Buitenlandsch Nieuws. de gestolen FEUILLETON. GOUDMIJN Moet Duitschland aan koloniale politiek doen? Een interview met Jhr. Loudon. LANDBOUW EN VISSCHEniJI STOOMVAARTLIJNEN. De afrastering van weiland. SOCIAAL LEVEN. De arbeidersreserve in de hoofdstad. MARKTNIEUWS. Een hooiperserij en drie huizen te IJsselmuiden verbrand. naar het engelsch. Meer dan vijftig persoonlijkheden uit het openbare leven beantwoorden een rond vraag in het tijdschrift „Europaische Gesprache" over het onderwerp „Moet Duitschland aan koloniale politiek doen?" Een aan'al van hen, die om een antwoord waren verzocht, hebben dit niet willen ge ven en hebben als uitdrukkelijke reden opgegeven, dat ze er nog geen oordeel over hebben kunnen vormen. Enkele eco nomische leiders noemen de vraag een zui ver politieke en Villen zich daarom niet er over uitlaten. Principieële bezwaren tegen een openbare discussie over de koloniale kwestie worden slechts hier en daar ge hoord. Een van de verk'aringen, die het meest de aandacht verdienen, is die van den vroegeren Minister van Koloniën, Dr. Bell. Minister Bell verklaart in de eerste plaats dat de beweging van de Duitsche koloniale schuld, die sedert 1919 veel is besproken kan worden uitgeschakeld. Het materiaal, ^dat Duitschland aan de Entente heeft voor gelegd, o:a. de getuigenissen van buiten- landsche deskundigen, bewijst voldoende, dat Duitschland door de behandeling der inboorlingen de aanspraken op medewerking bij de kolonisatie niet heeft verspeeld, en dus niet door civilatorisch meer gevorderde den arbeid ter propageering van een vreed zame samenwerking. Het Nobelcomité heeft door zijn beslissing ook den nadruk willen leggen op het gewichtige feit, dat zich in Duitschland en Frankrijk een openbare mee ning gevormd heeft, die de toenadering tusschen beide volken mogelijk heeft ge maakt. De Duitsche gezant te Oslo zou gisteren ter eere van beide prijswinners, een noen maal geven, waartoe o. m. ook een vertegen woordiger van 't Fransche gezantschap ge- noodigd was. Brutale overval. Een brutale overval heeft plaats gehad in den Berlijnschen dierentuin. Drie mannen, van wie twee gemaskerd waren, overvielen den kassier in zijn bureau. Onder bedrei ging met een revolver wisfen zij de kas te rooven en met een buit van 32000 Mark door den dierentuin te ontkomen. Voordracht van prof. Qnldde, Prof. Quidde heeft zijn Nobelprijs-voor dracht voor het Nobelinstituut gehouden. Hij verklaarde, dat het emst moest wor den met de ontwapening. Als de Ontwape ningsconferentie zou mislukken, dan zou dat een catastrophe beteekenen voor Duitschland, voor de geheele vredesbewe ging, voor de veiligheidsverdragen en voor den Volkenbond. Overigens, zoo ze de hij, hebben alle verdragen en overeenkomsten naties zou moeten worden vervangen. Voorj en öe beoordeeling en behandeling van h t R„t;uen4 ;Q „techts de öezind- Duitsche koloniale probleem, zegt Dr. Bell, zijn in de laatste jaren twee resultaten van groote beteekenis: Duitschlands toetrede bij den Volkenbond en zijn zetel in de mandaats-commissie. Daardoor is een fo rum ontstaan, waarvoor Duitschland zijn koloniale 'aanspraken kan doen gelden. Maar het is op het tegenwoordige tijdstip even doelloos als bedenkelijk, zich vast te leggen op concrete formules van deze aan spraak. De Duitsche Rijksregeering moet zich bij de behandeling van deze netelige kwestie laten leiden door de grondstelling, dat politiek de kunst is, van dat, wat te bereiken is. Het zal vooral van den vorm der onderhandelingen, de algemeene poli tieke constellatie en de ontwikkelingen van den Volkenbond afhangen, wanneer het tijdstip voor Duitschland gekomen is, om de koloniale kwestie op te lossen, en ook de vraag, of Duitschland de vroegere koloniale souvereiniteit moet verlangen, of voorloo- pig zich met mandaten moet tevreden stel len. Maar in geen geval zal Duitschland waardeloos, afgelegen en oneconomisch koloniaal terrein aannemen. Dr. Bell geloott er niet aan, dat een toe komstige Duitsche koloniale politiek vol strekt tegenstanders moet vinden. Aan een conflict van Duitschland met andere landen is niet te denken, daar toch de onderhan delingen in het kader van den Volkenbond plaats vinden. Het tweede bezwaar, dat ontstaat uit de vrees voor Duitsch imperia lisme en Pan-Germahisme, valt ook weg, wanneer men het betrekkelijk geringe vroegere koloniale bezit van Duitschland en dat, wat het misschien in de toekomst zal hebben, vergelijkt met de koloniën van an dere landen. Dr. Bell bestrijdt dan het ver wijt. dat Duitschlands koloniaal bezit niet rendabel is geweest. Hij verklaart, dat het voor .Duitschland noodzakelijk is uit eigen koloniaal bezit een gedeelte der noodige ruw-stoffen en voedingsmiddelen onder aan nemelijke voorwaarden te betrekken, en een geschikt afzetgebied voor fabrikaten te verkrijgen. Ten slotte behandelt Dr. Bell nog de tegenwerping, dat de geheele kolo nisatie met ondergang is bedreigd, daar de inboorlingen steeds meer naar zelf standigheid streven. Dr. Bell wijst er op, dat geen enkele staat zijn koloniale politiek naar deze overwegingen richt en dat voor Duitschland uitsluitend Afrika tn aanmerking zou komen, waar de geheele koloniale kwestie nog altijd onopgelost ls. Ondanks zijn militaire machteloosheid zou Duitschland door zijn positie in den Volken bond en zijn toekomstige ontwikkeling zijn kolcniaai bezit kunnen beschermen. Dr. Bell verlangt een koloniale politiek van Duitsch land, die vrij is van overspanning en onver vulbare wenschen. waarde. Beslissend is slechts de gezind heid en de geestesgesteldheid der naties. Een groote voorlichtingsarbeid is nog nood zakelijk. Millioenen-zwendeL Na uit een Roemeensche militaire ge vangenis te zijn ontvlucht, is de Roemeen sche kapitein Joan Perovici, alias Todor Florescu, die zich indertijd heeft schuldig gemaakt aan fraude tot pea bedrag van 640.000 lei en documentenzwendel, waarbij hij zich een bedrag van 5.000.000 lei wist toe te eigenen, hier op verzoek der Roe meensche militaire autoriteiten gearres teerd. Een eeresabel Albert. ▼oor Koning Zondag 18 December zal een Fransche de legatie, onder leiding van maarschalk Foch, op het kasteel te Laeken ontvangen wor den. Uit naam van een groep Fransche bewon deraars zal de maarschalk aan koning Al- bert een eere-sabel aanbieden. Foch zal een toespraak houden, waarin hij hulde zal brengen aan de houding van den koning tijdens den oorlog. Leden der delegatie zijn o.m. admiraal Ronarch, A. Citroen, Fr.'Coty en Francois Marsal. De Fransche begrooting goed gekeurd. De Kamer heeft Zondagavond laat met 405 tegen 125 stemmen de geheele begroo- ting vq,or 1928 goedgekeurd. De uitgaven bedragen 42.515.114.127 francs, Het batig saldo is geraamd op 52.739.049 francs. De Nobelprijs. Uit Oslo wordt geseind: De voorzitter van het Nobel-comité, prof. j Frederik Stang hield de feestrede, waarin worden door een comité, bestaande uit drie hij uiteenzette, dat het gevaar voor een leden van den raad, onder wie de voorzitter, ocrlog voortdurend aanwezig is in de ziel W'-,Js" 7nnd,tfavnnd uit Genéve Het Fransche weekblad „Pax", waarvan hoofdredacteur, is de bekende Fransche econoom Jacques Seydoux, heeft een on derhoud gehad met den voorzitter der ont- wapennigscommissie, onzen gezant te Parijs jhr. J. Loudon, Het blad begint met er op te wijzen.dat de heer Loudon de eerste plaats inneemt onder de staatslieden, welke Nederland geleverd heeft voor 't werk der internatio nale samenwerking. Het geeft dan een overzicht «van de loopbaan van dezen „man van kennis en ervaring", die door zijn collega's met het voorzitterschap be kleed is van de belangrijkste commissie van den Volkenbond, die der ontwapening. Daar heeft hij zich, tot groote voldoening zijner collega's, ten volle gegeven. De „impartialité.professionelle" van den voorzitter Loudon geeft, zoo vervolgt „Pax", een bijzondere waarde aan de ver klaring welke hij aan „Pax" heeit ver strekt nopens de jongste werkzaamheden der commissie. De vierde zitting der voorbereidingscom missie voor de ontwapening, aldug jhr. Loudon, is zeer kort geweest; zij heeft niet meer dan vier dagen geduurd, maar zij was er niet minder belangrijk om ge weest. Onze gezant herinnerde in dit verbnad aan het stichten en het in werking stellen van de commisie voor arbitrage en veilig heid en aan het bepalen van de eerstvol gende zitting der commissie, voor de tweede lezing van het ontwerp-conventie, op 15 Maart, Wat den practischen kant onzer werk zaamheden betreft, zoo liet jhr. Loudon er op volgen, geven zoo goed als alle in onze commissie vertegenwoordigde staten er zich rekenschap van, dat men niet moet bou wen op de wolken, maar op de werkelijk heid, welke ook de beletselen ziin die wij op onzen weg kunnen vinden. Er zijn er onder ons die een andere opvatting huldi gen. Maar zooals ik tot mijn collega's ge zegd heb, is de te volgen methode, de keuze der middelen, ten slotte van onder geschikt belang. De hoofdzaak is dat wij eenparig gaan naar hetzelfde doel, d.w.z. naar de ontwapening. En nu zijn wij, om een uitdrukking te bezigen van den leider der delegatie van de Unie van Sovjet-repu blieken, allen bereid om „onze algeheele medewerking te verleenen aan de zaak van den vrede en van de ontwapening en onzen geheelen steun te geven voor de maatrege len, die waarlijk dit doel beoogen." Is, zoo besloot de voorzitter der ontwa peningscommissie, een dergelijke eenparig heid voor zulk een doel niet een waar borg voor welslagen? Het Poolsch-Lltansch Accoord. Een telegram uit- Genève meldt nog om trent de oplossing van het geschil tusschen Polen en Litauen, dat klachten van Litauen nopens de behandeling van Litausch spre kende personen in Polen onderzocht zullen van den mensch en in de psychologie der mass?. Alvorens groo'e politieke resultaten kunnen worden bereikt, is er een omvang rijk opvoedingswerk noodig. Buisson en Qu'HJe hebben een belangrijk aandeel aan Woldemaras is Zondagavond uit Genéve vertrokken. Vóór zijn vertrek heeft hij Briand bedankt voor zijn goede diensten. Aan de pers ver klaarde de Litausche premier, dat het be sluit van den raad voor het oogenblik geenerlei feitelijke wijziging meebracht in de Poolsch-Litausche betrekkingen en al leen beoogde een ontspanning te scheppen. Er zal niets veranderd worden vóór er rechtstreeksche onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen Warschau en Kowno. Zaleski heeft met Woldemaras een onder houd gehad om te bewerken dat de recht streeksche onderhandelingen, in het besluit van den Raad bedoeld, zoo spoedig mogelijk kunnen beginnen, wellicht reeds in Januari en wel op Letlandsch gebied. Ook hij meende, dat er moeilijkheden te overwinnen zouden zijn, maar met goeden wil van weers kanten, aldus Zaleski, zal men wel tot een oplossing komen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken zal doen wat mogelijk is, opdat deze oplossing bevredigend zal zijn voor Litauen. De Fransch-Italiaansche verhouding. De Engeische bemiddeling. Chaimberlain, Briand en de Engeische ambassadeur te Rome hebben met elkaar hel noenmaal gebruikt en van gedachten gewis seld over zekere kwesties der Europeesche politiek, betrekking hebbend op Italië. De mogelijkheid van een onderhoud tusschen Briand en Mussolini werd blijkbaar onder het oog gezien maar het is niet juist, dat de ambassadeur de overbrenger was van een uitnoodiging tot een samenkomst van de zijde van Mussolini. Scheepsramp. Uit Seattle wordt gemeld, dat het 3500 ton groote stoomschip „Northwestern' tweehonderd mijlen ten Noorden van Seattle is gestrand. Alle passagiers en leden van de bemanning, in totaal 112 personen, werden door een motorschip gered. Amerika en het Hol. Zaterdag j.l. is den president der V. S. een memorandum aangeboden, o.a. getee- kend door leden van de twee groote po litieke partijen, elf gouverneurs en oud-gou verneurs, dagbladredacteuren, bankiers en zakenlieden, waarin hem wordt 'gevraagd, bekend te maken, dat de Vereenigde Staten bereid zijn, de onderhandelingen voort te zetten om te komen tot de verwijdering van de moeilijkheden, die aansluiting van de Vereenigde Staten bij het Permanente Hof van Internationale Justitie in den weg staan. Het memorandum spreekt het geloof uit, dat de meeningsverschillen tusschen de Vereenigde Staten en de staten, die het protocol van het statuut van het Perma nente Hof hebben geteekend, grootendeels het gevolg zijn van misverstanden, die stel lig zouden kunnen worden opgelost bij be sprekingen, die gewoonlijk met de onder handelingen over verdragen gepaard gaan, De staatsgreep te Kanton. Tsjang Fat Foei, de dictator van Kanton, gaf last tot de ontwapening en de afdan king van de recruten, die er van worden verdacht volgelingen te zijn van generaal Li Tsjai Soera, den vroegeren dictator van Kanton, terwijl de bond van zeelieden een werkstaking gelastte, welke de stopzetting der stoomvaartdiensten en van het trein verkeer met Honkong tot gevolg had. Slechts óén schip met een Britsche bemanning kwam uit - Kanton te Honkong aan, met tweedui zend Kantonneesche uitgewekenen aan boord. Het uitvaagsel der Kantonneesche bevolking maakte terstond van de veroor zaakte verwarring gebruik en begon te plunderen en brand te stichten. Gemeld wordt, dat de Centrale Bank van China is verwoest en dat men den toestand als zeer ernstig beschouwt. De telegrafische verbin dingen zijn verbroken. Een proclamatie maakt bekend, dat de samengevoegde mach ten van arbeiders en boeren het bewind in handen hebben genomen. Een rood leger corps van vijfduizend man heeft zich mees ter gemaakt van alle regeeringsgebouwefe, waaronder het hoofdkwartier van de Koe- omintang. Generaal Tsjang Kai Sjek, die bevestigt dat de Nationalistische partij hem met een verantwoordelijke taak heeft belast, de een heid der nationalistische partij te herstellen en de nationalistische regeering te reorgam- seeTen, verklaart dat hij voornemens is, a' het mogelijke te doen om in het gebied, waar de nationalisten de baas zijn, vrede te doen heerschen en de campagne tegen lsjang lsp Lin te hervatten. Tenzij de Sovjets hun in triges staken, zal de nationalistische regte- ring de betrekkingen met hen verbreken, ten gevolge waarvan de consulaten der Sov jets in htt gebied der nationalisten gesloten zouden moeten worden. De scheepvaart tusschen Hongkong en Kanton kan niet plaats hebben tengevolge van zware gevechten in de buurt van de forten van Whampoa. De gevechten te Kanton, waarbij een gedeelte der geregel- de troepen de boeren steunde, duurden zes uren. De stad is beplakt met biljetten, waarin de nationalistische leiders de vij anden van de arbeiders en boeren worden genoemd en de nationalistische partij de vijand van de revolutie, en waarin wordt geproclameerd, dat „de boeren en^ arbei ders de eenigen zijn, die de massa s kun nen beschermen." De a/gezette gouverneur Tsjang Fat Foei is ternauwernood ontko men; hij nam de wijk op een oorlogsschip. Totnogtoe worden de buitenlanders onge moeid gelaten. De poorten tusschen de Chineesche stad te Kanton en de Europeesche nederzetting zijn gesloten. Te Honkong aangekomen personen ver tellen, dat de troepen, die zich op Honan bevonden, tegenover Kanton, aan gene zij de der rivier, gisteravond een aanval on dernamen, aanvankelijk er in slaagden de rivier te overschrijden en zich od den an deren oever te nestelen, doch dat nieuwe gevechten aan den gang zijn. Gisterenochtend werd de Chineesche stad van Kanton gebombardeerd. Men is zeer ongerust over het lot der aldaar wonende Europeanen, Een goed systeem met glad- iu plaats van prikkeldraad. Zooals bekend, wordt voor de afrastering van weilanden in ons land als regel ge bruik gemaakt prikkeldraad. Men gaat daarbij uit van de redeneering, wanneer de dieren door een of andere oorzaak veront rust en opgeschrikt, trachten uit te breken, dit zal belet worden door de scherpe pun ten, die op afstanden van ongeveer 20 25 cm. zijn aangebracht. Ongetwijfeld worden runderen en paarden bij hun pogingen, om door de prikkeldraadversperring heen te breken, teruggehouden door de hevige pijn, die veroorzaakt wordt wanneer die scherpe punten in en zelfs door de huid dringen. Maar intusschen hebben de dieren zich dik wijls zwaar verwond, voordat ze tot rust gekomen zijn. En uit den aard der zaak zijn het altijd moeilijk te genezen verwondingen, die ontstaan door het openscheuren en openrijten van de huid. Ieder veehouder, die zijn weiland met prikkeldraad heeft afge sloten, zal er wel eens kennis mee gemaakt hebben en.... tot zijn groote schade. Het komt immers meermalen voor, dat de die ren zóó zijn toegetakald, dat ze alleen nog waarde hebben voor de slachtbank. Het spreekt van zelf, dat in de eerste plaats de huid tengevolge van die verwondingen aanmerkelijk in waarde is afgenomen. Voor de leerindustrie zijn immers dergelijke gedeelten van de huid niet te gebruiken. Doch ook in minder ernstige - gevallen, n.l. wanneer de huidwonden uitwendig genezen en weer met haren bedekt zijn, blijkt later na het slachten bij de bewerking van de huid, dat de litteekens ook aan de binnen zijde nog duidelijk zichtbaar zijn. Jaarlijksch worden dan ook in ons land een groot aan tal huiden op deze wijze beschadigd. Vele veehouders zijn nog de meening toegedaan, dat een prikkeldraad-afsluiting noodzakelijk is om het doorbreken van de dieren te be letten. Dit nu is, aldus het „Hbld." onjuist gebleken. Met een afrastering, geheel en al gemaakt van glad draad, kan men volstaan, mits de constructie goed wordt uitgevoerd. En daarom is het ook uit een oogount van dierenbescherming zeer gewenscht op de groote voordeelen van dit systeem, dat in Duitschland veelvuldig wordt toegepast, eens met nadruk te wijzen. De liggende draden worden op afstanden van ongeveer 1 m. gesteund door rechtop staande draden, die op de snijpunten door middel van verbindingsplaatjes stevig aan elkaar worden geplet. Dit pletten geschiedt met behulp van een speciaal hiervoor ver vaardigde tang en is het werk van een oogenblik. Inplaats van op afstanden van 2 3 m., zooah bij een prikkeldraadafslui ting het geval is, worden de palen of pos ten bij dit systeem (Nord geheeten) ge plaatst op afstanden van 6 m., hetgeen een groote besparing van kosten tengevolge heeft (minstens 50 60 pCt.l. En waar de palen duurder zijn dan het draad, laat het zich hooren, dat de totale kosten van een dergelijke afrastering met glad draad minder bedragen dan de prikkeldraadafsluiting. Voor een belangrijk dfeel echter worden de hoogere kosten van bovengenoemde afraste ring veroorzaakt door het feit, dat prik keldraad bestaat uit een dubbel draad, waaraan op afstanden van 20 25 cm. knoopen zijn aangebracht, voorzien van scherpe punten. Nu denke men niet, dat door de grootere afstanden, waarop de posten geplaatst zün, deze afrastering minder sterk zou zijn, zoodat doorbreken van de dieren het ge volg zal zijn. Hiervoor behoeft men niet bevreesd te zijn, want op afstanden van ongeveer 150 m. zijn extra stevige posten geplaatst, waaraan de draadspanners ziin aangebracht, waarmede de draden flink sterk kunnen worden gespannen. Van door breken is dan ook geen sprake, terwijl verwonden van de huid ls uitgesloten. Bij het systeem Nord kan een zeer practisch hek worden aangebracht met een specia- len doorgang voor menschen, terwijl run deren daar ook niet door kunnen. Absoluut noodig is dit natuurlijk niet, bet maakt de geheele afrastering nit den aard der zaak kostbaarder. Toch wegen die hoogere kos ten niet op legen het groote gemak en voordeel, dat men er van heeft op den langen duur. Een commissie van onderzoek inzake werkverschuivlng. Ten einde te doen nagaan of bij de ver schillende gemeentelijke diensten en bedrij ven ten bate van de reservisten van de G, A. R- verplaatsing van arbeid, niet aan yen seizoen gebonden, van den zomer naar dé wintermaanden lean geschieden, heeft het college van B. en W. van Amsterdam een commissie benoemd, die aldus zal worden samengesteld: voorzitter; (V> wethouder voor de Bedrijven, de heer J. ter Haar Jr.; leden de heeren W. A. de Graaf, waarnemend directeur van P. W.j T. E, van Putten, di recteur van de gemeentetram en W. F. Deliger, directeur van de Arbeidsbeurs. Voorts zullen de vakbonden, die in de cen trale commissie voor werkliedenzaken ver tegenwoordigd zijn, worden uitgenoodigd ieder een lid aan te wijzen om zitting in de commissie te nemen. Zoodra de werk liedenleden zijn aangewezen, zal zij met hare werkzaamheden beginnen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTERDAM, io/ia v. Rotterd. te N. Orleans. ARTEMIS 10/12 Zea gep., Genua n. Constantxa. BALTIC ras. 9/12 v. Nijmegen te Lond. BATAVIER IV u/12 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VI 10/12 v. Rott. te Hamburg. BROEDERTROUW, m.s. 10/12 v. Hobro te Holtenau. BRUNSV/IJK 10/12 Ouessant gep.. Bilboa n. Middlesbro. CALEDONIA 12/12 v. Rott. te Middlesbro. CELAENO n/12 v. Cardiff te Puerto Plata. CORMORANT ms. 9/12 te Lond. uitgeld. n. Duinkerken. DONAU, sleepb., io'i2 Las Palmas, Hull n. Sierra Leona. EEM io/ia v. Hudiksvall n. Rott. GELDERLAND li/12 v. Immingham n. Kopenh. KEILDRECHT 10/ia v. Novorossisk te Algiers. JANTIENA, m.s., 10/12 v. Odense te Holtenau. JOHANNA u/12 v. Granville n. Poortershaven, JANNA, m.s., 10/12 v. Kiel te Holtenau. LARENBURG 10/12 v. Marseille n. Hornillo. LEONORA 12/12 v. Rott. te Korsor. LIMBURG, sleepb.. 12/12 v. Rott. te Antwerpen, met lichter „Neerlandia". MAASHAVEN 10/12 v. Newcastle te AlexandriS. NAALDWIJK 12/ia Brunsbuttel geo.. Rott. n. Kiel. NOORDWIJK 11/12 v. Bona n. Melilla. COSMOPOLIET, xn.s. to 12 v. Svendborg te Holtenau. OXELOSUND V. 11/12 Bolden, Rott. PENDRECHT u/ia Constantinopel gep., Batoum n. ROZENBURG 11/12 v. Cardiff te Lissabon. SCHOUWEN, Port-Pirie c. Antwerpen pass. u/12 Oues sant. SCHWALBE, m.s. 10/12 v. Kolding te Holtenau. SENIOR, m.s. 9/12 v. Flensburg te Holtenau. SOESTERBERG 11/12 Dungencss gep. Amst. n. Boston. STAD VLAARD1NGEN to/t2 v. Narvik n. Vlaardingen STOLWIJK 12/12 v. Rott. te Teneriffe. TROMPENBERG tl/12 v. Boston n. TWEE GEBROEDEFS. m.s., 10/12 v. Korsflr te Holtenau. UNIO I0/I3 v. Balek Pappan te Manila. WINSUM 10/12 v. Bougie n. Castellamar WINTERSWIJK u/12 Dungeness gep.. Hul! n. Rio Janeiro. WITTB ZEE 10/12 v. Bona n. IJmuiden. WOENSDRECHT n/ia v. New-Orleans te Rouaan. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART Mil. NEDERLAND. BALI U/13 v. Arnst. n. Batavia. BATOE (charter) Vladicostock n. Oran, Antwerpen en Aarhus, pass. 12/12 Perim. BORNEO (thuisr.) 10/13 v. Havre hedenavond 7 B. te Amst. verwacht. ENGGANO (uitr.) n/ia v. Antwerpen. P.C HOOFT (thuisr.) 11/12 v. Algiers. PRINS DER NEDERLANDEN (jitr.) 8/13 te Singapore. ROEPAT u/12 v. Batavia, 1. v. Londen te Amst. RONDO (uitr.) 10/12 v. Suez. SALEIER 11/12 v. Amst. te Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND (uitr.) u/ia v. Las Palmas. FLANDRIA 11/12 r. B. Ayres te Amst. GAASTERLAND (uitr.) u/ia te Bahia. MONTFERLAND u/12 nam. 5 u. v. Hambnrg n. Antw. ZAANLAND (thuisr.) pass. 11/12 v.m. 5 u. Dungeness. ZEELANDIA (thuisr.) 10,12 v. Pernambuco. KON. NED. STQOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 10/13 v. Rott. n. Alexandria. ADONIS 10/12 v. Tarragona n. Malaga. AGAMEMNON 10/12 v. Puerto-Barrios n. Kingston 0a). AMSTERDAM uitr.) to/12 te Calloa. AURORA 10/12 v. Gravosa n. Bari. BENNEKOM 9/12 v. Curacao naar Cristobal. BRATO 12/12 van Amsterdam naar Oran. CRVNSSEN (uitr.) 9/12W te Barbados. EUTERPE U/12 van Bilbao te Santander, FOHR u/12 van Gibraltar te Melila. GANYMEDES 10/12 van Algiers naar Malta. IRENE lil 13 van Piraeus naar Candia. ILOS, Alicante naar Setubal pass. u/12 Gibraltar, IRIS, Valencia naar R'dam, pass. 10/13 Gibraltar. MINERVA IO/I2 van Constantinopel te Bourges. NERO 11/12 van Gothenburg te Amsterdam. NOTOS 12/12 van Hamburg te Amsterdam. ORESTES ro/12 van Curacao naar Santa Mart». PLUTO 10/12 van Barcelona te Genua. RENATE u/13 var Stettin naar Amsterdam. STUYVESANT (uitr.) ro/ta van Dover naar Barbados TELLUS 10/12 van Livorno naar Napels VENEZUELA 12/12 van Amsterdam te Hamburg. KON. PAKETV. MAATSCHABPIJ. HOUTMAN u/13 van 'ava te Melbourne. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (uitr.) 10/12 te Beira. MELISKERK (uitr.) u/12 van Suez naar Port-Sudan. MELISKERK (uitr.) 10/12 te Port Said. IJKERK 11/12 van Lozerno Marques naar Durban. RANDFONTEIN (uitr.) pass. u/13 Ouessant. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. u/ia Ouessant. ZENADA 8/12 van Algoabaai naar Port Natai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK Rott. naar Boston, pass. ia/ia ScHly. EEMDIJK Pacifickust naar Londen Hamburg/Rolt. u/13 NARENTA 8/ia van Glasgow te Liverpool. x van dam naar de Pacific xo/x3 te Cono n. SPAARNDAM, Rott. n. New-Orleans 50/13 v. Boulogne. VEENDAM 10/13 van New Yo ia2r Rotterdam. VOLENDAM New York naar R'dam xo/xa xioo mijl *an Lizard. WESTERDIJK xo/xa van Rotterdam te New York. HOLLANDAUSTRALIË LIJN. ALMKÈRK (thuisr.) ïo/xa var Adelaide. HOLLAND—BRITS CH INDIS LIJN. ANDIJK (uitr.) 11/13 van Genua. BILDERDIJK (thuisr.) pass. xi/!3 Vlissiftgen, Antwer pen mar Hamburg. STREEFKERK (thuisr.) pass. ix/l3 Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIê LIJN. OLDEKERIC (thuisr.) ix'12 van Sabang. OUDERKERK ix/ia van Hamburg te Bremen. ZOSMA (uitr.) 11/xa van Man/a. JAVATNEW YORK LFN. BLOMMERSDIJK New York naar Java xx/xa van Suez. KARIMOEN 10/13 van New York naar Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET (thuisr.) 10/12 van Port-Said. INSULINDE (thuisr.) ia/12 van Sabsng. KERTOSONO (nitr.) pass. ix/xa Ouessant,* ROTA RADJA (uitr.) ix/xa te Belawan. SANTAR (uitr.) pass. 10/12 Kaap del Arm!. SIANTAR (uitr.)pass. 10/12 Kaap del Arinu TABANAN (uitr.) 12/12 van Colombo. TJERIMAI (thuisr.) 11/13 van Port-Said, TJERIMAI (thuisr.) io/ï2 van Suez. ROTTER DAM-Z. AMERIKA LIJN. ALHENA (thuisr.) to/xa van Santos. ALWAKI (uitr.) pass. 10/12 Ouessant. WAALWIJK u/12 van Hamburg te Bremen. ZTJLDIJK (uitr.) 10/xa van Santos, STOOMVAART MIJ. OCEAAN* AJAX til 12 van Amsterdam naar Londen. DARDASUS van Japan naar Amsterdam, pass. xo/xa EURYLOCHUS van Batavia naar Londen tt>i2 te Suez. MELAMPUS u/12 van Hamburg te Pcr{m PHRONTIS van Liverpool naar Java pass. u/12 raim. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 20/12 van Elcata te TunM. lONGE JACOBUS 10/ia van Genua te Fe.msotau [ONGE MARIA lo/ia van CasteUon naar Valencia* t WOENSDAG 14 DECEMBER. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-trio. 3.00— 4.00 Maak het zelf I Rubriek v. Mevr. Schaaks-Ver kozen. 5.006.45 Diuermuziek door het A.N.R.O.- trio. 6.457.15 Lezing door W. A. Deenen Moeder Athletiek. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje, door Dr. van Breemen RheumatiekbeMtriiding. 7.^.5 Politieber. 8.10 Concert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. V. Nico Treep. Henriëtte Sla Sopraan. 8.50 Lezingcyclus van Ned. Oost- en West-Indië door Es G. J. Staal, oud-Gouverneur van Suriname en oud- algem. secr. v, h. Gouvernement van Ned. Oost-Indië j De ontwikkeling van de verhouding tusschen Neder land en Oost-Indië. b. BVan Daendels tot op heden. 10.00 Persber. 10.10 Voortzetting v. h. concert. HUIZEN 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 N.C.R.V. Concert. 5,15—6.15 N.C.R.V. Kinder uurtje. 7.007.30 Lessen. N.C.R.V. 8.00 N.C.R.V. Concert. DAVENTRY 1600 M. xi.20 Daventry-kwartet. Dansband en solisten (sopraan, vocaal duo). 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Engeische les. 3.10 Concer. 3.20 Shakespeare-causerie. 3.50 Concert. 4.05 Lezing. 4.20 Licht klassiek concert. Strijkkwartet en solisten (sopraan, piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventrystrijkkwartet. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Lezing. 7.35 Mendelssohn's pianocomposities. 7.45 Lezing Citizens of the world. 8.05 Nationaal Oostenrijksch programma. Symphonie-orkest en H. Heynertenor. Werken van Öcstenrijksche compo nisten. 9.05 Moderne orgelmuziek. 9.20 Nieuws ber. 9.35 Causerie. g.50 Nieuwsber. 9.55 De militaire band en S. Rowlands sopraan. A. Eurch bariton. ir.20 tot 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055-55 Orkest-concert. 8.50—11.20 Concert. Op erafrag menten. Orkest en solisten. LANGENBERG 469 M. 12.25x«5° Orkest concert. 5.206.20 Werken van Josef Haas. G. Derpsch zan geres. 7.35 Oostenrijksche avond. Werken van Oosten- rij ksche componisten. Werag-koor en orkest. Daarna tot it.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. ri.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Oostenrijksche avond. Zang en muziek van Oostenr. componisten. 9.50u.50 Dansmuziek en -les. HAMBURG 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Concert. 7.20 Werken van Oostenrijksche compo nisten. Orkest en mannenkoor. 10.50u.50 Dans muziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kamermuziek. 8.35 Gramófoonmuziek. 8.5010.35 Orkestconcert. AMSTERDAM, ia Dcc. (Nolecring v/h. Veillnggeböuw De Jong Koene). Fruit. Alicanten f u per kg. Appelen. Goudreinetten extra f 32—£3, 4 Bellefleurs extra f 12-14, ,dïm, LH. idem r r bdle" fleursf 14—18, sterappelenextf?/®?j^|eedHn7 f I—'4' Groninger Kroon f 13-15, <?ramti| Seedling f, 5-3°, Present van Engeland f 'T ^rroe. f f ïv?rn' Benderzoet f 7—9, dubbel Benderzoet f 8—11, Dijkman zoet f 7-to. Pc7?n. Doyenne duCommicelf 50-86, Leg- hipons f 50—54. Comtesse de Pans f 18—24, Winterjan- nen f 6—8.50, Giesen Wildeman f 7 it, pondsperen f ?-to, Brederode f 9~» "S- Groenten Bloemkool I f 1720, Fransche bloemkool f 25—28, tomaten f 36—50, Hollandschwitlof f 18—26, Belgisch witlof f 30—32 alles vet I0,° f ia—16, prei f 13 selderie f 10«3, pieterselie f 15—20 per 100 bos. Sla extra f 6—3, idem I_f 2-5°~4, andijvie f 4.50-7 per IOBioemen.SPRozen. Hadley f 17—24, Golden Ophelia f 8—13, Sunburst f 7—9, Verschure f 1012, Keizerin f 810, Columbia f 1216 per 100 stuks. Seringen Marie Legrey f 3542, idem II f 18—25, Spath f 2124 per. 100 st. Chrysanthemum Germ f 2425. Pullings f 1618 Miss Cavell f 1517. Sax f 1822 per 100 stuks. Snij- groen f 2.506.30 per 100 ranken. Fransche bloemen. Mimosa f 8.5010, Eucalypthus f 3.80—4.20, Peopers f 4.205.20, Solanum f 3.404, per mandje. Anjers f 0.400.70, Narcissen f 0.140.17, Margrieten f 0.140.17 per bosje. Planten. Cyclamen f 0.801.40, Primula's f 0.35 0.48, Adianthums f 0.030.10, Plumosa's f 0.07o.xi, Varens f 0.070.1 x. alles per stuk. ENKHUIZEN, ix Dec. De haringvisscherij werd hier in de afgeloopen week door de nettenvisschers van deze plaats druk uitgeoefend, maar de resultaten waren aanmer kelijk minder gunstig dan in de voorafgaande week. Wijl de vangst verminderd vertrokken vele vaartuigen, afkomstig uit andere Zuiderzeeplaatsen, die in de vorige week van hier u t hun bedrijf hadden uitgeoefend. De aanvoer be droeg 181600 stuks reepharingvangst van de voorafgaande week 306.600 stuks reeps-, kuil- en sleepharing), prijs f3.255.30 per tal. Laatste markt van Zaterdagavond f 3.854. Kuilharing gold bij kleine partijen gemiddeld f 3.80, sleepharing f 3.70 alles per tal- Door Noord zeevaartuigen werd aangebracht 4280 pond schol, prijs f 136.15 per 50 kg. De aanvoer van schar was niet groot, doordat er slechts door enkele vaartuigen werd gevischt. De vangst bedroeg 2240 pond hoekscha*, prijs f 10.259 per xoo pond. AMSTERDAM, 12 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 5.70—6.15, id. Blauwen f 5.405.60, id. Bravo's f566, id. BI. Eigenhei mers f 4.504.75, id. Industrie f 44-20 per hl Zeeuwsche Juin f4.504-75 p. 60 kg; id. Eigenheimers f45.25, id. Eigenheimers poters f 4.254'35» 'd. Blauwe poters f 3.103.35, id. Bonte poters f 3.X03.25, id. Bravo poters f 3.504, Drentsche Eigenheimers f 45 per 100 kg Anna Paulowna Zand f78.40, Flakkeesche Eigenheimers f 5.255.35 per hlFlakkeesche Juin f 4.504.75 per 60 kg id. Drielingen f 4.254«35# Spuische Eigenheimers 15.255.40, id. Drielingen f4.404.60; Friesche Bor- gers f 4.755 per hl. AMSTERDAM, 13 Dec. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 626 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie qual. 98108 ct., 2e qual. 8096 ct., 3e qua!. 6378 ct. per kg slachtgewicht 140 melk- en kal/koeien f 300400 96 vette kalveren, 2e cual. 90104 ct., 3e qual. 8090 ct. per kg levend gcwich: 56 nuchtere kal veren, f 1220 90 schapen f 32—42 763 varkens, Hol- landsche. Overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 7375 c., 2 qual. 7273, vette varkens 7172 c. per kg slachtgewicht 6a paarden, f xoo—225. AXEL, 10 Dec. Granen. Ter markt werd heden geno teerd voor f xx*-x4,25, rogge f xo11.25, gerst fit xa.25, haver f 1011.50. APELDOORN, 12 Dcc. Eieren. Aanvoer xo.ooo stuks. Prijzen f 12—14.50» middelprijs f 13.50. Handel vlug. ALKMAAR, 12 Dec. Varkens. Aangevoerd 914 stuks. Prijzen vette f 0.56—0.62, zouters f 0.55 per kg. AMSTERDAM, 12 December. Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. (Opgave Offermeier's Comm. handel.) Mais. La Plata disponibel f 200, stoomende per „Ashleigh", „Galvan" en „Theofano", alsmede Januari/April levering f 198, Java mixed disp. f 198. Lijnkoeken. N. Amerikaansche loco f 13.40, Dec./Maart f 13.45 S. K. per s.s. „Eellepline" f 13.85» per s.s. „Ana conda" f 13.85, inlandsche voorslag loco f 13.35» Binnenl. Granen. (Boerennoteering). Nieuwe tarwe f 1114, rogge f 10H11 1/4, Chevaliergerst f 1212 Vt, haver f 1112, duiveboonen f 14—15 Vz» paar leboonen, f 1212Vu groene erwten f2427 V2» alles per 100 kg Karwijzaad f 19—19 en blauw maanzaad f2030 Yi per 50 kg. ROTTERDAM, 12 December. Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers f 55»30, id. bonten f 5.756.15, id. blauwe f 5.60—6, blauwe Eigenheimers f 4.805.20, Briclsche idem f 5.105.70, redstar f 4.504.75, industrie klei f 44.40, bravo's f 5.756.25, drielingen blauwe f 33.60, id. Ei8 genheimers i 4-504.60. Aanvoer matig kalme vraag. Vee. Ter markt waren aangevoerd 648 vette runderen. 206 vette en graskalveren, 1620 schapen en lammeren, X195 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien ie qual. f x1.05, 2e qual. d 0.900,80, 3e qual. f 0.700.60, ossen xc qual. fo.92'/20.95, 2e qual. f0.850-75» 3« qual. f 0.65, kalveren ie qual. f 1.601.80, 2e qual. f 1.40 —0.65, 2e qual. f 0.550.50, 3e qual. f 0.45, lammeren 0.750.85, varkens ie qual. f 0.620.65, 2e qual. f o.6x 0.59, .3e qual. fo.570.55, export f0.580.62. Vet Vee in ie qualiteit redelijk, overigens matig verhan- deld. Schapen zeer matig verhandeld. Varkens met rede lijken handel, prijzen voor prima soorten hooger, doch latjr iets teruggaande. Vlas. Aanvoer 8800 kg blauw f 1.101.65 j 6000 kg Groningsch f 1.401.50, 2800 kg geel f 1.401.75» 200 kg dauwrood f 1.10. Handel traag, doch goed vlas, grif verkocht. Fijne Zaden. Maanzaad blauw f 3739» karwijzaad f 3638, koolzaad f 2022, mosterdzaad bruin f kana riezaad f 11—12, lijnzaad voer- f 1820, zaai- f235# bcekweit Amerik. gezakt en spoorvrij f 12.50, ie helft De<>- afl. f 12.35. Tarwe met zeer ruim aanbod, in alle soorten belangrijk lager verkocht; puike f 13—14V2» overigens f 10—ix Rogge f 11—ia!/2. Gerst chev. f 12 V213 1/4. Haver f ir 12 1/4. Erwten, kleine groene iets lager verkocht, naar qual. f2226.75. Schikkers eveneens iets lager verkocht, puike f 34—36, overigens f2032. Bruine boonen lang zaam en onveranderd verkocht. Puike f 2735» overigen f 2025. Te IJsselmuiden bij Kampen is door on bekende oorzaak de hooiperserij heer H. Pest Greve in brand geraakt. Reeds ■waren na enkele uren drie belendende hui- Zen eveneens afgebrand. Gisteravond te negen uur woedde de brand nog hevig voort, terwijl gevaar voor uitbreiding bleef dreigen. 6. Zij tiem een doos en stak zijn sigaret aan: dan ging ze naar den spiegel boven den schoorsteenmantel en bracht twee of drie betooverende veranderingetjes aan heur haren aan, waarvan alleen vrouwen het geheim kennen. Wilt u wel gelooven, ik schaam mij ▼oor me zelf, lieve vader zeid. zij. Ik voel r>f zelf. als een afschuwelijk zelf- luchti-f monster dat een onschuld,g mensch u» r/ltarpn van rustig-vredi£e paden, bi) zi)n onrust heeft gesleept naar de streken van mij Easlle7 'k begrijp natuurlijk, d bibli0thcek. uw erhel, uw dierbare ouus -m én alles vat waarbij hoort; en ik stel offer op prijs. Maar u ^ron^ vader? ar Londen te gaan niet w chcon ik u toch verzekerde, dat ik ■Mukkig was De tijd is gekomen, dat je je intrede wc voorname wereld moet doen, zeide oir Fóiix langzaam. Ik mocht toch niet hopen je als een levend begravene in Eastley te houden! Inderdaad, ik ben bang, dat je reeds te lang daar vertoefd hebt. Waarom vader ik ben pas twintig jaar! zeide zij vroolijk lachend En bo vendien, ik was daar zeer gelukkig en zou tevreden geweest zijn om daar mijn ver dere leven door te brengen. Maar nu ik hier ben.... Plotseling hield ze op, alsof ze was getroffen door haar eigen vurigheid. Je voelt vleugels en wilt wegvliegen, zeide hit, er"<stid bed-"-hi--im. Dat is het juist, zeide Kate schouder, ophalend. Een week geleden zou de ge dachte aan een bal mij niet in het minste bewogen hebben, maar vanavondwel mijn voeten dansen reeds. Laten we liever gaan en maak je klaar, zeide hij. Goed, zeide zij, bukte en raakte zijn bleek gerimpeld voorhoofd met haar jeug dige lippen aan. Toen de deur achter haar dicht was, trok sir Felix zijn stoel naar den haard, die, oischoon het weer warm was. speciaal voor hem aangestoken was, cmdat hij altijd hui verig was en aan warmte behoefte had. Nu hij alleen was, zag zijn gelaat droevig en men zou gezegd hebben eenigszins bevreesd Vanavond mengde hij zich voor het eerst weer io het drukke leven, dat hij verlaten had, toen hij zijn neef op z'n landgoed op volgde. Hij was oud getrouwd en was reeds een man, over den middelbaren leeftijd, toen de plotselinge dood van zijn neef hem de baronie verschafte. Voordat Fortuna hem aldus onverwachts had toegelachen, was zijn leven allesbehalve benijdenswaar- dig geweest. Als jonge man _werd hij gemin acht om zijn armoede en ziekehjken aard; hij was gedwcugen van din eenen dag in den anderen te leven en gedurende dezen levensstrijd was hij gekomen tot.... Toen hij het landgoed en alle eigendom men der Haydens had in bezit genomen, hadden de mannen en vrouwen van zijn tijd belurt op schandaal, dat een der ka raktertrekken van onze moderne maat schappij is getracht zijn vele verkeerde daden van zijn jeugd overal rond te strooi en; maar zij wisten niets bepaalds, geen schandaal, waaraan zij zich zeker konden vasthouden; het was alles maar vaag en on betrouwbaar gepraat; en spoedig werd het minder en minder, terwijl de jaren voorbij, rolden, die hem van allen blaam zuiverden. En nti werd hij beschouwd als een goed landheer, een rechtvaardige meester en oprecht man. Even zuchtend en met een lichte beweging van zijn handen, alsof hij een verontrustende gedachte van zich af wierp, bet bij het sigaretteneindje vallen en stond op in zijn volle lengte; een magere eenigszins gebogen figuur met dicht zwart haar. brecde grove wenkbrauwen en bleek gelaat. De deur ging open, en Kale, gehuld in haar zachte opera-mantel, een visioen van bevalligheid en vrouwelijke schoon- heid, trad binnen. De auto staat Yoor, vader, zeide zij. Maar wilt u nu beslist geen sigaret meer? Hij wilde niet langer wachten en schudde neen. Samen gingen zij naar den auto. Op weg naar Lady Douglas was hij stil, zooals altijd. Hij was bezig zicj, voor te bereiden en te harden vcor het oordeel der men- schen, nu hij weer in hun midden verscheen. Toen zij samen de trap opgingen naar Mo ray House het Wondermooie kunstpaleis scheen zijn gelaat volkomen kalm. Lady Dcuglas en haar echtgenoot wachtten hen reeds. Zij g'eep beide handen van Kate en kuste baar- Lieve ivate, zeide ze. Je zietZij hield haar zelf in; want ze was moeder en wist, dat het niet verstandig i? aan een jong meisje te zeggen dat ze mooi is. Ze wendde zich naar Sir Felix en gaf hem de hand. Wat is bet een tijd geleden, dat ik u gezien heb Sir Felix. En werkelijk u ziet er goed uit. Het is bijna niet te gelooven, dat dit groote meisje uw dochter is. Wat gaat de tijd toch vlug voorbij. Ja semmigen van ons neemt hij moe; anderen laat hij achter, zeide Sir Felix en glimlachend maakte hij een lichte hoffelij ke buiging. Lady Douglas lachte. Hoe aardig van u. zeide ze. Tegenwoordig hoort men zulke vriendelijkheden niet zoo veel meer als in vroeger tijd. onzen tijd. Ze bep naar Kate, die in de kamer stend rond te kijken, vurig verlangend als jong meisje, om alle genoegens met uitgestrekte armen te ont vangen. Nou Kate, eenige partners opgezocht. Ik ben blij, da' ie vroeg gekomen bent. Zij wendde zich tot eenige personen, die vlak bij haar stonden; men maakte kennis met elkander en Kate werd dadelijk mede genomen door een jongen man, die zich vleide, dat bij slechts een ding in de wereld deed, namelijk; dansen; en dat deed hij zoo goed, dat hij al zijn krachten op deze eene kunst concentreerde. Maar Kate wil de het hem niet zeggen; zij was verrukt over haar eersten werkelijken dans. Met nog. eenige andere partners danste zij Plotseling bemerkte zij, dat zij dicht bij Lady Douglas was gaan zitten. Zij was bij na blij even te kunnen rusten; want het gaf haar tijd haar geluk te beseffen- Indien dit het ware leven beteekende, indisn deze schitterend gekleedc, vriendelijke menschen de maatschappij was, wat lag ®c ®en heerlijke wereld voor haar open! Zij keek de kamer rond en beschouwde met vlugge vrouwenblik de vrouwen en haar avondtoi letjes 'en de gedistingeerd uitziende mannen die zich rondom haar bewogen; de muziek speelde een meesleepende wals van V/ald- teufel, haar geheele wezen beantwoordde er aan. De oude douairière Lady Summers, die naast baar zat keek het meisje aan, glimlachte tegen haar en zeide: Je eerste bal zeker hé? Ja, zeide Kate, even schrikkend, en zag haar glimlachend aan, wat haar zoo betooverend mooi maakte. Ja, het is mijn eerste bal t En je voeit je zeker erg gelukkig, ik kan het zien, zeide de oude dame. Ben j« met de dochter van Sir Felix? Ja, zeide Kate met onbewusten trots Daar aan den overkant zit mijn vader. Lady Summers nam haar lorgnette en keek naar Sir Felix, Ja, ik herken hem. zeide ze langzaam en met iets boos in haar stem. Ik ken hem reeds jaren. Hij is oud geworden. Zij zeide dit bijna zachtjes tot haar zelf. Je lijkt op hem, ofschoon je mooter bent. Je komt zeker pas van buiten? Kate knikte. Je hebt daar je geheele leven door- geb-acht. Ik heb je tenminste vroeger nooit gezien en j» vader in geen jaren. Ja, zeide Kate weer, Mi/n vader houdt niet erg van Londen. Hij is eigen.ijk voor mij hierheen gekomen. En je kent hier natuurlijk nog maar weinig menschen. Zal ik je een paa- namen noemen? zeide Lady Summers en ze wees eenige der voornamere gas en aan, en Ka te luisterde, hopende, dat ze de namen zou kunnen onthouden. Plotseling kwam er een heer de kamer binnen boog over de hand van Lady Dou glas en nam plaats bij de deur. Er was iets eigenaardigs om dezen man, dat de aan dacht van Kate trok, en ze wilde juist naar zijn naam vragen, toen Lady Summers te gen hem knikte en zeide met toenemend* belangstelling:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6