Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN De verzekering van den epublikeinschen staatsvorm in Oostenrijk. Mijnongeluk in Spanje. M aar daar doken uit de aangrenzende vertrekken zeven politieagenten op, en hie'den hem aan. In zijn bezit werden een brown:ng en al- 'erlei werktuigen gevonden, alsmede ver- schil'ende stukken, w-aruit blrkt, dat hij verschalende afzetterijen te Antwerpen op zijn geweten heeft. UÏT ONZE OOST. De Indische Volksraat te Calcutta. GEM. BUITENL. BERICHTEN Uit een op de Van Rxjswijcklaan te Ant werpen rijdenden auto, waarin 'n dame ge beten was, viel door het openspringen van het portier, een handtaschje, bevattende voor 100,000 frs. juweelen en 40 frs. in geld, op straat ER WERD OP TROTSKY GESCHOTEN. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. In het Weensch Parlement had dezer da gen een groot debat plaats, dat de aandacht verdient. Het oproer van 15 en 16 Juli, dat nog in de herinnering is, met de bloe dige straal gevechten en bijna honderd doo- den en duizenden gewonden, met den brand van het Paleis van Justitie, de algemeene staking, de mobilisatie van de burgerlijke „Heimwehren" in de landen; deze dagen, toen Oostenrijk niet ver van een revplutie was, toen de sowjet-ster voor een oogon- blik in Weenen scheen op te gaan, en de „Heimwehren" tegen Weenen dreigden op te rukken, deze dagen nu zijn het onder werp geweest van een opgewonden debat tusschen de partijen. In het middelpunt stond de persoon van den President van Politie, Schober, die als de schepper van het Weensche veiligheids-systeem een in ternationale reputatie heeft. De vertegen woordigers der burgerlijke partijen, ChrisSe- lijk-socialen, Groot-Duitschers en Landbond, met den Bondskanselier Dr. Seipel en den vjce-kanselier Hartleb aan het hoofd, héb ben de aanvallen op Schober weerlegd; ze noemden den politie-presidenl een man van vertrouwen, niet alleen voor de burgerlijke partijen, maar voor alle elementen in Oostenrijk, die vóór de orde zijn fn dit debat over Schober was er ook sprake van de interne ontwapening. Er werd geëischt, dat alle formaties ontbonden zouden wor den, zoowel van rechts als van links. Er is weer gedeba'teerd over de doeleinden dezer gewapende formaties van de burger lijke en de arbeiderspartij. Stellen ze een verzekering of een bedreiging van den re- publikeinschen staatsvorm in Oostenrijk voor? Pas enkele weken geleden heeft men on rustbarende geruchten over de plannen der Oostenrijksche „Heimwehren" via Berlijn laten verspreiden. Er werd beweerd, dat het ïtaliaansche fascisme de „Heimwehren" v«n gelden en wapenen voorziet en met be hulp van deze formaties voor een omwente ling zou werken, die gelijk zou staan met de invoering van het fascisme in Oosten rijk. Reeds het feit, dat in de „Heimwehr"- formaties dikwijls Groot-Duitschers en Christelijk-socialen samengaan, maakt het praatje van de ïtaliaansche plannen on waarschijnlijk. De geschiedenis der „Heim wehren" maken ook de geruchten ongeloof waardig, dat ze plannen zouden hebben, om de republiek te doen verdwijnen. De rede naars der burgerlijke par'ijen hebben nu in het Schober-debat hun standpunt tegenover het thema der interne ontwapening weer duidelijk gemaak,t. Ze hebben vastges' eld, dat een algemeene ontwapening en ontbin ding de formaties gewenscht en geëischt wordt, natuurlijk onder de voorwaarde, dat aan beide kan'en ontwapend wordt, zonder achterdeurtjes en onder controle. Zoolang dit niet het geval was, zouden de burger lijke „Heimwehren" niet alleen niet ont wapend worden, maar met alle middelen zich uitbreiden, daar het niet aangaat, dat één partij in dit geval worden de sociaal democraten bedoeld over gewapende troepen beschikt en daarmede den poli tiekers tegenstander bedreigt. De Juli- gebeurtenissen, zoo wordt er gezegd, heb ben in dit opzicht de waarheid getoond en de burgerlijke partijen zijn hierdoor tot be zinning gekomen. Een redenaar van de Groot-Duitsche partij, legde er den nadruk op, dat de „Heimwehren" enkel en alleen zijn gevormd, om de openbare rust en veilig heid te beschermen. Als er gevaar dreigt voor den republikeinschen staatsvorm, riep een redenaar uit, dan is dit zeer zeker niet het geval^van den kant der „Heimwehren" Daarmee is men nu weer bij de vraag aangekomen: Wie bedreigt dus den repu blikeinschen staatsvorm in Oostenrijk? Elke partij verklaart zich als beschermer der republiek. De eensgezindheid in deze hoofdkwestie moest reeds voldoende zijn, om het bijeenkomen van een commissie te verzekeren, die boven de partijen staat en die een algemeene ontwapening in Oos'en- rijk zou besluiten. Dat dit niet gebeurt, bewijst, dat het wantrouwen aan beide kanten nog te groot is. Rechts en links is men van meening, dal de „wehren" der partijen niet de republiek hebben te be schermen, maar een steun moeten zijn voor dp partij-politiek, die buiten het parlemen tarisme ligt. Hieruit ziet men, hoever de Oostenrijksche partij-politiek verwijderd van werkelijke democratie. Er zijn er te veel, die de republiek in Oostenrijk willen be- sohé-men. Ze zal beter bewaakt worden, als cie overtollige wakers verwijderd zijn. Anti-Fransche rede van een communist uit den Elzas. De Kamer verontwaardigd. De Kamer beeft de post op de begrooting voor EIzas-Lotharingen besproken. De communist uit den Elzas, Heuber sprak een zeer heftige rede uit, die de algemeene verontwaardiging van de Kamer, uitgezon derd de communisten, opwekte. Poincaré verweet Hueber, dat deze ge dekt door de parlementaire onschendbaar heid getracht heeft Duitsche en autonomis tische bladen over te brengen. Toen Huebei zijn anti-nationale uitingen wilde vervolgen richtte de geheele Kamer zich tegen de com mumsten. Alle Elzassische afgevaardigden legden, verontwaardigd, aan Hueber hel zwijgen op. daar diens woorden, naar zij zei den, een schande zijn voor den Elzas. Tenslotte schorste de voorzitter de zitting en verliet Hueber onder het gejouw van de vergadering de sprekerstribune. Staking bij een vliegtuigen- fabriek. Het personeel van de vliegtulgenfabriek Ernst Heinkel, Warraemiinde, dat 300 man sterk is, is gisteren in staking gegaan, nada! de onderhandelingen over de looneischen der arbeiders waren mislukt. De arbeiders eischen een loonsverhooging van 10 pet., terwijl de Heinkelwerke slechts een loonsvrhooging van 3 pet. willen toe staan. Onderhandelingen tusschen Polen en Dantzig. Inzake het toelaten en het stationeeren van Poolsche oorlogsschepen in de haven van Dantzig, noodigde de Raad van den Vol kenbond, Polen uit, om met de Vrije Stad directe onderhandelingen aan te knoopïii onder voorzitterschap van den hoogen com missaris van den Volkenbond met medewer king van den voorzitter van den havenraad Indian er vier weken vóór den aanvang var de volgende zitting van den Raad geen overeenstemming is bereikt, zullen twee deskundigen naar Dantzig gaan om den den hoo-gan commissaris bij te staan. De Raad verdaagde de beslissing, betref fende de Westerplatte, Briand ondersteunde te dezer zake het voorstel van den ver tegenwoordiger van Polen betreffende een practische oplossing van het vraagstuk ter planter. Uit het Roemeensche Parlement. De regeringsverklaring. In de Kamer zeide Vintila Bratianu in de regeeringsverklaring, na eraan te hebben herinnerd, dat de oppositie geweigerd heeft om aan de regeering deel te nemen, dat de regeering met een rustig geweten den arbeid, die zij op zich genomen heeft met degenen, die met haar samenwerken, zou voortzetten Het program daarvan is bekend door de jongste verklaring, die werd uitgevaardigd. De regeering zai waken voor het handha ven van de orde, vcor de nationale verde diging en voor een opvoeren van de pro ductie Haar buitenlandsche politiek zal een politiek van vrede, zijn ten opzicfite van alle nabuurstaten en tegenover de minderr heden zal zij ruim en verzoenend van op vatting zijn Maniu verklaarde, dat het huidige par lement het land nfet vertegenwoordigt en vroeg de Kamer te ontbinden. Deze nam echter met een groote meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering aan. De onlusten te Gross-Wardeln. Van de Roemeensche grens wordt be richt, dat het grootste gedeelte van de studenten zich nog altijd in Gross-Wardein bevindt, om dat zij van de overheid toe stemming ontvingen cm tot Zaterdag hun besprekingen voort te zetten. Groote groepen opgewonden studenten trekken door de hoofdstraten van de stad en door de zijstraten, maken lawaai en houden anti-semitische betoogingen, Reizigers uit Gross-Wardein deelen me de, dat het tooneel der verwoestingen een troosteloos beeld vertoont, dat de vernie lingen van de omwenteling in 1918 nog overtreft. In het Huis van Afgevaardigden brachten verscheidene sprekers, bij de vaststelling van de agenda, de studenten-onlusten in Gross-Wardein ter sprake, waarbij ook de vertegenwoordigers van de oppositie tegen Roemenië stelling namen. De plaatsvervangende premier, Vass, ver klaarde, dat vclgens zijn meoning het Hon- gaarsche parlement reeds op grond van de tot nu toe ontvangen berichten aan zijn verontwaardiging uitdrukking moest geven, Hij zou zich nog met den premier Beth- len, die zich te Genève bevindt, in verbin ding stellen en hem de eenstemmige op vatting van het Hongaarsche parlement mededeelen. Misschien zouden in Genève die kringen, die zich met het scheppen van vredelievende verhoudingen bezig houden naar dit beroep op hen luisteren. (Levendi ge bijval.) De „Pester Lloyd" verneemt omtrent de gebeurtenissen in Gross-Wardein, dat vol gens berjehten in de Roemeensche pers de staat van beleg over Gross-Wardein is afge kondigd. In de straten patrouilleeren politie-agen- ten en militairen. Het is verboden om zich na negen uur 's avonds op straat te bevin den. Een koopman zou, toen hij in het Roe- meensch aangeroepen, niet in het Roe- meensch kon antwoorden, door studenten zijn doodgeslagen. Een Hongaarsche boek winkel werd bestormd en de Hongaarsche hoeken werden de straat op gegooid en ver brand. Den wegtrekkenden studenten werd het binnenkomen in andere Zevenbersche steden verboden. De overheid dwong hen om direct naar het oude Roemenië terug te reizen, Dc stations, waarlangs de terugreis ging, waren door militairen bezet. Aan het blad „Ujsag" wordt over de bloe- diga uitspattingen te Gross-Wardein ge meld, dat in totaal vijf personen werden ge dood. Het aantal gewonen, dat naar het zieken huis werd gebracht, wordt op 60 70 ge schat, Een katholiek domheer is in de katholieke kathedraal door studenten mis handeld. Verdere stopzettingen van Duitsche bedrijven. Naar gemeld wordt, heeft de bond van Siegerlander mijnen en gieterijen thans ook besloten de ondernemingen bij den bond aangesloten met 1 Jan. 1928 stop te zetten. Door deze stopzetting worden ongeveer 3200 arbeiders getroffen. In Siegen zullen den 15en, December de opzeggingen plaats hebben. Het communistisch congres te Moskou. De motie, betreffende het rapport van het Centrale Comité, door het congres met al gemeene stemmen aangenomen, zegt, dat de juiste politiek van het Centrale Comité on der zeer moeilijke omstandigheden tot een bevestiging van de internationale macht der Sovjetunie, tot een versterking van de Sovjetunie als factor van den internationa len vrede en tot een verhoogtng van de autoriteit van de Sovjetunie heeft geleid. Het congres draagt aan het Centrale Comité op om vastbesloten zijn vredespoli tiek voort te zetten, den band tusschen de arbeiders der Sovjetunie en de arbeiders ir Europa en de actieve elementen in de on derdrukte landen nauwer aan te halen, de economische betrekkingen tusschen de Sov jetunie en de kapitalistische landen uit (e breiden en tegelijkertijd de economische zelfstandigheid van de Sovjetunie te hand haven, benevens tenslotte de weerbaarheid voortdurend te versterken. Het congres constateert, dal de oppositie van Trotzkj en de zijnen in een mensjewis tische groepeering is ontaard en de weg is opgegaan van een capituleeren voor de internationale en binnenlandsche bourgeoi sie, hétgeen met een blijven binnen de gelederen van de communistische parti' onvereeritfbaar is. De Macedonische Actie. Dezer dagen is te, Skoplje het proces be gonnen tegen 20 Macedonische studenten, voor het meerendee! beschuldigd op grond van de wet ter beschermnig van den staat. Volgens de akte van beschuldiging hebben zij deel uitgemaakt van de organisatie der jonge Macedoniërs, een onderafdeeling van het geheime revo'utionnaire Macedonische comité, hetwelk streeft naar de autonomie van Macedonië of de vereoniging van dat land met Bulgarije, De beklaagden hadden den eed afgelegd op de „grondwet" van het Macedonische comité, welker schending door het comité met den dood wordt ge straft. Het complot was aan het licht gebracht door een postbeambte uit Gevgeli, wien dc hoofdbeklaagde zou hebben voorgesteld tot de organisatie toe te treden. Deze, de stu dent Djoezelowitsj, ontkende dit bij de con frontatie evenwel ten stelligste. Overigen? ontkennen alle tot dusver verhoorde be klaagden, dat zij lid der organisatie zijn en zij protesteeren tegen de voorloopige hech tenis, welke zij sedert vijf maanden onder gaan, Hiertegenover wees de rechtertop hun bekentenis voor de politie, waarop allen ant woordden, dat zij door dreigementen, slaag en mishandelingen tot een bekentenis zijn gedwongen. Het proces heeft in het openbaar plaats, aan de beklaagden zijn verdedigers toege voegd. Het O.M. eischte veroordeeling det beklaagden met inachtneming van verzach tende omstandigheden wegens hun goed ge drag tijdens de voorloopige hechtenis. Het „Berl. Tag." wijst op de merkwaardige omstandigheid, dat geen der beklaagden een BuMaarschen naam draagt alle namen eindigen op het Servische witsj en ver onderstelt, dat de Zuidslavische autoriteiten hen hebben gedwongen hun Bulgaarsche namen met Servische te verwisselen. Blijk baar staan de gebeurtenissen, welke tot het proces hebben geleid, in verband met de Bulgaarsche minderheidsbeweging, welke tengevolge van het verbod niet meer in het openbaar, maar in het geheim werkt. Twaalf dooden, een groot aantal gewonden. Door een ontploffing van mijngas in een mijn in het bekken van Asturië zijn twaal' menschen gedood en een groot aantal ge wond. Fair Hotel is Dinsdag deze show gehouden, bijgewoond door een uitgelezen gezelschap, waaronder zich prinses Andreas van Grie- ken'and, prinses de Croy, de hertogin van Buckingham,, enz. bevonden. De mannequins droegen de schoonste en kostbaarste sie-aden, oie de Londensche juweliers ter beschikking hadden; een der 'onge vrouwen schreed met ecv paarlen- col'ier ter waa-de van 103.009 pond str. tusschen de theedrinkende dames door- Alle mogelijke voorzorgen waren geno men, om diefsta'len of overvallen te voor komen. De ingangen van het hotel werden streng bewaak', in de straat patrou lleerden en in de zalen ze'f bevonden zich acht de tectives. De bedienden der juweliers, die de kostbare sleenen aanbrachten, hadden extra versterkte tasschen bij zich en levens kaarsen met lucfer-s, voor het geval het electrisch licht zou uitgaan. Een speciale ceremoniemeester kondigde de manneuqins aan, met de ntededee'ing, hoeveel de sieraden waard waren. En wel verzorgde handen, met ringen van duizen den ponden gelooid, werden den bewondc- renden bezoeksters ter bezichtiging toege- s'oken. „PIANO'S VOOR SOVJET-RUSLAND". 1 Door de schranderheid van "n handelaar te Marcinelle (Henegouwen) is, naar „De Schelde" me'dt, de aanhouding mogelijk ge maakt van eerf beruchten dief. Enke'e dagen geleden, ontvind de heer Deheng, piano-handelaar aldaa--, het bezoek van een elegant gekleed ntan. die beweer de lid te zijn van de Spa,iet-delegatie te Parijs, wat hij aan de hand van talrijke stuk ken trachtte Ie bewijzzn. Hij zou opdracht hebben gekregen in Be'gië voor mee- dan twee millioen te koopen. O.a. moest hij zich zoowat tachtig piano's zien aan te schaffen, voor een '"ezamcnlijik bedrag van 375.003 fr. Die bes'elling nu w ide hij den heer Deheng wel gunnen, a's deze hem dadelijk 30.000 fr. commissie betaalde. De heer Deheng ve_zocht den raren kwant Maandagnamiddag terug te komen. Hij verwittigde het parket, drt op zijn beur! de po'it'e de noodige instructies gaf. Maan dag verscheen de Rus op hst bepaalde uur. Nadat de bestelling uitvoerig besproken was, en een accoord ges'oten, vroeg de Rus den heer Deheng tweeduizend franc als voorschot op zijn commissie. De handelaar stemde gaarin toe. Daarop g'ng de vreemde'ing heen. De kerel verklaarde Yvan Tzewekotvs te hceten. Uit andere bron blijkt echter, dat de me- dedeeling van Jaroslawsky niet geheel juist is. Volgens de mededeeling van het blad der oppositie, de „Protiw tjetsjenieja". (Te gen den Stroom) was het geval als volgt: Tijdens de feestelijkheden bevonden de leiders der oppositie zich onder voort durend toezicht van speciaal daarvoor aan gewezen personen. Trotsky werd aan de zorgen van den chef der sovjet-cavalerie, Roedjcnyj, toevertrouwd. Toen Boedjonyj bemerkte, dat de auto van Trotsky, on danks het verbod, naar de afgesloten straat wilde rijden, beval hij de wacht cp die auto te schieten. Er werden twee schoten ge lost. Onder de oppositiemannen verspreidde zich toen het gerucht dat Trotsky ver moord werd. Achttien slachtoffers ■In de opslagplaats van een suikerraffina derij, brak brand uit, die zich tot een aan grenzende keet uitbreidde, welke intortte. Achttien personen kwamen om. De aanslag op het Britsche schip. Woensdagavond was kapitein Lalor, de gezagvoerder van de „Siangtan," die door roovers gevangen werd genomen en wiens vrijlating werd verwacht, nog niet losgela ten. Het schijnt, dat de roovers nog over het losgeld onderhandelen. De toestand in Sjanghai. Tengevolge van het doodschieten van eer Chineesch tramcontroleur door roode agita toren, waren de overige beambten bevreesd, hedenochtend den arbeid te hervatten. De tramdienst in de internationale nederzetting is geheel stopgezet. EEN JUWEELEN-SHOW. Naast de modeshow heef! te Londen een nieuwe show zijn intrede gedaan: een ten toonstelling op mannequins van iuweelen, halssnoeren en andere sieraden. In het May naar het ENGELSCH. 3) Mooi zoo. stemde Carrasford in. U schijnt een uitstekende dienaar te hebben. DaveJa, nog a(| zejde Barry snel en begon meteen zachtjes te spreken. Hij is een van de allerbesten. Maar je kunt hem nauwelijks een dienaar noemen, want hij ziet wel, ctef ik kern geen loon geef en dat alle menschen in dit land gelijk zijn. Alles deelen wij samen Wij ontmoetten elkaar in Vancouver Island. Ik verkeerde toen in een veel ernstiger toestand als gij gisteravond; en hij verzorgde mij al® n tm?c j en deel- de letterlijk het laatste stuk brood met mij Dave een dienaar! Hij lachte.maar het was de lach van iemand, die diep bewogen is Ik begrijp het, zeide Carrasford me devoelend. Ge rijt zeer gelukkig zoo n vriend gevonden te hebben. Hij zag naar Dave, ie bezig was alles in te pak ken. Ik zie dat u gaat vertrekken. Mag ik misschien vragen waarheen de reis gaat 7 Wij gaan stroomaiwaarts naar Cam borne, dat naar men beweert een stad is en ongeveer vijl en dertig mijlen hier van daan ligt We hebben hier een bootje, waar we alle drie gemakkelijk in kunnen en U kunt dan in Prance's Crossing uitstappen. U is wel goed, zeide Carrasford. 'Ik heb het buitengewoon getroffen, dat ik u gisterenavond ontmoette. Laat mij u een hand geven Als men veel reist, neemt men niet veel bagage mede en deze was dan ook vlug geborgen in het Indiaansche schuitje dat lustig op de golven danste aan den oever der rivier Barry drong er op aan, dat Car rasford "het zich gemakkelijk zou maken, Barry en Dave grepen de roeispanen. Ter wijl zij stroomafwaarts dreven, nam Car rasford de omgeving nauwkeurig op; het zou kunnen gebeuren, dat hij de juiste plaats weer eens zou moeten opzoeken, dacht hij bij zich zelf. Voor iemand, die hier niet bekend was, zou deze reis, indien niet onmogelijk dan toch zeker met bijna onoverkomelijke gevaren zijn verbonden. De rivier stroomde snel: er waren on verwachte ondiepten en plotselinge draai kolken; er waren rotsen' die men kon zien, maar er waren er ook, die juist on der de oppervlakte van het water waren en die men niet kon zien, maar die men op het gevoel moest gissen, iets wat den er varen schipper spoedig leert. Met hun pijp in den mond stuurden de beide mannen rustig bet zwakke scheepje op zijn gevaar vollen tocht Kalmte was ook op het ge laat van den derden man te lezen, maar het was slechts een masker, dat de inner lijke angst verborg. De kleine stukjes goud schenen te branden in zijn zak en zijn vleesch in vuur en vlam te zetten. Dit alleen vroeg hij zich af en was hij over be zorgd. Zijn zij heer en meester over dat stuk land? Ai en toe neuriede Barry de nieuwste Piccadilly straatmep, de nieuwste of juister de laatste, die hij had gehoord; want hij voelde, zich gelukkig en vrij van zorg. De lippen van Dave daarentegen waren vast opeengeklemd en de rimpels op zijn voor- hoord geleken wel op de kromme lijnen van een landkaart; hij, evenals Carrasford, was in diep gepeins verzonken; hij vroeg zich zelt af, of ei wel een agent van de regeering te Camborne zou zijn, en of zij de plaats nog zouden bereiken vóór het kantoor zou gesloten zijn. Is er nog nieuws in Engeland? vroeg Barry plotseling. Welke partij heeft de meeste zetels, de liberalen of de conser vatieven? De liberalen, antwoordde Carrasford. Hij hield een oogenblik stil, dan voegde hij er aan toe. Terzake, jk ben toevallig ook in bet parlement. Werkelijk zeide Barry. Dat is interes sant. Proficiat! Is er anders nog nieuws of iets bijzenders gebeurd? Ik heb in geen maanden 'n krant of iemand gezien uit En geland^ KRACH TE ANTWERPEN. Sedert een paar dagen doet het gerucht de ronde, dat een der meest bekende en oudste firma's van Antwerpen haar betalin gen zcu gestaakt hebben. Dit gerucht schijnt zich te bevestigen en man gewaagt van een tekort van 140 mil lioen. Er zouden dan ook ontelbare slacht offers zijn. De aandeelen van de bedoelde onderne- m|ng, die 1400 fr. genoteerd stonden, zijn thans ncj£ ternauwernood 100 fr. waard. De krach wordt geweten aan den econo- mischen tpestand in Italië, waarvan reeds Vn hrma's het slachtoffer geworden ziin. De schuldeischers zijn vcornamelük ban kiers rn familieleden van de hoofden dei- betrokken firma. ONEERLIJKE VINDER. Een wielritder nam het op en zeide aan arbeiders, die aan de trambaan werkten, dat hij het naar het politiebureau zou bregen wat tot nu toe nog niet geschied is. DE NALATENSCHAP VAN LEOPOLD I In de Chancery Division van bet High Court of Justice te Londen is dezer dagen uitspraak gedaan in een geding betreffende de nalatenschap van koning Leopold I, het welk het aandeel betrof van diens dochter, de in het begin van dit iaar overleden ex- keizerin van Mexico Charlotte. Koning Leopold I had onroerende goederen be zeten in het Engelsche graafschap Surrey; volgens zijn wilsbeschikking moest de op brengst van den verkoop gelijkelijk tus schen zijn drie kinderen, koning Leopold II, den graat van Vlaanderen en keizerin Char lotte worden verdeeld, Het aandeel der kei zerin ten bedrage van 214.698 pond sterling kon echter niet worden uitbetaald wegens harer geestesvermogens. Het werd daar om in Mm 1879 in den vorm van 2pCt. Consols bij het genoemde Engelsche rechts college gedeponeerd. Dit college heeft thans de uitbetaling er van gelast aan den vertegenwoordiger der afgenamen van kei zerin, tegen kwijting der successierechten. Zooals bekend, verspreidde zich na het royement van Trotsky en Zinowjew het ge rucht. dat Trotsky doodgeschoten was_ Ee sovjet-regeering sprak dat gerucht tegen. Nu wordt opgehelderd, hoe dal gerucht ont staan is. Het blijkt, dat op Tritsky wel de gelijk geschoten werd. Jaroslawsky, die al het'mogelijke doet om naar voren te drin gen, vertelde in een zijner ontelbare rede voeringen het volgen e. Een politieagent heeft, krachtens het antvangen bevel, de auto van Trotsky willen aanhouden Trotsky en de zijnen hadden geen paspoorten en wilden toch naar de colonnes der demon stranten doorrijden, toen hemt de politie agent een schot gelost. Ue aut0 der oppo- sitie keerde toen terug. Carrasford zeide dat de op handen zijnde Europeesche oorlcg gelukkig nog niet was uitgebroken hij verte.de van den laatsten moord, verscheidene dooden; Barry luis terde naar al dat nieuws met de belangstel ling van een balling; plotseling zeide° hij snel, met het enthousiasme van een sport- man. Hou stil, Dave! Zie je die zalm? E„n reuze knaap! Ik zag Eet, sir zeide Dave wrevelig. Neen maar, die moet ik zien te van gen, zei Bmry. e zullen aan land gaan op die ondiepte. Jleb je m;j„ hengejg Hier is hi)i sir, antwoordde Dave, maar konden we niet beter doorgaan we hebben genoeg voedsel bij cns. Ach, Iaat me hm toch zien te krijgen, zeide Barry. Als hij niet meer boven komt, kunnen we hem laten gaan. Dave liet een afkeurend gemompel hoo- ren; zij roeiden naar land. Barry nam de lijn met de vlugheid van een ervaren visscher. dan wachtte hij even en keek Carrasford aan; deze man. was zijn gast. Zie eens, zeide hij, gij moogt hem vangen. Neen, neen, ik eet bijna niets an ders a's v,srh en bovendien ik zal nog wel meer kans hebben en u mischien niet. Ja, ik meen Eel U neemt dén hengel en gaal stroomafwaarts, wij zullen u volgen, u op nemen en een hand geven, indien u soms in gevaar bent en u heeft onze hulp wellicht noodig, wat het is een buitengewoon groote viscb. lehan deling van het ontwerp tot wijziging van de Indische Staatsregeling. Aneta seint uit Batavia; De Volksraad ving aan met de behan deling van het ontwerp tot wijziging van de Indische staatsregeling. De heer S'JACOB (P. E. B.) noemt het ontwerp een product van de rassen-poli tiek, welke een natuurlijke reflex is van de maatschappelijke verhoudingen. Spr. dringt er op aan om los van het ontwerp eeri tjemmissie in te stellen tot bestudee ring van het kiesstelsel, opdat hooge amb tenaren en leiders van bedrijven meer in vloed op de samenstelling van den Volks raad zullen hebben. De heer MEYER RANNEFT (V.A.B.B.) is een onvoorwaardelijk tegenstander, en verwacht va,n aanneming zoowel als van verwerping van het ontwerp bedenkelijke gevolgen. De verandering van den regee- rings-vorm gaat ten koste van den Indi- sefcen Nederlander, vandaar het initiatief tot een' verzet van de groep, ten eerste uit kennelijk groeps-egoïsme en ten twee de omdat de wankele bovenbouw wordt gevoel:!, zoodat het uitgroeien van het inbndsche element een verdringen zou be- leekenen, of de instorting van het geheele gebouw. Prof. OPPENHEIM (Econ. Bel.) is van oordeel, dat de inhoud van het wetsont werp den heftigen strijd niet kan verkla ren. De belangrijkheid ervan en de formee- le bezwaren zijn sterk opgeschroefd, ook de materieele inhoud verklaart niet dc felle stemming, die er tegen bes'aat. De benoeming van inlanders in den Rp.-i.d van Ned.-Indië zal slechts aan het zelfbestuur ten goede kunnen komen, Spr. zegt, dat de Nederlandsche groep teleurgesteld is, Nederlanders wenschen c'e Nederlandsche leiding onverzwakt te hand haven en gevoelen zich achtergesteld, Spr, dient een motie in, mede onder teekend door de heeren Fruin en Van Za- linge, waarin aangedrongen wordt op uit stel van het ontwerp en een onderzoek naar een nieuwe oplossing. De heer SoeroSo (S. I.) wijst erop, dat de politieke onrust een gevolg hiervan is, dat de verdere ontplooiing van de poli tieke ontwikkeling van de „Indonesiërs" wordt belet. ZATERDAG ro DECEMBER. HILVERSUM zo6o M. 12.00 Politieber. ïa.35r— 2.00 Luqchmuziek door het A.N.R.O.-trlo. 2.00— 4.00 Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 4.co ïtali aansche les. 4.305.15 Fransche les. 5.15-T-6.00 Duitsche les. 6.007.15 Concert door het A.N.R.O.- orkest. Dubbelmannenkwartet „Ars musica". Leider Jacob Hamel. 7.15 Tuinbouwhalfuurtje door den heer Dix Bloembollen. 7.45 Politieber. 10.oo Persber. HUIZEN 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 Con cert door het Trio-Winkels. P. Lustenhouwer piano (leider). H. Scholl t viool. O. Hendriks cello (K.R.O.), 3.004.00 K.R.O. Kinderuurtje door Mej. Ria Mul der. Mej. Janny Leeflang. De heer Jac. Suerink, 5.30 7.00 Gramofoonmuziek K.R.O. 7.007.30 Cufsus Hollandsch door den heer D, G. G. v. Ringelestein. 7.308.00 R.K. Staatspartij, door J, B. Vesters, redac teur van het Huisgezin. 8.00 Concert met medew. v. h. Trio Fr, Boshart. Jeannette Franciska sopraan. Fr. Silberman tenor. Spr. Dr. Cassrianus Kentzen O.F.M. Muziek, leider Jules Moes. Onderwerp van Dr. Hentzen Het goed recht eener eigen Katholieke Werk- geversvereeniging.. Daarna Persberichten. DAVENTRY 1600 M. 1.202.20 Dansmuziek. 3.20 Variëté. 4.20 Victor Olof Sextet. M. Kool hoven alt. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Olof Sextet. R. Ford bariton. 6.50 Nieuws. 7.05 V. Olof en R. Ford bariton. 7.20 Maandoverzicht. 7.35 Mendelssohn's pianomuziek. 7.45 Mr. Allison League and cup prospects. 8.05 De militaire band en K, Lark bariton. M. de Piëtro guitaar. 9.20 Nieuws- ber. 9,35 Voorlezing door Miss. Rhodes. g.50 Nieuwsber. 9.55 „The show boat", een revue van Peter Cheney. Orkest,koor, solisten. -- 10.50—12.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. xo.50—11 Concert. Orkest, jazzband en Parijzer artisten. LANGENBERG 469 M. 12.25t-5o Orkestcon cert. 5.206.20 Orkestconcert. Hr. Wesselharp 7.057.30 Vertellingen van Hans Roselieb. 7.35 Vroclijke avond met Roda Roda. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. it.20—7.05 Lezingen en Lessen. 7.5011.50 „Ich schalte urn", een revue. Orkest o. 1. v. A. Braun. 10.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Concert. —720. Lommei avond. Muziek en zang. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M, 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 10.35 Concert i. h. Conservatorium van Brussel. Spath f 2023 p. 100 tak. Chrysanthemum. Germ, f 24— 26, Pullings I f 1720, Miss Ca veil f 15—17, Sax f 18 22 per 100 stuks, Snijgroen f 2.506.30 per 100 ranken. Fransche bloemen. Mimosa f8.5010, Eucalypthus f 3.804, Pepers fz4«205-30» Solanum f 3.404 per mandje. Anjers f 0.400.70. Margrieten f 0.180.21. LLST, (Bet.), 7 Dec, Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Extra goudreinetten 2835, ie soort 1121, 2e s. 6^—9Z±, Bellefleur 8%15, Eoschappels 710, Sterappels 1226, Lemcenappels 1229, Grauwe reinetten 78, Court Pendu 5—6»'2z Present of England 1621, Gerrit Roelofs 6J4— 7*2» Zoete honderdmark 910. Zoete bellefleur l'—l Vi» Jasappels 69, Campagnezoet 7 '/28, Enkele ben- derzcet 6%7, Rouwelings 88, Kanappels 5 y26H# Reinzoet 79, Dubbele benderzoet 811, Extra belle fleur 17./—19, Extra William Duchesse 51»58, ie s. 37 50, 2e s. 1825, Triumphe de Jodoigen 3335, Conseiller de la Cour 3033, Giesen Wildemans 77 /Zt Winter jannen 7Va—8, IJsbouten 9iï, Bredero's 10jï. Ponds- peren 9 V2.10, Angleterre io21, Vijgeperen 81/2—10 ct. per kg. Groenten. (Veiling V.V.O.B.) Knolselderij ie soort 4% 6 ct., 2e soort x.%2VS ct. per stuk. Uien gso ct.. Spruiten 15—17 ct. per kg. AMSTERDAM. 8-Dec. Aangevoerd en afgeslagen aan- de Gtmeentelijke Vischhal De Ruyterkade (door 7 motor- botters, besomming van f262 tot f486), scha? f 4-50, kl. schol f 4.709 per kist; kabeljauw f 0.9cï.70 per stuk; schelvisch f 12.10 per 5 stuks; handschol f 1219 per kist; md, tong f3.00 per 10 stuks; bot per kist f *8; Leng f 1, per stuk. Uit de hand verkccht op het terrein: bot f 0.45 spiering f 0.08—0.20, versche bokking per 100 f x,50--2, harde idem per 100 f 1,251.75. ENKHUIZEN, 7 Dec. Heden kwamen hier de eerste 30 haringvaartuigen binnen wet 200 tot 1300 stuks reep- haring per vaartuig. Totaal io#.ooo stuks, Alzoo slechte vangst. Marktprijs f 4.805.30 per tal, Nettenbot 40 pond van 'i vaartuig, gold f 19 per 50 Kg. IJMUIDEN, 7 Dec. Heden kwamen van de treilvis- scherij hier aan den afslag de stoomtreilers: IJM. (Ker- cules)met f 4064; IJM. 168 (Odin) met f f 297?; IJM. 203 (Derika XVI) met f 2018; IJM. 99 (Johanna Elisabeth) met f3237; IJM, 6 (Polaris) met f3175; IJM. 33J (Holland)s met f2407: IJM. 238 (Johanna Maria) met f1787; JM. 93 (Dorothea) met f27.04 IJM. 169 (Flandna) met f2255; IJM. i2i (Louisa) met f2701; IJM. 61 (Fnsia) met f 2663; IJM. 90 (Stormvogel) met f 3842; IJM. 80 (Einet) met f2447; IJM. 146 (Pieter Cornelis met f4061; IJM. 201 (P. A.z Timmers) met f 3768; IJM. 316 (Gerard) met f 3629; 290 (Avanti) met f 2225; IJM. 37 (Maria Elisa beth) met f2839; IJM. 32 (Zeemeeuw met f 2477 en IJM. 433 (Raaf) met f 1722 aan besomming. Nog steeds is de aanvoer van sardijn door onze kust- vis3chers van beteekenis en worden door deze kleine vaar tuigen goede besommingen gemaakt. Door het aanhou dende mooie weer der vorige week konden de kustscheep- jes steeds blijven visschen, zoodat de aanvoer in die dagen bijzonder groot was. SCHAGEN, 8 Dec. Vee. Aangevoerd 4 stieren f 100- 250, 6 koeien, magere f 140280, 82 koeien vette f 300 400, 5 kalfkoeien f 200300, 33 vaarzen f 150200, 6 graskalveren f60no, 29 nuchtere kalveren f 1228, 80 vette schapen f 3343, 1589 overhouders f 2633, 3 magere varkens f 16—22, 51 vette varkens 58—*63 c. per kg. 182 biggen f9—15, 10 paarden d 150300. Boter. Aanvoer 25 kg 2—2.30 p. kg. AMSTERDAM, 8 Dec. Eierveiling (Prinsengracht). Aanvoer deze week 160.000 stuks. Kippen- hoogste prijs f 11.30, middenprijs f 10, laagste f 5.50 koelhuiseieren f88.15, eenden- f8.258.30. Handel kalm NEDERLANDSC HE SCHEPEN. ALDERAMIN 8/12 Scilly gep., Quebec n. Rott. BATAVIER III 8/ia v.m. 8 u. 20 v. Rott. te Gravestnd* DRENTE 2/12 v. Penang n. Soesoe. DUIVENDRECHT 7/12 v, Rouaan n. GulfporL EEMDIJK 8/ia v. B. Ayres Roads n. Santa Fé. ELLEWOUTSDIJK' 6/12 Las Palmas gep., Rott. tu B. Ayres. KATENDRECHT 7/12 Constantinope! gep.» Batavia tu Londen. MAAS 7/ia Finesterre gep., Rott. n. Las Palmas. MARGINA m.s. 6/12 v. Lysekil te Holtenau. NIEUWENDAM ms. 3/12 v. Fredrikstad n. Amst. NOORD 7/13 v. Sundsvall n. Rott. PIET HEIN 7/12 v. Newcastle n. Fecamp. RIJNDIJK 7/12 Cape Race gep., Montreal n. Rott. SLIEDRECHT 8/13 v. Avcnmouth n. Gulfport. STAD ZV/OLLE 7/12 v. Cardiff te Lissabon. TEUSIJA m.s. 7/12 v. Holback te Holtenau. VDLCANUS 3/13 v. Swatow n. Hongkong. WAALHAVEN 6/12 Lizar :gep. v. Amst. b. Boston- WALCHEREN 7/13 Kaap del Armi gep., Manila n. Mar seille. WINSUM 8/12 v. Castlemare tl. Bougie. ZEEHOND m.s. 7/12 v. Nakskov te Holtenau. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GOEMBA (uitr.) pass. 8/ia Gravesend, van Londen. KAMBANGAN (uitr.) 6/12 Perim gep. KANGEAH (thuisr.) 6/12 v. Port Said (verb.). VONDEL (uitr.) 7/13 te Southampton. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERDIJK (uitr.) pass. 7/13 Fernando Noronha, KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM (uitr.) 4/12 v. Guyaquil. ARIADNE 7/12 v. Amst. te Bordeaux, AURORA 7/ia v. Triest n, Gravosa. COMMEV</IJNE (thuisr.) 7/13 v. Havre n. Amsterdam. EOS 8/12 v. Valencia te Amst. EUTERPE 7/12 v. Amst. te Pasages. JUNO 8/13 v. Amst. te Rott. KENATE 7/13 v. Amst. te Stettin. MARS 7/13 v. Volo n. Kimassi. MEDEA 7/J2 v. Rott. te Lissabon. NERO 7/i2 v. Kopenhagen te Gothenburg. PLUTO 7/12 v. Barcelona n. Genua. POLLUX 7/12 v. Hamburg n. Amst. STRABO, Stettin n. Amst., pass. 7/12. BrunjbfltteL HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM La Plata n. Amst», pasf. Ouessant. 7 tl* HOLLAND'—AFRIKA LIJN. BILLITON (thuisr.) 8/12 te Antwerpen. HEEMSKERK (thuisr.) 8 12 v. Port Said n. Genua. ZENADA 7/x3 v. East London n. Port Elisabeth* HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, pass. 8/ia VU»- singen, van Antwerpen. MAASDAM 7/12 v. Rott. te New-Orleans. NARENTA, v. Vancouver n. Liverp./Rott., 6/13 V. Glas gow. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTËKERK. (uitr.) pass. 8/12 Vlissingen v. Antwerpen* HOLLAND—BRITSCH-ÏNDIE LIJN. BOVENKERK 8/ia v. Antwerpen te Rotterdam. HALFWEG, 7 Dec. Eierveiling. Aanvcer 2700 kippen- 1 SCHIEKERK (uitr.) 8/12 te Port Said. SQMMELSDIJK (thuisr.) 7/12 v. Algiers. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK (uitr.) 5/12 v. Las Palmas. f8.6012; z 100 eenden- ƒ7.95. Handel kalm, GOUDA, 8 Dec. Kaas. Ter markt waren 147 partijen. Prijzen ie soort f 5355, 2e soort f 5°~~*52» rijksmerk ie soort f 5456, 2e soort f 5053» zware f57. HOORN, 8 Dec. Kaas. Aangeveerd 13 stapels fabrieks baas f 50 1 st. boerenkaas f 50 j 3 st. fabriekskaas f 48 5 st. boerencommissie f 49 totaal 22 stapels, wegende 21.138 kg. Handel goed. AMSTERDAM, 8 Dec. (Noteering v/h. Veiling ebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven fo.go-^t'1" P* bg. Appelen. Goudreinetten extra fziö28, idem I f xi— 13, Bellefleurs extra f1215, idem I f9 1J» dubbele Eellefleurs f 1618, Sterappelen extra f 'd*™ I fix13, Groningen Kroon f1219/ Bramlij Seedling f 10.15, Present van Engeland f1220, zoete Appelen f 710, Benderzoet f 7—9» dubbel Benderzoet f 810, Dijkman zoet f79, alles per 100 kg. Peren. Doyenne du Commice f 50—86, Leghipons f 50 56, Durandeau f 2028, Winterjannen t —9, Brede- rode f 912, alles per kg. Groenten. Fransche bloemkool f 26—3©> Tomaten f 40 —55, Hollandsch witlof f i3—23, Belgisch witlof f28— 31, alles per too kg. Peen f 1216, Prei f 1015, Selderie j JONGE ANTHONY 7/12 v. Pertusola te Licafe f 1114, Pieterselie f 20—26 per bos 100 bos. Sla extra f 6—q, idem I f2.504» Andijvie f 4*50 6 per 100 krop. Spruiten f 3.40—4.20 per 100 kg. Bloemen. Pozen. Hadley f 20—27, C-olden Ophelia f816, Verschure f 1014, Columbia 11215 per xoo stuks. Seringen. Marie Legrey f 35—45. II f 19—24, JAVA—NEW YORK LIJN. VECHTDIJK, v. Batavia n. New York, pass. j/12 GibralMf ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA 8/t2 v. Batavia te Rotterdam. KOTA INTBN (uitr.) 8/13 te Sabang. SITOEBONDO 7/13 v. Hamburg n. Rott. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALHENA (thuisr.) 7/12 te Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. POLYDORUS 6/ta v. Amst. te Liverp. STENTOR 7/12 v. Liverpool te Batavia (verb.B TYDEUS, v. Amst. n. Batavia, 5/12 v. Suez. EMZETCO LIJN. Garrasford weigerde de eerste oogen- blikken, dan nam hij den hengel en liep snél naar de plaats, waar Barry de zalm had gezien. Gedurende een paar minuten bleven de andere mannen staan waar zij op hem wachtten, toen zeide Barry: Dé visch is verder weggegaan dan ik dacht; we hadden beter in het bootje kun nen gaan en hem volgen. Zij rceiden der halve langzaam terug. Barry hield zijn oogen gevestigd op de steeds verder weg gaande figuur en roeide, dit moet worden toegegeven, zoo zorgeloos, als men niet van hem gewoon was. Het gevolg van deze zorgeloosheid liet niet lang op zich wach ten. Het lichte, zwakke scheepje stootte op een rets, die- zich onder water bevond en die Barry zeker zou heben opgemerkt in dien hij heter had uitgekeken; de boot schommelde heen en weer, stootte nogmaals tegen de spits van een rots en sloeg om. Dergelijke ongelukken komen zeer dik wijls voor op de Canadeesche rivieren, vooral op zoo n woesten stroom als z'j nu bevoeren. Eigenlijk was Barry er altijd op vcorbefeid; a.l hun hebben en houden was waterdicht ingepakt en aan de boot vast gemaakt. In gewone omstandigheden zou den de reizigers de omgeslagen boot heb ben vastgegrepen en er mede naar den oever zijn gezwommen; maar in üit geval werden beide mannan tegen de rctsen ge slingerd. Dave stootte zijn hoofd en ge raakte bewusteloos. Barry kreeg een. duw in zijn ribben en sloeg met zijn hoofd even als Dave tegen het harde steen. Even kon hij geen adem halen. Dan begaf hij zich naar de boot, die cp eenigen afstand door de woeste golven- werd heen en weer ge slingerd; hij greep er naar, maar ongelukki gerwijze geraakte hij met zijn arm bekneld tusschen de rtfeibank en de wanden van het schuitje. De inspanning was te plctse- ling, te geweldig en hij had geen macht meer over zichzelf en de boot, want noch kon hij haar sturen, noch ken hij de rotsen ontwijken, Hij begreep, dat hij in groot ge vaar verkeeide en onwillekeurig zag hij rend naar Dave, om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Maar Dave was nergens te zien. Dave! riep Barry uit of liever zuchtte hij, want reeds eenige malen hadden de wilde golven zijn hoofd onder gedompeld; bijna kon hij geen adem meer halen. Juist op dit oogenblik kwam Dave weer aenigszins tot bewustzijn; hij gaf antweord en kwam naar Barry; in een oogwenk zag hij wat er gebeurd was, zwom naar de an dere zijde der boot en trachtte Barry's arm te bevrijden. Na eenige vergeefsche pogin gen lukte het; Barry kon zijn arm weer vrij bewegen, maar tot zijn schrik zenk hij. Dave begreep, dat zijn meester bijna gestikt of verdronken was en cp een ondiepte wachtte hij met wijd open gesperde oogen en gespannen spieren. Aan den anderen kant der rivier kwam Barry weer te voor schijn en Dave zwom dadelijk naar hem toe. (Wordt voortgezet)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6