Stadsnieuws. GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. De nieuwe brug te Abbenes. De overeenkomst met Haarlem inzake den vleeschkeuringsdienst. Een misverstand. Geeft hulpsecretarie te Zwanenburg. Een groot rioieeringsplan. Nog geen beslissing in zake de gasvoorziening. Geen nieuwe subsidies. HEEMSTEDE. VIJFHUIZEN. HAARLEMMERLIEDE. NIEUW-VENNEP. VOGELENZANG. BENNEBROEK. BEVERWIJK. BLOEMEND AAL. IJMUIDEN. Stichting van een moderne vischmeelfabriek. VELSEN. Aanbesteding. Een procee inzake de overtreders van het Narcissen- snijbloemen-contract. De „Tosca" voor IJmuiden.' VAN ONZE RECHTBANK. De vechtlustigen van Beverwijk. Holland's Noorderkwartier. Het vergaan der „Prinses Mafalda". Haarlemsche Bachvereeniging. Torenuurwerk Kloppersingel. De Oudeweg. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den wethouder, heer Knaap. De raad was voltallig. De brug te Abbenes. De VOORZITTER deelt mede, dat de aannemingssom voor de nieuwe brug te Abbenes f 5980.bedraagt. Met leiding en grondwerk der landhoofden erbij gere kend, worden de kosten van deze brug f 6980zoodat B. en W. binnen de be grooting (welke f 7316.bedroeg) zijn ge bleven. Het werk is gegund aan den heer Serras, te Oude Wetering. Ingekomen stukken. Va'n B. en W. van Haarlem was een ver zoek ingekomen, om de overeenkomst be treffende den vleeschkeuringsdienst met deze gemeente, te doen gelden, van vijf jaar en ze in overeenstemming te doen zijn met de contracten, welke voor de andere gemeen ten gelden. De heer VAN WIJK betoogde, dat in de vorige vergadering medegedeeld is, dat de gemeente nog een contract had met Haarlem, tot 1930. De raad heeft toen niet over de tarieven gesproken, omdat er toch nog niets aan te veranderen was. Nu blijkt echter, dat de overeenkomst op 31 December a.s. eindigt, en dat het verzoek van Haarlem thans het nieuwe contract betreft, dat op 1 Januari a.s. ook met de andere gemeenten afgesloten zal worden. Spr. wenscht in dit geval dan toch eerst eens den inhoud van het contract onder de oogen te zien. Over deze kwestie ontstond een zeer lang durige discussie. Wethouder VAN SCHOOTEN zeide, dat in de vorige vergadering een misverstand heerschte. De overeenkomst met Haarlem eindigde op 31 December 1926 en is in het begin van dit jaar bij raadsbesluit, met één laar verlengd. Dit laatste raadsbesluit is over 't hoofd gezien en daarom verkeerde men in de meening dat men er nog 3 jaar aan vastzat. De heer OUWERKERK stelde voor, om de overeenkomst te laten afloopen op 31 December a.s. en dan eerst den inhoud van het nieuwe contract onder de oogen te zien. De heeren BOS en BUURMAN zeggen dat zij vóór 5 jaar zijn, wanneer Haarlem bereid is gelegenheid te laten om de tarieven nog eens na te zien. Wethouder KISTEMAKER vond het absurd, om, na eeh besluit in de vorige ver gadering, waarvan aan Haarlem mededee- ling is gedaan, thans weer te berichten dat er een ander besluit is genomen. Na een verwarde discussie zegt de VOOR ZITTER in stemming te zullen brengen de raag: 3 of 5 jaar. De heer GERRITSE zeide niet te weten waar hij nu over stemde. De heer VAN WIJK: dat weten we geen an allen l Zeventien raadsleden spreken zich tegen laar uit, waarna van dit punt wordt afge- apt. Geen hulp-secretarie te Zwanenburg. Van de bewoners van Zwanenburg was een ?rzoek ingekomen om daar een hulp- cretarie te stichten. B. en W adviseerden afwijzend te be- nikken, in verband met de financiën der emeente, welke een dergelijke uitgaaf niet elaten. Aldus wordt besloten. Het rioleeringsvraagstuk. Naar aanleiding van een verzoek om ïoleering in de Parklaan, stelden B. en W. voor een rioieeringsplan voor de dorpeni e ontwerpen, doch tevens een verordentnn op het heffen van rioleeringsgelden, omdat B. en W. meenen, dat hierin door belang hebbenden dient te worden bijgedrageg. De heer KONING kan Zich hiermede met vereenigen. Juist in de Parklaan is h%j het hoogst noodzakelijk dat er eindelijk eens een behoorlijke afwatering komt. Mede ter be strijding van de werkloosheid moet in den slechten toestand zoo spoedig mogelijk wor den voorzien. De heer SCHEFFER wijst er op, dat de gemeente reeds lang een goede bouwverorde- ring mist. Indertijd is door B. en W van het standpunt uitgegaan: bouw maar raak! De gevolgen moeten nu door de gemeenschap worden gedragen. Terwijl eenigen de lusten hebben genoten, moet thans de gemeenschap de lasten dragen. Spr vraagt om eerst een bouwverordering te maken. De heer BRAS meent, dat er eerst een rioieeringsplan moet worden ontworpen. De bouwverordening heeft hier niets mee te maken. Wethouder VAN SCHOOTEN deelt me de, dat reeds opdracht is gegeven tot hef in schets brengen van een rioieeringsplan. De VOORZITTER had liever niet zoo ver gegaan met zijn mededeelingen, als de wethouder, doch hij kan verzekeren, dat er rustig aan de verbetering gewerkt wordt. Spr. bepleit verder met warmte het maken van een algehee plan en haalt verschillende voorbeelden aan van partieele verbeteringen, die een mislukking werden. Dit groote plan moet door den raad worden vastgesteld, waarna op die plaats wordt begonnen, waar het 't eerst noodig is. De heer KONING vreest, dat de verbe tering van de Parklaan dan wel een geruimen tijd op zich zal laten wachten. Spr. dringt er op aan, dat de werkloozen, welke er mogelijk sullen komen, met de verbetering van den slechten toestand zullen worden belast. De VOORZITTER wil zijn medewerking toezeggen, doch verwacht er niet veel van. Besloten wordt adressanten te berichten sis boven is aangegeven. De gasvoorziening. Van ingezetenen uit Zwanenburg was een adres ontvangen, waarin verzocht wordt om spoedig een beslissing te nemen inzake de gasvoorziening. De VOORZITTER wees er op dat de voorloopige besprekingen vrijwel uitsluitend door den burgemeester zijn gevoerd, zoodat de raad geen beslissing kan nemen, voor en aleer de burgemeester weer terug is. Spr. heeft -egronde hoop, dat Mr. Slob binnen enkele dagen zijn ambtsbezigheden weer zal Wethouder KISTEMAKER wees er nog op, dat de raad inzake de gasvoorziening geen part eete beslissing kan nemen. Men moet in deze belangrijke aangelegenheid de ge meente als één geheel beschouwen. Besloten wordt dit aan adressanten te be richten. Van uit'Zv a tenburg was voorts nog een adres ontvangen, om verbetering van de lanen, van de noleering, van de verlichting en betreffende het gas. De VOORZITTER gaf een toelichting van de situatie te Zwanenburg, waarna besloten wordt aan adressanten te berichten in den zin, zooals door den raad is besproken. Stichting begraafplaats. Hierna kwam in behandeling een adres, waarin verzocht wordt om de stichting van een begraafplaats te Rijk. B. en W. hebben aan deze aangelegenheid reeds geruimen tijd hun aandacht geschon ken, doch, zoo deelde de VOORZITTER mede, het College vond geen vrijmoedigneid om onder de tegenwoordige financieele omstandigheden der gemeente, een zoo be langrijke uitgaaf te doen. De heer OUWERKERK betoogt, dat een begraafplaats in het Oostelijk deel der ge meente zonder groote kosten gesticht kan worden. Het verzoek van adressante is billijk, en hij is dan ook tegen het advies van B. en W. De heer VAN WIJK stelt voor, om deze zaak e behandelen na de begrooting. Dan staat de raad vrij om een oordeel te vellen. De VOORZITTER ts het h ermede eens. Spr. zal er altijd ernstig bezwaar tegen moe ten maken, dat deze begrooting, voor de sluiting waarvan B. en W. zoo geploeterd hebben, door een belangrijke uitgaaf om ver geworpen wordt. De heer KONING is niet voor aanhouding van dit adres. Spr. voelt voor het advies van B. en W., om het voor kennisgeving aan te nemen, in verband met den financieelen toe stand. Het advies van B. en W. wordt hierna ver worpen; waa na besloten wordt het adres na de begrooting te behandelen. Van het „Witte Kru s" was een verzoek ingekomen betreffende een bijdrage in de kosten van den ontsmettingsdienst. Besloten werd naar omstandigheden tot een maximum van f 200 bij te dragen. Op het verzoek om een bijdrage voor de Malariabestrijding in Noord-Holland, werd, Overleden: Alida Maria van der Aar, oud één jaar. Biljarten. Massakamp Groenendaal (Heemstede)D.O.K. (Haarlem). In café v. d. Heuvel werd bovengenoemde massakamp besloten met een wedstrijd tus- schen de le viertallen. D.O.K. wist ook nu een kleine overwinning te boeken, hoewel elk der clubs 2 partijen won. De uitslagen waren als volgt: D.O.K. 100, 84, 99, 100. Totaal 383 Groenendaal 75, 100, 100, 79. Totaal 354 De totaal uitslag over de 8 wedstrijden was: D.O.K. 3050, Groenendaal 2512, zoo dat D.O.K. met 538 caramboles beslag legt op den fraaien verg. zilveren lauwerkrans, terwijl van de serieprijzen er 2 gewonnen werden door D.O.K. en 2 door Groenen daal. Na afloop reikte de Voorz. van Groenen daal onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, waarmede dgze prettige wedstrijd weer tot het verleden behoorde. Tentoonstelling Pluimvee. Zater dag en Zondag houdt de Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging „de Eendracht" haar jaar- lijksche nationale tentoonstelling in de groo te zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw. Het groote aantal inzendingen, van de meest bekende inzenders, waarborgt we derom een groot succes. Er zijn bijna 600 nummers ingeschreven, zoodat zoowel de groote zaal als tooneel en kleedkamer weer in gebruik genomen moe ten worden en nog ieder hoekje productief zal worden gemaakt. Het bestuur heeft voor een goede collectie prijzen gezorgd, waaronder een 6-tal bekers, lauwertakken en kransen, vele medailles, geldprijzen en luxe voorwerpen, wat voor inzenders altijd een prikkel is, met iets moois te komen, wat weer het bezoek ten goede zal komt. En daar de tentoonstelling in Heemstede, vooral de laatste jaren, een goeden naam heeft verworven, zal ook thans de belangstelling wel weer zeer groot zijn. Hedenavond zal de tentoonstelling ge opend zijn voor de leden van de inzenders, terwijl zij Zaterdag en Zondag geopend is voor het publiek. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Bazar. Het comité van Herstellings- na eenige bespreking, afwijzend beschikt. r. en Vac. kolomen voor uitzending van zwakke Ook de vereemging voor ziekenhuisver- u 1 kinderen te Vijfhuizen brengt in herinnering r> if °r i 'C dat de bazar zal worden gehouden op 6, 7, om subsidie. De beslissing luidde eveneens g en 1Q Januari ifl de School Alhier. Een verloting is er aan verbonden, waar van al veel loten geplaatst zijn. Tevens be ginnen er al eenige goederen binnen te drup pelen. Het zou mooier zijn als dit een aan houdende regen werd, en eindigde met een zend te moeten beschikken omdat sooedi* wolkbreuk van pakjes en anderszins, want de zend te moeten beschikken, omdat spoedig commissieleden beschikken allen over groote vele andere aanvragen zullen volgen. De heer F. H. BOS betoogt, dat, wanneer er meerdere fröbelscholen worden opgericht, afwijzend. Het R.K. Kerkbestuur te Nieuw-Vennep had verzocht om een bijdrage voor zijn R.K. Fröbelschool. Hoewel B. en W. sympathiek tegenover dit onderwijs staan, meenden zij toch afwij- toch de tijd gekomen is om te overwegen, een bedrag voor dit onderwijs uit te trekken. Deze zaak is urgent. De heer KONING begrijpt dat het bijna tot de onmogelijkheden behoort om subsi dies re scheppen. Doch spr. hoopt, dat dit standpunt ook tegenover andere aangele genheden zal worden genomen. De heer SCHEFFER zegt dat de fröbel school in de stad op zijn plaats is, doch dat het op het platteland dit onderwijs zijn be- teekenis verliest. Het adres van B. en W. wordt hierna goed gekeurd. Een verzoek van de gymnastiekvereen- ging S.S.S. te Halfweg, om subsidie werd afgewezen. De Federatie van Middenstandsvereeni- gingen te Haarlemmermeer verzocht den raad een subsidie van f 200.voor elk der cursussen, welke zij voornemens is te geven te Hoofddorp, Nieuw-Vennep en waarschijn lijk ook te Zwanenburg. B. en W. meenden, dat, waar men voor elke vereeniging bezuinigt, men 'in geen geval kan uitbreiden. B. en W. adviseerden dan ook het verzoek af te wijzen. Dienover eenkomstig werd besloten. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmorgen 10 uur. Besmettelijke ziekte. In de afgeloo- pen week hebben zich alhier 4 roodvonk- gevallen voorgedaan. Burgerlijke Stand van 68 December 1927. Geboren Louwerens, z. v. N., Honcoop en P. Eveleens Maartje Jannetje d. v. W. de Vos en A. Middelkoop Jan, z. v. J. Prikkel en H. Magchielse Leendert Willem, z. v. G. W. van Driel en E. A. Blom Jan Melis, z. v. K. Oldenburg en K. Pater Gerardus Nicotaas, z. v. H. J. de Ree en A. van der Veek Grietje, d. v. G. Koop- jans en C. Balk Pieter Bernard, z. v. R. Hoff en H. Velzel Pieter Christiaan, z. v. C. Wilderom en T. Bonkerk. Ondertrouwd Adrianus van Rooijen, 23 j, en Veronica Gerritsen, 20 j. Cornelis van der Hengst, 27 i. en Pieternella Corne lia Jacoba de Jong, 22 j. Getrouwd Jan Kulk, 23 j. en Catharina Elisabeth van Rijswijk, 19 j. Antonius Koridon, 31 j. en Daatje van Prooijen, (wed.) 44 j, Overleden Neeltje Kunis, 67 j., wed. v. A. C. van Es. St. Nicolaasfeest. Deze week hebben de kinderen in de R.K. Parochiale school te Haarlemmerliede een buitengewoon aardig St. Nicolaasfeest gehad. Niet alleen, dat zij een zeer genoegelijken dag op de school hebben gehad, maar bo vendien kregen zij nog verschillende snoe perijtjes en speelgoederen mede naar huis Hartelijk dank aan de Eerw. Zusters en aan al diegenen, die tot het welslagen van dit leest hebben medegewerkt. Boerenleenbank. Gisteren, 8 December, vierde de Boerenleenbank alhier haar 25- jarig bestaan. Met dit jubileum viel tegelijk samen, dat ook de tegenwoordige voorzitter de heer H. J. Koning zijn 25-jarig jubileum vierde. Dezen dag mocht dan ook zonder meer, niet onopgemerkt voorbijgaan. 'sMorgens werd :en H. Mis gelezen uit dankbaarheid en verder vierde men de zen dag in hef R.K, Vereen gingsgebouw aldaar en hij had dan ook een echt fees telijk karakter. Besmettelijke ziekte. Alhier is in de afgeloopen week 1 gevaI van buiktyphus voorgevallen. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van WempeVan den Raadt. Getrouwd: K Mostert en H. van der Woude; C. G. W. de Groot en T. Bouda. bergplaatsen. Alles wordt gaarne in ontvangst genomen aan de volgende adressen: A. Gehrels, v. d. Welle, IJweg, C. Schoo-Knop- pers, IJweg, C. v. d. Graaf, Spieringweg, Iepenhoef, L. Hendriks, Kruisweg en aan het Wijkgebouw te Vijfhuizen. St. Nicolaas. Donderdag hebben de kinderen van de R. K. School te Vijfhuizen, het St. Nicolaasfeest gevierd. Van St. Nico laas was bericht gekomen, dat hij verhinderd was; doch zijn afwezigheid heeft de feest stemming niet bedorven, want prof. Antoniai heeft de kinderen op aangename wijze bezig weten te houden. Verder werden de kinderen goed getracteerd. Zeker mag gezegd wor den dat het voor de jeugd een genotvolle middag is geweest. Ook de ouderen zullen zich niet verveeld hebben. Kippen- en Konijnendieisiallen. In ver band met een bericht in onze courant van Woensdagavond deelen wij nog mede, dat H. J, Liefhebber, koopman, IJweg, niets met deze diefstal te maken heeft. St. JozeSjezellen vereeniging. Gister avond hadden de leden van de St. Jozef- gezellenvereeniging een St. Nicolaasavond. Om half acht opende de praesus den feest avond, waarna direct de muziek werd in gezet. Er werden verschillende vermake lijke spelletjes gedaan. De leden werden nog getracteerd op chocolademelk, zoodat deze avond een echte, gezellige avond geweest is. Aanbesteding. B. en W. der gemeente Bennebroek maken bekend, dat on Woens dag 21 December 1927 des middags om 12 uur ten raadhuize de aanbesteding zal worden gehouden voor het ophalen van haardasch en vuilnis in het jaar 1928. De voorwaarden zijn kosteloos ter ge meente-secretarie verkrijgbaar. Inschrijvingsbil etten op zegel van 0.50 moeten voor 21 December a.s. des mid dags 12 uur worden ingediend. Het buitengewoon lager onderwijs. B. en W. stellen voor aan de school voor uitengewoon lager onderwiis een tweede I leerkracht te benoemen. Waar tot heden nog geen onderwijs werd gegeven in het vak- nuttige handwerken, achten B. en W het gewenscht in dit geval een vrouwe lijke leerkracht te benoemen. Voorts vragen B. en W. een crediet van f 600.voor uitbreiding der leermiddelen. Nog eens: de woningen aan de C. H. Moensstraat, Door J. A. Kettenes, al hier, is aan den raad een adres gezonden, waarin hij een schadeloosstelling van ƒ700 verzoekt, wegens de slechte afwerking van zijn woning aan de C. H. Moensstraat no. 14. Adressant heeft het huis destijds ge kocht na de mededee'ing, dat de huizen onder strenge gemeente-architectuur wer den gebouwd, terwijl hii van den gemeen te-architect de verzekering ontving, dat de huizen solic'e gebouwd waren. Naderhand was hem echter gebleken, dat er heel wat nebreken aan het huis waren. Ook de ge meente-architect zelf vond de afwerking schandelijk. Daar er verder nimmer meer iets aan het huis gedaan is, vraagt adressant thans bovengenoemde schadeloosstelling. Gemeenteraad. £Je raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering 0p Maandag, 12 December a.s., des^ namid dags te kwart over 7 uur precies. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van: a. een lid der Schoolcommissie; b. ®en lid der Commissie van Toezicht op de Fröbel school; c. 3 leden der Commissie van Over leg voor de ambtenaren; d. 3 leden der Commissie van Overleg voor de werklie- den. 2. Voorstel tot uitbreiding van het personeel der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. 3. Opheffing zekerheids- stelling waarnemend Gemeente-ontvanger 4. Verslag der Raadscommissie inzake het voorstel tot wijziging van het Reglement van orde voor den Raad. 5. Wijziging der motor- en rijwielverordening, 6. Prae-advies op het voorstel-Tromp tot uitbreiding der publieke tribune van de Raadzaal. 7. Ant woord op de door het lid J. Eyking ge stelde vragen omtrent het optreden der politie. 8. Aanbieding begrooting 1928. 9. Mededeelingen en ingekomen stukken; en hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. Gemeenteraad. Openbare vergade- ing van den Raad der gemeente Bloemen daal, te houden in het Raadhuis te Overveen op Donderdag 15 December 1927, te 10 ure, voort te zetten te 14 ure en c.q. te 20 ure. De agenda vermeldt 1. Aangaan eener geldleening 2. Behan deling der gemeentebegrooting c.a. dienst jaar 1928. HET OPHALEN VAN VUILNIS. Kinderspeelplaatsen. De Commissie van Bijstand in Sociale aangelegenheden heeft in hare vergadering van 15 November j.l. de begrooting voor 1928 behandeld, voor zooverre de daarin voorkomende posten tot hare bemoeiingen behooren. Zij kan zich met die posten der begrooting geheel vereenigen. De meerderheid der Commissie wil even wel als hare meening te kennen geven, dat de tegenwoordige ophaaldienst van de rei niging in Bloemendaal een ongerechtvaar digd medelijden opwekt, met den financiee len toestand der gemeente. Dit geeft haar aanleiding om in overweging te geven een principieele uitspraak van den Raad uit te lokken omtrent de vraag, of na afloop van het dienstjaar 1928 nog langer moet worden voortgegaan met een dergelijke demonstra tie van gebrekkigheid en armoede. Het wil de Commissie voorkomen, dat het meer dan tijd wordt om het ophalen van vuilnis in deze gemeente weder in eigen be heer op een meer behoorlijke manier dan thans te doen plaats hebben naar het voor beeld der omliggende gemeenten, zooals Heemstede, Haarlem, Zandvoort enz. De Commissie zou voorts gaarne de aan dacht vestigen op de wenschelijkheid van het beschikbaarstellen van gronden voor kinderspeelplaatsen in verschillende deelen der gemeente. In Aerdenhout zou naar de meening der Commissie aan het stuk ge meentegrond aan de Vondellaan zonder be zwaar voorloopig die bestemming gegeven kunnen worden. Gevonden voorwerpen, Terug te be komen bij: Hemfnes', Zandvoorterweg 43, Aerdenhout, een klein hondje; M. van den Berg, Ramplaan 8, Haarlem, een zwarte hond met bruine pooten; Hooge Duin en Daalscheweg 8, Bloemendaal, een hondje zwart met witte vlekken; S. Dekker, Gen. Cronjéstraat 10, Haarlem, een bankbiljet; Blankwater, Tetterodeweg 25, Overveen, een sierspeld; Hoogendijk, Noordertuin- dorplaan 20, Haarlem, een bajonet; Ouwe jan, Bloemendaalscheweg 43, Bloemendaal, een beige ceintuur (wol); Kennel Haerlem, Wilhelminalaan 22, Haarlem, bastaard Ier- sche setter; Mej. Mr. E. C. van Dorp, Pa rallelweg 1, Bloemendaal, een kinder schoentje; aan het Bureau van Politie te Overveen, een lichtbruine handschoen, een huissleutel, een bruin kinderschoentje. Kasgeldleening. B en W. vragen machtiging in 1928 een kasgeldleening van ten hoogste 200.000 aan te gaan. Burgerlijke Stand van 28 December 1927. Geboren: L. R AltenaVon Toczylowski, zoon. Getrouwd: L. Spruijt en J. C. Bouwman; W. S. Russer en T. de Graaf. Overleden: L. Wezenaar, 68 jaar. Naar wij vernemen, zal door de V. E. M. aan de Middenhavensiraat en Haringkade een groote en moderne vischmeelfabriek werden gesticht. Het bedrijf zal vermoede lijk met April 1928 in werking kunnen treden. De fabriek wordt gevestigd in een be staand gebouw, dat evenwel belangrijk zal worden uitgebreid. Er zullen per dag 400 manden visch verwerkt kunnen worden. De gassen zullen in een z.g. crematorium worden verbrand, waardoor stankversprei ding voorkomen wordt. Dr. C. J. Robles de Vries. Dr. C. J. Robles de Vries z,al onze gemeente gaan verlaten. Met ingang van 1 Januari zal hij zich te Amsterdam vestigen. Burgerlijke Stand. Geboren: M. Wil- lemsenBakker, zoon; A. van ZwolBlok, zoon; S. de JongeKurraf, dochter C. J. Groende Ligt. dochter; G. KlikSweep, zoonj- J. AdmiraalSweep, dochter; P. Clerxvan Aarhout, zoon; P. van der Zwan van Eeelen, dochter; A. PrinsBaks, zoon; J- M. v. d. Werfv. d. Kolk, dochter; W. A. de LooffSijmons, zoon; Ph. C van Deudekom Keysers. dochter; A. Alders Wijnkoop, zoon; P. A. J. Buntsmavan Vuuren, dochter; A. W. Visser—v. d. Wal, zoon. Overleden: Esther Querido 56 jaar, wed. van H. Clasenburg; Pieter van den Kommer 6 m. zoon van J. v. d. Kommer; Willem Vis ser 72 jaar echtgen. v. J. Klooster; Herma- nus van Kralingen 68 jaar echtgen. van M. P Schirmer. Ge'rouwd: José A. Kolis en N. Abbo; L. de Neef en A, Huis; C. Aafjes en C. Koop man; B. H. Löke en M. Broek. Ondertrouwd. F. Visser en A. Braams; G. Wortel en G". liakker. BesmC'.teijke ziekte. Alhier zijn in de week van 27 Nov, tot 4 Dec. 2 gevallen van roodvonk voorgevallen. Door den hoofdingenieur van den Rijks- waterstaat in Je directie Noordholland werd hedenmorgen aanbesteed: het onderhoud van de havenwerken be oosten Oude Schild, op Texel, gedurende de laren 1928, 1929 en 1930. Raming 11.000.per jaar. Laagste inschrijver I. C. Kooyman, Har- linden 10.340 per jaar. Tevens werd aanbesteed in 2 perceelen: het onderhoud der duinenrij aan den den vasten wal van Noordholland, gedurende 1928 en 1929. Raming per jaar: perc. 1 15.C00perc. II 14.000.— Laagste inschrijver perc. I W. Koper, Zandvoort, 14.050.per jaar; laagste in schrijver perc. II P. Kuiper, Petten, 13.185.per jaar; laagste inschrijver in massa P. Daalder, Alkmaar, 26.730. per jaar. Wij ontkenen aan „Het Kweekersblad" Voor de Haagsrhe Rechtbank is cp op Donderdag 1 December pleidooi gehouden door de rechtsgeleerden namens hun cliën ten over de toepassing van liet Narcissen- Snijbloemen-Contract. Voor „De Narcis" trad op Mr. Nord Thomson, te Leiden. Voor de overtreders Mr. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem, en Mr. De Haan, te Leiden. Negen belangstellenden waren tegenwoor dig. Mr. De Haan vroeg namens zijn cliënte ri t-tcewijzing van dï vordering, omdat d't onderhavige partij bollen al was verkocht per bed vóór dat het Contract in werking trad. De veroordeeling was ten onrechte want al had zijn cliënt zelf de bloemen ge plukt en verzonden, dat was niet strafbaar, want het verbod sloeg op de partijen van den eigenaar. Cliënt was geen eigenaar meer, zoodat het Contract niet was overtreden. Pleiter wees er op, dat in de snikken, daaraan voorafgaande, reeds gewezen werd op de terreur, die in de bollenstreek hcerscht, waardoor het den kleinen man zoo moeilijk wordt gemaakt. De opgelegde boeten zijn veel te hoog. en hebben tot gevolg, dat, als die betaald moeten worden, de getroffenen bij de Commissieleden om een baantje moe ten vragen, omdat zij hun bedrijf niet kunnen voortzetten. Het boetebedrag in dit geval was ƒ500. Mr. Bakhuizen van den Brink, optredende voor een anderen cliënt, die veroordeeld was tot een boete van 1200.viel het Con tract aan op juridische gronden. Ten eerste over de bevoegdheid van de Rechtbank. Volgens pleiter behoorde het onderhavige geval berecht te worden door de Rechtbank te Haarlem, en niet. zoozls nu, te 's-Graven- hage. Voorts behoorde de uitspraak van de Commissie te zijn een arbitrale uitspraak, in den vorm als van een scheidsgerecht. Een dergelijke uitspraak wordt door den President van de Rechtbank uitvoerbaar verklaard en geheel volgens de regelen van de arbitrale rechtspraak behandeld. Mr. Bakhuizen van den Brink voerde niets aan ten nadeele van „De Narcis" of het Contract als zoodanig, doch wel tegen de wijze van ten-uitvoer-legging van de uitspraak, die volgens hem niet juist gevallen was, omdat ook in dit geval de narcisbollen, waarover het liep, vóór het verbindend worden van de Overeenkomst van pleiter's cliënt in eigendom waren overgegaan aan diens zwager. Die was geen contractant, zoodat deswege ten onrechte boete was opgelegd. Mr. Nord Thomson schetste het ontstaan van het Contract, waarbij in het licht werd gesteld, dat de Overeenkomst bedoelde den narcissenbollenhandel en teelt te vrijwaren tegen de schade, voortvloeiende uit het zen den van bloemen van den kouden grond. Pleiter deed uitkomen, dat een dergelijk Contract ten aanzien van hyacinthen, dar- wintulpen en gladiolussen al jaren lang van kracht is, en dat het Narcissen-Contract gedurende twee jaren in werking zijnde reeds vier en twintig honderd contractanten telt, hetwelk er op wijst, dat de vakgenooten het nut er van inzien. De Vereeniging „De Narcis" heeft deze wijze van invorderen gekozen, omdat dit de h. i. juiste weg leek. Pleiter haalde hierbij aan verschillende voor beelden, waar door arresten van de Recht bank of den Hoogen Raad was uitgemaakt, dat een disciplinaire straf, zooals hier was toegepast, invorderbaar werd verklaard, als waarom in het onderhavige geval werd ver zocht. In de overgelegde pleitnota werd ver wezen naar talrijke uitspraken in die richting, die als het ware vormen een zee van juris prudentie in het voordeel van deze zaak. Pleiter vroeg toewijzing van de vordering, omdat de zaak zoo helder en duidelijk is. „De Narcis" heeft een Contract aangegaan met de kweekers van dat artikel. Enkelen konden de verleiding niet weersta'an en ver kochten toch hun bloemen, omdat er, nu zoo velen zich onthielden, een hoogere prijs te maken was. Door z.g.n. schijn-ver- koopen werden deze overtredingen van de Ovefeenkomst gemaskeerd. In het Contract staat, dat een Commissie van Scheidslieden het bedrag van de boete bepaalt en dat d.t boetebedrag echter niet hooger mag zijn dan ƒ5000.—. De Commissie heeft de over tredingen onderzocht en geheel overeenkom stig het Contract de boete bepaald. „De Nar cis" vraagt nu niet anders dan tot inning te kunnen overgaan van het bedrag, waarvan de grootte is vastgesteld door de Com missie. Na repliek werd de zitting opgeheven en zal de uitspraak later volgen. Gisteravond te half twaalf bevond zich voor de pieren v^n IJmuiden het Noorsche motorschip „Tosca" dat van Antwerpen ko mende, op weg was naar Amsterdam, waar het schip bij Werkspoor een groote repara tie zal ondergaan. Verduistering, Gisterenmiddag stond de 33-jarige kapper A. B., wonende te Amsterdam, terecht ter zake van het feit, dat hij in den loop van het jaar, zich drie fietsen en een wasch- machine heeft toegeëigend. Verdachte had van verschillende personen een waschma- chine en drie fietsen in huurkoop genomen, welke hij weer verkocht, toen zij nog niet afbetaald waren. Een transportfiets ver kocht hij o.a. aan een opkooper voor 40, de opkooper verklaarde echter, als getuige gehoord, dat hij 80 ervoor betaald had, en hield dit vol ook nadat de Officier hem er op gewezen had, dat hij onder eede stond. Deze getuige moest van den presi dent een scherpe terechtwijzing hooren, over de manier waarop hij het inkoopregis- ter had ingevuld. Over 1926 waren slechts drie inkocven genoteerd. Getuige bad aan verdachte geld geleend, dat werd afbetaald met een gedeelte van de koopsom. De laatste getuige, aan wie verdachte een wringer van een waschmachine heeft ver kocht, kcm zich, zeide zij, niet herinneren hoeveel zij er voor betaald had. „Zij was wel eens zwak in haar hoofd." Verdachte bekende alles. Financieele moeilukheden, zeide hij, hadden hem tot de verduistering gebracht. Hij hoopte de voor werpen, die nog niet zijn eigendom waren, later terug te kunnen koopen, steeds slech ter wordende omstandigheden hadden hem dit belet. P,e Officier van Justitie zeide in zijn re- juisitoir, dat hij gaarne ook een vervolging had ingesteld tegen den getuige-opkooper, die door de mazen van de wet is geslipt, doch wien voor een deel de schuld treft, dat verachte met zijn misdrijven is voortge gaan. De rente die hij berekende op geleend geld aan verdachte, noemt de Officier woe ker. Spr. heeft niet alle verduisteringen van verd. op de dagvaarding geplaatst. De om standigheden verklaren veel, doch het mis drijf blijft ernstig. Spr. vroeg een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest. De verdachte vroeg in aanmerking te mo gen komen voor een voorwaardelijk vonnis. De verdediger, mr. A. Huizenga, bepleitte clementie. P. P. en J. E. moesten beden voor den politierechter verschijnen wegens mishan deling en vernieling. Het eerst werd de zaak behandeld van P. P., tegen wien J. E. als getuige optrad. E. heeft sinds eenigen tijd een vordering van 165,op P., die deze niet wilde vold'-en. On zekeren dag was E, hiervoor weer bij P., die, aldus verklaarde E., telkens met allerlei voorwendsels de beta ling uitstellende en hem steeds tevergeefs liet terug komen. Dezen keer ontstond een woordenwisseling, die aan beide zijden tamelijk vurig werd gevoerd. P. maakte zich boos en ging tot handtastelijkheden over; hij sloeg E. met een hard voorwerp op het hoofd en gaf hem een schop, die pijnlijk werd gevoeld. Als gevolg daarvan moest E. volgens zijn verklaring zich onder behandeling van een dokter stellen en kon gedurende 14 dagen niet werken. Voor de schade daardoor ondervonden stelde E. een civiele vordering van 100. De Officier vroeg tegen P., die bekende E, geslagen te hebben 60boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter legde 30.op subs. 15 dagen. De civiele vordering werd niet toegewezen. Daarna werd E. beklaagde, tegen wien P. getuigde. Dienzelfden dag reed P. in zijn auto op den Rijksstraatweg bij de Hoflan- derweg, E. zag hem en wierp een hamer, waarmede hij werkzaam was, naar den auto waardoor een ruit vernield werd. De hamer raakte P. niet. Getuige noemde het een daad van een krankzinnige of hevig overspannen man om met een hamer naar iemand te gooien. Verdachte zeide dat hij in drift over de mishandeling den hamer naar den auto heeft gegooid, zonder aan de mogelijke gevolgen te denken. Hij is daarna per rijwiel naar het politiebureau gegaan om een klacht in te dienen over de mishandeling. Daar vond hii getuige P., die eveneens een klacht had ingediend, en zag den hamer, waaruit hij concludeerde dat hij zijn hamer in den auto had geworpen. De politierechter wees er op, dat moeite is gedaan om beide klachten te doen in- tiekken; noch E. noch P. waren daartoe te bewegen .Het gevolg is nu dat beide ver oordeeld worden, terwijl de onderlinge verhouding hierdoor niet beter zal worden. De Officier achtte de vernieling van een andermans eigendom bewezen en vroeg hiervoor een boete van 60.subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde E. tot 30.boete subs. 15 dagen. Beiden ontvingen dus dezelfde straf. In de dezer dagen te Alkmaar gehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol-, land's Noorderkwartier heeft het bestuur medegedeeld, dat Hoorn is aangewezen als plaats waar eventueel een lagere landbouw-, school zal worden gevestigd. Tot adviseerend lid van het bestuur werd benoemd de rijksvee'eeltconsulent ir. L. de Vries. Tot lid van het bestuur in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer P. J, Waiboer, werd benoemd de heer C D. Rezelman te Anna Paulowna. Tot voorzitter werd gekozen in de plaats van den heer G. Kramer Glijnes, de heer P. Sta-, pel Czn. te Hoogkarspel. De rijksveeconsulent dr. L. T. C. Schey deelde mede, dat in dit jaar vier melkcur- sussen zijn gehouden vanwege de HolL Maatschappij van Landbouw en zes van-, wege het Mejkcontrölestation te Amstern dam. Met rijkssteun zal in 1928 een cursus ter opleiding van voormelkers worden ge^ houden. Wij hebben reeds uitvoerige berichten opgenomen over het vergaan van het Ita- liaansche stoomschip .Prinses Mafalda" en het redden van 53 passagiers door de „Alhena", kapitein H. J. Smoolenaars. Het interesseert onze lezers wellicht wel, te weten, dat deze kapitein Haarlemmer van geboorte is en thans te Rotterdam woon achtig is. Reeds jaren geleden heeft hij een moeilijke redding volbracht, toen hij de bemanning van een Engelschen schoener, de „Leba", welke in noodweer vergaan was, redde. Uit dankbaarheid ontving hij later van de maat schappij, aan wie de schoener behoorde, een fraai gouden horloge. Het programma van het derde Bachcon- cert van de Haarlemsche Bachvereeniging, dat Dinsdag 13 December a.s., des avonds 8 uur, in het gemeentelijk concertgebouw wordt gegeven, luidt als volgt Ouverture van de opera „Anacreon", L. Cherubini (17601842). Concert No. II in bes gr. t. Opus 83 voor piano met orkest begeleiding, Joh. Brahms (18331897) a. allegro non troppo, b. allegro appassio nato, c. andante, d. allegretto grazioso. „Petrouchka", scènes burlesques en 4 tab leaux, I. Strawinsky (geb. 1882). Dien avond treden „Het Residentie orkest", onder leiding van dr. Peter van Anrooy, en Elly Ney, als soliste op. Men schrijft ons: Hedenavond zal het concert gegeven worden ten bate van het torenuurwerk op de nieuwe Gereformeerde kerk aan den Kloppersingel. Aangezien dit concert, waarbij het bij zonder schoone orgel bespeeld zal worden door onzen beroemden organist George Robert en waarbij door e-n zangkoor Bach-koralen ten gehoore zullen worden gebracht, voor muizekliefhebbers een bui tengewone attractie moet zijn, meenen wij goed te doen. met hierop nog eens de aan dacht te vestigen. Behalve aan de reeds eerder genoemde adressen, ziin toegangsbewijzen, tevens programma hedenavond nog te verkrijgen aan genoemd kerkgebouw. In de afgeloopen week is door de ge. meente Haarlem een begin gemaakt met de hersteling van den Oudeweg. Men mag dus verwachten dat er spoedig een einde zaj komen aan den desoiaten toestand, waarin deze weg verkeert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10