fORHAMlHr Bmnenlandsch Nieuws. mm ZEG TROUW, C HEB JE DAT OOK GELEZEN? DE OUDE ST. LAUEENTÏUSTOREN ÏE HEEMSKERK. SÊM Haaruitval en Kaalworden (Dr. J. P. Heye.) (Slot volgt.) VERKEER EN POSTERIJEN. De Post- en Telegraafdinst op Nieuwjaarsdag. SOCIAAL LEVEN. De Kath. Jonge Werkgevers- vereeniging. '•'li Bescherm de deren tegen besmet tingsgevaar met formamint. Neem op het eerste teeken vari keelpijn dadelijk Formamint en geef het ook aan de kinderen. HET R.K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. De algemeene najaarsvergadering. De Olympiade 1928. Hoog, als op 'n terp, bij de Nederlamlscfi hervormde kerk, omgeven door het oude kerkhof, staat onze gemeentetoren in al zijn indrukwekkenden eenvoud. Hoevelen onzer inwoners, gekomen •ot hoogen ouderdom, die als kind hebben ge- speeld aan zijn voet en nog den luister hebben gekend van het kasteel Assum- burch; die de huizen Rewijk, de Vlotter en Bijenlusl hebben zien vallen en wien zoo- velen in bet leven zijn voorgegaan; kortom, voor wie op hun ouden dag in hun korte, lange leven in deze gemeente zooveel is veranderd uitgezonderd deze oude toren hoevelen gaan voort in de sleur van hun alledaagsche leven en hebben van hem geen anderen indruk dan een hoog gevaarte, een ouden steenen klomp, zonder eenige waarde. Maar hoe geheel anders, hoe machtig is de indruk van hen, die al is het dan ook een geringen blik hebben geslagen in de geschiedenis der eeuwen. Zij staan, bij het aanschouwen van hem, stil van eerbiedige bewondering. „Steenen toren, tal van eeuwen Hebt ge roerloos daar gestaan. Wat een wisselend gebeuren Is er langs U heen gegaan." )s. d. Loos J. C. Gesch. v. Uitgeest, p. 63.) Gelet op zijn bouwtrant met ronde bo gen, is de toren in Romaanschen stijl ge bouwd en dagteekent hij dus uit de 12e ol 13e, op zijn laatst uit de 14e eeuw, „toen voor het eerst in de westelijke landen to rens aan de kerken gebouwd werden". Daar de torens oorspronkelijk werden gebouwd, niet het doel er klokken in op te hangen is het zeer waarschijnlijk, dat de spits var. lateren datum is. Het bouwwerk is onge veer 45 M. hoog en geheel van z.g. reuzen moppen opgebouwd. „Wanneer de kerk maar één westelijken toren heeft, dan kan het den belijder van den God der Christenen niet moeilijk val len, daarin de eerste helft van eijn eerste leerstuk te herkennen; Daar is maar één God. Een stap verder zal het leerstuk aan vullen: „Daar zijn Drie Goddelijke Perso nen.'1 („De Heilige Linie", Alberdingk Thim J. A. Uigave Dr. J. F. M. Sterck, p. 123.) Hoe mooi is ook hier de symboliek, de hoofdverdeelmg. Door zijn bouw herinnert ook deze toren ons aan het geheim der H. Drieëenheid, aan den Vader, den Zoon en den H. Geest gesymboliseerd door drie aan elkander verbonden langwerpige rechthoe kige vensters, welke in de derde verdee ling zijn aangebracht. De verdeeling daarboven heeft twee ia elkander loopende vensters, het Oude- en Nieuwe Testament voorstellende, die samen tot eenheid komen. Vervolgens geeft hij ons eene voorstelling van de Acht Zaligheden, in zijn achtkantige spits, die naar boven in een punt uitloop' in het kruis. Het kruis, teeken der verlos sing, is de kroon op het werk. Vroeger stGnd dit kruis op eenen koperen bal, doch die is verdwenen. De armen van het kruis staan noord- en zuidwaarts, zoadat men, werkelijk onder den toren de kerk ingaande, het kruis en iace voor zich zou zien. „Uit den grijsbemosten toren Dringt der klokken hel geluid. Komt, het noodt u allen uit: Mengt uw stemmen in de koren; Komt en legt het aardsche kruis Neder in des Heeren Huis!" Op het kruis bevindt zich de haan, „de heraut des lichts, die de duisternis verbant en den nacht scheidt van den dag". Op de oudste monumenten komt de haart voor als symbool van den apostel Petrus. Reeds van ouds werd de haan boven het kruis ge plaatst, om als windwijzer te fungeeren. Zooals de haan zich tegen den wind keert, zegt de oude geschiedenis, zoo moet de predjker zich tegen de dwalingen keeren, die de Kerk bedreigen. Kruis en haan da teeren waarschijnlijk nog van 1728. In dat ,'aar werd door de gemeente aan Hendrik Aquila f 60 betaald, „voor 't opbreng van een nieuw kruys en haan op de toorn Boven de galmgaten, doch alleen aan de Noordzijde, bevindt zich een wijzerbord, waarop in Romeinsche cijfers door een ver gulden wijzer op donkeren achtergrond de uren worden aangewezen. Hoe mooi aan den westkant, beneden de teren, is in al haar eenvoud de deur, die vroeger als ingang diende naar de kerk, een en al zinnebeeld van nederigheid. Van daar die ingang zoo klein en laag en nauw, :mmers ook de weg naar den Hemel is niet breed. Daar later deze deur niet meer als in gang naar de kerk werd gebruikt, diende Je benedenverdieping van den toren vele jaren als cachot voor overtreders van klei ne vergrijpen. Misdadigers werden naar Be verwijk getransporteerd. Boven de deur bevindt zich eene nis, welke nog de sporen vertoont, waaruit '-likt, dat daarin voorheen een beeld ge staan heeft, zeer waarschijnli'k den H. Lau- ren'ius, den patroon der kerk voorstellende Voor zoover mij bekend, is slechts een maal de toren door het hemelvuur getrof fen en wel in het jaar 1585. dus slechts enkele jaren ra de verwoesting van zijn bedehuis, 't Lukt wel, of de klok toen „aar werk heeft willen staken, want die is toen neergestort, „door het onweder veroor zaakt"' (Rijksarchief no. 1766). De verwoes ting was blikbaar zeer groot. Want den 9en November 1586 verklaarden Frederik Garbrants, leidekker en Claes Jncobsz timmerman, beiden poorters van Alkmaar, op autorisatie van het gerecht van Heems- erk, dat zij zouden voortgaan met de re paratie raa den toren, 3oor het neervallen van de klok verooraakt. Genoemde poor ters maakten bestek, leverden materialen en maakten alles weer in orde. De kerk meesters, Louis Aryzn. en Arys Dirksz. verhypothekeerden daarvoor „alle" kerke- Iarderijen en goederen. Sedert 1798 behoort de toren in eigen dom aan de gemeente. Add. Artikel VI der Staatsregeling van dat jaar verklaarde niet alleen de torens, aan de kerkgebouwen ge hecht, tot eigendom der burgerlijke gemeen ten, maar belastte deze laatste ook met „derzelver beheering en onderhoud". De to rens werden verklaard „eigendom te zi»n en te blijven der Burgerlijke Gemeenten". In dien tijd bevond de onze zich in groot ver val. Door Jan van Lith, houthandelaar te Uitgeest, werden op 22 April 1806 de kos ten van herstel geraamd op 3111. Alleen voor s'eigerwerk werd 1141,14 gerekend. Natuurlijk waren in die dagen voor deze Gemeente zulke bedragen niet te betalen. Toch werd door C. Stumohius, architect te Beverwijk; den 7en Mei 1806 een bestek opgemaakt voor eventueele restauratie. In dit bestek luidde het o. a.: „het spits van de ouwde tooren moet geheel afgebro ken, alsook het geheele vierkant, waarin de klok cf halmga'e zijn zo dat niets van de ouwde tooren blijft staan als de drie on derste verdiepings." Hoewel door de Gedeputeerden van het departementaal bestuur reeds bij octrooi d.d. 11 Maart 1806 aan het-gemeentebestuur van Heemskerk was toegestaan jaarlijks aan „Personeelen Omslag" hoogstens 870 te heffen en „ofschoon voor den opbouw der kerktooren en het salarieeren van een dorpsdienaar, de staat van behoeften nu grooter was," kwam gelukkig toen van re- staurceren niets en werd dit heilloos pla*n niet uitgevoerd. Wegens gebrek aan finan- tiën kwam van algeheel herstel niets en werden slechts enkele noodige herstellingen v'edaan voor de som van ongeveer 300 Een post op de gemeentebegrooting van 1806 ad f 2000, tot berste aan den toren, kwam dus niet tot uitvoering. Na de veranderingen in 1813 op staat kundig gebied, werd eenigen tijd daarna weer restauratie aan de orde gesteld. In 1818 wendde de toenmalige voorzitter van den gemeenteraad zich tot den ambachts heer, Jhr. Mr. A. A. Deutz van Assen delft, Heer van Assumburch, om „approba tie" op een verzoek aan gedeputeerde sta ten van Noordholland om goedkeuring tot het aangaan eener geldleening ad 1600. Doch ook toen gebeurde nog niets. In 1822 echter wendde zich Ds. E. W. Fabritius, predikant, als voorzitter van den kerkenaad tot het gemeentebestuur, met het verzoek, om toch mede in verband ,,met den bloei dezer plaats", over te gaan tot herstel van den gemeentetoren, daar velen bang waren voor „egdeeltelijke in storting". Het gevolg was, dat nog in het zelfde jaar tot gedeeltelijke restauratie werd overgegaan. Eerst in 1853 werd tot belangrijk her stel besloten, zoowel in- als uitwendig. Na een ingesteld onderzoek door den hoofdingenieur van de waterstaat te Haar lem bleek, dat de spits geheel en al was verwaterd, beginnende bij den looden krans. Werd aanvankelijk besloten, de spits er af te nemen en door een korte houten te vervangen, „zooals elders de laatste iaren veel geschied," gelukkig kwam daarvan niets. Den len September 1853 werd defi nitief tot herstel besloten. Daarvoor zou eene gek'leening worden aangegaan van f 1200. Deze le-ming, bestaande uit twaalf aandeelen, dus elk van 100 4 was •moedig geplaatst. De heeren Rendorp van Marquette en Deutz van Assendelft namen elk drie aandeelen, het lid van den ge-: meenteraad, P. Zonneveld, twee en de ove rig e raadsleden: J. Duin, J. Koopman K. Schenner en P. Hoogerwerf, elk 1 aandeel. Den 5en Mei 1854 werd het binnenwerk gegund aan den timmerman, teven» molen maker, Klaas Bakker, onder protest van den timmerman Hendrik van der Sluis, mede alhier wonende. Het metsel-, dus buitenwerk, werd opgedragen aan F. Rijn- ders van hier en C. de Groot, metselaar te Castricum. In 1854 was het werk gereed en bedroegen de kosten in totaal 1574,3114. Afdoende voor zeer langen tijd was deze restauratie echter niet, want tien jaren later, den 15en October 1863, werd beslo ten tot verbetering van de torenspits over te gaan. Oorzaak daarvan was doorslaan van het metselwerk en een gebrek aan den 'op van den spits. Het binnenwerk leed daardoor veel van bet wafer en men was piet zeker, of dit was te wijten aan het doorslaan van bet metselwerk of wegens een gebrek in den top. De kosten werden toen geraamd op 7C0. Nog in 1866 was het kwaad van doorwateren niet verholpen. Bij wijze van proef werd de punt met portland-cement volgestort, wat aan de verwachtingen voldeed. Of de uitlegbalk, waaraan de klók hangt, in 1689 en in 1869 is hers'eld, is mij niet gebleken. Wel staan deze jaartallen daarop vermeld met clen datum 9/17" en de hoofd letters K. B. Wat het laats'e jaartal betreft is dit dan zeer waarschijnlük geschied door bovengenoemden timmerman K(laas) B(,ak ker). In het jaar 1883 kwam weer restauratie ter sprake en wel aan het vierkant onder de spi's „uit vrees voor ongelukken door het afvallen van steenen". Uit een inge steld onderzoek bleek, dat de toren daar een dikte heeft van ruim vier voet, dus een meter. De aannemer, Ph. Braun te Be verwijk, adviseerde den toren „te portlan den", de timmerlieden J. Heesterbeek en J. Bakker, alhier, raadden dit af en von den in- en bijmetselen beter. De raming der kosten bedroeg 3000.Maar toen de toenmalige gemeenteraad echter kennis genomen had van de dikte der muren en dus geen gevaar voor omvallen bestond, werd spoedig tot uitstel van restauratie be sloten. Eenigen tijd daarna, in October 1884 richtten kerkvoogden der Hervormde Gemeente tot het gemeentebestuur het ver zoek om de klok weer te mogen luiden, die reeds enkele jaren niet was geluid, uU vrees voor neerstorten. Veel werd nadien echter aan den toren niet meer ten koste rtelegd en waarschijnlijk is het jaar 1891 hel laatste jaar geweest, dat daaraan her stellingen werden gedaan. Toen werden o.a eenige balken in de zolders vernieuwd, Waarvan de kosten bedroegen 403.98. Wie meent, dat ik a.lles van den toren heb medegedeeld, bedenke dat hij zoo als reeds is gebleken van binnen draagt een klok en wel van groote waarde. Bekend is. dat de meeste klokken in ons land dateeren uit het midden der 17e eeuw en later, o.a. die van Castricum, Uitgeest en Wijk aan Zee. n Het grenst aan het wonderbare" schrijft de geleerde, geschiedkundige pas toor van Uitgeest, de Zeereerw. heer J. C. van der Loos (v. d. Loos J. C. Gesch. van Uitgeest, 0.60) „indien de lijst van klokkenspelen wordt opgemaakt, welke door de gebroeders Hemcny, zoo in het binnen- als in het buitenland, geleverd werden." Onze klok is echter van ouder datum. In den toren komende, bereiken wij langs een eikenhouten trap of fragment daarvan de klok. Gemeten, zien wij daar, dat zij een middellijn heeft van 1.10 M., terwül een randschrift daarop aangebracht, luidt als volgt: „omdie bochiden te vieren en swaer tempest van weren en daden te bescreiden sel m enmi Inden zonder beiden Anno Dmi MCCCCLXIIII, Steven butendiic fecit." Schuingekruiste strepen voor Nieuwjaars- correspondentie zullen niet meer geldig zijn. In antwoord op de vragen van den heer Duymaer van Twist, betreffende de door het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie te treffen maatregelen in verband met de dienstuitvoering op Zondag 1 Jan. a.s, deelt de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, het volgende mede: Hetgeheel buiten de Nieuwjaarsdrukte hcuden van Zondag 1 Januari 1928 is met het oog op de daarvan te verwachten stoor nis in 't bedrijf op Maandag d.a.v. niet gc- wenscht Zooals bereids in de Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot re geling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1928 werd medegedeeld, ligt het in de bedoeling den dienst op 1 Januari 1928 zooveel mogelijk te doen uit voeren als op andere Zondagen. Dit geldt zoowel voor den post-, als voor den tele graaf en telefoondienst. Voor den postdienst zal voor die geval len, waarin zulks met het oog op het ver werken van de groote hoeveelheid te ver wachten corespondentie onvermijdelijk is, het treffen van bijzondere maatregelen niet geheel achterwege kunnen blijven. De bestelling, welke op Zondagen nog en kel te Ams'erdam, 's Gravenhage, Gronin gen, Rotterdam, Scheveningen en Utrecht wordt uitgevoerd, zal beperkt blijven tot de correspondentie, welke ook op andere Zon dagen wordt uitgereikt. Het voornemen be staat, om aan de afzenders niet meer de ge legenheid te geven door het aanbrengen van twee schuingekruiste strepen op de adreszijde de. stukken, den wensch te ken nen te geven deze zooveel mogelijk op 1 Januari te doen bestellen. Het publiek zal worden uitgenoodigd de correspondentie tijdig ter post te bezorgen en daarmede niet tot het uiterste tijdstip te wachten. Aangezien het telegraafverkeer op 1 Jan in den regel levendiger is dan op andere dagen, zal wellicht op de grootste centraal- kantoren en op zeer enkele provinciale kantcren, eenige zij het geringe, dienstuit- breiding (geen verlenging van openstelling) onvermijdelijk zijn. Naar de verkeerscijfers van de op 1 Januari 1927 behandelde tele grammen wordt verwacht, dat geen dienst- uitbreiding noodig zal zijn op de onge veer 150 kantoren, welke op gewone Zon dagen alleen van 89 open zijn, alsmede op de kantoren met openstelling op Zonda gen van 89 en van 1314; behoudens dat een iets ruimere tijd voor het behandelen van door bet correspondeerende kantoor aangekondigde telegrammen zal moeten worden genomen. De regeling van de aan het personeel op te dragen diensten moet overigens aan dc '-oofden van d'enst worden overgelaten Aangezien de eischen, welke aan den dienst worden gesteld, voor onderscheidene plaat sen verschillend zijn, is een uniforme rege ling, niet wel mogelijk. Aan de hoofden van dienst zal echter worden opgedragen op Zondag 1 Januari 1928, niet meer dienst op te leggen dan strikt noodzakelijk ie. Algemeene vergadering. In de voortgezette, algemeene vergade ring van de Katholieke Jonge Werkgevers vereniging werd besloten de 25ste alge meene vergadering te Arnhem te houden. De voorzitter deelde mede, dat nog plan nen zijn geopperd om het volgend jaar ook een studiereis te houden naar Twente of de mijnstreek. Tot een binnenlantjsche studiereis werd besloten. Welke industrie bezocht zal wor den, werd aan het bestuur overgelaten. Hierna weid het woord verleend aan mr. J, F. de Vilder, die een inleiding hield over het liberalisme. Na gedachtenwisseling en rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Formamint d00dt de bacteriën in mond et^ heel, waardoor het Uw keelpijn spoedig geneest en tevens besmettingsgevaar Influenza Griep, Roodvonkbij anderen voor* komt. De keet-ontsmettende tabletten S'j alle Apoth. en Drog. kfl*— p. fl. ii In het gebouw der R.K. Werkliedenver- eeniging „St. Joseph" te Utrecht komt he den, Dinsdag en morgen, Woensdag, in groote najaarsvergadering bijeen het R.K. Werkliedenverbond in Nederland met de besturen der aangesloten vakbonden en Diocesane Werkliedenbonden, Om half elf werd heden de vergadering, waarin een groot aantal vertegenwoordi gers van aangesloten bonden aanwezig wa ren, geopend met den Christelijken groet en een inleidende rede van den Verbonds voorzitter, den beer A. C. de Bruijn uit Utrecht. De Openingsrede. Spr. begon met er zijn vreugde over uit te spreken, op deze vergadering, die in belangrijkheid niet ten achter staat bij die van het voorjaar, zoovele vertegen woordigers van Vakbonden bijeen te zien. Eén enkele blik op de agenda dezer ver gadering toont aan, dat zij is een ge loofsact in de verheven godsdienstig-zede- lijke, sociale en economische taak die het Verbond zich gesteld weet. Er zijn nog altijd goedwillenden in het land, die meenen, dat de arbeidsbeweging haar taak het best zou vervullen oor min der op het sociaal economische en méér op het zuiver godsdienstig-zedelijke te letten.. Spr. wil de waarde van het godsdienst onderricht geenszins onikennen en waar noodig en mogelijk blijft de arbeidersbewe ging ook niet in gebreke gelegenheid te bieden om door bevoegden onzen H. Gods dienst te doen leeren kennen, doch haar taak is het in 't bijzonder aan de werkne mers de katholieke beginselen duidelijk te maken, meer speciaal om daardoor te be vorderen dit in sociaal economisch opzicht overeerl 'ig die beginselen worde ge handeld. „a-rdoor zal vertrouwen worden gewekt in die beginselen en zal men de schoonheid van het Christendom waardee- rend, zich door die beginselen laten leiden. Spr. komt dan op tegen de ook in den laatsten tijd weer gehoorde dwaling, dat de Kerk het kapitalisme dient. Dat er Katholieken zijn, die in plaats van voor het altaar, voor hun brandkast knie len, behoeft helaas niet te worden tegen gesproken. Zoowel het rapport „Waarheid en Recht" als de uitlatingen van prof. Koenraedt bewijzen het maar al te duide lijk. Maar de leer is anders. Alleen een ver keerd opgeleide beginneling kan zicb nai- velijk verheugen in pas nu door hem ge vonden uitspraken van Katholieke autori teiten, waarin het kapitalisme fel bestre den wordt voor den ontwikkelden Ka tholieken arbeider spreekt het vanzelf, voor hem bestaat geen goed soort kapitalisme. Door het volk te overtuigen, niet enkel met woorden, doch ook door daden, dat zijn sociale en economische belangen bij ons volkomen veilig zijn, door aldus te werken voor het volk, werkt onze arbeidersbewe ging er krachtig aan mede het volk te be houden voor of te brengen tot Chrirjus. Wat zou er niet veel ten goede veran deren, indien vele katholieke intellectuee len, vooral de jongeren onder hen de juist heid van dit standpunt eens konden inzien. Dan zou men zich met ons verheugen in het groeiende ledental, dan zou er ook al les op worden gezet, dat organisaties tot onze centrale konden toetreden en men niet bevreesd znij voor die „machtscon centratie" dan zou ook het aantal in- tellectueelen, dat zich spontaan aanmeldt om het Verbondsbestuur in zijn moeilijke taak ter zijde te staan, zooveel grooter zijn. Spr. komt thans tot een overzicht van hetgeen door het Verbond sinds de voor jaarsvergadering voor de arbeiders gedaan is. Vooreerst is krachtig medegewerkt aan de uitbreiding van het aantal leden der aangesloten vakbonden, dat sedert 1 Ja nuari j.l, gestegen is van 99.935 tot 103.943, het ledental der gezamenlijke diocesane bonden kwam van 89.284 tot 91.885 het le dental van het Verbond van 114.276 tot 119.283. Met waardeering voor hetgeen de katho lieke Pers in het algemeen gedaan heeft, wordt och, aldus vervolgt spr., de hoofd zakelijkheid van een eigen katholieke ar beiderspers gevoeld en met kracht verde digd. Wat op het gebied van vrouwenorgani satie en voor de jeugd gedaan is, is nog pas enkele weken geleden op de buitenge wone vergadering gebleken. De commissie voor de Volksgezondheid is met haar werk begonnen, de verschillende instellingen functioneeren goed en doen maatschappelijk de katholieke arbeidersbe weging bij hef verrichten van haar taak permanent gebruik zal kunnen maken van het allermodernste middel: de radio. Bijzondere aandacht had de sociale ver zekeringswetgeving en het rapport dat in deze vergadering aan de "("de komt is het resultaat van de werkzaamheden der com missie, die speciaal onder het oog had te zien de Ongevallenwet en de Invaliditeits- wet. Een conceptovereenkomst met de maat schappij voor geneeskunde is opgemaakt. Komt deze overeenkomst tot stand dan is de weg geopend tot een vruchtbare samenwer king met die maatschappij en staat het ka tholieke ziekenfondswezen voor een nieuwe periode. Bij één zaak wenscht spj. iets langer stil te slaan, n.L de wettelijke ziekteverzeke ring. Het Voorontwerp van wet is in een VerbV"dsvergadering behandeld en in die vergadering werden een aant-1 wijzigingen noodzakelijk geacht Het thans bij de Tweede Kamer ingediende definitieve wets ontwerp hee') met vele van die wenschen rekening gehouder» Zoo noemt spr. het van veel belang dat vc f an is aan het verzoek van het Verbond om den kring der verze kerden uit te breiden tot alle in loondienst rijnden, terwijl ook de losse arbeiders onder dc wet zullen vallen. Nog meerdere punten, waarin het defini tieve ontwerp in gunstigen zin zich van t voorontwerp onderscheidt worden- door spr. genoemd, doch ten slotte moet hii toch con- cludeeren, dat trots alles, ook dit on'werp voor ons onaanvaardbaar blijft. Het element ..ondernemingskas" past nie*, aldus spr., in de sociale verzekeringswetgeving en ver spert onnoodig den weg naar een betere maatschaopelijke ordening. De bedrij'sver- eeniging heeft dit sociale element wél doch het wetsontwerp maakt deze, dcor de on- dernemerskas te erkennen, behoudens dan in enkele middenstandsbedrhven, onmogeli'k dat deze er komen. Reeds zijn dan ook door een groep werkgevers fabriekskassen op gericht. Spr. /it ook de ondernemerskas met de wettelijke bepalingen van thans volkomen onvereenigbaar en hij spreekt het vertrou wen uit, dat de beslissende wetgevende in stanties zullen weten te voorkomen, dat haar in de wet een plaats wordt ingeruimd. Het tweede punt waarop geen rekening is gehouden met het verlangen der arbei- dersorganisa'ies is met betrekking tot de premiebetaling. Het wetsontwerp laat voor de helft ver haal der premie op de arbeiders toe en spr. vreest, dat dit woordbreuk op de hand zal werken. Enkele jaren geleden verklaarden de werkgevers zich spontaan bereid de ge heele premie fe betalen De Minister wil „behoudensgezinder" znij dan e grootwerk- 'evers. Spr. hoopt, at in de Kamer, om van een instantie welke ons nader staat nog maar niet te spreken, een meerderheid zal te vinden zijn, welke blijk zal geven het s'and- ount in te nemen, dat ook oud minister 4alberse innam en waarbij de hier genoem de gebreken niet voorkwamen. Het Verbondsbestuur blijft diligent en heeft nog gis'er een adres naar de Kamer •'ezonden, waarin de wenschen der Katho lieken worden gemotiveerd. Met een korte herinnering aan het zoo schitterend geslaagde demonstratief con gres te Nijmegen en de mededeeling, dat in '28 weder getracht zal worden door twee- daagsche cursussen en een sociale week de katholieke arbeidersbeweging te verbree- den en verdiepen, besloot de voorzitter zijn openingswoord. Aan Je orde kwamen daarop, na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard, de begrooting voor 1928 en die van „Herwon nen Levenskracht". (De vergadering Junrt voort). Ontvangst der Bu'tenlandsche journalisten. In het „American Hotel" te Amsterdam heeft gistermiddag de installatie plaats ge had van de commissie van advies inzake de ontvangst der binnen- en buitenlandsche journalisten ter gelegenheid der Olympi sche Spelen in 1928, welke commissie in gesteld is door het bestuur der Vereeniging „De Amsterdamsche Pers" In deze com missie zijn, behalve de verschillende Neder- landsche journalistenverenigingen (de Ned. Journalistenkring en de bij dezen aange sloten plaatseli'ke en gewestelijke vereni gingen, de R.K. Journalistenvereniging en de Buitenlandsche Persvereeniging en de sportredacteuren der groote bladen, verte genwoordigd de R.K, Vereeniging van Di recteuren van R.K. dagbladen, het persbu reau Vaz Dias, het N. O. C. „Vreemdelin genverkeer", de A.N.W.B., (Nederland in den Vreemde" en de Nederlandsche Spoor wegen). De Commissie installeerend, zette de Voorzitter der „Amsterdamsche Pers", de heer D. Kouwenaar uiteen, dat de commis sie een eigen taak heeft naast de persaf- deeling van het N, O. C. Spr. meende dat in de commissie alle elementen zijn verte genwoordigd, die tot het welslagen van haar arbeid kunnen bijdragen. De heer Kouwenaar sprak er zijn leed wezen over uit, dat met de vereeniging van dagbladdirecteuren „De Nederlandsche Dagbladpers" geen overeenstemming kon worden bereikt. De voorzitter kon verder nog mededee- len, dat de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem en naar ter vergadering werd meegedeeld, ook die van Utrecht, bereid zijn de buitenland sche journalisten te ontvangen; uit Barne- veld is reeds 'n uitnoodiging ontvangen om er den eierenhandel in oogenschouw te ne men. Een bekend landgenoot heeft van het voornemen hoorende, financieelen steun voor de uitvoering der plannen aangebo den en wenschte ook de pers op zijn land goed te ontvangen. De Nederlandsche Spoorwegen bleken bereid faciliteiten te verleen en, Spr. wees er verder op, dat de Neder landsche Journalistenkring, speciaal met het oog op de nationale propaganda, een regeeringssubsidie heeft gevraagd. De heer van Deventer, a.recteur van „Vreemdelingenverkeer", deelde onder in stemming der vergadering mede, dat het dagelijksch bestuur der Algemeene Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, besloten had een subsidie van 2000.beschik baar te stellen. Nadat de voorzitter de commissie voor geïnstalleerd had verklaard, werd overge gaan tot instelling van een viertal subcom missies: een subcommissie voor het vast stellen van een voorloopig programma, een voor het bepalen van het tijdstip voor het voeren der nationale propaganda, een sub commissie voor de financiën en een voor het uitgeven van een propaganda-boekje over Nederland, door journalisten voor journalisten te schrijven. Te zijner tijd zal worden overwogen nog andere subcommis sies in te stellen o.a. voor de vrouwelijke collega's en de echtgenooten der journa listen, die met deze medekomen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende wenken gegeven in hef belang van den arbeid der commissie. HUMAGSOLAN-tabletten van Prof. Dr. N. ZUNTZ, uit Berlijn, kunnen niet alleen genezen, doch ook het vroegtijdig grijs wor den voorkomen. Als wij dit bericht uitknip pen en als drukwerk opzenden met onzen naam en adres als afzender, dan krijgen wij GRATIS en FRANCO de voor leder begrij pelijke brochure over de werking van dit eenige inwending te gebruiken haarwortel- voedingspraeparaat. Adresseeren aan: „Dr. H.NANNING's Pharm. Chem. Fabriek, DEN HAAG", N.H.Crt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8