Buitenlandsch Nieuws. RADIO - OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Zaterdag 10 Dec. 1927 Uit den Raad van den Volkenbond. Het dreigende conflict in de Duitsche ijzer industrie. De vlootbouw in Amerika GEM. BUIT. BERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. j7/xiar/e/77. kTV^21,n,lipp». maar hi' ze!<le Briand bemiddelt in het Poolsch- Litausche geschil. Terwijl in de zaak betreffende de „Sala- mis" de commissie van juristen, die onder leiding van onzen landgenoot prof. Francois staat, geen overeenstemming schijnt te kun nen worc'en verkregen, zoodat het niet onmogelijk is, dat de quaestie zal moeten worden uitgesteld, heeft de aankomst van maarschalk Pilsoedski te Genève een nieuw element in de Poolsch-Litausche quaestie gebracht. -Het is misschien geen toeval ge weest, dat Pilsoedski aan het station, be halve door zijn eigen landgenooten, ook door den Franschen consul-generaal is verwel komd. I.ater dejeuneerde Pilsoedski met Briand, Boncour en Zaleski, terwijl Briand later met Woldemaras een onderhoud had. Wellicht mag men hierin een Fransche be- middelingsDoging zien. Gisterenavond om 7 uur had Pilsoedski een onderhoud met minis ter Bcelaerts. Wat hiervan het resultaat was, is echter nog niet bekend. Intusschen blijft de stemming vrij optimistisch. Pilsoedski te Genève. GENèVE, 9 Dec. (V. D.) Maarschalk Pil soedski werd hedenmiddag bij zijn aankomst te Genève op het station begroet door den Poolschen minister van buitenlandsche Za ken Zaleski en den Franschen consul-gene raal te Genève. Het aantal raadszittingen wordt verminderd. De Raad van den Volkenbond heeft de ge- dachtenwisseling over het Engelsche voor stel, de vermindering van het aantal raads zittingen van 4 tot 3, beëindigd Het resul taat der gedachtenwisseling is dat de ver mindering in beginsel werd goedgekeurd; er zal evenwel facultatief jaarlijks een vierde zitting plaats hebben. Tot een wijziging van het huidige stelsel kan op zijn vroegst in de Volkenbondsvergadering van het volgende jaar worden besloten. Buiten de sociaal-democraten, hebben ook de fracties van het Centrum en de Beiersche Volkspartij in den Rijksdag in terpellaties ingediend, waarin zij aandrin gen op maatregelen tegen de door de Duitsche zwaarijzerindustrie voorgenomen 6tillegg:ng der bedrijven. Tot dusver hebben reeds 200 ondernemin gen in de ijzer- en staalindustrie aan de bevoegde autoriteiten meegedeeld, dat zij, Indien er geen overeenstemming met de werknemers wordt gevonden, op 1 Janu ari hun poorten zullen sluiten. De Intern. Vrouwenraad. Het bestuur van den Internationale Vrouwenraad houdt te Keulen van 9 tot 11 December een zitting, waaraan vertegen woordigsters uit Berlijn, Amsterdam (voor deze stad verscheen mej. Ribbius-Pelletier), Brussel; Kopenhagen, Londen, Parijs, Praag, Stockholm, Warschau Weenen en Zürich deelnemen. Er worden voornamelijk organisatorische kwesties besproken. Relletjes te Mannheim. Bij een optocht van de Nationaal Socia listische Arbeiderspartij zijn gisteravond de deelnemers iö botsing gekomen met een aanal arbeiders die beschonken waren Er werd van revolvers en dolken gebruik ge maakt. Een arbeider werd zoo ernstig ge wand, dat hij spoedig daarop aan de gevol gen overleed. Zijn broer werd levensgevaar lijk gewond. Hij en eenige andere gewon den zijn naar het ziel. nhuis overgebracht. Eén persoon werd gearresteerd, Berooving van een postkantoor. De man, die gisternacht een overval pleegde op het hoofdpostkantoor te Halle en met 5000 mark op de vlucht sloeg, is te Aschersleben gearresteerd. Hij had nog 640 mark in zijn bezit. De vervalsching der Hongaar- schc Obligaties. PARIJS, 9 Dec. (V. DHet verhoor van den voornaamsten verdachte in de zaak der vervalschte Hongaarsche obligaties den bankier Blumenstein, zal heden worden voortgezet Het verhoor van gisteren had voornamelijk betrekking op de relaties van Blumenstein met de personen, die hebben deelgenrmen aan de overeenkomst van 10 April 1921 tusschen Lacaze en Blumenstein Blumenstein verklaarde dat deze over eenkomst niet in 1921 doch in 1927 tot stand is gekomen, doch op advies van een advocaat 1921 gedateerd. Blumenstein ver klaarde geen groot vertrouwen in Lacaze te hebben gehad en hij vreesde, dat deze met de papieren zcu verdwijnen. Daarom had hij als vertrouwde de Duitsche advocaat Dietz genomen Bij een terugkoopen der obligaties door Blumenstein zou Lacaze 150.000 francs als premie ontvangen. De studenten lokten ook te Klausenburg relletjes uit. Naar de „Az Est" bericht, hebben de stu denten, die van de betoogingen te Gross- Warden naar huis terugkeerden, ook te Klausenburg ernstige relletjes veroorzaakt. De overheid had bepaald, dat alleen de studenten uit Klausenburg mochten uit stappen. De kwaad-gêworden studenten zet ten daarop alle remmen in werking en ver hinderden daardoor het vertrek van den trein en sleurden den machinist van zijn machine. Vei volgens braken ongeveer 2000 studen ten door het militaire cordon heen en trok ken naar de binnenstad, waar zij zonder icht te slaan cp de nationaliteit der eige naars, winkels en ook de Joodsche tempel vernielden. De aangerichte schade bedraagt ruim honderdduizend lei. De oppositie in de Russische Communistische partij. De oppositie-quaestie in de communisti sche partij is, naar de correspondent tc Moskou van het „Berl. Tagebl." meldt, in een beslissend stadium gekomen. Het congres heeft bepaald, dat de door dc oppositie onder leiding van Trotzky verde digde stellingen het blijven harer aanhan gers in de partij onmogelijk maken. De leer van Trotzky is tegen de Sovjet gericht en feitelijk mensjewistisch. Er is een commis sie van 65 leden ingesteld, die het materiaal inzake de tot de oppositie behoorende be schuldigden zal onderzoeken en het resul taat voor een definitieve beslissing aan hel congres zal voorleggen. In een rede heeft Stalin nog eens ver klaard, dat hij een ,,100 pet. onderwerping" der oppositie verlangde, d. w. z.: alleen zij zouden niet worden geroyeerd, die hun mec- ningen volkomen zouden herroepen. De voorzitter der controlecommissie van de partij, Voednjonoekidse, heeft de woorden van Stalin nog wat aangedikt en gezegd, dat elk optreden van een oppositielid op het congres tegen de stellingen der meer derheid hem reeds buiten de partij stelt, waaruit wel blijkt, dat men tot het uiterste is besloten. Het krachtige optreden tegen de oppositie is, naar de correspondent verder meldt, ir de eerste plaats gericht tegen de dertien verstoorders der jubileumfeesten. In tegen stelling met hetgeen in den aDelooper zomer is geschied, zou er geen twijfel aan bestaan, dat de commissie van onderzoek haar werk zal beginnen en voltooien. Er wordt een vragenlijst samengesteld, welke men den opposanten zal voorleggen ,die, naar verwacht wordt, ook thans op hun standpunt zullen blijven staan. De Macedonische beweging. Bij de voortzetting van het hoogverraad- oroces te Skoplje eisebte het O.M. voor alle beklaagden de doodstraf. De eerste verdediger vroeg vrijspraak daar bij het proces was gebleken, dat er vele betwistbare en onjuiste beschuldigingen waren geuit. Men mocht niet vergeten, dat er in Macedonië groote ontevredenheid heerschle over de corruptie onder de ambte naren. De staat zou de opstandige beweging indirect hebben bevorderd. De beklaagden hadden evenwel niet tot een onwettige organisatie behoord. Ook op de procedure oefende de verdediger scherpe critiek. Communistische actie in Grieken land. Zeventien arrestaties; vervol ging van Kamerleden. Onder beschuldiging van hoogverraad zijn te Athene zeven en in andere plaatsen van Griekenland tien communisten gearresteerd Het openbaar ministerie heeft de Kamer machtiging gevraagd voor de vervolging van tien communistische afgevaardigden. De werkloosheid in Palestina. Dc Joodsche en Arabische arbeiders. Lord Plumer, de Britsche booge commis saris van Palestina, heeft een commissie samengesteld, die een onderzoek zal instel len naar en advies zal uitbrengen over de loonen van de ongeschoolde werkkrachten in Palestina. De commissie bestaat uit den Britschen districtscommissaris voor het Zuiden, een Joodschen arbeidersleider en een Arabisch werkgever. Op het oogenblik bestaan er in Palestina twee loonstandaarden één, die door de Joodsche Arbeidersfederatie is samengesteL' en door de meeste Joodsche organisaties is aanvaard, en één voor de Arabische arbei ders. Wanneer de regeering de kosten van een werk raamt, gebruikt zij meerendeels den Arabischen loonstandaard, daar er tus schen dezen en den Joodschen een groot verschil is. Terwijl de Joodsche arbeider in de meeste gevallen viii sh. per dag verdient blijkt de Arabier reeds met twee sh. zes d. tevreden te zijn» Dc thsns neerscliende werkloosheid dwingt echter den Joodscher -rbeider ook een lager loon aan te nemen Er zijn 7000 Joodsche werkloozen op het oogenblik, van wie een groot gedeelte werk zou kunnen vinden door het bouw- program der regeering, dat kleine verbete ringen aan de haven van Ja'm en den havenbouw te Haifa omvat v oorts I gt de bouw van een Regeringsgebouw in Jeruza lem nog in het verschiet. Joynson Hicks zeide in een rede te Lon den. in verband met de boodschap van Coolidge aan het Congres en naar aanlei ding van de passage daarin betreffende de quaestie der bewapening: Ik klaag niet over de verklaring van den president, maar waar hij vastbesloten is om, veor zoover de verplichtingen dat toe laten, voor de vloot te laten bouwen, het geen hij noodzakelijk oordeelt voor het Amerikaansche volk, daar is het onze plicht le doen, wat wij juist achten, zonder te letten op de eischen, wenschen of plannen van eenig ander land ter wereld. Een zeel eden-drama. Toen het Nederlandsche stoomschep „Vlie land" voor de reede van Doeala Kameroen lag, zcu een neger aan boord van een prauw, die geregeld tusschen het schip en de kust voei, gedood zijn. Bij aankomst van de „Vlieland" te Le Havre ging politie aan boord. Zij ging over tot de arrestatie van drie leden der be manning. Men weet niet, wat hun aandeel s in het drama. Twee andere leden der bemanning van Duitsche nationaliteit wer den ondervraagd. Het drankverbod in de V. S. Bij de sluiting van de drankbestrijdings- conferentie heeft de eigenaar van eenige greote magazijnen een bijd age van een half millloen aangeboden voor het nieuwe "onds van een millioen voor de propaganda der drankbestrijding. Vier arbeiders verdronken. Vier arbeiders van een bouwmaatschao- pij, die bezig waren aan een hyaro-elec- tiisch werk in de Git:neau"ivi"r. bij O'ta- wa, zijn verdronken tengevolge van het losslaan van een vlot, waa.op zij werkten. De verongelukten waren een Canadees 'wee Finnen en een Ts;echo-Slo- waak. Een vijfde a. beider zwom naar den kant en redde zich. De communistische agitatie te Sjanghai. De Nationalisten deelen mede. dat vol gens vertrouwelijke belichten, 330 Russi sche officieren met 50.000 geweren van Wladiwostock naar Kan'on op weg zijn terwijl de leide.s der Chineesche commu nisten hun schuilplaatsen verlaten en op Kanton aan marcheeren, waar opschriften Je bevolking aansporen zich te verzet ten tegen de ve banning der communisten Er wordt aan toegevoegd, dat Kwantoeng is gekozen als basis der communistische re volutie, welke de vernietiging beoogt van de anti-communistische Koeomintang en de nationale regeering. De nationalistische leiders nemen maat- egelen om het plan te verijdelen. Kapitein Lalor nog in Chi neesche handen. Kapitein Lalor is nog steeds niet door de Chineesche bandieten vrijgelaten. Inplaats van te worden uitgeleverd voor den ios- arijs van 20.000 Chineesche dollars, is hij dieper het binnenland ingebracht, en waar schijnlijk zal een grootere losprijs worden geëischt. Thans is weer een ander Britsch schip, de „Wai-Sjing," op 20 mijl van Kan ton door Chineesche rivierschuimers be schoten. De strijd om Hsoetsjaufau. Het belangrijke spoorwegknooppunt Hsoetsjaufau is nog altijd in de handen der Noordelijken, ofschoon zoowel Chineesche lis Britsche berichten melden, dat de natio nalisten verklaren het genomen te hebben. Sedert veertien dagen reeds zijn zeer hevige gevechten aan den gang, waarbij Hsoetsjau fau meer dan eens op het punt heeft gestaan te capituleeren, doch het houdt zich nog al tijd flink. Het blijkt dat de positie van den Noordelijken generaal Ts:ang Tsoeng Tsjang zeer kritiek was, toen Soen Tsjoean Fang nlotseling aankwam en met zijn rechterflank le Nationalisten aanviel, waardoor Tsjang Tsjoeng Tsjang in staat werd gesteld al zijn strijdkrachten te doen oprukken tegen den Nationalistischen generaal Feng Joe Hsiang, die zegevierend oprukte en wiens troepen tot op een afstand van tien mijl van Hsoets- aufau werden teruggeworpen. Tsjang Tso bin gaf last om 30.000 man versterkingstroe- nen naar het tooneel van den strijd te zen den. Wederinvoering der doodstraf in Oostenrijk verworpen. De Commissie voor het Strafrecht der Oostenrijksche nationale Vergadering heeft een voorstel tot wederinvoering van de doodstraf verworpen. Leening staat Peru. De regeering van Peru is met een groep New-Yorksche bank'ers onder leiding van J. W. Seligman Co. en de Nati°nal City Company tot overeenstemming geko men om'rent de uitgifte van een leening groot 50 milFoen dollars. voornanieK.k teneinde het Peruaansche ruilmiddel te s'a- biliseeren op ongeveer den hvid'gen basis. De koers van uitgifte is nog niet yast- ges'eld. Een deel der leening zal besteed worden voor de vorming van een 5PeC1j goudreserve. Een belangrijk deel der nieuwe leening zal in Europa gepletst worden. J0' EEN BIJZONDERE H. MIS VOOR DE PARIJSCHE TOONEELSPELERS Voor de Fransche tooneelspelers zal voor- ta~n iederen Zondag c^n bitzondere H» Mis gelezen worden. Ze wordt door de Dcimm- canen gelezen in de kerk van den j°I rius. De eerste Mis werd verleden Zonda„ geceleb eerd door den prrvinc:aa' der Do minicanen P Gillet, die tevens de geeste lijke leidsman van de christelijke toon-ccl- beweg.ng J„ Frankrijk is. Kardinaal Dubois >s de beschermheer van dezen R- K. Tco- neelbond, waarvan Paul Clan de eere-p e- Ri "ljISj De juridische adviseur is Léon öerard, de vroegere Minister van Onderwijs FRANKRIJKS JONGSTE BISSCHOP. De eer, de jongste bisschop van Frankrijk te zijn,' valt te beurt aan den Bischop van Toulouse, Jacques Rodie. Voor d^n wereld oorlog was hij werkzaam aan de Spoorweg bouw in China. Na zijn terugkeer in Fran krijk werd hij zich zijn ware rceping bewust en studeerde in het groot seminarie te Pos- sy theologie. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij naar het front gestuurd, waar hij bijzonder uitmuntte door zijn heldhaftig cptreden. Driemaal werd hij eerVol genoemd in de militie-rapporten en tot den rang van kapitein verheven. Het kruis van het eerelegioen was de openlijke erkenning van zijn grooten moed en zijn plichtsbetrachting. DE INGEVALLEN WINTER. Draadlooze berichten uit Kansas City melden, dat de winter in de centrale districten van Kansas met verblinde*. sneeuwstormen en een temperatuur bene den nul zijn intrede heeft gedaan. tdet venoren gaan van eenige menschen- levens wordt indirect aan de gevolgen van den storm toegeschreven, het verkeer van allerlei aard is gestremd Uit Monroeviile (Alaska) wordt gemeld, dat een kind is gedood en verschillende personen werden gewond tengevolge van het instorten van acht huizen, waaronder een school, door een tornado veroorzaakt. RECEPTIE IN HET WITTE HUIS. Draadloos wordt uit Washington gemeld, dat 150UO gasten de jaarlijksche diploma tieke receptie in het Witte huis hebben bijgewoond. ERASMUS VAN ROTTERDAM. Een Boedbistische afgod. Ten Noorden van Tokio werd in een Boedhistische tempel van een klein stadje een afgod vereerd, dien men den zonderlinge gen naam „Kateri" gegeven had. U kunt begrijpen, dat de geleerden, die een on derzoek zouden instellen naar den oor sprong van dezen naam, ten zeerste verwon derd waren, dat deze afgod niets anders was dan een houten borstbeeld van Desi- derius Erasmus! De Hollandsche zaakgelastigde in Japan, Generaal J. G. Papst, toonde buitenge woon veel belangstelling voor deze merk waardige ontdekking. De Directeur van het Stedelijke Museum in Rotterdam liet dit borstbeeld aankoopen. De Japansche re geering bood hare medewerking aan. De Boedhistische Priesters, die dienst deden in dezen tempel, riepen den „kerkeraad" bijeen en men besloot ten slotte het beeld af te staan. Maar de bewoners van het stadje, die vurige vereerders van dit beeld waren, waren 't er niet mee eens, dat hun „God werd meegenomen en nu is er een heele strijd ontstaan om het beeld van den armen Erasmus, die hier in de don kere hallen van dit Boedhislisch Nirwana verdwaald geraakt was. Men gelooft, dat dit beeld door Holland sche kooplui hier achtergelaten of verloren is, want van de 17e tot de 19e eeuw wa ren de Hollanders de eenige kooplui, die in het land mochten komen. EEN GEVAARLIJK BRIEFSCHRIJVER. De gemeente Rochefort is den laatsten tijd het slachtoffer van een briefschrijver, die de „aardigheid" heeit aan verschil lende persoonlijkheden getypte brieven te zenden, niet anoniem, maar geteeker.d met de namen van bewoners der stad. Zoo kreeg de directeur van het ziekenhuis een boozen brief van een raadslid. Het gevolg is, dat de geadresseerden het aan den stok krijgen met de zoogenaamde af zenders. Bovendien worden door die brie ven ook achtenswaardige dames in op spraak gebracht. Een winkelier der stad is deswege bij de politie ontboden, doch hij ontkende beslist de schuldige te zijn. DE VERLOREN JUWEELEN TERECHT. De wielrijder, die gisteren te Antwerpen een taschje met 100.030 francs aan juwee- len had opgeraapt, door een dame uit een auto verloren, heeit zijn vondst thans bij de politie terugbezorgd. BEROOVING VAN EEN POSTKANTOOR. Gistermorgen was een ambtenaar aan het hoofdpostkantoor te Halle bezig met geld tellen. Hij legde een bundeltje bank biljetten, ter waarde van 5^00 mark, op de vensterbank, toen plotseling iemand een steen door het venster wierp en door het gat het pakje wegnam. De ambtenaar zat perplex, de dader nam de vlucht, onder weg 3200 mark verliezende. De riikspost heeft 300 mark uitgeloofd voor zijn ar restatie. DE VERFRAAHNG VAN DE „EEUWIGE STAD". Mussolini en de gouverneur van Rome hebben in beginsel bun goedkeuring ge hecht aan het nieuwe „Honderd millioen Dollar-plan" voor de verfraaiing van Rome, waardoor de meest radicale hervormingen zullen worden aangebracht in het uiterlijk der Eeuwige Stad. Het plan, dat ontwor pen werd door den architect Armando Bra- sini, beoogt o.m. de onteigening en afbraak van een groep gebouwen, die 2 millioen vierkanten voet in het centrum der stad beslaan. De helft van de aldus vrijgekomen oppervlakte zal bestemd worden voor den aanleg van een groot monumentaal plein. 'u'sleren naar den naam „Mussolini Forumen een grooten boulevard, die „De Imperieele Straat" zal heeten. De overblij vende millioen vierk voet zullen aan par ticuliere speculanten verkocht worden, die ook dit stadskwartier een majestneuzen aanblik zal opleveren. Onder de nieuwe bouwwerken, die op hef Mussolini Forum en in de „Imperieele Straat" zullen verrij zen, bevinden zich een nieuw operage bouw, een centraal post- en telegraafkan toor, een nieuw gebouw voor de Ifamer van Koophandel, een nieuwe Effecten beurs, een overdekte markthal en open bare badinrichtingen. AAN ZIJN BURNOES OPGEHANGEN. De inlanders van Hadjeb in Tunis za gen dezer dagen lot hun verbazing de eze lin van een hunner, die 's morgens naar een naburig dorp was vertrokken, alleen naar stal terugkeeren. Men ging op zoek naar den ruiter en vond hem dood, met den kap van zijn burnoes aan een Olijfboom hangen. Verondersteld wordt, dat, toen de ongelukkige onder den olijfboom doorreed, de kap van zijn gewaad in een tak ver ward is geraakt, zoodat hij hangen bleef. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBION ms. 7/12 v. Calais te Lond. ANTJE ms. 7/12 v. Gravesend n. Duinkerken. BATAVIER V 9'12 v. m. 8 u. v. Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 8 '12 Kooervik, geo. Narvik n. Rotterdam. CALANDPLEIN 8/12 600 mijl Z.O. v. Cape Race, Rott. n. Baltimore. CAROLINE ms. 6/12 v. Sarpsborg te Goole. CATHARINA ms. 7/12 v. Gravesend n. Brussel. 1)E RUYTER ms. 712 v. Terneuzen te Lond. DINA ms. 7/12 te Lond. uitgekl. n. Duinkerken. DUIVENDRECHT 8/12 45 mijl W. v. Lizard, Rouaan n. Houston. EUROPA ms. 7/12 te Lond. uitgekl, n. Duisburg. GEZIENA ms. 7/12 te Lond. n. Beverwijk. GROENLO 8/12 v. Zaandam te Kotka. HENDRIK JOHANNA ms. 7'12 b. Nieuwpoort te Lond. HENNIE 712 v. Stralsund te Lond. HOFPLEIN 8/12 viRott. te Narvik. JANTIENA ms. te Lond. uitgekl. n. Rott. JANTTNA ras. 6/12 v. Selby te Huil. JANTINA, m.b., 912 v. Londen n. Poortershaven. JANTJE ms. 7/12 v. Southend te Lond. JOHANNA TE VELDE ms. 7/12 te Lond. uitgekl. n. Jutland. KEILEHAVEN 7/12 v. Boston n. Philadelphia. KWIEK ms. 7/12 te Lond. uitgekl. n. Nieuwpoort. LUTGERDINA ms. 7/12 v. Gravesend n. Boulogne. MARIA ms. 7/12 v. Gravesend n. Duisburg. MEUSE, m.b., 6'i2 v. Amst. te Rouaan. PENDRECHT 8/12 v. Batoum n..... OKES ras. 7/12 v. Penrhyn te Lond. ORION ms. 7/12 te Lond. uitgekl. n. Hendrik Ido-Am- bacht. PHOBOS 7/12 v. Los Angeles n. Singapore. RIJNSTROOM 7/12 v. Amst. te Huil. TEXELSTROOM 7/12 v. Amst. te Manchester. TRI TO 7/12 v. Amst. te Belfast. ZAANSTROOM 7/12 v. Bristol te Swansea. ZWALUW ms. 7/12 v. Gravesend n. Antw. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT (thuisr.) g'12 v.m. 6 u. te Genua. RONDO (iutr.) 9 12 te Port Said. VONDEL (uitr.) 8/12 v. Southampton. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AURORA 8/12 v. Flume n. Bari. CLIO 7/12 v. Constantinopel n. Piraeus. DEUCALION 9 12 v. Algiers te Amst. DOROS 8/12 v. Alicante te Genua. FAUNA 3/12 v. Patras n. Algiers. GANYMEDES 8/12 v. Gibraltar n. Algiers. ILOS 8/12 v. Genua te Alicante. IRIS 8/12 v. Valencia n. Rott. JUNO 8/12 v. Rott. n. Lissabon. JASON, Amst. n. Chili, pass. 8/12 Azores. MARS 8/12 v. Volo te Smyrna. MEDEA 8/12 v. Lissabon n. Alexandriê. MEROPE 8/12 v. Gibraltar n. Amsterdam. ORPHEUS 9'ia v. Rott. te Amst. PERSEUS 8 12 v. Villagacia te Aporto. POLLUX 9'12 v. Hamburg te Amst. PRINS FRED. HENDRIK 8/12 v. W.-Indft te New York. VAN RENSSELAER (thuisr.) pass. 8/xa Azoren. TELLUS 8/12 v. Genua n. Livorno. VESTA, Valencia n. Rott. pass. 8/12 Ouessanl. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. ORION (uitr.) 6/12 te Kingston (Ja). VAN SPILBERGEN 7/12 te Belawan. SIBEROET 6/12 v. Batavia n. Saigon. VAN OUTHOORN, 9/12 v. Rott. te Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. AALSUM 8'i2 v. Amst. te Rott. KLIPFONTEIN (uitr.) pass. 7/12 Dakar. NIJKERK 8/12 v. Beira te Delagoabaai. RANDFONTEIN (uitr.) 8/12 v. Vlissingen 1. v. Antwer pen, met een lichter op sleept. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. 5/12 Madera. HOLLAND—AMERIKA LIJN. CARDIGARSHIRE, v. d. N.-Pacific n. Rotterdam, 8/xa te Panama. LEERDAM, Rott. n. New Orleans, 8/xa v. Havana. NEBRASKA, Pacifickust n. Rott., 8/xa te San Francisco. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 812 v. Suez. MEERKERK (thuisr.) pass. 9/12 Perim. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTKERK (uitr.) 8/12 v. Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. VLIELAND (thuisr.) 8/ia te Havre. JAVA—BENGALEN LIJN. BENGKALIS, Calcutta n. Java, 8/12 te Rangoon. JAVA—NEW YORK LIJN. PRIAM, v. New York n. Batavia, pass. 9/12 Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (uitr.) 8/12 v. Port Said. KOTA IN TEN (uitr.) 9,12 te Belawan. KOTA RADJA (uitr.) 8/12 te Sabang. MED AN (thuisr.) 912 te Suez. MERAUKE (uitr.) 7/12 v. Belawan. SITOEBONDO 8/12 v. Hamburg te Schiedam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALGORAB (thuisr.) 8/12 v. Las Palmas. ALWAKI 8/12 v. Rott. n. Zuid-Amerika. DELI, Australië n. Rott., 9 12 v. Perim. WAALWIJK, 9/12 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. SARPEDON, v. Japan n. Rott., 8/12 te Penang. AMSTERDAM, 9 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d mak. jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f5.906.25, Blau. wen f 5—5 50, Bravo's 15.50—6, BI. Eigenheimers ft 5> 4-75» Industrie f44.20, per hl. Juin f4.755 per 65 kg, Eigenheimers f 4.905*25, Eigenheimer poters f 4.20 4*35# Blauwe poters f 3.103.25, Bonte poters f 3.10 3.25, Drentsche Eigenheimers f 44.75, Anna Paulowna Zand 78.40, Hillegommer Zandaardappelen f 78.40, Flakkeesche Eigenheimers f 5.255»35» Bravo's f 5.75 6, Drielingen f 4.254.35. Spuische Eigenheimers f 5.30 5-40» Bravo's f 5.756, Drielingen f 4-404»5°- Friesche Borgers f4.955-io per hl. ALKMAAR, 9 Dec. Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 84.000 kg. Fabriekskaas klein f 51, commissie f 50, boerenkaas kleine f 50 V£, commissie f 48. Handel goed. UTRECHT, 9 Dcc. Kaas. Aangevoerd 4S wagens, te zamen 14.160 kg. Prijzen ie soort f495L 2e soort rijksmerk f 5056, zwaardere f 57- Handel matig. 'S-HERTOGEN30SCH, 9 Dec. Botermijn. Aanvoer 22.100 kg. Hoogste prijs f 3.26, middenprijs f2.33, laagste f 2.15* AMSTERDAM, 9 Dec. Aangevoerd en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, De Ruyterkade (door 6 motorbot- ters, besomming van f 203525) kl. schol f 5.90—7, gul ZONDAG ix DECEMBER. HILVERSUM io5o M. 9.30 V.A.R.A. Concert. -• 12.301.30 N.O.V. Lunchmuziek o. 1. v. Is. Trytel. I.302.00 Inleiding over Mozart's „De bruüoft van Figaro", door Alex. Poolman, in verband met de uit zending op 13 Dec. e.k. (N.O.V.). 2.002.30 Lie deren door Mej. Joh. Ribbius. A. d. vleugel J. R. Gra- velotte. Werken van (a.) Schubert, (b.) Schumann, (c.) Brahms, (d.) Hugo Wolff. (N.O.V.). 2.30—4.30 N.O.V. Concert voor strijkorkest o. 1. v. Albert van Raalte. 4.306.15 Concert door het A.N.R.O.-trio. John Keiden viool. M. v. 't Woud cello. G. Ver- hey piano. 8.co Persber. en sport-uitslagen. 8.10 „Lakme", opera in 3 bedr. Muz. van Leo Délibes. Lakme Helène Cals. MallikaAnnie Veenenbos. Ellen Bettie v. d. Bosch. Rose Annie v. Beek. Mistress Bentson Dina Dieoendaal. Gerald L. v. Tulder. Nilakantha R. v. Helvoirt Pel. Frederik Ed. v. d« Ploeg. Hadji de Keizer. Het zeer verst. A.N.R.O.- orkest. Muzik. leiding J. J. v. Amerom. Algem. voorber. s Chris de Vos. HUIZEN 1950 M. 9.50 N.C.R.V. 12.301.3c K.R.O. Trio Winkels. P. Lustenhouwer piano (leider). 1.30—2.15 Verteluurtje door een Zuster van Huize „Bethanie". K.R.O. 2.304.00 K.R.O. Aansluiting van. het Concertgebouw te Amsterdam. 4.005.00 K.R.O. Ziekenuurtje met medew. van Prof. J. v. d. Wie! v. h. Seminarie Hageveld te Heemstede. Muziek. Mej. Vos zang. 5.00 N.C.R.V. 7.308.00 Aporogie door Prof. W. Arts, Missiehuis, Arrahem. 8.00 Con cert Mej. Anny Somers piano. Dnbbelmannenkwartet „Arti", o. I. v. A. Wolthers. K.R.O.-orkest o. 1. v. Martin v. d. Ende. Spr. Prof. Titus Brandsma, O. Carm. Mystiek in Nederland. Muzik. leider Jules Moes. 10.30 Epiloog K.R.O. Caecilia-kwartet o. 1. v. Mej. v. Rooyen. DAVENTRY 1600 M. 3.50 „The song of the songs", voor 6 solostemmen, koor en orkest, door G. Ban toe k. 5*506.00 Vertellingen u. h. Oude testament. 8.20 St. Martin-In-The-Fields. Kerkdienst. 9.03 Orgelconcert. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Het Casano Octet. M. Thomas sopraan. F. Richardson bas. 10.50 Epiloog. 11.0011.20 „The Silent Fellow ship", van Cardiff. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Gewijde muziek. Koorzang en preek. 12.50—2.10 Orkest concert. 5.055.55 De Homonyme jazz. Dansmuziek. 8.50 Kinderuurtje. 9.2011.20 Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 8.20—9.20 Morgen wijding. 11.2012.10 P. Apel vroolijke declamaties. 12.201.50 Kamermuziek. Werag-orkest. 3.10— 3.50 Beethoven's pianomuziek. 4.50—5.20 Orkest concert. 7.35 Volksorkestconcert. Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 8.20 Mor genwijding. 10.50 Kerstconcert door de PolitiekapeL 3«5o5.20 Orkestconcert. 7.50 Kerstconcert. Orkest. A. Braun voorlezing. F. Weber -Flezsburg sopraan. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.53 Concert. Bandonioconcert. 12.25 Concert. 1.33 Vroolijk Concert. 4.50 Orkest- en solistenconcert. 7.20 „Die Czardasfürstin", operette, Kalman. xo.50— II.50 Dansmuziek. BRUSSEL 3.206.20 Orkestconcert. 8.35—10.35 Concert. Orkest. Mme. v. Dromme zang. •Steeds /iet Nieuwste in Raat O. Va/'/uucii/fe //ersteffirrven üiaróo/^/cf MAANDAG, ia DECEMBER. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12.35 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 4.40—5.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 67.15 Diner» muziek door het A.N.R.O.-trio. 7.15 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10 Lezing door F. W. Drijver Jr.: Nenyto 1928. 8.40 Concert door het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep. 9 uur In dische praatjes, Causerie door E. v. Lidth de Jeude: Hu mor in Indië. 9.30 Voortzetting van het Concert. 10 uur Persber. 10.10 Voortzetting van het Concert. HUIZEN, 1840 M. (na 6 uur 1950 M.> T2.301.45 N.C. R.V. Orgelconcert. 45 uur N.C V.l Ziekenuurtje. 6.157 Zesde lezing van de serie literaire voordrach ten door Dr. Ph. Lansberg: De Reveille en zijn Uitloo- pers. 77.30 Lessen. 7.308 N.C.V.R. Zang- van kanarievogels. De heer v. d. Snee te Amersfoort met zij® vogels. 8 uur N.V.C.R. Tweede avond der Liederen cyclus. Mej. F. Mooy. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten (bariton, sopraan, piano). 1.202.20 Orgelconcert. 2.50 Lezing. 3.20 Voorlezing. 3.35 Daventrykwar tet en solisten (piano, tenor). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Berichten. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Piano muziek van Mendelssohn. 7.45 Mr. Norman: Duit sche causerie. 8.05 Variëté. 9.20 Nieuwsber.* 9-35 Voorlezing: In Mr. Knox'country. 9.50 Nieuws berichten. 9.55 Kamermuziek: M. Licette, sopraan# A. Brain, hoorn, A. Catterall, viool. J. Wille, piano. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.30—11 Concert# 12.302.10 Orkestconcert. 5.055.55 Muzikaal en literair programma. 8.5011.20 Concert: Orkest ea solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.251.30 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Gustav Hermann- Avond: Catastrophe's en spookgeschiedenissen, G. Her^ minn, spreker. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.20—7.03 Lo zingen en lessen. 7.50 „Das Staatl. Schauspielhaus"*# zang en muziek. 9-50—11.50 Concert, Orkest K. Jöken, tenor, K. K5mg, sopraan. HAMBURG, 393 M. 5.15 Kamermuziek, 6.20 Orkest concert. 8.20 Liederen van Schubert, Dr. K. Bayer# A. Seeker, piano, A. Gehrken en Rud. Kupfer. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Concert, Trio. 8.3$ „Galathée", van Masse. Daarna voorlezing van „Uilen spiegel en Lamme Goedzak"# 10.35 Sluiten# VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Konirgstrant 27 Telefoon 14609 Haarlem f 2.90 per kistkabeljauw f i2.80 per stuk schefviseh f 0.902.60 per 5 stuks handschol f 1217 per kist gr. tong f 7.50, midd. tong f 3.405, kl. tong f t.502.75 per xo stuks. Uit de hand verkocht op het terrein bot f 0.400.45» spiering f 0.060.18 per pond versche bok king f 1.252, harde bokking d 12 per 100. ENKHUIZEN, 8 Dec. De totale haringaanvoer van gisterenavond bedroeg hier 24.488 stujks, voor reepharing f 4.70 per tal. Heden kwamen hier de eerste 12 vaartuigen binnen met zeer matige vangst. Eerste markt voor één- nachtsharing f 5.30, tweenachts f 4.70 per tal. ENKHUIZEN, 8 December. Heden kwamen hier de eerste 18 vaartuigen binnen met 300 tot 2200 stuks reep haring per vaartuig. Totaal 18.000 stuks. Marktprijs f 4-70 5.30 per tal. Hoekschar. 500 pond van 1 vaartuig, gold f9.6510.25 per 50 kg. IJMUIDEN, 8 Dec. Van de haringvisscherij liep heden hier binnen de Britsche stoomdrifter L. T. 290 (SearcherJ met 160 manden versche haring. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den af slag de stoomtreilers IJ.M. 9 (Nelly) met f 2125 IJ.M# 51 (Catania) met f 1841 IJ.M. 7 (M.R. Ommering) met f 3789 IJ.M. 324 (Amalia) mdt f2383 IJ.M. 126 (De» rika X) met f 2112 IJ.M. 127 (Derika XIII) met f 1596 IJ.M. 179 (Holland III) met f2462 IJ.M. 195 (Azimuth) m et f 2278 IJ.M. 39 (Schoorl) met f 879 IJ.M. 21 (Corrie) m et f 2456 IJ.M. 92 (Oceaan II) met f 3978 IJ.M. 4a Flamingo) met f2228 IJ.M. 72 (Caroline) met f 3263 aan besomming. NAAR HET ENGELSCH. 4) Was hun toestand juist andersom ge weest en Dave in doodsgevaar, dan zcu het Barry weinig of geen moeite gekost hebben Dave te redden, maar Dave was klein, of schoon zijn hart groot was. Nu en dan voel de hij zich duizelig door het geweldig stco- ten van zijn hoofd tegen de rotsen; alles wat hij kon doen, was Barry zoo te helpen, dat zijn hooid boven water bleef. Dave wist, dat hij dit maar korten tijd ken vol houden. Hij voelde onder zich den bodem indien hij maar buiten de stroom kon ge raken, was hij gered Met een bovenmen- schelijke inspanning bracht hij den bewus- telcozen man op de ondiepte verloor toen zeli het bewustzijn, viel achterover in het water en dreef snel stroomafwaarts. Gedurende het grootste gedeelte van den tijd. dat Barry en Dave met den dood wor stelden, was Carrasford aan het visschen »et zijfl rug naar hen toe; toevallig rag mj om en schrok toen hij zag, dat het kleine tengere lichaam van Dave met den 'tr0CjT: werd medegevoerd. Verderop meende hp Be.rry te kunnen onderscheiden, die CP a"" ondiepte lag uitgestrekt. Carrasford hei zijn hengel vallen en rende naar Barry want hij begreep, dat het hopeloos was om Dave te trachten te redden. Hij waadde door de ondiepte, stapte in een kuil, maar veelde toch weer spoedig grond onder zijn voeten; onmiddellijk droeg hij Barry naar den oever. Eenige oogenblikken scheen het dat Barry doud was, maar Carrasford, d'ie pedhad; want Dave, die goeie vent, is te klem om mij te kunnen dragen, ofschoon hij zoo dapper is a)s een leeuw. Ik hoop, dat ge u niet bezeerd hebt Carrasiotd Was een coganblik heel stil. Tk was het niet. die u redde, maar Dave, niet. Oischoon hij er op het oogenbl* é^n ui el in zaê om voor Barry s redder door te gaan kon h;j tcch aan het veriangen om Zoo te sch;j niet weer staan Hi) begreep en voorzag zeker niet de 3r°°U ZZ'tl™ d,ez- leugen. Hij schud- zich herinnerde hoe hij de kunstmatige j de de uitgestoken hand van Barry ademhaling moest toepassen, slaagde er in. 1 s ame Barry weer bij te brengen. Barry's eerste ,"oed honrt iL- Konik gedachte was aan Dave. Waar is hij? hijgde hij. Is is hij gered? Hier, neem een sick whisky, zeide Carrasford die if.de van kou en opwinding. Barry trachtte iets te drinken, maar plot seling wankelde hij op zijn beenen. Waar is Dave? vroeg hij streng. Ik zie hem niet Hij zal wel wat verderop aan land ge gaan zijn, zeide Carrasford, die op dat oogenblik niet de bedcelmg had hem te bedriegen, maar Barry wilde geruststellen die erg zenuwachtig en overspannen scheen. Goddankl zeide Barry, onderwijl lang en diep zuchtend- Het was verbazend moe- va° u om mij *e helpen. Carrasford! zeide hij na een korte stilte. Ik zou nu en- getwijfeld een lijk zijn, indien gij mij niet g°ed hoor! ik ben ben blij, cat ik hier was.. dat ik in staat was u te helpen. °°k ,'K. be" ^erheugd, zeide Barry glimlachend terwijl hi, Zijn inWondige ont- rcermg trachtte te verberg2n. Zooals ilc reeds zeide, zou ik heel zeker verdronken zijn, indien u hier niet geweest was..-- en bovendien niet een verduiveld goed zwem mer geweest was Ik ga nu eons ga,jw zien wat er met Dave gebeurd is. flu 'kan, god dank, zwemmen als een visch. Neen, u blijft hier en rust wat uit! eeide Carrasford gebiedend. Ik zal heffl wel gaan zoeken Barry gehoorzaamde met tegenzin, maar Carrasford liep al cp een drafje weg; maar Barry kon het na een paar minuten niet meer uithouden, kon zijn ongeduld niet >meer bedwingen, en liep hem achterna. Hij ontmoette Carrasford. die langzaam, met bleek gelaat en neergeslagen oogen terug- vIk kan hem niet vinden, zeid- hij zachtjes Er is.... er is daar verder op een helling. Aan dezen kant hiervan is hij niet. Zender een woord te zeggen rende Barry weg. Hij bereikte den heuvel, klom er op, en liep er weer af; de rivier stroomde hier rustig; maar er was geen spoor van Dave te ontdekken. De kracht van Barry was maar schijn geweest, gesterkt door opwin ding; hier kon hij niet meer, en met „Djve!' op z'n lippen, wankelde hij en zakte ineen. Toen Carrasford bij hem was gekomen, dacht hij, dat Barry nu inderdaad dood was; maar na eenigen tüd kwam hij weer bij en zich oprichtend wilde bij verder gaan om Dave te zoeken, maar Carrasford hield hem tegen. Beste vriend, zeide hij bevend, gij kunt ctat niet-u zult vallen en u zelf dooden. Bovendien heeft het geen r.ut; hij moet ov~r deze hcogte gegaan zijn en.... en.... Hoe het ook zij, indien hij nog leeft, moet h:j a buiten ons bereik zijn.... het is reeds zoo lang geledan. Barry boog zijn hoofd en hield de hander voor zijn cogen. Hij wist maar half, wat hi deed en wenschte dood te zijn. Carrasford keek angstig, wanhopig rond. Het was. be slist noodzakelijk, dat Barry op een plaats gebracht werd, waar hij verzorgd ton wor den; er was echter geen levend wezen in den omtrek te bespeuren, geen geluid werd vernomen, alleen het klotsen der go'.ven, die van onderen tegen den heuvel sloegen Carrasford was een zelfzuchtig mersch n begen te denken aan zijn eigen toestand natuurlijk had hij er van te voren ook reeds aan gedacht hij was doornat, was, de hemel weet hoever van droge kleeren af, en had een half verdronken, bewuste loos man bij zich. Weet u, waar we zijn? vroeg hij zijn gezel. Barry gaf geen antwoord. Waarschijn lijk hcorde hij de vraag niet;' en Carrasford zeide binnensmonds: Ik zal de een of an dere hut pogen op te sporen. Nam een slok whisky! Toen ging hij weg. Niet ver vandaar, waar hij Barry had achtergelaten, vond hij een hut; een vrouw stend aan de deur het waschgoed uit te wringen; haar echtgenoot was vlak bij aan het werk Carrasford riep hen al onder het loopen. Zoodra zij zijn geroep hoorden kwamen zij hem tegemoet. Met zijn d ieën gingen ze te'ug uaar Barry en brachten hem niet zonder mceite, want hij spar- telde erg tegen naar de hut. Hij is er slecht aan toe, zeide de vrouw. Het is koorts, denk ik. Wat is er gebeurd? Is de boot omges'agen? Ja, zeide Carrasford. Enen er is nog iemand. Hij is over den heuvel gegaan. Dan is hij dcod, zeide de man, niet ongevoelig, maar met die koude werke lijkheid, waarin de dood in de wildernis wordt beschouwd. Het is een geluk, dat er nog twee leven: dit is een gevaarlijk stuk van de rivier. Zij brachten Barry naar bed, waar hij met de opkomende koorts lag te worste len. De man, die Gelding heette gaf Car rasford een grof stel kleeren en nadat hij iets gegeten had, vertrokken de twee man nen om Dave te zoeken. Tegen den avend kwamen zij pas terug, maar Dave was niet bij hen Carrasford lag den geheelen nacht klaar wakker. Ongeluk..., maar <»k het geluk stend vlak bij hem. Naar alie waarschijn lijkheid wisten slechts drie menschen, dat er goud was bij de Tokun-rivier. De een was dood, de ander lag op den rand van het graf; het geheim was in het bezit van den derde... Carrasford. Toen hij 's morgens vroeg cpstond, bemerkte hij dat de voor spelling van Mrs. Golding waar was ge weest. Barry had zwaar de koorts. Woont er hier een dokter in dan om trek? vioeg Carrasford teen hij naast het bed stond en keek r.aar het knappe gelaat, dat rood was dcor de hcole koorts Niet dichter bij dan Camborne, zeide Gol ding. Ik zal mijn paard zadelen en heiQ halen. (Wordt voortgezet]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9