ONZE VROUWENRUBRIEK EB FieGeme \<md RÉ verbanddoos BOVRIL ziekenverpleging in huis. Opgewarmde Schotels S3 ADVENT. BEWAREN. SCHORTJE VOOR MEISJES VAN 3 JAAR. PEIGNOIRS. NOG EENS: DE PORIEN-MISERE. BLOEMENPRAATJES. RECEPTEN. VOOR ONZE HUISKAMER. AAN ïieN IHIVaNO/G u/nvEND/a PATRONEN NAAR MAAT No. 2. 0.90. No. 3, 0.9a HET BRADEN VAN GROOT VLEESCH mam® Overname (rit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. ALS DE CHRISTUS KOMT! Adventsklokken luiden over de wereld! Ze luiaen 't komende Kerstfeest in! Ze meloen de komst van bet Christus-kind! Ze roepen ons toe van de hooge kerk torens: bereidt u waardig voor op de komst van het groote Koningskind, dat om ons uit den hemel wilde dalen naar deze koude, donkeie aarde! En gelijk vrome moeders bij 't naderend KersUeest haar kinderen ver.ellen van 't schoone kerstkind, dat werd geboren in de donkere koude velden van Bethle hem, zóó wijst de Roomsche kerk, die bezorgüe moeder der volkeren, ons, haar kinderen naar 't oosten, vanwaar de Christus komen gaat Op een boogen slanken toren van een kerk in Alaska staat een groot kruis, dat 's nachts electrisch wordt verlicht en 20 mijlen in den omtrek zichtbaar is Dat licht daar hoog op den toren van Alas ka's kerk heeft al mengien verdwaalden zwerver, die dolend rond zwierf langs de kusten van den Stillen Oceaan het leven gered. De Eskimo's noemen dat licht kruis „de witte Ster", die verdwaalden dolers de haven wijst. De adventshiokken luiden over de wereld! Straks zal boven Betlehem „de witte ster" opgaan, die verdwaalden do lers de haven wijst, de eeuwige haven daarboven, a*n de verre stranden der eeuwigheid! Noemde dat kind van Bethlehem zich niet eens het „Lux mundi", ,,'t Groote Licht der wereld" en heeft het niet voor speld dat allen, die dat Licht vólgen, niet in duisternis zullen verdwalen? De adventskokken luiden over de we reld. Ze luiden 't komend kerstfeest in! Ze melden de komst van het Christus kind. Als Hij komt in de wereld zal d e wereld Hem dan erkennnen, de wereld, die Hem zoo bitter noodig heeft, die zonder Hem al dieper zal wegzinken in de zwarte kolken der zonden? He laas, wat Sint Jan, de groote ziener van Patmos, schreef voor 2000 jaar, geldt nog voor Hem: „Hij kwam in de wereld en de wereld heeft Hem niet erkend!" Wat geeft de wereld van thans om 't arme Christus-kind in naakten stal; de verfijn de, grofstoffclijke wereld, die met de oude heidenen slechts de ééne leuze kent brood en spelen: Schenkt wijn, vlecht rozen en viert feest, want morgen kun nen we sterven; de wufte lichtzinnige wereld van thans, die van 't leven maakt 'n rumoeriger kermisdag, een rijk voor ziene feesttaiel of n bonteh, vroolijken speeltuin, waarin men van den morgen tot den avond en diep in den nacht, drinkt en klinkt, zingt en springt, tiert en pleziert, leest en danst, spot en ont- eert, alsof er geen God en geen eeuwig heid bestaat Hoe zal die wereld 't Chris tus-kind ontvangen? Is niet al te waar wat de ongeloovige Hélène Swarth eens schreef: „De dag is zoo druk en zoo nuchter, „Zoo vol van 't stoffelijke alleen. „De menschen verloochenen hun ziel n, „En of God leeft vraagt geen!" Daarom zal ook deze advent voor de wereld weer 'n mislukking zijn! En wij? Als 't CHris'us-kind komt in Zijn eigendom, zal Z'n eigendom Hem aannemen? Als Hij komt onder Zijnen, zullen de Zijnen Hem tenminste ontvan gen? Zullen wij Hem ontvangen als Martha, toen Hij kwam in haar huis te Be'.haniëj alleen denkend aan 't hui selijk feest aan feestdisch en feestge schenk, en met allerlei zorgen voor al lerlei dingen den tijd van onze bezoe king verpillen? O, die drukdoende Martha's, die aan alles denken, behalve aan dat ééne. wat de Mees.er van haar vraagt; die opper vlakkige Marthazielen, die voor alles zorgen beha,ve voor dat ééne noodza kelijke! Ja, dit is wel de hopelooze kwaal en bittere tragedie van onzen oppervlakki- gen, onrustigen tijd: het verspillen van zooveel kracht en tijd aan allerlei onbe nulligheden, die evengoed of misschien beter niet gedaan kunnen worden; die onbeduidende dingen, die toch zoo wei- nig gewicht leggen in de weegschaal dei eeuwigheid! Wie heeft er tegenwoordig in de wilde woeling van het drukke moderne leven nog tijd om 'n oogenblik rustig aan 's mees'ers voeten te zitten? Onder de concerten, dansen en rede voeringen, die over heel de wijde wereld vlakte door 't radio-apparaat over ons henen stormen, hooren wij nauwe'üks meer de stille stem van Gods genade, die ons toefluistert, dat God eeuwig is en onsterfelijk onze ziel! De adventskokken luiden over de we reld! Als straks de Christus komt, laten wij Hem dan ontvangen, niet als de be zorgde, drukdoende Martha maar als de rustige stille Maria, ons niet uitout- tend met duizend zorgen voor allerlei uiterlijkheden of met de bange vraag, wat zullen wij eten dien dag en waarmee zul len wij ons kleeden! Dat doet ook de heiden en ongeloovige, lichtzinnige we- reldling! Laten wij liever rustig knielen voor de harde naakte kribbe van dat sublieme koningskind en stil aanbidden "t groot ste liefde-mysterie, dat hemel en aarde ooit voltrekken zag! Laten wij Hem ont vangen, niet in 't luidruchtig gedruisch of rumoer van den drukken dag maar in vreedzame stilte en bezonnenheid en serene rusE De stilte in de natuur heerscht het meest in de hooglanden der eeuwige sneeuw, waar ieder gerucht uit de dalen wegsterft de stilte, waarin wij opgaan in God, heerscht alleen in de ziel, waar in 't gerucht van den drukken, rumoe riger! dag is verstomd! Daarom is ook dat koningskind van Betlehem een minnaar van de stilte en rust! Werd Hij niet geboren in de nach telijke stil'e van de verlaten velden van Betlehem? Leeft Hij met 30 jaar lang in de verborgen eenzaamheid van Jozefs rustige timmerschuur? Vastte Hij geen 40 dagen in de majes tueuze verlatenheid van de woestün van Hauran en stierf Hij niet in de bange stilte op de verlaten kruin van Golgotha als allen zijn heengegaan, behalve Zijn Moeder en de trouwe Sint Jan? Daarom is Hij 'n minnaar van stille, vreedzame Maria-zielen. Wil deze ad vent voor ons geen mislukking zijn, dan moe'en wij 't Christus-kind ontvangen in heilige stilte en vreedzame rust! C. VIS, pr. In dezen tijd wordt er een onnoemelijk aantal kousen versleten, maar slechts ten deele. Van de moderne fijne kousen in lichte tinten zijn nu eenmaal de voeten tiee! gauw in een eenigszins hopeloos stadium, wat stoppen of mazen betreft. En dan gaat 't ons toch aan het hart om die eigenlijk nog heel goede beenen mee weg te gooien, we leggen de kousen op de verstelplank tot we eens tijd hebben; maar de tijd voor dat ophoudende werkje vinden we eigenlijk nooit en zoo wordt er een aardig bergje van allerlei zachte tinten gevormd, dat ons telkens een on aangenaam moment bezorgt, als we die kast weer open doen. En als t ons op een dag te kras wordt, nemen we den heelen bundel en doen ze in den lompenzak of..,, gooien ze weg. Maar, dat is jammer, die beenen moe ten we bewaren. Want er kan nog heel wat aardigs uit gewrocht worden. Laten we maar met het eenvoudigste beginnen; we nemen het bovenstuk met den flinken breeden zoom om er een gezellige muts van te maken. Om ladderen te voo-ko- men, nemen we óf de steken op, óf balen eep rijgdraad eenige malen met kleine steekjes langs den afgeknipten kant. We moeten een sterken draad nemen, omdat we de muts er aan de punt mee dicht halen. Hebben we dat gedaan, dan maken we een gezellige pluim er aan en de muts is klaar. Van flinke lange en wijde kousenbee- nen kunnen we ook een aardig kinder truitje maken door een rug, twee voor- pandjes en twee mouwtjes te knippen, de deelen fijn om te rijgen en daarna met een aardig kleurtje om te haken. Is ieder strikje op die wijze afgewerkt, dan wordt 't heele gevalletje aan elkaar gehaakt met dezelfde kleur of een sterk afste kenden draad. Bovenaan laten we een splitje open bij de voorpandjes en slui ten dat met een koordje, van losse ste ken gehaakt. Een aardig taschje kunnen we maken door onze muts te voorzien van ringetjes M een koordje erdoor te halen of door strikkeh van gelijken vorm uit het been te knippen en weer om te haken als bij het truitje. En wie nu maar een beetje fantasie heeft en sma,ak voor goede kleurcombi naties, zal zien, dat er heel wat meer aa'dige bruikbare dingetjes uit te maken zijn! J. F. JACOBS—ARRIËNS. Benoodigd: IK el stof van 70 c.M. breed 1 strengetje gekleurd DMC no. 8. Dit aardige schortje kunt ge maken van ve lerlei stof, zooals fijne katoen, reform- stof, zephir, Brabantsch bant, enz. Als moeder het patroontje even knipt, kan verder het geheele schortje door haar handig 10 of 12-jarig dochtertje in de Kerstvacantie gemaakt worden. Of 't ook gemakkelijk is. Is het patroontje ge maakt, dan legt ge het op de stof, voor- en achterkant boven elkaar, de schou dertjes, zakjes en zijstuk ies kunnen er naast gelegd worden, terwijl men alles met één c. M. naad ui'knipt. Nu wordt langs den geheelen buitenkant van het schortje een zoomp;e ingeregen van c.M. breedte, zoo ook aan den boven kant van de zakjes, aan de schoudertjes en de beide zijstukjes, welke 10 c.M. lang, en 6 c.M. breed geknipt zijn. Dan ■wordt dit, zcoals de teekening u laat zien, omgewerkt met een eenvoudig ge haakt puntje, nl. één vaste, 3 lossen, een steekje in de bovenlus van den vasten steek, één vaste, enz. Het spreekt van zelf, dat ge ook, inplaats van een ge haakt puntje, een eenvoudig kantje langs kunt stikken, hetgeen moeder, zoo ze het zelf wil maken, misschien verkieslijker vindt Onder aan de schoudertjes maakt ge een inslag naar den goeden kant, terwijl ze dan aan den goeden kant tegenge- zoomd, en aan den verkeerden kant op- gezoomd worden, en zóó worden opge zet, dat het halsje voor en achter 12 c.M. wordt. Evenzoo doet men de zijstukjes, zoo dat het schoitje over het hoofd wordt aangetrokken Langs de zakjes maakt ge een inslag, teiwijl men ze dan op de aan gegeven plaats opstikt. Voorzeker een aardig, en tevens een goedkoop schortje, dat een klein meisje wel pittig zal staan. DINY. iw, A-jJ Een heerlijk warme peignoir is een zeer practisch kleedingstuk.. Voor winter- peignoirs kiezen we stof (gebloemd of effen), gestreept, of effen gekleurd flanel, ratiné, of wollen crêpe. Voor twee van bovenstaande afbeel dingen koopen we breede stof, omdat de mouwen aangeknipt worden. No. 1 is gemaakt van gebloemde stof en heeft aangeknipte mouwen. De bies, langs hals en voorkant,wordt gewoon aangezet, een reep dus, niet omgeslagen en is van satijn, of bij een eenvoudige peignoir, van effen wollen stof of sati net, in een afs'ekende tint. Verder heeft de peignoir heele wijde manchetten, eveneens van satijn of satinet en is schuin in de zijde gesloten met een strik. Heeft men liever ingezette mouwen, dan moet dit bij het bestellen van het patroon vermeld worden. No. 2. Peignoir van effen wollen ratiné, met lang ingezette mouwen. Shawlkraag en manchetten van geruite stof. De peignoir is schuin op zij met één knoop en lus gesloten. Aan de punt van den kraag maken we een kwast van gekleur de wol of zijde. No. 3 Peignoir van gewerkte of ge bloemde wollen crêpe. Het model heeft aangeknipte mouwen, kraagje, manchetjes en bies van den zak in een afstekende kleur. ANEMONE. Hier volgen eenige mengsels, die samentrekkend werken op egn grove huid en open poriën. Ten eerste., doodgewoon zout water! Gemakkelijker kan het toch al niet! Ten tweede, aluin-water, een goed, eenvoudig, beproefd middel. Voorts: benzoë-iinctuur, bij den dro gist te verkrijgen. Dit wordt gebruikt in het koude waschwater. U hebt maar enkele druppels noodig. Tenslo'fe een lotion van ingewikkelder sajnenstelling, die u in een groote flesch kunt mengen en voor gere geld gebruik op uw waschtafel zetten. Eén deel zoogenaamde „neerslag van zwavel", waaraan de drogist u eveneens kan helpen, één deel kamfer-tinctuur, één deel glycerine en acht deelen rozen water. Dit kan met goed gevolg meer malen per dag gebruikt worden, daar de glycerine en 't rozenwater een te s'raffe inwerking voorkomen. Ook tegen de vetwormpjes is deze vloeistof een uit stekend middel. Er is ook, van verschillende betrouw bare merken, een speciale poriën-crème in den handel, die tggelijk reinigt en samentrekt. Deze kan dan inplaats van cold-cream gebruikt worden, om het ge zicht schoon te maken, telkens als het aan stof en vuil is blootgesteld geweest. Menschen met vergroote poriën moeten nog veel meer haast maken met de ver wijdering van stof en vuil dan anderen! Vergeet nooit deze algemeene, nuch tere waarheden: dat warmte (heet water, stoom) de poriën nog wijder dan anders opent, dat kou (ijs!) ze doet ineen krimpen, dat ze zich met kunnen sluiten over een mengsel van poeder en huidvet, en dat ze zich er aan gewennen, zich te rekken en uit te zetten, wanneer u er almaar dikke, taaie massa's inperst. Bij menschen, die zich nooit met schoon heidsmiddelen ophouden, doet het onvol doend verwilderd vuil, wat bij anderen achtergebleven crème of poudre-de-riz doet. Een fijne, gladde huid beteekent 0p de eerste plaats een altijd-schoone huid! EVA- EEN PRAATJE OVER MEDICIJNEN. In ieder huisgezin komen af en toe eens zieken voor en 't verdient hier aan beveling, een speciaal medicijnkastje te hebben dat op slot kan en dat aan den muur op de ziekenkamer bevestigd kan worden, 't liefst naast de waschtafel en zóó hoog, dat er geen „kleine grijp- vingertjes" bij kunnen komen. Een kastje, dat goed op slot kan en waarvan 't sleuteltie aan een haakje er naast kan bevestigd worden. In dit kastje, dat 't liefst in drieën verdeeld moet zijn, door middel van plankjes, b.v. op de volgende wijze: kunnen we links de fleschjes zet ten voor: Inwendig gebruik, en rechts de fleschjes en potjes zalf voor: Uitwendig gebruik. 't Derde hokje zal u voldoende plaats laten voor Verbanddoos en diverse zwachtels. Dit hokje kan ook een laadje zijn. Ik zou u aanraden, om de diverse afdeelingen met wit zeildoek te beklee- den. om 't eens per week friscb uit te kunnen zeepen. Een paar stukjes dik, wit vloeinarier op den bodem gelegd on er de fleschjes, zullen vlekken op 't zeiltje en 't houtwerk voorkomen, jodium b.v. geeft afschuwelijke vlekken, vooral op marmer. Boven ieder vakje plakt ge een pa piertje metInwendig, Uitwendig, Ver band, goed duidelijk geschreven en 't woordje „uitwendig" 't liefst met roode inkt. Dan is bij 't ingeven vergissen onmogelük. Aan den binnenkant van 't deurtje be vestigt ge een lijstje met een goed klop pende opgave van den inventaris van 't medicijnkastje en controleert dit iedere maand en vult t ontbrekende aan. De verbanddoos moet bevatten: 2 Utermöhlen s snelverbandjes no, 1 1 pak verbandwatten 3 gazen zwachtels 5 M. lang en 4 tot 6 c.M. breed 1 doosje 16/16 steriele verbandjes 1 doosje kleefpleister 90 c.M. lang en 1 c.M. breed 1 doosje of kaartje roestvrije en met knipjes voorziene vcnigheidspelden 1 grooten driekanten doek (in papier verpakt) 1 pincet (splintertang) 1 verbandschaar, platgeknopt en 't liefst knievormig gebogen (zoonoodig kleerenschaar) 1 nagelborsteltje en zeep in doos 2 bismuth (brand) zwachtels. Verder verdient t aanbeveling, in 't vakje voor „uitwendig" gebruik", een doosje witte vaseline (of potje nog beter) bij de hand te hebben, benevens een klein potje perubalsem en een fleschje waterstofsuneroxyde 3 pet. oplossing en een spateltie voor de zalf. Met dit lijstje kunt u volstaan in een gewone huishouding. Den volgenden keer iets over t ingeven van de medicijnen. CORMA. V. 'T LAM-TEEPE. Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar- door men de juiste lengte van voor-, zij. en ruglengte af kan meten De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen-Kantoor" Post bus no t. Haarlem, onder bijvoeging van bet bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze daarbij naa' den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan tiaooo toezending van het patroon. L „Houdt ge van bloemen?" Vraag dit aan wien ge wilt, en het antwoord is te lezen, nog voor de mond gesproken heeft, in de verlevendiging der gelaats trekken, in den blijden oogslag van den toegesprokene. Ja, de liefde voor bloemen en planten is wél diep geworteld in de kinderen van Adam, den eersten tuinier ter we reld. Van den kleinen hummel af, die. ternauwernood kunnende loopen, toch reeds geen bloem kan zien s'aan, zonder die te willen plukken, tot het oude moe dertje toe, dat in haar vensterkozijn een paar „Graniums" of „Foksiaas" met lief devolle toewijding verzorgt, in iederen stand, op eiken leeftijd, zijn bloemen en planten een rijke bron van vreugde en genot. Welke huiskamer ziet er niet ge zelliger uit door eenige los in een vaas gestoken bloemen of zelfs een simpel varenplantje op tafel of schoorsteen mantel, welke zieke komt niet in blijder stemming, wanneer vriendelijke handen het vertrek, waarin hij zoo lange, dik wijls pijnlijke uren moet doormaken, heb ben opgefleurd door hier en daar een bosje bloemen te plaatsen, waarop hij het oog kan laten rusten? Is een feest denk baar zonder bloemen, en zijn bloemen niet altijd eene gelukkige oplossing van het dikwijls zoo moeilijke vraags'uk, wat men iemand op verjaardag of bij andere feestelijke gelegenheden zou kunnen geven? Verschaffen bloemen op zich zelf reeds veel genot, grooter, hooger wordt dit, wanneer men ze zelf gekweekt heeft. Let eens op, met welk een trots de liefheb ber-tuinier u zijn tuin, al is het maar een stadstuintje van 10 of 20 vierk. M. groot laat zien, zoodra gij er maar de minste belangs'elling voor toont, en hoe hij u als het ware wel bij iedere plant zou willen doen stilstaan, om z^ elk afzonderlijk te bewonderen Zie, hoe hij, vroeg in Januari reeds, den kalen grond in zijn tuin nauwlettend staat te bekijken, ongevoelig voor koude en wind. Wat is daar toch te zien, wat hem onwederstaanbaar naar buiten trekt, terwijl het binnen zooveel behaaglij ker is? Voor een ander niets, maar onze lief hebber weet precies, waar zijne sneeuw klokjes geplant zijn, en hij moet beslist het eerste puntje van het eers'e blaadje zien verschijnen. Niets ontgaat hem: eene kleine oneffenheid in den bodem toont hem, dat daaronder werking zit, enkele dagen daarna ziet hij dat de aarde begint te spliiten, en, ja hoor, eindelijk op een vroegen morgen wordt zijn ge duld en trouw wachthouden beloond: het puntje is er. Van nu af aan krügt hij het steeds drukker en brengt meerdere uren in zijn tuin door. Aan alle kanten toch begint het te leven, en overal moet hij opletten want hij zou het als een ver zuim van zijn kant beschouwen als een der huisgenooten hem zou komen vertel len dat de eerste Crocus begint te kleu ren en hij dit zelf niet reeds gezien had Vanwaar die buitengewone, men zou haast zeggen overdreven belangstelling? Hij heeft zelf zijn tuin beplant, iedere struik, ieder plantje en bolletje heeft hij met eigen handen m den grond gezet en zorgvuldig met aarde bedekt. Vanaf dat oogenblik zijn het zijne pleegkinderen geworden, hij voelt zorg, ja een soort verantwoordelijkheid voor wat hij geplant heeft, en eerst in het voorjaar, naarmate meerdere van zijne beschermelingen zicb beginnnen te ver- toonen, wijkt zijne bekommernis, en geeft hij zich rustiger over aan bet genot van het zien groeien. Iedere dag brengt iets nieuws om te zien, en steeds vindt hij kleine bezigheden te verrichten Nu eens moet een klimroos of wilde wingerd op gebonden worden, dan weer valt er iets te snoeien of moet de een of andere plant een steun hebben, om niet door regen of wind tegzn den grond geslagen te worden, onkruid moet uitgewied wor den, kortom, de tuinier heeft het meer dan volhandig. Geloof echter niet, dat al dit werk hem ooit verveelt of zwaar valt. De liefde, die hij voor zijne planten gevoel', maakt hem alles licht en aange naam, en met pleziei offert hij na vol brachte dagtaak zijne avonduren op, om zijn tuin te verzorgen Liefde voor bloemen en planten, zie daar de eerste en onmisbare vereisch'e om ze te kunnen kweeken; zonder liefde gedijen ze evenmin als kinderen. Maar daarnaast behoort toch ook een zekere hoeveelheid kennis van de behoeften en gewoonten van ieder gewas in het bij zonder. Daaraan nu ontbreekt het zoo menig liefhebber en daarom lijden zoo vele kamerplanten een kwijnend bestaan, en zien zoovele tuinen en tuintjes er ar moedig en verwaarloosd uit. Het doel van deze praatjes is: liefheb ber-tuiniers en hieronder worden zoo wel mannelijke als vrouwelijke verstaan het een en ander omtrent kweekwijze enz. van bloemen en planten te vertellen, en hun van voorlichting te dienen bij den aanleg en 't onderhoud van hunne tuinen of tuintjes. Ze zijn dus niet bestemd voor vaklui, ook niet voor die eigenaars van tuinen, die al het werk door een tuin man laten verrichten en er zelf niet naar omzien tenzij om er bloemen uit te snij den, maar uitsluitend voor de echte liefhebbers, die, meestal met beperkte middelen en onder niet al te gunstige omstandigheden wat liggipg, grondsoort enz. betreft, willen trachten hun stukje grond zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, of die, hetzij uil voorkeur, hetzij door omstandigheden gedwongen zich be palen tot hef kweeken van bloemen en planten binnenshuis. FLORA- zullen nooit sma keloos zijn als G(j er wat lïovril in doet. Bovril brengt den smaak weer teru~. Een lepel vol bjj Uw gestoofd ot ge hakt vleesch ot bjj pasteitjes geeft een groot J voordeel tegen 'y over de geringe jjY/i kosten. I n Is mèèr dan enkel Vieeschextract. Eenig Importeur: fr'V\R °3t«rman» Co's Handel Mij., Amsterdam. PRIJZEN DER PATRONEN: No. 1. 0.90, (op verzoek). Daar het verzoek tot mij gekomen is, om 't braden van groot vleesch te be spreken, wil ik eerst uitvoerig de alge meene regels vertellen, die op alle soor ten grootvleesch worden toegepast. Als voorbeeld laat ik daarna een re cept volgen. Neem op 1 K.G. vleesch ongeveer 10 gram zout voor rollades iets minder, omdat deze van binnen reeds gezouten zijn. Voor de hoeveelheid vet wordt opgegeven 1/10 van het gewicht van het vleesch, dus op 1 K.G. vleesch ongeveer 100 gram vet. Deze hoeveelheid is ech ter voor elk gezin weer verschillend, omdat in 't eene gezin meer jus ge bruikt wordt dan in 't andere en daar mede moet men dus rekening houden bij 't nemen van de hoeveelheid vet. Reken voor den braadtijd van rund- vleesch op 't gas of de kachel 25 minu ten per pond indien men van rood vleesch houdt, 15 20 minuten per pond; voor kalfsvleesch 35 minuten en voor varkensvleesch 40 minuten per pond. Kies als vetsoort, die bij het vleesch hoort. Voor al het vleesch kan men delf ia met boter samen gebruiken. Wasch het vleesch met lauw water af, wrijf het stevig in- met zout en laat het 1 i 2 uur staan. Laat het vet in de pan heet worden, zóó, dat er een blau we damo 0"str'i»t. Wentel het vleesch dan aan alle kan ten in het heete vet, zóó, dat het ge heel grijs geworden is. Dit fs het z.g. dichtschroeien van het vleesch. Laat het vleesch dan op één kant liggen en braad het vlugger of langzamer bruin, naarmate men het meer of minder gaar wenscht. Leg het vervolgens op een andere zij en ga zoo door, tot het vleesch aan alle zijden mooi bruin van kleur is geworden. Braad het vleesch in een gesloten pan. Gedurende het braden vormt zich op den bodem der pan een bruin bezink sel, dat laat men stil vormen, maar pas op, dat het niet brandt. Is men daar bang voor, dan voegt men wat water toe. Doet men dat te gauw, dan za) de jus te vet worden. Want dat aanzetsel lost op in water en dat vormt 't bruin van jus. Voegt men nu te gauw water joe, dan verknipt men weinig bruin van jus in verhouding tot 't vet. Is het vleesch aan alle zijden mooi bruin van kleur, dan neemt men 't uit de pan en giet over den schuin geplaatsten deksel bij kleine hoeveelheden tegelijk, zooveel water, tot het sissen ophoudt en al het aanzetsel is opgelost. Heeft het vleesch den vereischten braadtijd nog niet gehad, leg het dan weer in de jus en stoof het den verde ren tijd zachtjes. De jus is mooi, wanneer het voor 2/3 deel uit bruin van jus en 1/3 deel vet is. CATHARINA. Voor onze huiskamer zijn Oud-Holland- sche meubelen zeer geschikt. Een ameu blement, met bekleedsel heeit in een kamer, die den geheelen dag in gebruik is veel te lijden. Ik heb echter vele Oud-Hollandsche kamers gezien, die zeer ongezellig aan deden en dat behoeft toch volstrekt niet. Op de teekening zien we een gezel- worden de overgordijnen gemaakt. Landhuisstof is zeer sterk en men ka» ze tegenwoordig in mooie dessins ver» krijgen. De ondërgordijnen, met een ruimen strook er aan, worden gemaakt van witte batist. Bijzonder aardig staan de gordijntjes, schuin opgenomen lige met Oud-Hollandsche meubelen in gerichte kamer. Een flink buffet, stoelen met booge rugleuningen, waarvan eenige met arm leuningen, een groote uitschuiftafel en een theekast. Voor den vloer nemen we ee?j stevig karpet en over den tafel een aardig ta felkleed Voor de stoelzittingen maken we van landhuisstof, kussens. Voor de armstoe len tevens rugkussens. Van dezelfde stof Een paar roode geraniums in groene potten voor de ramen, zullen de kamer zeker een vroolijk aanzien geven. Op het buffet moeten niet te veel prulletjes pronken. Een tinnen of aarden kan, ge vuld met wa' bloemen en een fruitschaal van aardewerk, is reeds voldoende. Het buffet moet altijd ruim zijn, zoo dat men vlug wat uit de hand kaa zetten bij tafeldekken enz. - DINA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8