Uit den Omtrek. ^katholieke illustratie KAMER VAN KOOPHANDEL, E1E1N MIDDELPUNT VAN BELANGSTELLING marktnieuws. Geen abri op het le perron. De makelaardij. Het pontverkeer te Veisen. Wenschen voor het postverkeer. De kwestie eener Ios- en laadplaats te Veisen. HILLEGOM. BEVERWIJK. VELSEN. HAARLEMMERMEER. NIEUW-VENNEP. IJMUIDEN-OOST. De heer Lingheek kan gerust zijn. HEEMSTEDE. VOGELENZANG. HEEMSKERK. De nieuwe Kardinalen. Zandbakken omgeslagen en gezonken. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De nieuwe Duitsche gezant. Vrouwlief. Rijwiel ontvreemd. Wat wordt het met de winterkool? Onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage, vergaderde gisteravond de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken De VOORZITTER wenscht den heer Klein Schiphorst, onder applaus der leden, nog maals hartelilk geluk mef het door hem gevierde jub'leum en wenscht hem het beste voor de toekomst. 8 pet. Invoerrechten De Kalkzandsteenvereeniging verzoekt de Kamer, bij den Minister van Financiën aan te dringen op de opneming alsnog van .metselsteen, onder de afgewerkte fabrika ten van het tarief van 8 pet. invoerrecht. Aldus besloten. De verkiezingen. Benoemd wordt een commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw in komende leden De vergadering wordt een oogenblik ge schorst en na heropening adviseert de heer VAN HARDENBROEK, namens de commis sie, tot toelating aller gekozen leden. De VOORZITTER spreekt waardeerende woorden aan het adres van het scheidende lid, mr. H. J. D D. Enschedé. Aan de mededeelingen is het volgende ontleend: Bestelling drukwerken Haarlem. Blijkens een mededeeling van den Direc teur van het Postkanfoor te Haarlem, is een proef genomen gedurende 12 dagen, om de bestelling van minder dringende druk werken uitsluitend in de 2de bestelling te doen plaats hebben. Op 21 November werd de normale wijze van bestelling weer her steld. Hulppostkantoor IJmuiden-Oost. De Inspecteur der Posterijen en Telegra fie, te Haarlem, heeft aan de Kamer bericht gezonden, naar aanleiding van gehouden besprekingen, dat met ingang van 12 Dec. a.s., het hulppostkantoor te IJmuiden-Oost zal worden opengesteld gedurende de uren van 8.30—12.30, 14—16 en 17.30—19.30. Dit beteekent een langere openstelling van dit kantoor gedurende IK uur per dag, zoodat hiermede aan den kenbaar gemaak- ten wensch der R. K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze", te IJmuiden-Oostin zake langere openstelling, in hoofdzaak is vol daan. Subsidies. Het bureau stelt voor de volgende subsi dies te verleenen: aan het comité van actie bestrijding verkoop met cadeaux, Amster dam,, 50.aan de Nederlandscbe Kamer van Koophandel voor Duitschland, te Frankfort 25.en geen subsidie te ver leenen aan de Vereeniging Nederland i= den Vreemde, Amsterdam, en aan het In formatiebureau Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing Tevens stelt het bureau voor, de in 1927 verleende subsidie ook in 1928 te verlee nen, doch de subsidie aan de Nederlandsche Organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage te ver- hoogen van f 100— tot 150— en die aan het Veiligheidsmuseum te Amsterdam van 25— tot 50 Aldus besloten. De zakelijke belasting op het bedrijf. Goedgekeurd wordt een met de andere Kamers verzonden schrijven aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarin algeheele afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf van rijks wege wordt gevraagd. 1 Het le perron. De Commissie voor Verkeer en Vervoer adviseert, geen verzoek te richten tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen, tot het aanbrengen van een abri op het le per ron van hel s'ation te Haarlem. Aldus besloten. De makelaardij Het Bureau stelt voor geen adhaesie te betuigen aan het adres van den Ned. Bond van Makelaars >n Vaste Goederen, Hypo theken en Assuran'iën aan den Minister van Justitie, in welk adres gevraagd wordt, het beroep van den makelaar bij de wet zóó te regelen, dat inderdaad vakbekwame en tevens betrouwbare personen tot de make laardij worden toegelaten. Tevens stelt het Bureau voor, de Kamer niet te doen vertegenwoordigen in de examen-commissie van dien Bond. Aldus besloten. zer grootste Gemeenten, waarin een bepa ling, als de voorgestelde bestaat, dat de Ge meenteraad voor de toepassing daarvan ge plaatst, blijkbaar de consequentie's van zijn te nemen beslissing niet durfde te aanvaar den? Ten overvloede moge het de Commissie vergund zijn er nog op te wijzen, dat van het voorschrift, vervat in art. 144 van het Wet boek van Strafrecht, luidende: „Hij, die op zettelijk door het verwekken van wanorde of het maken van gedruisch een geoorloofde openbare vergadering stoort, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste zestig gulden," een repressieve werking mag wor den verwacht, waardoor ook bij minder be zadigde raadsleden het ethische element, zoo het niet krachtig genoeg werkt, verster king zal ondergaan. Het pontverkeer te Veisen. Het Bureau stelt voor, aan den Minister van Waterstaat met het gemeentebestuur van Veisen gezamenlijk een adres te rich ten, waarin gezegd wordt, dat in het zomerseizoen 1927, de bestaande verbinding door het pontverkeer te Veisen, onvoldoen de gebleken is en waarin er op gewezen wordt, dat een nadere voorziening dringend noodig is. Verzocht wordt daarom, die maatregelen te willen bevorderen, dat het vervoer geregeld met twee groote ponten kan worden onderhouden. De heer MEIJER acht dit op den duur niet voldoende en gelooft, dat nog meer gedaan zal moeten worden. Het voorstel wordt aangenomen. Het wegenplan. Vastgesteld wordt het reeds vermelde schrijven in zake het rijkswegenplan. Kleingoederenvervoer per post. Het Bureau stelt voor, aan den directeur- generaal der Posterijen te berichten, dat zij krachtig aanbeveelt het denkbeeld van het rijkspostministerie te Berlijn tot invoe ring van een regeling voor het verzenden als briefpost van kleine hoeveelheden goederen tegen een bijzonder tarief. Aldus besloten. Voorstellen voor het Postcongres. De directeur-generaal der Posterijen had de Kamer gevraagd of zij voorstellen heeft voor het eerstvolgende congres der Wereldpostvereeniging, dat in 1929 te Lon den wordt gehouden. Het Bureau der Kamer stelt voor te be- rich'en, dat zij zou willen aandringen op geleidelijk voortgaande verlaging der inter nationale posttarieven; dat het porto voor brieven van Nederland naar het buitenland, van 15 tot 1214 cent voor de eerste 20 gram verlaagd wordt en dat 't maximum-gewicht voor het enkelvoudig tarief voor brieven van 20 tot 30 gram verhoogd wordt. Aldus besloten. De los- en laadplaats te Veisen. Het Bureau stelde voor, aan den Minister van Waterstaat een adres te richten, waarin gevraagd wordt, overleg met belangheb benden te plegen, omtrent de totstand koming van een los- en laadplaats aan den Zuidelijken oever van het Noordzeekanaal. Aldus besloten. Rondvraag. De heer KLEIN SCHIPHORST dankt voor de hem gebrachte gelukwenschen. Op vragen van den heer BIJVOET, hoe het staat met de electrilicatie van de tram lijn HeemstedeLeiden, deelt de heer BURGERSDIJK mede, dat zoowel de tram wegmaatschappij als de autobushouders tegen het besluit van Ged. Staten in beroep zijn gekomen bij de Kroon. Deze heeft nog geen beslissing genomen. Daarom is van de electrificatie nog niets te zeggen. De Kamer gaat dan in geheime vergade ring. HET REGLEMENT VAN ORDE VÖOR DE RAADSVERGADERINGEN. De Commissie benoemd in de raadsver gadering van den 20en October jl. met op dracht een onderzoek in te stellen naar het voorstel van den Voorzitter dd. 11 October 1927, tot aanvulling van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad, schrijft den raad het volgende: De Commissie erkent, dat, hoezeer de Gemeentewet den Burgemeester over zeer afdoende maatregelen de beschikking geeft om voortgezette ordeverstoring door de toe hoorders in de raadsvergaderingen te belet ten, nóch de wet, nóch het reglement van orde hem de noodige machtsmiddelen ver schaffen om ook verregaande verstoring der orde in de vergadering door de leden, in het belang van een geregelde afdoening der werkzaamheden, te beletten. Hem blijft niet anders over, dan bij orde verstoring door de leden de vergadering te schorsen, en bij voortzetting der onregel matigheden, te sluiten; middelen, die dit moet erkend bezwaarlijk bevorderlijk kunnen zijn voor een ernstige behartiging der gemeente-belangen en regelmatige af doening der aanhangige zaken. Zoowel de in 1918 ingestelde Staatscom missie tot herziening der Gemeentewet als de vorige Regeering hebben dit ingezien en op dit punt eene aanvulling der Gemeente wet voorgesteld in gelijken geest als in het voorstel van den Voorzitter is vervat, doch zelfs nog verder gaande, doordat zij ook de mogelijkheid opent bij herhaling de censuur voor bepaalden tijd op een onhebbelijk lid toe te passen, eene bevoegdheid welke onder de bestaande wet volgens de rechtspraak van den Hoogen Raad voor den Raad niet bestaat. In de bij het regeerings-ontwerp gevoegde memorie van toelichting wordt uitsluitend vermeld, zonder aanvoering van redenen, dat de nieuw voorgestelde bepaling voorziet in een bestaande leemte der wet. Had de zoo noodige herziening van onze meer dan drie kwart eeuw oude Gemeente wet haar beslag gekregen, het thans bij Uwe vergadering aanhangige voorstel van den Voorzitter zou overbodig zijn geweest, im mers de Wet zelf had dan wellicht duidelijk gesproken. De Commissie heeft zich daarom na om standige overweging in het bijzonder ernstig de vraag gesteld of eene speciale plaatselijke regeling noodzakelijk is, m-a.w. of ZU, zooals het nog steeds aanhangige wetsvoorstel oor deelt, tot stand moet komen om m dit geval, voor onze gemeente, in een bestaande leemte voorzien. Deze vraag moest de Commissie ontken nend beantwoorden. Eenparig is zij van oordeel, dat in de laat ste jaren, al moge het ook in eenige vergade ring wel eens wat onvormelijk zijn toege gaan, niet éénmaal voor de toepassing van een zóó drastischen maatregel als het ver wijderen van een lid uit eene vergadering, immers de wet zelf, huldigende het ver tegenwoordigend stelsel, kent in beginsel aan de leden een onbeperkte vrijheid van spreken toe, aanleiding heeft bestaan. De Commissie heeft voldoende vertrou wen, dat ook in de toekomst de leden van den Raad in het belang der Gemeente de perken, door orde en fatsoen gesteld, met zullen overschrijden en dat, mocht een lid deze normen der gematigdheid voor een en kele maal uit het oog verliezen, zijne mede leden een zoodanig overwicht op hem zullen weten te doen gelden, dat het den Voorzit ter niet moeilijk zal vallen het wederspan- nige lid weder binnen de orde terug te bren gen. De Commissie huldigt ten volle de mee ning, dat de handhaving der orde in de ver gaderingen van den Raad door den Voorzit ter gedragen moet worden maar tot nu toe alhier ook gedragen werd, door den zedelijken steun der goedgezinde leden en zij vertrouwt, dat de leden ook in het ver volg in dit opzicht elkander zullen blijven vermanen en zoo noodig opvoeden. Zij ge looft, dat in eenig voorkomend geval op een uit den band gesprongen lid de overredin gen van zijne medeleden grooter invloed zul len oefenen dan een uitgelokte dwangmaat regel door den Voorzitter. Onderschat het voorstel derhalve naar de meening der Commissie te zeer de gebleken ordelievendheid van de groote meerderheid der raadsleden, het houdt naar het haar voor komt tevens onvoldoende rekening met de mogelijkheid, dat door de verwijdering van een lid uit de vergadering zoo noodig door den sterken arm de orde en met het minst de waardigheid der vergadering nog n.eer in het gedrang kunnen komen dan door de daaraan vooraf gegane gedragingen van het niet-ordelijke lid. De in overweging gegeven bepaling legt de beslissing over een even tueel voorstel van den Voorzitter tot verwij dering van een Raadslid weliswaar in han den van den Raad, doch de Commissie is er niet voldoende van overtuigd, dat in een voorkomend geval die beslissing, vooral in dien, zooatk te verwachten is, de stemming eemgermate is verhit, rr.et volstrekte onbe vangenheid zal worden genomen, omdat de mogelijkheid met is uitgesloten, dat zij in een concreet geval ook door politieke over wegingen welke aan de beslissing volstrekt vreemd behooren te blijven, kan worden beïnvloed. Bleek nog niet onlangs in een on- St. Nicolaas in den R. K. Volksbond. Maandagmiddag is voor het eerst door de afd. van den Ned. R. K. Volksbond het St. Nico- laasfeest gevierd. Dit feest speciaal bereid voor de kinderen van de leden, wan ter vervanging van de jaarlijksche feestavonden, welke de leden dit jaar wilden opofferen voor dit bij uitstek mooie kinderfeest. Zooals wij reeds eerder vermeldden, was ter voorbereiding van dit St. Nicolaasfeest een commissie van 3 uit de leden aan het be stuur toegevoegd, ten einde alles zoo goed mogelijk te doen slagen. Doordat het Bondsgebouw voor deze ge legenheid natuurlijk veel te klein was, werd een overeenkomst gemaakt met den heer Sistermans en als zoodanig bracht St. Nico laas Maandagmiddag op uitnoodiging van het bestuur van den R. K. Volksbond in de groo te zaal van Het Wapen van Friesland". Ten einde den toevloed van kinderen in een oogenblik niet te groot te doen zijn, had de feestcommissie het geheel in 3 groepen ver deeld. Zoo kwamen n.l. van 2 tct 3.30 uur de kinderen van 46 jaar van 4 tot 5.30 uur die van 710 jaar en van 6 tot 7.30 uur de kinde ren van 1113 jaar. Door deze zeer uitsteken de regeling hadden alle kinderen met de ge leiders een goede plaats en konden de kinde ren allen op prettige wijze van de aardige at tractie, welke het bezoek van den Goeden Sint met zich bracht, genieten. St. Nicolaas met zijn knecht waren gezeten op de daarvoor bestemde plaatsen vóór het tooneel, terwijl voor opluistering van dit be zoek door den heer van Genne te Den Haag waren opgesteld op het tooneel een poppen kast en de benoodigdheden voor de leuke goocheltoeren. Begeleid door het dochtertje van den heer P. Ruttèn werden allereerst en kele St. Nicolaasliedjes gezongen, waarna door den heer van Genne St. Nicolaas werd voorgesteld aan de kinderen en iets van de komst van den Goeden Heiligen man werd verteld. Vervolgens werden eenige goocheltoeren verricht, welke natuurlijk een buitengewoon vermaak gaven voor de kinderen. Na deze kunstige toeren, welke niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de grooten onbegrij pelijk waren, maakte St. Nicolaas met zijn knecht een wandeling door de zaal, terwijl hij zich dan met verschillende kinderen bezig hield. Begrijpelijkerwijze kwamen er nu en dan nog al eens een paar traantjes te voor schijn, die ook weer door een passend woord van St. Nicolaas werden weggewerkt. Vervolgens werd een voorstelling vertoond met de poppenkast, waarom ook uitbundig is gelachen. Na de verschillende voorstellingen werden de kinderen bij St. Nicolaas gebracht, om de heerlijke versnaperingen, welke St. Ni colaas uit Spanje had meegebracht, in ont vangst te nemen. Dat over de gulheid van St. Nicolaas de kinderen buitengewoon voldaan waren, toonde inderdaad hunne blijde ge zichtjes. En nog was het niet op, want ook had de Heilige man tal van geschenken bij zich, zooveel zelfs, dat elk kind wat had en om nu deze geschenken zoo eerlijk mogelijk te ver- deelen, had St. Nicolaas een verloting geor ganiseerd en zoo kreeg dan elk kind volgens het getrokken nummer. Het zou te dwaas geweest zijn als er nog meer te doen was, want de kinderen hadden voor niets meer de aandacht dan voor de reu ze poppen van speculaas, het suikergoed en de pop, den auto, de spoor of iets anders. Zoo was dan het einde voor de eerste zoo wel als voor de laatste groep, de kinderen overvoldaan en gelukkig, en de ouders tevre den en vol lof. Wij mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van oprechten dank te brengen aan het Bestuur van den Volksbond met de daar aan toegevoegde commissie, mede geluk te wenschen met het uitstekend slagen van dit mooie feest en vooral namens de kinderen hartelijk dank te brengen aan den Goeden Sint en zijn knecht, die zooveel geluk brach ten in de harten van al die kleinen, en we ho pen dan ook, dat de kinderen dit jaar zoo braaf zullen blijven, dat St. Nicolaas bij zijn volgende verjaardag wederom met blijdschap en met dezelfde gulheid een bezoek zal bren gen aan den Ned. R. K. Volksbond afd. Hil- legom. Ten slotte St. Nicolaas van harte een goede reis en tot volgend jaar DE HEFFING DER OPCENTEN OP DE PERSONEELE BELASTING. De verordening in strijd met de wet. De heer H. Groeneveld heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld. Bij nadere bestudeering van het gevallen raadsbesluit op Dinsdag 29 November j.l., betreffende de heffing van opcenten der per- soneele belasting, bevattende het handhaven voor den tijd van een jaar, der bestaande ver ordening, kwam ondergeteekende tot de zienswijze, dat dit besluit volgens de bepalin gen van de nieuwe wet niet uitvoerbaar is. 1. Is deze zienswijze al of niet juist 2. Indien deze zienswijze juist is, hoe den ken B. en W. de heffing van opcenten op de hoofdsom der persóneele belasting uit te doen voeren Hierop wordt door B. en W. het volgende geantwoord 1. Door den Raad werd den 29 November j.l., op voorstel van den keer Vermeulen, be sloten, thanf niet over te gaan tot het wijzigen van de bestaande verordening, maar die voor het jaar 1928 nog te bestendigen. Den voor steller en eveneens den Raad was blijkbaar niet bekend, dat dit besluit niet uitvoerbaar is. De bestaande verordening toch bevat een bepaling welke, te rekenen van 1 Januari 1928 af, in strijd is met de wet. Art. 1 der verorde ning zegt, o.m. dat geheven zullen worden „50 opcenten voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde met te bo ven gaat het dubbel van de som in artikel 12 der wet op de persóneele belasting van 16 April 1896, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 19 September 1919, bepaald, zijnde voor deze gemeente voor de afdeeling Veisen (IJrr.ui- den) 3e klasse 250.- voor de afdeeling Veisen (overig deel) 5e klasse f 200.-, De som, bedoeld in genoemd art. 12 is, in-1 gevolge de wet van 28 December 1926, van 1 Januari 1928 af, voor de 3e klasse f 200.- en voor de 5e klasse f 150.-, zoodat het dubbele bedraagt respectievelijk f 400.- en f 300.-. 2. Zonder eene wijziging der verordening zal de heffing van opcenten o.i. niet mogelijk zijn. Bedreiging en vernieling. Naar wij vernemen heeft de dcor de politie gearres teerde machinist van de walsmachine v.d.B. uit den Bosch, werkzaam bij de verbetering van den Spaarnwouderweg alhier, die Zon dagavond enkele personen in het café van den neer de H, aan den Nieuwemeerdijk met een revolver had bedreigd en voorts de walsmachine zoodanig had vernield dat hieraan een schade van ongeveer 500 was toegebracht, bekend zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt. Hij is thans weer in vrijheid gesteld, ter wijl tegen hem proces-verbaal werd opge maakt. Centrale schietwedstrijd. De datum, waarop de groote centrale schietwedstrijd voor de leden van den vrijwilligen land storm in Haarlemmermeer zal plaats heb ben, is thans definitief vastgesteld op Zater dag 10 December a.s. te Nieuw-Vennep in de achterzaal van het café Nijssen. Voor dezen wedstrijd is een schitterende collectie prijzen beschikbaar gesteld. De volgende wedstrijden zullen plaats hebben: een vaste baanwedstrijd, waaraan kunnen deelnemen de leden van alle afdee- lingen in Haarlemmermeer en een vrije baanwedstrijd, waaraan een ieder kan deel nemen tegen betaling van een klein bedrag per serie. De wedstrijd vangt aan te 2 uur des mid dags en wordt des avonds precies 8 uur ge sloten; na afloop zullen de prijzen worden uitgereikt. Kippen- en komjnendiefstallen. Door de politie werd gearresteerd in verband met verschillende konijnen- en kippendief stallen, J. Vischbeen Mz.. H. Liefhebber en J. Het Cz„ allen te Hoofddorp, en de beruchte J. Hartman Wz„ alhier. Aanvan kelijk bleven L. en H. ontkennen, doch na voor de Officier van Justitie te ziin geleid, legde ook zij een bekentenis af: een aan tal kippen en konijnen was nog in hun "be zit, het meerendeel was echter al verdwe nen. Het is voor de politie een mooi suc- St, Nicolaasfeest. Zaterdag a.s. 10 De cember, zal voor de kinderen van de leden der R. K. Volksbond, afd. IJmuiden-Oost, een St. Nicolaasfeest worden gehouden in het Patronaatsgebouw. Te 3 uur in den middag zal St. Nicolaas arriveeren aan het station Veisen, en zal dan, voorafgegaan door de Harmonie-Vereeniging ..St. Fide- lis", een rondgang maken over IJmuiden- Oost, om dan in het Patronaatsgebouw te half vier aanwezig te zijn. Hier zullen de kinderen worden onthaald op lekkernijen. Burgerlijke Stand. Getrouwd J. Nees- kens en J. J. van Buuren; N. Jongert en E. Waterloo. Geboren: S. KuipersVan Donkelaar, dochter; G. M. M. NiessinkVan Vuuren, zoon; H. Bankv. d. Pol, zoon. Overleden: S A. van 't Hof, wed. van L. van der Sloot. St. Nicolaasfeest. Dinsdagmiddag had in de St. Jozefschool een St. Nicolaas-feest plaats voor alle kinderen der parochie, welk feest uitstekend geslaagd is. Vele moe ders waren tegenwoordig. Even voor twee uur arriveerde St. Nicoaas met Zwarten Piet, toen de kinderen de welbekende lied jes zongen. Vervolgens werden aan alle kinderen speculaas, suikergoed en andere lekker nijen, benevens een stukje speelgoed, uit gereikt. Pastoor Zondag bracht nog een hartelijk dankwoord aan allen, die hem tijdens zijn ziekte in hun gebeden herdacht hebben. De heer Remmerswaal dankte allen, die hebben medegewerkt aan het St. Nicolaas feest. De Sint met zijn knecht vertrokken hierna per auto. Verhuring. Openbare verhuring huis en land van de Algetneene Armen alhier. Als huurder voor het huis en den tuin van de Algemeene Armen alhier, is Jac. Tuijn, alhier. Het ministerieel antwoord op zijn vragen over den postdienst op Allerheiligen, Op vragen van het Tweede Kamerlid Lingbeek: le. Is hel Jen minister bekend, dat op 1 November j.l (welke dag geen algemeen erkende christelijke feestdag is) de post kantoren op tal van plaatsen in ons land, o.a. te Eindhoven, Geldrop en Roosendaal, den dienst hebben beperkt, in dier voege, dat er óf slechts één bestelling heeft plaats gehad óf in elk geval een geringer getal bestellingen dan op gewone dagen? 2e. Is de minister bereid, hen die daartoe het initiatief hebben genomen, op het on regelmatige er van te wijzen? 3e. Is de minister bereid, stappen te doen om herhaling van het bovengenoemde te voorkomen? heeft de minister van Waterstaat geant woord: 1. Vraag 1 wordt bevestigend beantwoord. In de dienstvoorschriften, regelende de openstelling van de kantoren der posterijen, telegrafie en telefonie (Verzamelde Voor schriften, Deel 1IIA, art. 254, lid 3 en 4), komt een bepalihg voor van Jen volgenden inhoud: „Op Maria-Hemelvaart, Allerheiligen en Goeden Vrijdag kan in de streken, waar op deze dagen verkeersbeperking optreedt, de bezetting op de kantoren en de bureelen, alsook de dienst van het technisch personeel, voor zooveel zulks mogelijk is, worden ingekrompen. Het treffen van een doelmatige regeling ter zake wordt aan het beleid van de hoof den van dienst overgelaten. Rekening is er mede te houden, dat de toepassing van dezen maatregel wordt beheerscht door de gebruiken, welke ten opzichte van het vieren van deze dagen als feestdag in de verschillende plaatsen gelden en dat bij het verleenen van dienstvrijheid de gods dienstige gezindheid van de ambtenaren buiten beschouwing moeten blijven. Indien de verkeersbeperking daartoe aanleiding geeft, kunnen na verkregen machtiging van den betrokken afdeelings- inspecteur, op de in het vorige lid ge noemde feestdagen de openstellingsuren van de kantoren voor den postdienst, het aantal bestellingen er buslichtingen worden beperkt Evenwel zal voor de busrechthouders de gelegenheid moeten blijven opengesteld, om zonder betaling van verhoogd recht, tol het op werkda gen geldende sluitingsuur correspondentie af te halen en zullen uit deze regelingen geen extra kosten voor het staatsbedrijf mogen voortvloeien. 2 Voor de beantwoording van vraag 2 moge naar het antwoord op vraag 1 worden verwezen. Tot beperking van den dienst is door de directeuren slechts na verkregen machtiging van den betrokken afdeelings- inspecteur overgegaan 3. De bepaling, bedoeld onder punt 1, is niet gemaakt dan nadat uit de praktijk was gebleken, dat de genoemde dagen in som mige streken van on.; land als Zondag wor den gevierd. Voor zoover bekend, hebben daar, waar op 1 November j.l tot dienst- beperking is overgegaan, de plaatselijke omstandigheden zich daartegen niet verzet. Derhalve wordt geen aanleiding gevonden om wijziging van de vorengenoemde rege ling te bevorderen. Z. H. de Paus zal den nieuwbenoemden primaat van Hongarije, den Benedictijner Pater Szeredyi, die Op 19 dezer het purper ontvangt, zelf de bisschopswijding in de Capella Sistina toedienen op den eersten of tweeden Zondag in Januari. Z. H. de Paus heeft, nair men uit Rome aan de „Mb." meldt mgr Guilia Belvederi als apostolisch delegaat belast met de over brenging van de kard'naalsbare' aan den aartsbisschop van Burgos, mgr. Pietro Se- gura y Saenz, die, zooals gemeld, op 19 dezer Kardinaal gecreëerd wordt en naar den aartsbisschoppelijken zetel van Toledo verplaatst is. De Paus benoemde den officier der edelgarde, graaf Camilio Pietronarchi tot kabinetskoer'er. die aan den nieuwen kar dinaal zijn verheffing zal hebben te melden en hem het roode succheUo zal hebben te overhandigen. elke willekeurige tandpasta probeeren. van welken prijs ook,als U éénmaal ODOL-tandpasta hebt geprobeerd neemt U geen andere meer. Wij sparen geld noch moeite, wij koopenhet aller beste voor de Odol - tandpasta, want wij willen U tevreden stellen. Wij weten, dat, alleen, wanneer wij U voldoen, U steeds Odol-tandpasta koopt; der halve doen wij al het mogelijke, U zóó te voldoen, dat U altijd blijft zeggen: "Ik wil alleen Odol- tandpasta". Neemt eens een proef en oordeelt dan zelf. Wij hechten groote waarde aan Uw oordeel, i/i tube 60 cent Va tube 35 cent van den heer Van der W een rijwiel werd ontvreemd, hetwelk eenigen tijd onbeheerd voor het winkelraam was geplaatst. Gisterenavond kwart over vijf, voer de sleepboot Ykade met een sleep, bestaande uit 7 bakken en 3 dekschuiten, beladen met zand, komende van Haarlem met bestem ming Diemerbrug op het Y. Door den golf slag van aldaar passeerende booten zijn ter hoogte van de Trompkade aan den Zuidwal twee dezer zandbakken gezonken. Op deze zandbakken, die niet hinderlijk liggen voor het scheepvaartverkeer, is door den haven dienst een wrakschip geplaatst. Eigenaresse is de Duin Exploitatie Maat schappij te Haarlem. Sint-Nicolaasfeest v. d. R. K. Volks bond. Zondagmiddag half vier arriveer de de goede Sint aan het Vereenigingsge- bouw alhier, vergezeld van Pieter zijn knecht. De zaal was flink bezet en de goede Sint deelde aan al de kinderen geschenken en lekkers uit. Sommige kinderen moesten voor den Sint eenige versjes opzeggen en zingen. Tot slot had de verloting van het schilderij plaats, de gelukkige winnares was mei. Nierop-Henneman. Zeer voldaan keer den allen huiswaarts. Diefstal of braak. Zondagmorgen ontdekte een buurman van de Wed. J. de Gisteren heeft de Alkmaarsche Rechtbank V. D. meldt uit Berlijn: Naar verluidt, zou de benoeming te ver wachten zijn van den thans op het Duit sche departement van buitenlandsche za ken werkzamen gezant graaf van Zech tot gezant in den Haag, als oovolge van ba ron von Lucius-Stoedten die reedsgerui- men tijd geleden met ziekteverlof is ver trokken. Graaf von Zech is de schoonzoon van wijlen von Bethmann-Holweg. Tot 5 foar gevangenisstraf veroordeeld. M- alhier, dat een deur openstond, wat hem verdacht voorkwam, omdat bedoelde juf frouw uit logeeren was. Hij heeft direct de politie gewaarschuwd, welke terstond naar het bedoelde huis. ging Wel lag de boel over hoop maar men kon nog niet zeggen of er wat gestolen was. Daarop hebben zij direct de wed. gehaald en gelukkig hebben zij (hij) het geld niet kunnen vinden, enkel een spaar pot werd vermist. De politie stelt een onder zoek in. veroordeeld de vrouw van een timmerman, uit Nieuwe Niedorp, die haar man met een scheermes ernstige wonden had toegebracht, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 3 jaar. Bij de politie te Bloemendaal werd aan gifte gedaan, dat Zondagavond, omstreeks 7 uur, op de Korte Kleverlaan, ten nadeele adverteeren in de katholieke illustratie is goud waard 125.000 ABOIMNE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd Advertentiïn) NASSAULAAN 49 HAARLEM TELEFOON 13866 (3 lijnenj Een k'acht van de Hollandsche groentenexporteurs. In de koolstreek tobben de kooplui nu al jaar en dag, om in dezen tijd van het jaar hun klan en behoorlijk te bedienen zoo klaagt „Veilinghandel en Grossierderij", het orgaan van de kooplieden en commis sionairs in goenten en aardappelen, welke klacht wij voor rekening van genoemd blad laten. „Het is de handel," aldus vervolgt het orgaan, „die het zegt, en al moet erkend, dat de verhouding tusschen handel en tuin bouw in Noo d-Ho'land niet slecht is, zoo nu en dan moet men toch arvaren, dat er door de tuinbouwers van het koopmansbe- lang weinig notitie word genomen. Men laat den handel zijn wenschen uiten, zegt overweging toe en laat alles bij het oude. Meemalen is door toonaangevende kooplui gewezen op het zeer bedenkelijke vai» het geval, om maanden lang rommel naar het buitenland te sturen, 't Is altijd toegestemd, dat zulks bedenkelijk was. We hebben nu een verwrongen markt positie. Een sporadisch mooi partijtje goed brengt een prijs op, die men slechts bij hooge uitzondering over de grens kan ma ken. Nu zijn er een paar ondernemende koop lui geweest, die kwamen op een van koopman® s andpunt zeer toe te juichen idee. Deze kooplui redeneerden aldus: „Als we hier, wat we willen koopen, n:et kun nen krijgen, dan zoeken we net zoo lang, tot we het elders vinden". En zij vonden ook, n.l. over de grens. Daar koopen wak kere Hollandsche kerels het Duitsche goed, wat zij op de hun bekende manier hebben behande'd. Zoo is prima Dui sche kool, keurig behandeld, op de Berliner merkt verkocht. De Duitsche kooper was zóó in z'n nopjes, dat hij een 5-tal collega's bij den wagen noodigde, om eens te kijken. De heeren waren opgetogen over de „verzügliche Ware, besser wie die hollan- dische". In dezellde week kwamen uit Nederland te Berlijn o.m. 5 wagons kool aan, zooals de markt deze oplevert. Deze werden alle geweigerd wegens niet bestelde kwa'iteit. De afzenders hebben met den besten wil geen betere kunnen laden, al zijn er hon derden wagons goede kool in Nederland aanwezig. Dat gevallen als de hierboven geschet ste leerzaam zijn voor ieder, die opmerken wil, lijkt ons duidelijk, merkt het blad ver der op. De Duitsche g-oen'enkweeker heeft de schoonste gelegenheid, nu te wijzen op het feit, dat hij beter goed kan leveren dan de Nederlandsche concurrent. Men moet maar eens in de Duitsche tu'lnders- krngen het oor te luisteren leggen. E ke Gelegenheid wordt aangegrepen om de pu blieke opinie te overtuigen van de moge lijkheid, dat Duitschland zich zelf kan red* den. M'sschien dat men op deze wijze gewaar wordt, dat hetgeen de handel broodnoodig acht, n.l. goede kool in den herfst, tevens een groot tuinbouw belang bevordert. Indirect helpt men -de Dui sche belang* hebbenden aan argumenten, om de tarief muren nog wat op te trekken. Immers nu al kunnen dezen zeggen: „In den herfst le veren wij beter goed dan Nederland. Zonder schade voor den inlandschen consument, kan er best 'n schepje op het tarief. Heb ben wij Duitschers zomerkooi uit Nede-iand ncod'g? In die behoefte kunnen wij zelf voorzien. En geef ons tijd en gelegenheid, we zu'len het ook klaar spelen met de winterkool.' PURMEREND, 5 December. „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Witlof 11—24 per 100 K.G., bloem kool 812, roode kool 2-6.10, savoye kool 2.40—8.20, per 100; spruitkool 0.90 2.25 per 15 k.g„ boerekool 1.503.80 per 1000 struiken, andijvie 0.604 per 100 krop, rapen 1.502 per 100, uien 1.02—2.18 per 25 k.g.. prei f 8—13 per 100 bos. Appels: Brabantsche Bellefleur 710, zoete Bellefleur 510, Present van En geland f 618, Reinetten, goud 819, Gieser Wildeman 5—9.50, Winterjan 4 7, alles per 100 k.g. WOERDEN, 7 Dec. Kaas. Aangevoerd 249 p.; Eerste kw. 5356; 2e kw. 50— 52; zw. R M. 55—58; met R.M. 5153fc Zware f 58, Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8