Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN DE DUITSCH-ENGELSCHE KOLENOORLOG. Vóór vèrdragende beslissingen in den kolenmijnbouw. RECHTSZAKEN. De vergiftiging van Kapitein Queck te s-Gravenhage Asperine in een drogisterij. naar het engelsch. Het drama in de Sehoenmakersstraat te Roermond. SOCIAAL LEVEN. De bestrijding der werkloosheid en de migratie van arbeiders binnen ons land. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. De komende beslissingen, die én voor den Engelschen én voor den Duitschen ko lenmijnbouw van groot belang zijn, vormen het onderwerp van beschouwingen in de Duitsche pers. Er wordt op gewezen, dat de ongunstige situatie der beide concur renten op de wereld-kolenmarkt bijzon dere maatregelen hebben noodig gemaakt, daar op de wereld-kolenmarkt een verval is waar te nemen, zooals in de geschie denis van den kolenmijnbouw nog niet is voorgekomen. De industrieele ontwikkeling van Duitschland en Engeland is, zooals be kend, vooral te danken aan de uitbating der eigen kolenschatten. Dit voordeel schijnt nu in het tegendeel te worden ver keerd Op het oogenblik hebben voor een deel die landen de laagste kolenpnjzen, die over weinig of in het geheel geen kolen- schatten beschikken. De oorzaak van dit verschijnsel is de Duitsch-Engelsche kolen- oorlog, die een geweldige vermindering der kolen-uitvoerprijzen ten gevolge heeft ge had. Men is nu reeds zoo ver, dat de Duitschers en Engelschen het buitenland van brandstof voorzien waarvan de ver koopsprijs onder de zelfkosten ligt. Voor elke ton kolen, die naar het buitenland gaat, ontstaat dus een verlies voor den le verancier. Het Roerkolen-syndicaat heeft den strijd tegen de Engelsche kolen en het opbrengen der hiervoor noodige kosten zoo georganiseerd dat er opcenten (Umlage) zijn geheven, die in April nog 40 pfenning per ton bedroeg en die in September op 1.25 Marn en nu ze'is op 1 38 Mark, dus op meer dan het drievoudige is gestegen. Dit om de minimum opbrengst in het be streden gebied waar-oe ook het buitenland behoort, goed ft maken De kosten van de zen strijd tegen de Engelsche kolen worden op niet minder dan 450 000 Mark per werkdag geschat Bii de Engelsche werk- eigenaars kunnen deze verliezen niet nu meriek worden bewezen, door het totale gebrek aan organisatie. De Duitsche en de Engelsche kolenmijnbouw kunnen deze ver liezen alleen or r.cn nemer.. om dat ze door hoogere prijzen in het binnenland bijzondere reserven hebben ge vormd. De binnenlands-he prijzen zijn aan merkelijk hoogei dan de uitveerprijzen Al is dit verschil in prijs op zich zelf niets nieuws, toch is hef bij de kolen een bijzon der geval omdat hierdoor de concurrentie- mogelijkheid der buitenlandscbe industrie in hooge mate wordt verhoogd. Deze prijs politiek, die veel wordt bestreden, maar door de natuurlijke ontwikkeling ontstaat, kan alleen worden gevolgd, omdat de bin- nenlandsche markt een zekere monopoli- sche beheersching toelaat. Dit geldt vooral voor de Engelsche kolenmarnt, waarop, zooals men weet, buitenlandsche kolen in het geheel geen rol spe en. Voor de Roer kolen is de situatie ongunstiger, omdat de prijspolitiek door de concurrentie van an dere kolengebieden is beperkt Buitendien is het Roerkolen-syndicaat voor het ver bruik in het binnenland aan maximum prijzen verbonden. Nu is er een toestand ontstaan, die bij zondere methoden eiscnt voor den strijd. Aan den eenen kant is ei eec verdere da ling der kolenpriizec te verwachten, ter wijl aan den anderen kant in afzienbaren tijd niet met een verhöoging der kolen- prijzen in het buitenland kan worden gere kend. Bij dezen stand van zaken zou een toenadering tusschen den Duitschen en En gelschen kolenbeigbouw natuurlijk het meest voor de hand l'ggen, maar dit kan in de praktijk niet worden toegepast daar er een verdrags-partntr in Engeland niet bestaat. Zoolang de Engelsche kolenmijn bouw er niet toe over gaat, zich aaneen te sluiten, kan er van een Duitsch-Engelsche toenadering geen sprake zijn. De strijd zal dus verder gaan. Over de wegen, die de Roermijnbouw wil inslaan, heeft Geheimrat Klöckner in lichtingen gegeven op de algemeene ver gadering der Klöckner-werken. Er is reeds op gewezen, dat de verliezen bij de buiten landsche leveringen door opcenten worden opgebracht, die nu zijn vastgesteld op 1.38 Mark per ton Deze kosten hadden tot nu toe alle wer ken te drager in erhouding tot hun bui tenlandsche leveranties. Nu zal echten de organisatie van het Roerkolen-syndicaat zoo worden gewijzigd, dat de uivoer-zaken aan een bijzondere afdeeling worden op gedragen en aan de belevering hiervan zul len alleen zulke werken deelnemen, die op grond van hun zelf-kosten berekening in staat zijn, de uitvoer-zaken met winst door te zetten. Het zou dus mogelijk zijn, dat die werken van de opcenten werden be vrijd. die door de kwaliteit van hun kolen, geografische ligging en technische inrichtin gen voor de leverantie aan de wereldmarkt niet in aanmerking komen. Het Roer-syn dicaat zal in geen geval toegeven in den strijd. De Engelsche kolenmijnbouw bevindt zich, hiermee vergeleken, in een veel moei lijker positie, daar er geen organisatie be staat, die zooals het Roer-syndicaat de buitenlandsche leveringen regelt. Het wordt aan de afzónderlijke werk-eigenaars over gelaten, om de verliezen, die door de bui tenlandsche leveringen ontstaan, te dekken In drie richtingen zoekt men naar een uitweg. 1. men wil de loonen der mijnwer kers verder verlagen; 2. men hoopt weer op een tegemoetkoming der regeering; 3. er moet een poging worden gedaan, om het op de een of andere manier eens te worden over de uitvoerprijzen in Engeland zelf, om zoo tenminste de onderlinge concurrentie uit te schakelen. Over het tweede voorstel den bergbouw te subsideeren, hoeft men niet verder te spreken. Er zal ncoit een üngelsche regeering voor te vinden zijn, om de onverdragelijke financieële situatie op zich te nemen,, die een subsidie eischt. Het eerste voorstel om ten koste van de ïrbeiders de bedrijven te rationaliseeren, is niet zonder meer van de hand te wijzen. Het is mcgelijk, dat de totaal afgematte Engelsche mijnwerker zich een verdere loonsvermindering moet laten welgevallen Wat eindelijk het derde voorstel betreft, zijn er reeds begrijpbare resultaten vast te stellen. Zoo onderhandelt de kelen-indus trie van Zuid-Wales, die zich hoofdzakelijk op expert heeft toegelegd, over het vormen eener organisatie volgens het voorbeeld van het Roer-syndicaat De Engelsche industri eel staat wel vijandig tegenover alle soor ten van kartels, maar de omstandigheden zullen blijken sterker te zijn. De nood zal tot aaneensluiting dwingen. Buitendien zullen de Engelsche eigenaars van mijnen er rekening mee moeten hou den, dat als de verkiezingen ongunstig voor hen uitvallen, het probleem der natio nalisatie der kolenmijnen opnieuw zal wor- 7 n aangesneden en in deze richting mis schien maatregelen zullen worden genomen, die hun nog onaangenamer zijn, dan de door hen zoo gevreesde kartelleering. De aansluiting in de Engelsche kolenmijnen zal zeker kemen. Alleen over het tijdstip kan een verschil van meening zijn. Hiermee zou dan ook de weg gewezen zijn voor een toenadering tusschen Duitschland en Engeland en wel in het belang van de beide landen. Uit den Duitschen Rijksdag. In centrum-kringen heerscht groote op winding over het feit, dat de oud-rijkskan selier dr. Wirth in den rijksdag voor de communistische en sociaal-democratische motie van wantrouwen heeft gestemd. Men wijst erop, dat er een groot verschil is tusschen de stemming van Februari j.l. en die van Maandag. Destijds had Wirth tegen de motie van vertrouwen gestemd wat heel wat anders is dan wat hij gisteren heeft gedaan. Nu immers heeft hij oificieel tegenover den rijkskanselier Marx en de andere ministers van het Centrum zijn wan trouwen uitgesproken. Er heeft een spoedzitting van de Cen trumfractie plaats gehad, nadat tevoren het fractie-bestuur langdurig met dr. Marx had geconfereerd. Het „Berl. Tagebl." meent te weten, dat hij deze gelegenheid het geval- Wirth in den breede besproken is en oppert het vermoeden, dat er een nieuwe kwestie- Wirth wordt voorbereid. De arbeidsconflicten !n Duitsch land. Naar aanleiding van het dreigement van de ijzerindustrieelen in West-Duitschland, dat zij op 1 Jan. a.s. de bedrijven zullen sluiten voor het geval de vakvereenigingen bij hun eischen ten aanzien van den 8-uren- dag blijven, heeft de soc.-dem. fractie een interpellatie in den rijksdag ingediend, waarin o.a. gezegd wordt, dat een derge lijke stopzetting van de groot-industrie een slag tegen het geheele Duitsche economi sche leven, den staat en het Duitsche volk is een slag, welks gevolgen niet te over zien zullen zijn. Hij zou het leger der werk- loozen geweldig vergrooten, het economi sche leven ernstig schokken en voor het geheele volk een catastrofe zijn. De sociaal democraten vragen, wat de regeering voor nemens is te doen, ten einde de autoriteit van den staat ook tegenover de onderne mers te handhaven en de uitvoering van haar verordening inzake den 8-urendag te garandeeren. Vrede in de Britsche Industrie. LONDEN 6 December (V. D.) Binnen kort zal een bijeenkomst worden gehouden van vertegenwoordigers van het machine bedrijf te Londen en een belangrijke groep van-"werkgevers uit de machine-industrie met het doel een raad voor de machine- industrie samen te stellen voor het Londen- sche district, waarin zoowel vertegenwoor digers der werknemers als der werkgevers zitting zullen hebben; dit als resultaat van <"e pogingen, om een betere verstandhouding tusschen werknemers en werkgevers tot stand te brengen. Het Communistisch congres tc Moskou. Tot nu toe hebben 33 sprekers aan de debatten over het rappórt van Stalin deel genomen. Alle afgevaardigden keurden de politiek van het centrale comité gedurende de laatste jaren goed en leverden ernstige cri- tiek op de politiek van de aanhangers van Trotzky. De Raad van den Volkenbond De intern, persconferentie. De Volkenbondsraad heeft op voorstel van den gedelegeerde van Cuba, tevens gezant te Berlijn, een motie aangenomen welke een verklaring en een reeks besluiten voor de verdere behandeling der door de internationale persconferentie opgestelde beginselen en eischen bevat, In de verkla ring wordt er den nadruk op gelegd, dat de resultaten de? persconferentie strooken mei de belangrijkste oogmerken van den Vol kenbond, welk? gericht zijn op behoud van den vrede en ontwikkeling van de inter nationale samenwerking. De Vclkenbonds- raad hecht er derhalve waarde aan, dat de verantwoordelijke organen en autoriteiten, met name de regeeringspersbureaux en pers- vereenigingen de besluiten zoo ernstig mo gelijk overwegen. Spoorwegongeluk bij Oviedo. Uit Oviedo wordt gemeld, dat een perso nentrein en een goederentrein met elkaar in botsing zijn gekomen. Er zijn twee doo- aen en tal van gewonden. Opheffing staat van beleg- De Turksche minister van binnenl. zaken Sjoekri b?y heeft in de Nationale Vergade ring te Angora, mededeeling gedaan van de opheffing van den staat van beleg in de oostelijke stroken met inbegrip van Koerdi- stan. De pers over de boodschap van Coolidge. De Boodschap van president Coolidge wordt door de Amerikaansche bladen zoo wel geprezen als afgekeurd. Het Congres en de pers schijnen vrij verdeeld naar ge lang van het standpunt der partijen, of schoon de zinsspeling op de overstroomin gen en den steun aan de boeren vrij alge meen de getroffen bevolking heeft teleur gesteld. De toestand te Kanton. De aanwijzingen nemen toe, dpt de breuk tusschen de nationalistische groepen te Nanking en Kanton grooter wordt. Een van de gevolgen daarvan was een vrij hevige strijd in de omgeving van Kanton tusschen troepen van Kwangsi en Kanton. De Chineescbe pers meldt, dat Tsjang- fat-Wei, die zich op 14 November van de macht te Kanton meester maakte, onmid dellijk van zijn succes aan Moskou mede deeling heeft gedaan, waarop bevolen is, dat zich vijftien sovjetraadgevers naar Kan ton moesten begeven. De toestand te Hankau is opnieuw zoo danig, dat de staat van beleg moest w,or den afgekondigd, Groot-Brittanië en de ontwapening. LONDEN, 7 Dcc. In het Lager huis werd heden de vraag gesteld, of in den loop van besprekingen met vooraan staande officieële personen uit de V. S. gedurende de maritieme conferentie of in den tijd, welke hieraan vooraf ging van officieele zijde van Groot-Brittannië te kennen is gegeven, dat van Britsche zijde geen bezwaren tegen de ontwapening ter zee te berde zouden worden gebracht. Locker Lampson, de onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken deelde in zijn antwoord hierop mede, dat hem niets be kend was van besprekingen tusschen Brit sche en Amerikaansche persoonlijkheden over de onderhavige kwesties, in den tijd, welke voorafging aan de conferentie. De besprekingen tijdens de conferentie waren natuurlijk informeel en van particulieren aard, zoodat hiervan geen mededeeling werd gedaan. Daarop heeft Locker Lampson nog op een desbetreffende vraag van den Labour- afgevaardigde Kenworthy verklaard, dat de regeering geen enkele gelegenheid zal la ten voorbijgaan om de zaak der maritieme ontwapening te bevorderen. De Zeeroovers in de Biasbaal. LONDEN, 7 December. De Eerste Lord van de Admiraliteit, Bridgeman heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat in over weging is genomen het plan, om door mid del van het stationneeren van een Britsch schip in de Bias-baai de zeerooverij aan de Chineesche kust tegen te gaan. Reeds is bij gelegenheden, waar zulks wenschelijk werd geacht, tot een dergelijke maatregel overgegaan, om hier evenwel een voortdu rende bewaking in te stellen zou een min der juiste oplossing zijn van het probleem. Betreffende de kanonneer-booten, voor den dienst in China deelde Bridgeman mede, dat reeds een voor dit doel wordt gebruikt, terwijl er nog deze maand een nieuwe bij zal komen; in den loop van het volgende jaar zullen hier nog twee aan worden toegevoegd. Deze booten zijn even wel niet te gebruiken voor volle zee, waar de zeerooverij wordt gepleegd. Het dreigend conflict in de Duitsche ijzerindustrie. ESSEN, 7 Dec. De hedenmorgen al hier begonnen onderhandelingen tusschen de werkgevers en werknemers in de Duit sche ijzerindustrie, werden hedenmiddag af gebroken, zonder dat eenig resultaat was bereikt. Men neemt aan, dat de Rijksarbeidsmi- nisler morgen zal ingriioen, teneinde tot arbitrage te kunnen geraken. Frankrijk doet mee aan de Leipziger Messe. LEIPZIG, 7 Dec. Volgens alhier bin nengekomen berichten, staat het vast, dat de Fransche regeering officieel aan de a.s. Leipziger Messe zal deelnemen. De storm in de Kaspische Zee, Vl'egtuigen, die uit Astrakhan uitgezon den waren om een onderzoek in te stellen naar de, gedurende den jongsten storm, in de Kaspische Zee verongelukte visschers- booten, maakten melding van ongeveer 300 schepen, die in het ijs zaten opgesloten. Een reddingsactie is op touw gezet Tot nu toe zijn er vijftien vaartu'gen verdwe nen en vermoedelijk ongeveer vijftig vis- schers daarbij om het leven gekomen. Uit den Volkenbondsraad. Naar. de „Kölnische Zeitung" hedenavond meldt, is een delegatie van de bevolking van het Saargebied, bestaande uit de Ie ders der grootste partijen uit het Saargebied te Genève gearriveerd, om van deze zitting van den Raad gebruik te maken, de aan dacht te vestjgen op de wenschen van de bevolking van het Saargebied, en wel in het bijzonder in verband met de verkiezing van een lid van da regeeringscommissie, welke noodzakelijk is geworden door het vacant- worden van de plaats van den Belg Lam bert; deze verkiez'ng zal in de zitting van den Volkenbondsraad in Maart a.s. plaats hebben. Een conferentie tusschen Briand en Mussolini. Naar de „Chicago Tribune'' verneemt, zal de minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Br'and, morgen in de nabijheid van Domodossola. even over de grens van Zwitserland in Italië gelegen, een onderhoud hebben met Mussolini. Dit zal dar» bet eerste contact zijn dat sinds 1922 tusschen de ministers van Frank rijk en Italië wordt verkregen; toentertijd heeft Poincaré met wijlen Lord Curzon bij de open'ng van de Turksche vredesconfe rentie een onderhoud gehad met Mussolini. Bescherming van het Moederschap. Den minister van Arbeid werd de vraat* gesteld of de regeering, nu ook Duitschland de internat;onale convent 'e inzake be-cber- ming van het moederschap heeft geratifi ceerd, ook genegen is tot deze maatregel over te gaan. In antwoord hierop deelde de minister mede, dat in 1919 toen deze conventie werd opgesteld, van Br'tsche zijde als bezwaar hiertegen is aangevoerd, dat de socia'e maatregelen, welke in Engeland te dezer zake van kracht zijn, nog verder gaan dan de in bedoelde conventie omschreven rege ling. Behandeling der zaak tegen Dr. G. voor het Hoog Militair Gerechtshof op 28 December a.s. De geruchtmakende vergiftiging van Ka pitein Queck te 's Gravenhage zal co Donderdag 22 December a.s. behandeld worden voor het Hoog Militair Gerechtshof lé 's Gravenhage. Dr. G. zal dan als verdachte moeten ver schijnen. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd: dat hij op of omstreeks 10 April 1927 al hier, opzettelijk met voorbedachten rade, ter uitvoering van zijn in kalm beraad op gevat voornemen en van zijn in kalm be raad ffevo-md plan om Maria Servaz Ro bert Queck van het leven te berooven, de- 'en achtereenvolgens een voor genoemden Queck doodelijke hoeveelheid van het ver gif scopolamine, althans van een voor de zen doodelijk vergif en een voor dezen doo- delijke hoeveelheid cyaankali, althans van een voor dezen doodeliike hoeveelheid van een ander vergif dan het laatst bedoelde, heeft toegediend, tengevolge van de wer king van welke beide toegediende hoeveel heden van voormelde vergiften of van een daarvan, voornoemde Queck nog dienzelf den dag is overleden. dat hij althans op tijd en plaats vermeld opzettelijk aan de gezondheid van voor noemden Queck zeer ernstig nadeel heeft toegebracht en zulks met voorbedachten rade door hem, ter uitvoering van zijn in kalm beraad opgevat voornemen en van zijn in kalm beraad gevormd plan om Queck in een toestand van zinsverbijstering te brengen, een hoeveelheid vergif, welke naar hij wist, dien toestand bij Queck moest of kon veroorzaken toe te dienen, welk feit den dood van voornoemden Queck heeft tengevolge gehad, nadat de door beklaagde beoogde toestand van zinsverbijstering ten gevolge van de uitwerking van het loege- diende vergif bij Queck inderdaad was in getreden. dat het in ieder geval aan zijn gtove schuld is te wijten geweest, dat voornoem de Queck op 10 April 1927 te 's Gravenhage is overleden, hebbende hii alstoen, aidaar hoogst roekeloos onnadenkend en hoogst onvoorzichtig aan dezen, hem door toe diening van vergif in een toestand van zins- verbustering, verdooving of versuffing wil lende brengen; een zoodanige hoeveelheid scopolamine, althans vergif, toegediend, dat Queck tengevolge daarvan op tiji ea plaats voormeld, is overleden; hebbende hij Lij het begaan dezer straf bare teilen gebruik gemaakt van gelegen heid of middelen, hem door zijn ambt van dirigeerend officier van gezondheid der derde klasse geschonken. In deze zaak zijn door den advocaat-fis caal de volgende getuigen-deskundigen ge dagvaard: de heeren P. J. Blom, arts en officier van gezondheid der le klasse alhier dr. L. van Italië hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Leiden; dr. U. G. Bijlsma pharmacoloog aan het Centraal Laborato rium voor de volksgezondheid te Utrecht; A, H. Schirm, directeur van de Gemeente- Apotheek te s Gravenhage en prof. dr. D. H. Wester, apotheker te den Haag, Voor het Kantongerecht te Deventer hebben 14 drogisten terechtgestaan, wegens het verkoopen van aspirine in kleinere hoeveelheden. Zij waren nl. bekeurd, omdat zij aspirine afgaven bij één buisje tegelijk, terwijl zij minstens drie van dergelijke buisjes mogen verkoopen. De eisch was 3 boete of 3 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde thans allen tot 2 boe e of 2 dagen hechtenis, wegens overtreding van de wet op de artsenbereidkunst. 2) Prance s Crossing ligt ongeveer vijf mijlen daa' beneden, zeide Barry, na deze korte pauze en hij wees met zijn hoofd naar de vallei, waar de rivier door stroomde. Ik ben blij, da' u hierheen gekomen zijt. Wilt u misschien iets gebruiken? Heel graag, zeide de vreemdeling, zet te zich naast het v"ur nefr en legde zijn buks en weitasch at. Ja,ik ben erg ver heugd, dat ik u ontmoet heb, want ik ben doodmoe. Vanmorgen ben ik op stap ge gaan om vogels te schieten en bemerkte pas toen het begon tc schemeren, dat ,k verdwaald was. Ik hoop, dat u succes gehad heeft, zeide Barry. XI. De man haaide de schouders op. Niet veel, zeide hij, een paar maar. Barry vrceg niet verder. De weilevend- beid eischt in deze streken, dat oen den vreemdeling gastvrij opneemt en zorgvul dig vermijdt zijn naam, nog minder naar zijn betrekking te vragen. Dave kookte nog een forel en de bezoeker at hem gretig op, maar toch met de zelfbeheersching die den wel opgevoeden man kenmerkt. Hij haalde een flesch whisky uit zijn zak en liet hem rendgaan. Toen Barry hem zijn katste pijp tabak aanbood, schudde hij glimlachend het hoofd en haalde een goed gevuld kistje sigaren te voorschijn Barry's oogen schitterden; sinds hij Piccadilly-Cir cus had verlaten, had hij geen sigaar ge rookt. Zij spraken over allerlei dingen maar vermeden het gesprek op hen zelf terug te brengen. Langzamerhand gingen de oogen van den vreemdeling dicht, hij deed nog een poging om wakker te blijven maar gaf het op en aeide met een verontschuldi gend glimlachje: Ik ben bang, dat ik niet verder zal kunnen gaan en hier zal moeten blijven. Ik ben meer vermoeid als ik dacht. Gij hebt gelijk, zeide Barry. Hier neem mijn deken neen, neen, weiger maar nietl Ik ga zien of ik een paar wilde een den kan schieten; om dezen tijd vliegen ze meestal hierover. Neg vóór hij was uitgesproken, viel zijn gast reeds in slaap Barry greep zijn geweer en ging zachtjes heen; Dave keek een oogenblik van den slapende!" man naar zijn meester dan stond hij op en volgde zwijgend Barry, die om zich heen zag en op hem wachtte. Wat is er Dave, vroeg'hij. Dave wees tnet zijn hoofd naar den sla- penden man. Hei is jammer, dat hij naar ons toe is gekomen sir, zeide hij met fluisterende stem, ofschoon er toch niemand was, die hen kon hooren. Ik vind Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde er iets uit, dat zacht glinsterde, en keek beteekenisvol naar Barry. O, dat ding, zeide Barry onverschil lig. Het hindert niets; er is heelemaal geen reden om bevreesd te zijn; tien tegen een, dat hij er niets van weet, en niet kan zeg gen, wat het verschil is tusschen goud en koper. Dave schudde twijfelachtig zijn hoofd. Ik zou niet graag gevaar loopen, zei hij, Hii moest 't eens weten, Nou! Maar wat kan je er aan doen? vroeg Barry lachend. Je kunt hem toch niet doodschieten - maar ik geloof, dat !e het wej zuil doen, indien je meent, dat het noodzakeliik is, hè Dave? Ik geloof werkelijk, dat je het doen zoudt. t Is goed hoor; maak je maar niet bezorgd, het is een nette heer werkelijk het is een gentleman. Ja ik denk het ook wel, sir» zeide Dave, eigenlijk maar half overtuigd. Of schoon er toch nog iets is in zijn gelaat Werkelijk, ik heb er niets van be merkt. Het is nogal een vroolijke snaak. We moeten het zoo gauw mogelijk registreeren, sir. U moet het beslist doen. Het is een ernstige zaak. Goed, Dave, zeid_e Barry geeuwend. Zoodra we in een plaats komen, waar een agent..,. Kijk! Daar heb je de vogels. Ga gauw om deze boschjes en drijf ze hierheen. Dave keek naar het Vuur en den slapen- den man, fronste zijn voorhoofd en scheen zeer ontevreden. Moet ik hem alleen laten, sir, mom pelde hij met tegenzin. Wel, wat denk je dan toch, dat hii kan doen onzen voorraad voedsel of de dekens stelen? Daar heb je ze; kijk goed uitl De trouwe kerel zuchtte, maar gehoor zaamde. De wilde eenden kwamen hier heen; *oerl Barry er rechts en links een neerschoot werd de man bij het vuur wakker. Hij é'a£ recht op zitten, wreef zijn oog^n uit. en p, z'°h weer gemakkelijk terug- vallem Flotseling viel zijn oog op iets, dat schitterde en dat vlak bij de plaats lag waar Dave bezig was geweest met koken. Hij kroop er naar toe, beurde het voorwerp op, ö'ng weer terug en bekeek het nauw keurig; ineens onderdrukte hij een schreeuw kneep zijn hand stevig dicht en zag angstig rond; als een dief kroop hij weer naar de plek toe en zocht naar meer zacht glan zende stukjes. Hij vond nog twee of drie kleine deeltjes, en fluisterde Goud! en liet Op Dinsdag 13 December a.s. zal door de Rechtbank te Roermond behandeld wor den de bekende zaak tegen G. M., die ver dacht wordt, te zijnen huize, in de Schoen makersstraat te Roermond, zijn vrouw te hebben gedood en daarna in de woning brand te hebben gesticht. Van de zijde der Justitie zijn 18 getuigen gedagvaard, w. o. twee deskundigen. Als verdediger van verdachte zal op treden mr. P. Tripels. Blijkens de dagvaardiging, wordt verdachte o. m. ten laste gelegd: Dat hij in den nacht van 29 op 30 Augus tus 1927 te Roermond, in zijn slaapverirek zijner woning, opzettelijk en met voorbe dachten rade, zijne echtegenoote van het leven heeft beroofd, door haar, na vooraf bet voornemen te hebben opgevat en het besluit daartoe te hebben genomen, opzet telijk, met het oogmerk haar te dooden, met groot geweld met zijn handen om, in en bij den hals en da keel te grijpen, ter hoogte van het strottenhoofd en daarop geruimen tijd, althans minstens 3 minuten, een intensief gewelddadigen druk uit te oefenen, zoodat verstikking is ingetreden, die den dood onmiddellijk, althans korl daarna, ten gevolge had. Subsidiair zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, terwijl bovendien nog is ten laste gelegd, dat hij ten tijde en ter plaatse als voormeld, na gemelde feiten, in zijn woning te hebben gepleegd, opzette lijk in die woning brand heeft gesticht, door opzettelijk beneden op de trap, die naar de bovenverdieping leidt, den looper en in de werkkamer, gelegen tusschen voorkamer en keuken, maast den damessalon, opzet'elijk een hoeveelheid haar en doozen, na die voorwerpen met spiritus, althans men ben zine, althans met een brandbare vloeistof te hebben overgoten, in brand te steken, zoo dat die looper, dat haar en die doozen in brand zijn geraakt en levensgevaar te duch ten was voor zich in die woning bevindend personeel, met name Maria Baeten, Jeanne Duquesnoy, Ch. Aengenent en J. van Soest, en' gemeen gevaar voor goederen, vooral voor de omliggende huizen is tei duchten geweest. Op het eerste misdrijf (moord) staat een maximum gevangenisstraf van levenslang, op brandstichting, waarbij gemeen gevaar voor personen is te duchten, 15 jaren. VRIJDAG 9 DECEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 13.35— 2.00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 5.307.15 Dinermuziek door het A.N.R.O.-orkest. 7.157.45 Landbouwhalfuurtje door het Kon. Ned. Landbouw- comité, door den heer O. Zwagerman De tegenwoordige richting onzer veefokkerij. 7.45 Politieber. 8.10 Schippersles door den heer T. P. Keyzer Volkeraken Krammeer van Dintelsas tot Steenbergsche vliet. 8.359.00 Mandolineconcerl. Kwintet uit de leden van het mandoline-orkest „II Mandolino". G. Noorda ie mandoline. M, de Haan 2e mandoline. C. v. Es guitaar. S. Kensen mandola. B. Pommerel rnandola- cello. 9.00 Lezing door P. H. Gallé, Dir. v. d. filiaal inrichting van het K.N.M.T. te A'dara Poolreizen. 10.00 Persber. Daarna wedei; mandoiineconcert. 10.30 12.00 N.O.V. Gramofoonmuziek. HUIZEN. 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 K.R.O. Concert door het Trio Winkels. P. Lustcnbou- wer piano. H. Schooll viool. O. Hendriks cello. 6.457.30 K.R.O. Scciclcgie, dcor Prof. J. D. J. Aen- gent uit Warmond. 7.30 V.P.R.O.-avond. Lezing door Prof. R. Casimir De perioden in het kinderleven. BAVENTRY idoo M. 11.20 H. M. Royal Air Force tand. 12.20 J. Rcstall viool. H. Bronkhurst piano. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Lezing. 4.10 H. Fairhcuse viool H. Isaacs piano. De Chelsea Singers. 5.05 Concert. 5.20 O. Lewis Across the Airs. 5.35 Kinderuurtje. C 20 )rkestconcert.6.50!* i;uws- ber. 70.5 Crkesfconccit. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Mendelssoh's pianomuziek. 7.45 Mr. Ervine The modern drama. 8.05 Delyse en Clark syncop. harmony. 8.20 Symphcnieconcert. Prokofieff piano. Symphonie-orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.35 B. Maine Next week's broadcast, music. 9.50 Nieuws ber. 9.5511.20 Symphonieconcert (vervolg). 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Literair en muzik. programma. 8.5011.20 Orkest- concert met medew. van solisten. LANGENBERG 469 M. 12.25*»5<> Orkestconcert 5.206.20 Orkestconcert. 7.209.20 Concert. A. Schoenmakerviool. H. Pfeiffer piano. Elberfelder kamerkoor. 9.20—9.50 Platduitsche humor door Otto Drechsler. 10.0511*20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 1.40—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Symphonic Concert. 9e Symphonie en Tedeum, Bruckner. 9.5011.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Orkestconcert 6.45 „Otto und Theophano", muz. v. Handel. Daarna muziek in café Walhof. 105011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.35 10.35 Orkestconcert. Hr. Dambois :cello. Met het oog op het belang, dat een ge makkelijke verplaatsing van arbeiders heeft ten aanzien van het verruimen van werk- eelgenheid, het snel kunnen benutten van die aangelegenheid door werkgevers en tenslotte ook van de bestrijding der werk loosheid, heeft op .erzoek van den minis ter van Arbeid, Hindel en Nijverheid de Centrale Commissie van Bijstand voo' de Arbeidsbemiddeling een sub-connmissie uit- genoodigd, te willen nagaan, welke omstan digheden de migratie der arbeiders binnen Nederland op ongewenschte wijze belem meren en op welke wijze eventueele be- 'emering zou kunnen worden verminderd. Deze sub-commissie bestaat uit den heer Anth. Folmer, directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, als voorzitter; en de heeren mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den, mr. F. J. M. A. H. Houben, J. F. H. Spier, vertegenwoordigende de werkgevers: F. van der Walle, A. C. de Bvyn en H. Amelinlf, vertegenwoordigende de arbei ders; H. de Bordes, burgemeester van Bus- sum en W. Drees, wethouder van 's-Gra venhage, vertegenwoordigende de gemeen ten; Job. Aarssen te Groningen; F. W. De- tiger te Amsterdam, A. J. A. C. van Delft te Tilburg, directeuren van Arbeidsbeur zen, met als secretaris de heer mr. A. Rueb, secretaris der Centrale Commisie van Bijstand. De commissie heeft haar eerste vergade ring reeds gehouden op Zaterdag 26 Nov. j.l. AMSTERDAM, 7 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.906.25, id. blauwen f 55.70, id. bravo's f 5.506, id. bi. eigenheimers f 4-5° 4.70, »d. industrie f 44.20 p. hl. id. juin f 4.755 rer 50 kg. id. eigenheimers f 35.25, id. eigenheimer poters f 4.25 4.40, id. blauwe poters f 3.103.25, id. bonte poters f 3.10 —3.25, id. bravo's poters f 44«25/ Vlaamsche eigenhei mers f 4.504.80, Drentsche eigenheimers f 44-75» Anna Paulowna zand- f 7—8.40, Killegommer zandaardappelen f _78.40, Flakkeesche eigenheimers f 5-25 5»3°# id. bl. eigenheimers f 4.704.90, id. bravo's f 5*75 6 P* hl. j id. juin f 4.755 p. 60 kg. id. drielingen f 4-25* 4«4<>> ^pui- sche eigenheimers f 5.2*55-50> *"d. bravo s f 5-75~-c, id. drielingen f 4.404.60, Friesche borgers f5 5.15 p. hl. AMSTERDAM, 7 Dec. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 185 vette kalveren, ie qual. 105 115 ct., ae qual. 90105 ct., 3e cual. 769° ct* Pcr ]evend ge wicht 55 nuchtere kalveren f 1420 5°° varkens. Hol- landsche Overz. en Geldcrsche ie qual. 72 73 ct. (afloop slecht), 2e qual. 7172 ct., i vette varkens 70 71 ct., per kg. slachtgewicht. Handel in vet vee en kalfvee stug, pnjsh. iong slachtvee met goeden handel handel in schapen en varkens, traag. MAASTRICHT, 7 Dec. Botermijn. Aanvoer 129.056 kg. Hoogste prijs 2.30, middenpnjs 2.24, laagste 2.15. AMSTERDAM, 7 Dec. Aangevoerd en afgeslagen aan de gemeente Vischhal, De Ruyterkade kl. schol f 9 per kist kabeljauw f 0.851 per stuk schelvisch f 0.802.10 per 5 stuks spieringf 0.120.25 per pond. uit de hand ver kocht op het terrein Eot f 0.4? °*45 per pond versche bokking f 1—2.75 harde idem f 2—3.50 per 100 garnalen f 3.504.50 p. mud. ENKHUIZEN, 6 Dec. Heden hebben 54 vaartuigen hier aangevoerd 20.000 reepharing, ?ooo kuühanng, 200 sleep- haring en 800 drielingen. De reepharing gold f43.70, de kuil haring f 3.80, de sleephanng t 3.70, de drielingen f 1.55, alles per tal (200 stuks). ENKHUIZEN, 6 Dcc. De totale hanngaanvoer van gis terenavond bedroeg hier 61.00 stuks reepharing. Laatste markt f 3.20 per tal (200 stuks). Hoekschar, 594 pond van 1 vaartuig, gold f 9 h f 9.80 per 50 kg. Heden kwamen hier de eerste vaartuigen binnen met gemiddeld 2000 stuks reep haring. Nog geen marktprijs. IJ MUIDEN, 6 Dec. De zeillogger IJM ïi (P. J. van Leeuwen) kwam heden van Lowestcff in de Visschershaven alhier aan met 468 vaten fgezouten haring, terwijl de IJM 314 (Dirk Job) van Great-Yarmcuth arriveerde met 768 vaten gezouten haring. Zooals we eenige weken geleden hebben gemeld kwam evenalsvorigejarenwederomeengrootaantalBritschestoom la- drifters (soms dertig vaartuigen op één dag) met hunne dingen versche haring alhier aan den afslag. Tengevolge van het vergevorderd seizoen is het aantal dezer vaartuigen, dat onze haven aanloopt in de laatste dagen belangrijk vermin derd, zoodat de aanveer van versche haring door deze sche pen voor dit seizoen zoo goed als beëindigd beschouwd kan worden. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stcomtreilers IJM 35 (Wilhelmina) met 2588 IJM 327 (Victoria) met 1970 IJM 501 (Flora) met 1334 IJM 2 (Christine) met 4366 IJM 34 (Anna) met f 2343 IJM 326 (Hibernia) met f 1931 IJM 44 (Plejaden) met f 2727 IJM 503 (Holland VII) met f 3006 IJM I (Swift) met f 2613 IJM 107 (Jeane) met f 2195 IJM 5 (Inie) met f 1846 IJM 232 (Westland) met f 1364 IJM 48 (Gezina) met f 2391 IJM 75 (Kennemerduin) met f 2583 IJM 155 (Avila) met f 1723 IJM 26 (Witte Zee) met f 202; IJM. 192 (Pelikaan) met f 3226 en de zeillogger KW 1Ó6 (Nederland III) met f 646 aan besomming. Heden werden alhier geveild de door de stoomdrifters IJ.H. 479 (Young Jchn) en L.T. 53 (Girl Katleen) aange voerde ladingen versche haring, met een opbrengst van resp. f 1995 en f 1386 en de ladingen pekelharing van de leggers KW 127 (Borneo) met f 5545 KW 62 (Voncordia Ccnstans) met f 2681 en KW 169 (Aleida) met f 990 aan opbrengst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDERAMIN 6/12 935 mijl van Rotterdamxo/ia cv. Quebec te Rott. verwacht. AM STEL 7/13 Holtenau gep. Kotka n. Rotterdam. ANTILOPE, ms., V esters, 3/12 v, Itzehce te Harburg. ARY SCHEFFER 5/12 v. Rott. te Havre. BAREN DRECHT 6/12 v. Alicante n. Algien. BATAVIER IV 7/12 v.m. 8 u. 15 v. Fott. te Gravesend. DE RUIJTER ms., 6/12 v. Terneuren n. Lenden. ENGELINA ms.. Schier, 3/12 v. Faiturg n. Veile» FIDACIA Brouwer, 3/12 v. Preslö te Hamburg. FLENSBURG 5/12 v. Kott. te St. John (N.B.) GRONINGEN, sleepb., 6/12 op 27 gr. 44' N.B. tn 14 gr. 50' W.L., Rott. n. Rio Grande met 3 onderlossers, alles wel. LEKHAVEN 5/12 v. Savannah te Bremen. MIJDRECHT 6/12 Constantinopel gep. Novorossisk n* Algiers. M IR ACH 7/12 v. Hamburg te Cardiff. NCORDSTER De Jcnge, 3/12 v. Elmshorn te Hamburg, OISE m.b., €/i2 v. Fctt. te Fcuaan. POELDIEP 4/12 v. Fott. te Kingslynri. SCHIE 5/12 v. Rett, te Valencia. SPESMEA Salomons 3/12 v. Hamburg n. Odense. VECHTSTE COM 5/12 v. Arnst. te Huil. VERTROUWEN ms., Karsies, 3/12 v. Ejerslcv te Harburg» VLAANDEREN sleepb., 6/12 v. Rotf. te Renfrew. WAAL 7/12 v. Hargshamn n. Rotterdam. WOENSDRECRT 6/12 390 mijl W. v. Scilly, Texas City m Rouaan. ZEELAND sleepb., 6/12 v. Hamburg n. Rott. met lichtgr „Frisia". STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MY. NEDERLAND. GROTIUS (uitr.) 7/12 v. Suez. KANGEAN (thuisr.) 7/12 v. Suez. KON, NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AJAX 6/12 v. Algiers n. Venetië. AMSTERDAM (uitr.) 2/12 te Guyaquil. ASTREA 6/12 v. W.-Indië te New York. AURORA 6/12 v. Venetië te Triëst. BREDA (uitr.) 4/12 v. Tocopilla. COMMEWIJNE (thuisr.) 6/12 te Havre. DIANA 6/x2 v. Valencia n. Rott. HEBE 6/12 v. Tarragona te Valencia. HERCULES 7/12 v. Bremen te Amsterdam. HERMES Algiers n. Amst. pass. 6/12 Gibraltar. IRENE 6/12 v. Alexandrië n. Piraeus. NERO 6/12 v. Kopenhagen n. Gothenburg. PERSEUS 6/12 v. Villa Garcia n. Oporto. POSEIDON 4/12 v. San Juan de Porto Rico n. Havre. PLUTO 5/12 v. Rott. te Barcelona. VENUS 7/12 v. Hamburg te Amst. VULCANIS 6/12 v. Palermo te Carstellon. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND 6/12 v. Hamburg n. Amst., 7/12 nam. 3 u« te IJmuiden verwacht. GELRIA (uitr.) 6/12 v. Santos. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, La Plata n. Amst., pass. 6/14 Finisterre. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA (thuisr.) 5./12 v. Portland (O.). RADNORSHIRE, Antwerpen n/d. Pacific kust, 5/13 T| San Francisco. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK (uirr.) pass. 6/12 Gibraltar. BILDERDIJK (thuisr.) 6/12 te Antwerpen. KIELDRECHT (uitr.) 7/12 te Madras. KOUDEKERKE (uitr.) 7/12 te Port Said, HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. EEMSTROOM 7/12 v. Amst. n. West-AÉrika. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) 7/12 nam. 2 u. te Southampton verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. SARPEDON, v. Japan n. Rotterd., 7/12 v. Singapore» ze in een binnenzak glijden. Toen ging hij weer liggen, trek de deken over zich heen en sloot de oogen. Maar hij was klaar wak ker en dacht na, heel diep. Plotseling klonk er een geweerschot, maar dezen keer was het verder weg, hij stond op en zccht rondom zich heÊn. Ja, zeide hij zachtjes bij zichzelf hier is het Toen Barry en Dave terugkeerden von den zij hun gast klaarblijkelijk in een die pen slaap; zoo stil mogelijk, om hem toch vooral niet wakker te maken, begon Dave het vroege ontbijt gereed te maken. Spoe dig was dit klaar en Barry raakte zachtjes den bezoeker aan. Deze opende de oogen geeuwde en keek met goed geveinsde verwarring om zich heen. O, ik herinner het me, zeide hiji dank baar. Ik heb heerlijk geslapen en gevoel me in 't geheel niet meer vermoeid. Har telijk dank, Prachtig, zeide Barry, En ik hoop, dat u een gceden eetlust hebt gekregen Dave hier, heeft een paar vogels gebra den en er is net nog genoeg brood om on zen honger te stillen. Ik maak misbruik van uwe gastvrij heid, zeide de gast. Mag ik den naam weten van dengene aan wicn ik zooveel verschul digd ben? Ik heet Stanley Carrasford. En ik heet Barry Wynton, zeide Barry: Ik ben blij kennis met u te maken. Hij stak zijn hand uit en Carrasford schudde haar krachtig. Ik geloof dat u ook op jacht bent? Ja, antwoordde Carrasford. Zoowel voor afwisseling als voor rust. Ik heb mij zelf overwerkt en irrm dokter zond mij hierheen. Het is hier een mcoie streek. Het voorschrift van den dokter heeft een zeer goede uitwerking op mij gehad, want ik ben weer geheel genezen. Is u ook hier heen ge komen, om zoo maar eens een reisje te maken. N°u, dat nu niet zoo zeer, antwoord de Barry. Alijr» schuldeischers inplaats van den dokter, dwongen mij hier heen te gaan. 'k moest Engeland verlaten, zooals zoovele anderen, die men ontmoet in Britsch Columbia. Ik hoop, dat u suces gehad hebt, zeide Carrasfcrd belangstellend. Barry haalde zijn schouders op. Indiër u bedoelt, dat ik hier mijn fortuin gemaakt heb, vergist u zich. Ik ben begonnen met op een boerderij te gaan werken zooals men over het algemeen doet'maar ik had er gauw genoeg van, dat cok nogal dikwijls voorkomt, en ging derhalve op stap. Het is een veel pleiziri- ger manier om aan den kost te komen. Dat is alles, wat ik op de boerderij verdiend heb Maar ik heb er geen spijt van. Ik heb volop gelegenheid gehad om te jagen en over het algemeen een goeden tijd meegemaakt. (Wordt vrvolgd.) j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6