00t= piano's! Heringa Watiirlcï,Haarlem Verkeers-oagevallen. Laatste Berichten Bliksembeveiliging Het drama in Rotterdam. Een ontstemde collega. BURGERLIJKE STAND. St. Nicofaas in het Katholiek Weeshuis Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst. Orgelconcert. Rembrandt Theater. R. K. Volksuniversiteit. Haarlem Zijlcueg 57 Mignon- en Salonvleugels De "Schildersstaking in de Siscbthuisbunrt. Gemeente-ambtenaren. Personalia. De N.V. Cacao en Chocolade fabriek D. en M. Grootes. Voordracht Armenraad. Cursus voor R. K. Jeugd!eiders(störs) Rijwieldiefstal. Voor de Stille Armen. m. Na HL- GEMEENTERAAD. Agenda 11 December Agenda 12 December Geslipt. La Compagxiie du Vieux Colombier L'Illusion. De Nieuwste Teyler-Zaak. Apotheekdiensten. WIE HELPT TER LIEFDE GODS INGEZONDEN. Herstemming Hoogheemraadschap. EEN ERNSTIGE BRAND IN DE HOOFDSTAD. Een pakhuis uitgebrand. De Fransch-haliaansche betrekkingen. De Italiaansche Kamers van Koophandel opgeheven. In verband met het vinden in de Waal haven te Rotterdam van een eikenhouten kist, gelijkende op een duivenhok, waarin zich het lijk van een vrouwspersoon be vond, verzoekt de C. van P. afd. A (Ze denpolitie) te 's-Gravenhage, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Hendri- kus Johannes Kappers, bijgenaamd „Rooie Henk", geb. te Druten 25 Febr. 1894, koop man, wonende Limburg Stirumstraat, no. 33, aldaar en Koos Michels, pl.ro, 30 jaar, middelmatig lang en schraal van pestuur. Hij is gekleed met donkere pet. grijs colbert-costuum en slappe-boord. Hij is koopman en woont eveneens in de van Limburg Stirumstraat 33 te 's-Gravenhage. Beide personen looped met z.g. bedelbrie ven, welke door hen in brievenbussen worden gedeponeerd, om den volgenden dag antwoord te komen halen. Zij worden verdacht van het misdrijf, c.p. medeplichtigheid, bedoeld bij art. 297, Wetboek van Strafrecht. Besloten werd stappen bij den Minister van Justitie te doen, tot het verkrijgen van een dergelijke wet in ons land en tot in voering van het staatsauteursrecht op alie Hollandsche kunstwerken, die niet door de auteurswet van thans worden beschermd, om de concurrentie van werken van oude kunst, den modernen kunstenaars aange daan, tegen te gaan. Tot leden van den Bestuursraad werden gekozen de heeren: C. Huydekoper, aftredend lid en A. M. Sevenhuijzen, in de plaats van den heer R. C. Mauve, die niet weer voor In de Nieuwe Haarlemsche Courant van Woensdag werd over het afdeelingsonder- zoek der Gemeentebegrooting van Haarlem o.m. het volgende geschreven: „Bij de besprekingen bleek er in een enkele afdeeling een pessimistische stem ming te heerschen ten aanzien van de fi- nancieele positie der gemeente. Deze be stond natuurlijk bij de oppositiegroepen, n.l. de S. D. A. P. en den Vrijheidsbond, ten aanzien van de handhaving van het be lastingpercentage voor de inkomstenbelas ting op 114. Wie het orgaan, der oppositie, Haarlem's Dagblad, gelezen heeft, zal reeds vermoed hebben, dat die kwestie bij het afdeelingsonderzoek ter sprake zou komen." De heer „R. P." reageert in „Haarlem's Dagblad" hierop met een geweldig zwaar- op-de-handsche redeneering en zegt o.m.: „Tegen deze opzettelijk onjuiste voor stelling van feiten protesteeren wij ten scherpste. Haarlem's Dagblad is tèn allen tijde strikt neutraal gebleven op het gebied van godsdienst en partijpolitiek, en zal dat steeds blijven. Wij zijn volkomen onafhan kelijk van alle politieke partijen, en er is geen sprake van dat ooit door eenige partij invloed; enz., enz., 'enz. Drie kwart kolöm lang gaat de heer „R. P." in dezen trant door, om dan meteen aan te geven waarom „Haarlem's Dagblad" in de opositie is tegen de wijze, waarop door den wethouder van Financiën dê begrooting is samengesteld. „Haarlem's Dagblad" erkent dus zelf, dat het in de oppositie is. De „N. H. Crt." qua- lificeerde „H. D.'! (schertsenderwijs) niet anders dan als 't orgaan der oppositie en wij vermeden met opzet te schrijven „het or gaan der oppositie-partijen" of iets derge lijks. De badinage werd helaas niet begre pen en „R, P.", een kleinigheid over het hoofd ziende, beantwoordt onze uitlating van vier woorden met een arrogante, zwaar geharnaste, polemische ontboe zeming, waarop wij zouden kunnen ant woorden met een betoog over- de voortref felijkheid der beginselvaste bladen, zooals de Katholieke N. H. Crt., de karakterloos heid van de Neutrale Pers enz., maar wat wij niet zullen doen, omdat de sop de kool niet waard is. Weliswaar heeft de tegenwoordige hoofd redacteur van „Haarlem's Dagblad" nog niet lang de leiding van een courant en zou zeer waarschijnlijk de vroegere hoofdredacteur dergelijke kwesties vrij wat handiger ver werken, maar van iemand, die langen tijd onder journalisten in het buitenland ver keerd heeft, hadden wij een vlugger en zui verder begrip van humor verwacht. Komaan, collega, de hand er op! Geboren: 7 December, z. van E. Duk- Ploeg. 8 December, z. van C. C. v. Weert- Crum. z. van P. v. Hoven-Broek. z. van H. v. Veenbrink-Harskamp. d. van J. v. d. Aar-Mittertreiner. 9 December, d. van H. Lots-v. Dijk. Overleden: 9 December, J. P. Heijerdahl, 85 j., Zijlweg. Al kwam St. Nicolaas eenige dagen later dan andere jaren het geval was het aan die komst verbonden feest in het St. Jacob's Godshuis is er niet minder groot om ge weest. Het is weer een vroolijke avond voor de bewoners van het huis geworden. De gulle gaven van den Sint werden met ge juich begroet en.... met graagte in ont vangst genomen natuurlijk. Ditmaal was bij de uitreiking der g>;chenken ook het oog gehouden op het algemeen belang van het huis. Dat wil zeggen, er werden aan de jongens o.m. spelen en aan de meisjes hand werk boel en uitgereikt, welke voor allen kunnen dienen en waarmede dus allen zich kunnen vermaken of wat allen kunnen ge bruiken tot hunne ontwikkeling. Tegen 6 uur kwamen St. Nicolaas en zijn knecht in het St. Jacob s Godshuis aan en werden door de kleine jengens in de gang opgewacht en met vroolijke Sinterklaas liedjes begroet. De Sint schreed dan naar de meisjeszaal, waar hij eerst een toespraak hield, nuttige vermaningen gaf en ten slotte de cadeaux uitreikte. Dan ging hij naar de mannenzaal, gaf ook daar behartenswaar-- dige wenken, waarna uitreiking van tabak, sigaren en versnaperingen volgde. De man nen werden zelfs door zwarten Piet aan het grabbelen gezet. Op de ziekenzaal bracht Sint ook vreugde, door aan eiken zieke een schaal tje fruit te geven. Op de vrouwenzaal werd zijn komst met gejuich begroet en de vele versnaperingen werden met blij gezicht in ontvangst geno men. Ook de vrouwen werden aan het grabbelen gezet" en dan werd naar de meis jeszaal terug gekeerd, waar Piet nog eens flink strooide. Het was reeds half 9 alvorens Sint en zijn knecht vertrokken, maar den geheelen avond bleef het feest in het huis. Onder voorzitterschap van den heer G. D. Gratama, had Woensdag te Haarlem de algemeene ledenvergadering van het Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunst plaats. Uit het jaarverslag van den Directeur bleek, dat het aantal leden met 42 is toe genomen. Uitkeerinfen geschieden aan circa 30 leden. De rekening en verantwoor ding werd goedgekeurd. In behandeling kwam het wetsontwerp- Herriot, tot strekking hebbende, in Frankrijk den duur van het auteursrecht te verlengen en het instellen van een staatsauieursrecht, uit welks opbrengst een nationale kas zal worden gesticht, die dienen moet om kunste naars en kunstinstellingen te steunen. Gisterenavond speelde George Robert in de nieuwe gereformeerde kerk aan den Kloppersingel voor een talrijk auditorium, wat wel bewijst, dat zijn kunst gewaardeerd wordt en geliefd is. v De heer W. Eggink. zette het doel van den concerten uiteen, n.l. cm de noodige gelden te verzamelen voor een torenuur werk. Eerst werden Toccata, Adagio en Fugo, C. gr. terts van J. Bach (orgel) ten gehoore gebracht. Zooals we trouwens reeds verwachtten,, was het spel van George Robert „af". Hierna werden onder de leiding van den heer D. Hogenbirk Sr., twee koralen ten gehoore gebracht. Het kleine Gemengd Koor kan op een schitterende prestatie bogen. 't Meest genotvolle moment bracht echter de vertolking van Choral UI van Césnr Frank, wiens werken de heer Robert in derdaad meesterlijk beheerscht. De prach tige registreering liet hem een ideale uit voering bereiken. Het Prelude van L. N. Clérambault had een heel eigenaardig effect met het ré- gistre „de bouteille", doch het geheel was zeer schoon. Wij hopen nog dikwijls van het schoone te genieten, dat zulke kunstenaars ons bie den. LUXOR-THEATER. Zooals reeds geruimen tijd het geval is, geweest, had Lux ar ook gisteravond op zijn nieuwe programma weer twee proote films, die met het Luxor-nieuws en de Pathé- revue, den geheelen avond vullen. Wil dat het publiek boeien, dan moeten de films wel van goede hoedanigheid zijn, en daar zorgt Luxor dan ook in den regel wel voor. Maar ditmaal is het daarin al bizonder geslaagd Het is haast niet meer mogelijk, tegen woordig nog een film te vinden, die, van Katholiek standpunt beschouwd, onvoor waardelijk is goed te keuren, de tegenwoor dige mode, die dan in den regel nog zooveel mogelijk wordt overdrevdh, zorgt er wel voor, dat er wat aan te merken is, als er op inhoud en strekking van het gegeven niets is af te dingen. De beide films van deze week zijn even wel van dit alles volkomen vrij, zonder daar om minder belangwekkend, minder boeiend te zijn, integendeel. De eerste film was een komische, getiteld Stap, Stap, Stap" en werd op het pro gramma aangekondigd als „om te brullen van het lachen". De beste aanbeveling van de film is zeker wel, dat de menschen die gisteravond in dë zaal aanwezig waren, dat ook werkelijk gedaan hebben. Harry Lang- dom. was dan ook werkelijk kostelijk met zijn grappen als men alleen zijn oer-domme, zijn oer-komische, onnoOzele gezicht maar ziet, moet men al lachen. En bovendien is Stap, Stap, Stap niet zoo'n onzin-film als de meeste dier zoogenaamd komische films ze heeft ook .inhoud. Dat, gevoegd bij het schitterende spel van Harry Langdom, maakt deze film tot een der beste in haar soort. Ook de tweede groote film van deze week is iets bijzonders. Het is een sensationeel3, avontuurlijke, cowboy-achtige film, maar lijkt niettemin zeer weinig, op wat men gewoon is, daar onder te verstaan, waarmee we willen zeggen, dat ze in alle opzichten veel beter is. „De onverschrokken Postrijder" is een Wild West-film, er wordt druk in geschoten, de Roodhuiden voeren er hun oorlogsdansen in uit, cowboys halen er de dolste rijtoeren in uit en gaan met paarden om, alsof de dieren hun eigen ledematen zijn, en toch heeft deze film niets van dat griezelige, dat sommige menschen zoo aantrekkelijk vinden, maar ook bij velen een zekeren af keer opwekt. Met deze film is echter, al klinkt het ook vreemd, zoowel de eene, als de andere categorie van film-liefhebbers tevreden gesteld. De hoofdrol wordt op schitterende wijze vertolkt door den sedert kort ontdekten cowboy-filmacteur Ken Maynard, die ons, naast uitstekend "Spel, de stoutste staaltjes van rijkunst laat zien. Maar een niet gering gedeelte van het succes komt op rekening van dien anderen acteur, wiens naam op het programma niet wordt vermeld het paard, dat Ken Maynard berijdt. Dit schran dere dier speelt als een volleerde acteur zijn rol en kan met alle recht de Bouwmeester onder de paarden genoemd worden. 0a Ken Maynard en zijn paard te zien, is het al de moeite waard, deze week eens naar Luxor te gaan, maar heusch niet alleen dé drom. Na het gebruikelijke Rembrandt-nieuws en een rammelende twee-acter, verschijnt op het tooneel de wandelende muziekwinkel Robins wiens optreden van het begin tot het einde uitbundig pleizier verschaft. Een der gelijk nummer hadden we al eens gezien, doch de enorme uitgebreidheid, we'ke Ro bins eraan gegeven had, was werkelijk ver bluffend. Het danspaar Juksha en Graziella geeft eenige dansen te zien, waarin niet veel or;- ginaliteit schuilt, doch die correct en zuiver worden uitgevoerd. Het hoofdnummer draagt deze week den niet onverdienstelijken naam van: „Vrou wen zijn raadsels," een dramatische comedie uit het artistenkven, met Florence Vidor in de hoofdrol. Hierin wordt uitgebeeld hoe eigenaardig een vrouw soms in de liefde kan zijn. Een overbekend iets, waarmede al te veel schepselen wel kennis gemaakt zullen hebben. Toch schuilt de bijzondere attractie van deze film in hoofdzaak in de talrijke acroba- batische toeren welke het Russische gezel schap? voor het voetlicht brengt. Verder is er de gebruikelijke rijke pretendent en de arme artist, die op hetzelfde meisje verliefd zijn. Alles geschiedt echter anders dan men denkt en het slot stemt tot volle tevreden heid. Overigens een film die goed wordt ge speeld, een aangenaam verloop heeft en doorspekt is met vroolijke situaties. De eerstvolgende les zal gehouden wor den op Maandag 12 Dec. a.s. Alsdan zal de heer J. Hoek, Leeraar Aardrijkskunde aan het R.K. Lyceum te Overveen, een cursus aanvangen over: „Eenige groepen uit de psysische geographie (vulkanische verschijnselen en ijstijd)", verduidelijkt door lichtbeelden, De les op 12 Dec. geeft een overzicht der vulkanische verschijnselen, waarin de volgende punten beSproken zullen worden: 1. Vulkanische producten: gassen, lava en klasmatische producten. 2. Vulkaantypen: „Maare", schildvulka- nen, koepelvormige vulkanen, gelaagde en strato-vulkanen. Vorm'ng van caldeira's. 3e. Uiibarstingsverscbijnseler.: bespreking van enkele eruptie-vormen. Een paar be ruchte uitbarstingen worden meer u:tge- hreid behandeld; Vesuvius, anno 79; Kra- katau, anno 1S33; Mont Del'e, anno 1902. 4, Nawerkingen of posivulkan'sche ver schijnselen Ter illustratie van het j-esprokene wor den talrijke lichtbeelden vertoond. In verband met de berichten over de schildersstaking in de Slachthuisbuurt, machtigt het bestuur der R. K. vakorgani satie ons mede te deelen, dat door haar aldaar geen staking is geproclameerd en zij dus van een staking daar niets afweet. Men schrijft ons: Naar wij vernemen, bestaat er bij een aantal gemeente-ambtenaren het plan, om te komen tot oprichting van een centrale ir.koopvereeniging op coöperatieven grond slag, voor die artikelen, welke door een nor male verbruikscoöperatie niet worden ge voerd. Het doel is om te voorkomen, dat ambte raren goederen zouden inkoopen bij leve ranciers, welke ook hunne goederen leveren aan de overheid om zoodoende zelfs den schijn van corruptieve bedoelingen te ver mijden. Bij het poli'iekorps hief ter stede is als politie-agent benoemd de heer H. W. A. E. de Vries, van de afd. bereden mare chaussee te Zwolle. Op Zondag 1 Januari a s. herdenkt de heer H. van Bruggen den dag, waarop hij voor 25 jaar als politie-agent te dezer slede benoemd werd. Verslag van den bewindvoerder, Mr, J. H- J. Simons, in de aan de N. V. Cacao- en Cho coladefabriek D. en M, Grootes Gebroeders, in liquidatie te Westzaan, verleende sur séance van betaling, ovtr het tijdvak van 1 Septembert December 1927. In den boedel zijn sinds het uitbrengen van het vorige verslag ook thans geen wijzi gingen van beteekenis gekomen. Het totaal bedrag der baten bedroeg per 1 Nov. j.l. 32694.01. De posten „Voorschot wetrisico" en de bedragen der debiteuren, die als oninbaar zijn te beschouwen, zijn thans van de lijst afgevoerd, waardoor de vermindering van het actief mede wordt verklaard. De beslissing in d$ arbitrage-procedure; waarvan in het vorige verslag sprake is, fs nog niet gevallen; dat is in de maand Januari 1928 tegemoet te zien, In den post binnenlandsche debiteuren bleef nog opgenomen een bedrag van pl. ra. 17500.hetwelk vermoedelijk gedeeltelijk zal te niet gaan door compensatie, voor t geval bovenbedoeld arbitragevonnis een voor de N.V. ongunstige beslissing inhoudt. De post buitenlandsche crediteuren bleef onge wijzigd. Het totale passief per 1 September j.l. bedroeg 162.810.06714. Het passief werd sinds het uitbrengen vah het vorige verslag vermeerderd met een be drag van 551.28 wegens bijkomende onkos ten en rente Twentsche Bank, benevens met een bedrag van 630.wegens 3 maande lijks verschuldigde rente over de obligalie- leening, groot per saldo 63.000. Bij dit verslag worden alsnog overgelegd een kasoverzicht over November 1927, be nevens een staat van baten en schulden met specificatie van deze laatste en lijst van de biteuren, alles d.d. 30 November. De overgelegde bescheiden wettigen de gevolgtrekking, dat aan crediteuren uit de voorhanden baten nog een slotuitkeering van circa 10 pet. over hunne thans nog open staande vorderingen zal kunnen geschieden. De heer J. W. Jurrema, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappelijken steun te Amsterdam, zal Woensdag 14 dezer, des avonds 8 uur, een voordracht houden over het onderwerp: Op welke wijze en waarom zijn bij de reorganisatie van (het Burgerlijk Armbestuur) maatschappelijken steun in Amsterdam de vrijwillige krachten betrokken. De voordracht wordt in de tuinzaal van „Brinkmann" gehouden. Vanwege de Commissie voor R.K. Jeugdor ganisatie deelt men ons mede, dat bovenver melde cursus een aanvang zal nemm op a s. Maandagavond, 12 December, ten half 9 uur. Alsdan zal de heer J. Th. van Lent het onderwerp behandelen „Psychologie van de rijpere jeugd". Zooals bekend, loopt de cursus over tien achtereenvolgende Maandagavonden. Alle lessen zullen gehoudsn worden in het ge- bouw van de R.-K. Militairenvereenigir.g, Zoetestraat 14. Personen, die den cursus alsnog wenschen te volgen, kunnen zich van een cursuskaart voorzien op a.s. Maandagavond in bovenge noemde zaal, een kwartier voor den aanvang van de eerste les. Uit de Doelstraat is gistermiddag een rijwiel ontvreemd. Een vergaderirg van Hen raad der gemeen te Haarlem wordt gehouden Woensdr.g, 14 December 1927, des namiddegs ten 1)4 ure, in de Oude Raadzaal ten Stadhuize. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelirgen en irgekomen stukken. 2. Vercrdeni -g leggen en hebben van buizen- enz. in particuliere eigendommen. 3. Aan- schaffirg schoclrr.eubelen bijzondere school Frederikspark 8. 4. Verkoop grond Peper, straat. 5. Intrek!ing enz. regeling toekenning bijdrage in studiekosten voor leerlingen uit geannexeerd gebied. 6. Benoeming onder wijzeres Lichamelijke Oefening. HULDIGING Mr. THIEL. Gisteren is mr, J. H. Thiel, de afgetreden inspecteur van het FJandelsonderwijs ten zijnen huize gehuldigd in bijzijn van de voorzitters en secretarissen van den Bond van Gemeenten, Vereenigingen en Stich tingen die inrichtingen tot het geven van Handelsonderwijs in stand houden, den Bond van Directeuren en Leeraren bij het Algemeen Vormend Middelbaar ÏTandels- onuerwijs, den Bond van Directeuren en Leeraren bij het H'andelgavondonderwijs. Bij monde van den voorzitter van eerst- gzneemden Eond, dr. Moller, lid van de iweede Kamer der Staten-Generaal, be tuigden zij de sympathie van veel besturen van en leerkrachten aan Handelsscholen. Als bewijs van sympathie werd een album over handigd, een werk uit de binderij der Firma Eranot te Amsterdam, waarin teekeningen van leeraren en leerlingen, portretten en per- soneelen en afbeeldingen van Handelsscho len. Op de eerste bladzijde, een gecalligrafeerd perkament, stond de opdracht. Behalve den album overhandigde de heer dr. lVioller mede namens de overige bestuur- deren een portret van mr. J. H. Thiel, ge schilderd docr den Amsterdamschen kunst schilder Eart I-eizel. en door de Haarlemsche rechtbank toege laten verjaring. Voor de directeuren van de Teyler- stich'ing werd gepleit door jhr. mr. F. W. v. Slyrum. In zijn pleidooi ontzegt Jhr. Mr. v. Sty- rum uit Haarlem, optredende voor de di recteuren der Teylerstich'ing, den appel lanten het recht rekening en verantwoor ding te vragen van gein'imideerden, die uitsluitend administreeren voor de Teyler-j stichting, doch niet voor Isaac Brant als eenig ander erfgenaam. Pl. geloofde dan ook, dat zijn tegenpar tij in haar appèl niet zou kunnen slagen. Flet Hof zal op 3 Febr. 1928 arrest wij zen. SociëtrSt St. Bavo" St. Nicolaasfeest „Willen is Kunnen" 3 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 geopend van 12 uur en van half 6 tot 10 uur. Ve-plichte opkomst van 8 tot half 19 uur. Spa-rkas, 8 uur. ,Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Ecmbrandt"-Theater Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 uur. Gistermorgen, omstreeks half negen viel de 12-jarige IJ. S., op den Zijlweg, coor het asphalt, nabij tfe Preangerstraat, in de moedelijk een heup-ontwrichting bekwam. Een lid van den Ongevallendienst ver leende de eerste hulp, waarna S„ door zijn vader, naar zijn woning, Florastraat 17, werd gebracht. Gisteravond 7 uur reed de 14-jarige H. H. per rijwiel op den Rijksstraatweg, op het asphalt, nabij de Preangerfstraat, in de richting van de stad. Bij het omkijken naar een achter haar rijdende autobus, die signa len gaf, slipte zij en viel. Zij was toen reeds naar rechts uitgeweken. Het rechter-achter- wiel ging over haar heen, waardoor een groo'e vieeschwonde ontstond. Zij werd met den auto naar het tS.Elisa- bethsgasthuis vervoerd, daar verbonden en vervolgens nftar haar woning aan den Rijks straatweg gebacht. Ergens in een onooglijke straat van Pa rijs in de rue de Vieux Colbmbier, staat een eenvoudig thea er, dat slechts aan een klein aantal personen ruimte biedt. Daarin heelt Jacques Copeau de eerste experi menten met zijn kunst gedemonstreerd. Dat begon in Oc ober 1913. Toen de oorlog u t- brak trok Copeau met zijn gezelschap naar Amegika. In 1919 keerde hij naar Frankrijk terug en Copeau zag zich weldra genood zaakt het gezelschap te ontbinden. Hij trok zich in 19Z4 in de eenzaamheid terug, in een dorpje in de Cóte d Or, niet om verder vergeten voor de wereld te gavan leen, maar om in de rust van het buitenleven, ver van het tumult der stad, een eigen kunst te scheppen. De jonge lieden, die hem naar de een zaamheid vergezelden, hadden in dien tijd nog nie: de geringste kennis van het „am bacht". Zij w sten evenwel van Welke grondbeginselen Copeau uitging. Hij ging terug tot de allereerste tijden der toonee speelkunst, bes udeerde zo-gvuldig techniek, beweging, mimiek. Dat ging zoo enkele jaren door, waarna hij met zijn ge zelschap de wereld introk. Zij gingen van dorp tot dorp en maakten het vorige jaar een tournee door Zwitserland, die met groot succes werd bekroond. Met d't gezelschap bezoekt Copeau thans ons land en gisterenavond trad hij met zijn troep op in den Stadsschouwburg met „l'Ulusion", een s uk, ontleend aan Fernando de Rojas, die in de Spaansche litteratuur een zeer be-oemd stuk heeft ge schreven, Tragocomedia de Calisto y Mile- bea. Copeau noemt zijn stuk een thea'erspel, 't is geen comedie, ook geen drama, een- vötidig een vertooning, waarmee hij het publiek hoopt te amuseeren, het z.g.n. „théa re pur" Een jonge man, Petit Pierre, wil looneel- speler worden. Hij biedt zich a?.n bij een rondtrekkende troep die hem opneemt en in de dorpen voorstellingen gaat geven. Als het gezelschap evenwel te Pernand is aan gekomen en de voo~stelling een aanvang zal nemen, e:scht vader Beseigne, Petit Pierre op. De spe'ers weten hem echter op een listige manier om den tuin te leiden: hij wordt on'vangzn door gemas kerde spelers en zal als machteloos toe schouwer de voorstelling, waarin zijn zoon optreedt als Calixte, bij winnen. Hij ziet Petit Pierre in allerlei zonderlinge verwik kelingen, in een strijd tusschen het goede en verkeerde. Deze vreemde wereld brengt den vader evenwel in een soort verbijste ring. Hij weet geen onderscheid meer tus schen werkelijkheid en verbeelding, tct de wroeging hem tot zijn zoon terugvoert en tot de verzoening leidt. In een geestig slot spel volgt dan de ontknocping. Een volle zaal hee.t gisterenavond deze voorstelling, die Copeau volgens zijn eigen opvatting ,^er Honeelspeelkunst deed uit voeren, bijgewoond. Een opvatting, die niet afdaalt tot den smaak van het publiek en nog minder berekind is op geldelijk voor deel, doch uitsluitend beoogt zuivere kunst te geven. Copeau, de knappe regisseur, geeft in „l'Illusion een spel van schijn, verbeel ding, illusie- Fraaie tafereelen wisselen el kander af, bont en fleurig, stemmig en ge heimzinnig, hiaar ^Ue gekenmerkt door krachtige persoonlijkheid en sterke eenheid in den opzet. De speHrs hadden een langdurig applaus na afloop in ontvangst te nemen. de B. Pleidooien voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Gisteren werd voor de Eerste Kamer van het Amsterdamscne Gerechtshof gepleit in de nieuwste 1 eyler-zaak. Door de z.g, groep-Metelerkamp was een procedure aanhangig gemaakt tegen de heeren J, A. Fontyn c.s. te Haarlem, die volgens uitgebrachte dagvaarding beweren directeuren te zijn van de Teyler-stichting aldaar. De groep-Metelerkamp had deze directeuren in privé gedagvaard tot het af leggen van rekening en verantwoording van hun beheer over hetgeen nog verbleven, resp. in de plaats gestreden is van de na latenschap van Pieter Teyler van der Hulst. De rechtbank te Haarlem had op 28 April 1925 in deze zaak uitspraak gedaan en daar bij beslist, dat de eisch van de groep-Me telerkamp njet ontvankelijk moest wordm verklaard op grond van de overweging, dat de actie in dezen verjaard is. De groep-Metelerkamp ging van deie be slissing jn aprèl en gisteren hield mr. Jan Vijn zijn pleidooi voor appellanten. Pleiter betoogde o.a., dat er geen Stichting bestaat en dat de tegenpartijen geen directeuren daarvan zijn, maar uit vrijen wil, en zonder door wet of overeenkomst gehouden te zijn, de nalatenschap van Teyler hebben be- meesterd en daarover alsnog de gestie voe ren. Pleiter betwistte verder de door ge ïntimeerden, indertijd gedaagde, ingeroepen Sociëteit „SI. Bavo" Stucadcorspatroons 8 uur Electricienspatroons 8 uur Schoenmakerspatroons 8 uur Haar lem s 7angenot, 8 uur Hande's- ph Kan toorbedienden, 8 uur. Kapperbond, 9 uur R K. Bevclk'ngsbureau, 8 uur. St. Josep^gezellenvereemging, Jansstraat 59 Clubavond voor leden van de dam- °.'ub „T. en P." van 8 tot 10 uur Repe titie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Schouwburg, Jansweg. Naderlandsche Opera (Haarlem) „La Bohème" 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Rembrandt"-Theafer Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 «ur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalvp op Zon- en Feestdagen. Kle,ne Theresia Stichting Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Fram:scus Lief 'ewerk. Zoetestraat 11 Elk°n Donderdag van 8954 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. V R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en v>n 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Z.,n- en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdag- miJJa-f ruilen va" Hndc-bo"1--n. St. Marfhavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die h'er geen thuis hebben. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit wSt Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10—12 uur R K. Reclasseerirgsvereenig'njf, aideelmg Haarlem. Flken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging. N. Groenmarkt 22. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Me's- jes. Bloemhofstraat 4. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond Tel 11671. St. FFsabeth's Vereen'ging. Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraaroverpleging van de Derde Orde St. Frarciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr CoeberrtH Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23 uur. 7"ster Top'it, Peitzstraat 29, Haarlem. (Schotenl, Woensdag van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendiensl Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: de firma Gryseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000; L. SchoorI, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch en Vaart-apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7/4 tot 9 uur; 2. Klarenbeekstraat 60. Woensdagavond van TA tot 9 3. Hagestraat 49, Woensdag en Vrijdag avond van 714 tot 9 Woensdagmiddag va tot 4 uur. .1- 'e-n voor jongens -n meisjes; 4. Gen. de la Reiistraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van C >4 tot 9 uur. en net, beschaafd R. K. gezin, door vele tegenslagen in groote zorg en moeilijkheden en allerdringendst 500 (Td. noodig heeft? Och help toch ter liede van het Kind Jesus wier geboortefeest wij spoedig vieren! Aanbiedingen worden zeer gaarne ingewacht onder No. 3062, Bureau van dit Blad. doch de verkiezingswijze ig nu eenmaal, zooals ze is, en ware ze anders, dan zou het compromis ook een andere tactiek hebben gevolgd. Voor hen, die blijk gaven het compromis welgezind te zijn, is het een eereplicht, thans te gaan stemmen op de compromis, candidaten. Het comprcmls is een even redigheid, die bewaard moet blijven, wil men alle partijen recht doen wedervaren. Het geldt hier bovendien de aftredende leden J. van Meerveld Hz als Hoofdinge land en G. Kraaij Gz. als Hoofdingeland plaatsvervanger. In de zes jaar, gedurende welke zij in het Bestuur van het Hoogheemraadschap zit ting hebben, hebben zij bewezen bun plaats waard te zijn. Door aan J. van Meerveld Hz. en G. Kraaij Gz., de candidaten van het Compro mis, Uw stem te geven, werkt gij mede den feilen, poKtieken strijd in de vergaderingen van het Hoogheemraadschap te vermijden. Het Compromis-Comité uit de samenwerkende politieke partijen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Onder verwijzing naar een in dit nummer i van deze courant voorkomende adverten tie, noodigt het Compromis-Comité de kiesgerechtigde ingelanden in het kies district Purmerend met den meesten aan drang uit, Woensdag 14 December a.s aan de herstemming voor Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers deel te nemen en wel door te stemmen op den heer J. van Meerveld als Hoofdingeland en G. Kraaij Gz. als Hoofdingeland-plaats vervanger. Bij de stemming, op 16 November gehou den, hebben de kiesgerechtigde ingelanden zich krachtig voor het compromis uitge sproken. Immers in het district Hoorn zijn alle vier Hoofdingelanden en alle 4 plaats vervangers door het compromis gesteld, gekozen. In het district Helder evenzoo, behoudens dat voor slechts één plaatsver vangerszetel herstemming komt. In het district Purmerend zijn van de Hoofdinge landen twee en van de plaatsvervangers drie candidaten van het compromis geko- Z£n, terwijl voor éfcn hoofdingeland en voor één plaatsvervanger herstemming Plaats vindt. De balans opmakend, zien we dus, dat van de 12 Hoofdingelanden er reeds 10 en van de plaatsvervangers insgelijks 10 ze tels door het compromis worden bezet. De Breebaartianen mogen nu zeggen „als de verkiezingswijze anders was, zou den wij meer zetels hebben gekregen", Moeilijk blusscbingtwerk. Hedennacht tegen één uur werd de Am sterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in het perceel Wijde Steeg 46 te Amsterdam. Het bleek een uiterst moeilijk te blus- schen brand; aanvankelijk werd het vuur aangetast met een viertal stralen, doch later toen bleek dat de vuurhaard niet bereikt kon worden werd groote brand gealar meerd en worden groote hoeveelheden water in het vuur geworpen. De brand is vermoedelük ontstaan op de tweede verdie ping, welke diende als opslagplaats voor heeren-mode-arlikelen van de firma Albert Lührs, terwijl de daarboven gelegen verdie pingen, in gebruik zijn als opslagplaaUen van papier. Het beneden-stuk een garag*-» was tij dig ontruimd en men skigde arin de 16 auto's van de Korthof-garéft op de straat te brengen. Toen versterking was aangerukt, werd het vuur van alle zij Jen met kracht aangetast. Door het inslaan van een ruit wist men zich toegang te verscha.fen tot het reclame-handelsbureau „Horec" en van de overzijde van de Wijde Steeg werden nu waterstralen gericht op het brandende per ceel. Doch ook van de platdaken der belen dende huizen het brandende perceel was n.l. wel 30 a 49 M. lang, werden de stralen op het vuur gericht. Deze huizen, die zich op den Nieuwenzijds-Voorburgwal bevinden, werden allen door de bewoners verlaten. Hot pakhuis, waarin de brand woedde, grenst aan het gebouw, waarin de kantoren en do drukkerij van het Predikbeurtenblad gevoo- ligd zijn. Om drie uur in den nacht woedde de brand nog onverminderd voort, hoewel de vlam men niet meer zooals in den aanvang uit sloegen. Op het alarm „groote brand" was behalve een groote hoeveelheid materieel van de brandweer ook de auto-brancard van den Gen. Dienst uitgerukt, doch behoefde geluk- kD geen dienst te doen. Op het terrein van den brand waren aan wezig de waarnemende hoofd-commissaris van politie, de heer Versteeg en de directeur van den geneeskundigen dienst, Dr. L. Heyermans. Het blusschingswerk, hetwelk den gehee len nacht voortgang vond, geschiedde onder leiding van den commandant, den heer C. Gordijn en den hoofd-brandmeester den beer Brunet de Rochebrune. De politie-coromissaris, de heer Harrebo- mee leidde de afzettingsmaatregelen. Toen we om ball vier het terrein van den brand verlieten, werd nog met tien stralen water gegeven. Het zag er naar uit, dat van het pakhuis weinig behouden zou blijven. De schade, door het vuur aan het pakhuis en door het water aan de Korthof-garage en aan de belendende perceelen aangericht, is vrij groot. Nader wordt gemeld: Den geheelen nacht en ook nog in dea morgen heeft de brandweer getracht c'en in» ventaris van het brandende pakhuis in d# Wijdde Steeg nat te houden. Het bleek, dat de brand is ontstaan, in het middengedeelte der eerste verdieping, waar een opslagplaats in gebruik is bij den heer M. de Boer. Op de tweede verdieping, waar het vuur nog feller woedde, is een opslag plaats van papier gevestigd van den make laar Bom. De le en 2e verdieping van het pakhuis, dat bijna 7 meter diep is, zijn groo- tendeels uitgebrand. Het pakhuis is het eigendom van den heer Herwein, die tegen brandschade verzekerd is. ROME, 10 Dec. De Britsche ambassa deur te Rome, Ronald Graham, is gisteren avond plotseling naar Genève vertrokken. Deze reis wordt in verband gebracht met de berichten, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Austin Chamber lain, op het oogenblik in Genève bezig fs te trachten een toenadering tusschen Frank rijk en Italië tot stand te brengen. Grahan» is op verzoek van Sir Austin Chamberl'in naar Genève vertrekken, nadat hij vóór zijn vertrek een onderhoud had met den Ita- liaanschen onderstaatssecretaris voor bui tenlandsche zaken, Grandi. De Britsche minister van buitenlandsche zaken schijnt thans van den Britschen Ambassadeur te Rome zelf te willen vernemen, hoe in offi- cieele Italiaansche kringen dé meer.ing over Frankrrk is. Ondanks alle tegensp-aken verwacht men in goedingelichte knagen te Rome binnenkort toch een ontmoeting tusschen Mussolini en Briand. ROME, 10 Dec. De opheffing van do Kamers van Koophandel in geheel Italië is thans een feit. Haar ambtelijk werk is over gegaan aan de plaatselijke prefecten, be noemd door den staat. In de plaats van do Kamers van Koophandel zijn opgericht pro vinciale, economische raden, welke ondei beheer staan van den centralen raad M Rome.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2