Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Rechtszaken, Gemengd Nieuws." De corruptie in het gasbedrijf. UIT ONZE OOST. De Indische Volksraad. Geen first class indruk. - Heffing van het mijnrecht De directeur der gasfabriek te Utrecht oneervol ontslagen Buitenlandsche belangstelling voor de Nederlandsche luchtvaart. De beschermheilige van vliegers en automobilisten. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK TE 's-GR AVE NH AGE. D; ■e behandeling der straf zaak tegen dr. G. voor hei Hoog Militair Gerechtshof. KUNST EN KENNIS. Boekbespreking. ^Prlf H vL Tailed" kundige 4 charge is het met dit laatste eens. Overigen» kan deze deskundige zich voor een groot deel i hii de opmerkingen van dr. Schirm L prof. Wester Hij voegt daaraan nog een en ander toe. De, ernstige brand in de filmfabriek van Willy Mullrns te Den Haag. Rechercheur, belastingambte naar, advertentiecolporteur enz. Was het wel degelijk een serieus voorbereide roofoverval? Voorzichtig bij het uitstappen uit een trein. De pseudo-zwaargewonde. De auto was er, maar de dieven waren verdwenen. Door de tram overreden en gedood. Een Terklaring van de Tereeniging Tan gasfabrikanten. In Terband met de geTallen van corrup tie in het gasbedrijf, heeft het hoofdbestuur der vereeniging van gasfabrikanten thans in een persconferentie nadere verklaringen ai;elegd. De voorzitter van het bestuur, de heer A. Knottnerus, wees erop, dat de vereeni ging uitsluitend een vaktechnische vereeni ging is. Toen de vereeniging in 1923 op het stadhuis van Amsterdam door den loco-burgemeester Wibaut ontvangen werd zeide de gastheer, dat hem bii het nagaan van de daden der vereeniging maar één maal gebleken was, dat de vereeniging z'cb buiten haar terrein bewogen had, en da', was toen de vereeniging zich uitsprak over de bezoldiging van haar leden. De vereeniging bestaal uit leden, die dl recteur of onder-directenr van een gasbe drijf moeten ziin. Leveranciers kunnen al leen begunstiger worden. Begunstigers heb ben geen stemrecht. Het werk wordt in de vereeniging om. verricht door verscheide ne commissies. De voornaamste commissies zijn de pro- pagandacommissie, de gastechnische com missie, de commissie voor het fittersexa- men, de kolencommissie en de keurings commissie. Deze commissies werken alle in dezelfde richting, nl. om de verbruiksmo- gelijkheden van het gas beter te leeren kennen en in wijden kring te propageeren Dit is in het belang van alle gasfabieket? en daarom heeft de vereeniging zich in dertijd tot alle gemeentebesturen van ons land om subsidie gewend. Toen uit de eerste bedankjes van Ge meentebesturen het wantrouwen bleek, heeft het bestuur van de vereeniging een circulaire rondgezonden, waarin al deze pun'en naar voren werden gebracht. De c'culaire had echter geen succes. Het be stuur meende toen. dat een eereraad goed werk zou kunnen verrichten. Maar toen men met het plan bij een van onze groote gemeentebesturen kwam, werd het afgera den. Wanneer gij niets met de corruptieve handelingen van uw leden te maken heb! gehad, en er nog nergens een steekhouden de beschuldiging is geuit, is een eereraad overbodig, redeneerden de raadslieden. Zulk een eereraad zou zelfs nadeelig zijn, want tegenstanders zouden op deze gestie a! spoedig zegden: Qui s'excuse, s'accuse. Op de bespreking met de pers verklaar de het bestuur verder, dat zij nocb per soonlijk. noch als bestuurslid ook maar een vermoeden hadden, dat er zooveel corrup tie in de gaswereld was. Natuurlijk was bet hun bekend, dat er met steekpenningen gewerkt werd. Maar ieder, die in den han del is. weet dat er met steekpenningen gewerkt wordt. Speciale gevallen wist men echter niet. Op de eerstkomende vergadering van le den zullen maatregelei. beraamd worden om bet ledenregister te sanec-en. Er zal x-erder worden voorgesteld, de instelling der beguns'irfers af te schaffen Verder heef» het bestuur zich tot de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten gewend met het aanbod, zich onder controle .e stellen van de vereeniging, of van accountants, aan te wijzen door gemeentebesturen, zoowel voor de toekomst als voor het verleden. de beer Bruinwold Riedel zich heeft schul dig gemaakt aan overtreding van art. 9 van het Ambtenarenreglement 1919 door bet aannemen van giften van leveranciers der gemeente. Verder heeft hij aan de belan den van den dienst schade toegebracht, o.m. door het voeren van onderhandelingen met den vroegeren directeur der gemcentegasfa- briek te Scho'en, den heer A. van der Stel, over het verleenen van ge!deli:keu steun au herplaatsing in een overheidsbedrijf of 'n een particuliere betrekking, ten einde te 'oorkomen, dat deze openbaar zou maken, dat vele gasdirecteuren in het land zich schuldig maken aan corruptieve praktijken, als het aannemen van rctourcommissics, e.d. Behandeling van het ontwerp tot wijziging der Indische Staatsregeling. Aneta seint uit Batavia: In den Volksraad is de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de staats regeling voortgezel. De heer Blaauw (I.E.V.) kondigt een mo tie aan, waarbij het ontwerp gesplitst zal worden. De heer Kerkkamp (N.I.V.B.), hoopt dat de aanvaarding van het ontwerp den weg zal bereiden naar zelfbestuur met behoud van den band met het moederland. Het is thans zaak den bovenbouw uit te bouwen. De (chineesche) lieer Kan fnartijloos) vraagt hoe de regeering de positie van de Chineézen beziet in verband met de be zetting van den Raad van Ned. Indië met personen uit het bedrijfsleven, die op zul len treden als honoraire leden. Hij deelt mede, dat de Chineesche groep vóór het ontwerp is, tenzij het antwoord van de re geering teleurstellend mocht zijn. De heeren Van Baa'.en, Van Helsdingen en Van Lonkhuyzen dienen een motie in, waarin aan het opperbestuur wordt aanbe volen om de samenstelling van den Volks raad, indien het voorstel van de regeering wordt aangenomen, te doen bestaan uit 36 inlanders, 30 Europeanen en zes vreemde Oosterlingen. De voorzitter, de beer Neytzel de Wilde, deelt mede, dat een overwegend deel van het aantal sprekers bereid is om voorwaar delijk van repliek af te zien. De regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken, mr. Schrieke, zal antwoorden. Onlangs is een rijtuig derde klasse, dat voor Poolsch landverhuizersvervoer naar het buitenland was gebruikt, zeer vervuild vooral wat de closetten betrof op de de Nederlandsche lijnen teruggekeerd en in dien toestand in verschillende treinen (geplaatst. Het rijtuig werd in dien toestand ook gebruikt voor bet vervoer van een gezel schap professoren met hunne dames uit 22 verschillende landen, meldt de „Msb." Aan gezien de reizigers den indruk mede naar hun land nemen dat de reiniging van het personenmaterieel in ons land zeer veel te wenschen overlaat en bovendien de ontwik keling .van het vreemdelingenverkeer door zulke indrukken ernstig zou kunnen wor den geschaad, heeft de directie der Ned. .Spoorwegen haar personeel ernstig gewezen op de desbetreffende voorschriften, met betrekking tot het reinigen van spoorweg- rijtuigen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 26'Maart 1920 tot h exiting van een recht op de mijnen-, tot op hef ting van de schorsing van dit recht en tot toekenning van schadeloosstellingen a.in provincie en gemeenten. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De wijze, waarop uitvoering Is gegeven aan de wet van 23 Juni 1925 tot tijdelijke schorsing van het recht op de mijnen en meer in het bijzonder de financieele gevol gen, welke deze schorsmgswet voor de pro- x mcie Limburg en de daarin gelegen mijn- gemeen'en heeft gehad, hebben tot ernstige klschten uit de betrokken streek aanleiding gegeven. De grond tot deze klachten ligt in de oms'andigheid, dat de mijnen haar productie sedert de schorsing belangrijk hebben weten op te voeren. Het daardoor toegenomen aantal arbeiders heeft de lasten der woon- gemeenten verzwaard, zonder dat deze door een stijging van de uilkeering, uit Rijks kas als vergoeding voor bet ge schorste mijnrecht deze ultkeering bleef ni. gelixeerd op het in 1925 genoten bedrag voor haar bocgere uitgaven compensatie kregen. Hierin wil het wetsontwerp voorzien. Wat het mijnrecht zelf aangaat, merkt de Minister op dat voor iedere tqn van duizend K. G. de mijn 0.25 moesten be talen. Daarvan kregen de provincie 10 pet., of P.02M per ton, de gezamenlijke ge- gemeenten 40 pet of 0.10 per ton Cn 't Rijk 50 pet. of 0.12H per ton. De directie der Staatsmijnen achtte dit bedrag ech'er te hoog en was van meening, dat het teruggebracht moest worden tot 0.10 per ton Dit laatste bedrag zou de Minister voor het vervolg, te beginnen met het jaar 1928, in de wet "van 1920 ter vervanging vap het recht van 0.25 opgenomen wenschen te zien. Verdef wordt billijk geacht de geheele opbrengst voor de betrokken gemeenten te bestemmen. De raad der gemeente Utrecht heeft na een besloten zitting gisteren zonder hooide- lijke stemming op voorstel van B. en W. be sloten, oneervol ontslag te verleenen aar den directeur der gasfabriek aldaar, der heer Bruinwold RiedeL Overwogen wérd o.m., aldus de „Tel. dat Vooral in den laatsten tijd, is de buiten landsche interesse voor de Nederlandsche ^luchtvaart merkbaar toegenomen. Te Amsterdam is gisteren in bet „Victoria Hotel" afgestapt de heer Italo Balbo, Itali- aansch „onderminister" voor de luchtvaart. De heer Balbo heeft een niet-officieel be zoek gebracht aan de Zuid-Duitsche vlieg tuig- en motorenfabriek en over Berlijn heeft hij de reis naar Amsterdam voort ge zet, waar hij door leden der Italiaansche kolonie werd verwelkomd. Hij heeft verder een bezoek gebracht aan de Fokkerfabriek waar hij rondgeleid xverd door den heer Stephan en het vliegveld Schiphol bezichtigd. In den namid dag, na het noenmaal in het restaurant Schiphol te hebben gebruikt, vertrok hij per vliegtuig naar Soesterberg, teneinde behalx-e met onze haaielsluchtvaart ook met de militaire luchtvaart kennis te maken. Gisteravond werd den heer Balbo door den Italiaanschen gezant in Den Haag een feestmaaltijd aangeboden. Zooals de dagbladen reeds meldden, had den de Fransche vliegeniers, Kapitein Cos- tes en le B ix, d'e van Parijs naar Buenos Aires gevlogen zijn, een kleine meda 11e bij zic-h van den H. Christoxorus, die zij voor hun vertrek gekregen hadden van Abbé Thuault, de pastoor van de Sint Chrislo- forus-kerk te Jajo'et (Departement Ome). De bewoners van deze stad treffen reeds bijzondere voorzorgsmaatregelen om den terugkeer van deze be'de vliegers zoo luis terrijk mogelijk te vieren. Er zal een bede vaart georganiseerd worden naar de kerk van Sint Chris'oiorus, waar de medai les gewijd worden en waar iederen dag gebe den verricht worden ter eere van de H. Chr'sfoiorus. De hu'p en bescherming van dezen hei lige wordt door heel Europa iederen dag steeds meer en meer ingeroepen door rei- z'gers en automobilisten. Ook in Nederland, in Hoeven bij Breda, is iederen dag gelegenheid om automobielen te laten zegenen en medai'les van den H. Christoffel le laten wijden. H. Alink. MOBILISATIEHERINNERINGEN, Drukker!] der Ned, R. K, Vereeniging van Marine personeel „St. Christopho- „,n rus Men moet in dit boekje van den Zeer- Eerw. Heer H. J. XM. M. Alink. aalmoeze nier bij de Kon. "Marine zoeken, wat het bedoelde te geven: dagboek-aanteekenin- gen, die de herinnering aan den schrik eft activiteit der eerste mobilisatiedagen ver levendigen. Wie dat zoekt is na lezing niet teleurgesteld. Nu het leed geleden is, moe ten veien er een dankbarr genoegen in vin den over de dingen te lezen, die zij vroe ger ondervonden 1.ebben. Dat het boekje verkocht wordt ten ba te van een belangrijk geestelijk en sociaal werk, moge voor velen een reden meer zijn, het werisje van aalmoezenier Alink te koopen en te lezen. J. Valkema Blouw. OP ZOEK NAAR DE SCHATTEN VAN BIDOUX. W. H, en J, Brnsse, Rot terdam. Wanneer een jongen van 16 geheime bergplaatsen opspeurt, door onderg.-ondsche gangen wandelt, kaarten en geheimschrif ten vindt en tenslotte roef eer} troepje Ver- neiaansche typen naai het binnenland van Afrika trekt en daar de avontuurlijkste avonturen meemaakt, kan hij rekenen op de belangstelling van vele )°n£c lezers. J. P. Valkema Blouw Zal dus wel gelezen worden al is zijn idee niet gloednieuw. Te gen zijn boek willen wij slechts '"bnengen, dat een zeeroover een zeeroover hlijt.; dat alle geheime papieren en gevaailij.e rei zen niet» veranderen aan het feit, dut Bidoux' schatten gestolen waren en dat noch David, noch zijn oom, noch wie ook, het recht hadden de gevonden schatten tot hun eigendom te verklaren. Overigens moet men in een Jongensboek geen raadseltjes, zooals hier bijv. de ver houding ttisschen David en zijn lief nichtje, opgeven. M. Jenneskens. „EUCHARISTIE EN LEVEN", J- J. Romen Zonen, Roermond, 'n Prachtig werkje, dit boekje van rec tor Jenneskens In een vlotte, duidelijk" taal vertelt de schrijver ons van de seboa- ne waarheden van het H Geloof, waarbn bij zich hoofdzakelijk bepaalt tot het Eu charistisch Verband, tusscben God en de ziel die in staat van heiligmakende genade verkeert. „Eucharistie en leven" heet het boekje, 't Is de juiste tifel, want waar vn- den wij het leven dan juist in de vereeni ging met Christus in de Eucharistie? 't Is het woord van den H Paulus dat dan in ons verwezenlijkt wordt: „Ik leef. neen niet ik, maar Christus leeft in mij'' Deze woor den moeten den grondslag x'ormen van ieders geestelijk leven, waardoor wii ons één voelen in het grco»e Mystieke Tichaam van Christus waarvan Hii het Hoofd is en wii de ledematen. Dit wordt ons vooral duideliik voor oogen gesteld in het hoofd stuk dat de liturgie van het H. Misoffer behandelt. Beter zullen wii dan begrijpen de groote waarde van bet H. Misoffer. Dit moeten wij allen xveten, zoowel de buis moeder als de landbouwer, de Priester en de onderwijzer (zie hoofdstuk XIV Boven natuurlijke opvoeding van het kind). Bij allen, die het ernstig mcenen met hun Katholiek zijn, zal dit boekje zeer ze ker een gunstig onthaal vinden en hen te vens tot lezing aanzetten van de achter in dit boek'e aangegeven werken, w o. vooral die Van D. Cob'mba Marmion: Chris'us. le ven der zielj Christnst In zijn mvsterieën. e-a. In het geheel wil dit boekje den geest geven, die eiken Eucharistischen Kruis vaarder bezielmoet, n.l. om „alles te herstellen in Chris'us" naar bet woord van den groofen Pius X. ENKHUIZEN, weder oDder leiding vnn den heer en echt- genoote. vertrok dezè weder en werd het feestje nog Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gravenhage is gisteren behandeld de zaak tegen dr. G., dirigeerend officier van gezondheid3e klasse te 's Gravenhage wegens vergiftiging van den kapitein der militaire administratie Queck. Reeds heb ben xvij gisteren in een gedeelte onzer op lage het verheor van verdachte medege deeld. Aan het verslag zijner verklaring, voor 't gerechtshof afgelegd, ontleent het „Hbld. nog de volgende bijzonderheden. Aanstonds na voorlezing der dagvaar ding begint het verhoor van dr. G. Verdachte zet uiteen, dat hij den kapi tein, die een opgewonden aanval had, met scopolamine tot bedaren heeft willen bren gen, teneinde hem, in een toestand van ver suffing, een toestemming tot echtscheiding te ontfutselen. Daarom had hij dit vergif meegenomen. De President: „U had dus niet de be doeling een doodelijke dosis te geven?" Verdachte: Neen dan had ik een dosis boven de honderd moeten geven." De President: „Waarom had u twee fleschjes scopolamine in «rw zak, in ieder vestjezak één?" Verdachte: „Ik moest van een onbewaakt oogenblik gebruik maken, om hetzij met de rechter, hetzij met de linker hand een fleschje te ledigen." De President: „Maar u bebt niet beide fleschjes willen ledigen?" Verdachte antwoordt ontkennend. De President: „Uw bedoeling was düs alleen het slachtoffer in een toestand van verdcoving te brengen?" Verdachte antwoord bevestigend. De President: „Maar teen is het resultaat van de toediening der dosis ernstiger ge- loopen dan gij hadt verwacht, want dr. Blom is, na uw vertrek, geroepen oin het slachtoffer te helpen." Verdachte erkende, dat de afloop anders is geweest dan hij had gedacht. Hij heeft niet persé de behandeling van dr. Blom willen oxememen, die aanwezig was, toen hi; terugkeerde. Dr. Blom moesl naar Rotter dam. De President! hebt integendeel ge tracht de behandeling van den geneesheer over te nemen en toen die weg was, rijfde het voornemen om uw slachtoffer geheel uit den weg te ruimen. Toen hebt u hem een onderhuidsche inspuiting met scopolamine gegeven met vijftig gram. Thuis bent u, met een voorwendsel vertrokken, cyaankali gaan halen. Hoe kwam het, dat u zoo'n hoe veelheid iu huis had?" Verdachte antwoordt zoo zacht, dat hij bijna onverstaanbaar is. Hij beweert, dat hij de cyaankali heeft laten komen en in huis had, om zich van de vele katten in zijn tuin af te maken. De President; .Waafom hebt u dan poe ders van de cyaankali laten maken?" Verdachte: t,Om een hoeveelheidsbepa- ling te hebben. De poeders waren 300 gram- Toen zijn ze vervloeid, waarom ik nieuwe poeders liet maken, maar nu van 600 gram. De president: „Waarom nu van 600 gram?" Verdachte. „Omdat ik, als de cyaankali weer vervloeide, dan meer overhouden zou." Uit het verder verhoor blijkt, dat ver dachte weinig gedaan had om nieuwe ver- loenng te voorkomen. Van een oogenblik, dat mevrouw de kamer uit was, heeft verdachte gebruik ge maakt om zijn slachtoffer met de cyaan kali in oen rechterarm in te spuiten. Vijf kwartier duurde de doodstrijd van het slachtoffer. Na afloop van het drama heeft ï,e ni 6 Blom opgebeld om te komen Dr. B.cm is .ater gekomen. De president: „u hebt de houding aange nomen, alsof de doodsoorzaak niet aan u te wijten is? Verdachte antwoordt, dat dit ook niet vast staat De cyaankali-hoeveelheid was te gering om de doodsoorzaak te kunnen we zen. Maar de onderlinge tegenwerking van scopolamine en cyaankali heeft misschien Jen dood veroorzaakt. Een getuige charge. De heer P. J. Blom, arts te Den Haag zegt dat verdachte feitelijk de behandeling van hem heelt overgenomen toen hij zelf weg moest. Ware verdachte, zelf medicus niet gekomen, aan zou get. niet weggegaan Onder het getuigenverhoor zit verdachte rustig in de beklaagdenbank aanteckeningen te maken, af en toe sprekend met zijn ver dediger, mr Bourher. Get. Blom heeft bi) zijn confrontatie met het lijk geen amanuellucht, verschijnsel van cyaankali-vergiftig'né' ™aargenomen. Verdachte maakt nadrukkelijk bezwaar tegen de voorstelling dat hij de behande- IJn.g van dr. Blom zou hebben overgenomen. Dr. Blom was de behandelende geneesheer. De president: „Waarom maakte u be zwaar de doodsacle te teekenen?" Get. aarzelt lang met een antwoord. De president'. „Beschouwde u kapitein Queck dan niet meer als uw patient, of u zelf niet als de behandelende geneesheer?" Get. vertelt, dat hij eerst heeft willen teekenen, maar later daarvan afzag, omdat hij een bezoek had gehad van een kapitein der militaire administratie, die hem een en ander had verteld. Verdachte heeft toen de doodsacte getee- kend, wat ook wel in zijn belang was, om sectie te kunnen voorkomen. De deskundigen. Nadat dr. A. H. Schirm 'uit 's Gravenhage zijn rapport heeft verdedigd, hetwelk hij over deze zaak heeft uitgebracht is het xvoord aan den heer Van Ledden Hulse bosch, scheikundige te Amsterdam, des kundige 4 décharge, die verklaart dat, blij kens het rapport, niet wetenschappelijk vastgesteld kon worden, dat cyaankali is aangetroffen Gezien de verklaring van den verdachte, dat hij dit vergif heeft gebruikt, is het intusschen wel aannemelijk dat de bij de sectie aangetroffen stof cyaankali is. De verdediger betwist dit. De heer Van Ledden Hulsebosch achtte objectief en wetenschappelijk ook niet be wezen met het deskundig rapport, dat sco polamine aangewend zou zijn. Epn deskun dige mag niet rekenen met hetgeen hij voor af weet. Hij moet het vergif objectief en we tenschappelijk zoeken en vinden. De PresSent: „Maar hij mag toch wel stoutmoediger zijn..." De deskundige: Hij moet wetenschappe lijk blijven." De president: „Meent u dan dat het rap port van de Haagche deskundige onvol doende is?" De deskundige: „Ik ben overtuigd dat wanneer de Haagsche deskundigen vooraf niets geweten hadden zij het woord scopo lamine in hun rapport niet zouden hebben gebruikt. De cyaankali-poeders die eenige weken oud zijn vervloeien geheel en al. Slechts enkele korrels met echte cyaankali blijven over. De vervloeiing van de poeders kan ieder direct waarnemen". De deskundigen verklaart op verdere vragen, dat uit het rapport dêr Haagsche deskundige niet volgt, dat de dood door cy aankali is veroorzaakt. Volgens het rapport is cyaan door vrijwel niets aangetoond. In de middagzitting werd het deskundi genverhoor voortgezet. Nadat prof. Wester verklaringen had af gelegd, werd als deskundige 4 décharge dr. Kesseling uit Arnhem gehoord. Aan dezen deskundige worden dezelfde vragen ge steld als aan den heer van Ledden Hulse bosch. Hij is het met dezen eens, dat in het rapport het volkomen wetenschappelijk bewijs, dat cyaankali-vergiftiging heeft plaats gehad, niet geleverd is. Aan de proefnemingen met het bewaren van cy aankali-poeders in een op een bepaalde wijze gesloten fleschje beeft men naar de meening van dr. Hesseling feitelijk niets, omdat daarbij de bijzondere omstandighe den en invloeden, waaronder verdachte de Poeders bewaard heeft, niet bekend waren. Uitvoerig weidt de deskundige uit over en kele vragen van zuiver wetenschappelijken aard. Hij acht door het scheikundig onder zoek niet uitgesloten, dat er een andere doodsoorzaak is geweest dan vergiftiging met cyaankali of met scopolamine. Mr. Bourlier legt, evenals hij van den heer van Ledden Hulsebosch gedaan had, eenige schriftelijke rapporten over van de zen deskundige. Dr. Hesseling zegt daarbij te volharden. Dat hier geen cyaankali is toegediend, zou eventueel niet zijn vol te houden, al dus dr. Hesseling op een laatste waag van mr. Bourlier, in verband met de gevonden 39 m. gr. Dr. Schirm en prof. Wester maken en- kek opmerkingen naar aanleiding van de verklaringen van dr. Hesseling De volgende deskundige 4 décharge, r. Louws, meent, dat uit het vinden va" m. gr. cyaankali niet is te conclndet^, hceveel er is toegediend of hoeveel m. er gewerkt heeft. De gevonden 39 m. gr. Ook tusschen deze beide deskundigen ontstaat <>ver enl£ele punten gedach- 1 eTeL slotte wordt nog gehoord als des kundige 4 décharge dr. Koopman, arts te 's Gravenhage. Deze verklaart, dat de zeker doodelijke dosis voor scopolamine boven de 103 m. 's' Maar scopolamine is een zeer verraderlijk vergj{( zoodat er gevallen bekend zijn, waarl>ii 1 m. gr. doodelijk was. Voorts deelt deze deskundige het een en ander mede over zijn ervaringen over bet vervluchtigen van cyaankali," geborgen in een fleschje met een stop. Ook acht deze deskundige het n5et uitgesloten, dat er een andere doodsoorzaak is geweest dan ver giftiging scopolamine of cyaankali. Nadat de heeren van Itallie en Bijlsma nog enkele opmerkingen hebb~n gemaakt, over de verklaringen van dr. Koopman, is het deskundigenverhoor geëindigd. Tegen bali 5 wordt de zitting verdaagd tot hedenochtend 10 uur. Een copie van de Indische film was elders geborgen. Reeds maakten wij gisteren melding van den feilen brand, die gewoed heeft in het atelier van den filmoperateur Willy Mul lens in den Joan Maetsuyckerstraat te 's Gravenhage en waarbij een groot aantal films, waarondet ook de bekende Indische film door.het vuur vernietigd werden. Om trent dezen brand wordt nog gemeld, dat de brand ontstaan moet zijn bij het aanmaken van de kachel op het atelier. Vonken schijnen daarbij overgeslagen te zijn op een mand met filmafval, die in een oog wenk in vlammen stond. Op de achtergebleven slaapkamers lagen twee jonge kinderen nog te bed. Het is aan de activiteit van de kinderjuffrouw te dan ken, dat deze kleinen bijtijds in veiligheid werden gebracht. Vcorts hetft men inderhaast zooveel mo gelijk meubilair voor brand- en waterschade weten te behoeden. Veel meest intusschen worden achtergelaten, dat door de groote massa's water onbruikbaar is geworden. Door de aanwezigheid van een groote partij films en ander brandbaar materiaal, dat op de bovenste verdieping was gebor gen, nam de brand een grooten omvang aan, die zoowel de zolderverdieping als de tweede étage geheel verwoestte De xoorraad films zou juist op 1 Januari op last van bouw- en woningtoezicht wor den overgebracht naar een ander perceel. Reeds meldden wij, dat o.m. het geheele Indische filmwerk van den heer Mullens een jprooi der vlammen is geworden. Bo vendien is een groote hoeveelheid werktui gen en ander materiaal door den brand ver woest. De heer Mullens vertoeft op het oogen blik te Brussel. De filmvoorraad was niet verzekerd. De schade is zeer aanzienlijk. Het publiek werd door bereden politie en politie te voet op een afstand gehouden. Nader wordt gemeld: Een kopie van het origineel van de kost bare Indische regeeringsfilm was echter geborgen bij de Bataafsche Import Mij., zco- dat dit werk gelukkig behouden is gebleven. Het atelier en de woning van den beeld houwer Toon Dupuis, naast het perceel van den heer Mullens gelegen, hebben geen schade bekomen, behoudens eenige schroei ing van de daklijst. Ook aan de andere zijde van het huis van den heer Mullens hebben de buren geen brandschade ondervonden Wel is hier nog al schade door het blusch- water aangericht. Een nienwe methode om drie gulden machtig te worden. Te Leeuwarden is de 27-jarige A. ter H. te Leeuwarden aangehouden, verdacht ran strafbare feiten. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de verdachte zich meer dan eens als agent van politie en belastingambtenaar heeft voorgedaan, en in de laatste rol zich geld herit toegeëigend. In den nacht van Stienser kermis had hij zich geposteerd op den Groninger straat weg, waar hij een jong paartje toeriep: „Halt, afstappen, rijksambtenaar". De jonge lui sprongen beduusd van hunne rijwielen en zagen hoe de .ambtenaar" naar de rij- wieiplaatjeg zocht- en er slechts één kon vinden. Zij waren dus in overtreding en moesten, naar hun werd gezegd, de drie gulden op het belastingkantoor betalen. Doch intusschen bleek de „rijksambtenaar" ook wel genegen, deze karwei voor hen op te knappen, welk aanbod het paartje dankbaar aanvaardde. Zij betaalde de drie gulden aan den „rijksambtenaar" en gingen vervolgens huns weegs. De zelide jongeman, die was bekeurd, woonde te Leeuwarden en kwam op een goeden dag den „rijksambtenaar" tegen, die hem had aangehouden. Anderen zei den hem, dat deze persoon geen rijksambte naar was, maar het vak van advertentie colporteur uitoefende. Waarop de jonge man den pseudo-rijksambtenaar aansprak en terugbetaling van de drie gulden eischte. Deze deed zeer beleedigd en liep naar de.... politie, die instede van den jong- mensch aan te houden, den klager zelf in verzekerde bewaring stelde. Het paartje is thans met den pseudo-ambtenaar gecon fronteerd; zij hebben hem herkend. De politie doet onderzoek. Er is, zoo meldt men aan de „Tel.", nog meer be zwarend materiaal tegen den pseudo- ambtenaar: o.a. heelt hij onlangs in het middernachtelijk Uur een schipper gewekt met de woorden: doe open, rechercheur van politie. Hij wilde het schip doorzoeken, daar er zich een meisje verborgen zou hou den, dat van zijn gezelschap niet was ge diend en hem was ontvlucht. Omstanders herkenden echter den „rechercheur" en na men hem mee naar het bureau van politie. Een zonderling schilderijenkooper en een onthutste kassier. Spiritistische nonsens, die niet doorging. Men herinnert zich ongetwijfeld den mis lukten roofoverval in hotel Coomans te Rotterdam, welke door het verraad van den 25-jarigen H. H. A. I. tijdig door Je politie xxerd verijdeld, en waarbij de 24-;arige A. P. werd gearresteerd. Intusschen wordt het onderzoek in deze zaak door de recherche met kracht voortgezet De aanvankelijke meening van de politie, dat de overval zou zijn beraamd, om later, nadat de zaak verraden was, een belooning te krijgen van de directie van Coomans, is in den loop van het onderzoek niet be vestigd, en meer en meer blijkt, dat men hier wel degelijk met een serieus >*oorbe- reidende en in alle onderdeelen uitgewerk- ten roofoverval te doen heeft. Vast staat, dat gedurende ongeveer 3 weken geregeld aan het hotel bezoeken heeft gebracht en daar voortdurend beeft rondgezworven, blijkbaar met de bedoeling, om met de situatie en de gebnTken van het buis op de hoogte te komen. Ongeveer 14 dagen geleden kwam er in het hotel een man, die aan den kassier vroeg, om den directeur te spreken. De kassier deelde den onbekenden bezoeker mede, dat de directeur uitstedig was. doch dit scheen voor dezen geen bezwaar. „Dan reis ik hem wel na", zeide hij. „Ik ben een vriend van hem en heb verleden jaar met hem een reis naar Milaan gemaakt, zegt u dus maar. waar bij is." Doch dit deed de kassier niet. De be zoeker toonde daarop een bijzondere be langstelling voor het kantoortje van den kassier. Hii bleef voor elk schilderij staan kijken. Voor een wintergezicht dat aan den muur hing, bood bij 60. „O," zeide de kassier, „koopt u schilde rijen? Dan is u zeker de antiquair Dax-ids uit de Witte de Withstraat „Juist," zeide de man. „die ben ik." En plotseling ging hij voor den kassier, d e een 60-jarige grijsaard en een beetje bijziende is, staan, keek hem strak aan en zeide: lijkt mij wel een goed spiritistisch me dium. Ik ben zelf lid van de spiritistische vereeniging en ik weet, dat. als ik u een zwarte kap over het hoofd doe. uw rechter arm binnen enkele minuten de hoogte in gaat." De kassier zat versteld en was opge lucht, teen de vreemdeling maar weer ver dween. Den volgenden dag kwam hij echter terug en begon opnieuw allerlei wonder lijke verbalen over spiritisme te doen. De zwarte kap, waarin de magische kracht zou schuilen, had hij thans bij zich en hij wilde er de proef mede nemen bij den ouden kassier. Hoewel deze alle- verhalen had ge loofd, wilde bij er toch niet op ingaan, zoodat de ander onverrichterzake kon ver trekken. De kassier, die thans met den aangehoudene P. geconfronteerd werd, moest daarbij tot zijn schrik ervaren, dat de zonderlinge sniritist-schilderijenkoopman en de aangehoudene een en dezelfde per soon waren. Uit een verklaring van de zuster van P. is nog komen vast te staan, dat zii baar broer dikwijl» in bet bezit van een brow ning heeft gezien. Eenige dagen voor het plegen van bet misdrijf, heeft bij bet wapen echter verkocht. De politie beeft bet bij den kooper in beslag genomen. Het is een Walter-pistcol, caliber 7.65. I., de persoon, door wiens mededeelingen de toeleg, om dep kassier te berooven, is mislukt, heelt nog verklaard, dat P. bij de eerste poging om de kassiersloge binnen e dringen, nog in het 'bezit van bet wapen is geweest. Den tweeden keer had hij een zwarte kap en touw bii zich. I. heeft den Italiaan, welke hier ter stede uit Italiaansche ouders geboren it, in een arlistencafé op de Kruiskade leeren ken nen. Daar is ook de afspraak, om den kas sier van hotel Coomans te berooven, ge maakt, P. ontkent nog steeds alle schuld. Naar hij zeide, was bij raar het hotel gegaan, om fo'o's te maken. Er is tegen hem (bars, naar de „Tel." nog verneemt, proces-ver baal opgemaakt, terzake overtreding van art. 134bis Wefb. v. Strafrecht (het u'tiok- ken tot het plegen van een strafbaar feit, waarbij dit feit niet is voltrokken tenge volge van omstandigheden, onafhankelijf van den wil van den dader). Bij het verlaten van een trein, aankomen de Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage is een 48-jarig heer, wonende te Amsterdam gevallen. Hij brak zijn rechterarm en is door den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeenteziekenhuis op de Zuidwal ver voerd. Waarom hij een verband om zijn been had. Dat smokkelaars van opium er vreemde practijken op na plegen te houden, werd dezer dagen op niet onvermakelijke wijze gedemonstreerd door de aanhouding van een Chineesch smokkelaar te Soerabaja, vertelt het „Soer. Hbld." Van een te Tandjong Perak liggend schip stapte een opvarende van boord, die door een zijner ollega's werd ondersteund. Het bleek, dat de man zich zwaar had verwond aan het been. Moeizaam iiep hij langs d* kade voort, hevig strompelend, zco nu en dan stilstaande en zwaar kreunende; tel kens snakte de arme drommel naar adem en keek dan met meewarigen blik naar zijn voet waarom een dik verband zat. Zoo naderde het tweetal den douanepost. Daar begon men eveneens meewarig te kij ken, toen men den blijkbaar zoo ernstig verwonde zag naderen. Een politieman echter had stil toegezien; plotseling stapte hij op den man toe en vroeg hem wat er aan scheelde. De ver wonde deed een heel verhaal ox*er zijn bles suur, zeide, dat hij bij het steken een zwaar voorwerp op den voet had gekregen en dat de scheepsdokter hem had verbonden. Hij moest zich nu naar het ziekenhuis bege ven en de wonde nader laten behandelen. De politieman, die blijkbaar geroutineerd was, en meer dergelijke dingen bij de hand had gehad, gelastte hem het verband los te maken. De gewonde verzette zich ten stelligste daartegen, zeide dat hij dan zeker zou sterven, want de dokter had gezegd dat het verband er in geen geval af mocht. Doch al dit tegenstribbelen hielp niet, het verband moest eraf. En teen men, na eenige minuten itiel de meteilang windselen te hebben geworsteld, het verband er eindelijk af had, kwam, netjes in een doosje verpakt een hoex'eelheid, clandestien opium te voor schijn. T0fn de heer van Amerongen uit Leiden, aie zijn auto op het Buitenhof te 's-Graven- hage geplaatst had, wilde vertrekken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat zijn Studebaker verdwenen was. Hij waarschuwde de politie, die naar alle richtingen mededeeling der verdwijning deed. De politie uit Oegstgeest was juist be zig een auto uit de sloot te halen, toen het bericht der vermissing uit den Haag haar bereikte. Bij vergelijking der nummers bleek de in Oegstgeest gevonden auto dezelfde te zijn als die in den Haag was vermist. Intusschen hadden de inzittende, drie heeren een auto, van tegenovergestelde richting komende, aangehouden en den eige naar verzocht mee terug te mogen rijden tot aan de Haagsche Schouw, Vermoed wordt, dat de drie dieven, die op het Buitenhof een oud Fordje hadden - vergezet, wel ia handen der politie zullen vallen, daar hun signalement bekend is. Te 's-Gravenhage is op het Alberdingb- tlvymplein een tweejarig knaapie onder een tramwagen van lijn twee geraakt. Het kindje werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht, wau het bij aankomst reeds bleek te »jn over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7