofocn- rnuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesoer i. d. Westm. Abbey. 4.05 Lezing. 4-20 Orkestccncert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestccncert. 5.20 Concertorgel- bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landb. ber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7^05 Daven- try-kwartet. 7.20 F. Toye Music in the Theatre. 7.35 Mendelssohn's pianomuziek. 7.45 Prof. Cramp. Eiectrica iengineering. £.05 Esiladenccncert. L.Me^ant alt. F. Titterton tenor. W.H. Squire cello. 9.05 Voorlezing door Mary Richardson. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Br. Vwhymant: Japan. 9*5° Nieuwsber. 9,55 Varëté 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Klassiek uurtje. 8.5011.20 Operaconcert. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.30—1.50 Kamermuziek. Werag-trio en kwartet. 5.206.20 Ealalaika en fcan- donecnconcerf. 7.20 Concert door het V^erag-crkest o. 1. v. Dr. Buschkotter. R. Anday alt. L. Kolessa piano. Daarna tot 11,20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 1.40—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Das Wundermadchen von Berlin", drama in 4 acteo. Muziek van G. Beccc. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3«35 Orkestconcert. 4.20 Cabaret. 5.20 Licht concert. 7.20 „Wenn der junge Wein blülit", klucht v. B. Björnstjerne Björnson. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.35 Orkestconcert. 9.50 Vlaamsche literatuur. 10.2010.35 Vervolg concert. In dc Follerstrassé te Keulen werd gis teren in een peiceel een uit vier personen bestaand gezin gevonden, dat door gasver- stikking om het leven was gekomen. Het is niet zeker of hier aan een ongeval ol aan zelfmoord gedacht moet worden. INBREKERS AAN HET WERK. Met gebruikmak'ng van de zwaarste middelen hebben in den nacht van Zon dag op Maandag inbrekers gepoogd om de kluis van het filiaal der Dresdener Bank op de Savignyplatz (Berlijn-Charlottenburg) leeg te halen. Het gelukte hun na een arbeid van vele uren een vlak van 20 bij 40 cm. uit te snijden. In de gewapend-betonpantsering, waarop zij toen stootten, kwamen zij even wel niet verder dan 15 tot 20 cm. d ep. Zonder buit hebben de inbrekers weer moeten verdwijnen. Acht jaar geleden ongeveer werd een toen omstreeks twintigjarig inwoner van Bordeatix wëgens het dooden van een te genstander bij een twist uaar hot bagno van Guyana gezonden. Hij ontsnapte en wist in Rio da Janeiro als „verstekel'ng" aan boord te komen van het s.s. „Mo- sella". Op de reis naar Bordeaux bood dit schip hulp bij de schipbreuk van de „Prin- cipessa Mafalda", De ontsnapte kwam uit zijn schuilplaats te voorschijn en h:elp dapper mee aan het reddingswerk. Hij moest evenwel aan den kapitein verklaren wie hij was en werd bij aankomst te Bor deaux tot een maand gevangenisslraf ver oordeeld wegens het zich clandestien aan boord begeven. Ter zitt'ng werd een briel van den kapite;n van de „Mosella" voor gelezen waarin deze hulde bracht aan zijn dapper gedrag. Getracht zal worden ge daan te krijgen dat de redder niet naar het bagno zal worden teruggezonden. EEN OORLOGSHERINNERING. In de Albert Hall te Londen heeft Zon dagavond een plechtigheid plaats gehad, die diepen indruk op de aanwezigen heelt ge maakt. De „Toe. H." was er bijeen.... De Toe. H," was een signaal^ dat tijdens den oorlog bij de Britsche troepen in gebruik was. Aldus werd later genoemd het Talbot House, dat in de eerste oorlogsjaren door Rev. Clayton te Poperinghe in Vlaanderen werd gesticht en ten doel had een rustoord te zijn voor de vermoeide strijders. Officie ren zoowel als manschappen verbleven er tezamen in een geest van groote kameraad schap en tal van speciale gebruiken werden er ingevoerd, welke in den loop der tijden lot een ware ritus werden. Na den oorlog bleef de „Toe. H. bestaan, en thans houdt de organisatie zich bezig met het steunvélleenen aan oudstrijders en vooral met het verschaffan van een hun pas sende werkkring. Toen de prins van Wales, die de plechtig heid in de Albert Hall leidde, tot het doen van giften voor het fonds der organisatie had opgewekt, ontstak bij de lampen van de 32 nieuwe afdeelingen, welke dezer dagen over het geheele land werden gesticht. Hij deed dit van af de „eeuwige lamp der af- deeling te Barking, die nooit wordt uitge doofd. Gedurende dit ontsteken, werd het licht in de zaal uitgedraaid, en telkens flik kerde de- lamp eener nieuwe afdeeling op. Toen zij alle aan waren, volgden drie minu ten stilte. JACHT DOOR EEN TUNNEL, In de Pontings' Stores te Londen, een warenhuis aan de Kensington Ilighstreet, is ten tweede male binnen eenige maanden een poging tot inbraak gedaan. Ditmaal had zij een zeer sensationeel verloop, daar zij tijdig werd ontdekt en tot een vervolging der daders leidde door een tunnel van de Dis trict Railway. Omstreeks vijf uur 's middags zag een politiebeambte bij een koienloods van de stedelijk spoorbaan, vlak achter het waren huis, drie mannen, die een koffertje bij zich hadden, waarin zich, naar later bleek, een touwladder en inbrekerswerktuigen bevon den. De mannen hadden de politie nog niet opgemerkt. Toen zij bezig waren den muur van het winkelgebouw over te klimmen, ver scheen de intusschen gealarmeerde politie en omsingelde het geheele gebouw. Een der inspecteurs klauterde ook over den muur en wist een der mannen vast te grijpen. De andere twee konden ontkomen en vluchtten langs de spoorlijn den tunnel door in de richting van Earl's Court. Zij werden door een groote politiemacht achterna gezet; alle treinen werc'en tot stil; tand gebracht en bet werd een wilde jacht door den stikdonkeren tunnel. Spoedig bleek, dat de vluchtelingen toch hadden weten te ontkomen. Men zoekt ze nog. EEN TRIESTIGE VERJAARDAG. In de gevangenis van Joliet heeft Nathan Leopold, die men herinnert het zich eenige jaren geleden te Chicago tezamen met een vriend een schoolkameraadje ver moordde, zijn 23en verjaardag gevierd. De dag ging vrijwel onopgemerkt voorbij voor den tot levenslang veroordeelden jon gen man. Alleen zijn vader zocht hem op en bracht hem eenige versnaperingen. Daarna keerde de jongeling, dei nog niet eens in de volle kracht van zijn leven is en nu reeds heeft afgedaan, weer naar zijn werk terug: als leerjongen in de schoenmakerij. Een verkeersvliegtuig van de K. L. M. heeft gisteren in den polder Mastenbroek nabij Zwolle een noodlanding gemaakt we gens motordefect. De landing <:schiedde vlot. Persoonlijke ongelukken ha'den niet plaats. Aangespoeld bij New Fcundland, Reuter seint uit St. John3 (New Found- land): Het lijk van een onbekend aviateur is aan de Westkust van New Foundland aangespoeld. Men veronderstelt, dat bet het lichaam is van graaf De Lesseps uit Toronto, die sedert eenige weken wordt vermist. Een later draadloos bericht meldt nog: Het bij de St. Georges-baai aangespoel de lijk is herkend als dat van den vliege# Jacques de Lesseps. rdentifcatie gesch ed- de door papieren en medailles die os 1»»* lijk gevonden werden. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in de vergadering van den gemeen teraad gisteren bij de beraadslagingen over de begrooting 1928 medegedeeld, dat de nieuwe onderhandelngen met het Rotter» damsch gemeentebestuur over een gemeen schappelijk vliegveld voor Den Haag en Rotterdam thans zoover gevorderd zijn, dat er zeer veel kans bestaat, dat men tot overeenstemming zal geraken. In verband met den s'and der onderhandelingen kon spr. echter nog geen nadere mededeelingen doen. NAAR het ENGELSCH. In de Wildernis. Barry Wynton lag languit op zijn rug aan den oever der rivier en dacht aan.. Piccadilly De avond viel in en de vele zachte me lodieuze geluiden, waarmee de natuur haar avondlied zingt, klonken barry als muziek in de ooren; het gekweel der vogels het ruischen en klotsen van het water dor rivier, als het zich een weg baande door de ondiepe gedeelten of zware rotsblokken meesleurde deed hem denken, aan dat on beschrijfelijk gegons, veroorzaak^ door scbelïjke wezens, trams en auto s, dat e lucht van Piccadilly Circus vervult, £es maanden geleden had Barry zich nog voort hewogen in dat centrum van leven, rumoer en vroolijkheid, en nu lag hij op zijn rug aan den oever van een rivier in Britsch Co lumbia, eenzaam, behalve de trouwe Dave die bezig was visch te koken op een be schutte plaats, waar hij nu vlak achter lag. Britsch Columbia is een waar moeder land, het is uitgestrekt mooi en vriende lijk en opent zijn armen voor de overtolli ge zonen van andere landen, vooral van Engeland; doet geen overbodige vragen maar eemt hen gastvriendelijk op en helpt en ondersteunt ben. Misschien is het wel goed, dat het geen vragen stelt, want als het bijvoorbeeld -een verhoor had afgenomen aan den jongen, lenigen reus, die met zijn hoed ever het gelaat aan den half duisteren oever lag, dan zouden diens antwoorden wel wat vaag cn onvoldoende geweest zón. Het is zeer wel mogelijk, dat hij gezegd zou heb ben, dat zijn geluk hem verlaten had en h'.j daarom hier was gekomen. Maar wat ook de oorzaak moge zijn. Barry scheen zich er niet over te bekommeren. Het is erg moei lijk ontstemd en terneergeslagen te zijn in zulk een streek als Britsch Columbia, als men omringd is van het schoonste wat de natuur maar bieden kan, zcoals dit nu met Barry het geval was en in het bijzonder als men jong en gezond is en in het bezit van een uitstekend gestel. De meeste menschen komen naar Britsch Columbia om daar fortuin te maken, doch Barry koesterde zulk een wensch niet, want hoewel hij alles verloren had, hetgeen hij bezat, bad hij de waarde van het geld niet leeren kennen, het geld waarvoor zoo velen van ons, hun vrijheid, ja zelfs bun 'even over hebben. Neen. hij was naar dit edel moedige land gekomen cm er te kunnen schieten, visschen en jagen, maar bovenal, om gevaarlijke avonturen te beleven, dat voor een man, met zulle een temperament als Barry eerst het ware leven was, Britsch Columbia bood hem dit alles. Plets, hij droomde nog steeds over Pic cadilly, schrok hij uit zijn mijmering op. Dave had hem toegeroepen: ..Klaar mijn heer" en Barry stond op; strekte zijn lange gespierde armen uit en begaf zich naar het vuur. De twee mannen, die daar in het roode schijnsel der vlammen stonden, vormden een scherpe tegenstelling. Barry was, zcoals ik hem reeds beschreef; zijn gezel daarentegen, was klien en eenigs zins geheimzinnig in gelaat en houding. Het was nog al moeilijk zijn leeftijd te schatten want cfschoon zijn gelaat gelijnd en gegroefd was, sprak uit zijn oogen een ieugdig vuur. Zijn oogen waren gericht op Barry met een uitdrukking vol devotie zooals we die meestal een hond toeschrij ven; bij mannen komt dat zeer dikwijls voor en ook wel bij vrouwen; maar niet zoo dik wijls, want biina iedere vrouw veelt zich eenigszins koningin en heerscheres. Zij zien er goed uit, Dave, zeide Barry en zette zich neder naast zijn schotel, i Je bent een uitstekende kok; eigen lijk ben je voor alles goed te gebruiken Deze en hij nam bet warme brood in zijn handen stel Vr°r. I.ondenaars warm brood eten! En hij beet er een stuk af. Je zou fortuin kunnen maken, als je kok werd in een restaurant in Soho. Dave lachte eventjes, het leek wel op het zacht geblaf van een Schotsche her dershond. Ik blijf liever hier, zeide hij. Ja, het is hier niet slecht, zeide Barry terwijl hij de giaten^ uit esn. sappige forel haalde. Je hebt m ieder geval ruimte om !e te bewegen en van wettelijke verorde ningen heb je geen last. Dit is voor ons een groote zegen. \Vel beschouwd vind ik het jammer, dat we hier weer vandaan moeten, maar we trekken steeds verder, waar Dave? Ik heb verbazend veel trek in vleesch visch is wel lekker en zoo nu en dan een vogel smaakt ook wel, maar 't is reeds eer. heel tijdje geleden, dat ■we onze vorken in een rtialsch stuk rundvleesch staken. Ik heb er tcch zoo'n trek in. Morgen gaan we verder, vindt ge ook niet? Net zoo als u -wilt, Sir, zeide Dave te vreden. t Is mij om het even zoolang als ik bij 11 ben> had hij er wel aan toe kunnen voegen. En nou iets anders, zeide Barry, toen hij gegeten had en een groote tabakszak nam, onze tabak raakt op. Dat is iets waar we zeker niet buiten kunnen, Dave schudde van neen, toen Barry, hem den tabakszak aanbood. Ik geef niets om een pijp vanavond, sir zeide hij. Dave, mijn zoom zeide Barry, opge ruimd maar toch besiist, je zult ju pijp stoppen en aansteken of ik schiet je op staanden voet dood. Dave grinnikte nam den zak met tegen zin aan en stopte zijn pijp zuinigjes, maar Barry trok haar uit zijn hand, duwde dc tabak dicht aan en gaf de piin weer terug met ie deed het niet goed Daive! Zij dampten in een bijna onverbrolcen stilte, want in deze eenzaamheid voelden zij nauwelijks behoefte om te spreken, dan wikkelden zij zich in hun dekens en vi"len in slaap. Barry, gezond als hij was, sliep vast, maai Dave, als een trouwe hond met een oog en beide ooren open om zoo te zeggen Plotseling richtte hii zich geruisch- loos op en luisterde, want door de nachte lijke stilte had hij een verdacht geluid ver nemen. Het werd duidelijker en kwam steeds naderbij. Hij stak zijn hand uit en raakte "ijn gezel even aan. Barry was onmiddel lijk wakker en luisterde ook. Er komt iemand aan. zmde hij fluis. terend en trok zijn revolver. Dave had de zijne reeds in z'n hand. Een paar minuten- later vertoonde zich een man in het rossi ge schijnsel van het vuur. Barry stond op stak zijn revolver weer in zijn gordel en wachtte. Neem mij niet kwalijk, zeide de vreem*cding, het spijt mij, dat ik u stoor, maar ik ben verdwaald. Ik wilde naar Prance's Crossing gaan. Voor dat Barry hem antwoordde keek hij den vreemdeling strak aane en mon sterde hem nauwkeurig op een wijze die als van zelf gewoonte wordt bij dengene, rlie in eenzame, onbeschaafde streken ver toeft; ,iij, doet dit omdat zijn leven op het spel en hij in eén oogopslag, uit een woord, den vriend van den vijand weet te onderscheiden. Deze man, die zco onverwachts naar hen toe was gekomen, zag er jong en keu- ng uit. Aan zijn gelaatsuitdrukking zag men dat het een beschaafd iemand was, het eenigszins smalle voorhoofd, de dunne, schoon gevormde lippen, deden denken aan het type, dat men ziet cp de gerechtshoven en de beurs, fn alle opzichten was het een genthleman. Hij had een sportpak aan en ofschoon het er grof uit zag, was het toch zeer duur. Hij zag er bleek, vermoeid en eenigszins angstig uit, wat wel te begrijpen is van iemand, die in de wildernis is ver dwaald. (Wordt voortgezet)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6