rTïeI@man6lBr0s' Spaart Uw tanden! Het Molen-album Oordedt zdfl Molen album Tallooze personen bederven ze langzaam maar zeker door tand' pasta's, die absoluut ongeschikt zijn voor de tandverzorging. Kent U de nieuwe Odol-tand- pasta? Wie ze eenmaal heeft geprobeerd wil niets anders meer gebruiken, want Odol-tandpasta spaart Uw tanden, werkt anti septisch. heeft een aangenomen frisschen smaak en wordt in tuben van zuiver tin verkocht Hoe groot zyn de vermogens over 1926-27 in Nederland? Het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. Het innen der belastingen van werkloozen. De Mexicaansche tentoonstelling. De Fransche gezant te 's-Gravenhage. Vooralsnog geen maatregelen tegen het smokkelen van vee uit België. De vergunning tot het instellen van autobusdiensten. FINANCIËN. Pauselijk liefdewerk van den H. Apostel Petrus, gevestigd te Rome. KERK EN SCHOOE. Een derde H. Theresia? KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. °P' W. S. J. RADIO-NIEUWS. Ook Calcutta komt in de ry. Nieuwe stations. Luistervinken in Zuid-Afrika. Vi tube 60 cent tube 35 cent Het aantal million airs verminderd. Dea Haag keelt de meeste rijken. Het maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek publiceert de uit komsten der Vermogensbelasting over het belastingjaar 1926—1927. Uit onderstaand staatje blijkt, dat de stijging, welke over 1924/1925 volgde op de steeds dalende cijfers over de jaren na 1920/1921, rich wederom verder heeft voortgezet, waardoor het cijfer van 1926/1927 bijna even hoog is als over 1920/1921. Bedrag Bedrag Aant d. verm. d. belast. B< lasting. aange- in mil- in hoofds. jaren. slagenen lioenen in dui zendtallen 1915/1916 89.209 7.311 3.482 1920/1921 169.449 13.589 13.007 1923/1924 162.188 12.183 11.534 1924/1925 164 698 12.214 11.563 1925/1926 170.271 12.948 12.282 1926/1927 174.298 13.565 12.874 Opgemerkt zij, dat bij de cijfers van ko lom 3, evenmin als bij de volgende cijfers, rekening is gehouden met de in den loop der jaren gewijzigde waarde van het geld. Tevens zij vermeld, dat van 1 Mei 1918 af een gewijzigde waardeering van onroerende zeken in werking trad en een jaar later het belastingtarief is verdubbeld. Overigens zijn de cijfers beïnvloed door de oorlogscrisis en de daarop gevolgde economische crisis. Vergelijkt men het aantal aangeslagenen in de verschillende vermogensgroepen, dan blijkt lü 1925/1916 het aantal groote ver mogens belangrijk minder te zijn dan in 1920/1921 (het jaar waarin het bedrag der vermogens het hoogst was), in verband waarmede het aantal kleine vermogens in 1925/1926 is toegenomen. Over 1926/192? geven de ciifers voor alle groepen een stijging te zien. hoewel dit aantal voor dc groepen vnn 100.000 en daarboven nog achterblijft bij dst van 1920/1921 en on danks het feit, dat het totaal aantal aan- geslagenen over t926/1927 het hoogste is. dat sinds 1915/1916 bereikt werd. Het aantal millionnairs (over 1926/1927 1239) roet een gezamenlijk vermogen van 2704 millioen ging achteruit tot 1057 over 1925/1926 met een totaal vermogen van 2255 millioen. Gaat men de verhouding na van het vermogen dezer groep personen tot het vermogen van alle aangeslagenen t« ramen, dan blijkt deze verhouding over 1920 1921 bijna 20 te zijn, over 1925/1926 ruim 17 en over 1926/1927 ruim 18 Verder verdienen vermelding de cijfers, over 1926/1927 opgenomen betreffende het aantal aangeslagenen, het bedrag der ver mogens en der belasting voor de gemeen ten boven 50.000 inwoners. Tevens is voor deze gemeenten en het Rijk het gemiddeld vermogen berekend per aangeslagene, en zijn verhoudïngscijfers opgenomen van het aantal aangeslagenen voor bovenbedoelde vermogensgroepen tot het totaal aantal aangeslagenen. Uit laatstgenoemde ciifers bliikt. dat van deze gemeenten in 's-Gra- venhage naar verhouding het grootst aan tal vermogens boven 100.000 voorkomen, n.Lt 27.60 daarop volgen Amsterdam met 22 45 Nijmegen met 21.15 Arn hem met 20.81 en Rotterdam met 20 24 Beneden het Rijksgemiddelde 14.78 blijven Aoeldoorn met 12.78 Eindhoven met 12.92 Maastricht met 13.77 Het gemiddeld vermogen per aangesla gene bedroeg over genoemd laar voor Amsterdam ƒ112.000, voor ^Gravenhage ƒ127.000, voor Rotterdam U5;000, v°°r Utrecht f89.000 en voor het Ri)k 78 OUL. van echter niet veel aan. maar taxee-de alle kerken, met uitzondering van de Ba- gijnhofkerk. welke in haar rapport met ver- meld wordt. De commissie kwam bij inspectie tot de conclusie, dat aan de St, Bavo wegens re paratie zou moeten worden besteed 28.000 aan de Bakenesserkerk 8500; aan de St Janskc-rk 3900; aan de Waalschfc kerk 1C90 en aan de St .Annake-k 13.200 Op grond hiervan taxeerde de commissie met eenparigheid van stemmen aller aan- we leden! 'e St. Bavo op nihill de Bakenesserkerk 400 de St. Janskerk 1000 de Waalsche kerk 15"0 de St. Janskerk 20CO Dat oordeel over de St. Bavo. nu nod een monumentaal gebouw, zal tegenwoor dig wel niemand meer begrijoen. De com missie was echter eenstemmig en zoo kon de Municipaliteit rustig haar plan tot schik king ontwerpen. Dit plan omvatte slechts de Neder- duitsch Hervormde, de Waalsch Hervormde. de Katholieke, de Lutersche en de Jood» sche gemeenteen, v^ant de overige hadden niet bijtijds gerequestreerd. Volgens de Staatsregeling hadden de Ned. Hervormden de eerste keus, als zijnde de talrijkste (11820); dan volgden de Katholieken [6854), die wel de tweede keus mochten hebben, vooral wijl de overige gegadigde groepen zoo klein in zielental Dergelijke rangschikking had elders, te Amsterdam b.v., ^e! degelijk een punt van overweging uitgemaakt, «oen de Haarlem- sche Municipaliteit maakte het zich erg ge. li i-o 7« «rheen van de verondersel- envdgens eenvoudig tot de fmancteele 'e der zaak. "n ook wat dit betreft, was de Munici- Uit gauw klaar, want volgens baarkwa- uitsluitend de Groote Kerk en de Ba- -esserkerk voor de verdeeling in aan- k.ng, zijnde de overige gebouwen aj. stadsefgendom. Zoodoende bleef er alleen te beschikken over de 400, waarop laatst genoemd gebouw was geschat. Nu zou het voor de hand hebben gelegen, dat dit geringe bedrag ware verdeeld onder de gegadigden, die overigens niets kregen. Ook hierover dachl de Municipa'i'eit anders; zij verdeelde de som pondsgewijze over alle gegadigden en kwam zoo tot deze uitkeeringen: de Nederduitsch Hervormden 236.40; de Katholieken 137.08; de I-utherschen 15.20; de Walen 2.96; de Joden 2.64. Allervreemdst, nietwaar, dat ook de Joden iets, zij 't dan weinig, ontvingen van voormalige Roomsche kerken. Vooral wan neer men in aanmerk Hg neemt, dat het aandeel der oorspronkelijke eigenaars neer kwam op nog geen 20 per parochie. Hoe 't zij, niet van onzen kant kwamen de bezwaren; de katholieken namen al een zeer ruim standpunt in. Wel maakten de Protestanten aanmerking op de aanspraken der stad ten aanzien van drie der kerken, maar de pastoors verklaarden bij schrijven van 18 Januari 1799 men ziet: 't ging nogal vlug ook! „eenoariA dat zij aller (zonder nochtans hun gedachten te weten) in dat plan genoegen namen en berustten." Gezien intusschen de bezwaren van an dere kerkgenootschappen, begreep de Mu nicipaliteit, dat zij hel best zou kunnen opschieten met een bespreking tusschen een klein aantal gecommitteerden der ge meenten, weshalve zii een dergelijke samen komst bijeen riep. De pastoors vaardigden daartoe twee der hunnen af. die hij schrii- ven van 23 Februari 1799 verklaarden, af te zien niet alleen van eenige der kerken, welke hun misschien zouden kunnen wor den aangeboden, maar ook van eenigerlei uitkeering. Zij vonden die 20 zeker de moeite niet waard om er dank-u voor te zeggen en de oude St. Bavo kregen zij toch niet. En hiermede was onzerzijds de zaak uit, tot groote voldoening niet alleen van de Protestanten, maar ook van de Municipali teit. Een adres van het R.K. Werklieden verbond in Nederland, Naar aanleiding van het ingediende ont werp van wet tot wijziging der Ziektewet, heeft het R.K. Werkliedenverbond in Neder land een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Hierin wordt o.tn. bet volgende gezegd: De Minister van Arbeid is bij het maken van het ontwerp uitgegaan van de gedachte, dat, meer dan de bestaande Ziektewet doet, moet worden rekening gehouden met wat in de vrije maatschappij zich ontwikkelt en ontwikkeld heeft. Verdient het streven in de richting toe juiching, omdat hel nooit de bedoeling kan zijn het maatschappelijk leven, tegen den wil der overgroote meerderheid van de menschen in, in een keurslijf te dwingen, het mag naar onze overtuiging nooit zoover gaan, dat het aan een kleine doch machtige groep de gelegenheid geelt haar wil op te leggen aan de massa en de belangen der eerst-betrokkenen ondergeschikt te maken aan de belangen var. hen, die pas op de tweede plaats belanghebbenden zijn. Naar onze meening gaat het ontweTp aan dit euvel mank. doordat het gelegen heid biedt tot erkenning van ondememings- kassen als uitvoerende organen van de Ziekteverzekering. Met de vrij algemeen erkende aanspraak der verzekerden op roedezeggenschap zal hef dan voor zeer vele arbeiders gedaan zijn. Practisch immers zullen zeer weinig arbeiders de vrijmoedigheid hebben om, wanneer dat noodig is, tegenover de ver tegenwoordigers van den eigen werkgever in het bestuur mogelijk wel den werk gever zelf stand te houden voor de be langen van de verzekerden. De werkgever beschikt in de huidige verhoudingen over machtsmiddelen, die geen nadere aanduiding behoeven, en hem de overmacht verzeke ren, ongeacht de samenstelling van hét kasbestuur. Bij de onderneming is het gevaar van selectie veel grooter dan bij eiken ande ren vorm van ziekteverzekering.- De werkgever is rechtstreeks geïnteres seerd bij den gang van zaken in de kas zijner ondernemig. Hij heeft er dus alle belang bij, dat slechte risico's bij de kas zooveel mo gelijk worden geweerd. Door de sanctionneering der ondernemings- Was wordt derhalve de sociale verzekerings wetgeving, die gebaseerd moei zijn op werkelijke medezeggenschap der verzeker den, naar ons oordeel voor goed en grondig bedorven. De ondervinding in het buiten land heeft voldoende geleerd, dat een misgreep op het gebied der sociale verze keringswetgeving zoo goed als nooit meer is ongedaan te maken. Wij hopen en vertrouwen op grond van het bovenstaande, dat Uwe Kamer de mid delen, waarover zij beschikt, zal aanwenden om de ondernemingska» den weg naar het Staatsblad afdoende te versperren. Andere punten, waarop wij de aandacht willen vestigen, zijn het loonpercentage, dat als uitkeering in het ontwerp is vast gelegd, en de verdeeling der lasten. Wij meenen, dat de georganiseerde groot werkgevers moeten worden verplicht hun belofte aan de arbeiders na te komen en dat alsnog eene poging moet worden ge daan om het loonpercentage op te voeren lot 80 pCt en de lasten der verzekering geheel te brengen voor rekening van de werkgevers. Wij vestigen er nog de aandacht op, dal de voorziening voor de werkloozen, den huidigen omvang van de werkloosheid in aanmerking genomen, onvoldoende is. Ook volgens het nieuwe eerste lid van art. 46 zullen de rechten van een werk- looze slechts een maand gehandhaafd blij ven na den datum van zijn ontslag. Een dergelijke termijn moge in de verhoudin gen van 1913 behoorlijk zijn geweest, de na- corlogsche toestanden zijn van zoodanigen aard, dat één maand beslist onvoldoende moet worden geacht. Wij verzoeken U. H. E. G. beleefd door amendeering dezen termiin te brengen op minstens zes maanden. Ten slotte merken wij op uit het bo venstaande zal dit U H. E. G. al wel dui delijk zijn geworden dat wij zeer be slist de voorkeur geven aan bedrijfsver- eenigingen, zulks met het oog op de sociaal-opvoedende beteekenis, welke wij aan dergelijke vereenigingen toekennen. Gezien evenwel de verschillende meenin gen, welke zich met betrekking tot de ziekteverzekering vertoonen, willen wij het eindelijk tot stand komen eener wettelijke ziekteverzkering niet in den weg staan door te blijven aandringen op uitsluitend bedrijfsverenigingen en op uitsluiting ook van bizondere kassen Wij zien echter niet in, waarom aan die bizondere kassen een voorkeur moet wor- den gegeven, als in het ontwerp in de arti kelen 101 en 103 geschiedt en zeker niet °P grond van het motief, op pag. 4 der Memorie van Toelichting daarvoor aange geven. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Polak. Op de vragen van den heer Polak betref fende de i.-ning van belastingen van wer<- loozen, antwoordt de M nister van Finan ciën: Den ontvangers der directe belastingen is opgedragen, de ten kohiere gebrachte aanslagen in te vorderen, voor zoover dit dc-or toepassing van de bij de wel toege laten execut'e-middelen mogelijk is. Indien echter de belastingschuldige niet in staat is, om zonder buitengewoon bezwaar de be lasting te betalen of dadelijk te bela'en zijn, krachtens art. 17 der gewijzigde wet van 22 Mei 1845 (Stbl. no. 22), de directeu ren der d recte belasting, respec ievelijk dc ontvangers dier middelen, bevoegd, afschrij ving of uitstel van be a'ing te verleenen. Ten aanzien van werkloozen zijn, naast dze algemeene bepalingen, nog aanvullings- voorschriften verstrekt. Hoewel, ook naar het oordeel van den m'mster bij we-k'mMbnd n inemg geval het ver'eenen van uitstel van betaling aanbeve ling verdient, kan toch evenzeer een stren ger optreden gerechtvaardigd zijn. Gedach wordt nan gevallen, waarin bekend is of vermoed wordt. dat. naast de werkloozen- kas of den cris:ssteun, andere bronnen van inkomen aanwezig zijn- dat andere leden van het gezin over voldoende inkomsten be schikken om de gemeenschappelijke belas tingen te dragen, e. d. Het uitspreken van een algemeen oordeel is hier niet mogelijk. Dat onder het achts'e kantoor der direc te be'astingen te Amsterdam van de be voegdheid tot het verleenen van afschrij ving of ui'stel van betaling een te karig ge bruik wordt gemaakt en dat de ontvanger van dat kantoor meedoogenloos overgaat tot verkoop van de goederen van werk lozen, is den minister bij onderzoek nie' gebleken. Onder het genoemde kantoor zijn in 1927, op een totaal van 50.000 aanslagen, 24 executoriale verkoopingen gehouden. Dc belastingschuldigen, te wier laste deze excecutiën p'aats hadden, waren geen van aMen werkloos, noch in de aan het beslag voorafgaande maanden werk'oos geweest. Het nemen van maatregelen, om den meergenoemden ontvanger van gedragslijn te doen veranderen, acht de minister mits dien onnoodig. De inzending van teekeringen van leerlingen der Katholieke Scholen. Op de volgende vragen van den heer Bul ten, lid van de Tweede Kamer: 1. Is de minister bereid mede te deelen of, op welke wijze en tot wie van hem een verzoek is uitgegaan, opdat door hooiden van lagere scholen, ook bij het katholiek bijzonder onderwijs, teekeningen der leer lingen zouden worden afgestaan ten dien ste van een in het volgend jaar in Mexico door de overheid te organiseeren tentoon stelling van werkstukken op het teeken- onderwijs betrekking hebbend? 2. Is het den minister bekend, dat 'e.n deze op verschillende wijzen gehandeld is en dat in de derde hoofdinsnectie voor het lager onderwijs in desbetreffende circulai res werd medegedeeld, dal het verzoek ge daan werd ten behoeve van bovenbedoelde tentoonstelling in Mexico, maar dat iff' de tweede hoofdinspectie geen mededeeling van het ware doel werd gedaan? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat door katholieke schoolhoofden in de tweede hoofdinspectie ingezonden teeken werkstukken zonder meer aan hen worden teruggezonden? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen a.i. geantwoord: 1. Van de Mexicaansche regeering ts een verzoek ontvangen om toezending van een beperkt aantal teekeningen, gemaakt, door schoolkinderen hier te lande, voor een al daar te houden internationale tentoonstel ling van teekeningen van kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar, die het lager °n- derwijs volgen in de verschillende landen, waarmede Mexico betrekkingen onder houdt. Minister Waszink heeft daarop nè ingewonnen advies van den minister van buitenlandsche zaken, de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs uitgenoodigd hem in te lichten of aan dit verzoek kon worden voldaan en, zoo ja, hem een beperkt aantal teekeningen te doen toekomen, welke een beeld vermogen te geven van het kunnen hier te lande op dit terrein. 2. Het is den ondergeteekende na on derzoek gebleken, dat inderdaad niet alle hoofdinspecteurs bij het overbrengen van het verzoek hebben medegedeeld, waar voor de teekeningen zouden dienen. 3. Daar het afstaan van teekeningen vrij willig geschiedt, kunnen de schoolhoofden, die achteraf daartegen bezwaar hebben, aan den hoofdinspecteur en, zoo noodig, aan den ondergeteekende teruggaaf van de afgestane teekeningen verzoeken. Daaraan zal alsdan gevolg gegeven worden. Naar uit Parijs aan het „Hbld." gemeld wordt, is er binnenkort wisseling van ge zanten van Frankrijk te wachten. De heer De Marcilly, de Fransche gezant :n Den Haag, zou bestemd zijn om den heer Doulcet, die nu gezant bij het Vaticaan is, te vervangen. Graaf Clauzel, op het oogen- blik de vaste vertegenwoordiger van Frank rijk bij den Volkenbond, zou den heer De Marcilly in Den Haag opvolgen. Op de vragen van den heer Braat betref fen het spoedig nemen van maatregelen 'etten den smokkelhandel in vet slachtvee uit Bel- gië antwoordt de minister van Binnenland- sche Zaken, en Landbouw. Het is den minister bekend, dat opnieuw vet slachtvee frauduleus van uit België in Nederland wordt ingevoerd. Onmiddellijk toen de eerste berichten daaromtrent den ondergeteekendebereik ten, heeft hij zijn ambtgenoot van Finan ciën daarop opmerkzaam gemaakt, met ver zoek het grenstoezicht zooveel mogelijk te verscherpen. Dit toezicht geschiedt, inzon derheid niet het oog op den smokkelhandel in vee, in samenwerking met de marechaus see en de militaire politie. Overigens heeft de minister het gevoelen ingewonnen van de betrokken organisaties, omtrent het bepalen van een grensstrook met verboden veevervoer langs de Neder- landsch-Belgische grens. Grootendeels zijn deze organisaties van meening, dat de tegen woordige omvang van den smokkelhandel nog niet een, voor de betrokken grensbe woners, zoo bezwaarlijken maatregel wet- tigt. De minister deelt vooralsnog deze mee ning. Hij blijft evenwel aan deze aangelegen- Een adres aan de Kroon. De hoofdbesturen van den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel; van den Ned R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, hebben tot de Kroon een adres gericht, waarin o. m. het volgende gezegd word': De door Gedeputeerde Staten genomen beslissingen in zake het verleenen van ver gunning tot het instellen van autobus diensten, hebben tot gevolg gehad, dat tdrr'ke beroepen tegen die beslissingen bij de Kroon zijn ingesteld. In hoogste instantie zal thans worden be slist, langs welke banen de ontwikkeling van het interlocale vervoer zal worden geleid. De besturen van de aan hoofde dezes ver melde vakbonden, achten zich verplicht U hun meening kenbaar te maken en te ver zoeken Uwe beslissing mede door hunne overwegingen te doen beïnvloeden. Vele beslissingen door Gedeputeerde Staten genomen, hebben adressanten ernstig teleurgesteld, omdat door deze beslissingen is gebleken, dat weinig stelsel werd toe gepast en vaak vergunningen werden ver leend voor trajecten, waar reeds op andere wijze in voldoende mate in het vervoer werd voorzien. Gevolg hiervan is, dat de bestaande vervoersonderneming, lokaal- spoor of tramwegen de nadeelige gevol gen hiervan ondervinden, zonder dat het publiek belang daarmede gediend werd. Resumeerende geven de hoofdbesturen hun meening aldus weer: dat het vergunningrecht ontnomen moet worden aan de Gedeputeerden en gelegd moet worden in handen van de Kroon; dat een Verkeersraad moet worden inge steld tot het geven van advies in vervoers vraagstukken; dat met het oog op een goede regeling van het vervoer van personen en goederen de autobus aangewend dient te worden als aanvulling van en toevoer voor de Spoor- en Tramwegen, doch de autobusonderne mingen geen vergunningen mogen verleend wrden, wanneer zij dat vervoer afleiden; dat indien voor de exploitatie van auto- busondernemingen vergunningen worden verleend, nopens de arbeidsvoorwaarden van het personeel"de bepaling zal worden gemaakt, dat de Minister daaraan zijn goed keuring moet geven, zulks in het belang van de veiligheid, zoowel van het publiek als van het personeel zelf. 750.000 5 pet. obligaties. Vanaf Maandag 19 December 1927 Is bij verschillende bankinstellingen, o m. bij de firma G. F H. Pastoor te Haarlem, de in schrijving opengesteld op 5 pet. obligatie- leening groot 750.000, zijnde de tweede tranche eener leening groot 1.500.000, waarvan reeds in 1927 geplaatst 750.000 ten laste van het Pauselijk Liefdewerk van "den H. Apostel Petrus te Rome, in stukken van f 1000, f 500 en f 100 tot den koers van 99% Deze leening wordt uitgegeven met machliging van den H. Stoei te Rome en onder toezicht van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs IPrefect Z. E. Kardinaal W. M. van Rossum). Het doel der leening is het volgende: De sterke ontwikkeling van het nationa liteitsgevoel gedurende de laatste jaren in Nederlandsch-Indië, Engelsch-Ind/ë, Japan. Korea, China en Afrika dringt tot spoed bij het bouwen van nieuwe seminaries, waar een inlandsche clerus, insta't om binnen korten tijd zelfstandig 't bestuur der Kerk in zijn vaderland te voeren, kan worden opgeleid. Derhalve heelt het Centraal Bestuur van het Pauselijk Liefdewerk te Rome in 1926 besloten tot uitgifte van een obliga'.ielee- ning groot f 1.500.000. Hiervan werd de eerste tranche ad f 750 000 in hel begin van 1927 binnen enkele weken geplaatst. Thans wordt de inschrijving opengesteld op de 2e tranche eveneens groot 1750.000 rentende 5 tegen een koers van 99% Het bestuur der Nederlandsche Stichting „het Pauselijk Liefdewerk van den H. Pe trus" gevestigd te Breda (Nationaal Direc teur of Voorzitter: Rector Th. M. P. Bek kers t® Voorschoten), is door het Centraal Bestuur voorzien van de noodige volmach ten, en belast met den dienst dezer lee ning. Door deze transacties is bereikt, dat het bouwtempo der nieuwe seminaries aan merkelijk kan worden versneld. Voor een juist overzicht van de belang rijkheid van dit werk kan hier worden ver meld, dat in de jaren 1924—1926 aan 55 seminaries bouwsubsid-es werden ver leend met een totaalbedrag van f 1.130.000 Deze gelden werden verkregen uit de in 1926 uitgegeven obligatieleening (le serie) ad f 750.000, terwijl uit de algemeene in komsten hieraan nog ruim 400.000 kon door het liefdewerk onderhouden, overtreft worden toegevoegd. Het aantal studenteu, thans de 2000. Alle gelden, welke voor den dienst d ;T leening beschikbaar komen, zullen worden gestort in het Leenmgfonds, dat in Neder land wo-dt geplaa'st en onder verantwoor delijkheid «n toez'cht van den Centr Raad en in samenwerking met de hierna te noe men Trustee, als vertegenwoordigster der obligatiehouders, door den Nationalen Di recteur in Nederland wordt beheerd. D t fonds zal dienen om jaarliiksche rente te betalen, om als de gelegenheid zich voor doet obligaties te-ug te koonen, en om de iaarliikschc aflossingen te d'en. Als Algemeene Reserve van dit Leening- fonds wordt aangewezen een kapitaal van nomiraa 1 500.000 Zwitsersche Francs, dat in onbezwaard eigendom aan het Pauselijk Liefdewerk toebehoort en in Zwitserland berust onder beheer van de Zwitsersche Nationale directie, welke rerhtsoersoonheid bezit als „'e Sictfe Social de Tlnstitut de Saint Pierre te Fribourg (Suisse)". Om de zekerheid voor obligatiehouders te vergrootCn heeft de Centrale Raad te Rome zich verbonden tegenover de trustee, zoolang de leening van ten hoogste 1.500.000 loopt: 1, het Zwitserscb kapitaal bovengenoemd geheel onbelast te laten; 2. noch in Nederland, noch in welk land ook, l®emngen oo langen lermijn aan te gaan zonder verkregen machtiging van de obliga behouders dezer leening heid zijn voortdurende, bijzondere aandacht schenken en zal, als de noodzakelijkheid daartoe drinrft, het veevervoer in de betref fende grensstrook Peheel of gedeeltelijk aan beperkende bepalingen moeten onderwer pen. Vroeger fabrieksmeisje (e Enschede. De Zeer Eerw. Heer H. Geertman schrijft in het „Hoogambacht" onderstaand belang wekkend artikel. „Den lOen Maart 1926 stierf in geur van heiligheid in Amerika een Hollandsche kloosterzuster, van wie het niet onmogelijk is, dat ze eens de eer der altaren zal worden waardig gekeurd. Deze zuster M. Theresia van de Allerheiligste Drievuldig heid, was 'n arbeidersmeisje, die van 10 Jan. 1914 tot en met 15 Sept. 1917 te En schedé lid is geweest van den R.K. Textiel- arbeidersbond en zelfs gedurende enkele jaren een ijverige en voorbeeldige wijk- agentes was van de St. Lidwinavereeniging der R.K. Textielarbeidsters. Zij was volgens verklaring van een der hoofdbestuurders, die haar zeer goed kent, een der beste wijkagentessen, die plichtsgetrouw, blijmoe dig en met veel toewijding hare dikwerf onaangename en ónaarkbare taak ver vulde. Bovendien was ze ijverig lid der Ma- ria-vereeniging (drankbestrijdsters) en zela- trice van het genootschap van hel H. Hart van Jezus. Het zal misschien de mannelijke en vrou welijke leden van Sint Lambertus wel in teresseeren, iets van haar deugdzaam leven te vernemen. Zuster M. Theresia werd uit de god vruchtige, katholieke familie IJseldijk te Apeldoorn geboren op den 13 November 1897, maar reeds als kind vertrok ze met hare ouders naar Enschede en werd in de oude Jakobuskerk plechtig aangenomen en gevórmd. Later verhuisde zij met hare fa milie naar de St. Jozefparochie. Reeds vanaf hare kindsheid werd ze door veel lijden bezocht. „Als ik nog in c'e wereld was, zoo verhaalde ze, kreeg ik telkens wanneer ik ergens naar toe was, voor pleizier of met 'n bedevaart of naar 'n familie iets tc lijden; hoofdpijn, 'n zeere vinger of tandpijn, zoodat ik thuis moest blijven; en ook in 't klooster als er iets tl|- zonders te doen was. had ik altijd wat te verdragen Toen Theresia ouder werd, begon ze he vig te verlangen om naar 't klooster te gaan. Dat was echter niet gemakkelijk. Vooreerst; haar stiefvadei wilde daar niets van weten (haar eigen vader was intus schen al gestorven) en vervolgens ze was zoo zwak van gezondheid. De man gaf la ter echter toestemming en den 2en Octo ber 1917 trad zij in bij de Zusters Carmeli- tessen van 't Goddelijk Hart te Tilburg. Een weldoende invloed ging van haar uit op hare medezusters omdat ze bescheiden was, beminnelijk, hulpvaardig en altijd op gewekt en tèvreden. Op het einde van 1918 reisde ze als jonge zuster, stralende van geluk, met nog zeven andere Hollandsche zusters naar Amerika. Reeds vroeg ver toonden zich daar de eerste verschij'nselen van een ziekte, die zii 6 jaar met held haftig geduld zou verduren: het was een hardnekkige nierkwaal, maar haar pijnen verborg ze onder een glimlach. Men vermoedde, dat de lucht, door de chemische fabrieken bedorven, oorzaak was van haar ziekte en daarom werd ze over geplaatst naar Kenosha De gencesheeren konden haai kwaal niet ontdekken, maar gaven den raad om haar naar het klooster St. Charles te brengen: dat lag hoog en in 'n gezonde lucht en was omringd door oark en bosschen Ze kwam daar aan in Octo ber 1921, maar de hoogte van St. Charles zou haar Calvarieberg zijn. Vijf lange iaren van smarten zouden haar daar meer en meer gelijkvormig maken aan haar lijden den Bruidegom Met Kerstmis 1922 be merkte de dokter aat ze een nierkwaal had; men constatee*de dat de eene nier reeds geheel was weggeteerd en de andere ook al was aangetast Die verschrikkelijke pijnen had Theresia geduldig en blij gedra gen en steeds zich nog beijverd hare mede zusters behulpzaam te zijn bij de werk zaamheden. Ze onderging een zware en levensgevaarlijke operatie in Maart 1923, waarbii haar de zieke niet werd afgeno men. Hoewel de pijnen bleven aanhouden, kon ze eenige lichte werkzaamheden weer verrichten. Vroeg men haar of ze veel pi'n had, dan antwoordde ze glimlachend: „O, 't is nog uit te houden". Zij koesterde een groote vereering voor de kleine Theresia van Lisieux Op het feest van haar heiligverklaring ging zij naar de kapel en terugkeerend, zei ze: t Was mij, alsof de kleine Thcesia mij beduidde, dat ik niet meer gezond zou worden: 'k zou nog 'n korten tijd leven en nog veel moeten lijden". Haar kwaal verergerde meer en meer, maai steeds bleef ze opge wekt en vroolijk De 10e Maart 1926 kwam de dag van haar heilig afsterven. Ze ver nieuwde nog eens haar eeuwige geloften, de gebeden der stervenden werden ver richt en als de Overste haar vroeg: „Is er nog iets, wat u verontrust, lieve zuster Theresia?" antwoorde zij: „Neen, Moeder, niets: ik sterf geheel gerust en graag' Als een kind, dat zachtjes inslaapt stierf ze des avonds om 5 minuten voordo. „Zel den ziet men iemand zoo sterven, zei de ziekenzuster. De medezusters gevoelden een hemelsche blijdschap en konden niet treuren bij dit sterven. ,In t vagevuur ga ik niet", had ze vertrouwvol gezegd. Ze verscheen aan een zustor en sPra<- ,Jk ben in den hemel" Verschillende treffende ge nezingen worden rteds verhaald, die ge beurd zijn op voorspraak van Zr. Theresia TJseldi'k. Ziehier in enkele korte trekken het le ven geschetst van een fabrieksmeisje, dat betoond heeft b"'h£ te kunnen blijven ook in de fabriek Moge zv vanuit den hemel vooral voor onze katholieke textielum-Ves een machtige voorspraak blijven opdat ze haar deugd en godsvrucht in de fabriek steeds morfen bewaren. Natuurlijk willen en mogen wij niet voor- uitloopen op het oordeel onzer kerkelijke overheid, die haar leven en deugd'n zal onderzoeken, ma?' geve God, dal dit En- schedeesche fabrieksmeisje eens heilig ver klaard worde en een schitterend sieraad zij voor den katholieken textielarbeiders- stand". TIJDSCHRIFT VOOR R. K. OUDERS EN OPVOEDERS. No. 22 en 23. Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg De twee afleveringen van 't Tijdschrift geven weer een macht van practische op voedkunde voor huisgezin en school. Henri Carolus legt eens goed uit, waarom de .Wereldgeschiedenis in 'n Notedop" voor de jeugd (Hollandia, Baarn), toch niets voor onze kinderen i». Dr. Deelen geeft 't eerste stuk over zelf genezing. Een echt stuk voor ieder huisge zin om toch eens en voor goed in te zien, hoe voorzichtig men moet zijn met allerlei aangeprezen geneesmethodes. Uit de „Bode In Tieleman Dros' Molenalbum vindt ge een bijzonder interessan te beschrijving der verschillende Molentypes. Het is geïllustreerd met 53 in aquareldruk uitgevoerde af beeldingen der mooiste Hollandsche Molens. De albums zijn verkrijgbaar voor 75 ets. bij de winkeliers die onze artikelen verkoopen of tegen inzen ding van het bedrag aan postzegels bij onze Afdeeling Reclame. De plaatjes ontvangt U door het in zenden van bons, zooals deze voor komen op de verpakkingen der: Blikgroenten, Vleeschconserven» Plats du Jour, Soepen, Pickles, Jams, Limonades, etc, van 't H Hart" wordt een stuk aangehaald, waar de ouders eens ernstig gezegd wordt, hce ze moeten meewerken in den geest van Z H. den Paus voor de Eucharistische opvoeding der kinderen. Dat men na twintig jaren van kindercomrpunie nog zoo weinig de vruchten ziet van 't echt Eucharistisch leven, dat 't beeld, dat onze kinderen nu in hun leven toonen nog zro weinig ver schilt van vroeger Waar ligt zoo dikwijls de schuld? De H. Communie was geen le vensdaad, de ziel van doen en laten niet. Zouden daar de ouders niet meer aan kun nen doen? Een flink paedagcgisch stuk geeft Lutkie over kennis en behandeling van ieder ka rakter. Annie BerkvensHulsmans heelt haar bijdragen in deze twee afleveringen getiteld „Heristgedachten" Altijd lijn, goed geschreven en paedagogisch zijn haar bij dragen. Prachtige en practische Zondags- lectuur in ieder huisgezin. Het Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders is flink uit gegroeid: de bijdragen der vaste medewer kers mogen er zijn. 't Is een apostolisch tijdschrift door bekwame Priesters en Lee- ken geschreven, die 't huisgezin willen op heffen tot 'n weldadig, in-christelijk millieu voor 't kind Zoolang de familie dat niet Is, 't voornaamste opvoedend element mist, kan de school niet veel bereiken. Spoedig zal 't Tijdschrift in anderen vorm en breeder van opzet verschijnen. v. L. BOEKZAAL DER GEHEELE WERELD. No. 23 Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. De buitenstaander moge verbaasd staan, dat trots de enorme werkzaamheden, ver bonden aan het verschijnen van dsn prach- tigen „Jaarlijksche Boekenschouw" en het goede propagandanummer, dat in 20.000 exemplaren is verspreid, dit boekbespre kingsnummer op tijd is verschenen! En 't no. mag er gerust weer zijn: 'n honderd beste boekbesprekingen en eenige voor alle lezers leerzame correspondenties. Na het lezen van dit no. zcuden we gaarne het volgende naar voren willen brengen, n 1, dat de redactie van Boekzaal voortdurend blijken geeft met haar tijd mee te gaan Hoe juist begrijpt zij 't streven der jongeren, niet alleen door nooit over te slaan een boek van jongeren te doen bespreken, maar ook door dit te laten doen door jongeren zelf die 't best hun streven begrijpen. Daardoor ko men zij die breed kunnen zien, t best tot een juiste waardeering van 't vele geeds, dat in 't streven der jongeren te vinden is^ Boekzaal is, zonder andere te na te spre ken, een up to date bibliographisch tijd schrift, dat geraadpleegd verdient te wor den niet alleen door eenieder die belang stelt in de intellectueele beweging in Euro pa en elders, die zich interesseert voor film of tccneel en op een prettige wijze verstrooiing en ontwikkeling zoekt, maar vooral door hen, die aangewezen zijn leiding te geven in lectuurkeuze op allerlei gebied. Nu binnenkort wederom een nieuwe jaar gang aanvangt, kunnen wij er niet genoeg op aandringen: abonneert u op Boekzaal; 't is een klein bedragje, onbegrijpelijk klein, voor wat 't blad biedt. Maar groot is l nut van dit bibliographisch werk, dat dan ook meermalen is aanbevolen en gezegend (als mede lezers en medewerkers) door Z. H. de Paus en de Primaten onzer H. Kerk. Eindigt het oude jaai met een goede daad, die U in ieder opzicht voordeelig zal zijn, stelt niet uit, maar geelt U nog heden In Calcutta zal een nieuw omroepstation gebouwd worden, dat waarschijn ijk in Augustus van he; vo'gend jaar in gebruik kan worden genomen. Wfla». Het pas opgerichte station te Wilna la thans bezig pioeven te nemen. Zoodra tot een ju'ste golflengte besloten is, zal hel officieel in gebruik worden genomen, het geen vermoedelijk binnen eenige weken zal plaats vinden. Algiers. Volgens „Wireless World" hoopt men te gen het eind van 't jaar een omroepstat on te Algiers- gereed te hebben. PodgoritM, Vermoedelijk zal in Februari 1928 Podgoritza in Mon enegro een nieuw sta tion in bedrijf gesteld, worden. De golf lengte en de energie zullen nader worden vastgesteld. De rad:o wordt in Zuid-Afrika meer en meer populair. Er zijn thans ongeveer 14000 ingeschreven luis eraars, terwijl het aantal Schwarzhörer op circa 8000 wo'dt geschat. Men hoopt deze eerstdaags wettelijk te kunnen verplichten zich te laten inschrij ven. In Maart 1928 hoopt men het nieuwe sta ion te Johannesburg in geb'uik te kun nen nemen, dat dan met een energie van 20 K.W. zal werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10