Binnenlandsch Nieuws. Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Do os 30 et. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. De behandeling der Staats, begrooting 1928. I "rtl."r.rB"AAMBEEK fS.D.A.P.1 HET ZUIDERZEESTEUN- BESLUIT VERSCHENEN. Hulp aan hen, die door de droogmaking gedupeerd worden. De wegen moeten gebruikt kunnen worden. Een duur stuk weg Ontvangers der directe belastingen zijn van het raads lidmaatschap uitgesloten. Een Pauselijke onderscheiding voor W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst. Nederl. zeelieden te le Havre gearresteerd. De wetteliike beoalingen omtrent vaccinatie. De wijziging der wetten op vermogens-, verdedigings- en inkomstenbelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. De telefonische verbindingen. KERK EN SCHOOL. Pater Bonaventtxra Kruitwagen O. F. M. LUCHTVERKEER. Een botsing tusschen twee watervliegtuigen. EEN ERNSTIG VLIEG- ONGELUK, DAT NOG GOED AFLIEP. Het verkenningsvliegtuig 269 verpletterd. De plannen van luitenant van Onlangs voor zijn Oceaanvlucht naar West-Indië. t GEMENGD NIEUWS. Kwajongens. De minister mocht er niet in! In de Donderdagavond gehouden verga dering van de Tweede Kamer deelde de minister van Waterstaat bij art. 132 der begrooting van Waterstaat, naar aanleiding van eenige opmerkingen van de heeren Duymaer van Twist en v. d. Bilt, nog mede, dat zeer waarschijnlijk binnen korten tijd de Zu'derzees'eurwet <n werking zal treden. Bij de afdee'ing Spoorwegen dringt de heer BAKKER (C. H.) aan op meer Zon dagsrust voor het spoorwegpersoneel. De heer v. BRAAMBEEK (S. D.) herin nert er aan, dat gedurende de laatste jaren de taak van het spoorwegpersoneel zeer is verzwaard, en dat de betaling er niet beter op is geworden. Vervolrfens vraagt spr. de aandacht van den minister voor de regeling der dienst en rusttijden. Spr. vraagt, met het oog op het tegenwoordige drukke verkeer op de li:n AmsterdamRotterdam, of er voor d"o minister, mede in het belang van de veilig heid van het verkeer, geen aanleiding is. om voor het personeel van deze lün gebruik te maken van de bepaling van a-t. °0 van het A. R. D., volgens welke benaling de minister het recht heeft het maximum voer de dienst- en rusttüden te wijzigen, wanneer zii dat roodii! acht. De heer IJZERMANS (S. D.) bepleit S"oe- di'ten afbouw van den spoorweg G^uda Airhen. Het onvoltooid laten van dezen spoorweg brengt groote nadeelen met zich, en deze nadeelen zullen grpoter worden, hoe langer de weg onvoltooid bluft. De heer v. d. WAERDEN fS. D.) bespreekt de klasse-indeeling in de treinen. Spr. wensèht verbetering van de 3e klasse, wae-bij meer ruimte en meer gemak wordt verkregen. Wat de quaestie der onbewaakte over wegen aangaat, is spr. van oordeel, dat de spoorwegen in dit opzicht een zeer groote verantwoordelijkheid hebben. Het aantal ongevallen bii onbewaakte overwegen neemt toe, en met het oog op het toenemende verkeer protesteert snr. tegen de groote hoeveelheid onbewaakte overwegen. Snr. dringt er daarom ernstig bij den minister op aan op het doen instellen van een on derzoek en het nemen van proeven met signalen, enz. De heer DECKERS (R. K.l dringt aan op overlegging van een statistiek inzake onge vallen bii het tramwezen. Het materieel van tal van tramweg-maat schappijen laat zeer veel te wenschen over en spr. verzoekt den minister dan ook, daar naar eens een ernstig onderzoek te doen instellen. De heer VAN DEN HEUVEL (A. Rd wenscht een vloekverbod vonr reizigers in dien zin, dat reizigers, die hun medereizi gers hinderen door godslastering, uit den tre'n kunnen worden gezet. Ten slotte dringt spr. er op aan, om het station te Leiden van de lijn Leiden Hoofddorp te verplaatsen naar het hoofd station. De heer BOON (V- B-l me-kt op. dat het vraagstuk van de onbewaakte overwegcr nog steeds niet nader tot een oplossing wo'dt gebracht. Het vraagstuk eischt een spoedige^ op lossing, en het is spr. een raadsel, waarom de minister n:et eens bereid is om een proef te nemen met verschillende signalen. Ten slotte verzoekt spr. den minister om een positief antwoord op de vraag, of hij bereid is, het vraagstuk der onbewaakte door een commissie te doen onderzoeken. De heer OUD (V. D.) acht eveneens der toestand, ontstaan door de onbewaakte overwegen onhoudbaar, en het is dringend noodzakélrk, dat te dezer zake een oplos sing wordt be-elkt. De heer FLESKENS R. K.j vroeg, of de minister zich alsnog bereid wil verklaren, dat hij e»n oogave zal overleggen van het aantal opdrachten, door de Ned. Spoorwe gen in het buitenland gedaan. Dé ze vraag van den heer Fleskens be antwoordde de minister bevestigend. In de verandering van gistermiddag werd de behandeling der Waterstaatsbegrooting voortgezet. Minister vap der Vegte zeide in zijn' ant- wooed verder, dat de verhouding tusschen den Personeelraad en de directie uitne mend is en die raad volkoman bevoegd 's de kwestie der dienst- en rusttijden te be handelen. De directie meent intusschen, dat de tijd voor een nieuw A. R. D. nog niet is gekomen. Wat de pèrsoneêl-üifga- ven betreft, verhooging daarvan zou on dragelijke Lasten met zich brengen. De heer Deckers vroeg r.aar een statistiek van de ongevallen bii de trams. Spr, merkt on, dat de ongevallen bekend zijn, maar dat hij geen bezwaar beeft te doen nagaan of een statistiek zal worden ingericht. De handrem kan uit financieele overwegingen nog niet woeden afgeschaft, evenwel zal onderzoent worden of binnenkort tot de afschaffing zal kunnen worden overgegaan Spr. hoopt, dat spoedig een beslissing zal kunnen wor den genomen inzake de spoorlijn Gouda Alphen. Hij hoopt dat met den ap.nleg zal worden voortgegaan. De derde-klassen- coupé's vindt de Minister alleszins behoor lijk.' De directie zal echter armleuningen overwegen bij nieuw materieel. Wanneer die eens naar de werkplaats gaan. De! kwes'ie van de vrachttarieven, die de heer Knottenbelt verlaagd wilde zien, kan in den Spoorwegraad worden beha.ndeld. Een commissie daarvoor is niet noodig. Ten slotte de onbewaakte overwegen. Als srreker de processen-verbaal door leest. dan ziet hij biina als regel dat de schuld bij de slachtoffers ligt. Hoeveel on gelukken, op den openbaren weg, vloeien niet ui! dezelfde omstandigheden voort! Spreker heeft veel met auto's over on bewaakte overwegen gereden en dam zat hij steeds naast den chauffeur. En steèds zei spreker tot den chauffeur: Hoe is het toch mogelijk, dat hier ongelukken kunnen gebeuren. Allerlei waarschuwingsborden zijn geplaatst. Op honderden meters afstand kan men reeds weten, dat er een onbe waakte overweg is. De heer v. d. Waerden wil de seinen instellen. Doch de directie meent, dat zij de garantie voor de goede werking dier toestellen niet op zich kan nemen. Een vergeli'king met de seinen op de stations gaat n'et °P. deze staan onder voortdurende bewaking. Bij de replieken dient de heer Boon een motie in om een commissie van onderzoek te benoemen naar de veiligheid op de on bewaakte overwegen. Deze motie wordt zonder hoofdelijke maakt eenige opmerkingen over de ring baan om Amsterdam. Hij wenscht de uitbreiding van het Cen traal Station aan dc Oostzijde te doen voorafgaan aan den afbouw van de ring baan. De MINISTER antwoordt, dat de direc tie in overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam van meening is, dat de baan moet worden afgebouwd. Stopzetting zou te groote schade opleveren. Bij de afd. Scheepvaart betoogt de heer BRAUTIGAM (S. D. A. P.) dat meer en meer gebruik wprdt gemaakt van Aziati sche arbeidskrachten door reederijen, Spr. keurt dit af; daar de werkgelegenheid van ons - volk erdoor vermindert. In vier jaren tijds is dit aantal verdubbeld. Spreker geeft vervolgens een exposé van wantoestanden aan boord, die het ge volg van toelating van allerlei Aziaten zijn. Ook op den wal komen allerlei misstan den dientengevolge voor. zooals opium- en Cocaïnesmokkelarij, clandestine wapenhan del. En het is moeilijk de schuldigen te vip den omdat aldus spr. al die Chinee- zen als droppelen water op elkaar ge lijken. Spr. dringt op een krachtig onderzoek ten deze aan. De heer KNOTTEBELT (V.B. zegt, dat de heer Brautigam een aanval heeft gedaan op de bedrijfsvi Jjheid der Nederlandschc reederijen. (Protesten). Spr. houdt dit vol, omdat de buitenlandsche reederijen even zeer van Aziatische werkkrachten gebruik maken. Trouwens het gaat niet aan, te zeg gen, dat deze menschen buiten wettelijke beschermingsbepalingen e.a. vallen, en al dus oneerlijke concurrentie aan de Neder- landsche zeelieden aandoen. De Lascaren bijv. zijn allen onderworpen aan de British Shipping Akt en zij behooren tot de best beschermden. De heer DROP (S.D.A.P.) bestrijdt de rede van den heer Knottebelt. De heer SCHAPER (S.D.A P.) wenscht meer bescherming van de veiligheid der binnenvaart, waarover de heer Brautigam onlangs schriftelijk vragen heeft ingediend. De heer VERAART (R.K.) kan het betoog van den heer Knottenbelt evenmin onder schrijven. Indien men de eigen arbeiders werkloos laat en Aziaten in hun plaats stelt, dan overtreedt men de eerste begin selen van een goede bedriisorde. Een opvat ting als de heer Knottenbelt m.ag niet on weersproken blijven, en spr. steunt van harte den aandrang van den heer Brautigam tct instelling van een onderzoek. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer v.d. VEGTE gevoelt wel de bezwaren van den heer Brautigam. De bedrijfsvrij- heid zal spr. niet aantasten, maar zij mag niet de mcretle en economische belangen der Nederlandsche arbeiders miskennen. Spr. is ontvankelijk voor klachten als door 'den heer Brautigam werden geuit, maar hij wenscht deze zaak zoo objectief mogelijk te behandelen en ontraadt den heer Brauti gam de indiening eener motie. De overige punten zal Spr. in overweging nemen. Bij de replieken dient de heer Brautigam een motie in waarbij een onderzoek naar 't euvel der Aziatische schepelingen en zoo noodig maatregelen daartegen wórden ge vraagd. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Na re- en dupliek wordt de Waterstaats begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenzoo de begrooting van 't Staatsvisscbershavenbedrijf te IJmuiden voor 1928. Aan de orde is dan de Oorlogs-begrooting voor 1928. Bij den aanvang der behandeling daarvan wordt de vergadering tot Dinsdag a.s. ver daagd. Thans is verschenen het Stbld. no. 356 bevattende het Kon. besluit van den 28sn November 1927, tot vaststelling van een algemeenen maaregel van bestuur als be doeld in artikel 14 der Zuiderzeesteunwet 1925 (Staatsblad no. 290). Het volgende is er aan onilecnd: Verkrijgen van een werkkring. De belanghebbende, die. ter verkrijging van arbeid, hulp en voorlichting ver langt en niet in eigen bedrijf, werkzaam is of wel zoodanig bedrijf op aannemelijke gronden niet wenscht voort te zetten, te verplaatsen of te vervormen noch een nieuw bedrijf in te richten, diet zijn aan vraag vergezeld gaan van een bewijs, da', hij als werkzoekende staat ingeschreven bij een orgaan der openbare of daarmede gelijkgestelde niet openbare arbeidsbem'd- deling, bij gebreke waarvan de aanvraag niet in behandeling wordt genomen. De belanghebbende, die hem aangeboden werk, hetwelk voor hem geschikt wordt geoordeeld, zonder gegronde redenen wei gert, wordt van verdere hulp ter verkrij ging van arbeid uitgesloten. Is de belanghebbende, die. ter verkrij ging van arbeid, hulp en voorlichting ver langt. in eigen bedrijf werkzaam en wenscht hij dit te verplaatsen of te vervormen aan wel een nieuw bedrijf in te richten, dan zal bij gebleken wenschelijkheid de moge lijkheid daarvan worden onderzocht. Wanneer het ingestelde onderzoek gun stige resultaten van tegemoetkoming in dezen vorm doet verwachten, dan wordt den belanghebbende bij de verplaasing ot vervorming van zijn bedrijf of de inrich ting van een nieuw bedrijf hulp en voor lichting verstrekt. In het geval, voorzien bij artikel 6, 2e lid, v?n de Zuiderzeesteunwet, kan den belanghebbende de daar'n bedoelde rente wegens waardevermindering op voorstel van de Generale Commissie door Onzen Minister worden vergoed. Dc in verband met het aanvaarden van een werkkrirg bcs'.ede kosten kunnen den belanghebbende worden vergoed met inachtneming van enkele bepalingen. Met het doel het elders ter hand nemen van arbeid of bedrijf te vergemakkelijken, kan den belanghebbende voor 'en hoogste zes achtereenvolgends t#;kesi eene toe lage worden verleend. Ifet totaal-irkomen, ar et inbegrip van de toelage, zal niet mogen overschrijden: a. voor een ongehuwde: een bedrag Van twaalf gulden per week: b. voor een gehuwde of ongv-huwden kostwinner: een bedrag var. vier en twin tig. twee en twintig, oldetscheidenHik twintig gulden per week, naar gelang d® belanghebbende fs te werk gesteld in een gemeente, welke volgens bet Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksamb enaren is ge rangschikt onderscheidenlijk in de eerste tweede of derde klasse. Credietverleening. Aan de belanghebbende kan op zijn ver zoek een crediet worden verleend, voor zooverre'het moet strekken: a. tot voortzetting van het bedrijf en de mogelijkheid daarvan uit een in te stellen onderzoek blijkt: b. tot verplaatsing of vervorming van een bedrijf of de inrichting van een nieuw be drijf en een onderzoek, als bedoeld in art. 5, gunstige resultaten dcet verwachten. Visscherij op de afgesloten Zuiderzee Voor het verkrijgen van voorkeur voor vergunning tot uitoefenig van de Visscherij- op de afgesloten Zuiderzee, dcet de Gene rale Commissie in de eerste plaats in aan merking komen die belanghebbenden, van wie op goede gronden mag worden ver wacht, dat zij zullen medewerken cm de visscherij in de afgesloten Zuiderzee ook Overigens te bevorderen. Geldelijke tegemoetkomingen. Geldelijke tegemoetkoming als bedeeld in artikel 13 van de Zuiderzee-steunwet: wordt slechts verleend voor zoover: a. de omstandigheden, welke het toeken nen van tegemoetkoming noodzakelijk ma ken, een gevolg zijn van de afsluiting van de Zuiderzee; b. voldoende middelen tot levensonder houd aan belanghebbenden, hunne gezin nen of aan andere personen ter, beoor deeling van Onzen minister met wier ver zorging zij zijn belast, ontbreken; c. belanghebbenden niet in staat zijn door aanwending van eigen arbeidskracht zich voldoende middelen tot levensonderhoud te verschaffen. Bij het verleenen van geldelijke tegemoet komingen wordt zooveel mogelijk bevor derd, dat belanghebbenden zich eigen in komsten zullen verschaffen. De geldelijke tegemoetkoming bedraagt ten hoogste 2.75 voor lederen dag, dal zij ncodig wordt geacht. De tegemoetkoming gaat niet te boven: a. het bedrag van de inkomsten, dat aan den belanghebbende, die voor vergoeding in aanmerking komt, door de afsluiting wordt onttrokken; b. het bedrag, dat de onder a. bedoelde belanghebbende ter voorziening in vol doende middelen voor levensonderhoud voor zich, zijn gezin of aan andere personen met, wier verzorging hij ter beoordeeling van Onzen Minister is belast, geacht kan worden noodig te hebben boven het volle bedrag van alle gezinsinkomsten, waarover die belanghebbende mogelijk nog kan be schikken. Tegemoetkomingen, welke krach tens de Zuiderzeesteunwet ter vergoeding vaa gedane uitgaven worden toegekend, blij ven hierbij buiten aanmerking, evenals an dere uitkeeringen waaromtrent dit door Onzen Minister voor elk geval zal worden bepaald. Indien twijfel bestaat omtrent de bereke ning van het onder a. bedoelde bedrag en van dat ter voorziening in voldoende mid delen voor levensonderhoud, beslist Onze Minister terzake, de Generale Commissie gehoord. Het bedrag van de geldelijke tegemoet koming wordt door of vanwege Onzen Mi nister vastgesteld, gewijzigd of ingetrok ken. Geldelijke tegemoetkoming wordt niet verleend of wordt ingetrokken, indien blijkt, dat de belanghebbende: a. niet meer voldoet aan de voorwaarde, bij of krachtens de Zuiderzeesteunwet voor de verleening van geldelijke tegemoetko ming gesteld; b. hem aangeboden werk, hetwelk voor hem geschikt wordt geoordeeld, zonder ge gronde rederen heeft geweigerd; c. hem verleende geldelijke tegemoetko ming misbruikt. De geldelijke tegemoetkomin gkan voorts worden gwijzigd of ingetrokken, indien bij zondere omstandigheden dit uit een maat schappelijk oogpunt wenschelijk mochten doen lijn. Uit Apeldoorn Schrijft men aan <fe N. R. Crt.: Het gebeurde dezer dagen, terwijl de wegen spiegelglad waren, dat een rijksweg- werker, op last van den hoofdopzichter van 's rijkswaterstaat, op den Rijksweg tusschen Beekbergen en Loznen eenige voerlieden (melkrijders) bekeurde, die hun paarden van scherp beslag hadden voorzien, waardoor z. i. de weg werd beschadigd. De melkrijders moesten met hun paarden den weg verlaten en konden huiswaarts keeren. Het procesverbaal werd opgezonden, doch de ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht alhier, mr. baron Speyart van Woer den, achtte dergelijke zaken niet vervolg baar. De wegen zijn er om gebruikt te wor den en behooren dan in een toestand te ver- keeren, dat zij gebruik kunnen worden. Bij voorkomende gladheid bestaat er bij paar- dentractie geen ander middel dan de dieren van scherp te voorzien, om ze voor vallen te behoeden. Bij invallenden dooi blijft het ge woonlijk nog eenigen tijd glad, terwijl boven dien vorst en dooi soms om het uur afwisse len. Kan het procédé van den kunstweg niet tegen scherp beslag, dan moet maar naar ander worden omgezien. Art. 12 en 13 b en c van de vijfde aanvulling van het Rijks- wegenreglcment, 1 September 1927 in wer king getreden, spreken trouwens alleen van wegbescbadignig door het vervoer van eggen, ploegen en dergelijke werktuigen of doordat de wielen voorzien zijn van ijzeren banden met uitstekende deelen. Ook vooi een lading met scherp uitstekende deelen bestaan beperkende bepalingen. Over de bespanning wordt geen woord gerept. Wat een onderzoek aan het licht kan brengen. Indertijd hadden de gemeenteraden van Opsterland, Schoterland en Smahingerland, een commissie ingesteld om een onderzoek te doen naar de werkwijze van de com missie van beheer over den kunstweg Bar gumHeerenveen. Het rapport dier com missie is thans verschenen en de ,,Tel." ontleent er het volgende aan: Toen de boeken en bescheiden over 1925 door de commissie werden nagegatn, bleek dadelijk, dat het met het beheer over den weg waarschijnlijk niet in orde was en zich onregelmatig1-eden hadden voorgedaan. Uit het ingestelde onderzoek bleek o.m. het volgende: Bij het nazien van de bescheiden_ df rekening is gebleken, dat de commissie in 1925 230 000 s'raatsteenen heeft gekocht voor f 35 per duizend stuks Deze prijs is volgens gegevens van den gemeente-archi tect van Smallingeriand en de firma Kie stra te Drachten, veel te hoog. Volgens de- ze deskundigen was de prijs ten tijde dal de commissie de steen kocht f 24 50 per duizend. Van een eenigszins getrokken kwaliteit was de prijs f 26 50 per duizend. Er zijn in 1925 aangevoerd 20 vrachten bazalt of quenast. Bij het onderzoek der vrachttarieven en der rekeningen hierover bleek, dat de verhouding van de uitge- loste kub. M. tot de tonnenmaat zonderling is. Bijna alle schepen hebban volgens de boeken ongeveer een gelijk aantal kub. Ml. uitgelost als de tonnenmaat der schepen was, ja zelfs enkele schepen zouden aan merkelijk meer kub. M. uitgelost hebben, dan de tonnenmaat der schepen aangeeft. De commissie van onderzoek komt ten slotte tot de volgende conclusies: Het toezicht en de controle op de amb tenaren van de Commissie van beheer liet veel te wenschen over. Om een goed over zicht te kunnen verkrijgen, zal alsnog con trole over de boekhouding over een vrij groot aan'al jaren moeten plaats hebben; de dikwijls geuite klachten, o.a. in den raad der gemeente Smallingeriand, als zou de kostprijs per K.M. weg, in verband met wat aan dien weg gedaan wordt, te hoog zijn. 'u:st gebleken; ware het niet, dat be doelde weg zal worden overgenomen door het rijk, dan zou het zeker aanbeveling verdienen, de Commissie van beheer op te heffen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen was o.a. tot lid van den Raad der ge meente Zundert een ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Door den Raad werd tot toelating be sloten, doch de burgemeester dier ge meente diende bezwaren in bij Ged. Stat-n van Noord-Brabant, op grond, dat de Rijksontvanger ingevolge art. 243h der Ge meentewet, belast is met de inning der plaatselijke inkomstenbelasting der ge meente, zoodat deze is ambtenaar met het ontvangen der gelden van de gemeente be last en derhalve op grond van artikel 239 der Gemeentewet niet tot lid van den Raad benoembaar is, Ged. Saten stelden den burgemeester in het gelijk, doch de Raad ging op grond van artikei 36 van de Gemeentewet van deze beslissing in hooger beroep bij de Ko ningin. Op 19 October hadden de plei dooien van den Raad van State plaats, waarbij namens den gemeenteraad mr. Blaupot ten Cate uit Kootwijk en namens de minderheid uit den Raad, mr. dr. L. N. Deckers, advocaat te 's-Gravenhage, pleitte. Bij Kon. besluit van 25 November 1927 is in deze zaak beslist en werd, overeenkom stig het advies van den Raad van State, de besliss'ng van Ged. Staten goedgekeurd en derhalve de rijksontvanger niet tot lid van den Raad toegelaten. Het K.B. overweegt o.a.: dat behoort te worden onderzocht en beslist of X in zijne hoedanigheid van rijks ontvanger moet worden aangemerkt als ambtenaar, met het ontvangen der gelden van de gemeente belast, een en ander als bedoeld in art 23g der Gemeentewet: overwegende dienaangaande dat onder gelden van de gemeente redelijkerwijze ook de opbrengst van de plaatselijke inkom stenbelasting behoort te worden gerekend, aangezien deze gelden voor de gemeente zijn bestemd; dat de plaatselijke inkomstenbelasting ingevolge art. 243b, le lid, der wet door Rijksambtenaren wordt ingevorderd. dat aangezien X. tot de in art. 243h be doelde Rijksambtenaren behoort, hij gezegd mö'ej worden als ambténaar belast te zijn mét het ontvangen van gelden van de ge meente en hiertegen niet afdoet dat de ont vangen gelden later aan den gemeente ontvanger worden uitgekeerd: dat derhalve Ged. Staten bij hun bestre den besluit terecht hebben bepaald, dat X niet als lid van en Raad van de gemeente Zundert wordt toegelaten; hebben goedgevonden en verstaan de beroepen ongegrond te verklaren. Naar de „Msh." verneemt, ziin momen teel ongeveer 25 ontvangers lid van een gemeenteraad, hetgeen na deze beslissing dus griet langer meer mogelijk is. De beer W. C. J, J. baron van Voorst 'ot Voorst te s-Gravenbage is wegens zijn verdiensten als secretaris der Leo-stichting door Z. H. den Paus benoemd tot Comman deur in de orde van den H. Gregorius deu Grooten. De Leo-Stichting beeft tot doel, het ver schaffen en onderhouden van een passende wening voor den Vertegenwoordiger wn Z, IL den Paus bij het Nederlandsche Hof. Belga seint uit Le Havre: Aan boord van een scheepje, dat op de reede van Du al a (Kameroen) been en weer veer, tusschen het Hollandsche stoomschip Vlieland en He kade, zou naar ver moed wordt een neger d"or een lid van de bemanning van de „Vlieland" zijn gedood. Oo verzoek van bet Afrikaansche pé-ket heeft de poli ie zich in verband hiermede bij de binnenkomst in Havre aan boord van de „Vlieland begeven en drie loden der bemanning gearresteerd. Het staat echter nog "'e* V!!s' z9 bij den moord betrokken zü" twee opvarenden van buitenlandsche nat'onoliteit werden nog aan een verboor onderworpen Versch-n.en is het voorloonig verslas der Tweede Kamep over het ontwern tot wijri- Sins en aanvulling van de wet'elijke bepa- 'iurfen betreffende de vaccinatie. Sommige leden spraken, volgens dit ver slag, hun waardeering uit ov<>; j,et van drtn minister, die voorgelicht door de medische wereld, met groote voortvarend heid is opge'reden. Pe7e loden weren ech ter van oordeel, dat de minister den indi- recten va<""inatiedwang voorgoed had moe ten dfsehnff"'n. aangezien bot reqhtstrcnkseh verband tusschen encephalitis en vaccinatie is aangetoond. Verscheidene andere leden kwamen hier- legen on en Van meening, dat de paccina'ie zegenrijke gevolgen beeft gehad. l Snel na de inenting zb'n de pokken over- I wonnen. In Engeland riet men met de toe- l neming va" het aantal vrijstellingen een zeer sterke vermeerdering van het aantal ziektegevallen. In de jaren 19151920 is waargenomen, dat in 4 Oostélliké staten, waar de vaccinatie verplicht is gesteld, nokken zeldmi voorkomen; in drie We-te- Ü:ke stat®" daarentegen, waar die verplich ting niet bestaat, vind', m-n een snelle toe- neming ven de ziektegevallen. De hier aan het woord zijnde leden acht ten het ontreden van den minister verre van gelukkig. Beschouwingen van de Commissie aft de Tweede Kamer. Het antwoord der regeering. Naar aanleiding van de beschouwingen door de Commissie gewijd aan het vraag stuk van het belasten ven den blootcn eigendom en de daarmede samenhangende vraag ,,hoe de waarde van het vermogen in .vruchtgebruik behoort te woeden bere kend", zegt de Regeerin>i o.a, dat, waar destijds beslist is den blooten eigendom buiten de vermogensbelasting te houden, dat zij'n oorzaak vindt in enkele prrctische bezwaren, waarop ook door de Commissie gewezen wordt. Sedert die beslissin* viel, is echter in ons belastingstelsel de Verde digingsbelasting I b ingevoegd, een vermo gensbelasting met hooger tarief en met progressie. Bii die belasting was bet onmo gelijk, den blooten eigendom buiten schot te houden, omdat dan de vruchtgebruikers op onbillijke wüze zouden zijn belast. In verband hiermede betoogt de Regee- ring, dat mr op dit oogenblik het vraagstuk aan de orde is, overeenstemming te bren gen tusschen de bepalingen van de Vermo gensbelasting en de Verdedigingsbelasting I b, derhalve op de desti'ds voor de Ver mogensbelasting gevallen beslissing behoort te worden teruggekomen. Een aanpassing op dat punt van de Vcrdedigingsbelasting I b een de Vermogensbelasting, zou de ver- deelende gerechtigheid al te zeer krenken En anderzijds zijn de practische bezwaren, die tegen een omgekeerde aanpassing zou den kunnen worden aangevoerd, geringer dan vroeger. De Regeering voldoet, zij het met iets ge- wijzigden tekst, aan den wensch der com missie om den aanhef van art. 3 van net ontwerp Herziening van de Verdedigingsbe- lasling I b, aldus te lezen: „Indien de waar de van het vermogen niet meer bedraagt dan ƒ50.000 is geen belasting verschul digd. EngelandNederlandPolen. In het belang van den Engelsch-Poolschen handel, worden tusschen de Engelsche en Poolsche administraties onderhandelingen gevoerd over het tot stand brengen van een telefoonverbinding van Londen met de voor naamste steden in Polen door tusschenkomst van Duitschland en ons land. Van deze ge legenheid wordt door de Nederlandsche administratie gebruik gemaakt om eventueel een Nederlandsch-Poolsche telefoonverbin ding voor te bereiden. Een onderzoek svordt ingesteld, in hoeverre alhier een behoefte aan een zoodanige telefoonverbinding be staat, welke zich aanvankelijk zou bepalen tot Amsterdam, Rotterdam en Den Haag eenerzijds en de voornaamste Poolsche steden anderzijds. Nederland—Zweden, Binnenkort is het gereedkomen te ver wachten van de nieuwe ZweedsohDuitache telefoonkabel, waarin eenige aders' vooi het telefoonverkeer NederlandZweden be schikbaar zullen worden gesteld. Aangezien inmiddels de D'uitsche admini stratie er mede heelt ingestemd om het ver keer aanstonds «»er een dire(ri® verbinding AmsterdamStockholm af te wikkelen en een Nederlandsch—Zweedsche telefoonover eenkomst tot dat doel reeds is voorbereid zal na de in dienststelling van de bedoelde kabel het rectitstreeksch telefoonverkeer met Zweden dadelijk kunnen worden ge opend. Nederland—Dantzig. Voortaan zijn alle kantoren en stations in Nederland toegelaten tot het telefoonver keer met Dantzig. Het tarief voor een ge woon gesprek van drie minuten bedraagt f 3.90, voor elke minuut meer L30. Gedurende de nachturen 198 is voor een gewoon gesprek van drie minuten verschul digd 2.35 en voor elke minuut meer 0.80. NederlandOostenrijk. Met ingang van 12 Dec. a.s., worden alle kantoren en stations in Nederland toegela ten tot het telefoonverkeer met Oosten rijk. Omtrent de in Oostenrijk tot dit verkeer toegelaten kantoren, zijn op de telegraaf kantoren inlichtingen verkrijgbaar. De kosten van een gewoon gesprek van tien minuten bedragen 4.15, voor el^e ininuut meer 1.40. Voor de gesprekken, gevoerd tusschen 21 en 8 uur, is verschuldigd 2.50 en voor- elke minuut meer dan drie minuten 0.85. Holland Radio Zuid-Amerika. Met ingang van 15 Dec. a.s., wordt de ge legenheid geopend, om langs den radioweg (via Holland-radio) brieftelegrammen naar Zuid-Amerika (Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chi'.i, Paranguay, Peru en Uruquay) te ver- Zenden. De overbrenging geschiedt op dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde prijzen als voor de verzending langs den kabelweg geldend. Brief telegrammen, welke voor de bedoelde bestemmingen worden aangeboden en welke geen aanwijzing omtrent den verzendings- weg dragen, zullen in den regel eveneens via Holland-radio worden overgebracht. "iTlWnjJk De Zeereerw. Pater Bonaventura Kruit wagen O.F.M., uit het klooster te Woer den, die s:nds eenigen tijd ongesteld is, is gisterenavond in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam opgenomen tot het onder- gaan van. operatie. Vier personen gedood- Reuter seint uit Tokio: Bij een nachtelijke vlucht boven het vliegveld Omuta zijn twee watervliegtuigen tegen elkaar gebotst. Twee bestuurders en twee waarnemers werden ge dood; de toestellen werden volkomen ver nield. De bestuurder bleef vrijwel ongedeerd, Gisteren moest het verkenningsvliegtuig No. 269 van Soesterberg, bestuurder luite nant Schot, wegens motordefect tusschen Amerongen en Rhenen een noodlanding maken. Wegens den mist zag de bestuurder niet den leiddraad van de electriscbe tram, zoodat hij hiermede in aanraking kwam en het toestel tagen den weg werd versplin terd. De bestuurder kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel ai. Een 300 M. stoomdraad werd medegeno men, zoodat op bet oogenbLk het electrisch tramverkeer tusschen Rhenen en Ameron gen stop staat. Omtrent dit vliegongeval met het mili taire vliegtuig No. 269 van Soesterberg, bestuurder luitenant S., verneemt de „Msb." nog het volgende: De bestuurder was opgestegen, om waar nemingen voor het weerbericht te verrich ten. In een lichte plaats steeg hij tot 4800 meter, toen de motor plotseling vastliep. Onmiddellijk planeerde hij Zuidelijk om niet in de Zuiderzee terecht te komen. De mist werd steeds dikker, zoodat de bestuurder, toen hij op een veld een landing wilde ma ken, den weg niet zag, voornamelijk door dat deze veel lager ligt. Hij kwam tegen de steilte van den weg terecht. Het vlieg tuig werd ernstig beschadigd, vooial de vleugels moesten het ontgelden. De vlie ger zelf kwam wonder boven wonder zon der kwetsuren er af. Omtrent de oorzaak van het vastloopen van den motor, deelde de best. mede, dat vermoedelijk een vuiltje in de olie was ge raakt, waardoor er niet genoeg oliedruk was. Dit toestel is vanaf 1919 bij het leger in gebruik en is voorzien van een Duit- sche B. en W.-motor. Het tramverkeer heeft ernstige stagnatie ondervonden, doordat de leiddraden door de machine waren meegesleurd. Vermoedelijk zal de tocht fn bet begin van 1928 plaats hebben. De „West" schrijft: „Gezien de geringe belangstelling welke tot dusverre in Suriname aan den dag werd gelegd voor den vliegtocht van luitenant Van Onlangs, hebben wij de opmerking gemaakt, dat indien de tocht afhankelijk was van Surinaamsche bijdragen, daarvan wel niet veel zou komen. Volgens de laatste berichten kan men het echter voor zeker houden, dat de vliegtocht doorgaat, vermoedelijk in de eerste maanden van 1928. De bijdragen daarvoor zullen in hoofdzaak in Nederland worden opgebracht, doch men stelt er prijs op, dat ook Suriname een daadwerkelijk blijk geelt van belang stelling. Oqder die omstandigheden komt het ons voor, dat het een eerezaak is, dat ook Suri- r.aine een bijdrage levert voqr dezen vlieg tocht, onafhankelijk van de vraag oi de tocht een direct praclisch nut zal opleveren. In besluurskringen is men van oordeel, dat wij de zaak wat somber inzagen, toen wij schreven dat de onderneming een louter spor tief karakter draagt Toen de eerste vlucht naar lp4ië plaa'tS vond, hAtLniefl weinig kuh- Uen ver moéd en, dat reeds zoo spoedig een yluggeupostdienst tot stand zou komen, een dienst, die waarschijnlijk spoedig een perma nent karakter zal krijgen. Ook bestaat het voornemen om te trachten den vlieger eeni gen tijd hier te houden. Het zal dan vermoe delijk gelegenheid geven voor passagiers om per vliegtuig tochten fe maken naar de over- Zeesche districten. Ook ligt hef in het voor nemen om, zoo mogelijk, per vliegtuig ver kenningen te doen naar het binnenland, daarbij de hoofdstroomen volgend. Het doel daarvan is tweeledig. De kunst van iotografeeren uit de lucht is tegenwoor dig tot zulk een hoogte opgevoerd, dat op cartographisch gebied de tochten wellicht be langrijke gegevens kunnen opleveren. Van meer direct practisch belang is het echter, dat een inzicht zal worden verkre gen omtrent de kosten van reizen per vlieg tuig naar de binnenlanden en de mogelijk heden daaraan verbonden. Dit kan een zeer belangrijk hulpmiddel worden voor de balata exploitatie bijv. in Zuidelijke streken. In deze industrie is dan ook vaak de behoefte aan dit modern verkeersmiddel gevoeld. Wij moeten erkennen, dat een en ander de zaak ook voor ons aantrekkelijker maakt. Doch wij herhalen al zou geen enkel direct practisch nut aan dezen tocht verbon den zijn, dan achten wij het in de gegeven omstandigheden een eerequaestie, dat Surir name toont iets over te hebben om in dit opzicht met den tijd mede te gaan. Wij vernemen, dat het Gouvernement een commissie zal benoemen om deze zaak ter hand te nemen en wenschen haar een succes volle propaganda toe." Een 6-tal opgeschoten jongens te Hoon. sterzwaag hebben bij avond prikkeldraad van de omheiningen der landerijen wegge nomen en op de draden der electrische ge leiding geworpen. Het gevolg was, dat een kortsluiting ontstond, draden smolten en braken, waardoor een heele streek in het donker geraakte. Den volgenden morgen passeerden tal van schoolkinderen de ge vaarlijke draden en het mag een groot wonder heeten, dat daarbij geen ongeluk ken gebeurd zijn. Tegen een 6-tal perso nen is proces-verbaal opgemaakt, meldt de „Vwts.". De drie electriciens uit Leeuwarden en Heerenveen moestan overkomen om het prikkeldraad te verwijderen en de gelei ding te herstellen. Het „Leeuw. Nieuwsblad" vertelt in een verslag over het bezoek van Minister Kan aan Z.-O. Friesland het volgende: De tocht ging dwars door de heide, waar verschillende hutten bezocht werden. Tot men kwam bij de hut van Wonder de Wit. De vrouw van De Wit weigerde eerst re soluut der. toegang, omdat.... haar man niet thuis was! De Minister en de burge meesters konden netjes buiten blijven! Tot^ dat een goed woordje van den heer Fal- kena en de gefluisterde waarschuwing van een jongen: 't Is de Minister!" de vrouw eindelijk deden zwichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10