Onze afdeeling Heeren fijnpsd is toch heter ieuwe Haarlemsche Courant Srljklnrichting KLEVERPARK Santpoorterstr. 41 - Tel. 10131 VRAGENBUS. AAN ONZE LEZERS R. K. F. R. K. S. V. „Beverwijk". Voetbal in Beverwijk. R.K. Sportpark voor Haarlem. E. D. O.—R. C. H. HOCKEY. De wedstrijden van Zondag. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. De condoleanties uit Epsom. INGEZONDEN. ATHLETIEK. R.K. Athl. Club „Excelsior". UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. HILLEGOM. VELSEN. Biggen in de sloot. Overtreding Motor- en Rijwielwet. LAATSTE NIEUWS. Het Poolsch-Litausch geschil. De pauselijke vertegen woordiging op het Euch. Congres te Sydney. MARKTNIEUWS. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen CORNELIUS MUSIUS. n. den prins. H.B.C.Beverwijk. Beverwijk IIIA.R.C. I Dus eindelijk eens Beverwijk en H.B.C. regen elkaar 1 Het geweldige, roemruchte dat ingeslagen kampioene werd is het niet meer, maar toch blijft H.B.C. een gevreesd tegen stander, waaraan de nieuwelingen de handen vol zullen hebben. De roodbroeken zijn nog al eens gewend de kat uit den boom te kijken, maar Zondag zal dat niet gaan. Er moet van de eerste minuut af gewerkt worden, en hard 1 Kan „Beverwijk" winnen? vragen er al veel, en wij antwoorden zeker heeft .Beverwijk" de beste kans, maar dan moet de voorhoede ook meer geluk hebben dan Zondag. Als de wedstrijd zóó mooi wordt als die tegen het sympathieke Excelsior, dan raden we ieder aan gaat er heen Goed ,spel en sportieve spelers maken reclame voor onze sport. Beverwijk II zal er A.R.C. deze maal onder houden en zoo de beruchte plaats aan een ander overlaten De Roomsche voetbalsport in Beverwijk bloeit nu als nooitOndanks de meer dan treurige medewerking van de Katholieke Beverwij kers, die „Beverwijk" en „Dem" voorbijgaan en de neutrale sport steunen, ondanks de vele ouders, die hunne zoons neutraal laten spelen (lezen ze nooit de ar tikelen van Pater Esser?) is hier een ver- eeniging zooals vele grootere plaatsen niet hebben. Het pas gepromoveerde „Bever wijk" I is een der sterkste elftallen van de Overgangers en bezet met goede cijfers de leidende plaats in de Overgang C. De vereeniging telt op 't oogenblik 4 elftallen een een junioren elftal. Vervolgens een snel opkomende ver eeniging der St. Jozefsgezellen „Dem", dat twee elftallen heeft en een juniorenelftal. Gaan we van deze twee vereenigingen eens de verrichtingen na, dan zien we hoe Bever wijk trotsch behoorde te zijn op zijn voet ballers. Beverwijk I won 3 van de vier gespeelde, wedstrijden G.D.A, en Excelsior werden in Beverwijk met 63 en 50 verslagen in den Haag Graaf Willem met 50, ter wijl in Delft met 21 van D.H.L. werd verloren. Dem I promoveerde het vorig jaar naar de le klas D.H.V.B. en bezet wederom de bovenste plaats vijf wedstrijden werden gespeeld, waarvan 1 werd verloren en een gelij k werd gespeeld. De reserves van Bever wijk volgen hun plaatsgenooten op den voet, zooals blijkt uit dezen stand D. E. M. 5 3 1 1 19—6 7 1.49 Beverw. II 8 5 1 2 26—7 11 1.37 Tweede Kerstdag zullen deze ploegen elkaar op het Beverwijkterrein ontmoeten O vet de lagere elftallen een volgende maal. Tevens hopen we dan Ado en Vitesse eens te behandelen nü wachten we nog op Junioren 1 In Heemskerk, Uitgeest, Cas- tricum en Limmen kunnen toch ook junioren- elftallen komen Vooruit leiders In Bever wijk kan het, bij U dus ook I Molenwerfslaan te Heemstede. Secret. H. J. van Tol Jr., Joh. de Breukstr., Haarlem. Programma voor 11 Decembers le terr. R- K, V. Z. ISantpoort I, 2 uur, scheidsr. G. Tillemans. le lerr. R. K. V. Z. IllT. Y. B. B. V, 12!v uur 2e terr. Geel Wit IILisse III, 2 uur, scheidsr. G. L. Pijnacker. 2e terr. Geel Wit III-H. B. C. V, 1254 u. 3e terr. T. Z. B. ID. S. S. I, 2 uur, scheidsr. P. v. d. Lans. 3e terr. T. Z. B. Ill—V. V. F. II, 1254 uur. Begint allen s. v. p. op tijd. Voor den wedstrijd tusschen E. D. O. en R. C. H., die a.s. Zondag op het E. D. O.- terrein zal worden gespeeld, zal R. C. H. met het volgende elftal uitkomen: Radsma, Kuit, Prevost, Geutskens, Nieuwenhuis, N. N., Hanse, van Dam, Verkerk, de Koning, Spoor. R. C. H. II speelt Zondagmorgen om half elf op het R. C. H.-terrein voor de compe titie tegen E. D. O. II. Waar de Racing- reserves nog een behoorlijke kans hebben op het kampioenschap en ook het E .D. 0.- elftal van goede hoedanigheid is, kan het in de morgenuren aan den Middenweg al een aardige ontmoeting worden. Voor de Haarlemsche hockeyclubs zijn voor Zondag deze wedstrijden vastgesteld: le klasse. M. H. C.Haagsch Lyceum. GooiBloemendaal. 2e klasse. Bloemendaal ITH. O. C. III. 3e klasse. KievitenH. B. S. Voor den wedstrijd M. H. C.Haagsch Lyceum kunnen wij gerust een Haarlemsche zege voorspellen. De verrichtingen van het Haagsch Lyceum in de eerste klasse heb ben bij lange na niet aan de hooggestelde verwachtingen voldaan. De wijze, waarop de Haagsche Lyceïsten het vorig seizoen kampioen der tweede klasse werden en de Tresling-beker wonnen, was zoo afdoende, dat met reden mocht worden verwacht, dat zij ook in de eerste klasse nog vrij behoor lijk van zich zouden afbijten, maar eilacie, uit vier wedstrijden slechts twee puntenl Geen overdonderend resultaat! Maar toch zal M. H- C. voorzichtig moeten zijn; de Hagenaars zijn uiterst snel en hun vlugge aanvallen zijn vaak even zooveel gevaarlijke oogenblik- ken. Bij het soms zeer ver opdringen der Musschen-backs kon dat wel eens in dezen wedstrijd gevaarlijk blijken. Maar als de thuisclub zich daartegen wapent, verwach ten wij een 20 of 30 overwinning voor v- d. Poll c.s. Bloemendaal gaat een lastigen wedstrijd tegemoet. Beide partijen loopen qua kwaliteit niet veel uiteen, maar beide partijen schie ten wel eens en dan natuurlijk op het meest onverwachte oogenblik, uit de slof. Waar het Gooi morgen thuis speelt, zal zij de kans op beide punten, niet ongebruikt willen laten .Bloemendaal denkt er „idem-ook-zoo" over. Een gelijk spel of een kleine overwin ning van een van beide zal wel het resul taat zijn. Bloemendaal II mag in staat worden ge acht op eigen terrein de baas te kunnen blijven over H. O. C. III. In de derde klasse zal H. B. S. haar nog ongeschonden positie opnieuw weten te handhaven. De prijzen zullen bij voldoende deelname bestaan uit medailles en diploma's. Het in schrijfgeld bedraagt 0.30 per persoon en de sluitingsdatum is 18 Dec. 1927. Dus zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, doen nog eens hun uiterste best, en geven hun naam, plus het verlangde geld zco spoedig mogelijk aan mij op. Ver der zij nog medegedeeld dat onze voorzitter 7ondag j.l. onze ex-leider den heer R. Wulfhorst het door hem verlangde cadeau heeft overhandigd en deze heeft verzocht alle A.C.C.'ers hier voor hartelijk te moeten bedanken. DE WEDSTRIJD OM DEN MEESTERTITEL. Door het Bestuur van den Nederlandschen Dambond zijn de volgende spelers tot den wedstrijd om den meestertitel toegelaten: Groep A. W. Rustenburg, O. B. J. v. d. Sleen, H. Kortlever en J. Kwieser, allen te Amsterdam; P. G. van Engelen te Haarlem; K, Stolp te Zaandam, alsmede de Kampioen van Gelderland, waarvan de naam nog niet bekend is, omdat de wedstrijd om het Kam pioenschap van Gelderland nog niet geheel is beëindigd. Groep B. A. Jacobs, kampioen van Den Haag, J. F. Kuyer, G. Bijlsma en J. Bijl, allen te Den Haag; P. Idserda en J. F. de Haan, beiden te Rotterdam en G. Brugerhof te 's-Hertogenbosch. De 3 hoogstaankomenden van eiken groep komen in den eindstrijd om den titel uit. 45.07. Is dat juist? Ik woon in Haarlem Antw.: Ja, dat is juist. Meent u echter grond te hebben om te veronderstellen, dat u te hoog bent aangeslagen, reclameer dan tegen uw aanslag. Gij kunt er niet slechter van worden. [Voor den fnhcrad van deze rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk.) DISTRICT DRENTSCHE VENEN VAN HET WIT-ÓELE KRUIS. Giften over de maand November. Door bemiddeling van Z.Ew. heer Sm., Nijmegen 255.80 Ned. R. K. Bond van Ziekenver pleegsters, afd. Utrecht 50.— Dr. L en Dr. I., 's-Bosch, 10.— G. J. F. W., Scheveningen, 2.— N. G., Leiden, 1.— Dr. H. J. K., Utrecht, M 2,50 J. Th. W., Baarn, (1 2.50 B. H. C. H., 's-Hage, 10.— J. Th. en R., Rijswijk, 2.— Dr. F. C., Amsterdam, 1.50 Opgericht 17 Juni 1920. Aangesloten b. d. D.H.A.K. Secretariaat Kleine Houtstraat 117 rood. Zooals reeds al eerder is medegedeeld, zal de R.K.S.V. „Wilskracht" te Amsterdam op 2en Kerstdag een veldloop organïseeren, over een afstand van c.a. 4 K.M. Het par cours loopt over een 4 tal slooten en enke le andere hindernissen. De deelname is open voor alle leden van den D.H.A.K., be nevens alle R K. georganiseerdsn voetbal lers, turners etc. Start en finish geschieden in de pauze van den voetbalwedstrijd van het eerste voetbal-elftal van „Wilskracht" te spelen competitie-wedstrijd. Hartelijk dank aan alle milde gevers. Moge de maand December niet achterstaan bij haar voorgangster, liefst haar overtref fen. Gironummer 128564. District Drentsche Venen van het Wit- Gele Kruis. Postwissels aan K. J. J- Rensen, Klazienaveen. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of deze aan slag der forensenbelasting voor het jaar 19271928 juist is? Ik woon in Haarlem en. werk in Amsterdam, ben ongehuwd. Ik heb een zuiver inkomen van 1440. Aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud 700. Be drag der te betalen be'asting 24.—. Antw.: Die aanslag is juist. Vr.: Waar is nu het kantoor van het voormalig waarborgfonds van de Prcmie- leening der vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" gevestigd? If. Is no. 95 van serie 1966 al uitgeloot? Antw. I.i Ons niet bekend, maar wendt u om gewenschte inlichtingen tot een effec tenhandelaar. II. Nog niet uitgeloot Vr.: Ik ben gehuwd, maar heb geen kinde ren en ben aangeslagen in de inkomsten belasting over het jaar 19271928 naar een inkomen van 1486, voor een bedrag van Arrestatie van een berucht oplichter. Te Baarn vervoegde zich bij de familie B-, een Engelschman, om namens een broeder uit Epsom (Engeland) de condoleantie over te brengen in verband met een sterfgeval in de familie. Deze Engelschman had met het zelfde doel reeds een bezoek afgelegd bij een zuster te Amsterdam, en daar 25 te leen ontvangen, omdat hij naar zijn zeggen alleen maar in het bezit was van groot Eh- gelsch geld. De familie B-, die van de komst van den Engelschman verwittigd was, vond het bezoek eenigszins vreemd en waarschuw de den commissaris van politie, die zich in het huis verdekt opstelde. Op het aangege ven uur verscheen de Engelschman inder daad. Daar de commissaris echter geen ter men aanwezig achtte om den man aan te houden, besloot hij den vreemdeling met een rechercheur naar Amsterdam te volgen. In denzelfden trein en in denzelfden coupé reisde het drietal daarop welgemoed naar de hoofdstad. Zelfs ging men tezamen de stad in en onze Engelschman had niet het minste kwade vermoeden. Toen deze echter op een gegeven oogen blik een huis wilde binnengaan, besloot de commissaris, de heer Van den Burgt, tot ar restatie over te gaan, hetgeen niet zonder handtastelijkheden geschiedde. Na zijn overbrenging naar het nabijzijnde politiebureau bleek, dat de Amsterdamsche politie van oordeel was, dat men hier met een berucht oplichter te doen had, wiens op sporing reeds was verzocht, o.a. door de po litie te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Maarssen. De Engelschman werd dan ook achter slot en grendel gezet. Naar de „Tel." verneemt, is de bewuste persoon zeeman van beroep. Hij is 57 jaar oud en maakt zich reeds sinds eenige jaren aan oplichterijen schuldig. Meestal maakte hij gebruik van advertenties om bij de bloed verwanten van een overledene aan te klop pen en z.g. de laatste groeten over te bren gen. Meestal was men hem dankbaar en er zijn families geweest, die hem te logeeren vroegen en met hem uitgingen. Talloos zijn de keeren, dat hij geld heeft weten los te krijgen. Op zekeren dag werd hij te Amster dam gesnapt. De rechtbank veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf. Na deze te hebben uitgezeten, vatte hii zijn oude praktijken weer op. De politie te Baarn was evenals andere korpsen voor hem ge waarschuwd. Feestelijke bijeenkomst. Dinsdag a.s., des avonds om 8 uur zal in het K.S.A.-ge- bouw een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, voor de leden van de Maria- vereeniging en het Kruisverbond. Het pro gramma vermeldt verschillende attracties, waaronder een verloting. Ieder lid kan een niet-lid intreduceeren. R.K. gymnastielclub S.S.S. Meisjes- afdeeling. De leden, die zich opgegeven hebben en zich nog willen opgeven, komen a.s. Woensdag 14 Dec. in de zaal v. d. lagere school, Romerkerkweg. Voor de meirjes van 12 jaar en ouder, om 3 uur, voor die van 812 jaar om 2% uur. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 16 December 1927, namiddags kwart voor 2 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Vast stelling notulen der vorige vergadering 2. Ingekomen stukken Deze behelzen dankbetuiging vereeniging „Moederschaps- zorg" te Heerlen voor de verleende steun en Kon. Besluiten 3. Benoeming plaats vervangend Gemeente-Ontvanger. B. enW. hebben de volgende voordracht gemaakt 1. H. J. Lijcklarra. 2. J. M. Martens, beiden ambtenaar ter Secretarie te Hillegom 4. Aanvraag subsidie „Kracht door Oifening". De vereeniging vraagt een subsidie van f 200. B. en W. stellen den Raad voor, dit verzoek in te willigen, doch tevens aan adressante te verzoeken, bij een volgende subsidie-aanvrage een uitvoeriger financieel overzicht in te zenden 5. Suppletoir'kohier der Straat- en Rioolbelasting. Het prae- advies van B. en W. bluidt over bet dienst jaar 1927 vast te stellen op f 281,25 6. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1926. Hierbij behoort het benoemen eener com missie van 3 leden tot onderzoek, tenzij de Raad de benoeming aan den Voorzitter wenscht over te laten7. Benaming 2 straten „Patrimonium". Door uitbreiding van het woningcomplex zijn 2 straten gevormd, aan welke een naam moet worden gegeven. B. en W. stellen den Raad, na ingewonnen advies van het Bestuur dier woningstich- ling, voor, de straat in West-Oostelijke rich- (i g te noemen Talmastraat en die in Noord- Zuidelijke richting de Klaas Katerstraat 8. Comptabiliteitsbesluiten; 9. Vaststelling vergoeding bizonder onderwijs voor 1925. Dit betreft de restanten, daar reeds voor schotten werden betaald. B. en W. stellen den Raad voor, het aan iedere school nog toekomende betaalbaar te stellen op 16 Jan.- 1928. 10. Instelling commissie voor de werk loosheidsvoorziening, bestaande uit 4 leden en een voorzitter, waarvan de 4 leden door den Raad moeten worden benoemd. Kerstgave gevraagd. Aan het Col lege van B. en W. der gemeente Velsen is door de Centrale van R.K. Arbeiders-orga nisaties in de gemeente Ve'sen, den Christe- lijken Besturenbond en de Federatie van bouwvakarbeiders in de gemeente Velsen een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat in hun gecombineerde vergadering van 8 dezer, is besproken de stand der werkloosheid harer leden dat het resultaat der besprekingen was, dat een groot percentage der leden reeds weken werkloos is, waaronder vele uitge- trokkenen dat sedert Kerstmis 1925 door B. en W. in de week voorafgaande aan het Kerstfeest een Extra uitkeering is verleend aan hen die werkloos waren en steun trokken.; dat er dit jaar, nog meer dan beide voor afgaande jaren aanleiding is voor deze men- schen al het mogelijke te doen om hen een waar Kerstfeest te bereiden waarom adressanten verzoeken een extra uitkeering voor haar leden toe te staan. j In den Houtrakpolder alhier is een I vracht-ford, geladen met biggen, bij het j nemen van een bocht, in de sloot terec'nf I gekomen. Zoowel de bestuurder van de I auto, M. van hier, als de levcmde inven- tans, konden z'ch uit hun netelige positie redden. De auto is later per kraanwagen weggesleept. Door de polit'e te Halfweg is proces- verbaal opgemaakt tegen een 7-ial auto mobilisten, wegens bet bi: avond rijden, zonder dat hun motorrijtuig was voorzien van de voorgeschreven roode lantaarns. GFNÈVE. 10 Dec. De Raad van den Volkenbond is hedenmorgen te half elf in strict geheime zitting biicengekomen, ter behandeling van het geschil tusschen Polen en Litauen. De zitting werd bijgewoond door maarschalk Pilsudski en Wcldemaras. Men hoopt in deze zitting tot een oplossing van h?t geschil te komen of althans deze voor te bereiden. ROME, 10 Dec Kardinaal Gerre'.ti, de vroegere Nuntius te Parijs en Asocstolisch gezant in Albanië, zal Z, H. den Paus ver tegenwoordigen op het in September as. te Sydney te houden Eucharistisch Congres. LEEUWARDEN, Dec. Boter, Aanvoer 17/3 en 18/6 m. Mijn hoogste prijs f 2.19» middelprijs f 2.i8^1aagste f 1.94. Veiling hoogste priis f 2.07, laagste f 1.91. Noteenng van de commissie f 2.24. Commissie (Bond van Coöp. Zui» velfabr.) f 2.24. Kaas. Sleutelkaas f 0.31—o-54r nagelkaas f 0.35—0.44» Goudsche f 0.36—0.84, Edammer f 0.43—0.86. Aanvoer 20752 kg. ZWOLLE. 9 Dec. Boter. Aangevoerd 18/8 v. 1016 v, en 280 stukken, te zaman 540 kg. grijzen per 1/8 v. f 43 —46, per kg. f 2.402.50. Vee. Aangeveerd 98? runderen, 210 graskalveren, 118 nuchtere kalveren, 32 schatten, 284 varkens en 522 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.66-^-0.94» id. kalveren f 1.201.60, id. varkens f 0.5410.58 per kg. schapen f 1540. Handel in neurende en versch gekalfde koeien alsmede vaarzen, stug kalveren vlug, ie ciual, duur goede soorten pinken duur stieren, kalveren en schapen minder goed. LEEUWARDEN, 9 Dec. Eieren. (N. N. C.) Aanvoer 4500 kg. Prijs 811 y2 ct. Mackt kalm, LEEUWARDEN, 9 Dec. Vee. Aangevoerd 82 stieren f 150500, 298 vette koeien f 220380, per kg. f 0.75— 1 483 melk- en kalf koeien f 180—470, 489 gras kalveren f 60—135 160 pinken f 130— J90 16 vette kalveren f 45 —95, 187 nuchtere kalveren f 1017» 400 vette scharen f 2842, 123 weideschapen f 2033 J ni3 lammeren f 18 28, 952 vette varkens f 50—125» per kg. f 0.52—0.60; 70 magere varkens f 2250, 459 kleine biggen f 712» 20 paarden, 33 bokken. Handel in melk- en kalfvee, pinken en stieren kalm i vette koeien zeer kalm graskalveren ie.ts beter vette kal veren flauwer nuchtere kalveren minder goed varkens traag wolvee iets beter. Zouters 5*-*"53 ct. per kg. Eieren. Aangevoerd 4500 kippen-, 8—liYi c., eenden* 89% ct. per stuk. (10 December 1572). Bleijswijk schreef van Delft's oude glorie. Dtt Delft, de derde etadt, vermaeckelijk gelegen, Die overvloeit van volck, van neering en van zegen. Een stadt daer wel-vaert i», en die haer leck're bieren Met groote menigte, door Nederland kan vertieren. Ontaardde, zooals in 't oude Athene en Rome, de welvaat in dwaasheid, in Delft ging de welvaart samen met oprechten zin voor godsdienst en wetenschappen. Brengt arbeid welvaart en zien we uit welvaart beschaving voortspruiten, ook hier was zij de bronader van een luisterrijk, godsdienstig leven. Opmeer verhaalt ons, dat het hoofdaltaar der oude Hippoiytuskerk zóó schoon was, dat vel# kunstenaars uit verre gewesten naar Delft kwamen, om dit wonderwerk te beschouwen. Nog heden kunnen we de vele stichtingen dier dagen aanschouwen; zooals de oude Hippoiytuskerk, de Ursula- en Mariakerk op het groote Marktplein, 't Gemeenelandhuis, vroeger het woonhui» van Pontus Heuterus, het oude Prinsenhof, vroeger het klooster St. Agatha. Dit klooster, zij het dan in klei neren vorm, werd bewoond door Zusters van de Derde Orde van St. Franciscus. Bisschop Frederik van Blankenhelm ver hief 30 April 1403 het huis, dat de Zusters bewoonden, met de daartoe behoorende Kapel, tot een convent der orde onder den titel en aanroeping van de maagd en mar telares St. Agatha. Dit convent onderging tijdens de omwen teling der XVIe eeuw hetzelfde lot als zoo vele in de Nederanden. Wat de gebouwen betreft, schijnt de stad Delft zich daarvan in het bezit te hebben gesteld, gehandhaafd bij de resolutie van de S.aten van Holland, d.d. 23 Mei 1577. Wij kunnen veilig aannemen, dat er geen tijdvak geweest is, vruchtbaarder op ver scheiden gebied, dan 't midden der XVe eeuw. In dit glorie-tijdperk van Delft's geschie denis, verschijnt als vriend van geleerden, dichter, kunstenaars, als vriend der mannen van Kerk en S aat, Cornelius Musius, prior van het M, Agatha-klooster, een geboren Delftenaar, vooral bekend om zijn mildda digheid jegens de armen. Hij verscheen vcof ons a:s een lichtende ster aan het Neerlandsch firmament die geuren van eerbied slingert naar de lentezon. (Dante), Volgens de b'ographie van Pastoor Thus «tarnt Musius af van de famine Muys van Hollij uit Dordrecht, en volgens Pater var, Lcmmel S. J. van de ade!«ke famiie Van Sprangen (Z:e Dietsche Warande nieuwe reeks, Deel I 1876, 574). Hij werd geboren t£ Delft, 13 Juni'van 't jaar 1500. Al had Musius geen ouders, met aardsche goederen gezegend, zij beza en een groot geloof en hechte deugd, en al was de vader door arbeid verhinderd zijn krachten aan de opvoeding te geven, de moeder maakte haar talenten dienstbaar. Na zijn eerste opvoeding onder ouderlijk dak werd Musius door zijn ouders naar de Latijnse he school gezonden. Daar ontving hij zijn eerste lessen onder leiding van Jo hannes Nardenis. Na dan dood zijner ouders, zond zijn voogd hem naar de aca demies ad Leuven, waar te dien tijde vele zonen uit aanzienlijke families van ons va derland hun studiën voltoo'den. Ook Musius ging daarheen, om zijn aan leg tot studie te ontwikkelen. Toen ter tijde was in Europa eed alge meen verlangen, om met de klassieke schrij vers bekend te worden. Na de inneming van Constantinopel in 1453 en den val van het Oostersch-Ro- meinsch Rijk, waren vele geleerden uit het Oosten naar het Westen gekomen. Door hen waren vele, zeldzame condices bekend ge worden. Al nam Leuven deel in deze be weging, het leidde daar niet tot dwaasheid; het geloof bleef ongeschonden bewaard en krachtig veroordeelde men daar de leer dei Hervorming en vele mannen gingen van daar naar de Kerkvergadering van Trente. Na het volgen der lessen, verliet Musius Leuven; hij wilde in zijn eigen onderhoud voorzien. Hij richtte zijn schreden naar Gent, waar de Broeders van het Gemeene Leven een bloeiend^ La ijnsche school had den en waar hij als leeraar werd aange nomen. Spoedig ging de faam van zijn geleerdheid en deugd door Vlaanderen en Henegouwen, en de abt der Benedictijner Coquinius ver zocht hem als leermeester en paedagoog voor eenige adellijke jongelingen. Musius nam het aanbod aan en vertrok naar Kort- rijk, waar bij n et lang verbleef; hij vertrok met zijn leerlingen naar Leuven. Korten tijd daarna werd hij in Henegou wen Priester gewijd en vertrok met zijn leerlingen naar Parijs, daarna naar Poitiers, waar vqomame humanisten zich vereenig- den. In het voorjaar van 1538 dacht Musius nog een reis te ondernemen naar Italië. Te Delft stierf in dezen tijd prior Coiman- ni», rector van het Agathaconvent; de non nen mochten bij meerderheid van stemmen hun prior kiezen. Nu had Colmannus nog op zijn sterfbed als laatsten wensch geuit, da Musius zijn opvolger zou zijn. Daarbij kwam, dat talrijke mannen van gezag als hun meening te kennen gaven, dat Musius de ju:ste man op de juiste plaa's zou zijn en zoo kreeg hij te Poitiers bericht van zijn benoeming tot Prior. Delft's burgers zagen hem den ook in de lente van 1538 binnen hun veste wederkee- ren. De vereering welke de abt uit Henegou wen hem toedroeg, gaf hem de noodige mid delen om naar Delft terug te keeren. Hij ve-eerde hem bovendien met een jaargeld. Opmeer beschrijft hem als een man van H,zige gestal e en krachtig lichaam; zijn ge laat droeg ernstige lijnen, maar op datzelf de gelaat teekende z;ch de reinheid zijner ziel en een vriendelijkheid, die ieder aan trok. Door zjjn eerbied en godsvrucht sticht e hij het volk; in zijn bijzijn was bet niemand geoorloofd over een ander liefde loos te spreken. Een man, die als kind van zijn tijd met hart en ziel klassiek was geschoold, die in tal van Latijnsche gedichten, o.a. zijn Soli- tudo en zijn rouwdicht ter eere van de Kapelaans, die te Delft aan de pest stier ven, zich ons openbaart ais man van fijnen literairen smaak. Musius was ook wijsgeer van diepen ge- dachtengang. Wij zagen reeds, dat Heems kerk een schoon altaars uk gemaakt had voor de kapeljde geschiedend zegt ervan: „dat is wegens de groote alliantie en over- eenkomste tusschen Musius, seer wacker overste deses Cloosters, ende Heemskerk, inwoonder van Haerlem, den eene een seer vetmaert Poeët, den ander een voortreffe lijk schilder." Gn wonder, dat zijn dichterlijke aanleg, kunstzin en wetenschappelijke bekwaam heid St. Aagten's prior in aanraking brach ten met tal van geleerden en kunstenaars, zoo in als buiten 't vaderland. Intusschen namen de gebeurtenissen een snellen gang. Karei V deed afstand van den trcon, ten guns e van zijn zoon Philips II. Bestreed Karei de ketterij met de uitge vaardigde edicten, ander9 we-d het onder zijn zoon. Na den oorlog met Frankrijk ver trok Philips na'r Spanje na het aantal bis dommen te hebben uitgebreid om de hand having van het Ka holicisme in deze landen te bevorderen Hij had Margaretha als re gentes over Holland aangesteld. De edfc'en stonden tegen haar op, toen haar gelast werd, de edicten uit te voeren. Margare- t'na van Parma wist echter door aanwerven van troepen de edeler, te dwingen. De Prins van Oranje benevens vele ed.len verl eten on/e gewesten en F;,us pjUs V en Kardi naal Granvol'e raadden Philips II aan ge matigder cp le treden. 7< c volgde in 1573 de inneming van den BrieL Verschillende steden gingen tot Oranje over; zoo ook Le'den en De'ft. Musius had den afval voorspeld en tot boe'-vaardigheid vermaand. Eens vroeg men hem na afloop der plech tigheden, wat hij van de ve-volging dach'. ,,'t Zal als 'n wolk verdwijnen ,maar niet zoo spoedig als ge wel denkt, zei hij. Reeds den 2óen Juli 1572 kwam Lumey, graaf van der Marck, met zijn bende binnen de stad. Duncanus, de pastoor der Hippoiytuskerk was reeds kort na de inneming van den Briel, gevluch*, om zijn leven in ve ligheid te stel'en en vele priesters en leeken acht ten het geraden de stad te verlaten. Opmeer had Musius geraden te vluch'en, maar zoo hij den marteldood verlangde, te te Delft te blijven. Musius bleef in zijn vaderstad, ook al vestigde Lumey zch in een woning, onmid dellijk naast St, Aagten. Hij bracht bet bevel van Oranje mede, dat de kerk Sint U-sula op de markt voor de hervormden moest ontruimd worden. Reeds spoedig is aan dit bevel gevolg ge geven, want binnen acht dagen was deze kerk van haar aitaren en s'eraden beroofd. Musius moest dit alles met droefheid aaa schouwen. Vrijwel zeker kan men ook aannemen, dat sinds de komst van Lumey binnen deze ves te de Katholieke eered'enst heef opge houden. Aanvankelijk lie'en Lumey en de zijnen den prior rrgemoi'd ongetwijfeld om zijn goede vriendschap met Orrnje maar op den duur was dit onmogelijk en spoedig moest ook Mdsius schuilplaatsen zoeken. Er scheen eenige verademing te komen, toen den llen November 1572 Prins Willem van O.anje uit Brabant naar Holland kwam. Zijn plan, een groote inval vanuit het Oos ten te doen, was mislukt; moedeloos kwam bij hier, om er, zooals hij zeide een graf te ^oeken, en vesstigde zch als gewoonlijk in het Aga haconvent. De schijnbare ver ademing was van korten duur, getuige het. geen reeds in December voorviel. Een van Lumey's krijgsknechten had zich zoo misdragen, dat een stadssoldaat hem van den wal af doodschoot. De graaf eischte wraak, maar de stadsregeering raadpleegde den pr-ns en oordeelde, üat de geus zyn ver diende loon had. Lumey zwoer, dat hij dan zelf wel recht zou doen en het desnoods zou verhalen op den rector der nonnen van £t. Aagten in eigen persoon. In zu;ke oms.ancligheden, noodigde de Prins van Oranje Musius aan den disch, waaraan ook Lumey zou aanzitten. De prior nam de invitat e aan: hij rekende blijkbaar op het beschermend gezag van den pr.ns. Bi) het ledigen van een stevig glas wijn kwam de ware aard van graaf van der Marck boven en al spoedig was de priester bet, mikpunt van zijn groiheden. Al heeft, wat zeer aannemelijk is, Oranje zelf geen deel genomen aan deze bespotting, hi) moest zooals wij bij Fruin lezen den woesteling, meer dan hem lief was, ont zien. In zijO eigen yerirekben wederge keerd, erkende hij spijt te hebben, de uit- noodiging te hebben aanvaard, en hij be sloot Delft te verlaten. Het zal voor den priester een zware strijd gewees. zijn, om nu St. Aagten te verlaten. Na het H. Misoffer ontvingen a[te nonneo voor bet laatst het Brood der Sterkte uit zijn hand. Een laffe vlucht was de uittocht van Musius niet, getuige nog zijn laatste woorden: „Door deze Heilige Sprijze zal ik sterk genoeg zijn voor den marteldood; wel licht is dit noodig; door zoo'n heilzaam Sa crament gesterkt, zal ik niet bezwijken." HL De prior verliet in den morgen van den 9en December Delft; het was een koude wintermorgen, de wegen waren met sneeuw en ijs bedekt; de reis werd daarom cp een slede, met een paard bespannen, onderno men. De prior was vergezeld van een adel lijke religieuze, Char ot e de Merwa van Nassau en zijn petekind van der Meer. Men verliet St. Aagten aan de achter zijde; aan de voorzijde op het tegenwoor dige Oude Delft, zou jje ontvlucht ng te veel in het oog ge o open zijn, want Oranje had daar zijn verblijf. Bij de Haagpoort hielden eenige ruiters van den Prins de wacht. De slede werd door de ruiters achtervolgd en bij den ingang van 's-Gravenhage achterhaald. Zij dwongen den pr:or me'; diens reisgezellen, in afwach ting van betgeen de Prins verder zou be velen, in de herberg van Trui op 't Hof hun intrek te nemen. Hij werd er in den keidei opgesloten. Spoedig kwam Lumey de ontvluchting van Mus us ter oore, en van zijnentwege kwamen nog dien dag in de herbe'g com missarissen, om te vernemen, hoe de «aak zich had toegedragen. Zoo verliep de dag, en de daaropvolgen de nacht ryerd door 't gezelschap ook daar doorgebracht. Midderwijl was Oranje van een en ander in kennis gesteld en den volgenden morgen Woensdag 10 Decem ber kwam het prinselijk bevel, dat de vluchteling in veiligheid naar Delft kon terugkeeren. Welk doel had Oranje met dien brief? Wij zouden hier een verband zien tusschen het verlof, dat de Prins gaf op 9 December tot uitoefening van den Katholieken godsdienst binnen Delft en den brief van vrijgeleide voor Musius. Bij het vernemen van de tijding van het vertrek van den prins zal de bevolking van Delft algemeen verbitterd zijn geweest, en, Oranje aan deze verbittering een einde willende maken, gaf den Katholieken de Gasthuiskerk en de St. Joriskerk weder ten gebruike en een brief van vrijgeleide voor Met vreugde werd te Delit de lijding vernomen van den terugkeer Ji» deri prior, vrienden, familieleden. Mannen en vrouwen schaarden zich bij de ruiters om hem naar zijn vaderstad terug te voeren. Maar zij zou Delft niet terugzien want op denzelfden tijd dat Mussius met talrijk ge volg terugkeerde, vertrok Lumey uit Delft naar Haarlem op het bericht, dat die stad door de Spanjaarden omsingeld werd, om te zien, of hij nog bezetting in de stad kon werpen. Met zijn hoofdmacht rukte de grra. dien morgen voorbij de '^n»s de Vliet naar Leiden; op de flank sloeg een gedeelte der ruiterbende den weg naar den Haag in. Deze moest vrij spoedig den stoet ontmoeten, waarmede Mussius naar Delft wederkeerde. Lumey wilde zich van den prior meester maken. uVerbittcring op den Prins, priesterhaat, maar ook dorst naar goud," zegt Estius, waren de beweeg redenen van Lumey om Musius gevangen te nemen. De gevangenneming te laten ge schieden op onderlinge overeenkomst tus schen Oranje en Lumey komt den schcrp- zinnigen Estius geheel onaannemelijk voor. AU een onvoorzichtigheid bbiven wij het immer beschouwen, dat de Prins Lumey uit Delft liet vertrekken, terwijl Musius naar Delft terugkeerde; wel moest de vrij brief hem beschermen, maar uit de geschie denis der martelaren van Gorkum had de Prins kunnen leeren, dat op Lumey's woede ook zijn prinselijk woord weinig invloed had. Zoodra dc soldaten van Lumey het gezelschap jan Musius hadden ontmoet gedroegen zij zich als woestelingen. Aan stonds wilden zij het voertuig van den Prior met zich voeren, maar om den vrij geleide-brief van den Prins vergenoeg den zij zich ermede, voorop te rijden. Bij Rijswijk werd de voerman ge dwongen links af te slaan in de richting Leiden; daar zou Lumey den nacht door brengen. Met bekwamen spoed brachten zij Mu sius en zijn twee reisgezellen naar de Sleu telstad. Hij werd eerst op het kerkhof van St. Pieter, ahn de noordzijde der kerk voor het huis der Lookhorsten tentoongesteld. Nu trachtte men hem van geloof te doen veranderen, maar de prior beriep zich op eigen studie van Schrift en Vaders en zeide het geloof, dat hij als kind geleerd had, te bewaren. Een verder verhoor had niet plaats en vermoedelijk zou de terechtstel ling nog niet plaats gehad hebben, als er 'e Leiden niet een bericht gekomen was, dat Spaarndam, de sterke voorpost van Haarlem, door 's Konjngs troepen was in genomen. Dit bericht deed Lumey haasten den prior ter dood te brengen. Voordat hij Musius aan zijn soldaten overleverde, wilde bij nog een onderzoek instellen naar de schatten van St. Aagten. Men voerde den prior uit het huis der Lookhorsten naar dat I van Cornells van Veen. Daar hoorde de prior l hoe den vorigen dag een priester, toen hij zich op den openbaren weg vertoonde, in een kroeg was gedreven en vermoord. Musius' petekind werd het te machtig; zij begon te schreien. Zelfs de soldaten waren daar gevoelig voor en maakten de boeien wat losser, waarmede hij steeds aan de armen van den prior was gebonden; ook de religieuze werd van het gezelschap gescheiden. Een gunst zou de priester nog uit menschenhand ontvangjn; vriendelijk vroeg hij de dienstbode hem een weinig bier te willen brengen, want zijn dorst moet hevig geweest zijn, sinds den morgen had hij geen dronk water gehad. Nauwelijks is de kan geledigd, of hij wordt uit de kamer gesleurd; daar wachtten hem Aumale en Duivenvoorde, die bij hem een onderzoek zouden instellen naar de schatten des kloos ters. Daar Musius weigerde deze aan te wijzen, begon men hem te martelen. Over deze martelingen zullen wij niet in bijzon derheden treden. Zoo bracht men hem om streeks 9 uur in den avond van den lOen December 1572, in diep beklagenswaardigen toestand, half naakt, bloedend aan handen en voeten, het lichaam gezwollen van slaan en trappen, schokkend van kou en bloed verlies, naar de galg op de Breestraat, V.n- nig koud was het; zuchtend en biddend vervolgde de martelaar zijn weg, terwijl zijn bloedige voetstappen zich afleeksnen in de sneeuw. Bij de galg beval de martelaar zijn ziel God aan. Iiij verloor geen oogenblik den moed. Opmeer zegt „hij wist nog zijin handen saam te vouwen en te bidden." Ziedaar het droevig einde van een onzer priesters, waarop ons volk groot mag gaan en meer bekendheid verdient, dan het ge val is. Hooft is eerlijk genoeg den moord op Musius te bestempelen ais „een ver vloekten handel, welke niet alleen der par- thye een ieelijk brandmerk, maar ook den Prince en Staaten een diepe wond in den boezem, den pleger zelf een trap tot zijn ondergank geweest is. En met Prof. Blok zullen wij het een „droeve getuigenis noe men van wanorde en rechtschending binnen Leiden." Door dc goede zorgen van Susanna van Etten, tutelair-priores van het adelli,k stift „de Leeuwenhorst", werd het lichaam, na dat zij het met „veel biddens en voor grof geld" van Lumey verkregen had, in een teenen korf, in alle stilte, bij de Noorder deur van de St. Pieterskerk begraven. Sasbout Vosmeer, zijn bloedverwant en vriend bij uitnemendheid, stelde een groot officie voor hem op, Prins Willem van Oranje beklaagde zich over zijn dood, de Delftsche geneesheer Petricius Tyara, wijd de hem een lijkdicht; evenals de Hoorn- sche geneesheer Hadrianus Junius; Simon Sovius gaf een elegie op het leven cn ster ven van den prior; Jacob Buyk, de zwaar beproefde pastoor der oude kerk te Am sterdam, gaf een breed vers hem ter eere. Godefridus de Leodio, de laatste gardiaan der Franciscanen te Utrecht, bad voor zijn preek in de Kathedrale kerk „beate Musi ora pro me et pro omnibus". Moge hij de glorie der altaren deelachtig worden. C .W. KORTEKAAS. Oude-Weterlng.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14