r i Fl V©drïè©!vt H I GR. HOUTSTR lOlf 103 CNGEL5GHE im mmu m m m L EETKAMER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 9 December 1927 RADIO-NIEUWS. Proeven voor Radio-telefonie van Europa naar Azië. Mededeelingen van den K.R.O. VERKEER EN POSTERIJEN De verlaging der telefoontarieven in het verheer met België. INGEZONDEN. 1 II 1 LI COMPLEET f.450- De Hanze-bank-affaire. BINNENLANDSCH NIEUWS. De hooge gemeentelijke scheepvaartrechten voor de binnenschipperij. c. s. De moord aan hst Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De verlaging der rijwielbelasting. HANDEL EN NIJVERHEID. Een belangrijk werk aan een Amsterdamsche Maatschappij gegund. Ter bevordering van behoud van het natuurschoon. KERKNIEUWS. Deken R. A. Schroeder. T UIT ONZE OOST. De begrooting 1928 voor Suriname. RECHTSZAKEN. Een brandstichter in zijn eigen huis. Het faillissement der Zuid- Hollandsche Crediet- vereeniging. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling 17—21 April 1928. KUNST EN KENNIS. Kerstnummer Kath. Illustratie 1927. De overbreng'ng van persnieuws van den Haag naar Ned. Indië. Een schitterend succes. Het Aneta-Persbureau seint uit Batavia: Op verzoek van de N. V. Persbureau Aneta heeft de Nederlandsche Telegraaf- administratie een proet genomen tot ex ploitatie van de Radio-telefoon voor pers- doeleinden. in het bijzonder voor het tele- foneeren uit Europa naar Azië Deze proef neming is buitengewoon goed geslaagd met behulp van den zender var. Kootwijk, op- roepletters P.C.L.L. Om ongeveer 2 uur in den namiddag, dus 9 uur 's avonds op Ja va, vernam men daar buitengewoon dui delijk technische bijzonderheden omtrent de uitzending en het bericht, dat om 2 uur Greenwich'ijd, dus 9 20 Javatijd, de pers- proefuitzending zou plaats hebben u t de Studio van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie aan de Kortenaerkade te 's-Gravenhage. Nadat men enkele sportberichten had hooren voorlezen ving de proefnem'ng tot de uitzending der persberichten in de En- gelsche taal aan De Engelsche taal werd ditmaal gebez:gd, omdat behalve Ned.-In- dië terzelfder tijd een groot aantal te vo ren gewaarschuwde buitenlandsche luiste raars medeluisterden, o.a. de Reuter-kan- toren in Cairo, Bombay en Shanghai. Het was nl, de bedoeling met deze proefne ming na te gaan. in hoeverre de ontvangst van aldus in Europa gedicteerde berichten in geheel Azië mogelijk was met behulp van den Nederlandschen zender. Voor hetgeen Ned. Indië betreft, was de opstelling der luisteraars als volgt: De Telegraaf-Maatschappij Radio-Hol land stelde ontvang-apparaten op te Tand- jong-Priok en op het kantoor van Aneta in Weltevreden, dat bovendien door de welwillendhe'd van de Indische Admini stratie der P. T. T. middels een gewone interlocale telefoonlijn verbonden was met de studio der Ned.-Indische Radio-tele- graaf te Bandoeng. De twee eerste ontvangsten waren rede lijk duidelijk, doch de derde was bepaald schitterend. Elk woord van deze proefnemingen was verstaanbaar en op te nemen, tot en met het slot, toen de hoofdvertegenwoordiger in Europa, de heer Herman Salomonson, wiens stem duidelijk te herkennen was in het Nederlandsch, het woord nam voor het overbrengen van verschillende groeten uit Nede'rland aan personen in Indië, om ten slotte deze aangekondigde proef voor ge ëindigd te verklaren. Er was onafgebroken nagenoeg twee uur lang op de helderste wijze contact ge weest. Er werd gesproken met een gemid delde snelhe:d van ongeveer zestig woor den per minuut. De ontvangst te Welte vreden via Bandoeng was over het alge meen duidelijker dan over de gewone inter locale telefoonverbinding Soerabaja-Batavia, Het geluid kwam ongeveer over met de duidelijkheid van de gewone stadstelefoon. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hierbij aan, dat deze proefnenvng geslaag.i ts, dank zij de welwillendhe'd van den di recteur-generaal der Posterijen en Tele grafie, den heer Damme en door de bui tengewoon energieke medewerking van dr. N. Koomans, ingenieur der Telegrafie, onder wiens persoonlijke leiding de uit zending via Kootwijk plaats had. Gespro ken werd in de eerst sinds rnkele dagen gereedgekomen Studio aan de Kortenaer kade. Het dxteeren had plaats beurtelir.?s door twee personen, o.w. mr Fry van de A.N.R.O. Deze proefneming was voorafge gaan door een voorproef ot> 30 November jl., waarbii meef soeciaal het Aneta-kan toor te Weltevreden door bet Haagsche Aneta-kantoor was toegesoroken, en waar bij, naast de bijzonderheden van de rege ling der proefneming van 7 December, de harteliike groeten waren overgebracht aan de Indische ners. die naar Aneta hoont, binnen afzienharen tiid zal kunnen profi- feer»n van deze ultra-moderne wijze van overbrenging van persnieuws. Voor 1928 alle Katholieke Luisteraars bij den K. R. O. Er begint steeds meer klaarheid te ko men in de radiobeweging. Beweging, ja, want wij die meenden rustig en kalm op onzen nieuwen zender te werken, werden van alle kanten in de linksche pers aange vallen en ons werden allerlei booze plan nen toegedicht en allerlei booze dingen in de schoenen geschoven. Wat wij al niet op ons debet hadden was verschrikkelijk. Wij waren de schuld van de komende belasting, wij trokken geld uit de N. D. O.j wij voer den politiek; wij waren de splijtzwam; wij verdeelden ons volk; wij stuurden aan op een eigen Katholieken zender en zonderden ons af van de anderen; wij wilden geen n'a- tionalen omroep, enz. Allemaal booze laster, en wat bet mooist is van alles, de liberale radio-menschen, welke ons vooral verweten, dat wij partij politiek voor de microfoon wilden brengen, maakten zich zelf aan die zwakheid schul dig door bij monde van Mr. Cohen de Boer, de socialisten te lijf te gaan door middel van hun eigen omroep. De K. R O. kon al dien laster in de link sche bladen rustig en zonder eenige ge moedsbeweging lezen, het raakte hem niet. De K. R. O. kon de philippica van Mr. Cohen de Bóer kalm aanhooren. Aan een aanval op andere omroepen, strikt verbo den van hoogerhand, had hij zich nooit schuldig gemaakt en zou het ook in de toe komst niet doen. De K. R. O. staat er nu eenmaal om zijn zenduren niet te gebruiken om anderen aan te vallen of om partijpolitiek te voeren, dat laten we alleen aan hen over, die er ons van beschuldigen. En zóó konden wij rus tig onzen weg gaan. Wat deert het ons of anderen radio-ruzie maken? Wij doen het niet. Wij hebben genoeg met ons zelf Ie doen. Zeker met ons zelf. Want het moet gebeuren, op 1 Januari 1928, ^moeten alle Katholieke luisteraars leden zijn van den K. R. O., hetzij ieder afzonderlijk, hetzij bij distributie, gecombineerd met elkander Want nu zijn de vier groote geestesstro mingen, welke in ons land door de radio zich uiten, afgebakend, en is voor ieder hun gebied aangewezen. Links, de Socialisten (V. A. R- A.) en de gecombineerde vrijzinnigen, die 1 Jan- zullen voorstellen aan het Nederlandsche Volk als de A V. R. O. (Algemeene Vrij zinnige Radio Omroep), en dus waarbij alle vrijzinnigen in den lande zich zullen aansluiten. (N. O. V. en A. N. R. O. houden op te bestaan). Rechts de christelijken (N. C. R. V.), n.l. alle orthodoxen, d.w.z. geloovige prote stanten en de K. R. O., de Katholieken. Vervolgens verdwijnen de Aetherbode en de Radio-luistergids, waarvoor' één ander blad in de plaats komt, terwijl tevens de abonnementsprijs zal worden verhoogd, wat redetijk en begrijpelijk is, daar tot heden de luisteraars van den A. N. R. O. door hun abonnementsgeld de kosten van de Aether bode niet konden dekken. Wij krijgen dus met 1 Januari een nieu wen toestand, die het iedereen in den lande duidelijk maakt bij welken omroep hij zich heeft aan te sluiten. Of bij de socialisten of bij de vrijzinnigen, of bij de christelijken of bij de Katholieken. Welnu thans is de keuze voor ons niet twijfelachtig meer en waren er Katholieken luisteraars, die zich hadden laten betooveren door het woordje „neutraal", dat tooverwoord is thans ver dwenen. De A. N. R. O. en de N. O. V. hebben zich nu geprononceerd aan de link sche zijde geplaatst (waarbij zij trouwens steeds behoord hadden). De keus voor iedere Katholiek is thans gemakkelijk. En daarom, de maand December moet zijn de Tijd, waarin ieder Katholiek luisteraar zijn besluit maakt en zich opgeeft per 1 Januari 1928 aan den K. R. O. Wij berekenen, dat er 60.000 Katholieke luisteraars zijn in ons land 1 Januari 1928 moet de datum zijn, die beslissend is voor heel de toekomst van de Katholieke Radio. Wat dat jaar geven zal hoe de radiokwestie zal geregeld worden ligt in de toekomst verborgen. Maar één groote zaak van het uiterste be lang staat vast: Alleen dan wanneer 60.000 Katholieken zich aangesloten hebben bij hun eigen omroep, zal de K. R. O. in staat zijn voor de rechten van bet Katholieke vclk op te komen en die positie in de Radio te verkrijgen, welke hem als vertegenwoor digende het derde deel van onze natie, toe komt. Katholieken, het Secretariaat Heeren gracht 46, verwacht iederen dag van deze maand minstens honderd nieuwe leden. In verband met de tariefverlaging in het telefoonverkeer tusschen Nederland en België wordt nog nader bericht: Met ingang van 1 Jan, a.s vervallen in het verkeer met België de beide zones, in welke België op dit punt verdeeld was, met Tarie ven van resp. vier franc en vier franc vijftig. In de plaats hiervan treedt een uniform tarief van drie francs dertig voor een ge sprek van drie minuten of minder in wer king. Wat het grensverkeer betreft, waar voor thans twee tariefzones gelden, te we ten tot vijftien kilometer 0.60 frs. en van vijftien tot dertig kilometer een franc, on dergaat de eerste geen wijziging, doch wordt de tweede zone uitgebreid tot veertig kilo meter met een tarief van een franc twintig, overeenkomstig het ook voor Duitschland geldende tarief in de'tweede grenszone. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de begrooting van Bloemendaal 1928 verzoek ik u beleefd, dit onderstaande te plaatsen. Bij voorbaat mijn. hartelijken dank. Het licht niet in mijn bedoeling, de be grooting te becritiseeren; ik zou juist het tegenovergestelde willen. Ik neem dan aan, dat het woor een groot deel onzer inwoners een geruststelling is, als men ziet, dat de belasting 1928 weer geraamd is op ongeveer 750.000 tegen een heffing van 3 pet. vooral voor de meer gegoeden, want al is nu de belasting nog zoo laag, en men is een beetje kapitaal-krachtig, bedraagt het toch nog toe een aardig sommetje, dat men lijks moet betalen. Blijkbaar denkt wethou der Laan er ook zoo over, want hij toch is de man, die de belasting op 3 pCt. wilde handhaven. Hij wil in onze gemeente im mers kapitaal lokken, ik bekijk de zaak heel anders. Wethouder Laan denkt in dit geval te veel aan zijn eigen portemonnaie, ten minste m. i., onder de minder goed be deelden zijn er nog wel, die er anders over denken, omdat er juist onder hen velen zijn, die dagelijks of wekelijks te kort komen; daarom moet men er naar streven, dezen toestand te verbeteren. Ik neem dan vrij heid om op eenige posten, die op e be grooting voorkomen en ook eenige an ere, die er niet op voorkomen, eenige aanmer kingen te maken. Hoofdstuk III: „Openbare veihghpid be vat het aankoopen van een tweeden mo or met zijspan voor de politie. Ik ga van het standpunt uit, dat a s uitgaaf noodig is, zij gedaan ®oet w°r maar ik geloof, dat er noodzakelijker mg Z1)Bij ho'oldstuk VI: (afdeeling plantsoenen), kom ik hier nog even op terug. Voor de verlichting is uitgetrokken 35.440 vorig jaar 39.713 dus een vermindering van 4273; dat zit natuurlijk in de grenswijziging. Nu is de vraag; Is daar de Vogelenzangsche weg ook bij inbegre pen? Ik vermoed' van niet, want anders had het m. i. er bij moeten staan. Wordt het nu zachtjes aan geen tijd, dat deze we!» goed verlicht wordt? Is het niet het top punt: een hoofdweg door de gemeente, die niet eens verlicht is? Wethouder Laan heeft in een der vorige raadsvergaderingen gezegd, dat de Vogelenzangers de troetelkinderen zijn van de gemeente, ten minste, zoo drukte hij het uit; ik hoop, dat de Raad hier reke ning mee zal houden, want wij zijn dan al lang genoeg vertroeteld, en moet nu en dan maar eens een eind aan komen. Bij hoofdstuk IV (Volksgezondheid) komt voor subsidie „Herwonnen Levenskracht". Deze post is 100 minder dan het vorig jaar. Waarom moet nu juist op dezen post beknibbeld worden? Of worden soms de gelden niet goed besteed? Ik hoop, dat de Raad er anders over zal denken dan Burg. en Wethouders. Op hoofdstuk VI (Openbare Werken) is uitgetrokken voor onderhoud van wegen en voetpaden 1C8.873. Dit bedrag, is m. i. veel te laag. De wegen, genoemd door B. en W., die vermoedelijk met topeka zullen worden bedekt, zijn voldoende, maar waar blijft nu het andere werk? Is het niet meer aan erg, zooals sommige wegen er bij lig gen? In het geheele Kinheimpark staat bijna niet één straatkolk goed; bij regenval loopt zelfs het water hier en daar bijna over den weg. In een der laatste raadsvergaderingen 13 nog gesproken over den schandaligen toestand in Rijnegom, In de Graaf Floris- laan is een lengte van ruim 100 Meter, die bij regenval bijna geheel blank staat, enz., enz. Zulke misstanden moeten toch eens een einde nemen. Maar dat kost geld. Op dezen zelfden post is het vorig jaar 16000 be knibbeld. Het gevolg is daarvan geweest, dat ondergeteekende in de maand Mei ter tafel van B. en W. moest vernemen, dat de financieele omstandigheden het niet toe lieten, om alle weken te laten werken door de werkloozen; dus wel een bewijs, dat deze post veel te laag is. Onder hetzelfde hoofdstuk komt voor: onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. Nu wil ik even terugkomen op de tweede motorfiets voor de politie; m. i. zou het toch billijk zijn als voor dezen tak van dienst, ook eindelijk eens een auto werd werd aangeschaft. Deze lak van dienst is altijd afhankelijk van publieke werken, en toch is dit niet goed te praten. Onze ge meente is in hel bezit van 3 auto's; te wei nig voor het werk, dat er te doen is. Het een moet altijd op het andere wachten, wat zeer dikwijls ontevredenheid verwekt. Op hoofdstuk IX komt vooi de post werk verschaffing. Voor dezen post is uitgetrok ken 14.000, evenals het vorig jaar. Volgens de laa'st vastgestelde rekening, bedroegen toen de werkelijke uitgaven 22.640.57. Nu zou ik toch wel eens aan B. en W. de vraag willen stellen, waar dat geld aan besteed is, en dan in dien zin, dat men werkelijk overtuigd is, dat het werkverschaffing is. Het gaat toch niet aan om al 't productieve werk te verrichten onder den naam van werkverschaffing, want dan is het m. i. meer loondrukking. A's de post Publieke Werken niet aan een ton genoeg heeft, welnu geef hem dan twee ton. Onze ambtenaren kunnen we nu eenmaal niet laten werken zonder geld. No nog iets, waarover in de begroo'ing in het geheel niet wordt gesproken. Dat is het nieuwe Raadhuis, poli'ie-bureau en arbeiderswoningen. Ik vind, dat B. en W. en de andere raadsleden zich belachelijk maken voor de buitenwereld. Bloemendaal, de rijkste gemeente van Nederland, kan nog niet eens in haar eigen behoeften voorzien. Op het oogenbilk is deze zaak gegeven in handen van de com missie van P. W.; wat moeten nu die men- schen beginnen zonder geld? Ik weet twee middelen, die ik den raad in zijn geheel gaarne in overweging geven, om dit doel te bereiken. Het eerste middel is de be lasting van 3 pet. op 4 pet. te brengen, dan komt er weer ongeveer 250.000 bin nen, dan kan men ten minste krijgen, wat dringend noodig is, en dan staat onze be lasting nog ver beneden andere gemeenten. Wil men daar niet aan, dan is er het tweede middel. Als bijv. in een arme gemeente een nieuwe kerk gebouwd moet worden, gaat men elders collecteeren en met succes. Als nu alle razJs'eden in die rich ing te werk gingen? Ik ben er van overtuigd, dat in onze gemeente in korten tijd een nieuw raadhuis en een politie-bureau zouden ver- r ijzen. Nogmaals, mijnheer de redacteur, dankend vcor de verleende plaatsruimte. Uw abonné G. BOUWHUIZEN, Graaf Florislaan 18. Vogelenzang. WAT ER VAN DE BESCHULDIGING OVER BLIJFT. In de pers zijn de laatste dagen berichten verspreid door of vanwege den heer L. Groe- newegen, te Leiden, die de vraag hebben doen rijzen: gaat de Hanzebank in dezen vrij uit? Op deze vraag kan ieder Nederlander die nog eerbied heeft voor de uitspraken van de rechterlijke macht niet anders dan bevesti' gend antwoorden. De heer L. Groenewegen is bij verstek' vonnis van 18 Sept. 1923 veroordeeld. Tegen dit verstekvonnis heeft G. verzet gedaan met dit gevolg, dat de Rechtbank andermaal bij vonnis van 23 December 1924 het reeds gewezen vonnis heeft bevestigd, Van dit vonnis is geappelleerd en het Ge rechtshof heeft bij arrest van 11 Januari 1926 nogmaals het verstekvonnis bekrachtigd. Na deze beslissingen van de rechterlijke macht mag van een ordelievend onpartijdig staatsburger worden verwacht, dat hij erkent dat de Hanzebank in haar recht is. De berichtgever aan de pers redeneert anders en zegt neen, die Hanzebank heeft onrechtmatig de gelden overeenkomstig die rechterlijke vonnissen geïnd,, want de ver oordeelde G. heeft een klacht wegens mein eed tegen den Directeur der Hanzebank in gediend en tegen den advocaat van die bank. Het is misschien aan het publiek niet zoo bekend, dat het langzamerhand usance wordt dat hij die een civiel proces verliest, nadat zijn tegenpartij een hem opgedragen eed heeft afgelegd, bij den officier een klacht indient wegens meineed. Aan een ieder staat de gelegenheid open om tegen Zijn meest eervollen medeburger een klacht in te dienen, als zoude die mede burger zich schuldig gemaakt hebben aan het zwaarste misdrijf. Deze gelegenheid om klachten in te dienen sluit echter niet uit dat het indiennen van zoo'n klacht valsch kan Zijn en dus onrechtmatig. Is het nu geoorloofd, dat wanneer een procespartij, die in alle instanties een proces verloren heeft, ten slotte als laatste middel een klacht indient tegen zijn in het gelijk gestelde tegenpartij, het indienen van dezen acht door middel van de pers publiceert toevoeging van alle mogelijke zware :en e 111! gaarne zou wenschen dat op rtiü t®SenPartl) on zijn advocaat zouden wor- toegepast, welke toevoeging absoluut 1 cb a"een meet dienen om bnH niVi" advocaat bij het niet naden- aan de kaak te stellen? klacht de r*?} door 11 et indienen van een ,i rollen omgekeerd en is dan de efrd7nr(!0rcieelde Peeling eetransfor- pf alle fVyongelijkte onschuld in strijd De heer Groenewegen acht zich door de Hafhfi dmr t' Gerechtshof verongelijkt, w«s "s toegelaten" H°f niet tot SetuiSenbe" Maar bij vonnis der Rechtbank van 27 Me 1924 is ot getuigenbewijs van zijn stel lingen toegelaten. SA"®®, B ,-_v~13-x Neem nu maatregelen.Winter- handen en -voeten zijn een gevolg van kalkgebrek in het lichaam Vul dit tekort aan met Kalzan, het Kalkvoedsel. Een paar Kalzanta- bietten daags zullen het optreden van deze hinderlijke kwaal voor komen. Kalzan heeft bewezen ook in de hardnekkigste gevallen vol. komen genezing te brengen. Kalzan is verkrijgbaar bij iederen Apoth. of Dre" x 1.25 en J 2,25 p. verp. (45 en90 tabl.). Op 8 September 1924 heeft het getuigen verhoor plaats gehad met dit resultaat, dat de beide door G. voorgebrachte getuigen hebben verklaard „ik kan niets terzake dienende verklaren.ii De heer G. erkent dan ook bij conclusie van 11 November 1924 niet te zijn geslaagd in het hem opgelegde getuigenbewijs en verzoekt de Rechtbank aan de Hanzebank een eed op te leggen, welke eed inhoudt, dat hetgeen de Hanzebank gesteld heeft, juist is, en dat het aan de Hanzebank net bekend is, dat de akte van borgtocht anders luidt dan overeengekomen is. De Hanzebank verklaart zich bereid dien eed af te leggen. De Rechtbank legt dien eed op aan de Hanzebank en de eed wordt afgelegd op 27 Januari 1925. De heer G. gaat, niettegenstaande deze beslissende eed in hooger beroep en vraagt opnieuw door getuigen zijn stellingen te mogen bewijzen. Begrijpelijk is het, dat het GTechtshof gezien de resultaten van het getuigenbewijs voor de Rechtbank, niet opnieuw op dit ver zoek ingaat, te meer nu G. in gebreke bleef de namen van andere getuigen te noemen en mede te deefen wat die getuigen zouden kun nen verklaren. Kort en zakelijk verwierp het Hof bij arres van 11 Januari 1926 het ingestelde hooger beroep. Ik heb deze feiten eenigszins uitvoerig medegedeeld om aan te toonen hoe weinig kans van slagen de heer G. met zijn klachten heeft. Voor den burgerlijken rechter heeft G, geen stukje bewijs, zelfs niet een getuige kunnen voorbrengen om zijn stellingen te1' bewijzen. Men moet al een buitengewone optimist zijn om te verwachten dat G. in de straf procedure wel zal slagen in het bewijs zijner stellingen, te meer waar in een strafproce dure de bewijslast nog veel moeilijker is. Is het geoorloofd, vraag ik opnieuw, om op de resultaten van die klachten vooruit te loopen, te doen alsof de strafrechter reeds beslist had en de pers 2ls middel te gebrui ken om zijn tegenpartij en haar advocaat in opspraak te brengen door de publicatie, dat men een klacht heeft ingediend met het verzoek tot toepassing van alle rigoreuze maatregelen bedreigd tegen de zwaarste mis drijven Ik acht het overbodig uit te weiden over de kansen op succes met de klachten tegen mij als advocaat van de Hanzebank inge diend. Een ieder, die de positie van den advo caat in een civiel proces maar eenigszins begrijpt, weet dat hij als lasthebber van een cliënt, die nog wel het door hem gestelde met een eed dekt, absoluut vrij uitgaat. Tenslotte heb ik nog voldoende vertrou wen in de waarheidsliefde van de Nederland sche pers dat zij zal inzien dat het versprei den van dergelijke sensatieberichten, die niet anders beoogen, dan wraakneming langs den weg van eigen richting, niet bevorderlijk is voor de publieke moraliteit. fs-Gravenhage, 6 Dec. 1927, Mr. A. M. DE GROOT, Groenmarkt 35a. Op de vragen van den hear Duymaer van Twist, betreffende het nemen van maatre gelen tegen te hooge gemeentelijke heffing van scheepvaartrechten voor de binnen schipperij, antwoordde minister Kan, da' hij meent te kunnen volstaan met te verwij- zij naar de mededeeling in de Memorie var Antw. betreffende Hoofdstuk V Slaatsbe- grooting 1928, onder het hoofd: „Gemeente lijke heffingen van schippers," n.l. dat zijn aandacht blijft gevestigd op de heffingen van scheepvaartrechten en dat, bij de be oordeeling van de ter goedkeuring aangebo. den tarieven, gewaakt wordt tegen te hooge opvoering dier rechten. Opgemerkt zij nog, dat ingevolge de circulaire van 4 Juni 1926 de gemeentelijke scheepvaartrechten, die vaa beteekenis zijn voor het intercommunaal verkeer, bij de beoordeeling voor de ver- eischte Koninklijke goedkeuring, een punt van overleg met de betrokken scheepsvaart- organisaties uitmaken. Zooals de minister in de vergadering van de Tweede Kamer op 13 Nov. 1927 te ken nen gaf, is hij bereid de raadpleging van de scheepvaartorganisaties uit te breiden tot de scheepvaartrechten, welke voor het inter communaal verkeer geen overwegende be teekenis hebben. DE OUDE WEG. Geachte Redactie, In een der vorige raadsverslagen van Haarlem heeft men kunnen lezen, dat deze raad heeft besloten 6000 te voteeren voor het bestraten van een gedeelte van den Ouden weg. Voor zoover daar vermeld stond, betrof het dat gedeelte.wat ligt tusschen het via duct en het nieuwe gebouw van de Elec- trische Centrale. Op de eerste plaats is dit broodnoodig, maar er zal vermoedelijk toch wel bedoeld zijn, dat deze weg zal wor den overbestraat vanaf de Amsterdamsche Poort. Want, wanneer men dit gedeelte daar- tusschen onaangeroerd zou laten, zou dit ten slotte toch weer half werk zijn, en dit kunnen wij toch niet .verwachten van een Pestuur van Groot-Haarlem. Ik zou het zelfs zeer bejammeren, wanneer deze straat zelfs niet werd doorgetrokken tot het tegen woordige bebouwde gedeelte. Tevens zou ik ook nog willen vragen, of het soms niet mogelijk is, dat aan deze nieuwe bestrating enkele menschen meer konden arbeiden, want zooals het thans gaat, zal het verschrikkelijk lang duren. Men moet hierbij niet uit het oog verlie zen, dat deze weg, weliswaar niet de eenig- ste, maar toch een hoofdverbindingsweg met Haarlem is en dat thans vele menschen een straatje om moeten maken, wat toch voor menigeen tijdverlies of ook wel schade kan zijn. Trouwens deze weg wordt maar behoor lijk voor het verkeer gesloten, terwijl men met een klein beetje goeden wil toch ook wel de helft voor de helft kan nemen «m het verkeer daar niet stremmen. Want, wanneer men de Harmenjansstraat is gepas seerd, zal men toch ook deze helft voor de helft-methode in toepassing moeten bren gen, om het verkeer behoorlijk zijn gang te laten gaan. Men zal het toch niet in zijn hoofd krijgen om ook dezen weg af te slui ten en het verkeer te leiden over Haarlem- Oost, (Spaarndam), want dan kan men ook Haarlem bereiken. Komaan, wij zijn dankbaar weer eens een goeden weg te krijgen, maar dan daarbij zoo min mogelijk de menschen, die van ■lezen weg gebruik nweten maken, overlast bezorgeni Met dank Naar aanleiding van berichten, dat er een n euw spoor gevonden zou zijn in den be- ruchten moord, welke in Januari jj. op een vrouw, in haar woning aan het Bezuiden hout werd gepleegd, verneemt het Corr. Bur., dat inderdaad een'ge weken geleden een brief ontvangen is. waarin een be- paa'de persoon als de dader aangewezen werd. Een ingesteld onderzoek bracht ech ter aan het licht, dat deze aanwijzing nie' de minste waarde had. De politie vermoedt, dat het geheele verhaal verzonnen is. Verschenen is het verslag der vaste commissie voor de belastingen ever het wetsontwerp tot wijziging van de rijwiel- belastingwet. De reden, door den Minister aangevoerd voor de vervanging van den thans bestaan- den aanvangsdatum van het belastingjaar door een anderen, achtte de meerderheid der commissie overtuigend. Niet echter kon deze meerderheid in haar geheel instem- met den datum, welken de regeering voor stelt in plaats van den thans geldenden da tum van 1 Jan. te stellen n.l. 1 Aug. Ver schillende leden meenden, dat !en den laatstgenoemden datum bezwaren van prac- tlschen aard bestaan. Zij waren van oor deel dat de datum waarop de belasting moet worden betaald, niet op 1 Aug. doch cp 1 Oct. dient te worden gesteld. Een minderheid der commissie was van meening, dat, vooral nu de belasting wordt verlaagd, tegen handhaving van d'en tegen- woordigen datum van 1 Jan. geen overwe gend bezwaar kan bestaan. De regeering antwoordt, dat de datum van 1 Oct., als liggende onmiddellijk na af loop van het reisseizoen, weer andere be zwaren zou meebrengen. De bezwaren, te gen 1 Aug. aangeveerd, schijnen de regee ring niet overwegend. Overigens stelt zij zich voor, de gelegenheid tot het verkrijgen der merken voortaan te openen in het mid den van Juli. Een der leden van de commissie vroeg zich af, of. de voorgestelde verlaging der belasting wel gewenscht moet worden ge acht, daar zij de schatkist op het verlies van een millioen gulden 's jaars.zal komen te staan, terwijl zij voor de belastingplich tigen slechts de geringe vermindering brengt van 50 cent per jaar. Andere leden kwamen hiertegen op. Eenige leden oor deelden dat een verder gaande verlaging gwenscht is. De meerderheid der commis sie ken zich hiermede niet vereenigen. Blijkens het antwoord der regeering be staat er voor een verdere verlaging geen aanleiding. Op verzoek der commissie zijn in hei wetsontwerp eenige redactieverbeleringen aangebracht. Inzake de besteding der te maken aarde- baan tusschen Rijswijk en Delft (raming 1.300.000) kan worden medegedeeld, dat uit de vijf „ingediende werkplannen der laagste inschrijvers door den Minister van Waterstaat een keuze is gedaan en dienten gevolge bedoeld wark is opgedragen aan de Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam, voor de som vao 1.197.000. Verschenen is het verslag van de Vaste Commissie voor de Belastingen over het wetontwerp tot regelng van semmige land goederen geheven belastingen tot bevorde ring van behoud van natuurschoon. Eenige leden vroegen cf de voorzieningen wel voldoende zijn te achten en stelden zich op het standpunt, dat eigenaren van landgoederen, als waarvjm hier sprake is, niet het recht hebben daarover naar eigen goeddunken te br/ hikken. Naar hun mee ning zulke landgtedoren in zeker opzicht beschouwd worden als nationaal bezit. De meerderheid der commissie achtte de voor gestelde maatregelen voldoende. Enkele leden wezen cp de wenschelijk- heid, in verschillende deelen van hetland van rijkswege reservaten te maken. De re- peering heeft hierop geantwoord, dat de reeds °P verschillende punten van zijn grondbezit belangrijke complexen als natuurmonument heeft aangewezen om de zen i den tegenwoordigen toestand te be waren. Overiges blijkt uit het overleg tusschen commissie en regeering o.m. dat indien zich op een landgoed rondom een woonhuis of ander gebouw een ker gedeelte van het goed voor het publiek mag worden afgeslo ten, toch de vermindering van belasting zal worden toegepast. Te Gulpen is gisteren plotseling overleden de Hoog Eerw. Keer R- A. Schroeder, ka nunnik van het Kathedraal Kapittel van het bisdom Roermond en pastoor-deken te Gulpen. Terwijl hij zich gereed maakte voor het opdragen van de H. Mis, werd hij plotseling onwel en gaf spoedig daarna den geest. Het voorloopig verslag is verschenen. Verschenen is het Voorloopig Verslag om- treri? het wetsontwerp toi vaststelling vaa de Surinaamsche begroot'ng voor het diens jaar 1928, waaraan het volgende is ontleend: Financieele en economische toestand. Al gemeen verklaarde men zeer te zijn te'eur- gesteld door het u tblijven van de overleg ging van het algemeen plan voor het in de toekomst ten aanzien van Suriname te voe ten beleid, door den Minister bij de behan deling van de begroot'ng van dit gebieda- deel voor het loopende dienstjaar in uit zicht gesteld. Met klem drong men er op aan, dat het overleg tusschen den Minis'er en den Gouverneur zooveel mogelijk zal worden bespoedigd en dat het meerge noemde i ian onmiddellijk na de beëindi ging van dat over'eg aan de Kamer cal wor den medegedeeld. Sommige leden verklaarden z:ch niet te kunnen onttrekken arn den indruk, dat, welke maatregelen ook genomen mogen zijn, de economische toestend van Suriname in het zfgeloopen jaar geen verbetering van eenige beteekenis heeft «rdergaan. Versche'dene leden wezen er op, dat de Kolonia'e S'atcn zich bij herhaling bekla gen over het feit, dat hun beslissingen voortdurend doo~ het opperbestuur worden teniet gedaan. Deze Kden meenden, dat deze klacht niet geheel ongerichtvaardigd is. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de wijze van optreden van den Gouverneur velen in Suriname aans'oot heeft gegeven en dat daardo>r het vertrou wen in dezen tewindsman 'ji; een deel der bevolking aanzienlijk schijnt te zijn vermio- derd. Vcrscheidc-uc leden gaven ur.ng aan hun ontstemming over het nog steeds uitblijven vrn het wetsontwerp tot herziening van het Regeeringsreglemcnt. De rechtbank te Arnhem heeft behandeld da zaak tegen een 23-jarige koopman uit Nijmegen wien ten laste werd gelegd, dat hij in den nacht van 8 op 9 Februari opzette lijk brand heeft gesticht in zijn woning aan de St. Annastraat, aldaar. Verdachte be weerde dat de brand ontstond door onvoor zichtigheid met een sigaret. Volgens den getuige-deskundige dr. W. F. Herselink i* het bijna niet anders mogelijk dan dat er in dit geval brand is gesticht. Verdachte was voor 5000. verzekerd, terwijl de waarde van het meubilair op ten hoogste 1200. is te stellen. De subst. off. van justitie mr. Lasonder eischte een jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 14 Decem ber. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft naar het Ccrr. Bur. meldt gisteren beves tigd het vonnis van de rechtbank, waarbij is toegewezen de vordering van curatoren in het faillissement der Zuid-Hollandsehe Credietvereeniging tegen Vos tot betaling van een bedrag, waarvoor hij als crediet- genietend lid der Vereeniglng aansprake lijk was baven het bedrag van een door hem genomen crediet. De Hooge Raad had de zaak naar het Gerechtshof verwezen. Het nieuwe monumentale veilingsgebouw der Coöp, Vereeniging „Centrale Aalsmeer sche Veiling ter grootte van 25000 M2 waaraan reeds meer dan een jaar ge werkt wordt, zal op 17 April van 't vol gende jaar worden ingewijd met een groote tentoonsteljing. De inzending is uitsluitend toegestaan aan Aalsmeersche kweekers en exporteurs met dien verstande, dat gaarne, voor zoo ver mogelijk, plaatsruimte zal worden afge staan voor nieuwigheden op 't gebied van bloemen en planten, zoowel uit binnen- als buitenland. Draagt deze tentoonstelling uit den aard der zaak een Aalsmeersch karakter, op 't gebied der nieuwigheden zal zij internatio naal zijn. Ook uit de samenstelling van het Eere-Comité van de Jury zal 't internatlo- nale karakter der tentoonstelling blijken. Zij, die nieuwigheden wenschen in te een den, kunnen zich tot het secretariaat, der Tentoonstelling te Aalsmeer wenden. Het Kerstnummer der Katholeke Illustra tie ziet er wederom keurig uit. Wij zouden zeggen, dat het wat fraaiheid in" uitvoering betreft, de uitgave van verleden jaar nog in de schaduw stelt. Aan de kunstplaten, welke zijn bijgevoegd, is de grootste zorg besteed. Met de talrijke illustraties in den bekenden koperdiepdruk vormt het Kerstnummer van De Katholieke Illustratie een geheel, dat er zijn mag. Ook in de behoefte aan lectuur voor de a.s. Feestdagen voorziet deze uitgave rui®" schoots. Ze bevat verschillende Kerstver halen, die zeker in den smaak zullen vallen, amusementslectuur enz., enz. Gezien de zeer lage prijs, welke voor het Kerstnummer wordt gevraagd, overtreft deze uitgave de vele, neutraJe scheppingen van deze soort verre. Onze lezers, die gesteld zijn op extra lectuur voor de a.s. Feestdagen, kunnen in het bovenstaande niet anders dan een aan* beveling zien zich de uitgave van De K* tholieke Illustratie te verschaffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9