Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. - STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De behandeling der Staats~ begrooting 1928. De weg RoosendaalBelgische grens. Wanneer Holland op z'n moo'st zal zijn. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De beschuldiging tegen de raadsleden Weiss en Solkesz te Amsterdam. Zwendel in erfpachtsgronden. De uitbesteding van een came. Verlaging van frankeerkosten voor drukwerk en in locaal verkeer. Een moedige redder beloond. Hotelhouder contra burgemeester. De losse precarious. KUNST EN KENNIS. De totale maansverduistering van hedenavond. Het is een buitengewoon langdurige eclips; de breedte van de s'agschaduw der aarde is bijna 1.4 maal de maandiame'er. Misdaad of sterfgeval. Misdrijf? Gerechtigheid. RADIO-NïfcUWS. Vier nieuwe omroepstations in Frankrijk. Was er te veel van het goede? Als de Volkenbondszender gereed is. Als een vuurzee. Een goede vangst. Een verdacht ziektegeval. Het zal je gebeuren. UIT ONZE OOST. Belangrijke mutaties. De behandeling der StaatsbegrooUng 1928. In de gisteren gehouden Vergadering der Tweede Kamer werd voortgegaan met de behandeling van de begrooting der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. De heer KRIJGER (C. H.) verzoekt den Minister voort te gaan met de verlaging der posttarieven, waardoor de omzet wordt ver groot. Ongetwijfeld lijdt et zakenleven on der den druk der beoge tarieven. Speciaal voor gedrukte stukken en couranten is de verlaging urgent. Vootts dient de minister verlaging "der telefoontarieven te overwe gen. Spr. dringt aan op bespoediging van de postbestellingen. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D. A. P.j vestigt de aandacht op de winsten, die de verschillende onderdeden van liet bedrijf, behalve de telegraaf, hebben afgeworpen. Hij acht de raming voor deze begrooting dan ook te ongunstig. Ook is gebleken, dat de mindere ontvangsten, die. ten gevolge van de jongste tariefverlaging werden verwacht, niet zoo hoog zijn geweest. Die mindere ontvangsten becijfert spr. voor 1928 op 23/2 millioen en in plaats van 4 millioen ver wacht hij een overschot van 7 millioen. Van het telefoonverkeer bedraagt de winst niet minder dan een vierde deel van de ont vangsten. Het wil spr, voorkomen, dat de minister dus zeker kan overgaan tot tarief verlaging voor de telefoon. Daartegenover levert de telegraaf zoodanig verlies op dat de minister met allen ernst dient te zoe ken naar een nieuwe taak voor de telegraaf en een nieuwe verhouding tot de telefoon. De heer OUD (V. D.) merkt op, dat boven de hoofden van verschillende bedrijfsgroe pen, het rapport-Nolting blijft hangen, als het zwaard van Damocles. De heer L. DE VISSER (C. P.) stelt een motie voor, om te komen tot onverkorte invoering van de regeling, vervat in het K. B. van Dec. 1919, voor de ambtenaren van het P. T. T.-bedrijf en invoering van den achturendag voor bestellers, kantoor knechts, zaalwachters, portiers en het technisch personeel. De heef B1EREMA (V. B.) dringt aan op verdere verlaging der posttarieven. De heer ZIJLSTRA (A. R.) vraagt ver betering voor het personeel op het platte land. De heer EBELS (JV.D.) vraajgt uitbrei ding der telefoon-aanisuitingen op het plat teland. De heer BAKKER (C-H.) sluit zich aan bij den heer Ebels. Tariefsverlaging voor den telefoondienst lijkt hem zeer goed mo gelijk. Ook de functionncering van den post dienst ten plaltelande kan ook verbeterd worden. De heer v. d. WAERDEN (S.D.A.P.) be toogt, dat de proef in Groningen dreigt te worden uitgebreid lot de andere groote ste den. Het bezwaar is nu, dat de motie zich alleen uitspreekt ten aanzien van Gronin gen. Spr. geeft mevr. BakkerNort in over weging haar motie een algemeene strek king ie geven. Anders zal spreker een dusdanige motie voorsteilen, waarin ook zal worden gevraagd den Postraad te hoo- ren. In zijn antwoord zegt de MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer v. d. VEGTE, dat er van achterstelling van het platteland met betrekking tot den telefoondienst, geen sprake is. Het betaalt evenveel voor zijn in ercommunaie gesprekken. Van deze moet het platteland het juist hebben. De druk werktarieven zullen in de verlaging voor- gaan. Het grootste gedeelte der reorganisatie der P. T. T.-dienst zal nog moeten ge schieden. De voorbereiding is ongeveer ge reed. De dienst is met haar voorstellen ge reed. De m nister zal deze voorstellen aan den Postraad om advies zenden. Natuurlijk zullen deze voorstellen openbaar gemaakt worden, zocdat het personeel in de ver schillende commissies zijn wenschen ken baar kan maken. Spr. kan de motie-De Visser niet aan vaarden. Zonder den boel in de war te stu ren, kan spr. voor het postpersoneel alléén niets doen Deze zaak bctrelt de positie van het gebecle rijkspersoneel. Spr, cnlken dat hij een te somberen kijk op het bedrijf gehad heeft. Er wordt geen enkele verlaging aangebracht zonder gefundeerde gegevens. We hebben nog geen enkele maal berouw gehad van een verlaging. Op dien voorzichtigen weg wenscht spr. voort te gaan. Echter hoop. 6pr. nog in 1928 een verlaging der tele foontarieven te verkrijgen. De denkbeelden van den heer Van Braambeek omtrent re organisa ie der telegraaf, acht de minister niet uitvoerbaar. De Zondagsdienst op het platteland wordt reeds tot het uiterste beperkt. De postzegelverkoop heeft alleen daar plaats, wair toch een ambtenaar aanwezig moet zijn Betreffende de bes'ellingen me kt de mi nister op, dat de drie groote steden, bene vens Utrecht ea Groningen vier bestellin gen hadden. Alle andere plaa'sen hadden er maar drie. In verband daarmede wijst spr. op groote buitenlandsche plaatsen, a's Hamburg, Keulen, Bremen, Rome enz., die alle maar 3 bestellingen hebben. Nu is de derde bestelling in Groningen zóó genomen, dat ongeveer 80 pCt. van wat in G"oningen kwam, er nu ook komt op denzelfden dag. Overigens is het verkeer met Groningen niet zoo intensief. Een goede arbeidsrege ling voor het bes'el'end personeel was feitelijk met vier bestel ingen niet te be reiken. Spr. wil deze zaak ook nog wel in den postraad doen behandelen. Het geldt hier bovendien slech's een proef. Spr. is van meening, dat het resultaat moet worden af gewacht. Hij zal nauwkeurig nagaan, of de vierde bestelling in Groningen moet wor den hersteld. Een motie heeft dé minister niet noodig. Bij de rep'ieken trekt mevr. Bakkr-Nort haar mo ie in. De motie-L. de Visser wordt met 43 te gen 14 stemmen verwo-pen. (Vóór stemden. L. de Visse-, Arts en de soc.-dem.] Vervol gens werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dan was aan de orde dc begrooting van Waterstaat. c De heer WEITKAMP (C. H.) bep'eit be spoediging van den aanleg van het Twente- RDekheerLLEENSTRA (A. R-) dringt aan op voortvarendheid met het inpo eren er W Dedeh«r v. d. HEUVEL (A. R-l dringt er bij den Minister op aan, bi) onder bem werken, het besef bh te bren gen van het belang van den Waterstaats diens', ook voor den 'a"c'bouw. De heer vs cL SLUIS (S.DA.P.) bespreekt den waterstaatkundigen toestand van Over- ijssel.Er is geen provincie, waar men meer last van het wa'er heeft dan in Overijsel. De heer EBELS (V D.) vestigt de aan dacht op het verbod van verblindende ver lichting binnen de kom eener gemeente. De gemeen'en zijn vaak zoo slecht verlicht, dat een motorrijwiel een behoorlijke ver lichting noodig heeft. Kan, zoolang dit vraagstuk nog in onderzoek is, art. 19 van het mo or- en rijwielreglement niet buiten werking worden gesteld? De MINISTER: Dat gebeurt reeds. Vervolgens wordt de vergadering tot he denmiddag 1 uür verdaagd. Een verwaarloosde verbinding. Het „P. C. W." schrijft ons: Voor het verkeer tusschen België en het Westelijk deel van Nederland is, behalve de verbinding AntwerpenZundertBreda en die over Putte—Bergen op Zoom, even eens van groot belang de verbinding via EsschenRoosendaal, die de kortste ver binding vormt tusschen Rotterdam en Ant werpen. Het is niet zoo'n route als die over Zundert, maar tqch een belangrijke toegangs weg naar Nederland. Terecht wordt sinds lang door alle be langhebbenden geklaagd over den toestand waarin het weggedeelte tusschen Roosen daal en de Belgische grens verkeert. Zooals doe totaal verwaarloosde keiweg er thans bij ligt, schrikt hij de weggebrui kers af, die zich liever een omweg getroos ten, dan zich op dit erbarmelijk traject te wagen. Zoo ellendig is de toestand, dat de kan tonrechter van Bergen op Zoom de be stuurders van motorrijtuigen, die geverbali seerd worden, wanneer zij, ten einde raad, de smalle, onberijdbare keiverharding ver laten en den berm van den weg gaan be rijden, telkens weer vrij spreekt, omdat de overtreding uit volstrekte noodzakelijkheid geschiedt. Toen eenigen tijd geleden we derom verscheidene chauffeur» voor het zelfde vergrijp op de rol van het Bergsche kantongerecht stonden en een hunner, een handelaar uit Roosendaal aanbood, de re keningen over te leggen van de reparatie kosten voor zijn wagens, achtten de kan tonrechter en de ambtenaar van het O. M. dat onnoodig, omdat zij op een autotocht dien de ambtenaar als een „danspartij van Roosendaal naar Esschen" betitelde, de on berijdbaarheid van den weg aan den lijve ondervonden. De overtreders kregen geen straf, alleen werd hun verzocht de veilig heid van het publiek zooveel mogelijk in acht te nemen. Van oudsher heeft in Noordbrabants wel varenden westhoek, die ook verscheidene goede wegen kent, dit armoedige stuk tus schen Roosendaal en de grens een slechte reputatie gehad. Van verschillende zijden is met aandrang en klem van redenen de verbetering be pleit van het stukje weg, dat bestemd is thans reeds en in de toekomst stellig nog meer, een belangrijke rol te vervullen in het internationale verkeer tusschen Neder land en België. Moge het spoedig helpen/ met de verbe tering vanhet traject RoosendaalBelgi sche grens zal werkelijk een landsbelang worden gediend, Hoe eerder het gebeurt hoe beter. Het toenemend verkeer schreeuwt erom! I De waarde van het afvalwater der steden. De domeinsopzichter A. Kreuz te Diilmen in Westfalen vertelt het volgende over een autotocht door Holland. De bekoorlijke omgeving van Arnhem met haar voorbeeldige voorstad-ontw kke- ling, de eindelooze villa-straat in de richting Utrecht en de heerlijke tuinstad Hilversum bieden eenzelfden overvloed van verrassin gen. De stedebouwkundige problemen zijn h er zoo bevredigend opgelost, dat men d:n scheppenden architect bewonderen moet. Ook verder over Amsterdam naar Haarlem en de kleine Noordzee-badplaals Noordwijk, dezelfde vriendelijke aanblik. Mijn belangstelling, welke voornamelijk het Hollandsche polderland gold, werd gaan de gemaakt toen eerst enkele en vervol gens steeds meer polders opdoken. Mees terlijk heeft de Hollander de kunst ver staan, het water te gebruiken en zijn scha deliiken invloed te weren. De uitgestrekte landerijen duizenden H.A. groot moe ten kunstmatig ontwaterd worden Het wei- debedrüf en de veeteelt zijn daardoor tot een ontwikkel'ng gekomen, waaraan het land in de eerste plaats zijn welvaart te darken heeft. De tuinbouw verkreeg we reldbekendheid. Landbouw en polderbedriif zouden mlus- schen nog grooter ontwikkeling kunnen verkrijgen, als het waardevolle afvalwater der steden werd gebru'kt. De in Duitsch- land bekende speuk: De Duitschers ver warmen den hemel en bemesten de zee gaat nog meer op voor Holland. Het atval- wa'er der in de nabijhe'd der zee Eggende steden, dat door kanalen derwaar. s gaat heeft een jaarlüksche mest waard© vnni tot 6 millioen gulden. Op z'n minst 20.000 H.A. bouwland, vooral tuirbouwland, zou daarmee voldoende bemest kunnen worden en door middel van besproeiing en be vloeiing tot den hoogsten graad van vrucht baarheid opgevoerd kunnen worden. Thans moet de tuinder met moe'te zich van mest voorzien en werkeloos toekijken, hoe het afvalwater der steden onverbruikt naar de Noordzee stroomt. Het nieuwe land, uit de Zuiderzee te winnen, zou tot een nooit gedachte ont wikkeling kotnen, wanneer dadeliik de voor ziening met het afva'water van Amsterdam en andere aangrenzende steden in het oog wordt gevat. De benutting van stedelök afvalwater heeft wel in alle landen tot dusver weinig voldaan, omdat de steden zelf met deze taak werden belast Feitelijk is dat ook de taak voor de s'ad zelf. In Duitsch'and wint daaom dan ook den laatsfen tiid meer en meer het denkbeeld veld. dat de grondbe zitters z'ch moeten verenigen tot het af nemen van vuil. Waar dit gebAirde, bleef in D'iitscMand het succes niet uit Tn Holland ts het net zoo met deze kwes tie gesteld. Wanneer maar eerst de waarde van bet stede'ijk afvalwater algemene be kendheid beeft gekregen, zal spoedig het oogenblik komen waarop :edere tuinder aan een afvalwaterleiding is aangesloten, welke TP wa*er mest en welvaart brengt. Ik kan het mij niet voorstellen, dat een nijver, welvarend Holland, dat wat woning bouw, verkeersl'chamen en landbouw be ret een leidende plaats beeft, voor d»ze economisch zoo buitengewoon belangrijke taak zou terugschrikken. De najaarszitting. Gisteren vergaderden de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland in najaarszitting. Bij de behandeling der subsidie-aanvrage voor centralisatie van het dialecten-onder zoek. diende de heer .Werker V.D. mede namens eenige andere leden een voorstel in om de dialecten-commissie der Kon, Academie van Wetenschappen 109 subsi die te verleenen, mits ook het Rijk een subsidie aan deze commissie toekent. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten be reid zijn, het voorstel—Werker over te nemen. Aldus werd besloten. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen eenige voorstellen inzake krank zinnigenverpleging, beoogende de beschik baarstell'ng van 100 plaatsen in een bij Alk maar te bouwen R.K krankzinnigengesticht, ter ontlasting van Oud-Rosenburg, Aangenomen wejrd een voorstel betref fende bet tarief van het veerrecht Schoon- hoven-Gelkenes Na uitvoerige bespreking werd verder Na uitvoerige bespreking werd verder zonder hoofdelijke stemming aangenomen de voorgestelde wijziging van het reglement voor de scheepvaart door de brug over de oude Maas. Hierna werd de zitting geschorst, In de voortgezette vergadering was aan de orde de missive betreffende heff'ng van rechten vcoi den overtocht van de brug over de Oude Maas te Barendrecht. Na bespeking werd een voorstel-Vlie- lander om de rechten met 1 Januari af te schaffen, verworpen met 30 tegen 29 stem- men. Vorvolgens was aan de orde het afwijzend advies op het verzoek van de gemeente Schiedam cm subsidie voor vernieuwing van dc Kocm&rktbnijJ te Schiedam, ook voor zooveel de daftrmede beoogde verbe tering voor het landverkeer betreft. Bij de besprekingen diende de heer de Bruin (S.D.A.P.) een motie in luidende: Dc Staten van oordeel dat 't een provin ciaal belang is, dat de verbindingswegen door de bebouwde kommen der gemeente in voldoenden staat worden gebracht, be sluiten, dat voor invoering van belangrijke kunstwerken in deze verbindingswegen steun uit de provinciale kas kan worden verleend. Deze motie werd met 46 tegen 19 stem men verworpen, waarna het afwijzend prae- advies werd aangenomen. Hierna werd de zitting gesloten. 'Instelling van een raadscommissie van onderzoek? Gistermiddag is onder leiding van bur gemeester de Vlugt een vergadering van het senioren-convent uit den Amsterdamschen raad gehouden naar aanleiding van de on langs door den raad aangenomen motie- Boekman, om een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen tegen de candida- ten van den middenstand in verband met gewraakte voorvallen bij hun verkiezings actie. Naar wij vernemen zal als uitvloeisel van de in deze vergadering gehouden bespre kingen een voordracht bij den raad worden ingediend, om een comissie van vijf raads leden te benoemen, die het onderzoek naar de vermelde beschuldigingen zal hebben in te stellen De vijf raadsleden zullen verte genwoordigers zijn van do vijf grootste groepen uit den Raad, met name de S D.A.P., dc Roomsch-Katholieken, de Protest. Christelijken, de Vrijheidsbonders en de communisten. B. en W. van Amsterdam hebben, naar het „Hbld." meldt in onderzoek een geval van handel in erfpachtsgronden betreffen de terreinen in het oostelijk deel der hoo'd- stad. Het is een van de weinige gevallen die konden worden achterhaald. Tegen de combinatie die den grond, cp een voorloo- pig erfpachtcontract verkoc.it, zijn maatre gelen in overweging. Een schijven van minister Kan aan Ged. Staten der Provincies. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Gedeputeerde Staten der onderscheiden provincies het volgende schrijven verzenden: „Bij schrijven van 29 December j.l. werd uw. college verzocht te bevorderen, dat in de reglementen der burgerlijke en gemeng de instellingen van weldadigheid in uw pro vincie, voor zoover die reglementen zulks nog niet inhouden, worde bepaald, dat tot uitbesteding van een arme niet wordt over gegaan, alvorens door een geneeskundige schriftelijk is verklaard dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld geneeskundig onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de besteding zal worden toever trouwd, is gebleken, dat de gezondheids toestand van geen hunner een gevaar op levert vcor hun huisgenooten. In zal gaarne zien, dat in bovengenoemd schrijven voor 't woord „gezondheidstoe stand" worde gelezen „gezondheidstoe stand zoowel in lichamelijk als in gees telijk opzicht." In verbr.nd met bij mij ingekomen vragen merk ik verder op, dat het mij wenschelijk geachte geneeskundig onderzoek uiteraard eveneens zal moeten gelden den bestede ling zelf en dat het resultaat ook daarvan uit een geneeskundige verklaring dient te blijken. Ik moge uw college uitnoodigen, het voorgaande alsnog ter kennis van de ge meentebesturen te brengen, opdat een en ander in de regiementen tot uitdrukking kome." In de vergadering van de Tweede Ka mer deelde g steren de minister van Water staat mede, dat met ingang van 1 Februari a.s. de ver'aging der drukwerktarieven zal kunnen ingaan, evenals die voor het lokaal verkeer. Die verlaging zal ongeveer neerkomen op 25 pCt. Daarna komen de telefoontarieven aan de beurt. De minister hoopt, dat zulks het volgend jaar zal kunnen geschieden. Naar aanleiding van de verleening bij Kon. besluit van den zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon aan mr. J. van Wa'ré de Bordes, lid van het secre tariaat van den Volkenbond te Genève, moge herinnerd worden aan het leit, dat het deze heer was, die eenigen tijd geleden, toen hij met een gids in Zwitseriand een bergtocht ondernam en daarbij den Pierre Cobotzberg beklom, het leven heeft gered van den gids, die van den rotswand gestort was. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Bee'aerts van Blokland, van zijn aanwezig heid op dat oogenblik te Genève gebruik gemaakt, om den heer van Wa'.ré dc Bordes persoonlijk den penning te overhandigen. Eenigen tijd geleden werd 'n hotelhouder te Eindhoven door den burgemeester me' strafmaatregelen bedreigt, wann w hij ee_n modeshow van een Amsterdamscha firma >n zijn inrichting zou laten daargaan. In ver band daarmede had het hoofdbestuur van „Horeca!" zich gewend tot den minister van Arbeid, H. en N ten einde een princi- pieele uitspraak te verkrijgen over de recht matigheid der handelingen van dc plaatse lijke overheid te Eindhoven, Hoofdbestuur heeft thans, naar het ,.l;bld. verneemt van den minister een schrijven ontvangen, waarin hij mededeelt het standpunt van zijn voorganger te dee- i bekend gemaakt is bij een vori„ geval, dat zich (in lT>23) te Coevorden heeft voorgedaan. De Drankwet verbiedt in het algemeen vergunning in lokalen, waar een met zoovele woorden omschreven „wmkel- n?"nê ot „een andere winkelnering wordt uitgeoefend. Minister Aalberse nu had in het Loevordensche geval uitgemaakt, dat winkelnering een reeks van daden van koophandel veronderstelt, die een bedrijfs- karakler dragen en dus een zekere continu ïteit vertoonen, ook al sluit dit niet uit, dat nermg een tijdelijk karakter kan dragen." Voorts heeft's minister voorganger bij die gelegenheid uitgemaakt dat verkoopdagen zooals toen door den burgemeester bedoeld, inderdaad dit bedrijfskarakter vertoonen, daar op deze dagen niet op zichzelf staande daden van koophandel worden uitgeoefend, maar inderdaad een continue reeks van zulke handelingen aanwezig is." Bij het begrip „verkoopdagen" Was gedacht aan j vliegende winkels, verkoopen van ongere gelde goederen in ieder gavai aan een ver- koop vantijdehjken aard, maar met een con tinue reeks van daen van koophandel als basis Ook volgens minister Slotemaker zijn „vliegende winkels dus „een andere win kelnering" bedoeld in art. 8, le lidf punt 15 der Drankwet en leveren derhalve grond op voor intrekking der vergunning- Modeshows, ge/ijk de Emdhovensche hotel houder van plan was te houden, vallen echter niet onder „een andere winkel nering", omdat zij slechts exposities van mode-artikelen zijn. Verkoop is bij 2oo'n ge legenheid mogelijk, maar geen doel, doch bijzaak Een continue reeks van daden van koophandel wordt niet verricht. Uit dit scrijven blijkt dus dat de Eind- hovensche hotelhouder principieel in het gelijk is gesteld. In antwoord op de vragen van het Ka merlid den heer Van den Bergh, om een aanvulling van de Gemeentewet, teneinde het mogelijk te maken, dat de gemeenten weder een retributie heffen voor de z g. „losse precario's", heefi minister Kan ge antwoord, dat het hem bekend is, dat de Hooge Raad bij arrest van 2 November 1927 heeft beslist, dat het besluit van den raad der gemeente Leiden van 8 Augus us 1921, regelende de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebru k van openbare gemeentewerken en ^bezittingen en voor ctiensten, door de gemeenten bewezen, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 2 November 1921 no. 42, verbindende kracht mis!, voor zoover het zonder meer belast baar stelt het hebben boven gemeentegrond of -water, van balkon, uitsteekijzer, uit hangbord. Het is den minister niet bekend, in welke ma'e de gemeenten, die retributiën van dezen aard in hun belastingregeling heb ben opgenomen, door de leer van dit ar rest geldelijk worden getroffen. Hij stelt daarnaar een onderzoek in. Na het verkrijgen van de noodige gege vens, welke bedoeld onderzoek zal ver schaffen, zal de minister kunnen beoordee- len, of aanvulling van de Gemeentewet op dit punt noodzakelijk of wenschelijk is. Het is wellicht dienstig voor onze lezers, die er belang in stellen, er nog even aan te herinneren dat hedenavond de totale n,aansverduis'ering plaats heeft. waarvan het verloop als volgt is: Wanneer de maan omstreeks vier uur in den middag boven den horizon komt, is zi, reeds geheel in de halfschaduw der'aarde. Dan treedt zij kort na de opkomst in de slagschaduw en zal te ongeveer kwart ovei vijf geheel verduisterd zijn; dit duurt lot ruim half zeven, 1 e ruim half acht is zij weder geheel uit de slagschaduw, om te ruim half negen ook de bijschaduw te verlaten. Nadere bijzonderheden omtrent de griezelige vondst in de Waalhaven te Rotterdam. Op verzoek van de Rotterdamscbe politie worden nog de volgende bijzonderheden gemeld over het vinden van het vrouwen- hik in een kist in de Waalhaven te Rotter dam: De kist, welke door een schipper in de Waalhaven, bij het terrein van v. Walsuir. werd opgemerkt, dreef met den bovenkant gelijk met het wateroppervlak. De schipper dacht het ding nog wel te kunnen gebruiken en haalde het met een haak naar zich toe. Toen hij bemerkte, dat het een duivenhok was, zag hij spoedig, ooor een der uitvlieg- gaten, dat er een licaaam in lag. De man heeft de vondst toen getransporteerd naar het bureau van de rivierpolitie, waar het hok werd opengebreken. Dit hek is 154 c.M, breed en terwijl het een schuin dak heeft, aan een zijde 44Vi c.M. hoog. De voorkant, waarin zich drie vlieggaten be vinden, is loodgrijsblauw geverfd, vermoe delijk pas kort geleden. De twee schotten, die erin moeten hebben gezeten, waren verwijderd om voor het lichaam van de vrouw voldoende plaats te maken. Het lichaam moet niet zonder moeite in het hok gestopt zijn, immers de vrouw is 1.70 M. lang, de kist slechts 1.54 M. {Het hoofd is daarom op zij geduwd, de armen werden op geforceerde wijze omhoog gebracht. Men heeft de schoenen der vrouw, daar deze hooge hakken hebben, uitgetrokken cn naast het lichaam gelegd, dit was noodig, daar het lick anders te klein zou geweest zijn. Het hok is oud en behalve aan den voorkant, die geverfd is, met asphaltpapier betimmerd. Om het hok was een touw ge bonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat men de kist aan dit touw in het water heeft laten zakken. De voorkant van het hok heeft als deksel dienst gedaan, dit deksel was dichtgespijkerd met eenige nieuwe spijkers. Bij het lijk zijn nog een wollen en een molton deken gevonden, de vrouw was, hoewel netjes, toch vrij goedkoop gekleed. Op het lijk konden nergens sporen van ge weld worden geconstateerd. Hoogstwaarschijnlijk is het hok met in houd pas zeer kort geleden in het water geworpen, het lijk toont geen sporen van ontbinding. Het is trouwens ook moeilijk aan te nemen, dat dit hok langen tijd in de drukke Waalhaven onopgemerkt zou gebleven zijn. Zij of hij, die het lichaam in het hok heb ben (heeft) geaaan, moet vrij kalm en zeker te werk zijn gegaan. Dat de vrouw haar volledige kleeding aan had en bovendien de dekens zouden erop kunnen wijzen, dat men zich met haar ook van haar eigendom men heeft willen ontdoen. Gisterochtend is op het lijk, dat inmiddels naar het zieken huis was overgebracht, sectie verricht. Deze sectie, die door den directeur van ,den geneeskundigen Dienst en dokter E. C. v. Rijssel, professor van het ziekenhuis, is geschied, heeft bepaalde resultaten op geleverd, welke noa niet konden worden bekend gemaakt. De indentiteit van het lijk is nog niet kunnen worden vastgesteld. Nader wordt gemeld, dat gisteravond in het politioneel onderzoek een wending is gekomen, welke het sterke vermoeden heeft doen ontstaan, dat hier spt'ake zou zijn van een ernstig misdrijf. Uit den samenhang der feiten is vergif tiging als het incest voor de hand liggend aan te nemen, terwijl voorts uit het feit, dat de vrouw pas zeer kort geleden moet zijn overleden, het vermoeden billijk mag worden geacht, dat de eventueele dader(s) zich in Rotterdam bevond(en). Het justitieel onderzoek wordt met kracht voortgezet. In 1928 zullen in Frankrijk n'euwe om- -oepstalions opgericht worden le Vichi-les- Bains, La Bourboule, Chateau-Thierry en Nizza. Ook zal in 1928 de energie van het sta tion op den Eiffeltoren tot 50 kw. verhoogd worden. Van de vier omroepsta'ions in Madrid zijn er thans twee opgeheven. Er wordt nu uitgezonden op 375 en 400 M. De Volkenbondszender, waarvan sprake is, zal zeer waarschijnlijk met een energie van 50 kw. werken en een draagwijdte be zitten van-meer dan 3000 K.M. Een ware geschiedenis. Het geviel in een stad, aldus vertelt het „D. v. Ndat pen inboorling in een auto door de politie werd gearresteerd en voor den kadi gesleept. „Waarvan beschuldigt gij dezen man?" „Edelachtbare kadi deze man in een auto gezeten geeft geluiden van .zich, die volgens de wet van ons land niet geoor loofd zijn Op den openbaren weg, binnen de kom van onze groote kraal, heeft hij geluiden, gefokt uit een z.g. „bcschhoorn „Ja, maar vond de gearresteerde, ik zit in een auto en omdat ik daarin zit ben ik verplicht, zooveel mogelijk waarschuwende geluiden vo)rt te brengen, vooral op hoe ken en als wandelaars mij precies voor de wielen passeeren. Dat doet mijn hoorn vol doende," „Zwijg", zeide de kadi, en zijn bril ovor den neus schuivend, sloeg hij de groote boeken op. waarin geleerde menschen de talen, die wij spreken, bij stukjes en moot jes hebben vastgelegd. En dan zeide hij: „Het gaat niet om den locienden orkaan van geluid, dien gij hebt teweeg gebracht, het gaat om de wijze, waarop dat is gebeurd. Uw geluidsinstru ment is een z.g. electrische hoorn, waarin het geluid wordt voortgebracht door het langs electrischen weg in trilling brengen van een membraan. En ik lees in van Dale s woordenbeek der Nederlandsche taal, dat een hoorn in gewone beteekenis niets anders is dan een blaas-instrument, waarbij dus 't geluid wordt voortgebracht door het inblazen van lucht en het dientengevolge in trilling brengen van een tong of een ko- lomlucht (d.l laatste o zendaar, kunt gij lezen in Brackau's Konversationslexior, terwijl de klare zienswijze van Van Dale wordt bevestigd door het Koenen-Endepols, verklarend Handwoordenboek der Nederl laai). Iiet door u gebruikte instrument, al heet het ook hoorn, is naar algemeen spraakge bruik geen hoorn, dus ook niet in den zin der wet, en, meneer, al had uw hoorn, die geen hoorn is, een geluid afgegeven als de klaroenen van Jericho of als een misthoorn ,wier geluiden intusschen ook worden voortgebracht door trillende lucht), u is strafbaar voor de wet, omdat u niet heeft geblazen maar ,electrisch getrild en diens volgens veroordeel ik u tot 50 cent boete." Aan de wet en de Nederlrndsche gerech tigheid is voldaan. Hoe men met primitieve middelen een felle brand tot drie perceelen moest beperken. Reeds meldden wii, da.t een felle brard te Heeze (N.-Br.) drie boerderijen in den asch legde. Het was voor dit plaatsje, ge- Z. O. Noord-Brabant een allesbehalve prettige Sinterklaas surprise. Op een goed half uur gaans van het station woedde n.m. ecn felle brand, die twee welvarende land bouwbedrijven alsmede een klein boerde rijtje, annex woonhuis, in asch legde. Het gehucht „De Rul", waar het vuur woedde, bestaat uit eenige oude boerderijen, die nagenoeg zender uitzondering met stroo gedekt zijn, wat bij een eenigszins ongun stige windrichting in geval van brand ramp zalige gevolgen kon hebben! Gelukkig was het bijna bladstil, anders zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Maar toch is het nog onbegrijpelijk, hoe men met de pri mitieve en eenvoudige middelen het vuur heeft weten te beperken tot de drie per ceelen. Het zal tegen half zes geweest zijn, al dus verhaal! de „Tel.", toen vrouw Van Winkel eenige bonzen hoorde op de deur van haar buurvrouw, de weduwe Von der Hurk. In de meening met Sinterklaas te doen te hebben, sloeg zij hier verder geen acht op, doch even later bleek dat brand was uitgebroken. Een rondreizend koop man had de vlammen uit het dak van de woning vo-n de weduwe v, d. Hurk zien opstijgen en op de deur gebonsd. Ook het andere huis, waar men juist aan het avondeten zat, werd toen dadelijk gewaar schuwd. Verschrikt stoven de bewoners Je huizen uit. Zoodra een der boerenzoons een deur opende, sloegen hem de vlammen in het gezicht en direct daarop vertoonde zich een groote vuurkolom boven het huis. Stom van schrik holden de bewoners naar buiten. Allereerst ijlde men naar de stallen om het vee naar buiten te drijven. Naar alle kanten liepen paarden, koeien, varkens en allerlei ander vee. Een vetgemest varken bleek door het vuur omsingeld te zijn. zoodat het arme beest niet meer gered Icon worden. Zes koeien en een paard konden evenwel bevrijd worden. Inmiddels was de brand ook overgesla gen naar de aangrenzende woning van den heer E. van Winkel. De vrouw, die hier alleen thuis was, bleek radeloos. Geluk kig, dat zij nog de tegenwoordigheid van geest bezat, haar zieken zoon, die te bed lag, in allerijl in veiligheid te doen bren gen. Van den inboedel bleek hier niets te redden. De brand richtte in de stallen, zoo wel als in de varkens- en kippenhokken, een ware slachting aan. Een 20-tal kip pen werd hier een prooi der vlammen, terwijl vier geiten niet op tijd kondon worden losgesneden en een tweetal var kens het leven lieten. Intusschen hadden zich de vonken mee gedeeld aan het stroodak van de groote boerenhofstede van den heer J. Heesak kers, welke aan de overzijde van den landweg staat. Voordat de onthutste be woners gelegenheid hadden hun kleeren in veiligheid te brengen, schoof bet brandende dak reeds gedeeltelijk naar beneden om de boerderij met een kring van vuur te omringen. Gelukkig waren op dat moment de zeven koeien en het paard naar buiten gedreven, doch ook hier meest een varken, dat in zrn hok zat opgesloten, het met den dood bekoopen. Zoo werden binnen een uur drie boerderijen in asch gelegd. Het blusschingswerk was bij gebrek aan water ui'erst moeilijk. Toch heelt de vrijwillige brandweer, die met een groot aantal man nen uit den omtrek was oogekomen zeer fraai werk verricht. Onverschrokken klauterden de boeren op de stroodaken van waar zij emmers putwater in de vuurzee stortten. Ook deden hierbij natte zakken goede diensten. De opstijgende vlammen, die lot ver in den omtrek zichtbaoir waren, deden vele nieuwsgierigen naar de plaats des onbeils stroomen. De oorzaak van den brand is een slecht onderhouden schoorsteen ia de woning van de weduwe v. d. Hurk. Door de Amsterdamsche politie werd gezocht naar de daders van een inbraak op de Achterburgwal. Zij bad het vermoeden, dat deze verdachten zich zouden ophou den in een café in de Molensteeg. Toen zij daar een inval deed, vond ze daar een gezelschap bijeen van een 30- tal personen. Dit geheele gezelschap wordt overgebracht naar het bureau War moesstraat. Onder deze 30 personen bevonden zich de twee gezochten, maar bovendien waren er ook nog een paar bij, die een vonnis te goed hadden. Deze werden in arrest gehouden. Dc overigen werden weer op vrije voeten ge steld. Bij een gezin aan den Noordelijken Pa rallelweg te Arnhem d'°et zich vermoedelijk een geval van pokken voor. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst deelt daaromtrent aan bet „Hbld." mede, dat tot nu niets is gebleken, dat het wer kelijk pokken zijn en dat het ingestelde bacteriologisch onderzoek meer in negatie ven zin wijst. In overleg met den inspec teur van de Volksgezondheid kon worden volstaan met het gezin in de woning zelf te isoleeren. Dezer dagen, zoo vertelt de „Msb.", wa ren nabij een boerderij in den Bovenker kerpolder een tweetal Amsterdamsche ge- legenheidsvisschers in een der slooten al daar aan het „snoeken". De buit was reus achtig. Een 6-t?l van deze roofdieren was via de hengels den dood ingegaan. De bees ten waren in een z.g. gonjezak op een var kenshok gedeponeerd. Toen de gelukkige hengelaars bun buit na eenigen tijd nog eens wilden bewonderen, bleek zoowel zak als visch verdwenen te zijn. Bij onder zoek kwam echter aan het licht dat bier van geen menschelirken opzet sprake was. doch dat een geweldige zeug haar vetheid had verrijkt, door alle snoeken op te peu zelen en in de spoutaniëteit, waarmede deze handeling werd verricht, ook nog een gedeelte der gonjezak naar binnen had ge werkt. Aneta seint uit Batavia: De directeur van Justitie, mr. dr. D- gers, heeft het voornemen, om in October 1928 af te treden. Als zijn opvolger wo- genoemd mr. A. G. Vreede. hoofd van ne kantoor van Arbeid. In verband met de mogelijkheid, a mr. H. G. P. Duyfjes, procureur-generaal zal worden benoemd tot «d van dén Raad van Ned.-Indië, wordt de advocaat-generaal mr. J. K. Onnen als diens opvolger genoemd, aangezien de advocaat-generaal mr. dr. S. Nauta, zich om gezondheidsredenea niet beschikbaar kon stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7