Dit nummer bestaat nil 24 bladzijden, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad In aslil bladzij Jan LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws V erkeers.ongevallen. ambtenaren. brandstichting te Zaterdag 10 Dec. 1927 51ste Jaargang No. 16727 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. EFFECTEN, COUPONS, VREEMD GELD CREDIE BRIEVEN. De veiligheid op de onbewaakte overwegen. Nog een Scheveningsche logger vergaan? DE ANNEXATIE DOOR HAARLEM EN GEANNEXEERDE Het beroep van den beer estendorp ongegrond verklaard. DE BEMALING VAN DEN HAARLEMMERMEER POLDER. De corruptie in het gasbedrijf. Verbinding tusschen Kootwijk en de Vereenigde Staten. ZANDVOORT. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. PASTOOR M. TH. VAN DER DRIFT ONGESTELD. Aangereden. De abonnementsprijs bedraagt voü? Haarlem en .•.gentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A&vertentiën 35 eta. per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 cl per regeL Bij contract belangrijke korting. Alt' ahrnré' o dit blad zi;n. ingevolge de\e:zekermgsvcoi\vazid:n f «JOHf! Leven l:.nce r.el.eel: ongeschiUhsicl tot werken door f HZCi bij een cngevel rret f OGft bij verlies van een htnd, IOC bij verHes van een f Cft bij 'n breuk van f Aft tegëno n ge vallènverze k erd vcoree n der VoUendeuitk/eringeni cUlü.- verlies van fccice armen, beide been& of beide ocgen; 1 3U." dordelij,en aflcop; 1 LdU.' een %oet of een oog; 1 iCd.' duim of wijsvinger; 1 M-" been of arm; l^U.' bij verlies v. een andere vinger. 216. DE LIBERALE INFECTIE. Het is een merkwaardig en in zich ver heugend verschijnsel, dat wij in onzen tijd door leeken en niet enkel Katholieke zooveel drang zien uitoefenen op de Kerk en de Geestelijkheid om zich met de groote, maatschappelijke vragen te bemoeien. Men eischt, dat de Kerk den oorlog zal tegen houden, het militairisme zal afschaffen en den vrede bevorderen; geheel in tegen stelling met vroeger, toen men het van zelf sprekend vond, dat de Kerk de wapens zegende. Men wil, dat het Kerkelijk gezag uit het Evangelie een maatschappijleer op christelijken grondslag zal opbouwen en deze voor het kapitalisme in de plaats zal schuiven. Zefs de socialisten, die meenen o! althans beweren te gelooven, een recept voor een heilstaat le bezitten en die lieist maar het geestelijk gezag van het sociale terrein afhouden, zelfs hen kan men nu en dan een beroep hooren doen op de Katho lieke Kerk, om mee te helpen het kapita lisme te bes:rijden. Dit verschijnsel kan niet anders dan uit de geschiedenis worden verklaard. In de middeleeuwen leefde een gezond maatschappelijk systeem in het gildewezen naast en met een bloeiende Kerk en een door allen beleden godsdienst. En al is er nu niet juist een historische parallel te trekken tusschen het verval van de gilden en het toenemend bederf in de Kerk, een gelijktijdigheid is er. De revolutie op religieus terrein brak echter eerder uit dan de maa!schappelijke omwenteling. En wat is nu meer verklaarbaar, dan dat de Kerk haar voornaamste aandacht aan 't gods dienstig en zedelijk verval moest wijden, zoo wel in den tijd, die naar Lu.her en Calvijn voerde, als in de jaren, waarin de refor matie uilbrak en de eeuwen, die noodig waren om van den .vreeselijken schok te bekomen? En na de Westersche scheuring in de Kerk' en het werk der zuivering, dat nadien in eigen gelederen noodig bleek, kwam het Jansenisme drukkende zorgen baren. Dai. zien wij met de Fransche revo lutie heel het gebouw der Wes ersche be schaving ineenzakken en den Napoleonti- schen geesel over Europa heerschen. Uit de warreling van woelgeesten in die woelzieke eeuwen, zien wij dan eindelijk als synthese het liberalisme te voorschijn komen, zoowel staatkundig als economisch, maar het zou verkeerd zijn te meenen, dal het liberaie stelsel op een bepaalden dag werd uitgevonden. Al de vrijdenkers en woelgeesien, die aan den gezonden zin der middeleeuwen voor godsdienst en arbeid zijn gaan knagen, zijn als grondleggers van het liberalisme te beschouwen. Een onpar tijdig geschiedschrijver, die over eenige eeuwen onz£ historie zal beschrijven, en ze dan op een afstand veel be'.er dan wij zal kunnen overzien, zal vermoedelijk het libe ralisme als een veel grooter en verwoesten der kwaad aanwijzen dan het socialisme en het communisme Immers wij, die het ver val van het politieke liberalisme aanschou wen, zien en tereent in de volgelingen van Marx onze vijanden. Maar wij verge en al te vaak, dat socialisme en communisme slechts een reactie zijn op een stelsel, dat langzaam en geleidelijk, maar krachtig wer kend als een vergift, heel de samenleving veranderd heeft Wij vergeten, dat ook dc sociaisten, die meenen de krachtigste bestrijders van het economisch liberalisme te zijn, zelf met een groote-dosis liberalen geest zijn geïnfecteerd; wij vergeten, dat wij zelf van die algemeene infectie niet zijn vrijgebleven Langzaam is de vrijgeesterij in de zestien de eeuw gaan doorwerken. De bloei van he. liberalisme in de achttiende en negentiende eeuw is er slechts de bekroning van ge weest. Toen Paus Pius IX, in 1864, zijn groote encycliek tegen het liberalisme schreef en ei zijn syllabus tegen slinger de, was heel de maatschappij al van de liberale idee aangetast. Het godsdienstig geloof was door den krachtigen strijd der Pausen in de Roomsche Kerk behouden, maar politiek en economisch waren de christenen, ook de Katholikeen, kinderen van hun tijd en volop van liberale ideeën vervuld. Het kapitalisme nu, is de vrucht van het liberalisme, of liever zij dekken elkaar. Naarmate de arbeid als leidende factor zijn beteekenis verloor en bet kapitaal de bovenhand verkreeg, naar die ma e groeide ook de liberale leer. Elke groote theorie vindt haar grondslag in het leven zelf. Het afnemen der zuivere begrippen omtrent den arbeid, dat deze er nl. in de voornaam ste plaats is om in het levensonderhoud te voorzien, en niet, om geld op te hoepen en zich maatschappelijk onafhankelijk .e ma^en, de veranderde begrippen, omtrent e waar de der goederen, den rechtvaardigen Prl!®> het opkomen van den concurrencies rij enz., dat alles droeg de bouwstof bij tot e liberale leer omtrent het geloof in de rac t van het individu; de leer der staatsonthou ding in sociale aangelegenheden, het vrije baan geven aan de economische factoren. Diep te betreuren is het, dat de strijd tegen het liberalisme niet in handen van de Kerk is gebleven, maar dat er sociale her vormers ops'onden, die het stelsel langs rcvolutionnairen weg en eenzijdig gingen bekampen. Dit toch is de fout van het socialisme geweest, dat het niet met eerlijke, geestelijke wapenen, ge'racht heeft de gees ten der menschen om te zetten, zuiverder ideeën omtrent de beteekenis en de waarde van den arbeid te verspreiden, maar dat het de niet-bezittende klasse opriep om langs den weg van roof en diefstal, desnoods met bloedig geweld, zich meester te maken van de productiemiddelen. Daartegen heeft de Kerk zich met kracht moeten verzetten. En de dam, welke zij tegen het socialisme heeft opgeworpen, is de redding geweest van het restje beschaving, hetwelk nog was over gebleven. Immers, wat zou er van onze samenleving terecht zijn gekomen, wanneer het socialisme ongebreideld als een maat schappelijke revolutie zijn gang had kunnen gaan? Heel Europa zou het beeld vertoond hebben, hetwelk Rusland ons nu laat zien: de kapitalistische gemeenschap zou in elkaar zijn gezakt, zeker. Maar op de ruïnej zou een schrikbewind zijn verrezen van een be perkt aantal onrijpe woelgeesten over een verwilderd en verarmd volk. Het langzaam gegroeide, kapitalistische systeem van onzen tijd, moet geleidelijk aan tpt een gezonde samenleving veranderen. Daarop is het werk der groote Pausen sinds Pius IX ge richt geweest. Want, nadat Rome vóór dien het grootste deel van zijn aandacht aan de bestrijding van ketterijen en godsdienstige dwalingen moest wijden, begon met Paus Pius IX de eigenlijke, groote strijd tegen de maatschappelijke dwalingen, welke uit een valsche moraal voortkwamen. De syllabus wfes de eerste, groote aanval op het libera lisme, zoowel pofitiek als economisch, als kerkelijk. Maar de vier volgende Pausen zijn in hun groote omzendbrievea eveneens voortdurend bezig geweest, te trachten de maatschappij en wel speciaal de Katholieke gemeenschap van de liberale infectie te zuiveren. Zoo was b.v. Paus Leo XIII's encycliek over de christelijke inrichting der Staten (Tmmortale Dei) een geniale bestrijding van de liberale leer der volkssouvereiniteif, zoo was de beroemde Rerum Novarum vóór alles een meesterlijke poging om de bezit- looze klasse te ontrukken aan de slavernij waarin zij door het liberalisme gekomen v/as en niet zoozeer een bestrijding van het socialisme, waarvan meer de onjuiste middelen worden gewraakt. Herinneren wij. slechts aan dezen éénen zin uit die groote encycliek van 1891. Na er op gewezen te hebben, hoe moeilijk de oplossing van het sociale vraagstuk is, schrijft de Paus: Hoe het ook zij, wij zien duidelijk, en allen stemmen hiermee in, dat aan de men schen der lagere klasse spoedig en afdoende moet worden hulp verschaft, daar het grootste deel onverdiend in een ellend.gan en betreurenswaardigen toestand verkeert. Immers, sedert in de vorige eeuw de oude werkliedGnvereeni^ingen wer en vernie ig en in de plaats daarvan geen ander hulp- middel werd gesteld, is het, om a staatsinstellingen en wetten den vo heden de arbeiders, op zie'1 zej' s aa zonder verdediging, overleverden hardvochtigheid der patroons en de on gelde hebzucht der concurrenten, e slindende woeker, welke meer dan door de uitspraken der Kerk is veroor e maar die toch, al is het dan ook in anderen vorm, nog altijd door beleenge hebzuchtige menschen wordt uitgeo- - verergerde nog den treurigen toestan waarbij nog komt het feit, dat zoowel e bedrijfsleven, als nagenoeg de geheele han del, in de macht is gekomen van enke.en, zoodat zeer weinige rijken en buitengewoon vermogenden, bijna een slavenjuk aan de overgroote massa der proletariërs hebben opgelegd. Ziedaar, in enkele woorden heel het libe raal-economisch systeem, heel het kapita lisme met al zijn uitwassen gegeeseld. En welke was nu de vermaning van den groo- ten Paus der arbeiders? Laat de proleta riërs het slavenjuk afwerpen en he' kapitalisme met alle middelen bestrijden? Neen, dit: de Kerk neemt de wereld, zooals zij feitelijk is, en streeft er naar ze te ver beteren, naar de voorschriften van het Evangelie. Daarbij verzaakt zij alle midde len, die in zich zondig zijn, ook al zou daardoor wat zeer twijfelachtig is sneller een betere toestand kunnen worden bereikt. Omdat nu de kanker van het libe ralisme zoo diep is ingevreten, ock in de Katholieke gemeenschap, daarom zal het lang duren, eer de oplossing van het sociale vraagstuk zichtbaar vordert. Wie zóó den strijd onzer dagen be schouwt, die noemt de Kerk niet de be schermster van het kapitalisme; die prijst ook niet de onrijpe woelgeesten onder ons, die in goedbedoelden, maar valschen ijver het SPAARNE BANK tempo der sociale evolutie willen versnellen, die willen breken in plaats van te buigen en te vervormen. Wat het meest noodig is, is bestrijding van de liberale infectie, ook in eigen ge lederen. Wie eerlijk en onbevooroordeeld tegenover zich zelf staat, zal zich voort durend betrappen op denkbeelden, welke wortelen in de liberale idee. Daarvoor be hoeft men geen kapitalist of groot-werk gever te zijn. De een zal zich op het punt van onderschatting van de waarde van den arbeid betrappen, de ander op een valsch inzicht, omtrent het gezag. De geesten zijn nog vol van het liberalisme, ook al is dit politiek dood. Dit nu te bestrijden zij óns doel. Vandaar de groote beteekenis van Ka'holicke Uni versiteiten, van Katholieke Handelshooge- scholen, van alle onderwijsinrichtingen, waar de geesten gevormd worden, naar de leer van het Evangelie. Hoe eerder toch en hoe krachtiger tegen gift tegen de liberale Infectie gebracht wordt, hoe grooter de kans wordt op, een gezonde, christelijke maatschappij. HOMO SAPIENS. Een motie-Boon door de Tweede Kamer aangenomen. Gisteren heeft de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de afdeeling Spoorwegen de volgende motie van mr. Boon zonder hoofdelijke stemming aan genomen: „De Kamer, van oordeel, dat het vraag stuk dér veiligheid op onbewaakte overwe gen aan een ernstig onderzoek behoort te worden onderworpen, verzoekt den minis ter een commissie van deskundigen hier over ra.pport te doen uitbrengen en tevens de maatregelen te doen aangeven, welke moeten worden genomen, ten einde de vei ligheid op onbewaakte overwegen beter te verzekeren." De „Zeearend" wordt vermist. In Scheveningen maakt men zich ernstig ongerust over het lot van de bemanning van de Sch. 276, de Zeearend. Het schip, dat toebehoort aan de reederij Maarten Verhey Jaczn., aan den Visschers- ha.venweg, is den 26sten October j 1. uitge varen en is op het oogznblik bijna zes weken op zee. Dit behoefde nog geen reden tot ongerustheid te zijn, wanneer niet het schip voor het laatst gepraaid was op den 20sten November j.l. De laatste twee weken is het niet meer gezien. Daarbij komt nog, dat het bekend 1S< dat het schip met den laatsten storm de heele vleet heeft verloren. Vermoedelijk is het schip toen omgeslagen en in de diepte verdwenen. Aan boord bevonden zich; naar het "Vad." verneemt, dertien man onder den ^langen schipper, Jan de Bruin, wat de Sch. 421 betreft, de Adelaar, deze wordt thans als opgegeven beschouwd. Eenige weken geleden is in een openbare vergadering van Ged. Staten behandeld het beroep van eenige ambtenaren der voormalige gemeente Schoten tegen een beslissing van B en w waarbij zij in diens{ der gemeente Haarlem werden aangesteld. De, controleur der belastingen en deur waarder m voormalig Schoten, de heer Westendorp, was m beroep gekomen bij Ged. Staten, omdat hij, naar zijn meenin!?, den rang van commies geplaatst had moeten Y°r<?e"- van oordeel, dat zijn bezoldiging niet gelijk was aan die te Schoten, omdat deze bestond uit salaris plus toelage. Hij meende, dat hem salaris moest toegekend worden, gelijk aan dat te Schoten, zonder toelage. Ged. Staten hebben thans beslist, dat, omdat de toelage niet voor tijdelijk, maar voor vast was, Westendorp s bezwaren ondeugdelijk waren en daarom zijn beroep ongegrond verklaard. De hoofdagent Dingshoït was ook in be roep gekomen, omdat hi] een bezoldiging wenschte te hebben, zonder toelage en ge lijk aan die te Schoten. UoK zijn beroep werd ondeugdelijk verklaard. De hoofdagent Bosma was m beroep ge komen, omdat hij niet in gelijke positie als te Schoten overgenomen was door Haarlem. Zijn bezwaar werd door Ged, Staten ge grond verklaard. herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, ln de daarna gehouden vergadering van den Bestuursraad Werden tot leden van het Bestuur gekozen, de heeren A. P. Smits, aftredend lid en D. Harting. zouden, indien de desbetreffende landeige naars niet bereid zijn om vrijwillig de extra te maken kosten te drzgen, zij daartoe slechts verplicht kunnen worden na een wijziging van het polderreglement. Het Polderbestuur ziet zien dus voor eene vraag geplaatst, waarvan het antwoerd van grooten invloed zal zijn op de verdere ont wikkeling van Haarlemmermeer. De betee kenis van het vervoer te water en te land de toestrooming van het water naar de ge malen, de regeling van den polderwater stand en de administratieve indeeling van den polder moesten daarbij onder ocgen ge zien worden. Daarom werden bovenbedoelde plannen ter zake van advies in handen ge steld eener commissie onder voorzitterschap van den vorigen irgznieur des Polders. Een spoedige uitvoering van belangrijke werken kan geenszins verwacht worden; veeleer is de commissie irgzsteld om bovenbedoelde vraagstukken als een geheel in studie te nemen. Het uit te brengen rapport wordt in Haarlemmermeer met belangstelling te gemcet gezien; dan tot stichting van een nieuw gemaal zal geadviseerd worden, is echter volstrekt niet zeker. Over deze, voor de verdere ontwikkeling van den Haarlemmermeerpolder zoo be langrijke aargelegenheid, wordt in het „Fan delsblad" van deskundige zijde een artikel geschreven. Nadat de schrijver de beteekenis van den watertoevoer en de waterregeling voor den polder bespreekt, en in verband daarmee de maling, vervc.'gt hij: Na enkele partieele verbeteringen werd de eerste belangrijke vergrooting der totale bemalingscapaciteit in Haarlemmermeer verkregen teen 35 jaar geleden de bestaande installatie van het gemaal Lrnden vervan gen werd door twee centrifi-gaalpompen, ieder gedreven door een moderne stoom machine. Daarna werd in 1912 de Lecgh- water verbouwd en aldaar een diezelmotor met centrift'gaalpomp geplaatst en ten slotte werd in 1918 één der bovengenoemde stoom machines van Lijnden door een electromo tor vervangen. Alleen de Cruquius is in on- veranderden toestand behouden gebleven als een monument, dat de herinnering aan de droogmaking levendig houdt. De verschillende gemalen te zamen zijn in staat om den polder iedere minuut van ongeveer 1100 IV 3 water te ontlasten. De oorspronkelijke capaciteit der gemalen is niet met volkomen zekerheid bekend, doch vermoedelijk bedroeg zij niet meer dan pl.m. 700 N-3 per min. Hierbij meet nog eens in herinnering ge bracht worden, dat de landbouw niet slechts een snelleren afvoer van het regenwater, d<~oh tevens een steeds lager waterstand in den polder vrceg. Deze verlaging van water stand had mede eene verkleining van wa er- oppervlakte ten gevolge en dus eene ver mindering der bufferende werking van den pclderbcezem. In een uitgestrekten polder als de Haar lemmermeer hebben de slooten, tochten, vaarten behalve voor boezemoppervlakte nog eene andere beteekenis en wel die welke het wcord vaart reeds aangeeft. De waterwegen dienen nl. zoo mcgelijk, voor het goederen vervoer bruikbaar te zijn. Honderd jaar geleden was de Nederland- sche landbouw geheel anders georiënteerd dan thans het geval is. Wel was de tijd voor bij, teen op een boerenhoeve bijna uitslui tend voor het onderhoud van het eigen gezin geproduceerd werd, doch eerst na en als ge volg van de ernstige crisisjaren 1877'95 werdt de landbouw rationeeler gedreven en gaat hij steeds meer voor den export werken. De beteekenis die de aanvoer van kunstmest en de afvoer der landbouwproducten zouden verkrijgen, werd in het midden der vorige eeuw niet voorzien en daardoor is het ver klaarbaar, dat bij de drocgmaking van den Haarlemmermeer niet cp eene scheepvaart verbinding tusschen de wateren binnen den omrirgdij k en den daarlangs loopenden groo ten scheepvaartweg gerekend werd. Voor de thans nabij Aalsmeer gelegen sluizen, in 1889 gebouwd als onderdeel van defensie werken, getroostte de Haarlemmermeerpol der zich belargrijke financieele offers. De noodzakelijkheid om tegelijkertijd zoowel het verveer te water, als de productiviteit van den bodem door laag polderwater te be vorderen, werd helaas niet ingezien, zoodat de steeds voortschrijdende verlaging van waterstand tengevolge had, dat de scheep vaart vele belemmeringen ondervindt. De onveranderde toestand van de Cruquius wijst er reeds op, dat dit gemaal slechts zeld zaam in bedrijf is. Liet tegenwoordige inge- nieursgeslacht, dat alleen centrifegialpom- pen toepast, staat nu reeds vol bewondering veer de vernuftig geconstrueerde pomp- machines, die eenmaal het Haarlemmermeer ledigden en naarmate de techniek der pol- dercemalirg zich verder ontwikkelt, stijgt onze eerbied vcor het verleden. Doch het laatst overgeblevene der drie wereld bekende gemalen is niet alleen verouderd en daardoor in vergelijkirg met nieuwere installaties zeer kostbaar in bedrijf, ook is het oud en ver toont de gebreken van den ouden dag. De vraag dcet zich nu voor meet de machine voor gced buiten gebruik gesteld en het gemaal als museum beschouwd worden, ot moet de machine werkvaardig blijven. Gaan wij van de verkregen resultaten in water stand uit en berekenen wij, die, welke ver kregen zouden zijn, indien de totale bema lingscapaciteit grooter cf kleiner dan de be schikbare was, dan blijkt deze in gevallen van zeer sterken neerslag juist voldcende te zijn. Wij n-.cgen echter niet tevreden zijn met reeds bereikte resultaten, doch moeten steeds trach ten de productiviteit van den bodem te ver- hocgen, door verbeteringen in de bemaling aan te brengen. Om deze redenen wordt dus t ïans ook al kan de Cruquius behouden blijven de stichting van een nieuw agre- gaat overwegen. Het zou mcgelijk zijn, niet alleen de totale bemalingscapaciteit te ver- grooten, doch tevens, door den polderboe zem in verschillende afdeelingen te splitsen, eene scheiding tusschen afwaterings- en scheepvaartkanalen te maken. Dan zou de polderwaterstand verder verlaagd en zouden de belemmeringen, die de scheepvaart thans ondervindt, weggenomen kunnen worden. Door eenerzijds de stichtings- en exploi tatiekosten, anderzijds de waardevermeer dering der landerijen bij lager grondwater te ramen en de beteekenis van het vervoer te water en te land onder cijfers te brengen, werd een beeld van de economische gevolgen verkregen. Ket zou mcgelijk zijn, dat voor bedeeld nieuw gemaal een plaats werd ge kozen, die slechts voor enkele laag gelegen landerijen in 't bijzonder gunstig was. Dan Het kwam pleiter voor, dat deze royee- van gasdirecleuren. Gisteren zijn voor de Haagsche recht bank de pleidooien gehouden in de zaak van den heer Van der Stel tegen de Ver eeniging van Gasdirecleuren. Mr. Duys, optredend voor den heer v. d. Stel, merkte op, dat het hier gaat over de vraag, of van der Stel terecht is ge royeerd als lid der Vereeniging. termen aanwez'g zijn, of oo voorstel van ring niet terecht is geschied. Volgens plei ter had men van te voren de gewone procedure van art. 13 der Statuten moe ten volgen. De vereeniging tracht nu de zaak zoo voor te stellen, dat de royeering is ge schied, niet naar aanleiding van het ver- oordeelend vonnis tegen Van der Stel, maar op grond van diens houding tegen over de vereeniging. Dit is volgens pleiter echter onmoge lijk, want de door het bestuur beweerde onbehoorlijke houding is voorafgegaan door de aanzegging van het royement. Mr. Wolterbeek Muller, voor de Veree niging van Gasfabrikanten optredend, stel de eerst de vraag, wat door de statuten wordt geëischt. Deze statuten bepalen, dat de uitzet ting van een lid kan geschieden, wanneer het bestuur van oordeel is, dat daarvoor termen aanwezig zijn, of op voorstel van 20 leden. Echter moet eerst het betreffende lid gelegenheid worden gegeven om vrijwillig uit te treden. Wanneer die aanzeftfing geen effect heeft, dan moet een gewone ledenvergadering worden bijeengeroepen, w het besluit tot rovement met een meerderheid van 2/3 der stemmen moet nemen. Aanvankelijk had het bestuur gemeend, dat het zelf een lid kon royeeren. Deze opvatting bleek later onjuist te zijn en daarna heeft het bestuur een be sluit genomen en v. d. Stel uitgenoodigd om als lid te bedanken. Ook heeft daarna de voorgeschreven vergadering van gewone leden plaats ge had. Pleiter is van meening, dat v. d. Stel aan dat besluit gebonden is, tenzij hij zou kunnen aantoonen, dat het besluit strijdt met de goede trouw en billijkheid. Hiermede is evenwel bij de opstelling der dagvaarding geen rekening gehouden. Wel is een toespeling gemaakt op onrecht matige daad, maar dat is volgens pleiter geheel on'uist, Waar er twijfel bestaat over de vraag, of v. d. Stel al dan niet geroyeerd had moeten worden, kan volgens pleiter wor den aangenomen, dat er geen enkele vol doende grond is geweest om de interne waarde van het besluit te bestrijden. Wat de gevraagde schade betreft, deze is voor pleiter een puzzle. Wanneer de rechtbank echter uitmaakt, dat het besluit gehandhaafd moet worden, dan is het royement terecht geschied en er geen grond voor een* schade-actie, en wanneer beslist mocht worden, dat het besluit onrechtmatig is genomen, zoodat v. d. Stel geacht moet worden, dat hij niet opgehouden heeft lid te zijn, dan heeft hij de gestelde schade met geleden. Daarom begrijpt pleiter de ingestelde schade-actie niet. Na re- en dupliek werd het vonnis der rechtbank op 10 Januari a.s. bepaald. Op 4000 mijlen afstand uitstekend gehoord. Dezer dageh is het radio-laboratorium van de Rijkstelegraaf erin ges'aagd via den kor'egolf-telefonie-zender te Kootwijk ver binding te verkrijgen met het stat'on voor radioproefnemiingen den de „Burgers Bat tery Company" te Madison in de Vereenig- de Staten. Door genoemd sta ion werd rad o-telegrafisch geantwoord. Omt-ent deze verbinding, welke even eens de aandacht van de plaatse'ijke pers a'daar trok, schrijft een der daar verschij nende bladen o.m., dat de ve-binding over 4000 mijlen mee dan een uur verkregen werd en dat zoowel het gesprokene als de muzek ui stekend overkwamen. Het Burgers-station 9 X H werkte met ongeveer 590 watts op plm. 21 m.; de Kool- wijksche zender P. C. L. L. met 40 kilowats op 18 m. In verband met de gevallen van brand bij den heer Roest, heeft de politie zekere A. v. d. W. alhier aangehouden. De verschillende verklaringen, die hij heelt afgelegd, stemden niet overeen met de verklaringen van ande ren. De politie heelt toen^ termen aanwezig geacht hem ter beschikking te stellen van den Officier van Justitie te Haarlem. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling der Staatsbegrootlng 1928 voort gezet. Verschenen is het antwoord van de re geering op de beschouwingen van de Com missie nit de Tweede Kamer over de inge diende voorstellen tot wijz'g'ng van de Ver mogens-, Verdedigings- en Inkomstenbelas ting. Nog een Scheveningsche logger vergaan? De „Zeearend" wordt vermist. ln de Limburgsche mijnstreek hebben, in verband met de talrijke inbraken aldaar, eenige arrestaties plaats gehad. Bij Kon. Besluit is beslist, dat rijksont vangers der directe belastingen niet be noembaar zijn tot lid van een gemeenteraad. De huldiging van mej. F. A. M. Peetera door den R.K. Vrouwenbond in verband met baar 83sten verjaardag. De Kortegoll-tefelociezender der Rijks telegraaf te Kootwijk is ook in Amerika ge boord. Verschenen is het Voorloop'g Verslag der Tweede Kamer, over het ontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de wettelijke bepa lingen betreffende de vaccinatie. Het Zuiderzee steunbesluit. Een verkenningsvliegtuig is tusschen Amerongcn en Rhenen bij een noodlading tegen een electrischen geleiddraad gevlo gen. De bestuurder kreeg geen noemens waardig letsel. Het toestel werd vernield. Een Amerikaansche leening van 59 mfl- lioen dollars ten behoeve van Peru. Het conflict in de Duitsche ijzerindustne. Indien geen over'ensfemnirg met de werknemers wordt verkregen, zullen 200 ondernemingen per 1 Januari a.s. sluiten. Briand bemiddelaar in het Poolsch-Li» tausche geschil Het aantal jaarlijksche zittingen van dea Volkenbond zal worden verminderd. Studentenrelletjes ook te Kfansenbnrg, Hevige srijd om Hsoetsjauiau (China). Voortzetting van het verhoor in de zaak der Hongaarsche Obligaties. In het proces te Skoklje (Macedonië) is voor alle beklaagden de doodstrai geëischt Communistische agitatie te SjanghaL Barometerstand 9 uur v.m, 7.68, stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14 en overmorgen om 4.14. Hoogste Barometerstand 773.1 te Rijta. Laagste Barometerstand 750.2 Valencia. Verwachting: Zwakke tot mntigea wind, uit Oostelijke richtingen, nevelig tot betrok ken of zwaar bewolk, weinig of geen regen, weinig verandering van temperatuur. Naar wij vernemen, is de Zeereerw. heer pastoor M. Th. van der Dirift van de paro chie van St. Bavo buiten de Veste (Oud. Schoten) gisteravond per brancard naar dn M^riastichting te Haarlem overgebracht. Bij informatie in de Mairiastichting deel de men ons mede, dat Z. Eerw. vrij ernstig ongesteld is. Omtrent den aard der ongesteldheid kon men ons nog niet nader inlichten, daar de diagnose door de behandelende geneeshec- ren nog niet was vastgesteld. Pastoor v. d. Dirift was sinds eenige da gen ongesteld. Gisterenavond echter achtte de behandelende geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Nader vernemen wij nog, dat het niet on mogelijk wordt geacht, dat Z. Eerw. lijden de is aan buikvlies-ontsteking. De patiënt heeft een rustigen nacht gehad. Nabij de Timmerfabriek te Halfweg is een motorrijder, gaande in <*e richting Haarlem, aangereden door een hem ach terop rijdende automobiel, waardoor de motorrijder in de trambaan öcwor* pen en het motorrijwiel aanmerke.ijk werd beschadigd. De automobilist, die in kenne- lijken staat van dronkenschap verkeerde, werd ter ontnuchtering naar het raadhui» overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1