Buitenlandsch Nieuws RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Uit den Raad van den Volkenbond. Uit den Duitschen Rijksdag. SOCIAAL LEVEN. De R.K. Jonge Werkgevers- vereeniging. De personeelraad der Nederl. Spoorwegen. De contract-actie in het bouwbedrijf. RADIONIEUWS. Het nut van den radio-peildienst. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De motormaaimachine niet vrijgesteld van wegenbelasting. Bestrijding der pullorum-ziekte van kuikens. RECHTSZAKEN. Snelheidsmaniakken nu opgepast! NAAR HET ENGELSCH. 4 Een woesteling voor de rechtbank. Het Poolsch-Litausche conflict beslecht. Het Poolsch-Litausch geschil, dat in den laatsten tijd heel wal onrust heeft teweeg gebracht, is door tusschenkomst van den Volkenbond tot een oplossing gebracht. Pilsoedski is er speciaal voor naar Genève gereisd en Woldemaras, de premier van Litauen, was eveneens in de vergadering aanwezig. Op de instructies uit Genève zijn de Britsche, de Fransche en de Italiaansche militaire attaché's, of hun plaatsvervangers, te Warschau en te Riga naar de Poolsch- Litausche grens gegaan, om zich op de hoogte te stellen van de militaire schik kingen in dat gebied en zich er van te ver gewissen, dat er geen gevaar is voor inci denten, die een vreedzame regeling van he' geschil kunnen compliceeren Het denkbeeld van den V. B. Raad, dat dit zou geschieden, was door de vertegen woordigers der betokken regeeringen met ingenomenheid begroet. De aanwezigheid en het geluigenis van de onafhankelijke waar nemers ter plaatse, zullen, naar men gelooft, een geruststellende uitwerking hebben. De Duitsche gezant Morath, de Fransche militaire a'.taché kolonel Archen en de Ita liaansche gezantschaps-secretaris Marini, hebben zich, in begeleiding van Litausche officieren, naar de demarcatie-lijn begeven, om den toestand ter plaatse na te gaan. In de geheime zit'ing van den Raad. van Zaterdagochtend, was een beginsel-accoord bereikt, dat Pilsoedski, met breed gebaar, de verdere uitwerking aan den Volkenbond wilde overlaten, aangezien hij nog Zaterdag nacht naar Warschau wilde terugreizen, evenwel, de verzoeningspogingen van rap por'eur Beelaerts Zaterdagmiddag, ver mochten niet het gewenschte resultaat te verkrijgen. Er bleef een gespannen stem ming heerschen. In den eensgezinden wensch der groote mogendheden, om den vrede te verzekeren, is intusschen geen wijziging gekomen. In de zitting van Zaterdagavond is het rapport-Be elarts, over het Poolsch-Litau- sche geschil, door dezen geheel zelfstandig samengesteld, goedgekeurd. Maarschalk Pilsoedski was bij deze zitting aanwezig. Het rapport kom tot de volgende conclu sies: De Raad verklaart, dat een oorlogstoe stand tusschen twee leden van den Bond onvereenigbaar is met den geest en de leiter van het Bondspact. Hij neemt acts van de plechtige verklaring van de ver tegenwoordigers van Litauen, volgens welke Litauen verklaart zich niet langer in oor logstoestand me' Polen te bevinden, zoodat voorlaan tusschen beide landen vrede heerscht. Tevens neemt de Raad acte vrn de plechtige verklaring van de Poclsche vertegwoordigers, waarbij deze erken nen, dat Polen de politieke onafhankelijk heid en territoriale integriteit van Litauen geheel en al zal eerbiedigen. Voor'.s beveelt hij de beide regeeringen aan, zoo spoedig mogelijk rechtstreeksche onderhandelingen te openen, ten eince tusschen de beide lan- den be rekkingen in het leven te roepen, die „la bonne entente dont la paix dépend" bevorderen. Voorts stelt de Raad aan beide partijen de goede zorgen van den Raad en zijn organen ter beschikking, om hun bij hunne onderhandelingen behulpzaam te zijn en besluit, dat ingeval van een grens incident de secretaris-generaal, op verzoek van een der partijen den Raad zal bijeen roepen, ten einde den rapporteur in ken nis te stellen met het voorgevallene en maatregelen te nemen, die noodzakelijk zijn voor een vreedzame beslechting. Dit rapport werd door den Poolsche en Litausche afgevaardigden geaccepteerd. De Chineesche voorzitter sprak zijn vreugde uit over de gunstige beslechting van dit enstige geschil# Den rapporteur werd dank gebracht voor zijn verdienstelijk werk. Pilsoedski en Woldemaras drukten elkander de hand.. De secretaris-generaal Drummond ver klaarde, dat men zonder den Nederland- schen rapporteur er noo.t in geslaagd zou zijn, dit geschil op zoo vlotte wijze op te lossen. De kwestie der „Salamis", waartoe de Raad zich niet competent acht, wordt overgelaten aan het bestaande Grieksch- Duitsche arbitrage-hof. De arbeidsconflicten in Duitsch- land. De< onderhandelingen in de metaal-nijverheid mislukt. De Zaterdag gevoerde onderhandelingen om een oplossing te vinden in het looncon- flict bij de groot-ijzerindustrie zijn na twee uur, zonder tot een resultaat te hebben ge leid, afgebroken. De vakvereenigingen hand haafden haar eischen, welker inwilliging den werkgevers evenwel onmogelijk is. Er is thans een kamer van arbitrage be noemd, welke terstond is bijeengekomen. Wanneer zij uitspraak zaj doen, is nog niet bekend. De vergoeding aan de Roer- industrieelen. In den Rijksdag is Zaterdag het rapport behandeld der parlementaire enquête-com missie betreffende de aan de Roer-industri- eelen uitgekeerde schadevergoedingen. Het gaat om een bedrag van 715 milFoen mark, dat in 1923 na het eindigen van het lijdelijk verzet in het Roergebied is uitbetaald als schadeloosstelling voor de lasten, die de in- industrieelen in het belang van het rijk op zich hebben genomen. Do aanspraken waren gebaseerd op beloften, die de toenmalige rijkskanselier Stresemann schriftelijk aan Hugo Stinnes had gedaan, zonder dat daar van aan den Rijksdag mededeeling werd verstrekt. Hierop steunend, zette Strese- mann's opvolger Marx de betalingen aan de Roer-industrieelen voort. De commissie kwam tot het besluit, dat in deze betalingen een objectieve inbreuk op het begrootingsrecht van den Rijksdag is ge legen. Aan deze uitspraak knoopt de commissie den eisch vast, dat ook aan de overige eco nomische kringen in het Roergebied op be tere wijze dan tot nu toe een vergoeding der door het lijdelijk verzet geleden schade wordt verleend. In verband met het rapport hadden de communisten een voorstel ingediend, om Stresemann en Marx voor het staatsgerechts- hof ter verantwoording te roepen. De woordvoerder der sociaal-democraten betoogde, dat juist destijds de industrieclen oner leiding van Stinnes op zeer krachtige wijze tegen de politiek der nakoming van het vredesverdrag hebben geageerd en dat daaraan de bezetting van het Roergebied moet worden geweten. De spreker der democraten eischte, dat de regeering op scherpe wijze tegen den wil naar macht der grootindustrie weerstand zal bieden. De beraadslagingen worden heden voort gezet. De Nobelvredesprijzen. Zaterdag zou te Oslo de uitreiking van den Nobelvredesprijs welke naar men weet door een comité uit het Noorsche Stor- ting geschiedt plaats hebben aan den Franschen professor Ferdinand Buisson en den Duitschen professor I-udwig Quidde. Prof. Buisson heeft ondanks zijn hooge leeftijd hij wordt binnenkort 86 jaar de "eis n-ar Oslo ondernomen en is daar reeds Donderdag aangekomen. Prof. Quidde is dien zelfden dag uit München naar de Noor sche hoofdstad vertrokken, waar hij bij de overreiking van den prijs de gebruikelijke voordracht zou houden .Als onderwerp had hij gekozen „Ontwapening en Veiligheid." Toen Buisson te Oslo aankwam, was zijn eerste vraag of Quidde er reeds was, dien hij zeer goed zeide te kennen en een groot apostel van de zaak van den vrede noemde. In een interview verklaarde de grijze Fransche pacificist, dat hij steeds en onop houdelijk aan het vredesdenkbeeld had ge werkt, misschien met meer vuur dan presi dent Wilson. Ik weet niet, zoo liet hij er op volgen, of de Volkenbond alle verwachtingen kan verwezenlijken, die men er in stelt, maar 't zou in ieder geval wenschelijk zijn. Zaterdagmiddag heeft een plechtige zitting plaats gehad van het Nobcl-instituut, waarin aan Ludwig Quidde en Ferdinand Buisson den Vredes-Nobelprijs werd uitgereikt. De koning, hooge autoriteiten des lands, en de Fransche zaakgelastigde woonden de zitting bij. De Spionnagezaak. Omtrent de spionnagezaak te Stockholm waarvoor een Zweedsch reserve-officier werd aangehouden, vinden wij nog vermeld dat sovjet-legatie niet alleen geheime in- Pchtingcn wenschte te verkrijgen nopens de Zweedsche landsverdediging, maar zich ook bezig hield met spionnage in verscheidene, buitenlandsche legaties met name die van Engeland, Polen en Italië. Een ambtenaar der sovjetlegatie en een jonge Zweed, die door hem in dienst was genomen, hadden aan een beambte der Italiaansche legatie grcole sommen aange boden om van hem cijfertelegrammen te verkrijgen. Bedoelde beambte heeft dit ten volle be vestigd. De betrokken ambtenaar zou een agent van de Gpoe zijn. „Scciaal-demokraten", het qrgaan der Zweedsche soc. dem. partij, schrijft over dit geval, dat als Rusland goede betrekkingen wenscht te onderhouden met Zweden, het van belang is om dergelijke gecompromit teerde personen als den sovjet-gezant Kopp en den marine-attaché Oras, met wien de gearresteerde, Zweedsche officier in be trekking stond, te verwijderen. Bladen van alle richtingen eischen hun terugroeping. De Blumenstein-affaire. In de affaire der vervalschte Hongaarsche obligaties heeft de politie een nieuw spoor ontdekt. Eenige beambten zijn naar Lyon vertrokken om daar bij eenige banken en particulieren huiszoekingen te doen. Men vermoedt, dat groote hoeveelheden onrecht matig afgestempelde Hongaarsche obligaties ten bedrage van verscheidene millioenen kronen te Lyon zijn verkocht J cfle over het geheele land, van de oost-' naar de westkust hebben gewoed, en die in Minnesota, Wisconsin en Iowa de sneeuw zoo hoog hebben opgeworpen, dat het treinverkeer werd stopgezet en de wegen werden geblokkeerd. Op de meren leden tal van schepen schipbreuk en er moesten reddingbooten worden uitgezonden om de in nood verkeerende bemanningen te hel pen. Uit Chicago wordt gemeld dat er negen doodsgevallen rechtstreeks aan de koude zijn toe te schrijven; in het overige deel van Illinois overleden vier personen. Het aantal slachtoffers in Kansas bereikte het cijfer acht door het vinden van twee nog niet geïdentificeerde lijken. Uit Iowa worden vier. uit Wiscons'n drie, uit Minnesota twee dcoden gemeld. Er zouden door de koude der laatste da gen in de Vereenigde Staten 36 personen in het geheel zijn omgekomen. Een en twintig leden van de bemanning van het s.s. „Agawa" zijn omgekomen bij de schipbreuk van dit schip -n de nabijheid van het eiland Manitoelin. Vier andere schepen op het meer van Manitoe leden eveneens schipbreuk tijdens den storm der laats'e dagen. Het drankverbod in de V. S. Edward Spafford, de commandant van het Amerikaanse he Legioen, heeft aange kondigd, dat een s emming zrl worden ge houden, om de houding van de leden en van de v ouwenafdeel ng ten opzichte van het drankverbod vast te stellen. Hij ver- k'aarde, det in de democratie geen wet dient te worden afgedwongen, behalve die, we'ke de goedkeuring der meerderheid heeft. Mexicaansche omkoopgelden? De Senaat heeft een direct onderzoek doo- een spec'ale commissi^ bevolen near de beschu'digingenn door de Hearst-bladen gepub'iceerd, volgens welke Mexico 1.200.000 dollar heeft doen toekomen aan drie Senatoren der Ver. Staten. Botsing in Mexico. Een regiment federale troepen heeft, vol gens officieuze berichten, in een slag, die verscheidene uren duurde, zeshonderd katholieke opposanten verslagen bij Nochitlan in den staat Jalisco. Naar ver luidt zijn tusschen de zestig en honderd op standelingen gedood; hoe groot de ver liezen der regeeringstroepen zijn, is on bekend. De burgeroorlog in China. baar aanleid'ng van de verscheidene eon- feren ies tusschen de leiders der Koe- omintang, ^meent men te weten, dat Tsjang Kai Sjek "den post van generalissimus van het national stisch leger heeft aanvaard, dien hij eenige manden ge'edcri neerlegde, terwijl Wang Ts ring Wei, die Soen Jat Sen opvo gde als president van de Koeomintang, aangeboden heeft, z'ch, indien noodig, uit de politiek terug te trekken, teneinde de kloof in de rijen der nationa'is en te den* pen, ontstran door den staatsgreep, 17 No vember j.l. door generaal Tsjang Fat Wei te Kanton georganiseerd. Kapitein Lalor. Wij' hebben reeds medegedee'd. dat ei een brief van kapitein Lalor is on vangen, waarin deze mededeelt, dat hij am het been is gewond en dat hij op een Chineeschen sampan (een roeibootje) wordt gevangen gehouden. Nader wordt gemeld, dat generaal Jang Sen, adm raai Tweedie, den Britschen op perbevelhebber op den Jangtse heeft be zocht, en hem heeft medegedeeld, dat hij maat egelen neemt om kapitein Lalor te bevrijden. Uit Kanton wordt gemeld, dat daar den geheelen dag gevochten is tusschen Tsjang Fat-kwai's communistische „ijzervreters" en de cadetten, die de zijde van den com mandant der stad, Li Tsjai-soem hadden gekozen. Men gelooft, dat beide partijen zware verliezen hebben geleden. Later wordt gemeld, dat Kanton thans in handen van de communisten is. De zgn. boerenstad staat op twintig plaatsen i brand. Tal van politie-beambten zijn bij dc gevechten gedood. De „Times" verneemt, dat het spoor- en boctverkeer tusschen Kanton en Hongkong is stopgezet door een plotseling uitgebnaken slaking. Engelsche oorlogsschepen zullen de Engelsche schepen, die zich voor Kanton bevinden, naar Hongkong begeleiden. Uitbarsting vein vischen vulkaan. een Zuid-Slavi- De oude vulcaan Oelania in de buurt van het dorp Pritlitsjani, die sedert langen tijd heette te zijn uitgedoofd, is weer gaan werken. Er had een ontzaggelijke explosie plaats, welke van een aardbeving vergezeld ging. De bevolking werd door een paniek bevangen. Koude en sneeuwstormen in Canada. Draadloos wordt uit Chicago gemeld, dat meer dan dertig personen den dmd hebben gevonden in de sneeuwstormen, In Sjanghai begint een starft mns wette loosheid te heerschen. Zaterdrg hebben bandieten getracht, admiraal Va Kans-tsjing den chef van den staf van de nationalisti sche vloot, te ontvoeren, toen hij zijn huis in de Chineesche stad verliet. De lijfwacht van den admiraal, zijn chauffeur en hij zelf, traden echter krachtig tegen de aan vallers op en ten slotte slaagde de chauf feur er in, met een politie-fluitje alarm te maken, waarop de aanvallers op de vlucht sloegen. Een van hen zag echter nog kans den admiraal, die 59 jaar oud is, door een revolverschot in de wang te wonden. De ar'oeids-situatie wordt steeds slechter. De Koreaansche tramweginspecteur, die verleden week door de stakers gewond werd, is Zaterdag overleden. Verder is een Chineesch tramwegambtenaar door bandie ten doodgeschoten, terwijl, volgens de po litie, ook een moordaanslag beraamd wordt opi een Engelsch inspecteur van de tram wegen. Men hoopt daardoor de positie der buitenlanders te Sjanghai te bemoeilijken. Onder voorzitterschap van den heer L. Janssens Czn. vergaderde Zaterdag te Den Haag de Katholieke Jonge Werkgeversver- eeniging. Het jaarverslag van den secretaris mr. G. Mutsaers vermelde, dat het ledental op 1 December j.l. 335 bedroeg; het aantal do nateurs was 122. Het rapport eindigde net een krachtige aansporing om in het dage- lijksch leven het ware Katholieke sociale bewustzijn door te voeren. (Applaus.) Uit het financieele verslag van den pen ningmeester, den heer Egb. Slaghek, bleek, dat er op het oogenblik een nadeelig saldo is van 1200. De begrooting voor 1928 werd goedge keurd op een bedrag van inkomsten van 9050. In de controlecommissie voor de finan ciën werden benoemd de heeren P. Marres en W. D. v. d. Brink uit Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat de win- tercampagne voornamelijk is overgelaten aan de plaatselijke clubs. Op deze cam pagne zal voornamelijk behandeld worden het liberalisme in zijn verschillende gele dingen en uitingen. In overleg en in samenwerking met de Alg, R.K. Werkgeversvereeniging zal een krachtige propaganda worden ter hand ge nomen. Vervolgens hield de heer C. Brautigam een inleiding over de wenschelijkheid van een door de K. J. W. V. te organiseeren studie- -eis naar Nederl. Indië. Op deze inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Ten slotte werd besloten een commissie in het leven te roepen om een studiereis naar Indië te bereiden. De commissie zal door het bestuur worden samengesteld. Hierna schorste de voorzitter d'e verga dering tot Zondagmorgen 10 uur. In de dezer dagen gehouden bespreking met den personeelraad der Ned. Spoorwe gen deelde de directie o.m. het volgende mede: Met het verzoek om toekenning van ver plaatsingskosten als aan gehuwden ten aan zien van wachtgelders, die ten tijde van hun ontslag ongehuwd doch ten tijde van hunne wedertewerkstelling gehuwd waren, is de directie bereid voor de toekomst re kening te houden. Er bestaat bij de directie geen bezwaar tegen om voor de in de betrekking van arbeider bij Vervoer in dienst teruggenomen wachtgelders die alsdan den leeftijd van 32 jaren nagenoeg bereikt of overschreden hebben, een uitzondering op den regel t maken, dat ouderen dan 32-jarigen niet meer tot het examen voor arbeider-telegra fist toegelaten worden. Aan het verzoek tot het verstrekken van rene gedeeltelijke tegemoetkoming aan ko- endragers, die door indienststelling van ko nknijpers premie derven, zal de directie alsnog in zoover tegemoet komen, dat ge durende ten hoogste twee jaren een ver goeding aan beschikbaar gekomen kolen- Iragers toegekend zal worden. Die vergoe ding bedraagt het eerste jaar een bedrag gelijk aan de laatsteli k ter zake van de iospremie voor betrokkene, ingevolge arti kel 12 der A. V. U, vastgestelde som en in het tweede jaar de helft van dat bedrag. De directie heeft er nota van genomen, dat de Personeelraad aan deze in dit bij zonder geval gedane tegemoetkoming geen verdere consequenties zal verbinden. Ingrijpende voorstellen der werkgevers tot loonsverlaging. In de dezer dagen te Amsterdam gehou den eerste conferentie ter vernieuwing van het collectief contract in het bouwbedrijf hebben de werkgevers hun voorstel'en tot herziening der looncijfers naar beneden nader aangegeven. Het bleken zeer ingrijpende voorstellen tot loonsverlaging te zijn. Voorgesteld werd: voor Haarlem en Den Harg een loonsverlaging van 5 cent per uur, voor Rotterdam 10 cent per uur. Verder voor de geheele eerste, tweede, derde, en vijfde klasse een verlaging van respectievelijk 5, 4, 2, 2 en 2 cent per uur. Zooals bekend, was van de zijde der ar beiders een verhooging van loon tot een maximum van 3 cent per uur voorgesteld voor de drie laagste klassen van het con tract, ten einde 't toonverschil van pl m. 15 gulden per weck tusschen hoofd- en laagste klasse wat kleiner te maken. Naast deze algemeene voorstellen zijn door beide partijen nog enkele gemeenten voor klasseverplaatsing voorgedragen. (Volkskr.) In de mistige maand November j.l. werden door turschenkomst van het Rijks Kustsfation voor radiotelegrafie te Scheveningen-Haven aan sche'pen op zee niet minder dan 379 pei lingen (opgaven waaruit het schip kan aflei den waar het zich bevindt) verstrekt. Wel een bewijs, dat deze op 1 November van hot vorige jaar geopende dienst in een behoefte voorziet. De dienst wordt uitgevoerd door drie peilstations, t.w. IJmuiden-Gonio (sta tion van de N.V. Bureau Wijsmuller), Maas- "'uis-Gonio (station van de N.V. Dirkzwager'* ;heepsagenluur) en Willemsoord-Gonio (sta tion van den radiodienst der Marine1, dat met de peilstations in permanente verbinding staat. DINSDAG, 13 DECEMBER. Kï".VERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12.352.2® I. mchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 34 Knip cursus door Mevr. de Leeuwvan Pees. 5.306 uuf Lezing door Mr. C. P. v. Rossem: Eenige aanteekenin gen over het spiritisme. 67.15 Dinermuziek door het A.N.R.O.-orkest. 7.157«45 Engelsche ccnver- versatieles. 7.45 Politieber. 8.10 (A.N.R.O. ea N.O.V.) Aansluiting met het Gebouw voor Kunsten eo Wetenschappen te 's-Gravenhage. „De bruiloft van Fi garo", opera van Mozart. A. v. Raalte, muzik. leiding, A. Poolman, regie. Graaf Almaviva, Paul Pul, Rosine, ziifl gemalin, Liesbeth Poolman, Meisener, Figaro, Joh. Iseke Susanna, kamermeisje der Gravin, M. Adriani, Don Ba- silio; zangleeraar, Schulze, Doctor Bartholo, H. Kub- binga Marcelline, Meta, van Tiel Schmidtke, Cherubino, een page Magda Litef, Antonio, tuinman J. v. d. Meulen# Barbarina, zijn dochter, Jo v. d. Eergh, Don Curzio, een rechter, T. Kloppenburg. In de pauze speelt 't A.N.R.O.- trio. HUIZEN, 1840 M. (na 6 uur 1950 M. 12.301.30 Con cert door het Trio Winkels, P. Lustenhouwer, piano (lei der). 5.306.30 K.R.O.-Concert. 6.?o7.30 Les sen (Esperanto en Engelsch). 7.308 Cursus Latijn, door Leo Speet, Alkmaar. 8 uur Concert K.R.O. K.R.O.-Kwartet (Mia Tibbe, piano, L. Wijngaarden, alt viool, Kenri Tibbe, 2e viool, Jan Wagemaker, cello. Mevr. Ellen Russe, Voordrachtkunstenares en letterkun dige te Bloemendaal. Spr. de heer J. W. Smit, oud-voorz. van den Ned. R.K. Volksbond: De wereld wacht op daden. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en Ivi- mey's sextet en soli (piano, alt, tenor, viool). 2.5° Muziekles. 3.35 Fransche les. 4.05 De Shoreditch School Mus. Ass. Concert. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7-05 Daventrykwartet. 7-20 Lezing: 7.35 Mendelssohns pianomuziek. 7-45 Lezing: The middle ages. 8.05 „Songe for my little ones", van Punch, D. Labette, sopraan, F. H. Cowen (componist) a.d. piano. 8.20 Dr. Sargant Florence: Men and machines. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziek les. 9.55 Nieuwsber. 10 uur „The Grand Duchess of Geroistein" kom. opera in 3 acten, van Offenbach. II.4512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.30—11 Concert# 12.202.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert, Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 3.354.20 „Die Tanzgeige," sprookje. 5*206.20 Orkestconcert. 7.50 Concert. Werag-koor, knapen koor, erkest en solisten, A. Holz, sopraan, H. Ouerma-t nowa, alt Instrument, solisten. KONIG5WUSTERHAUSEN, 1250 M. 11.20—7.05 Le zingen en lessen. 7.5010.50 Symphonieconcert, Or kest en Dr. G. Havemann, viool. HAMBURG, 395 M. 3.35 Kamermuziek (piano, viool, cello). 5.20 Jazzband. 7.35 Björn-Talen-avond. Vervolgens concert in café Wallhoff.*— 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.55 Voorlezing uit „Uilenspiegel en Lamme Goedzak." 9.20 Concert 10.5010.35 Dansmuziek. FERDINAND EUI3SCN die thans te Oslo vertoeven, om er den- DE NOBEL- en FR'-^üSSOR QUIDriE, Nobel-Vredesprijs in ontvangst te nemen. VREDEFRIJS ,Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Sluis, had den Minister van Financiën gevraagd, of het hem bekend was, dat een kleine motor-maaimachine, in dienst der En- schedesche plantsoenen, was aangeslagen in de wegenbelasting. De Minisler heeft daarop thans het vol gende geantwoord: Uit de ter zake ingewonnen ambtsberich ten is gebleken, dat door de gemeente En schede voor de door haar gebezigde motor maaimachine geen wegenbelasting wordt be taald. Dez e belasting is niet verschuldigd, omdat de onderwerpelijke machine niet van de openbare wegen gebruik maakt, doch per wagen wordt vervoerd naar de plantsoenen, waar zij moet worden gebezigd. Aangezien de dienst der plantsoenen niet is genoemd in art. 6, lid I, letter c, der We genbelastingwet, bestaat ten aanzien van de ten behoeve van zulk een dienst gehouden motorrijtuigen, welke van den openbaren weg gebruik maken, geen aanspraak op vrij- rielling van wegenbelasting. Daar overigens uit de geschiedenis van art, lid 4, der bovengenoemde wet blijkt, dat 'ieze dispensatiebepaling niet zoo mag wor den toegepast, dat daardoor de belasting, welke het motorrijtuig zelf ais object van hefring aanwijst, in het algemeen zou wor den gewijzigd in een belasting naar het ge bruik, dat van de vegen gemaakt worct, kan de ondergetekende geen termen vinden te bevorderen, dat in het algemeen motormaai- machires, die wèl van de openbare wegen gebruik maken, van de wegenbelasting wor den vrijgesteld. Door de A. N. P. V. (Alg. Ned. Pluimvee fokkers Vereen'ging) is ingeste.d een com missie ter bestudeering en bestrijding van bovengenoemde ziek'e. In deze ermmissie hebben zitting prof. De Blieck, dr. Lcurens, dr. Berber, dr. v. Heelsbergen, dr. Te Hen- nepe, dr. v. d. Piark, de heeien Burgers en Vos, resp, voorz'lter en secretaris der N P. F., Breukers, directeur van de Roermond- sche Eiermijn, Rodenhuis, direc.eur van de N. N. C. te Leeuwarden, v. Ilanren, secre taris der N. C. B., mr. Sannes en dr. Leu ring, resp, voorzitter en secretaris der A N. P. V., Kakebeekc, inseec'.eur van den landbouw. Tukker, Pijkspluimveeteel'-con- sulcnt, Westrik, burgemeester van Barne- veld, 'de Tweede Kamerleden dr. Lovink, mr. v. Rappard en dr. Deckers en de hee ren Kröller Jr., Bremer, jongeling, Kart- haus en Mantel. Dezer dagen werd ae eerste vergadering der commissie ende voorzitteschap van mr. Sanres gehouden in de Lairesscaal te 's-Gravenhage. In zin oreningsweord wees de voorzitter erop,^ dat het instellen dezer commissie niet be eekent dat de omvang der ziekte g-ontcr zou zijn, dan in andere landen; eer is het tegendeel het geval. Wij zün echter iren:g ander land voor in de ernstige poging om de Pullorum-ziekte te bestrijden en te onderdrukken. Een tweetal subcommissies werden ge vormd. De eerste zal het vraagstuk van de zijde der wetenschap belichten en o.a. de voorwaarden omschrijven, waaronder deze tot een afdoende bestrijding zou kunnen geraken. De tweede subcommissie zal de economische gevolgen der ziekte onder zoeken. Nadat deze subcommissies rapport zullen hebben uitgebracht, zal de commissie in haar geheel weder te zamen komen. Nadrukkelijk werd reeds in deze zitting gewezen op het groote belang van een goed ingerichten en met onvoldoenden per soneel werkenden voorlichtingsdienst. De Wallman-S'r'-srontrclekijker fs deugde lijk bevonden. Voor den kantonrechter t6 's-Gravenhage is voortgezet de behandel'ng van de zaak tegen A. M. de W., die terecht stond wegens een snelheidsovertreding, welke was gecon stateerd met den door de heeren Waltman en Sirks uitgevonden snelheidskijker. Deze zaak diende als test-case, om de deugdelijkheid van dezen kijker te zien uit gemaakt. Te dien aanzien had de kantonrechter aan de professoren Keesom en De Maas verzocht een deskundigen, rapport over den kijker uit te brengen. De kantonrechter deelde thans mede, dat uit het bij hem ingekomen rapport bleek, dat de deskundigen tot de conclusie zijn geko men, dat de kijker een geschikt instrument is om de snelheid van een zich cp den weg bewegend voertuig vast te stellen, en dat bij eenige oelening een nauwkeurige meting der snelheid kan worden verkregen, i Ter terechtzitting handhaafden de deskun digen deze conclusie. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning, dat de kijker gelijkgesteld kan worden met een chronometer en vorderde een ver- oordecFng tot een geldboete van 0.50. De kantonrechter legde deze straf op, daarbij zich vereenigende met de conclusie van de deskundigen, dat de kijker een deug- leli'k instrument is. Van deze uitspraak wordt beroep aange- ieekend, teneinde tot in hoogste instantie sen beslissing uit te lokken. Neen, neen, ik zal wel gaan, zeide Carrasford vlug. Ik.... ik ben opge, oe- Pen naar Engeland.... een belangrijke zaak - - - een gestorven bloedverwant. Ik vind het jammer, dat ik moet gaan. Ik laat mijn vriend met gaarne achter, maar ik ben er van overtuigd hem in goede han den te latem Vvij zuilen al het mogelijke doen, zei de Mrs. Golding, terwijl zij een nieuw ver band legde om Barry s hooïd. Carrasford z9n 'ederen beurs en lag eenige bankbiljetten op tafel; maar Gol ding schudde neen en gaf het geld terug. Dank u wel, zeide hij langzaam, maar dat hebben we niet Neem mij niet kwalijk, zeide Caras- ford, en streek het geld weer op Ik zal u schrijven, u moet mij laten weten, hoe het met hem gaat verder. Schrijf maar aan Staley Carrasford per adres.ja...» de Toronto bank. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik u ben voor uw goedheid, hoe dankbaar mijn vriend zal zijn, wanneer hij geneest. Hij heet Barry Wynlon; hij is even als ik een tourist. Het komt er niets op aan, wie hij is, zeide de vrcuw kort; zij had hem nog niet vergeven, dat hij geld aangeboden had; hij is mensch, en zwaar ziek. Golding haalde zijn paard, en Carrasford die zich uitputte in dankbetuigingen, wat den man klaarblijkelijk verlegen maakte, reed weg. Een half uur voor den tijd, dat de kantoren gesloten waren, bereikte Car rasford Camborne. Hij stalde zijn paard bij een kleine herberg en vroeg naar het kan toor van den Agent. Deze zette juist zijn hoed op, en keek naar het bleeke gezicht van zijn bezoeker. Ik zou graag een kaart zien van deze streek, zeide Carrasford, terwijl hij zich op een stoel liet neervallen. Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo kort ben, want.... want ik heb g.oote haast. Het schijnt zro, zeide de Agent. Daa: heeft u er een. Wilt u misschien iets ge bruiken? Carrasford zeide van ja en dronk een flink glas whisky leeg. Hij knapte er van op;- en veel rustiger en kalmer ging hij den loop der rivier na, totdat hij kwam op de bewuste belangrijke plaats. Is dat land te koop, vro^g hij. De Agent keek naar zijn kaart en raad pleegde zijn boeken. Ja, zeide hij Wilt u het koopen?. Oplettend bekeek hij den man met het ge laat en de stem van een gentleman en zulke ruwe, slecht passende kleeren. Ja, ik wil het kcopen, zeide Carras- Zij discussieerden ecnigen tijd over de plaats en den prijs; deze was zeer laag dat het hart van Carrasford bonsde. Ik neem het, zeide hij. Hier hebt u het geld. Geel mij een kawitantie. De Agent vulde haar in. Carrasford gaf hem de hand en ging weg. Het bloed stroomde door zijn aderen, als vuur, een nevel hing voor zijn oogen. H:j was de eigenaar van het goudveld... de eenige eigenaar. Hij keerde terug naar de herberg, tracht te te eten, en betaalde een man om het paard naar de Goldings terug te brengen; dan ging hij de stad in en vroeg naar een dokter. Er was er slechts een en die was niet thuis; Carrasford liet e-n boodschap achter, dat de dokter dadelijk naar de hut bij Prance's Crossing meest gaan; een uur later b.acht een rijtuig hem naar het dichts- bij zijnd station. HOOFDSTUK IL De Heldin. Kate Hayden zat tegenover haar vader aan den goed voorzienen disch, keek van haar vader naar de klok en voelde duidelijk de nietigheid van schaapscoteletten, «♦el,-a- den kippeties' wanneer een belanrf ijk tijd perk in iemands leven aanbreekt. Want wal beteekenen de vele heerrijkheden van een diner voor een jeng meisje, dat reeds voor haar eerste bal ;s aangekleed? Tcch be dwong zij Z'ch zelf als een heel wel opge voed liefhebbend meisje; want ze hi 'd veel van den donhe en ernstigen ïrs", dis over zijn bord gebogen, onverschillig, zat te eten. Onverschillig, zooals hij roasste voor net leven noodzakelijke bezigheden verrichtte. Z'j gebruikten hun verrukkelijk middag maal dat Kate langd adig en vervelend vo""d <e: P -igr- o h Felix Hayden voor dit seizoen had uitgeko- --u, Zij., uocu»w e~» is plaats zou hebben, van waaruit zijn kcn wegvliegen in de luchtige streken der ^roote voorname wereld. De vergelijking is tamelijk juist, want Kate geleek op een mooi vogeltje in haar lief avondcostuump e. Dc lesheid in haar bewegingen bewees, dat rij altijd in de frissche vrije buitenlucht ge- 'eefd had. Deze week pas was zij naar Londen ge- tornen. Bijna haar geheele leven had ze doorgebracht op het landgoed der Hayden s Eastley Dowoshire, waar zij cn kaar vader zcolang zij zicb kon herinneren altijd alleen geweest waren, want haar moeder was reeds gestorven, toen zij nog een klein meisje was. Het pleitte voor haar gezond lichaam en frischen geest, dat haar leven niet was beschaduwd en bewolkt door den omgang met haar stillen dreef-ernstigen vader. Wat haar hiervoor behoed bad was het feit, dat zij in den vollen zin des woords een „buitenmeis.e was; de tijd, dien de meeste meisjes gebruiken voor „kleeding en beuzelarijen", zcoals Disraeli zegt, bracht Kate door met ever heuvels en dalen te dwalen, soms te voet, maar meestal te paard. Ze kor. zwemmen als een jongen kon op bewonderenswaardige wijze met den degen om gaan, ja zelfs ken ze een beetje boksen. Het moet gezegd worden, dat haar geest even vlug en wakker was als haar lichaam en zij zich voordeel had gedaan met haar uitstekende gouvernante en bekwame leermeesters. Maar niettegenstaande haar groote liefde voor sport en haar begeerte naar weten schap, en haar moeite om het te onthou den iets wat heel anders is had ze toch haar meisjesachtigh^id n ct verleren; want vanavond was zij z ch ten volle be wust van haar mooie jurk en den paarlen halssnoer, die haar mooi haar, warme teint cn de zacht glanzende blauwe oogen beter deden uitkemen Zij was niet zoo donker als haar vader had een blanke gelaatskleur, die in prach tig rcod overging als zij zich erg druk maakte. De Haydens waren altijd bekend door hun haar geweest; Kate had donker bruin, en ofschoon het zacht was, had ze zoo wonderlijk veel, dat als kind reeds zij De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft behandeld de zaak tegen J. 0. Z., los arbei der, 22 jaar, ter zake dat hij op 18 Septem ber j.l. Ie Eindhoven opzettelijk gewelddadig C. J. v. d. Wal met diens hoofd op een tramrail heeft gestcotcn en vervolgens met een mes heeft gestoken tengevolge waarvan deze bloedend werd verwond en eenigen tijd later is overleden. Verdachte zette, dat hij heeft meegevoch ten en met van te Wal op den grond geval len, maar verder weet hij van niets. Hij heeft geen mes gehad en hoe van de Wal op een tramrail zou zijn terecht gekomen is ver dachte onbekend. Volgens den deskundige dr. Mettrop is een algemeene bloedvergiftiging ontstaan na de verwonding en deze infectie werd de onmid dellijke doodsoorzaak. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling met doodelijken afloop. De verdediger pleitte vrijspraak subs, voorwaardelijke veroordeeling. er verlegen mee was geweest. Haar kame nier had het vanavond volgens de laatste mode opgemaakt en het vormde een be koorlijke omlijsting om haar lief jong ge zichtje. De meeste vaders zouden trots geweest zijn met zoo'n dochter voor zich; maar eir Felix ging kalmpjes deer met eten, hief nauwelijks zijn oogen op en scheen niet te bemerken, dat zij in zijn nabijhdid was. Toen de kok, die met twee andere die naren hen naar Londen had vergezeld ''et dessert op tafel had neergezet, scheen Sir Felix uit zün droomen te ontwaken, keek op en zeide met zware, esnigszins schorre stem: Ik laat je wachten, Kate Je wilt graag weg, om de laatste hand aan je toilet te leggen. Het spijt m;'! Neen, neen, blijft zitten lieve vader, en d. irk tl glas wijn uit!" zeide z'j lachend Er is nog tijd genoeg, maar ja ik was een beet'e onrustig. U begrijnt h~t is mijn eerste deus mijn eerste eigerl'jke dans en Lady Douglas ze:de, dat we zeker vroeg moesten komen opdat ik vrie partners zou krijgen Hier zijn rw si^areiten ja, ja, n moet er een opsteken; we hebben tijd. ge noeg. [Wordt voortgezet)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8