Haverschmidt Rlaje AVONDTOILETTEN fiaverschmidt s Klaje kerk enschool. marktnieuws. ADVERTENTIËN. Dankbetuiging. NET MEISJE of JONGE WERKSTER R.K. DIENSTBODE R. K. Noodhulp- f Keukenmeisje NET R.K. MEISJE NET MEISJE NET R.K. MEISJE NET R.K. MEISJE Flinke Werkster R.K. DAGMEISJE NET R.K. MEISJE R. K. Jongste Bediende Jongste Bediende 1 SCHRIJFWERK Een aanrijding onder Oegstgeest. Het volksgericht te Niebert. Koning Gustaaf van Zweden De Nobelprijs voor den vrede. De Britsche bewapening. Het Poolsch-Litausch conflict. Fascistische censuur. De Duitsch-Poolsche besprekingen. De regeling der Grieksche oorlogsschepen. Het verdrag van Tirana. Zeesen bijna gereed. Uit de Missie. LUCHTVERKEER. Aan een samenloop van uiterst gelukkige omstandigheden had hij zijn leven te danken. Luchtverkeer op de vliegvelden gedurende de maand November 1927. BINNENLANDSCH NIEUWS. Onteigening van den linker Maasoever te Rotterdam. De reclame op rijbewijzen. H. B. S. bGemeentelijk Lyceum 24. Jrlandezi jPUROL SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL Junioren-competitie. Kennemer LyceumH. B. S. a 38. Competitie-standen H. V. B. H. F. C. „Haarlem". Krachtsport. ZWEMMEN. Het Ned. Poloteam in Duitschland. Eenige druppels zijn voldoende! Het mondwater Odol is zèo voordeelig in het gebruik, omdat slechts enkele druppels voldeende zijn, waardoor men maanden achter alles laag" land, moeras met rhizopore J lang aan een flacön genoeg heeft. Odol is an en j gelijk j Iter verzorging van mond en tandenl VRAGENBUS. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. IJMUIDEN. HALFWEG. SPAARNWOUDE. ZANDVOORT. UITSTOOMEN en WATERPROOFMAKEN van ragen jassen en mantels. worden door ons met de eerste zorg gereinigd Chem. Wa8scherij 1 Twee personen gewond, OEGSTGEEST, 8 December. Onder deze gemeente moest, gistermiddag op den Haagschen straatweg een auto, bestuurd door den beer P. M. uit Amsterdam, uit wijken voor een tegenkomenden auto. Bij dit uitwijken reed de automobilist M. twee personen aan. Een van hen, de 60-jarige I. de Leeuw werd ernstig aan het hoofd ge wond, evenals de andere, de 23-jarige H. V. Zij werden naar het Academisch Zieken huis te Leiden ov.i gebracht. GRONINGEN, 8 December. De recht bank te Grcningen heeft thans uitsspraak gedaan in dt zaak tegen een aantal bewo ners uit Niebert, gemeente Marum, de aan voerders van een bende die in den nacht van 18 Juni 11. een scort volksgericht heb ben gehouden over den koopman Harm B en diens huishoudster Taetje K.. De recht bank veroordeelde I M tct 3 maanden ge- vangenistrafH M tot 3 maanden; W. B. tot 5 maanden: G J. tot 3 maanden; H. v d. S. tot 6 weken; en P. K. tot 3 maanden gevangenisstraf. Twintig-jarig koningschap, STOCKHOLM. Koning Gustaaf van Zweden viert heden den 20sten verjaardag van zijn troonsbestijging. De koning heeft den jvensch te kennen gegeven, dat geen fecsteli'kheden zullen plaats vinden en ver bluft dezen dag rustig in zijn paleis te Drottning Ho'm nabij Stockholm. Koningin Viktoria vertoeft dezen winter te Rome. De koning zal haar in 't begin van het volgend jaar een bezoek van eenige weken brengen. STOCKHOLM, 8 December. Vojgens een bericht in de bladen zullen de Fran- sche professor Ferdinand Bisson en de Duitscbe professor Ludwig Guidde dit jaar den nobelprijs voor den vrede ontvangen, welke id overeenstemming met de bepa lingen van het test^m-nt van d.en nobel prijs schenk er, Alfred Nobel, wordt toege kend door het Noorsche Storting. LONDEN, 8 Dec. Sir Herbert Samuel verklaarde in een rede over den stand der bewapening van Engeland, dat de regee ring heeft vastgesteld, dat Groot Brittan- pië haar bewapening zoover benerkt heeft, als met haar nationale veiligheid vereenirf- baar is. Zij blijft echter bet antwoord schuldig, waarom de Engelsche uitgaven voor bewapening in verhouding tot de veranderde reeële geldswaarde, slechts ongeveer 7 minder bedraagt, dan J.e uit(*av"o bii het einde van den oorlog. Sir Samuel betreurde het mislukken van de vloot-conferentie te Genève. PARIJS, 8 Dec. De correspondent van de„Excelsior" te Genève roeent te weten, dat de oplossing van het conflict' tusschen Polen en Lithauen op de volgen de wijze zal geschieden. De rand van den Volkenbond zal en gemengde_i_commis'de benoemen, die waar schijnlijk uit de Fransche en Britsche mi litaire attache's te Warschau en Kowno en eenige Duitsche leden wordt samengesteld. De commissie zal tot laak hebben een onderzoek in te stellen naar den militai ren toestand in de grensgebieden v,an beide landen. Li'hauen zal zich verplichten de tele grafische. telefonische en spoorwegver bindingen te herstellen en Polen de vrije scheepvaart op de Memel te waarborgen Later zullen de diplomatieke betrekkin gen worden hervat. PARIJS. 8 Dec. De „Tagliche Rund schau" meldt uit Milann. dat bij ministeri- eele beschikking alle Italiaansche postamb tenaren order hebben ontvangen de buiten- landsche correspondentie ter beschikknig te stellen van de fascistische militie, welke voortaan van den inhoud dier brieven zal kennis nemen. BERLIJN, 8 Dec. De Duitsch-Pool sche economische besprekingen ziin beëin digd en "-uilen einde Januari te Warschau worden voortgezet. GENEVE 8 Dec. Briand en Cafanida- ris parafeerden - een overeenkomst tot re geling van de Grieksche o^rlogsschuld. Door de Italiaansche Kamer goedgekeurd. ROME, 8 Dec. De Kamet heeft het verdrag van Tirana met 2 stemmen tegen goedgekeurd Daar de stemming geheim was is niet bekend, welke afgevaardigden tegen gestemd hebben. In Zeesen legt men de laats'e hand aan bet groote omroepstation en is men met de afstemproeven reeds zoover gevorderd, dat men tegen het einde van December hoop den zender in bedrijf te kunnen nemen. Voorloopig za' er °P 1250 M. uitgezonden wo den terwijl in het komende jaar de keuze zal moeten val'en tusschen 1349 en 1875 M conform de besluiten van de Was- hingtonsche Conferen ie. Een nieuwe post op Nieuw-Guinea. In de Annalen van Tilburg geeft mgr. J. Aerts, apostolisch vicaris van Ned. Nieuw Guinea een interessante beschrijving van den nieuwen post, dien hij op het eiland Kakenau gesticht heeft, dat gelegeni is in Nieuw Guinea, te Zuiden van de scheidings lijn op 4 graden 30 minuten zuiderbreeedte, waartoe ook behoort het stroomgebied van de Minika-rivier. Mgr. Aerts verhaalt dam De commandant van de landschapspoll ie Te Utrecht is thans uit hel Diaconessen- huis on slagen de res, 2e luitenant-vlieger L. H. Blink, die, naar men zich herinneren zal, op 21 October met een Fokker C. V.- verkenner een ernatigen val deed, waarbij eet s.schts aan een samenloop van u tersi gelukkige omstandigheden te danken was, uat hij en zijn passagier nog konden wor den geied. Naar men weet, is he: toestel op lage hoogte afgegleden en neergestort, daa.bij over den Dovenvleugel, nie brak, omkante.ende, zóó, dat de staart in de windrichting kwam te liggen. De benz ne- tank, die zich in den boyenv.eugel bevond, scheurde, waardoor de bezine over de bee e uitlaatbuizen van den motor kwam te stroomen en vlam vatte. Doordat echter bij den val het toestel gekante.d was, bl es de wind de metershooge, hee e benzine- vlammen van de inzittenden af. Deze ge lukkige omstandigheid, gevoegd bij het feit, dat de val even voo* twaalf uur plaats vend, waardoor in de nabijheid nog werk lieden aanwezig waren en bovendien slechts op enkele honderden meters afs and dier werklieden p'aats had, zoodat de toehol- lende mannen snel ter plaatse konden zijn, had tot gevo'g, dat de luitenant Blink en zijn passagier nog juist konden worden ge- De genezing van den vlieger, die, behalve een kaakbreuk en breuk van een midden voetsbeentje, een heupfractuurLad, uiterst vlot gegaan, dezer dagen is hij ont slagen uit het ziekenhuis en door een nog eenigen tijd voortgezette massage, hoopt hij binnen korten tijd weer zoo ve- te zijn, dat hij weer vliegdienst kan verrichten. Merkwaard'g bij ongelukken als deze is a'dus het „Vad.", haast s eeds de snelheid waarmede zij plaats vinden en het weinige begrip, dat de vlieger van het gebeurde is bijgebleven. „Ik kwam gewoon het terrein binnen, zoo luidden zijn indrukken in dit bijzonder geval, „en omdat ik wat hcog was, lie'.^ ik liet toestel even s'ippen de gewone, a'le- daagsche manoeuvre in zoo'n geval. Bij bet slippen schijn ik te veel snelheid verloren te hebben (de C. V. met die zware 450 paarden voor'n, moet minstens 140 K.M. per uur sne'heid houden om vast in de hand te b'ijven). Het eenige, wat ik me nu kan herinne-en, is, drt ik. toen ik de kist uit den si p trachtte te halen, plo seling voelde, dat hij schuin bleef afg'ijden automatisch schopte ik uit a'le mocht nog het voe en- stuur uitEn toen maar dat is tien minuten later geweest -zag ik in het hos pitaal al die gezichten over mij heen gebo gen, voelde die kaakwond. en begreep, dri ik geva'len moest zijn. Van den smak zelf, en van den b-and heb ik niet den llauwsten indruk behouden. kwam ons tegemoet en deelde ons mede, dat bet districtshoofd met tien gewapende poli tiedienaren, die tijdelijk hier waren om het land te verkennen en de bevolking te regi- streeren, op patrouille was, tevens dat de bevolking der kampongs naar het binnenland was, zoodat alle woningen verlaten waren en slechts enkele mensch-n met vrouwen en kinderen nog hier waren. Aan het strand, op een kein stukje grond, bevond zich de geheele nederzetting, name lijk de woning van het districtshoofd, den commandant met zijn tien man landschaps- politie, allen Amboneezen, drie woningen van Chineesche ruilhandelaars, een pasang- graban en de drie lange riien van hutten van de bevolking van Mimika: alle van rond boschhout met bewanding en dak van sago- bladeren. De vloer was de vochtige grond. Voor ons verblijf werd ons aangewezen de pas gebouwde pasanggrahan. De woningen der bevolking zijn erg primi tief. Een of meerdere lange rijen hutten, onder één dak, hoog tot aan den nok van 't dak 2 meter, dieo 3 meter. Elk huisgezin heeft een afdeeling van 3 maal 2 meter waar ze slapen, eten en keuken houd an De afdeelingen zijn van binnen niet afgeschoten, het is één lange hut, zaarin elke familie haar afdeeling heeft. Van buiten heeft ieder zijn uitgang, 'n opening van 1.50 M. op 1 M.. deze kan afgeschoten werden met 'n mat. De woningen zijn opgetrokken uit dunne hout-es van rhizophore, waar tegenaan ge bonden is de atap. Cok het dak is van atap, alles even slordig en ruw. Wijl de bevolking niet langer dan enkele maanden aan het strand blijft en dan weer verhuist naar het binnenland, is het niet te verwonderen, dat re maar weinig werk maken van hun wonin gen en deze verlaten zooals zij zijn; veel i" er niet aan verloren. Meubels kennen zij niet: ze liggen of zitten op den grond. Met de enkele menschen, die hier waren trachtten we bevriend te worden, wat ons spoedig gelukte. Den volgenden dag kwam het districts hoofd terug. Hij was 13 dagen op patrouille geweest om de bevolking der verschillende kamoongs te registreeren. Al die dagen en nachten had hij voor het grootste gedeelte moeten doorbrengen in een inlandsche prauw, zonder eenige beschutting tegen zon of regen. Om marschen te maken is het land niet geschikt wegens de vele rivieren en den moerassigen grond, begroeid met rhizophore De missionaris, die hier zal moeten werken, mag wel een flink bootje met motor hebben voor zijn reizen. Het genot van te reizen in zoo'n inland sche prauw ondervonden we, toen we twee dagen later met den bestuurs-assistent en het districtshoofd twee kampongs zouden gaan bezoeken, waar de geheele bevolking thuis was. Om zes uur 's-morgens stapten we in de prauw, waarop voor ons een bankje geïm proviseerd was. We voelden al gauw, dal gemakkelijk anders was; we probeerden toen maar onder in de prauw te gaan zitten. Wij dit ook al niet meeviel, wisselden we maar af met nu eens boven dan beneden te gaar zitten en t'achtten ons te overtuigen, dat we gemakkelijk zaten. Toen we tegen 9 uur aan- wal stapten, was de wandeling van ander half uur in de heete zon een welkome sport om onze beenen weer in de rechte plooi te krijgen. Tegen half elf kwamen we aan den kam pong Irawea, waar de geheele bevolking, een 400 menschen, thuis was. Wat een ge wemel en gekrioel voor en in die hutten: kinderen liepen schuw weg, vrouwen kropen in haar wening, de mannen kwamen naar ons toe en riepen de kinderen toe: „Toenoe maito" (wees niet bang). Door middel van tabak voor de grooten en kraaltjes voor dc- kinderen, was de vriendschap al gauw ge sloten. Ter eere van den „Toean-soerabaia" (zoc worden de blanken genoemd) zou er gezon gen worden. Drie trommen werden er ge haald, de mannen zetten zich in een kring in het zand. Een slag op de trom en me! tromelo-stem begon dc voorzanger zacht „oöóöoho.... ohö, wat door allen op gelijke wijze herhaald werd. Met een ster ken neusklank begon hij toen op zachte wijze voor ons onverstaanbare woorden te neuriën, terwijl de heele troep dit geneurie begeleidde met een diep uit de keel opge haald schor en aangehouden „êh...." Op 't einde riep één met een heel zachte stem: „chó," wat allen luid, kórtaf, herhaalden. Onder die uitvoering zaten al.len met strak ernstig gezicht naar den grond te turen. Het is een eentonig saai gezang, voor ons weinig aantrekkelijk, voor hen waarschijnlijk zeer mooi. De gewoonte schijnt te zijn dat de vrouwen dansen, terwijl de mannen dezen zang uitvoeren. De kampong Neweteri aan den overkant der rivier werd ooi: bezocht. De heele be volking, eveneens een 400 menschen, was thuis. De kennismaking was spoediger ge daan dan in andere kampongs; er werd ge zongen en de „toeansoerabaia moest bij hen blijven en ook een school zouden zij bouwen, opdat maar gauw een goeroe zou komen voor hun kinderen. Vergezeld van enkele mannen, gingen we tegen twee uur huiswaarts, de enkele klap pernoten die zijn hadden meegebracht van hun tuinen, namen ze voor ons mee. Onder weg zouden zé graag met ons gepraat heb ben, maar wijl we slechts enkele woorden van hunne taal kendin, vlotte het gesprek niet al te best, we begrepen echter wel. dat ze hoopten, dat we spoedig terug zouden komen. De kleeding van de bevolking is niet meer dan 't allernoodzakelijkste; sommige mannen dragen echter reeds een kort broekje en jasje. Sedert jaren zijn ze reeds in aanrakin geweest met Ceramsche ruilhandelaars, die kleeren, armbanden, kralen en andere snuis terijen kwamen aanbieden voor dammar, geelhout en parlemoerschelpen. Opschik en versiering troffen wij bij deze bevolking piet aan. Alles maakte hier den indruk van eenvoudig in tegenstelling met de Zuidkust van Nieuw-Guinea, waar de Kajakaja zich toont in zijn opschik en ver siering, in zijn dansen hartstochtelijk, ge weldig en verwaand. Zich bewust van zijn eigen grootheid, noemt hij zich „anim ha (de echte menschh wars van eiken vreem den invloed De bevolking van Mimika is zacht, eenvoudig en gewillig van aard; zich bewust van eigen zwakheid, vraagt ze om hulp en ziet gaarne den „toean Soerabaia en de goeroes komen. Nog een paar dagen bleven we op Let eiland Kakenau en Zondag 15 Mei om half twaalf namen we afscheid van de twee goe roes, die zeer onder den indruk waren. We ontifeinsden ens niet, dat het een zware missiepost zou zijn, wegens den af stand van de centrale statie Toeal Kei- eilanden, en de zeer gebrekkige communica tie met 't Mimika-gebied. Vanuit Toeal is er slechts om de tweo maanden communicatie per K.P.M. met Kai- mina, en vanuit Kaimana varen maandelijks slechts zeilprauwen van Chineesche ruilhan delaars naar Mimika, die 5 tot 10 dagen doen over de heenreis en even zooveel dagen over de terugreis. Het land zelf is4 daarbij niet aantrekkelijk. t\aijgs de kust hoegenaamd niets ontgonnen of beplant, overal casuarine-boomen op een strook van een 200 meter breed; en daar achter alles laag" land, en talrijke rivieren, die in zee uitloopen en j hef voordeeligSte van alle middelen land i Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand November 1927 aangedaan door 302 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkcer en door 135 militaire vlieg'uigen, terwijl één extra vliegtuig het vliegveld bezocht. Verder had er een groot aantal proef- en rondvluch ten plaats. Men telde op Schiphol 255 -reizigers (tegen 20Ó in November 1926) en 73 oleiziervtiegèri', Waalhaven, het vliegveld van Rotterdam, werd gedurende deze maand aangedaan door 138 verkeersvliegtuigen en 45 mili taire vliegtuigen, terwijl 13 bijzondere vluchten plaats hadden. Het aantal vluch ten, uitgevoerd door de Rotterdamsche luchtvaart-school bedroerf 177; 960 perso nen bezochten de Waalhaven. De kosten worden op 14.400.000 geraamd. B. en W. van Rotterdam stellen den raad hunner gemeente voor, over te gaan tot onteigening ten behoeve van de uitvoering van het uitbreidingsplan aan den linker- Maasoever. De totaalkosten van deze ont eigening worden geraamd op 14.400.000, ongeacht vergoeding voor de te onteigenen bezittingen van de Rotterdamsche Tram- wegmaatschappij, met welke een regeling zal moeten worden getroffen over omleg ging van de trambaan en beschikbaarstel ling van nieuwe werkplaatsen. De minister van Financiën heeft thans in antwoord op de vragen van den beer Knot tenbelt betreffende het nemen van maat- rege en tei*en het aanbrengen van reclame op rijbewijzen, medegedeeld, dat hij het met ongeoorloofd acht, dat op deze bewij zen reclame worr't aangebracht. Ook vroe ger uitgegeven rübewijzen waren van ree a- ™trVu(ikmen' j*' h dan ook niet bcrei,d jL 1 j de rijbewijzen voor reclame- u i^n. e doen ophouden. Voor het aanleggen van volstrekte beper kingen in het gebruik van objecten van het 7nnr1'ere°d 'ame-doeIeinden bestaat bij zondere gevallen daargelaten, geen reden. De zorg voor deze aangelegenheid is ge. centrahseerd bij het departeme-t van Fi nancien. Dat departement pleeg1 na"W overleg met de betrokken rijksdiensten en Direct na het begin zitten de blauw- witten reeds voor het H. B. S.-dcel. De linksbuiten van het Lyceum geeft een scherpen voorzet, die door Smit ingekopt werdt. Niet ontmoedigd spelen de H. B. S.'ers door, doch wederom moet de kee per zwichten voor een konbal van Smit. Kort hierna is het rusten. Stand 20. Na de rust is de H. B, S. voortdurend sterker. Dit weet de H, B. S.-voorhoedc dan ook in een fraai schot van de Noo uit te drukken. Dit geeft den H. B. S.'ers hoop. Enthousiast wordt er verder gespeeld. Gevaarli»'c zijn de aanvallen van H. B. S.b. Als de linksbuiten van H. B S. b dan ook vcorzet, weet de Noo wederom te doel- purt"n. Er komt een geweldige spanning in. Bij een aanval van het Lyceum slaat de back van H. B. S. b d^n bal met de hand neer. De penaltv wordt door Renes- Se onhoudbaar ingeschoten. Lyceum scoort dan nog tweemaal en wint met 42. waakt bij voortduring tegen het aanbren gen van reclame, welke door vorm of in houd aanstoot zoude kunnen geven. District Leiden, Voor Zondag 11 December zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Sassenheim: Teyüngen ILeiden I. Lisse: Lisse ILisse II Noordwijk: S J. C.V V. L. Alle wedstrijden vangen te half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. Hoewel de eerste aanvallen voor het Kennemer Lyceum waren, wist Tuinman reeds direct na het begin te scoren. Kort hierop maakt Klipp uit een voorzet het 2e doelpunt. De linksbuiten van het Ly ceum kun met een listig schot den achter stand verkleinen. Een der achtcrspelers tracht het spel te forceeren en de scheids rechter gaf zeer terecht een vrijen schop, die Tuinman in een doelount omzet. Res pectievelijk wordt door Klipp en Pareeren de stand op 51 gebracht. Hierna is het rusten. Na de rust i» het Kennemer Lyceum direct in de meerderheid en weet dit door twee doelpunten uit te drukken. De links binnen van de Handelsschool kan uit een worsteling voor het doel scoren, 63. Hierna wordt nog tweemaal gedoelpunt door Klipp en Tuinman. In deze stand komt ge®" verandering meer, zoodat de Handelsschool verdiend, maar geflatteerd gewonnen heeft. 1 A. I.V.O. 8 5 1 2 11 38—24 1,37 R'Pperda 10 6 1 3 13 27—25 130 Bl.'daal 8 5 0 3 10 27—18 1,25 Bcnnebroek 9 5 0 4 10 23—22 1,11 D.I.O. 9 4 2 3 10 24—27 1,11 E.D.O. 3 9 4 0 5 8 27—28 0 88 V.S.V. 2 9 4 0 5 8 22—27 0,88 Schoten 2 9 3 1 5 7 20—25 0,77 Zandvoort 2 8 3 0 5 6 17—18 0,75 Haarlem 9 2 1 6 5 17—30 0,55 1 B. Zeemeeuwen 9 9 0 0 18 33—7 2,00 Haarl. Vet. 9 7 0 2 14 31—20 1,55 W.HL 9 6 0 3 12 30—23 1,33 Hillegom 10 5 0 5 10 30—26 1 00 H.F.C. 3 9 4 1 4 9 29—25 1.00 E.V.O. 4 9 4 1 4 9 16—24 1 00 R.C H. 3 9 4 0 5 8 27—27 0,83 Haarlem 3 10 2 2 6 6 21—34 0 60 Kennemers 2 10 2 1 7 5 18—2S 0,50 Schoten 2a 10 1 1 8 3 14—35 0.30 Woensdagavond hield de H. F. C. „Haar lem" in Hotel „de Leeuwerik" een buiten gewone, algemeene vergadering. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer C. N Hin, machtigde de verga dering het bestuur tot opzegging van de bestaande en tot bet aangaan van een nieuwe hypothecaire geldleening, waardoor de financieele lasten verminderd worden en de gunstige, financieele positie der ver- eeniging gestabiliseerd. Punt 2 „Ongevallenverzekering" gaf aan leiding tot eenige besprekingen, waarna be sloten werd bet bestuur te machtigen in te gaan op een gunstige aanbieding. Na een korte rondvraag, waarin eenige huishoudelijke zaken werden behandeld, sloot de voorzitter deze buitengewone vergadering. Te Rotterdam slaagden de Hollanders er in den zegetocht der Hongaarsche wor steiaars te stuiten. De gasten wonnen 3 van de 6 partijen. Het Ned. Poloteam heeft na de groove nederlaag te Hamburg gisteren een 41- ovcrwinning behaald op het Berlijnsche 7-lal. de communicatie maken. onmog Vr.: Wanneer is bet eerstvolgend concert van de Bachvereeniging? Antw.: Dinsdag 13 December. Vragen betreffende lotea Antw.: De ons ter controle aangeboden loten en obligaties zijn geen van alle uit geloot, met uitzondering van een enkel, wat wij den bezittc* bericht hebben. Vr..: Ik ben als dienstbode in betrekking Ivoor dag en nacht en ben per maand ver huurd. Nu lean ik wegens ziekte mijn dienst niet waarnemen; ik heb een be\vijs van den dokter. Hoelang is mevrouw nu verplicht mijn loon uii te keeren? AntwIndien bij overeenkomst niet an ders bepaald is, gaat het loon bij ziekte gedurende korten tijd, 814 dagen dcor. Vr,: Hoelang moet men in Haarlem wo nen om ondersteuning te kunnen krijgen? Antw.: Wend u tot het Burgerlijk Arm bestuur. Groote Hcutstraat 144. Vr.: Welk voedsel moet ik geven aan een vogel, die grijze veeren en een roode kam heeft? Antw.. De gegevens zijn te gering, om te weten, welken vrgel u bedoelt. Wend u tot een vogelhandelaar. Het onderwijs aan de rijpere jeugd. Naar wij vernemen, heeft zich een voldoend aantal leerkrachten aangemeld voor het geven van ondprwijs aan de rijpere jeugd en volwassenen. '4.80 per ICO struiken; Andijvie 'f C.60— 3.40 per 100 krop; Selderij 1.704.70 iper 100 bos; Bieten ƒ9.11,per 1000;' jUien ƒ1.24—2 20 per 25 K.G.; Prei ƒ11—»! 18.40, per 100 bos. Appels: Zoete Belelefleur 5.11.t Present van Engeland 8.19.Reinel- te, goud, 9.30per 100 K.G. Peren: Gieser Wildeman; 5.9.Win tel jan ƒ4.5.20 per 100 K.G. HAARLEM, 7 Dec. Groentenmarkt. Appe len 660 ct., Peren 1272 ct, per K G.S Bloemkool 3045 ct per stuk: fecerekool 45—80 ct. per kist; Roode ooi 820 et. Groene kool 312 ct., Gele kool 816 ct j per stuk; Andijvie 0.704.80 per 100 struiken Spruiten 2.50—3.75 per zakje; j Wortelen 1220 ct. per bos; Knakpeen 8a— 14 ct., Brussels lof 2836 ct per K.G.; Sel- j derij 420 ct. per bos; Pieterselie 615 ct, j Prei 620 ct., Uien 2.75—3 per zak. Docdschcuw. Docr Burgemeester en Wethouders zijn voor 1928 aangewezen tot tiet verrichten der doodschouw in deze ge meente de heeron: A, de Groot Lnz. te Santpoort, P. C. de Weerdt, Dr. IJ. Hanne- man, P. A. Barentsen, D. J. Boosman, allen te Velsen, A. A. Oosterwijk, J. F. Bekker, R. F. X. Rutten, L. van Leeuwen, W. van Haselcn, Dr. L. S. Limborgh Meijer, C. 1. de Vries Robles en J. B. Bussemaker, allen te IJmuiden en W. B. Smit te Spaarndam. Konijnend'efst allen. In verband met de in deze gemeente gepleegde konijnen diefstallen zijn door de politie weer een saotal konijnen inbeslaggenomen, die ver moedelijk nog van een anderen diefstal afkomstig zijn c'an door de gearresteerde vermoedelijke daders werd voorgegeven. Afges'oten rijweg. De rijweg vanaf den Rijksstraatweg, alhier, over de Leid- sche Vaart naar Den Haag, is voor het rij- verkcer tijdelijk afgesloten. Het verkeer naar en van die plaats zal moeten geleid worden ever Hillegom of langs den Binnen weg te Vogelenzang. De houtverkoop'ngen. Voor de hout- verkoopinrfen van gisteren in de plaats van „Huis te Bcnnebroek" en „Overplaats Har tenkamp" was veel belangstelling. Hoewel c'e zwaarte van het hout tegenviel, gingen de verschillende koopen voor tamelijke prijzen vlug van de hand, Hand bekneld. Gisterenmiddag kwam, na een reis van zes dagen, alhier binnen, de stoomtrawler Schoorl IJM. 39, van de Mij. Petten. Tijdens het binnenboord zet ten van een vischbcrd op zee had de ma troos W. Z. het ongeluk met zijn hand be kneld te raken, zoodat deze ernstige ver wond werd, en de schipper het noodig achtte nêar IJmuiden terug te keeren, al waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Na medische hulpverleening, is de man huiswaarts gegaan. De winkelweek. Gisterenavond te 6 uur had in het R. K. Vereenigingsgebouw aan het Ke'nnemerplein, onder politietoe zicht, de uitloting plaats van de prijzen, welke door de leden der wlnkellersveree- nigingi waren aangeboden tijdens de gehou den winkelers-campagne, en tevens der prijzen, welke door de Vcreeniging van Winkeliers zelve bij hun leden waren aan gekocht. Deze uitlotinrf trok veler belang stelling van de zi'de der inwoners, daar er in het geheel ruim 8CO prijzen waren. Om de uitloting zuiver en correct uit te voeren werden eerst de serie-leters bekend gemaakt, daarna het nummer van het ge trokken lot, en ten slotte de prijs. Medegedeeld wordt dat bij iederen deel- nemenden winkelier, Donderdag een volle dige trekkingslijst zou worden gepubli ceerd. zoodat een ieder zijn loten, tijdens de gehouden campagne ontvangen, kan con- trolceren. Hcdenmidag werden alle prijzen tentoon gesteld in bovenvermeld gebouw, waarna n-en vanaf 5 uur tot 10 uur, tegen inleve ring van zijn lot, den daarop gevallen prijs kon bekomen. Prijzen welke niet worden afgehaald, worden het eigendom der vereeniging. Verkeersongeval, Nabij de Vinkebrug is een wagen, bespannen met een paard, aangereden dooi een automobilist, vermoe delijk door het verkeerd uithalen van den auto. Proces-verbaal is opgemaakt. Eenden gastolen. Door den veehouder v. S., te Zuid-Schalkwijk, is aangifte ge daan, dat hij ean viertal eenden vermist, die vermoedelijk ontvreemd zijn. Boerenleenbank. Op Donderdag 8 De cember a.s., zal door de Boerenleenbank te Spaarnwoude* een feestavond worden gege ven in het R.-K. Vereenigingsgebouw, al daar. Zandvoortscie Forensenvereentg'ng. De Z. F. V. houdt haar iaarvergader'ng op Vrijdag 16 Dec. a.s. in de Bodega van den heer Mustert oan den Strandweg. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penning meester vermeldt de agenda o.a, bes:uurs- verkiczing wegens het periodiek aftreden van voorzitter, penningmeester en tweeden secretaris en wegens bedanken van den tweeden voorzitter. Verder moeien worden gekozen dr'e leden voor de commissie van advies. Het voorstel wordt gedaan de duur- te-commissie op te helfan. Verder zal mede- deeling gedaan worden over het programma vcor het winterseizoen. Vlug en goed. De heer P. C. Blokker al hier slaagde heden aan de Universiteit te Amsterdam voor het csndidaa's-examen w s- en natuurkunde (hoofdvak Scheikunde) In den koristen tijd zijn aile examens dooi hem afgelegd met dit zeer mooie resullaat. Verkeersregeling. Aan de Grcote Krocht hoek Hoogeweg en Brederodestraat nabij de R-K. kerk worden proeven genomen om tot een be'ere regeling van het verkeer te ko men. Op verschillende plaatsen beeft men houten vluchtheuvels geplaatst, waardoor het nemen ven de bochten in bepaalde ba nen wordt gehouden. PURMEREND, „Afslegver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Woensdag 7 De cember. Witlof 12.23.per 100 K G. Bloemkool C15; Roode kool 47. Savoye kool ƒ46.60 oer 100; Spruitkool 1.102.70 per 15 K.G.; Boerekool 2.20 Ondergeteekende betuigt met dezen zijn oprechten dank aan allen, die hem bij gelegenheid van zijn 50-jarig priesterfeest hunne gewaardeerde be langstelling hebben betoond. Zaandam. J. ZWART, Past. De familie TH. LOMMERSE, betuigt bij deze haar hartclijken dank, voor de zoo ru'm betoonde belangstelling bij het overlijden van haar dierbaren Vader, THEODORUS LOMMERSE. Hillegom, Dec. 1927. Op 12 Dec. a.s., 814 uur precies, geeft de beer J. HOEK zijn eerste les voor de R. K. V. U. in het R.-K. Ly ceum te Overveen, over: „Vulkanischs Verschijnselen" (le deel). Toegang 0.50. Voor den cursus van 4 lessen 1.60. Prospectus bij boek handel H. COEBERGH. gevraagd voor Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 92 uur. Zelfstandig kunnende werken en v.g.g.v. Adres: ZIJLWEG 40. GEVRAAGD eene voor dag of dag en nacht. Voor goede kracht uitstekende voor uitzichten en huiselijk verkeer desge- wenscht. Brieven onder No. 4794 Bureau van dit blad. Gevraagd goed kunnende koken. Gen. huisw. ts verrichten. Van g g.v. Brieven onder No. 4790 Bur. van dit blad. Gevraagd een j leeftijd 14 a 15 j. Adres: C. J. ZON- NEVÉLD, Hoofdstraat 168, Hillegom. gevraagd in stil gezin van 2 personen, niet beneden 16 jaar. Zondags vrij. Aanmelden na 6 uur. Adres: TEMPE LIERSTRAAT 24. Er biedt zich aan een als hulp in de Huishouding, voor direct liefst in gezin zonder kinderen, v. d. en n. Br, onder No. 4807, Bur. van dit blad. Gevraagd voor direct wegens ziekte een voor den dag. Aanmelden tusschen 7 en 8 u„ bij Mevr. v. RAVENSBERG, (Frans Halsstraat 5. Biedt zich aan een 4 dagen disponibel. Omgeving Bcnne broekHeemstede. Br. onder No. 4799 Bureau van dit blad. Gevraagd NIET boven 16 jaar. Zich aan tc mal den KONINGINNEWEG 105. gevraagd, voor halve dagen. Aanmel ding 's avonds na 8 nur. Zijlstraat 43. Op handelskantoor gevraagd, voor spoedige indiensttreding leeftijd ongeveer 15 jaar. Brieven m. opgaaf van genoten onderwijs, leeftijd gewenscht salaris en referenties ond- No. 4795 Bur, van dit blad. Op kantoor te Heemstede gevraagd een (MANNEL.) bij voorkeur met M. U. L. O.-diploma. Aanvangssalaris 25 k f 35.— P-®- Aanmelding met uitv. inl. onder H., aan Boekhandel SCHELLEKENS, te Heemstede, vóór 14 Decemt>«r Net jongmensch, over veel vrije tijd beschikkend, vraagt Brieven onder No. 4802 bijkantoor van dit blad te Beverwijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3