ï£O0f= tPiartcPsf Heringa &Wulrich, Haarlem DE FLORES-FILM Amsterdamsche Beurs CHE0ULK0ERSEN Centrale Verwarming Agenda 13 Decentber De Flores-Film. f4aat*lem JVIignonx en Zijludeg 57 Salonvleugels De Haarlemsche gemeente- begrooting en nog wat. Stille Armen. Gemeentezaken. BURGERLIJKE STAND. Een verzoek om toeslag op salarissen. „Voor Eer en Deugd" Overtreding Drankwet. De schildersstaking in de Slachthuisbuurt. D. N, Houwing. t Sint Nicolaas-geschenk. De oude stad en de nieuwbouw. Verduistering. Filmliga. Rijtvieldiefstal. STADS-SCHOUWBURG. LAATSTE NIEUWS De geruchtmakende vergiftigingszaak te 's-Gravenhage. Behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof. De heer E. Polak bedankt voor den voorzitterscandidatuur der S.D.A.P De stranding van het s.s. „Georgia". De corruptie in de gasfabriek te Drachten. Pilsoedski te Weemn. De Raad van den Volkenbond. DE STRIJD IN CHINA. De communisten terroriseeren de stad Canton. mfdegedeftd door DE SPAARNEBANK Ha arlem - Amsterdam maandag i? ioi3/14 1124 801 77-1 431 b 75} 96b 2221 191 178} 195 55/8 41} 807 434} 126 177 b 165 573 472} 263 504} ioc%6 101}b 1001 101} 97} 273f 178-9 177 174} 238 383-4 119 150-1} 500 104 140 131} 144 193} 193 6615/le 65} 4} 4} 354}-5 325 258 331 158 208} 111 80} 77} 98 222 b 197 5} 41} 809 437 126 177} 1651 571 473 263} 501} De bemanning der D. 1220 en D. 1230 te Lissabon aangekomen. OE SPAARNEBANKj Haarlem - Amsterdam Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bureau half 9 uur Bestuur R. K. Grafische bond 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Transportarbeiders 8 uur Kleerma kers 8 uur Verloting door R. K. Vrou wenbond 8 uur. Sint Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Vergadering vioolclub van 8 tot 10 uur in de bovenzaal Ontwikkelingsclub „St. Justinus" half 9 uur. R. K. Militairenvereeniging Zoetestraat 14 Reddingsbrigade „St. Franciscus" half 9 uur. Stadsschouwburg Het Nieuw Rotter- damscb Tooneel „De Pastoor van Neuvil lette" 8 uur. Gem. Concertgebouw Derde Bach-Con- cert 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Rembrandt"-Theafer Bioscoopvoorstel ling 7 uur en kwart over 9 uur. Men schrijft ons „Zeg, heb je 't belangrijk nieuws al ge- loord „Wat nieuws „De Flores-film komt binnenkort ook lier." „Die naam heb ik al dikwijls gehoord en ;elezen. Maar is dat dan iets zoo bizonders „Ja, ik noem dat iets heel bizonders. Die ilm geeft je toch 'ns heel wat anders dan lie flauwe, alledaagsche, verwaterde bios- :oop-producten. „Weet jedie eeuwige herhaling, die nndelooze repetitie van dansende dametjes, aetraande wangetjes, vertwijfelende gezicht jes, verdrinkende paartjes, achtervolgde schat- jes, doorstoken of doorschoten offertjes-van- iiefde.... je wordt ze op den duur toch zoo beu, o zoo beu 1" „Daar heb je nu wel gelijk in...." „En juist daarom maken films van 'n heel ander genre tegenwoordig zooveel opgang. Zelfs missiefilms hebben de sympathie van *t bioscoop-publiek op vele plaatsen al ge wonnen." „Maar dan zal toch die Flores-film iets heel aparts moeten wezen j mijn onder vindingen tenminste zijn (wat de missie films betreft) eenigszins teleurstellend." „Mogelijk. Maar dan luister naar mijn raad en ga a.s. week eens naar die film kijken." „Heb je ze gezien „Ja, en wel verschillende keeren. En sinds dien verwondert 't me niet, dat ze overa- zoo'n succes heeft. In de drie groote steden is ze 72 maal vertoond. In Eindhoven waren er 10700, in Den Bosch 11000 bezoekers. Daar werd in de kranten meegedeeld, dat zelfs de beste films er niet langer draaiden dan drie dagen de Flores-film draaide er, in 7 dagen tijds, 17 keer. in Utreght liep 't gewoonweg storm 18.680 bezoekers „Dat zegt nog al wat." „Wel zeker doet 't dat." „En wat 't meest opvalt s die film maakt reclame voor zichzelf. Ben je er eenmaal geweest, je wil er den volgenden avond nog eens heen met een of anderen kennis. Dan geniet je van de verzekering die ze je geven „Daar hèbt U toch gelijk gehad die film is wereklijk eemg „Weet je precies, wanneet ze hier te zien is?" I i de bijzondere inrichtingen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs verplicht is, zooals bov. wel het geval is bij het nij verheids- en het lager °nderwijs. Een groot gedeelte der kosten dezer in richtingen wordt do°r het Rijk gedragen, o.a. 80 van de jaarwedden van de rec toren, leeraren en beambten en van de even- tueele bijdrage in het pensioen, benevens van bijna a'le exploitatiekosten dier scholen 75 in de kosten van huur van schoollokalen en woningen van het personeel en van huur en erfpacht van terreinen 90 van de kosten van het oprichten, uitbreiden en ver anderen van inrichting van schoollokalen en woningen van het personeel en den aankoop en het inrichten van terreinen, met dien ver stande, dat van deze kosten jaarlijks in reke ning wordt gebracht het percentage van de 3 rentegevende Nationale Schuld op den eersten beursdag van het'' jaar voor den verkrijger afwierp, vermeerderd met een half ten honderd. Verder is uit een ingesteld onderzoek ge bleken, dat in Amsterdam en in Alkmaar van gemeentewege geen toeslag op bedoelde salarissen wordt gegeven wel heeft het Rijk voor Amsterdam goedgevonden, dat de leeraren der bijzondere middelbare scholen en gymnasia aldaar gelijke salarissen ont vangen als die aan de openbare scholen, doch het Rijk vergoedt van deze hoogere salarissen ook het gewone percentage (80 aan de schoolt e turen. B. en W. meenen, dat het meer op den weg van adressanten had gelegen om ver hooging van salaris te verzoeken aan het Bestuur hunner school, dat zich dan tot het Rijk had kunnen wenden om goedkeuring en tevens eene rijks-bijdrage van 80 in die kosten had kunnen vragen. Hier zou de gemeente onverplicht een taak van het Rijk gaan overnemen. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te be schikken. Ingekomen Van Sinterklaas N.N, namens St, N. N. M N. N. N. N. N. N. Nicolaas 4 2.50 2.50 5.— 25.— 400.— 5.— 1.— Sinterklaas, M. en N. Ne. U betuigen wij onzen dank. Uw goede zij deedt g' ons weer kennen, U bracht aan onze kas weer klank. Beste gever, lieve N. Ne, Nimmer laat ge ons ih den steek, Immer weer leeren wij u kenflen, Als onzen vriend van week tot week. En 't treffendst, beste N. Ne, Is dat g' uw broeder hulpe boodt Want met uw gift toch - leert dit kennen- Hielpt ge weer N. Ne uit nood. De verzorging van „Stille Armen" vordert veel geld, wij houden ons dringend voor me dewerking aanbevolen. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant en aan het adres van den Penning meester, Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. B. en W. bieden ter vaststelling'aan een verordening betreffende het leggen, plaatsen „Zeker. Ze zal van den 18den December en houden van buizen en andere geleidingen tot en met den 21sten December worden ver toond in de groote zaal van het Gemeente lijke Concertgebouw." „Nou dan ben ik van de partij hoor 1" „Bonjour 1" Ondertrouwd: 10 Dec.: H. M. G. Outhuis en H. D. M, Casander. Geboren: 7 Dec.: W. H. J, Heijermanv. Maas, z.; 8 Dec.: A. C. OuwerkerkMenke, z.; 9 Dec.: A. C. v. d. PollBos, z.; M. Lager- weijv. d. Stelt, z.; J. H. v. Broekhuizen Heintzberger, z.; E. M. H. v. Schijndel Schreuder, z.; M. W. E. GroenendaalWas- mus, d.; C. C, BootKoenekoop, z.; J. E. F. P, BoskampMasseur, d. Overleden: 8 Dec.: W. J. F. Barthel, 17 j„ Pieier Kiesstraat; 9 Dec.: D. N. Houwing, 73 j., Koninginneweg: W. A. M., 5 mnd., z. v. H. H. A. v. Beek, Kleverparkweg; 10 Dec.: H. Schreuder, 19 j„ Kamperlaan. In een adres verzoeken 27 leeraren(essen) aan het Christelijk Lyceum of aan het Katho liek Lyceum, beide in deze gemeente, een toeslag op hunne salarissen aan die inrich tingen van onderwijs. Deze leeraren worden bezoldigd naar de regeling, geldend voor de leeraren werkzaam aan de Rijks Hoogere Burgerscholen (het z.g. bezoldigingsbesluit). In verband hiermede brengen B. en W. in herinnering, dat in het jaar 1923, onder drang van algemeens bezuiniging, door den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, nieuwe voorwaarden werden vastgesteld voor de subsidieering van rijkswege van ge meentelijke, hoogere burgerscholen en gym nasia. Om aanspraak op rijkssubsidie voor onze inrichtingen van onderwijs te behouden, moesten worden nageleefd de bepalingen nopens de regeling van lesuren, het getal leerlingen per klasse en het vormen vap pa- rallel-afdeelingen. Bovendien werd als verplichting gesteld, dat voor de leeraren in dienst der gemeente ook het z.g. bezoldigingsbesluit zou gelden, wat neer kwam op eene verlaging van wed den. -De toenmalige Raad kon zich hiermede niet vereenigen noodgedwongen moest hij op 11 Juli 1923 besluiten de nieuwe voor waarden, gesteld ter verkrijging van 't Rijks subsidie, niet te aanvaarden, doch den be- staanden toestand te handhaven, dus ook wat betrof de salarisregeling voor het perso neel. Derhalve geldt thans nog dezelfde salaris- regeling voor de leeraren aan de gemeente lijke mricfttingen voor middelbaar- en voor bereidend hooger onderwijs als in 1923. Adressanten zouden nu gaarne zien, dat deze salarisregehng ook van toepassing werd verklaard voor hunne scholen zij meenen dat zulks ZOU kunnen geschieden door van gemeentewege een toeslag- (het verschil in wedde tusschen de gemeentelijke- en rijks regeling) toe te kennen. v Volgens een door de leeraren gemaakte berekening gou dat der gemeente pl.m. 40.000.per iaar kosten. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat de gemeente tot geen enkele bijdrage aan ten behoeve van werken en inrichtingen, in het belang der openbare orde en gezond heid opgericht. Om aan den wensch van Ged. Staten te gemoet te komen, is in de verordening o;» genomen i.et uitzicnt op verstrekking van scnaüeloosstelling. Deze scnaüeloosstelling hebben B. en W. zien aldus gedacht, dat bij de uitvoering van werzen ais nier bedoeld allereerst zar worden getraent met beiangnebbenaen vooral tot overeenstemming te komen omtrent de wijze van nerstel of de vergoeding oer mogelijke schade. IViocht m bepaalde gevallen hieromtrent geen overeenstemming worden verkregen, dan zal met de werk zaamheden niet mogen worden aangevangen, alvorens ae gemeente zien tegenover die oelangiiebbenüen scnnftelijk heeit verbon den, aiie voor hen daaruit voortvloeiende schade te vergoeden. Voor de benoeming van een vakonder wijzeres in de lichamelijke oefening brj het openuaar L. O. rs oe volgenoe voordracht opgemaakt 1. mej. L. is.oning, bergen, Z. mej. n. V. v. d. Linden, Amsterdam, 3. mej. G. van Gelderen, alhier. B. en W. stelllen voor medewerking te verleenen tot de aanschaffing van school- meubeien en leermiddelen ten behoeve van de school voor gewoon L. O. (methode: Montessori") aan het Frederikspark 8, alhier van de Vereeniging „De Haarlemsche Mon tessorischool" en vragen daarvoor een cre- diet van hoogstens 1.500. aan. In het nummer van Zaterdag vestigden wij de aandacht op een aanval, dien „R. P. in „Haarlem's Dagblad" van Vrijdag op de „Nieuwe Haark Courant" onderneemt. Het geeft ons aanleiding nog even nader uiteen te zetten, waarom de „N. H. Crt." zich met de meening der „oppositie" niet kan vereenigen. Voordat de grensregeling tot stand kwam, hebben wij zeker niet minder krachtig en niet later dan wie ook, er de aandacht op gevestigd, dat het z.g. „kleine plan" voor Haarlem onvoldoende was; zeker niet later dan anderen hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat dé door Haarlem extra te betalen schadevergoeding wel eens fnui kend zou kunnen zijn voor den financieelen toestand van Haarlem en wij hebben uiting, gegeven aan onze vrees, d,a>t de op timisten in ons gemeentebestuur zich in de uitkomsten van de nu tot stand gpkomen grenswijziging wel eens konden vergissen. Wij betoogden zelfs, dat het ons onver schillig was of het door den minister inge diende wetsontwerp door de Staten-Gene- raal Zou worden aangenomen of niet. M.aar toen het wetsontwerp eenmaal aangenomen was en de feiten niet meer te veranderen waren, hebben wij ons er op toegelegd, om ons gemeentebestuur te steu nen in zijn streven om van Haarlem te ma ken wat er van te maken is. Dat doen wij nog en met bedachtzaam heid voortwerkende kan ons gemeentebe stuur het zeker heel ver brengen. Wij hebben op bezuiniging aangedrongen en de middelen aangegeven om naar ver hooging der inkomsten te streven. Wij zul len dat blijven doen. Maar dan moet elke oppositie op kleinig heden vermeden worden en moet, wanneer bekwame stadsbestuurders meenen een suc cesvolle richting gevonden te hebben, aan die regeerders een fine trial gegeven wor den. Kleinigheden noemen wij dan te twisten over de juistheid Van eenige begrootings- posten, waarvan de wethouder op goede gronden meent voorloopig te kunnen aan nemen, dat zij juist zijn en tegenstanders meenen, dat zij onjuist zijn.- Gesteld eens, dat het ergste waar blijkt te zijn en 4e tegenstanders (wat absóluüt niet vaststaat) gelijk krijgen, dat deze uit komsten over 1928 tegenvallen en de re kening met een deficit sluit, welnu, dan is er nog geen man over boord, want er is dan nog altijd gelegenheid om het volgend jaar de belasting te verhoogen. Waaróm echter nu, tegen het advies van den wet houder in, de belasting reèds verhoogd moet worden, moge begrijpen, wie het kan. Wij kunnen ons voorstellen, dat er een deugdelijk debat wordt gehouden over de vraag, of de inkomstenbelasting sluitpost der begrooting moet zijn, dan wel, of de bedrijven bij moeten dragen in de dekking van de onkosten der gemeentelijke huis houding. Kleinigheden zijn echter twistpunt jes over de vraag of de Inkomstenbelasting het eerst voor verlaging in aanmerking komt dan wel de Personeele Belasting. De Raad besloot in den loop van dit jaar tot verlaging der Personeele belasting, eén be lasting, waarvan wij hebben aangetoond, dat zij den minder financiëei krachtigen belastingbetalers voordeeliger was dan het toen'ertijd gedane voorstel der S. D. A. P. Nu nog eens komen met het voorstel, om dit besluit ongedaan te maken, heeft den schijn van rechthaberei. Van-partijen, die om een of andere re den oppositie voeren tegen een wethouder of een College van B. en W„ kan men zulks verwachten, want critiek uitoefenen is altijd gemakkelijk en heeft veel kans op succes bij het kiezersvolk. Maar zij, ifie oppositie voeren, moeten niet vergeten, dat door hun voorstellingen alsof dy fïr.0n- ciëele positie van Haarlem slecht is, aan het prestige van Haarlem afbreuk wordt gedaan. Dat kan iemand, die buiten Haar lem woont, koud laten, maar de Haarlem mers hebben er belang bij, dat dë finan cieel krachtige belastingbetalers Haarlem door ongemotiveerde vrees niet verlaten of bang zijn er zich te vestigen. Wij geven er de voorkeur aan, óns ge meentebestuur krachtig te helpen in zijn opbouwend werk, totdat door de feiten zou blijken, dat het dat vertrouwen niet ver dient, Wij zullen niet aarzelen er dan het onze van te zeggen. Maar zelfs in dat geval zal er nog geen onherstelbare ramp hebben plaats gehad, want het eenige 'gevolg zal zijn, dat dan over één, twee jaar de hoogere belas ting zal moeten betaald worden, die anders nu reeds dit jaar moet worden uitgeteld. Wettigt dit zoo'n felle oppositie? Woensdag a.s. zal in de St. Jozefkerk, aan de Jansstraat de jaarlijksche vergade ring plaats hebben van de leden der ver eeniging van „Voor Eer en Deugd". Onder het plechtig Lof, van 8 uur, zal de predikatie gehouden worden door den bekenden predikant-pastoor N. Aanstoots van Haarlemmerliede, waarna de vernieu wing van de opdracht aan de Aller heiligste Maagd, Onnoodig acht ik het den leden aan te sporen, trouw deze plechtig heid bij te wonen. Ik mag veronderstellen, dat allen, zoowel mannen als vrouwen, die zich eenmaal bij onze vereeniging heb ben aangesloten tot de laatsten toe, in de kerk zulien zijn, om zich opnieuw te stellen onder de bescherming van Maria. GUNNING. De levering van Waalstraatklinkers, is door den Directeur van O. W. als volgt op gedragen: 400.000 stuks Waalstraatklinkers a 23.70 per 1000 stuks aan de N.V. v/h Gebrs. Schornagel te Haarlem. 200.000 Stuks Waalstraatklinkers a 25.90 per 1000 stuks, aan de N.V. v/h D, v. d. Leest te Haarlem. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen den tapper J. v. d. H„ Paul Krugerkade alhier, terzake van het in voor- raad hebben van sterken drank zonder ver gunning. Twee flesschen jenever zijn in be slag genomen. - Om dezelfde reden is proces-verbaal opge maakt tegen J. A. K„ verlofhouder Jansweg 53. Bij hem zijn 9 flesschen met verschillen de dranken in beslag genomen. In verband met de berichten over de schildersstaking in de Slachthuisbuurt, machtigt het bestuur der R. K. vakorgani satie ons mede te deelen, dat door haar aldaar geen staking is geproclameerd en zij dus van een staking daar niets afweet. Van een R.K. schilder ontvangen wij he den, naar aanleiding van bovenstaand be richt, dat wij Zaterdag plaatsten, de me- dedeeling, dat de R.K. vakorganisatie wel van de staking afweet en dat twee leden van den R.K. Bouwvakarbeidersbond bij het conflict betrokken zijn. Volgens den heer Vollaerts, gesa.arieerd bestuurder van de R.K. organisatie moet de kwestie aldus gesteld worden: twee leden van den R K. Bouwvakarbeidersbond zijn bij deze zaak betrokken, doch deze bond verklaart niet van een staking te weten, omdat hij dit geval, stopzetring van het werk wegens financleele moeilijkbeden, niet als een staking erkent. Het advies van het bestuur is bij hel begin van 't conflict door de twee leden niet opgevolgd. Aan hen wordt geen stakingsuitkeering gegeven, doch zij kunnen, indien zij zich melden, werkloosheidsuitkeering ontvangen. In den ouderdom van 73 jaren is alhier overleden de heer D. N. Houwing, oud-ont vanger der invoerrechten en accijnzen, hier ter stede. De vorige week werd het personeel van éen der drukkerijen, hier ter stede, ter ge legenheid van $t, Nicolaas, verrast door de aanbieding, vanwege de dirèptie, van een heerlijke, groote banketletter met een 10- tal fijne sigaren. Dat het dankbaar aan vaard werd, laat zich begrijpen, De BEN-UUR der werkelijkheid, 'n Heerlijk stuk oorspronkelijk leven bij 'n onbeschaafd volk. Vertooningen van ZONDAG 18 DECEMBER tot en met WOENSDAG 21 DECEMBER in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw, Begijnestraat te 8 uur 's avonds. Entree 75 ct. en 50 ct. Plaatsbespreking a 10 ct. aan het gebouw. MATINEE op ZONDAG 18 en WOENSDAG 21 DECEMBER, te 2% uur. Entree voor volwassen 50 of 30 ct. Voor kinderen 30 of 15 ct. Koopt tijdig Uw kaarten van de Dames- Zelatricen, die ze U komen aanbieden. Door de Mij. tot Eevordering der Bouw kunst, Bond van Ned. Architecten, B. N. A., is een adres aan den raad gericht, waarin, naar aanleiding van Let bepaalde bij art. 14bis der Haarlemsche Bouwverordening welke de zgn. weistandsgrens inhoudt, waarin gezegd wordt, dat op nog geenerlei wijze gebruik is gemaakt van het verzoek van adressante, den raad met adviezen van dienst te mogen zijn in deze moeilijke aan gelegenheid; dat, niettemin gebleken is, dat onmaat schappelijke uitingen van onbevoegden aan banden worden gelegd; dat, deze onvolkomen organisatie blükt uit de tallooze voorbeelden van verbouwing en verminking in de oude stad en uit nog meer voorbeelden van nieuwbouw in de buitenwijken en in de landelijke gedeelten der gemeente, waarbij niet is voldaah aan redelijke eischen van schoonheid; dat, de directe aanleiding tot dit adres is, vooreerst de verbouwing van den gevel van het perceel Groote Markt 15, waaraan inderdaad verbeteringen zijn aangebracht j onder invloed van belangstellende ingezete I nen der gemeente, doch welke nochtans den totalen indruk van den pleinwand stoort en ook de op handen zijnde verbou wing van het winkelpand Groote Markt, hoek Barteljorisstraat, tegenover het stad huis. Daarom geeft het bestuur in overwe ging, zoodanige maatregelen te treffen dat iedere onnoödige verminking van de oudé stad zooveel mogelijk voorkomen wordt en dat de nieuwbouw buiten dit cen trum, aan redelijke eischen van schoonheid zal voldoen. Op 6 Dec. j.l. was door A. M. bij de po litie aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille met 125, benevens een gouden armbandhorloge, en wel uit een kast in zijn woning. Hij verdacht daarvan zijn zwager J. G„ die bij hem inwoonde, doch daarna verdwenen is. In verband hiermede zijn een inspecteur der recherche en een rechercheur naar Antwerpen ge gaan en hebben daar J. G. aangehouden. De aangehoudene heeft niet bekend, doch het vermiste horloge werd op hem bevon den. schadigd in Lissabon zijl» aangekomen. Dinsdag zullen zij naar Duitschiand ver trekken. De vliegtuigen zijn in Horta aai boord van een Luitsch stoomschip geladen om naar Hamburg te worden vervoerd. Het was geen uitermate groot publiek, dat Zaterdagmiddag de derde matineé van de Haarlemsche filmliga bijwoonde, maar het was opvallend, met welk een gezond interesse voor de vertooning de toeschou wers hier bezield waren en hoeveel meer Mógelijkheid tot genot en rustige reflexie 'n beschaafd milieu kan bieden. Aangevangen werd met de reeds eerder in Holland vertoonde, maar toen weinig op gemerkte film van den Amerikaanschen re- g sseur James Cruze: „Jazz." Het is niet toevallig en bij de gratie eener gelukkige vondst in zijn droom-weergave, dat Cruze zich in dit werk onderscheiden heeft boven wat in de Amerikaansehe stu dio's schering en inslag was. zijn persoon lijkheid en geest zijn andere dan die der naïeve barbaren, die (en niet alleen in de filmkunst Amerikanen zijn: alleen zijn ont wikkeling, zijne school waren in de Ameri- kaansche. En wij vinden dus in zijn van schering nog Amerikaansch werk den nieu wen inslag zijner sterke persoonlijkheid ook in vele andere momenten der film dan alieen in den droom, eene eigene visie en plastieg, een krachtiger spelregip en een werkelijlk beheersching van rhytme en lijn der beelden Wel geloof ik nog niet zoo dadelijk, wat anderen in te vereerend opt misme hem in de schoenen willen schuiven: dat hij met deze film het Amerikanisme, het grove, nuchtere materialisme en domme snobisme, de geestelijke inertie zou hebben willen ca- rica'uriseeren en „verlakken". Dat hij dat practisch voor ons in deze droom-film ge daan heeft, is wat anders, maar of dat de bedoeling geweest is, lijkt mij aan gerechten twijfel onderhevig bij iemand, die een film opzet op zulk een futeel en niets- minder-dan-alle-andere-Paramounts-Amerl- kaansch-sentimenteel gegeven als dat van den arnien componist, wiens droom hem waarschuwt niet te trouwen met de dollar prinses, waarvoor hij zijn eerste geliefde verried, welke hij nu juist bijtijds weer terug kan winnen. Wij zullen dienen af te wachten, in hoe verre Cruze zich verder uit zijn Ameri- kaansche verleden zal weten los te vechten: tot heden heeft hij alleen zijn on-Amerikaan- schen geest getoond onder het zeer correc te opzicht van vormgeving. Wat voor ons „parodie op het Ameri kanisme als efficiency, als dansmanie, als individualiteitsverachting1 is, is de conse- quentie van die bizarre, groteske droom- vermengelmg van de ook door Cruze nog geaccepteerde dingen des Amerikaanschen dagèliikschen levens. Cruze's verdienste is de on-Amerikaansch knappe en geestige plastiek en suggestie in de droomeffecten de in détails be- beerschte en bedoelde krachtige reg'e, ene een artistiek resultaat hebben opgeleverd en mogen doen concludeeren tot een groo- er artisticiteit, dan Paramount nog ooit be zeten heeft. Na de pauze zagen we eerst een bij zonder interessante serie opnamen betref fende „t leven in een waterdruppel, waar in onze Hollandsche industrie in de combi natie microscoop en film prachtige resul taten heeft bereikt in technisch opzicht. Het is jammer, dat de Mie absolute films van Rutmann eerst aan het eii de der ver tooning gegeven werden. Men kan kefoogen, dat zoo de indruk minder vertroebeld blijft, maar van den an deren kant le^v deze. behandeling en ba gatelle een te s .erk experimenteel cachet op dit werk, dat bovendien wel de in Am sterdam door Kutmann zelf gegeven ver klaring vereischte. Want al moge men het nog niet eens zijn met die extremisten die uit het in den aanvang der bioscopie gevormde woord kineroatografie" thans willen ver talen, da^t alleen rhythnie en beweging het eigen object zijn dezer nieuwe kunst; deze proeven kunnen in jeder geval klaar de- monstreeren, dat het juist het rhytrnische der beweging is wat de cinematografie ont broken heeft om haar tot kunst te verhef fen. Want zonder de ordening der bewe ging kan immers geen enkele bewegings kunst bestaan en bet rhythme speelt in de aes'letica c!er filmkunst dus eene even groote rol als in de aesthelica van elke andere bewegingskunst. Terwijl haar oa- tjsch karakter de compositie vereischt, die elke kunst van rusi vergt. Het laatste is bijzonder door de Puitschers de laatste jaren weer bestudeerd en gepractiseerd: zouden Rutmann's leer en Rufmanr's prac- tijk van grooten invloed kunnen zijn op hun terrein. De aanwezigen hebben zich zoomin de leerzaamheid als over het genot van deze matinée te beklagen gehad. Voor een perceel van het Pretoriaplein is gisteren een rijwiel ontvreemd. „HEDDA GABLER", van Hendrik Ibsen, door N.V. Het Nieuw Rotterdamsch Tooneel. De schoone, koele vrouw, Hedda Gabler, is een van die figuren, met rumoerige, op standige karakters tegen alles, wat het leven monotoon doet zijn of schijnen, die zoo gaarne door Ibsens als basis voor zijn wer ken worden gebruikt. Met een materialisti sche, atheïstische gedachte is deze vrouw be zield, die haar duivelinne-natuur voedt met 't uitdenken van ongeluk aanbrengende^ lis ten. Zij is als een Pandora, die dood en ver derf zaait en hierdoor genoegdoening ver schaft van haar gekwetste „ik". Zij wil heer- scheres zijn en duldt niet, dat anderen daarop inbreuk maken. In een woord, 't is 'n vreemde vrouw, die slechts in de fantasie van een geniaal mensch kan zijn ontstaan. De suffig goede professor in de cultuur geschiedenis, die de man van dit wezen is, vormt als het ware een ongelijke, maar daardoor juist meest passende pendant. De goede, eenvoudige tante Julie (Stien Ver- sluys-Levou) moet de onaangenaamheid van Hedda nog meer doen uitkomen door haar vredelievend en charitatieven aard. Deze tante zou minder tegenstand hebben, indien zij niet zoo een van honingdruipend mensch zou zijn geweest als thans het geval was. Weliswaar kwam hierdoor het uitstekende spel van Hedda (Alida Tartaud Klein) meer uit, doch het zou het geheel ten goede zijn gekomen indien de Tante en de dienstbode niet zoo dilettanterig stuntelig waren ge weest. Frits Tartaud was als de man van Hedda „the right man in the right place" evenals Èberland Erfmann als Ejlert Lovborg en Richard Flink als de rechterlijke ambte naar Brack. Mien Erfman Sosbach voldeed wel als mevr. Elvster, doch wist niet dien sfeer te scheppen, welk voor deze rol nood zakelijk is. Het spel van mevr. Tartaud was in alle opzichten af en boeide van het begin tot het eind. Voor haar haar waren bloemen en voor allen veel ap plaus, wat eerst na de tweede acte inzette, hetgeen in verband met het „droge" eerste bedrijf heer begrijpelijk was. Gelijk vele van Ibsens werken is ook dit slechts voor volwassenen geschikt. Onder buitengewone groote belangstelling van de zijde der balie, officieren en medi sche kringen, werd heden door het hoog militair gerechtshof een aanvang gemaakt met het geruchtmakend proces tegen dén majoor bij den geneeskundigen dienst der landmacht, Dr. Graf, wien ten laste is ge legd in April j.l., kapitein Queck door mid del van scopolamine en syaankali van het leven te hebben beroofd. Beklaagde was ge kleed in uniform. President Schepel onder wierp beklaagde aan een uitvoerig verhoor Deze ontkende door toediening van onge veer 10 m.g. scopolamine de bedoeling te hebben gehad, kapitein Queck te dooden. Toen bij den patiënt hallucinaties ontston den, heeft verdachte, bang geworden, kapi tein Queck nogmaals bij injectie 3 m.g. scopolamine gegeven. Daarna heeft hij van uit zijn huis cyaankali gehaald en daarvan kapitein Queck eerst in den linker, daarna in den rechterarm een injectie gegeven Ongeveer vijf kwartier later is Queck over leden. Daarna werd aangevangen met hei getuigenverhoor. Van de getuige» van het openbaar ministerie werd met goedvinden van beklaagde alleen gehoord Dr. Blom, huisarts van Queck. De overige getuigen hadden reeds een verklaring onder eede af gelegd. Van de zijde van den verdediger, Mr. Bourlier, advocaat te 's-Gravenhage werden ook eenige getuigen gehoord. Naar wij vernemen, heeft de heer Polak, die candidaat was gesteld voor het voorzitterschap van de S. D. A, P., voor dezen candidatunr bedankt. Zeer waar schijnlijk zal thans de heer Jan Oudegeest als vermoedelijk eenige candidaat tot op volger van den heer H. Polak, als voor zitter van de S. D. A. P. worden gekozen. De Raad van de Scheepvaart zal Dinsdag 13 December a.s. des namiddags 2 uur een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval op 20 November 1927, overko men- aan het s.s. Georgia, dat op de Har- borough Sands gestrand is. DRACHTEN, 12 Dec, In de gehouden raadsvergadering werd door de Commissie voor^ Onderzoek gerapporteerd dat de heer A. Sonderman, directeur der gasfabriek( heeft bekend over de jaren 1913 tot 1927 een bedrag van plm. f 5400 aan retourcom- missies te hebben genoten. Lettende op den 23-jarigen diensttijd van den directeur waarin hij door z'n onvermoeide werkkracht het gasbedrijf alhier tot snellen groei en ontwikkeling heeft weten te brengen achtte de Commissaris geen termen aanwezig ont slag ie verleenen. De gemeenteraad besloot ernstige afkeuring uit te spreken over de laakbare handelingen door den heer Sonder man, in strijd met zijn instructie gepleegd, en het salaris van den directeur nu en voor de toekomst met 500 per jaar te ver lagen. WEENEN, 12 December. Maarschalk Pilsoedski, die op de terugreis" van Genève (waaruit hij gisteren is vertrokken) naar Warschau, voor korten tijd te Weenen vertoeft, zal hedenmiddag vandaar doorrei zen en morgenochtend te Warschau aanko men. GENEVE, 12 December. De Raad van den Volkenbond is hedenochtznd te elf uur bijeengekomen voor de afwikkeling van een aantal nog aanhangig ziinde kwesiiis. De Raad zal zich o.a. bezighouden met het verzoek der Grieksche regeering inzake de kruiser „Salamis" en de kwestie der be voegdheden van de Belgische politie. SHANGHAI, 12 Dec. (V. D.) De toestand in Canton is volgens de hier ontvangen be richten zeer ernstig, doordat het leger aan het front strijdt. Ongeveer 2000 boeren en arbeiders, gesteund door ongeveer 5000 mili taire reservisten, opgehitst door de commu nisten, zijn meester van de stad. Zij vielen de regeeringsgebouwen aan, waardoor de autoriteiten moesten vluchten. Zij hebben een toevlucht gezocht op het Honan-eiland. Honderden personen zijn gedood of gewond. De „Rooden" hebben de politie ontwapend en trekken, muitende en overal brandstich tende, door de stad. In de straten hebben hevige gevechten plaats gehad. Alle winkels zijn gesloten. De spoorwegverbinding tus schen Canton en Hongkong is verbroken, doordat de rebellen den spoorweg op ver scheidene plaatsen in de lucht hebben doen vliegen. De opstandelingen hebben een pro clamatie uitgevaardigd, waarin zij mededee- Ien voornemens te zijn een „roode rege ring" te vormen Slotkof rsen Zaterdag Heden opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4H Nederl 1917 f>% N. 'ndië 1923 D 4H% N.-lnd. 1926E Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew, Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Gude Philips Irdustr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mfjnboovr. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. - Geconsolideerde - Kon. Olie Rubber. A 'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau V IC.O. Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoom b. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart-Unie Marine coram. Marine pref. Sniker. H V. A. Java Cultuur Poerworedio Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust ......*- Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabasb Prolongatie 100 %6 lOlVis 9915/16 97J 272 177J b 174?/16 175 238J 3£0 1184 1451 496 103s/8 142i 139| 1421 3301 193 3535/g 327| 2593/8 333 159 208 PARIJS, 12 Dec, Uit Lissabon wordt gemeld, dat de beide Duitsche vliegers van de vliegtuigen D. 1220 en D 1230, welke toestellen, in Horta op de Azoren zijn be- MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 12 DECEMBER. Berlijn Ranja Brussel Linden Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden Laten 59.01 59.06 9.71 9.75 34.57 34.63 12.07 12.07} 47.71 47.78 13.36 13.42 41.07 41.17 34.80 34.95 2.46 2.47} 7.31 7.36 27.— 29.— 66.20 66.30 65.70 65.80 66.70 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2