Uit den Omtrek. Het comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken Lourdes. Voor den Politierechter. OVERVEEN. HAARLEMMERMEER. 'SANTPOORT. AlSlflAwt-mLKEHBUR LEVERTR VOGELENZANG. IJMUIDEN-OOST. HILLEGOM. IJMUIDEN. BENNEBROEK. OUD-SCHOTEN. HEEMSTEDE. DE PL A ATS* LUKE INKOMSTENBELASTING. De kinderaftrek. NIEUW-VENNEP. IJMUIDEN. Oprichting vischmeelfabriek. EENVOUDIGE DINGEN. Naar aanleiding van de 33ste Nati nale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes, verscheen in de Nieuwe Haarlemsche Courant een reeks artikelen, behandelend uitsluitend de reis en het verbijf te Lourdes van de zie ken en het verplegend personeel, cis deze Bedevaart naar Maria's genadeoord mede maakten. Deze artikelen, beschreven door iemand van de vefpleging zelve, hadden ten doel, Din het heerlijke werk der ziekenverpleging ander de buitenstaanders meer bekend te maken, hun 't lijden der zieken, maar ook de uitstekende verzorging, die door perso nen van eiken rang en stand geheel vrijwillig wordt verleend, voor te houden en daardoor dit prachtig werk van naastenliefde te pro- pageeren. Koevele zieken zijn er niet, die reeds jaren wachten, of ook voor hen zich niet de gele genheid zal voordoen, dat zij mede kunnen gaan naar het genadeoord Lourdes. Lourdes O heerlijk woord. Woord van troost en hope voor den zieke. Welk een leed moet het hun dan doen, wanneer zij bericht krijgen, dat er geen plaats meer is om hen mede te nemen in den zie- kentrein, of niet geholpen kunnen worden met hun transport naar Roozendaal, ofwel, dat er geen geld genoeg aanwezig is, om het ontbrekende der reis- en verblijfkosten aan te vullen. Hebt gij u wel eens ingedacht het groote verdriet, het smartelijk lijden, dat deze teleurstelling bij onze zieken moet veroor- Zaken Is hef dan niet heerlijk, dat wij hun dat leed kunnen besparen door hen metterdaad, ja zelfs financieel te steunen, als u ons belast met het transport naar Roozendaal en even tueel met de zorg voor de geheele Lourdes- reis De serie artikelen bovengenoemd zijn, in een brochure vereenigd, thans uitgegeven sn beoogen sympathie op te wekken voor het werk van het comité ziekentransport Haarlem en omstreken-Lourdes. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier gaf Zijne sanctie aan dit schoone werk, en de directeur der ziekenverpleging van de Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bede vaarten, Jhr. M. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, verklaarde zich volkomen met de -,tatuten te kunnen vereenigen. Het doel van het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes zal derhalve zijn en blijven voor het vervoer van eiken zieke uit Haarlem en Omstreken in den meest uit- 'cbreiden zin des woords, zorg te dragen, zoowel voot hen, die zelf hunne reis kunnen zekostigen, als voor hen, die hiertoe slechts Gedeeltelijk in staat zijn. De zorg van het Comité, als boven bedoeld, amvat alle aanvragen der zieken voor de Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Zij zorgt voor het reseneeren van :en wagon van Haarlem naar Roosendaal :n neemt de leiding van het transport der zieken vanuit hun huis tot Roosendaal geheel ap zich, en behandelt alles wat voor de zie ken eventueel noodig mocht zijn. Zieken en belangstellenden kunnen zich /oor bovenstaand doel opgeven en nadere nlichtingen bekomen bij het Comité. Mej. D. BEIJNES. Pres. Nieuwe Gracht 72, Zr. A. DERKSEN, Pen.esse. Zandvaartkade 4, Heemstede. F. N. DUIJN Jr., Secr., St. Jansstr. 16, Tel. 11658. Hoe kan dit doel bereikt worden Ie. Door aan een van bovenstaande adres- en een ingehecht inteekenbiljet ingevuld liefst zoo spoedig mogelijk) toe te zenden lij voorkeur aan het Secretariaat F. N. Duijn Jr., St. Jansstraat 16, Haarlem. 2e. U hierdoor te verbinden tot een vaste aarlijksche of halfjaarlijksche bijdrage. 3e. Door het comité te willen mededeelen af gij bovendien uw persoon en (of wel) uw luto (met chauffeur) ter onzer beschikking -vilt stellen, om, wanneer de tijd van ver- :rek naar en terugkeer van Lourdes is aan gebroken, ons behulpzaam te zijn bij het ver- /oer van de zieken. 4e. Indien gij U tot niets wilt verplichten, ■naar ons werk wel door een gift, ineens wilt teunen, ons uw adres op te geven, of ons jw bijdrage te willen toezenden. Helpt dan, opdat gij ons daardoor in staat kunt stellen, ons heerlijk ideaal te bereiken. En O. L. Vrouw van Lourdes, de troost en tulp der zieken, zal U zeker zegenen, en toonen dat „Wilt gij zelf gelukkig zijn, ;ij anderen gelukkig moet maken". Dieistal en teling. Heden stonden voor den politierechter terecht J. K. en M de B.. knechts bij den kolen bandelaar H. Zii moesten kolen bij de klan'en rondbrengen, waarbij zij 5 zak over hielden. Zij verkochten deze aan den kolen handelaar S. voor 3 15 De reclasseering had een gunstig rapport litgebracht, dat voor den Officier aanleiding was een voor waardelijk vonnis te vragen van 3 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. Beide ver dachten werden conform dezen eisch ver oordeeld. Daarna moest de handelaar S. zich ver antwoorden voor de heling der steenkolen. Verdachte zeide, dat hij de kolen had ge kocht omdat de knechts beweerden, dat zij ze over hadden, zonder gedachte dus diefstal. Ook over hem was een gunstig rapport van de reclasseering ingekomen, zoodat de politierechter hetzclfd» vonnis als boven uitsprak. De Vos f. Na een zeer kortstondige, onbeteekende ongesteldheid, is hier op hoo- gen leeftijd een zeer bekende figuur op tuin- gebied gestorven. Den avond tevoren had men eenige ongesteldheid bij hem opgemerkt, maar 't feit, dat hij nog z'n gewone avondeten tot zich genomen had, deed geen ernstige gevolgen vreezen. Maar den volgenden mor gen werd hij dood op z'n sponde gevonden. De kalme, rustige houding, waarin hij lag, wettigt het vermoeden, dat geen akelige doodstrijd aan zijn verscheiden is vooraf gegaan. Waarschijnlijk is zijn sterven geheel in overeenstemming geweest rr.et den kal- tnen, onbewogen tijd van zijn laatste levens jaren. Trouwens, een veelbewogen leven had hij toch niet achter den rug. In zijn glorie dagen was hij in dienst van een welgestelde familie, die niet 't uiterste van hem vergde. Zoo iemand, dan had hij reden zich gelukkig te voelen in deze door velen gewraakte kapi talistische maatschappij, had hij reden zich gelukkig te kunpen prijzen, dat 't lot kem niet in een proletarische samenleving had geplaatst. Dan zoude zijn voedsel licht niet zoo rijkelijk, zijn huisvesting niet zoo perfect en zijn diensten niet Zoo licht ge weest zijn. Maar 't veldwinnend automo bilisme maakten zijn diensten overbodig en Vos werd gepensionneerd, kreeg voedsel en huisversting in ruil voor zijn lichte tuin- bezigheden. Hij kwam terecht op „Vaart en Duin" met de bedoeling, zijn laatste levensjaren op gemakkelijke wijze te slijten. Misschien is 't hem wel eens een doorn in 't oog geweest, dat de noodzakelijkheid hem tusschen de muren hield en dat zijn werk hem niet in de „plaats" riep voor de gras- maaimachine, waarvoor hij nog, in weerwil zijner oude beenen, zoo parmantig in zijn gummi schoenen kon loopen. Ook bij een andere gelegenheid hebben we De Vos zien springen, misschien wel van- verwaandheid, teen hij bij gelegenheid van een Sinterklaasfeest op de O. L. school uitverkoren was, Sinterklaas in eigen per soon en in vol ornaat te dragen. Want De Vos was 't tuinpaard van „Vaart en Duin", bij de geheele zuidelijke Overveensche jeugd bekend als „de vcs".i En nu is De Vos dood. We zullen hem 's zomers niet meer zien in 't park van Vaart en Duin, behulpzaam bij 't scheren der ga zons. We zullen hem niet meer zien trekken, het lage, platte wagentje, om de koffers naar 't station te brengen of ze er vandaan te halen. We zullen niet zeggen arme Vos. Want Vos had een leventje, zoo onbezorgd en goed verzorgd, als we alle menschelijke ouden van dagen toewensc'nen. (Herplaatsing wegens misstelling). Schandelijke vernieling. De loopbrug over de Houtvaart te Abbenes is Zaterdag nacht dcor een onverlaat schandelijk ver nield. De leuning werd over een gedeelte van meer dan 6 meter totaal afgebroken, terwijl oek de brugvleugels opzettelijk wer den gehavend. Het is de politie megen gelukken den dader van dit treurig staaltje van verniel zucht op te sporen. Hij bleek te zijn de ar beider H. v. d. V. wonende aan den Huig- sloterdijk alhier: tegen hem werd wegens opzettelijke vernieling proces-verbaal op gemaakt. Men zcekt hierin een wraakneming, om dat de man meermalen is bekeurd wegens strooperij. Onderwijs. Mej. A. M. Hermes, onder wijzeres aan de R. K. St. Antoniusschool te Nieuw-Vennep is overgeplaatst naar Bos koop. H. F. Bultman. Naar ivij vernemen zal de alom bekende paardenliefhebber en landbouwer, de heer H. F. Bultman, deze gemeente binnenkort verlaten om zich te vestigen in Heemstede. Zijn boerderij aan den Aalsmeerderweg, alhier, zal door een anderen landbouwer Worden betrokken. „Ons Belang." Deze R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging houdt op Donderdag 13 December haar jaarvergadering in café „Rozenstein," des namiddags twee uur. Des morgens wordt.een» gezongen H. Mis opgedragen te kwart over acht tot intentie der vereeniging. Hierna is er gezamelijk ont bijt in de gymnastiekzaal der zusterschool. „Soli Deo Gloria." De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria," organiseert tweeden LEEUWARDEN Kerstdag in calé Zomerlust, voor haar dona teurs een gezelligen avond. Medewerking wordt verleend door den pianist en slagwer ker Ramakers van Veisen. St. Aloysius-Patronaat. Gistermiddag ontvingen de leden van het St. Aloysius- Patronaat hun St. Nicolaas-suprise. Al de patronaatsheeren waren uitgenoodigd. De leden waren allen aanwezig en werden heer lijk getracteerd op chocolademelk en koek Ieder lid had nog een aardige surprise waarna allen zeer voldaan huiswaarts gingen Hooge ouderdom. De oudste inwoner van Vogelenzang, mej. M. Roeien, geb. var. Laarschot, is gisteren overleden in der, ouderdom van ruim 94 jaar. 1 St. Nicolaasfeest. Zaterdagmiddag j.l. was het St. Nicolaaifeest voor de kinderen der leden van den R.K. Volksbond, afd. IJmuiden-Oost. Sint Nicolaas arriveerde te 3 uur aan het Station Velsen van uit Spanje, alwaar hon derden kinderen zich hadden verzameld en waar tevens de Harmonie-vereeniging „St. Fidelis" zich had opgesteld. In een I rijtuig reed de goede Sint n:et zijn knecht I voorafgegaan door de harmonie-vereemging i die lustig haar muziek liet hooren, door de 1 straten van IJmuiden Oost, gevolgd door honderden kinderen, naar het Patronaats gebouw, alwaar de kinderen zouden worden onthaald. Deze rondgang lokte zeer velen naar buiten, niet enkel door de muziek maar ook door het gejoel der kinderen. Zoo kwam men aan het Patronaat, welke groote zaal spoedig gevuld was, terwijl de Harmonie voor den ingang nog eenige muriek nummers ten beste gaf. De leerlingen der 4 hoogste klas sen van de R.K. School hadden den rond gang mede gemaakt, terwijl de leerlingen der 1ste en 2de klasse met verlangen de komst van Sint Nicolaas afwachtten. Toen Sint Nicolaas had plaats genomen werden onder leiding van de Eerw. Zusters eenige liedjes gezongen, waarna twee kleine dreu mesjes een versje opzegden. Nadat de Voorzitter van den R.K. Volks bond met een enkel woord het feest had ge opend en St. Nicolaas had verwelkomd, sprak de Eerw. Pater Alexander een enkel woord. Spr. zeide, dat het hem aangenaam was den Sint hier te zien, en tot de kinderen zeide Eerw. jelui zullen hem nu wel kennen Hij is in de school, bij je thuis, en hier ge komen, maar er zijn veel bisschoppen, doch deze heeft veel centen, dat zien jelui wel aan de cadeautjes. Zijn Eerw. sprak den wensch uit, dat de goede Sint en zijn knecht lang moge leven om het volgend jaar weer liier te zijn. Als dan nam St. Nicolaas het woord, Deze sprak over zijn groote en moeilijke reis, welke zij achter den rug hadden. Nadat nog eenige liedjes waren gezongen, kwam de smulpartij, allerhande versnape ringen werden uitgedeeld, terwijl allen tot slot met een cadeautje huiswaarts keerden.. Je kon het aan de kinderen zien, dat zij ver heugd waren dit feest te mogen mede maken. Aan het bestuur van den R.K. Volksbond en allen, die hebben medegewerkt, wordt een woord van dank gebracht voor het ge noegen, wat zij den kinderen hebben ver schaft. een gebed uit te spreken voor het herstel van den ZeerEerw. Heer Pastoor der Pa rochie; dit geschiedde door A. Schoorl en daarna gezamenlijk door alle kinderen. Na verschillende kinderen te hebben toe gesproken ging de Sint aan het uitdeelen der prijzen, twee groote manden vol; voor ieder een mooi cadeau. Hierna werden de kleinen nog onthaald op verschillende trac- taties. Aan den wensch van de aanwezigen zou te kort gedaan worden, wanneer niet ver meld werd, dat alle ouders bijzonder dank baar gestemd zijn ten opzichte van het Bestuur van den Kinderbond St. Theresia dat dezen avond zoo goed georganiseerd heeft. De heer Sombroek sprak dan ook bij het afscheid den wensch uit, dat nog veel meer ouders tot den Kinderbond mochten toe treden. Op de gebruikelijke wijze werd het feest door den heer Sombroek gesloten. Burg, stand, Ondertrouwd: A. Bakker en J. M. van de Wereld. Getrouwd: J. v. d. Werff en G. M. Died- loff. Geboren: z. v. J. v. d. VoorcnRusman; d. v. M. A. van der We'jdenBeijers- bergen; d. v. M. A. van SchieBurgmeijer. Diefstal Door zekeren J. J. R-, banket bakker, wonende alhier, wordt bij de poli'ie aangifte gedaan, dat uit zijn toonbank lade een bedrag aan geld is ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Personalia. Voor het examen wiskunde L. O., (art. 85), slaagde te 's-Gravenhage, de heer J. Doets, alhier. Burgerlijke S'and. Ondertrouwd: A. Bakker en W, C. Troost. Overleden: J. Smits, 80 jaar. St. Nicolaasfeest Kinderbond St. Theresia. Dit Kinderfeest werd geopend door den wn. Voorzitter, den heer Sombroek, die ouders en kinderen een woord van welkom toesprak en hoopte, dat het feest van den Kinderbond naar aller tevredenheid zou zijn. Hierna werden eenige liederen gezongen door de kinderen en gaf de Tooneelclub der St. Jozefsgezellen de klucht „Flip en Flap", wat de kleinen bijzonder deed ge nieten; ook de oudere aanwezigen stelden het spel op hoogen prijs. Na afloop van dit tooneelstukje kwam St. Nicolaas, die met passende liederen werd ontvangen. St. Nicolaas vroeg allereerst aan een der jongens naar voren te komen en- nfng op de Heffing der Plaatselijke Inkom stenbelasting te verboogen en om de leeftijdsgrens' van de kinderen, waarvoor de aftrek wordt toegepast, te verhoogen van 14 oo 16 jaar. B. en W. kunnen zich met dit voorstel vereenigen en stellen voor, de verordening op de heffing van eene Plaatselijke Inkom stenbelasting te wijzigen. Het tweede lid v,a,n art. 8 der Verorde ning op de Heffing van een Plaatselijke Inkomstenbelasting wordt vervangen door een nieuw lid, luidende: „Voor ieder kind cf pleegkind van den belastingplichtige, beneden den leeftijd van 16 jaar, dat niet zelf in de belasting is aangeslagen en waarvan het onderhoud ge heel komt voor rekening van den belasting plichtige, wordt het onbelastbaar bedrag als volgt verhoogd: voor een gezin met: 1 kind beneden 16 jaar met 100 2 kinderen - 115 3 ,1-130 4 MM*»,- l"!-* 5 i, m - 160 6 of meer - 175 Deze verordening treedt in werking op 1 Mei 1928. Aanbesteding. Door architect A. H. Kijne is aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Voorweg te Heemstede voor Mevr. Hirdis aldaar. Uit slag als volgt: W. Pijlman, Hoofddorp, 9190.A. Verdonschot, Heemstede, 9058.M. Koppe, Nieuw-Vennep, 8983.J. Bui-, Vogelenzang, 87C0,—M. K'aassen, Heem stede, 8550.Bouwbedrijf v. h. Gehr. Molenaar en Neuteboom te Haarlem 8249.Gebr. van der Putten. Heemste de 8190.B. Injthoorn Zn., Hillse gom 7540,-; J. Seijsener, Hillegom, 7145Gunning volgt later. Pluimveetentoonstcljzg, Voor de 2e Groote Pluimvee tentoonstelling alhier be slaat zeer veel animo. Er warden 603 inzen dingen verwacht, vormende 800 dieren. Verkeersongeval. Door het nevelach tige weer reed de heer P. Aangeenbrug met een luxe auto nabij de Oosteinderbrug tegen een boerenwagen op van den heer Bijwaart alhier. De boerenwagen werd vrij wel vernield en de auto beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bloembollencultuur. Vrijdagavond hield de afd, Hillegom van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een edenvergader'ng in Hote Sis'ermans. De beargstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer R. Veld- huijzen van Santen, opent de vergadering met een woord van hartelijk welkom. Spr. verheugt zich over de schitterende opkomst en vertrouwt, dat deze avond een zeer vruchtbare zal zijn voor de leden cn voor het vak. De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd en onder dankzegging worden goedgekeurd. Hierna komen in behandeling de ingeko men stukken. Ingekomen is een schrijven van de Directie der Ned. Spoorwegen, in houdende, dat aan het verzoek der veree niging, om trein 11.27 hier te laten stop pen, n'et kan worden voldaan. Mede is ingekomen eev schrij-en van de afd. Bennebroek-Vogelenzang, waarin ge wezen wordt op den onhoudbaren torstand inzake het goederenvervoer. Het bestuur der afd, Hillegom heeft deze zaak onder de oo<*en gezien, doch meent, dat reeds verschillende maatregelen genomen zijn zoodat het stuk voor kennisgeving wordt aangenomen. Vervolgens ontving het Bes'uur breed voerig antwoord van het Hoofdbestuur in zake de door ons gevraagde statu'enwij- ziging. Het komt der voorzitter voor. dat het ingekomen antwoord rul op het request beteekent. De heer Freriks is een andere meering toegedaan, volgens hem gaat het er alleen over. dat het Hooflbestuur thans het oognnblik niet guns'ig acht voor de rfevra-^de veranderingen; spr. wil het Hoofdbestuur verzoeken, deze zaak te be spoedigen. De voo-z'tter bcopt, dat de heer Freriks gelijk heeft. De heer W. Jonkheer meent, dat als we niet met een a'gerond voorstel komen, het nicts wordt. Besloten wo'dt, dove zaak aan te houden. Thans komt aan de orde: verkiezing van een Fes'uurriid in de vacature Jansen die ^:et herk:esbaar is. Ge'ozen wordt de heer W. Jorkhe^r, die de benoeming aanneemt en met welke benoeming de voorziHer den "ekozene en de vergadering hartelijk feli citeert. Tot afgevaardigden naar de 158ste Alg VergaderirA d:e 19 dezer gehouden wordt, worden gekozen de heeren C, de Wreede en .1. Kylkema, tot secundi de heeren Dr. J. B. van der Schoot en Adr. Goemans. Burgerlijke Stand. Geboren: Johan, zoon van G. J. Henneman en M. Jarcen. Ba rend, zoon van J. Vrugt en A. M. de Vries. Overleden: P. Bruljns, oud 10 mnd. In de vergadering van 27 October j.l. werd in handen van B. eri W. om advies gesteld het voorstel van het lid van den raad, den heer J. W. v. d. Erf, om den kinderaftrek bij de berekening van het be lastbaar inkomen, bedoeld in de Verorde- R. K. Volksbond. De Ned. R. K. Volks bond, afd. Heemstede, houdt een ledenver gadering op Woensdag 14 dezer, 's avonds om 7 uur in het R. K. Vereeuigingsgebouw. De agenda luidt: 1. Opening. Notulen. 2, Mededéclingen, 3. Voorstel subsidie St. Ni- colaas-Comité. 4. Voorstel subsidie Nazorg Berg en Bosch. 5. Behandeling wijziging sta tuten en Huishoudelijk Reglement. 6. Rond vraag en sluiting. Plu'mvee-tentconstelling. De greote nationale tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen, georganiseerd door de F'luimvee- vereeniging ,de Eendracht" heeft zich weder om in een groote belangstelling mogen ver heugen. Was het Zaterdag als gewoonlijk zeer stil Zondag is het bezoek zéér groot geweest. Gerekend kan worden, dat er circa 900 bezoekers zijn geweest. Dat het ingezondene mooi was, bleek uit de talrijke prijzen, welke de keuringscom missie had toegekend. Van kippen waren vooral ruim vertegen woordigd de Leghornrassen, talrijk en fijn waren de konijnen, terwij] er voor duiven- iiefhebbers veel moois te bewonderen was. Door de verbetering van de nieuwe duiven- kcoien konden de duiven beter bezichtigd worden. Dank zij de collectieve inzending der Postduivenvereeniging „de Gevleugelde vrienden welke op 't tooneel 'n plaats had gekregen was de inzending postduiven zeer groot. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren Henstra, Hilversum voor hoen ders, G Jaccbs Utrecht van konijnen Focke Arnhem voor sierduiven en J, J. Vrugt Zandvcort voor postduiven had geen ge makkelijke taak. De hoofdprijzen werden als volgt gewon nen: Groote zilv. beker voor het hoogst aan tal punten der tentoonstelling W. G. Quax, Haarlem. Zilveren beker voor het hoogst aantal punten op 1 na P. Flaan, Hoofddorp. Zilveren remontoir-horloge voor hoogst aantal punten van 1 ras R. Donkelaar, Aer- denhout. Beker voor de mooiste inzending leghorns R. Donkelaar, Aerdenhout. Siervaas voor hoogst aantal punten konij nen, R. Haan, Hoofddorp. Beker, voor mooiste collectie konijnen F. J. Meiermans, Hoofddorp. Zilveren Lauwerkrans voor mooiste col lectie fazanten. M v. van Iperen, Heem stede. Beker voor fraaiste collectie krjelhouders W. G. Juax, Haarlem. Kookstel, voor fraaiste hen J. Huer, Heemstede. Verder waren er talrijke luxe voorwer pen, medailles en geldprijzen. Zaterdagmiddag had de keuring plaats van de 32 nummers konijnen ingezonden door de schooljongens. Dit geschiedde door den heer Scheerling., in tegenwoordigheid der jeugdige inzenders. Daarna deelde hij persoonlijk den uitslag mede, De heer Scheerling was van oordeel dat dit idee zeker prijzenswaardig was, en navolging verdient. Spr. was zeer tevreden over de goede verzorging der dieren, wees op de fouten van eenigen, en sprak den wensch uit dat de jeugdige inzenders ook in de toekomst zich aan opkweeken van kleinvee zouden wijden. Ónder eenige toepasselijke woorden reikte de voorzitter daarna de prijzen uit, welke bestonden uit 7 medailles, 6 c'iolo- ma's en 2 boeken en 10 zilveren speldjes. Om 8 uur had als slot de verloting plaats van een 15-tal prijzen. De eerste prijs, 6 kippen met haan, viel op no. 146 en werd gewonnen door den heei G. Rooijakkers te Heemstede; 2e prijs, no. 1; 3e prijs, no. 293; 4e prijs, no. 266; 5e prijs, no. 478; 6e prijs, no. 20; 7e prijs, no. 113; 8c prijs, no. 163; 9e prijs, no. 362; 10e prijs no. 194; lie prijs, no. 277; 12e prijs, no. 393; Ice prijs, no. 299; 14e prijs, no. 19; 15e prijs, nu. 383 Aan het slot brengt de voorzitter woorden van dank voor de groote medewerking. Aan de beschermvrouwe, mevr. v. Wickevoort Crommelin voor den bijstand, aan het ge meentebestuur voor ile verschillende ver» 1 gunningen, aan de vele schenkers van eere- prijzen, de talrijke Inzenders, commissie van bijstand voor de enorme werkzaamheden aan een tentoonstelling verbonden. Hierna verklaarde de voorzitter de tentoonstelling voor gesloten. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 5e wijziging der Jaar- wcdceregeling voor Ambtenaren. B. en W. vragen machtiging, in 1928 een kasgeldleening van ten hoogste twee railli- oen gulden aan te gaan. B. en W. vragen machtiging, de gelden, welke in de gemeentekas zijn of worden gestort voor afkoop van onderhoudsrecht van geder.kteekenen enz.; graven, enz. v. d. de aigemeene begraafplaats, te beleggen. B, en W. stellen voor, vast te stellen een lste aanvuTiog der Verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie van Voorbereiding inzake de gemeente-fin-nciën, waardoor aan een der ambtenaren ter secretarie, die ootreedt als secretaris der Financieele Commi"sie, een beiooning wordt toegekend van 50per jaar B. en W. stellen voor aan mej. H. Tel- lemanRusman, gewezen schoonmaakster, tevens kachelannr-aakster van het gebouw der Openbare School aan dan Voorweg, te rekeren van 1 November 1927, een toelage te verlecnen uit de gemeentekas van 5. per weck. B. en W. stellen voor opnieuw vast te stellen de pensioengrondslagen v-n dea Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Schietwedstrijd, Zaterdag j.l. werd la dc achterzaal van café Nijssen gehouden de centrale schietwedstrijd voor de afdeelin<*en in Haarlemmermeer van den bijz. vrijw. landstorm. Een keur van schitterende priïzen, zoo wel voor den vasten als voor d'n vrijen baanwedstrijd, was in het schietlokaal uit gestald. De pri-'zen bestonden in hoofdzaak uit huishoudelijke voorwerpen, waarbij o.m. een eet-, thee- en ontbijtservies niet ont breken. Om 2 uur namen de wedstrijden een aan vang, nadat de plaatsvervangende burge meester, de heer Knaap, met een keurige toespraak en met het afgeven van één schot rfeooend had, In zijn toespraak memoreerde de heer Knm met bijzonder genoegen het grqot aantal lnndstormerj in Haarlemmer meer pl.m, 709, die „als 't moet" met het geweer aan den voet zuPen waken voor 't behoed van het Vorstenhuis en voor de rust in ons vaderland. Geschoten werd op 4 banen, die door de zorg der regelingscommissie bi'zonder ver licht waren. Van 2 uur fot het slu'tingsuur om 8 uur, klanken onoohoude'ijk de scho ten en met bijzonder veel animo werd ge- k-mpt door de veie landstormers, die uit alle deelen der Meer waren oogekomen. Inmidde's meldden zich verschPHndoo als nieuw lid aan, zoodat deze wedstrijd met recht een goede pronaganda kan genoemd worden voor het landstorm'nstitu"t. Na het sluitinrfsuur verd direct begonnen met het vaststellen der prijswinners, waar inmiddels een goed uur mee heen ging. Om 9 uur begon da prijsuitreiking, die, vergezeld van verschil'ende korte toespra ken, geschiedde door den heer Kr«an, Ma joor de Veer en Kapitein Schell. Bijzonder werd het ook door de wedstrijdcoranr'srie op prijst gesteld, dat beie laatstgenoemde heeren resp, commandant en secretaris vaö het landstormkorps „stelling van Amster dam", vergezeld van de lwtenants Benne cn Kiel een zeer groot gedeelte van den wedstrijd bijwoonden. De voornaamste prijzen werden o.a. be haald: Vaste haan, hoofdklasse: 1. .T. A. v. Leeu wen, 2. A, v, I eeuwen, 3, M, H, Vasten hout. 4. G. H. Janssen, 5, J, Knook, 6. J. de Vries. Overgangsklasse: 1. J. M. Meiman. 2. B. J. Oostwouder, 3. H. Scholten, 4. F. Cle mens, 5. I. Koole, Beginklasse: 1. P. Schalk. P. Kreeft, 3. J. v. d. Spruit, 4. J. A. v. Leeuwen, 5. W. Beukens, 6 P. Maliepaard. Vriie baan: 1. M. B. Benard, 2. J, Ta les. 3. F. v. Elderen, 4 M. Kroon Bovend'en ontvingen de heeren J. A. v. Leeuwen en P. Schalk met e°n maximum aantaf punten in hunne afdeeling een rfouden medaille, beschikbaar geste'd door het korps en de Coöp. Boerenlee-bank te HaarlemmermeerHoofddorp, De krmp om den zilveren beker tusschen de heeren. Roodzand cn v. d. Eist. welke or> den vo- rigen westrijd te Hoofddorp onbeslist geble- v m was. werd nu gewonnen 'door den heer v' kij de overhandiging een aardig dankwoordje sprak. Ten slotte mag niet vergeten worden een woord van dank aan verschillende ingeze tenen, die door hun ftnancieelen steun bij gedragen h"bben tot het welslagen van dezen genoeglijken wedstrijd. Naar wij vernemen bestaan bij de Ver- eenigde Exploi at'e Mij. te IJmuiden p'an- nsn, om in een gebouw aan de Haringkade, een chemische mabri/k, tot het verwerken van v.'sch en vischafval tot vischmeel, op te riohten. „Daar ben ik weer met Mozes en de py- ramiden," riep Karei. Ik heb zoowaar zelf ook eens rondgesnuf- te'd en 'n paar moo'e boek-en plaatwerken over het oude Egypte doorgewerktl Een raensch is nooit te oud om te leeren, maar 't blijft ook waar: „hoe meer men weet, hoe meer men ook begrijpt, dat men maar heel weinig weet!" „Precies," zei ik, „en daarom is het zaak om nooit stil te staan. Wi) zullen dus met frisschen moed eens verder praten! Eerst maar Mozes, vindt je met. en dan de pyra- miden! „Prachtig," riep Karei, „dan blijven wij ook in de chronologische volgorde, om hel eens deftig uit te drukken. Want al zijn de nyramiden oud, de schepping is toch ouderi „Wij beginnen dus bij het begin," zei ik, en het boek Genesis zegt: „In den beginne schiep God de heme en en de aarde." Niet den hemel, het luchtgewelf, dat wij den hemel noemen, maar de hemelen, de sterren de millioenen zonnen, die aan het firmament schitteren. Tusschen twee haak- jes de H. Schrift spreekt meejma en van den God der Heerscharen Met die Heer scharen wordt bedoeld: het s errenheer, het leger der sterren, het HeellaU De menschen hebben dikwu- i," God der Heerscha-en" een S00L. ste gemaakt, een „Oberster Knegsheer,_ een generaal naer Duitschen aa d. vel voerend over tallooze legerschare 't Is deze'fde verwarring als te^spreKen V n „den ouden God van ^Pruisen" of van ,,den God van Neder'and!' God schiep dus in den beginne alle materie, alle stof, waaruit de hemelen en de aarde gemaakt zijn. En de moderne wetenschap schijnt e:nde 'ijk in onze dagen eenig inzicht te krijgen in den aard der stof. Blijkbaar heelt God la a les hetzelfde systeem gevolgd, of zoo a's de H. Schrift zegt: alles bepaald naai „maat, getal en gewicht." De éénheid der schepping is, b'ijkbaa" het zonnestelsel, n.l. een centraal lichaam, oen bo!, waaromheen kleinere lichamen zien in ellipsvormige banen bewegen. De ato men, de samensteTendc deelen der licha men, de oervo-m der stof om zoo te zeggen, bestaan uit een kém met satellieten, zoo als ons zonnestelsel bestaat uit een zon met p'aneten. Maar ons zonnestelsel heeft een middellijn van bijna negen-duizend-millioen ki'ometers en de „zonnestelsels" der ato men zijn zoo eindeloos klein, dat er duizen- den-millioenen in een spc'deknop gaan. Zoowel het groote als het kleine zijn voor ons ve-stand niet te vatten! In die stof legde God de krachten, de kiemen en eigenschsppen der verdere schepping. De oerstof trok zich m verschil lende centra samen. Door die samen rek king ontstond hitte en de hitte maakte de lichamen lichtend. „Er zij licht", sprak God, en er was licht! Het phosforiseerende licht der nevels het I schitterende licht der zonnen, die als gloei- I ende boelen de wereldruimte vulden. En ook Onze zon behoorde daartoe. Oorsp-onkeüjk was zij du zenden malen grooter dan zij nu haar dichtheid was veel minder dan te genwoordig en haar licht lang zoo schitte rend niet. Van de g'oeiende. rondwentelen de bol scheidden zich voor en na gedeelten af, die als planeten om de hooidzon bleven draaien. Zoo ook onze aarde. In den be ginnen eveneens een g'oeiende gasbol, koel de de betrekkelijk kleine sateliet der zon langzamerhand af. Er vormde zich een schors, nog geen vast oppervlak, manr een dunne, prpacht'ge schil. Daarboven vormde z ch een dikke en dichte mantel vain gloei end hcete gassen, die sombe-e. koperach- tige wolken vormden, waardoor van buiten af geen lich'strael heen kon dringen. En langzamerhand (wij mogen rekenen met millioenen jaren) condenseerden zich de gassen en de geheele aarde we d om geven door een ziedenden oce: an, zonder bepaalden vorm of oevers, die als een duis ter kleed de aarde bedekte. Kor om, geen beschrijving kan een beter beeld geven dan Mozes dit schetste: „Doch de aarde w.s on- z'chtbaar en vormeloos en de duisternis bedek e den afgrond." De eerste scheppingsdag zag dus het ont staan ven het heelal en van de aarde „zon der vorm". De volgende dagen hebben nu a'leen betrekking op de verdere ontwikke ling van de toekomstige woonplaats de" menschen. Wan op den tweeden dag sprrk God: „Dat cr een uitspansel zij tusschen de wateren". Latere geslrchlen hebben het Hebreeuwse he woord vaD Mozes ver 'aa'c. door „firmament" eu bedoelden daarmee een soort vast gewelf. Maar de bedoeling der H. Scbrilt is alleen het vormen van een ruimte, een uitspansel tusschen de oceanen en den wolkenheuvel. Immers, door de ver der gaande afkoeling vormde zich een dampkring. De wateren der zee verdampten, stegen omhoog en vormden een dichte wol kenlaag, warruit aanhoudend heete, tr0" pische regens neerst-oomden. De kring'oop van het water begon dus me' de vorming van het uitspansel. „En God noemde hel uitspansel: „hemel." Steeds du deüjker wordt het verhaal van Mozes en steeds komt dc wetenschap meer én meer tot de conclusie, dat het zóó ge beurd is. „Op den derden dag verzamelde God het water onder het uitspansel lo één massa. Het droge verscheen, cu God noemde het droge, aarde, en de verzameling der wa teren: zee." Bij de verdere afkoeling ontstond de aardkorst Wel hadden dc natuurk-achten nog vrij spel en hevige vulkanische uitbar stingen en electrische ontladingen veran derden nog telkens den vorm der vrij vaste schors. Maar langzamerhand ontstond toch het vaste land. DiePe 'nz nkingen en scheuren scheiden het hooge v?n het lage zn eindelijk nam de oceaan zijn bepaalden vorm aan er.'t vaste land b eef onbere k- baar voo- de wa'ervloeden. De wo kenlaag werd wel iets m nder dik. maar belette toch nog steeds het zonnelicht, om Ret aardop pervlak te bereiken. Over de geheele aa~de beerschte dezelfde temperatuur en in deze broeierige, vochtige omgeving, rijk aen koo'.stol, riep God de eerste plan en te voor schijn. Reuzengewassen! Sommigen in den vorm van mosselen, maar 30 M. hoog. An deren, die op va'ens en paddestoelen ge leken, maar honderden malen grooter dan de nu bestaande soorten. En in eindelooze hosschen bedek e deze flora den aardbol, vanaf de pden den evenaar. Aan het en de van dit primaire tijdperk der arrde werd de dampkring minder dicht, hoewel die in verge'ijking met de tegen woordige luchtlaag nog zwaar en heet bleef. Maar toch scheurden eindelijk de wolken, de vierde scheppingsdag brek aan! „En God sprak: „Dat er lichten zijn in de uitgestrekthe d der heme'en. om den dag van den nacht te onderscheiden...." God ste'de dus de zon aan als sche-es van den dag en de maan als wach- tcres van den nacht. Evenzoo verschenen de s'erren. Let wel: God scbirp niet nu pas die hemellichamen, want deze bestonden al (beha've de maan natuurlijk) vóór de aarde er was. Aio-zes spreekt ook niet mee: van scheppen! Zijn uitdrukk ng kan het best vertaa'd worden door „deed verschij nen" ol „benoemde„stelde^ aan Zon, rnarn en s er'*en wercen nu pas voor de aarde zichtbaar, t welk tot nu toe steeds dcor den ondoordringbaren dampkring was verhinde-d. De vierde dag luidt het dierlijk leven op aarde in. Dag e-n nacht zijn duide ijk onder scheiden en ook de jaargetijden doen hun invloed ge'den. V/el was er reeds dierlijk leven cp aarde geweest. In de bosschen hadden eenige soorten insec en geleefd en spinnen en de kleine wezens, die de krijt rotsen hebben opgebouwd. Maar nu, op den vijfden dag, r:ep God de greote zeenion- ste-s te voorschijn, reptie en en kruipend gedierte. De plesiosaurus. de icthyosaurus, de mosasaurus en andere reuzondie-en, die een wonderlijke corabira :e vo"mden van onze krokodi len, schildpadden, slangen en hagedissen. Monsters van 30 en 40 M. lang, en meer dan 20.030 K.G. zwaa-. En in de 'ucht fladderden gedrochten met vleugels als veermuizen, met kaken van een kaai man, en met een vlucht van 8 en meer Meters. Van vele dezer monsters zijn de volledige geraamten bewaard en nog 'n onze museums te zien. En met deze landmonsters verschenen in de wateren ook wezens, d e eenige ge- liikenis toonden met de lat»re visschen. Tevens ontwikkelde zich ook de planten wereld op een anderp wijze, als een pre ludium van den zesden scheppingsdag. Het groote werk liep ten einde, de zesde dag verscheen! Op dezen dag be volkte God de aerde met andere wezens. De groote monsters moesten plaats maken voor de zoogdieren. Alle soo.ten, die wij i nu kermen, verschenen op dc aarde, 't zij in een vorm, d'e men als .mrtvpe als voorlooper kan beschouwen, 't zij in de gedaante, die zij nu nog hebben. Tevens werd de bodem bedekt me' gras en krui den en de oude flora werd vervangen door loof- en vruchtboomen. In de lucht vlogen de vsgels, in de wateren krioelde het van visschen. De aarde was als een bruid, die op den bruidegom wacht! „En God zag,_ dat alles wat Hij gemaakt had, goed was!" Ja, de geheele schepping loofde, alleen c'oor haar bestaan, den grooten Maker. Maar geen enkel wezen -vas in staat, om alle schoonhe d te bewonderen, om de wet'en en de harmonie der natuur te be vatten, om zijn gedachten tot den Schep per te verheffen. Daartoe ontbrak het redelijk verstand. En aan het einde van den zesden dag sprak God dus: „Laat Ons d"'i mensch meken naar Ons Beeld en Geliikenis." En God schiep den mensch naar Zijn beeld, naer het Beeld Gcds schiep Hii hem. Hier eindigt het eerste hoofdstuk van het boek Genesis. En wat zegt nu een der grootste geleer den van de laatst, tijden: „Als ik in 40 regels moest veitellen, wat de wetenschap door haar onderzoek ngvo, op de meest au'hentieke wijze kan vast stellen betreffende het ontriaan der aarde zou ik den tekst van Mozes eenvoudig co- p'ëeren!" „Nu hebben wij figuurlijk gesproken, dt's den mensch te pakken" zei Karei. „Willen wij daat de volgende maal nog eens over spreken?" „Best", zei ik, „en dan nemen wij tevens de pyramide bij haar punt," j r xrirr icjgs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6