FLORES-FILM BENNEBROEK. marktnieuws. o LAATSTE NIEUWS ADVERTENTIËN. 1* JOHANNES DE JONGH JOHANNES DE JONGH. BLOEMEND AAL. HET VERZOEK OM VACANTIE- TOESLAG. BLOEMENDAAL. SloterdijkStorm veld 30. GEMENGD NIEUWS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. AssendelftKinheim 50. V. V. Z. II—R. K. A. V. III. RECHTSZAKEN. HET DRAMA IN DE SCHOEN MAKERSTRAAT TE ROERMOND. HANDEL EN NIJVERHEID. Een mooie order.. De eerste Conferentie. „Ja Jan!" Pater B. Kruitwagen O.F.M. Gratie voor twee Hongaren. De Pullmantrein. Mr. G. A. van Poelje. De 12.000ste. LUCHTVERKEER. Een Fransch vliegtuig neergestort. Prof. dr. H. Oort. t Hevige regenval te Marseille. Briand te Parijs teruggekeerd. Titilescu zal niet aftreden. Hulde aan de bemanning der „Moselle. Honderd-jarig bestaan der Javaansche bank. De strijd tegen de drank smokkelaars in Amerika verscherpt. Voor f 30.000 opium aangehaald. Een petitie voor een nationaal sigarettenverbod in Amerika. De Deensche kroonprins te Londen. Captain Lalor nog steeds niet vrij. De Sritsche troepen in China. De Britsche oorlogsbegrooting. De zee-rooverij in de Bias-Bacd. J. DE JONGH—VAN SITTEREN. R. M. VAN SITTEREN—DE JONGH G. VAN SITTEREN. J. C. DE JONGH. B. DE JONGH—VAN FÜRTH. JOS. TH, DE JONGH. JOHN DE JONGH. E. DE JONGH—VAN GIFFEN. VAN 18—21 DECEMBER, GROOTE ZAAL VAN HET GEMEENTELIJK CONCERT GEBOUW. Naar aanleiding van het om advies in handen van B. en W. gesteld adres van den Algerr.eenen Bond van Politiepeiscneel in Nederland dd. 5 October j.l., houdende ver- Soek om aan het in deze gemeente dienst doende politiepersoneel een nader te be palen vacantietoeslag te willen verleenen, berichten B. en V/.. dat omtrent dit verzoek geen eenstemmigheid tusschen de vertegen woordigers der organisaties eenerzijds en die van het Gemeentebestuur anderzijds kon worden verkregen. Van de zijde van het Gemeentebestuur was men algemeen van meening, dat toe kenning van den toeslag aan het politie personeel alleen niet billijk zou zijn tegenover het andere gemeente-personeel, waarom uit sluitend op dien grond reeds afwijzing van het verzoek voor de hand ligt. Dit wil evenwel met zeggen, flat deze vertegenwoordiging bereid zou zijn een gunstig advies uit te brengen over een eventueel verzoek om toe kenning van den bijslag aan het geheele personeel. De vertegenwoordiging van de organisa ties wees er op, dat de vacantietoeslag werd ingetrokken in den tijd, dat de financieele toestand der gemeente een verhooging van de belasting noodzakelijk maakte, dat die toestand weer aanmerkelijk is verbeterd, waarom thans het motief tot intrekking is verdwenen, en waar eenmaal het prin cipe was aanvaard, er thans alle reden be stond den toeslag weder in te voeren. Voorts werd van deze zijde opgemerkt, dat het politie personeel er niets op tegen zou hebben, in dien de vacantietoeslag aan het geheele per soneel zou worden toegekend, doch dat het niet op den weg lag van hun organisaties om den toeslag ook voor andere categorie- en van het gemeentepersoneel te vragen. Aangezien derhalve hgeen eenstemmigheid werd bereikt, zal de Raad zelfstandig hebben te beslissen. Gemeenteraad. Een openbare ver gadering van den Raad der gemeente 's mid dags te 2 uur, gehouden Donderdag 15 December 1927. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken 2. Aangaan eener geldleening 3. Overname grond vo.or ver breeding van den Kennemerweg 4. Over name van den ondergrond van den Rusten- burgherweg 5. Aankoop van grond voor verbreeding van den Bloemendaalsdhen weg; 6. Verhuur van Zeewegterreintjes aan Back- huys en Van Maren 7. Vaststelling tekst van het raadsbesluit tot aanleg van wegen in het Naaldenveld 8. Toekenning vergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de schoolvereeniging „Aerdenhowc-Bent- veld" 9. Beschikbaarstelling gelden ex art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 aan de Christelijke School voor Gewoon Lager Onderwijs en Uuitgebreid Lager Onderwijs 10. Beslissing inzake het verzoek on vacantie toeslag aan het politiepersoneel 11, Onthef fing bepalingen der Bouwverordening 12, Wijziging Aigemeene Politieverordening.. Op verzoek van vele leden is de vergadering, waarin de begrooting, dienstjaar 1928, be handeld zal worden, verdaagd tot Donder dag 22 December 1927 om 10 ure, waarvoor een agenda zal worden toegezonden. R.K. Volksbond. Gisterenavond ver gaderde de R.K. Volksbond in hejt Bonds- gebouw. Omstreeks kwart over zeven opende de heer J. v. Bakel de vergadering ;met den Chr. Groet. Spr. deelde mede, «lat deze avond was belegd om de filmvoqrstelling, welke de vorige vergadering wegens een defect aan den motor moest worden gestaakt, te geven. Medegedeeld werd, dat de eerstvolgende vergadering de periodieke Bestuursverkie zing meet plaats hebben. De aftredende leden zijn J. v„ Bakel, voorzitter, M. Otte, 2de secretzris, F. Ver- meijs 1ste Penningmeester en P. v. Bakel, 2de Comissaris v. toezicht. De voorzitter spoorde de leden aan om gebruik te maken van hun recht om, indien er actievere leden zijn, deze spoedig als candidaat voor te stellen bij het bestuur. Mededeeling werd gedaan van een schrij ven van het Centraal Bestuur, bettreffende het jubileum van Z.D.H. Mgr. Callier, waarin werd voorgesteld om een afzonderlijke actie op te zetten. Dit meent men te moeten doen uit dank baarheid voor het vele werk, dat Z.D.H. voor den R.K. Volksbond heeft gedaan. De gift, die gevraagd wordt, bedraagt f 0.10 per lid. De voorzitter hoopte, dat niemand zou weigeren daaraan mede te helpen. Liermede was het huishoudelijke ge deelte afgeloopen, en kreeg de Geest. Adv. Kap. W. J. Warmenhoven de gelegenheid zijn nieuw toestel te laten werken. Be gonnen werd met een B. en S.-film „Droog stoppels", Star comedie in 1 acte. Al direct bleek, dat nu het toestel veel beter was. De tweede voorstelling was .Jtïet ont waken van een geweten" in 5 acten. Na afloop der film dankte de voorzitter den Geest. Adv. voor de voorstelling. Spr. hoopte dat hierdoor een nauwer verband in de Vereeniging mag ontstaan. Tot de leden wendde de voorzitter zich met het verzoek om steeds trouw op de ver gaderingen te komen, ook als er geen film is. De Geest. Adv. zal zeer waarschijnlijk dit jaar nog eens een lezing houden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed. herhaaldelijk voor het Kinheimdoel. Voor- loopig zonder resultaa'. Na eenigen tijd weet de midvoor van A zich los te werken en scoort onhoudbaar. K'nheim is hierdoor blijk bear teleu-gesteld en vanaf nu is er geen sprake van verband Wel wordt er hard en enthousiast gewerkt door de Velsenaren, die v ouwe For una niet met zich hadden. Geleideiik wordt de score opgevoerd tot 50. K nheim onder neemt een enkele maal een aanval, doch weet het niet verder dan de back's te brengen. Als dan de scheidsrechter het einde aankondigt heeft Kinheim een ver diende doch eenigszins geflatteerde neder laag te boeken. Op 'n zeer zwaar terrein stelt Sloterdijk zich volledig en Stormveld zich met één invaller op. Wanneer er afgetrapt is, loopt Sloter dijk hard van stapel en zit direct voor de IJmuider veste. Eenige malen weten de backs te retouneeren, doch kunnen dan niet verhelpen, dat het eerste doelpunt voor Sloterdijk ontstaat door een goed gericht doch houdbaar schot, door hun midvoor, (10). Stormveld komt 'langzamerhand op zetten en hoe zij oak werken, tot doelpun ten weten zij het niet te brengen en met een meerderheid van de 'IJmuidenaren kom* de rust. Na de thee is het spel het zelfde en als Stormveld een vrije trap wordt toegekend, wordt deze benut, echter ontgaat dit den scheidsrechter en de Sloterdijkkeper weet bijtijds weg te werken. De thuisclub weet 'eenige malen door te breken waaruit zij het tweede doelpunt weet te maken, (20). Tegen het einde wordt de strijd even vin niger en aan beide zijden wordt er hard gewerkt. De thuisclub weet nog een keer door te breken en slaagt er in 30 te maken. Met dezen stand komt het einde en heeft Sloterdijk een geflatteerde overwin ning behaald. Kinheim dat versterkt was door het me despelen van de ex-Stormvoge speler Bak ker, terwijl Grapendaal door Groen m h?t doel vervangen werd kon het een ove-winning brengen. Aanvanke ijk is Kinheim sterker en weet een paar malen voor het Assendclftdoel te komen. De verdediging bleek echter van goede kwa liteit zoodat van doelpunten maken nie s kwam. Eens zagen wij Kinheim haast doel punten, doch Elle kopt over de uitloopen den keeper over de lat. Met 'n overwich van Kinheim wordt gedraaid. Na de hervatting is de thuisclub de za ken beter gaan bekijken en zit dan °°k In een pittig gtjk zeilden wedstrijd, heeft V.V.Z. II haar repu.atie hooggehouden door R.K.A.V. III met 41 te verslaan. De rechts-binnen van V.V.Z. opende de score uit een algemeenen aanval. Eenigen tijd later vergrootte de midvoor den voorsprong met een goed gericht schot. Als de backs te ver zijn opgedrongen doet R.K.A.V. een uitval en verkleint den achterstand 21. Na de rust is de opstelling gewijzigd. De rechts-binnen brengt spoedig den stand, met een mooi schot, op 31. Een vierde doel punt werd door buitenspel geanuleerd. Kort daarop vergrootte de midvoor den voorsprong op 41. Verder werd er aardig spel geleverd, maar er kpmt geen verande ring in den stand. Den geheelen wedstrijd was V.V.Z. in de meerderheid, doch met hun schieten onge lukkig. Er waren 3 invallers. J. C. R. Behandeling voor de Rechtbank. Heden stond voor de Arrondissements- Rechtbank te Roermond terecht G. M„ coiffeur aldaar, die vc-'achi wordt in dén nacht van 29 op op 30 Augus'us 1.1'. zijn echtgenoote van het leven te hebben be roofd en daarna zijn woning in brand te hebben gestoken. Doordat zijn buur in den vroegen mor gen rook uit een der vensters der boven verdieping van het woonhuis, waar bet echtpaar M. sliep, zag komen, liep hij ijlings den winkel van M. binnen, waarvan de straatdeur reeds open was, omJat hij vermoedde, dat er brand was uitgebroken Daar deze nog in het beginstadium bleek te zijn, was hij, hoewel het reeds fel brandde, met behulp van eenige mede toegesnelde personen, spoedig gebluscht. Op de slaapkamer van het echtpaar werd daarbij Het li'k gevonden van M.'s echtge- nooie, terwijl M. zelf gekleed werd aan getroffen, met zijn eenigst dochtertje bij zich, dat hij spoedig daarna bjj eenige buren onderbracht. Onmiddellijk na het ontdekken van den brand was de politie ter plaatse, die een nauwgezet onderzoek instelde. Hierbij ver klaarde verdachte, dat zFne echtgenoote zich zelf van het leven had beroofd. Daar uit de situatie tre plaatse zijn verklaring echter zeer onwaarschijnlijk bleek, wera verdachte eenige uren la'er gearresteerd en ter beschikking der Justitie gesteld Uit de daarop gevolgde, door den Politie-deskun- dige, Dr. Hulst uit Leiden, verlichte lijk schouwing, kwam. vast te staan, dat van zelfmoord geen sprake kon zijn. Ook uit hot verdere onderzoek en de verklaringen der verschillende getuigen bleek, dat zich hier een vreeseli'k echte li'k drama had af gespeeld. De Justitie had dan ook verdach te weldra dusdanig in het nauw gedreven, dat deze eeniga dagen later da schuld van den dood züner vrouw op zich nf®* Het gerechtelrk onderzoek had intussc en zijn verloop. Vele getuigen werden ge hoord. Dit onderzoek duurde tot begin i o- vember j.l., toen de instructie der zaa werd gesloten. De dagvaarding, die spoe ïg daarop volgde, legt den verdachte tsn laste, M.cord, subsidiair opzettelijke brandstic ting. Bij de behandeling ter terechtzitting wer den 18 getuigen gehoord, waaronder v.er deskundigen. Als verdediger van verdachte? trad o_p mr. Paul Tripels, advocaat te .Roermond. Te half 10 nam de terechtzitting een aanvang. Reeds vroeg in den oclitend ver drong zich een groole menigte voor het gerechtsgebouw. Het trottoir, aan de zijde van het gebouw, was afgezet en vrijgehou den, terwijl marechaussee en pojli'ie voor de handhaving van de orde zorgden. De zitting, die door talrijke belangstel lenden werd bügewoond, werd gepresideerd door mr. F. Bolsius, president dpr recht bank, met als leden mr. van Berkcl en mr. v. d. Grinten, Het O. M. werd waargenomen door mr. dr. P. Rieter, substituut officier vpn Justi tie, terwijl als griffier fungeerde mj. Gerads. Naar wij vernemen, heeft de Direcfie van de N.V. Nederlandsche Stoomsleepdienst, voorheen van P. Smit Jr te Rotterdam, aan ij N.V. Machinefabriek en Scheepswerf aldaar, opdracht gegeven voor den bouw van tien havensleepbooten van haar type rivierklasse. Drie booten van hetzelfde type zijn reeds in aanbouw en zullen 1 Mei a.s. in de vaart worden gebraoht, terwijl de thans bestelde tien sieepbaoten 1 Juni a.s. in de vaart zullen komen. „Zoo Kees!" „Zoo Jan!" In de „Vrijheid" schrijft de heer D. Hans een Parlementsfilm onder den titel: „De Eerste Conferentie" De kamerbewaarder van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stond in spanning uit te kijken naar de komst van minister Kan i Het zou de eerste keer zijn vandaag, dat de ad-interim-minister op zijn tijdelijke De partement verscheen, om tal van zaken af te doen. Nu: de kamerbewaarder had al zóóveel van minister Kan gehoord dat hij werkelijk verlangde eens nader kennis met hem te maken. Kamerbewaarders ik heb het al meer gezegd zijn eigenlijke permanen te ministers-zonder-por lef euille. Ministers gaan, worden wegges'agen, weg gespoeld door den golfslag der politiek; maar kamerbewaardeis blhven. als ro'sen in zee. Een geroutineerd kamerbewaarder ziet met één oogopslag, als er weer een andere minister komt, welk spek (met pet- de Dignitaris van Onderwijs in spanning de komst des nieuwen tijdelijken ministers af. Uit den gang kwam iemand met een bruine regen-jas aan en een hoed in de hand. De waardige kamerbewaarder vroeg: - „U wenscht mijnheer?' „M'n kamer, vriend, enkel en alleen m'n kamer Ik ben „Excellentie, ik begrijp bet." De Dignitaris viel in tweeën van schrik. .Neemt u mij niet kwalijk! Minister Kan ging z'n kamer in, keek even rond en liep dan met een vaartje naar alle mógelijke ramen, die hij één voor één openrukte. „Zoo!" Verbaasd keek de kamerbewaarder toe. De koude win'erlrcht kw^m naar binnen waaien. De minister snoof haar met wel behagen op, en ging zitten. „Iets bijzonders?" „Excellentie, om half elf komt Commissaris der Koningin uit Noord-Hol land op audiëntie!" Waarover?" „Een zeer belangrijke onderwijskwes tie, Excellentie. Mijnheer de secretaris-ge neraal heeft die persoonlijk behandeld „Vraag dan, of de secretaris-generaal even bij mij komt.... Wacht^eens even, is er hier niet meer ventilatie? De kamerbewaarder keek verstard naar de hoog-opengeschoven ramen; het vróór letterlijk in het kabinet. Hij stamelde iets en verdween. Om even later weer beschei den binnen te komen, en den secretaris generaal aan te d:enen. De secretaris-gene raal, jhr. mr. C. Feiib. die met het oog op de komst van den bewusten Commissa ris der Koningin voor de eerste maal zou confereeren met z'n nieuwen tijdelij ken minister over een moeilijk onderwijs probleem. De kamerbewaarder bóóg. De secretaris generaal kwam binnen. De minister sprong op, lien 'm tegemoet „Zoo Kees!" „Zoo Jan!" Men boorde de knieën van den kamer bewaarder, die nog op den drempel stond, kn'kken. Zijn gelaat kreeg de kleur van een Voorloopig Verslag; de haren, uit den strijd des levens overgebleven, rezen als bajonetten omhoog Droomde hij? IJlde hij? Had hij „iets op"? Neen. Hij was dezelfde eerbare kamerbe waarder van vroeger en nu moest hij ach tereenvolgens beleven; een minister in een regenjas met een hoed in z'n band; een minister, die het letterlijk laat vriezen in z'n kabinet en.... een minister en een se cretaris-generaal, die elkander begroeten met Kees en Jan. De kamerbewaarder sleepte zich wgg De mot kwam nou letter lijk in alles. Z'n ziel schreide De minister en de secretaris-generaal gingen zitten De laatste had een zware en dikke portefeuille meegebracht, bevat tende heel het gewicht van het ingewikkel de probleem, waarover zoo .dade'ük de Commissaris der Koning> uit Noord-Ho lan zou komen confereeren. De minister wierp zich achteover in z'n zetel, keek even, en „Nee, Jan. Hef kan wonderlijk gaan in het leven, kerel. Een fijne tijd was dat, hè?" Ze zwegen even. De minister keek glunder. De secretaris generaal staarde peinzend bet verleden in. Alles glansde voor bem op. „Hadt iij dat nu ooit gedacht, Kees, toen we samen vroeger, in onzen jongens tijd je-weet-wel. „Je hebt je schitterend opgewerkt, Kees. Meer dan schitterend!" „Fn iij dan Jan Minister!" „Och, kerel, zoo bedoel ik het niet. Wat beteekent dat nou? Ik bedoel, dat je de beste batsman van Holland geworden bent. Niemand kon tegen jou op!" De secretaris-generaal knoopte de dikke zware portefeuille los Hij gl'mlachte. „Jongen, Kees je het ze van katoen gegeven in je leven hoor!" ging de minister voort, „Je was een wicketkeeper om te zoenen." „Och.I" „Een reuze-slipfielder Kees. D'r is geen cricketter in ons land die zooveel runs heeft gemaakt als jij!" -„Nee....!"- - „Hoeveel century's heb je eigenlijk wel op je naam staan Kees?" „Negentien Jan!" .'Negentien? Fameus. Negentien maal dus heb jij meer dan honderd runs achter elkaar gemaakt. Wat beteekent het daarbij, dat ik minis'er ben? Ministers hebben wij boonen gehad maar jij hent de een.'ge Hol lander met 19 century's" "E®n Kfne rijd vroeger Jan. Heel wat anders dan confereeren met een Commis saris derdeksel... dat 's waar...." De secretaris-generaal" sloeg de dikke zware portefeuille open. „Ja Kees, een fijne tijd. Och och, we hebben samen heel vvat beleetd. Jij in het Nederlandsch cricket-elftai, ik in het Ne derlandsche voetbal-elftal En we zijn even verslaafd gebleven. Jij cr;cket nog atijd, Kees! .'En voetbalt. hockeyt tennist, golft en zwemt ook nog altijd Jan. Ik heb je de vorige week nog in Eet veteranen- elftal voetbal zien spelen. Je kan nog mee boor! Net als vroeger. ,n dat ouwe Rotter- damsche Victoria, weet je nog?" De minister pe'nst Of hij het nog weet Die prachtige tij op het Rotterdamsche gymnasium, èn op het Rotterdamsche voet balveld. De tijd van Co-.cordia. Victoria, S"arta. De tijd toen voor bet eerst de Engelsche voetballers in ons land kwamen soelen. Jongen, wat zat hi, er achter-heen. Wat kon t»i een, £f.yen Wat kon hit rennen langs de witt# hm. En in dien tijd was Kees al bez!g tot één van Ho'lands grootste cricketspelers se groeien Nu, na zoo vele, vele jaren, za'en zehmr samen en heel bun fijne sportjaren glansden opin't licht der bernnering. „Ja Keesl" „Zei l'e „Nee W „Zeg. Jan, dat doelpunt dat je de vorige week in bet veteranen-elftal maak te, was ongeldigl" „Wat?" „Was ongeldigl" Zijn Excellentie vloog op. Zijn oogen bliksemden. Ongeld'g? Dat fijne doelpunt? Dat ze 'm in de Kamer een motie tegen z'n burgerwacht-politiek aan-smeren, laat 'm koud, maar dat Kees durft zeggen van dat doelpunt, dat is een schandaal. „Ja zeker, Jan Je stond subiet bui tenspel, kerel. „Kees, je hebt cr geen snars ver stand van. hoor!" De minis'er sprong op en belde. De ka merbewaarder verscheen, sidderend van sensatie wat er nu weer boven z'n hoofd hing. „Excellentie?" Breng me een stuk krijt„Krijt?" De brave lispelde het woord terug. „Ja krijt!" De Digni'aris kreunde weg. De minister en de secretaris-generaal keken langs el kander heen Het krijt kwam. Toen sprong de minister op. liep naar het midden van z'n kabinet, knielde neer, en begon te tee kenen on den gladden parket vloer. „Kijk, Keesl" De secretaris-generaal knielde ook neer en keek naar de voetbaltc ekening. „Hier heb ik het doel gefeekend. A is de doelverdëdiger; B. en C. zijn de achterspelers D ben ik. Ik stond....! „Ja maar, je stondt Op de deur van bet kabinet werd ge tikt en nogmaals getikt. „Ja!" De kamerbewaarder kwam b:nnen, zag den minis'er en den secretaris-generaal m;d- den op den parket-vloer geknield, zag dc krijtteekening, greep naar z'n schedel en viel flauw tegen den deurpost. Hij kon nog nèt stamelen: „De.... Commissaris., der.... Koningin....!" „Viaag of hij een oogenblikie wacht De conference is zóó afgeLopen Kijk Kees Hier stond ik. Ik kreeg den bal toege speeld van links, en ik gaf een kei...." Het schemerlicht van den winfer-morgen .viel over de knielende gestalten, die voor hét .eerst confereerden. De operatie, waaraan de ZeerEërw. Patei Bonaventura Kruitwagen O.F.M. zich in hef St. Ffanciscus-Gastliuis te Rotterdam moest onderwerpen, heeft gisteren plaats gehad en is góed geslaagd. De toestand van den patiënt gaf, naar de Mb. verneemt, gisteren- ayohd reden tot volle tevredenheid. Zij waren veroordeeld in verband met de Hongaarsche bankbiljetten-allaire. Thans is aan twee der Hongaren, die In dertijd ve-oordeeld zijn in ve band met de bekende bankb'ljettenaffaire, en die hun straf uitzaten ii» de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen n.l. aan Mankovicz en Markovsky, per 20 dezer grat'e verleend. Hun s raftijd zou eerst 2 April 1928 geëin digd zijn. Het feit, dat alleen deze twee Hon garen en niet ook de de' de, Jankovicz, gra tie krijgen, is naar de „Tel." vernam, toe te schrijven aan de volgende omstandigheid, In ons land geldt de bepaling, dat wan néér een gevangene twee derde gedeelte van zijn straf tijd heeft uitgeze'en, hij het re^biheèft, voorwaardelijke invrijhe'dste!- üng te vragen, die in vele gevallen verleend wordt. Waar de voorwaardelijke invrijheid stelling op vreemdelingen moeilijk is toe te passen, word' deze voor hen veelal vervan gen door kwijtscheld'ng van het restant der straf. Den weg hiertoe hebben ook Manko vicz en Markovsky wier straftijd op 2 Aug j.l. voor twee derde verst-eken was, bewan deld, met het boven vermelde resultaat Jankovicz, die tot een langduriger staf wérd veroordeeld, heeft nog geen twee derde daarvan uitgezeten, zoodat een g-a- tieverzoek door hem nog niet kon worden ingediend. In een te Brussel gehouden vergadering van Belgische Nederlandsche en Elzasser spoorweggedelegeerden, is de volgende uur tabel vastgesteld voor den a.s. zomerdienst (1? Juni15 September) van den Pullman- trein AmsterdamBazel, via Brussel: Am sterdam vertrek 7.05; Berchem (Antwerpen) aankomst 10.00, V. 10.01; Brussel (Noord) A 10.35, V. 10.43, Namen A. 11.28, V. 11.42- Luxemburg A, 14.12, V. 14.17; Bazel A. 18.53 Bazel: V. 9.32; Luxemburg A. 14.04, V 14.09; Namen A. 16.35, V. 16.39; Brussel (Noord) A. 17,34, V. 17.42; Berchem (Ant werpen) A. 18,15, V. 18.16,- Amsterdam A. 22.07. Mr. G. A. van Poelje, administrateur fer gemeentesecretarie te Den Haag, is be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de bestuurswetenschappen tr.n de Handels- hoogeschool te Rotterdam. Naar verluidt, zal einde dezer maand reeds de 12.0C0ste arbeider bij de Philips- fabrieken te Eindhoven worden aanjjeno- mep. Dat is in twee maanden tijds een ver meerdering van 2000 arbeiders. De bestuurder gedood. Wo'ff «eint uit Bad Srhwalbach: Gis'erochtend is bij Hahn in de buurt ven he'. Hotel Walfried een Fransch vlieg tuig neergestort. De bestuurder was onmid dellijk dood, de waarnemer redde zich het 'even door van zijn valscherm gebruik te maken. PURMEREND, 12 Dec. „Afskgvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Wit- lof 1431 per 100 Kg.; roode kool 8 20.40; witte kool 23.70; savoye kool 2.20—1 per 100; spruitkool 2.20—3.75 per 15 Kg.; boerekool f 2 20^-4.30 per 100 struiken; andijvie 0.803,40 per 100 krop; seL'erij 1.10—4.60; orei 12—16.60 per 100 bos; uien 1.062.45 per 25 Kg. Appels: Present van Engeland 8—16; ReiijeUe, goud 718; idem oranje 6 10 per 100 Kg. Peren; Gieser Wildeman 7—11; Winterjan 5—11.70; Winter-, louwtie 6—7 per 100 Kg. PURMEREND, 13 Dec. 1927. Kleine fabriekskaai 18 stapels, met merk 5. Kleine boerenkaas 6 stapels mat merk 5.; per 50 kilo; Goudsche kaas 1 stapel met merk 52; De handel op de kaasmarkt was matig. Boter aanvoer 807; 2 002.10, Runderen: (waaronder 283 velte) 751.00 per kilo; en 185 melk- en gelde) 1.20 per kilo; er 185 melk- en gelde) 120 325 per stuk; Stieren aanveer 23; Paarden aanvoer 33 100200 per stuk, stug; Vette kalveren aanvoer 25 ƒ1.401 60 per kilo matig; Nuchtere kalveren aanvoer 193 11—40, per stuk, vlug; Vette varkens aan voer 778, 0.580.62 per kilo, matig; Zou ters 0.520 54 per kilo; Magere varkens aanveer 34 2232 per stuk, matig; Biggen aauvoer 149 1016 per stuk, matig; Schapen aanvoer 1855 2337 per stuk, stug; Ganzen aanvoer 420 4:75—6.00 per stuk; Zwanen aanvoer 11 11 25 per stuk; Kipeieren 10.11 per 100 stuks; Eend- eieren 8 00 per 100 stuks. Kuikens 0.50 10.50 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Kipeieren aanvoer 19533 10 20—11.33 per 100 stuks; Eendeieren aanvoer 664 8.508.70 per 100 stuks. VOLENDAM, 12 Dec. Men besteedde in de algeloopen weck aan den vischafslcg voor spiering 1.753.00 per 50 pond; voor haring 2.903.50 per tal. De vangst was gering. Door de groote aanvoer Schotsche haring was de prijs van de Zuiderzeeharing zeer laag. In den ouderdom van bijna 91 Jaar, is hedennacht te drie uur overleden te Lei den prol. dr. H. Oort, oud-hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit aldaar. Storm !angs de kust der Middellandsche zee. MARSEILLE, 13 Dee. Marseille werd gisteren geteisterd door een hevigen re genval. Nagenoeg alle verkeer moest wor den stopgezet. De boomen spoelden weg. Wegen waren onbegaanbaar; vele huizen in de buitenwijken van de stad werden over stroomd Langs de kust van de Middel- lansche zee woedde een hevige storm. Vele schepen zijn over tijd. PARIJS, 13 Dec. De minister van bui- tenlandsche zaken Briand, is uit Genève te Parijs aangekomen. BOEKAREST, 13 Dec. Officieel wordt tegengesproken het bericht, dat Titilescu voornemens zou zijn af te treden. MARSEILLE, 13 Dec. De Italiaansche kolonie te Bordeaux heeft aan de equipage van de „Mosella" een diuer aangeboden om haar hulde te brengen voor de redding van opvarenden van de „Principessa Ma- falda". De Javaansche bank, de circulatie bank van Ned. Indië, zal op 24 Januari a.s. te Batavia den dag herdenken, waarop zfj 100 jaar geleden werd opgericht. NEW YORK, 13 Dec. De autoriteiten hebben besloten, zich in den strijd tegen den alcohol van vliegtuigen te gaan be dienen. Allereerst zal het Mssisippidal, van waar uit talrijke geheime brouwerijen ien Amerikaansche bondsstaten van alcohol voorzien, scherp gadegeslagen worden. De vliegtuigen worden voorz'en van een machinegeweer, dat direct in werking ge steld moet worden, zoodra de waarnemer in de toegankelijke bergkloven een ge heime brouwerij ontdekt. BATAVIA, 13 Dec Te Tandjong Priok is voor 30.000 opium aangehaald. NEW YORK, 13 Dec. Te Chicago is op instignatie der onlangs opgerichte anti- sigarettenclub door meer dan 1000 huis vrouwen een petitie ingediend, strekkende tot het instellen van een anti-sagaretten- verbod. LONDEN, 12 December. Een aantal voor aanstaande personen heelt heden op de Deensche legatie met den Deenscheu- kroonprins de lunch gebruikt; onder hen be vonden zich de premier en Mrs, Baldwin, Sir Samuel Hoare, de minister voor de luchtvaart en Lady Hoare en de Labour- leider Rrmsay Mac Dona'd. De Deensche kroonprins, d'e. zooals men weet, een particulier bezoek brengt aan Londen, dineert hedenavond met den Prins van Wales. LONDEN, 12 December. De admiraliteit heeft een mededeeling gepub'iceerd betref lende den toestand van Captain Lalor, die zich nog steeds in handen van de bandieten fcev ndt. Gemeldt wordt, dat de gevangene zich in moeilijke oms andigbeden bevindt. De ma rine-autoriteiten hebben hem w ndsels ge zonden voor zijn gewonden voet. Captain La'or moet zich op ongeveer 10 mijlen afstand van de stad Shasi bevinden; de bandieten zijn echter zeer wantrouw g, waardoor het zeer moe'lijk wordt met hen te onderhandelen en een plaats van samen komst te bepalen. Het zal daarom waar schijnlijk nog wel eenige dagen duren, eer Captain Lalor in vrijheid wordt gesteld. De bandieten-organ sa ie bevindt zich aan den linkeroever van de Jangtsé tusschen lchang en Shasi. De organisatie is heel sterk en mil'tair van opzet. Reeds werd door de bandieten een hoo- ger losgeld geëischt. LONDEN, 12 December In an.woord op desbetreffende vragen in het parlement heeft Capta n King, namens het mini-teric van Oorlog, medegedeeld, dat in China, naast de gewone drie bataljons, zich thans nog 9 infan erie-bataljons bevinden, waar van zes te Sjanghai. Heden heeft het ministerie van oorlog de elementaire oorlogsbegrooting gepubliceerd ter dekking van de uitgaven, ontstaan door het in dienst hebben van extra troepen in China; de kosten worden op 3 millioen 90 duizend pond sterling geraamd. Reeds heeft het parlement in Maart j.l. 950 duizend pond sterling voor dit doel gevoteerd. Heden heeft 't ministerie van oorlog de sup- steld, of er stappen zijn genomen om de zee- rooverij in de Bias-Baai tegen te gaan. De ondersecretaris voor buitenlandsche za ken Locker Lampsin, deelde in antwoord hierop mede, dat hij op dit oogenblik geen definitief antwoord zou kunnen geven, be halve dan, dat deze kwestie in behandeling >'s genomen door de gezanten te Peking van Frankrijk, Italië, Japan en de Vereenigde Staten, Heden overleed na een lang durig lijden, plotseling, onze ge liefde Vrouw, Moeder en Groot moeder MARGARETHA JOHANNA ENGEL1NA WINTER geb. Schouten in den ouderdom van 48 jaren. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Uit aller naam: J. H. WINTER Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Donder dag aasa in de Par. kerk van O. L. Vr. (Spaarne) te TA, en 854 uur, waarna te half 12 de begrafenis op het R.-K. Kerk hof St. Barbara. Heden ontsliep in de volle verzekerdheid des geloofs, tot onze groote smart, onze lieve Man, Vader, Behuwdvader en Grootvader in den ouderdom van Haarlem Dordrecht Zandvoort Den Haag Bangkalan (N. O. I.) New-York (U. S. A.) Den Haag 75' jaar. W. DE JONGH—HUISKEN. W. C. MEIJNEN—DE JONGH W. W. MEIJNEN. H. G. DE JONGH. en Kleinkinderen. HAARLEM, 10 December 1927. Zijlweg 74. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 14 (De cember a.s„ te 12 uur, op de Alg. Begraafplaats te Haarlem (ingang Kleverlaan). Commissarissen en Directie der Algemesne Noord-Hollandsche Maatschappij Tan Levensverzekering geven met groot leedwezen kennis vin het overlijden van den Hooggeachten Directeur, den Heer Bijna 50 jaar gaf hij als Directeur, met volle toewijding, zijn. beste krachten voor den bloei der Maatschappij. Zijne nagedachtenis zal bij hen in hooge eere blijven. HAARLEM, 10 December 1927.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3